TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 27 Şub 2017, 19:15

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1163 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 524 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Milgem Projesi
MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 04:00 
Yeni Üye

bizim milgem gemisi % 55-60 oranında türk malı , milli radar milli sonar gibi sistemleri ve en önemli GENESİS gibi geminin beyni olan kritik sistemleri türk malı olması gerçekten gurur verici ama burada bahsetmek istediğim 2 konu var .
-Birincisi sevk sistemlerinde hala dışarıya bağımlıyız.Bu sadece milgem için değil kara araçlarındada bu böyle.Artık kendi makinelerimizi yapabilmeliyiz helede etrafta bu kadar makine mühendisi dolaşırken.
-İkincisi ise silah sistemleri.Bildiğiniz gibi hala bu gemilerde harpoon , mk torpido gibi silahlar kullanılmakta.Elbette devam eden projeler var atmaca ve yerli torpido gibi ama söylemek isteğim bir husus daha var ki ben bunun hiç konuşulduğunu görmedim.GOLKEEPER denen sitemler acaba bunun için aselsan ve mke bir çalışma yapsalar daha iyi olmaz mı !

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 04:02 
Yeni Üye

http://www.youtube.com/watch?v=nY6nm-6eCzM anlatmak istediğim sistem

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 04:04 
Site Başkanı

ama söylemek isteğim bir husus daha var ki ben bunun hiç konuşulduğunu görmedim.GOLKEEPER denen sitemler acaba bunun için aselsan ve mke bir çalışma yapsalar daha iyi olmaz mı !
Goalkeeper Hollanda üretimi bir CIWS sistemi. Ha eğer diyorsanız "bizde kendi CIWS sistemimizi yapalım" büyük olasılık Stamp/Stop serisi kumanda kontrollü otomatik silah platformlarından sonra Aselsan'ın geliştireceği bir CIWS projesi görmek beni pek şaşırtmaz...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 04:10 
Yeni Üye

Milgemde bildiğim kadarıyla bir CIWS sistemi(adını bilmiyordum :D ) yok.Onu yerine ram alçak irtifa hava savunma füzeleri konulmuş ki bence bu gemimizi, hava hedeflerinden atılacak füzelere karşı savunmasız bırakır.Stampları geliştirebilen aselsan bunları niye geliştiremesin elbette geliştireceklerine inanıyorum ama hiç konusu açılmadığı için söyledim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 04:15 
Site Başkanı

Milgemde bildiğim kadarıyla bir CIWS sistemi(adını bilmiyordum :D ) yok.Onu yerine ram alçak irtifa hava savunma füzeleri konulmuş ki bence bu gemimizi, hava hedeflerinden atılacak füzelere karşı savunmasız bırakır.Stampları geliştirebilen aselsan bunları niye geliştiremesin elbette geliştireceklerine inanıyorum ama hiç konusu açılmadığı için söyledim
Milgem'de helikopter hangarının hemen üzerinde RIM-116 RAM CIWS sistemi yer almakta. Evet diğerlerinden farklı olarak RAM sistemi tehtid unsuruna füze ile cevap vermekte ama tehtid unsurlardan atılacak mühimmata cevap veremez diye bir şey yok. Gayet onlara da gerekli önlemeyi yapabilir, yani alçak irtifa hava savunma füzesinden daha farklı bir sistem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 12:24 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 17:33 
Akıncılar

RAM silah sistemi temelde füzesavar sistemi olarak geliştirilmiştir ,
Blok 0 : Aktif radar güdümlü gemisavar füzelere karşı füzesavar ,
Blok 1 : İlave olarak pasif güdümlü gemisavar füzelere karşı füzesavar ,
Blok 1 H.A.S. : " Helikopter , Uçak , Yüzey Hedefleri " gibi farklı hedeflere kullanım kabiliyeti kazandırılmış versiyon ,

Milgem dede Blok1 HAS bulunmakta , sistemin görevi farklı platformlardan atılan mühimmatlara karşı ve çoklu saldırılara karşı etkili menzili içinde geminin öz savunmasını sağlamak ,

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 23:01 
Akıncılar

Alıntı:
Milgem'de helikopter hangarının hemen üzerinde RIM-116 RAM CIWS sistemi yer almakta. Evet diğerlerinden farklı olarak RAM sistemi tehtid unsuruna füze ile cevap vermekte ama tehtid unsurlardan atılacak mühimmata cevap veremez diye bir şey yok. Gayet onlara da gerekli önlemeyi yapabilir, yani alçak irtifa hava savunma füzesinden daha farklı bir sistem...
Goalkeeper 5-6 senedir artik Hollanda sistemi degil, Thales Netherlands Goalkeeper sistemini tum haklari ile Kore'ye satti. Koreliler biraz daha gelistirerek sistemi kendi gemilerinde kullaniyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 17:49 
Üye

bu konuda hiç haber yok!

2-tülomsaş yerli dizel motorunu tip onay belgesi aldı. milli güç ihalesi ne zaman yapılacak.

3-Thales in 3D radarı TÜRKİYE de montaj imalatı yapılcaktı. Yerli tasarım 3D radar yapılacak mıydı?

4-Milli sonar ve torrpido ikaz/önleme projeleri bitti diye biliyorum yanlış mı?

5-Bundan sonra TÜBİTAK SAGE gemi topu için akıllı mühimmat projesini başlatmalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 18:06 
Site Başkanı

3-Thales in 3D radarı TÜRKİYE de montaj imalatı yapılcaktı. Yerli tasarım 3D radar yapılacak mıydı?

Evet Thales için 3D radarını yanlış hatırlamıyorsam Aselsan montaj imalatı konusunda anlaştı ,ama uzun vadede bu montaj imalatından edinilen bilgiler ile milli 3D radar projesi de vardı ama bu çok uzun vadede ortaya çıkacak...

Aselsan Hızır'ı diyorsunuz evet o proje bitme aşamasına yaklaştı. İlk iki Korvet bu sistem yerine Sea-Sentor torpido ikaz ve önleme sistemleri kullanırken 3. korvetten itabaren Aselsan-Hızır kullanılacak...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 18:14 
Akıncılar

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2012, 02:06 
Yeni Üye

http://rewreward.blogspot.com/2011/11/milgem.html

Arkadaşlar ilk geminin testleri hala bitmedi mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2012, 09:44 
Üye

Alıntı:

Evet Thales için 3D radarını yanlış hatırlamıyorsam Aselsan montaj imalatı konusunda anlaştı ,ama uzun vadede bu montaj imalatından edinilen bilgiler ile milli 3D radar projesi de vardı ama bu çok uzun vadede ortaya çıkacak...

Aselsan Hızır'ı diyorsunuz evet o proje bitme aşamasına yaklaştı. İlk iki Korvet bu sistem yerine Sea-Sentor torpido ikaz ve önleme sistemleri kullanırken 3. korvetten itabaren Aselsan-Hızır kullanılacak...
Galiba Aselsan bu saatten sonra esas enerjisini ÇAFRAD a verecek. ( tabii bu benim şahsi fikrim)
Bence bu daha mantıklı olur.

ÇAFRAD da ASELSAN, kendi dergisinde belli bir yere geldiğinden bahsediliyordu galiba.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2012, 12:49 
Süvariler

milgemde ram harici cwis olması gerektiği düşüncesindeyim
rami atlatmış bir antigemi füzesine karşı çok etkili olacağını düşünüyorum.
gemilerimize mümkün olduğunda çok ve etkili silah sistemleri monte etmeliyiz.
özellikle doğu akdenizde sular çok sıcak her an herşey olabilir.
olası bir çatışma veya savaş durumunda gemilerimize ek silah ekleme tadilatı yapmaya kesinlikle fırsatımız olmayacaktır.
aynı düşünceyi paylaşıyorum ki öncelik olarak ram savunma füzesinin az olan sayısı beni endişelendirmekte şöyle ki :
16 adet hellfireII yüklü 4 adet yunan apache sinin sütre arkasından atış yaptığı durumda ram lançerinde bulunan 41 adet savunma füzesi sayısal olarak yetmemektedir. Bu sayıya karadan atılan anti-gemi füzeleri de eklendiğinde durum daha da vahim bir hal almaktadır. Savunma füzeleri bittiği anda platform öz savunma sistemi olarak bugün çoğu füzenin, sağır mühimmat, patlamayan yakıt gibi teknolojilerle bağışıklık kazandığı 12.7mm silahlar kalmaktadır. Bu silah kinetik enerji ve direkt etkisiyle çalışmakta olup ıskalanması durumunda verimli değildir, ki mevcut olan hava savunma topu projemizde var olan havada paralanan mühimmat gibi kolaylıklardan faydalanmak amaçlı 1 veya 2 adet +stamp(yakın ve küçük hedeflerde kullanılmak üzere) şeklinde 35mm uçaksavar silahı bulunmalı diye düşünüyorum.

Mk-41 VLS lançeri ise gerek Umtas (uygun versiyonu yapılmak kaydıyla) gerekse hava savunma füzesi kullanılması açısından kattığı esneklik ve kabiliyet kazanımı çerçevesinde olmazsa olmaz olarak görüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2012, 13:10 
Üye

şimdi sıra MİLGEM-S sınıfı gemi yapımında.
bütün proje envanterdeki meko sınıfı fırkateynelerin görevini yerine getirebilcek özellikte fırkateyn tasarlamak ve üretmek...

MİLGEM-S sonrasında da TF-2000...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2012, 13:36 
Yeni Üye

Milgem olası bir çatışma durumunda en ön safta olmayacaktır(en azından yalnız olmayacaktır,MEKO ya da GABYA sınıfı gemilere destek olacaktır)mecburiyet olmadıkça. O yüzden şu anki sistemlerinin yeterli olduğu kanaatindeyim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2012, 14:09 
Akıncılar

http://rewreward.blogspot.com/2011/11/milgem.html

Arkadaşlar ilk geminin testleri hala bitmedi mi?
http://www.dzkk.tsk.tr/turkce/platforml ... Milgem.php

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2012, 20:48 
Uzaklaştırıldı

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2012, 23:31 
Uzaklaştırıldı

Bence üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemiz için her geçen gün dış tehdit algılamaları artarken Deniz Kuvvetlerimiz daha geniş kapsamlı düşünmek gerekir. İlk 8 gemi gemi Milgem sınıfı korvet, 4 tanesi fırkateyn olarak planlandı(8+4).

6+2+2+2 (Milgem Korvet(6 tane), TF-100(2 tane) -- TF-200 (Fırkateyn)+ÇAFRAD(2 tane), TF-2000 (Destroyer)) olarak hayata geçirilirse. ABD ve Çin den sonra en iyisi biz olabiliriz.
TF-100

Resim

TF-200

ÇAFRAD (Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar) eklenmiş hali.

Resim

TF-2000 Destroyer

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2012, 23:50 
Süvariler

ABD'den sonra en iyisi olmak lafı biraz ütopya bizim için, en azından şimdilik.

Aklıma ilk gelen Japonya Deniz Kuvvetleri var ki adamların muazzam bir gücü mevcut.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 00:04 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Konu bütünlüğü açısından Milgem harici gemileri konuya dahil etmemeye özen gösterelim.

Allahü teâlâ hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 12:27 
Süvariler

Helikopter hangarının genişliği hakkında bilgisi olan varmı ? yada şöyle sorayım başka ne sığar hangara ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 00:33 
Yeni Üye

Geçen cumartesi günü kuşadasına gittim.Limanda demirliydi.Gerçi F511 numarasını göremedim fakat limanda demirliydi.
Resim çekme imkanım olmadı.
Uzaktan büyük boy yolcu gemileriyle arasında ebat olarak (yükseklik dahil) fark çok az var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 01:22 
Akıncılar

Geçen cumartesi günü kuşadasına gittim.Limanda demirliydi.Gerçi F511 numarasını göremedim fakat limanda demirliydi.
Uzaktan büyük boy yolcu gemileriyle arasında ebat olarak (yükseklik dahil) fark çok az var.

HMS Daring;

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 18:07 
Üye

Bu günki SSM icra toplantısında MİLGEM-S ile ilgili bir karar çıkmadı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2012, 00:01 
Süvariler

Milgemin ön güverte topundaki rezonans problemi çözüldü mü? Seyir halinde baş üstü topu, kontrol sisteminin sınırlarından daha fazla deplase oluyormuş. Konu atla deve değil, ön güvertenin direngenliğini değiştirilerek problem aşılır ancak merak ettim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2012, 19:34 
Yeni Üye

Alıntı:
Üstadım, sanırım yanıldınız? O gemi milgem değil bir İngiliz gemisi idi..

Uzaktan benzetmiştim, fakat gördüğüm geminin rengi, resimdekinden çok daha koyuydu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2012, 16:36 
Akıncılar

milgemde en azından RAM sistemine destek olması için 1 adet sea zenith bulundurulabilir hem sistemi kullanan nadir ülkelerden biriyiz, çok bilinmeyen bir sistemle RAM sistemini desteklemek daha mantıklı olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2012, 18:03 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Üstadım, sanırım yanıldınız? O gemi milgem değil bir İngiliz gemisi idi..

Uzaktan benzetmiştim, fakat gördüğüm geminin rengi, resimdekinden çok daha koyuydu.
Bende geçen hafta kuş adasında o gemiyi gördüm..Gemi type 45 D32 di...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Tem 2012, 00:30 
Süvariler

En son ilk iki gemiden sonrasın da (HeybeliAda ve BüyükAda) ebat draft ve tonaj değişikliğine gidilecek diye bir şeyler duymuştum.Eee BüyükAdadan sonrada başka bir geminin kızağa konmadığını bilip bu duyuğum şeyleri destekler oldum bir bilgisi olan var mı bu konuda ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Tem 2012, 00:47 
Süvariler

Navyrecognition.com: HAVELSAN: A Key Player for Combat System Integration onboard Turkish MILGEM Type Corvettes

DIMDEX 2012

Resim

Resim

---------------------------------------------------------------------------

[wimg]http://www.turkmilitary.com/data/media/ ... aghmar.jpg[/wimg]

Kaynak: Turkmilitary.com Navyrecognition.com

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Tem 2012, 05:23 
Yeni Üye

ihalenin sonuçlanmaması ve 3. gemini hala belirsizliğini koruması ilginç bence bu gemiler birilerini rahatsız etmiş olabilir

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Tem 2012, 12:35 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

ihalenin sonuçlanmaması ve 3. gemini hala belirsizliğini koruması ilginç bence bu gemiler birilerini rahatsız etmiş olabilir
Komplo teorilerine girmeye gerek yok. Yok öyle birşey.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Tem 2012, 12:44 
Süvariler

Alıntı:
Komplo teorilerine girmeye gerek yok. Yok öyle birşey.
MİLGEM'in mühendisleri casusluktan dolayı Hasdal'a girmemişler miydi?

http://www.aydinlikgazete.com/mansetler ... niyor.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Tem 2012, 12:48 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Bir kelimeden paragraf çıkmaz. 3 üncü geminin gecikmesi üzerinden ya da diğer şeylerden komplo teorileri üretmek saçmalıktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2012, 01:33 
Akıncılar

Gecikme diye birşey yok anlaşılan manada ,
3.gemide Kuvvetin tersanesinde üretilecek ve işbaşı eğitimleri verilecek ,
kalan gemiler özel tersanelerde üretilecek ve amaçlanan toplam 6 geminin 2020 ye kadar envantere girmesi (3.4.5.6.7.8.gemiler).
Söylenen 4. gemi ile beraber tonaj ve ebatta büyüme olacağı bu çerçevede benim tahminim özellikle harekat sığası ve denizde kalma süresinde gelişme ve AAW yeteneğinde artış bekliyorum , yani aşşağı yukarı Yavuz sınıfı ebatlarında fakat doğal olarak çok daha kabiliyetli gemiler .

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2012, 02:03 
Akıncılar

Önceliklerimiz değişiyor gibi geliyor bana. Delil ile değil bir his işte. Milgem 2 de kalabilirmiş geliyor bana.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2012, 02:07 
Akıncılar

Önceliklerimiz değişiyor gibi geliyor bana.
Hocam sizce ön alan öncelikler nelerdir , neler olabilir ?

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2012, 02:21 
Akıncılar

Parayı veren hükümet, bizim deniz projelerine bir bütün olarak bakıyordu. Onlar için salt askeri proje değildi. Milgem bot projeleri falan dünyayı saran tersane krizleri içinde gelişti. Hükümetin yaptığı bütün açıklamalarda bu krize karşı tersanelere verilen en büyük desteğin bu projeler olduğu söyleniyordu. Hatta bu destek ''kendimizi zorladık 2 miyar dolar verdik '' falan diyede ifade ediliyordu. Bu para askeri projeler için teleffuz edilen para bunun içinde Milgem de vardı.

Son bir yıldır işler değişti, hükümet tersanelere batan batsın kalan sağlar bizimdir diye bakıyor. Dikkatin bu sektörden tamamen kaydığını görüyorum. Benim için en önemli sebeb bu.

Ama gelişen diğer şeyler de var. Son Suriye krizi ve hava savunması gibi konular beni düşündürüyor. Hükümetin bütün bu projelere para bulabilecğine kesinlikle inanmıyorum. Gözüme en yakın kurbanda Mİlgem projesiymiş gibi görünüyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2012, 02:37 
Akıncılar

3. Gemide kuvvetin tersanesinde inşa edilecek ve bu gemininde maliyeti milli bütçe ile karşılanmakta , MİLGEM-S de ihaleyedeki halen 2 tersane gerekli kredi paketini bir yıl içinde bulacaklarına dair bir taahhütnameyide teslim edecekler.

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2012, 02:39 
Süvariler

Söylenen 4. gemi ile beraber tonaj ve ebatta büyüme olacağı bu çerçevede benim tahminim özellikle harekat sığası ve denizde kalma süresinde gelişme ve AAW yeteneğinde artış bekliyorum , yani aşşağı yukarı Yavuz sınıfı ebatlarında fakat doğal olarak çok daha kabiliyetli gemiler .

Saygılar.
O zaman Fıkrateyn olur.TF-100/2000 olur.Ben iki tane korvetten sonra korvet işini bırakacaklarını sanmıyorum. İkisi beraber yürür gider.korvetleri özel tersaneler üretirken fıkrateynleri devlet üretir sonra fıkrateynleri de özele tersanelere yayabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2012, 02:43 
Akıncılar

Malesef bu projeler imzalanmadan bir şüphe içimde kalacak. Hükümet istese bu gün imzalatır bu projeleri, hatta çoktan yapmalıydı bunu ama yapmadı şimdi Suriye krizi kapıya dayanmışken dönüp bu projelere bakarmı bilemiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2012, 02:51 
Akıncılar

sınıflandırmalara takılmamak gerek şuan görevdeki TCG Heybeliada neredeyse Yavuz kadar , 2300 tonluk bir gemi MİLGEM-S de 2500+ton olur misal ama biz yine korvet olarak sınıflarız ,
misal TF-2000 içinde en son 6500-7000ton telaffuzu yapıldı ama biz rahat rahat firkateyn olarak sınıflarız ,
Bak LPD programına , gemi 25-30000 ton civarında tam anlamıyla bir LHD'ye dönüştü ama biz yinede LPD olarak tanımlıyoruz ,

Birde TF-100 'ü MİLGEM programından tamamen ayırmak gerek o MİLGEM ile alakası olmayan boyut ve tonaj açısından belki TF-2000 in bir altı kadar olacak tabi olur ise .

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2012, 04:08 
Süvariler

Sınıflandırmalarda görüşler genelde ortak noktada birleşse bile istisnalar olabilir. Gemilerin deplasmanı,uzunluğu bir yana amacı,silah sistemleri de sınıflandırma açısından büyük önem taşıyor. Milgem bugün hafif fırkateyn sayılabilecek büyüklükte bir gemi en azından ESSM gibi hava savunma sistemine sahip olsa idi fırkateyn sınıfına oturabilirdi. :)

Yakın askeri personellerden aldığım bilgilere göre sivil tersanelerde üretim aşamasına geçiş taslakları hazır gibiymiş. (garip bi cümle oldu ama :) )

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2012, 12:14 
Akıncılar

Büyükadanın servise girdiğini görmek istiyorum, sanıyorum bir takım sistemler millileştiği için henüz servie girmedi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2012, 22:45 
Akıncılar

@Abdullah, hangi ülkeler ilgileniyor Milgemle?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2012, 23:23 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:
@Abdullah, hangi ülkeler ilgileniyor Milgemle?
pakistan, malezya bi tane daha ülke vardı hatırlıyamadım şimdi. savunma sanayi fuarında çok yakından ilgilenildiği bilgi alındığını okumuştum
Suudi arabistan birde katarla, bae ilgi gosteriyor bu projeye.
BAE'nin ilgilenecegini sanmiyorum. Zaten onlarin korvet programlari var. Baynunah class diye geciyor. Hatta 3. korveti de denize indirdiler. Tam emin degilim ama ilk 2 gemi Fransa'da diger 4 gemi BAE'de uretilecekti.

Zaten 6 tane cok amacli korvet icin bu kadar buyuk proje icinde olan BAE'nin gidip de bir de Milgem ile ciddi bir sekilde ilgilenecegine ihtimal vermiyorum.

http://en.wikipedia.org/wiki/Baynunah_class_corvette

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2012, 23:37 
Akıncılar

Evet. Uzunlugu ve agirligi milgem'e gore daha az.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2012, 23:45 
Süvariler

@Alpagut ,
sınıflandırmalara takılmamak gerek şuan görevdeki TCG Heybeliada neredeyse Yavuz kadar , 2300 tonluk bir gemi MİLGEM-S de 2500+ton olur misal ama biz yine korvet olarak sınıflarız ,
misal TF-2000 içinde en son 6500-7000ton telaffuzu yapıldı ama biz rahat rahat firkateyn olarak sınıflarız ,
Bak LPD programına , gemi 25-30000 ton civarında tam anlamıyla bir LHD'ye dönüştü ama biz yinede LPD olarak tanımlıyoruz ,

Birde TF-100 'ü MİLGEM programından tamamen ayırmak gerek o MİLGEM ile alakası olmayan boyut ve tonaj açısından belki TF-2000 in bir altı kadar olacak tabi olur ise .

Saygılar.
Görüşünüze saygı duymakla birlikte katılmıyorum.O sınıflandırmalar belli amaç ve görevler için yapılıyor.Milgem korvet görevi için fazla bile sayılır.Daha büyür ve daha fazla sistem konursa fukrateyn görevini icra edecek yapıda olur.Bizim korvet görevini de fıkrateyn görevini de hucum bot sahil güvenlik görevlerini yapacak modern gemilere ihtiyacımız var hangisinden ne kadar olduğuna kuvvet karar verir.Bunlar benim şahsi görüşlerim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2012, 00:23 
Akıncılar

Aslında aynı şeyi düşünüyoruz sayılır , tabiki bu sınıflandırmaların bir anlamı var benim demek istediğim ise başka birşeydi ,
bizim politikamız biraz farklı öncede yazdım LPD projesi güzel örnek son haliyle istenen gemi tam bir LHD haline geldi hemde tonaj bazında nerdeyse ikiye katlayarak ,
MİLGEM biraz daha büyürse firkateyn haline gelecek (bence firkateyn sayılır) ama biz yine de Korvet olarak sınıflayacağız ,
bunu şöyle açıklamak gerek donanma son 30 yılda neredeyse devamlı bir büyüme halinde her yeni inşa programında bir öncekine göre büyüme hakim oluyor ,
geçmişte Track-1 programındaki gemiler ile -2A/B gemileri gibi ana unsur olan programlardaki boyut ve tonajlar ve kabiliyetler gelecekte Milgem, Milgem-S gibi platformlarda olacak ,
ve bu gemiler Harp filosu kuruluşuna değil Refakat ve Karakol filosu kuruluşuna dahil edilecekler , donanma 10 yıl içinde ana muharip unsurları hariç nerdeyse birçok ülkenin ana donanmasından kuvvetli bir " geri hatta " sahip olacak ,

Saygılar.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1163 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 524 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: