TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 23 Nis 2017, 16:48

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 890 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 112 13 14 15 1618 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2016, 19:33 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Her kuşu sevdik bir leylek kaldı! Bir de ikincisi mi olacak şimdi bunun?

Shorlandler ne olacak, zırhsız tanklar-zma lar ne olacak? Tek erin teçhizatı ne olacak? Kurulması planlanan iha filoları ne olacak? Olmayan hava savunma sistemleri ne olacak?

Var oğlu var...

Ziya Gökalp

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2016, 19:35 
Yeni Üye

Süre pazarlığına çok takılmamak lazım, 5.5 yıl (66 ay) olarak söylenen süre bence zaten kesin kabul için verilen max bir süredir.
Bunu 28-30 ay tekne inşaatı, bir kısmı tekne inşaatına dahil 18-20 ay donatım ve bir kısmı artık hizmette sayılabilecek 10-15 ay test süresi olarak düşünürsek 4,5 yıl civarı bir süre ortaya çıkıyor. Erdoğan' da bunu biliyordur. İşler yolunda gider, gecikme olmazsa 4,5 yıl sonra tekne kızaktan inerken tören yaparsa ona ve kamuoyuna yetecektir.

Yeni proje konusu ise yıllardır bir küçüğü veya bir büyüğü şeklinde söyleniyor ama ben aynı sınıf gemiden bir tane daha istendiğini düşünüyorum.
Zaten en mantıklısı da budur. Anadolu' dan sonra daha yeteneksiz çok rollü bir amfibi gemi istenmez. Anadolu' dan daha büyük bir çok rollü amfibi gemi ise fazla olur.
Anadolu' dan daha uzun-geniş ama amfibi olmayan mini uçak gemisini ise şimdilik hayal etmek zor. Bu gemiyi tedarik etmek, işletmek, sırf bu gemi için 20-25 F-35B daha tedarik edip, işletmek çok çok zor. Zaten pek mantıklı da değil. Anadolu için bile bütçe-yapılanma anlamında devlet ve kuvvet zorlu bir yola giriyor.
Ekonomisiyle, dış politikasıyla, iç istikrarıyla hayal ettiğimiz noktaya ulaşabilirsek hayal etmek lazım bunları. Shortland ile şehit verilen yere Shortland ile intikal edip yine şehit verirken değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2016, 19:44 
Uzaklaştırıldı

Shorlandler ne olacak, zırhsız tanklar-zma lar ne olacak? Tek erin teçhizatı ne olacak? Kurulması planlanan iha filoları ne olacak? Olmayan hava savunma sistemleri ne olacak?

Var oğlu var...
LPD sevdasını en başından beri anlamış değilim. Reel politik olarak sınırlarımızın binlerce mil ötesinde petrol sahamız, platformumuz olsa ya da sınır ötesi uzak diyarlarda askeri üslerimiz olsa bir nebze anlarım.

Ya da ekonomik olarak çok büyümüş, kabına sığamayan dolayısıyla deniz aşırı yerlerde hak ve menfaatlerini koruması/geliştirmesi gereken bir ülke olsak yine anlarım.

Ancak bu iki durumdan da oldukça uzağız.(Katardaki askeri üssümüzü bahane etmesin kimse...)

Yurt içinde ve sınırımızın dibinde bu kadar vaka varken, alınacak onlarca önlem; yenilenecek onlarca karakol ve askeri araç varken çok fuzuli buluyorum Lpd işini.

Daha yüksek irtifa füze savunma sistemimiz yok denize inmiş/inmekte olan bölgesel alan savunması yapacak hava savunma destroyeri yok, uçak sayımız yeterli değil üstüne F-4'ler erken emekli ediliyor, F-35 gecikiyor..

Bizim durumumuz ayranı yok içmeye tahtırevanla gider ... Olayına benziyor...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2016, 20:01 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Var oğlu var...
LPD sevdasını en başından beri anlamış değilim. Reel politik olarak sınırlarımızın binlerce mil ötesinde petrol sahamız, platformumuz olsa ya da sınır ötesi uzak diyarlarda askeri üslerimiz olsa bir nebze anlarım.

Ya da ekonomik olarak çok büyümüş, kabına sığamayan dolayısıyla deniz aşırı yerlerde hak ve menfaatlerini koruması/geliştirmesi gereken bir ülke olsak yine anlarım.

Ancak bu iki durumdan da oldukça uzağız.(Katardaki askeri üssümüzü bahane etmesin kimse...)

Yurt içinde ve sınırımızın dibinde bu kadar vaka varken, alınacak onlarca önlem; yenilenecek onlarca karakol ve askeri araç varken çok fuzuli buluyorum Lpd işini.

Daha yüksek irtifa füze savunma sistemimiz yok denize inmiş/inmekte olan bölgesel alan savunması yapacak hava savunma destroyeri yok, uçak sayımız yeterli değil üstüne F-4'ler erken emekli ediliyor, F-35 gecikiyor..

Aaaa olur mu hiç sayın hocam. İç karışıklık çıkan ülkelerden vatandaşlarımızı tahliye edemiyormuşuz. Kıç kadar İsrail Yemen'den nasıl Lpdsiz Uçak gemisiz tahliye etmiş hayret yahu...

Şimdi yaptık mı taramalı-tahliyeli bir Lpd, oh mis gibi dünyayı titretiriz.

Shorlandler ile şehit verecez artık ama salla Anadolu çocuğu kimin umurunda, biri gider diğeri gelir, adamdan bol ne var.

Ziya Gökalp

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2016, 20:07 
Akıncılar

Alıntı:
TGG-ANADOLU dan daha büyük bir ucak gemisi yapmaya niyetlensek bile bu geminin nukleer takaatlı olması şart değil. Bakınız Ingiltere' nin yeni oyuncakları da konvansiyonel takaatlı.
Gerçi HMS Queen Elizabeth in fiyatı 10 milyar dolar dan fazla.
Kuvvete hiç para vermezsek belki alırız bizde bir tane :)
UK'nin Elizabethleri konvansiyonel mi? Yani bildiğimiz dizel mi yakıyorlar ? :o

Aynen öyleler

Installed power:
2 × Rolls-Royce Marine Trent MT30 36 MW (48,000 hp) gas turbine
4 × Wärtsilä 38 marine diesel engines (2 × 12V38 8.7 MW or 11,700 hp & 2 × 16V38 11.6 MW or 15,600 hp)
Propulsion:
Full integrated electric propulsion
4 × Converteam 20 MW Advanced Induction Motors Two shafts; fixed pitch propellers

https://en.wikipedia.org/wiki/Queen_Eli ... ft_carrier

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2016, 20:10 
Üye

Alıntı:

Var oğlu var...

Türkiyenin siyasi stratejisi Eski Osmanlı Nüfuz alanındaki ülkeleri tekrar uydu çeperine eklemek yönünde. Bunun içinde mantıklı ikili ilişkiler,iyi ekonomik antlaşmalar ve sık askeri şovenizm lazım söz konusu bölgelerde. Bu yüzdendir ki böyle bir gemi lazım. Ayrıca ortak nato operasyonlarında da gerekebilir. Olaki Türkiye Fransanın libyayı vurdurduğu gibi uluslarası bir birlikle öncül hedef aldığı bir ülkeyi vurdurmak isterse bu tür gemiler komuta ve harekaat merkezliği yapacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2016, 20:37 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

4 × Converteam 20 MW Advanced Induction Motors Two shafts; fixed pitch propellers
Tahriki elektrik motorları sağlıyor. Bu şekilde teorik olarak tek jeneratöre bağlı motorla bile seyir yapabilir. Bekayı artırıcı bir özellik. Aslında fırkateynlerdede bile fena olmaz gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2016, 22:02 
Genel Yetkili

Katar diyorum, somali diyorum, sudan diyorum ve çekiliyorum...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2016, 22:26 
Üye

LPD'nin gerekliliğini mi tartışıcaz yıllar sonra tekrar? Bu konu çoook önce kapanmıştı diye hatırlıyorum, ben bilgisizlikten dolayı yazmaya çekingen uzaktan okuyup öğrenmeye çalışan pasif bir üyeydim(hala da çok farklı değilim gerçi). LPD elbette gereklidir ha 2. si ise tartışmaya açıktır, bütçemiz yeterli olsa neden olmasın ? Ama daha sırada Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi ve TF-2000 gibi birincil öncelikler olmalı. Ha birde hala kullanılan shortlandlar...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2016, 22:30 
Üye

Bugün değilse bile yarın lazım olacak. Sonra acil alım ihalelerini eleştiririz neden önceden temin edilmedi diye.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2016, 22:45 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Nükleer uçak gemisine sahip olmamamız sizlerce de bir eksiklik mi ? :)
Eksiklik.

Ama hala vietnam savaşından kalma tank,helikopter,hava savunma sistemleri,silah,top,gemileri ve uçakları kullandağımızı düşündüğümüzde;

Eksiklik değil.

Zaten şu an elimizdeki silahları kafa kafaya modern yerli versiyonlarıyla değiştirsek birazda eğitimle dünyanın en iyi 5. ordusu oluruz. Öyle bir büyüklük irtiba ediyor keza.

Deniz Kuvvetlerinden bahsediyorsak sanırım dünyadaki kullandığı ekipman ve eğitim seviyesi bakımından oldukça yüksek düzeyde, haliyle pek de vietnamdan kalma değiller.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2016, 22:45 
Yeni Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2016, 23:31 
Genel Yetkili

Link mi istenmişti..

Herhalde 24 yıldır filan yarım kulakla dinliyorum , ilk defa konuşmasını kendime de hitap eder buldum. Keşke hep böyle ağdasız, gerçekçi ve açık konuşsalar.

Biraz dinleyici kitle ile de ilgili ama , sanırım metin yazarı konuya hakim birisi..

Not : Devrim mi dedi o ?!!!!! :shock:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2016, 23:34 
Yeni Üye

4 yılda bitsin dedi :) hadi hayırlısı sanki ikinci gemiyi de sipariş ederiz izlenimini edindim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2016, 23:43 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Var oğlu var...

Evet ben de aynen bu şekilde düşünüyorum. Hem yapım, hem de işletme maliyeti itibariyle LPD'nin bizim çapımızdaki bir ülke için lüks olduğu kanaatindeyim. CB'nı bu noktada ikna edenler askeri yetkililer olmalı. Yoksa onun bu sahada karar alacak bilgisi yoktur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2016, 23:49 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:

Var oğlu var...

Evet ben de aynen bu şekilde düşünüyorum. Hem yapım, hem de işletme maliyeti itibariyle LPD'nin bizim çapımızdaki bir ülke için lüks olduğu kanaatindeyim. CB'nı bu noktada ikna edenler askeri yetkililer olmalı. Yoksa onun bu sahada karar alacak bilgisi yoktur.
Askerler deyince aklıma geldi. 2000/2001 tarihli bir haberde 90'lı yıllarda DzKK'nın uçak gemisi "hayalleri" olduğu yazıyordu. Hürriyet gazetesi arşivinde görmüştüm diye hatırlıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2016, 23:53 
Uzaklaştırıldı

Eyvallah da oradaki üs ve muhtemel üsleri ne amaçla kullanacağız?.. Her birine 4-5 atak koysak yeterli gelmeyecek mi?.. F-35'le o ülkelerde hangi görevleri yapacağız?.. Üslerin içine pist yapıp silahlı hürkuş koysak yeterli olurdu. Hatta Sudan ve Somali için hoş atak bile lüks ya neyse...

Eğer gerçekten büyük politik çıkarlarımız/olası büyük ekonomik menfaatlerimiz yoksa(ki emare de yok bu yönde) lpd ve donatımına harcanacak para gerçekten büyük israf...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 00:04 
Genel Yetkili

Alıntı:
Eyvallah da oradaki üs ve muhtemel üsleri ne amaçla kullanacağız?.. Her birine 4-5 atak koysak yeterli gelmeyecek mi?.. F-35'le o ülkelerde hangi görevleri yapacağız?.. Üslerin içine pist yapıp silahlı hürkuş koysak yeterli olurdu. Hatta Sudan ve Somali için hoş atak bile lüks ya neyse...

Eğer gerçekten büyük politik çıkarlarımız/olası büyük ekonomik menfaatlerimiz yoksa(ki emare de yok bu yönde) lpd ve donatımına harcanacak para gerçekten büyük israf...

Gaz sahaları, Lng konvoyları, rafineri, ticari gemi konvoyları, askeri üs güvenliği, hint okyanusu ziyaretleri, insani yardım operasyonları, cibuti limanı güvenliği, hava desteği, asker taşıma, tehdit, caydırıcılık vs. vs.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 00:21 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Halka güvendir.
Düşmana korkudur.

Zira Cumhurbaşkanımız'ın nükleer uçak gemisinden bahsetmesinin de sadece prestijden ibaret olma ihtimali var, ancak, eğer elimizde kaynak olursa, neden olmasın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 00:23 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Somali işi asla küçümsenmemeli. Orası bizim için çok büyük bir fırsat. Eğer o yönde hırslarımız ve çabalarımız varsa böyle gemilerimiz de olmalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 00:28 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Link mi istenmişti..

Herhalde 24 yıldır filan yarım kulakla dinliyorum , ilk defa konuşmasını kendime de hitap eder buldum. Keşke hep böyle ağdasız, gerçekçi ve açık konuşsalar.

Biraz dinleyici kitle ile de ilgili ama , sanırım metin yazarı konuya hakim birisi..

Not : Devrim mi dedi o ?!!!!! :shock:

Ben son 1 yıldır diyorum. 2016'da savunma sanayii reformu geliyor. İlk büyük ipucuda bu konuşmadır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 00:35 
Süvariler

Bu gemi bize cok lazimdi. Lazim degil diyenler birdaha dusunsun konusalim. Bu gemi ile istedigin yere gider istediginin tepesine cökersin ve bu gemi bizi baska bir klasmana yukseltecek kazandiracagi tecrubeler ile baska projelerin onu acilacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 00:55 
Akıncılar

Bir kelime uzerinden cok fazla anlam cikarmaya gerek yok. Nukleer ucak gemisi, veya nukleer denizalti gibi konular "belki"( o da belki) 30-40 yil sonrasinin konularidir. Hic kimseden, parayla dahi, alamayacagimiz seylerin hayalini kurmaya gerek yok. CB'na birisi muhtemelen brifing veya sunum sirasinda ABD, Fransa, Rusya gibi ulkelerin ucak gemilerin nukleer guc kullandigindan bahsetmis, sinirsiz enerji ile uzun sure denizlerde gorev yaptiklarindan felan bahsetmistir. Konusma metnini yazan kiside eklemis. Maksat bize uygun ucak gemisine sahip olmak ve isletmek ise nukleer guc kullanmaya gerek yok. Piyasada uzerinde 15-20 tane F-35B, ve 3-4 AEW/8-10 genel maksat helikopter konuslandirabileceginiz konvansiyonel guclu ucak gemilerinin ornekleri var. Yeterki siz paradan haber verin, kulanicida plan, ve programi yapsin. Velhasil, once su LHD'nin bir tadina bakalim, hayatinda ucak gemisi isletmemis donanma LHD ile kiyisindan kosesinden bir tadina baksin. F-35B filosu kursun bakalim. Yine donup dolasip bir suru projeyi 10 milyar(+1-1.5 milyar $ Jandarma) dolar ile nasil finanse edecegimize karar verelim once. Altay mi uretecegiz, 100 kusur tane F-35 mu siparis edecegiz, TF-2000 mu yapacagiz, TF-X'mu gelistirip uretecegiz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 01:20 
Süvariler

7.5 milyar dolara köprü yaptık. Uçak gemisi de sıkıntı olmaz alınır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 01:46 
Süvariler

7.5 milyar dolara köprü yaptık. Uçak gemisi de sıkıntı olmaz alınır.

Zaten konu askeri olunca bir tek paramız yok üstadım. Onun dışında maşallah her şeye paramız yetiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 01:58 
Akıncılar

Bu gemi bize cok lazimdi. Lazim degil diyenler birdaha dusunsun konusalim. Bu gemi ile istedigin yere gider istediginin tepesine cökersin ve bu gemi bizi baska bir klasmana yukseltecek kazandiracagi tecrubeler ile baska projelerin onu acilacak.
Evet evet Suriye ve K Irak'a deniz getirelim de bölücü terör örgüt'nin uzerine cokelim bakalim. LHD'den kalacak F-35B'nin attigi bombanin tadina baksin bir bölücü terör örgüt. Saka gibi. Sinirimizdan kus bakisi en fazla 70km uzakta karargah kurmus ve surekli Turkiye'yi tehdit eden orgutun tepesine cokemiyorsun, ama LHD ile uzak diyarlari fethetmeyi dusunuyoruz oyle mi? Hadi 70km'yi gectim, sinirimizin yanindaki Zap, Avasin, Gora gibi kamplari dahi kontrol edemiyorsun. K. Irak uzerinde ABD'nin izni ile IHA ucuruyorsun, Kilis'i roket yagmuruna tutuyorlar, elinde kolun bagli bekliyorsun. Pardon, dua, abdest, yercekimi koruyoruz. Daha dun sinirda 3 obusumuz roketlenmisti degil mi? Bir torende yagli balli cumleler kullanildi diye birden kendimizi super guc sandik, havalara uctuk.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 02:01 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Köprü, yap - işlet - devret yöntemiyle yapıldı.
Devlet sermayesiyle değil, özel firmanın sermayesiyle.
Şu dönem için mantıklı karar.

-------
Bölücü Terör Örgütü'ya yapılacak ciddi işlem, başka devletler ile ciddi çatışmalar demektir.
Hele hele İran ile.
Yoksa yüz kere yapılmış olurdu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 02:03 
Üye

Alıntı:
. Daha dun sinirda 3 obusumuz roketlenmisti degil mi? Bir torende yagli balli cumleler kullanildi diye birden kendimizi super guc sandik, havalara uctuk.
Sayın Robust size katılıyorum ve merak d aediyorum askerdeyken hep söylenirdi yanlışlıkla da olsa bir mermi kaybetmenin ya da sıkmanın cezası hapistir diye acaba 3 obüs onlarca mühimmat kaybına sebep olanlara ne ceza verilecek...İnşallah tepeden en alta sorumlu herkes en ağır şekilde cezalandırılır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 02:24 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

10 sene önce bu forum ilk kurulduğu zamanki birde şimdiki bakışı, tartışmaları ve beklentiyi karşılaştırsak, müthiş bir sıçrama içinde olduğumuzu fark edersiniz. Bir ön sene sonra belkide ciddi ciddi uçak gemisi tartişacagiz kim bilir. Yaşanan sıkıntılara rağmen iyi yoldayiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 02:33 
Akıncılar

Yanlız cumhurbaşkanı güzel konuşma yapmış.
Biraz ABD ye de geydirmiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 02:34 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 03:59 
Süvariler

Alıntı:
Köprü, yap - işlet - devret yöntemiyle yapıldı.
Devlet sermayesiyle değil, özel firmanın sermayesiyle.
Şu dönem için mantıklı karar.

-------
Bölücü Terör Örgütü'ya yapılacak ciddi işlem, başka devletler ile ciddi çatışmalar demektir.
Hele hele İran ile.
Yoksa yüz kere yapılmış olurdu.
Adam gibi bir süreç olsaydı yap-işlet-devretle bu köprü, yol ve kamulaştırmalar dahil taş çatlasın 5 milyar dolara mal edilirdi. Böylelikle biz adamlara 9-10 milyar dolar garanti eder kurtulurduk. Ortada ciddi rant döndüğü için özel sektör yap-işlet-devretle köprüyü bunun iki katına mal etti. Bunun karşılığında biz adamlara 20 milyar dolar nakit para kazanacaklarının devlet olarak garantisini verdik.
Bir kere bu garanti olayı yanlış zaten. Risk olmadan serbest piyasa olmaz. Adam geliyor buraya bir yatırım yapıyor. Bunun zarar etme ihtimali yok. Yahu bu adam gelecek orayı bağımsız olarak işletecek ücretlendirmesini kendi yapacak, baktı ki kar ediyor oh ne ala 20 yerine 30 kazansın. Baktı zarar ediyor belki ücreti düşürecek sürümden kazanacak, belki zarar edecek iflasa gidecek. Sen bu adama hiçbir şey garanti etmeyeceksin. Kapitalistsen budur. Sosyalistsen apayrı bir dünya zaten.
Faydalı mıdır? Fevkalade faydalıdır. Yapılsın mı? Yapılsın. Yap-işlet-devret? Harika bir olay. Ama birileri de vergi ödeyen insanın sırtına basıp birilerini zengin etmesin. Adalet olsun. Hakkaniyet olsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 04:22 
Süvariler

Alıntı:
Evet evet Suriye ve K Irak'a deniz getirelim de Bölücü Terör Örgütü'nin uzerine cokelim bakalim. LHD'den kalacak F-35B'nin attigi bombanin tadina baksin bir Bölücü Terör Örgütü. Saka gibi. Sinirimizdan kus bakisi en fazla 70km uzakta karargah kurmus ve surekli Turkiye'yi tehdit eden orgutun tepesine cokemiyorsun, ama LHD ile uzak diyarlari fethetmeyi dusunuyoruz oyle mi? Hadi 70km'yi gectim, sinirimizin yanindaki Zap, Avasin, Gora gibi kamplari dahi kontrol edemiyorsun. K. Irak uzerinde ABD'nin izni ile IHA ucuruyorsun, Kilis'i roket yagmuruna tutuyorlar, elinde kolun bagli bekliyorsun. Pardon, dua, abdest, yercekimi koruyoruz. Daha dun sinirda 3 obusumuz roketlenmisti degil mi? Bir torende yagli balli cumleler kullanildi diye birden kendimizi super guc sandik, havalara uctuk.
Ne yapilsa Kandil'e atalim diyen kafadasiniz sanirim. Öyleyse konusmaya tartismaya degmez. Istenirse irade koyulursa Kandil'de de Zap'tada, Basyan'da da Hakurk'da da, Avasin'de, Gora'da, Jerma'da baski kurulur, ama buna niyet var mi? Yok. Ha bununla bu gemiyi nasil bagladiniz onuda cok merak ediyorum. Siz hukumet ile ülkeyi karistirmissiniz, hukumetler basiretsiz olabilir ama hukumetler gecici devlet ebedidir. Birgun elbet bir babayigid cikacak bunlarin analarini belleyecek. Ama bunlar olmuyor diyede tank, top, gemi yapmayalim mi?

Bugun yapilanlar yarinin garantisi. Biz suan fidani diktik onun buyuyup yesillenip meyve vermesini bekliyoruz verecekde. Bugun baslananlar 50 yil once baslasa suan cok farkli yerde olurduk, ama bugun baslandi 50 yil sonra bambaska bir yerde olacagiz. Bu gemi büyük bir olay bundan kazanilan tecrube ile daha guzel seyler yapilacaktir. Milgem gibi. Milgem yapilir tecrube kazanilir tf 2000 gelir, o yapilir baska birsey gelir.

Hukumeti forumda en cok elestirenler arasindadirim, bu yuzden defalarca mesajlarim silindi ama hukumet basiretsiz diye calismayalim mi? Yapmayalim mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 05:32 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:
Evet evet Suriye ve K Irak'a deniz getirelim de Bölücü Terör Örgütü'nin uzerine cokelim bakalim. LHD'den kalacak F-35B'nin attigi bombanin tadina baksin bir Bölücü Terör Örgütü. Saka gibi. Sinirimizdan kus bakisi en fazla 70km uzakta karargah kurmus ve surekli Turkiye'yi tehdit eden orgutun tepesine cokemiyorsun, ama LHD ile uzak diyarlari fethetmeyi dusunuyoruz oyle mi? Hadi 70km'yi gectim, sinirimizin yanindaki Zap, Avasin, Gora gibi kamplari dahi kontrol edemiyorsun. K. Irak uzerinde ABD'nin izni ile IHA ucuruyorsun, Kilis'i roket yagmuruna tutuyorlar, elinde kolun bagli bekliyorsun. Pardon, dua, abdest, yercekimi koruyoruz. Daha dun sinirda 3 obusumuz roketlenmisti degil mi? Bir torende yagli balli cumleler kullanildi diye birden kendimizi super guc sandik, havalara uctuk.
Ne yapilsa Kandil'e atalim diyen kafadasiniz sanirim. Öyleyse konusmaya tartismaya degmez. Istenirse irade koyulursa Kandil'de de Zap'tada, Basyan'da da Hakurk'da da, Avasin'de, Gora'da, Jerma'da baski kurulur, ama buna niyet var mi? Yok. Ha bununla bu gemiyi nasil bagladiniz onuda cok merak ediyorum. Siz hukumet ile ülkeyi karistirmissiniz, hukumetler basiretsiz olabilir ama hukumetler gecici devlet ebedidir. Birgun elbet bir babayigid cikacak bunlarin analarini belleyecek. Ama bunlar olmuyor diyede tank, top, gemi yapmayalim mi?

Bugun yapilanlar yarinin garantisi. Biz suan fidani diktik onun buyuyup yesillenip meyve vermesini bekliyoruz verecekde. Bugun baslananlar 50 yil once baslasa suan cok farkli yerde olurduk, ama bugun baslandi 50 yil sonra bambaska bir yerde olacagiz. Bu gemi büyük bir olay bundan kazanilan tecrube ile daha guzel seyler yapilacaktir. Milgem gibi. Milgem yapilir tecrube kazanilir tf 2000 gelir, o yapilir baska birsey gelir.

Hukumeti forumda en cok elestirenler arasindadirim, bu yuzden defalarca mesajlarim silindi ama hukumet basiretsiz diye calismayalim mi? Yapmayalim mi?
Beni tanimadigimiz yorumlarinizdan anlasiliyor. Tanimadigimiz insan hakkinda oyle kesin yorum yapmayin. O yuzden uzatmayacagim. Bu gemi ile bir yerlere gidip ulke tepelemek(?), yerine once kendi isimize bakalim. Turkiye'nin gelecegi hakkinda keske sizin kadar iyimser olabilseydim. Goruntu hic iyi degil cunku.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 07:33 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

Beni tanimadigimiz yorumlarinizdan anlasiliyor. Tanimadigimiz insan hakkinda oyle kesin yorum yapmayin. O yuzden uzatmayacagim. Bu gemi ile bir yerlere gidip ulke tepelemek(?), yerine once kendi isimize bakalim. Turkiye'nin gelecegi hakkinda keske sizin kadar iyimser olabilseydim. Goruntu hic iyi degil cunku.
Guzel kardesim kimse sana gidip biryeri dagitalim dememis, sen kendin girmissin o konulara. Benim anlatmak istedigim bugun yapilanlar yarin icin, cocuklarimiz icin. Bugun yapilan altyapi elli yil once yapilsaydi bugun cok farkli olurdu dedim ama siz israrla baska anladiniz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 08:23 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:

Guzel kardesim kimse sana gidip biryeri dagitalim dememis, sen kendin girmissin o konulara. Benim anlatmak istedigim bugun yapilanlar yarin icin, cocuklarimiz icin. Bugun yapilan altyapi elli yil once yapilsaydi bugun cok farkli olurdu dedim ama siz israrla baska anladiniz.
Basitten alalim o zaman. Yukarida siz degilmiydiniz bu gemi ile istedigin yere gider tepesine cokersin, ve bu gemi bizi ust klasmana atacak diyen? O kadar uzun mesafelerde ulke tepelemek yerine once yani basimizdaki dusmani temizlesek nasil olur diyoruz. Kendi yani basindaki dusmanin var, gemiye felanda gerek yok. Bunu yapmak icin ulkelerin devlet akli olur, kim iktidar olursa olsun, devlet akli dogrusunu ve geregini yapar(yapmasi gerekir). Ulkede ne devlet akli kaldi, ne de dogru duzgun isleyen bir karar mekanizmasi var. Tek adamli yonetimin ulkeyi getirdigi filmi seyrediyoruz hep beraber. MGK toplandiginde kim ne konusuyor merak konusu benim icin. 1987'de ilk F-16 envantere girerken TV'den canli seyrettim, rahmetli Sener Koltuk ilk TAI montaji ucagi ucurdu. Cok gurulandim, gozlerim yasardi. Hepsi bir montaj ucak icin ama degeri buyuktu, ilk defa HvKK'nin modern bir ucagi olacakti, HVKK resmen bir ust klasmana yukselecekti. Simdi LHD icin yorum yazanlarida anliyorum, 30 yil once F-16'nin ilk envantere girisi beni heyecanlandiridi, bugun LHD kaynak toreni sizi heyecanlandiriyor. Evet Turkiye'ye faydasi olacak, kuvvet aktarimi yapabilecek, baris zamanlarindaki faydasi, savas doneminde daha fazla olacak ama bakiyorum CB'nin konusmada verdigi gaz ile millet dunyayi fethetmeye gidiyor. Mesele benim acimdan bundan ibarettir. Aslinda CB'nimiz Milgem'in gecikmesinden bahsetti konusmasinda ama kendi rolu neydi o gecikmede birde ondan bahsetseydi keske.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 10:49 
Süvariler

CB 4 yılda biterse başka siparişlerde gelecek diyor. Anadoluya kardeş geliyor o zaman.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 11:33 
Akıncılar

Bence 2 lhd yerine 1uçak gemisi ve yancıları daha isabetli olurdu.

Bence bunların hepsi şu aşamada alım listesinde aslında alt sıralarda olması gereken platformlar,

neyse madem şov yapacağız bu direkt uçak gemisi oltaydı. :

Memleketin en acil ihtiyacı terör iç güvenlik ihtiyaçları hariç tf 2000 dir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 11:51 
Uzaklaştırıldı

CB 4 yılda biterse başka siparişlerde gelecek diyor. Anadoluya kardeş geliyor o zaman.
"4'e çektiğimiz andan itibaren size yeni siparişler geleceği gibi bizimde yeni siparişlerimiz olacak." diyor.

Bizim siparişlerden kasıt dediğiniz gibi bir kardeş olabilir de; diğer yeni siparişler(?)i anlamadım ben...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 12:55 
Akıncılar

Normalde siyaset ile ilgili konuşmalara hiç katlanamdığım bu dönemde;
Cumhurbaşkanımzın ''Çok Amaçlı Amfibi Hucum Gemisi'' törenindeki konuşmasını oturup bir kaç kez izledim.
Geminin maketine baktım, silah yükü-kabiliyeti ve mevcut savunma ihtiyaçlarımızı düşündüm.

Savunma sanayi konusunda açık konuşmlara pek rastlamıyoruz ya, ben de bu açık dobra konuşmayı anlamaya çalıştım.
Alıntı:
Savunma sanayi projelerini kişisel himayem altına aldım. Her biriyle özel olarak ilgilendim.
Her projede önümüze öyle engeller çıktı, daha doğrusu çıkartıldı ki, öngördüğümüzden daha yavaş bir ilerleme kaydettik.
Aslında bu projede onlardan bir tanesidir ha.
Peki biz bu gemiyi diyelim ki dört sene içinde rekor bir şekilde kabuk-gövde olarak işledik ve aynı CB. nın bahsettiği ve tarihten örnek verdiği gibi, müttefiklerimiz bize parasını ödediğimiz halde F-35 / Helikopter /Motor vs. vs satmadılar-vermediler-geciktirdiler.
Bu durumda ne olacak, Tarih tekerrür mü edecek, yoksa erken öten horozun gazeli boşamı gidecek, kendi göbeğimizi mi keseceğiz, yoksa göbeğimizden dalgamızı mı göremiyoruz :?: Veya Ski-jump'dan Hürkuş mu atlatmanın yollarını mı arayacağız.

ABD'ye laf çakıyor basın önünde giydiriyoruz, davamızda haklıyız da, peki onlar bu sözleri hiç not etmiyorlar mı :?:
Veya ''İntikam soğuk yenen bir yemektir'' hesabı, siz gemiyi ortaya çıkartmak için yıllarınızı-enerjinizi- paralarınızı bir harcayın, tüm hesaplarınızı F-35B'ye göre yapın biz son golu-son saniyeye saklıyoruz, diye akıllarından hiç geçirmiyorlarmıdır :?:

Kendi göbeğimizi keseceğiz de, Elin jet-skisi ile tatile gitmeye çalışıyoruz birde havamızdan geçilmiyor.
Hiç bir sac kesim töreninde, geminin geleceğine ve katkısına yönelik bu kadar karamsar olmamıştım.

Ha bu arada, MİLGEM'in daha erken, daha ileride olmamasının sebebini de öğrenmiş olduk ''BÜROKRATİK OLİGARŞİ''

Tarihe Not:
-Nusaybin'de 3 asker şehit 14 asker yaralı.
-G.Antep'de bombalı saldırı, 1 polis şehit, 19'u polis 23 yaralı.
-Kilis'e Roket saldırısı, biri hamile beş kadın yaralı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 13:03 
Uzaklaştırıldı

Bir çok kez söyledim tekrar edeyim kendimi: Kritik meselelerdeki planlarımızı, geleceğe dönük yol haritalarımızı ayan beyan halkın ve düşmanların önünde konuşmak bunu da basit iç politika/oy hesabı nedeniyle yapmak... Ne kadar ucuz bir siyasettir.. Halk hüloğğ çekince nirvanaya varan egolar... Biraz da susun artık kardeşim.. Hani ortadoğuda sınırlar çizen olacaktık... Ne oldu miting meydanlarında attın tuttun da... Sonuç bugün Antepte patlayan işit bombası, Kilis'e hergün düşen işit roketleri... al sana oyun kuran Türkiye... Yahu dünyayı yöneten Abd bile çıkıp "Dünyanın tek gücü benim, herkes bana tabi olacak" demiyor... Biraz gizlilik biraz alçakgönüllülük... Yok ama yok... Sonradan görme liderler... Obama'nın kalenderliğine bak bir de bizim herkese ayar çeken dünya liderine...

Birazcık israilden örnek alın.. Adamlar nükleer santral kuralı 40 yıl oldu ama resmi olarak sorulduğunda cevap vermiyorlar. Hepimiz biliyoruz Necef Çölünde nükleer santralde yılda ortalama 10-15 arası nükleer başlığa yetecek zenginleştirilmiş uranyum ürettiklerini. Ama konuşmuyorlar, konuşturmuyorlar... Allah muhafaza biz bir nükleer program başlatsak muhtarlar toplantısında gör eğlenceyi...

Siyasetçilerimiz, devlet adamı olamadılar bir türlü.. Devletin her kademesine geldiler ancak hala basit siyasi hesaplar peşindeler...

Bunları israile staja göndermek gerek "Devlet Adamlığı" konusunda...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 15:59 
Üye

İ sınıfını da kalkavanların alacağını görmüş olduk. Ve büyük ihtimalle anadoluya kardeşi de onlar yapacak.

İşin acı kısmı ise, ispanyollara dizayn yaptırılırken , aynı anda bizim mühendislerimizin yetiştirilmemiş olması ve Sedefin olmayan dizayn bölümü de bu konuda yetkinleşememesi. Şu anda Anadolu da bir revizyon gerekse navantianın kapısını çalacağız. Keza İ sınıfı da öyle olacak, sadece üretim planlarını alıp inşaa edecekler, dizayn edecek mühendisi yetiştirme işi Pendik Tershanesine kalacak, onlardan da mühendisler tam olgunlaşmadan hizmet yükümlülüğü kalkınca Sedef vb ticari tershanelerin dizayn harici her iş yapan departmanlarına kayacak.
Daha üretim planı ve inşaa resimleri bitmeden saç kesildi kaynak başladı. Revizyon gelince ne olacağını çok merak ediyorum.

4 yılda bitmesi konusunda tereddütlerim var, kuvvet 4 yıla kadar bu gemiye yerleşecek personeli yetiştirebilecek mi, ya da bu gemi teslimden kaç yıl sonra , öngörülen farklı görev konfigurasyonlarını icraa edebilecek olgunluğa erişecek? Orada burada bayrak gösterirken hangi ara eğitimler yapılacak?

Cb mudahil olmaması olan konulara girdi, herşeyi geçtim savunma sanayii ne onun ne danışmanlarının kavrayacağı bir mevzuu. Para kaynağı bir yana zaten kısıtlı olan insan kaynakları yanlış yerlerde harcanıyor ve projeler gecikiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 17:28 
Üye

CB bir çift sözüm var o duymasa da okumasa da ben genede söyleyim;

Sen değil misin Türk Savunma Sanayisine darbe vuran Adnan Menderesi masum diye anan.
Sen değil misin KOÇ un elinden ihale alıp ve savaş gemisi üretimimize taş koyan.
Sen değil misin masum Türk mühendis subaylarını yalan yere hapiste tutan.

İnşallah bu geminin donanmaya katıldığı günü görmeye ömrün yetmez...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 21:55 
Yeni Üye

Kıbrıs zaten uçak gemisi değilmi? Nükleerine ne gerek var?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2016, 09:13 
Yeni Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2016, 12:30 
Üye

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=dvV8TR0rar8[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2016, 13:08 
Üye
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2016, 13:56 
Akıncılar

Bu gemi denize indiği gün bu forumun halini düşünemiyorum :lol: :lol: :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2016, 14:18 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2016, 14:21 
Akıncılar

O günler geldiğinde, ben bir Yunan olsam, açarım bir şişe uzo, merakla Türkiye'nin bu gemiyle ne yapacağını izlerim. Zira Türkiye'nin kendisi de bu gemiyle ne yapacağını bilmiyor.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 890 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 112 13 14 15 1618 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: