TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 19 Oca 2018, 22:43

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1130 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 118 19 20 21 22 23 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD)
MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2017, 21:23 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alsak bir türlü almasak bir türlü.
Ama önce sağlam bir fırkateyne ihtiyacımız olduğu kesin.Zaten ispanyollardan alacaktık.
Abd&yunan tehlikesi yaklaşıyor.
Zarrapta zaten öttü amerikada.İşler b.ka saracak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2017, 21:40 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Valla hocam başta envanterden çıkarılmak istenen yaşlı bir gemi zannettim, eğer satmaya niyetlendilerse. Bir de yapısı gereği f-35b işletemeyecek bir şeye de benziyor. Bu nedenle bizimkiler bu gemiye işletmek için değil de metalini ayrıştırıp kullanmak için niyetlendi diye düşündüm.
Sonra baktım ben de, 1995'te mi, 1998'de mi ne yapılmış. Yanılmışım eski falan değilmiş...
Çoktandır başı karada o geminin zamanını donanma uzatmaya çalışıyordu. Şimdi ise kar ederek satıp yeni platformlar için bütçe yaratma gayretindeler.
Strategic Defence and Security Review 2010
https://en.0wikipedia.org/index.php?q=a ... lld18yMDEw

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2017, 21:45 
Üye

Sanırsam 2021 de ilk lhd donanmaya katıldığında envnterde olacak 1 adet i sınıfı ve vls moderizasyonuna tutulmuş gabyalar ile hava savunması sağlanacak. İleri ki yıllarda kalan 3 i sınıfının 3 tersanede aynı anda üretileceği varsayılırsa, aynı dönemde tf2000 e de başlanmış olur. Bir süre idare etmemiz gerekicek.

İnşallah üretimler aksamaz ve Mısırın vizyonsuz başkanı sisi nin paraları saçıp aldığı ve hava savunma konseptinden yoksun donanmasında ki lpd lerin üstüne hava savunma yapsın diye avenger stinger ile korumak zorunda kalmayalım. Gerçi bizim durumumuz onlardan iyi olduğu için o zamana kadar hisar koyarız öyle bir ekstrem durumda. Bizim geminin 1 ram 2 cıws ı var zaten öz savunma. mistral ler de ne var bilmiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2017, 22:11 
Süvariler

HMS Ocean oldukça modern bir gemi fiyatı da uygun. Ancak durumu nedir? Operasyonel olması için ne kadarlık bir elden geçirme ve bakım istiyor? Bunun haricinde işletme gideri nedir? 20 sene daha kullanmayı planlıyorsak ömür maliyeti ne olur? Daha ucuza işletilebilecek yeni bir gemi sipariş etmek daha mı karlı olur?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2017, 22:20 
Üye
Kullanıcı avatarı

İçime doğmuş yemin ediyorum mutluluktan uçuyorum şu anda bu haberi telefonda görünce sevincimden yerimde duramadım ilk sayfasında gemi Türkiye de tatbikat yapacak sonrada satılacak haberini görünce ulan bu gemiyi biz mi alsak diye iç geçirmiştim ve aklımdan geçen oldu umarım gemiyi ucuz bir fiyata alırız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2017, 22:27 
Süvariler

Size guzel bir haber daha vereyim iyice neselenin madem.
Bu heli gemisinin yanina iki tanede firkateyn teklif edilmis.

En son bitliprens tarafından 15 Kas 2017, 22:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2017, 22:28 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2017, 22:40 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Size guzel bir haber daha vereyim iyice neselenin madem.
Bu heli gemisinin yanina iki tanede firkateyn teklif edilmis.
HMS Albion HMS Bulwark.
Yalnız sayın @bitliprens HMS Albion ve HMS Bulwark firkateyn değil LPD. Firkateyn teklif ettilerse Type 23 olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2017, 22:45 
Süvariler

Yalnız sayın @bitliprens HMS Albion ve HMS Bulwark firkateyn değil LPD. Firkateyn teklif ettilerse Type 23 olabilir.
Duzelttiginiz icin tesekkur ederim. Mesaji zaten silmek istemistim yukarida ama yanlis mesaji silmisim. Suan duzelttim tekrar tesekkurler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2017, 22:51 
Üye

Asıl İngilizler ne yapmaya çalışıyor anlamlandırmakta zorlanıyorum. Daha dün BBC Amerika'yı ispiyonlayan bir dosya haber yaptı. Bugün muhtemelen ABD'nin karşı çıkacağı bir hamle olarak Türkiye'ye helikopter gemisi satabiliriz diyorlar. Bu hamle Doğu Akdeniz'deki denge unsurunu birden bire değiştirebilir. Bu nedenle ABD'nin işine gelmeyeceğini düşünüyorum. Keza tank motoru ve jet projelerimizde destek vermek istedikleri forumda bilinen bir konu...

Amerika'nın devlet kapasitesi gerçekten aşınıyor galiba.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2017, 23:02 
Yeni Üye

Muhtemelen abd ing carpismasi abd kendi ortadogusunu yaraticam diye ugrasirken ingilizler kendi cikarlarini koruma derdinde vede ab den ayrilacaklari icin yeni pazar ve mutefik arama derdi diye dusunuyorum yoksa babamizin oglu mu ingilizler ne bu heves

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2017, 23:22 
Süvariler

Katılıyorum, yeni cepheler oluşuyor sanki. Rus , Suriye , İran , Irak , Türkiye ve Türkiye ile İngiltere. 2 cephede birden varız çünkü Ortadoğu kesişim noktamız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2017, 23:26 
Üye

Abd-Almanya ortaklığı her türlü silah satışında engel çıkarırken , İngilizler çok bonkör.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2017, 23:30 
Süvariler

- T129 yaptık, yıllarca italyanların hiç bir ülkeye satamadığı helikopterden evriştirdik. Şu an Pakistan - Tayland ve Azerbaycanın ilgisi var. Kuveyt falan konuşuluyor.

- S400 alalım dedik pazarlık yaptık. Füze sisteminin deli reklamı oldu. Suudlar alacak şimdi , başka müşterileri de çıktı.

Bizim elimizi attığımız sistem çok dikkat çekiyor. Ortadoğu ülkeleri bizim hamlelerimizi iyi izliyor. Belki ingilizler bu durumdan faydalanmak istiyordur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2017, 00:47 
Süvariler

Türkiye' nin tarihten ve kendine özgü jeopolitik konumundan gelen bir siyasal ağırlığı var. Her ne kadar 15 senelik zaman diliminde kabile devleti gibi yönetilse de, kendi gerçekliğinden kaynaklanan siyasal ağırlığını da kaybetmiş değildir. Fakat kendi elleriyle aşındırmıştır. Bütün olumsuz koşullara rağmen bölgeyi ve dünya dengelerini nasıl değiştirdiğini hep birlikte görmüş olduk.

Son 2-3 yıllık dönem öyle ilginç gelişmeler oldu ki; Rusya gibi bir devletle savaşın eşiğinden döndük; açılım sürecine son verip terörist örgütle mücadeleye başladık, Suriye politikasında ki yanlışları algılayıp Fırat Kalkanı Harekatını yaptık, FETÖ hain kalkışmasını engelledik, Katar' ı Suudilerin elinden kurtardık, Barzani' ye pabucunu ters giydirdik... vesselam. Elbette ki bu ve benzeri politika değişiklikleri Türkiye' nin ne kadar önemli bir ülke olduğunu bir kez daha ispat etmiştir. Adeta dengeleri değiştirdik. O kadar kötü yönetilmesine rağmen ve o kadar sıkıntılı duruma rağmen. Bir de liyakat sahibi vatansever insanların ülkeyi Atatürk çizgisinde yönettiğinizi düşünsenize!

Konu özelinde merak ettiğim konu ise; ilgili gemiyi İngilizler mi teklif etmiş yoksa Türkiye mi talep etmiş? Bu bilginin de önemli olduğunu düşünüyorum. Platformu Türkiye' nin talep etmesi veya hevesli olması durumunda konuya bakış açısı değişebilir.

- Kendi gemimizi yapana kadar geçecek sürede hazırlık platformu olarak kullanarak tecrübe kazanmak.
- Yeni tehdit algıları kapsamında platformu etkin kullanmayı öğrenmek.

gibi...

İngilizler açısında ise mesele gayet açıktır.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2017, 03:09 
Üye
Kullanıcı avatarı

80 milyon siterlinin içinde mi bu iki gemi merak ettim fırkateyn veya LPD olması hiç önemli değil . Bu fiyata 2 tane balıkçı takası dahi verseler almak gerek ve son olarak sözüm yunana şimdi onlar düşünsün. :D :D

https://www.youtube.com/watch?v=SoYZokLwHQM

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2017, 05:52 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Asıl İngilizler ne yapmaya çalışıyor anlamlandırmakta zorlanıyorum. Daha dün BBC Amerika'yı ispiyonlayan bir dosya haber yaptı. Bugün muhtemelen ABD'nin karşı çıkacağı bir hamle olarak Türkiye'ye helikopter gemisi satabiliriz diyorlar. Bu hamle Doğu Akdeniz'deki denge unsurunu birden bire değiştirebilir. Bu nedenle ABD'nin işine gelmeyeceğini düşünüyorum. Keza tank motoru ve jet projelerimizde destek vermek istedikleri forumda bilinen bir konu...

Amerika'nın devlet kapasitesi gerçekten aşınıyor galiba.

Neden şu olabilir mi acaba? https://eksisozluk.com/entry/72114886
İlginç ve araştırılmaya değer bir konu.

Eski kullanıcı adım Lathander

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2017, 07:39 
Site Başkanı

Son 2-3 yıllık dönem öyle ilginç gelişmeler oldu ki; Rusya gibi bir devletle savaşın eşiğinden döndük; açılım sürecine son verip terörist örgütle mücadeleye başladık, Suriye politikasında ki yanlışları algılayıp Fırat Kalkanı Harekatını yaptık, FETÖ hain kalkışmasını engelledik, Katar' ı Suudilerin elinden kurtardık, Barzani' ye pabucunu ters giydirdik... vesselam. Elbette ki bu ve benzeri politika değişiklikleri Türkiye' nin ne kadar önemli bir ülke olduğunu bir kez daha ispat etmiştir. Adeta dengeleri değiştirdik. O kadar kötü yönetilmesine rağmen ve o kadar sıkıntılı duruma rağmen. Bir de liyakat sahibi vatansever insanların ülkeyi Atatürk çizgisinde yönettiğinizi düşünsenize!
Orta ölçekli bir bölgesel güç olan Türkiye için ait olduğu bölgenin politikalarını eksensel (pivotal) ölçüde değiştirebilme kabiliyeti olması gayet normal. Bu konsept ile bakınca diğer orta ölçekli bölgesel güç olarak kabul edilen İsrail, İran ve Avustralya gibi ülkeler içinde benzer gözlemleri yapmak mümkün. Burada esas önemli olan Türkiye'nin bir Mid-Power olarak marjinal akımlara kapılmadan uluslararası statükoyu değiştirecek, dolayısı ile tek başına süper güçlerin politik karar verme sürecini etkileyecek bir güce sahip olmaması. Türkiye'nin doğu sınırlarından uyguladığı politikayı, özellikle Suriye meselesini mesela bu açıdan okursak boyumuzu aşan işlere tek başımıza girdiğimizi fark edebiliriz...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2017, 13:26 
Süvariler

Adam bir kenardan sizi tahrik edip kislirtiyor. Esas bugunlerde bu islere coktan hazir bir mid-power olmamiz gerekiyordu. Hayirlisi. Keyiften bir seylere karistigimizi dusunmuyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2017, 15:05 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Deniz Kuvvetleri'nin, KKK'nın Güneydoğu'da yoğun şekilde kullandığı yorgun AH-1W'lerini isteyeceğini pek sanmıyorum. KKK, AH-1P/S/W'leri yeni üretim T129'larla değiştirirken DzKK ikinci el (hatta üçüncü) helikoptere razı gelmeyebilir.

Öte yandan hem mevcut T129'un deniz ortamına uygun hale getirilmesi işi hem de yeni üretim işinden dolayı başta TAI ve ASELSAN, ayrıca mühimmatlarından dolayı ROKETSAN için de donanma T129'u çok daha cazip bir fikir olacaktır.

Nitekim SSM'nin giriş katındaki TCG Anadolu maketinde F-35B'lerle birlikte gri renkli T129'lar arz-ı endam ediyorlar. Bu da kuvvetin + SSM'nin bu helikoptere dair planlarının bir yansıması olarak algılanabilir.
Peki farklı bir tip helikopter yahut halihazırda kullandıklarımıza ekstra bir sipariş görebilir miyiz? Misalen yeni Seahawklar. (Ocean'ın yanında 2-3 de Lynx gelse şaşırır mıydık? :roll: )

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2017, 15:44 
Akıncılar

Deniz kuvvetlerinin kullanımına 6 adet T70 helikopteri alımı var idi. Ama sayı yeterli gelmeyebilir.

http://www.tai.com.tr/tr/proje/genel-maksat-helikopteri

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2017, 15:47 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Umarım yanlıştır yada inşallah olmaz. Bize bu kolaycılık geçmişte hep kat kat pahalıya mal olmuştur. Ter döküceni kıçını yırtıcan, yaptığın işe emeğin girecek ama kolaycılığa kaçmayacaksın.
Alıntı:
Barışta teri dökülmeyenin , savaşta kanı dökülür.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2017, 16:11 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Size katılıyorum. Geçmişte ucuza uçak alıp envanteri bunlarla doldurup kendi firmalarımızı baltalayıp iflas ettirdik. Bununla birlikte bu geminin maliyeti ortalıkta dolanan bilgilere göre 80 milyon sterlin ki kelepirden de ucuz ve yürümekte olan projeleri baltalayacak bir miktar değil. Ayrıca alınması durumunda TCG Anadolu (belki TCG Rumeli) gelene kadar ciddi bir eğitim ve tecrübe kazanım platformu olur. Kaldı ki sınıfı ve kabiliyetleri TCG Anadolu ve kardeşi gemi den çok daha farklı olduğu için onların önünü kesmez, çok çok ileride yapılacak başka bir çıkarma gemisinin önünü kesebilir. Kazandırabilecekleri ise müthiş derece önemli bir gemi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2017, 16:18 
Üye

Buradan devam edeyim:

Peki farklı bir tip helikopter yahut halihazırda kullandıklarımıza ekstra bir sipariş görebilir miyiz? Misalen yeni Seahawklar. (Ocean'ın yanında 2-3 de Lynx gelse şaşırır mıydık? :roll: )
2-3 tane de MV-22 Osprey alalım, tiltrotor kültürümüz oluşsun. İleride AEW&C, Havada ikmal versiyonları gelince de TCG-Anadolu için geçişimiz kolay olur. Patron çıldırdı :D -

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2017, 17:23 
Üye
Kullanıcı avatarı

Bana sanki fazla heyecan yapıyormuşuz gibi geliyor :) Sonra gemi Brezilya sularında gezdiği zaman tühh yazık oldu, gibi yorumları okuyacağız yüksek ihtimal. İçimden bir ses havaya attığımız taşın bir kuşa değmesiyle aynı oranda bu gemide Türk bayrağı görmemiz diyor, umarım yanılıyorumdur :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2017, 17:26 
Süvariler

T-REX in bir yorumunda; geminin kısmen ticaret gemisi standartlarına göre üretildiği ve bu nedenle de gövde ömrünün yaklaşık 20 yıl kadar olduğu gibi bir yorum okudum. Şayet bu doğruysa, İngiliz uyanıklık yapmaya çalışıyor demektir.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2017, 18:04 
Akıncılar

İngiliz bir şeyi gizlemiyor aslında. Ocean'ın ne olup ne olmadığı belli. Hatta BBC'nin bir de dört bölümlük "Warship" diye bir belgeseli dahi var. Burada geminin ne durumda olduğu açıkça anlatılıyor bile. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2017, 18:56 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

T-REX in bir yorumunda; geminin kısmen ticaret gemisi standartlarına göre üretildiği ve bu nedenle de gövde ömrünün yaklaşık 20 yıl kadar olduğu gibi bir yorum okudum. Şayet bu doğruysa, İngiliz uyanıklık yapmaya çalışıyor demektir.
Wikipedia da okuyup yazmak çok da doğru değil sonra adam sanılıp referans zannediliyor.
Bu tip gemilerde Class uygulaması çok olağan bir durumdur. Ekonomik ömür genelde donanmaların en verimli hali göz önüne aldıkları sonrasında büyük modernizasyon yada revizyonların gerektiği durumları ifade eder. Barbaros sınıfı fırkateyn modernizasyonu gibi..
Yani ekonomik ömrü dolduram askeri gemi bir sonraki yıl çöp demek değildir. Hele ki Vikers tersanesi kalitesi ile bilinir+LLyods'un standartları oldukça yüksektir.
Olayın aslı Vikers gemiyi maliyeti aşağı çekip devlet desteği almak ve sivil tersanesini kapatmamak için öncelikle sivil gemi olarak inşa edip denize indikten sonra askeri gemi olarak kodunu değiştirdi.
Böylece askeri tersanesi nükleer denizaltı inşa etmeye devam edebildi. Ayrıca çok sayıda insanın yeraldığı savaş gemilerinde ticari yada sivil gemi inşa standartlarını uygulamak sizi dünyanın diğer limanlarında barış zamanı çevre ve güvenlik sebepleri ile girmenizi engellemeye yönelik kural ve baskılarıdan kurtarır. 1000 kişilik bir gemi atık sistemi için askeri standart uygularsanız İzmir körfezinde ikinci gün denize evsel atık basmaya başlarsınız vs vs...

Haber kaynağı ile bilgi kaynağını karıştırmayalım.
Alıntı:
İngiliz bir şeyi gizlemiyor aslında. Ocean'ın ne olup ne olmadığı belli. Hatta BBC'nin bir de dört bölümlük "Warship" diye bir belgeseli dahi var. Burada geminin ne durumda olduğu açıkça anlatılıyor bile. :roll:
Yukarıda yazdığımı HDS tek cümlede özetlemiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2017, 20:26 
Süvariler

Haber kaynağı ile bilgi kaynağını karıştırmayalım.
Yukarıda yazdığımı HDS tek cümlede özetlemiş.
Elbette ki bu tip konular sizlerin uzmanlık alanıdır. İşin teknik detaylarını sizler kadar bilememiz mümkün değildir. Peki sayın hocam, bu konu hakkında ki sizin görüşünüz nedir? Bu konu durduk yerde nereden çıktı, Türkiye için gerekli midir, İngiltere' nin yaklaşımı nedir, tedarik edilirse ne gibi faydalar sağlar?

Spekülatif yorumlara mani olmak, kamuoyuna doğru bakış açışı kazandırmak anlamında yorumlarınızı paylaşabilir misiniz?

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2017, 22:02 
Süvariler

Bizim bu alimlarimiz , acelemiz biraz tesadüf mu ? Gecen hafta Misir Yunanistan ile ortak tatbikat yapti , ben bizimkilerin buna gore pozisyon aldigini dusunuyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2017, 22:32 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bizim bu alimlarimiz , acelemiz biraz tesadüf mu ? Gecen hafta Misir Yunanistan ile ortak tatbikat yapti , ben bizimkilerin buna gore pozisyon aldigini dusunuyorum.
Yok öyle Mısıra Yunana gore değil pozisyon alışımız. Ama zamanı gelince karşılık göstermek icin elbette çok faydali olacaktir.

90'lara kadar alımları Yunana göre pozisyon alarak yaptık. Ama artik büyük düşünüyoruz. Ozellikle bu iktidar deniz gücünü global olarak kullanabilecegi bir enstrüman olarak görmeye ve kurgulamaya başladı. Bence hayırlı ve doğru bir görüştür. Ancak çok hazirlanmadan kosmaya çalışınca istenilen hızda ve kuvvette olmuyor.

Bizimkilerin amacı bir "task force"olusturmak. Bir olay vuku bulduğunda(bknz özellikle somali ve birazcık Katar) zırhlı muharip bir tugay ile gidip onu hava desteği ile taçlandırmak ana hedefimiz oldu.
@PARTİKÜL hocam aman seni eleştirmedim yanlış anlama. Yarın detaylı yazarım telefonla zor oluyor. Ama alınırsa faydalı olur. Alınmazsa hiç bir kayıp olmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2017, 23:21 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Anladığım kadarıyla birleşik krallık tersanelerini açık tutamak için kadroda yer açıyor. Tersane kabiliyettir. Güçlü bir gemiden daha mühim bir kabiliyettir ciddi birikimdir.

O tersane uzun süre kapandı mı bir daha işi bilen tecrübeli o kadar adamı zor toplarsın. Hatta toplayamazsın. Köreldimi o kabiliyet işin zor. Ele muhtaç kalırsın. Ahanda Rusya . SSCB dağıldıktan doğru düzgün yeni bir platform ortaya koyamıyor. Çünkü SSCB döneminin birikimi uçtu gitti.

O yüzden biz kendi tersanelerimizi açık tutatarak kendimize ciddi bir iyilik etmeliyiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2017, 00:47 
Süvariler

Aslinda Ingiltere'de HMS Ocean'in neden simdi envanterden cikarildigi ile ilgili ciddi tartismalar var. Bu konuda kafa yoranlar bu kararin acele ile alindigi gorusunde. Yeni nesil ucak gemilerinin ilki olan Queen Elisabeth'in tam olarak operasyonal olmasi icin onunde hala 2-3 sene var. ikinci gemi olan Prince of Wales ise daha da sonra operasyonel olacak. Acil durumlar haric iki geminin ayni anda gorevde olmasi on gorulmuyor. Biri gorevdeyken ikincisi bakimda ya da egitimde olacagindan ciddi bir lojistik carpan olan HMS Ocean'in herzaman is gorecegi asikar. Tabii asil sikinti surada, donanmada ciddi personel ve kaynak sikintisi var. HMS Ocean devreden cikarildiktan hemen sonra bu gemide gorevli olan personel yeni ucak gemilerinden ikincisi olan ve hala insasi devam eden Price of Wales'e kaydirilacak. Bu durumda Ocean'da envanterde tutulacaksa donanmanin en az 2000 ilave personel ihtiyac duyacagi hesaplaniyor.

Tum bunlarin yaninda bir diger tehlike ise 2018-2020 arasi Ingiltere'nin olasi bir kriz durumunda hava destegi saglayabilecegi bir gemisinin olmayacak olmasi. Boyle bir durumda Ingiltere gibi bir deniz ulkesinin ancak bir baska ulkenin destegi ile boyle bir operasyon yapabilecek olmasinin karizmayi ciddi bir sekilde cizdirecektir.

If your enemy is secure at all points, be prepared for him. If he is in superior strength, evade him. If your opponent is temperamental, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant. If he is taking his ease, give him no rest. If his forces are united, separate them. If sovereign and subject are in accord, put division between them. Attack him where he is unprepared, appear where you are not expected.
-Sun Tzu

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2017, 02:42 
Site Başkanı

Anladığım kadarı ile HMS Ocean ın alımı ile SEDEF te inşasına başlanılan TCG Anadolu'nun iptali gibi bir şey söz konusu değil. Yıllık askeri bütçesi maksimum 8 milyar Dolar kadar olan İspanya'nın dahi 1 adet LHD, 2 adet LPD si var iken, bizim niye olmasın? Hele şu ara denizaşırı üsleri arttırmış (Katar ve Somali) ve TCG Anadolu en az 5 yıldan önce operasyonel olmayacak iken, amfibi görev gücümüz LST lere bel bağlıyor. Onun dışında 2 adet Type 23 te eğer alınırsa dzkk nın elini çok rahatlatır. İstanbul Sınıfının ilk gemisinin en erken 2021 de envantere alınmasının planlandığı düşünülür ise...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2017, 12:30 
Üye
Kullanıcı avatarı

Yoksa?

Eski kullanıcı adım Lathander

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2017, 12:52 
Yeni Üye

Geçtiğimiz Nisan ayında , Brezilya HMS Ocean teklifini reddetmiş. Akabinde temmuz sonlarında bir komisyon toplanmış, tekrar değerlendirme maksatlı. Ama Brezilyalılar pek yakın durmuyorlar anladığım kadarıyla.

http://www.infodefensa.com/latam/2017/0 ... esita.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2017, 13:59 
Süvariler

http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/183577.stm

"HMS Ocean can deploy up to 800 men using four large landing craft and 12 medium-support helicopters, principally Lynxes and Sea Kings. It can also carry up to 15 Sea Harrier attack aircraft."

BBC nin geminin ilk zamanlarinda yaptigi bir haber - F-35 kullanilamayacagindan emin miyiz? Donanma jetleri emekli etmeden once hep ucak gemilerinde kullandi, ama belki bir ihtimal yedek plan olarak dusunmus olamazlar mi Ocean'i?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2017, 14:02 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/183577.stm

"HMS Ocean can deploy up to 800 men using four large landing craft and 12 medium-support helicopters, principally Lynxes and Sea Kings. It can also carry up to 15 Sea Harrier attack aircraft."

BBC nin geminin ilk zamanlarinda yaptigi bir haber - F-35 kullanilamayacagindan emin miyiz? Donanma jetleri emekli etmeden once hep ucak gemilerinde kullandi, ama belki bir ihtimal yedek plan olarak dusunmus olamazlar mi Ocean'i?
Yakarsın gemiyi güverteyi F-35 ile öyle böyle değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2017, 14:05 
Süvariler

F-35 ile Harrier cok farkli. F-35 motoru ile cehenneme cevirirsin orayi :) sayida yanlisim olmasin Amerikalilar 10 kez mi ne guverte kaplamasi deniyor farkli farkli da en son saglam birsey cikiyor ortaya :) Wasp icin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2017, 14:09 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

F-35 ile Harrier cok farkli. F-35 motoru ile cehenneme cevirirsin orayi :) sayida yanlisim olmasin Amerikalilar 10 kez mi ne guverte kaplamasi deniyor farkli farkli da en son saglam birsey cikiyor ortaya :) Wasp icin.
İniş bölgelerine sadece kaplamanın yanı sıra güverte saçı altına soğutma sistemi devridaimi dahi kurdular. Daha hala tam anlamı ile olmadı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2017, 14:13 
Süvariler

O zaman alinabilecek her gemide retrofit elzem demek? E ne anladim ben bu isten? Yani su an kullanimdaki tum gemilerin elden gecirilmesi gerekiyor oyle mi? Ben cok paslanmisim arkadaslar cok zaman oldu....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2017, 16:43 
Süvariler

İniş bölgelerine sadece kaplamanın yanı sıra güverte saçı altına soğutma sistemi devridaimi dahi kurdular. Daha hala tam anlamı ile olmadı.
Cok masrafli da yapacak birsey yok demek ki. Biz bakalim nasil kiviracagiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2017, 17:08 
Site Başkanı

Sadece gerçekten ambifi çıkarma ve helikopter desteği verilebilir.

F-35 Anadolu I ve II de olucak pist kaplamaları soğutma sistemleri hepsi planlanıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2017, 17:19 
Süvariler

HMS' de F35 olmayacaktir tabi. HMS icin Harrier da istemeyiz. Mutabik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2017, 21:23 
Süvariler

TYpe 23 ler denizaltı avlama görevi için yapılmış bizim milgemlerin yaptığı görevi yapmakta bir nevi obez korvet .Gabya ve mekolardaki gibi sm-1 falan yok ama harpoon ve sea wolf var.Tabiki fiyat makul olursa alınması gerekir,elimizi rahatlatır.Bu aralar böyle müttefiklerimiz varken başka düşmanlara gerek yok zaten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2017, 21:36 
Üye

Bütün silahları önde toplanmış kalanı gereksiz büyük bir gemi. Ancak type23 değilde iki adet de lpd önermişlerdi diye biliyorum helikopter gemisinin yanına. Yanlış hatırlamıyorsam Albion ve Bulwark idi.

Bence bu gemilerin hiç birine gerek yok. Yeni sancaktar ve bayraktar le idare ediyoruz. Bence Anadolunun yanına eğer Trakya düşünülüyor ise onunda sipariş çalışmalarına başlamalı ve Anadolunun bitmesini beklemeden Trakyanın da inşaasına başlanmalı. 2021 de envantere gireceği düşünülürse 2 ci gemide 2023 gibi tamamlanabilir.

Bu saatten sonra tf2000 i de kendimiz yaptığımıza göre, ingilizlerden tek isteyeceğimiz Cumhurbaşkanının uçak gemimizi de yapacağız dediği gibi Queen elizabeth sınıfı 1 geminin Anadolu anlaşması formatında yapılmasıdır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Kas 2017, 22:35 
Süvariler

Alıntı:
Bu gemi alınırsa F-35 olayı olmayabilir.

Sadece gerçekten ambifi çıkarma ve helikopter desteği verilebilir.

F-35 Anadolu I ve II de olucak pist kaplamaları soğutma sistemleri hepsi planlanıyor.
F35 Harier' den dahami fazla sicaklik veriyor ? (inip kalkacagi yeri Seramik ile kaplasak olmazmi ?)

O zaman Ingilizden Harierlerini istiyelim onlar F35 alacaklari icin bize versinler Harierleri sade Helikopterden iyidir :D

Hersey sacma sapan bir yere dogru yol almaya basladi.

Arablarin plansizligi sanki bizim Orduya yansimaya basladi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Kas 2017, 23:38 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
F35 Harier' den dahami fazla sicaklik veriyor ? (inip kalkacagi yeri Seramik ile kaplasak olmazmi ?)

O zaman Ingilizden Harierlerini istiyelim onlar F35 alacaklari icin bize versinler Harierleri sade Helikopterden iyidir :D

Hersey sacma sapan bir yere dogru yol almaya basladi.

Arablarin plansizligi sanki bizim Orduya yansimaya basladi.

Maalesef İngilizler daha önce bütün Harrier uçaklarını Ameriganlara sattı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 00:19 
Süvariler

İngiliz'de Harrier kalmadı hepsini ABD kaptı. Bir İspanyol'un Harrier'ı var ama sırf HMS işi için kimse İspanya'nın çöpe atacağı Harrier'larını almaz. Lükse bak HMS için Harrier Anadolu için F35 :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 00:21 
Süvariler

Maalesef dememek lazım, Harrier'ı ne kadar kullanacaktık ve ABD'nin Harrier alt yapısı var iken biz bir 10 yıllığına alt yapı kurup F-35'e nasıl revize olacaktık. Baştan pahalı ve vizyon sahibi girdik işe umalım da koparabilelim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 00:55 
Akıncılar

Alıntı:
İngiliz'de Harrier kalmadı hepsini ABD kaptı. Bir İspanyol'un Harrier'ı var ama sırf HMS işi için kimse İspanya'nın çöpe atacağı Harrier'larını almaz. Lükse bak HMS için Harrier Anadolu için F35 :)
İspanyolların bir tanemi var. Varsa ona dokunmuşluğum var. :)

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1130 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 118 19 20 21 22 23 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: