TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 23 Mar 2017, 23:11

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 828 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 113 14 15 16 17 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 17 May 2015, 22:15 
Üye

Kule ve köprü tasarımıyla type-45'i andıracak gibi geliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 May 2015, 22:31 
Akıncılar

*köprü önünde bırakılan alana kaç tane 8'li vls sığar? 6? 8?
Köprü önündeki yükseltilmiş kaide eğer VLS için düşünüldü ise, bunun bir gereksinimi olması gerekir.. O da lançerin çok uzun olması olabilir.. Yoksa, bu lançerler az ağır değildir ve mümkün olduğunca su hattına yakın yerleştirilmek istenir.. Bu tür yüksek kaidelere monteli VLS'ler ekseriyeten "strike" konfigürasyonunda, taktik seyir füzeleri vs de atabilecek tipte oluyorlar..

Biz ne tür bir yol izleriz bilmiyoruz henüz.. Daha bilen de galiba yok..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 May 2015, 12:55 
Süvariler

Alıntı:
Köprü önündeki yükseltilmiş kaide eğer VLS için düşünüldü ise, bunun bir gereksinimi olması gerekir.. O da lançerin çok uzun olması olabilir.. Yoksa, bu lançerler az ağır değildir ve mümkün olduğunca su hattına yakın yerleştirilmek istenir.. Bu tür yüksek kaidelere monteli VLS'ler ekseriyeten "strike" konfigürasyonunda, taktik seyir füzeleri vs de atabilecek tipte oluyorlar..

Biz ne tür bir yol izleriz bilmiyoruz henüz.. Daha bilen de galiba yok..
Sayın HDS'nin de belirttiği gibi bu ham modeller bizi yanıltabilir. Ancak yorum yapacak "resmi" tasarım olmadığından, insan böyle ham modellerden yola çıkarak yorum yapıyor.

Benim dikkatimi çeken ise Zumwalt'daki gibi yanlara yerleştirilmiş VLS dizilimi. Görselde bu şekilde yerleştirilmiş en azından.

[spoiler]Resim[/spoiler]

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 May 2015, 14:08 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Resim

Baştopun arkasına cıws olarak lazer mi konulmuş ?

*Köşeli ssm lançerlerini, yan duvarlardaki birsürü lanceri de not ettim.
*ekstra bir 3d radar yok bu arada.
*burnu kısa mı ne?
Bu imaj da vurgulanan ÇAFRAD. Gemi ise temsili. Bu resmi ilk paylaşan kişinin dediğine göre bu resim ASELSAN tarafından ÇAFRAD' ı sunmak için kendilerine gönderilmiş ve onlar da Aselsan' dan aldıkları bilgiye göre Navy Recognition adlı sitede yayın yapmışlar. Daha sonra tesadüfen bir forumda bu resimle karşılaştım ve kendilerine bunun TF-2000 olmadığını ve fuarda sergilenen temsili modele benzer bir fırkateyn olmasını beklediğimizi söyledim.
Ama resim neredeyse tüm forumları dolaştı ve üzerine dünyanın yorumları yapıldı :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 May 2015, 16:17 
Genel Yetkili

Bence sadece çafrad vurgulanmış olmayabilir. Cıws, baştop, atmaca katlanan lançer gibi aselsan katılımı beklenen bazı çizimler de render'a nazaran detay çizimiyle dikkat çekiyor.

Tekne tasarımı tabiki daha su götürür.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2015, 01:26 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Baştopun arkasına cıws olarak lazer mi konulmuş ?
Muhtemelen Korkutun CIWS versiyonu . possibly local made millenium gun with double barrels.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2015, 18:22 
Uzaklaştırıldı

Hocam bu "render" bizi yanıltır.. Bu Aselsan'ın kendi tasarımı sanırım... Fuarda kuvvetin standında bşr TF2000 betimlemesi vardı.. Ancak o da bir tutam tuzla alınmalı..
Hocam merhaba
TF 2000 aynı ama daha uzun
Vls önünde Lazer , önünde top

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2015, 18:51 
Süvariler

Alıntı:
Hocam bu "render" bizi yanıltır.. Bu Aselsan'ın kendi tasarımı sanırım... Fuarda kuvvetin standında bşr TF2000 betimlemesi vardı.. Ancak o da bir tutam tuzla alınmalı..
Hocam merhaba
Kaynak ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2015, 21:07 
Süvariler

Yanlardaki sey anlamadim VLS ise basustu gibi yerlere konulacak VLS nedir ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2015, 23:40 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Alıntı:
Hocam merhaba
Üstadım yine coştunuz. :D VLS sayısı hakkında bilgi var mı? Cabatlı_53 32 ESSM, 40 SM taşımak üzere 48 VLS olduğunu söylemişti.
Gemi nin önünde 48 adet vls var ama uzun vadede 64 adete Çıkabilir !
Yanlarda toplam 16 adet hot launch var
Arkada 32 vls
Uzunluk 160 küsür!
4+2 sipariş

Bu gemileri gemi yapan uzun vadede aslında yazılımları
Genesis sistemi
Genesis yazılım NATO standartlarının üzerinde bir sistem!!!
Mesela x gemimiz kaptan Köşkü'nden vuruldu başka bir y gemisi x gemisinin radar verilerini kullanıp yine aynı geminin silah sistemlerini ateşlenebiliyor.
yine bir x gemisinin radar angajmanına y gemisi kendi silah sistemleri ile taarruz edebiliyor
X gemisi hedefe 500 km yakın diyelim, radar verilerine göre 1000 km gerideki y gemisi hedefe taaruz edebiliyor
C4 dergisinde satır aralarında bu bilgiler geçiyor
Sayfa 87,89,91,93
Bende müsait bir Zaman'ımda o bilgileri genesis başlığı altına yazmaya çalışacağım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2015, 23:43 
Süvariler

Acaba hücumbotlarda bu Özellikler kazandırılabilir mi ? Ege'de çok can yakar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2015, 02:11 
Süvariler

Hot launch lar atmaca icin mi ? 32 + 48 = 80 VLS veya 32 + 64 = 96 VLS o ne ya ...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2015, 00:01 
Uzaklaştırıldı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2015, 00:06 
Uzaklaştırıldı

Hot launch lar atmaca icin mi ? 32 + 48 = 80 VLS veya 32 + 64 = 96 VLS o ne ya ...
evet hot launch lar atmaca için.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2015, 00:17 
Süvariler

Ruslarin futuristik gemilerine benzemis :) kopruustu standart on kisim yerine orta superstructure a kaymis sanki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2015, 00:34 
Akıncılar

Arkadaki 32'lik VLS acaba Gezgin ve VL-ASROC için mi düşünülüyor ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2015, 14:12 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Arkada 32 vls
Uzunluk 160 küsür!
4+2 sipariş

Genesis sistemi
Mesela x gemimiz kaptan Köşkü'nden vuruldu başka bir y gemisi x gemisinin radar verilerini kullanıp yine aynı geminin silah sistemlerini ateşlenebiliyor.
yine bir x gemisinin radar angajmanına y gemisi kendi silah sistemleri ile taarruz edebiliyor
X gemisi hedefe 500 km yakın diyelim, radar verilerine göre 1000 km gerideki y gemisi hedefe taaruz edebiliyor
Sayfa 87,89,91,93
Bende müsait bir Zaman'ımda o bilgileri genesis başlığı altına yazmaya çalışacağım.
Kement Projesinin tamamlanmasıyla verdiğiniz örneğin nasıl bir etki yaratacak kim bilir ? :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Eki 2015, 21:37 
Akıncılar

Bu kapsamda, “Çok Maksatlı Faz Dizinli Radar-ÇAFRAD” projesine yönelik geliştirme faaliyetlerine ASELSAN, milli satıhtan havaya güdümlü mermi projesine ROKETSAN tarafından devam edilmektedir.
Bu arada büyük yazıyla alıntıladığım ne ola ki?! Hisar projesi değil sanırım.Yoksa o mu? Deniz Kuvvetlerinin "satıhtan-havaya güdümlü mermi "projesi mi var?

http://www.dzkk.tsk.tr/guncelduyuru.php?id=523&dil=1

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Eki 2015, 22:34 
Süvariler

Alıntı:
Arkada 32 vls
Uzunluk 160 küsür!
4+2 sipariş

Genesis sistemi
Sayfa 87,89,91,93
Kement Projesinin tamamlanmasıyla verdiğiniz örneğin nasıl bir etki yaratacak kim bilir ? :)

Şimdi fark ettim ; önde 48 VLS demek aslında 12 VLS fakat quadpack özelliğinden dolayı 48 mi , arkadaki 32 de aslında 8 VLS X 4 = 32 mi demek ? Yoksa ; 48 VLS X 4 = SADECE ÖNDE minimum 192 adet ESSM mi demek :shock: ? Ya da 48 VLS üzerinden 32 adet SM-2 muadili ve 16 x 4 = 64 ADET ESSM ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2015, 11:32 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

ETS reis kehanetleri ile birlikte forumdan uzaklaştı.
Milgem,gezgin,som, tfx , leopard ng projelerine yazdığı 'yakında çok büyük şeyler olacak,projeler aslında bildiğiniz gibi değil' mealinde ki yazılarıyla ve müjdeleriyle beni çok heyecanlandırmıştı.
Uzunluk söylediği gibi '160 küsür !' İse bu vls ler bu gemiye sığar.
Sejong The Great 165 metre.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2015, 11:59 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Burası kehanetlerde bulunanların yeri değil. İşin doğrudan içinde olan adamlara bile yalancı dedikten sonra uçuruldu. Yahu tereciye tere satmaya kalktı ve uçtu. Kutsal damacana ilk sahnede parfümcüye parfüm satmaya çalışan adamın durumunu hatırlayın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2015, 15:05 
Akıncılar

Alıntı:
Bu kapsamda, “Çok Maksatlı Faz Dizinli Radar-ÇAFRAD” projesine yönelik geliştirme faaliyetlerine ASELSAN, milli satıhtan havaya güdümlü mermi projesine ROKETSAN tarafından devam edilmektedir.
Bu arada büyük yazıyla alıntıladığım ne ola ki?! Hisar projesi değil sanırım.Yoksa o mu? Deniz Kuvvetlerinin "satıhtan-havaya güdümlü mermi "projesi mi var?

http://www.dzkk.tsk.tr/guncelduyuru.php?id=523&dil=1
Bundan benim anladığım,deniz kuvvetleri TF 2000 üzerinde yerli yüksek irtifa hava savunma füzesi istiyor ve bunun için Roketsan'a işi havale etmiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2015, 05:44 
Akıncılar

Yahu, herkes silahın, sistemin yerlisini istiyor.. Havacısıda, denizciside, bu gavur sistemlerinin bakım, idame zorluğundan, gecikmelerinden, burunlarından kıl aldırmamalarından, fahiş fiyatlar çekmelerinden bıkıp usandı.. Bütün olay budur.. Hele bir HİSAR projesi kendini kanıtlasın, bakın ESSM falan kalacakmı ortada!! Dört gözle ATMACA bekleniyor kısa vadede..!!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2015, 09:15 
Uzaklaştırıldı

Yahu, herkes silahın, sistemin yerlisini istiyor.. Havacısıda, denizciside, bu gavur sistemlerinin bakım, idame zorluğundan, gecikmelerinden, burunlarından kıl aldırmamalarından, fahiş fiyatlar çekmelerinden bıkıp usandı.. Bütün olay budur.. Hele bir HİSAR projesi kendini kanıtlasın, bakın ESSM falan kalacakmı ortada!! Dört gözle ATMACA bekleniyor kısa vadede..!!
Hiç bir yerde Hisar a ve o'nun boyutlqrını bulamadım. Essm ile boyut farkı ne durumda? Ve mk-41'e hisar füzesi sığıyor mu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2015, 16:32 
Akıncılar

Resim
Bu çizimi TF2000'in konsept çizimi adıyla Savunma ve havacılık dergisinin Facebook sayfasında görmüştüm.Benim aklıma takılanlar..
1.ÇAFRAD X-band radar mı olacak?
2.ÇAFRAD eğer X-band radar'sa,L-band radar ne olacak?ÇAFRAD projesi L-band radarıda kapsıyor mu?
3. X ve L band yukarıdaki çizimdeki gibi ayrı ayrı mı duracak yoksa tek bir kulede mi bulunacak?
Yukaridaki grafikte bu sordugunuz sorularin cevabi var aslinda. Atis kontrol ve kisa-orta menzillerde hedef tespit amacli kullanilan CAFRAD X band radar mast uzerinde goruluyor zaten. MAst uzerindeki kucuk koyu renkli kare sekiller ile temsil ediliyor. Mast'in en tepesinde ise sapka gibi duran 360 derece gorus kabiliyetli faz dizinli IFF sistemi var. Mast'in arkasinda klasik mekanik antenli L band olacagini tahmin ettigim radar goruluyor. Benzer bir donanimi APAR(X band aktif elektronik dizinli radar) ve SMART-L kullanan Alman ve Hollanda donanmalarinin gemilerinde gorebilirsiniz. APAR ile kisa-orta menzillerde arama, fuze gudum gibi islevleri yaparken, SMART-L ise L-band uzun menzil hava ve yuzey hedef tespiti amacli kullaniliyor. TDK'nin CAFRAD ile benzer bir donanima sahip olacak. Burada bizim icin onemli konu Aselsan CAFRAD tasarimi basarili olacak mi, ve yine fuze olarak hangi sistemi kullanacagiz. Tahminler CAFRAD ve ESSM/SM-2 tercihi yonunde olacak. Bu tercihler belli olmadan geminin tasariminin yapilmasida mumkun degil.
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2015, 17:58 
Akıncılar

Henuz masada tasarim/gelistirme asamasinda olan bir geminin sagda solda cikan cizimleri ancak temsili olur. Buyuzden biraz beklemek lazim. CAFRAD ilk prototip testleri yapilmasiyla birlikte, TDK'nin belirleyecegi son konfigurasyon nasil olacak gorecegiz. Ornegin, Aselsan'in kendi gelistirdigi sistemlerinin gemi uzerinde gostermek icin yaptigi bazi kaba cizimleri ve maketleri bile TF2000 diye forumlarda tartisildigini gordum. En son S&H'da cikan grafik tasarim simdiye kadar gorduklerim icinde en mantili olaniydi. Tabii bu tasarim gercek mi veya TF100 mu veya TF2000 mi bilmiyorum. Hem konsept olarak hem Alman/Hollanda donanmasini APAR/SMART-L kullanan F124 tipi gemilere benzemesi hemde CAFRAD'in mast uzeri yerlesiminin daha basit ve mantikli olmasi nedeniyle daha gercekci bir cizim olarak gordum. CAFRAD'in uc farkli radar band ayni mast uzerine yerlestirmesi fikri ilk baska guzel bir dusunce gibi gorunsede bunu uygulamada sorunlari olabilir. Ornegin, Mast'in gereginden fazla agir olmasi veya sistem tasariminin uzun zaman almasi gibi. Bunun yerine uzun menzili arama ayri bir yerde, doner antenli ama faz dizinli olacak gibi gorunuyor. Bu radarda yine Aselsan'in HvKK icin gelistirdigi uzun menzilli arama radarinin kullanilmasi muhtemeldir. CAFRAD'in en azindan baslangicta APAR benzeri bir yapisal tasarima sahip olmasi isleri daha hizlandiri bence. Sonucta beklentimizin APAR gibi CAFRAD'in X band ile 150km menzilli hava/yuzey hedef arama ve fuze gudum kabliyeti olacaktir( benim tahminim). Zaten ESSM/SM-2 kullanacak olmasi CAFRAD'in X band radara sahip olmasida gerekiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2015, 19:07 
Süvariler

TF-2000 ÇAFRAD sensörüne göre, sensör ise belli bir konsepte göre şekillendiriliyor. ÇAFRAD ''entegre direk'' konsepti üzerine şekillenmekte. Bu direk üzerinde 3 ana radarın ve IFF dışında ED/ET gibi sensörlerde olacak. I-MAST gibi bir çözüm. Üstteki resim ÇAFRAD'ın nihai haline dair bir resim o resmi çekende benim zaten fuarda bu konuda bayağı bir yokladım resimdeki bir konsept kesinlikle olmayacak tek mastta tüm çözümler olacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2015, 19:27 
Akıncılar

TF-2000 ÇAFRAD sensörüne göre, sensör ise belli bir konsepte göre şekillendiriliyor. ÇAFRAD ''entegre direk'' konsepti üzerine şekillenmekte. Bu direk üzerinde 3 ana radarın ve IFF dışında ED/ET gibi sensörlerde olacak. I-MAST gibi bir çözüm. Üstteki resim ÇAFRAD'ın nihai haline dair bir resim o resmi çekende benim zaten fuarda bu konuda bayağı bir yokladım resimdeki bir konsept kesinlikle olmayacak tek mastta tüm çözümler olacak.
THALES'in I-MAST gibi dusunuluyorsa gercekten CAFRAD'in hedefi yuksek demektir. S&H'da cikan gemi modeli TF2000 olmayabilir o zaman. TF100 veya I-snifi olmasin bu model? Modele bakinca ben biraz daha muhafazakar yaklasim ile CAFRAD'in X band radar, ESM, IFF uretilmesini daha ekonomik bir modeli olabilecegini dusundum...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2015, 20:43 
Süvariler

Ben eski bir tasarım diye hatırlıyorum bunun üzerine daha farklı dizaynlarda çıktı ama en neti Aselsanın fuarda üzerinde EH suitini sergilediği maketle üstteki çafrad tasarımının bir gemi dizaynı üzerindeki görüntüsü var bu iki dizayna benzer birşy olacak gibi TF-2000.

Benim merakım Çafradında I-MAST 400-500 versiyon gibi irili ufaklı çözümleri olacakmı acaba. Hücumbottan>genel maksat>AAW fırkateynine böyle bir ailevi çözümün olduğunu düşünüyorumda... :geek:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2015, 20:54 
Süvariler

L-band radar Mast arkasinda kalorsa pruva sektorde kor nokta olusmaz mi ? Biz Aegis olmadan SM-2 tedarik edebilir miyiz ? ABD , Aegis ile vermek istiyordu galiba , kaldi ki bizim Cafrad a entegrasyon icin ABD ye Cafrad ozellikleri verilmek zorunda kalinmayacak mi ? Yukaridaki cizimde kic bolumde VLS filan yok bu TF-100 olabilir ? Belki TF-100'e de Cafrad koyarlar , Tf-2000'leri desteklesin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2015, 22:22 
Genel Yetkili

.....Yukaridaki cizimde kic bolumde VLS filan yok bu TF-100 olabilir ? Belki TF-100'e de Cafrad koyarlar , Tf-2000'leri desteklesin.
bacanın arkasından vls'nin köşesi görünüyor. önde 32 arkada 16 adet mevcut gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2015, 23:27 
Süvariler

Şu bilgileri ufakça tekrar geçelim ÇAFRAD'a ait...
Resim
TF-2000 EH Suiti(Çafrad üzerinde gösterilmiş)
Resim
AESA IFF Dizaynı
Resim
Ve bunların hepsinin birleştiği mast ÇAFRAD.
Resim

En üstte SATCOM yer alıyor.

IFF
- AESA
- MOD-1/2/3/C/S/5 modlarında sorgulama kabiliyeti.
- 400km üzerinden sorgulama yeteneği.

Çok Fonksiyonlu Radar ;
- Hacim arama ve ufuk hattı arama
- Hava ve su üstü hedeflerin tespit, takip ve sınıflandırılması
- Deniz sathına yakın seyreden süratli ve küçük hedeflerin tespiti
- Hassas hedef takibi

Aydınlatma Radarı
- Yarı aktif füze güdümü(ESSM füzenin güdümlenebilmesi için geliştirilmekte ABD'den ESSM'e dair tüm bilgiler alınmış ve radar buna göre geliştiriliyor.)

Uzun Menzilli Arama Radarı
- Uzun menzilli hacim arama
- Hava ve su üstü hedeflerin tespit ve takibi

Mast'ın her bir yüzeyindeki sensör 90 derece kapsama alanına sahip. Tek bir mast'ta 10.000'ler ile ifade edilen T/R modülü var-mış.

Edit : Kuvvetle muhtemel elektro-optik sistemlerde olabilir mast üzerinde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2015, 23:34 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2015, 23:45 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2015, 00:11 
Süvariler

Alıntı:
.....Yukaridaki cizimde kic bolumde VLS filan yok bu TF-100 olabilir ? Belki TF-100'e de Cafrad koyarlar , Tf-2000'leri desteklesin.
bacanın arkasından vls'nin köşesi görünüyor. önde 32 arkada 16 adet mevcut gibi.
Valla o VLS ise bacanın dibine niye koymuşlar anlamadım. Baca ısısı , VLS füze ısısı filan derken güneş gibi yanar , parlar orası gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2015, 00:15 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Valla o VLS ise bacanın dibine niye koymuşlar anlamadım.
Hangara mı koysunlar :|

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2015, 00:39 
Süvariler

Alıntı:
Valla o VLS ise bacanın dibine niye koymuşlar anlamadım.
Hangara mı koysunlar :|
Şöyle yazayım o zaman ; bacanın dibinin dibine niye koymuşlar :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2015, 00:58 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu sachsen sınıfı teknede ön VLS bataryası hemen kaptan köşkünün önünde . Muhtemelen harekat odasıda onun hemen altında .
Bu tehlikeli değil mi. ? Mesela infilak etse yada küçük bir isabet bile alsa geminin ana beynide aynı anda yok edecektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2015, 15:30 
Akıncılar

Bizim G sınıfı Perry'lerimize yaptığımız modernizasyondaki yerleşim en uygunu aslında.. keza biraz daha büyük bir platform olursa kıçataki hangar arkasınada bir yerleşim ideal olacaktır.. Anladığım kadarıyla, Atmaca füzeleride aynı Harpoon gibi ayrı kanisterler içerisinde kullanılabilecekler, yani VLS olmayacaklar.. olsalardı eğer belki ortadaki o bölgede ortak VLS luncher olarak düşünülebilirdi..

Şu bir gerçekki, eğer gerçekten bir füze platformu istiyorsak, ebatların bir Arleigh Burke kadar olması şart.. Bence aynı MİLGEM konsept çizgisinden gidilerek, bu ebatlarda harika bir füze destroyeri elde edilebilir.. Böyle değerli ve pahalı bir platformu sadece hava savunma amaçlı kullanmayacağız herhalde değilmi??

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2015, 23:24 
Akıncılar

Bizim G sınıfı Perry'lerimize yaptığımız modernizasyondaki yerleşim en uygunu aslında.. keza biraz daha büyük bir platform olursa kıçataki hangar arkasınada bir yerleşim ideal olacaktır.. Anladığım kadarıyla, Atmaca füzeleride aynı Harpoon gibi ayrı kanisterler içerisinde kullanılabilecekler, yani VLS olmayacaklar.. olsalardı eğer belki ortadaki o bölgede ortak VLS luncher olarak düşünülebilirdi...
Bizim G sınıfında orasına fakru zaruretten dolayı konulmuştu. Konulabilecek başka hiçbir hacim yoktu hatta oraya sığdırabilmek içinde ciddi ölçüde baş kısımda revizyon yapılmak zorunda kalındı. Şöyle düşününüz Genelde bu gemiler karşıdan gelen uçaktan atılan füze tehdidine maruzdur. G sınıfında baştan gelen ve size füze atan bir uçağa kilitlendiğinizde önce füze için ESSM atıp belli bir kaç saniye bekleyip ardından uçak hedefine karşı SM1 göndermesi gerekecek çünkü teorik olarak birbirleri ile çakışıyorlar(geminin manevra yapmaması vs hariç ki Coventry vakasında ayni gemi değilse bile iki gemi arasında benzer bir çakışma olmuştu Fırkateyn kısa menzilli füzelerini ateşleyemedi).
Alıntı:
Şöyle yazayım o zaman ; bacanın dibinin dibine niye koymuşlar :)
Günümüz dizaynlarında ayni anda daha çok işlevsel kalabilmek için genelde en optimum yer baş topun arkası ve bacanın arkası olmaktadır. Bizim Barbaros sınıfı MEKOlarda da MK41 bacanın dibinin dibindedir. Böylece ateşlenirken yukarıdaki yazılanlara ek olarak radar sensör vs gibi diğer ekipmanlarla etkileşime de girmez.
Alıntı:
Şu bir gerçekki, eğer gerçekten bir füze platformu istiyorsak, ebatların bir Arleigh Burke kadar olması şart.. Bence aynı MİLGEM konsept çizgisinden gidilerek, bu ebatlarda harika bir füze destroyeri elde edilebilir.. Böyle değerli ve pahalı bir platformu sadece hava savunma amaçlı kullanmayacağız herhalde değilmi??
Hocam Avustralyalılar(ki Donanma yapılanmaları bize çok benzer) ve İspanyollar 6000 ton ile İtalyan ve Fransızlar 7000 bin tonluk gemilerle çözerken biz neden bol bulup da 11tonluk gemi ile çözüyoruz denizlerimiz yukarıdaki ülkelerden daha mı geniş?
Hemen hemen Arleigh Burke ile ayni dizaydaki gemiler dahi Korelileri zorlamış ve Daha küçük serileri olan KDXII sınıfına 3D radar ile daha ucuz ama yakın etkide yeni daha kompact KDXIIA(64adet VLS hücre) dizaynına yönelmek zorunda kaldılar.

Muhim olan büyüklüğü değil işlevi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2015, 11:23 
Akıncılar

Bende illa baştopun önü olsun demiyorum yahu.. :) G sınıfında SM-1 oldugu için topun önüne kondu bittabiki.. lakin, silah kullanma sıralamasi; ilk SM-1, sonra ESSM, sonra baştop, en sonda phalanx şeklinde..
Ben eğer o kadar değerli sistemi ve füzeyi üzerine gömeceksek, bir kruvazör olması gerektiğini söylüyorum.. tamam bir destroyer olmasın belki ama fırkateynde olmaz bu iş için..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2015, 15:37 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bende illa baştopun önü olsun demiyorum yahu.. :) G sınıfında SM-1 oldugu için topun önüne kondu bittabiki.. lakin, silah kullanma sıralamasi; ilk SM-1, sonra ESSM, sonra baştop, en sonda phalanx şeklinde..
Ben eğer o kadar değerli sistemi ve füzeyi üzerine gömeceksek, bir kruvazör olması gerektiğini söylüyorum.. tamam bir destroyer olmasın belki ama fırkateynde olmaz bu iş için..
Öncelikle Kruvazör tipi bir gemi Destroyer sınıfı bir gemiden daha büyüktür. Yani ifadeniz tam tersi olabilir aslında. (...destroyer olması gerektiğini söylüyorum.. tamam bir kruvazör olmasın ama fırkateynde (firkateyn doğrusu) olmaz bu iş için.)

Gayette güzel olur firkateyn bu iş için. Firkateyn diye adlandıracağımız ve imal etmeyi düşündüğümüz TF-2000 sınıfı gemi yaklaşık 7000 ton deplasmana sahip olacak. Deniz Kuvvetleri deplasman değerlendirmesinde sizin istediğiniz o 9-10K ton ve üzeri sınıfındaki destroyerlerin ağır deplasmanları sebebiyle aşırı yakıt sarfiyatına, doğal olarak ta yeterli menzile sahip olmadığını düşünerek optimal deplasmanın 6500-7000 ton olması gerektiğine inanmaktadır. Amerika ile göbek bağı bir ülkeler (Japonya, G.Kore, Avustralya v.s.) dışındaki tüm ülkeler de Bölgesel Hava Savunma amaçlı olarak TF-2000 benzeri firkateyn çözümlerine gitmişlerdir. Son olarak unutmayalım ki daha büyük platformlar her zaman için daha büyük işletme maliyetlerini de yanında getirmektedir.
Saygılarımla,

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2015, 16:50 
Akıncılar

Alıntı:
Öncelikle Kruvazör tipi bir gemi Destroyer sınıfı bir gemiden daha büyüktür. Yani ifadeniz tam tersi olabilir aslında. (...destroyer olması gerektiğini söylüyorum.. tamam bir kruvazör olmasın ama fırkateynde (firkateyn doğrusu) olmaz bu iş için.)
Gayette güzel olur firkateyn bu iş için. Firkateyn diye adlandıracağımız ve imal etmeyi düşündüğümüz TF-2000 sınıfı gemi yaklaşık 7000 ton deplasmana sahip olacak. Deniz Kuvvetleri deplasman değerlendirmesinde sizin istediğiniz o 9-10K ton ve üzeri sınıfındaki destroyerlerin ağır deplasmanları sebebiyle aşırı yakıt sarfiyatına, doğal olarak ta yeterli menzile sahip olmadığını düşünerek optimal deplasmanın 6500-7000 ton olması gerektiğine inanmaktadır. Amerika ile göbek bağı bir ülkeler (Japonya, G.Kore, Avustralya v.s.) dışındaki tüm ülkeler de Bölgesel Hava Savunma amaçlı olarak TF-2000 benzeri firkateyn çözümlerine gitmişlerdir. Son olarak unutmayalım ki daha büyük platformlar her zaman için daha büyük işletme maliyetlerini de yanında getirmektedir.
Saygılarımla,
Bu güzel açıklamaya görsel destekleyici olarak.
KDXIIA 5000-5500 ton Aegis versiyonu 64 VLS
Resim

FREMM 6000 ton 32 vls hücre ama istenirse 48 adete çıkartılabiliyor
Resim

Her iki gemi de sadece Hava savuma füzeleri değil Balistik torpido ve Seyir füzeleride atabilmektedir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2015, 20:28 
Akıncılar

Bunlar şimdi fırkateynmi?? Sınıfı küçük tutacaz diye obezite serbestse bişey diyemeyeceğim..

Bizim istediğimiz sadece 32/64'lük bir füze lançer kapasiteli hava savunma platformu ise, evet bu obez bir Fırkateyne sığabilir.. Ama benim kastım, bu derece değerli bir platformun, daha çok yönlü ve kapasiteli olarak tasarlanması ve güdümlü füze Destroyeri veya Kruvazörü sınıfında, 7-8B ton olması..

Yoksa, sizin bu yaklaşımla; benim A-330, aslında dar gövde A-320/1 sınıfında olabilir.. Birazcık obezi yani..!! Biz büyük gövde diye geçiniyoruz oysa.. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2015, 02:03 
Yeni Üye

MSI -Kasım 2015

Başka bir forumdan alıntıdır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2015, 03:32 
Süvariler

3 farklı direk mevcut bazı tasarımlarda Uzun Menzilli Radar gövdeye gömülmüş masttan ayrılıp o tarz bir yerleşkede zaten hadi öndeki 2 radarı köprüye gömdün arkadaki 2 radarı nereye gömeceksin gömersen entegre direk mantığı neresinde bu işin o tasarımlar umarız olmaz. Hepsinin bir arada olduğu sağ üstteki tasarım daha uygun gibi görünüyor kanaatimce. Şu yüzey tarama radarı dörtgen olmak zorundamı yahu seawatcher gibi dikdörtgen tasarlayın alta kominikasyon antenleride sığsın, köşelere elektrooptik sistemler gömülebilir 360 derece panoramik görüntü oluşturacak biçimde. Bu direkten beklentim Mast'tan ayrılmayacak biçimde Satcom, ECM,IFF, AYR,ÇFR,UMR,Kominikasyon,EH,IR/TV Elektrooptik gibi sensörlerin tek çatı altında birleşmesidir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2015, 03:47 
Akıncılar

Dikkat ederseniz konsept tasarım çalışması. Yani illa böyle olacak diye birşey yok. Bu 3 görüntüye hiç benzemeyen birşey de çıkabilir ortaya.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2015, 04:04 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2015, 04:18 
Akıncılar

Sea Zenith'mi goruyorum? Daha gecen hafta Barbaros sinifi MEKO gemilerindeki SeaZenith'lerin Phalanx ile degistirilecek haberi cikmisti. Aselsan kaynakli konfigurasyonlarin yerlerini temsili gostermek amacli bir cizim olabilir. Final tasarimi gormek icin AMERKOM veya TDK kaynakli bilgiler gerekir. MILGEM projeside ilk basladigi zamanlarda cok farkli konsept cizimler vardi. Final farkli oldu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2015, 04:35 
Akıncılar

Sea Zenith'mi goruyorum? Daha gecen hafta Barbaros sinifi MEKO gemilerindeki SeaZenith'lerin Phalanx ile degistirilecek haberi cikmisti. Aselsan kaynakli konfigurasyonlarin yerlerini temsili gostermek amacli bir cizim olabilir. .
Aynen öyle üstadım. Nereye neler konulabilir tarzı bir çalışma.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 828 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 113 14 15 16 17 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: