TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 22 Eyl 2017, 18:16

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 155 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Türk Tipi Hücumbot Projesi
MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2013, 13:29 
Uzaklaştırıldı

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/du ... THBID.aspx

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2013, 17:18 
Uzaklaştırıldı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2013, 18:35 
Süvariler

Heybeliada gibi bir korvetimiz var üzerindede Smart-S Mk2 gibi bir radar var korvet sınıfına göre anormal derecede üstün değerlendirilmesi gerekir. Bence iyi bir ASW/ASUW kabiliyeti kazanılabilir bu proje ile. Benim şahsi fikrime göre öyle fazla ağır bir bot yapılmamalı houbei tarzı küçük ve ucuz bir yönteme gidilebilir. Bofors 40mm var genelde bizim botlarda bunun yerinede yine houbei'deki gibi CIWS yerleştirilebilir düşman gemisine taarruz ederken gelen tehlikelerede karşı koyma kabiliyetiniz artıcak. Bu noktada Heybeliada'da sadece uzaktan izleyerek C2 görevi görecek. Çok etkin bir vuruş gücü olurdu açıkcası. Ki ucuz olduğundan dolayı sayıca fazla üretme imkanınızda olacaktır. 250-350 tonluk bu tarzda hızlı bir hücumbot bize yeterli düşüncesindeyim kısacası.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2013, 04:59 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Heybeliada gibi bir korvetimiz var üzerindede Smart-S Mk2 gibi bir radar var korvet sınıfına göre anormal derecede üstün değerlendirilmesi gerekir. Bence iyi bir ASW/ASUW kabiliyeti kazanılabilir bu proje ile. Benim şahsi fikrime göre öyle fazla ağır bir bot yapılmamalı houbei tarzı küçük ve ucuz bir yönteme gidilebilir. Bofors 40mm var genelde bizim botlarda bunun yerinede yine houbei'deki gibi CIWS yerleştirilebilir düşman gemisine taarruz ederken gelen tehlikelerede karşı koyma kabiliyetiniz artıcak. Bu noktada Heybeliada'da sadece uzaktan izleyerek C2 görevi görecek. Çok etkin bir vuruş gücü olurdu açıkcası. Ki ucuz olduğundan dolayı sayıca fazla üretme imkanınızda olacaktır. 250-350 tonluk bu tarzda hızlı bir hücumbot bize yeterli düşüncesindeyim kısacası.
Resim
Houbei gibi olursa ölüm olur :D

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2013, 14:32 
Üye

yonca-onuk çözümü çok ideal gözüküyor.

arama radarı: aselsan Hazar olmalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2013, 17:24 
Süvariler

Houbei iyide o tarz bir bot yapısı daha çok durgun sular için bizim denizlerimize katamaran yapı pek uygun olmayabilir. Dalgalı zamanlarda çünki performans önemli derecede düşüyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2013, 20:06 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

stealth özellikli bir bot olması muhtemel çünkü milgemde tecrübe kazandılar bu konuyla ilgili umarım güzel bişeyler ortaya çıkar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2013, 20:06 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Houbei iyide o tarz bir bot yapısı daha çok durgun sular için bizim denizlerimize katamaran yapı pek uygun olmayabilir. Dalgalı zamanlarda çünki performans önemli derecede düşüyor.
Elin Çinlisi de, Type 022'yi okyanusta kullanıyor sonuçta. Bir bildiği vardır...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2013, 20:23 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Elin Çinlisi de, Type 022'yi okyanusta kullanıyor sonuçta. Bir bildiği vardır...
houbei japon değil mi???

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2013, 20:23 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2013, 20:45 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Çin denizi durgun sulardır aslında...
Haklı olabilirsiniz. Benim hatam.
Alıntı:
houbei japon değil mi???
Type 022(Houbei), Çin yapımı bir hücumbottur.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2013, 23:02 
Süvariler

The boats incorporate stealth features and are based off an Australian-designed wave-piercing catamaran hulls that are more stable than other fast missile craft in high sea conditions.

Gemi Mühendisi değilim ama katamaran yapısının yuvarlanma dinamiğinde daha stabil olması gerekir.

Ayrıca Çin denizleri bir hayli hırçın olmalı. Neye dayanarak durgun olduğunu belirtiyorsunuz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2013, 23:13 
Akıncılar

Ya bu katamaranın daha az stabil olduğunu kim uydurdu benim de aklımda öyle kalmış.Nerden duyduk bunu destiny kim söyledi bize bunu?

Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2013, 23:42 
Süvariler

Manevra kabiliyeti kötü, stabilitesi iyi.

Yani tüm dinamik sistemler gibi. Sönümü az sistemin faz farkı azdır ve girişlere hemen tepki verir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2013, 00:18 
Süvariler

Valla açıkca söylemek gerekirse benimde aklımın köşesinde kalmış böyle bir şey. Biraz araştırayım dedim olayı

Stabil olması iki tane gövde olduğundan ve ağırlık merkezinin ortada olmasından kaynaklanıyormuş düşünüldüğünde mantıklı aslında.

[spoiler]Çok gövdeli teknelerle (katamanaran, trimaran gibi) tek gövdeli tekneler arasındaki temel fark, çok gövdeli teknelerin genişlikleri sayesinde kazandıkları dengedir. Tek gövdeli tekneler bu dengeyi kazanmak için nerdeyse teknenin ağırlığının yarısına eşit omurgalar taşır. Çok gövdeli teknelerde gereksiz ağırlık olmadığı için, rüzgar kuvveti tekneyi daha hızlı hareket ettirebilir. Teknenin yarması gereken su da daha az olur. Böylece hız üç katına çıkabilir. Katamaran teknelerin en büyük sakıncası, tek gövdeli teknelerin tersine, devrildikleri zaman kolayca düzelememeleridir.[/spoiler]

Ters ve çok sert rüzgarlarda devrilmeleri çok kolaymış. Tek gövdeliler daha dirençliymiş yani bu konuda...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2013, 00:22 
Süvariler

Tam tersi kaynak varmı bu konuda..? Çin denizi genelde durgun sulardır. Denizcilik bilgim pek yoktur ama aşırı dalgalı bölgelerde kıyıdan biraz uzağa setler yapılır dalgaları kırması için Çin denizindeki setlerde benim için diayou adaları çevresi ve japonya ve diğer yüzlerce adacıklarıdır.. Misal..;

On numara doğal bir set..
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2013, 00:32 
Akıncılar

Filipinler - Japonya - Güney Kore - Çin arasında kalan Sarı Deniz ve Doğu Çin Denizi oldukça sığ denizlerdir. Sarı Deniz'in derinliği ortalama 44m, Doğu Çin Denizi'nin ortalama derinliği ise 220m'dir. Bu durum da önemli bir etken.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2013, 15:22 
Süvariler

Bugün bir toplantıda Ekber Bey "yanlışlıkla" MRTP 65* hücum botunun tasarımını göstermek zorunda kaldı.
Görünce ağızınız açık kalabilir. :) Bana çok gelecekçi bir tasarım gibi geldi. Tüm silah sistemleri gövdeye gömülü, Visby benzeri ve helikopter taşıyabiliyor.
3-4 sn'lik görüntüden bunu çıkarabildim.
*MRTP 70 değil

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2013, 23:32 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bugün bir toplantıda Ekber Bey "yanlışlıkla" MRTP 65* hücum botunun tasarımını göstermek zorunda kaldı.
Görünce ağızınız açık kalabilir. :) Bana çok gelecekçi bir tasarım gibi geldi. Tüm silah sistemleri gövdeye gömülü, Visby benzeri ve helikopter taşıyabiliyor.
3-4 sn'lik görüntüden bunu çıkarabildim.
*MRTP 70 değil
Görüntüyüde verseydiniz iyi olurdu merak ettim açıkçası.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2013, 23:44 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim
Öndeki silah sisteminin adı nedir ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2013, 23:52 
Site Başkanı

Öndeki silah sisteminin adı nedir ?
Şekli itibari ile 30mm stabilize silah istasyonu olduğunu düşünmekteyim, büyük olasılıkla temsili bir tasarımdır. Biz onu Aselsan STOP-30 olarak farz edebiliriz sanırım :)

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ağu 2013, 01:51 
Süvariler

Sunuma sahip değilim. Görsel de çok hızlı geçti.
Geminin ön güvertesi arkaya göre daha yüksekte konumlanmış. Ön güverte kısmen eğimli. Arka güverte düz. 3-4 sn'lik görselden tüm silah sistemlerinin gemi içinde olduğunu(baş topu göremedim) anlayabiliyoruz. Kaptan köşkünün(doğru teknik terim olmayabilir, camlı bölme olarak tarifleyebilirim. Mastın ve insanların olduğu bölge) yapısı Visby'deki gibi tepesi kesilmiş piramide benziyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ağu 2013, 02:38 
Süvariler

Pardon mrtp-70 değil demişsiniz zaten.Yanlışlık oldu silinebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2014, 12:37 
Süvariler

Bu gemiden ne istenecek ona göre bir dizayn yapılmalı.. Üzerine elimizden geldiği kadar silah mı koyacağız yoksa şu görevi bu görevi yapsın diye mi silah sensör koyacağız...
Şimdi bu tür gemileri yapmaya gerek yok şu anda. Çünkü yaptığımız her bu şekildeki gemi bizi en az 20 yıl daha millilikten uzak tutacaktır. Bu ise isterseniz oraya 30 tane Houbei koyun. Eğer bozulan makinesini yaptırmak istiyorsanız Çin'den mühendisler getirtmek zorundasınız demektir.
Millilik olmazsa:
- Üzerine bir radar sistemi koyarsınız adam içine bir çip yerleştirir sizin mevkinizi sürekli bir yerlere transmit eder bu radar enerjiyi gördüğü zaman.
- Üzerine gevur yapımı bir güdümlü mermi koyarsınız. Nasıl İran'ın Praying Mantis harekatı (http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Praying_Mantis) esnasında ABD gemilerine Harpoon atınca ABD liler Harpoonları karıştıırp denize düşürdüler sizin G/M leriniz de yapıcı ülkenin dediğini yapmazsanız denizin dibine düşer attığınızda...
- Üzerine koyduğunuz makine sistemi. Öyle bir durumdur ki aman arıza yapmayayım diyecektir gemi personeli. Bu yüzden de 20 kts nin üstüne zor çıkarsınız. Almanlar 2. Dünya Savaşında milli makinelerini koydukları o 200 metrelik Bismarck, Prince Eugen gibi gemilerini +30 kts süratte kullanıyorlardı çünkü sahaya intikal elzemdi. Siz bu makineyi bir elinize aldınızmı veya herhangi bir özel yapım aksamı bir gitti mi bekle Almanya'dan anam bekle. Veya bugemiyi dışarı pazarladınız... Sonra nasıl ATAK'ta hoppa benim motorum var orda sen nasıl satıyorsun onu diyen ABD liler gibi o makinenin üreticisi de sen bu gemiyi benim iznim olmadan satamazsın diyecektir.Sen de gemimde şu sistem var %60 milliyim diyip ortada dolaşacaksın ben adamım diye. Kusura bakma sen bir Harp esnasında bu gemiye bozulan makinesini takmak için Almanya'ya yalvaracaksan gece uyuduğun uyku bile zehir olur .

O yüzden arkadaşlar millilik yoksa isterseniz 100 tane Zumwaltınız olsun. Hiçbirimiz gidip de Türkiye'de servis ağı olmayan bir araba markasından araba almıyoruz. Sonra arıza oldu bekle parçayı da gelsin de maliyet de uçsun da. Millilik şart. En azından hayati sistemlerde.

He tam millilik sağlandı. Hayatisistemler bizim. Ki bunu Aselsan mühendislerine bizzat sordum. Para olursa hepsini yaparız dediler. Yeter ki finansman olsun. Çok değil, milletin 30 yıl önce yaptığı teknolojisi mantıüı belli sistemlerden bahsediyorum.
Millilik sağlandığı taktirde
1. Stealth önemli. Bu şekilde dizayn edeceksin. Ege'de kullanılacağı için en aşağı 45 kts sürat yapmalı ki zaman hassasiyetli harekatlarda hızlıca sahaya intikal etsin.
2. Öyle bir G/M koyacaksın ki milli tabii ki 30 tane rota bacağı gireceksin adaların arasından gelip geminin radarı daha göremeden düşmanı perte çıkaracak.
3. Üzerinde etkili bir hava savunma olmaz zorunda. Bu point defense yani RAM tipi bir silah da olabilir ama alan hava savunması sağlamasına gerek de yok.
4. Kıyı bölgelerinin radar ihtiyacı daha sofistike. ABD'liler bile bunu anladılar ki LCS'lere farklı bir radar koydular. BU sebeple Smart-S den daha iyi hedef ayrıştıran bir radara ihtiyacın var. Ayrıca karıştırma flan bunları da yemeyecek.
5.Makineler milli olmazsa dediğim gibi işin zor. Su jetine ihtiyacın var .Ya bu sistemler sadece VİZYON+PARA işi. Bu işlerin mühendislikleri belli . Bak elektrikli araba bile yapıyor adam garajında. Yeter ki biraz vizyon olsun.
6. Elektronik Harp: Bu konuda Aselsan gerçekten harika işler çıkarıyor. Onlar zaten bu konuda iyiler sadece fikirlere ihtiyaçları var. Harp zamanında gemilerimizin ihtiyaç duyacakları işlevleri daha etkin sağlayacak sistemlerin fikirlerine...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2014, 23:59 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kılıç II sınıfı tekneler bence mütevazi fikrim gereği optimum tasarıma sahip stealth özelliği olan botlar. Devam edilsede 30 yaşındaki tekneleri emekli edip yerlerine genç olan kılıçları koysalar ideal olur inancındayım. Üzerine mümkünse bir hava savunma füze sistemide olsa mesela zıpkın gibi tadından yenmez olur .

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Şub 2014, 00:28 
Genel Yetkili

arkadaki 40'lığın yerine kaide üzerinde bir ram ve hatta köprü arkasına sağlı sollu 2* stamp , ve milli ew süiti,3D ile bunları da idare edebilecek yeni bir SYS , bu tekneleri uçururdu..

Ama kılıç' larin en yaşlısı daha 16 yaşında.. bu kadar kapsamlı bir modernizasyon için erken sayılır. Belki milbot'dan sonra olur..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Şub 2014, 01:06 
Akıncılar

4+6 Adetlik bir program bu yani ilk aşamada 4 tane Doğan değişecek sonrasında 4 Rüzgar ve 2 de Yıldız sınıfı ,,
Benim beklentim Kılıç-II lerden daha büyük ve ağır daha uzun süre denizde kalabilecek harekat sığası daha fazla bir bot ,
SAM taşıması söz konusu olursa HİSAR-A'nın donanma versiyonu bir türevini taşıyacaktır diye düşünüyorum .

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Şub 2014, 14:15 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

4+6 Adetlik bir program bu yani ilk aşamada 4 tane Doğan değişecek sonrasında 4 Rüzgar ve 2 de Yıldız sınıfı ,,
Benim beklentim Kılıç-II lerden daha büyük ve ağır daha uzun süre denizde kalabilecek harekat sığası daha fazla bir bot ,
SAM taşıması söz konusu olursa HİSAR-A'nın donanma versiyonu bir türevini taşıyacaktır diye düşünüyorum .
Saygılar.
Rüzgarları bilemem ama Yıldız sınıfı daha uzun süre iş yapar onlardaki savaş yönetim sistemi TACTICOS(yanılmış olabilirim) Bizim GENESİS ile uyumlu ve Link16 ile de bağlantılı çalışıyor. Birde o tekneler doğanlara göre daha dengeli yapıldı fiziki olarak iyileştirme görmüştü dizayn. O yüzden gemi hareketleri çok daha iyidir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Şub 2014, 21:40 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

arkadaki 40'lığın yerine kaide üzerinde bir ram ve hatta köprü arkasına sağlı sollu 2* stamp ,

Millenium gun sistemi 40 lığın yerine çok iyi giderdi. Hemde CIWS kabiliyeti yanına bonus olurdu. Önde 76mm yerine bile olur gibi.Yani 2 tane . Bir de RAM i sıkıştırdın mı araya bir yere. Al sana Kılıç III sınıfı hücumbot. Uluslarası pazara bile ilgi çekerdi.

Resim

Resim

Yani önde arkada 2 tane millenium gun. Yine arka boşlukta RAM. Ortaya 2 tane STOP yada STAMP. Kılıç II mevcut haliyle bunlzrı alabilir inancındayım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Şub 2014, 22:05 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

arkadaki 40'lığın yerine kaide üzerinde bir ram ve hatta köprü arkasına sağlı sollu 2* stamp , ve milli ew süiti ile bunları da idare edebilecek yeni bir SYS , bu tekneleri uçururdu..
Ama kılıç' larin en yaşlısı daha 16 yaşında.. bu kadar kapsamlı bir modernizasyon için erken sayılır. Belki milbot'dan sonra olur..
Hocam yunanlıların Süpervita Roussen sınıfı hücümbotları tam bu kıvamda bende hep beğenmişimdir. Tonajı da bizim Kılıçlar ile aynidir.
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Şub 2014, 00:31 
Akıncılar

Supervita, galiba Yunan Donanmasındaki kendi başına en yetkin platform. Üzerindeki RAM her zaman bana da çok ilginç gelir. Ciddi bir iddiadır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Şub 2014, 06:23 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Supervita, galiba Yunan Donanmasındaki kendi başına en yetkin platform. Üzerindeki RAM her zaman bana da çok ilginç gelir. Ciddi bir iddiadır.
Mısır'ın yeni Ambassador sınıfı, RAM lı, Phalanx lı. Ona da bakın bir. hoşunuza gidebilir

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Şub 2014, 11:37 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Rüzgarları bilemem ama Yıldız sınıfı daha uzun süre iş yapar onlardaki savaş yönetim sistemi TACTICOS(yanılmış olabilirim) Bizim GENESİS ile uyumlu ve Link16 ile de bağlantılı çalışıyor. Birde o tekneler doğanlara göre daha dengeli yapıldı fiziki olarak iyileştirme görmüştü dizayn. O yüzden gemi hareketleri çok daha iyidir.
Ben konuyu biraz daha farklı biliyorum, tekne dizaynına uygun olmayan ekipman/sistem seçilmesi yüzünden başlangıçta gemi stabilitesi ile ilgili sorunları vardı, birtakım iyileştirmeler yapıldı ancak soruna ait izleri kaldı...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Şub 2014, 13:14 
Akıncılar

Alıntı:
arkadaki 40'lığın yerine kaide üzerinde bir ram ve hatta köprü arkasına sağlı sollu 2* stamp ,

Millenium gun sistemi 40 lığın yerine çok iyi giderdi. Hemde CIWS kabiliyeti yanına bonus olurdu. Önde 76mm yerine bile olur gibi.Yani 2 tane . Bir de RAM i sıkıştırdın mı araya bir yere. Al sana Kılıç III sınıfı hücumbot. Uluslarası pazara bile ilgi çekerdi.

Resim

Resim

Yani önde arkada 2 tane millenium gun. Yine arka boşlukta RAM. Ortaya 2 tane STOP yada STAMP. Kılıç II mevcut haliyle bunlzrı alabilir inancındayım.
Millenium gun yerine Korkut gun olsa olmaz mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Şub 2014, 15:18 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Ben konuyu biraz daha farklı biliyorum, tekne dizaynına uygun olmayan ekipman/sistem seçilmesi yüzünden başlangıçta gemi stabilitesi ile ilgili sorunları vardı, birtakım iyileştirmeler yapıldı ancak soruna ait izleri kaldı...
O Doğan ve Rüzgar sınıfı teknelerin kangren olan sorunu idi. O yüzden Yıldız sınıfı gibi bir ara çözüm çıktı Yıldızların üzerindeki Radar ekipmanı ve donanımları görece daha hafif ve yeni üst yapı da daha narin olduğu için Doğan ve Rüzgar sınıfına göre daha stabildir. Elbette ki bir Kılıç değil ama Doğan sınıfından daha başarılı olan harp sistemleri dolayısı ile daha iyi ve güncellenebilir durumda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Şub 2014, 17:09 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
O Doğan ve Rüzgar sınıfı teknelerin kangren olan sorunu idi. O yüzden Yıldız sınıfı gibi bir ara çözüm çıktı Yıldızların üzerindeki Radar ekipmanı ve donanımları görece daha hafif ve yeni üst yapı da daha narin olduğu için Doğan ve Rüzgar sınıfına göre daha stabildir. Elbette ki bir Kılıç değil ama Doğan sınıfından daha başarılı olan harp sistemleri dolayısı ile daha iyi ve güncellenebilir durumda.
Bence burada bir kavram karmaşası yaşıyoruz ??
Gelişmiş sensör ve elektroniklere sahip olmak başka bir şey, tekne stabilitesi başka bir şeydir.
Yıldız (ve Karayel)'in de sadece 2 gemilik bir sınıf olarak kalması da bu yüzdendir...
Orijinal tekne dizayn ve tonajının çok üstünde bir sistem yüklemesi olunca maalesef bu iki gemide bu tür sıkıntılar yaşantı.
Doğan sınıflarına gelince (Rüzgar sınıfı dahil), sizin aksinize ben bu teknelerde herhangi bir stabilite sorunu olduğunu hiç duymadım.
Acaba hatlar karışıyor olabilir mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Şub 2014, 22:34 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Benim şahsi görüşüm FAC tarzı bir teknede ihtiyacından fazla bir ateş gücü yerine görevinin asli amacına daha çok hizmet edecek gelişmiş bir stealth ve EW yeteneği daha mantıklı gelmekte. Eğer gerçekten bir CIWS ihtiyacı da gerekli ise bunun RAM ile değil de parçacıklı mühimmat yetenekli çift namlulu bir 35 mm veya 40 mm top ile sağlanmasının asimetrik hedeflere de etkisi sebebiyle tercih edilmesinin daha doğru olacağı kanaatindeyim. O yüzden ben her zaman Roussen sınıfı yerine Kılıç II sınıfının daha mantıklı bir çözüm olduğuna inanıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Şub 2014, 18:50 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Gelişmiş sensör ve elektroniklere sahip olmak başka bir şey, tekne stabilitesi başka bir şeydir.
Yıldız (ve Karayel)'in de sadece 2 gemilik bir sınıf olarak kalması da bu yüzdendir...
Orijinal tekne dizayn ve tonajının çok üstünde bir sistem yüklemesi olunca maalesef bu iki gemide bu tür sıkıntılar yaşantı.
Doğan sınıflarına gelince (Rüzgar sınıfı dahil), sizin aksinize ben bu teknelerde herhangi bir stabilite sorunu olduğunu hiç duymadım.
Yok hocam karışmıyor elimde Yıldız yapılırken yapılan düzeltmeler ve faydalı sonucu ile ilgili bir makale olacaktı onu bulabilirsem özelden size göndermek isterim. orjinal tonajın üzerinde bir yükleme değil ağırlık merkezinin aşağıya çekilmesi için daha ağır olmuş buna karşılık sea state 4 durumunda hareketleri Doğanlara göre daha başarılı olmuştur. Bulayım şu makaleyi en kısa zamanda göndereceğim.

Yeni hucumbot konusunda bende sayın MANOWAR'a katılıyorum bizim tek derdimiz düşman hava ve deniz unsurları olmayacak bütün Ege denizindeki irili ufaklı adalar da hücümbotlar için asimetrik bir tehdit oluşturacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Şub 2014, 21:28 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Yok hocam karışmıyor elimde Yıldız yapılırken yapılan düzeltmeler ve faydalı sonucu ile ilgili bir makale olacaktı onu bulabilirsem özelden size göndermek isterim. orjinal tonajın üzerinde bir yükleme değil ağırlık merkezinin aşağıya çekilmesi için daha ağır olmuş buna karşılık sea state 4 durumunda hareketleri Doğanlara göre daha başarılı olmuştur. Bulayım şu makaleyi en kısa zamanda göndereceğim.

Yeni hucumbot konusunda bende sayın MANOWAR'a katılıyorum bizim tek derdimiz düşman hava ve deniz unsurları olmayacak bütün Ege denizindeki irili ufaklı adalar da hücümbotlar için asimetrik bir tehdit oluşturacaktır.
Zaten mesele de tam burada, tekne Doğan ve Rüzgar sınıfları ile aynı ve Doğan ve Rüzgarlarda tekne stabilitesi ile ilgili bilinen bir şikayet de yok ama ne oldu da Yıldız ve Karayel'de düzeltme ihtiyacı duyuldu... Neyse siz bana bahsettiğiniz makaleyi gönderirseniz ben de size işin hikayesini anlatırım, özelden... :)

Diğer yandan, bence, Hücumbot atak, çevik ve zeki olmalı, hımbıl değil. Bu tanıma göre, yine bence, Kılıç sınıfları hücumbot olmanın sınırlarını zorluyorlar, biraz daha zorlasanız korvet sınıfına girebilecek gibi duruyorlar. Bu anlamda belki daha çok Kartal sınıflarını örnek alarak, tabi daha gelişmiş tekne ve silah/elektronik sistemleri ile donatmak şartıyla, su kesimi, silueti ve radar kesiti düşük, yüksek sürte hızlı çıkabilen tekneler düşünülmeli diyorum. Zaten tam da bu özellikleri yüzünden, Dz.K.K. bu yaşlı ve emektar platformlardan vaz geçemiyor...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Nis 2014, 11:06 
Süvariler

Tasarım ADİK'e ait..
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Nis 2014, 11:24 
Uzaklaştırıldı

Niye uçaksavar füzesi koymuyorlar hücumbotlara. M113 e orta irtifa füze sığıyorda koskoca hücumbota sığmıyor mu. Şimdi birisi çıkacak top varya diyecek kesin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Nis 2014, 11:34 
Akıncılar

Bir de saldırı füzesi olaymış, Harpoon marpoon, iyiymiş..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Nis 2014, 11:38 
Uzaklaştırıldı

Onun arkadaki 4 tane dört köşe ile var olduğunu farzediyoruz
Ama kapalı yerde harpoon da ateşlenmez heralde

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Nis 2014, 11:56 
Süvariler

Aslında varda niye yazıda değinilmemiş enteresan.. Gövde kısmında 4+4 ASM ve 2+2 (sağ ve sol gövde) torpido lançerleri görülüyor. Hava savunma olarak RAM'a yer verilmiş ki buda fazlaca yeterlidir. Topla hava savunma yapılacağına inanmayanlardandım fakat işe yarıyor bir noktaya kadar cidden. Aselsan TAKS sağolsun.. Radar olarak Aselsan Hazar radarına yer vermişler büyük yetenek cidden bu konseptte bir gemi için. Sanırım gemide su jeti kullanılmış tahrik sistemi olarak 55-60knot diyor. Ben tasarım ve özelliklerini oldukça beğendim şahsen. Elektronik donanımı, Silah donanımı, düşük RCS tasarımı, hayli yüksek hızı ile sınıfının en iyilerinden biri olabilicek kapasitede bir gemi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Nis 2014, 13:59 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Resim
Tasarım ADİK'e ait.. Resim
Sürate dikkatinizi çekmek isterim ABDnin Littoral Combat Ship gemisinden daha hızlı. Tipsel olarak da "Freedom lite" olmuş. Sanki bizim kuvvet için değilde Arap denizi için tasarlanmış gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Nis 2014, 14:15 
Süvariler

Bu genislikte belki fotodandir katamaran olsa daha iyiymis. Arka kisim cok kaba duruyor herhalde makine dairesi ve gizli SSM lerden dolayi arka boyle dizayn edilmis. ABD nin LCS de cok tipsiz. Bu gemi arka sektorden nasil savunma yapacak. RCS dusuk dense bile bu gemilerin koca tamponu nasil saklanacak. Arka kisim koca guverteye RAM konmus oraya neredeyse bir helo sigar. Ayrica bas top ile de Hava Savunma yapilir. Zaten bas top ile baraj olusturup gemi arkasini doner chaff bulutu olusturur son kademe arka sektorden RAM ile gelen GM yi keser. Ama bu koca tampon nereye saklanir ?? Gemi insa muhendisi degilim ama kuvvetin klasik HB larina gore bunu ileride secmesi icin bizim bilmedigimiz birsey olmasi gerek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Nis 2014, 14:16 
Süvariler

Alıntı:
Resim
Tasarım ADİK'e ait.. Resim
Sürate dikkatinizi çekmek isterim ABDnin Littoral Combat Ship gemisinden daha hızlı. Tipsel olarak da "Freedom lite" olmuş. Sanki bizim kuvvet için değilde Arap denizi için tasarlanmış gibi.
Surat tabi onemli fakat bu geminin bu dizayn ile manevra kabiliyeti ve saklanma meziyetleri ne kadar o da onemli ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Nis 2014, 14:38 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Surat tabi onemli fakat bu geminin bu dizayn ile manevra kabiliyeti ve saklanma meziyetleri ne kadar o da onemli ?
Öncelikle tampon nedir geminin neresidir?
Bazen Paratrooper ne hissediyor anlıyorum.

Eğer su jeti değil pervane ise Amerikan Freedom dan çok azcık daha az manevra kabiliyetindedir. Eğer İTÜ deki süper bilgisayarda RCS optimizasyonu yaptılarsa saklanma meziyetleri iyidir yapmadılarsa zaten yunan adarında bakınca görünüyor.

Soruyu anlayamadım?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Nis 2014, 14:51 
Süvariler

Sadece surate deginmisiniz ona dikkat cektim. Size ozel bir sorum olmadi nitekim geminin dizayni size ait degil nereden bilceksiniz zaten. Tampon yani geminin pupasi, simdi kac kisi anladi pupayi sizden baska :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Nis 2014, 15:04 
Süvariler

Niye sadece savunma rolüne odaklısınki.? Neden saklanamasın. Milgem'i nasıl saklıyor onların savunması vs.. Gerçi pek bir şey anlamadım tampon(kıç) saklama olayından ama neyse. Açıkca söylemek gerekirse ben Houbei tarzı basit bir şey bekliyordum basit ama nicelik olarak fazla. Tersi nitelikli bir gemi çıktı ortaya.. Silahların pozisyonları gövde üzerindeki yeri tartışılabilir fakat üzerindeki sensörleri ve silah donanımıyla vede 60knot gibi bir rakamdan söz edilirken tamamen bağımsız taarruz edebilecek ve kendini savunabilecek kapasitede bir gemi görüyoruz. Gemiye ve teknik özelliklerine baktığımda karşımda düşük RCS değeriyle ve yüksek hızıyla hedefin dibine kadar hızla sokulabilecek ve SSM'sini kendi elektronik yeteneğiyle güdümleyip fırlatabilecek kabileyette bir gemi görüyorum. Aynı hızdada kaçabilecek ve bu esnada öz savunma gerçekleştirebilecek bir gemi. Çanakkalede koskoca sektör radarının göz mesafesinden Heybeliada'yı göremiyorsa radarında yine göreceli olarak çok daha ufak profilli bir hücumbotun RCS değerleride dişe dokunurdur.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 155 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: