TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 23 May 2017, 17:51

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1206 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 121 22 23 24 25 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Milgem Projesi
MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2016, 01:30 
Akıncılar

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Aslında Harpoon Block II'ler biraz bunun için alınmadı mı? Gerek kara gerek deniz hedefleri için kullanılabilmesi özelliğinden dolayı. Aynı şeyi Atmaca'dan da beklemeliyiz sanırım.
Harpoon Block-II kiyi/liman hedeflerine saldiri yapabiliyor ama derinliklerdeki kara hedefleri icin farkli bir cozum lazim. Yaptigi sey alcak irtifada deniz uzerinde kiyi hedefine yaklasarak, terminal asamada pop manevrasi ile yukselerek INS/GPS modunda kiyi veya yakinindaki hedefe nokta vurusu yapmak. Block-II kiyiya yakin bir radar istasyonunu veya SAM fuzesini vb hedefleri vurmak icin ideal bir fuze. Ozellikle Girit veya Ege bolgesindeki farkli Yunan adalarindaki bazi tesis ve radar sistemlerine saldiri icin kullanilabilir. Kara uzeri alcak irtifa uzun sure ucabilmek icin sadece radar altimetre ve INS/GPS yetmiyor. SOM'daki yer yuzu topolojisini takip eden navigasyon yontemlerini hatirlayin.

I-sinifi icin ESSM fuzesi yaninda arama radari olarak SMART-S ve fuze gudum/atis kontrol amacli STIR tipi bir CWI radar gerekiyor. En az iki adet CWI radar kullanilmasini bekliyorum. Keske CADRAD-Lite(kucuk olcekli bir versiyonu) uretebilsek ve bu gemilerde kullanilsa cunku klasik STIR radarlari simultane coklu saldirilarda yetersiz kalabilir. CAFRAD'in kullandigi X band AESA teknoloji sayesinde coklu fuze gudumu mumkun. CAFRAD cok onemli aslinda ve donanmanin hava savunma ve kesif gozetleme bir kac misline cikarabilecek bir kabiliyet olack.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2016, 02:11 
Süvariler

Artık yatay lançerlerden yavaş yavaş vazgeçilmesi gerekiyor. 8-16 hücre koyma 24-32 hücre koy bütün mühimmat çeşitlerini VLSden at. Güvertedeki kalabalık kalksın stealth kabiliyetin artsın. Atmaca neden VLS'den atılacak şekilde tasarlanmadı merak ediyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2016, 02:16 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bizim orta vadede ihtiyacımız olan platform çeşitli değişik modül gruplarıyla farklılaşacak, değişik görev tiplerine uygun değişik versiyonları olacak orta - hafif tonaj diyebileceğimiz 4000-6000 bandında yeralan bir tasarım, yani bir gemiye bütün görev sınıfları için tüm silah gruplarından takmaktansa her bir platformu ayrı ayrı görevler için farklılaştırmak. Daha açıklayıcı olmak gerekirse kaporta çok büyük oranda aynı kalırken AAW, ASW , AVT AWuS, hatta OPF/genel maksat gibi ayrı ayrı görev konseptlerinde uzmanlaşan bir tasarım olmalı (MEKO'nun çıkış felsefesi her ne kadar başaramamış olsa da), bu şekilde büyük oranda idame kolaylı ve azami millileşmiş (argo tabirle anahtarıbizde) bir deniz gücü teşkil edebiliriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2016, 02:19 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İyide atmaca zaten kaportanın altında olmayacak mı ?

İnşallah RAM i kaldırma fikrinden cayarlar. Phalanx a kaldıysa iş. Yunan ruossen e bile yükledi. Sen fırkateynden esirge.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2016, 02:26 
Akıncılar

İyide atmaca zaten kaportanın altında olmayacak mı ?

İnşallah RAM i kaldırma fikrinden cayarlar. Phalanx a kaldıysa iş. Yunan ruossen e bile yükledi. Sen fırkateynden esirge.
Üstat, ESSM olduktan sonra RAM'e ihtiyaç kalıyor mu? Bence kalmıyor ve Phalanx bir alt sistem olarak son savunmayı oluşturuyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2016, 03:42 
Süvariler

280 kiloluk füzeyle 73.5 kiloluk füzeyi karşılaştırmak doğru değil. Aynı siklette değiller. RAM infrared+radyo frekans güdümlü , ESSM yarı aktif radar güdümlü bir füze. Bunlar birbirinin alternatifi değil tamamlayıcısı olan füzeler. Dolayısıyla RAM füzesini kaldırmak doğru değildir. Doğrusu ABD'nin yaptığı gibi RAM'i Phalanx sistemine entegre edip SeaRAM haline getirmek ve otonom harekat yeteneği kazandırmaktır. Böylelikle bu sistem sadece kendisi geminin diğer hiç bir sensörüne gerek kalmadan hedeflere angaje olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2016, 05:21 
Akıncılar

280 kiloluk füzeyle 73.5 kiloluk füzeyi karşılaştırmak doğru değil. Aynı siklette değiller. RAM infrared+radyo frekans güdümlü , ESSM yarı aktif radar güdümlü bir füze. Bunlar birbirinin alternatifi değil tamamlayıcısı olan füzeler. Dolayısıyla RAM füzesini kaldırmak doğru değildir. Doğrusu ABD'nin yaptığı gibi RAM'i Phalanx sistemine entegre edip SeaRAM haline getirmek ve otonom harekat yeteneği kazandırmaktır. Böylelikle bu sistem sadece kendisi geminin diğer hiç bir sensörüne gerek kalmadan hedeflere angaje olabilir.
Bu tercihler bence biraz maddi, biraz da donanmanin stratejisi ve tehdit algisina bagli. Yoksa SM-2, ESSM, ve RAM hepsini kullanan donanma var. ABD ornegin Aegis sinifi gemilerde RAM kullanmiyor. Almanlar SM-2, ESSM ve RAM var ama CIWS silah yok. Keza Alman K130 korvetinde( MILGEM benzeri) 2xRAM var, bizim MILGEM'de 1xRAM var. Bizim durumumuzda benim sahsi gorusum MILGEM gemilerinde 2xRAM olmasi yonundedir. Kopru onunde de ilave bir RAM lanceri daha olmasi taraftariyim. Bunun nedeni bazi senaryolarda, ozellikle MACH 1 uzeri hizlardaki fuze saldiri olmasi durumunda, tek RAM lanceri ile angajmana girilebilecek fuze sayisi kisitliniyor.

I-sinifinda ESSM'e gecilmesi ve uygun bir atis kontrol radari secimi ile gemilerin angajman menzilleri 7-8km'den 25-30km cikiyor. Bunun anlami hem Mach 1 uzeri fuzeleri onleyecek zamani olacak, hemde coklu anti-gemi fuze saldirilarinda yeterli sayida angamana girebilecekler. Kisaca angajman mesafesinin uzamasi ozellikle acik deniz sartlarinda onemli bir etken olabilir. Arti CIWS olarak son sans sistemi bulunmasi, ESSM barajinda sizinti yapacak fuzelere angajman kabiliyeti sunuyor. RAM fuzesinin bir dezavantaji minimum angajman mesafesi 800metre civari, kabaca 1km diyebiliriz. O zaman RAM'in vuramadigi sizinti bir fuzeyi durdurmak imkansiz hale geliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2016, 06:45 
Süvariler

Şimdi hepsini çorba etmemek lazım. RAM bir nokta savunma füzesi, ESSM bir lokal alan hava savunma füzesi. SM-2 ise uzun menzilli hava savunma füzesi. Phalanx ve RAMin amacı sadece gemiyi savunmak iken ESSM'nin amacı 25-30 kmlik bir "alanı" savunmak. O nedenle bunlar birbirinin alternatifi değil. ESSM ile RAM'i karşılaştırıp ESSM varken RAM'e ihtiyaç yok demek yanlıştır.

Phalanx namlulu sistemi ile RAM işin doğası gereği %100 olmasa bile birbirinin alternatifi. İkisi de geminin nokta savunması için geliştirilmiş sistemler. Bu nedenle bazı donanmalar birini bazı donanmalar ötekisini kullanabiliyor. Aslında ideali ikisinin beraber görev icra etmesi çünkü RAM füzesinin o 1kmlik minimum angajman mesafesi phalanx ile kapatılabilir. Ekstradan phalanx asimetrik tehtidler için de kullanılabilir.

ABD geminin nokta savunmasında düz phalanxı yetersiz görmüş olacak ki Arleigh Burke sınıfı destroyerlerini SeaRAM ile modernize ediyor. SeaRAMde kısaca otomatik top çıkarılıyor yerine RAM füzleri entegre ediliyor. Böylelikle RAM füzeleri gemideki diğer sensörlerden bağımsız kendi sensörleri ile otonom harekat icra edebiliyor. Bu kabiliyet bence RAMe ekstra değer katıyor. Bir nokta savunma sistemi kendi sensörüyle bağımsız ve otonom harekat icra edebilmeli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2016, 13:51 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

...En az iki adet CWI radar kullanilmasini bekliyorum... .
Evet 2 adet aydınlatma radarı olacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2016, 19:58 
Akıncılar

Alıntı:
Yukaridaki ifadeyi ben yazmistim ama olsun beklentimin dogru cikmasina sevindim. Ozellikle SMART-S radarina gecis ile birlikle ESSM fuzelerinin HAW modu( homing all the way) yerine inertial mid-course veya launch on search modunda kullanilmasi mumkun hale geldi. Bu sekilde cozunulurlugu yuksek 3-D bir radarin belirledigi hedefin koordinatina dogru fuzenin ucurulmasi ve daha sonra CWI aydinlatma radarinin devreye girmesi ile HAW modunun getirdigi bazi kisitlamalar asilmis oluyor ve daha fazla hava hedefine simulaten angajman yapilabiliyor. Bu teknigin bir ilerisi ve daha kabiliyetlisi midcourse guidance denilen command up link ile (Aegis veya APAR sistemi kullanan donanmalar) en maksimum performansa ulasiliyor. Kabiliyet olarak siralarsak HAW<Launch on Search<Midcourse guidance modlari siralanabilir. Bizim tercihimiz ortadaki launch on search ve HAW'dan daha ustun(istenirse HAW modu herzaman kullaniliyor sanirim). Ozellikle 2xCWI aydinlatma radari ile cogu senaryo icin yeterli olabilir ama tahminen bu gudum modunun menzil dezavantaji olabilir command uplink olmadigindan menzili kisalacaktir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2016, 20:23 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:
Yukaridaki ifadeyi ben yazmistim ama olsun beklentimin dogru cikmasina sevindim. Ozellikle SMART-S radarina gecis ile birlikle ESSM fuzelerinin HAW modu( homing all the way) yerine inertial mid-course veya launch on search modunda kullanilmasi mumkun hale geldi. Bu sekilde cozunulurlugu yuksek 3-D bir radarin belirledigi hedefin koordinatina dogru fuzenin ucurulmasi ve daha sonra CWI aydinlatma radarinin devreye girmesi ile HAW modunun getirdigi bazi kisitlamalar asilmis oluyor ve daha fazla hava hedefine simulaten angajman yapilabiliyor. Bu teknigin bir ilerisi ve daha kabiliyetlisi midcourse guidance denilen command up link ile (Aegis veya APAR sistemi kullanan donanmalar) en maksimum performansa ulasiliyor. Kabiliyet olarak siralarsak HAW<Launch on Search<Midcourse guidance modlari siralanabilir. Bizim tercihimiz ortadaki launch on search ve HAW'dan daha ustun(istenirse HAW modu herzaman kullaniliyor sanirim). Ozellikle 2xCWI aydinlatma radari ile cogu senaryo icin yeterli olabilir ama tahminen bu gudum modunun menzil dezavantaji olabilir command uplink olmadigindan menzili kisalacaktir.
Üstadım gördüğünüz gibi ben yazmışım. :mrgreen: Şaka maka Robust üstadın lafını da çaldım. :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ağu 2016, 23:24 
Süvariler

STM'in websitesindeki duyurular kisiminda, SSM baskani Ismail Demir'in Pakistan Deniz Kuvvetleri icin insaa edilmis tanker geminin suya indirilmesi toreninde yaptigi konusmanin haberi verilmis:

https://www.stm.com.tr/en/news/announce ... n-pakistan

"...Due to the malicious terrorist attack in Elazığ/Turkey, Minister of Defense Fikri Işık would be unable to participate the ceremony. In the absence of the Minister, head of Turkish Undersecretariat for Defense Industries (SSM), İsmail Demir performed the opening speech.

...

A concrete example of all these developments is the contract we had signed two months ago with Pakistan’s Ministry of Defense Production for the mid-life upgrade of their Agosta 90B-class submarine. ”I hereby would like to share that within a very short time STM will announce another important accomplishment that will bring a smile to our country.”.

Yakinda onemli bir haberin aciklanacagini konusmada gecmis...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ağu 2016, 23:31 
Akıncılar

Tahminim yine bu tanker gemisinde olduğu gibi. Pakistan da üretilmek üzere, Ada sınıfı korvetlerin satışı haberi gelecek. Zaten Ada'nın en büyük dezavantajlarından biri erken bir tarih de teslim edilmek üzere üretilecek tersane imkanı yoktu. Araplar isteyince Fransızlar 2 haftada uçak verdi. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2016, 20:05 
Akıncılar

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2016, 20:51 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Şöyle bir haber var,
Alıntı:
Törende, Deniz Teğmen Kanmaz, 242. yıl mezunları adına komuta ederek, okul marinasındaki MİLGEM maketinde bulunan personele, dönem baklasını denize bıraktırdı.
http://aa.com.tr/tr/turkiye/deniz-ve-ha ... cani/15569

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2016, 18:09 
Üye

TCG Büyükada Etiyopya ve Somali'ye insani yardım götüren M/V LİLA gemisine refakat ediyormuş. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın paylaştığı bilgi notunda geminin güzel fotoğrafları mevcut.
https://www.dzkk.tsk.tr/guncelduyuru.php?id=921&dil=1
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2016, 21:22 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Taradım, bulamadım. Yeni bir başlık açmak da uygun olmayacağından buradan sormak istiyorum.

Milgem'imizdeki ana topun teknik özellikleri nelerdir? Dün, Milgem'i anlatan ''MilliSavunmaSanayii'' adlı YouTube hesabında izlediğim yarım saatlik bir belgeselde bu topun geliştirildiğinden ve gelecekteki sistemlere bir zemin/örnek oluşturduğundan söz ediliyordu. Diğer sistemlere kıyasla statüsü nedir?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2016, 23:25 
Yeni Üye

Taradım, bulamadım. Yeni bir başlık açmak da uygun olmayacağından buradan sormak istiyorum.

Milgem'imizdeki ana topun teknik özellikleri nelerdir? Dün, Milgem'i anlatan ''MilliSavunmaSanayii'' adlı YouTube hesabında izlediğim yarım saatlik bir belgeselde bu topun geliştirildiğinden ve gelecekteki sistemlere bir zemin/örnek oluşturduğundan söz ediliyordu. Diğer sistemlere kıyasla statüsü nedir?
Top ithal, Oto Melara 76 mm Compact versiyon. Radar kesitini düşüren kupola ile atış kontrol yazılımı yerli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2016, 00:28 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Top ithal, Oto Melara 76 mm Compact versiyon. Radar kesitini düşüren kupola ile atış kontrol yazılımı yerli.
Sağ olun, teşekkür ediyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2016, 11:43 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

"TCG Büyükada Pakistan'a satış tanıtımı ziyaretinde. Türkiye Pakistan'a 4 adet Ada Sınıfı Korvet satmayı umuyor"

https://twitter.com/seawaves_mag/status ... 3989748740

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2016, 12:19 
Üye

"TCG Büyükada Pakistan'a satış tanıtımı ziyaretinde. Türkiye Pakistan'a 4 adet Ada Sınıfı Korvet satmayı umuyor"

Pakistan bizim ürünlerde ürünü aynı internet sitesinden inceleyip kampanyayla başka yerden alan adam gibi davranıyor. Umarım bu sefer bir satış yaparız. Satış gerçekleşirse gemilerin üretimi özel bir tersaneye mi verilir? Yoksa İstanubul Tersanesi Komutanlığında üretilebilir mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2016, 13:01 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Pakistan bizim ürünlerde ürünü aynı internet sitesinden inceleyip kampanyayla başka yerden alan adam gibi davranıyor. Umarım bu sefer bir satış yaparız. Satış gerçekleşirse gemilerin üretimi özel bir tersaneye mi verilir? Yoksa İstanubul Tersanesi Komutanlığında üretilebilir mi?
Bizim tersanelerde yer yok diye biliyorum, büyük ihtimalle Pakistan'da üretilir, aynı bizim meko'ları ve type 209 ları ürettiğimiz gibi.

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2016, 18:53 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2016, 18:55 
Akıncılar

4 gemilik paketin maliyeti en az 1.2 milyar $ civarinda tutar. Pakistan bu gemileri kendi parasi ile biraz zor alir. Ya Turkiye onemli miktarda kredi verecek veya S.A, Katar, BAE gibi ulkeler Paskitan'a kendilerine asker gondermeleri karsiligi biraz para verip silah alimlarini finansa edecekler. Adamlar 8 tane yeni F-16(+ ilave techizat, muhimmat vs) almak icin ABD'den butun maliyetini (700 milyon dolar civariydi) hibe verilen para ile karsilamasini istediler. ABD'nin yaklasik 500 milyon dolar gibi parayi butcesinde vermesi gerekiyordu. Pakistan 200 kusur milyonu odeyecekti. ABD red cevabi verince, Pakistan bu alimdan vazgecti. PakistanAirForce ve halkinin F-16'lara ne kadar tutkun oldugunu soylemeye gerek yok, 500 milyon dolar para verip o ucaklari alamadilar. Milgem almak istediklerini biliyoruz ama nasil finansman edilecegi mechul.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2016, 19:24 
Uzaklaştırıldı

Asyada vietnam bile aldı başını gitti kalkındı bir tek bu Pakistan mı beceremedi bu kalkınma işini. İslam yüzündenmi böyleyiz diycem ama Endonezya kalkınıyor mesela

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2016, 20:03 
Üye

Alıntı:
Asyada vietnam bile aldı başını gitti kalkındı bir tek bu Pakistan mı beceremedi bu kalkınma işini. İslam yüzündenmi böyleyiz diycem ama Endonezya kalkınıyor mesela
İslam en büyük etmen. Ama şunu unutmamak gerek. Endenozya azımsanmıcak bir petrol gelirine sahip. Turizm çok canlı ve en önemlisi doğal kaynaklar bakımından fakir değil. Pakistan tam anlamıyla bir çöl o bakımdan. Hint yarım adasının en işe yaramaz bölgelerine sahip ve çok büyük bir nufusu var. Endenozya'nın Palm yağı endüstrisi bile Pakistan'ın genel ekonomisinden hareketlidir. Bence satış yapılmadan önce parayı garanti altına almalıyız. Çünkü Pakistan gerçekten çok kötü durumda. Krediyi bulsunlar, getirsinler ondan sonra almak isterlerse satarız. Umman, BEA falan aday olsa sevinirdim ama bu pakilerde para yoktur şimdi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2016, 20:15 
Uzaklaştırıldı

Şimdi baktım ihracatı 22 milyar dolar geçen sene. Çok komik Asya da 200 milyon nüfuslu bir ülke bu kadar az ihracat yapsın. Atom bombası ile füze ile uğraşacağına araba filan yapsın satsın koskoca ülke. Asya da herkes kalkındı bunlar hariç

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2016, 20:21 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Mehmet Akif Ersoy çağında, ''bu dini miskinlik dini haline getirdiler'', diyordu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2016, 20:45 
Süvariler

Alıntı:
İslam en büyük etmen. Ama şunu unutmamak gerek. Endenozya azımsanmıcak bir petrol gelirine sahip. Turizm çok canlı ve en önemlisi doğal kaynaklar bakımından fakir değil. Pakistan tam anlamıyla bir çöl o bakımdan. Hint yarım adasının en işe yaramaz bölgelerine sahip ve çok büyük bir nufusu var. Endenozya'nın Palm yağı endüstrisi bile Pakistan'ın genel ekonomisinden hareketlidir. Bence satış yapılmadan önce parayı garanti altına almalıyız. Çünkü Pakistan gerçekten çok kötü durumda. Krediyi bulsunlar, getirsinler ondan sonra almak isterlerse satarız. Umman, BEA falan aday olsa sevinirdim ama bu pakilerde para yoktur şimdi.
Hristiyan olsak daha mı kalkınırdık sizce veya Yahudiler de çalışkandır aslında ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2016, 20:59 
Üye

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:
Hristiyan olsak daha mı kalkınırdık sizce veya Yahudiler de çalışkandır aslında ?
Onlarda olmasa daha iyi. 8-) Bu bir aydınlanma ve medeniyet meselesi. Ve ülkemiz bu konuların konuşulacağı bir eşikte değil henüz ve daha da kötüsü hızla karanlık tarafa doğru geri gitmekte. Bir gün Avrupa veya medeniyet seviyesinin üst düzey olduğu bir ülkede karşılaşırsak sizle bu konular hakkında saatlerce konuşmaya hazırım. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2016, 22:23 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Evet biz dinimiz gereği okuyup araştırmıyoruz,
Koyun gibi yaşayıp başkalarının düşüncelerine inançlarına saygı durmuyoruz.
Her sakallıyı dedem sanıp her türlü şarlatanlığa prim veriyoruz.
İnsan sevgisi hak getire her gün birbirimizi boğazlıyoruz.
Trafikte yol vermedi diye birbirimizi öldürüyoruz.
Çöplerimizi iki metre ötedeki çöp kutusuna değil yerlere atıyoruz.
Kul hakkı yemekte üzerimize yok.
Her türlü bilim teknoloji matematik kimya fizik dinimiz gereği yasak olduğu için bu haldeyiz yoksa bizde ne cevherler var.
Biz ortadoğu halkı olarak çok nitelikli ve bilinçli insanlardık hep İslamın suçu bunlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2016, 22:48 
Üye

Evet biz dinimiz gereği okuyup araştırmıyoruz,
Koyun gibi yaşayıp başkalarının düşüncelerine inançlarına saygı durmuyoruz.
Her sakallıyı dedem sanıp her türlü şarlatanlığa prim veriyoruz.
İnsan sevgisi hak getire her gün birbirimizi boğazlıyoruz.
Trafikte yol vermedi diye birbirimizi öldürüyoruz.
Çöplerimizi iki metre ötedeki çöp kutusuna değil yerlere atıyoruz.
Kul hakkı yemekte üzerimize yok.
Her türlü bilim teknoloji matematik kimya fizik dinimiz gereği yasak olduğu için bu haldeyiz yoksa bizde ne cevherler var.
Biz ortadoğu halkı olarak çok nitelikli ve bilinçli insanlardık hep İslamın suçu bunlar.
+++

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Eki 2016, 15:43 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Endonezya "Konfüçyus" tozu yutmuştur. Pakistan ile aralarındaki en büyük fark budur.

Ziya Gökalp

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2016, 20:22 
Üye

Forumda Türk Deniz Kuvvetleri ile ilgili başlıkları okuyorum başından itibaren. Konularda hep bir tartışma dönüp dolaşıp Milgem'in silah yükü konusuna gelmiş. Genellikle "fırkateyn gibi korvet" yaptık denmiş. Tabi geminin ebatına göre silah yükü, kabiliyetleri normal diyenler de var. Milgem'in silah yükünü fazla bulan arkadaşlar hangi silahın ve ekipmanın korvetler için fazla olduğunu, hangi silahın ve ekipmanın çok da gerekli olmadığını bizimle paylaşabilirler mi? Ayrıca bir korvette hangi kabiliyetler bulunmalı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2016, 22:47 
Üye

Bence genelleme yapmak doğru olmamalı. Almanya'nın korvet anlayışı ile bizimkisi aynı olamaz. Yada ABD'nin fırkateynlerine yaptığı silah yükü ile bizimkini bir tutamayız. Amaç farklı, yöntem farklı, eldeki imkanlar farklı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2016, 01:02 
Süvariler

Ve de korveti neye, kime ve hangi denizde kullanacağına bağlı bir durum bu. Ege denizinden çıkarılmamasına istinaden evet fazlaca bir silah yükü durumu var ama bu onu aynı zaman da sadağında fazlaca oku olup geyik sürüsünün içine düşmüş bir avcı konumuna da getirebilir bu bakımdan iyidir diye düşünmekteyim. Üzerinede deniz kuvvetlerinin gelecek ve şuan ki projelerini koyarsak silah yükünün fazlaca olmasından dolayı neden forum ahalisinin ona " fırkateyn gibi korvet " dediğini açıklayabilir belki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2016, 09:45 
Genel Yetkili

Bence de genelleme yapmayın. Bana göre az mesela silah yükü.

Kuvvet de öyle düşünmüş olacak ki, projeyi 4 gemi ile sınırlayıp i sınıfına evirdi.

32 essm'li ve 16 ssm'li model üretilmeye devam edecek.. bu tür platformlar oldukça maliyetli oluyor.

Bir füze hücumbotu 100/150?milyon dolar arasında,
Bir korvet (milgem tarzı) 250 milyon dolar civarında,
Bir hafif fırkateyn 300/400 milyon dolar arasında,
Bir hava savunma firkateyni 750 milyon/1 milyar dolar civarında,
Bir lph hava unsurları ile beraber 3/4 milyar dolar civarında

üretim maliyetiyle geliyorlar. Üstelik bunların tipine göre 10 ila 50 milyon dolarlık yıllık işletme maliyetleri de var. 20inci yıllarındaki yarı ömür modernizasyonlarını da katarsanız ; Ortalama 40 yıl kullandığınızda meliyetler aslında üretim maliyetinin 3 katına çıkıyor.

Donanma kurmak ve işletmek pahalı iş. Dolayısıyla BÜTÇE (deniz kuvvetleri bütçesi-tedarik bütçesi ) - İHTİYAÇ (sorumluluk sahası/karşıt kuvvetler/hedefler) arasındaki r noktasını bulmak gerekir.

Bu arada abd lcs programındaki gemilerle kıyaslarsak milgem ada sınıfının silah yükü bakımından trendi yakaladığını ve planlandığı zamana göre iyi olduğunu söyleyebiliriz. Sadece zaman - tehdit-hedef-karsıt kuvvet değişikliği nedeniyle proje evrildi de denilebilir.

Mesela; 1 ada sınıfını tek başına kuveyt veya somali üslerine gönderemeyebilirsiniz. Ama i sınıfı gidebilir gibi.,

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2016, 10:16 
Akıncılar

Forumda Türk Deniz Kuvvetleri ile ilgili başlıkları okuyorum başından itibaren. Konularda hep bir tartışma dönüp dolaşıp Milgem'in silah yükü konusuna gelmiş. Genellikle "fırkateyn gibi korvet" yaptık denmiş. Tabi geminin ebatına göre silah yükü, kabiliyetleri normal diyenler de var. Milgem'in silah yükünü fazla bulan arkadaşlar hangi silahın ve ekipmanın korvetler için fazla olduğunu, hangi silahın ve ekipmanın çok da gerekli olmadığını bizimle paylaşabilirler mi? Ayrıca bir korvette hangi kabiliyetler bulunmalı?

Misal: http://modusstrateji.blogspot.com.tr/20 ... ot-mu.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2016, 05:14 
Süvariler

BİR SAVAŞ GEMİSİ 250-300 MİLYON EURO’YU BULUYOR

STM Genel Müdürü Davut Yılmaz, Milli Gemi projesi MİLGEM’in fikri mülkiyet hakkının sahibi olduklarını vurguladı:
- Proje kapsamında 8 gemi var. İnşa edilen Heybeliada ve Büyükada savaş gemileri hizmette. Bir gemi kızakta, diğerinin testleri sürüyor. Diğer 4 gemi için de inşa ihalesine çıkıldı. MİLGEM’i Deniz Kuvvetleri’yle yapan biziz. Tasarlayan, inşasını koordine eden, projeyi yürüten, malzemeyi alan, altyapıyı geliştiren şirketiz.
Projeyi Savunma Sanayii Müsteşarlığı adına Deniz Kuvvetleri’yle birlikte yürüttüklerini kaydedip ekledi:
- Bir savaş gemisinin fiyatı üstündeki sistemlere bağlı olarak 250-300 milyon Euro’yu buluyor.

Yasaklı Kaynak

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2016, 12:04 
Üye

MİLGEM'lerden birine DSH Roketi monte edildiğine dair bir iddia duydum Facebook'ta savunma sanayi ile ilgili paylaşımlar yapan bir grupta. Bu konuda malumatı olan üyelerimiz var mı? Yoksa asparagas bir iddia mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2016, 23:31 
Üye

Alıntı:
MİLGEM'lerden birine DSH Roketi monte edildiğine dair bir iddia duydum Facebook'ta savunma sanayi ile ilgili paylaşımlar yapan bir grupta. Bu konuda malumatı olan üyelerimiz var mı? Yoksa asparagas bir iddia mı?
1 sene önce okumuştum böyle birşey. Hatta Roketsan yapacaktı DHS roketini.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Oca 2017, 01:06 
Üye

Bugün bir kaç kaynaktan aldığım bilgiler ve hesaplarla Kanuni zamanındaki bir kadırganın günümüz parasıyla maliyetinin 10-15 milyon tl arası olduğunu hesapladım.

Kadırganın görev tanımı ve rol olarak günümüz karşılığı olarak gördüğüm korvetlerden milgem 250 milyon dolar . Doları 3 saysak 750 milyon tl 50 katı .
Bir günümüz korveti haiz olduğu hız ve sistemlerle tahmini 10 kadırganın bir birimde yapabileceği işi yapacağını farzetsek bu 5 katına düşürür farkı.

Devamında Osmanlı o zamanın en gelişmiş savunma sanayii kompleksine sahip olduğundan Türkiye ise şu an çok daha geri olduğundan ona sahip olsaydı muhtemelen bir kaç kat daha ucuza maal edeceğinden yine nerdeyse aynı külfete geliyor.

Not : Üstün körü bir hesaptır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 21:23 
Üye

Bu gemiye ne olmus böyle? Kaynak yerleri ve ek parcalar ciplak gözle secilebiliyor, iskeleti görülüyor resmen. Boyasindami bir roblem var kullanilan malezmedemi cikaramadim.

Bir bilen bizi aydinlatirsa sevinirim?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 23:00 
Süvariler

Bu gemiye ne olmus böyle? Kaynak yerleri ve ek parcalar ciplak gözle secilebiliyor, iskeleti görülüyor resmen. Boyasindami bir roblem var kullanilan malezmedemi cikaramadim.

Bir bilen bizi aydinlatirsa sevinirim?
Geriye doğru okumaya başla cevapları bulacaksın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Şub 2017, 22:54 
Akıncılar

Arkadaşlar;

(E) Or. Amiral Özden ÖRNEK paşa Milgem'i konu alan mükemmel bir kitaba imza atmış. Tüm D&R'larda mevcut.

MİLGEM'İN ÖYKÜSÜ Kırmızı Kedi yayınları.

Çok keyifli bir kitap şiddetle tavsiye ediyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Şub 2017, 00:00 
Üye

Alıntı:
Arkadaşlar;

(E) Or. Amiral Özden ÖRNEK paşa Milgem'i konu alan mükemmel bir kitaba imza atmış. Tüm D&R'larda mevcut.

MİLGEM'İN ÖYKÜSÜ Kırmızı Kedi yayınları.

Çok keyifli bir kitap şiddetle tavsiye ediyorum.
Ben kitap ilk çıktığında almıştım. 3-4 ay oldu galiba. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın mühendisleriyle, Özden Örnek gibi kararlı komutanlarıyla yazdığı bir başarı öyküsü. Milgem'den başka öykülerde var o kitapta. 1980 bazı mühendislerin kendi girişimleriyle ortaya çıkardıkları atış kontrol sistemleri vs.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Şub 2017, 15:44 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bizimkiler Pakistan'dan sonra Suudi Arabistan'a da Ada sınıfı korvet teklif etmişler galiba.
"#Turkey's Minister of Defense: There is a proposed project to sell 5x Turkish-made warships to the #Saudi Navy"
https://twitter.com/MbKS15/status/831796122976935936

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2017, 13:13 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bizimkiler Pakistan'dan sonra Suudi Arabistan'a da Ada sınıfı korvet teklif etmişler galiba.
"#Turkey's Minister of Defense: There is a proposed project to sell 5x Turkish-made warships to the #Saudi Navy"
https://twitter.com/MbKS15/status/831796122976935936
Cümlede Ada sınıfına bir gönderme yok. Muhtemelen farklı sınıf ve tiplerden olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2017, 15:56 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Cümlede Ada sınıfına bir gönderme yok. Muhtemelen farklı sınıf ve tiplerden olabilir.
Kişisel görüşümde ada sınıfı olmayacağı yönde ama twitterda öyle okumuştum ondan sanırım. Zaten İspanyollara korvet siparişleri var. İ sınıfı daha çok dikkatlerini çeker herhalde .

En son İstiklalFM tarafından 16 Şub 2017, 16:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2017, 16:43 
Akıncılar

I-sinifinin bir benzeri olabilir mi? Suudiler Ispanya ile 4 korvet anlasmasi imzaladilar. Ihtiyaclari biraz daha hava savunma yetenekleri artirilmis olan gemi olabilir. Mk-41/ESSM/SMART-S yeter bize diyorlarsa I-sinifi islerine yarar ama silah sistemlerinde Aster-15 olsun gibi bir istekleri olursa, VLS degismesi ve Fransiz altsistemlerine gecmek gerekebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2017, 19:34 
Üye

Geçen sene Aselsan ortaklığı ile SADEC LLC (Saudi Defense Electronics Company) firması faaliyete geçti. Radar, elektronik harp ve benzeri alanlarda faaliyet gösterecek. Gemileri mukayese edersek şansımız azalabilir ama FNSS in üretim işbirliği gibi bir şey Suudi Arabistan ı çok mutlu edebilir. Orada bir tersanede üretim yapılsa ve bunu olabildiğince Aselsan ortaklığı katkı sağlasa çok farklı olabilir. Suudi Arabistan a karşı mesafeli bir askeri tedarik yaklaşımı var batının. F15 leri lite yetenekler ile satmaları ortada. Arabistan bu engellemeleri 20 milyar 40 milyar dolar gibi aklını başından alan paketler ile aşmaya çalışıyor çaresizce. Biz paylaşımcı bir ülke olabilir isek onlara çok keyifli gelmiş olabiliriz. FNSS in işbirliğinden çok mutlu oldukları biliniyor sipariş üstüne sipariş alıyor bu ortaklık. Aselsan da çok yeni ama tahminimce oda umut verici görünüyordur. Suudi Arabistan ın ve bölge ülkelerinin yerli katkı sağlayabileceği önerilerle masaya oturulur ise ne Amerikalı ne Fransız o harika silahları ile rekabet edemez bizimle. Bu körfez ülkelerine karşı faydalı ülke olma kartımızı kullanmalıyız sadece satalım paraları kapalım dersek onu Fransız Amerika lı bizden her şekilde iyi yapar. Ama biraz samimi paylaşıma karşı aynı cömertlikle karşılık veremezler devlet politikası gereği o firmalar. Yukarıda bahsettiğim SADEC in bahsedilen başlangıç faaliyet alanları bu gemi için çok dikkat çekici. Elektronik harp ile ilgili faaliyet geçiyor. Bu geminin elektronik harp yeteneği için oradaki ofis kendi bölgesel tehdit kütüphanelerini bile ulusal imkanlarla oluşturabilse bu Arabistan için çağ atlamaktır.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1206 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 121 22 23 24 25 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Heise IT-Markt [Crawler] ve 5 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: