TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 24 Şub 2017, 06:53

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 818 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 113 14 15 16 17
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 22:37 
Üye

Bizimki uçak gemisi değil helikopter gemisi sayılır bu yüzden sadece dikine havalanabilen uçağı kullanma şansımız var gemimizde.

Yazdıklarımı tam olarak okuyunuz, ne yazmışım oraya "NOT" olarak? LHD-LPD adını ne yaparsan yap. Üzerinden uçak kalkan bir gemi istiyorsan bu gemi de, uçak da buna uygun yapılmalı. Bizim gemimiz uçak kalkıp-inmeye müsait(?), ancak F-16 lar gemiye inmeye müsait değil sebebini de yazdım ve yine bu forumda üstatların yaptığı değerlendirmelerin olduğu sayfayıda paylaştım. Bir deniz savaşçısı yapmadan önce de önce karaya inebilecek bir uçak yapalım. Uçak gemisi yapmak ise teoride mümkün anca pratikte israf israf israf. LPD konusunu tekrar uçak gemisi lazım mı ya çevirirsek konudan şutlanıcaz. Uçak gemisi lazım mı yı tartışmak istersen de ÖM yada bu konu ile ilgili başlığa yazını yaz. Bu konuyu dağıtmayalım.

Ayrıca F-35B dikine havalanıyor diye dikine mi havalandıracağız sandınız? Tam yükte dikine havalanmak için ne kadar yakıt harcıyor bu kuş? Bizim gemimize de F-35B dışında başka uçaklar inip kalkabilir. Ki bunun alternatifleri de konuşulmuştu forumda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2016, 00:27 
Uzaklaştırıldı

efeturk21 dikine kaldırmak zorunda değiliz uçağı ama dikine indirmek zorundayız bu yüzden de F35B olmak zorunda
Benim konuya girdiğim husus çok basit ve neden tepki çekiyor anlamıyorum
Söylediğim şey basitti. ABD F35B ye izin vermez ise bizim hayallerimiz duvara toslayacak bu gemi ile kullanabileceğimiz ne Rusya da ne Avrupa da ne Çin de bir uçak yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2016, 02:10 
Üye

@MS haklı. Bu gemi bir uçak gemisi değil. Havuzlu amfibi çıkarma gemisi. Uçak gemisiyle alakası olmadığından (ufaklık birazcık küçük ) sadece F-35B'yi güvertesinde bulundura bilir. Ki sayın Kalyonkaptanının dediği gibi böyle bir plan şuan için yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2016, 20:28 
Süvariler

ABD neden F 35 vermesin? Biz projenin ortagiyiz ve belirli miktarda resmi siparisimiz var hatta ilk ucagimiz üretimde diye biliyorum hala forumda yok ABD vermeyecek diye bosu bosuna kendinizi yoruyorsunuz. Biz projenin basindan beri 9 ülke ile birlikte bu projeye ortagiz, projenin ortagi oldugu bir ülkeye f35 vermemek de nedir?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2016, 23:20 
Yeni Üye

Evet LHD ama güvertenin düz değil, ski jump şeklinde değiştirilmesi kararı herhalde süs olsun diye değildir diye düşünüyorum. Er yada geç F-35 B alınacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2016, 23:30 
Akıncılar

ABD neden F 35 vermesin? Biz projenin ortagiyiz ve belirli miktarda resmi siparisimiz var hatta ilk ucagimiz üretimde diye biliyorum hala forumda yok ABD vermeyecek diye bosu bosuna kendinizi yoruyorsunuz. Biz projenin basindan beri 9 ülke ile birlikte bu projeye ortagiz, projenin ortagi oldugu bir ülkeye f35 vermemek de nedir?
Ben hiç yabana atmazdım bu olasılığı. Bizim vezir, vukela tayfası başta olmak üzere ağız ishalimiz öyle bir yerde ki, yarın "Biz Ruslar ile şu ortak projeleri yapıyoruz" meselesi abartırsa, laga lugaya dönüşürse, bire on koyup konuşurlarsa adam ne diye versin en kıymetli uçağını?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2016, 00:15 
Süvariler

Evet, bencede gelişecek çizgi bu durumu değiştirebilir. Kumar bu ne geleceği belli olmaz, kendimize çok güvenmeyelimde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2016, 03:15 
Akıncılar

Aslında ben en son İsrail F-35A teslim alış törenini izlerken ciddi bir şekilde sorguladım; acep bizim teyyareler niçin taaaaaa 2019'da gelebiliyorlar diye.? Bu işte çok normal gelmiyor bana. Bizimkilerin daha ucuza getirmek için daha geç ve daha üst lot'lardan sipariş verme ve uçakların eğitim için Amerika'da 1 sene durması gibi açıklamaları var ama bu mantıklı bir yol ise, ne diye cümle alem bir an önce teslimatlarını alıyor? İsrail, şunun şurasında ne kadar oldui sipariş vereli, ilk uçağını aldı... Bizim uçaklar, hadi -F Lot'u olsun diye bekliyoruz, ki bunu bekleme lüksümüz olduğunuda hiç sanmıyorum, ne diye bunun üzerine birde uçakları memlekete getirmeden eğitim maksadıyla Amerikada tutuyoruz, işte bunu anlamakta zorlanıyorum açıkçası...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2016, 04:17 
Akıncılar

Aslında ben en son İsrail F-35A teslim alış törenini izlerken ciddi bir şekilde sorguladım; acep bizim teyyareler niçin taaaaaa 2019'da gelebiliyorlar diye.? Bu işte çok normal gelmiyor bana. Bizimkilerin daha ucuza getirmek için daha geç ve daha üst lot'lardan sipariş verme ve uçakların eğitim için Amerika'da 1 sene durması gibi açıklamaları var ama bu mantıklı bir yol ise, ne diye cümle alem bir an önce teslimatlarını alıyor? İsrail, şunun şurasında ne kadar oldui sipariş vereli, ilk uçağını aldı... Bizim uçaklar, hadi -F Lot'u olsun diye bekliyoruz, ki bunu bekleme lüksümüz olduğunuda hiç sanmıyorum, ne diye bunun üzerine birde uçakları memlekete getirmeden eğitim maksadıyla Amerikada tutuyoruz, işte bunu anlamakta zorlanıyorum açıkçası...
Topgun hocam,

Anlamakta zorlanacak bir sey yok aslinda. Hersey paraya bakiyor. Bizimkiler tam muharip seviyeye henuz ulasmamis ucaklari almak istemediler. Tam muharip operasyon kabiliyeti block-3F yazilim surumu ile kazaniliyor, yani LRIP Lot-10 uretimine block-3F yaziliminin yetismesi planlanmis. Erken block ucaklar bazilari yapisal tadilat, bazilari yazilim/hardware ile son seviyeye cikariliyor ama sivilde arac alirken basimiza gelenler gibi ilk surum sorunlari beraberinde getiriyor ve kullanildikca ortaya cikan sorunlar sonraki surumlerde gideriliyor. Ayrica LRIP-10 ve sonrasi icin birim ucak fiyati motor dahil 85 milyon $ dusmesi bekleniyor. Bu fiyat bir Rafale veya EF-2000 veya F-15'in altinda fiyat. Beklemek o acidan kotu degil, bence mantikli. Yoksa 8-10 tane block-2 veya 3I surum kullanan ucak aldiktan sonra, bu eski ucaklari yeni standarda getirmek icin SSM'nin onune agir bir fatura cikabilirdi. T129A ile T129B farki gibi. Yoksa TuAF' aynen bir Norvec ve Italya gibi ayni siralarda ucaklari almasi lazimdi. HErsey planladigi gibi gitseydi (proje gecikmeseydi, bizde zamaninda siparis verseydik vs) Malatya 7. AJU ve 172. filonun ilk F-35'lari ucuruyor olmasi lazimdi. Diger yandan ulkemizdeki 15 Temmuz ve sonrasi gelismelere bakinca, iyiki erken almamislar.

Egitim icin ucaklarin ABD'de kalmasi standard prosedur. Butun ulkelerin ucaklari ayni sekilde kaliyor orada. Burada amac henuz hic tanimadiklari ucagin hem yer personeli, hem ucucu ekibin ucak sistemlerine tam tekamul etmesi icin zaman gerekiyor, bu egitimleride ABD'li personel verecek. Ayrica simulator egitimlerininde orada alinmasi gerekiyor. Hatirlatirim, F-35'in cift koltuk modeli yok. Bu yuzden yuksek saatlerde sim ucusu yapiliyor, gercek ucuslara baslamadan once. Her ulke kendisine ait ucagi kendi personelinin egitimlerine tahsis ediyor. Turk pilot ve teknisyenlerin egitimlerinin yine Turk ucaklari kullanilarak verilmesi mantigi. ABD'nin bizim pilotlara tahsis edecek fazla ucagi yok zaten. Egitim acisindan TR'ye ozgu farkli bir sey yok.

Turkiye neden Italya ve Japonya'da acilan final assembly and check-out (FACO) facility gibi bir seyi TAI'de yapmadi onu sorgulamak yerinde olabilir. Az degil, 100 kusur ucak dusunuluyor. TAI'nin F-16 tecrubesinden sonra, ve TF-X'e hazirlanirken stealth govde birlestirmesi ve testleri vs gibi konularda tecrube kazanilabilirdi. Hatta TAI'de uretilen orta govde Lockheed'e gidiyor, ABD'ye gondermek yerine TAI'deki birlestirme hattina gidip islemleri yapilirdi. Bir kismida Italya'yadaki FACO'ya gonderilirdi. Italya FACO tesislerinde Italyan ve Hollanda ucaklari uretilecek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2016, 11:01 
Akıncılar

Turkiye neden Italya ve Japonya'da acilan final assembly and check-out (FACO) facility gibi bir seyi TAI'de yapmadi onu sorgulamak yerinde olabilir. Az degil, 100 kusur ucak dusunuluyor.
Pahalı yatırım Hocam. TAI elindeki F-35 yatırım parasını özellikle kompozitler üzerine kullandı. Elimizdeki tedarikçi altyapısı, TAI'nin makine parkı ile, orta gövde gibi altbütünleri üretebiliyoruz. Ama F-35'in toplanması F-16'dan çok farklı yapılıyor. Çok çok pahalı jiglerle falan birleştiriliyor uçak. Üzerine tabi bir de kaplama, boyama teknolojileri var. O da ayrı bir boyut.

Sanıyorum FACO için ilave masraflar şimdiye dek harcadığımızın bir kaç katı olurdu.

Yapılmayacak iş değildi ama demek ki o parayı oraya yatırmayı istemediler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2016, 18:08 
Üye
Kullanıcı avatarı

İngilizler Queen Elizabeth gemisinde kullanmak üzere f35b alıyormuş. İniş kalkış testleri yapılmış gemiye. İleride 2 uçak gemisi dahil bir çok ingiliz gemisinde kullanılması düşünülüyormuş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2016, 18:40 
Üye

Alıntı:
Alıntı:
Turkiye neden Italya ve Japonya'da acilan final assembly and check-out (FACO) facility gibi bir seyi TAI'de yapmadi onu sorgulamak yerinde olabilir. Az degil, 100 kusur ucak dusunuluyor.
Pahalı yatırım Hocam. TAI elindeki F-35 yatırım parasını özellikle kompozitler üzerine kullandı. Elimizdeki tedarikçi altyapısı, TAI'nin makine parkı ile, orta gövde gibi altbütünleri üretebiliyoruz. Ama F-35'in toplanması F-16'dan çok farklı yapılıyor. Çok çok pahalı jiglerle falan birleştiriliyor uçak. Üzerine tabi bir de kaplama, boyama teknolojileri var. O da ayrı bir boyut.

Sanıyorum FACO için ilave masraflar şimdiye dek harcadığımızın bir kaç katı olurdu.

Yapılmayacak iş değildi ama demek ki o parayı oraya yatırmayı istemediler.
Hocam Türkiye ek sipariş verse Amerika'dan sonraki en büyük kullanıcı olsa Lockheed Martin den başka parçaların üretimini talep edemez mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2016, 20:42 
Akıncılar

Ek siparişe gerek yoktur bile belki. İlave parça istedek üretimini alabiliriz belki. Ama üretim altyapısının maliyetini üstlenirsek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2016, 01:50 
Süvariler

Sizce toplam kac F35 aliriz? Bahsedilen 100 küsür haric. Ek siparisler olur mu? Yani 100 küsürü gecer miyiz zamanla?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2016, 16:42 
Üye
Kullanıcı avatarı

30 Nisan 2016'dan beri ne kadar süre geçti ve gelinen nokta daha double bottomlar kesilmiş... 5.5 seneden 4 seneye çekmek hayal mi?

30 Nisan 2016'da Erdoğan 4 sene de teslim edin diyordu...

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 12:38 
Üye
Kullanıcı avatarı

Resim

https://sehirharitasi.ibb.gov.tr/

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 14:26 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

İki ekstra sorum olacak
1. bu uydu fotografı ne kadar günceldir,
2. istanbul belediyesinin tersanelerin içini bu denli ayrıntılı gösterip koordinat vermesi ne kadar doğru bir harekettir? En fazla 2000 metrede saldırı yapılabilecek tonla boş arazi mevcut civarda

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017, 12:59 
Süvariler

Sarı vincin altındaki parça mı?

İki ekstra sorum olacak
1. bu uydu fotografı ne kadar günceldir,
2. istanbul belediyesinin tersanelerin içini bu denli ayrıntılı gösterip koordinat vermesi ne kadar doğru bir harekettir? En fazla 2000 metrede saldırı yapılabilecek tonla boş arazi mevcut civarda
1- Google Earth'deki en güncel fotoğraf geçen Ağustos ayına ait ve bire bir aynısı değil

2- İBB Görüntüyü bir başka firmadan ki muhtemelen Google'dan Google Maps üzerinden yayınladığı için bu konu daha ziyade Google Map ve Google Earth ile alakalı bir durum. Yandex Haritalarda askeri alanların üzerine belirgin şekilde bulurlu oluyor

Ağustos ayı görüntüsü

Resim

İlber Ortaylı

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 818 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 113 14 15 16 17

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: