TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 25 Şub 2017, 23:33

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1163 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 120 21 22 23 24 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Milgem Projesi
MesajGönderilme zamanı: 19 Haz 2016, 21:26 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

Ne yapicagiz...

- Bir tane uçak gemisi Hint okyanus'u için.

- Bir tane'de diplomatik sorunlar yasacagimiz ulkelere merhaba demek için.

- 4 Tane çikarma gemisi.

Asil planlanmis 12 TF-2000 sayisina gelmek... veya 16 tane...

Daha stratejik harcama derken hangi harcamalari kast ediyorsunuz?
Dalga geçmeyi bırakın.
Uçak gemisi israftan başka birşey değil. Prestij için hava atmak için silah alacak lüksümüz yok. Daha uzun menzil hava savunmamız yok gelmiş uçak gemisi diyor uzun efendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Haz 2016, 21:41 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Birkaç LHD fena olmaz ancak CV ile uğraşmak yerine daha fazla fırkateyn üretilip, füze/radar vesair şeylere yatırım yapmak çok akıllıca olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Haz 2016, 21:49 
Uzaklaştırıldı

Bir uçak gemisinin yıllık idame masrafı nedir mesela ???
Geçen senelerde ABD den gelecek fırkateyn hibesini bile idame masrafı nedeniyle red etmiştik.

Yapacağımız ya da alacağımız Uçak gemisi türevi bir platformun sadece kendi başına yıllık idame masrafı bile milyonlarca lira tutacak. Yanındaki yardımcı gemileri de eklersek bütçe tepetaklak

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Haz 2016, 21:51 
Üye

Size gore israf olabilir, ama uçak gemileri, buyuk bir askeri potansyeli dunya'nin bir noktasina gonderebilmekten ote guzel bir siyasi-diplomatik bir urun'dur.

Turkiye'yi sadece bolgesel (ki bolgesel kelimesinin manasinda farkli goruslerimiz olabilir) bir guç olarak mi goruyorsunuz, yoksa Dunya'da diplomatik dengelerin Turkiye'siz olmaz olarak mi goruyorsunuz.

Rasyonel olarak 2 çikartma gemisi ile bir uçak gemisi Turkiye'ye yakisabilir.

Ama Turkiye'yi bekleyen tehdit'ler olsun, Musluman dunya'sinda muttefiklerimizi savunabilmek, çikarlarimizi taviz'siz kabul ettirmek için, sayin Erdogan'in bize azicik ipucu vererek çok dengeli gidisat'i oldugu soylemek'ten baska bir seçenek yok.

Avrasya geostratejik dengeleri kontrol eden Dunya'yi kontrol eder gibi fikirlerimiz var.

Avrupa'da, Bolgemizde, Hint okyanus'da bir numara Turkiye olmasi için, bu askeri adimlari gerektiriyor.

Ben bir çocuk degilim, ki olsam bile lutfen saygi çerçevesinde birbirimiz'e yazalim.

Fikirleriniz'e saygi duyuyorum, ama sizin'de bana karsi bu hassasiyeti gostermenizi bekliyorum.

"Dalga geçmeyi bırak" yazmistiniz ve ona karsi bu mesaji size iletiyorum, ki fark ettim "birak" kelimesini "birakin" yaptiniz, biraz daha iyi ama yeniden soyluyorum, dalga geçmiyorum, dusuncelerimi ve Turkiye'nin hangi adimlar atmasini gerektigini yazdim.

1 tane mi 11 tane'mi sonuçta Turkiye hem çikarma gemisi hem uçak gemisi yapmasi gerekiyor.

Balistik fuze firlatma kaabiliyet'i için çalismalar lazim ve yapiliyordur.

Firlatmali balistik'mi yoksa uçak gemisi degil, bu iki kaabiliyet lazim.

Tesekur ederim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Haz 2016, 21:59 
Üye

Uçak gemileri nuklleer'mi konvansyonel'mi olacak?

Ama 4 Tane çikartma gemisi'ile 2 tane uçak gemisi ve SM-3/SM-6'li 16 TF2000'nin diplomatik, siyasi, istikrar, jeopolitik dengeler, ekonomik ve Muttefiklerimiz'e getirek ozguven olarak, çikarlar çok çok misli'ile karsilanir.

Akdeniz ve Hint okyanus'unu kontrol edebilmek için bu unsurlar onemli.

Sonuçta Abd gibi fuzuli harcamalarimiz yok.

Biraz daha ileri dusunun, sadece harcanacak bir kaç milyon için kaabiliyet'lerimizi kisitlamayiniz.

Yatirim olarak bakiniz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Haz 2016, 22:19 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

Hint Okyanus'unda uçak gemisi gezdirmekten bahsediyorsunuz. Ben dalga geçtiğinizi düşündüm.
A haberi fazla izlememenizi tavsiye ediyorum. Türkiye, küresel güç, söz sahibi ülke olmak falan diyince aklıma bizim hükümet geliyor, sonra acı bir gülümseme beliriyor yüzümde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Haz 2016, 22:39 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

2023 fantezileri için başka bir konu açınız, rica ediyorum.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Haz 2016, 23:23 
Süvariler

İ sınıfının ben ciddi bir şansı olduğunu düşünüyorum dış pazarlarda. Ancak her zamanki gibi bir geç kalmışlık sendromu yaşanıyor. Yoksa ESSM blok 2, Ram blok2, Atmaca, Gezgin, Akya torpidoyla baktığınızda Milgemden az biraz büyük bir geminin ciddi bir şekilde silahlandırıldığını görüyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Haz 2016, 00:27 
Akıncılar

Biraz daha açar mısınız hocam? TF-2000'in yanına neden LPD gereksin ki?
Hocam, TF-2000 istiyorsan bu ileri deniz sınırlarında ya da naklettiğin kuvvet üzerinde hava savunma yapmak isteğidir. F-35 küçük bir "sensor fusion" aracı. Küçük bir AWACS, küçük bir J-STARS, ESM platformu, ELINT platformu, vs. TF-2000'in ana sistemi ÇAFRAD ise dünyanın fiziki limitleri ve radar limitlerine mahkum. Ama bunları uçurup istediğin yerlerde gözlerin haline getirebilirsin.

F-35'in, mesela, kinetik kabiliyeti belki de ikinci sırada gelir ki, o da hiç azımsanacak gibi değil.

Biz de şans eseri galiba bu trene atlayabileceğiz.

..ki göreceksiniz, Mısır gibi dandik ülkeler bile LPD/LHD peşinde koşmuyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Haz 2016, 01:23 
Site Başkanı

Şu forumda deniz platformları ile ilgili açılan her konunun "uçak gemimiz olacak/olmalı" argümanına yada ilgili tartışmalara dönmesi sadece beni mi şaşırtıyor yahu ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Haz 2016, 02:07 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Şu forumda deniz platformları ile ilgili açılan her konunun "uçak gemimiz olacak/olmalı" argümanına yada ilgili tartışmalara dönmesi sadece beni mi şaşırtıyor yahu ?
2007'de girdim foruma. O zaman da uçak gemisi almalı mıyız diye anket vardı. Onlarca sayfa tartışma.

Günah benden gitti. İlk mesajımdan sonra yazılan konu dışı iletiler silindi.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Haz 2016, 08:26 
Uzaklaştırıldı

Cumbaba söylüyor, Deniz Kuvvetleri Komutanı fişekliyor; biz buradaki faniler tartışmayalım da ne yapalım ama :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Haz 2016, 10:02 
Akıncılar

Konuyla pek ilgisi yok ama, finansla ilgili dün açıklanan rakamlara göre işsizlik fonunda biriken para 96 milyar TL'na ulaşmış.
Şimdiye kadar sadece 6 milyar TL kullanılmış.
Bu fonla savunma sanayi desteklenebilir mi?
Ya da ihracat için kullanılabilir mi? diye düşünmeden edemiyor insan. Bu fon şu anda atıl duruyor gibi gözüküyor.
Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Haz 2016, 10:27 
Süvariler

Konuyla pek ilgisi yok ama, finansla ilgili dün açıklanan rakamlara göre işsizlik fonunda biriken para 96 milyar TL'na ulaşmış.
Şimdiye kadar sadece 6 milyar TL kullanılmış.
Bu fonla savunma sanayi desteklenebilir mi?
Ya da ihracat için kullanılabilir mi? diye düşünmeden edemiyor insan. Bu fon şu anda atıl duruyor gibi gözüküyor.
Saygılar.
Rakam teoriktir pratikte kenarda istifli öyle bir para yoktur bence. Çoktan yeri bellidir o paranın. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Haz 2016, 12:44 
Süvariler

Siz bilmiyorsunuz ki eskiden İsrail ve dış mihraklar bize silah vermiyordu şimdi Milli uçağımızla Milli tankımızla düşmanla savaşıyoruz.
Uçak gemisi yapıp Müslüman müttefiklerimize destek olacağız..
Kahrolsun bağzı dış mihraklar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Haz 2016, 13:40 
Üye

Bizim Müslüman müttefiğimiz mi varmış? Pardon biraz daha açayım bizim müttefiğimiz mi varmış? Hani en son uçaklarla para gönderdiğimiz Libya da ki hükümet bile bizim gemimizi bombalamıştı, yarım asırlık müttefiğimiz(!) ABD mayın eşşeği PYD'yi bize tercih etmişti.
Heralde elde bir Azerbaycan var az birazda Pakistan.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Haz 2016, 16:07 
Üye
Kullanıcı avatarı

Daha doğru düzgün yürüyemezken koşmaya çalışırsanız ne olur biliyorsunuz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Haz 2016, 20:27 
Site Başkanı

Sap ile sapan birbirine karışmış ayıklamak gerekir.

Her kuvvetin vizyonu ve stratejik planlaması farklıdır.Biz ordu denilince toplu olarak bir kuvveti algılıyoruz ve kızıyoruz şu tipteki gemiye bu para harcanırmı başka yerlere atıyorum TF-X e harcasak ne olur diyoruz.

Ama bu doğru bir analiz değil her kuvvetin planlaması farklı olduğu gibi sorumluluk sahasıda ayrıdır.Yani kuvvetler kendilerine ayrılan bütçelere göre planlama yapar.Ne TF-X bu konudan etkilenir nede Hava savunma sistemi neden Tank nede İHA herkesin alanı ayrıdır.Diğer kuvvetler gibi donanma stratejisi de farklıdır.Alınıcak gemiler ile refakat edicek gemiler bunları destekleyecek donanma hava gücü gibi bir çok yeni deyimleri denizlerimize taşıyoruz.

Söylenen sözler önemli yavaş yavaş sindire sindire alıştıra alıştıra herşey zamanla.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Haz 2016, 20:37 
Süvariler

CumhurBaşkanı'nın bahsettiği uçak gemisi mi ikinci LHD mi ? O da önemli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2016, 17:06 
Üye
Kullanıcı avatarı

Dalga geçmiyorum bey efendi.

Size gore israf olabilir...

Musluman dunya'sinda muttefiklerimizi savunabilmek....
Aktroller bi bu forumda eksikti... Ne hesap bilir ne kitap bilir ne mühendislik bilir çapsızlık ve anca hamaset...

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2016, 17:32 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Dalga geçmiyorum bey efendi.

Size gore israf olabilir...

Musluman dunya'sinda muttefiklerimizi savunabilmek....
Aktroller bi bu forumda eksikti... Ne hesap bilir ne kitap bilir ne mühendislik bilir çapsızlık ve anca hamaset...

Bence kendisine cevap vermekle önünü açıyoruz farkında olmadan. Bırakın takılsın.

Boştan yere ileti çöplüğü yaratıyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2016, 18:49 
Üye

Her Efes tatbikatında kıyılar derinlemesine F4 ve F16'lar ile vuruluyor, ilave heliler ile yüksek ateş gücü ile şok politikasına benzer bir strateji uygulanıyor, tatbikat müşterek olabilir ama sonuç olarak Deniz Kuvvetleri ağırlıklı bir çıkartma tatbikatı. Galiba Deniz Kuvvetleri, ana vurucu gücünün kendi bünyesinde ki hava unsurlarından oluşmasını istiyor.

Lhd'ye de 3-5 STOVL uçak koyuldu mu, o geminin en az 10 yıl uçak gemisi olarak anılmasına yeterde artar bile.
2. bir Lhd isabet olur Deniz Kuvvetleri'ne de yeter, galiba Cb'nin bahsetmeye çalıştığı bu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Haz 2016, 18:11 
Üye

Sayin kalyonkaptanı:

"Aktroller bi bu forumda eksikti... Ne hesap bilir ne kitap bilir ne mühendislik bilir çapsızlık ve anca hamaset..."

Hesap, kitap, muhendislik, bilmiyor olabilirim, ama bir Milgem Projesi'ile ilgili bir konu'dan beni sizin ifadelerinizle "Aktroll" dediniz.

Burdaki konuda, sayin CB'nina gosterdigim saygi beni yuzde 200 Akparti destekçisi mi ediyor?

Ak Parti'nin dogru adimlari vardir, yanlislari'da vardir, ama burdaki konuda siyaset konusmuyoruz.

Haddinizi maalesef asdiniz, ve terbiyesiz olmanizin hiç bir gerekçisi yok.

Sayin süvari_türk:

"
Bence kendisine cevap vermekle önünü açıyoruz farkında olmadan. Bırakın takılsın.

Boştan yere ileti çöplüğü yaratıyoruz."

Sizde bana saygisizlik etmekten kaçinmiyorsunuz, nedeni?

Fikirlerim, size uygun olmayabilir ama her forum'da, her konusma'da iyi ki farkli fikir'lere ve farkli dusuncelere dek geliyoruz, fikir alisverisi boyle yapilir.

Bana cevap vermeye bilirsiniz, ki sizin gibi ve kalyonkaptani gibi bedava'dan saygisizlik yapan, yargilayan, ve asalamaya yonelik ifadeler kullanan insanlar'la ben konusmak istemiyorum.

Ozur dilemediginiz taktir'de, sizler'le konusmuyorum, ve sizleri mubarek Ramazan ayin'da Allah'a havale ediyorum.

Bu forum'un yetkili insanlari hem guzelce turkçe yazalim diye onem gosteriyorlar, ama isabet'siz ifadeler kullanildigi zaman susuyorlar mi acaba?

Lutfen gerekli tedbirleri, sayin kalyonkaptani ve sayin süvari_türk'a karsi alin.

Milgem konusuna donmeden evvel belirtmek istedigim bir nokta:

Turkiye 2. LHD ihalesine 2017-2018 yillarinda açmayi planliyor su anda kesinlesmemis olsa'da:

https://tyrannosurusrex.wordpress.com/2 ... emisi-lhd/

Bu 2. LHD projesi bir iki sene once konusuluyordu zaaten.

Turkiye'nin ilk nukleer uçak gemisi konusuna bakabilirsiniz, Nukleer uçak gemisi planlaniyor.

Sonuçta 2 tane LHD ve 1 Uçak gemisi planlama'da oldugunu biliyoruz 2.LHD su an için kesinlesmemis olsa bile.

Turkiye'nin 2030 yillar'da 3-4 Tane ve 1 Uçak gemisi'ne sahip olmak için çalismalar yaptigini dusunuyorum, ve 2.bir Uçak gemisi olursa sasmam.

Forum'daki biir çok uye 4 tane LHD ve 1 uçak gemisi'ne onay verir diye suphe etmiyorum.

Nefsiniz'e uyup bana hakaret etmeye daha uygun gordunuz.

Tesekur ederim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Haz 2016, 00:18 
Yeni Üye

Önceleri üstadlar birbirlerine sorar-tartışır arşivlik bilgiler ortaya çıkardı.Benim gibi göbeğini kaşıyan adamdan hallice olanlar da doğru bilgiye ulaşır cehaleti azalırdı.Son zamanlarda maalesef gerçek yada doğru bilgiler yerine daha çok fantazile karşılaşıyoruz.Olsundu:)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Haz 2016, 02:22 
Akıncılar

Turkiye 2. LHD ihalesine 2017-2018 yillarinda açmayi planliyor su anda kesinlesmemis olsa'da:

https://tyrannosurusrex.wordpress.com/2 ... emisi-lhd/

Bu 2. LHD projesi bir iki sene once konusuluyordu zaaten.

Turkiye'nin ilk nukleer uçak gemisi konusuna bakabilirsiniz, Nukleer uçak gemisi planlaniyor.

Sonuçta 2 tane LHD ve 1 Uçak gemisi planlama'da oldugunu biliyoruz 2.LHD su an için kesinlesmemis olsa bile.

Turkiye'nin 2030 yillar'da 3-4 Tane ve 1 Uçak gemisi'ne sahip olmak için çalismalar yaptigini dusunuyorum, ve 2.bir Uçak gemisi olursa sasmam.

Forum'daki biir çok uye 4 tane LHD ve 1 uçak gemisi'ne onay verir diye suphe etmiyorum.

Nefsiniz'e uyup bana hakaret etmeye daha uygun gordunuz.

Tesekur ederim.
@Tsksav

ABD nin son nükleer uçak gemisi USS Gerald R. Ford un maliyeti yaklaşık 13 milyar dolar. Üzerindeki uçaklar hariç.
ABD nin son Nimitz sınıfı nükleer uçak gemisi USS George H.W. Bush un maliyeti yaklaşık 6.5 milyar dolar. Üzerindeki uçaklar hariç.
Fransa nın tek nükleer uçak gemisi Charles de Gaulle ün maliyeti yaklaşık 3 milyar Euro (2001 yılı kuru ile). Üzerindeki uçaklar hariç.
İngiltere nin yeni konvansiyonel uçak gemisinin maliyeti 5 milyar dolardan fazla. Üzerindeki uçaklar hariç.
Bu tip uçak gemilerinde bulunan uçakların maliyetleri de yaklaşık 5 milyar doları bulacaktır.

ABD nin Nimitz sınıfı uçak gemilerinin yarı ömür modernizasyonu 3 milyar dolardan fazla.
Bu tip gemilerin yıllık işletme maliyetleri ise 500-600 milyon dolardı sanıyorum.

Türkiye gibi yıllık 15-16 milyar dolar savunma bütçesi olan bir ülkenin ABD/İngiltere/Fransa gibi kullandığı tipte bir uçak gemisi sahibi olması imkansızdır. Üstelik bu geminin nükleer taakatlı olması imkansızın da ötesindedir.

(İngiltere ve Fransa gibi ülkeler elindeki ekonomik ömrünü dolduran konvansiyonel uçak gemilerinden Brazilya / Hindistan gibi ülkelere ikinci el olarak geçmişte satmıştır tabi ancak ABD nin CV olarak sınıflandırdığı hiç bir uçak gemisini ikinci el başka bir ülkeye satış yada hibesi olmadı. Tabi bunların konumuzla bir ilgisi yok)

Sinop ve Mersinde yapılacak olan Nükleer santralleri bile Rusya ve Japonlara yaptırdığımızı düşünürsek zaten alım ve işletme maliyetleri nedeni ile sahip olamayacağımız konvansiyonel bir uçak gemisinin, birde nükleer taakatlı olan modelini nasıl yapacağımızı özellikle nükleer reaktörleri kim nasıl yapmayı planlıyor açıklarsanız bizde bilgilerimizi güncellemiş oluruz.

Ayrıca Nükleer reaktör üretim tecrübesi bulunan ve Nükleer takatlı denizaltı sahibi olan İngiltere'nin neden 2008 yılından beri konvansiyonel taakatlı uçak gemisi üretmeye çalıştığını da bir araştırırsanız. Türkiye'nin neden yukarıda belirttiğim ülkelerdeki gibi bildiğimiz gördüğümüz konvansiyonel / Nükleer taakatlı gemi sahibi olamayacağını kavrayabilirsiniz.

Uçakların iniş yapabildiği LHA/LHD gibi platformlar bilgi sahibi olamayan bir çok kişi için uçak gemisi sayıldığından CB de yapılacak TCG ANADOLU ve olursa kardeşi için Uçak gemisi tanımlamasını yapmış olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Haz 2016, 04:32 
Süvariler

Konu Milgem iken nasıl oldu da uçak gemisi tartışmasına döndü anlamıyorum. Yahu deniz platformları ile ilgili hangi sayfaya baksam hepsinde Türkiye'nin uçak gemisi meselesi illaki tartışılmış. Sayın Tsksav'ın ise Fikret Orman yada Binali Yıldırım olma ihtimali hayli yüksek. Halkımızın yüzde ellisinde siyasi hafıza olsaydı gelen bunca şehidin bunların yedikleri b*kları temizlemek için can verdiğini bilirlerdi. Ülkeyi soyup soğana çeviren Atatürk ve Cumhuriyete ait olan hangi değer varsa üzerini çizmeye çalışan bu zihniyeti ve temsilcilerini lanetliyorum saygıda duymuyorum. Yani o arkadaşa saygı duymuyorum daha kendisi makamı için gerekli yeterliliği sağlamıyor bile. Neyse konuya dönelim bu sözleride uzatmayalım lütfen;

Türk Donanması öncelikle Karadeniz, Ege ve Boğazlar ile Akdeniz havzasında en etkin güç olmak için çaba harcamalıdır. Bu sebeple gereksiz projelere para yatırmaktansa bu parayı bizim için elzem olan projelere aktarmak daha doğru olacaktır. Öncelik olarak Yavuzların yerini alacak İ sınıfı tamamlanmalı ve süratle TF-2000 için kaynak yaratılmalıdır. Bu sırada en etkin gücümüz olan denizaltı filomuz modernliğini korumalı ve mümkünse nitelik ve nicelik olarak geliştirilmelidir. Nükleer uçak gemisi demek oy kazanma arzusundan başka bir şey değildir. İdame masrafı olarak bize fazla gelecektir böyle bir platform. Buraya akıtılacak milyarlarca dolar öncelikle devam eden projelere aktarılır. Çok bayrak göstermek istiyorsa çok sevgili kuvvetimiz İki filo Aesa radarlı F-16 tedarik edilir, her yönden elimiz rahatlar. Mümkünse macera aramaktan vazgeçilsin.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Haz 2016, 05:36 
Süvariler

Konu Milgem iken nasıl oldu da uçak gemisi tartışmasına döndü anlamıyorum. Yahu deniz platformları ile ilgili hangi sayfaya baksam hepsinde Türkiye'nin uçak gemisi meselesi illaki tartışılmış. Sayın Tsksav'ın ise Fikret Orman yada Binali Yıldırım olma ihtimali hayli yüksek. Halkımızın yüzde ellisinde siyasi hafıza olsaydı gelen bunca şehidin bunların yedikleri b*kları temizlemek için can verdiğini bilirlerdi. Ülkeyi soyup soğana çeviren Atatürk ve Cumhuriyete ait olan hangi değer varsa üzerini çizmeye çalışan bu zihniyeti ve temsilcilerini lanetliyorum saygıda duymuyorum. Yani o arkadaşa saygı duymuyorum daha kendisi makamı için gerekli yeterliliği sağlamıyor bile. Neyse konuya dönelim bu sözleride uzatmayalım lütfen;
Kaleminize sağlık. Bu gerici ve yıkıcı selefi zihniyet, önce, sözde açılım süreci ve 2002 den beri verilen yüzlerce şehidin hesabını vermeli. Yıkılan yakılan, Suriye'ye dönen şehirlerimizin hesabını vermeli. Vurulan tank ve helikopterlerimizin hesabını vermeli. Ege'de Yunan'ın işgal ettiği adalarımızın, terkedilen Süleymanşah Türbesi'nin hesabını vermeli. Ondan sonra istedikleri kadar yüksek perdeden atabilirler. Hainler Türk tarihinde her zaman hakettikleri sonu bulmuşlardır.

Konuya dönersek, Milgem, Ege Denizinde acaba Yunan radaları tarafından tesbit edilmeden gerçekten seyredebildi mi? Bu konuda bilgisi olan paylaşabilirse sevinirim.

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Haz 2016, 08:55 
Akıncılar

Şu ülkede uyuşturucuya şunca para neden verilir anlamak zor. Açacaksın A Haber'i, okuyacaksın Sabah'ı, dinleyeceksin malum şahsın nutuklarını... Oh, misler gibi!.. Tamam anında etki etmez ama -görüldüğü üzere- zamanla öyle bir kafa yapıyor ki torbacının kralından temin edilen malın kafası yanında hiç kalır.

Sahi bir Kanalİstanbul vardı, ne oldu ona?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Haz 2016, 12:31 
Süvariler

İhalenin sene sonunda yapılacağı açıklandı Rumeli

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Haz 2016, 12:36 
Akıncılar

Sahi bir Kanalİstanbul vardı, ne oldu ona?
Kanalİstanbul'u arayan onu Türk-Rus ve Türk-NATO ilişkilerinde bulur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2016, 02:17 
Süvariler

Ülkenin parasını sürekli inşaat projelerine gömen beyaz Türk diye en büyük sanayicilere çatıp duran bir Hükümet ile 2023'de ancak Yunanistanın haline düşeriz. Dünya kadar yabancılara toprak ve şirket satışı artı Dünya kadar dış borç paralar inşaata ve kuma yatırıldı bir kısmı da hükümetin yani çalıp çalışanların cebinde. Ekonomi hala sıcak para üstüne dönüyor korkunç bir Dış ticaret açıı var büyüme oranları düştü. %4.5 lerde. Milli değerlerimiz ayaklar altında herkes bir birine düşman. Dünya'ya içi boş gürlemeler ile ciddiyetsiz bir tavır herkesin düşmanlığını kazandık 3. dünya ülkesi izlenmi. Aslında tüm bunlar ulusal bir tehditdir bizim için.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2016, 16:17 
Yeni Üye

Konu iyice siyasete kaydı. Asıl olaya dönsek artık... :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Haz 2016, 12:15 
Akıncılar

Alıntı:
Biraz daha açar mısınız hocam? TF-2000'in yanına neden LPD gereksin ki?
Hocam, TF-2000 istiyorsan bu ileri deniz sınırlarında ya da naklettiğin kuvvet üzerinde hava savunma yapmak isteğidir. F-35 küçük bir "sensor fusion" aracı. Küçük bir AWACS, küçük bir J-STARS, ESM platformu, ELINT platformu, vs. TF-2000'in ana sistemi ÇAFRAD ise dünyanın fiziki limitleri ve radar limitlerine mahkum. Ama bunları uçurup istediğin yerlerde gözlerin haline getirebilirsin.

F-35'in, mesela, kinetik kabiliyeti belki de ikinci sırada gelir ki, o da hiç azımsanacak gibi değil.

Biz de şans eseri galiba bu trene atlayabileceğiz.

..ki göreceksiniz, Mısır gibi dandik ülkeler bile LPD/LHD peşinde koşmuyorlar.

Mesela: https://news.usni.org/2016/06/22/nifcca-expands-sm6-f35

Kısaca: Amerikalılar F-35 sensörlerinden alınan data ile gemiden SM-6 güdümlemek için testler yapıyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2016, 13:14 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

'Milgem in boyu uzuyor'
http://www.c4defence.com/Gundem/ssm-dor ... yor/1093/1

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2016, 14:07 
Üye

Üstatlar. Bu 4 gemi korvet mi olucak? Yoksa İ sınıfı hafif fırkateyn mi? Geçen sene sadece 4 tane korvet olucağı ve kalan 4 korvetin İ sınıfına dönüştürüldüğünü okumuştum burada.

Bu arada @Tsksav galiba cegevera. :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2016, 08:20 
Akıncılar

Amaan, boşver. Arada da kendi F-16'mızca bombalandık. Bir şeyler değişebiliyor demek ki.

Bunlar korvet galiba.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2016, 16:43 
Yeni Üye

Alıntı:
Üstatlar. Bu 4 gemi korvet mi olucak? Yoksa İ sınıfı hafif fırkateyn mi? Geçen sene sadece 4 tane korvet olucağı ve kalan 4 korvetin İ sınıfına dönüştürüldüğünü okumuştum burada.

Bu arada @Tsksav galiba cegevera. :D
Bende İ Sınıfı olacak diye biliyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2016, 20:00 
Akıncılar

İ sınıfı, o boy ve VLS ESSM ile direkt olarak bir Fırkateyn olacaktır. Hafif falanda değil. Daha öncedende söylediğim üzere, o makette göründüğü gibi orjinal Milgem futuristik stealth köprüüstü formunun bozularak, klasik hale sokulması bence yanlış bir iş olacaktır. Bütün kimliğini, özbenliğinide yok edecektir.!
Ben orjinal Milgemin 8 hücreli VLS eklenecek şekilde uzatılması gerektiğini savunuyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ağu 2016, 11:03 
Süvariler

Burada cikan bir habere gore, Turkiye bir yerde cok buyuk bir proje kazanmis:

http://quwa.org/2016/08/23/stm-turkey-b ... ng-market/

Belki bilgisi olan vardir ve bizi bilgilendirebilir...
Alıntı:
The company announced that it had just won a major tender in an undisclosed market. STM had competed against American and European vendors, indicating that the sale may have been secured in the Middle East or potentially even Europe. In fact, according to Yilmaz, STM is or has been a shortlisted candidate for the vast majority of its ongoing shipbuilding tenders.
ve ayni zamanda su ifade edilmis:
Alıntı:
Speaking of the MILGEM, STM’s flagship program, Yilmaz was hopeful of hopeful concluding at least one of two ongoing discussions by the end of this year. It is possible that one of them is Pakistan, which Yilmaz noted earlier as a prospective MILGEM customer.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ağu 2016, 13:36 
Süvariler

İ sınıfı, o boy ve VLS ESSM ile direkt olarak bir Fırkateyn olacaktır. Hafif falanda değil. Daha öncedende söylediğim üzere, o makette göründüğü gibi orjinal Milgem futuristik stealth köprüüstü formunun bozularak, klasik hale sokulması bence yanlış bir iş olacaktır. Bütün kimliğini, özbenliğinide yok edecektir.!
Ben orjinal Milgemin 8 hücreli VLS eklenecek şekilde uzatılması gerektiğini savunuyorum.
Kesinlikle katılıyorum geminin harekat menzili oldukça uzun ve refakat ediyor gemiyi afrikaya gönderdik hatta... Lokal savunmadan çıkıp alan savunmasını ele alabilmeli böyle bir gemi. Bunu milgem'deki bir personelede sölemiştim oda hak vermişti.

Ancak uluslararası kurallar ile ilgili bir şeylerde söyledi. Korvet tanımlaması yapıp üzerinde SAM hatta daha ileri gidim seyir füzesi atamaz diye bir problem varmı cidden.? Yani direkt olarak yapamazsından ziyade, ne yapıcaksına...

İ sınıfındaki VLS sayısını yeterli bulmuyorum belki 115m diyorlardı bir miktar güncelleme olmuştur. Herif şey kadar gemiden(Buyan-M) kalibr atıyor biz bunu göz önünde bulundurmalıyız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ağu 2016, 16:32 
Akıncılar

Alıntı:
Kesinlikle katılıyorum geminin harekat menzili oldukça uzun ve refakat ediyor gemiyi afrikaya gönderdik hatta... Lokal savunmadan çıkıp alan savunmasını ele alabilmeli böyle bir gemi. Bunu milgem'deki bir personelede sölemiştim oda hak vermişti.

Ancak uluslararası kurallar ile ilgili bir şeylerde söyledi. Korvet tanımlaması yapıp üzerinde SAM hatta daha ileri gidim seyir füzesi atamaz diye bir problem varmı cidden.? Yani direkt olarak yapamazsından ziyade, ne yapıcaksına...

İ sınıfındaki VLS sayısını yeterli bulmuyorum belki 115m diyorlardı bir miktar güncelleme olmuştur. Herif şey kadar gemiden(Buyan-M) kalibr atıyor biz bunu göz önünde bulundurmalıyız.
I sinifi icin dusunulen Mk-41 16 hucreli olacak deniyor. 16 hucre demek atisa hazir 64 ESSM fuzesi kullanabilir demektir. O boydaki bir gemi icin fazlasiyla yeterli olur. ESSM fuzesi teorik olarak menzili 40-45km veriliyor ancak uygulamada etkili menzili 20-25km civarindadir. RAM'e gore daha genis bir alan hakimeti sunuyor tartisilmaz. Maliyet olarakta bir RAM lanceri ve icindeki RIM-116 fuzeleriyle yaklasik 20 milyon dolar civarinda oldugunu hatirlatirim. ESSM tercihi mali olarak RAM'dan cok daha pahali olmayacaktir. Zaten MILGEM gemisinin denizdeki gorev suresini uzatilmasi maksatli geminin boyunun uzatilmasi soz konusuydu. Bu vesileyle ESSM kabiliyet eklenmeside dogru olmus.

Bu arada bahsi gecen STM'nin henuz aciklamadigi gemi projesinin MILGEM-S sinifi olmasi ihtimali var. Ulke olarak benim favorim Suudi Arabistan olabilir cunku bolgede Korvet/Hafif firkateyn sinifi gemi alim ihalesi veya projesi olan ulke. Diger BAE kendi tersanesinde Ingiliz tasarimini Korvetleri uretiyor, Katar ise henuz Italyanlar ile anlasma imzaladi, uzerine daha fazla gemi almalarini beklemiyorum. Pakistan var belki ama onlarin finansmani Turkiye kendisi yaparsa veya baska bir Arap ulkesi finansor olursa olur. Cezayir, Fas gibi ulkeler Fransiz ve Hollanda tasarimi gemileri aldilar. Keza uzak doguda Endonezya veya Malezya benzer Avrupa tasarimi gemileri aliyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ağu 2016, 17:19 
Süvariler

Alıntı:
Bu arada bahsi gecen STM'nin henuz aciklamadigi gemi projesinin MILGEM-S sinifi olmasi ihtimali var. Ulke olarak benim favorim Suudi Arabistan olabilir cunku bolgede Korvet/Hafif firkateyn sinifi gemi alim ihalesi veya projesi olan ulke. Diger BAE kendi tersanesinde Ingiliz tasarimini Korvetleri uretiyor, Katar ise henuz Italyanlar ile anlasma imzaladi, uzerine daha fazla gemi almalarini beklemiyorum. Pakistan var belki ama onlarin finansmani Turkiye kendisi yaparsa veya baska bir Arap ulkesi finansor olursa olur. Cezayir, Fas gibi ulkeler Fransiz ve Hollanda tasarimi gemileri aldilar. Keza uzak doguda Endonezya veya Malezya benzer Avrupa tasarimi gemileri aliyorlar.
O mesajda kazanilan ihalenin, Amerika ve Avrupa ulkelerinin tekliflerini yenerek, potansiyel olarak bir Avrupa Ulkesinde (veya korfez ulkelerinin birinde) kazanilmis olabilecegi de ifade dilmis:

"The company announced that it had just won a major tender in an undisclosed market. STM had competed against American and European vendors, indicating that the sale may have been secured in the Middle East or potentially even Europe. In fact, according to Yilmaz, STM is or has been a shortlisted candidate for the vast majority of its ongoing shipbuilding tenders."

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ağu 2016, 23:21 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

I sinifi icin dusunulen Mk-41 16 hucreli olacak deniyor. 16 hucre demek atisa hazir 64 ESSM fuzesi kullanabilir demektir. O boydaki bir gemi icin fazlasiyla yeterli olur. ESSM fuzesi teorik olarak menzili 40-45km veriliyor ancak uygulamada etkili menzili 20-25km civarindadir. RAM'e gore daha genis bir alan hakimeti sunuyor tartisilmaz. Maliyet olarakta bir RAM lanceri ve icindeki RIM-116 fuzeleriyle yaklasik 20 milyon dolar civarinda oldugunu hatirlatirim. ESSM tercihi mali olarak RAM'dan cok daha pahali olmayacaktir. Zaten MILGEM gemisinin denizdeki gorev suresini uzatilmasi maksatli geminin boyunun uzatilmasi soz konusuydu. Bu vesileyle ESSM kabiliyet eklenmeside dogru olmus.
Kastımı anlamamışsınız belliki. Biz bu sınıfı eğerki Meko'ların yerine üretiyorsak ki öyle, büyük hata yapıyoruz bana göre bu tarz bir gemi o zamanın ihtiyacıydı aynı tarz gemiyi günümüz teknolojisi ile doldurarak ne değişecek.? Soruyorum mesela gemi üretildiğinde Meko'dan farklı silah sistem niteliği olarak + ne kazanmış olacak.? Adam 900tonluk gemiden seyir füzesi ateşleyip hazar'dan suriyeyi vuruyor yahu.. Biz şimdi bu kabiliyeti genel maksat fırkateynine kazandırmayıp gidip Hava savunma gemisinden atarsak bu düpedüz aptallıktır. Bu yüzden o 16 sayısı ESSM için yeterli ancak diğer mühimmatları düşündüğümüzde yetersizdir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ağu 2016, 23:35 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:

Kastımı anlamamışsınız belliki. Biz bu sınıfı eğerki Meko'ların yerine üretiyorsak ki öyle, büyük hata yapıyoruz bana göre bu tarz bir gemi o zamanın ihtiyacıydı aynı tarz gemiyi günümüz teknolojisi ile doldurarak ne değişecek.? Soruyorum mesela gemi üretildiğinde Meko'dan farklı silah sistem niteliği olarak + ne kazanmış olacak.? Adam 900tonluk gemiden seyir füzesi ateşleyip hazar'dan suriyeyi vuruyor yahu.. Biz şimdi bu kabiliyeti genel maksat fırkateynine kazandırmayıp gidip Hava savunma gemisinden atarsak bu düpedüz aptallıktır. Bu yüzden o 16 sayısı ESSM için yeterli ancak diğer mühimmatları düşündüğümüzde yetersizdir.
Mk-41 lancerinden biz hangi milli fuzeyi atabiliriz ki hocam? Onegin, Atmaca icin Harpoon benzeri lancer sistemi kullanilacak. Muhtemelen eger SOM-ER/GEZGIN gibi bir cozum gemilerden kullanilmak istenirse 2x8 Atmaca lancerinin bulundugu yerden bu fuzeleri kullanmak mumkun olabilir. Bunu uzun suredir yaziyorum, TSK'nin vurucu gucu sadece hava kuvvetleri olmamali, alternatif olarak donanma ve kara kuvvetlerinin derinligine saldiri kabiliyetinin gelistirmesi lazim. Bugun icin ne yazik ki butun yumurtalarimiz tek sepet icinde. Donanma gemilerimize SOM'un uzun menzilli bir versiyonu hizli sekilde konusturulabelecegini dusunuyorum. Donanma'nin avantaji Rusya'nin Hazar denizinden yaptigi gibi hava sahasi veya kara gucunun ulasabileceginden cok farkli bolgelerde guc aktarimi ve derinligine vurus yapacak kabiliyete kavusmak lazim. GEZGIN geldiginde sanirim bu kabiliyet kara ve deniz uzerinden kazanilacaktir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2016, 00:32 
Süvariler

MK-41'in uygun kanisteri seçilirse gezgini atmayı ummalıyız tabiki.

Şuraya kelimesi kelimesine ve şiddetle katılıyorum ortak noktada buluşan ifadeler burası., donanmada kendini bu kabiliyeti kazanmaya sevketmelidir.
Alıntı:
Bunu uzun suredir yaziyorum, TSK'nin vurucu gucu sadece hava kuvvetleri olmamali, alternatif olarak donanma ve kara kuvvetlerinin derinligine saldiri kabiliyetinin gelistirmesi lazim. Bugun icin ne yazik ki butun yumurtalarimiz tek sepet icinde.
Bu kabiliyete bir şekilde kavuşulacağı konuşuluyor ama neden ben bu konuda bir adım göremiyorum anlamıyorum. Yani bu füzeyi hangi gemi nerden atacak.? Geminin ASW kabiliyeti oynanmamalı. VLS'den bu mühimmatları atma kabiliyetine bir şekilde kavuşmalıyız.

Bu konsept 16'yı geçtim o bile fazla 8x VLS x4 quad-pack ile 32 ESSM'li şekilde en başta ADA sınıfında bu kabiliyet olmalıydı. Meko'ları yenilemek istiyorsak yeni konsepti masaya yatırmalıyız artık üstteki ifadenizi göz önünde bulundurarak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2016, 00:36 
Akıncılar

Aslında Harpoon Block II'ler biraz bunun için alınmadı mı? Gerek kara gerek deniz hedefleri için kullanılabilmesi özelliğinden dolayı. Aynı şeyi Atmaca'dan da beklemeliyiz sanırım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2016, 00:38 
Akıncılar

İ sınıfı Yavuz'ları değiştiriyor, eni boyu az benziyor diye bir "eşek" olmaz. Bize çok sayıda, dijital, orta seviyede beka yetenekli, stealth ve sadece bayrak değil boy da gösterebilecek gemi lazım. Bunları Milgem diye planladıydık, yetmedi, gün geçti, şartlar gelişti, onlar İ oldu.

Belki de 8 tane İ'ye ihtiyacımız var. Bize çok ve orta kabiliyetli gemi gerek. Bunun üzerine çok daha gelişmiş gemiler, havaleli ve çok güçlü gemiler zaten gerek. Onlar bu değiller. Şimdilik bu daha çok lazım, bunu yapabiliyoruz. Üstelik, İ boru değil. Az değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2016, 01:03 
Uzaklaştırıldı

Milgem ile başladık. O zamanki isteklere milgem yetiyordu.
Sonra baktık ki istekler arttı, bu sefer milgemler " İ " sınıfı oldu .
Böyle giderse ikinci İ sınıfı devreye girdiğinde istekler yine değişip bu sefer " J " sınıfı diye upgrade edilecek sanki...

Hep istekler projeden önce gidiyor bizde

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2016, 01:08 
Süvariler

İ sınıfı Yavuz'ları değiştiriyor, eni boyu az benziyor diye bir "eşek" olmaz. Bize çok sayıda, dijital, orta seviyede beka yetenekli, stealth ve sadece bayrak değil boy da gösterebilecek gemi lazım. Bunları Milgem diye planladıydık, yetmedi, gün geçti, şartlar gelişti, onlar İ oldu.

Belki de 8 tane İ'ye ihtiyacımız var. Bize çok ve orta kabiliyetli gemi gerek. Bunun üzerine çok daha gelişmiş gemiler, havaleli ve çok güçlü gemiler zaten gerek. Onlar bu değiller. Şimdilik bu daha çok lazım, bunu yapabiliyoruz. Üstelik, İ boru değil. Az değil.
İ sınıfının üzerine böyle bir kabiliyet için başka bir genel maksat platformun garantisini verebiliyorsanız pekala makul bir durum ''daha ucuz, beka seviyesi makul ancak daha fazla gemiyle daha çok bayrakma gösterme vs'' anlaşılabilir. Ancak böyle bir plan yoksa yine en baştayız. Hava savunma gemileri bu işden ayrı tutulmalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2016, 01:30 
Akıncılar

Aslında Harpoon Block II'ler biraz bunun için alınmadı mı? Gerek kara gerek deniz hedefleri için kullanılabilmesi özelliğinden dolayı. Aynı şeyi Atmaca'dan da beklemeliyiz sanırım.
Harpoon Block-II kiyi/liman hedeflerine saldiri yapabiliyor ama derinliklerdeki kara hedefleri icin farkli bir cozum lazim. Yaptigi sey alcak irtifada deniz uzerinde kiyi hedefine yaklasarak, terminal asamada pop manevrasi ile yukselerek INS/GPS modunda kiyi veya yakinindaki hedefe nokta vurusu yapmak. Block-II kiyiya yakin bir radar istasyonunu veya SAM fuzesini vb hedefleri vurmak icin ideal bir fuze. Ozellikle Girit veya Ege bolgesindeki farkli Yunan adalarindaki bazi tesis ve radar sistemlerine saldiri icin kullanilabilir. Kara uzeri alcak irtifa uzun sure ucabilmek icin sadece radar altimetre ve INS/GPS yetmiyor. SOM'daki yer yuzu topolojisini takip eden navigasyon yontemlerini hatirlayin.

I-sinifi icin ESSM fuzesi yaninda arama radari olarak SMART-S ve fuze gudum/atis kontrol amacli STIR tipi bir CWI radar gerekiyor. En az iki adet CWI radar kullanilmasini bekliyorum. Keske CADRAD-Lite(kucuk olcekli bir versiyonu) uretebilsek ve bu gemilerde kullanilsa cunku klasik STIR radarlari simultane coklu saldirilarda yetersiz kalabilir. CAFRAD'in kullandigi X band AESA teknoloji sayesinde coklu fuze gudumu mumkun. CAFRAD cok onemli aslinda ve donanmanin hava savunma ve kesif gozetleme bir kac misline cikarabilecek bir kabiliyet olack.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1163 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 120 21 22 23 24 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: