TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 13 Ara 2017, 23:42

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1387 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 124 25 26 27 28 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Milgem Projesi
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2017, 14:44 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Hocam geminin vurulup savaş dışı kalması ile batarak tamamen kaybedilmesi arasındaki fark artık, bir fark olarak değerlendirilmiyor mu?

Hocam 21 Hücreli Ram satürasyon saldırılarında kendi başına kaç hedefi bertaraf edebiliyor? Ayrıca Gemi çatışma sonrası limana gidip ikmal yapamayacak durumda ise (buna zamanı yok ise) gemide doldurulması mümkün mü? Örneğin milgem içerisinde Lançer dışında yedek mühimmat bulundurulabiliyr mu?

ESSM olan bir Gabyamız için Phalanx yerine de SeaRam önerirmisiniz? Ayrıca namlulu sistem ve füze kıyaslamasını bu iki sistemin birbirini ikame etmesi fikri ortadan kalaktı mı?
sayın swat,

ilk sorunuza cevaben;

Günümüz ASM silahlarının tahrip gücü düşünüldüğünde, şahsen geminin vurulmama ihtimalini en çok artıran sistemi tercih ederdim. Ki bu iki örnek arasındaki RAM'i yani. Tarihteki ASM ile vurulan gemi örneklerinden de görüleceği üzere temas sağlanan gemiler büyük oranda batmaktadır. O yüzdendir ki hesaplarımı asla ve asla gemi vurulduktan sonra savunma üzerine yapmaz bilakis vurulmama üzerine yapardım.

İkinci sorunuza cevaben;

Gerçek operasyonel verileri bilmemekle beraber Ram ve SeaRam'in aynı reaksiyon sürelerine sahip olduğunu, teorik olarak hedef tespiti ve ateşleme hızına bağlı olarak birden çok hedefe çok kısa sürede angajman yapabileceğini kabul edebiliriz. Ki, TDzK'nin yapmış olduğu son tatbikatlardan birinde Ram sistemi ile aynı anda iki farklı yönden gelen ASM tehdidinin önlendiği belirtilmiştir.
İkmal konusuna gelirsek; hem Ram hem de SeaRam sistemlerine füzeler gemi personeli tarafından tekrar yüklenebilmektedir. Bu yükleme işleminin yapılması için gereken süreyi bilmemekle beraber saniyelerin önemli olduğu deniz yakın hava savunma harbi esnasında ne kadar kritik süre olacağı aşikardır. Burada önemli olan konu; söz konusu füzelere ihtiyaç duyduğunuz çatışma anında sistem üzerinde maksimum füze yüküne sahip olmanız. Her ne kadar Ram füzelerine göre yeniden yüklenmeli çok daha zor olan SSM'ler de benzer kaygılarla 8 adet yerine 16 adet gibi rakamlarla yüklenme trendi oluşmaya başlamıştır.

Üçüncü sorunuza gelince;

İlk mesajımda belirttiğim gibi Phalanx yerine yetenek artırımı olarak her türlü SeaRam düşünülebilir. Burada devreye maliyet analizi girmektedir. Diğer bir husus ise ESSM ve Ram füzelerinin Anti-ASM yeteneklerinin karşılaştırılması gerekir. Eğer her iki füze de benzer yetenekte ise burada her bir füzenin atım maliyeti değerlendirilebilir. Büyük ihtimalle Ram füzesinin atım maliyeti ESSM füzesine göre düşük olmalıdır. Ben de başlarda ESSM ve Phalanx ikilisinin yeterli olacağını düşünmekle beraber eski bir forum üyemizle özelden yaptığım görüşmede onun uyarısı ile satürasyon saldırılara karşılık Ram sisteminin sağladığı avantajın çok daha yüksek bekaa kabiliyeti sunduğu fikrini kabul ettim. Namlulu sistem ile füze kıyaslamasına gelince; iki sistemin birbirini ikamesi olarak görmektense bana maksimum korumayı hangisi sağlayacaksa (bana göre Ram+ESSM) onun seçilmesi yönünde değerlendiriyorum.

Saygılarımla,

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2017, 15:50 
Akıncılar

@MANOWAR

Arkadaşım tek tek sorularıma cevap vermişsin çok teşekkür ederim, RAM sistemini anlamak adına verimli oldu,

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2017, 17:39 
Akıncılar

RAM+ESSM+SM-2 birlikte kullanan donanma var. Ongorulen tehdit, geminin gorevi ve elindeki butcenin optimizasyonu olarak dusunulebilir.

ESSM'in saturasyon saldirilarindaki dezavantaji semi-aktif radar kullanmasi ve at-unut tipinde bir fuze olmamasidir. Gemiedeki STIR CWI radara bagimli bir gudum sistemine sahip. ABD ve Avrupa bu sorunu Aegis veya APAR kullarak cozuyor. Bizim donanma ise yeni yaptigi SMART-S, MK-41, ESSM modernizasyonu ile eski SeaSparrow'larin kullandigi klasik HAW (homing all the way) gudum denilen fuzenin angajman suresince STIR ile aydinlatilmasi yontemine ilave olarak, ESSM'in inertial midcourse guidance denilen orta yolda kendine atis oncesi verilen tahmini hedef koordinatina ucuyor ve terminal asamada STIR'in aydinlattigi hedefi vuruyor. HAW yontemine kiyasla ayni anda angajmana girilebilecek hedef sayisida bir kac misli artiyor ama hala Aegis veya APAR'a gore dusuk kabiliyet.

ESSM block-2 versiyonu 2020 ve sonrasinda aktif RF gudum yetenegi kazandirildiginda saturasyon saldirilarina karsi etkinligi artacaktir. AMRAAM fuzesinden teknoloji transferi yapilacak. Bu durumda B2'de semi-aktif RF gudum yetenegi korunarak cift(semi RF ve aktif RF gudum) kullailacak. Semi-aktif yetenek muhafazasi sanirim dusuk hizli hava veya yuzey hedeflerine angajman icin tutulurken, aktif RF gudum ise cok hizli anti-gemi veya diger hava soluyan hedeflere angajman yetenegini artirmak icin dusunulmus.

I-snifi icinde sanirim dusunulen ESSM-B1/B2 kombinasyonu olabilir. Bu durumda saturasyon saldirilarina karsi I-sinifinin savunmasi yeterli olur. Sizinti yapacak fuzelere karsi ise Phalanx ile ilave bir guvence saglanir. Tabii ki cebinde paran varsa Phalanx, SeaRam, ESSM hepsini koyarsin. ESSM B1/B2 versiyonu tespit edilen hedefleri, yuksek Pk degerleriyle, en uzak mesafelerden vurdugu surece gemideki yakin mesafe hava savunma silahlarina ihtiyac azalacaktir. Eger en distaki ESSM hattindan 1-2 AGF (anti-gemi fuze) sizintisi olursada Phalanx ek bir sigorta olarak goruluyor. Bu isin matematigi var, hesaplari yapiliyor(dur).

Ben yine ESSM modernizasyonu gecirmemis Gabya sinifi icin SeaRam konulmasi taraftariyim ve onerimi yenileyim. Bu gemiler bir 10-15 yil daha kullanilacaktir. Sonrasinda SeaRam lanceri sokup, lojistik gemilerine dahi transfer edilebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2017, 19:40 
Süvariler

ASM saldırısı ile gemi batar mı? Gemi Gabya tarzı bir gemi ise füze Harpoon gibi nispeten hafif bir füze ise ve iyi yara savunma ekibi varsa batmaz. Birden fazla ve mümkün mertebe su hattından yapılacak saldırılar ile batma şansı artar. Ancak gemi metal olduğundan bir füze isabeti ile bile gemi personeli iliklerine kadar onu hisseder.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2017, 10:26 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

ASM saldırısı ile gemi batar mı? Gemi Gabya tarzı bir gemi ise füze Harpoon gibi nispeten hafif bir füze ise ve iyi yara savunma ekibi varsa batmaz. Birden fazla ve mümkün mertebe su hattından yapılacak saldırılar ile batma şansı artar. Ancak gemi metal olduğundan bir füze isabeti ile bile gemi personeli iliklerine kadar onu hisseder.
Benim bu durum ile ilgili bir düşüncem vardı. Atıldıktan sonra düşman gemisinin yakınında su altına girerek kavitasyon etkisiyle gövdeyi çatlatabilecek bir füze.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2017, 12:25 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İleride railgunlar ve yönlendirilmiş enerji teknolojisi ilerleyecek. Şimdiki tehditler devede kulak kalacak. Sahi bir hedefe doğru yönlendirilmiş lazeri önlemek için bir yol var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2017, 12:51 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İleride railgunlar ve yönlendirilmiş enerji teknolojisi ilerleyecek. Şimdiki tehditler devede kulak kalacak. Sahi bir hedefe doğru yönlendirilmiş lazeri önlemek için bir yol var mı?
Ayna tutsak olmaz mı hocam. :mrgreen:

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2017, 13:12 
Üye

Milgem'in Pakistan'a satışı ile ilgili bir gelişme var mı? En son Müsteşar Bey 30 Haziranda anlaşmanın imzalanacağını söylemişti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2017, 20:46 
Süvariler

Kömürle çalışan gemiden kastınız içinde boiler/kazan var diye "INS Vikramaditya" ise yanılıyorsunuz. Gemi kazanlarında isteğe bağlı olarak F/O ve D/O yakılır. Külhan girişindeki brülörün ucunda bulunan enjektör ile yakıt püskürtülüp yakılır, çıkan ısı ile su 150-200 derece arasında kaynatılıp buhar elde edilir. Daha sonrada valfler yardımı ile ihtiyaç olan yerlere servis edilir. Bu "INS Vikramaditya" gemileri de maliyetten dolayı ağırlıklı olarak 380 CST' li HFO kullanıyordur. :lol:

Zaten arkasındaki iki gemi kömür taşısa ne olucak, seyir halinde nasıl ikmal yapılacak? Borda bordaya vermiş iki gemi arasına 20-30 metrelik konveyör bant kurmak gerekir ki oda imkansız. Dediğiniz iki gemi de bizim " TCG Yarbay Kudret Güngör (A-595) " gibi akaryakıt gemisidir.

Şahsi olarak bu akaryakıt gemilerine de kılım. 25-30 knot hız yapabilen gemilerin hızını 14-16 knot a düşürüyor.
Kısacası nükleer yakıt olmadan böyle büyük gemiler çok maliyetli olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2017, 20:52 
Süvariler

Ülkenin uçak gemisinden çok füze gemisine ihtiyacı var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2017, 22:24 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bir itirazım var bu yoruma. ASM saldırısı ile gemiler kesin batar iddiası doğru değil. Kolay kolay bir gemiyi füze ile batırmak mümkün değildir. Savaş dışı kalabilir ama gemi kolay kolay batmaz. Gemiler boydan boya arka arkaya yan yana bir biri ile su geçirmez kapılar ile ayrılan bölmelerden oluşur. Bir gemiyi delmek onu batırmaya yetmez bu yüzden. Yemen de İsrail de Körfezde vurulan yada çarpışan gemiler batmıyor mesela hiç birisi. Ancak bir torpido gemiyi kesin kez batırır diyebiliriz oda zaten gemiyi ikiye bölüyor nasıl batmasın. Tatbikatlarda batıyorlar çünkü bütün su geçirmez kapıları açık şekilde hedef olarak bekliyorlar yoksa akşama kadar bombalasan batmaz kolay kolay. Bu yüzden gemilerde vurulduktan sonrada çalışabilecek sistemler çok önemlidir. Planax böyle bir isitem radarı bile üstünde galiba jeneratörüde var ayada kendi jeneratörü yedekli de olabilir. Gemiden tabi ki hedef bilgisi alıyor ama ola ki bu sistem çöktü tek başına da savaşa devam eder kendi sistemleri ile. ESSM mesela bunu yapabilir mi acaba imkansız. Bir gemi vurulmadan önce ESSM si olsun ister ama vurulunca Planax la baş başa kalır tek güvencesi olarak. Gemilerin vurulunca da mücadelesi devam ediyor limana onarılmak için dönmesi yada üstünde hayatta olanları kurtarabilmesi gerek.
Sayın Filinta,

Öncelikle yaptığım yorumu tam anlamıyla okumadığınızı düşünmekteyim. Zira ben "ASM saldırısı ile gemiler kesin batar" iddiasında bulunmadım.

"Tarihteki ASM ile vurulan gemi örneklerinden de görüleceği üzere temas sağlanan gemiler büyük oranda batmaktadır." ifadesini kullandım.

İnternet'te ASM saldırılarının temasla sonuçlandığı olayları şöyle bir incelerseniz (1967 INS Eilat Destroyeri, 1971 Hindistan-Pakistan Savaşı Karaçi Limanı Saldırısı ki bu saldırıda Pakistan Donanmasının neredeyse 2/3'si batırılmıştır, 1973 Arap-İsrail Savaşı, 1982 Falkland Savaşı HMS Sheffield ve SS Atlantic Conveyor, v.s.) çoğunluğunun neredeyse battığını görüyoruz. Onlarca ASM saldırısına uğrayan gemiden sadece bir kaçının batmadığı göz önünde bulundurulursa yorumumun hatalı olduğu söylenemez.

Benim şahsi görüşüm; ortada böylesine bir tarihi gerçek ve istatistik varken "gemimiz vurulduktan sonra da çatışa çatışa geri çekilir limana" gibi hayatın olan akışına ve tarihe aykırı bir ihtimale bel bağlamaz tarihten ders çıkarır ve her türlü vurulmama üzerine kafa yorardım.

Saygılarımla,

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2017, 14:25 
Akıncılar

Pekı ASM ile savas dısı kalmıs ve hareketsız duran gemıyı....gemının tek bır tarafında olan PHALANX ya da RAM ların atıs alanına nasıl manevra yaptırarak sokacaksınız bunu da dusundunuz mu.....(JANES Fleet Command oynayan yok mu ki hiç)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2017, 14:26 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Kısacası nükleer yakıt olmadan böyle büyük gemiler çok maliyetli olur.
Siz önce bilgi sahibi ol ondan sonra fikir beyan ediniz.
Yukarıda ki gibi yalan yanlış fikirler yazma bir dur düşün istersen. Kömür diye salladığını unutmadık bir dur düşün derim.
Nükleer güç sistemleri konusunda ilk inşaa ve isletme maliyet konusunu bir incele olayın sadece yakıt masrafı olmadığını hatta ki nükleer yakıtın daha pahalıya mal olduğunu öğrenir yine yanlış bilginin kurbanı olursun bir dur oku bilgi sahibi ol sonra yaz tavsiyemi yineleyim sana.
Alıntı:
Sayın Filinta,

Öncelikle yaptığım yorumu tam anlamıyla okumadığınızı düşünmekteyim. Zira ben "ASM saldırısı ile gemiler kesin batar" iddiasında bulunmadım.

"Tarihteki ASM ile vurulan gemi örneklerinden de görüleceği üzere temas sağlanan gemiler büyük oranda batmaktadır." ifadesini kullandım.

İnternet'te ASM saldırılarının temasla sonuçlandığı olayları şöyle bir incelerseniz (1967 INS Eilat Destroyeri, 1971 Hindistan-Pakistan Savaşı Karaçi Limanı Saldırısı ki bu saldırıda Pakistan Donanmasının neredeyse 2/3'si batırılmıştır, 1973 Arap-İsrail Savaşı, 1982 Falkland Savaşı HMS Sheffield ve SS Atlantic Conveyor, v.s.) çoğunluğunun neredeyse battığını görüyoruz. Onlarca ASM saldırısına uğrayan gemiden sadece bir kaçının batmadığı göz önünde bulundurulursa yorumumun hatalı olduğu söylenemez.

Benim şahsi görüşüm; ortada böylesine bir tarihi gerçek ve istatistik varken "gemimiz vurulduktan sonra da çatışa çatışa geri çekilir limana" gibi hayatın olan akışına ve tarihe aykırı bir ihtimale bel bağlamaz tarihten ders çıkarır ve her türlü vurulmama üzerine kafa yorardım.

Saygılarımla,
Olay sadece koydumu oturtan vurdumu batıran olayı değildir. Sea Skua ve yenisi Sea Venom 20kg patlayıcı taşır Doğan sınıfı büyüklüğünde hücümbotları batırmışlardır. Hatta Sarucabey büyüklüğündeki çıkarma gemisini de batırdılar ama sığ suda karaya oturduğu için normal bombalar bitirdi işini körfez savaşında. İllede büyük olsun olayına çok takılmamak gerek

Vurulmamak asıl mesele bu ve Ege denizinde çok çok zor bir iş...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2017, 19:56 
Süvariler

Geminin büyüklüğü çok önemli. Gemi büyüdükçe vurulduğunda batma şansı azalıyor. Biliyorsunuz bölmeli yapı gemi büyüdükçe daha etkili bir hale geliyor. Hasar alınan o bölmeleri mühürlüyorsunuz devam ediyorsunuz. Gemi savaş durumuna alındığında zaten bölmelerin birçoğu mühürlenir. Daha ufak hasarları da yara savunma ekipleri yamayabiliyor. Su dolan yerler pompalarla boşaltılabiliyor. Hareketsiz kalıp kalmama tahrik sisteminden hasar alıp almamaya bağlı. Tahrik sistemi hasar aldığında denizin ortasında öyle kalırsınız. Dümen de giderse ve demir de atmazsanız doğal olarak sürüklenirsiniz. Bir de mühimmatın büyüklüğü de çok önemli. Örneğin Granitin sadece savaş başlığı harpoondan ağır. Vereceği hasar devasa olacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2017, 21:19 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Geminin büyüklüğü çok önemli. Gemi büyüdükçe vurulduğunda batma şansı azalıyor. Biliyorsunuz bölmeli yapı gemi büyüdükçe daha etkili bir hale geliyor. Hasar alınan o bölmeleri mühürlüyorsunuz devam ediyorsunuz. Gemi savaş durumuna alındığında zaten bölmelerin birçoğu mühürlenir. Daha ufak hasarları da yara savunma ekipleri yamayabiliyor. Su dolan yerler pompalarla boşaltılabiliyor. Hareketsiz kalıp kalmama tahrik sisteminden hasar alıp almamaya bağlı. Tahrik sistemi hasar aldığında denizin ortasında öyle kalırsınız. Dümen de giderse ve demir de atmazsanız doğal olarak sürüklenirsiniz. Bir de mühimmatın büyüklüğü de çok önemli. Örneğin Granitin sadece savaş başlığı harpoondan ağır. Vereceği hasar devasa olacaktır.
Tamam Hocam batmaz, batmaz. Rahat olunuz.

Konunun özünü bırakıp ne konulara takılıyoruz anlamadım gitti. SeaRam'den nerelere geldik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2017, 22:05 
Üye
Kullanıcı avatarı

Haklı olduğunuz noktalar var. Ama gemi büyüdükçe radar izi ve vurulma oranı da bi o kadar artıyor. İstediğiniz kadar bölmeli yapı, kapalı mahal yapın. Gemi stabilitesini bozacak bir yara(15-20 derece iskele/sancağa yatıracak kadar) büyük gemileri alabora etmeye yeter de artar bile. Hele ki uçak gemileri, helikopter gemileri gibi yüksek bordalı, bol rüzgara maruz kalan, ağırlık merkezi yüksekte olan gemilerin kurtulma şansı çok daha düşük seviyede. Kötü deniz koşulları ve yük kayması durumları da yanında tuzu biberi oluyor. Daha 1.5- 2 sene önce Biscay Körfezi'nde yüksek bordalı 34.000 DWT lik Ro-Ro gemisi “Modern Express” 'in herhangi bir vurulma, çatışma yaşanmadan, sadece ve sadece şiddetli rüzgar ve akabinde oluşan dalgalardan yan yattığını unutmamak gerekir.

Yani demek istediğim, bir geminin batması için bir füze ile vurulması, yada çatışması(iki geminin çarpışması) akabinde oluşacak yara veya yaralar alması gerekmiyor. Kötü hava koşulları ve vurulma sonucu yada kazara çıkacak bir yangın bu devasa çelik yapıları çok rahat batırabilir. Yangın ne alaka derseniz, 11 Eylül'de ikiz kulelerin uçak çarpması sonucu değil, uçak yakıtının yanması sonucu çıkan yangının, binanın çelik konstrüksiyonunu neredeyse eritecek düzeye gelene kadar ısıtması, akabinde iskelet yapının genleşerek dayanımını yitirmesi ve binayı taşıyamayacak gerilime maruz kalıp yıkıldığını hatırlatmakta fayda var. Aynı şey, tamamı ile çelik yığını olan gemiler için de geçerli. Özellikle mühimmatın ve yakıt tanklarının infilak etmesi sonucunda anında müdahele edilip CO2 tüpleri patlatılıp yada inert gaz jeneratörü ile kapalı mahale inert gazı basılmaz ve deniz suyu ile soğutma işlemi yapılmaz ise gemi omurgasında geri dönülemez hasarlara yol açılabilir.

Uzun lafın kısası gemilerin batmasını etkileyen bir çok faktör var. Sadece su geçirmez bölme yaparak batmayı engelleyemezsiniz. Gemi boyutları büyüdükçe risk faktörü de doğru orantılı olarak büyür.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2017, 23:08 
Süvariler

ABD donanmasının emekli ettiği OHP sınıfı (Bizdeki Gabyalar) geminin batırılması.

Sivil gemiler ile askeri gemileri karşılaştırmamalıyız. Mühimmatlardan oluşacak hasarları da doğa olaylarından meydana gelecek hasarlarla karşılaştırmamalıyız.

USS Thatch örneğin 12 saatte batırıldı, aldığı hasarlar şunlar.

Bir G.Kore denizaltısından atılan harpoon.
Avustralya fırkateyni Balarattan atılan bir başka harpoon.
Avustralya SH-60S helikopterinden atılan Hellfire.
ABD deniz karakol uçağından atılan bir başka harpoon ve maverick füzesi.
Amerikan Princeton kruvazöründen atılan bir başka harpoon ve Amerikan SH-60S helikopterinden atılan iki adet hellfire füzesi.
Amerikan F/A-18 uçağından atılan Mk 84 bombası.
Amerikan B-52 bombardıman uçağından atılan GBU-12 lazer güdümlü bomba.
Amerikan denizaltısından atılan mk. 48 torpido.

http://www.dailymail.co.uk/news/article ... -sink.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2017, 23:48 
Üye
Kullanıcı avatarı

Sayın StrategyMaster hocam, askeri-sivil gemi kıyaslaması yaptığım yok. Ben sadece bu işin mutfağından gelen birisi olarak askeri olsun ticari olsun gemilerin farklı yollardan nasıl batabileceğini örnekledim. Bundaki amacım şu sıralar forumda epey gündemde olan su geçirmez bölmeli yapı konusuna açıklık getirmek.

Videoda örnek verdiğiniz gemiyi coniler 12 saatte kasten batırmamış olabilir. Adamlar gemi üstünde bildiğin egzersiz yapmış. Lakin maksat biran önce batırmak olsa o gemi makine dairesinden 2 tane borda çıkış valfi sökülerek, yada kinistin valfleri açılarak 30 dk içerisinde hiç mühimmat kullanılmadan masrafsız bir şekilde de batırılabilir. Bunlar reklam kokan hareketler, tıpkı tatbikatlarda tankların içi benzin dolu varillleri vurup kuru gürültü çıkarması gibi.

Buyrun örnekse buda örnek. Görselde eklediğim "SİVİL" gemi, ortadan ikiye yarılmasına rağmen 1 hafta yüzdü.

Resim

Neyse, konu maksadını çok aştı.Daha fazla uzatmaya gerek yok.

Saygılar.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2017, 00:59 
Süvariler

Alıntı:
Bunlar reklam kokan hareketler, tıpkı tatbikatlarda tankların içi benzin dolu varillleri vurup kuru gürültü çıkarması gibi.
Hayır değil. Bahsedilen uluslararası resmi bir tatbikat ve atılan mühimmatlar, izledikleri rotalar hepsi hesap kitap edilerek atılıyor ve gerçek savaş ortamında alınabilecek hasarları simüle ediyor. Sizin mantığınızla mühimmatlar için epey kötü bir reklam olmuş. Kimse harpoon, hellfire falan almaz bu gidişle. Eh OHP de zaten artık satılmıyor. Onun için iyi reklam olması da bir şeyi değiştirmiyor.
Alıntı:
Adamlar gemi üstünde bildiğin egzersiz yapmış. Lakin maksat biran önce batırmak olsa o gemi makine dairesinden 2 tane borda çıkış valfi sökülerek, yada kinistin valfleri açılarak 30 dk içerisinde hiç mühimmat kullanılmadan masrafsız bir şekilde de batırılabilir.
Amaç gemiyi batırmak değil. Amaç savaş ortamında mühimmatı nasıl kullanırsak daha iyi olur, bu mühimmatlar bize karşı kullanılırsa ne ile karşı karşıya kalırız bunu görmek. Siz kendiniz geminin borda çıkış valflerini sökerek gemiyi kasten kısa sürede batırabilirsiniz ancak savaş durumunda bunu yapamazsınız. Savaş durumunda batırma aracınız elinizdeki mühimmatınız.

Gemi doğa şartları nedeniyle alabora olabilir, yan yatabilir, ortadan ikiye bölünebilir bu apayrı birşey harpoon ile Mk 48 torpido ile vurulması apayrı birşey.

Tabii burada geminin batmamasının en önemli sebeplerinden biri de ikincil patlamalar ve yangının olmaması bunun nedeni de yakıt ve mühimmatın boşaltılmış olması. Yinede bir gemi vurulduğunda ikincil patlamaların olup olmaması şansa kalmıştır.

SeaRam de bu anlamda gemi vurulsa dahi görevini yapmaya devam edebileceğinden belki geminin ikinci kez vurulmasını engelleyerek gemiyi batmaktan birçok canı da kaybetmekten kurtaracaktır.

En son StrategyMaster tarafından 15 Tem 2017, 01:13 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2017, 01:03 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Sevgili Putty(filinta galiba yeni adınız) konuyu niye searam'den vurulunca batıp batmama konusuna saptırıyorsunuz acaba ?

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2017, 06:00 
Üye
Kullanıcı avatarı

Ben merak ediyorum bir gemi nasıl su geçirmez bölümlere sahipse acaba vurulunca da kısım kısım yedekli yedekli görevine devam edecek şekilde mi tasarlanıyor. Mesela bir gemi makine dairesinden vuruldu jeneratör durdu ise tamamen söner mi her şey yoksa jeneratör durursa öbürü çalışır o durursa öbürü çalışır harekat merkezi vurulursa başka bir yerden belki bir tanecik konsoldan gemi yine yönetilir gibi zincirleme yedekler var mı. Günümüzün dijital gemilerinde bu çok zor olmasa gerek.
O makine dairesinin aldığı hasara göre değişir. Askeri olsun, ticari olsun her geminin makine dairesinde yardımcı makinelerin en az bir adet yedeği olur. Jeneratörlerin hepsi hasar görse bile, ana makine yada gaz türbini şaft jeneratörüne sahip ise(ki çoğunlukla öyle olur) jeneratörlerin çalışmasa bile gemiyi besleyecek enerjiyi üretebilirsin. He trafo arızalandı, yada mk. dairesi komple hasar gördü hiç bir sistem çalışmıyor ise o zaman devreye 15 saniye içerisinde otomatik olarak emergency jeneratör girer. O 15 saniye içinde devreye girene kadar geçen sürede gemi bünyesinde bulunan batarya yada büyük aküler kısmi aydınlatma ve önemli cihazların aktif kalmasını sağlar. Bu emg. jen. makine dairesi dışında, genelde baş altı yada kıç tarafta yeke dairesinde bulunur. Yakıt tankı da hemen yanında bulunur. Bunun sebebi makine dairesinin herhangi bir sebepten dolayı kullanılamaz hale gelmesi ihtimaline karşı emg. d/g nin de zarar görüp geminin black-out durumuna düşmesini engellemektir.

Gelelim köprü bölümüne. Köprü bölümü komple imha olsa bile manevra kolundan makine kontrolünü makine dairesine alıp, bazı gemilerde direkt makine kontrol odasından, bazı gemilerde ise yeke dairesinden dümeni manuel kullanıma alıp cayro pusuladan kısıtlı seyir yapmak mümkün. Hatta lisede okurken sınıfça gezmeye gittiğimiz, sık sık Mersin Limanı'na gelen TCG İskenderun'un makine dairesine ve makine kontrol odasına inme fırsatımız olmuştu. Eğer yanlış hatırlamıyorsam makine kontrol odasında radar, vhf ve seyrüsefer sistemleri mevcuttu.

Diğer bir önemli yer olan savaş idare merkezi/harekat merkezi hakkında pek bilgim yok. Sanırım onun yedeği de yok.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2017, 08:48 
Üye

Tabii burada geminin batmamasının en önemli sebeplerinden biri de ikincil patlamalar ve yangının olmaması bunun nedeni de yakıt ve mühimmatın boşaltılmış olması. Yinede bir gemi vurulduğunda ikincil patlamaların olup olmaması şansa kalmıştır.
Bu da Zumwalt sinifi gemiler gibi Rail Gun entegre edilecek ve ciddi miktarda elektrik uretebilen gemilerin vurulduklarinda hayatta kalma sanslarinin daha yuksek oldugunu gosteriyor.

Patlayacak barut - patlayici olmayinca geriye bir tek yakit kaliyor ki o da bir nebze daha iyi bir zirh korumasi altina alinabilir belki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2017, 09:07 
Süvariler

Arkadaşların bilgi birikimine mesleklerine saygım var, Sonuç odaklı bakmak lazım,
1vs1 maç atmıyoruz, adam gemiyi vurmuş, saf dışı bırakmış kale düşmüş adam geliyor ,ha batmış ha batmamış,görevini yapacak sistem gemiyi vurdurmaz saf dışı bıraktırmaz.
Saf dışı kalmayan geminin vurma kabiliyeti de var demektir, karşıdaki de bir düşünür.

Boşa dememişler Görmeden görmek vurulmadan vurmak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ağu 2017, 02:37 
Üye
Kullanıcı avatarı

Bu adam ya bizim forumdan, yada forumun sıkı takipçisi. Şayet forumdan ise kim ola ki? :)

Lakin İ sınıfı ile TF-2000' i fena karıştırmış.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ağu 2017, 20:35 
Üye

Bu adam ya bizim forumdan, yada forumun sıkı takipçisi. Şayet forumdan ise kim ola ki? :)

Lakin İ sınıfı ile TF-2000' i fena karıştırmış.

Genel olarak her videosu aynı şekilde ilerliyor. Kolay ulaşılabilir bilgiler doğru (genel özellikler, silah sistemleri vs.), ancak iş biraz teknik detay, biraz içeriden bilgi kısmına geldiğinde batırıyor. Mesela bu videoda iptal edilen Milgem-S ihalesi yok. Sanki İ sınıfı (onu da TF-2000 ile karıştırıyor.) bir anda olmuş bitmiş gibi anlatıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ağu 2017, 01:40 
Üye
Kullanıcı avatarı

Genel olarak her videosu aynı şekilde ilerliyor. Kolay ulaşılabilir bilgiler doğru (genel özellikler, silah sistemleri vs.), ancak iş biraz teknik detay, biraz içeriden bilgi kısmına geldiğinde batırıyor. Mesela bu videoda iptal edilen Milgem-S ihalesi yok. Sanki İ sınıfı (onu da TF-2000 ile karıştırıyor.) bir anda olmuş bitmiş gibi anlatıyor.
Biraz inceledim. Sanırım bizim forumdan ziyade sayın @Orko_8 in blog sayfasını takip eden birisi. Youtube kanalına ek olarak birde içinde faydalı bilgiler barındıran bilim teknoloji konularının paylaşıldığı bir forumu var.

Bende kötü izlenim bırakmadı. En azından insanları SS konusunda kendi bilgileri dahilinde doğru bilgilere ulaştırmaya çalışan birisi izlenimi yarattı. Eksiği gediği olur, o hepimizde var.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ağu 2017, 10:29 
Üye

Biraz inceledim. Sanırım bizim forumdan ziyade sayın @Orko_8 in blog sayfasını takip eden birisi. Youtube kanalına ek olarak birde içinde faydalı bilgiler barındıran bilim teknoloji konularının paylaşıldığı bir forumu var.

Bende kötü izlenim bırakmadı. En azından insanları SS konusunda kendi bilgileri dahilinde doğru bilgilere ulaştırmaya çalışan birisi izlenimi yarattı. Eksiği gediği olur, o hepimizde var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ağu 2017, 10:36 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ağu 2017, 14:03 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Hepsinden önce cirit bir hava yer, ram ise deniz hava füzesi. Biri lazer güdümlü diğer değil vs. Bakmayın ikisinin de ince uzun olduğuna.

Cirit aslında stinger dan evrilme. Ama ondan bir anti-antigemi füzesi çıkar mı ?

Aslında lazerle güdümlenebilen hassas nokta atış kabiliyetli bir sistem. 8km gibi fena olmayan bir angajman menzili var. Eğerki lazerle saldıran füze işaretlenebilirse diye bir fikrim var. Yada ek buster ile bir kaç km kazanılabilir.

Resim

Resim

Resim

Resim
Rusların KASHTAN sisteminde kullandıkları Sosna -R füzesi. Buster kısmı haricindeki kısım stinger boyutlarında. Cirit gibi lazerle hedefe güdümlenen modelleri varmış.

Yani bir ihtimal stinger den yada yeni milli MANPAD üzerinden milli bir şeyler çıkabilme ihtimali yok değil gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ağu 2017, 16:48 
Akıncılar

Cirit Stinger'dan evrilme değil yahu. Nereden çıktı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ağu 2017, 17:29 
Akıncılar

Ruslarin lazer gudumlu fuzeleri genelde lazer "beam rider" yontemini kullanir. Cirit ise SAL gudumlu. Ikisi cok farkli. Burada RAM kucumsenemeyecek kadar komplike bir fuzedir ve gelistirme sureci ciddi bir emek ve ARGE sureciyle ortaya cikmistir. Kim bilir kac tane patent alinmistir RAM gelistirme surecindeki ugraslarin sonucunda. Kolay degil, ufacik bir fuze icine radar RF tespit edecek elektronik donanim, anten vs yerlestiriliyor, sonra IR seeker var ve bu fuze uzerindeki sistemler donerek calisiyor. Milli RAM keske olsa ama bence ilk asamada Goktug gibi IIR gudumlu bir fuzemizin hazir olmasi lazim. Ondan sonra RAM'a yakin performansta bir seyler cikarilabilir. Ozellikle kucuk tonajli hucumbot gemilerimizin veya LST tipi gemilerimizin yari omur modernizasyonunda namlulu nokta hava savunma sistemlerinin fuze ile desteklenmesi istenebilir. Ornegin, LST Bayraktar gemisinde 2xPhalanx var. Bunlardan birinin SeaRAM olmasi fena olmazdi veya Kilic sinifi hucumbotlarimiz hava savunmasinin RAM veya benzeri milli fuze ile desteklenmesi gerekir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ağu 2017, 22:12 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Cirit Stinger'dan evrilme değil yahu. Nereden çıktı?
Yanlış hatırlamıyorsam bu forumda paylaşılmıştı. Çap, boy, ağırlık, sistem yakın değerleri paylaşıyor. Daha önce sözü geçince Roketsan da stinger üzerinden ciriti yaptı gibi beyan hatırlıyorum. Ama burada olmayabilir. Bulursam ekleyim üstad.

Ama öyle bile olsa demek ki bilgimiz yanlışmış. :oops:
Alıntı:
Milli RAM keske olsa
Kesinlikle. Hatrı sayılır büyüklükte donanmamız var. Yaklaşık 30 kadar 100 metre üstü, 50 kadar 50 metre üstü platform TDKK ve SGK hizmet veriyor. Millisi yapılsa sırf kendi donanmamızın talebi bile yatırımı makul kılacaktır inancındayım.

Çevremizde bile atışa hazır en azından 1000 tane anti-gemi füzesi varkdır. İmtina edilmemesi gereken bence acil bir ihtiyaç. Rusya, İsrail, Mısır, İtalya, Romanya, Bulgaristan, Fransa, Yunanistan, Güney Kıbrıs envanterlerinde çok sayıda varlar.

Yunanistan en son temin ettiği Roussen sınıfı hücümbotlarda bile RAM mevcut.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ağu 2017, 03:35 
Akıncılar

Roketsan'in ilk projesinin Stinger olmasinin ve o projeden ogrendigi bilgi birikimi (motoru sekillendirilmesi, roket yakiti gibi) ozellikle Cirit roket motorun tasariminda kullanilmistir. Roket motoru haricinde gerisi baska hikaye ama, benzerlik yok. Cirit ve Stinger capinin 70mm(2.75inch) olmasi var benzerlik. Cirit'in ucus esnasinda motor kismi donerken, gudum kismi donu yalitimli. Stinger ise donerek ucuyor. Gudum prensiplerini farkli olmasida zaten biliiyor. Hatirladigim Roketsan'in gelistirdigi gudumlu calisan ilk fuzesi Cirit sanirim. Daha sonra UMTAS, OMTAS ve diger gudumlu sistemler cikti. Bir bakima ilk goz agrilar ve seri uretime getirene kadar uzerinde cok uzun sure calisilmis bir proje. Piyasadaki benzer SAL gudum kitlerine gore herseyi ile sifirdan tasarlanmis bir proje. Cirit harici diger sistemler kit olarak tasarlanmis, ve gudumsuz Hydra 70mm roketlerin motoru ve hazir harp basligini kullaniyorlar. Bu fark Cirit icin hem avantaj, hem dezavantaj. Cirit 8km giderken, veya yuksekden 10km ulastigi soylenirken, rakipleri 4-5km menzili ancak goruyor.

RAM'in benzeri olmasa bile yeni IIR ve/veya milimetrik dalga RF teknolojileri kullanilarak RAM gibi at-unut bir cozum cikabilir. At-unut olmasi onemli cunku cok kisa reaksiyon icin fuzenin akilli olmasi, hedefini ucus esnasinda gorup kilitlenebilmeli ve yuksek Pk(hedef imha olasiligi) ile vurmasinin saglanmasi lazim. Hedefe kilitlenmesi lock on before launch( atis oncesi kilitlenme) veya lock on after launch (atis sonrasi kilitlenme) olarak opsiyonel olabilir. Bu sistem geminin son sansi ve yuksek bir vurus yuzdesi gerektiren bir sistem olmasi nedeniyle salvo atis yapilacagindan yuksek sayilarda lancer icinde tasinmasi lazim. Bu acidan RAM'in 21 fuzelik lanceri tasarlanmis. Dikine atis yerine yatay lancer var cunku kucuk gemilere dahi uygulanmasi istenmis. Aksi halde bastan VLS lancere uyumlu tasarlanirdi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ağu 2017, 03:47 
Akıncılar

... ki Cirit'in atası Stinger değil, TÜBİTAK SAGE'nin Cingöz'üdür.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ağu 2017, 04:11 
Süvariler

Vikipedi ne kadar doğruysa, Rim 116 da Stinger in arama başlığıyla sidewinder in gövdesi kullanılmış.

Eğer öyleyse bizde iki füzeye benzer füzeler geliştirmekteyiz, akabinde bu işede başlanabilir.

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ağu 2017, 11:11 
Akıncılar

Arkadaşlar farkındamısınız bilmiyorum @Musti arkadaşın paylaştığı yeni yunan botu fazlasıyla silahlı. Rum yavaş yavaş belini doğrultuyor.

Bana garip gelen bir şeyler var Sİlah yükü

-76mm Rapid Top
-30mm otomelara top (2 adet)
-2x8 MM-40 Exocet
-Rım-116 Ram sistemi

Bunların hepsi için bir adet AKR var?

Ayrıca neden 2x Otomelara 30mm Naval Gun dip dibe konumlandırılmış neyi düşünerek yapmışlar anlamadım?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ağu 2017, 14:39 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar farkındamısınız bilmiyorum @Musti arkadaşın paylaştığı yeni yunan botu fazlasıyla silahlı. Rum yavaş yavaş belini doğrultuyor.
Bana garip gelen bir şeyler var Sİlah yükü
-76mm Rapid Top
-30mm otomelara top (2 adet)
-2x8 MM-40 Exocet
-Rım-116 Ram sistemi
Bunların hepsi için bir adet AKR var?
Ayrıca neden 2x Otomelara 30mm Naval Gun dip dibe konumlandırılmış neyi düşünerek yapmışlar anlamadım?
Ekonomi balonu patlamadan evvel 7 tane sipariş verilmiş idi 3ünü almışlardı 4cüsü 10 senede bitti. Diğerleri inşa halinde para bulursa iki bulamazlarsa daha çok senede biter. Tacticos sistemleri var bizdeki Kılıç sınıfının karşılığı gemiler. Milgemin değil

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ağu 2017, 14:41 
Akıncılar

Zaten Yunan bunları çok da öyle bilerek, hesap ederek mi konfigüre etti, yaptı, o da şüpheli. Yunan da bizim gibi, parası varken sapıtıyor. Aklı kenara koyuyor. Oysa bütçe dar iken bolluğa nazaran çok daha iyi tartılmış kararlar veriyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ağu 2017, 15:36 
Akıncılar

@sailordream
Üstad Milgem başlığı altında çok doğru olmadı ama paylaşıldığını görünce dikkatimi çekti.
@HDS
Hocam Hücumbot biraz bana steroid'i fazla kaçırmış fitness'çı gibi görüntü konfigürasyonda bir mantık hangi senaryolara karşı hazırlandığına dair bir fikir yaratmadı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ağu 2017, 15:44 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Zaten Yunan bunları çok da öyle bilerek, hesap ederek mi konfigüre etti, yaptı, o da şüpheli. Yunan da bizim gibi, parası varken sapıtıyor. Aklı kenara koyuyor. Oysa bütçe dar iken bolluğa nazaran çok daha iyi tartılmış kararlar veriyor.
@sailordream bahsettiği gibi bizim Kılıç Sınıfı gemileri dengelemek amacıyla, karşılık olarak girdikleri bir proje. Kılıç Sınıfı gemilerle SYS ve Sensor anlamında neredeyse aynı kabiliyette olup RAM ve MM40 Exocet Blok3 geminin artı yetenekleri.

Olmuşken daha iyisi olsun mantığı ile hareket ettikleri belli. Gerçi bizimkilerde yeni hücumbot projesinde RAM+Smart-S Mk2+ 40knot+Atmaca v.s. gibi ilave yeteneklerle çıtayı yükseltiler ya bakalım sonu nereye gidecek.

Bizimkilerin parası var mı acaba?

Saygılarımla,

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ağu 2017, 15:46 
Akıncılar

Ingiliz BAE'nin Vita sinifi hucumbot bu, RAM fazlasiyla. HDS'nin dedigi gibi para bol iken Mk31 RAM sistemi tanesine 20 milyon $ verdiler. RAM'in ortagi olan Alman donanmasinin butun hucumbotlarinda 1 adet ve buyuk tonajli savas gemilerinde 2 ser adet var. Eger bizim donanmanin Kilic sinifinda RAM olsaydi ayni sey olurdu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ağu 2017, 16:07 
Akıncılar

Hocam Hücumbot biraz bana steroid'i fazla kaçırmış fitness'çı gibi görüntü konfigürasyonda bir mantık hangi senaryolara karşı hazırlandığına dair bir fikir yaratmadı.
C.D. Yaylalı'nın "turkishnavy.net" bloğunda bir fotoğraf ve bir yorum vardı. Başiskele'de demirli Doğan, Rüzgar ve Kılıç sınıfı H/B'lar yan yana fotoğrafın altında, zaman içinde büyüyen botlarla donanmanın ihtiyaç ve beklentilerinin nasıl evrildiğine dikkat çekiliyordu.

Biz de çok farklı bir yere evrilmedik. Lakin Yunanistan buraları biraz uçarak geçmiş olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ağu 2017, 16:41 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Yunanlılar Hücumbotlarında 30mmlikleri çok sever La Combattantelerden beri kullanırlar. İlk defa Roussenlerde bu 30mmlikleri gemi savunmasına entegre ettiler eskiden bağımsız yarı çalışan optik sistemler idi.
HDSnin dediği gibi La Combattantelerden iki basamak atlayıp Roussen'e geçtiler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ağu 2017, 19:27 
Üye

@sailordream bahsettiği gibi bizim Kılıç Sınıfı gemileri dengelemek amacıyla, karşılık olarak girdikleri bir proje. Kılıç Sınıfı gemilerle SYS ve Sensor anlamında neredeyse aynı kabiliyette olup RAM ve MM40 Exocet Blok3 geminin artı yetenekleri.

Olmuşken daha iyisi olsun mantığı ile hareket ettikleri belli. Gerçi bizimkilerde yeni hücumbot projesinde RAM+Smart-S Mk2+ 40knot+Atmaca v.s. gibi ilave yeteneklerle çıtayı yükseltiler ya bakalım sonu nereye gidecek.

Bizimkilerin parası var mı acaba?

Saygılarımla,
Galiba biz de şunun gibi birşey istiyoruz :)
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ağu 2017, 21:17 
Genel Yetkili

Ben hücumbot ve benzer teknelerde ( tuzla sinifi kıyı krk ,a-sinifi mayin/krk , çıkarma gemilerinde ve hatta dost sınıflarında da) kullanılabilecek mızrak-u tabanlı ,biraz daha fazla başlık ağirligi ve uzun menzili olan ; az yer kaplayan , kompakt ve açılı yatay hücresel lançerden atılan ; sağda 4/8 ,solda 4/8 olmak üzere teknelere monte edilebilen kisa/orta menzilli , flir ve e/o nişangah ile iir ve/veya lazer ile güdülebilen , 0.8 mach (1000 km/saat ) hiza sahip denizci füzeler tahayyül ediyorum. Hatta bunu kıyı bataryasi şeklinde deniz piyadelerinde bünyesinde de araca monte olarak görmek isterdim.

Mesela :

Mızrak-fat-er (çapı 2-3 cm daha geniş ; boyu 20-30 cm daha uzun)

Menzil 16/25 km , 10 kg tnt başlık ve çelik bilyeli şarapnel etkili.. ( yanısıra çukur imla başlıklı versiyonları olan)

16 km mesafedeki hedefe 1 dakika civarinda giden(0,8 mach)

Böyle bir füzenin eklenmesi ile hücumbot ve milgemlerin gerek kiyi bombardiman gerekse denizdeki yumuşak hedefleri imha veya savaş dışı bırakabilme kabiliyeti bana göre olur.. şu anda top hariç bu imkanı göremiyorum ki menzili ve etkisi sınırlı neticede. ( tuzla'lara , dost'lara, a'lara , lct'lere 2x4 =8 ; lst ,hücumbot ve milgem'lere 2x8=16 adet gibi ..)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ağu 2017, 21:33 
Süvariler

Adalar üzerine konuşlanmış tanklara ve korumalı mevzilere saldırı amaçlı olarak da kullanılabilir. Çok büyük bir kuvvet çarpanı olur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ağu 2017, 21:59 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Yunan'ın Roussen sınıfı hücumbotunu görünce Yunan'a karşı savunma doktrinimizden neden çıkmamız gerektiğini bir kez daha irdeledim. Adamlar hep kısa süreli olacaklarına inandıkları bir savaşta bize karşı en ağır hasarı en kısa zamanda verebilmek için silahlanıyorlar. Biz sayısal üstünlüğümüze güvenirken onlar az ama dolu sistemlere para saçıyorlar. Şu küçücük hücumbotun silah yüküne bakınca benim aklıma ilk bu botu nasıl bertaraf edeceğimiz geldi. Bu gemi bence kimse kusura bakmasın Milgem'e bile fazla gelecek silah yükü ve kendini koruma düzeyi ile donanmamızın birçok gemisinin başını ağrıtacaktır.
Buda gösteriyor ki sanki elimiz kolumuz bağlı bir ordu gibi her özelliği üzerinde bulundurmayan hep bir model üstte istenilen seviyeye ulaşmaya çalışan nokia telefonlar gibi zamanı bugünde yakalayamayan bir ülke olduk. Artık birileri o gizli elleri üzerimizden çekmeli. 2017 deyiz hala uzun menzilli hava savunma sistemimiz yok hava savunma gemilerimiz yok modern tankımız yok F-16 dan başka muharip uçağımız yok. Olan tek şey kurtuluş savaşından bu yana yok olmadığına inandığımız iman dolu serhaddimiz var. Birileri artık uyanmalı arkadaşlar savaşlar artık böyle kazanılmıyor. Daha ne kadar kendimizi pohpohlayacağız ve pohpohlatacağız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ağu 2017, 23:32 
Süvariler

Alıntı:
Atmaca filan güzel de;

Ben hücumbot ve benzer teknelerde ( tuzla sinifi kıyı krk ,a-sinifi mayin/krk , çıkarma gemilerinde ve hatta dost sınıflarında da) kullanılabilecek mızrak-u tabanlı ,biraz daha fazla başlık ağirligi ve uzun menzili olan ; az yer kaplayan , kompakt ve açılı yatay hücresel lançerden atılan ; sağda 4/8 ,solda 4/8 olmak üzere teknelere monte edilebilen kisa/orta menzilli , flir ve e/o nişangah ile iir ve/veya lazer ile güdülebilen , 0.8 mach (1000 km/saat ) hiza sahip denizci füzeler tahayyül ediyorum. Hatta bunu kıyı bataryasi şeklinde deniz piyadelerinde bünyesinde de araca monte olarak görmek isterdim.

Mesela :

Menzil 16/25 km , 10 kg tnt başlık ve çelik bilyeli şarapnel etkili.. ( yanısıra çukur imla başlıklı versiyonları olan)

Böyle bir füzenin eklenmesi ile hücumbot ve milgemlerin gerek kiyi bombardiman gerekse denizdeki yumuşak hedefleri imha veya savaş dışı bırakabilme kabiliyeti bana göre olur.. şu anda top hariç bu imkanı göremiyorum ki menzili ve etkisi sınırlı neticede. ( tuzla'lara , dost'lara, a'lara , lct'lere 2x4 =8 ; lst ,hücumbot ve milgem'lere 2x8=16 adet gibi ..)
Hocam bunun için Denizkuvvetlerinin Karayel veya Anka tarzı 24 saat devriye gezip gördüğünüde donanmadaki gemilere anlık aktarabilen unsurlarda edinilmeli.

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ağu 2017, 06:45 
Akıncılar

Atmaca filan güzel de;

Mesela :

Dogrusu bendeki hayallerde oyle. Yillardir 25km menzilli Spike NLOS( Non-Line Of Sight, gorus hatti otesi anlaminda) benzeri bir sistemin karacilarin (Suriye'de cok ise yarardi) ve denizcilerin(ozellikle Ege ve Kibris icin veya kiyi savunmasi icin, kiyilarimiz gemi yaklasirmayiz eger olursa) ihtiyaci oldugunu yazip duruyorum. Iyi ki Firtina var ama Spike ile harkeketli hedefleri vurabilirsin. Firtina ile vuramazsin. Suriye'de sabit hedefler zaten sorun degil, vuracak bir suru cozum var. Israil bu sistemi G. Kore'ye satti, kiyi/liman korumasi veya kara siniri gerisindeki K. Kore hedeflerine anlik baski icin kullanacaklar. K-9 obuslerine ragmen bu alim yapildi. Yakin tarihte Azerbeycan Spike NLOS aldi. Azerbaycan Türkü kardeslerimiz SPIKE NLOS fuzesini hafif SAAR 62tipi karakol botlari uzerinden kullanmaya basladi. Sirp sirketi ALAS ismiyle Spike NLOS benzer projesine B.Aarap.E'den destek alarak devam etti, yakinda fotograflari duser. Roketsan'da her turli altyapi var Spike NLOS tipi bir fuze gelistirmek icin ama simdiye kadar bir proje duymadim ve gec kaliniyor. Un, seker, sut vs var, helva yapacak adam lazim.

Tuzla sinifi icin ideal olabilir. Ege adalarinda aniden ortaya cikabilecek her turlu topcu veya ucaksavar atesine karsi anlik cozum. Bizim donanma namlulu cozumleri cok seviyor anliyorum ama artik hedef iskalama luksumuz yok. Ilk atista hedeflerin iskalanmadan vurulmasi gereken donemdeyiz. Egede karsilasilabilecek klasik senaryolarda bir tanesi Yunan adalarindan sutre gerisinden gemilerimize/kiyilarimiza ates acilmasi. Suriye'de basimiza gelen gibi, 50-60sn CNRS ile atis yapip geri cekilecekler, yer degistirecekler. Buna biz Firtina ile karsilik verirsek gec olacak, hedef baska yere intikal edecek vs. 1-2km uzakta farkli bir yere bile cekilseler bile, Spike NLOS ile bulur vurursunuz.

bölücü terör örgüt konusunda oyleydi, iskaladigimiz her terorist bir ay sonra bize EYP veya karakol baskini olarak geri donuyor. 50 bin dolar masraf etmeyelim, muhimmatlar pahali derken verilecek sehitlerin maddi manevi bize getirdigi yuku dusunmek lazim. Gecen gun habere dusen 1 teroriste bile MAM-L atilmasi (haber dogruysa tabii) bu acidan dogruydu. Ekonomideki firsat maliyeti konusu aynen burada da isliyor. Firtina icin Excalibur gudumlu muhimmati alalim veya benzerini biz gelistirelim derken bunu kastediyordum. Excalibur 80 bin dolarlik bir muhimmat olabilir ama CEP'i yuksek gudumsuz muhimmat atisi nedeniyle kacirilan teroristlerin daha sonra bize verdigi manevi kayip ve maliyetin parasal degeri 80 bin'in kac misli oluyor dusunulmeli. Bu acidan T-129, SIHA'lar, Hurkus-C ve MAM-L, UMTAS, CIRIT veya Teber-81 gbi dusuk maliyetli ve bizim butcemizi sarsmayacak cozumler ile her gorulen hedefin bertaraf edilmesi lazim. Bu caydiricilik icinde onemli, bir teroristin ortalam yasam suresi 1-2 yili gecmemeli. Bu sekilde katilimlarida azaltirsin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ağu 2017, 07:49 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bölücü Terör Örgütü konusunda oyleydi, iskaladigimiz her terorist bir ay sonra bize EYP veya karakol baskini olarak geri donuyor. 50 bin dolar masraf etmeyelim, muhimmatlar pahali derken verilecek sehitlerin maddi manevi bize getirdigi yuku dusunmek lazim. Gecen gun habere dusen 1 teroriste bile MAM-L atilmasi (haber dogruysa tabii) bu acidan dogruydu. Ekonomideki firsat maliyeti konusu aynen burada da isliyor. Firtina icin Excalibur gudumlu muhimmati alalim veya benzerini biz gelistirelim derken bunu kastediyordum. Excalibur 80 bin dolarlik bir muhimmat olabilir ama CEP'i yuksek gudumsuz muhimmat atisi nedeniyle kacirilan teroristlerin daha sonra bize verdigi manevi kayip ve maliyetin parasal degeri 80 bin'in kac misli oluyor dusunulmeli. Bu acidan T-129, SIHA'lar, Hurkus-C ve MAM-L, UMTAS, CIRIT veya Teber-81 gbi dusuk maliyetli ve bizim butcemizi sarsmayacak cozumler ile her gorulen hedefin bertaraf edilmesi lazim. Bu caydiricilik icinde onemli, bir teroristin ortalam yasam suresi 1-2 yili gecmemeli. Bu sekilde katilimlarida azaltirsin.

Bunu da ben daha önceleri Excalibur bahsiden yazmştım, o kadar pahallı mühimmat istemiyor olabiliriz ancak XM1156 hassas güdüm tapası gibi bir kit üretmemiz bizim açımızdan sorun olmamalı. Bu tarz hassaslaştırılmış mühimmat ile çok daha etkin topçu desteği sağlayabiliriz. Çin'e ait WS-35 mühimmatını da göz ardı etmemeliyiz, geliştirilmesi ne aşamada olduğu şu an tam kestiremesem de.

Resim

Resim

Resim

WS35 155mm extended range guided artillery shell in 2014 Zhuhai Air Show:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ağu 2017, 12:09 
Akıncılar

MİLGEM vücut bulurken yaptığımız silah seçimleri sırasında, sözde müttefiklerimiz ile durumumuz ve Savunma sanayi kabiliyetlerimiz
ile şimdiki şartlar arasında büyük farklar oluştu.

Son iki MİLGEM'in donanımında (RAM ve Harpoon) görmemiz belki normal ama bizim bundan sonrası için artık kendi sistemlerimizi iyice devreye almamız gerekecek.
Donanmamız muhtemelen yerli ürünlerin gelişim ve kendini ispat dönemini yerli-yabancı birlikte kullanarak aşacaktı ama olası bir K.Irak operasyonu
sonrası belki Phalanx-RAM-Harpoon tedarikin de bile önemli gecikme ve sıkıntılarla karşılaşacağız.

Bu nedenle eskiden yaşadığımız ''Penguin'' saçmalıklarını bir daha yaşamamak adına şimdiden kendi ambargomuzu kendimize koymamızda büyük fayda var.

Kendi RAM projemizi devreye alıncaya kadar, bir an önce başlatacağımız yüksek yerli orana sahip ''Yeni Tip Hücüm Bot Projesi'' bile
çok önemli adımlar atmamıza vesile olabilir.

Özel tersanelerimiz, isterler çerçevesinde RAM'lı çok yakışıklı maketler sergilediler ama ben elimizdeki yerli olanaklar ile KILIÇ II serisi
tecrübelerin de faydalanarak gerçekçi bir platformu devreye alabilecek kabiliyetimiz olduğunu düşünüyorum.
Resim
Elimizde dünyada eşi benzeri olmayan bir hareket kabiliyetine sahip HİSAR kaidesi var bundan mutlaka yararlanmalıyız.
Bir nevi Kaporta üzeri VLS kabiliyeti. Hem RAM dan daha uzun menzilli hem yerli kabiliyet.
Zaten tekne 2x35 ve 76 mm ile önemli bir nokta savunma kabiliyetine sahip olacak birde 4xHİSAR önemli ilave katkı yapacaktır.

YTHB. gemi gövdesi şekillenirken bir taraftan da KORKU-D+ATMACA+HİSAR eksiklerini tamamlayarak 2020-21 lerde özel tersaneler ile birlikte hızlı bir üretim serisi, MİLGEM ve İ-sınıfı üretimlerimizin
yanı sıra diğer bir koldan daha ilerlemizi sağlayabilir.

Aselsan MUHAFIZ kaidesindeki 30mm topu, tek namlu 35mm ye yükseltebilse ve kaide yanına bir tane bile olsa TEBER ekleyebilse, Hücumbot ve Korvetlerimizde önemli bir seçeneğimiz daha olurdu.

Yerli gemi için çıktığımız yolda, bize sunulabilecek güzel görünümlü etkiliyeci performansa sahip RAM vb. pahallı nazlı ambargo ihtimalli şekerlerden bedava bile verseler artık uzak durmamız umuduyla.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1387 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 124 25 26 27 28 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 25 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: