TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 25 Haz 2017, 18:40

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 830 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 517 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 11:34 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

TF-2000 projesi, Türk Deniz Kuvvetleri için Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın planladığı hava savunma harbi fırkateyn projesidir. Proje modeli oluşturma çalışmaları ve fizibilite çalışmaları devam etmektedir.

Özellikler

Uzunluk: 147 m
Genişlik: 18 m
Deplasman: 6000 ton
Mürettebat: 220

Silahlar

Harpoon ya da RBS15 Mk.III/IV ya da Naval Strike Missile ya da Türk Yapımı Atmaca (SSM)
RIM-156 SM-2 Block IV (SAM/SSM)
ESSM (SAM)
RAM (CIWS-PDMS)
VL ASROC (ASW)
MK-32 Torpido Tüpleri
Türkiye yapımı seyir füzesi (Roketsan tarafından geliştirilmektedir.) [kaynak belirtilmeli]
1 x 127 mm 127/64 Lightweight top
2 x 25 mm STAMP veya CIWS

Hava Aracı

Sikorsky S-70B Seahawk veya İHA

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 11:36 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

ÇAFRAD (Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar) Projesi

Resim

Amaç : Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacına binaen Hava Savunma Harbi Fırkateyni TF 2000 platformlarının ana sensörü olması planlanan Radar Sistemlerinin özgün olarak yurtiçinde üretilmesine yönelik projedir. Kapsam : 1 adet prototip
Proje Modeli : Yurtiçi geliştirme.

Ana/Alt Yüklenici Firma : ASELSAN A.Ş.-TÜBİTAK
Sözleşme İmza Tarihi : --- Mevcut Durum : TÇD hazırlık çalışmaları devam etmektedir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 18:04 
Üye

lockheed martin TF-2000 ortaklığında, kısa liste de tek başına. BAE nin tekllifi ( type 45 di galiba) kesinlikle olmayacağı söylendi. çünkü TÜRKİYE nin ihtaiyaçlarına göre değil.

istediklerimiz
1- ÇAFRAD radarını entegre etmek
2- genesis yazılımı kullanımı
3- sm 3 ( yanlış hatırlamıyorsam) hava savunma sistemi. fakat bu nokta Lockheed sm 2 yi teklif ediyor.

eğer lockheed isteklerimize cevap vermezse TF-2000 ini tek başımıza geliştireceğiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 18:56 
Süvariler

Proje uzun menzilli hava savunma projesi ile paralel yürüse daha iyi sonuçlar çıkmaz mı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2012, 10:02 
Üye

Alıntı:
lockheed martin TF-2000 ortaklığında, kısa liste de tek başına. BAE nin tekllifi ( type 45 di galiba) kesinlikle olmayacağı söylendi. çünkü TÜRKİYE nin ihtaiyaçlarına göre değil.

istediklerimiz
1- ÇAFRAD radarını entegre etmek
2- genesis yazılımı kullanımı
3- sm 3 ( yanlış hatırlamıyorsam) hava savunma sistemi. fakat bu nokta Lockheed sm 2 yi teklif ediyor.

eğer lockheed isteklerimize cevap vermezse TF-2000 ini tek başımıza geliştireceğiz.
Olayda LM ya da bir başka firma "şimdilik" yok. Bu tek başımıza geliştirmekte olduğumuz milli bir proje.
bu konu yerli ve yabancı basında çokça geçti. ( bae ile görüşmelerin sonlandırılması, yola lockheed ile devam edileceği)

resmiyette yok fakat görüşmeler devam ediyor. sonuçta bölgesel hava savunma fırkateyni ciddi bir çarpan.
gemiler için yüksek irtifa hava savunma sistemimizde olmadığına göre TÜRKİYE nin lockheed ile görüşmesi gerekli.
tabii istediğimiz şartlar yerine getirilirse...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 15:02 
Üye

TF-2000 projesi bir destroyer mi yoksa fırkateyn mi ? Yoksa milgem projesinde olduğu gibi (Korvet sınıfı olarak üretilen gemilerin normal korvetlerden güçlü ancak fırkateynden de yetersiz olması) bir şey mi olacak ? İnternette hem TF-2000 aaw destroyer hem de TF-2000 fırkateyn olarak çıkıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 23:51 
Üye

Alıntı:
TF-2000 projesi bir destroyer mi yoksa fırkateyn mi ? Yoksa milgem projesinde olduğu gibi (Korvet sınıfı olarak üretilen gemilerin normal korvetlerden güçlü ancak fırkateynden de yetersiz olması) bir şey mi olacak ? İnternette hem TF-2000 aaw destroyer hem de TF-2000 fırkateyn olarak çıkıyor.
Sorunun yanıtı adının içinde var aslında: TF-2000 (Türk Firkateyni-2000)
Evet oldukça mantıklı =). Teşekkürler cevap için.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ağu 2012, 13:56 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:
Sorunun yanıtı adının içinde var aslında: TF-2000 (Türk Firkateyni-2000)
Evet oldukça mantıklı =). Teşekkürler cevap için.
TF-2000 bir hava savunma fırkateyni olarak tasarlanıyor ancak tasarlama esnasında planlanan deplasman destroyer ağırlığında olacağını gösteriyor. Bu yüzden Destroyer olarak bazı yerlerde geçiyor olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ağu 2012, 15:58 
Akıncılar

Bunu şöyle düzeltmek gerek " temel tasarım olarak MİLGEM esas alınacak " değilde MİLGEM'in tüm süreci boyunca elde edilen tecrübelerden yararlanılacak şekilde ,
çünkü TF-2000 bambaşka bir zorluk ve hatta meydan okuma olacak son bahsedilen tonajı ile 6500-7000tonluk bir gemi olacak , MİLGEM'in tonaj seyrinide düşünürseniz belki suya inen gemi daha da ağır olacak ,

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2012, 15:50 
Uzaklaştırıldı

S&H:Son Savunma Sanayii İcra Komitesi [SSİK]’nden bir MilGem-S kararı üzerinde duruyordunuz?

Müsteşar M. BAYAR:Epey yoğun çalışmamıza rağmen, yetiştiremedik. Ama kısa zamanda kararı çıkaracağız. Bir-iki ay içinde bitirmek istiyoruz. Değerlendirmelerimiz sürüyor ve yetkili mercilere tek başına karar sürecine de sunabiliriz.

S&H:İki rakip arasından en iyi teklif verenin diğeri ile işbirliği ve/veya başka tersaneleri taşeron olarak değerlendirmeleri yaklaşımı aynen korunuyor değil mi?

Müsteşar M. BAYAR:Biz zaten, Teklife Çağrı Dosyası [TÇD]’nda bunu önermiştik. Teklif verme aşamasında yanınıza başka tersaneleri de alın, biz bunu teşvik ediyoruz ve işin yürürlüğe girme safhasında da gerekirse o kurguları da yapacağız. Bunu sektörde biraz daha yaygın bir şekilde desteklendiği bir proje halinde yürütmemiz lazım.

S&H:MilGem-S kontratının imzalanmasını müteakip TF-2ooo’e geçer misiniz?

Müsteşar M. BAYAR:Evet, TF-2ooo’e geçeceğiz. Bildiğiniz gibi o kapsamda radarı çalışıyoruz, onun biraz şekillenmesi lazım. Zaten TF-2ooo çalışmasında gemiden çok radar, komuta-kontrol, füze sistemi, bunlar öne çıkıyor. Bunlar bir araya gelerek sonuçta gemiyi tanımlayacak. Yani platformu şekillendirip, bilahare ana alt-sistemleri üstüne koşmuyorsunuz. İlk önce bunların adını koyup, bunların etrafına bir gemi yapıyoruz. Bu yüzden bu çalışmalarımızın biraz olgunlaşması lazım.

Alıntı: forum/viewtopic.php?f=46&t=806

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2012, 08:59 
Süvariler

Benim anlamadigim bir nokta var. ASELSAN ulkemizin goz bebegi, dogru mu? Ve, Elektronik techizat denince savunma sanayinde ilk akla gelen kurum (Allah uzun omurler versin insallah)

TFX diyoruz ASELSAN
TF2000 diyoruz ASELSAN
AESA diyoruz ASELSAN
Robotic makinali tufekler diyoruz ASELSAN

Bu listeyi daha da uzatabiliriz. Simdi bir dusunuyorum. Bir kurum ne kadar mukemmel oursa olsun, asiri yuk karsisinda teslimatlarini yada proje ilerletimini yavaslatir;ve bu da gayet dogaldir.

Simdi dusunebiliyor musunuz ASELSAN'nin tek bir "Cok Dizinli Radar Projesi" oldugunu ve sadece bu proje ile calistigini ? Ben dusnuyorum ve ASELSANIN (Hele Tubitak destekli) bu projeyi simdiye kadar coktan bitirmisti diyorum. Ama bakiyoruz bir TF2000 gibi bir proje CAFRAD gibi kritik bir yerli radarimiz olmadigi icin daha baslamdi bile. Yukarida roportajda Murat Bayar ustu kapali olarak bence buna isaret ediyor.

Peki cozum ne diye soracak olursaniz ben nacizane derimki, Oncelikle daha kucuk arge tabanli sirketlerin (ki bu sirketlere devlet yada ozel kurumlar belli bir oranda sermaye ile ortak oluyor-Risk Sermayesi Sirketler) onunu acalim ve tesvik edelim. Ornegin devletimiz onlara vergi muafiyeti getirebilir belli bir sure.

Bu dedigim sey benim icat ettigim bir sey degil pek cok bati ulkesinde su anda uygulaniyor. Ve bu sadece ornek.

Savunma Sanayimizin onumuzdeki yillarda $2.5 milyar dolari yakalayacagi soyleniyor. Neden? Neden $5 milyar degil. Bizi baglayan ne? Tasarim konusunda biraz esnek olmak gerekmiyor mu sizce? Tamam tabiki yuzde yuzunu herseyin biz yapalim. Ama ya birikimimiz baslangicta yoksa? Niye kucuk sirketlerimizi yabanci sirketlerle tasarim amacli ortak olma yada proje bazinda calismaya tesvik etmiyoruz ? Varsin baslangicta %40 olsun payimiz. Zamanla 100% yapariz. Bu bize ne saglar? Bu bize TF2000 ve pek proje icin 2016'yi belemememizi saglar. Buna su an baslasak bu onuzmuzdeki 5 yilda bize pek cok yeni yeni savunma sirketi saglarki bu savunma sanayinde derinlik getirir. Sektor derinligi de emin olun kisa proje sureleri demektir. Ayrica, bu yeni ortaya cikan kucuk ama sayica cok sirketin toplam turnoveri emin olun 3-4 ASELSAN'i gecer.

NOT:Biraz uzun bir yazi oldu ama bu konu benim iocin cok onemli

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2012, 17:00 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Çevir hatası var "Laser Directed Kinetic Energy Weapons" burada lazer ile yönlendirilmiş kinetik enerjili silahlar yazıyor.

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2012, 03:02 
Üye

Sayın Covajj yüklediğiniz Video Adobe After effects ürünü olması ihtimali çok yüksek :!:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ağu 2012, 16:46 
Uzaklaştırıldı

Milgem ve alt yapısı oturmadan bu projenin olması imkansız...bu projeye 25 senenin üzerinde var ...
Kesinlikle katılmıyorum,projenin bitmesi tamamiyle ÇAFRAD'ın bitmesine bağlıdır,Çok faz dizinli radar biterse gemiyi bitmiş sayın......

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2012, 14:02 
Uzaklaştırıldı

ÇAFRAD (Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar) Projesi bitirdik diyelim geminin kıçı ile başına kundağı motorlu stinger mı park edeceğiz hava savunması için...??? Radar işi bitince koskoca milli fırkateyn nasıl tamamlanmış oluyor anlayamadım ki??
ÇAFRAD bu projenin en kritik ve bu konsept geminin en teknolojik kısmı,eğer bu gemi olacaksa bu radar olmazsa olmazlardandır,Aselsan bu işin üstesinden gelebilirse eğer dünyada çıtasını bir değil 10 basamak yükseltecektir,zira bu radar teknolojisi dünyada bir iki ülke dışında kimsede yok,zaten vermezlerde,işte piramidin en tepesini bu çafrad oluşturuyor..
Gelelim diğer sistemlere;tf-2000 de hangi sistemler olacağı beş aşağı beş yukarı belli,yukarda ilk msj da yazılı zaten,bunların entegre edilmesi sistem mimarisini oluşturmak bu saatten sonra çok çok zorlamaz.... bana göre tf-2000 için %60 ÇAFRAD,%40 DİĞER SİSTEMLER

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2012, 16:57 
Akıncılar

Çafrad şüphesiz en önemli sistemdir bu tip gemilerde. Dünyada bile bu sistemlerden sadece 3 çeşit var.

-Aegis
-APAR
-EMPAR

Bunun yanına milli ürünümüz olan Çafrad'ı ekleyeceğiz, tabiki işin ikinci kısmı mühimmat. SM-2 entegre edilecek muhtemelen (ilk etapta) ama bu porjede çafraddan sonra en önemli unsur mühimmattır, bununda yerli bir ürün olması gerekli olacaktır. Ama önce Çafrad.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2012, 18:33 
Süvariler

Kullanıma girmesi 10-15 seneyi bulacak bir platform için SM-2 biraz eski kalır diye düşünüyorum. SM-6 verirler mi acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2012, 18:45 
Yeni Üye

Çafrad şüphesiz en önemli sistemdir bu tip gemilerde. Dünyada bile bu sistemlerden sadece 3 çeşit var.

-Aegis
-APAR
-EMPAR

Bunun yanına milli ürünümüz olan Çafrad'ı ekleyeceğiz, tabiki işin ikinci kısmı mühimmat. SM-2 entegre edilecek muhtemelen (ilk etapta) ama bu porjede çafraddan sonra en önemli unsur mühimmattır, bununda yerli bir ürün olması gerekli olacaktır. Ama önce Çafrad.
Hocam Aegis bir SYS ama diğer ikisi son harflerinden de anlaşılacağı üzere birer radar. Yani radarın ta kendisi. Bizim ÇAFRAD da radarın kendisi olacak. TF-2000'de radar bizden, SYS(çok büyük ihtimal Genesis tabanlı olacaktır) bizden ama orta-uzun menzil füze dışarıdan olacaktır. Lockheed Martin'in devreye gireceği nokta SM-2'nin bizim radar ve SYS çözümümüze entegrasyonu aşamasında(tabi ABD iznine bağlı olarak) olacaktır. Önceki forumda bunlar daha detaylı konuşulmuştu. Füze işi ise Roketsan'ın önce alt katman hava savunma füzelerini halletmesinden sonra belki düşünülebilir ama çok uzak bir zamandan bahsettiğimi biliyorum. Sm-6 daha kendisini dünyaya tanıtmadı. O da belli bir zaman alacağına göre S&H dergisinde de bahsedildiği gibi SM-2 SM-3 karmasını tedarik etmenin yolları araştırılıyordur. Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2012, 20:10 
Süvariler

Silahı para ile her yerden alırsınız. Abd vermezse Rusya'dan, Çin'den alırsınız...
Önemli olan silahı kullanılabilir durumda tutabilmek. Sadece silah için değil diğer sistemler(radar...) içinde aynı şey geçerli. Yani sistemde(silah, radar...) bir sorun olduğunda onu düzeltmek için 6 ay dışardan malzeme gelmesini ya da yabancı mühendislere muhtaç durumda beklememek gerekiyor. Milgem'de bu sorunu hallettik. Bir sorun olduğunda kendi mühendislerimiz soruna müdahele edebiliyor.

TF-2000'de bir adım daha ileri gideceğiz. Bu tür konulalarda adım adım ilerlemek gerekiyor.
Bizim hatamız ilk adımı çok geç atmamış olmuştur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2012, 20:57 
Akıncılar

Ben nihayi degil direkt amacin yerli muhummat kullanmak oldugunu dusunuyorum.
şoyle ki; yabanci muhimmat icin cafrad gibi bence sav.sanayimizin nirvana yapacagi nokta olan karmasik ve zor bir projenin altina girmeyiz.
Radari yapan derede bogulmaz:)

genesis,cafrad icin,cafrat,yerli fuze icin dogru yoldayiz.
Sahsen ben yuk.irt.hv.savunma (kara) ihalesinin bu nedenle otelendigini biz radari kivirirsak benzer radari veya turevini burada kullanacagimiza eminim.Zaten alcak ve orta irtifa yrli olacak yuksek irtifa icin eksik olan radar bence donum noktasindayiz bu aleti yaptik mi onumuz cok acik.
saygilar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2012, 09:08 
Süvariler

Zaten faz dizinli radar yaptınız mı her yere uyarlıyorsunuz.Çafrad'ın bir önemi de burada.Çafrad yapıldıktan sonra APAR,AESA gibi gelişmiş radarları yapmak zor olmayacaktır.Ancak ben de Çafrad'a destek verecek bir AA sistemi bekliyorum.Belki TF-2000 gelene kadar böyle bir sistem gelir ve bizde SM-2 mi olsun SM-6 mı diye düşünmeyiz....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2012, 19:07 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Mevcut Durum : Fizibilite çalışmaları tamamlanmıştır. Fizibilitenin değerlendirilmesini müteakip Proje Modeli oluşturulacaktır.
Son Güncelleme Tarihi : 09.11.2012 09:50

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler ... projeID=39

Hayırlısı...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2012, 19:15 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Mevcut Durum : Fizibilite çalışmaları tamamlanmıştır. Fizibilitenin değerlendirilmesini müteakip Proje Modeli oluşturulacaktır.
Son Güncelleme Tarihi : 09.11.2012 09:50

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler ... projeID=39

Hayırlısı...
Biz milli milli diyoruzda daha proje modeli bile belirlenmemiş ortak üretim bile olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2012, 19:21 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Bizim dediklerimiz fantezi, hayal sadece. kimse bir şey bildiğinden konuşmuyor ki.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2012, 22:42 
Akıncılar

Aslinda fizibilite calismalari gecen sene tamamlanmisti. SSM bazen proje sayfalarini degisiklik yapmadan guncelliyor. Proje modeli belirleme calismalari bir bucuk seneyi askin suredir devam ediyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2012, 23:24 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Benim gemilerde merak ettiğim bir husus var.Mesela çok güzel radarıydı,önleme sistemiydi konuşuluyor ve yazılıyor.
Ama hiç geminin zırhı hakkında bir yorum göremedim ve merak ediyorum.Sonuçta bir savaş gemisi, bir füze yediğinde hemen batmaması gerekir diye düşünüyorum.

Milgem,Tf-2000 yada elimizdeki gemilerin zırhları hakkında bilgisi olan varmı ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2012, 23:29 
Site Başkanı

Benim gemilerde merak ettiğim bir husus var.Mesela çok güzel radarıydı,önleme sistemiydi konuşuluyor ve yazılıyor.
Ama hiç geminin zırhı hakkında bir yorum göremedim ve merak ediyorum.Sonuçta bir savaş gemisi, bir füze yediğinde hemen batmaması gerekir diye düşünüyorum.

Milgem,Tf-2000 yada elimizdeki gemilerin zırhları hakkında bilgisi olan varmı ?
Gemi gövdeleri modüler şekilde yapılır yani bir bölme isabet alıp su almaya başladığında o bölmeye ait bütün girişler kapatılır ve suyun gemiye yayılması ve geminin batması önlenir. Günümüzde de çok hayati bir bölgeye gelmediği suretle tek bir füze veya top mühimmatından bir savaş gemisinin batması çok zor , ABD Donanması OHP Sınıfı HSH Fırkateyni USS-Stark İran-Irak savaşında köprü tarafına ard arda 2 tane Exocet yedi yine batmadı , savaş dışı kaldı ama daha sonra onarımları yapılarak 1999 yılına kadar aktif görevde kaldı...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2012, 23:36 
Uzaklaştırıldı

Bildigim kadqriyla MİLGEM'in govdesi birbirinden bagimsiz hucreler seklinde insa edilmisti. Bir hucreye su girse bile diger bolgelere yayilmiyor diye okumustum bir gazetede. Ne kadar guvenilir bir bilgidir bilemeyecegim ama bana mantikli geldi acikcasi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2012, 23:55 
Yeni Üye

Kılıç sınıfı hücumbotlarda bile 11 ayrı su geçirmez bölme olduğunu hatırlıyorum. Ortak yürüttüğümüz deniz projelerinden edindiğimiz know-how böyle bir tasarım yapmamıza yeterli olmuştur diye düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2012, 00:53 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Eminim epey ilkel bir yöntem olsa da Titanic de benzer şekilde birbirinden bağımsız kompartımanlarla inşa edilmişti. Yıl 1912. Bu kadar büyük bir mühendislik örneği mi günümüzde?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2012, 00:56 
Süvariler

Geminin teknesini üretmenin problem olucağını düşünmüyorum açıkcası. Tasarımı, İçine neler koyulacağı, ne atıcağı, neyle göreceği bunlar önemli olan bence...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2012, 01:58 
Akıncılar

@serkan1976

Radar bu tarz gemilerde geminin kalbi tabi ki %100 tamamlanmış olmuyor birde bu radarı kullanarak atılacak olan mühimmat ailesi var.
Şimdi konuyu çok dağıtmadan bildiğim kadarı ile açıklayayım.

Şimdi bu radarı üretebilen ülke sayısı pek az. Alan savunma fırkateynlerin de ki savunma tipi, stratejileri ve mantığını bu radarın varlığı sağlıyor. Dünyada bu şekilde üretilen radarlar şöyle;

AN-SPY1
APAR
EMPAR

Koskoca dünyada bir çok savunma alanında güçlü firma varken bu tarz 3 radar var ve bunlardan sadece AN-SPY serisi radar tek başına bir ülke tarafında üretilmekte diğer radarlar konsorsiyum üretimi. ÇafRad'ın tek başına yapılması demek bu anlamda büyük prestij ve donanmamız için büyük bir avantaj. Şimdi gelelim bu silahlar neleri kullanıyor.

Harpoon v.b Anti gemi füzeleri
Asroc VL v.b Anti deniz altı füzeleri
ESSM hava savunma
Tomahawk v.b seyir füzeleri
SM-2 ve SM 3 hava savunma füzeleri

Bizde durum şöyle

Harpoon yada RB-15 Mk III veya IV (Çok yüksek ihtimal Harpoon olacak)
Atmaca (yerli mühimmat)(bence geliştirilerek harpoon kullanımını bu gemi için gereksiz kılacak)
Asroc VL
SOM (Yerli Mühimmat)
ESSM (Bu ürünün konsorsiyum ülkelerinden birisiyiz)
SM-2, SM-3 veya Aster 15 ve 30 (Eksikliğimizn olduğu nokta)

TF-2000'de MilGem'de olduğundan fazla bir millileştirme hareketi var ÇafRad bence Türk savunma sanayii ve ASELSAN için çok büyük bir hamle Ayrıca ciddi bir ihracat potansiyeli var.

BU projede (benim fikrim) en büyük eksiklik ÇafRad ile birlikte kullanılacak SM-2 serisi yerli bir mühimmat ailesi geliştirilme çalışmasının olmaması.

Fakat (yine bu benim fikrim) Fransa'nın ASTER'i gibi bir ürüne sahip olamamız siste hem kara konuşlu hem deniz konuşlu olarak kullanılabilmekte mevcutta aktif olarak süregelen Hava savunma sistemi ihalelerimizdeki millileştirme hareketini bence deniz kuvvetleri füze mühimmat ailesi gibi bir çok ihtiyaç için başlatmalıyız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2012, 02:30 
Uzaklaştırıldı

Sayin swat, saydiginiz 3 radar disinda BAE Systems uretimi SAMPSON ve Thales uretimi İ-MAST serisi radarlar da CafRad kategorisine girmez mi? Bildigim kadariyla İngiliz Type-45 hava savunma destroyerinde SAMPSON radari kullaniliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2012, 02:37 
Akıncılar

Syn TMU i-mast'da bu radar ailesine giriyor (kusura bakmayın atlamışım) ama sampson yakın bir radar olmakla beraber yapı olarak biraz daha farklı. Sampson da 3D alan savunma açısından type 45'in ana radarı ama bahsedilen radarlardan farklı olarak DOME yapıya sahip. Açıkcası bu açından sınıflandıramadım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2012, 02:38 
Akıncılar

I-MAST bir radar değil, bir kule çözümüdür.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2012, 02:47 
Uzaklaştırıldı

Şimdi arkadaşlar ben uçak radarlarına ve kara radarlarına hakimim ama bu savaş gemisi radarlarında kafam biraz karışıyor. Şimdi benim bildiğim bu gemilerde 3 çeşit radar var . Biri aktif faz dizili radarlar,ikincisi surveillance radar dediğimiz smart s gibi gözetleme radarları,birde alper gibi lpi radarları var. Kafamdaki taşların yerine oturtmasına binaen bir arkadaş bu radar tiplerinin görevlerini ve kabiliyetlerini kısaca özetleyebilirmi ?

Birde şu var Anladıgım kadarıyla çafrad bir surveillance radar değil yani smart s ile aynı kulvarda değil. Çünkü bir çok gemide aktif faz dizili radarlar ile surveillance radarların aynı anda kullanıldığını görüyorum. Ve yine anladığım kadarıylada aktif faz dizili bir radar yapmak bir surveillance radarı yapmaktan daha zor e biz bunu yapmayı kafaya koymuşken neden smart-s mk2 lerin yerine kullanabileceğimiz bir milli radar projeside başlatmıyoruz. Bu biraz altayda daha 1500 hp yi milli yapmadan 1800 hp yi kendimize hedef koymak gibi sanki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2012, 18:38 
Süvariler

Type 348 var birde yeni geliştirdikleri adı sanırım henüz bilinmeyen bir radarları daha mevcut Type 052D'de kullanılacak olan...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2012, 20:11 
Süvariler

ÇafRad tipi radarların birde Rus muadili bulunmaktamıdır?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2012, 04:32 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:

Orko hocam,
Cafrad gibi bir radar i Genesis e entegre etmek kolaymidir ?

Yani 360 ° ekseni taramak icin4 faz dizili 3D Radari ayni anda isletip ayni anda Geminin tüm Silahlarini yönlendirebilecek kapasitesi varmidir ?
Güzel bir soru bende bunu merak ediyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2012, 08:31 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

Orko hocam,

Yani 360 ° ekseni taramak icin4 faz dizili 3D Radari ayni anda isletip ayni anda Geminin tüm Silahlarini yönlendirebilecek kapasitesi varmidir ?
çafradın GENESİS'e entegre edilmesinde çok büyük zorluk olduğunu düşünmüyorum.

Sonuçta radarın temel olarak 2 ana görevi var:
1- Resim derlemek : Bunun entegrasyonu kolay olur, zor bir mevzu değil yani,
2- Silah angaje etmek : Bu biraz daha kompleks ancak sonuçta GENESİS in yaptığı görev hesap kitap(ki gerçekten zor bir hesap-küçümsemiyorum) ve insan makina arayüzü(HMI) bizim mühendislerimiz çok kolay altından kalkar, zor olanı radarı yapmak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2012, 10:29 
Yeni Üye

Alıntı:
Alıntı:

Orko hocam,

Genesis gibi sistemler bir middleware ve uzerinde calisan componentlardan olusur genelde. Dagitik bir yapisi vardir. Basit bir sekilde lego gibi dusunebilirsiniz. Middleware buyuk lego parcasi, diger yazilimlar(silah sistemleri, radar arayuzleri...vs) bu buyuk lego parcasi uzerine oturan kucuk lego parcalari. Kucuk modifikasyonlarla bircok sistem entegre edilebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2012, 02:15 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

29.11.2012 Ümit Enginsoy ANKARA - Hürriyet Daily News

Turkey has chosen an ambitious project to follow the building of eight corvettes: this time the production of four fair defense frigates worth around $4 billion dollars, the largest ships in the inventory of the country’s Navy.

A statement on the website of the Undersecretariat for Defense Industries (SSM) on Nov. 22 cited the need to procure air defense frigates for the Navy that would provide defense against the classical and modern munitions fired by aircraft and other platforms, command and control, early warning, reconnaissance, surface warfare, underwater warfare and electronic warfare and air defense warfare.

It said the feasibility studies of the frigates had been completed and a “project model” would now be devised for the frigates to be procured. The model is expected to be a manufacture model by a private naval shipyard, but the complexity of the frigate would probably need the contributions of a foreign company.

The TF2000 project, as the name implies, was designed before 2000, but was delayed due to financial limitations at the time. Procurement officials now say that especially after the completion of the Milgem project - the first naval project for the building of eight corvettes - the time is ripe for the design of the first Turkish frigate.

Corvettes are the smallest of warships, and Turkey, which does not have coasts on oceans, has plenty of corvettes and frigates, but no larger warships, like destroyers or cruisers.

When Turkey’s top decision-making body on arms procurement meets later this year it should select between the companies RMK and Dearsan to build the third through the eighth of the country’s multibillion dollar program to build eight new corvettes, believed to cost $1.5 billion.

“The Milgem has been very useful from the point of design, development and construction of a national ship, and we are going to build on this experience to obtain the capability to build bigger warships,” one procurement official said.

The first and the second ships under Turkey’s Milgem program have already been built by military shipyards and the rest of the ships will be constructed by a private shipyard. The TCG Heybeliada, the first of the Milgem ships, has entered service in the Navy and the TSC Buyukada, the second, has been put to sea.

“We can produce 70 or 80 percent of all the needs of the Navy. The sole exceptions are submarines and engines, and we are moving with concrete steps on that,” the procurement official said.

Turkey presently can also produce a New Type Patrol Boat, Coast Guard Research and Rescue Boat and Tank Landing Ships, the procurement official said.

Separately, a 2 billion-euro submarine deal between SSM and Germany’s HDW shipyards for joint manufacture of six modern U-214 diesel platforms for the Turkish Navy formally took effect in July 2010. “This will be the last submarine we will be building with someone else,” the procurement official said.

In a less orthodox project, Ankara has plans to a buy a landing platform dock, or LPD, a vessel that looks like a helicopter carrier and can transport up to a battalion-sized unit (more than 1,000 troops) long distances. Turkey plans to use this ship for NATO-related missions to carry troops or refugees.

According to its size and capabilities, the Turkish LPD will cost between $1 billion and $1.5 billion. Presently, the Turkish Navy has nearly 49,000 personnel and 75 aircraft, 17 frigates, seven corvettes, 14 submarines and 27 fast missile boats.

Kaynak: http://www.hurriyetdailynews.com/4-frig ... sCatID=344

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2012, 22:27 
Uzaklaştırıldı

TF-2000 , İngilizlerin Type 26'sına mı benzeyecek ? Hem görünüş hem de özellikleri bakımından.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2012, 22:32 
Uzaklaştırıldı

TF-2000 , İngilizlerin Type 26'sına mı benzeyecek ? Hem görünüş hem de özellikleri bakımından.
Type-45 gibi olur. Bizimki biraz destroyere kaçıcak diye biliyorum. Biraz kaslı olacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2012, 22:35 
Site Başkanı

Alıntı:
Type-45 gibi olur. Bizimki biraz destroyere kaçıcak diye biliyorum. Biraz kaslı olacak.
EN güzel örnek İspanyolların Álvaro de Bazán sınıfı ,gerek görev tanımı gerek tonaj bakımından ona benzer kanaatimce...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2012, 22:37 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Tasarımı hayır Type 26 alakası yok. Kendi tasarımı özellikleri bildiğim kadarıyla Türk Deniz Kuvvetleri tarafından tasarlanacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2012, 22:41 
Uzaklaştırıldı

[wimg]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... less-1.jpg[/wimg]

Type 26 bu mu ? :D Yanlış bilmeyelim de.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2012, 22:43 
Uzaklaştırıldı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2012, 22:48 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Fakat Akizuki Sınıfı Destroyer biraz benzeri olursa güzel olabilir. :)

[wimg]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... 2012_a.jpg[/wimg]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2012, 22:52 
Uzaklaştırıldı

Type 45 de bizim TF 2000 gibi Hava Savunma Fırkateyni. O zaman görülen o radar ÇAFRAD ın emsali.

Aslında Milgem'in tasarımına bakarsak TF-2000'ninde İngilizlerin Type'ne benzeyebilir gibime geliyor.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 830 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 517 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: