TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 11 Ara 2017, 10:38

Tüm zamanlar UTC+03:00


LoadingYeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 87 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Gabya Sınıfı Firkateynler
MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2012, 05:17 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 09 Ara 2012, 13:04
Mesajlar: 56
Yaş:
GABYA SINIFI FIRKATEYNLERİMİZ
Resim
Aslında Türkiye’nin FFG-7 firkateynleri ile tanışıklığı 1980’e kadar uzanmakta. Track I ve Track II projelerinin temsil ettiği modernizasyon faaliyetleri kapsamına alınabilecek bir girişim ile, 1980 yılında ABD ile imzalanan bir mutabakat muhtırasına göre İstanbul Taşkızak Tersanesi’nde dört adet FFG-7 sınıfı firkateyn, lisans altında inşa edilecekti. Ancak Taşkızak Tersanesi’nin teknik altyapı ve tecrübesinin bu boyutta bir gemi inşasına elverişli olmaması, yapılması gereken yatırım maliyetinin büyüklüğü ve bütçe sıkıntıları, bu projenin iptal edilmesine neden oldu.
Resim
Soğuk Savaş döneminde alan hava savunması ve DSH maksatlı bir refakat firkateyni olarak tasarlanan FFG-7’ler üzerindeki yük, SSCB’nin yıkılması ve Atlantik’teki Rus denizaltı tehdidinin ortadan kalkması ile önemli oranda azaldı. Bu ise, ABD DzK hizmetindeki toplam 51 adet FFG-7’nin önemli bölümünün ihtiyaç fazlası olarak emekliye ayrılmasına neden oldu. Bu gemiler, ABD’nin dost ve müttefiklerine düşük fiyata satılmaya ve/veya hibe edilmeye başlandı. Tasarım özellikleri itibariyle zaten düşük işletme ve idame maliyetine sahip FFG-7’ler, fazla yüksek bir ilk alım külfetine sahip olmadıkları için çok sayıda ülke donanması tarafından talep gördü. DZKK da, Yavuz, Barbaros ve Salihreis sınıflarının temsil modernizasyon ve gençleştirme atılımının devamı olarak bu gemilere ilgi gösterdi.
Resim
DZKK hizmetine ilk FFG-7’ler 24.07.1998 tarihinde girdi. F490 Gaziantep, F491 Giresun ve F492 Gemlik adları ile ve Gabya sınıfı adı altında göreve başlayan gemiler, denize inişlerinin üzerinden 50 yıldan fazla zaman geçmiş ve artık faydalı hizmet ömürlerinin sonuna gelmiş olan Gearing tipi destroyerlerin yerine geçerek, donanmada büyük bir gençleşme sağladılar. TDzK tarafından Gabya sınıfı adı verilen bu gemiler ile birlikte DZKK ilk kez alan hava savunması imkan ve kabiliyeti kazandı.Ayrıca bu gemilerin bünyelerinde Harpoon güdümlü mermileri vardı.

İlk üç gemiden sonra ABD’den 22.07.1999 tarihinde F493 Gelibolu, 08.06.2000 tarihinde F-494 Gökçeada, 25.07.2000 tarihinde F-495 Gediz, 11.04.2002 tarihinde F-496 Gökova ve en son 04.04.2003 tarihinde F-497 Göksu firkateynleri transfer edildi. Ayrıca FFG-10 Duncan firkateyni, yedek parça gemisi kullanılmak üzere alındı. Hizmete girdiklerinde, SH-2 Sea Sprite helikopterlerinin iniş kalkışına uygun şekilde, “kısa gövdeli” (Short Hull) olan gemiler, Gölcük Tersanesi’nde kıç kısımlarının eğimi artırılmak suretiyle uzatılarak “uzun gövdeli” (Long Hull) versiyona tadil edilerek S-70B SeaHawk helikopterlerinin iniş kalkışına uygun hale getirildiler. Bu tadilat kapsamında gemilerin helikopter pistlerinin boyu 3.16m uzatıldı, helikopterlerin inişini kolaylaştıracak ASIST sistemi monte edildi ve helikopterlerin güvenli bir şekilde yaklaşıp alçalmaları için kıçtaki kapstan ve babalar alçaltıldı.
GENEL ÖZELLİKLER
Gabya sınıfı fırkateynler Türk donanması bünyesinde yer alan 8 adet alan hava savunma kabiliyetli savaş gemileridir.ABD’den alınan gemilerin ismi Dünya genelinde tanınan Oliver Hazard Perry sınıfıdır.

Gabya sınıfı fırkateynlerimiz her türlü ortamda okyanus da dahil etkili şekilde görev yapabilmektedir.ABD’nin konumundan dolayı okyanusa da dayanıklı olarak üretilmişleridir.Alan hava savunma kabiliyetinin yanında suüstü hücum ve denizaltı hücum kabiliyeti de vardır.

Gabya sınıfı fırkateynlerimizin tahrik sistemi LM2500 gaz türbinidir.Bu makineler toplam 41000 beygir gücüne kadar güç üretebilmektedir.Azami 30 kts sürate ulaşabilen fırkateynlerimizde ortalama 222 kişi görev yapmaktadır.MK13 güdümlü mermi atış sistemi ile 36 adet SM-1 ve 4 adet de Harpoon atma kabiliyetine sahiptir.Gemide bunun yanında sancak ve iskele olmak üzere 2 adet 3 lü torpido lançeri vardır.Buralardan Mk46 torpidoları ateşlenebilmektedir.Silah Sistemleri:
• 1 x Mk 15 Phalanx CIWS
Resim
MK15 Phalanx
• 1 × Oto Melara 76mm DP top

• 4 × Harpoon SSM
Resim
MK13 lançerinden ateşlenen Harpoon


• 32 × SM-1 MR SAM(Medium Range=orta menzilli)


• Mk-41 dikey lançer sisteminden ateşlenen 32 × ESSM(Evolved Sea Sparrow Missile=Gelişmiş Sea Sparrow Füzesi) (8 adet hücre(cell) bulunan gemide her hücre 4 adet ESSM alabilmektedir.)
Resim
Gabya sınıfı fırkateynimizin ESSM denemeleri

GENESİS
Gabya sınıfı fırkateynler yakın zamanda çok önemli bir modernizasyon geçirmişlerdir.Genesis adlı tamamen milli bir savaş yönetim yazılımı ile donatılan gemilerimizin harp imkan ve kabiliyetleri önemli ölçüde artmıştır.ARMERKOM ve Havelsa tarafından geliştirilen yazılım Türk mühendislerinin yazılım kabiliyetlerini yabancı sistemlere entegre etmede ne kadar başarılı olduklarının da göstergesidir.Bu projeden elde edilen tecrübe Türk donanmasının artık tüm savaş yönetim sistemlerinin milli olmasına ön ayak olmasına yardımcı olmuştur.
Teknik Veriler
Gabya sınıfının hizmete girmesinden kısa süre sonra, muharebe komuta kontrol sistemlerinin modernizasyonuna geçilmiştir. GENESİS (Gemi Entegre Savaş İdare Sistemi) adı verilen proje, gemilerdeki mevcut AN/SPS-55, AN/SPS-49, Mk92 ve seyrüsefer radarları ile IFF (Identification Friend or Foe; Dost Düşman Tanıma) sistemlerinden toplanan verilerin, müşterek bir taktik resim oluşturmak amacıyla birleştirilmesi; Link 16 / 22 yeteneğinin kazandırılması ve otomatik hedef tespit, teşhis ve takibini sağlayacak OTOHETTS (Otomatik Hedef Tespit ve Takip Sistemi) geliştirilmesi ve entegrasyonunu kapsıyordu. Ayrıca SHM’de bulunan eski operatör konsollarının yeni nesil ergonomik çok amaçlı konsollarla değiştirilmesi de GENESIS projesinin kapsamında bulunmaktadır. COTS (Commercial Off The Shelf; Hazır Ticari Ürün) sistemlerin yoğun olarak kullanıldığı projede 2009 itibari ile tüm gemilerin modernizasyon çalışmaları tamamlanmış durumdadır. GENESİS modernizasyonundan geçmiş firkateynler NATO müşterek tatbikatları, Active Endeavour, Akdeniz Kalkanı, Operation Allied Provider ve CTF-151 harekâtları gibi çokuluslu görevlerde aktif olarak görev almaktadırlar. Öte yandan GENESIS projesi ana yüklenicisi HAVELSAN ile ABD’li Raytheon firmaları arasında 2009 yılında imzalanan işbirliği anlaşması uyarınca, iki firma, GENESIS projesini, FFG-7 kullanıcısı ülkelere birlikte pazarlamaktadırlar.
Resim
Resim

DZKK, FFG-7’lerin Mk13 lançerlerinden ateşlenen RIM-66A SM-1MR Standard füzeleri ile kazandığı alan hava savunması kabiliyetini bir adım daha ileri taşımak için, dört adet Gabya sınıfı firkateyne ikişer adet dörtlü Mk41 VLS (Vertical Launching System; Dikey Fırlatma Sistemi) lançer sistemi ve bu lançerlerden ateşlenecek RIM-162 ESSM (Evolved Sea Sparrow Missile) hava savunma füzelerini entegre etmek için proje başlatmıştır. Bu kapsamda Lockheed Martin üretimi Mk41 lançerlerinin FMS (Foreign Military Sales) programı ile satışına ilişkin DSCA (Defense Security and Cooperation Agency; Savunma Güvenlik ve İşbirliği Kurumu) tarafından ABD Kongresi’ne bildirim, 2008 Nisan’ında yapılmıştır. ESSM füzelerinin güdüm kontrolü için gerekli Mk92 atış kontrol radarı modernizasyonu için ise yine FMS programı dahilinde ABD DzK ile ana yüklenici Lockheed Martin arasındaki sözleşme 2009 Mart’ında imzalanmıştır. Mk92 modernizasyonu ile Mk41 ve ESSM entegrasyonunun GENESIS projesi kapsamında modernize edilecek son dört Gabya sınıfı gemiye, yani F494 Gökçeada, F495 Gediz, F496 Gökova ve F497 Göksu’ya, GENESIS tadilat çalışmaları sırasında yapılması bekleniyor.
Resim
Gabya sınıfının son dört gemisine Mk41 ve ESSM kabiliyeti kazandırılmasının, 1990’ların sonlarında gündeme gelen ve özellikle bütçe sıkıntıları nedeniyle iptal edilip uzun süre rafta bekleyen TF-2000 alan hava savunma ve komuta kontrol firkateyni projesi hayata geçene kadar oluşacak açığı kapamayı amaçladığı iddia edilebilir.


.
Genesis ile donanmamız
-Modern ve güvenilir bir savaş yönetim sistemine sahip olmuş
-1000 adet hedefin aynı anda izlenmesi teknolojisi elde edilmiş ve yüksek bir performans seviyesine ulaşmış
-Otomatik tehdit değerlendirmesi sayesinde gemilerimizin cevap verme süresi önemli ölçüde azalmış
-Silahların kabiliyetleri artırılmış
-Link16/22 kabiliyetini elde etmiştir.
MODERNİZASYON
Gabya sınıfı fırkateynlerimizin 21. yüzyıl savaş teknolojilerine uyum sağlaması gerekmektedir.Bu bağlamda donanmamız bir dizi yenileme projesi başlatmıştır.Bu projeye göre gemilerimize 8 hücreli MK-41 dikey lançer sistemi entegre edilecek ve ESSM füzeleri konuşlandırılacaktır.ESSM şu anda Dünya üzerinde güdümlü mermilere karşı en iyi savunma sistemi olarak gösterilmektedir.Ayrıca gemilerimize SMART-S radarının da entegresi gibi bir proje vardır.Resimde TCG Göksu üzerinde Smart-s radarı görülebilmektedir.
Resim
Gabya sınıfı fırkateynlerimiz:
 TCG Gaziantep (F-490)
 TCG Giresun (F-491)
 TCG Gemlik (F-492)
 TCG Gelibolu (F-493)
 TCG Gökçeada (F-494)
 TCG Gediz (F-495)
 TCG Gökova (F-496)
 TCG Göksu (F-497)
YENİ GABYALAR MI GELİYOR?
Türkiye’de FFG-7’ler için modernizasyon çalışmaları devam ederken, bu sınıftan daha fazla gemiyi hizmet dışına çıkaran ve Mk13 lançerlerini sökerek SeaHawk odaklı DSH görevlerine ayıran ABD’den 2007 yılında, iki adet daha firkateynin transferi teklifi gelmiştir.

ABD Kongresi tarafından, ABD Başkanı’na, Türkiye’ye bir adet Osprey sınıfı mayın tarama gemisi ile iki adet FFG-7 güdümlü füzeli firkateynin (FFG-12 George Philip ve FFG-14 Sides) transferine yetki veren kararname 07.07.2007 tarihinde yayınlandı. FFG-12 ve FFG-14, 2003 yılında emekliye ayrılarak, San Diego Deniz Üssü’ne çekilmiş, Portekiz başta olmak üzere bazı yabancı deniz kuvvetlerine teklif edilmişti. Gemilerden birinin hibe, diğerinin ise satış yolu ile transferi teklifi ile Türkiye ciddi biçimde ilgilendi. Bu kapsamda incelemeler için San Diego’ya personel gönderildi, hatta gemilerde görev yapacak personel bilebelirlendi.

Ancak söz konusu transfer, devir teslim maliyetinin kabul edilemez boyutlara ulaşması nedeni ile iptal edildi. Gemileri inceleyen heyetin TDzK komuta katına sunduğu rapora göre, gemilerin hibe edilmesine rağmen, silah sistemlerinin ayrıca satın alınması, gemilerin Türkiye’ye getirilmesi, “cold ship” seviyesinden tekrar aktif duruma getirilmeleri için gereken tadilat ve akabinde bakım ve modernizasyon maliyetlerinin yüksek oluşu, devir teslimin hesaplanandan daha pahalıya mâl olacağı anlamına geliyordu. Rapora göre devir teslim toplam EUR 160,000,000 bedele mâl olacaktı.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2012, 14:08 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 22 Tem 2012, 22:33
Mesajlar: 535
Yaş:
Şu topun arkada olmasının bir dezavantaji yok mu?
İlla yan dönmesi mi gerekmektedir atış için :roll:


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2012, 14:29 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 09 Ara 2012, 13:04
Mesajlar: 56
Yaş:
Harpoon ve Exocet gibi sea-skimmerlara karşı tespit için Smart-S radarı(yeni konuşlanıyor.)ve A/N SPS-49,CAS radarları, trak için atış kontrol radarı,hedefin imhası(angajman)için ise SM-1 ve ESSM güdümlü mermilerini kullanmaktadırlar.Eğer bunlar başarısız olursa 2000 yardada Phalanx devreye girmektedir.Bu sistem baraj ateşi tekniğiyle hedef merminin önünü yaptığı atışlarla kapatır ve bu barajdan meydana gelecek en ufak bir şarapnel parçası bile hedef güdümlü mermiyi imha edebilir.(Yüksek hızda gelen cisimlerin isabet alması durumunda uçuş aerodinamikleri bozulur.)(bkz.kanadı vurulan uçakların saniyeler içinde alev topuna dönüşerek düşmesi)


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2012, 14:32 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 09 Ara 2012, 13:04
Mesajlar: 56
Yaş:
Bu arada sea-skimmlerlar:Denizin yüzeyini 20-30 ft üzerinden yalayarak alçak irtifadan gelen böylece tespit edilmeleri pekala zorlaşan güdümlü mermiler.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2012, 14:32 
Çevrimiçi
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 10:12
Mesajlar: 1582
Yaş:
Farklı manevra paternleri ve chaff da kullanılıyor karşı tedbir olarak.

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2012, 15:53 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 11 Tem 2012, 19:53
Mesajlar: 1883
Yaş:
Alıntı:
Bu karşı tedbirleri bilen füzeleri imal eden firmalarda bir şeyler düşünmüştür herhalde...SM-1 ve ESSM güdümlü mermilerinden kurtulmak veya manevra paternleri ,chaff tabir edilen karşı tedbirleri atlatmak için diyorum...
Bildiğim kadarıyla geminin radarını elektronik taarruzla karartırsanız ne füzenin geldiği yönü saptayabiliyor nede tedbir sistemlerini kullanabiliyor. Siz de füzeyi ateşleyip vuruyorsunuz.

_________________
Resim
Tango-1 Never Dies


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2012, 17:46 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 09 Ara 2012, 13:04
Mesajlar: 56
Yaş:
Gemideki elektronik algılayıcılar Harpoon veya Exocet arayıcı başlığını açtıkları an sana bunu bildirirler yani Phalanx ı her koşulda kullanırsın.Ama atış kontrol radarını karıştırırsan o zaman SM-1 veya ESSM yi hdefe yönlendiremezsin.Gözleri kördür zaten onların sadece atış kontrol radarını dinlerler.Ama o da kolay bir iş değildir.Karşı elektronik tedbirlerle karıştırmayı önleyebilirsin.
Resim
Ama Harpoon un yeni modelleri çaflar tarafından aldatılırlarsa re-target özelliği sayesinde geri dönerek çaf atan gemiye kilitlenebiliyorlar.Bunun dışında basit bir şey eğer üzerine bir alıcı koyarak yazılımla SAM kilitlemesi durumunda Harpoon a kaçınma manevraları yaptırabilirsin.Harpoon zaten POP-UP yapıyor saldırıdan önce.Yüksek irtifaya çıkyor sonra direk dalıyor.Ayrıca Rus SS-N-22 füzesi yılan gibi S manevraları yapıyor mesela kaçınmak için.Bu arayüzü güdümlü mermilere işlemek zor değil isteseler yaparlar.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2012, 18:15 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 11 Tem 2012, 19:53
Mesajlar: 1883
Yaş:
Alıntı:
Ama o da kolay bir iş değildir.Karşı elektronik tedbirlerle karıştırmayı önleyebilirsin.
Bu sizin sistemlerinizin nasıl olduğuna bağlı ama faz dizinli radarları elektronik harple karıştırmak çok zor. Bizim gemilerdeki gibi döner radarları karıştırmak faz dizinlilere göre daha kolay.
http://www.dho.edu.tr/pusula/71/gemi-ko ... arlar.html

Ayrıyetten bahsettiğiniz olay Penguin füzesinde de olması lazım. Geminin önünden atsanız bile eğer geminin kör noktası olduğunu biliyorsanız mesela arkası kör noktasıysa Penguin'e manevra yaptırabiliyorsunuz.

_________________
Resim
Tango-1 Never Dies


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2012, 18:45 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 09 Ara 2012, 13:04
Mesajlar: 56
Yaş:
Evet kardeşim güzel bir konuya değinmişsin.Bu konuyu açıklığa kavuşturmak gerekirse;
SPY tipi bir radarda 4 faz dizini vardır.Her bir dizinde 4000 civarında içerisinde alıcı-verici bulunan modüller bulunmaktadır.Eğer SPY radarını karıştırmak isterseniz bu modüllerin her birini ayrı ayrı karıştırmalısınız.Yani Arleigh Burke,Alvaro De Bazan gibi bir gemi Harpoon ve Exocet'lerin imhasına yönelik olarak SPY radarının getirdiği büyük bir avantaja sahiptirler.Keza APAR kullanan De Zeven Provincien ve Sachsen de öyle.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2012, 20:43 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 01 Eki 2012, 22:29
Mesajlar: 1739
Yaş:
Peki IIR başlığa sahip SOM tarzı füzeler, geminin manevrasından, chaffinden, elektronik karıştırmasından etkilenirler mi ?

_________________
Timeo hominem unius libri


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2012, 22:35 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 18 Ara 2012, 05:56
Mesajlar: 75
Yaş:
Som Naval, safkan bir anti-gemi füzesi olarak değil de daha çok kara hedeflerine yönelik bir sistem olarak düşünülüyor diye hatırlıyorum. Hoş gemilere karşı da kullanılır ama Atmaca kadar etkili olmasını beklememek gerek.

Ruslar'ın donanma doktrininde 4 yada 8 anti-gemi füzesini aynı anda tek hedefe yollamak gibi bir uygulamaları olduğu malumunuz. SM-1, mevcut reaksyon süresi göz önüne alındığında böylesine bir tehtide karşı ne yapabilirdi merak ediyorum. Belki de Dikey fırlatma sistemi ve ESSM'ler alınırken, küçük bir ihtimal de olsa hesaba katılan denklemlerden biri de bu olabilir. Siz beni linç etmeden önce peşinen söyleyim rusya ile tabi ki savaş olmayacak, sadece sistemlerin yetenekleri ve alınış amacı konusunda kafa patlatıyorum.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2012, 22:47 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 09 Ara 2012, 13:04
Mesajlar: 56
Yaş:
IR için yapılabilecekler aktif olarak flare sallamak pasif olarak da geminin dizaynı sırasında ir izini düşük yapmaktır.bir de wash-down sistemi var.geminin her yerinden fıskiye şeklinde su fışkırtılır böylece geminin ısı izi epey bir azaltılır


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2012, 22:49 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 11 Tem 2012, 19:53
Mesajlar: 1883
Yaş:
IR ile IIR farklı değil mi? Arkadaş IIR'ı soruyor.

_________________
Resim
Tango-1 Never Dies


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2012, 00:14 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 29 Eki 2012, 19:01
Mesajlar: 1037
Yaş:
Bır de sunu ekleyeyım kı -evet bır arkadas belırtmıs dunyadakı en etkılı antı gemı fuzelerı Exocet ve de Harpoon degıldır. Sadece en populer ve muharebe tecrubesı olanlarıdır -....Hatta onları hafıf sınıf bırakabılecek supersonık ve de cok kabılıyetlı karsı pakt fuzelerı var....


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2012, 09:28 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 09 Ara 2012, 13:04
Mesajlar: 56
Yaş:
IR:İnfrared demektir.Karıştırması kolaydır.
IIR:İmaging İnfrared dir.Dijital bir kameranın üzerine IR görüntünün eklenmesi ve uyumlaştırılması şeklinde çalışır.IR a göre çok daha fazla sinyal işlemesi yapılması gerekir.Fakat daha doğru bir seçenek ve karıştırılması çok daha zor bir başlık tipidir.

IR başlıklarda hedefe yaklaştıkça ısı yayılımının büyüklüğü ekranda arttığı için ve ayrıştırma gibi bir işlemin de olmaması sıkıntıya yol açarken(Örnek:geminin normal ısı yayılımını algılayan IR güdümlü bir Penguin gemiye yaklaştığında baca emisyonunun olduğu bölüme gidebilir ve patlamayabilir veya patlasa dahi gemiye pek bir zarar verdiremeyebilir.Dönen tip radar gibi düşünebilirsiniz.:))

IIR da bu ayrıştırma çok daha iyidir.Bunu da faz dizinli bir radar gibi düşünebilirsiniz.Üzerindeki faz ile frekans modülasyonu ile hedefin tüm bölgelerinin izini çıkartır.(Örneğin:IIR güdümlü bir penguin yaklaştığı geminin soğuk bölgelerini masmavi,sıcak bölgelerini ise kırmızının tonlarında algılar ve gemiyi de tam olarak gördüğü için gidip baca emisyonlarının olduğu bölgeye çakmaz.Ayrıca bu ayrıştırma tekniğiyle çafları da ayrıştırabilmektedir.
Resim


Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2012, 11:59 
Çevrimdışı
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 28 Tem 2012, 10:25
Mesajlar: 79
Yaş:
Alıntı:
Harpoon ve Exocet gibi sea-skimmerlara karşı tespit için Smart-S radarı(yeni konuşlanıyor.)ve A/N SPS-49,CAS radarları, trak için atış kontrol radarı,hedefin imhası(angajman)için ise SM-1 ve ESSM güdümlü mermilerini kullanmaktadırlar.Eğer bunlar başarısız olursa 2000 yardada Phalanx devreye girmektedir.Bu sistem baraj ateşi tekniğiyle hedef merminin önünü yaptığı atışlarla kapatır ve bu barajdan meydana gelecek en ufak bir şarapnel parçası bile hedef güdümlü mermiyi imha edebilir.(Yüksek hızda gelen cisimlerin isabet alması durumunda uçuş aerodinamikleri bozulur.)(bkz.kanadı vurulan uçakların saniyeler içinde alev topuna dönüşerek düşmesi)
Baraj ateşi değil tam tersine nokta atışı (sistemin adı bile "Nokta Savunma Sistemi" dir) tekniği ile angaje olur. Aksi halde basit bir baraj atışı için bu kadar masraf ve karmaşık bir sistem kurmak parayı heba etmek olurdu, değil mi?


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2012, 12:08 
Çevrimdışı
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 28 Tem 2012, 10:25
Mesajlar: 79
Yaş:
Alıntı:
Alıntı:
Bu karşı tedbirleri bilen füzeleri imal eden firmalarda bir şeyler düşünmüştür herhalde...SM-1 ve ESSM güdümlü mermilerinden kurtulmak veya manevra paternleri ,chaff tabir edilen karşı tedbirleri atlatmak için diyorum...
Bildiğim kadarıyla geminin radarını elektronik taarruzla karartırsanız ne füzenin geldiği yönü saptayabiliyor nede tedbir sistemlerini kullanabiliyor. Siz de füzeyi ateşleyip vuruyorsunuz.
Evet bu bir yöntem ama unutmamak gerekir ki bunu yapan her ne ve kim olursa tıpkı karanlıkta parlayan bir ampul gibi sinekleri (!) üzerine çekecektir. Bu tür durumlar için gelişmiş sistemlerin bir çok karşı tedbiri vardır ve bunu bir güdümlü mermiye yaptığınızda olacak şey onu direkt olarak üzerinize çekmek olacaktır.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2012, 17:13 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 18 Ara 2012, 05:56
Mesajlar: 75
Yaş:
Alıntı:
Baraj ateşi değil tam tersine nokta atışı (sistemin adı bile "Nokta Savunma Sistemi" dir) tekniği ile angaje olur. Aksi halde basit bir baraj atışı için bu kadar masraf ve karmaşık bir sistem kurmak parayı heba etmek olurdu, değil mi?
"Nokta Savunma Sistemi" terimi "nokta atışı" yapıldığı için değil, "nokta savunması" (gemi, askeri üs vs.) yapıldığı için kullanılıyor, ikisi birbirinden çok farklı şeyler. Zaten bu sistemler gelen füzeyi tek bir mermiyle vurmuyor ki, füzenin geldiği koordinata baraj çekiyor ve yollanan mermilerden en az bir tanesinin hedefi vurması umuluyor. Gelişmiş takip sistemleri sayesinde yollanan baraj, genellikle çizgisel bir şekilde (deyim yerindeyse bir lazer ışını gibi) gökyüzüne yükselerek hedefe ilerlediği için sizde baraj olmadığına dair bir yanılgı oluşmuş olabilir.
http://www.youtube.com/watch?v=lY1NErClX1g


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2012, 19:16 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 18 Ara 2012, 05:56
Mesajlar: 75
Yaş:
Üstadım sanırım anlaşamamızın nedeni "baraj" kavramından kaynaklanıyor, tabi siz daha iyi bilirsiniz ama bir hedefe peş peşe atış yapılması (ister saldırı, isterse de şuan tartıştığımız gibi savunma amaçlı olsun) askeri literatüre göre baraj demektir diye biliyorum. Yani mermilerin doğrusal bir çizgide gitmesi, bunun bir baraj olmadığı anlamına gelmiyor. Bende yukarıdaki mesajı Sn. Corsair baraj olmadığını kesin bir dille savunduğu için yazdım. Bu sistemler aslında nokta atış teknolojisini, baraj atışı ile harmanlayarak kesin sonuca gitmeyi amaçlayan bir çeşit melez sayılabilir.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2013, 05:29 
Çevrimdışı
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 28 Tem 2012, 10:25
Mesajlar: 79
Yaş:
Alıntı:
Üstadım sanırım anlaşamamızın nedeni "baraj" kavramından kaynaklanıyor, tabi siz daha iyi bilirsiniz ama bir hedefe peş peşe atış yapılması (ister saldırı, isterse de şuan tartıştığımız gibi savunma amaçlı olsun) askeri literatüre göre baraj demektir diye biliyorum. Yani mermilerin doğrusal bir çizgide gitmesi, bunun bir baraj olmadığı anlamına gelmiyor. Bende yukarıdaki mesajı Sn. Corsair baraj olmadığını kesin bir dille savunduğu için yazdım. Bu sistemler aslında nokta atış teknolojisini, baraj atışı ile harmanlayarak kesin sonuca gitmeyi amaçlayan bir çeşit melez sayılabilir.
Baraj Ateşi veya Atışı konusunu açıklığa kavuşturalım. Sayın Sparrow'un bakış açısıyla hemen tüm atış türlerini baraj atışı olarak görmek mümkün olabilir ancak literatürde ve kelime anlamı olarak Baraj atışı yoğun bir YAYLIM ateşidir. Genellikle ve özellikle hedefin mesafesine ait kesin bilginiz yoksa tahmini hedef yönünde belirli bir emniyet mesafesinde baraj ateşi oluşturursunuz. Bunun için zaman ayarlı (merminin belli bir uçuş süresinden sonra - mesafeye kumanda eder- patlaması için) veya proksimity (manyetik-hedefe ait bir varlık tespit ederse patlamak üzere) tapalı mermiler kullanmak uygun olur. Ancak söz konusu bir nokta savunma sistemi (noktayı savunan veya nokta atışı yapan, her ikisi de olur) olunca hedefe ait herhangi bir verinin eksik olması, özellikle mesafe gibi hayati bir bilginin, söz konusu olamaz aksine sistemin tüm parametreleri ne kadar hassasiyetle üretip takip ettiğini gördüğünüzde hayran olmamanız mümkün değildir. Tüm bu hedef parametrelerini kullanarak atış problemini çözen Nokta Savunma Sistemi mümkün olan en yüksek hassasiyetle hedefe angaje olur ve direkt hedefi en hızlı ve az atışla indirmeye çalışır. Çünkü o zaten savunmanın son halkasıdır ve hedefle işini en kısa zamanda bitirip muhtemel yeni tehditler için pozisyon almak durumundadır.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2013, 22:38 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 09 Ara 2012, 13:04
Mesajlar: 56
Yaş:
Phalanx a baktığınızda gatling topu olduğunu görürsünüz.Bunlar bir anda 'Burst' ederek hedefin önüne set çeker hedef de bu setten geçerken alacağı isabetlerle düşer.Tabii ki de attığınız mermiler doğrudan hedefi dumura uğratabilir ama asıl amaç budur.Bu tür silahlarla nokta atışı yapmak zordur.Öyle olsaydı uçaksavar kullanıyor olurduk.Nokta atış savunma sistemleri genel olarak füze kullanırlar.
Baraj ateşi:Phalanx,AK-630
Nokta savunma:RAM,Sea Sparrow gibi silahlar.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 16:43 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 10 Tem 2012, 23:35
Mesajlar: 1603
Yaş:
Alıntı:
Bir Türk vatandaşı olarak Türkiye'de bir alandaki gelişmenin nedeni mutlaka bir kişidir mantığından hareketle bu işin arkasındaki kahraman kim acaba?
" Kurumsal kimlik "
ve bu kimliğin ileri vizyonu , uzun vadeli stratejik planlaması ve tüm kaynaklarını en optimum şekilde kullanması .
60'lı yıllardan günümüze gelen bir değişim .

Saygılar.

_________________
THE SHOW MUST GO ON


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2013, 15:46 
Çevrimdışı
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 28 Tem 2012, 10:25
Mesajlar: 79
Yaş:
Alıntı:
Phalanx a baktığınızda gatling topu olduğunu görürsünüz.Bunlar bir anda 'Burst' ederek hedefin önüne set çeker hedef de bu setten geçerken alacağı isabetlerle düşer.Tabii ki de attığınız mermiler doğrudan hedefi dumura uğratabilir ama asıl amaç budur.Bu tür silahlarla nokta atışı yapmak zordur.Öyle olsaydı uçaksavar kullanıyor olurduk.Nokta atış savunma sistemleri genel olarak füze kullanırlar.
Baraj ateşi:Phalanx,AK-630
Nokta savunma:RAM,Sea Sparrow gibi silahlar.
Burada bir yanılsama var sanırım. Topun gatling olmasının baraj ateşi yapılması ile yakından uzaktan alakası yoktur. Burada amaç yüksek atış gücüne sahip bir sistem kullanma isteğidir (bkz. Sea guard-gatling değil- bkz. Meroka, Dardo hiçbiri de gatling değildir). Burst meselesine gelince; 2 ana neden var "burst"lemede:
1. Durumun hassasiyeti nedeniyle, eğer hedef ilk atışlarda vurulmuşsa bunu tespit edip boşa zaman ve cephane harcamamak-her ikisi de hayatidir o anlar için.
2. Yüksek atış gücü nedeniyle namlular o kadar ısınır ki ara vermediğiniz takdirde lale gibi açılmalarına-ki tecrübeyle sahiptir- neden olusunuz. Ha derseniz ki yahu ne namlu sağlığı can pazarı, o da mümkün, manual olarak "override" edersiniz ve "ölene kadar mokoko" (tabirimi maruz görün ama durumu en iyi bu anlatabilir sanırım) moduna girersiniz ve ya yırtarsınız veya vurulursunuz.

Tekrar edeyim sistemin son savunma hattı olması nedeniyle artık baraj için çok geçtir, direkt olarak vurmaya oynarsınız- biraz zaman ayırıp youtube'da ciws atışlarını izlerseniz atışın direkt vurmaya yönelik olduğunu rahatlıkla görürsünüz. Ha, sistem hedef ile mermiyi merminin uçus süresi sonunda hedefin olacağını hesapladığı noktada buluşturmak üzere çalışır ve doğal olarak biraz ön alır. Hedefin biraz önünde ve biraz arkasında patlayan mermiler için ise sadece "hiç kimse kusursuz değildir" diyebiliriz. Şaka bir yana bu tür ön veya arkada patlamalar tamamen istenmeyen bir durum olup anlık balistik değişimler nedeniyle olabilmektedir.

Sayın Yıldırımoğlu'nun yaptığı sınıflama ise Baraj yapanlar, doğrudan vuranlar değil de daha çok yakın mesafe ve orta mesafe savunma sistemleri olarak kabul edilmelidir (Bahse konu sistemlerin etkili mesafelerini küçük bir araştırma ile bulabilirsiniz).

Dilerim konu biraz daha anlaşılabilmiştir.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2013, 16:17 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 15 Tem 2012, 11:21
Mesajlar: 329
Yaş:
Donanmamiz yeterince güclü degil eger bölgesel güc olmak istiyorsak cok yol katetmemiz lazim.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2013, 21:02 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 18 Ara 2012, 05:56
Mesajlar: 75
Yaş:
Alıntı:
Donanmamiz yeterince güclü degil eger bölgesel güc olmak istiyorsak cok yol katetmemiz lazim.
Bu tarz bir iddiada bulunurken, donanmamızın neden güçsüz olduğuna dair mantıklı bir açıklama yapmazsanız dediklerinizin ciddiye alınması pek mümkün olmaz.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2013, 22:09 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 12 Tem 2012, 22:26
Mesajlar: 789
Konum: Lubnatsİ
Yaş: 42
Alıntı:
Donanmamiz yeterince güclü degil eger bölgesel güc olmak istiyorsak cok yol katetmemiz lazim.
Aksine donanmamız Rusya'yı saymazsak bölgedeki en güçlü donanmadır.

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2013, 22:19 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 11 Tem 2012, 23:16
Mesajlar: 236
Yaş:
Alıntı:
Alıntı:
Donanmamiz yeterince güclü degil eger bölgesel güc olmak istiyorsak cok yol katetmemiz lazim.
Aksine donanmamız Rusya'yı saymazsak bölgedeki en güçlü donanmadır.

Sanırım böyle bir iddiada bulunurken de yine mantıklı bir açıklama ve kaynak verilmeli. :roll:

_________________
http://guvenlikenstitusu.com - Uluslararası Güvenlik üzerine web platformu, 1 Ekim günü yayında


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2013, 22:21 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 23 Tem 2012, 16:57
Mesajlar: 561
Yaş:
Karadeniz de ki Rus donanması bizim için pek tehlike oluşturmaz sanırım.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2013, 22:34 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 15 Tem 2012, 19:06
Mesajlar: 4495
Yaş:
Şimdi, yalanlarla kendimizi kandıracaksak başka forumlara yönelmenizi tavsiye ederim. Akdeniz'in en iyileri diye bakarsak İtalya, İspanya, Fransa, Türkiye ve Yunanistan diğerlerine göre açık ara öndeler. Derseniz ki, İspanya, İtalya ve Yunanistan krizde kabul ama genede bunlar çok iyi donanmaya sahip NATO ülkeleri es geçmek abes olur. Karadeniz de ise zaten donanma namına bizden başka bir devletin düzgün gemisi yok. Rusya'nın gemilerinin yüzmesi adeta bir mucize. Fakat biz son dönemde NATO ve BM içinde pek çok bölgede aktif görev aldığımız için, bunlar bizim için tecrübedir fakat bir o kadar da ülke savunmasında boşluk oluşması demektir. Belki gelen 2 Perry bu düşünce etrafında bizi çok yararlı olacak. Kim güçlü kim güçsüz söylemek zor ama elindeki silah eski de olsa kullanmayı bilmek de ayrı bir maharettir ki bizim ordunun en iyi yaptığı iş.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2013, 22:41 
Çevrimdışı
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 03:06
Mesajlar: 7254
Yaş:
Alıntı:
Karadeniz de ki Rus donanması bizim için pek tehlike oluşturmaz sanırım.
Önümüzdeki 5-6 yıl içinde bu durum ne yazık ki değişecek.

_________________
It is the duty of the patriot to protect his country from it's government.
-Thomas Paine


Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2013, 22:56 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 23 Tem 2012, 16:57
Mesajlar: 561
Yaş:
Alıntı:
Alıntı:
Karadeniz de ki Rus donanması bizim için pek tehlike oluşturmaz sanırım.
Önümüzdeki 5-6 yıl içinde bu durum ne yazık ki değişecek.
Haklısınız, yeni korvet ve firkateyn projeleri vardı.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2013, 23:01 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 18 Ara 2012, 05:56
Mesajlar: 75
Yaş:
Alıntı:
Şimdi, yalanlarla kendimizi kandıracaksak başka forumlara yönelmenizi tavsiye ederim. Akdeniz'in en iyileri diye bakarsak İtalya, İspanya, Fransa, Türkiye ve Yunanistan diğerlerine göre açık ara öndeler. Derseniz ki, İspanya, İtalya ve Yunanistan krizde kabul ama genede bunlar çok iyi donanmaya sahip NATO ülkeleri es geçmek abes olur. Karadeniz de ise zaten donanma namına bizden başka bir devletin düzgün gemisi yok. Rusya'nın gemilerinin yüzmesi adeta bir mucize. Fakat biz son dönemde NATO ve BM içinde pek çok bölgede aktif görev aldığımız için, bunlar bizim için tecrübedir fakat bir o kadar da ülke savunmasında boşluk oluşması demektir. Belki gelen 2 Perry bu düşünce etrafında bizi çok yararlı olacak. Kim güçlü kim güçsüz söylemek zor ama elindeki silah eski de olsa kullanmayı bilmek de ayrı bir maharettir ki bizim ordunun en iyi yaptığı iş.
Hocam, arkadaş donanma üzerinden "bölgesel güç" olmadığımız tezini ileri sürmüş. Bu denkleme İtalya, Fransa ve İspanya'yı eklemek ne kadar doğrudur? Bu ülkelerin donanmaları Doğu Akdeniz'de ve bizim çıkarlarımız olan bölgelerde ne kadar etkindir ki?


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2013, 23:41 
Çevrimdışı
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 03:06
Mesajlar: 7254
Yaş:
Alıntı:
Haklısınız, yeni korvet ve firkateyn projeleri vardı.
Alıntı:
In April 2010, Russian Navy sources said that up to four frigates and four diesel-electric submarines will be added to the Black Sea Fleet by 2015.[
2015 yılına kadar 4 fırkateyn(3 A.Grigoviç, 1 A.Gorşkov) ve 4 dizel-elektrik denizaltı Karadeniz Donanması'na eklenecek.

Rus Donanması Modernizasyonu programında Karadeniz Donanması toplam 18 yeni gemi alacak.
Karadeniz için geliştirilen Amiral Grigoviç Sınıfı fırkateynlerden 6 adet üretilecek. İlk 3'ü 2014'e kadar envantere girecek.

İlerleyen yıllarda(2020 ve sonrası) Karadeniz'in Pasifik'ten pek bir farkı kalmayacak sanırım...

Bu durumda, ABD'nin uzatmalı müttefiği biricik canısı Türkiye'ye epey ihtiyacı olacak sanırım.

_________________
It is the duty of the patriot to protect his country from it's government.
-Thomas Paine


Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 09 Oca 2013, 00:01 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 12 Tem 2012, 22:26
Mesajlar: 789
Konum: Lubnatsİ
Yaş: 42
Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:
Donanmamiz yeterince güclü degil eger bölgesel güc olmak istiyorsak cok yol katetmemiz lazim.
Aksine donanmamız Rusya'yı saymazsak bölgedeki en güçlü donanmadır.

Sanırım böyle bir iddiada bulunurken de yine mantıklı bir açıklama ve kaynak verilmeli. :roll:
Buyrun... Alttaki linkten biraz bakın.

forum/viewforum.php?f=10

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 09 Oca 2013, 01:09 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 11 Tem 2012, 23:16
Mesajlar: 236
Yaş:
Bence siz de once bir kabardeyin mmesajina, sonrs verdiginiz linke tekrar bi goz atin

Not:Telefondan yazdigim icin Turkce harfleri kullanamadim imla hatalari icin ozur dilerim

_________________
http://guvenlikenstitusu.com - Uluslararası Güvenlik üzerine web platformu, 1 Ekim günü yayında


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 09 Oca 2013, 01:22 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 15 Tem 2012, 19:06
Mesajlar: 4495
Yaş:
Alıntı:
2015 yılına kadar 4 fırkateyn(3 A.Grigoviç, 1 A.Gorşkov) ve 4 dizel-elektrik denizaltı Karadeniz Donanması'na eklenecek.

Rus Donanması Modernizasyonu programında Karadeniz Donanması toplam 18 yeni gemi alacak.
Karadeniz için geliştirilen Amiral Grigoviç Sınıfı fırkateynlerden 6 adet üretilecek. İlk 3'ü 2014'e kadar envantere girecek.

İlerleyen yıllarda(2020 ve sonrası) Karadeniz'in Pasifik'ten pek bir farkı kalmayacak sanırım...

Bu durumda, ABD'nin uzatmalı müttefiği biricik canısı Türkiye'ye epey ihtiyacı olacak sanırım.
Üstadım, bu saydığınız gemileri ben bizim için tehdit olarak görsem de bir yandan da sizin bahsettiğiniz gibi fırsat olarak da görüyorum. İlerleyen zaman içerisinde bu gemilerin yarattığı etki bizim tarafımızdan oluşturulacak bir tepki ile karşılanacağı şüphesiz.
Alıntı:
Hocam, arkadaş donanma üzerinden "bölgesel güç" olmadığımız tezini ileri sürmüş. Bu denkleme İtalya, Fransa ve İspanya'yı eklemek ne kadar doğrudur? Bu ülkelerin donanmaları Doğu Akdeniz'de ve bizim çıkarlarımız olan bölgelerde ne kadar etkindir ki?
Üstat, Akdeniz'i bir bütün alarak yazdım yorumumu. Eğer Doğu Akdeniz'den bahsediyorsak işin içine, Mısır-Türkiye ve İsrail-Yunanistan-Güney Kıbrıs karşılaşması girer ki, bu konuda üstatlarımızın çok güzel yorumları var onları forumda araştırmanızı öneririm.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 10 Oca 2013, 13:10 
Çevrimdışı
Genel Yetkili

Kayıt: 19 Tem 2012, 00:36
Mesajlar: 2656
Yaş:
Konuya dönersek, birkaç sorum olacak?* 8'li VLS ve 32 ESSM silahlandırması tüm gabyalara yapılacak mı?

* Atmaca füzesinin envantere alınmasıyla , halen denendiği gibi gabyaların köprü önünde (mk-13 arkasında) 2*4=8'li lançer eklemesini de baklemeli miyiz?

* Bu işlemler yapıldıktan sonra veya atmaca eklenirken eş zamanlı olarak mk-13'lerin sökülmesini beklemeli miyiz?

* Sökülecek mk-13'lerin kasnağına monte edilecek bir baştopu da fena olmazdı. (Mesela knox'lardan sökülen 127 mm 'lik baştopları ?????)

_________________
"Savaş için değil, barış getirmek için gidiyoruz..."
https://m.youtube.com/watch?v=wrDQW66jWoo


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 10 Oca 2013, 13:18 
Çevrimdışı
Genel Yetkili

Kayıt: 19 Tem 2012, 00:36
Mesajlar: 2656
Yaş:
mk-13'lerin ve alttaki 40 füzelik depo ve yükleme ıvır-zıvırlarının sökülmesi halinde de yerine konacak top karşılamıyor mu ağırlığı? (topu mk-13 yerine düşünmüştüm , orası ortaya yakın bence denge sorunu yaratmamalı)

Ayrıca topun denge sorununa neden olduğu söylenen ön bölgeye de yere 32 füzeli vls sistemi sorunsuzca yerleştirilmedi mi .. :roll:

_________________
"Savaş için değil, barış getirmek için gidiyoruz..."
https://m.youtube.com/watch?v=wrDQW66jWoo


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 10 Oca 2013, 18:01 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 18 Ara 2012, 05:56
Mesajlar: 75
Yaş:
Alıntı:
mk-13'lerin ve alttaki 40 füzelik depo ve yükleme ıvır-zıvırlarının sökülmesi halinde de yerine konacak top karşılamıyor mu ağırlığı? (topu mk-13 yerine düşünmüştüm , orası ortaya yakın bence denge sorunu yaratmamalı)

Ayrıca topun denge sorununa neden olduğu söylenen ön bölgeye de yere 32 füzeli vls sistemi sorunsuzca yerleştirilmedi mi .. :roll:
Fikir verme açısından söylüyorum. Depo - yerleştirici - fırlatıcı aksamların kendi ağırlığını şimdilik bir tarafa koyalım.

Sadece 40 adet harpoon + sm-1'in ağırlığı 40*700= 28 Ton yapıyor.
Yerine bir top konulduğunu düşünelim.
127 mm bir top mermisi ortalama 25 kg, depo kapasitesi 600 mermi olsa 25*600=15 Ton.

Dediğim gibi diğer aksamı hesaba katmadım, sadece mühimmat açısından bakacak olursak 127 mm'lik bir top MK-13'den daha hafif olacaktır.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 10 Oca 2013, 18:48 
Çevrimiçi
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 10:12
Mesajlar: 1582
Yaş:
Mk45 Mod4 127mm/54 topun tüm aksamı dahil, hidrolik vb sıvılar hariç toplam ağırlığı yaklaşık 25t'dur. Mühimmat yükleme / doldurma vinç-ray sistemi ile bu ağırlığık 28t'a kadar çıkıyor.

http://www.baesystems.com/product/BAES_ ... -853594562

http://en.wikipedia.org/wiki/5%22/54_ca ... ark_45_gun


Mk13 lançerin tüm alt aksam ve mühimmatı dolu halde toplam ağırlığı 84 - 85t ediyor.

Ancak meseleye sadece ağırlık açısından bakmak isabetli olmayabilir. Bu sistemlerin güverte altında ne boyutta bir alana ihtiyaç duydukları (geometri), elektrik, elektromekanik, hidrolik vb bağlantı ihtiyaçları, güvertenin neresinde ne şekilde tadilat yapılacağı vb bir sürü kıstas var.

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 10 Oca 2013, 19:23 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 00:51
Mesajlar: 2090
Konum: Antalya
Yaş: 33
Alıntı:
Knox'lar emekli olduktan sonra epey bir silah sistemi de açığa çıktı...
Osmangazi ye Phalanx taktılar sanırım.. 127 'lik leri de yeni korvetlere akuple etmiş olabilirler..

Muavenet i saymazsak 7 Knox vardı..
Her birinde 1'er adet 127'lik top desek 7 tane atıl duruma çıkan top eder...
Yine aynı şekilde her birinde mk 15 Phalanxc olsa 7 tane de Phalanx eder...
Bunun yanında Harpoon SSM'ler var onları ne yaptılar acaba... ??
Knox sınıf gemilerdeki toplar Mk45 değil daha eski nesil Mk42 onların yeni nesil gemilere entegre edileceğini zannetmem. Mevcut en büyük gemi projemiz ada sınıfı korvet o gemilerdede 76mm Otomelara Super Rapid kullanılıyor.

Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2013, 16:36 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 00:51
Mesajlar: 2090
Konum: Antalya
Yaş: 33
Alıntı:
İskenderun ' a Phalanx takmışlardı yanlış hatırlamıyorsam , ya da takma planları vardı.
Bu atıl Phalanx'lar kullanılmış olaibilir mi ?

Mk 42 leri belki iskenderunda kullanabilirler....
Her ne kadar yardım gemisi statüsünde olsa da pek bir boş gözüküyor.
Tabi teknik detayını ekipmanın durumu hakkında bilgim yok fakat phalanx'lar çalışır durumda ise atıl durumda değildir. Muhtemelen yedeklenmiş olarak depo edilmiştir. İskenderun gemisi (A-1600) sivil bir geminin yardım gemisi olarak tadil edilmiş şeklidir. Bildiğim kadarı ile askeri herhangi bir silah sistemi yok. Takılabilir mi onuda düşünmek gerek bu gemilerin gövdeleri silah sisteminin montajına, stabilizasyonuna ve geri tepmenin oluşturduğu etkilere dayanır şekilde mi oda ayrı bir soru??


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2013, 20:17 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 18 Tem 2012, 18:16
Mesajlar: 203
Yaş:
Arkadaşlar benim ESSM modernizasyonu kapsamında anlamadığım bir şey var. Gemiler zaten çok etkili hava savunma sistemine sahip SM-1 nedeniyle. Bir de buna ESSM eklemenin hangi alandaki eksikliği kapattığını henüz kavrayamadım? Bu konuda yardımcı olur musunuz?


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2013, 20:58 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 05 Ağu 2012, 14:49
Mesajlar: 3666
Yaş:
Alıntı:
Arkadaşlar benim ESSM modernizasyonu kapsamında anlamadığım bir şey var. Gemiler zaten çok etkili hava savunma sistemine sahip SM-1 nedeniyle. Bir de buna ESSM eklemenin hangi alandaki eksikliği kapattığını henüz kavrayamadım? Bu konuda yardımcı olur musunuz?
Minicik düşma ihasına veya helosuna niye kocaman SM-1 atalım. SM-1'i geçti diyelim gelen füzeyi ne ile durduracağız. Yakın savunma.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2013, 21:24 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 28 Tem 2012, 22:51
Mesajlar: 50
Yaş:
silahlı kuvvetlerin envanterinden çıkan gemi uçak vb sistemlerin sila sistemleri ne oluyo burda gemilerden bahsetmemişsiniz f-104 uçakların m-61 vulcan topları ne oldu mesela bu vulcan topları gzpt lere monte edildi mi veya edilebilir mi ?


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2013, 23:34 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 09 Ara 2012, 13:04
Mesajlar: 56
Yaş:
ESSM süpersonik füzeleri de hedef yelpazesinde tutan oldukça yetenekli bir füzedir.çok yüksek g manevraları yapmaktadır ve hızı da 2500 kts(4 Mach) civarındadır.sm-1 in artık üretiminin durdurulduğu göz önüne alındığında essm iyi bir çözüm ve seçimdir.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Oca 2013, 03:36 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 25 Tem 2012, 17:34
Mesajlar: 492
Yaş:
Merhaba Seals,

Lisede gittiğimiz hava-radar üssünde ki hava savunma silahlar, eski F-86 ve F100 lerden sökülmüş toplardan yapılmıştı. İllaki değerlendiriliyordur.

_________________
HaciBot 3 boyutlu dünyaya hoşgeldiniz.

Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Oca 2013, 16:37 
Çevrimdışı
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 28 Tem 2012, 10:25
Mesajlar: 79
Yaş:
Alıntı:
Arkadaşlar benim ESSM modernizasyonu kapsamında anlamadığım bir şey var. Gemiler zaten çok etkili hava savunma sistemine sahip SM-1 nedeniyle. Bir de buna ESSM eklemenin hangi alandaki eksikliği kapattığını henüz kavrayamadım? Bu konuda yardımcı olur musunuz?
Bunu kim söyledi..?


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 14 Oca 2013, 17:43 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 23 Tem 2012, 02:33
Mesajlar: 139
Yaş:
Alıntı:
Arkadaşlar benim ESSM modernizasyonu kapsamında anlamadığım bir şey var. Gemiler zaten çok etkili hava savunma sistemine sahip SM-1 nedeniyle. Bir de buna ESSM eklemenin hangi alandaki eksikliği kapattığını henüz kavrayamadım? Bu konuda yardımcı olur musunuz?
O kadar etkili hava savunmasına sahip ki Type 45'e kafa tutar nitelikte. ABD de önümüzdeki 50 yıl içerisinde Arlegih Burke'lari tekrardan perrylerle değiştirme planları yapıyor.

_________________
METU-METE
METU-PST


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 14 Oca 2013, 18:23 
Çevrimdışı
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Oca 2013, 11:32
Mesajlar: 456
Yaş:
Alıntı:
Arkadaşlar benim ESSM modernizasyonu kapsamında anlamadığım bir şey var. Gemiler zaten çok etkili hava savunma sistemine sahip SM-1 nedeniyle. Bir de buna ESSM eklemenin hangi alandaki eksikliği kapattığını henüz kavrayamadım? Bu konuda yardımcı olur musunuz?
Güncel muhabere ortamları için demode kalmaya başladılar. Düşmanın Elektronik harp süitleri füzeyi rahatça hedefinden saptırır. Kağıt üzerindeki veriler güzel ama işin bir de bu yönü var. İş kağıt üstündeki verilere kalsa Nike füzeleri yaklaşık 500 kg'lik harp başlıklarıyla hala bir canavar.

_________________
Resim


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 87 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye