TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 19 Eki 2017, 19:19

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 386 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 5 68 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2013, 18:56 
Süvariler

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/1 ... nde-kacmak

Korsan bayrağı işini anlamadım ben?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2013, 19:18 
Genel Yetkili

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2013, 19:20 
Akıncılar

Korsan aslında Osmanlı denizcisidir.

http://en.wikipedia.org/wiki/Barbary_pirates

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2013, 19:44 
Süvariler

Alıntı:

Hayır, onu anladım da burada neden korsan bayrağı çekildi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2013, 19:52 
Akıncılar

Gelenekmiş,her ülkenin kendi mini şovu varmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2013, 20:13 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

Hayır, onu anladım da burada neden korsan bayrağı çekildi?
Alıntı:
Arkadaşlar Askerliğimi bahriyeli yapmış biri olarak çok güldüm ve bi çok ülke ile tatbikat yaptığımızdan size işin aslını anlatayım. Görmüş olduğunuz fırkateynin adı F493 TCG GELİBOLU.

Yakıt ikmali sonrası çekilen bayrak gemi personeli tarafından seçilmiş bir bayraktır. Resmiyeti yoktur. Evet bildiğiniz korsan bayrağıdır. Türk donanmasında her fırkateyn'in kendine özgü bu şekilde bayrağı vardır. Ayrıca İkmal Nato Harekatı kapsamında yapıldığı için herhangi bir ücret söz konusu değildir. İkmal sonrasında çalınan müziğe gelince gemi komutanı tercihinde olup gemi personeline motivasyon amaçlı çalınmaktadır. Bize has bir durum olmamakla birlikte bir çok gemide bu yöntem uygulanır...

Videoyu ekleyen arkadaşa teşekkürler o günleri anımsattığı için...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2013, 01:51 
Süvariler

deniz kuvvetleri akdeniz filosu için üs yeri olarak Kıbrıs'a ne dersiniz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2013, 02:07 
Süvariler

Kıbrıs ve çevresi çok kalabalık değil mi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2013, 21:40 
Akıncılar

G-Sınıfı Firkateyn Modernizasyonu
DzKK hizmetindeki sekiz Gabya [G] Sınıfı [FFG-7 OH Perry Sınıfı] Firkateynde kullanılan eski nesil Savaş Yönetim Sistemi [SYS]’nin, milli olarak üretilen, yeni nesil Gemi Entegre Savaş İdare Sistemi [GENESİS] ile değiştirilmesinin hedeflendiği G-Sınıfı Firkateyn Savaş Yönetim Sistemi Modernizasyon Programı [G-GSMP] Ağustos 2o12’de tamamlanmıştır. Havelsan Ana Yükleniciliğinde yürütülen Projenin ikinci aşamasında ise GENESİS SYS modernizasyonundan geçirilen Gabya Sınıfı Firkateynlerden dördüne Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda SMART-S Mk2 3 Boyutlu Arama Radarı [3-BAR] ve RIM-162B Blok 1 ESSM Füzeleri için dikine atış kabiliyetli sekiz hücreli [quad-pack özelliği sayesinde toplam 32 ESSM füzesi taşınabilmekte] Mk41 VLS entegre edilmektedir. Bu çerçevede GENESİS SYS ile donatılan TCG Gediz [F-495], TCG Gökova [F-496], TCG Göksu [F-497] ve TCG Giresun [F-491] firkateynlerine Mk41 VLS ve SMART-S Mk2 3-BAR entegrasyonu gerçekleştirilmektedir. Mk41 VLS entegrasyonundan geçirilen ilk gemi olan TCG Gediz üzerindeki SMART-S 3-BAR modernizasyon çalışması Ocak 2o13’te tamamlanmıştır. Hem Mk41 VLS, hem de 3-BAR entegrasyonu yapılacak son gemi olan TCG Giresun üzerindeki çalışmaların Ekim 2o14’te tamamlanması planlanmıştır.

MEKO 200T Track IIA/B 3-BAR ve Mk41 VLS Modernizasyonu
GENESİS SYS modernizasyonundan geçirilen Gabya Sınıfı; TCG Gediz, TCG Gökova, TCG Göksu ve TCG Giresun Firkateynlerine ilave olarak envanterdeki MEKO 200T Track IIA/B Sınıfı; TCG Barbaros [F-244], TCG OruçReis [F-245], TCG SalihReis [F-246] ve TCG KemalReis [F-247] Firkateynleri üzerinde de SMART-S Mk2 3-BAR ve Mk41 VLS entegrasyonu ve iyileştirmesi gerçekleştirilmektedir. Söz konusu gemilerde bulunan ve yüksek MTBF [arızalar arası ortalama süre] değeri ile dikkat çeken emektar AWS-9/Tip-996 Radarları daha uzun menzil ve daha iyi bir MTBF performansı sunan SMART-S Mk2 Radarı ile değiştirilmiştir. SMART-S Mk2 Radarlarının Gabya Sınıfında kullanılan GENESİS SYS’ne entegrasyonları Havelsan tarafından yapılırken, Track IIA/B Sınıfı’nda yer alan STACOS SYS’ne entegrasyonları ise Yaltes tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu çerçevede modernize edilen ilk gemi olan TCG SalihReis üzerindeki SMART-S Mk2 3-BAR ve Mk41 VLS Baseline VII iyileştirme kiti entegrasyon/enstalasyon çalışmaları 2o12’de tamamlanmış ve gemi modernizasyon sonrasında tekrar DzKK’na teslim edilmiştir. TCG SalihReis’in RIM-162B Blok 1 ESSM kapasitesi, Baseline VII iyileştirmesi sonrasında 64’e yükselmiştir. Ancak, rutin görevlerde Mk41 VLS sistemindeki hücrelerin sadece bir bölümü füze ile doldurulmaktadır. DzKK’nın talebi doğrultusunda 2o13’te MEKO 200T Track IIA/B Sınıfı herhangi bir gemi üzerinde SMART-S Mk2 3-BAR enstalasyonu yapılmamıştır. 16 hücreli Mk41 VLS Baseline VII lançeri [sekiz hücreli Mk29 lançerinin yerine] entegre edilecek ilk gemi olan TCG Barbaros Firkateyni üzerindeki çalışmalara başlanılmıştır. Mk 41 VLS entegrasyonu için gerekli olan çelik saçtan imal yuva Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda imal edilmiştir.
S-Band [E/F Bandı] SMART-S Mk2 Radarının yurt içinde lisanslı üretimi ve gemilere [G-Sınıfı ve Barbaros ve SalihReis Sınıfı] entegrasyonu maksadıyla Ekim 2oo9’da Savunma Sanayi Müsteşarlığı [SSM] ile Ana Yüklenici Aselsan arasında Euro85 Milyon değerinde bir kontrat imzalanmıştı. Bu çerçevede ihtiyaç duyulan toplam sekiz SMART-S Mk2 Radarının yurt içinde lisanslı üretimi ve gemilere entegrasyonu halen Aselsan tarafından gerçekleştirilmektedir. Aselsan halihazırda bu Radarların yüksek çıkış gücüne sahip katı hal Göndermeç ve Almaç [T/R] Modüllerini özgün olarak yeniden geliştirmiş ve radom gibi bazı kritik komponentlerini de yurt içinde üretmiştir. SMART-S Mk2 Radarı aynı zamanda LST ve LPD gemilerinde de kullanılacaktır.
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 828&type=1

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2013, 03:45 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu yeni nesil smart mk-2 seri radarları aselsan mı üretiyor yada sadece gemiye montajınımı yapıyor ?

Cabatli53 nickli arkadaş imalattan bahsetmiş.

http://www.militaryphotos.net/forums/sh ... )/page3885

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2013, 04:21 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

S&H kaynaklı habere göre Lisans altında Aselsan tarafından üretilmektedir.

İlaveten Aselsan'ın kendi sitesinde de yer almaktadır

http://www.aselsan.com.tr/content.aspx?mid=375&oid=1019
Alıntı:
SMART-S Mk2

Deniz Platformu Üç Boyutlu Arama Radarı,

3 boyutlu hava hedefi tespit ve takibi
2 boyutlu suüstü hedefi tespit ve takibi
Karıştırıcı tespit ve takibi
Otomatik hedef sınıflandırma
Elektronik Karşı Karşı Tedbirler

Zorlayıcı çevre koşullarına karşı yüksek dayanıklılık özellikleri ile geniş hedef yelpazesine karşı operasyonel esneklikler sunan, at-unut tipi güdümlü mermiler ile orta menzilli güdümlü mermilerin güdümü için gerekli bilgileri üreten, gemiye yakın İnsansız Hava Araçları’na ve helikopterlere yaklaşma desteği verebilen, pek çok çevresel faktör ve değişik hedeflerin birlikte bulunduğu karmaşık koşullarda dahi üstün performans sergileyen bir sistemdir.
Ürün hakkında daha detaylı bilgi şu sayfada sunulmuş: http://www.navyrecognition.com/index.ph ... iew&id=750

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2013, 06:18 
Akıncılar

Bu yeni nesil smart mk-2 seri radarları aselsan mı üretiyor yada sadece gemiye montajınımı yapıyor ?
Hemen üstteki mesajda hepsi yazıyor:
Alıntı:
Aselsan halihazırda bu Radarların yüksek çıkış gücüne sahip katı hal Göndermeç ve Almaç [T/R] Modüllerini özgün olarak yeniden geliştirmiş ve radom gibi bazı kritik komponentlerini de yurt içinde üretmiştir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eyl 2014, 18:54 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler ... rojeID=271

Bu proje Perry'lerdeki Phalanx'larıda kapsıyor mu? Elimizde 17 adetlik ''block 0'' modeli dışında başka Phalanx var mı?
9 tane Knoxlarda vardı, 8 tane de Perrylerde var.
Knoxlardakiler söküldükten sonra LST ve Destek/yardımcı gemilerde aktif olarak yeniden kullanmaya başlamıştık. Elde aktif olarak kullanılan bu adetlerden başka olmaması lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eyl 2014, 20:22 
Genel Yetkili

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eyl 2014, 21:54 
Akıncılar

9 Perry , 12 Knox geldi , bildiğim kadarıyla Yrb.kudret Güngördeki yeni alımdı ,
toplamda 22 Phalanx , bu duruma göre 5 tanesi komple elde çıktı galiba arıza vb nedenlerle .
( Hesabım 4 yedek Knox'ında Phalanx'lı gelmesi üzerine )

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eyl 2014, 07:59 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eyl 2014, 09:26 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

E bide Milgemler var tabi ..
Milgemlerde RAM var.
Gemilerin üzerinde gelen adetleri yanlış vermişim bilgilerimi güncelleyip doğrusunu yazacağım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eyl 2014, 14:02 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

9 Perry , 12 Knox geldi , bildiğim kadarıyla Yrb.kudret Güngördeki yeni alımdı ,
toplamda 22 Phalanx , bu duruma göre 5 tanesi komple elde çıktı galiba arıza vb nedenlerle .
( Hesabım 4 yedek Knox'ında Phalanx'lı gelmesi üzerine )

Saygılar.
12 Knox'tan (4 Birinci grup+4 İkinci gurup+1 Yedek-Montgomery+3 deprem sonrası gelen kemirmelikler) sadece 8 adet faal olan ile yedek Montgomery'nin Phalanx ları mevcuttu. Hatta Montgomery geldiğinde üzerinde sistem yoktu da Amerikalılar daha sonra paketleyip haricen yollamışlardı ve sistem tam bir leş durumdaydı. Gölcük Tersanesindeki çocuklar insan üstü bir çaba ile bu sistemi de faal hale getirdiler ve bu ekstra sistem o zaman Kudret Güngör'e takılmıştı. Perry sınıfı Duncan da dahil olmak üzere diğer kemirmelik yedek gemiler de sistem olmaksızın geldiler. Dolayısı ile;

8+1+8=17 doğru sayıdır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eyl 2014, 15:41 
Akıncılar

Hocam teşekkürler , önceki iletimde Yrb.Kudret Güngördeki sistemin yeni olduğunu yazmıştım ama emin değilim , birkaç sene evvel bir yerde görmüştüm ya bu gemideki yada Akar daki sistem ABD den alınmış ama emin değilim tabi .
Birde ilave 4 adet sistem hangi gemiler için olabilir LPD / LST ?

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eyl 2014, 17:26 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Sea Zenith'ler için bir düşünce var mı? Bizden başka kullanan olmadığından güncelleme yapılması düşünülmez herhalde. Yerine başka birşey mi konacak acaba?
Bir de neden tek müşterisi biziz ki?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eyl 2014, 17:58 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Sea Zenith'ler için bir düşünce var mı? Bizden başka kullanan olmadığından güncelleme yapılması düşünülmez herhalde. Yerine başka birşey mi konacak acaba?
Bir de neden tek müşterisi biziz ki?
Sea Zenith ve onun bağlı olduğu Sea guard aslında çok başarılı bir sistemdir. Sea zenithlerdeki 4 namlu Phalanx lardaki gibi dönerek ateş etme yerine 4 ayrı silahı komuta eder. Ayrıca B1B modernizasyonu ile Phlanxların kazanacağı görerek vurma kabiliyetine yıllar önce sahip olunmasını sağlamıştır.
Sea Guard sisteminin bir diğer iyi tarafıda hemen her silahla çalışabilmesi Rus silahı bağlarsanız onunlada çalışır 20mm 35 mmye kadar her türlü silahı akuple edebilme imkanınız var.
Keşke üzerinde yerli olarak daha çok çalışılsaydı ve hücümbotlarımızın kıçında 35mm Oerlikonlar olacağına atış hızı artmış Sea Zenithler olsaydı.

Sea zenithlerin tedarik edildiği yıllarda
A. Phalanx yada
B. çok daha pahalı olan Goal keeper alabilirdik. Bence tarihsel olarak baktığımızda gemi sınıfına göre doğru bir seçimdir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eyl 2014, 18:12 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

@Corsair255 ,
Hocam teşekkürler , önceki iletimde Yrb.Kudret Güngördeki sistemin yeni olduğunu yazmıştım ama emin değilim , birkaç sene evvel bir yerde görmüştüm ya bu gemideki yada Akar daki sistem ABD den alınmış ama emin değilim tabi .
Birde ilave 4 adet sistem hangi gemiler için olabilir LPD / LST ?

Saygılar.
Şimdiye kadar yeni alınmış Phalanx sistemi olmadı hiç. Yanlış duyum... Sökülenlerden 2 taneside Akar ve Osman Gazi'ye takıldı. Şu anda ambarlarda 6 set Phalanx mevcut. Hepsi şıkır şıkır çalışır vaziyette. Yeni alınacak 4 sistem LST projesi için olabilir diye tahmin ediyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eyl 2014, 03:04 
Akıncılar

...Sea zenithlerin tedarik edildiği yıllarda
A. Phalanx yada
B. çok daha pahalı olan Goal keeper alabilirdik. Bence tarihsel olarak baktığımızda gemi sınıfına göre doğru bir seçimdir.

Donanmanın kolayca FMS li Phalanx alıp takmaması benim için takdire şayan ,
Sea Zenith sanki tam bizim harekat ihtiyaçlarımıza uygun üretilmiş gibi , Ege gibi bir harekat ortamında nereden ne şekilde çıkacağı belli olmayan bir güdümlü mermi , kıyı , helikopter , bot vs. tehdidiniz var ise öngörüyor iseniz ,
reaksiyon zamanı , yüksek manevra kabiliyeti , ateş gücü , birden fazla hedefe angaje olabilme ve 360 derece koruma, yüksek sayıda atışa hazır mühimmat adedi , dalan mühimmatlara karşı negatif yükseliş alabilme , pasif sensörlere sahip olma , otomatik ve manuel kullanım kabiliyeti ve daha başka özellikleri ile en iyi seçim gibi ,
aslında operasyonel açıdan avantaj oluştursada ticari açıdan dezavantaj oluşturan kendine has özellikleri ile belkide en iyi ama aynı zamanda en pahalı bu sistemi yaklaşık 30 sene evvel seçip kullanıma almak benim için takdire şayan .

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eyl 2014, 11:29 
Uzaklaştırıldı

Şimdi RAM var bu iş için her anlamda daha faydalı. Tabi gemide namlulu bir sistemde olmalı daha yumuşak tehdide karşı ama onunda ateş kusan ciws yerine Aselsan STOP gibi pratik her işe koşulacak geminin tabancası gibi bir silah olması kafi. RAM in tehlikesi bence gemi öz savunmasında çok fazla dışa bağımlı kalmak. Alayım depoya yığayım desen raf ömrü var kafi derecede alayım desen bir savaşta leblebi gibi gidecek, üreteyim desen bu işin en tepesi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eyl 2014, 18:39 
Süvariler

RAM ateş modlari nedir.? Mesela RAM hangi radar veya optikden bilgi aliyor yada ates kontrol islevi goruyor.? Geminin direk ana radarindanmi besleniyor yoksa namlulu CIWS'ler gibi ayri bir sensörleri mevcutmu.? Eger mevcut degilse her durumda avantaj degil gibime geliyor bu sistem.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eyl 2014, 20:03 
Uzaklaştırıldı

RAM ateş modlari nedir.? Mesela RAM hangi radar veya optikden bilgi aliyor yada ates kontrol islevi goruyor.? Geminin direk ana radarindanmi besleniyor yoksa namlulu CIWS'ler gibi ayri bir sensörleri mevcutmu.? Eger mevcut degilse her durumda avantaj degil gibime geliyor bu sistem.
RAM aslında stinger gibi at unut bir silah. Hedefi gemi platformu kendi sistemi ile belirler RAM e görev verir. RAM in sensör ü olmasına gerek yok geminin zaten bir sürü optik ve radarı var hedefi tespit etmek için. IR tarayıcısı ile stinger gibi hedefleri buluyor ama farklı olarak RF bağlantısı ile de gemiden yönetilebiliyor. Aslında stinger değilde uçaktan atılan sidewinder gibi demek daha doğru. Önü çok açık gelişmeye çok açık. Namlulu sistemler basit silahlar ve mühendisliğinin sınırlarına dayanmış silahlar. Mermi namludan çıktıktan sonra basket topu gibi hedefi vurmak zorunda namlulu sistemde. Balistik rotayı hesaplarsın tehdit yön değiştirmeyeceğini farz ederek mermiyi yollarsın tehdit ile mermi aynı yerde buluşur. Menzil mermi menzili ile kısıtlı ve menzil içinde bile uzaklıkla ters orantılı isabet şansı var ve tek hedefe aynı anda angaje olma da büyük sorun. Şimdi akıllı silahlar gemilere aynı anda farklı yönlerden isabet edecek şekilde kolayca eş güdümlü kullanılabiliyorlar. Buda namlulu sistemin dezavantajı oluyor. RAM ise menzili dahilinde her uzaklıkta hedefini vurur ve aynı anda birden çok tehdide karşı kullanılabilir. Üstelikte bu gün iyiyse seneye daha iyi ondan sonraki sene çok daha iyi olma potansiyeli olan üzerinde yapılacakların sınırı olmayan bir silah. Namlulu silahlar ise böyle değil balistiğin fiziğin sınırlarına dayanmış bir silah. Parçacıklı mühimmat ile bir heyecan yakaladı öbür heyecanı da artık elli yıl sonra anca yakalar ne olacaksa oda.
Demir kubbeyi youtube dan görüyorsunuz füzeli sistemlerin geleceği orada çok belli. Bizde bir gün kendi RAM füzemizi yapacağız. Takvim aslında çok uzak değil. Alçak irtifa füzemiz RAM yolunda bir füze sayılabilir. Önce karadan atacağız sonra sidewinder muadili bir hava hava olacak sonrada fıstıki yeşil işler olarak aynı sidewinder den RAM yapılması gibi bizde kendi hava hava füzemiz den milli RAM i yapacağız. Gelecek bu silahta onu karada da kullanacağız seyir füzelerine karşı ilerde. Bu kaçınılmaz bir gelecek senaryosudur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eyl 2014, 15:39 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

TDKK elindeki Phalanx CIWS leri modernize etme kararı almış. ( Çok mutlu olduğum bir karar. CIWS ve RAM gibi sistemler son model olmalı bence ) 8 tane knox larda vardı. 8 tane de perryler ile geldi . Bir Adette şehit Kudret Güngör destek gemisinde vardı. 17 tane blok 0 dan en üst seviye b1b seviyesine çıkacakmış. 4 tanede yeni alınacakmış.

Muhtemelen Aselsan yabancı şirketin taşeronu olarak bu işi yapacak. Aslında milli bir CIWS olayını hep istemişimdir.

Alıntı:
Yakın Hava Savunma Sistemleri Modernizasyonu ve Tedariki Projesi

Amaç : Proje ile Dz.K.K.lığının hava savunma harbi görev fonksiyonu kapsamında bekanın sağlanması, envanterdeki ve envantere girecek yakın hava savunma silah sistemlerinin modernize edilmesi ve yeni gemi inşa projelerinde kullanılmak üzere ilave sistemlerinin tedarik edilmesi planlanmaktadır.

Kapsam : Dz.K.K.lığı envanterindeki 17 adet Phalanx Blok 0 yakın hava savunma silah sisteminin Blok 1B seviyesine çıkarılması suretiyle modernize edilmesi ve 4 adet Blok1B yakın hava savunma silah sisteminin tedarik edilmesi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eyl 2014, 16:34 
8 Phalanx Perry'de
1'i destek gemisinde
geriye kalan 8+4 adet nerede olacak?
MilGem'de yok, YNHB/YNKB'da da yok

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eyl 2014, 16:48 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bir tanesi Osman Gazi LST de . Yeni takıldı öndeki 35 liklerle beraber . Diğerleri şimdilik depoda olmalı . Muhtemelen Yeni yapılacak LST lere eklenebilir 4 tanesi . Kalanı israilin SAAR bot ları gibi Hucumbotlara takılabilirler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eyl 2014, 19:08 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
RAM aslında stinger gibi at unut bir silah. Hedefi gemi platformu kendi sistemi ile belirler RAM e görev verir. RAM in sensör ü olmasına gerek yok geminin zaten bir sürü optik ve radarı var hedefi tespit etmek için. IR tarayıcısı ile stinger gibi hedefleri buluyor ama farklı olarak RF bağlantısı ile de gemiden yönetilebiliyor. Aslında stinger değilde uçaktan atılan sidewinder gibi demek daha doğru. Önü çok açık gelişmeye çok açık. Namlulu sistemler basit silahlar ve mühendisliğinin sınırlarına dayanmış silahlar. Mermi namludan çıktıktan sonra basket topu gibi hedefi vurmak zorunda namlulu sistemde. Balistik rotayı hesaplarsın tehdit yön değiştirmeyeceğini farz ederek mermiyi yollarsın tehdit ile mermi aynı yerde buluşur. Menzil mermi menzili ile kısıtlı ve menzil içinde bile uzaklıkla ters orantılı isabet şansı var ve tek hedefe aynı anda angaje olma da büyük sorun. Şimdi akıllı silahlar gemilere aynı anda farklı yönlerden isabet edecek şekilde kolayca eş güdümlü kullanılabiliyorlar. Buda namlulu sistemin dezavantajı oluyor. RAM ise menzili dahilinde her uzaklıkta hedefini vurur ve aynı anda birden çok tehdide karşı kullanılabilir. Üstelikte bu gün iyiyse seneye daha iyi ondan sonraki sene çok daha iyi olma potansiyeli olan üzerinde yapılacakların sınırı olmayan bir silah. Namlulu silahlar ise böyle değil balistiğin fiziğin sınırlarına dayanmış bir silah. Parçacıklı mühimmat ile bir heyecan yakaladı öbür heyecanı da artık elli yıl sonra anca yakalar ne olacaksa oda.
Demir kubbeyi youtube dan görüyorsunuz füzeli sistemlerin geleceği orada çok belli. Bizde bir gün kendi RAM füzemizi yapacağız. Takvim aslında çok uzak değil. Alçak irtifa füzemiz RAM yolunda bir füze sayılabilir. Önce karadan atacağız sonra sidewinder muadili bir hava hava olacak sonrada fıstıki yeşil işler olarak aynı sidewinder den RAM yapılması gibi bizde kendi hava hava füzemiz den milli RAM i yapacağız. Gelecek bu silahta onu karada da kullanacağız seyir füzelerine karşı ilerde. Bu kaçınılmaz bir gelecek senaryosudur.
[/spoiler]

Mevzu füze veya mermi değil. Bu tür sistemlerin üzerinde kendine has sensörleri olmalı ayrıyetten bence. Geminin ana sensörlerinden beslenme olayi ekstra bir durum olarak durabilir. Bu sistemler savunmanın son halkasi geminin ana sensörleri olası bir 'herhangi' hasar durumunda bu sistemlerin devre dışı kalması düsunulemez. Searam gibi konfigurasyon'lar üzerinde durulması bana daha akla yatkın geliyor. Geminin ana sensorleri + CIWS sisteminin öz sensörleri yani.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eyl 2014, 20:16 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Keşke MİLGEM lerin bir iskele bir sancağa CIWS takılsaymış. RAM ile beraber öz savunma kabiliyeti artardı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2014, 17:17 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

TDKK elindeki Phalanx CIWS leri modernize etme kararı almış. ( Çok mutlu olduğum bir karar. CIWS ve RAM gibi sistemler son model olmalı bence ) 8 tane knox larda vardı. 8 tane de perryler ile geldi . Bir Adette şehit Kudret Güngör destek gemisinde vardı. 17 tane blok 0 dan en üst seviye b1b seviyesine çıkacakmış. 4 tanede yeni alınacakmış.

Muhtemelen Aselsan yabancı şirketin taşeronu olarak bu işi yapacak. Aslında milli bir CIWS olayını hep istemişimdir.

Alıntı:
Yakın Hava Savunma Sistemleri Modernizasyonu ve Tedariki Projesi

Amaç : Proje ile Dz.K.K.lığının hava savunma harbi görev fonksiyonu kapsamında bekanın sağlanması, envanterdeki ve envantere girecek yakın hava savunma silah sistemlerinin modernize edilmesi ve yeni gemi inşa projelerinde kullanılmak üzere ilave sistemlerinin tedarik edilmesi planlanmaktadır.

Kapsam : Dz.K.K.lığı envanterindeki 17 adet Phalanx Blok 0 yakın hava savunma silah sisteminin Blok 1B seviyesine çıkarılması suretiyle modernize edilmesi ve 4 adet Blok1B yakın hava savunma silah sisteminin tedarik edilmesi.

Aselsan'ın bu konuyla yakından uzaktan alakası yok.
Halen perde arkasında 2 yöntem için tartışmalar devam ediyor.
Önce genel durumu görelim. Bu sistemlerin bakım ve onarım sorumluluğu Gölcük Tersanesinde ancak tersane, ilgili fabrikalardaki mevcut iş yükünün çokluğundan modernizasyonun kendi dışında, yani Amerika'da yapılmasını talep ediyor. Dz.K'lerinin de genel görüşü bu yönde diyebiliriz. Öte yandan Raytheon, yine ilgili sistemle ilgili gerek ABD gerekse diğer global kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamadaki yoğunluğu öne sürerek bu opsiyon seçilmesi halinde sistemlerin paketlenip ABD'ye gönderilmesini ve bu durumda da ancak 2 senede 1 sistemi upgrade edebileceğini bildiriyor. 17 sistem için kaç yılda biteceği hesabını siz yapın...

Bu noktada ilginç bir gelişme oluyor ve teknik kapasitesi mevcut bir yerli firma bu modernizasyonun, en azından ameli kısmının yapılmasının, Türkiye'de yapılmasına talip olabileceğini belirterek hem Dz.K hem de SSM nezdinde bazı girişimler ve sunumlar yapıyor. Şirket sadece upgrade kitlerinin temin edilerek ameli işlemlerin hem daha hızlı hem de daha uygun fiyatlarla yurt içinde yapılmasını öneriyor. Raytheon; gayri-resmi olarak, bu yönteme olumlu bakıyor. Zaten adamların işleri başlarından aşkın bu tür bir yaklaşımı olumlu karşılıyorlar. Neticede onlar her halukarda upgrade kitlerini satacaklar. SSM; genel olarak bu yönteme olumlu bakıyor diyebiliriz. Dz.K; eski alışkanlıklar nedeniyle, yani "sağlamcı" davranıp sıfır risk almak ve tüm sorumluluğun Amerikalılarda olması noktasından hareketle, zaman ve maliyet dezavantajlarına rağmen modernizasyonun ABD'de yapılmasını tercih ediyor.

Şimdilik durum budur efendim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2014, 17:28 
Akıncılar

Asker - sektör - kamu kopukluğuna tipik bir örnek.

Asker "ben kullandığım sisteme bakarım, gerisi beni enterese etmez" diyor - kısmen haklı olarak.

Kamu diyor ki, "madem yurtiçi pay koparmamız mümkün, neden olmasın?"

Sektör diyor ki, "yapabiliyorum, yaparım, verin işi".

Arasını bulmak, kalite, performans, maliyet, takvim vb kriterler açısından en makûle ulaşmak lazım. Ama sorun şu: Bu ortayolu kim bulacak, bulsa bile paydaşlara nasıl kabul ettirecek, kabul ettirse bile nasıl uygulatacak?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2014, 17:38 
Akıncılar

Alıntı:
Bilgi için teşekkürler @corsair255

Asker - sektör - kamu kopukluğuna tipik bir örnek.

Asker "ben kullandığım sisteme bakarım, gerisi beni enterese etmez" diyor - kısmen haklı olarak.

Kamu diyor ki, "madem yurtiçi pay koparmamız mümkün, neden olmasın?"

Sektör diyor ki, "yapabiliyorum, yaparım, verin işi".

Arasını bulmak, kalite, performans, maliyet, takvim vb kriterler açısından en makûle ulaşmak lazım. Ama sorun şu: Bu ortayolu kim bulacak, bulsa bile paydaşlara nasıl kabul ettirecek, kabul ettirse bile nasıl uygulatacak?
Sayın orko bu bahsettiğiniz ortayolu bulma işi sizin hep dem vurduğunuz proje yönetimi olmuyor mu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2014, 17:41 
Akıncılar

Bu konuda iyi ya da kötü bir "one size fits (almost) all" bir strateji ya da prosedürün olması sağlıklı olan galiba. Yoksa TSK sergileri ile falan olacak iş değil bunlar.

Sorumluluk sahibi kim olacak, sorusu bizde hakikaten en yakıcı soru.. Yetkinliği ölçmek de mali darlıklar, batıvermekler, her kararın içine yedirilmiş siyaset şerbeti, kolaycılıklar yüzünden çok çok zor..

Hani baksanıza, bir tarafta da firmalar arası koordine olabilmede, Türk'ün Türk'e laf anlatabilmesinde bile sorunluyuz.. Misal Yonca Onuk, Stamp takıp babalar gibi gezdirebiliyor.. Ama Otokar bu işi bu şekilde benimsemedi.. İki bambaşka örnek.. Baksan, ikisi de haklı..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2014, 17:49 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Aslında bayağı geniş bir deniz gücümüz var . Hucumbotlarla beraber yaklaşık 60 parça lık bir donanma . İşbirliği yaptığımız Çin in Goalkeeper dan araklama bir CIWS i var . Type 730 . Ama 30mm gatling mekanizmalı top kullanıyor.

Resim

Onun yerine NATO standartı 25mm GAU-12 veya 20mm M61 toplu toplu bir yerli devşirme milli CIWS yapsak her tekneye 2 şer 3 er atsak fena olmaz diyorum . Hem bunun yer kara nokta savunma kabiliyeti modelli olanlarıda var. kamyona monteli. Hatta yanlarına Manpads bile takılabiliyor.

Resim

Yada üstte bahsedilen seaguard yerli yapsak olur gibi . Bildiğim kadarıyla ex-Giat lisanslı ( Şimdiki nexter sanırsam ) 25mm top üretim lisansımız var. Yada olmalı . Zaten stamp ve stop gibi hareketli taret . AKS ve radar brikimi var. Aselsan biraz uğraşssa bu tip bir yerli CIWS çıkar bence.

Yani o anlamsız demode 40mm otomalera ( YTKB , hucumbot kıçlarında , SG nin yeni teknelerinde ) topları koyucağımıza şöyle çok yönlü çok modlu bir sistem uygulasak bence daha etkili olur .

Hucumbotların yada Fransadan alınan hafif Burak sınıf korvetlerin chaff dışında güdümlü mermilere karşı hiçbir koruması yok.

Resim

Ayrıca CIWS ler sadece güdümlü mermilere değil mesela serbest düşüş bombalarına , top mermilerine hatta yüzeye yakın giden torpidolara bile karşı etkili olabiliyomuş.

Sahsen bence Phalanx yetersiz gibi . Çünkü üzerinde atışa hazır 1200 mermi var . Bu kadar atım o hızla çerez gibi biter. Yeniden doldurmak 1-2 saat kadar zaman alıyormuş. Tabi diğerleri ne kadar zaman alıyor bilmiyorum ama çatışma ortamında
1-2 uzun gibi geldi.

Ayrıca CIWS asimetrik tehditler içinde çok etkili bir sistem. Küçük sürat botlarını darmadağan edebilir.

Milli bir CIWS in üreitlmesi bana elzem gibi geldi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2014, 18:02 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Aviso'lar hali hazırda 35-38 yaş aralığında gemiler. Hayırlısıyla envanterden çıkacaklar Ada'ların gelmesiyle. Bu zamandan sonra onlar için bir modernizasyon programı yapılacağını sanmıyorum.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2014, 18:56 
Süvariler

Alıntı:
Aviso'lar hali hazırda 35-38 yaş aralığında gemiler. Hayırlısıyla envanterden çıkacaklar Ada'ların gelmesiyle. Bu zamandan sonra onlar için bir modernizasyon programı yapılacağını sanmıyorum.
Abi bir şey sorucam milgemler hakkında.

Milgemler hemen hemen 100 metre uzunluğunda neredeyse bir fırkateyn gibi ama hava savunma vs olarak sadece ram var benim bildiğim. Bu kadar büyük teknenin sadece bunla savunulması az kaçmıyor mu ?
Görevi denizaltı avlamak ama biz Afrika'ya falan götürüyoruz az gibi geldi bana.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2014, 19:07 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Rusların yeni yaptıkları stealth korvetlerden. Steregushchy sınıfı . Bizim ada sınıfına muadil bir tekne. 76 lığın arkasına Kashtanı koyuvermişler. Arkadada yine 2 tane AK-630 CIWS daha

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2014, 19:32 
Süvariler

Alıntı:
Keşke Ada larada . Bir sağa bir sola.

Rusların yeni yaptıkları stealth korvetlerden. Steregushchy sınıfı . Bizim ada sınıfına muadil bir tekne. 76 lığın arkasına Kashtanı koyuvermişler. Arkadada yine 2 tane AK-630 CIWS daha

Resim

Resim
Sea Zenith olabilir aslında ama koyarlar mı bilmem helikopteri bulunan korvetin bu kadar savunmasız olması biraz garibime gitti sadece.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2014, 09:38 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

[quote="chngr"][quote="musti"][spoiler]Keşke Ada larada . Bir sağa bir sola.

Nedense donanma amfibi ve yardımcı gemilere Phalanx koyuyor...

Bu bir hücumbota phalanx (veya ciws) monte etmek isteyen arkadaşın talebinden daha mantıklı. Şöyle düşünün; yerine bir başka veya yeni bir platformu ikame etmeniz daha kolay olan bir hücumbot mu değerlidir yoksa içi tıka basa tam teçhizatlı ve eğitimli onlarca-yüzlerce asker , tank ve lojistik/mühimmat dolu bir platform mu daha değerlidir. Bunun cevabını verdiğinizde yukarıdaki sitemin de gereksizliği ortaya çıkar sanırım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2014, 11:01 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
[spoiler]Keşke Ada larada . Bir sağa bir sola.

Nedense donanma amfibi ve yardımcı gemilere Phalanx koyuyor...
Bu bir hücumbota phalanx (veya ciws) monte etmek isteyen arkadaşın talebinden daha mantıklı. Şöyle düşünün; yerine bir başka veya yeni bir platformu ikame etmeniz daha kolay olan bir hücumbot mu değerlidir yoksa içi tıka basa tam teçhizatlı ve eğitimli onlarca-yüzlerce asker , tank ve lojistik/mühimmat dolu bir platform mu daha değerlidir. Bunun cevabını verdiğinizde yukarıdaki sitemin de gereksizliği ortaya çıkar sanırım.
Hocam siz benden daha iyi bilirsiniz 40mm fast fourty candır. Hatta italyanlar bundan DARDO adında kendi CIWS özsavunma sistemleri geliştirdiler. Dilerim hucumbotlarımızda bu upgrade olur. O zaman gerçekten Ege denizi için biçilmiş kaftan olur Kılıçlar.

Çok adet sistemlerde dahi net başarı garanti değildir. Batı silahlarında bunu en çok uygulayan Japonlar dahi yeni sistemlerinden bu konseptten vazgeçtiler demek ki kıçta bir tane yetiyor. RAM'larda son derece başarılı bir öz savunma sistemidir. Menzil olarak Phalanxlardan çok daha iyidir. Phalanxları aslında son çare silahı olarak görmek lazım. Yani ekstra bir çarpan yaratan silah değil.
Rus sistemlerinde başarı oranı çok düşük o yüzden fakru zaruretten adamlar çok adet kullanıyor büyük bölgede baraj oluşturmak için. Buna karşılık Phalanx daha doğru yaklaşma hesapladığından daha az mermi ile hedefi durdurabiliyor.

Phalanxların bir diğer dezavantajı hedefi çok yakında durdurmaları. Bazı denemelerde hedef uçak vurulduktan sonra gemiye çarparak mürettebatın ölümüne sebep olmuştur. Gerçek bir füzede vurulmuş olsa dahi hucumbota ulaşması oldukça zarar verici olur.

MİLGEMlerin bu haline dahi ESSM bence takılabilir stabilitede sorun çıkarmaz ve yer de bulunabiliyor. Bununla ilgili iç aranjmanda revizyon çalışması yapılmıştı ama inşaa halindeki gemilerde uygulanmadı sanırım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2014, 13:01 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu bir hücumbota phalanx (veya ciws) monte etmek isteyen arkadaşın talebinden daha mantıklı.

Güdümlü mermiler 1982 de neredeyse İngiliz donanmasını çökertiyordu . Hemde sadece yarım düzine atışla. Üzerinden 32 sene geçmiş. Dijital kapasite e nitelik kat be kat artmış.

İsrailin bizim Kılıçlara yada Yılldıza muadil saar botu. Elimizde bu tip 20 kusur bot var. Hiçbirinde çhaff dışında koruma yok. Hoş chaff ları olduğundan emin değilim ya. İsrail bu tip botlarda bir kaç kaybı oldu.

Resim

Bir phalanx yaklaşık 10 milyon dolar düzeyinde . Hoş beğendiğim için yazmıyorum. Eldeki alternatif bu. Keşke daha iyisi bir şey olda TDKK için. Mesela oerlikon 35 mm millenium gun. Daha etkili bir sistem görüntüsü vardır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2014, 14:06 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Bu bir hücumbota phalanx (veya ciws) monte etmek isteyen arkadaşın talebinden daha mantıklı.
Güdümlü mermiler 1982 de neredeyse İngiliz donanmasını çökertiyordu . Hemde sadece yarım düzine atışla. Üzerinden 32 sene geçmiş. Dijital kapasite e nitelik kat be kat artmış.
İsrailin bizim Kılıçlara yada Yılldıza muadil saar botu. Elimizde bu tip 20 kusur bot var. Hiçbirinde çhaff dışında koruma yok. Hoş chaff ları olduğundan emin değilim ya. İsrail bu tip botlarda bir kaç kaybı oldu.
Bir phalanx yaklaşık 10 milyon dolar düzeyinde . Hoş beğendiğim için yazmıyorum. Eldeki alternatif bu. Keşke daha iyisi bir şey olda TDKK için. Mesela oerlikon 35 mm millenium gun. Daha etkili bir sistem görüntüsü vardır.
İsrailin Bu tip Saar botlarından hiç hemde hiç kaybı olmadı. SAdece bir tane en yeni Saar 5 botunun vincine iran yapımı bir füze isabet etti çünkü iletişimi açmak için Phlanx'ı ve diğer öz savunma sistemlerini devre dışı bırakmışlardı.

Millenyum gun stabilize top gibi bir yüzey atış sistemine henüz sahip değil kameradan görerek atış eden bir sistem. Güzel görünüyor olabilir, İmaj hiç bir şeydir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2014, 14:39 
Akıncılar

Alıntı:

Atla eşeği karşılaştırmak olmuş bu. İsrail Deniz Kuvvetleri'nin 3 adet Saar 5 korvetinden sonraki en büyük suüstü muharip unsurları bu gemiler (Saar 4.5). İsrail'in deniz kuvvetlerinin ilgi ve alaka menzili Doğu Akdeniz'le sınırlı, en fazla Kıbrıs'a uzanıyor. Dolayısıyla kıyı sularında, Lübnan, Hizbullah, Suriye, Mısır'a karşı kendini koruyabilmesi lazım gemilerinin. Yani hücumbot ve korvet onlar için ana muharip güç.

Bizde ise bu tip gemiler ikinci seviyede. Zira ön hatta firkateynler var, açık denizde dolanan. Korvet ve hücumbotlar dost suüstü + hava savunma şemsiyesi altında görev yapıyorlar.

Gemilerin kriz dönemi ve barış dönemi sistem donanım ihtiyaçları farklıdır. Barış döneminde ya da tehdidin niteliğine göre MilGem'i tek başına Afrika'nın öteki ucuna da gönderebilirsiniz ama simetrik düşmanla savaş durumunda bunu yapmazsınız. İsrail 7/24 asimetrik muharebe yapan, kıyıdan ev bombalayan, evden atılan füzeyle boğuşan bir ülke. Sahil güvenlik zodyak botuna bile chaff / flare koyabilirler icabında.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2014, 18:48 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:

Atla eşeği karşılaştırmak olmuş bu. İsrail Deniz Kuvvetleri'nin 3 adet Saar 5 korvetinden sonraki en büyük suüstü muharip unsurları bu gemiler (Saar 4.5). İsrail'in deniz kuvvetlerinin ilgi ve alaka menzili Doğu Akdeniz'le sınırlı, en fazla Kıbrıs'a uzanıyor. Dolayısıyla kıyı sularında, Lübnan, Hizbullah, Suriye, Mısır'a karşı kendini koruyabilmesi lazım gemilerinin. Yani hücumbot ve korvet onlar için ana muharip güç.

Bizde ise bu tip gemiler ikinci seviyede. Zira ön hatta firkateynler var, açık denizde dolanan. Korvet ve hücumbotlar dost suüstü + hava savunma şemsiyesi altında görev yapıyorlar.

Gemilerin kriz dönemi ve barış dönemi sistem donanım ihtiyaçları farklıdır. Barış döneminde ya da tehdidin niteliğine göre MilGem'i tek başına Afrika'nın öteki ucuna da gönderebilirsiniz ama simetrik düşmanla savaş durumunda bunu yapmazsınız. İsrail 7/24 asimetrik muharebe yapan, kıyıdan ev bombalayan, evden atılan füzeyle boğuşan bir ülke. Sahil güvenlik zodyak botuna bile chaff / flare koyabilirler icabında.
Sayın Orko_8'in yazdıkları da benim ifade ettiğim hususlarla iç içe ve bağlantılı olup birbirini tamamlıyor.
Platform değeri ifadesini hem mecazen hem de kelime anlamıyla kullanmıştım.
Şöyle düşünün; sistemin sadece upgrade edilmesi için talep edilen 17 sistemlik miktarın 250M$ lar civarında olduğundan bahsedilmekte. Sistem başına neredeyse 15M$ lık bir maliyet. Hücumbot tarzı bir platformun toplam değeri nedir ki yenisi de 35M$ olan bir sistemi üzerine monte edeceksiniz. Bu durumda maliyet/etkinlik dediğimiz kavram ne olacak acaba?

Sayın musti'nin İngiliz donanmasının Arjantin G/M leriyle çökertilmesi hakkında söylediklerinde karşı, haklı olabileceğini ama muhtemelen bu platformlarda phalanx veya benzeri bir ciws olsaydı da, Amerikalıların yardımına kadar, makus talihlerinin değişmeyeceğini söyleyebilirim. Hattı zatında şimdiye kadar gerçek savaş ve çatışma şartlarında bir G/M ye karşı başarılı olabilmiş bir ciws hikayesi olmamıştır, en azından ben bilmiyorum. Genç ve meraklı arkadaşlardan isteyen araştırabilir....Pacific Rim ve The Last Ship gibi Amerikan tarzı aksiyonlardaki gibi olmuyor gerçek hayatta.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2014, 19:03 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Sayın musti'nin İngiliz donanmasının Arjantin G/M leriyle çökertilmesi hakkında söylediklerinde karşı, haklı olabileceğini ama muhtemelen bu platformlarda phalanx veya benzeri bir ciws olsaydı da, Amerikalıların yardımına kadar, makus talihlerinin değişmeyeceğini söyleyebilirim. Hattı zatında şimdiye kadar gerçek savaş ve çatışma şartlarında bir G/M ye karşı başarılı olabilmiş bir ciws hikayesi olmamıştır, en azından ben bilmiyorum. Genç ve meraklı arkadaşlardan isteyen araştırabilir....Pacific Rim ve The Last Ship gibi Amerikan tarzı aksiyonlardaki gibi olmuyor gerçek hayatta.
Hocam ben elden atılan işaret fişeği ile güdümlü füzenin sapması olayının hastasıyım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2014, 21:21 
Akıncılar

O olay ilk Concorde filminde olmuştu. Yolcu uçağına saldıran düşman savaş uçağının attığı ir güdümlü füzeyi yaniltmak icin pilotlar kokpitin yan penceresini acip işaret fişeği ateslemisti. 1970li yillarda yapilmisti galiba.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2014, 22:22 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

"OPEN BLUE WATER" Projesine ne oldu ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2014, 22:52 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2014, 23:11 
Akıncılar

...Bu bir hücumbota phalanx (veya ciws) monte etmek isteyen arkadaşın talebinden daha mantıklı. Şöyle düşünün; yerine bir başka veya yeni bir platformu ikame etmeniz daha kolay olan bir hücumbot mu değerlidir yoksa içi tıka basa tam teçhizatlı ve eğitimli onlarca-yüzlerce asker , tank ve lojistik/mühimmat dolu bir platform mu daha değerlidir. Bunun cevabını verdiğinizde yukarıdaki sitemin de gereksizliği ortaya çıkar sanırım.

Burada da benim kendimce sitemim olacak ,
madem yerine ikamesi çok çok zor olan manevi değeri çok daha fazla olan platformlar LST / LPD /LDG gemileri ,
neden yeterince korunmuyorlar , Lojistik destek gemileri bir tarafa özellikle büyük amfibi platformlar , bugüne kadar açıklanan techizatları 2 Phalanx tan ve 40mm toplardan öte gitmedi ,
neden bu " değerli " gemiler en azından 1 'er RAM 'i hak etmez , bugün operasyonu yapacağı bölgede mutlak bir hava üstünlüğüne sahip olması beklenen ABD 'nin dahi benzer RAM olmayan gemisi yok neredeyse ,
3 BAR dan , ESM techizatına kadar donanımı tam olan bu LST lerin tasarımdan itibaren bir köşesine 8 li Mk-41/ESSM düşünülemezmiydi , RAM ilave edilemezmiydi ,
Daha da ilginci ise Milli Hücumbot projesinde platformlarda RAM olacağı söyleniyor ,
maddi manevi her bakımdan daha değerli ve stratejik olanlar en fazla Phalax ile idare ederken !

Saygılar.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 386 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 5 68 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: aldaci, Colombo53, mkemal, shootgun, tuğrulbey ve 12 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: