TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 16 Oca 2018, 10:52

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1130 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 119 20 21 22 23
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD)
MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 15:48 
Akıncılar

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Savaşta kullanamayacağın alet ya da taktik ayrı bir konu. Bırak taktiği, bakalım uçağı alabilecek misin? Yahut almak isteyecek misin?

Ama şunu da bilelim; F-35 bomba atan herhangi bir uçak değil. F-35 Amraam atan herhangi bir uçak değil. F-35 silahlı İHA'nın işini yapacak pahalı bir oyuncak değil. F-35 başka bir şey.

F-35 biraz iPhone gibi bir şey. Bir desktop PC, bir Nokia 337, bir fotoğraf makinesi ve cebinde geziyor. Ama pili de bir gün gidiyor. Düşünce ekranı çatlıyor.

"Canım nedir yani?" demek, silahlı İHA örneği vermek, "Canım pdf okumak istiyorsan otur masada PC'den indir oku" demek gibi. Tamam onun yeri ayrı, bunun yeri ayrı. Bu ne yapmak istediğinle ilgili. Ama iPhe sadece bir pdf okuma cihazı değil. Sen cebinde sadece bir pdf okuyucu olarak dolaştırmıyorsun onu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 15:54 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Güney Kore'nin ne yapmaya çalıştığını anlamıyorum, İspanya anladığım kadarıyla hava gücünü birkaç gemiye bölmek istemiş İngilizler gibi bir tek büyük gemi yapmak yerine. Biz anladığım kadarıyla hava kuvvetleri super tucano'lardan oluşan afrika ülkeleriyle savaşıcaz... yada Slovenya'yla felan.
Başta Yunanistan'a karşı müthiş bir silah olarak görüyordum bu gemiyi... şimdi Cibuti'ye karşı.
Yanlış. İspanyolların tek gemisi var ve donanmalarında hep tek uçak gemileri oldu. Şu anda da sadece Juan Carlos var. Yeni uçak gemisi inşa etmiyorlar etseler dahi biri hotship olarak kalacak yani aynı anda iki operasyonel gemileri olmayacak.
Olay sadece savaşmak değil...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 15:56 
Süvariler

Savaşta kullanamayacağın alet ya da taktik ayrı bir konu. Bırak taktiği, bakalım uçağı alabilecek misin? Yahut almak isteyecek misin?

Ama şunu da bilelim; F-35 bomba atan herhangi bir uçak değil. F-35 Amraam atan herhangi bir uçak değil. F-35 silahlı İHA'nın işini yapacak pahalı bir oyuncak değil. F-35 başka bir şey.

F-35 biraz iPhone gibi bir şey. Bir desktop PC, bir Nokia 337, bir fotoğraf makinesi ve cebinde geziyor. Ama pili de bir gün gidiyor. Düşünce ekranı çatlıyor.

"Canım nedir yani?" demek, silahlı İHA örneği vermek, "Canım pdf okumak istiyorsan otur masada PC'den indir oku" demek gibi. Tamam onun yeri ayrı, bunun yeri ayrı. Bu ne yapmak istediğinle ilgili. Ama iPhe sadece bir pdf okuma cihazı değil. Sen cebinde sadece bir pdf okuyucu olarak dolaştırmıyorsun onu.
işte sözgelimi iphone la ne yapılmak istendiğini biri söylese bana anlıycam.

Bu gemi LHD bile olmayacaktı, İhale LPD olarak açıldı, bir işgal gemisiydi aranan. Gelinen noktada bu işi yapamayacak vaziyete geliyor.

Hiçbir şey kaybedilmemiş, sadece yeni yetenkler kazanılmış. Hayır efendim, bir LPD kaybetmekle üzerinde F35 ler olan bir uçak gemisi kaybetmek aynı şey değil. Sen onun üzerine fazladan iki milyar dolar ekledin.

Bu benim önceden ansızın gidip Girit'i işgal edeceğim bir gemiydi, şimdi Ege'ye sokmaya cesaret edemiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 16:07 
Süvariler

F35 in menzili o kadar uzun ki, israille "şakalaşmak" için gemiye felan lüzum yok konyadan kalkar israil açıklarında uçarsın, kıbrıs'a bile gerek yok. Libya v.b gibi yerlerde dediğim gibi 12 tane F35 taşıyacağına 24 tane silahlı taktik iha kullan, vurulursa Türkiye'nin libya'da F35 i düştü demesin kimse.

Tatbikatlar iyi güzel de, savaşta kullanmayacağım bir taktiğin tatbikatını neden yapayım. Siper savaşı tatbikatı yapıyor muyuz?
Antitez : tehdit yonu denen birsey var, Israil ornek olsun, Turkiye'nin yeri ve usleri biliniyor degil mi ? 3 asagi 5 yukari hadi aldatma maksatli havada yakit ikmali de kullanip tehdit yonunu Turkiye'ye gore biraz batiya kaydirdin Kibris'in oradan dolandin diyelim. Hangisi kolay yuzen bir adacik mi Malatya'dan kalkan ucaklari deli dana gibi oradan buraya dolandirmak mi ? Yunanistan icin Dalaman'dan kaldiracagin ucaklari Mora'nin guneyinden arkaya mi sarktirtmak kolay yoksa Ege'de her 2 taraf zaten bogusurken ve belki de Mora guneyi hayli yogun iken veya kapatilmis kaplanmis iken halihazirda Sicilya guneyinden denizcilerin ucak mi kaldirmasi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 16:10 
Süvariler

Antitez : tehdit yonu denen birsey var, Israil ornek olsun, Turkiye'nin yeri ve usleri biliniyor degil mi ? 3 asagi 5 yukari hadi aldatma maksatli havada yakit ikmali de kullanip tehdit yonunu Turkiye'ye gore biraz batiya kaydirdin Kibris'in oradan dolandin diyelim. Hangisi kolay yuzen bir adacik mi Malatya'dan kalkan ucaklari deli dana gibi oradan buraya dolandirmak mi ? Yunanistan icin Dalaman'dan kaldiracagin ucaklari Mora'nin guneyinden arkaya mi sarktirtmak kolay yoksa Ege'de her 2 taraf zaten bogusurken ve belki de Mora guneyi hayli yogun iken veya kapatilmis kaplanmis iken halihazirda Sicilya guneyinden denizcilerin ucak mi kaldirmasi ?
zırhlı hangarlar ve binalar yapmak ve vurulan iniş pistlerini onarmak uçak gemisi almaktan daha ucuz

uçak gemin battığı zaman uçak gemin batmış demektir. kesilen kol geri çıkmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 16:38 
Süvariler

Resim
Resim

reaper insansız hava araçları bu şekilde taşınıp depolanıyor

Resim

çok sayıda reaper bu kadar bir odadan yönetiliyor.

Bu gemide istenirse 50 tane reaper taşınır 10-12 F35 yerine

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 17:18 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 18:08 
Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 18:52 
Süvariler

Taşınır da kalkabilir mi ?
Test yaparız, bir saatte kaç İHA kaldırabiliyoruz diye. O kadar İHA taşırız. Yer sorun değil

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 19:15 
Üye
Kullanıcı avatarı

Test yaparız, bir saatte kaç İHA kaldırabiliyoruz diye. O kadar İHA taşırız. Yer sorun değil
Hocam siz çok yanlış anlamışsınız 50 değil 150 alır o gemi hatta alt kattaki amfibi kısmı kapatıp komple uçakla doldurabiliriz siz yeter ki isteyin

Ama o uçaklar nasıl uçacak ruslar gibi tekerleklerini önüne engel koyup bir anda uçağı serbest mi bırakacaksınız veya öndeki rampayı iptal edip katapult mu koyacaksınız bunu söyleyin bu kadar adama hadi bir şeklde kaldırdınız nasıl indireceksiniz gemiyi genişletip ayrı bir iniş pisti mi eklenecek veya ankanın vtol versiyonunu mu imal edeceksiniz :?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 19:33 
Süvariler

Hocam siz çok yanlış anlamışsınız 50 değil 150 alır o gemi hatta alt kattaki amfibi kısmı kapatıp komple uçakla doldurabiliriz siz yeter ki isteyin

Ama o uçaklar nasıl uçacak ruslar gibi tekerleklerini önüne engel koyup bir anda uçağı serbest mi bırakacaksınız veya öndeki rampayı iptal edip katapult mu koyacaksınız bunu söyleyin bu kadar adama hadi bir şeklde kaldırdınız nasıl indireceksiniz gemiyi genişletip ayrı bir iniş pisti mi eklenecek veya ankanın vtol versiyonunu mu imal edeceksiniz :?
onu hiç bilmiyorum işte... önce uçağa karar vermek lazım, ANKA'nın kanat açıklığı fazla gelebilir, belki F14 teki variable sweep wing konseptini hortlatırız, kanatlar rampaya gelince açılır felan.

katapult gerekebilir

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 19:43 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

The Air Force requires the manually loaded Reaper to operate from a runway at least 5,000 ft (1.5 km) long, but automated take-offs and landings would enable it to operate from a 3,000 ft (0.91 km) runway.
https://www.wikiwand.com/en/General_Ato ... d_upgrades
Juan Carlos 1'in pisti 200 metre. 10 yaşındaki kız çocuğunun bacağı kadar iniş takımı olan Reaper'ı nasıl kaldıracaksınız 200 metreden?F-35'le 2 milyar dolar ekstra olmuştu ya, Katapultla kalkıp kanat açısını değiştirebilen İMHA'nın proje maliyeti yaklaşık 5 milyar dolar oldu sanırım.

ABD yaptı:
UCLASS ve CBARS programından çıkan MQ-25'in toplam ar-ge maliyeti de 3 ila 4 milyar dolara tırmanmıştır. 15 yıl süren ve milyarlarca dolarlık maliyet ve dünyanın en büyük 3 savunma sanayii firmasının(Boeing, LM, NG ve İHA kavramının büyük babası General Atomics) katıldığı sayısız programın sonucunda MQ-25 çıktı ortaya. Daha geçen yıl asıl adını alabildi.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 20:02 
Üye

50 tane İha 1 F-35 in yaptığı işi yapmaz, F-35 te İha nın yaptığı işi yapmaz Farklı şeyler bunlar.
2. Olarak bu güne göre planlama yapmak mantıklı değil. (Bu gün bitti) Geleceği düşünerek planlama yapmak gerekiyor. Somali'de Üs açıyorsunuz Sudan yine Öyle Katar'da üssümüz var. Bir Afrika açılımı yapmaya çalışıyorsunuz. İhtiyaç olursa buralara nasıl güç kaydıracaksınız. Böyle bir ortama 50 Anka ilemi girmek istersiniz 12 F-35 ile mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 20:27 
Süvariler

https://www.wikiwand.com/en/General_Ato ... d_upgrades
Juan Carlos 1'in pisti 200 metre. 10 yaşındaki kız çocuğunun bacağı kadar iniş takımı olan Reaper'ı nasıl kaldıracaksınız 200 metreden?F-35'le 2 milyar dolar ekstra olmuştu ya, Katapultla kalkıp kanat açısını değiştirebilen İMHA'nın proje maliyeti yaklaşık 5 milyar dolar oldu sanırım.

ABD yaptı:
UCLASS ve CBARS programından çıkan MQ-25'in toplam ar-ge maliyeti de 3 ila 4 milyar dolara tırmanmıştır. 15 yıl süren ve milyarlarca dolarlık maliyet ve dünyanın en büyük 3 savunma sanayii firmasının(Boeing, LM, NG ve İHA kavramının büyük babası General Atomics) katıldığı sayısız programın sonucunda MQ-25 çıktı ortaya. Daha geçen yıl asıl adını alabildi.
Hürkuş'un kalkış mesafesi ne kadar? onun kokpitini iptal edip İHA ya çevirsek?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 20:47 
Süvariler

Abi ne uyduruk motorlar seçiyoruz ya, amerika 1940 larda 2400 beygir radyal uçak motorları yapıyordu. 1940 ların amerikası kadar olamıyor muyuz? Deliricem. Çok sinirliyim şu anda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 20:49 
Akıncılar

Hoşgeldin yeni putty
:D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 20:52 
Üye
Kullanıcı avatarı

Yaklaşık 500 metre olması gerekiyor. Hürkuş'un yüzer platformdan kalkması imkansız olsa gerek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 20:56 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Sevgili @LeggionariE biraz sakin ol lütfen. Niyetin iyi ama yazılar mantık dışına çıkmaya başladı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 21:08 
Üye

Hepi topu 2si uçar 4 adet prototip yapılmış iken,
Ortada üretim bandı dahi hiç olmamış iken,
YAK diye bir fabrika artık yok iken,
yada mühendislik ofisi dahi kalmamış iken,
olan bütün know how'ı Lockheed satın almış ve F-35i yapmış iken...
Hocam biraz alakasız olacak ama Ruslar neden Know-How'ı Amerikanlara satmışlar ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 21:55 
Süvariler

zırhlı hangarlar ve binalar yapmak ve vurulan iniş pistlerini onarmak uçak gemisi almaktan daha ucuz

uçak gemin battığı zaman uçak gemin batmış demektir. kesilen kol geri çıkmaz.
Ucak gemisi oyle batmiyor ama. O is oyle bilgisayar oyununa benzemez. O geminin yanindaki o kadar gemi de sus degil takdir ederseniz. O duvari gecebilen daha ana gemiyi vuracak da o kac bolmeli gemi zink diye batacak da. Bu isin bir yonu diger yonu zirhli hangari ne yapacagiz ? Benim kastetmek istedigim sey dunyanin yuzde 70'i su ve yuzen ada demek dunyanin her kosesine erisim demek. Bu gemi ilk ortaya atildiginda amac Yunan donanmasini 2'ye bolmekti. Zirhli karaya sabit hangarla o cografya'ya cakili kalirsin. Bu gemi stratejik bir derinlik saglar. Gemiyi savunmuyorum cok pahali yararini goruruz umarim.

Reaper olayina gelince ; karsi tarafin hava savunmasini gectim Hava Kuvvetleri ne olacak :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 22:11 
Süvariler

2. cihan harbinden önce dünyanın en hızlı uçağı İtalyan yapımı bir deniz uçağıydı. Bir deniz uçağı olmasına rağmen çok hızlı olmasının sebebi radyatörleri deniz kızaklarının içinde olduğu için hava sürtünmesinin çok az olmasıydı, Benzer bir konsepti bugün de uygulayabiliriz, güverteden vinçle denize indirir dönüşte yine denizden alırız fırtınalı havalarda kaza riskini de azaltır. Ama Anka'nın sefil 2.0 dizel motorundan daha fazlası gerekiyor. V8 Chevrolet LS motoru gibi birşey uygun olabilir.

Veyahut turboprop motor kullanılır uçak yine denizden kalkar ama kalkıştan sonra kızaklarını jettisonlar. İnişi paraşütle yapar.

Bunun benim aklıma gelmeyen daha birçok yolu olabilir, illa MQ25 kadar sofistike şeyler yapmak zorunda değiliz. Eminim 5-6 milyon dolara mal edebileceğimiz deniz tabanlı bir insansız hava aracı tasarlanabilir. Beni sinirlendiren şey böyle şeyleri çabucak yapabilecek bir altyapımızın olmaması. Uyduruk olsun, karbüratörlü olsun milli olsun. Bir temel olsa üzerine birşeyler inşa edebilirsin.
Alıntı:
Ucak gemisi oyle batmiyor ama. O is oyle bilgisayar oyununa benzemez. O geminin yanindaki o kadar gemi de sus degil takdir ederseniz. O duvari gecebilen daha ana gemiyi vuracak da o kac bolmeli gemi zink diye batacak da. Bu isin bir yonu diger yonu zirhli hangari ne yapacagiz ? Benim kastetmek istedigim sey dunyanin yuzde 70'i su ve yuzen ada demek dunyanin her kosesine erisim demek. Bu gemi ilk ortaya atildiginda amac Yunan donanmasini 2'ye bolmekti. Zirhli karaya sabit hangarla o cografya'ya cakili kalirsin. Bu gemi stratejik bir derinlik saglar. Gemiyi savunmuyorum cok pahali yararini goruruz umarim.

Reaper olayina gelince ; karsi tarafin hava savunmasini gectim Hava Kuvvetleri ne olacak :)
Karşı tarafın hava kuvvetlerini 10 tane uçakla mağlup edemeyeceğimiz aşikar.

Ana jet üsleri de nokta savunma sistemleriyle korunuyor ama bi torpidoda yada bi harpoonda batmıyorlar, moskit gibi şeylere girmiyorum bile. Amerika'nın uçak gemisi konseptinin geçerliliğini ne kadar koruduğu bile dünyada tartışılan bir konu.

Edit: aslında düşündüm de, İHA ları filonun hava savunması için kullanmak için çok fazla şey gerekmiyor. AIM 120C yi taşıyabilecek kadar güçlü olsun yeter. Füzenin kendi aktif radarı var, hedef füzenin radar menziline girene kadar da hedefi su yüzeyindeki geminin radarı takip edebilir. İHA'nın tek yapması gereken füzeyi belli bir irtifaya çıkarıp bırakmak.

Edit 2: kafadan bir hesap yaptım FLIR gibi gereksiz şeyleri sökersek Anka'nın AIM120 yi taşıyabilmesi gerekiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 23:25 
Süvariler

Alıntı:

Edit: aslında düşündüm de, İHA ları filonun hava savunması için kullanmak için çok fazla şey gerekmiyor. AIM 120C yi taşıyabilecek kadar güçlü olsun yeter. Füzenin kendi aktif radarı var, hedef füzenin radar menziline girene kadar da hedefi su yüzeyindeki geminin radarı takip edebilir. İHA'nın tek yapması gereken füzeyi belli bir irtifaya çıkarıp bırakmak.

Edit 2: kafadan bir hesap yaptım FLIR gibi gereksiz şeyleri sökersek Anka'nın AIM120 yi taşıyabilmesi gerekiyor.
Aslinda bu fikriniz pekde yeni degil, seneler önce yazilarim silinmeden benzer fikri detaylica yazmisdim; fakat sizin yazdiginiz sekilde "fikrinizin" gerceklesmesinde ciddi endiselerim var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Oca 2018, 00:04 
Süvariler

Aslinda bu fikriniz pekde yeni degil, seneler önce yazilarim silinmeden benzer fikri detaylica yazmisdim; fakat sizin yazdiginiz sekilde "fikrinizin" gerceklesmesinde ciddi endiselerim var.
Ben eldeki sınırlı kaynakları kullanarak, SM2 türevi hava savunma füzelerinin eksikliğini geçici olarak doldurmak için kullanılabilecek eğreti bir "fikir" düşündüm.

Bunu kimsenin bu şekilde yapacağını sanmıyorum zaten. Faydalı yük kapasitesini biraz arttırır bir aesa radarı koyarlar. Yerdeki sistemlerden bağımsız bir şekilde uçar :)

ama şimdi aklıma daha komik bir fikir geldi, İHA'nın üzerinde hiçbir sensör olmasa tamamen yerdeki radarlar vasıtasıyla iniş kalkış yaptırabilirler mi acaba? :)

Büyük başarı olurdu

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Oca 2018, 08:07 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Hocam biraz alakasız olacak ama Ruslar neden Know-How'ı Amerikanlara satmışlar ?
Sene 1991 Sovyetler dağılmış Bağımsız Milletler topluluğu gibi bir isimde düzensiz durumdalar YAK kurumu maaş dahi ödeyemiyor çünkü maaşı verecek devlet yok. Adamlarda ellerindeki en iyi şeyi sattı. Lockheed 3 yıl kabul etmedi satışı. Sonra itiraf ettiler. Ducted fan direkt Rus teknolojisidir. Rolls Royce lift sistemi ruslarınki ile ayni prensiptedir Harrier ile değil, jet motoru yerine daha verimli şaft sistemini geliştirmiştir. Harrier prensibi ile deneyen Boeing başarılı olamadı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Oca 2018, 08:30 
Akıncılar

Aynı dönemde Türkiye ye nükleer takatli denizaltı satmaya çalışmıştı Rusya ve yandaşları

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Oca 2018, 13:59 
Akıncılar

Rolls Royce lift sistemi ruslarınki ile ayni prensiptedir Harrier ile değil, jet motoru yerine daha verimli şaft sistemini geliştirmiştir. Harrier prensibi ile deneyen Boeing başarılı olamadı.
Zaten motordan bağımsız olarak (yani Pratt'ın F135'i ya da GE-Rolls ortaklığının F136'sı) "lift fan" Rolls'un bir ürünü idi. Zira, gereken kabiliyetteki sistemi ancak onlar yapabilirdi o zaman. Deniz seviyesinde, çok hafif olmasına rağmen çok verimli, çok yüksek devirde çalışacak tipte bir sistem tam olarak Rolls teknolojilerine uygundu.

Rolls'un senelerdir kullandığı içi boş titanyum "wide chord" fan paleleri, bunun da sürtünme kaynağı ile ana rotora bağlanabilmesi piyasada Rolls'un hakimiyetindeki teknolojilerdi. Bu vesile ile de zaten altından başarı ile kalktı.

İlk prototiplerde kullanılan, dolu titanyumdan işlenen geçici lift fan sistemi epey soruna yol açmıştı mesela.

Şaka maka, F-35'in genel sorunları arasında eridi gitti ama, o "lift fan" ve genel prensip bir teknik başarı hikayesiydi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Oca 2018, 18:03 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

"içi boş titanyum "wide chord" fan paleleri, bunun da sürtünme kaynağı ile ana rotora bağlanabilmesi"
Vışşşşşşş :shock: :shock: :shock: Hocam siz beni çırak alıp bunları anlatsanıza :lol:

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Oca 2018, 22:50 
Süvariler

F35 i F35 yapan o fan zaten. Onun dışında bütün uçağı kaldırıp atıp 20 sene önce yapılan F22 yi kullanabilirsin.

F22 den F35 e aviyonikler biraz gelişti ama uçak olarak bakarsak F22 objektif olarak daha iyi.
F22 seçeneği sunulsa F35A yı alacak fazla ülke çıkacağını zannetmiyorum. USAF neden alıyor? bilmiyorum.

Biraz daha basitlik ve bakım kolaylığı sanırım.
Ama F35 in AR&GE sine harcanan parayı F22 Block 10 gibi birşeye harcayabilirlerdi.

Amerikan silahlı kuvvetleri de savunma sanayisi de bana inanılmaz verimsiz geliyor.
Para yakma makinesi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Oca 2018, 22:59 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

F35 i F35 yapan o fan zaten.
Değil.
Alıntı:
Onun dışında bütün uçağı kaldırıp atıp 20 sene önce yapılan F22 yi kullanabilirsin.
Kullanamazsın.
Alıntı:
F22 den F35 e aviyonikler biraz gelişti ama uçak olarak bakarsak F22 objektif olarak daha iyi.
Hangi bağlamda?
Alıntı:
F22 seçeneği sunulsa F35A yı alacak fazla ülke çıkacağını zannetmiyorum. USAF neden alıyor? bilmiyorum.
F-35 alan bütün ülkeler, başta ABD. Yeterince iyi bakmıyorsunuz.
Alıntı:
Biraz daha basitlik ve bakım kolaylığı sanırım.
Ve çok daha fazlası.
Alıntı:
Ama F35 in AR&GE sine harcanan parayı F22 Block 10 gibi birşeye harcayabilirlerdi.
Harcayabilirlerdi de, ellerine ne geçerdi?
Alıntı:
Amerikan silahlı kuvvetleri de savunma sanayisi de bana inanılmaz verimsiz geliyor.
Başka tartışmanın konusu.
Alıntı:
Para yakma makinesi.
Capitalism, ho!

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Oca 2018, 23:16 
Süvariler

Ne bağlamda? F22 daha hızlı, daha kıvrak, supercruise yapabiliyor
daha iyi "uçuyor"
o bağlamda daha iyi bir uçak :)

F35 Bf109
F22 He100

bu arada DEVAMLI yeniden giriş yapmak zorunda kalıyorum bu sorun sadece bende mi var?
"Beni hatırla" yı seçmeme rağmen 10 dakikada bir yeniden giriş yapıyorum onu seçmezsem 10 saniyede bir
mesajı yazıyorum göndere basıyorum giriş yapmanız gerekmektedir diyor

Chrome ve Edge kullanıyorum sorun Chrome da daha kötü.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Oca 2018, 01:32 
Akıncılar

ABD 1. Sınıf müttefiklerine bile F-22 satmazken 3. Sınıf müttefiklerine F-35 satıyor.
F-22 yıl vazgeçilmez ve paylaşılmaz yapan bir unsur olmalı.
Buda F-22 yıl daha iyi bir uçak yapar bana göre.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1130 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 119 20 21 22 23

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: