TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 12 Ara 2017, 00:08

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 44 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 04:25 
Yeni Üye

Sahil Güvenlik Arama ve Kurtarma Gemisi 88.6 metrelik tam boya ve 12.2 metrelik tam genişliğe sahiptir. Geminin tam yüklü deplasmanı olan 1700 tonda, draftı 3.5 metredir. İki dizel makine, iki devir düşürücü dişli, iki şaft hattı ve iki adet kontrol edilebilir kanatlı pervaneden oluşan ana tahrik sistemi ile geminin ulaştığı azami hız 22+ deniz milidir.

Sahil Güvenlik Arama ve Kurtarma Gemisi 15 knot olan ekonomik sürati ile maksimum 3000 deniz millik seyir siasına sahiptir. 72+20 kişilik gemi personeli ile ikmal yapmaksızın denizde kalma süresi 15 gündür.

Kanun uygulama ve arama kurtarma ana görev fonksiyonlarının yanı sıra aşağıdaki görevleri de gerçekleştirme kabiliyetlerine sahiptir:

Deniz Karakol,
Kaçakçılığın Önlenmesi,
Kirliliğin Önlenmesi (Yakıt Yayılımının Sınırlanması),
Balıkçılığın Korunması,
Yangınla Mücadele
Çevre Koruma
Karasuları ve Münhasır Ekonomik Bölge içerisinde Keşif/Gözetleme
Karasuları ve Münhasır Ekonomik Bölge içerisinde Doğal Kaynakların Korunması
Gemide helikopter iniş kalkış operasyonları için bir platform ile orta büyüklükte bir helikopterin konuşlandırılmasına imkan sağlayan teleskopik hangar mevcuttur. Helikopter operasyonları gündüz ve gece emniyetli şekilde yapılabilir.

kaynak:http://www.rmkmarine.com/sahil-guvenlik ... ileri.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2012, 04:29 
Akıncılar

RMK Marine TCSG Yaşam'ı denize indiriyor.
Alıntı:
Koç Topluluğu’nun gemi inşa sektöründe faaliyet gösteren şirketi RMK Marine’in, Sahil Güvenlik Komutanlığı için inşa ettiği dört adet Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemisi’nin dördüncüsü “TCSG Yaşam” yarın Tuzla'da denize indiriliyor.

RMK Marine tarafından inşa edilen ‘TCSG Yaşam’ adlı arama kurtarma gemisi yarın (12 Eylül Çarşamba) suyla buluşacak. RMK Marin’in Tuzla’daki tersanesinde gerçekleştirilecek suya indirme törenine Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hasan Uşaklıoğlu, Koç Holding Savunma Sanayi, Diğer Otomotiv ve Bilgi Grubu Başkanı Kudret Önen ve RMK Marine Genel Müdürü Can Öztürk ve davetliler katılacak.

“TCSG Yaşam”, Türk özel sektör tarihinde gerçekleştirilen en büyük muharip gemi projesinin sonuncu gemisi.
http://www.DenizHaber.Com.tr

Resim

http://www.rmkmarine.com

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2012, 01:00 
Uzaklaştırıldı

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2012, 01:48 
Akıncılar

Yanilmiyorsam, 4'u test asamasinda ?
13 Eylül 2012'de denize indirildi.

TCSG Yaşam'' denize indirildi
Alıntı:
Tuzla'daki RMK Marine tersanesinde gerçekleştirilen törende konuşan Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, ülke savunmasında ve çevre denizlerin güvenliğinin sağlanmasında kritik görevleri olan Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik komutanlıklarının harekat kabiliyetlerini artıracak milli teknoloji platform, sistem ve silahlara haiz askeri gemilerin Türkiye tersanelerinde üretilmesinin önemli bir hedefleri olduğunu ifade etti.

Bayar, bu hedef doğrultusunda Tuzla bölgesinde birçok proje yürüttüklerini belirterek, ''Bu projelerin toplamı bugün itibarıyla 2 milyar dolar tutarında, sözleşmeye bağlanmış, yürüyen projelerimiz. Bunlarda yüzde 60'tan fazla yerli katkıyı da sağlamış durumdayız'' dedi.

Tuzla'yı, askeri gemilerin imalatında desteklemeye devam edeceklerini dile getiren Bayar, bütün bu projelerin amiral gemisinin Milgem projesi olduğunu, projenin ilk gemisi Heybeliada'nın bir yıldır donanmada görev yaptığını, ikinci gemi Büyükada'nın da son donatım ve test faaliyetlerini icra etmekte olduğunu söyledi.

Murad Bayar, ''Bütün bu projelerin toplamına baktığımızda su üstü gemilerde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın bütün ihtiyaçlarını ülkemizden karşılayabileceğimizi görüyoruz. Önümüzdeki dönemde beklentimiz, bu projelerde ortaya çıkan başarılı çözümlerin ve Deniz Kuvvetlerimiz ile Sahil Güvenlik Komutanlığımız tarafından kabul gören teknolojilerin yurt dışına da ihraç edilmesi'' diye konuştu.

Bayar, savunma kuvvetlerinin kabul kriterlerini sağlamış tüm ürünlerin ihracat başarısı yakaladığını aktardı.

-''AB ülkeleri sahil güvenlik komutanlıklarına örnek hale geldik''-

Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hasan Uşaklıoğlu da günümüzde devletlerin denizleri daha fazla kullanmaya yöneldiğini belirterek, ekonomik değeri her geçen gün artan denizlerde hak ve menfaat elde etme mücadelesinin önemine işaret etti.

Bu durumun denizlerde güvenlik ve can emniyetini sağlamaktan sorumlu tek yapı olan Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın görevlerinin kapsamını genişlettiğini ifade eden Uşaklıoğlu, geldiği seviye itibarıyla komutanlık olarak AB ülkeleri sahil güvenlik komutanlıkları arasında örnek hale dönüştüklerini belirtti.

Uşaklıoğlu, ''Özellikle milli üretim gemilerin yurt dışına satışı ile yabancı ülkelere sahil güvenlik alanına yönelik personel eğitimi verilmesi konularında ülkemize yeni olanaklar sunarak, dost ve müttefik ülkelerde Türk dış politikasına imkanlar sağlamaktadır'' diyerek, bu 1700 tonluk açık deniz arama kurtarma gemilerinin hizmete girmesinin, Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın ''mavi vatan''ın güvenliğinin sağlanmasında etkinliğini ve küresel çapta sahil güvenlik teşkilatları arasında görünürlüğünü büyük ölçüde artıracağını kaydetti.

-''Yatırımlarımıza ara vermiyoruz''-

Koç Holding Savunma Sanayi, Diğer Otomotiv ve Bilgi Grubu Başkanı Kudret Önen de projeye ilişkin sözleşmenin 2007'de RMK Marine ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında imzalandığını ve projenin diğer gemileri Dost, Güven ve Umut'un deniz testi/kabul aşamasında bulunduğunu hatırlattı.

RMK Marine olarak gerçekleştirdikleri kalite ve kapasite yatırımlarıyla bugün geldikleri noktada ülkenin askeri gemi inşasında proje üreten, teknoloji yaratan, inşa sonrası ürünlerin servisini ve bakımını üstlenen bir tersane konumunda olduklarını söyleyen Önen, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yatırımlarımıza ara vermiyoruz. Savunma sanayii sektöründe, uzmanlaşmış insan kaynağını daha da geliştirmek ve büyük savaş gemileri de dahil olmak üzere her türlü askeri gemiyi inşa etmek üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz. Halen ihale değerlendirme sürecinde olan Havuzlu Çıkarma Gemisi, RMK Marine'in özgün yerli tasarımı ile ana yüklenici olmayı hedeflediği askeri projelerin başında geliyor.''

Konuşmaların ardından Kudret Önen, Müsteşar Bayar ve Tümamiral Uşaklıoğlu'na plaket takdim etti. Daha sonra Sahil Güvenlik Komutanı'nın eşi Ülkü Uşaklıoğlu, geminin plaketini çaktı ve indirme işlemini gerçekleştirdi.

-Geminin özellikleri-

Sahil güvenlik arama kurtarma gemisi projesi kapsamındaki gemilerin her biri 88 metre uzunluğunda, 12 metre genişliğinde ve 1700 ton ağırlığa sahip bulunuyor.

Boyutları ve kapasite yönü ile bakıldığında ''korvet sınıfı'' gemiler ailesine mensup bu gemiler, arama kurtarma görevlerinin yanı sıra karakol, kaçakçılığı önleme, yangın söndürme, kirlenmeyi önleme gibi konularda da faaliyet gösterecek şekilde donatılıyor.

Saatte 22 milin üzerinde hız yapabilen gemiler, helikopterle operasyon kabiliyeti de taşıyor.

Proje kapsamında komuta kontrol sistemi yazılımı ve donanımı, elektro optik direktör, haberleşme sistemleri, cayro sistemleri, atış kontrol sistemleri ve konsollar gibi önemli askeri sistemler yurt içinde milli kabiliyetlerle tasarlandı ve üretildi.
http://www.DenizHaber.Com.tr

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2012, 19:21 
Akıncılar

Sahil Güvenlik için inşa olunan ilk üç gemimizin hala kabul testlerinde olduğu söyleniyor. Fakat hiçbir yerde bu gemilerin seyir resimleri yayınlanmadı.
Resim

Resim

Resim

Sayın Ocay'ın yayınladığı resimler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2012, 19:31 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Sahil Güvenlik'in sahip olduğu bu görece büyük gemilerin baş topları ne işe yaramakta? Hatta, Amerika'nın kullandığı High Endurance Cutter'larda Phalanx CIWS sistemi de var. Barış durumunda bu silahlar ne işe yarar?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2012, 19:37 
Akıncılar

Barış durumunda bu silahlar ne işe yarar?
Barışın devamına, yarar. pratikte hiç bir işe yaramaz. Aslında silah denizlen zımbırtı böyle bir şey.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2012, 19:43 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Barış durumunda bu silahlar ne işe yarar?
Barışın devamına, yarar. pratikte hiç bir işe yaramaz. Aslında silah denizlen zımbırtı böyle bir şey.
:) Barış durumundan kastım; Seferberlik olmadığı, Sahil güvenlik gemilerinin, Deniz Kuvvetleri'nin emrine verilmediği zamanlar idi hocam.
Yine anlatamadım kendimi. Diyorum ki, madem bu gemi böyle silahlanacaktı, ne diye en başında Deniz Kuvvetleri'nin envanterine girmedi?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2012, 19:46 
Akıncılar

En fazla uyarı ateşi açmaya yarar. Ama bir hedefede ateş açamazsın. Adam insan kaçırıyor diyelim , bu tekneye nasıl ateş açacaksın. Ateş etmek demek hedefi yok etmek demek. Öldürdün yüzlerce adamı. Yapabilirmisin, tabiki yapılamaz. Bir geminin topuyla ateş etmesi bambaşka bir hikaye.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2012, 19:48 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

En fazla uyarı ateşi açmaya yarar. Ama bir hedefede ateş açamazsın. Adam insan kaçırıyor diyelim , bu tekneye nasıl ateş açacaksın. Ateş etmek demek hedefi yok etmek demek. Öldürdün yüzlerce adamı. Yapabilirmisin, tabiki yapılamaz. Bir geminin topuyla ateş etmesi bambaşka bir hikaye.
İşte benim düşündüğüm senaryo da aynen buydu.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2012, 19:51 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Top yerine Stamp tarzı bir silah olamaz mıydı?

Stamp ilk yapılırken forumda şöyle bir konuşma geçmişti: "Uyarı ateşi yapacağımız zaman normal makineli tüfekle istediğimiz mesafelere ateş edemiyorduk, STAMP ile 7 metre, 5 metre, 3 metre gibi mesafelerde uyarı ateşi yapabiliyoruz" diye bir yazı hatırlıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2012, 19:52 
Akıncılar

Diyorum ki, madem bu gemi böyle silahlanacaktı, ne diye en başında Deniz Kuvvetleri'nin envanterine girmedi?
Sen onu sadece barış zamanı kullanılacak bir tekne olarak görme, ve o şekildeki bir planın parçası olarak düşünme. Sahil Güvenlik ve Deniz Kuvvetleri gibi ayrımlarada fazla takılma. Savaş zamanı her şey Deniz Kuvvetleri.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2012, 21:36 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Diyorum ki, madem bu gemi böyle silahlanacaktı, ne diye en başında Deniz Kuvvetleri'nin envanterine girmedi?
İhtiyaç SGK'nındı da ondan SGK envaterine girdi. Şiddetli fırtınalarda bile Arama/Kurtarma görevi yapacak bu gemi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2013, 03:04 
Yeni Üye

Son kabul testlerinin seyri pek iç açıcı değildi,sorunlar giderilmeye çalışılıyordu,hala SGK platformları kabul etmedi diye biliyorum.Konuya hakim olan üstadlar seyir hakkında bilgilendirirse bilgileniriz forum ahalisi olarak?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Nis 2013, 01:25 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ex05I2Qu8z8[/youtube]

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Nis 2013, 01:35 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Denizden olanlarına elbetteki bakıyor. Hatta asli görevlerinden.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 May 2013, 06:16 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Resim
Resim
Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 May 2013, 12:11 
Akıncılar

Alıntı:
SG 701 de sorun yoksa devam gemilerde nasıl tasarım hatası oluyor... Sonuçta bunlar aynı sınıf gemiler ve aynı tasarıma sahipler...

Biz de sevindik özel tersaneler büyüttü işi başarılı projelere imza atıyorlar diye ama şimdi bu haberleri görünce pek te gözümüzde büyüttüğümüz gibi değilmiş anlaşılan...
net bir bilgi olumadım forumda haberlerde de bir şey yok. Özel tershaneler işi büyütüyorlar ama emeklemeden öğrenemezler problemler çıkacak bundan kaçamayız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2014, 18:41 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

"Nene Hatun" gemisi Sefine Tersanesi'nde suya indirilecek

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü için Sefine Tersanesi'nde inşa edilen acil durum müdahale gemisi "Nene Hatun" cuma (24 Ekim) günü Yalova Altınova'da bulunan Sefine Tersanesi'nde denize indiriliyor.

Acil durum müdahale gemisi olan Nene Hatun" un suya indirme törenine Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın da katılacak.

Öte yandan Türk mühendis ve işçiler tarafından iki yılda inşa edilen acil durum müdahale gemisi 80 milyon liraya mal oldu. Yılda 9 bin tankerin geçtiği, 140 milyon ton tehlikeli yükün taşındığı İstanbul Boğazı'nı koruyacak olan Nene Hatun'un batan bir gemiyi yerine milimetrik olarak oturtabilecek gücü var.

SAATTE 10 BİN TON SU BASABİLİYOR

Yalova'daki Sefine Tersanesi'nde inşa edilen 90 metre uzunluğunda ve 18 metre genişliğindeki Nene Hatun, olası bir yangına müdahalede, saatte 10 bin ton su basabiliyor. Nene Hatun'da, her türlü hava koşulunda deniz üzerinde bir komuta merkezi olabilecek helikopter pisti de bulunurken, vurgun yiyen dalgıçlara yapılacak ilk müdahale için de özel odalar bulunuyor.

Tarih : 24.10.2014
Saat : 10:00
Yer : Sefine Tersanesi / Altınova Tersaneler Bölgesi / YALOVA

http://www.denizhaber.com.tr/nene-hatun ... -58309.htm

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2014, 18:47 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2014, 18:51 
Akıncılar

Hocam o işlere girersek, ayrı başlık açmamız gerekir. El atmadıkları yer varmı adamların.

Bu arada, gemimiz Hayırlı olsun. Okurken aklıma su basıp batırılan tekneler geldi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2014, 19:40 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

...İstanbul Boğazı'nı koruyacak olan Nene Hatun'un batan bir gemiyi yerine milimetrik olarak oturtabilecek gücü var.
Kime nereye milimetrik oturtuyor anlamadım ben?
Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2014, 20:08 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
...İstanbul Boğazı'nı koruyacak olan Nene Hatun'un batan bir gemiyi yerine milimetrik olarak oturtabilecek gücü var.
Kime nereye milimetrik oturtuyor anlamadım ben?
Resim
Resim
Bana da ilginç geldi. Sanırım batan bir gemiyi bakım, onarım için tersanedeki kızağa milimetrik oturtuyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2014, 20:15 
Akıncılar

Sanırım, batıklarda Kurtarma işlemi için sistem. Sayın sailordream elenikasını bilir hafızam beni yanıltmıyorsa, bu konuda forumda izah edici bir yazısı da olmalı. Onun takıldığı cümlenin garipliği. Gerçekten çok garip bir cümle.

Dün forumda havacılıkla ilgili bir haber alıntısında çok garip bir cümle vardı. Bundan bin beter bir şeydi. Şimdi bulamadım onu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2014, 16:11 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Sanırım, batıklarda Kurtarma işlemi için sistem. Sayın sailordream elenikasını bilir hafızam beni yanıltmıyorsa, bu konuda forumda izah edici bir yazısı da olmalı. Onun takıldığı cümlenin garipliği. Gerçekten çok garip bir cümle.
Dün forumda havacılıkla ilgili bir haber alıntısında çok garip bir cümle vardı. Bundan bin beter bir şeydi. Şimdi bulamadım onu.
Haberlerde bu tür mantık hatalarını denizcilik ihtisaslı kaynaklar dahi yapınca dayanamıyor insan.

İyi güçlü önemli ve gerekli bir gemi en son boğazlardan 365 metre uzunluğunda bir konteyner gemisi geçti yakın gelecektede 380mlik tanker geçer. Bu tür dev gemilere limanlardaki gibi bir romorkör anlık müdahalede bulunamaz yani gemi su alıyorsa o gemiye dayanıp hemen hareket ettirip hızlanması mümkün değildir. İtme sadece motor pervane ile değil cüsse ilede de alakadardır. Ayni zamanda karaya oturmuş bir gemide yerinden sökmek için ciddi kuvvetler gerektiren birdurumdur. İten/çeken geminin büyüklüğü anlık müdahalelerde daha da önem kazanır. Türkiye son zamanlarda boğazlar konusunda doğru yatırımlar yaptı. Hatta acil ikinci el kurtarma gemisi dahi aldı. Kendi yapamazmıydı tabi ki yapardı ve yaptı. Ama olayı sadece boğazlar olarak görmeyiniz.

Hatırlarmısınız Kardak krizi neden çıkmıştı gemi karaya oturmuş yunanlılar kara bizim biz kurtarırız Türklerde hayır ada bizim biz kurtarırız telaşına düşmüşlerdi. O sırada Türkiyede o büyüklükte bir gemiyi kurtaracak römorkör gemisi yoktu en büyük iki tekne istanbuldan yola çıkana kadar yunanlılar giritten gelip gemiyi paketleyip gittiler. Sonrasında olaylar patladı.

Son zamanlardaki haberleri okursanız sular gitgide ısınıyor. Ancak bu ısınma harp değil daha ziyade soğuk savaş tarzında olacak yani onlar sondaj yapacak biz sismik araştırma onlar tatbikat yapacak biz kurtarma bunun için iki şey lazım güçlü ve donanımlı deniz araçları ve siyasi erk. Bu yeni gemiler ile Elde var bir. Sadece bu gemi değil 1300 tonluk Umut sınıfı yakın gelecekte ihalesi çıkacak 600 tonluk sahil güvenlik gemileri asıl bu amaçlar için yapılıyor. Kıyı koruma ve devriye için zaten MTRP 33lerimiz var ki bence çok başarılı platformlar.

Hayırlısı olsun.
Not: Sefine tersanesinden beklentilerimiz yüksek daha henüz "yürü ya kulum" demedi Heidi Klum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2014, 18:03 
Akıncılar

denizhaber.com bu tür hataları çok sık yapıyor. Yaptıkları haber dolayısı ile üç sefer düzeltme mesajı gönderdim. Hiç bir mesajım ciddiye alınmadı, yaptıkları yanlış düzeltilmediği gibi bana da geri dönülmedi. İsteyen siteyi deneyebilir, yaşadıklarımın aynısını yaşarlar.

Siteyi anladım artık ben fazla takılmıyor öyle kabulleniyorum. Yinede arada bakarım oraya. Varsa bir şey buraya getirmeye çalışırım. Esas buraya getirmediklerim ilginçtir, sektörün ince işlerini bilirler, kulakları deliktir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Kas 2014, 15:46 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=eAkahoUaZ7w[/youtube]

Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa
Adın yazılacak mücevher taşa...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2014, 00:11 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Aslında tekne gayet geniş. Şöyle helikopter portunun üstüne bir RAM yada CIWS ortaya bir yere harpoon yada atmaca içinde yer sankim mümkün gibi .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2014, 00:41 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Helikopter hangarı hareketli değil miydi? Aksi halde geminin kıçına inmesi gayet zor. Alan dar yani.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2014, 00:50 
Süvariler

Bir kaç tanede Harpoon olsaydı yapmışken tam yapalım şu gemileri :D

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2014, 00:56 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sahil güvenlik gemisine mi? :shock: Kaçak balıkçılarï mı vuraacak, kaçakçıları mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2014, 01:35 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ya savaş çıkarsa ne diyeceğiz ? Siz bekleyin biz bir modernize edelim mi ? Yada üzerindeki garibim 40 lıkla bilemiyorum artık. Hazır tekne geniş. Yer müsait. Bulunsun yani.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2014, 02:24 
Akıncılar

Gemiye SAM ve SSM yerleştirilirde bunların hedef tespit teşhis güdümü vs'si nasıl ve neyle olacak ?
Bunlarıda eklersek hatta başka platformlarla bilgi data-link 'ide eklersek , bunlarla beraber ESM ve pasif uyarı almaçları ile karşı tedbir donanımlarıda eklenirse , bunları eklemişken birde sonar ve torpido ve torpido karşı tedbirleride eklersek ,
üzerindeki komuta kontrol donanımı tüm bu eklentilere yetecekmi bu sefer ciddi bir savaş yönetim sistemi gerekmeyecek mi ?
Olay sadece üzerine birkaç SSM ve SAM takmayla bitmez gibi sanki ?

Resim

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2014, 03:55 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Benim dediğim bir RAM birde bir miktar harpoon . Tekne geniş geldi o yüzden yazdım. ABD nin benzer tekknesinden biraz ilham aldım diyelim.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2014, 04:03 
Akıncılar

hocam o gemi http://en.wikipedia.org/wiki/USCGC_Bert ... MSL-750%29
http://www.uscg.mil/pacarea/bertholf/
Bizim Dost fazla dostane kalır bunun yanında !

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2014, 15:01 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Bu National Security Cutter'ların, namıdeğer Legend'ların 4500 ton olduğunu unutmamak gerek. Bizim Dost'ların iki katı neredeyse.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2014, 16:47 
Akıncılar

Harpoon'u falan bizim hücumbotlar da atıyor da.. Amerikalı kendi uzun menzilli "cutter"larında Harpoon'u, sonarı, torpidoyu denedi.. Sonra bir kenara koydu.. Olmayacak şey değil.. Sebep, amaç, maliyet önemli..

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2014, 17:03 
Süvariler

Yapmaya gerek yok ama yapabilir olmak lazım bence. Allah korusun bir savaş olsa gemi kaybetsen, onun yerini alabilecek en büyük gemini donatmak isteyebilirsin acilen. Yani çok uzaklara da açılmadan ama harpoon'da taşıyan SG gemisi olabilir o durumda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2014, 20:01 
Akıncılar

Bizim Atmaca'mız var, ne edelim Harpoon'u?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2014, 22:49 
Süvariler

Bizim Atmaca'mız var, ne edelim Harpoon'u?
:) Yani harpoon derken, harpoon gibi füze anlamında :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2014, 01:01 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu Amerikan SG botu USCD Monomoy . Basra körfezinde evinden çok uzaklarda.

Resim

Bir başka Amerikan teknesi USCG Dallas . Yine evinden epey uzakta Karadenize girerken.

Yarın birgün LCS leri bizim limanlardada göreceğiz galiba.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2014, 10:43 
Süvariler

Alıntı:

Bu Amerikan SG botu USCD Monomoy . Basra körfezinde evinden çok uzaklarda.

Bir başka Amerikan teknesi USCG Dallas . Yine evinden epey uzakta Karadenize girerken.

Yarın birgün LCS leri bizim limanlardada göreceğiz galiba.
Ne gerek var ki sahil güvenlik gemisini dünyada gezdirmeye ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2014, 23:50 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

ABD sadece güçler ayrılığı ilkesini değil; güçler bolluğu ilkesinide içerir. Yani tüm dünya denizlerinde Sahil güvenlik görevinide kendinde bilir. Ayrıca İki okyanusta kıyısı olan ve dünyanın pek çok yerinde üssü olan bir ülke. Yani büyük ve çok fonksyonlu gemilere ihtiyacı var.

Bayrak gösterme sadece Savaş gemilerinizi göndermekle değil tansiyonu daha az yükselterek genelde sizi destekleyen ülkelere Örneğin Gürcistan Filipinler vs.. arkanızdayız mesajı vermeye de yarar.

Sayın süper çavuş çok güzel yazmış mevcut Dost sınıfı gemilerinizin imal amacı harp gemisi olmak değil harp gemilerinin yapmakla yükümlü ve becerikli olmadığı görevleri yerine getirmek. Yani gemiye radar takıp Harpoon atmaca atmak sensör takıp RAM koymak için tasarlanmamış gemiler belki CIWS ve STAMP STOP olabilir ama çok ciddi bir vurucu güç eklemeye imkan yada istek yok zaten bu gemilerde o zaman Denizaltı kurtarma Sismik araştırma gemilerimizede 76mm top filan koyalım tonajı kaldırıyor diye.

Yarın bir gün Kıbrıs açıklarında gaz arama etkinlikleri yakınında olan bie sahil güvenlik gemisini yunanlılar sadece ağlayarak protesto eder. Kışkırtma olarak sunsalar bile kimse referans alamaz.

Bu arada ABD den örnek vereceğimize Akdenizde kıyısı olan diğer ülkelerin sahil güvenlik gemilerine baksak daha doğru sonuçlara ulaşırız. Sahil güvenlik olarak Akdenizin en ciddi ve iyi filosuna sahibiz şu anda.
Bizim Sahil Güvenlik gemilerimizin ana amaçlarında savaş durumunda Deniz kuvvetlerine katılmak ve destek olmak var ama ana amaç hücümbotların korvetlerin yanında cenge girmek değil iyi bir kıyı savunma hattı oluşturarak Ana savaş gemisi unsurların daha bağımsız sorunluluk almasını sağlamaktır. Belki belki Akdenizde ve Karadenizde Harpoon veya gezgin tarzı füzeler iş yapabilir ama Ege denizinde Sahil güvenlik platformlarından böyle füzeleri atarak sonuç elde etmek Link 16 ve GENESİS benzeri sistemleri olmayan bu gemilerle pek mümkünatlı görünmüyor bence.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2016, 19:49 
Üye

Resim

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 44 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: