TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 20 Şub 2017, 00:03

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1151 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 117 18 19 20 2124 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Milgem Projesi
MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2015, 22:15 
Süvariler

Verdiğiniz alıntıda zaten sorularınızın cevabı var.Özetle daha güçlü bir motor ile daha yüksek bir manevra kabiliyeti kazanıyor füze Block 1'in 3 katı kadarmış.Block 1'in 8 kmlik menzili Block 2'de iki katı yani 16 km olacakmış buda daha yüksek manevra kabiliyetli füzelere,SSM'lere ve düşük görünürlüğü olan füzelere daha rahat angaje olacağı ve engelleyeceği anlamına geliyor.Essm'in rolünü birazda hafifletmek istiyorlar sanırsam.RF arayıcısı ile ilgili bir geliştirmeden bahsediyor ama internetten daha detaylı bilgi bulmaya çalışacağım.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eki 2015, 02:52 
Akıncılar

Olmayacak. Pahalı bulunmuş. Yerine 20mm gatling toplu Phalanx block 1B sistemi olacak. Serinin en yeni modeli.

Resim
RAM olmayacak ise nokta hava savunmasi icin sadece 76mm top ve 20mm Phalanx kaliyor. Milgem buyuklugundeki ve gorev tipindeki bir gemi icin mantikli gelmedi. Pahali bir sistem evet ama yerine baska bir fuze sistemi koyamiyorsaniz baska careniz var mi? Gemiye montesi kolay, ilk 2 gemiye entegre edildigi icin tekrarlanabilir muhendislik maliyetide yok. I sinifi ile karismasin HDS'nin dedigi gibi. Gelecekte 1-2 Harpoon veya Exocet ile buyuk tonajli gemilere saldirmak yerine geminin hava savunma sistemini sature edecek sekilde saldirilar olabilir. RAM bu konuda savunma icin iyi bir sistem ve atis testlerinde simdiye kadar %95 uzerinde basarili vurus yapmis.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eki 2015, 03:12 
Akıncılar

Kafalar karışmış yine 3. ve 4. Ada sınıfı gemiler de RAM olacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eki 2015, 01:09 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

4. ada sınıfı milgem Kınalıada nın ilk saç kesim ve kaynağı 8 ekimde yapılmış. Tekne 2017 de denize inecek. 2020 de Deniz kuvvetlerine katılacak.

http://www.dzkk.tsk.tr/guncelduyuru.php ... =1#!pretty

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eki 2015, 08:56 
Akıncılar

Acaba denize indirilip donatıldıktan sonra neden çok uzun bir süre hizmete girmiyor silah sistemleri ? bu 2017 acaba boş geminin donatımsız iskeletinin denize inmesi 2020 donatılıp testleri yapılıp teslim edilme tarihimi ?
Gemiler çok detaylı kontrollerden geçirilir hatta ABD Fransa İngiltere ve hatta İtalya da sadece gemi kabul kontrollerini yapan birimler bulunur. Gemilerin ne kadar detaylı olduğundan bahsetmeye dahi gerek yok. Sadece mutfak ve yemekhane kısmı kabulu dahi 1 ay sürebiliyor sadece tamam oldu şeklinde değil belli bir süre işletilip oluşan sorunların çözülmesi de bu safhada yapılıyor. Bundan daha detaylı makina dairesi silahlar sensörlerin test ve kabulunu düşününce makul bir zaman.
Ama şu yönden içiniz rahat edebilir Bu gemiler aslında 2020den daha önce operasyonel durumda oluyor kabul yukarıda bahsettiğimiz gibi çok teferruatlı bir iş olduğu için aslında gemiler bu sürenin son kısmını denizde görev icra ederek geçiriyor yani 2020 kabul taraihinden 1 ay evvel gemi tam bitmiş olmuyor daha evvelinden harbe hazır oluyor.
Alıntı:
Sanırım bu üretim hızı ile gidersek tf2000 veya i sınıfını üretirken milgemler eskiyecek.
Acaba uygun bir yere çok büyük moden lazer kesimler falan yapan devasa aynı anda bir kaç gemiyi birden üretecek bir askeri tersane kurulmasına ihtiyaç yok mudur ? Yanlış hatırlamıyorsam ilediğim bir belgeselde ya hyundai a da samsung tersanelerinin teknolojilerini göstermişlerdi. Adamlar rekor bir şekilde 6 ay da super tanker inşaa edip, denize indirdiklerini söylemişlerdi belgeselde. Herşey otomatik robotların çalıştığı inanılmaz bir yerdi.
Bizde gölcük denizaltı üretiyor. Tuzla milgem yapıyor. 1 er 1 er. Malum siyasi hırs ülke menfaati ve güvenliğinden önemli olduğundan son anda dönen milgem s üretimide iptal edildi. şimdi 4 milgem 4 tf2000 4 i sınıfı telaffuz ediliyor.
Eski adı ile Pendik tersanesi aslında tam anlattığınız, bu şekilde bir tersanedir. Devasa yapıları ve ekipmanları ile süper tankerler yapılmak üzere inşa edilmiş bu güzel tersanemizin 300 metreden gemileri havuzlamak yada inşa etmek üzere kuru havuzu yanında 220 metre üzeri gemileri inşa etmek üzere iki kızagı onların da yanında daha küçük gemiler için inşa kızakları olan bir tersanedir(hatta yeni inşa kızakları 45 metreden geniştir ki tek kızakta ayni anda iki İ sınıfı gemi inşa edersiniz). Son zamanlarda yapılan iyileştirmeler ile daha iyi teknolojik inşa becerilerine kavuştu ama daha Hyundai olması için çok yol var.
Bunun için akıllı, bilgili devlet yöneticileri gerek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eki 2015, 20:08 
Süvariler

Kim bilir belkide ileride 3D yazıcılarla çok kısa sürelerde yapılacak bu gemiler ...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eki 2015, 21:15 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

Bilmediğimden soruyorum tersaneye bir kızak daha koymak veya başka bir tersaneyi satın almak hatta yeni tersane yapmak zor mu? Bence gecikmesinin başka sebepleri var.%100 milli gemimizin dışarıdan alınan parçaları ile ilgili sıkıntılar önceki sayfalarda tartışılıyordu.
Belki bütçe sıkıntısı vardır.
Belkide Milgem in aciliyeti olmadığını düşünüyorlardır. Şu Burak'ları iyice bi eskitelim diyorlardır.
Acil olduğunu düşünseler ne yapar eder özel bir tersaneye verirlerdi zaten.Bilemediğimiz bir sürü sebebi olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eki 2015, 21:40 
Süvariler

Savunma ve havacılık son sayıda sebebi yazıyor. Kadro eksikliği.
Kadronun çoğunluğu planlı bakım onarım işlerine bakıyor. Ancak bir geminin imalatına yetecek kadroları var

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2015, 10:41 
Akıncılar

Son 5 adet mesajı çok keyifle okudum teşekkürler Sayın fuat9400, Covajj, çıspıntır ve pardus.

3 boyutlu yazıcılar belkide geleceğin üretim teknolojisinin çözümü olacak yerli araba yerine bu 3D printer teknolojisi/endüstrisi kursak daha hayırlı olur. O zaten gelecekte daha milli gemi, özyerli araba, bilimum çeşitte ürün yapar.

Gemilerin inşa sayısı artınca hata sayısı azalır test sürecince göreceli kısalma olur, ama performans testini kısaltamazsın tam yol belli bir süre gitmek, açık deniz harekat testleri vs. zaten geçen süre testin ana amacı.
Pendikte kızak ve alan var tek kızak yok. Ayrıca ciddi bir büyüme alanıda var. Havadan görünümü ektedir. Ancak Ciddi bir kayna sıkıntısı olduğu gerçek çok hızlı büyüyen ve teknolojik olarak kapasitesi artan bir deniz kuvvetlerinin art destek kısımları politik siyasi sebeplerle eşdeğer hızda gelişemedi. Cumhurbaşkanının tapelerini hep beraber dinledik. Eğer ortalığı karıştırmasa idi şu anda 3 cü gemi bitmiş 4 cü gemi inşa ediliyor ve Pendik tersane komutanlığı da çoktan İ sınıfı geminin inşaasına başlamış olurdu.
Resim
Alıntı:
Almanlar güç grubu için zorluk çıkardıklarını ve geciktirdiklerini duymuştum. Acaba milli deniz itki sistemi projeside başlatmamızda fayda yok mudur ?
Adamlar tek taraflı zorluk çıkartmıyor yıllardır nasıl satıyorlar ise ayni şekilde satmak istiyor biz yeni şartlar istiyoruz. Yedek parçayı biz üretelim komponentlerde yerli üretim kullanılsın diye Almanlarda bunu kabul etmiyor. Ne tam boyun eğmeyecek kadar geliştik nede tam çömelecek kadar ezik olmadığımız arada kaldığımız için oluyor gecikme ve yine iki ülke arasındaki politik durumda Almanların eline oynayacak koz veriyor.
Yerli üretim evet ama uzun soluklu bir proje olacaktır ve çok faydalı olacaktır. ABD MTU motor kullanır donanmasında çünkü bizim gibi ambargo yada zorluk çıkarılması kaygıları yoktur. Milliyetçi Fransızların kendi motor sistemleri facia oldu. Çok iddiacı olarak söylerim ki yeni Mısır Mistral gemilerindeki makinalarda ciddi sıkıntı çıkaracak. Ama kullanıcı Mısır olduğu için büyük sorun olmayacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2015, 14:56 
Yeni Üye

Sayın çıspıntır söylediklerine katılıyorum. Acilen Dzkk nın gemi inşada yapısal değişikliğe gitmesi lazımdır. Aksi halde şu anki üretim hızıyla gitmek mümkün değil gibi görünüyor. Bence devlet yapısı bünyesinde askeriyeye bağlı olmadan bir tersane bulunması lazımdır. Bence en uygunu TSK Güçlendirme vakfının kuruluşlarından olan ASELSAN'ın veya STM'nin pendik tersanesini almasıdır. Deniz kuvvetleri bakım onarım için kendine başka bir tersane inşa edebilir.

Avrupadaki ve dünyada hatırı sayılır devletlere baktığımız zaman şunu görüyoruz. AR-GE sini, dizaynını kendi bünyesinde yapan savunma şirketlerinin aynı zamanda tersaneleri de var. Hem gemiye takılacak silah sistemlerinin entegrasyonu hızlı oluyor hem de üretimi hızlı şekilde yapıyorlar. Aynı zamanda yetişmiş kadroları da kuvvetli oluyor. Bizde ise mantık sivil tersanelerin askeri gemi yaparak tecrübe kazanmaları. Kulağa hoş gelse de pratikte imkansız. Çünkü sivil tersanelerin teknoloji ilerletme veya kadrolarını eğitme gibi bi dertleri yok. Tek dertleri para.

Bence örnek alınması gerekenler;

İspanya - Navantia
İngiltere - BAE Systems
Fransa - DCNS S.A.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2015, 16:41 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

Sailodream hoca açıklamış,yöneticiler milli menfaatlerin değil kişisel inatlarının,kinlerinin peşinden gidiyor.Koçla kavga ettiler diye biz hala bu gemileri bekliyoruz.Kavganı et, hobi olarak yine et ama böyle önemli projeleri baltalamadan başka yollardan.Ben koça bayılmıyorum bana bir menfaati yok.Ama adam parasıyla yapacaktı gemileri ne güzel.
Ldp yi milgemi ellerinden aldın Türkiye'nin eline ne geçti?
Altay'ı kim yapıyor Koç
Kobra yok kim yapıyor Koç
Sahil güvenliğe kim gemi yaptı Koç
Daha benim bilmediğim kimbilir daha neler.
Hadi yiyorsa bunlarıda alma ihraç ettirme diyecemde yaparmı yapar.
Sadece geçen yıl Güney Amerika'ya 3 milyon doblo sattı. Bunun bankacılığı var beyaz eşyası var.Kısacası zaten paraları çok dalgalarına bakıyorlar.
Bizde bekliyoruz işte.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2015, 17:07 
Akıncılar

Sailodream hoca açıklamış,yöneticiler milli menfaatlerin değil kişisel inatlarının,kinlerinin peşinden gidiyor.Koçla kavga ettiler diye biz hala bu gemileri bekliyoruz.Kavganı et, hobi olarak yine et ama böyle önemli projeleri baltalamadan başka yollardan.Ben koça bayılmıyorum bana bir menfaati yok.Ama adam parasıyla yapacaktı gemileri ne güzel.
Altay'ı kim yapıyor Koç
Sadece geçen yıl Güney Amerika'ya 3 milyon doblo sattı. Bunun bankacılığı var beyaz eşyası var.Kısacası zaten paraları çok dalgalarına bakıyorlar.
Bizde bekliyoruz işte.
Koç yada bir başkası bütün bu tartışmalar yada padişah gönlünün istememesi sebebi ile MİLGEM 2 yıl gecikti. İhtiyaç olduğu için ve yeni ihaleye çıkması halinde yasal sorunlar sebebi ile işin daha da uzamasından duyulan endişeden dolayı askeri tersane inşalarını kendisi üstlendi.

Yani sadece padişah gönlü hoş olsun, görsün onlar gününü diye memleket savunması ciddi zaman ve para kaybetti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2015, 18:55 
Süvariler

Alıntı:
Altay'ı kim yapıyor Koç
Bizde bekliyoruz işte.
Koç yada bir başkası bütün bu tartışmalar yada padişah gönlünün istememesi sebebi ile MİLGEM 2 yıl gecikti. İhtiyaç olduğu için ve yeni ihaleye çıkması halinde yasal sorunlar sebebi ile işin daha da uzamasından duyulan endişeden dolayı askeri tersane inşalarını kendisi üstlendi.

Yani sadece padişah gönlü hoş olsun, görsün onlar gününü diye memleket savunması ciddi zaman ve para kaybetti.
Üstat sanırım oluşan durumla birlikte Milgem in ihraç edilme şansıda kalmadı sanırım. Hangi donanma başka bir ülkenin askeri tersanesinde üretilmiş bir gemi ister ki?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2015, 22:00 
Yeni Üye

Altay'ı kim yapıyor Koç
Bizde bekliyoruz işte.
"Sadece geçen yıl Güney Amerika'ya 3 milyon doblo sattı. :lol:

Otomotiv Sanayi Derneği’nin rakamlarına göre 2014 yılı Ocak-Aralık döneminde bir önceki yıla göre, toplam otomotiv ihracatı yüzde 7 oranında, otomobil ihracatı ise yüzde 20 oranında arttı. 2014 yılı Ocak-Aralık döneminde toplam ihracat 885 bin adet, otomobil ihracatı ise 582 bin adet düzeyde gerçekleşti. Bu dönemde, ticari araç ihracatı ise yüzde 12 azalış ile 303 bin adete indi. Traktör ihracatı ise yüzde 13 artış ile 17.014 adet oldu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2015, 22:59 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:
Altay'ı kim yapıyor Koç
Bizde bekliyoruz işte.

Üstat sanırım oluşan durumla birlikte Milgem in ihraç edilme şansıda kalmadı sanırım. Hangi donanma başka bir ülkenin askeri tersanesinde üretilmiş bir gemi ister ki?
Bu bir sorun değil. DCNS bir devlet kurumu ama çatır çatır gemi satabiliyor. Esas sorun, İstanbul Tersane Komutanlığı'nın kapasitesinin sınırlı olması, özel sektörün MilGem gibi bir gemi üretmek için personel, altyapı ve yatırım yapmasına olanak kalmamış olması (zira orijinal kurguda bir iki gemi birlikte üretilecek, tecrübe kazanılacaktı).

Şu halde MilGem'in ihracat şansı sıfırlanmış durumda. En çok ihtiyaç duyduğumuz dönemler çoktan geldi ve donanmada sadece iki tane var. Dört taneyle sınırlı kalacak ve sonra İ sınıfı -inşallah- 2020'lerde hızla üretilecek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2015, 23:07 
Uzaklaştırıldı

Bir silah platformunu üretmek onun ticari anlamda başarılı olmasını tek başına sağlamaya yetmiyor. Bunların her biri ayrı ayrı büyük projeler. Salt silah olarak bakmamak lazım olaya. Ve malesef proje yönetimi konusunda sınıfta kalıyoruz..

Migeme dönersek bize özel bir platformdu.. Şahsen zamanında üretilecek İ sınıfının satış noktasında Milgem'den daha başarılı olacağını düşünüyorum..

Tabi "büyüklerimiz" projeye burunlarını sokmaz ve muhtemel alıcı ülkelerle içi boş iç politika kaygıları nedeniyle papaz olmazlarsa...

Şu Mısır işi en büyük örnek bu noktada..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2015, 23:30 
Akıncılar

İyide bu projelerin hangisi ihracat edelim bu platformu diye başlandık ki? Hepsinin ana hedefi TSK'nın ihtiyaçlarını karşılamak değil miydi? İyi kötü biraz gecikme ile bu başarılıyor. Baştan bu planlamanın yapılmaması asıl sıkıntı değil mi? Üstüne birde biraz siyaset karışması tuz biber oldu. Şu günlerde yavaş yavaş başladığımız sektörün ihracata yönelik organize edilmesi işleri aslında işin ta başında yapılsaydı yine böyle olur muydu?

Edit: İmla.

En son kabardey tarafından 16 Eki 2015, 23:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2015, 23:38 
Uzaklaştırıldı

İyide bu projelerin hangisi ihracat edelim bu platformu diye başlandık ki? Hepsinin ana hedefi TSK'nın ihtiyaçlarını karşılamak değil miydi? İyi kötü biraz gecikme ile bu başarılıyor. Baştan bu planlamanın yapılması asıl sıkıntı değil mi? Üstüne birde biraz siyaset karışması tuz biber oldu. Şu günlerde yavaş yavaş başladığımız sektörün ihracata yönelik organize edilmesi işleri aslında işin ta başında yapılsaydı gece böyle olur muydu?
Mutabık..

Biz bu ihracat işini ürün ele avuca gelince düşünmeye başladık.. Oysa en baştan planlamak gerekirdi. Tabi bunda bize özel durumlara karşı bize özel çözümler geliştirmek durumunda kalmamızda bir etkendir.. Şirketlerimizin yapısı da pek sağlıklı değil.. Bunu ayrıca tartışmak gerek..

E arada güzel örnekler de yok değil tabi.. Bakınız platform olarak kaan sınıfı botlar,tuzla sınıfı karakol gemisi; silah sistemi olarak da aselsanın uks'leri, roketsanın cirit,kasırga, kasırga+'ı...

Özellikle kasırga+ çok başarılı bir proje. Arge maliyetini Katara yükleyip ürünü hem Katara ve Azerbeycana sattık.. Bizim envantere giren ürünler bedavaya bile gelmiş olabilir :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2015, 02:00 
Akıncılar

Aynen hocam. Sadece Misir'a satabilecegimiz, ANKA, MILGEM, Perry Modernizasyonu gibi yuksek miktarli savunma sanayi urunu satilamadi. MISIR gidip Fransa'dan Gowind korvet aldi, FREMM vs aldi. Bir Sisi takintisi yuzuden, hersey sifirlandi, hatta geriye gdogru gitti. Misir cebinden cikarip vermiyor bu aldiklarini parasini. SudiArabistan'in verdigi 12 milyar dolar ile aliyor. Bizim padisah darbe darbe darbe diye bagirip, dort parmak rabia isareti yaparken, demokrasi havarisi kesilen Almanlar Sisi'yi Berlin'de agirlayip 20 milyar dolarlik anlasma imzaliyordu, Fransizlar Rafale, FREEM, MISTRAL satmak ile mesguldu. Sozde insan haklarina felan cok deger veren ulke, yesiller partisi felan, hani insan haklari cignenen yerlere silah ve ekipman satmayan ulke, darbeci Sisi ile anlasma imzaladi. Merkel cok insan haklari savunucu olabilir ama Almanya veya Fransa goruldugu gibi catir catir mal satiyor. Devlet yonetmek ayri bir meziyet gerektiriyor. Kendi politik dusunce ve duygularinin pesinde kosan adamlarin yonettigi ulkelerin sonuda malum. Bizim son yillardaki durumumuza uyan bir atasozumuz, klavuzu karga olanin burnu poktan cikmaz. Ulke olarak bugun durumdayiz. Devletimiz ne yazik ki ehil ellerde degiller. Devletlerin duygusu, ve kalbi olmaz. Yeni bir hukumet gelmesiyle devletin dis politikasi 180 derece degismez, degismemeli. Degisirse bize olan olur.

Simdi dusunuyorum, bu son 10 senede devletin basinda kendi gizli ajandasini dusunmeyen, kendi cikarindan/cebinin/yandasinin zengin olmasindan once ulkenin cikari icin gerekli kararlari alan, vatansever, demokrat, birlestirici bir lider olsaydi bu ulke simdi belki baska bir yerde olurdu. Sadece kaynak olarak bu hukumetlerinin kullandigi butce(verdigimiz vergiler)/ozellestirme gelirleri onceki 80 yillik cumhuriyet hukumetlerinin hepsine esit. Dis borc deseniz 2002'ye gore 3 misline cikmis. Son 10 senede bu kadar kaynak kullanan bir hukumetin yapacagi icraat daha fazla olmaliydi, ekonomik buyumenin lokomotifi sadece insaat olmamaliydi. Her 100 dolarlik ihracat icin 70-80 dolarlik ithalat yapiliyor. Ara mallari uretecek sektorlere yatirim yapmak, KOBI'leri ekonomiye daha fazla sokmak, ithalata dayali ihracatin ekonomiye, ve cari aciga etkisini sinirlayacak tedbirleri almak yerine sicak para ile gunler gecirildi. KOBI demisken bir KOBI'nin Turkiye'deki ortalama omru 3.5 yildi bir kac sene onceki istatistiklerde. Bugunde ileri gittigini sanmiyorum. Sadece geri donen cek-senet rakamlarina bakinca KOBI'lerin uzun omurlu olmasi zor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2015, 03:18 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Dis borc deseniz 2002'ye gore 3 misline cikmis. Son 10 senede bu kadar kaynak kullanan bir hukumetin yapacagi icraat daha fazla olmaliydi, ekonomik buyumenin lokomotifi sadece insaat olmamaliydi. Her 100 dolarlik ihracat icin 70-80 dolarlik ithalat yapiliyor. Ara mallari uretecek sektorlere yatirim yapmak, KOBI'leri ekonomiye daha fazla sokmak, ithalata dayali ihracatin ekonomiye, ve cari aciga etkisini sinirlayacak tedbirleri almak yerine sicak para ile gunler gecirildi. KOBI demisken bir KOBI'nin Turkiye'deki ortalama omru 3.5 yildi bir kac sene onceki istatistiklerde. Bugunde ileri gittigini sanmiyorum. Sadece geri donen cek-senet rakamlarina bakinca KOBI'lerin uzun omurlu olmasi zor.

x10.

Bu kadar alınan vergiyle bundan çok daha iyisi yapılmalıydı . Dünyanın hiç bir ülkesinde bu kadar çok oranlı vergi yok .

Benzindeki telefondaki arabadaki vergi resmen deli dumrul örneği. Arabalar ortalama olarak ABD den yüzde 30-40 daha pahalı.

Bir su faturası ödüyorum evlere şenlik. Şişen emlak vergileri milleti emlkatan soğutma aşamasında. İnşaatta patlarsa ekonomi resmen kamikaze dalışı yapar.

Vergi maliyettir. Maliyetler yükselince milli üretimin azalır. Azalıncada ithalatı karşılayamıyorsun. Cari açığını kapatamıyorsun.

13 yılda tek başına ikitdarda bundan çok daha iyisi olmalıydı.

MİLGEM siyaset b....a tarihe fiyasko olarak geçecek bir proje oldu. Proje devam etseydi muhtemelen 4. kızaktan inmiş olacaktı. Özel sektör elde ettiği tecrübeyle başka bir irtifada olacaktı.İhracat başarıları falan.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2015, 12:26 
Akıncılar

Anka manka falan biraz galiba RTE-Mursi gazıyla olmuştu. Sisi'ye eyvallah desek de çok büyük ihtimalle devam etmezdi o işler. Belki sus payı, ağzımıza bir bal çalarlardı. Ama bu bir korvet seviyesinde olmazdı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2015, 16:09 
Akıncılar

Anka manka falan biraz galiba RTE-Mursi gazıyla olmuştu. Sisi'ye eyvallah desek de çok büyük ihtimalle devam etmezdi o işler. Belki sus payı, ağzımıza bir bal çalarlardı. Ama bu bir korvet seviyesinde olmazdı.
Mursi doneminda ANKA satisi icin mutabakat imzalandigi basinda cikmisti, bende o habelere atfen yazdim. TAI yetkilileri acik acik soylemeseler bile umutlu konusuyorlardi. Bugun Misir Donanmasi Perry sinifi gemilerini modernize etmek istiyor. Guess what? Perry icin piyasadaki tek hazir proje GENESIS ama bugun Misir Donanmasi US NAvy'e bu gemileri modernize icin bize yardim edin diye istekte bulunuyor. Raytheon uzerinden FMS ile HAvelsan ve diger Turk firmalari altyuklenici yaparlarsa sasirmam ama dusuk ihtimal. Milgem ihalesi iptal edilmeyip, RMK uzerinden uretim devam edilseydi, bence mumkundu. Sonucta Gowind'in Milgem'den ustun bir gemi oldugunu dusunmuyorum. MILGEM donanim olarakta Misir'in istedigini yapabilecek donanima sahip bir gemi. MTU motor var diye Almanya itiraz mi edecek ki? Kendisi Sisi'yi agirlayip Simens'in 20 milyarlik yatirim anlasmasini imzaladi. Bu isleri kimin alacagi, ozellikle ortadogu cografyasinda, tek adamin agzina bakiyor. Fransiz basbakan ve savunma bakaninin ortadogu gezilerini tek amaci var. Hatta Fransiz Cumhurbaskani'nin gezilerinin bolgeye gezilerini tek amaci oluyor. Fransiz sanayisine ne kadarlik is alabiliriz. Daha gecen gun Fransiz basbakan SaudiArabia'ya gitti, cebine 10 milyar dolarlik anlasma imzalayip geri geldi, cok begenmemisler rakami sanirim daha fazlasi olabilirdi diye haber cikti. Bunun icinde 30 kusur tane karakol botu satisi var, uzerindeki silah kulesi var. "Karakol" botu yani, Aegis gemisi degil. Sozde "sunni" ittifaktan bahsedeler ama bir karakol botunu dahi adamlara satamiyoruz. Bizimkiler Araplara emlak satmayi, AVM'lere ortak yapmayi daha onemli is olarak goruyorlar herhalde. SSF'de surekli tekrar ettigim sey vardi, burada da yazayim, Turk savunma sanayi Korfez bolgesinde ekmek krintilari ile yetiniyor. 100-200 milyon dolarlik isler alinca mutlu oluyoruz. Obur adam 5 milyari kucumsuyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2015, 16:57 
Akıncılar

İyi de Suudiler ile aramız hala tam düzelmedi ki. Düzelse belki birşeyler olacak ama aramız bozuk. Gerçi bu aralar Suudiler herkesle kapışıyor ama bakalım sonu ne olacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2015, 17:23 
Akıncılar

İyi de Suudiler ile aramız hala tam düzelmedi ki. Düzelse belki birşeyler olacak ama aramız bozuk. Gerçi bu aralar Suudiler herkesle kapışıyor ama bakalım sonu ne olacak.
Musluman kardesleri muttefik olarak yanina alip, Suriye ve baska yerlerde proxy savasa girersen, ve Turkiye'nin dis politikasini kendi parti politikana, hatta kisisel gorusune, uygun yon verirsen ne olabilir ki baska? Misir, SuudiA, Iran, Urdun, Israil herkes ile papaz olursun. Bu ulkeler yillardir ortadogunun icinde kasarlanmis, gardini almis ulkeler. Raki sisede durdugu gibi degildir derler, dis politikada kitapta yazildigi durmaz, ve acemilerin isi hic degildir. Simdi bu yazdiklarimdan adamlarin butun islerini Turk savunma sanayi firmalari alsin sonucu cikarmiyoruz zaten. Ekmek krintisi yerine, pastadan bir dilimde bizim firmalarimiz alabilir diyorum. Gowind yerine Milgem diyorum. Gecen gun WAFF gibi yabanci bir forumda Yunan sirketi THEON SYSTEMS'in Suudilere sattigi silah uzeri takilan termal durbunler haberi vardi. 500 termal durbunun teslimatlari bitirmisler sanirim. Bunun gibi islerden bahsediyorum. Yoksa olmayan savas ucaklarini veya AAW firkateynlerini satacak halimiz yok. Eger Suudlar ile veya baska bir ulke ittifak kuruyor isek bu sadece lafta olmamali, sen elindeki imkanlar ile onu desteklersin, o da seni kendi imkanlari ile destekler. Karsilikli bir cikar iliskisi ve ekonomik alisveris olur. Sonucta THEON'un termal durbuni ile Aselsan arasindaki fark ne olabilir ki? THEON sirketi sensorleri disardan aliyor, veya lisansli uretim yapiyor. Belki Aselsan anasinin nikahini istemistir, sende devletin basisin, ortasini bulursun. Fransiz yaparken sen niye yapamayacaksin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2015, 21:15 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Suudiler Uzun u sildi. Ne yeni Kral geldi nede yeni Krala gidildi . Biraz söylenti ama ara bayağı bozuk .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2015, 21:22 
Akıncılar

Alıntı:

Suudiler Uzun u sildi. Ne yeni Kral geldi nede yeni Krala gidildi . Biraz söylenti ama ara bayağı bozuk .

Aslında Suudiler tam CB'nına kızgın değil. Onlar ABD'ye İran ile nükleer müzakereden dolayı kızgın. Bizde ABD'siz biz çözüme yanaşmıyoruz zira Obama gittikten sonra ABD bölgeye tekrar gelecek ve kendisini eskiden oyundan çıkarmak isteyenlere karşıda acımasız olacak. Suudilerin Rusya ve AB ile bütün flörtü bu ABD kızgınlığından geliyor. Fakat onlarla da kan uyuşmazlığı olunca bir tek yer şeye olur çeken Fransızlarla iyi olabildiler. Neyse de Suudiler ABD'den alamadıkları petrol parasına karşılık bol bol silah ala dursun belki ABD seçimlerinden sonra ABD-İsrail-Mısır-Suudi A. ve Türkiye ortaklığı kurulduğunda birşeyler olur.

Edit: Yalnız konu milgem'miş özür diliyorum dikkat etmeden yazdım. :oops:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2015, 23:53 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Nedeni bir kaç sebebi var. En önemlisi Mursi denen hastanın Sisi darbesiyle görevden alınması.

Uzun Türkiye menfaatleri yerine ideolojik davrandı . Kazığın faturası gün be gün şişiyor. Suudiler Sisi yi destekledi.

Diğer bir mesele ise Türkiyenin İrana verdiği destekler .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2015, 15:29 
Üye

Aslında gemilerin 4 ile kalması bence iyi oldu. Çünkü 6 Burak sınıfı yerine 8 Milgem üzerine 10 adet tuzla sınıfı kıyı karakol ve denizaltı savunma için çok fazla değil mi? Tuzla sınıfına hisar'dan devşirilecek bir füze eklenmesi ile arkada 4 Ada desteği varken yeterince etkin bir güç olacağı kanaatindeyim. Günümüzde deniz kuvvetleri sıkça bayrak gösterme görevlerine çıkıyor Ada sınıfı Hint okyanusu yada Uzak doğu için biraz hafif kalıyor gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2015, 19:59 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Y_TcuQ3UFTg[/youtube]

Ziya Gökalp

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2015, 23:40 
Süvariler

Günümüzde deniz kuvvetleri sıkça bayrak gösterme görevlerine çıkıyor Ada sınıfı Hint okyanusu yada Uzak doğu için biraz hafif kalıyor gibi.
Aman diyelim, bir ara buna yakın birşey dedim de çarmıha gerdiler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2015, 23:49 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2015, 13:13 
Akıncılar

... Günümüzde deniz kuvvetleri sıkça bayrak gösterme görevlerine çıkıyor Ada sınıfı Hint okyanusu yada Uzak doğu için biraz hafif kalıyor gibi.
Alıntı:
E korvet yahu. Oralar için değil ki.
Ana amacı yakın sularda fırkateynlerin elini rahatlatıp bayrak gösterme yada uzun seyirler için fırkateynlerin yurt yakınında ihtiyaçlarını azaltıp daha operasyonel kullanılmasını sağlamak. Ege'de Doğu Akdenizde, Karadenizde bu korvetlerini kullanırsın. Fırkateynlerin yıpranmaz ve uzun görevler için hazır olur elin bollaşır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2015, 16:06 
Genel Yetkili

Günümüzün ruhu ve aciliyet kaleminden, milgem ve i sınıfı için makineleri ukraynadan alarak hızlandırmak istediğimizi varsaysak ( malum hem dizel hem gaz türbini üretebiliyorlar ve rusya pazarını da kaybettiler),

Acaba gemiyi bu makinelere göre tekrar tasarlama süreci, zamanca astarından pahalıya gelir mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2015, 16:09 
Akıncılar

Ukrayna sistemlerinin de sorunu MTU'nun performansına ulaşamamaları.

Eğer ciddiye alırsak, tersaneden bir ekip gider de olayı emer ise, bence Ukrayna motoru ile de gemi yapılabilir. Mevcut geminin modifiyesi çok kallavi bir bütçe çıkarır. Fiziksel işi de dahil, tasarım sınama süreçleri, hatta muhtemelen yeni klaslama, çok uzun sürer.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2015, 16:38 
Akıncılar

@sailordream, @hds hocam,
Günümüzün ruhu ve aciliyet kaleminden, milgem ve i sınıfı için makineleri ukraynadan alarak hızlandırmak istediğimizi varsaysak ( malum hem dizel hem gaz türbini üretebiliyorlar ve rusya pazarını da kaybettiler),
Acaba gemiyi bu makinelere göre tekrar tasarlama süreci, zamanca astarından pahalıya gelir mi?
Ukrayna "Zorya" serisi türbinleri aşırı yakıt tüketimleri ile tanınır. Hadi akuple ettik ki onların türbinleri 6000 devir LM2500 serileri 5500 devirdir yeni kutu gerekir. Çok iyi bildiğim serilerdir yıllarca Türkiyeye doğal gaz çevrim santrallerine girmeye çalıştılar ama verimleri çok daha düşük. ilk alım maliyetleri dahi kompanse edemiyor belli bir zaman sonra.

Dizeller konusunda da hem MTU kadar iyi değiller hemde ağırlık servis sistemler vs bizim gemilerde ciddi revizyonlar gerektirir. Örneğin MTUlarda yandan kompakt olarak motorun içine ulaşırsın Ukrayna motorları yukarıdan işlem yapılan modellerdir gemide makina dairesinde modifikasyon gerekir.

Mümkün Askeri gemilerde klaslama çok sıkıntı olmaz onların çalışma prensibi dah farklı gerekleri karşılıyorsa geçerli kabul edilir ancak; astarı yüzünden çok pahalı olur ve Sayın HDS'nin dediği gibi uzun sürer. Ayrıca MTUlardan ve LM2500lerden daha ağırdırlar gemide çok sorun olmasada işletme maliyetleri yakıt tüketimlerinden dolayı diğer gemilerden çok daha fazla olur menzilleri kısalır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2015, 16:53 
Genel Yetkili

Siyasi olarak çok anlamlı olur diye düşünüyor idim..

Katar doğalgazı kızıldenizden tankerlerler ile gelecek desek, bizim korvet sayısını yine güncellememiz gerekebilir diye şeettim.

Neticede inşa sürecine bakarsak biraz hızlandırmak iyi olurdu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2015, 17:00 
Akıncılar

Teşekkür ederim.
Siyasi olarak çok anlamlı olur diye düşünüyor idim..

Neticede inşa sürecine bakarsak biraz hızlandırmak iyi olurdu.
Yeni inşa edeceğin 600 tonluk sahil güvenlik gemilerine koyabilirsin. Çok zararı olmaz ama siyasi faydası olur bir kaç sene sonra yeni motorlarla değiştirirsin en baştan o şekilde tasarlarsın.
Fransızlarda yapmışlardı bunu.
Alıntı:
Katar doğalgazı kızıldenizden tankerlerler ile gelecek desek, bizim korvet sayısını yine güncellememiz gerekebilir diye şeettim.
Muhtemelenen İ sınıfını istiyor kuvvet belki onu biraz daha hızlandırırlar. Tamam yeni gemiler yavaş inşa edilip kabul oluyor ama ilk iki MİLGEM kadar yavaş olmazlar çünkü donanımların büyük çoğunluğu ayni ve bu sefer daha geniş alana yayılacak yani birbirlerini interfere etti diye revizyon etme gereği doğmayacak vs vs...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2015, 18:19 
Süvariler

Aslında 4.gemiyi Rmk'ya versek olmaz mı ?
D.Akdeniz harbiden kızışıyor +Karadeniz + olası Yunan Fremm alımı ..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2015, 18:25 
Uzaklaştırıldı

sailordream, şu donanma konusundaki bilgilerinize hayranım...Vallahi yetkim olsa sizi Deniz kuvvetleri komutanı yaparım :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2015, 18:28 
Akıncılar

Olası Yunan Fremm'ini Mısırlılara çaktık dedi Fransızlar :) En yakın 2-3 sene sonra alırlar ki ortada fol yok daha.
RMK'mı oo çok paralel gördüm seni dedi Uzun adam... Sevmediğim herkes benim için paraleldir diye de ekledi.
Hele bir Rus deniz aracı olayı yaşarsak o zaman Doğu Akdeniz kaynayacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2015, 18:58 
Akıncılar

Akdeniz'deki Rus denizalti trafigini takip edebiliyoruzdur umarim. Uzun menzilli devriye yapabilecek daha fazla ASW ucagina ihtiyac var. Isin kotu tarafi ATR-72ASW'lerin gelmesinde daha 2-3 yil var. Alenia birincide cuvalladi, ikinci kere yine cuvallarsa, kaybedilen zaman, para ve en onemlisi ulke guvenliginde zaafiyet nedeniyle tazminat olarak 10 tane bedava C-27J versinler artik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2015, 19:48 
Akıncılar

Rus uçağı vurulmadan önce Flight24'de,CN-235ASW uçağını sürekli Kıbrıs-İskenderun arasında görüyordum.Zigzak çizerek bölgeyi tarıyordu.İlginçtir,Antalya çıkışlı,Baf'ın Güneyinden Kıbrıs altından uzun bir rota çizmişti.Demek ki menzili de epey var.Ama ATR-72 uçağı'da sürekli Adana'ya gidip geliyor ne hikmetse?!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2015, 20:03 
Akıncılar

TDzK'nin Dogu Akdeniz'in kontrolu amacli Dalaman ussune kurduklari tesiler gibi bir ASW ucak/helikopter ileri operasyon merkezi acmasi gerekli hale geldi. Artik Incirlik mi kullanilir veya Adana Sakir Pasa'mi olur bilemiyorum. Antalya konuslu ASW gorevleri yapilir mutlaka ama cografya cok genis oldugundan gorev yerine intikal mesafeleri cok uzun. Bunlar turboprop motorlu yuksek irtifa cikmayan, hizlari bir yolcu ucaginin yarisi kadar olan ucaklar. Intikal suresini kisaltmanin ve bolgedeki gorev suresini artirmanin bir yolu bolgeye yakin uslerden operasyon yapmaktir. Bu acidan Adana uygun bir lokasyon.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2015, 21:29 
Üye

Alıntı:
... Günümüzde deniz kuvvetleri sıkça bayrak gösterme görevlerine çıkıyor Ada sınıfı Hint okyanusu yada Uzak doğu için biraz hafif kalıyor gibi.
Alıntı:
E korvet yahu. Oralar için değil ki.
Ana amacı yakın sularda fırkateynlerin elini rahatlatıp bayrak gösterme yada uzun seyirler için fırkateynlerin yurt yakınında ihtiyaçlarını azaltıp daha operasyonel kullanılmasını sağlamak. Ege'de Doğu Akdenizde, Karadenizde bu korvetlerini kullanırsın. Fırkateynlerin yıpranmaz ve uzun görevler için hazır olur elin bollaşır.
Ben de bunu demeye çalışmıştım ancak anlatamadım ada sınıfının 4 ile kalması iyi oldu bu anlamda tuzlaları katarsak oldukça yeterli kıyı savunma envanterimiz var adaların biraz daha büyüyüp korvet irisinden fırkateyn boyutuna gelmeleri doğru bir karar oldu kanımca

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2015, 21:41 
Süvariler

Alıntı:
Olası Yunan Fremm'ini Mısırlılara çaktık dedi Fransızlar :) En yakın 2-3 sene sonra alırlar ki ortada fol yok daha.
RMK'mı oo çok paralel gördüm seni dedi Uzun adam... Sevmediğim herkes benim için paraleldir diye de ekledi.
Hele bir Rus deniz aracı olayı yaşarsak o zaman Doğu Akdeniz kaynayacak.
Hocam mesele orada zaten .İ sınıfına 5 sene 4.milgeme 4 sene var..
Eğer D.Akdeniz Suriye ve Doğalgaz ayağına kızışırsa ki kızışacak AB müttefikleri Yunan'a sizce desteklerini esirgemezler mi ?
Kim ne derse desin ben açıp envantere baktığımda muharip uçak ve gemi satımızı az buluyorum..
Eğer söylentiler doğru ise 2 Perry ve daha cüsseli birkaç gemi gelirse eliniz aşırı rahatlar..
Birde biz 4 Ada sınıfınıda Ege'de mi konuşlandıracağız Facebook yazısındaki gibi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2015, 22:59 
Yeni Üye

İ sınıfında ÇARFAD olacak mı? Bu konuyla ilgili bir bilgisi olan var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2015, 00:11 
Akıncılar

Yetişmesi pek mümkün görünmüyor. Büyük ihtimal ile the smart-s mk2 ile inşa edilecek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2015, 00:20 
Üye

Paylaşılan tasarımları var hepsindede ADA sınıfı korvetlerdeki gibi Smart S MK 2 radar var

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Nis 2016, 02:24 
Yeni Üye

Milgem' deki (Ada sınıfı, İ sınıfı) DSH kabiliyeti, milli sonarın kabiliyeti ve sonarın milliliğine yönelik biraz moral bozucu yazılar okudum, paylaşmak istiyorum. (Yazıları değerlendirecek yetkinliğe sahip değilim, sadece savunma sanayisini takip etmeye çalışıyorum, sizin yorumlarınızı merak ettim)
Ayrıca donanmadaki tüm platformların ve gelecekteki platformların DSH kabiliyeti ve bizim DSH ihtiyaçlarımız sorgulanıyor.

Milli(!) Sonar Yakamoz ve Düşünceler
http://uskudar.biz/savunma-sanayii/mill ... 3%BCnceler

Milgem ve Denizaltı Savunma Harbi İhtiyaçları
http://uskudar.biz/savunma-sanayii/milg ... 7lar%C4%B1

MİLGEM, Yumrubaş ve Sonar Kubbesi
http://uskudar.biz/savunma-sanayii/milg ... ar-kubbesi

Ayrıca okumak isteyen varsa, sitede Milgem etiketi ile çıkan diğer iki yazı şunlar;

1. Askeri Projeler ve Açık İstihbarat Sızıntıları
http://uskudar.biz/seyir-defteri/acayip ... 1lar%C4%B1

2. Sütçü Beygiri Düzeni ve Milgem Üzerindeki Etkisi
http://uskudar.biz/m%C3%BChendishane/ma ... eki-etkisi

Sitede başka konularda yazılar da mevcut, Atmaca füzesi ve denizaltılar ile ilgili yazılar gördüm. Şimdi okumaya başlayacağım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Nis 2016, 20:39 
Süvariler

Sunumlarinizdan anladigim kadariyla, Radar ve Sonar konusunda Bilgi ve görüslerinizle katkida bulunabilecek bilgi donanimina sahip oldugunuzu var sayiyorum.
Bu Formda,Teknik konularda öngörü ve fikir üretebilecek üyelere ihtiyacimiz cok.

Milgemin dis yüzeyinde meydana gelmis olan Burkulma (deformasyon) larin Gemi Iskeletinin Dis Basinca karsi mukavim olmamasina baglamistim. Eger durum bu ise (Malzeme yorgunlugu) na yol acacagini öngörmüstüm.
Bugün resimlere bir daha baktigimda, yüzeydeki deformasyonlarin bilincli olarak yapildigina kanaat getirdim. Gercekte sebebi Gemi Iskeletinin zayif olmasindan kaynaklanmis olsa idi. Bahsettigim Malzeme yorgunlugu kendini gösterir, Gemi coktan kullanilamaz hale gelirdi.

Anlasilan, yüzeydeki deformasyonlar Radar algilamasina yönelik olarak yapilmis olsa gerek diyorum.
Eger durum bu ise, Estetik olarak bu yüzeyi donatmanin da bircok yönleri var. Bu durum benim bile yanlis algilamama sebep oldu. Milgemin bu sekilde teshir edilmesi hakikaten üzücü.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1151 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 117 18 19 20 2124 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: