TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 22 Oca 2018, 05:23

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.

Resim
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1154 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 120 21 22 23 24 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD)
MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2017, 13:27 
Süvariler

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Aslında olur hem de çok iyi olur. Nedenine gelince;

Anlıyorum hepimiz için bu uçak miadını doldurmuş olarak görülmekte. Yeni bir altyapı, bakım idame masrafları ve F-16 ile karşılaştırarak operasyonel maliyetleri gözönünde bulunduruyoruz. Peki ama 12 - 24 arasi alinabilecek bir uçağın altyapı maliyeti ne kadar olabilir sizce? Yani TEI tesislerinde açılacak bir hangar içerisinde İngiliz RR desteğinde yetiştirilecek mühendis ve teknisyenler ile 12 si 2 LHD de aktif gorevde kalan 12 de yerde tek bir donanma üssü ( Mesela Aksaz ) konuşlu olsa ve günümüz ekonomik ve politik koşullarinda donanma hava gücümüzün belkemiğini F-35 gibi oldukça pahalı ve altyapı ile operasyonel maliyetleri harriere göre kat kat fazla olacak bir uçakla kurmak yerine daha eski fakat daha ele avuca gelip idamesini kendi çabamızla yapabileceğimiz bir uçakla yerine getirsek politik açıdan daha esnek olmazmıyız. Günümüzde yaşadığımız örtülü ambargolara hepimiz şahidiz. Ben de isterim son teknoloji ürünü silah sistemlerine sahip bir orduya sahip olmak. Ama mesele sadece son sistem ürünlere sahip olmak değil o ürünü ne oranda idame edip operasyonel seviyesini yüksek tutup üretici ülke kısıtlamasına maruz kalmadan kullanmak da çok önemlidir. Bakalım ABD F35-A verirse önümüzdeki 15-20 yıllık bir planlama ile F35-B için de niyette bulunabiliriz. Fakat şu anda günümüz konjonktüründe daha önce hiç tecrübemizin olmadığı bir donanma konseptine geçiş için uzun yıllar beklemeden hazır platform alıp bir an önce tecrübe etmemiz ileride politik ve siyasi duruma göre F35'e geçişi de mümkün kılabilir. Sonrasında ABD ile yaşanabilecek sorunlar nedeniyle LHD'lerimiz uçaksız neden kaldı konu başlığı açmamanın çözümü budur belki de...
Maliyet olarak geleneksel hesaplama yöntemimiz olarak astarı yüzünden pahalıya gelir.

Havacılık sektöründe tip seçimi çok uzun süreli bir yatırımdır geçiş modeli ya da kısa vadeli çözümler askeri havacılıkta sivil havacılıktaki kadar kolay olmaz. Bugün Pegasus filosundaki Airbuslar için bakımı THY'ye yaptırıyor. Yarın başka yerde de yaptırabilir kendisi de yapabilir. Ama askeri açıdan özellikle Harrier için bu mümkün değil. F-35 için ortak bakım merkezi kurulumu gibi konular projenin kendi içinde şekillendirildi ve bu yeni bir uçak sayıca da bir çok ülke bir önceki modele göre daha az sayıda alacağından mantıklı oldu.

Harrier ise yeni olmayan yeni olmadığı gibi kullanıcısı da kalmayan bir model bu uçağa yaptığımız yatırımın bir sonraki modele yansıması bile söz konusu olamayacak kadar farklılar. Muhtemelen bir gazetecinin yaz denilmesi ile yazdığı çok da destekli olmayan bir konu harrierler. Özelliklede alt yapı açısından hiç kolay olmayacak bir iş.

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2017, 01:48 
Süvariler

Bence Harierler hic bir zaman Kuvvet icin sözkonusu olmadi.
Galiba buradaki Geyigi birisi ciddiye alip büyütmüs bu konuyu. :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2017, 02:18 
Yeni Üye

arkadaslar ıngiliz helikoptergemisi ile bi gelişme varmı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2017, 12:58 
Üye
Kullanıcı avatarı

arkadaslar ıngiliz helikoptergemisi ile bi gelişme varmı
Brezilya aldı gibi galiba.Sadece şuna bakıp hayal kurabilirsiniz. :D :D

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2017, 15:22 
Üye

Gemi için üretilecek lcm, hovercraft, aaav lerin yapımına ne zaman başlanacak ?
Hovercraft projesi vardı yerli, ancak durumu net değil sanırım. Daha üretilecek testleri falan, gemiye yetişecek mi acaba bu yan ürünler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2017, 18:54 
Üye
Kullanıcı avatarı

Gemi için üretilecek lcm, hovercraft, aaav lerin yapımına ne zaman başlanacak ?
Hovercraft projesi vardı yerli, ancak durumu net değil sanırım. Daha üretilecek testleri falan, gemiye yetişecek mi acaba bu yan ürünler.
2 Tane hovercraft için üretim yaparlar mı ki ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2017, 03:43 
Üye

ABD F35 A uçaklarının Turkiyeye satışına ( S400 Fuzelerinden dolayı bunun satışınında zor oldugunu düşünüyorum.) izin verdikten sonra bile, gemilerimizde kulanmak icin basvuracagimiz F35 B lerin satışına izin vermez ise ( verse bile bunların üretimi vede bize gelinceye kadar 10 larca yılı bulur ) bu gemilerde ne tur bir uçak kullanabiliriz?.
Peki kullanim'da olan Hariyerleri'de kimse bize satmayacağına gore ( satsalarbile cok masraflı bir bakim gerektirecektir. ) acaba bunu yerine ingilizler ile aramiz iyi iken Hariyerleri tekrar dan ortak bir üretim yapsak veya butun teknolojisini vede satış haklarıyla satın alıp uretip kullanamazmiyiz nedersiniz. ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2017, 08:28 
Site Başkanı

ABD F35 A uçaklarının Turkiyeye satışına ( S400 Fuzelerinden dolayı bunun satışınında zor oldugunu düşünüyorum.) izin verdikten sonra bile, gemilerimizde kulanmak icin basvuracagimiz F35 B lerin satışına izin vermez ise ( verse bile bunların üretimi vede bize gelinceye kadar 10 larca yılı bulur ) bu gemilerde ne tur bir uçak kullanabiliriz?.
Peki kullanim'da olan Hariyerleri'de kimse bize satmayacağına gore ( satsalarbile cok masraflı bir bakim gerektirecektir. ) acaba bunu yerine ingilizler ile aramiz iyi iken Hariyerleri tekrar dan ortak bir üretim yapsak veya butun teknolojisini vede satış haklarıyla satın alıp uretip kullanamazmiyiz nedersiniz. ?
Seri üretim hattı bilgisayar değil ki düğmesine basıp açıp kapatabilesin. Hem öyle bir şey olsa alacağımız maksimum 30 adet Harrier için bütün altyapı ve üretim maliyetlerini de ödememiz gerekeceği için astarı yüzünden pahalı olur, F-35 lerden daha fazla para öderiz sonunda. Hem ABD de S-400 için F-35 kartını kullanacak gibi kesin bir şey de yok Proje büyük ve bunun ABD ye yansımaları da kaçınılmaz olur. Demirel zamanında ambargo yüzünden İncirlik ABD operasyonlarına tamamen kapatılmıştı. Yine benzer bir durum yaşanabilir ki şu anda Trump yönetiminin alamayacağı bir risk olur bu...

Hem LPD için F-35B alacağımız nerede geçiyor ? Tamam bizimkiler niyetli ama daha ortada ne gemi var ne de uçak var. Bu kadar emin yorumlar yapmak şu an için çok erken...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2017, 17:27 
Üye
Kullanıcı avatarı

Seri üretim hattı bilgisayar değil ki düğmesine basıp açıp kapatabilesin. Hem öyle bir şey olsa alacağımız maksimum 30 adet Harrier için bütün altyapı ve üretim maliyetlerini de ödememiz gerekeceği için astarı yüzünden pahalı olur, F-35 lerden daha fazla para öderiz sonunda. Hem ABD de S-400 için F-35 kartını kullanacak gibi kesin bir şey de yok Proje büyük ve bunun ABD ye yansımaları da kaçınılmaz olur. Demirel zamanında ambargo yüzünden İncirlik ABD operasyonlarına tamamen kapatılmıştı. Yine benzer bir durum yaşanabilir ki şu anda Trump yönetiminin alamayacağı bir risk olur bu...

Hem LPD için F-35B alacağımız nerede geçiyor ? Tamam bizimkiler niyetli ama daha ortada ne gemi var ne de uçak var. Bu kadar emin yorumlar yapmak şu an için çok erken...
Sayın deno hep merak ederim incirlik kapansa ABD ye ne kadar zarar verebilir ki. Suriye nin kuzeyi heriflerin elinde Irak zira bunların elinde daha aşağıda Katar baya büyük üsleri var. En son Yunanistan a bile üs kuracaklardı. yani sonucu ne olur.?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2017, 20:17 
Site Başkanı

Sayın deno hep merak ederim incirlik kapansa ABD ye ne kadar zarar verebilir ki. Suriye nin kuzeyi heriflerin elinde Irak zira bunların elinde daha aşağıda Katar baya büyük üsleri var. En son Yunanistan a bile üs kuracaklardı. yani sonucu ne olur.?
İncirlik idame edebildiği uçak ve silah sistemleri bakımından öyle bir günde taşınabilecek bir üs değil. İncirliğe B-52 den C-5 Galaxy e kadar her tip ve sıklette uçak kullanabiliyor. Yine İncirlikte varlığından haberdar olduğumuz B-61 nükleer bombaları gibi oyuncaklar da var. Bu sistemlerinde güvenli bir şekilde saklanıp idame ettirilmesi için altyapısal işlemler ve ekipman gerekiyor. Başka bir ülke ile anlaşılsa dahi İncirlik ile aynı kabiliyette bir üs kurulması yılları alır ve ABD için çok masraflı olur. Kaldı ki bölgede Türkiye dışında böyle bir üsse evet diyebilecek ABD müttefiki bir ülke zor. Dile kolay adamın o üste şu anki en büyük denizaşırı nükleer silah envanteri var. Hangi ülke şu anki şartlar dahilinde buna evet der ki ? Zaten orta doğu ülkelerini az önce saydığım faktör yüzünden eleyebiliriz...

İkinci konu, İncirlik sadece bir NATO üssü olarak görülse de 1969 yılında yapılan ve Kıbrıs krizi ile askıya alınan JDCA ve 1980 yılında Evren hükumeti ile birlikte yenilenen DECA anlaşmaları ile Türkiye bu üssün ABD tarafından NATO dışı operasyonlar içinde kullanılmasına izin vermekte. Suriye ve Irak'taki terörist unsurlara İncirlik üzerinden ABD tarafından yapılan hava yardımlarını da buna sığınarak yapılabiliyor zaten. Bu yüzden yine NATO dışı operasyonlar yapmalarına izin verebilen ama NATO bünyesinde olan bir üssü başka bir NATO ülkesine böyle bir anlaşma ile de kuramazlar. Geriye kim kaldı ? Tabi ki Türkiye...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2017, 02:57 
Üye

Sayın DENO. bizim 1. 30 uçaktan fazlasına ihtiyacımız var ( 1 LPD ile yetinilmeyecek ) 2. Cumhurbaşkanı RTE. 2023 için uçak gemisi üretimini ( veya direkt alimini) nın dusunuldugunu söyledi bende bu bakış açısından bakılınca bu tip bir uçağın aliminin veya üretiminin daha uygun olacağını düşünüyorum. ABD hükümetinin S400 alimina kayitsiz kalicagini sanmıyorum bunun acısını bu gün yada yarın cikaricaktir.
Türkiye'nin bu alimina şeş cikarmaz ise diğer Nato ülkelerinde Rusya'dan silah sistemleri alacaklardır, ABD bunu goze alamaz ( heleki Sudi Arabistanin ihtiyacı yokken 380 milyar dolarlik silah anlaşmasıni yapan ülke Nato ülkelerinin Rusyadan silah almasına izin verecegini sanmam) biz gemilerimizden uçak uçurmak istiyorisek mutlaka ya kendimiz üretmeliyiz veya kesemize uygun butur bir uçak edinmeliyiz saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2017, 08:07 
Site Başkanı

Sayın DENO. bizim 1. 30 uçaktan fazlasına ihtiyacımız var ( 1 LPD ile yetinilmeyecek ) 2. Cumhurbaşkanı RTE. 2023 için uçak gemisi üretimini ( veya direkt alimini) nın dusunuldugunu söyledi bende bu bakış açısından bakılınca bu tip bir uçağın aliminin veya üretiminin daha uygun olacağını düşünüyorum. ABD hükümetinin S400 alimina kayitsiz kalicagini sanmıyorum bunun acısını bu gün yada yarın cikaricaktir.
Türkiye'nin bu alimina şeş cikarmaz ise diğer Nato ülkelerinde Rusya'dan silah sistemleri alacaklardır, ABD bunu goze alamaz ( heleki Sudi Arabistanin ihtiyacı yokken 380 milyar dolarlik silah anlaşmasıni yapan ülke Nato ülkelerinin Rusyadan silah almasına izin verecegini sanmam) biz gemilerimizden uçak uçurmak istiyorisek mutlaka ya kendimiz üretmeliyiz veya kesemize uygun butur bir uçak edinmeliyiz saygılar.
30 olmasın hadi 60 olsun. Üretimi tamamen bitmiş bir platformun yeniden üretim altyapısının oluşturulması ve seri üretim hattı kurulması yüzünden yine pahalıya gelecek. Ayrıca uçak gemisi iyide hoşta güzelde, şu ekonomik durumumuzda idame ettirebileceğimiz bir oyuncak değil bize. Bence uçak gemisi olarak LPD yaptık derler olay kapanır...

Ayrıca hangi NATO ülkesi Rusya'dan silah almak isteyecek ve ne alacak? Bütün eğitim ve idame altyapısının ters olduğu, hiç aşina olmadıkları silahlara? Bizim gibi hava savunma füzesi mi, zaten yarısı Patriot kullanıyorlar. Olmayan Avrupalı ülkeler için ise eurosam sunduğu entegre savunma ağı ve AB li bir üreticiden gelmesi yüzünden yüzünden çok daha cazip. Başka NATO ülkelerinin üretemeyip te Rusya'nın çok über süper üretebildiği ne var ki? Keleş mi :) Su-35 mi :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2017, 13:42 
Üye
Kullanıcı avatarı

30 olmasın hadi 60 olsun. Üretimi tamamen bitmiş bir platformun yeniden üretim altyapısının oluşturulması ve seri üretim hattı kurulması yüzünden yine pahalıya gelecek. Ayrıca uçak gemisi iyide hoşta güzelde, şu ekonomik durumumuzda idame ettirebileceğimiz bir oyuncak değil bize. Bence uçak gemisi olarak LPD yaptık derler olay kapanır...

Ayrıca hangi NATO ülkesi Rusya'dan silah almak isteyecek ve ne alacak? Bütün eğitim ve idame altyapısının ters olduğu, hiç aşina olmadıkları silahlara? Bizim gibi hava savunma füzesi mi, zaten yarısı Patriot kullanıyorlar. Olmayan Avrupalı ülkeler için ise eurosam sunduğu entegre savunma ağı ve AB li bir üreticiden gelmesi yüzünden yüzünden çok daha cazip. Başka NATO ülkelerinin üretemeyip te Rusya'nın çok über süper üretebildiği ne var ki? Keleş mi :) Su-35 mi :)
Su 35 i T-129 gibi yerli üretsek ne güzel olur. 8-)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2017, 16:23 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

**Konuyu dağıtıyorum kusura bakmayın.

Nato ülkeleri almaya niyetlenir diye demiyorum da, Rusların İskander, Brahmos, Kornet gibi ürünlerini her ordu ister bana göre.

Birde merak ediyorum, batı bloğunun, zırhlı birliklere eşlik edecek TorM1-2 eşleniği paletli bir sistemi var mıdır? Tor'un füzesi bizim Atılgan ların bir kademe üstü sayılır, bir dengi olursa da bizim hisar A olacak. Nasams'ın da hareket halinde ateşlenebilen paletli bir versiyonu yok bildiğim.

Atılgan boşuna Hollanda'nın ilgisini çekmedi, Yunan boşa tor m1 almadı. O konuda bir ürün açığı var bence.

Buk-M3, teoride durduktan sadece 20 saniye sonra ateş edebiliyor. Zırhlı birliklere eşlik edebilen böyle mobil bir batı sistemi de yok. İleride avrupalılar Camm ile birşeyler dener derdim ama oda Brexit mağduru olacak gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2017, 16:46 
Site Başkanı

**Konuyu dağıtıyorum kusura bakmayın.

Nato ülkeleri almaya niyetlenir diye demiyorum da, Rusların İskander, Brahmos, Kornet gibi ürünlerini her ordu ister bana göre.

Birde merak ediyorum, batı bloğunun, zırhlı birliklere eşlik edecek TorM1-2 eşleniği paletli bir sistemi var mıdır? Tor'un füzesi bizim Atılgan ların bir kademe üstü sayılır, bir dengi olursa da bizim hisar A olacak. Nasams'ın da hareket halinde ateşlenebilen paletli bir versiyonu yok bildiğim.

Atılgan boşuna Hollanda'nın ilgisini çekmedi, Yunan boşa tor m1 almadı. O konuda bir ürün açığı var bence.
Bu daha çok sistem eksikliğinden ziyade taktik ve doktrinlerin farklı olmasına dayanmakta. Genel olarak bakacak olur isek zaten NATO unsurlarında fazla alçak-orta irtifa hava savunma sistemi yok. Kara birliklerini de kendilerine karşı yapılacak olası bir hava saldırısına karşı savunmaları için aynı hareket kabiliyetine sahip alçak irtifa hava savunma füzeleri yada SPAAG sistemleri ile yapıyorlar. Gepard, Ozelot, ADATS, Avenger yada M163 VADS gibi. Yine de TOR dengi olabilecek aklıma bir Fransız Crotale geliyor belki İsrail'in Spyder sistemi de bu alana girer ama NATO değil :)

Ayrıca Javelin varken NATO orduları pek Kornet'in yüzüne bakmazlar. Hoş bizde NATO ordusuyuz elin Gürcüleri bile alabiliyorken ama senatodan izin çıkmadı diye Javelin alamadık zamanında, o yüzden Kornet almak zorunda kaldık zaten. Yine Iskander dengi olarak M270 ve HIMARS gibi çnra platformlarından fırlatılan ATACMS kısa mesafe taktik balistik füzeleri gösterilebilir. Zaten çoğu NATO ordusu da bu çnra atıcılarını ATACMS kabiliyeti için aldı envanterinde tuttu...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Oca 2018, 11:50 
Yeni Üye

Harrier tekrardan banda koymak yerine acaba YAK141'i banda koymayı denesek hazır rusyadan S400 almışken

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Oca 2018, 12:58 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Harrier tekrardan banda koymak yerine acaba YAK141'i banda koymayı denesek hazır rusyadan S400 almışken
Resim

Hocam size bir hakaretim yok ama meme cok güzel oturuyordu. Şaka bi yana Yanılmıyorsam proje 25 yıl önce iptal edilmişti, Rusyanında elinde 2-3 tane airshowlarda göstermelik yak141 var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Oca 2018, 13:07 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Hepi topu 2si uçar 4 adet prototip yapılmış iken,
Ortada üretim bandı dahi hiç olmamış iken,
YAK diye bir fabrika artık yok iken,
yada mühendislik ofisi dahi kalmamış iken,
olan bütün know how'ı Lockheed satın almış ve F-35i yapmış iken...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Oca 2018, 14:15 
Akıncılar

Hayata "banda koymak" kadar basit bakabilmek, o saflık, o masumiyet.. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Oca 2018, 14:35 
Akıncılar

Hayata "banda koymak" kadar basit bakabilmek, o saflık, o masumiyet.. :roll:
Aynı masumiyetin bir başka tezahürü de, Harrier alımı nabız yoklaması için öncelikle elinde Harrier kalmamış olan İngiltere'ye başvurulması şeklinde olmuş sanırım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Oca 2018, 20:28 
Üye

HMS Oceon 84.3 milyon sterline Brezilya'ya satılmış.Gemi zaten geçen hafta Brezilya'ya gitmişti. Bizim bu gemiye talip olduğumuzu belirtmemiz, geminin satışını hızlandırdı galiba.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2018, 17:52 
Yeni Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 01:18 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim
İlk uçak gemimiz LHD TCG Anadolu (!)

Deniz Harp Okulu Tanıtım Broşürü => https://www.dho.edu.tr/2018ogrencitemin/dho_tanitim.pdf

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 11:57 
Süvariler

Resim

Deniz Harp Okulu Tanıtım Broşürü => https://www.dho.edu.tr/2018ogrencitemin/dho_tanitim.pdf
:lol: utanma sıkılma kalmamış

eskiden İran yapardı böyle şeyleri dalga geçerdik. Hatırlayan var mı? :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 12:07 
Süvariler

:lol: utanma sıkılma kalmamış

eskiden İran yapardı böyle şeyleri dalga geçerdik. Hatırlayan var mı? :)
Eee, lugat önemli bir kavram, kaynak olarak dahi artık görmüyoruz. Bilen, yahut dikkat eden sayısı günden güne azalıyor. Geçenlerde İlber Ortaylı`da buna dem vurmuştu, "terminoloji" demişti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 12:45 
Akıncılar

Ben neyle dalga geçildiğini anlamadım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 12:53 
Süvariler

Deniz Harp okuluna gelecek öğrencinin LHD ile uçak gemisi arasındaki farkı anlamasını beklemek çok mu fazla?

Ayrıca Türkiye ne zaman F35B siparişi verdi bana bir link verebilecek olan var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 13:00 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Deniz Harp okuluna gelecek öğrencinin LHD ile uçak gemisi arasındaki farkı anlamasını beklemek çok mu fazla?
Ayrıca Türkiye ne zaman F35B siparişi verdi bana bir link verebilecek olan var mı?
Günümüzde kavramlar değişiyor. Artık bu gemiler tüm dünya tarafından uçak gemisi olarak kabul ediliyor.
Niyet bildirisinde bulundu yurdum. Ayrıca mevcut iktidar düşünüldüğünde vereceği gaz coşku ve mehter bakımından alınmayacağını düşünmeye imkan yok. Satarlar ise kesin alırız ki maliyeti düşürmek için ilerleyen zamanlarda kesin satarlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 13:14 
Akıncılar

Türkiye henüz F-35A da sipariş vermemişken bütün hava kuvvetleri etkinliklerinde maketi vs görülürdü. Tüm yerel teknolojimizi, yer birliklerimizi vs hep F-35'e göre hazırladık on yılı aşkındır. Malatya'da sipariş verilmeden yeni HAS'lar projelendirildi. Filo binaları ona göre düzenlendi.

Hatırlarsanız LHD'de son dakikada bir "ski jump" eklentisi bırakıldı. Bu helikopter zıplasın diye değildir herhalde.

Bu deniz kuvvetlerinin vizyonudur. Olursa olur, olmazsa olmaz. F-35B olur, olmadı başka yol bulunur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 13:18 
Süvariler

Günümüzde kavramlar değişiyor. Artık bu gemiler tüm dünya tarafından uçak gemisi olarak kabul ediliyor.
Niyet bildirisinde bulundu yurdum. Ayrıca mevcut iktidar düşünüldüğünde vereceği gaz coşku ve mehter bakımından alınmayacağını düşünmeye imkan yok. Satarlar ise kesin alırız ki maliyeti düşürmek için ilerleyen zamanlarda kesin satarlar.
Bütün dünya kafayı yemiş hocam bu APC lere tank demek gibi geliyor bana.

F35B yerine SM2 almak çok daha akıllıca olur. Bu gemiye hava muharebelerinde anlamlı olacak sayıda uçak sığmaz, uçaklar gereksiz ayak altında yer kaplar.
Biraz japon donanmasını örnek alalım, gemilerimizi amacında kullanalım.

Juan Carlos tan çok daha büyük gemileri var sadece helikopterlere adamışlar.
Uyduruk bir uçak gemisindense iyi bir havuzlu çıkartma gemimiz olsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 13:24 
Akıncılar

Bu gemiye hava muharebelerinde anlamlı olacak sayıda uçak sığmaz, uçaklar gereksiz ayak altında yer kaplar.
Ben mesela buna pek katılamayacağım. F-35B "ufak tefek yerlerden de kalkabilen" bir F-14 değil ki.

Teorik olarak konuşuyorum, SM-2 de al, F-35B ile birlikte kullan eğer gerçekten denizaşırı bir niyetin ve derdin varsa.

İngiliz QE'i önce F-35C için planladı. Sonra katapulttan endişe edip B'de karar kıldı. Şimdi "B'nin gemisi QE kadar olmalı" mı diyeceğiz? Geminin ne yaptığı ne yapmak istediğinle alakalı.

İşte Amerikalı USS America ile bir şey denedi, deniyor. Tripoli ile başka bir şey deneyecek. Bunları yan yana yüzdürecek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 13:54 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Ben dalga geçmiyorum hem LHD (landing helicopter dock) terimini kullanıp hemde uçak gemisi demek abes kaçmıyor mu? Elbette bu gemiler uçak taşıyabilecek ve buna uygun tasarlanıyor o zaman isimlendirmesimi ve sınıflandırmasını ona göre yapsak daha iyi olmaz mı? Ben sadece bu durumu tezat olarak gördüm. Yoksa zaten iki gemi planlanıyor küçük-orta boyutlu uçak gemisinin kabiliyeti yapılabilecektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 14:02 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Biraz japon donanmasını örnek alalım, gemilerimizi amacında kullanalım.
Juan Carlos tan çok daha büyük gemileri var sadece helikopterlere adamışlar.
Uyduruk bir uçak gemisindense iyi bir havuzlu çıkartma gemimiz olsun.
Ama sen forumu okumadan fikir sahibi olmuşsun. Japon Izumo'yu F-35 ile donatmak için revize etmeyi planladığını resmi olarak duyurdu.

Eskiden 5 uçaklı uçak gemisi de vardı. Adedi az olunca yeteri kadar uçak gemisi olmuyor mu?
Ki bu Juan Carlos tipi gemilere uçak gemisi diyen ilk ulus da bunların orjinal tasarımcısı ABD'dir. Yani gemi uyduruk bir uçak gemisi değil çok ayıp.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 14:20 
Süvariler

Ben mesela buna pek katılamayacağım. F-35B "ufak tefek yerlerden de kalkabilen" bir F-14 değil ki.

Teorik olarak konuşuyorum, SM-2 de al, F-35B ile birlikte kullan eğer gerçekten denizaşırı bir niyetin ve derdin varsa.

İngiliz QE'i önce F-35C için planladı. Sonra katapulttan endişe edip B'de karar kıldı. Şimdi "B'nin gemisi QE kadar olmalı" mı diyeceğiz? Geminin ne yaptığı ne yapmak istediğinle alakalı.

İşte Amerikalı USS America ile bir şey denedi, deniyor. Tripoli ile başka bir şey deneyecek. Bunları yan yana yüzdürecek.
beni endişelendiren sadece uçakların inip kalkması için güvertedeki yerin azlığı değil, gemi fazla "tıkış tıkış" oluyor bu kadar unsuru konuşlandırıyoruz bunların lojistiği de var,

uçakların operasyonu kara birliklerinin operasyonunu engelleyebilir

Uçak gemisine karşı da değilim, uçak gemisi yapacaksak uçak gemisi yapalım
Alıntı:
Ama sen forumu okumadan fikir sahibi olmuşsun. Japon Izumo'yu F-35 ile donatmak için revize etmeyi planladığını resmi olarak duyurdu.

Eskiden 5 uçaklı uçak gemisi de vardı. Adedi az olunca yeteri kadar uçak gemisi olmuyor mu?
Ki bu Juan Carlos tipi gemilere uçak gemisi diyen ilk ulus da bunların orjinal tasarımcısı ABD'dir. Yani gemi uyduruk bir uçak gemisi değil çok ayıp.
Özür dilerim, kaçırmışım, uzun zamandır aktif değildim. Ama İzumo'da bile en azından kara birlikleri yok.

Eskiden zırhlı savaş gemileri de 1-2 deniz uçağı taşıyordu ama keşif için.

Adam senin filona 5 uçakla saldırmaz ki 5 uçakla savunabilesin. Çok yanlış

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 14:34 
Süvariler

F-35 sadece savaş uçağı olarak kullanılmayacak ki. Ağ merkezli savaşın göbeğinde olacak. Yeri gelecek erken uyarı uçağı, yeri gelecek SM 2, SM 3 güdümleyecek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 14:41 
Süvariler

F-35 sadece savaş uçağı olarak kullanılmayacak ki. Ağ merkezli savaşın göbeğinde olacak. Yeri gelecek erken uyarı uçağı, yeri gelecek SM 2, SM 3 güdümleyecek.
SM2 SM3 ümüz yok. olsaydı bile gemilerimizde yeterince güçlü radarlar mevcut. Ufuk ötesi deniz unsurları için keşif yapılmak isteniyorsa çok daha ucuz ve basit insansız hava araçları kullanılabilir. Çok daha fazla sayıda İHA taşınabilir, bunlar kara birliklerine hava desteği vermek için de kullanılabilir.

seni iki gözümle görüyorsam üçüncü gözü ne yapayım? :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 14:44 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

beni endişelendiren sadece uçakların inip kalkması için güvertedeki yerin azlığı değil, gemi fazla "tıkış tıkış" oluyor bu kadar unsuru konuşlandırıyoruz bunların lojistiği de var,
uçakların operasyonu kara birliklerinin operasyonunu engelleyebilir
Uçak gemisine karşı da değilim, uçak gemisi yapacaksak uçak gemisi yapalım
Özür dilerim, kaçırmışım, uzun zamandır aktif değildim. Ama İzumo'da bile en azından kara birlikleri yok.
Eskiden zırhlı savaş gemileri de 1-2 deniz uçağı taşıyordu ama keşif için.
Adam senin filona 5 uçakla saldırmaz ki 5 uçakla savunabilesin. Çok yanlış
Koreliler de DOKDOyu F-35 ile donatmayı planlıyor onda amfibi birliği var. Seni anlıyorum zemberekli saattin daha iyi olduğuna inanıyorsun ama teknoloji gelisiyor. İstekler beceriler ve ihtiyaçlar gelişiyor, çeşitleniyor.

Bak bu gemi uçak gemisi idi. Tüm dünya öyle kabul etti.

Resim

Gemi büyüdü mevcut kabiliyetini azaltmadan güverte eklendi ve Juan Carlos oldu.

Resim
Yani azalan kaybedilen bir yetenek yok önceden olmayan becerileri var(En fazla 12F-35+12Seahawk türevleri taşıyabilecek amfibi hariç).
Bilgi notu: gemilerde kara birliği yok amfibi birlik var. Rica ederim istersen biraz daha araştır sonra yaz hemen çalakalem cevap verme bir oku öğren sindir lütfen.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 15:11 
Süvariler

Güney Kore'nin ne yapmaya çalıştığını anlamıyorum, İspanya anladığım kadarıyla hava gücünü birkaç gemiye bölmek istemiş İngilizler gibi bir tek büyük gemi yapmak yerine. Biz anladığım kadarıyla hava kuvvetleri super tucano'lardan oluşan afrika ülkeleriyle savaşıcaz... yada Slovenya'yla felan.

Başta Yunanistan'a karşı müthiş bir silah olarak görüyordum bu gemiyi... şimdi Cibuti'ye karşı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 15:16 
Süvariler

LHD'de beni korkutan tek sey borda yuksekligi. Masallah gel vur beni diyor :( Bu gemiyi kessen bicsen de saklayamazsin, o zaman iyi bir denizalti perdesi ve guclu bir hava savunma birligine ihtiyac duyacak. Ileride bu gemilere VLS yuklenir mi acaba. SM2 degil ama en azindan G siniflari gibi 8 hucre 32 ESSM tasisa muthis bir kabiliyet olur. Yanina 4 STOP en az 1 de RAM veya Phalanx ya da RAMPhalanx :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 15:17 
Süvariler

Güney Kore'nin ne yapmaya çalıştığını anlamıyorum, İspanya anladığım kadarıyla hava gücünü birkaç gemiye bölmek istemiş İngilizler gibi bir tek büyük gemi yapmak yerine. Biz anladığım kadarıyla hava kuvvetleri super tucano'lardan oluşan afrika ülkeleriyle savaşıcaz... yada Slovenya'yla felan.

Başta Yunanistan'a karşı müthiş bir silah olarak görüyordum bu gemiyi... şimdi Cibuti'ye karşı.
Anlayamadim. Anlasam cevap vermek isterdim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 15:23 
Akıncılar

F-35, selefi AV-8B'nin iki katı kadar, hem hacimce hem ağırlıkça. 40K lb itkili motoru var. Bir kalktı mı çok daha uzun menzile gidebiliyor, gidiyor da. Bir kalktı mı AV-8B'ye göre çok daha fazla mühimmat kaldırıyor götürüyor, çok daha fazla yakıt tüketiyor. Daha ağır olduğu için daha büyük yapılar, asansör vs istiyor, daha büyük kapılar, hangarlar istiyor, falan filan. Yahut, motoru iniş kalkışta güverte için epey ciddi sorun oluşturuyor. Bunu anlamak ve tartışmak mümkün.

Yani; Gerçek anlamda bir "alan kontrolü" operasyonu da gözetmek uğruna F-35B güverte operasyonu yapabilmekse amaç, bizim Anadolu buna ne kadar yeter sorusu makul bir soru olabilir. Bunu oturup tartışmak gerek. Lakin, bizim Anadolu'nun da spekleri belli değil henüz aslında. Unutmamak gerek, TCG Anadolu Juan Carlos'un bir türevi. Fakat JC'tan da bundan türeyen 22K tonluk Avustralya gemilerinden de çok daha büyük, 27K tonluk bir gemi oluyor, olacak. Boru değil yani o kadar da.

Bunun yanında, bizim şimilik, bir süre daha isterlerimizi karşılamak ve denizde, görev gücü çevresinde farkındalık arttırıcı ve sensör/silah platformu olarak dolanacak bir hava gücü için kaç F-35B gerekir, o da tartışılır. AV-8B'den çok büyük ama, misliyle fazla da kabiliyeti var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 15:24 
Süvariler

Aklima daha cilginca birsey geldi; Misir'a guluyoruz guverteye SAM baglamis diye ama gomme normal VLS sistemi yerine sancak basomuzluk ile iskele kicomuzluga HISAR gibi mobil sistem sabitlesek ve bu sistemin hedef tespit ve atis kontrol sistemlerini sokup geminin wifi veya artik nasil bir kablosuz protokol olacaksa o protokolu uzerinden atis kontrol bilgilerini silah istasyonuna aktarsak ? Sadece EO imkanini son care (gemi atis kontrol ile HISAR arasi bag koparsa diye) olarak HISAR uzerinde oz atis-kontrol sistemi olarak kullansak ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 15:24 
Süvariler

Anlayamadim. Anlasam cevap vermek isterdim.
12 uçakla ne yapılır onu kafamda canlandırmaya çalışıyorum. Hava kuvvetleri çok çok küçük veya çok çok eski bir ülkeyi mağlup ederiz herhalde. Yunanistan'la savaşırken sortileri biraz kısaltırsın belki.

ama kafamda "uçak gemisi" dediğimiz şey çok farklı bir yerde olduğu için Ege'ye uçak gemisi sokmak intihar gibi geliyor. Kafa karışık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 15:28 
Süvariler

Şunu belki anlamak mümkün:
F-35, selefi AV-8B'nin iki katı kadar, hem hacimce hem ağırlıkça. 40K lb itkili motoru var. Bir kalktı mı çok daha uzun menzile gidebiliyor, gidiyor da. Bir kalktı mı AV-8B'ye göre çok daha fazla mühimmat kaldırıyor götürüyor, çok daha fazla yakıt tüketiyor. Daha ağır olduğu için daha büyük yapılar, asansör vs istiyor, daha büyük kapılar, hangarlar istiyor, falan filan. Yahut, motoru iniş kalkışta güverte için epey ciddi sorun oluşturuyor. Bunu anlamak ve tartışmak mümkün.

Yani; Gerçek anlamda bir "alan kontrolü" operasyonu da gözetmek uğruna F-35B güverte operasyonu yapabilmekse amaç, bizim Anadolu buna ne kadar yeter sorusu makul bir soru olabilir. Bunu oturup tartışmak gerek. Lakin, bizim Anadolu'nun da spekleri belli değil henüz aslında. Unutmamak gerek, TCG Anadolu Juan Carlos'un bir türevi. Fakat JC'tan da bundan türeyen 22K tonluk Avustralya gemilerinden de çok daha büyük, 27K tonluk bir gemi oluyor, olacak. Boru değil yani o kadar da.

Bunun yanında, bizim şimilik, bir süre daha isterlerimizi karşılamak ve denizde, görev gücü çevresinde farkındalık arttırıcı ve sensör/silah platformu olarak dolanacak bir hava gücü için kaç F-35B gerekir, o da tartışılır. AV-8B'den çok büyük ama, misliyle fazla da kabiliyeti var.
ABD'nin reklam maksatli sayi verdigine inanmadigimdan F-35 icin klasiklesmis olan hava-hava 1 e 4 hava yer 2 e 6 imkan-kabiliyetini gercek kabul etsek, havada gorevlendirilecek 2 ucaklik bir kol 4 kolluk ucak gorevini gorebilecek demektir. Kaldi ki ucagin 360 derecelik farkindalik imkani birlik ilerisinde tehdit yonune gore TOMCAT su bu gorevlerde gorevlendirilecek bu kola berisini de gorme ve gemiye aktarma imkani verecektir kanimca.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 15:35 
Akıncılar

Anadolu'da 12 adet F-35B taşınamayabilir bile.

Amerikalı tam olarak bu iş yaptığı USS America'da 9 tane görevlendirecek. Bunu da epey zor yerlere sokacak gibi görünüyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 15:35 
Süvariler

12 uçakla ne yapılır onu kafamda canlandırmaya çalışıyorum. Hava kuvvetleri çok çok küçük veya çok çok eski bir ülkeyi mağlup ederiz herhalde. Yunanistan'la savaşırken sortileri biraz kısaltırsın belki.

ama kafamda "uçak gemisi" dediğimiz şey çok farklı bir yerde olduğu için Ege'ye uçak gemisi sokmak intihar gibi geliyor. Kafa karışık.
12 ucaklik gemin olsa op basina koy :) sayiya cok takilmayalim. Bu gemi EGE'de de Yunanistan ile hava savasinda kullanilmayacak zaten yani kabak gibi EGE'nin ortasinda durmayacak. ABD ve muttefiklerimiz haric aynen 2.Dunya Savasi Midway Muharebesi gibi okyanusta karsi karsiya gelecek ve ucak gemisi muharebesi yapacagimiz bir devlet yok ya da 3.Dunya Harbine daha vakit var. O gunler geldiginde UCAV'lar isi gomer. Misir'i ele alalim hic olmaz ya da yemez ama Rus ucak gemusini tehdit olarak gorelim eger ciddi savas diyorsak. Onun haricinde bir Libya harekatinda cikarlarimiz icin ucurulabilir miydi ? Ya da Somali'de birligimizi tehdit eden derinlikteki bir hedef hemen Somali acigindaki LHD ile bertaraf edilebiir miydi ya da Yemen gibi hem balistik fuze kabiliyeti hem de kaya uzerine koydugu FLIR ile F-15 vurabilecek zekada bir tehdit olsa derinligine nufus ve nokta vurus imkani guzel olmaz miydi. Israil'in F-35'lerini birazcik denizden izleyip taciz etsek sakalassak olmaz mi ? Bosna Harekati gibi uluslararasi bir guc olussa ve denizden bizim isimize de gelen bir dusmana karsi ortak hava harekatina katilip guc gostersek ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 15:37 
Süvariler

Anadolu'da 12 adet F-35B taşınamayabilir bile.

Amerikalı tam olarak bu iş yaptığı USS America'da 9 tane görevlendirecek. Bunu da epey zor yerlere sokacak gibi görünüyor.
Bu gemiye 12 ucak sigiyor da diyirum ya sayi onemli degil simdilik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 15:38 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

LHD-Uçak Gemisi ayrımında etimolojik farklılıklar da aradan sıyrılıyor, konuştuk bunları daha önce. Uçak gemisi işte, çok da sorgulamaya gerek yok.

İlk uçaklar artık boyansa da roundel yerleşimini de görsek yahu. Burunda, kanopinin altında mı olacak ki... Bu "stajyer" fotoşopları gözlerimi kanatıyor.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 15:41 
Üye

Böyle bir gemimiz F-35ler ile birlikte olsa Kıbrıs Girit arası sahayı görev kuvveti ile birlikte kontrol edip Yunanistan'a sürekli bir tehdit oluşturabilir mi? Yoksa çok mu riskli olur?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 15:42 
Süvariler

12 ucaklik gemin olsa op basina koy :) sayiya cok takilmayalim. Bu gemi EGE'de de Yunanistan ile hava savasinda kullanilmayacak zaten yani kabak gibi EGE'nin ortasinda durmayacak. ABD ve muttefiklerimiz haric aynen 2.Dunya Savasi Midway Muharebesi gibi okyanusta karsi karsiya gelecek ve ucak gemisi muharebesi yapacagimiz bir devlet yok ya da 3.Dunya Harbine daha vakit var. O gunler geldiginde UCAV'lar isi gomer. Misir'i ele alalim hic olmaz ya da yemez ama Rus ucak gemusini tehdit olarak gorelim eger ciddi savas diyorsak. Onun haricinde bir Libya harekatinda cikarlarimiz icin ucurulabilir miydi ? Ya da Somali'de birligimizi tehdit eden derinlikteki bir hedef hemen Somali acigindaki LHD ile bertaraf edilebiir miydi ya da Yemen gibi hem balistik fuze kabiliyeti hem de kaya uzerine koydugu FLIR ile F-15 vurabilecek zekada bir tehdit olsa derinligine nufus ve nokta vurus imkani guzel olmaz miydi. Israil'in F-35'lerini birazcik denizden izleyip taciz etsek sakalassak olmaz mi ? Bosna Harekati gibi uluslararasi bir guc olussa ve denizden bizim isimize de gelen bir dusmana karsi ortak hava harekatina katilip guc gostersek ?
F35 in menzili o kadar uzun ki, israille "şakalaşmak" için gemiye felan lüzum yok konyadan kalkar israil açıklarında uçarsın, kıbrıs'a bile gerek yok. Libya v.b gibi yerlerde dediğim gibi 12 tane F35 taşıyacağına 24 tane silahlı taktik iha kullan, vurulursa Türkiye'nin libya'da F35 i düştü demesin kimse.

Tatbikatlar iyi güzel de, savaşta kullanmayacağım bir taktiğin tatbikatını neden yapayım. Siper savaşı tatbikatı yapıyor muyuz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 15:48 
Akıncılar

Savaşta kullanamayacağın alet ya da taktik ayrı bir konu. Bırak taktiği, bakalım uçağı alabilecek misin? Yahut almak isteyecek misin?

Ama şunu da bilelim; F-35 bomba atan herhangi bir uçak değil. F-35 Amraam atan herhangi bir uçak değil. F-35 silahlı İHA'nın işini yapacak pahalı bir oyuncak değil. F-35 başka bir şey.

F-35 biraz iPhone gibi bir şey. Bir desktop PC, bir Nokia 337, bir fotoğraf makinesi ve cebinde geziyor. Ama pili de bir gün gidiyor. Düşünce ekranı çatlıyor.

"Canım nedir yani?" demek, silahlı İHA örneği vermek, "Canım pdf okumak istiyorsan otur masada PC'den indir oku" demek gibi. Tamam onun yeri ayrı, bunun yeri ayrı. Bu ne yapmak istediğinle ilgili. Ama iPhe sadece bir pdf okuma cihazı değil. Sen cebinde sadece bir pdf okuyucu olarak dolaştırmıyorsun onu.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1154 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 120 21 22 23 24 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: