TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 25 Nis 2017, 02:01

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 828 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 111 12 13 14 1517 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2014, 18:42 
Akıncılar

Ha o merak yahu. Meraktan maraz doğar ayrı konu. Görsek anlarmıyız, anlarız her halde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2014, 18:44 
Akıncılar

Balıkçı hocam son yazdığın şekliyle bizim onu bilmemize imkan ihtimal yok bana kalırsa ,
süper çavuş Hocam o konuda kesinlikle haklısın, orası kesin öyle.

@TDN Hocam konu başka yere gitti. Sen gel toparla artık. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2014, 23:51 
Üye

Sınıf adı abdül kadir olsun. Meşhur kızakta kalan osmanlının milli dreagnout battleshipi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2014, 15:10 
Konu enteresan yerlere gitmiş

* Anti-RF operasyonu için Romanya-Bulgaristan ashore/SM3 sistem ve radarlarına ev sahipliği yapacak ve Karadeniz'e de SM3 içeren Burke/Ticon verilecek; Karadeniz NATO'nun en önemli Kalkanlarından biri olacak bu doğru
* Karadeniz (özellikle batı ve kuzey-orta kesimi) ile Romanya-Bulgaristan önemli hidrokarbon yataklarına ve shale gas potansiyeline sahip, ki ExxonMobil ve Chevron TR dahil ciddi yatırım yapmakta
* Türkiye NATO üyesi ve görünür gelecekte bu böyle devam edecek (birileri "şak Şangay" ya da "tak Neo-Ottoman-İslam devleti" dese de bırakın jeopolitik ve tarihi gerçekleri, 100% NATO yapılanmalı TSK'nın NATO-dışı yapılanmaya dönmesinin alt ve üst yapı maliyetleri uzun vadede bir kaç yüz milyar doları bulur; yani imkansız)
* Türkiye coğrafyası bugün "transit peşmerge" yardın "transit enerji" geçirecek en gözde mekanı yani jeopolitik ergime noktası Anadolu'yu barındırmaktadır. Bu hali ile de BATI için en önemli "gözetilmesi gerekli toplumlar olan" Kürt, Ermeni, Yahudi, Rum ve Mezopotamya-Levant Hristiyanları-Kadim halkları Kuzey Irak ve Kuzey Suriye'nin İsrail'in Doğu Akdeniz'in batıyla yani medeniyetle buluştuğu-buluşacağı mekanı temsil etmekte.

Tüm bu etkenler zaten Türkiye'nin NATO ve ABD/AB için vazgeçilemez olduğunu göstermekte. Radikal İslamcı Vahşi Kapitalist sentezi TR hükumeti her ne yaparsa yapsın güzergah değiştirilemeyecek derecede kıymetlidir.

Hal böyle iken, TR TF2020 projesinde Milli ÇAFRAD+Milli Genesis bilmem kaç+Milli Füze sistemi ile Milli BMD kabiliyetli AAW firkateynini zaten kime karşı ve neden kullanabilecektir? NATO'nun angaje olmak istemeyeceği ama TR'nin angaje olabileceği hedefler ne olabilir? Kıbrıs Rum Kesimine (yani AB'ye) savaş açmak mı? Dünyalar prensi İsrail'e karşı saldırı planları mı? Arap kralı Mısır'a çıkartma yapmak mı? Odessa'yı bombalamak mı? Romen uçaklarını vurmak mı? Nedir?

Bağımsız ve milli bir ürünü bağımsız ve milli bir hedefe karşı kullanmak ise amaç; yıkık dökük Suriye'ye karşı bile tek taraflı ve NATO'suz harekete geçemeyen, ABD'ye Esad'a saldırması için yapmadığı cambazlık kalmayan bir hükümet gördük son zamanda. Bu bile gelecekte Türkiye'nin tek taraflı hareket edebilme yeteneğinin "gereksiz" olabileceğini hatta daha "korunmalı" olabileceğini (olacağını demiyorum) düşündürmeye yetiyor. Zaten TSK'nın bıkmadan usanmadan birlikte çalışılabilir-ortak operasyon-ağ (NATO) merkezli harp ürünü 5. nesil F35'den vazgeçmemesi de ortak doktrini desteklediğini gösteriyor.

Sonuçta görünür gelecekte (ve Bence) TR-NATO ayrışım ihtimali sıfırdır ve öyle kalacaktır. O zaman? TF2020'ye SM3 veya A30 gelecek mi? Zaten başka alternatif olamaz ki bunu defalarca yazdım. Soru şu: Hangisi olacak;

a) off-the-shelf Aegis+SM3
b) ÇAFRAD/Genesis+eski SM2
c) Thales destekli ÇAFRAD/Genesis+Aster30 mu

olay giderek c) ye doğru kayıyor ama b) yi plase tutuyor gibi (bkz. T-LORAMIDS)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2014, 15:26 
Akıncılar

@TDN Hemfikirim ama C şıkkı diğer yazdıklarını çöpe atmıyor mu ?

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2014, 15:43 
Hayır atmıyor
Milli Füze'nin olmaması zaten başlı başına "ortak geliştirme" demektir. Yani ÇAFRAD'ı ve Genesis'i varolan ve kanıtlanmış bir sistem olan A15/30 üzerine geliştirmek... Oysa Bağımsız sistem (milli füze+EH+radar) hem gerekliliği soru işaretli hem aşırı maliyetli hem takvim ve olabilirliği riskli bir yatırım olur.
ABD için ne Aegis ile "milli bir füze" ne SM3 için "milli bir savaş-EK-radar sistemi birlikteliği olamaz, örneği de yok
Ama çapı düşmüş demodeye kaymış BMD kabiliyeti yok veya sınırlı SM2BIII/IV ile milli sistem olabilir ama... ne gereği var ki? Bu Avrupa'yı 20 yıl geriden izlemek demek olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2014, 15:58 
Akıncılar

malum karadeniz mevzularından dolayı aslında çıktı tantana ,
denizde BMD Kabiliyeti ve SM-3 üzerinden gitti olay ,
birde SM-3 ile ASTER-30 'u bir tutmuyorsun değil mi yada bir tutuyorsan ne açıdan ?

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2014, 16:31 
Benim seçeneğim (açık söyleyeyim) sağlam bir TS&AP desteği ile azami ulusal dizayn ile TF2020 üzerine direkt AEGIS+SM3 çakmak olurdu. Bunu NATO entegrasyonu ve benim Karadeniz jeopolitiğim dikte etmekte. Zaten bu Türkiye'nin yalpalasa da sürmesini öngördüğüm NATO+ABD+AB ekseninin devamı senaryosunun direkt sonucu olur. Ben neden milyarlarca dolar koyarak kısıtlı bütçemi son derece sofistike BMD-AAW gemisini baştan sona geliştirmeye adayayım ki? Ben zaten havada balistik füze avlayacaksam ya da düşman hava filolarını yüksek irtifadan vuracak isem yani iş o raddeye gelmişse NATO+ABD+ABD zaten savaşta demektir. O zaman neden ÇAFRAD? ÇAFRAD geliştiriliyorsa milli savaş sistemin olacak, o olacaksa ya milli füzen olacak ya da bin bir zahmetle ve ciddi maliyetlerle ikinci kalite veya eski yabancı füzeyi kendi sistemine çakmayı başaracaksın. Sorun bu.

Yani Akdeniz ve Karadeniz'de BMD kabiliyetli TF2020: evet ama bu sistemi finanse ederken en maliyet etkin ve hazır ürünlerle yapmak doğrusudur. Bugün HvKK E737T HEIK uçuruyor. Bu uçakta milli kısmi katkı var ve büyük oranda off-the-shelf alım. Peki benim ulusal ve NATO görevlerimi ifa etmeme engel mi? Değil. Ne zaman ben bu HEİK'leri idame etme zorluğuna girerim yani ambargo yerim o zaman zaten paradigma ve dünya değişmiştir, HEİK üzüleceğim son şey olur.

MilGem diyoruz da Genesis var diye sistem milli mi? Motor, füze, SH, RAM, EH bir çok konu dış kaynak. E yani bu kötü mü? İran veya K. Kore değilsen veya tüm dünyayı karşına alacak radikal planların yoksa değil tabii ki.

Aster30 ise sana SM2BIV gibi bir fayda sağlar SM3/6 yı vermez ama gelişme potansiyeli olduğu için AB ile beraber geliştirir riske ortak olursun. Tabii bunu ÇAFRAD+Genesis e entegre etmek için misli ile para öder yetmez bir kısım yazılımı closed box alırsın ama olsun amaç "Milli yazılım" desturu değil mi. Buyrun alın... Hoş daha Genesis dışarıda bekleyen o kadar Perry varken ihraç edilemedi ama olsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2014, 16:55 
Akıncılar

Alıntı:
Benim seçeneğim (açık söyleyeyim) sağlam bir TS&AP desteği ile azami ulusal dizayn ile TF2020 üzerine direkt AEGIS+SM3 çakmak olurdu. Bunu NATO entegrasyonu ve benim Karadeniz jeopolitiğim dikte etmekte. Zaten bu Türkiye'nin yalpalasa da sürmesini öngördüğüm NATO+ABD+AB ekseninin devamı senaryosunun direkt sonucu olur. Ben neden milyarlarca dolar koyarak kısıtlı bütçemi son derece sofistike BMD-AAW gemisini baştan sona geliştirmeye adayayım ki? Ben zaten havada balistik füze avlayacaksam ya da düşman hava filolarını yüksek irtifadan vuracak isem yani iş o raddeye gelmişse NATO+ABD+ABD zaten savaşta demektir. O zaman neden ÇAFRAD? ÇAFRAD geliştiriliyorsa milli savaş sistemin olacak, o olacaksa ya milli füzen olacak ya da bin bir zahmetle ve ciddi maliyetlerle ikinci kalite veya eski yabancı füzeyi kendi sistemine çakmayı başaracaksın. Sorun bu.
Nato ile ilgili bir çok karmaşa varken mevcut jeopolitik durumda Türkiye yanlız bırakılmışken, mevcut yönetim değişsede bu gün kü dış politika adımları önümüze çıkacakken hatta çıkar çatışmaları ve Suriye Irak noktasında duruş sergileme şansın olsun istiyorsan yazının bu kısmı için sana katılmam mümkün değil. Karadeniz hala Türkiye egemen bir durumda çok şükür ABD egemen değil her ne akdar egemen olmak istese de şu an bu başarılamadı.
Alıntı:
Yani Akdeniz ve Karadeniz'de BMD kabiliyetli TF2020: evet ama bu sistemi finanse ederken en maliyet etkin ve hazır ürünlerle yapmak doğrusudur. Bugün HvKK E737T HEIK uçuruyor. Bu uçakta milli kısmi katkı var ve büyük oranda off-the-shelf alım. Peki benim ulusal ve NATO görevlerimi ifa etmeme engel mi? Değil. Ne zaman ben bu HEİK'leri idame etme zorluğuna girerim yani ambargo yerim o zaman zaten paradigma ve dünya değişmiştir, HEİK üzüleceğim son şey olur.
Sonuçta burada uçak 737 savaş çıksa sorun yok THY kullanımdakilerdekinden söker buna takarız en kötü ihtimalle zaten donanım yazılım konusunda bu sistemi didik didik ettik bu denk bir örnek teşkil edemiyor.
Alıntı:
MilGem diyoruz da Genesis var diye sistem milli mi? Motor, füze, SH, RAM, EH bir çok konu dış kaynak. E yani bu kötü mü? İran veya K. Kore değilsen veya tüm dünyayı karşına alacak radikal planların yoksa değil tabii ki
.

İran ve K.Kore bile kendi programına esasen inanamamakta.
Alıntı:
Aster30 ise sana SM2BIV gibi bir fayda sağlar SM3/6 yı vermez ama gelişme potansiyeli olduğu için AB ile beraber geliştirir riske ortak olursun. Tabii bunu ÇAFRAD+Genesis e entegre etmek için misli ile para öder yetmez bir kısım yazılımı closed box alırsın ama olsun amaç "Milli yazılım" desturu değil mi. Buyrun alın... Hoş daha Genesis dışarıda bekleyen o kadar Perry varken ihraç edilemedi ama olsun.
Kritik silah/kritik teknoloji ile ilgili olarak geçtiğimiz 50 yılda ABD ve AB ülkelerinden hatta yerine göre Rusya'dan ağzımınızın payını aldık. Hani sana yeterli gelmediyse bilemem bu forum ve var oluş amacı miili silah sistemlerini ve stratejileri değerlendirmek bilgi sahibi olmak bilgiyi paylaşmak ve yaymaktır.

Yazınız şaşırtıcı.

Bir şeyi pazarlamak yapmanın çok dışında bir şey ban imkan verseler ben satardım. Biraz vizyon meselesi birde özel sektör elinde olan bir şey değil bu, malum devlet teşekkülleri satış konusunda çokta iyi değiller.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2014, 17:18 
Konu ulusal savunma sanayii değil TF2000 BMD kabiliyeti + Karadeniz

Türkiye Karadeniz'de NATO, Montrö ve BlackSeaFor ne diyorsa onu yapıyor ve yapacak. Romanya veya Gürcistan kendi EEZ lerinde ne kadar egemen ise biz de öyleyiz

NATO Türkiye'ye ne kazığı attı anlamadım?

Northrop Grumman MESA radarını mı didik didik ettik?

Forum ile alakalı ne demek istedin anlamadım
İran ve K. Kore ile ilgili ne dedin anlamadım

Pazarlığı devlet değil özel şirket (Aselsan-Havelsan) yapıyor. Ama genesis çakacakları gemi ABD malı. O he demeden olmuyor. He dese de Mısır başkanına atarlanınca adam senin sistemini almıyor vs.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2014, 17:30 
Akıncılar

Alıntı:
Konu ulusal savunma sanayii değil TF2000 BMD kabiliyeti + Karadeniz

Türkiye Karadeniz'de NATO, Montrö ve BlackSeaFor ne diyorsa onu yapıyor ve yapacak. Romanya veya Gürcistan kendi EEZ lerinde ne kadar egemen ise biz de öyleyiz

NATO Türkiye'ye ne kazığı attı anlamadım?

Northrop Grumman MESA radarını mı didik didik ettik?

Forum ile alakalı ne demek istedin anlamadım
İran ve K. Kore ile ilgili ne dedin anlamadım

Pazarlığı devlet değil özel şirket (Aselsan-Havelsan) yapıyor. Ama genesis çakacakları gemi ABD malı. O he demeden olmuyor. He dese de Mısır başkanına atarlanınca adam senin sistemini almıyor vs.
Karadenizde NATO nerede? orada blackseafor var kim kurmuş? NATO ile ne kadar ilgili??? Balckseafor üye devletleri NATO üyesi değilken kuruldu bunu atladın sanıyorum. Biz karadenize gayet egemeniz bölgenin en güçlü donanmasıyız orada bir hiç değiliz.

NATO'nun attığı en büyük kazık bölücü terör örgüt'dır. unutmaki I. Körfez harekatı bir NATO harekaıtydı sonuçları orada ayrıca NATO devletlerinin ayrı ayrı attığı kazıklarıda not alalım haksız ambargolar gibi.

İran ve k.kore yaptıkları füze programı dış politikadaki tehditkar siyasetlerine kendileri bile inanmıyor. Yarın savaş çıksa K.kore'yi Çin desteklemezse G.kore için tatbikat havasında bir savaş olur. İran içinde örnek verebilirim ama yazı uzar gider.

Aselsan Havelsan dediğin kurumlar özel şirket statüsünde değil onlar yapı olarak vakıf iştiraki. Türk Silahlı Kuvvetlerini güçlendirme vakfının girişimi ile kuruldular yapıları yarı devlet firması gibi çalışır satış başarıları tabiki var ama Genesis'i satamadılar. Başaramadılar. Yanlız satış stratejisi uyguladılar ben tekrar söylüyorum bana verseler imkan çatır çatır satarım.

Maliyet/Etkin önerin burada çok makul görünmüyor sayın TDN kritik teknoloji balistik füze savunması dediğinde kendi ayakların üzerinde durmak var sonra ben Dünyanın en güçlü 10 ordusundan biriyim demek gülüç oluyor hele ki Hollanda veya Almanyada patriotlarını istemek cidden kepazaelik. tabiki her ülke için bu kepazelik değildir belki sizin için NATO üyesi olarak çok çok normal bir talepte bulunmuşuzdur ama senin bu derece potansiyelin varken kullanmamak saçmalıktır.

İ

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2014, 17:37 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Benim şahsi fikrim DzKK'nın öncelikli amacının SM-3 olduğu kanısında değilim. Amaç öncelikle BMD kabiliyetinden ziyade bölgesel hava savunma kabiliyeti elde etmek.

Bunun yanı sıra üzerinde çalışılan ÇAFRAD kabiliyetinden ödün verilecek bir opsiyonun da seçileceğini düşünmüyorum (AEGIS veya APAR). O yüzden benim fikrim; elde edilecek nihai kabiliyetin ÇAFRAD entegrasyonu yapılmış en son versiyon SM-2 olacağı yönünde ki bu füzenin temin edilmesi yönünde DZKK yetkilileri de bir sorun olmayacağı yönünde görüş belirtmişti.

Amerika'nın bizim üzerimizden Karadeniz'de bir BMD yeteneği istediğini de sanmıyorum, bu yeteneği bize vereceğine Romanya'da kara konuşlu sistemi ve Karadeniz'e giriş çıkış yapan gemileri ile sağlamayı tercih edeceğini düşünüyorum.

Saygılar,

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2014, 18:33 
Akıncılar

[spoiler]
Alıntı:

MilGem diyoruz da Genesis var diye sistem milli mi? Motor, füze, SH, RAM, EH bir çok konu dış kaynak. E yani bu kötü mü? İran veya K. Kore değilsen veya tüm dünyayı karşına alacak radikal planların yoksa değil tabii ki.

[/spoiler]
ÇAFRAD Neden geliştirilmeye başlandı peki ,
herhalde alelade bir şekilde bunuda yapak düşüncesiyle değildir !

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2014, 13:01 
@Manowar
Evet bu seçeneklerden biri haklısın. ÇAFRAD olacak ise ve DzKK bir skala üstünü istemiyor ise SM2BIV tek çözüm (ABD izni ile tabii). Bu durumda yine bir kriz esansında "NATO (yani ABD) gel beni BMD şemsiyene al" diye talep etmek söz konusu olur. Bu beni bozmaz (pakt bu demektir) ama forumda "bağımsız Türkiye, milli sistem, kahrolsun ABD, en güçlü bizim ordu" diyen arkadaşlar kabullenmeyebilir.

@süper çavuş
Bence de alelade bir karar değil, yüz milyonlarca $ geliştirme bütçesini savurmak tabii ki mümkün değil
O halde ÇAFRAD+Milli SYS var ise zaten seçenekler belirli ve burada TR'nin SM3/6 veya A30 gibi üst kademe BMD füze sistemini de geliştirmesi beklenmemeli (belki TF2030'a yetişir). Hemfikiriz

@swat
Blackseafor da ortak olduğun tüm ülkeler ya NATO üyesi ya NATO şemsiyesinde. ABD Ticon/Burke lerinden bir giriyor biri çıkıyor Karadenize. Sen elinde hibe SM1 li Perry'lerin ile 100% NATO uyumlu, yazılımlı, örgütlenmeli, donanımlı HvKK ve DzKK ile ancak NATO bayrağını gösterirsin Rusya'ya. Yakında T214 lerin Karadeniz'e açılınca ne fark edecek, TF2020 gelince ne fark edecek. Sen ancak NATO nun bir parçası iken Karadeniz de önemlisin ve Rusya'ya tehditsin. Zaten bunun aksi trend değişimi olur. Yaşam şartın doğal gaz ve petrol ve bunun 60% seviyesini Rusya'dan karşılıyorsun sonra da Karadeniz de "ben en önemliyim" diyorsun. Kim ipler ki? Hadi yüzbinlerce askerinin uğruna şehit düştüğü Kırım için Rusya'ya tepki koy, Suriye ye koyduğun tepkinin 1% ini koy. Hadi Ukrayna'da beğenmediğiniz faşistlerin ABcilerin Sorosçuların ABDcilerin darbesini tanıma. Kolay mı bunlar? Değil. TF2020 Cerbe gelince değişir mi? Değişmez. Değişmesi gerekir mi? Hayır gerekmez. Devletin akıllı olsun. Önce Kıbrıs GKRY ini AB'ye girmek için engelleme sonra "vay nasıl EEZ'de petrol gaz arar" diye yırtınıp Rus-İsrail-Yunan donanmasına İtalyan-ABD-Fransız-Kore-Rus şirketlerine posta koymaya kalk. Senin bu akılsız dışpolitikaların hamasetlerin ile neyi nasıl yapıyorsun? Karadenize hakimimim en büyüğüm diyorsun karşında 100% her bir noktasını kendi geliştirdiği SSBN, SLBM, ICBM, CGN, SU34, T50, Ka52, vs. üreten bir makine var. Komik olmayın lütfen yahu. Ülkeler ÇAFRAD la Milli Füze ile savaş kazanmazlar, akılla zekayla planla stratejiyle ve diplomasi ile kazanırlar. Bunlar da bize pek sıkışmamış. Her saat değişen çelişen çapraşık karmaşık yalan dolan bir ulusal tehdit algılamamız, "Transit peşmerge" doktrininimiz var hamdolsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2014, 14:46 
Süvariler

Sayin TDN katildigim tek husus ; Evet , sadece TF2000 ile T214 ile kimseye posta koyamazsin. Guney Kibris i tanimadigin icin EEZ sini de tanimazsin. Ama gemilerin ile taciz edersin. Disini gostermedigin surece kimse takmaz seni. Bak Japonya Cin balikci tekneleri uzerinden savasiyor. Senin de balikci teknen maki e arizasi verip bir arastirma gemisine girsin. Sen de kurtarma bahanesiyle bu gemiye mudahale et ... falan filan.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2014, 15:38 
Akıncılar

.....@süper çavuş
Bence de alelade bir karar değil, yüz milyonlarca $ geliştirme bütçesini savurmak tabii ki mümkün değil
O halde ÇAFRAD+Milli SYS var ise zaten seçenekler belirli ve burada TR'nin SM3/6 veya A30 gibi üst kademe BMD füze sistemini de geliştirmesi beklenmemeli (belki TF2030'a yetişir). Hemfikiriz.....

Katılıyorum ama benim anlamadığım neden ASTER-30 ile SM-3/6 'yı aynı skalada yazıyorsun ,
Farklıda olsalar iki füze (SM ailesi ile ASTER ) tercihi konusunda Donanma ABD füzelerine daha yakın galiba SM-2BLOK3B/4 ,SM-6(?) ,SM-3 ten oluşmuş bir uzun menzil yüksek irtifa hava savunma ile balistik savunma çözümüne gideceğiz ,
Bunuda Alman/Hollandalı APAR/SMART-L/SEWACO'larına SM ailesini nasıl entegre ettilerse bizde benzerini yapacağız gibi !

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2014, 16:09 
Süvariler

Blackseafor NATO yu Karadeniz den uzak tutmak için kurulmadı mı zaten? SSCB dağıldığında NATO Karadeniz in güvenliğini sağlamaya talip oldu. En başta Türk Deniz Kuvvetleri bu isteğin karşısında durdu ve yine Deniz Kuvvetlerinin önderliğinde (ki bu subaylar ergenekon, balyoz, askeri casusuluk gibi davalarla ödüllendirildiler) Karadeniz e kıyısı olan ülkeler tarafından kuruldu. Rusya da bu görev gurubuna dahildir ve gemi vermektedir.

Bana göre TF-2000 askeri ve siyasi olmak üzere iki ayağı olan bir projedir. ABD diyor ki: ''Benim İngiltere de Almanya da üslerim var, Avrupa da müttefiklerim var. İran dan ateşlenecek olan balistik füze Karadeniz üzerinden geçerek hedefine ulaşacak. Dolayısıyla ben Karadeniz de bu füzeleri avlayabilecek gemi bulundurmak istiyorum.'' Adam Karadeniz e girmeyi kafaya koymuş bir kere( Sayın Orko boşuna demiyor kanal İstanbul bir ihanet projesidir diye). İşte burada TF-2000 projesinin siyasi boyutu devreye giriyor. BMD kabiliyetli bir gemiye belki biz ihtiyaç duymuyoruz dur. Burada bir hamle yapsak ve desek, hava savunma fırkateynlerimde aegis donanımı ve SM3 istiyorum. İttifak kalkanı kapsamında bu gemilerden 1-2 adedini sürekli Karadeniz de konumlandıracağım. Acaba bu şekilde ABD nin Karadeniz hamlesi boşa çıkartılabilir mi?

Yukarıda da belirttiğim gibi, TF-2000, askeri boyutunun yanında, siyasi boyutunun da asla ihmal edilmemesi gereken bir proje bence.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2014, 16:27 
Süvariler

SM-6 ve SM-3 te aynı skalada değildir. SM-6, SM-2 nin yerine üretilen aktif radar arayıcı başlığa sahip bir füzedir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2014, 20:11 
SM2BIIIB/IV: ABD den belki izin alınabilir ve Çafrad-Milli SYS ye entegre edilebilir
SM3: imkansız (ama Aegis ile hazır alım olabilir)
SM6: imkansız (aynen)
A30: TLORAMIDS de seçilirse Thales desteği ile entegre edilebilir ama çook uğraşmak lazım

Yani
Bölgesel Hava VE/VEYA Balistik Füze Savunma Füze Sistemlerinin olabilirliğidir mevzubahis.

TDzKK ne isterden çok elinde Çafrad için ne var ona bakmalıdır anlatmak istediğimiz

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2014, 21:15 
Uzaklaştırıldı

SM2BIIIB/IV: ABD den belki izin alınabilir ve Çafrad-Milli SYS ye entegre edilebilir
SM3: imkansız (ama Aegis ile hazır alım olabilir)
SM6: imkansız (aynen)
A30: TLORAMIDS de seçilirse Thales desteği ile entegre edilebilir ama çook uğraşmak lazım

Yani
Bölgesel Hava VE/VEYA Balistik Füze Savunma Füze Sistemlerinin olabilirliğidir mevzubahis.

TDzKK ne isterden çok elinde Çafrad için ne var ona bakmalıdır anlatmak istediğimiz
HHQ-9 veya bu sistem tabanlı bir sistem yerli imkanlarla üretilecek...SSM'nın bütün silah sistemlerinde izlediği yola bakarsak ya devşirme yada yerli imkanlarla silah platformu oluşturmaya çalıştığını görürsünüz...
Altay,T 129,Milgem,Roketsan füzeleri vb...
1.Aşama: FD-2000 ile kara konuşlu bir hava savunma sistem ağı oluşturulacak ,donanma ise
FD-2000'nin donanma versiyonu HHQ-9 ile bu savunma ağını bütünleştirecek...
2. Aşama: Roketsan'ın kısa-orta menzil füze çalışmalarıyla oluşturmaya başladığı geliştirme konsepti,Çin füze sisteminden elde edilen teknoloji transferi ile uzun menzili de kapsayacak ve ortaya yerli kısa-orta-uzun menzilli bir füze kalkanı (uçak ve hava soluyan füzelere karşı) oluşturulacak.
3. Aşama :Her zaman olduğu gibi atmosfer dışı füzelere karşı ilk 2 aşamada edinilen tecrübeyle yeni bir sistem geliştirilecek...Bu aşamaya gelene kadar ki atmosfer dışı füzelere karşı önleme ihtiyacı yine NATO-ABD imkanlarıyla (SM-3 vb.)karşılanacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eki 2014, 01:33 
Akıncılar

Alıntı:
Hocam en olur senaryo budur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eki 2014, 18:34 
Uzaklaştırıldı

İran lılar bile bu kadar amarika düşmanı değil.
Arap İsrail meselesinden Amerikayla meselesi olan Araplardan ithal edilen bir anti amerikan söylemi bu.
Bizim bu derece amerika meselemiz yok. Sıyrılın biraz bu travmadan.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eki 2014, 18:56 
Akıncılar

Eskilerdeki Anti-Amerikan söylemi anlamak mümkün. Daha gençlerde, bizim burada iletişimde olduğumuz grup da "yerli proje" mevzusundan aslında yersiz yere etkileniyorlar. Bunu da biraz bu işlerle uğraşanlar, para pul peşinde koşanlar pompalıyor.. Hamasi garip bir hal alıyor..

Oysa biz milli projelere Amerika'ya düşmanız, aramız bozuk falan diye başlamadık.. Bunun başka anlamları var..

İyi ya da kötü aklı başında sayılabilecek bir ülkeyiz ve kendimizce işleyen bir sanayimiz, bir ekonomimiz, bir dış politikamız var.. Bunların da enstrumantize olduğu durumlarla sürekli karşılaşıyoruz.. Daha da karşılaşacağız..

Artık belirli konularda rüşt ispatladığımızı düşünüyor, sefer ve barış lojistik hesaplarımızı artık gittikçe çetrefillileşen ihrac kontrol izinleri belirsizliğinden arındırmak istiyoruz.. Bir çok şeyi sanılanın aksine, ömür devir hesabına vurunca yine de iktisatlıya üretebileceğimizi görüyoruz. Öte yanda da, elimizdeki savunma endüstrisini de bir enstruman olarak da kullanabilmek, yeri geldiğinde tamamen NATO'ya angaje kalmak da istemiyoruz.. Bu angajman sadece "Tampon bölge için davranın canlar" durumu da değil.. Bu bir idame, bir lojistik duruş da..

Mevzu o.. NATO'daki ortaklarımız da Amerika da bize münferit olaylar dışında dev yamuklar yapmadı.. Yahut aslında o yapılan yamuklardan biz öyle aman aman dersler de çıkarmadık.. Oradan çıkarıp çıkarabileceğimiz derslere yine başka şekillerde, başka yollarla vardık..

Bir zaman, bir başka hesap meselesi bu...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2014, 22:16 
Uzaklaştırıldı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2014, 22:22 
Süvariler

Kale, KOBİ gibi iş alıyor galiba. Ne bulursa yapıyor. Tabi bir planı vardır herhalde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2014, 22:32 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Kale, KOBİ gibi iş alıyor galiba. Ne bulursa yapıyor. Tabi bir planı vardır herhalde.

Sayın Goldenwings ; bir soru soruyoruz cevap beklerken araya giriyor farklı bir şey yazıyorsun...Aynı şeyi az önce F-35 ile ilgili konu başlığında da yaptın...Yine araya alakası olmayan bir cümle yazdın...Biraz dikkat et...Kendi görüşünü tabiki yaz ama bir önceki soruya da bir zahmet birkaç kelime yazıver... :!:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2014, 22:37 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

Sayın Goldenwings ; bir soru soruyoruz cevap beklerken araya giriyor farklı bir şey yazıyorsun...Aynı şeyi az önce F-35 ile ilgili konu başlığında da yaptın...Yine araya alakası olmayan bir cümle yazdın...Biraz dikkat et...Kendi görüşünü tabiki yaz ama bir önceki soruya da bir zahmet birkaç kelime yazıver... :!:
Ben sayın Cihangir'in paylaşmış olduğu habere yorum yaptım. İş sonrası yorgun ve argın olmasam çevirirdim de , ayrıca cevabımı yazarken sizin ileti yoktu ? Araya nasıl giriyorum ? Sizin soru nasıl kaynıyor ? Neye dikkat edeyim ? Her soruyu cevapladıktan sonra mı yazma hakkım var ? Bu ne biçim ikaz ... Gereksiz sinire ne gerek var ... ???

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2014, 22:48 
Uzaklaştırıldı

İletimi görmediğinizi bilmiyordum..Biraz dinlendiyseniz 2-3 cümle ile yazıyı tercüme edebilir misiniz? Saygılarımla.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2014, 23:11 
Süvariler

Sayın Hearpork, sorunuzu görmüş olsam bile, ki görmedim, cevaplama zorunluluğum yok. Daha doğrusu isteyen istediği soruya cevap veriyor isteyen vermiyor. Benim kaç sorum böyle güme gitti ama hırs yapmadım.

Neyse;

2013 yılında yapılan bir antlaşma ile Kale Havacılık, Lockheed Martin ile bir takım kurmuş. İlk defa bir Türk şirketi üretilmesi planlı 8 adet Aegis Sistemi için supplier olmuş. Bu çerçevede bahse konu sistemler için 148 adet mekaniki parça (Aegis hesaplama suiti için) (ne ise artık?) üretecek. Amerigalılar mutlu ve umutlu niye Türkleri bir şekilde bu Aegis programına ortak ettikleri için ,hani TF-2000 rüyası filan olsa gerek, ;)

Kale daha önce de Army Tactical Missile (Şu ATACM olsa gerek) ve F-35 için parça üretmiş ve üretiyor halen ...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2014, 13:43 
Uzaklaştırıldı

Sayın Hearpork, sorunuzu görmüş olsam bile, ki görmedim, cevaplama zorunluluğum yok. Daha doğrusu isteyen istediği soruya cevap veriyor isteyen vermiyor. Benim kaç sorum böyle güme gitti ama hırs yapmadım.

Neyse;

2013 yılında yapılan bir antlaşma ile Kale Havacılık, Lockheed Martin ile bir takım kurmuş. İlk defa bir Türk şirketi üretilmesi planlı 8 adet Aegis Sistemi için supplier olmuş. Bu çerçevede bahse konu sistemler için 148 adet mekaniki parça (Aegis hesaplama suiti için) (ne ise artık?) üretecek. Amerigalılar mutlu ve umutlu niye Türkleri bir şekilde bu Aegis programına ortak ettikleri için ,hani TF-2000 rüyası filan olsa gerek, ;)

Kale daha önce de Army Tactical Missile (Şu ATACM olsa gerek) ve F-35 için parça üretmiş ve üretiyor halen ...

Teşekkürler...Teknik İngilizce ayrı bir maharet konusu...Öyle "I am going to school" cümleleriyle anlaşılamıyor...Haliyle siz arkadaşları biraz yoruyoruz,idare edin artık...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2014, 14:55 
Süvariler

Alıntı:

Neyse;

Teşekkürler...Teknik İngilizce ayrı bir maharet konusu...Öyle "I am going to school" cümleleriyle anlaşılamıyor...Haliyle siz arkadaşları biraz yoruyoruz,idare edin artık...
No problema :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2014, 17:47 
Süvariler

Sayın orku kanal İstanbul'un bizim açımızdan ne kadar tehlikeli olduğunu belirtmişti ancak TF-2000'e rağmen ihaleye açacağını açıkladı cumhurbaşkanı.

"Erdoğan, Kanal İstanbul içinse "Kanal İstanbul sözümüzü de unutmadık, bugünlerde ihale hazırlıkları yapılıyor. İnşallah ihalesiyle birlikte Karadeniz'i Marmara'ya bağlayacağız" dedi."

http://www.milliyet.com.tr/cumhurbaskan ... efault.htm

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2014, 18:30 
Akıncılar

LM'in TF-2000 için önerdiği program diyerek, mp'de paylaşılan fotoğraflar. Cabatlı_53 kaynaklıdır.

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2014, 18:59 
Süvariler

Cabatlı_53'ün aktardığına göre LM'nin bu teklifinin aksine gemide ÇAFRAD kullanılacak.Savaş yönetim sistemi GENESİS olacak.GENESİS'e Mk-41 lançerleri ve SM füzeleri entegre edilecek.

Nerede duyduğumu hatırlamıyorum fakat Dzkk pasif radar istemiyormuş çünkü pasif radarın güç tüketimi daha fazlaymış(Bakım/idame masrafı getireceği için)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2014, 20:13 
Süvariler

Alıntı:
Nerede duyduğumu hatırlamıyorum fakat Dzkk pasif radar istemiyormuş çünkü pasif radarın güç tüketimi daha fazlaymış(Bakım/idame masrafı getireceği için)
Bu doğru değil...
Güç tüketimi kısmı mı yoksa kuvvetin istemediği kısmı mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2014, 20:32 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2014, 20:41 
Süvariler

Niye güç tüketsin yahu?
Magnetron,klystron olabilir mi?

http://en.wikipedia.org/wiki/Active_ele ... nned_array

http://en.wikipedia.org/wiki/Passive_el ... nned_array

Hocam sizce bu ikisi arasındaki fark nedir?ABD neden PESA kullanmaya devam ediyor?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2014, 15:21 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2014, 16:17 
Alıntı:
LM'in TF-2000 için önerdiği program diyerek, mp'de paylaşılan fotoğraflar. Cabatlı_53 kaynaklıdır.
En azından adamlar teknoloji transferinde ve Milli sisteme adaptasyonda (şemaya göre belli ki SPY-1 i ÇAFRAD'ın içine tıkacaklar, Aegis AAW WCF yi de kasaptaki Genesis'e doğrayacaklar) sorun çıkarmayacaklarını ortaya koymuşlar: "Turkish Consoles"

:)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2014, 17:08 
Akıncılar

SPY-1D mi? Eğer LM'nin sunduğu çözümde uzlaşılırsa bu geminin tasarımını etkiler mi?
Radar konusunda dış alım olması halinde iki ihtimal var biri SPY-1D diğeri SMART L (yada S1850 versiyonu). SPY serisi genelde üst yapıya monte ediliyor. Smart serisi ise klasik radar gibi direk üzeri monte ediliyor. Üst yapıda bir revizyon ile her iki radar da kullanılır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2014, 17:22 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Uzun süredir açık kaynaklardan verilen bilgi kırıntıları ile ÇAFRAD geliştirilmesine verilen önemden DzKK APAR tipi bir sitemde ısrar edecek gibi görünüyor. O yüzden ÇAFRAD dışı alternatif büyük ihtimalle Thales APAR çözümü olacaktır diye düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2014, 17:29 
@chngr

Yanlış bilgilerle donanma lütfen.

Aegis savaş yönetim sisteminin kalbi olan SPY1D ile rekabet edebilecek APAR olup ikisi de 3D "active fixed phased array radar"dır (PAR), masta duvara montelidir ve mekanik tarama yapmazlar.
APAR sistemine entegre çalışan SMART-L ise mekanik uzun menzilli arama radarıdır ve Aegis gemilerinde genelde AN/SPS-67/73 kullanılır

Türkiye ÇAFRAD sistemini kullanacak ve bunun kalbi de yine özgün PAR olacak yani dışarıdan alınmayacak. Geminin genel tasarımı, dengesi ve ana direk/mast-kule tasarımı da buna göre şekillenecek. Yani APAR ve SPY-1D veya daha yenilikçi MESAR konseptli SAMPSON vs komple sistem alımı olmayacak (en azından mevcut planlamaya göre).

Uzun menzilli yüzey tarama radarı için SMART-L bir aday olabilir ve Aselsan halen SMART-S Mk2 lisanslı üretimi yaptığı için aday olabilir. Veya bu radar da özgün geliştirilebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2014, 17:37 
@Manowar

Doğru. Eğer ÇAFRAD iptal edilir ise (veya ertelenir ise) TF2020 sınıfı için en güçlü aday KKK'nin de satın alacağı SAMP-T sistemi ile ortak ürün olması açısından APAR/Aster-15/30 sistemi olabilir. O durumda APAR'a PAAMS/SAMPSON veya EMPAR/Arabel rakip olabilir. ABD'ye bağımlı olmaktan son derece rahatsız olan Hükümet ve TSK, bu kararı alabilir (tabii ABD çok ciddi bastıracaktır).

Bir başka alternatif ise daha önce belirttiğim gibi Aster füze sisteminin ÇAFRAD ve Milli SYS'ye entegrasyonunu Thales TS&PA desteği kapsamında ele almak. Bu sayede ÇAFRAD daha geliştirilme aşamasında direkt şekillendirilmiş olur. Bu konu SSM'nin son Paris toplantılarında karşı taraf ile eminim görüşülmüştür.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2014, 18:44 
Süvariler

TF-2000'de Smart-L tarzı bir radar olmayacağını düşünüyorum bu açıdan ÇAFRAD devrimsel bir radar kulesi tasarımı bence. Çafrad üzerinde 3 farklı radar bulunduruyor bunlardan bir taneside "fonksiyonel" uzun menzilli gözetleme radarıdır zaten. 360 derece kesintisiz gözetleme imkanları gibi üstünlükleri çabası.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2014, 20:57 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

TF-2000'de Smart-L tarzı bir radar olmayacağını düşünüyorum bu açıdan ÇAFRAD devrimsel bir radar kulesi tasarımı bence. Çafrad üzerinde 3 farklı radar bulunduruyor bunlardan bir taneside "fonksiyonel" uzun menzilli gözetleme radarıdır zaten. 360 derece kesintisiz gözetleme imkanları gibi üstünlükleri çabası.
En güncel TF-2000 tasarımlarında ÇAFRAD ile birlikte SMART-L benzeri bir 3D Uzun Menzilli Hava Radarı görülmekte. Bu nedenle AEGIS dışındaki diğer örneklerde (APAR, SAMSON v.s.) görüldüğü gibi ÇAFRAD'ın tek başına uzun menzilli hava arama sensörü olarak kullanılmayacağını düşünüyorum.

Açık kaynaklarda paylaşılan en güncel TF-2000 tasarımı :
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2014, 21:08 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

@Manowar

Doğru. Eğer ÇAFRAD iptal edilir ise (veya ertelenir ise) TF2020 sınıfı için en güçlü aday KKK'nin de satın alacağı SAMP-T sistemi ile ortak ürün olması açısından APAR/Aster-15/30 sistemi olabilir. O durumda APAR'a PAAMS/SAMPSON veya EMPAR/Arabel rakip olabilir. ABD'ye bağımlı olmaktan son derece rahatsız olan Hükümet ve TSK, bu kararı alabilir (tabii ABD çok ciddi bastıracaktır).

Bir başka alternatif ise daha önce belirttiğim gibi Aster füze sisteminin ÇAFRAD ve Milli SYS'ye entegrasyonunu Thales TS&PA desteği kapsamında ele almak. Bu sayede ÇAFRAD daha geliştirilme aşamasında direkt şekillendirilmiş olur. Bu konu SSM'nin son Paris toplantılarında karşı taraf ile eminim görüşülmüştür.
Sayın TDN,

ÇAFRAD projesinin gerçekleşmemesi durumunda ben sizden farklı olarak; DzKK'nin sadık bir THALES NEDERLAND radar kullanıcısı olması, yine Aselsan'ın Smart-S radarlarını lisans altı üretmesiyle gerçekleşmiş olan işbirliğinin de getireceği avantajla APAR+Smart-L kombinasyonu dışındaki bir seçeneğin ihtimali olmayacağını düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2014, 21:09 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
En güncel TF-2000 tasarımlarında ÇAFRAD ile birlikte SMART-L benzeri bir 3D Uzun Menzilli Hava Radarı görülmekte. Bu nedenle AEGIS dışındaki diğer örneklerde (APAR, SAMSON v.s.) görüldüğü gibi ÇAFRAD'ın tek başına uzun menzilli hava arama sensörü olarak kullanılmayacağını düşünüyorum.

Açık kaynaklarda paylaşılan en güncel TF-2000 tasarımı :
Resim
[/spoiler]

Farklı yüksekliklerde iki farklı fırlatıcı(launcher) kısmı mı var önde?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2014, 21:23 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Hayır, füzenin fırlatıldığı VLS'nin önünde anlayabildiğim kadarıyla RAM lançeri görülmekte.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2014, 21:47 
Süvariler

@mkd,

Hayır, füzenin fırlatıldığı VLS'nin önünde anlayabildiğim kadarıyla RAM lançeri görülmekte.
Aynen ; RAM veya CIWS tarzı bir şey. VLS gerisinde duruyor. Superstructure ZUMWALT benzeri çok derli toplu ve stealth.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2014, 00:52 
Süvariler

Farkındayım 2 tasarımdada görülebiliyor fakat resmi tasarımlar değil bunlar daha beklemek gerek. ÇAFRAD üzerinde zaten bu yeteneklerin hepsi bulunmakta neden üzerinde zaten türevi bulunan bir radara ihtiyaç duysun ayrıyeten.? ÇAFRAD mantık olarak gerek APAR gerek SAMPSON'dan farklı birer kule tasarımına sahip. APAR bünyesinde AESA MFR var ve ekstradan bir VSR, Uzun Menzilli radara ihtiyaç duyulmuş fakat ÇAFRAD bu yeteneklerin hepsini bünyesinde bulundurmakta hemde çok daha sofistike biçimde (sabit 4 adet Multi Function, Illumination ve Long Range radar). Ben Smart L kulesi yerine orada ESM, ECM sistemlerinin oluşturacagı bir kule olacağını düşünüyorum çünkü ÇAFRAD'da buna yer kalmadı sanırım bunun içinde devrimsel bir durum söz konusu değilse tabi.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 828 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 111 12 13 14 1517 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: