TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 18 Ara 2017, 21:14

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 517 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 511 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2017, 20:15 
Üye

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Kuzey Irak bölgesine birşekilde harekat yapsaydık FKH'ndaki gibi görev kuvvetiyle paket edebilirmiyiz peşmergeleri acaba ?

Dışarısı dinamit, dışarısı enkaz!

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eyl 2017, 21:56 
Üye
Kullanıcı avatarı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ayın 27'sinde yapılacak olan MGK toplantısını referandumu da içine alacak şekilde 22'sinde yapacağız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eyl 2017, 01:14 
Üye

Bu bağımsızlık referandumu eğer yapılırsa uluslararası siyaset ve hatta siyaset bilimi açısından son yılların en ilginç olaylarından bir tanesi olacak. Uzun süre tartışılacak bir konu olacak. Self determination veya kendi kaderini tayin hakkı da dahil 20.yy'nin başında ortaya çıkan bir sürü konu tartışılmaya açılacak.

Eğer yapılırsa sonucun bağımsızlık olacağı kesin gibi. Bu noktada bağımsızlık ilan edilirse yeni devletin tanınması konusu bayağı ilginç, dikkatle takip edilecek bir konu olacak. Neden derseniz örneğin İspanyayı ele alalım. İspanya devlet olarak bu yeni devleti tanıdığı an Katalan ve Basklara aynı hakkı tanıma zorunluluğu daha doğrusu eğer yapılırsa referandumlarını kabul etme zorunluluğu ortaya çıkartacak. Benzer bir durum Fransa içinde geçerli, orada da Korsika veya İspanyaya komşu bölgelerde Bask bağımsızlık rüzgarları hep esmiş durumda. Bu iki devlet, İskoçya'nın bağımsızlık referandumundan oldukça rahatsızdı yine benzer sebeplerle.

Kuzey Irak örneği aslında bir tarafı ile Kırım'da yaşananlara benziyor. Tartışmaların hala sürdüğü ancak de facto bir gerçeklikte var ortada. Bu öylesine çetrefilli bir konu ki, Ortadoğunun şu an ki durumunu daha da işin içinden çıkılmaz hale getirebilir.

İşin siyaset bilimi açısından en basit anlatımı diyelim ki, İzmir halkı Türkiye devletinin bir parçası olmak konusunda tartışmaya başladı. Bu tartışmalar sonucunda referandum İzmir'de yapılırsa ayrılık kararı çıkacak, ancak geleneksel ulus devlet mantığında İzmir'in geleceği Türkiye genelinde yapılacak bir referandum ile belirlenmeli. Burada da sonuç muhtemelen ayrılığa hayır sonucu çıkacak. İzmir'i çıkartıp yerine Diyarbakır'ı veya Trabzon'u koyabilirsiniz. Neredeyse 1 asırdır bu konu tartışılıyor, anlaşılan daha da tartışılacak...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eyl 2017, 03:51 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Zaten işin ucu bizim ülkemize kesinlikle dokunacak. Türkiye de bölgesel referandum tartışması başlayacak. Adım adım BOP.

Türkiye ve Irak askeri müdahale etmesin, hırtlar kendini rahat hissetsin diye dünyanın beleş silahı gönderildi. Senaryo adım adım işliyor.

Türkiye'nin tam destabilizasyonu için sınırımıza kanser yerleştiriliyor. Tabi metastas yapması umuduyla.

"Eyyyyyyyy kuşbeyinli bademler çomarlar. Megri megri diye böğürmeyin dedik size. Kimmiş foşşik kimmiş kafatascı. "

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eyl 2017, 09:11 
Süvariler

IRAK ve Suriyeye dalmadıgımız sürece butürden daha çooook girişimler olur.
Bizde bize ne zaman gelecek diye bekleriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eyl 2017, 09:35 
Süvariler

"Eyyyyyyyy kuşbeyinli bademler çomarlar. Megri megri diye böğürmeyin dedik size. Kimmiş foşşik kimmiş kafatascı. "
Hocam, Siyasal İslamcılarda milli hassasiyet yoktur. Adı üstünde İslamcı, millici değil. Meseleye ümmet penceresinden baktıkları için; ''Sünni Müslüman olsun da, taştan topraktan olsun'' şeklinde düşünüyorlardı. Fakat karşıda ki adamlar ''Kürtçü'' (!)

Rahmetli Erbakan' ın olaylı Bingöl Mitingi vardı, diyordu ki;

''Siz geldiniz Besmeleyi kaldırdınız, ne koydunuz yerine? Türküm, doğruyum, çalışkanım. Sen bunu deyince, öbür tarafa ki Müslüman evladı ; ya öyle mi? ben de Kürdüm; daha doğruyum, daha çalışkanım deme hakkını kazandı'' diyordu. Yıl M.S. 1994...

O dönem ki gençliğimizle, bu fikir bana çok abes gelmişti. Allah Allah! bu düşünceyi kim akıl etti acaba? diye düşünmüştüm. Sonradan anladım ki, bu fikrin akıl babası malum kişidir! Çünkü önce ki konuşmalarını araştırma fırsatımız olunca, böyle bir kanaate ulaşmıştım. Bakınız 20 kusür yıllık olaydır bu... Ve onunda bir fikri altyapısının olduğunu düşünürsek; nereden baksanız 30-35 yıllık bir düşünce fakirliğinden bahsediyoruz.

Kısacası hocam, Siyasal İslamcıların memlekete verebileceği hiç bir şey kalmamıştır. Akılları başlarına yavaş yavaş geliyor belki ama; memlekete kaybettirdikleri şeylerin sayısı hayli fazladır. Memleketin bu düşünce fakirlerinden kurtulması şart. Bir de öteki dünyalarını da sattılar... Bu kadar paraya pula tamah edilmez ki! Türk milletine yapabilecekleri tek bir iyilik vardır; şu FETÖ meselesini bir kıvama getirebilirlerse; ondan sonra ki dönemi Türk milleti halledecektir. Tabiri caizse; ''Dinsizin Hakkından İmansız Gelir'' demişler.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eyl 2017, 15:46 
Süvariler

ABD referandumun iptali çağrısında bulundu.İngiltere ise bu referandumu desteklemediğini ifade etti.
İran ve Türkiye , Irak'ın olası bölünmesine karşı tavırda zaten.
Soru 1: Barzani yine mi satıldı?
Soru 2: Eğer satıldı ise bölgedeki Kürt unsurlara aktarılan o kadar silah ne olacak?

Büyük Millet Meclisi sizin yiğitlik çevrenizde korkusuzca bağımsızlık mücadelesine devam edebilmiştir. Bu nedenle Ankaralı hemşehrilerimin, bu vatanı kurtarma mücadelesinde ayrı bir şeref hissesi vardır.

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eyl 2017, 16:22 
Üye

Barzani satılmadı, abd açıklaması dikkatli okunursa referandumu lptal edin diyor ama bağımsızlığı tanımam diye bir ifade içermiyor. Ayrıca israil açık açık desteklediği için barzo daha rahat davranıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eyl 2017, 16:31 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sorun referandumdan ziyade referandumun zamanı. Şu an ortalık karışık. başka ara yap şu işi diyorlardır Barzani'ye.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eyl 2017, 20:24 
Üye

İbadi Barzani'yi savaşla tehtid etti az önce.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eyl 2017, 20:28 
Akıncılar

İbadi Barzani'yi savaşla tehtid etti az önce.
İt iti ıssırmazmış derler. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eyl 2017, 20:53 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Asıl olay 25 Eylül'deki referandum sonrası, Kasım ayında yapılacağı belirlenen başkanlık ve parlamento seçimlerinde belli olacak.
Alıntı:
25 Eylül'de referandum, Kasım ayında da başkanlık ve parlamento seçimleri yapılacakmış.
Ekleme; Mesud Barzani Kasım ayındaki seçime aday olmayacağını açıkladı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2017, 01:10 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Ankara Antlaşması

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2017, 04:32 
Süvariler

Bizimkiler MGK'unu erkene cekmisler ve bedel odetiriz diye tehdit ediyorlar. Normalde ben iktidarin tehditlerini hic ciddiye almam ancak, Barzani'ye karsi harbiden yapilacak cok sey var. Tum petrolu ticareti bizim ustumuzden yapiyorlar, siniri kapatsak parasizliktan cildirirlar. Kisa ve öz iktidar isterse Barzani'yi harbiden yamultabilir. Ama birde diger turlu bakiyorsun 3 sene once megri megri diye Diyarbakir'da Habur'da aniriyorlardi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2017, 11:44 
Süvariler

Hadi gozumuz aydin köpekistan kurulamiyacakmis, Cubbeli serserisi ruyasinda gormus. Turkiye Barzani'ye savas acmis meclis onaylamis.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2017, 11:49 
Süvariler

Barzani ile görüşen Suudi Arabistan devlet temsilcileri, referandum için desteklerini iletmiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2017, 11:58 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2017, 12:18 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Hadi gozumuz aydin köpekistan kurulamiyacakmis, Cubbeli serserisi ruyasinda gormus. Turkiye Barzani'ye savas acmis meclis onaylamis.
Şaka mı yapıyorsunuz ?

Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üzerinde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1920. Söylev ve Demeçler II:Sayfa 435)
Eski adım: Blackeyes90

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2017, 12:29 
Süvariler

Bence rüyasında görmüş anlamında yoksa Son Gelişme diye çıkardı :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2017, 14:17 
Üye

Barzani ile görüşen Suudi Arabistan devlet temsilcileri, referandum için desteklerini iletmiş.

Bu destek daha öncede gösterildi, peki Suudlar neden Türkiye'nin K.Irak bölgesine İşid durdurmak için girdiğin de yüksek perdeden orası Arap toprağı derhal çıkın derken bugün bağımsızlık referandumunu destekliyor?

Bence onlar da hala bir şekil de Türkiye'den çekiniyorlar, belki şu an için net bir tehdit olmasa da Türkiye'nin Arap coğrafyasıyla olan Sunni bağlantısından rahatsızlar ve kuzey Irak'ı hatta K.Suriyeyi kürtlere verme pahasına bu bağlantıyı koparmak istiyorlar.

Korkuyorlar... Çünkü Suud ailesi yıllardır ülkenin kaymağını yemekte ve en ufak bir dış müdahalede Krallıklarının gideceğini görüyor, İran Mezhep farklılığından dolayı bir tehdit değil ama Türkiye Arap coğrafyasın dan milyonlarca kişinin destekleyebileceği bir birleştirici güç.

Bir taraftan Mezhepsel farklılıkla Sunni Arap coğrafyasını saran bir İran ( Irak-Suriye-Yemen) bir tarafta da Türkiye, ben de bir Suudi olsam o toprakların üzerinden kukla bir köpekistan isterim.
https://www.haberler.com/arap-birligi-i ... 62-haberi/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2017, 17:10 
Süvariler

Şaka mı yapıyorsunuz ?
Üstadim haberlerde okudum. Cubbeli soytarisi aciklama yapmis, "ruyamda meclis onay verdi Barzani'ye savas ilan ettik" falan diye sacmalamis. Bende ortaya latife olsun diye yazdim savas olsa coktan duyardiniz. Benim vurgulamak istedigim cok baskaydi ama arkadaslar anladi sanirim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2017, 19:25 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Dün bir yorum gördüm kurulacak devletin başına Barzani gibi muhafazakar/dini yönü olan bir adam yerine seküler biri getirilecek deniyordu. Ortadoğu'da kurulucak Arap olmayan medeniyet beşiği devlet projesi için anlarsınız ya.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2017, 23:03 
Üye

Barzani zaten referandum sonrası başkanlığa adaylığını koymayacağını açıkladı.
Haşdi Şabi Kerkük'te yığınak yapıyor bizim Irak sınırımızda bir hareket var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2017, 23:29 
Üye

Şimdiden askeri müdahale yapmaları gerekir, bu sınav hükümetin gerçekten ne yapmaya çalıştığını ortaya koyacak artık boş kuru sıkı sıkmaya gelmez,referandum olmadan buna cüret etmeden o bileklerin kesilmesi gerekir aksi taktirde inanılmaz olaylar bizleri bekliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2017, 00:51 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Resim

İran milli güvenlik konseyi toplantısı kararı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2017, 01:04 
Üye

Alıntı:
Ortadoğu'da kurulucak Arap olmayan medeniyet beşiği devlet projesi için anlarsınız ya.
Medeniyet demişken bizim fakültedeki '' ama mezopooootammmyalıdırrrrrrrrrrrr! '' diyen kitle aklıma geldi. :D Sümerler, Akadlar, Medler ve Persler hırtmış. Ama en sevdiğimiz şuydu, biz barbar Türkler medeniyeti hırtlardan görüp almışız. Yani Persler, Romalılar veya Çinlilerden değil. :) Çok kadim bir mezepotamya uygarlığı bu arkadaşlar. ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2017, 09:52 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2017, 11:07 
Üye
Kullanıcı avatarı

Çok net mesaj verilmiş. Mgk'da referandum için casus belli kararı beklenebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2017, 12:38 
Süvariler

Iran da hazirlik yapti ise belki koordineli bir karsilik verilebilir. Herkes kendi etki alanini olusturur. Gecende internette yine birsey dolasiyordu; Referandum olur da ulke bolunurse Irak resmi olarak ortadan kalkacagindan veya Irak siniri guneye kayacagindan eskiden Irak ile yapilan andlasmalar geregi yeni kurulacak sozde devlet ile yeni sinir andlasmasi yapilmaz ise eski sinir da gecersiz kalacagindan Misak-i Milli de facto olusabilir diye ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2017, 12:54 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu fikri referandumun olacağı varsayarak ortaya atıyorum.Referandum sonrası TSK usleri konusunda karar Barzani tarafından Kasım ayında görevi bırakmadan önce mı yoksa , Kasım ayında seçilen parlamento ve başkan ile mı belirlenecek?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2017, 13:12 
Süvariler

Referandum olursa Kasim'a kadar tas tas ustunde kalir mi o mechul. Kaldi ki hadi kimse mudahale edemedi Barzani'nin veya bir baskasinin bizim usler hakkinda verecegi karari kim ipler :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2017, 13:24 
Süvariler

Sosyal medyada millet yine acayip gaza gelmis. Musul, Kerkük'ü geri alacagiz diye.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2017, 13:38 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2017, 13:39 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Uzun her zamanki gibi yalan konuşuyor.Barzaniyi desteklediğini düşünüyorum.Güvenim sıfır çünkü kendisine.

10 yıla kalmaz anadolu beylikleri gibi oluruz bunlar yüzünden.Bizde İzmire falan göçeriz artık.
Geri kalan illerde Çomarya diye takılırlar.Dilleride Çomarca olur :D Ulusal slogan : Eyyyyyy.
Neyse bu kadar yeterli.

IŞİD Terör Örgütü temizlenince Barzani ve Bağdat baş başa kalacaklar.O zaman ben onun kafasındaki masa örtüsünü ona nasıl yedirecekler onu çok merak ediyorum.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2017, 13:47 
Üye

İrak, İran ve Türkiye referanduma karşı. Bölgede en ufak kıvılcım ateşe dönebilir. K. Irak bağımsızlık konusunda neden su dönemde bu kadar ısrarcı masada almak istedikleri nedir bunu anlayamıyorum. Haydi belki Türkiye'yi Abd ile baski altina alabiliriz diye düşünseler, İran pek oyle bir ülke de degil. İrak yönetiminin elinde de bir suru imkan var. ABD bağımsızlık icin böylesine bir cephe ile ugrasmak konusunda istekli ve arzulu mu acaba... Muhtemelen Suudlar ve Korfez parasal destek verir ama askeri desteği kim verir onu bilemiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2017, 13:55 
Süvariler

Yazmasam olmaz,82 Kerkük
Elini Korkak Alıştırma , 83 Berlin 84 Washington , 85 Nairobi !!!

Aslında 82. İl değil de şu 81 ili elimizde tutalım yeter , malum şartlar altında !

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2017, 13:58 
Üye

Alıntı:
Iran da hazirlik yapti ise belki koordineli bir karsilik verilebilir. Herkes kendi etki alanini olusturur. Gecende internette yine birsey dolasiyordu; Referandum olur da ulke bolunurse Irak resmi olarak ortadan kalkacagindan veya Irak siniri guneye kayacagindan eskiden Irak ile yapilan andlasmalar geregi yeni kurulacak sozde devlet ile yeni sinir andlasmasi yapilmaz ise eski sinir da gecersiz kalacagindan Misak-i Milli de facto olusabilir diye ?
O isler oyle kolay değil. Bağımsızlık referandumu yapılır arkasından evet çıkar ve İrak devleti bu karara uyarak bağımsızlığı tanirsa, uluslararası kurumlar oturup anlaşmaları yeniden düzenler. Bakiniz Çekoslovakya nin bölünmesi...

Ancak burada İrak devleti bağımsızlık kararina karsi. Dolayisiyla evet cikip devlet kurulsa bile ortada İrak devleti oldugu icin anlasmalar halen geçerli olur. Ha İrak icinde savaş hali olur sonunda bir neticeye ulaşırsa o zaman anlasmalar yeniden masaya cikar....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2017, 15:26 
Süvariler

Irak Anayasasi'nda referandum hakki yoksa veya soylediginiz gibi Irak devleti tanimazsa bu referandum UluslarArasi Hukuk acisindan da hukumsuzdur zaten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2017, 16:08 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2017, 17:25 
Süvariler

Barzani'nin danismani Erdogan'i iyi yaliyor. Korkuyorlar allahin eskiyalari.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2017, 18:30 
Süvariler

Olay sadece Cumhurbaşkanının Barzani politikası ekseninde dönecek durumdan çoktan çıktı...

Cumhurbaşkanı Barzaniyi kendi devletleştirmek istese bile, İran ile orta vadeli bir yola girdik,girdiğimiz bu yolda ipin ucu azıcık gevşerse İran'ın etki alanı bütün bölgeyi saracak.

Bundan dolayı İran müdahale ederken bizim izleme lüksümüz yok...

Ayrıyetten bu referandum olayı Fırat Kalkan'ından sonra Abd (proje sahibi İsrail'e) son noktada gemileri yakacağımızın ikinci ve kararlı mesajı durumunda...

Mhp Genel Başkanının sert çıkışı da alalade bir çıkış değil özellikle yakın tarihte Başbakanın sürekli görüşüyoruz özellikle dış politikada fikir ayrılığımız yok dedikten sonra...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2017, 18:33 
Süvariler

Hepimiz iyi biliyoruz ki Barzani denen feodal çakal , bunu yapabileceğine dair bir işaret almasaydı yeltenmezdi böyle bir şeye.
Bu iş Barzani'nin boyunu çok aşar.
Barzani bu işte ısrarcı olursa belli ki kendisine sağlam söz verilmiş demektir.
Ama bu durum Barzani'nin devrilip yerine demokratik güçler adı altında terör şebekesinin gelmesi adına oynanan bir oyun ise daha çok su kaldırır bu pilav.

Büyük Millet Meclisi sizin yiğitlik çevrenizde korkusuzca bağımsızlık mücadelesine devam edebilmiştir. Bu nedenle Ankaralı hemşehrilerimin, bu vatanı kurtarma mücadelesinde ayrı bir şeref hissesi vardır.

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2017, 19:13 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Hepimiz iyi biliyoruz ki Barzani denen feodal çakal , bunu yapabileceğine dair bir işaret almasaydı yeltenmezdi böyle bir şeye.
Bu iş Barzani'nin boyunu çok aşar.
Barzani bu işte ısrarcı olursa belli ki kendisine sağlam söz verilmiş demektir.
Burası Ankara.

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2017, 19:15 
Üye

Barzani ilginc bir oyun oynuyor gerçekten. Gecen gün bir Fransız kanalında K. Irak'taki partilerle röportajları seyrettim. Hemen her görüşülen kişi Türkiye el altından referandumu destekliyor diyorlardı. İran'ı ikna etmekten falan bahsediyorlardı. Basına yansıdığı kadarı ile gerek hükümet gerekse de Cumhurbaşkanı tam aksi konumda. Hatta İrak İran ve Türkiye ortak görüş birliğinde. Her ne kadar İrak bayağı hirpalanmis olsa, ordu ve milis gücü anlamında K. Irak ile savaşa girebilecek potansiyelde. İran'ın destegini de alacağı kesin. Hatta İran bu kez kendisi de sahaya inebilir.

Türk ordusu da anladığımız kadarı ile sahaya inmek konusunda hazır. K. Irak'ta bağımsızlık durumunda Suriye Kurt koridoru haric destek alabileceği bir alan yok. Ki bu alanda böyle bir durumda kapatılır. Türkiye ve SAA destegi olmasa bile Şia milisleri hatta Hizbullah bile topa girebilir.

Eğer bolge ülkeleri bu denli kararli olursa ABD İsrail ve diger güçlerin sadece hava gucu ile bu bölgeyi korumasi mümkün degil.

Hatta bölgenin en buyuk iki gucu zorunluluk sebebi ile de olsa muttefik olarak sahaya inerse bolgede kara gucu olarak buna karsi durabilecek bir güç yok. Eger kapalı kapılar arkasında bir seyler dönmüyorsa bu intihar olur...

Ben bu bağımsız devlet isini destekleyen basta ABD ve İsrail gibi ülkelerin boyle bir akil tutulmasına gireceklerini düşünmüyorum.

Muhtemelen baska bir şeyin hesabi yapılıyor veya 70lerdeki gibi yine Kürtleri yolda bırakacaklar....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2017, 20:28 
Üye

Acaba diyorum, kesin bilgim olmamakla birlikte, eski anlaşmalarda misak-i milli olarak geçen bölgede herhangi bir sınır/rejim değişikliği veya Irak hükümetinden bu bölgeler bir şekilde ayrılırsa bizim müdahele etme hakkımız vardı sanırsam. Acaba örtülü destek verip, Barzani ile anlaşıp, bağımsızlık kararı verdiler diye, danışıklı dövüş formatında müdahele edip misak-i milli im bu benim aldım desek, kontrollü darpe gibi...

Tabi sonra Irak, Abd, İran, İsrail.... gibi ülkelerle papaz olma derdi var. Tabi tehlikeli bir kumar. Aynı şekilde bizle anlaşırken, aynı anda İsrail ile anlaşıp bağımsızlıktan sonra vazgeçtim ben diyebilir ve İsrail güdümüne de girebilirler...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2017, 21:10 
Süvariler

Acaba diyorum, kesin bilgim olmamakla birlikte, eski anlaşmalarda misak-i milli olarak geçen bölgede herhangi bir sınır/rejim değişikliği veya Irak hükümetinden bu bölgeler bir şekilde ayrılırsa bizim müdahele etme hakkımız vardı sanırsam. Acaba örtülü destek verip, Barzani ile anlaşıp, bağımsızlık kararı verdiler diye, danışıklı dövüş formatında müdahele edip misak-i milli im bu benim aldım desek, kontrollü darpe gibi...

Tabi sonra Irak, Abd, İran, İsrail.... gibi ülkelerle papaz olma derdi var. Tabi tehlikeli bir kumar. Aynı şekilde bizle anlaşırken, aynı anda İsrail ile anlaşıp bağımsızlıktan sonra vazgeçtim ben diyebilir ve İsrail güdümüne de girebilirler...
Bugun yukarida yazdim millet gaza gelmis Musul, Kerkuk diyor diye. Hocam toprak alma devri bitti artik alanin duburunden kan aliyorlar. Rusya ornegi karsimizda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2017, 21:12 
Süvariler

Sizlerin fikirleri nelerdir degerli arkadaslar? Bizim herangi bir mudahalemiz olursa ne tür olur? Benim anlamadigim biz askeri olarak iceri girersek ne yapacagiz? Barzani'yi mi indirecegiz? Ne yapabiliriz ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2017, 23:03 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Birleşmiş Milletlerin Referandum açıklaması ;
"Statement Attributable to the Spokesman of the Secretary-General on the recent vote in the köpekistan Region of Iraq Parliament

The Secretary-General believes that any unilateral decision to hold a referendum at this time would detract from the need to defeat Da'esh, as well as the much-needed reconstruction of the regained territories and the facilitation of a safe, voluntary and dignified return of the more than three million refugees and internally displaced people.

The Secretary-General respects the sovereignty, territorial integrity and unity of Iraq and considers that all outstanding issues between the federal Government and the köpekistan Regional Government should be resolved through structured dialogue and constructive compromise.

The Secretary-General calls upon the leaders across Iraq to approach this matter with patience and restraint. The United Nations stands ready to support such efforts.

Stéphane Dujarric, Spokesman for the Secretary-General"

Kaynak ; https://www.un.org/sg/en/content/sg/sta ... ecent-vote

BM kısaca diyor ki ;
Köpekistanın tek başına bağımsızlık ilan etmesini tanımıyoruz ve Irak'ın toprak bütünlüğüne saygı duyuyoruz. Ayrıca İki tarafın liderlerine de sabır ve temkinli davranmaya davet etmişler. Karşılıklı diyalogla çözülmesini umuyorruz. Barzani bu işi yapamaz gibi gözüküyor.

Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üzerinde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1920. Söylev ve Demeçler II:Sayfa 435)
Eski adım: Blackeyes90

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2017, 01:08 
Süvariler

Sizlerin fikirleri nelerdir degerli arkadaslar? Bizim herangi bir mudahalemiz olursa ne tür olur? Benim anlamadigim biz askeri olarak iceri girersek ne yapacagiz? Barzani'yi mi indirecegiz? Ne yapabiliriz ?
Ordunun kabiliyetleri açısından düşünürsek şehir içi çatışmaları hariç sıkıntı olmaz gibime geliyor. Kırsal alanda direnişi İHA'lar olmadan bile ciddi bir şekilde bastırabiliyorduk, İHA'lar ile beraber çok parlak operasyonlara imza atılabilir.

Ancak şehir içi bambaşka bir olay. Senelerdir yüzüstü bıraktığımız Türkmenleri etkili bir şekilde 5. kolonumuz haline getirebilir miyiz, bu konuda bilgim yetersiz. Ama eğer bunu başarabilirsek söz konusu şehirlerin önemli bir kısmı büyük sorun çıkarmayacaktır. Diğer şehirlerde de kıyasıya çarpışmaya hazır olmalıyız.

Diğer bir konu asayişi sağlamak. Cerablus'ta bu konuda çok da idmanlı olmadığımız ortaya çıktı. Personelimiz bir alanda asayişi sağlamaya doğuştan müsait. Conilerin aksine insanlık biliyoruz, ki bence çok büyük bir artıdır. Ancak işin eğitim gerektiren kısmını yapabilecek Arapça-Kürtçe bilen personel sayımız yeterli mi? Ele geçirilen bölgenin doğal kaynaklarını göze batmadan alabilir miyiz? Eğer almayacaksak nazik ekonomimiz bütün bu operasyonun finansmanını kaldıracak mı?

Operasyonda verilecek şehitler üstüne kamuoyu algısını yönetebilecek devlet aksamları iyi çalışıyor mu? Hareketliliğin büyük şehirlerde varoşlardaki terör örgütü hücrelerine aşılayacağı enerji sonrası ortaya çıkacak sorunlar nasıl halledilecek?

Mevzu ters giderse ülkeye fazladan kaç milyon mülteci alabiliriz? Bunun ne kadarını kaldırır sistem?

Bakın henüz diğer aktörlerin rolünü katmadan sorunlar artarak artmaya başladı. Herkes operasyona göz yumarsa sıkıntılarımız bunlar olacak, ki yummayacaklar. Gözardı edilecek en ufak sorun kartopu gibi büyüyerek çığ haline gelecektir.

Ha girersek hiçbir şekilde çıkmayız. Kerkük merkezli bir Kuzey Kıbrıs'ımız olsa...

Ama bu iş hesapsız yapılacak iş değil. Eminim devletin gerçekten devletliğinin gereğini yerine getirmeye çalışan kısmı bu gibi senaryoların, bu senaryoların dış ilişkiler kaynaklı daha da karmaşık versiyonlarının üstünde ciddi kafa mesaisi harcıyordur. Ama bu işler İttihatçılar gibi gazla olmaz, olmamalı.

Benim en çok korktuğum senaryo Irak Türkmenlerine referanduma karşı çıkmalarını söylememiz, çatışmalar başlayınca da geri basmamız olur. Zaten yeterince acı çekti o insanlar, bir kez daha devletimize güvenip yığın yığın ölürlerse Tanrı bize uyku uyutmasın.

Benim yarım bilgi ve bolca ihtiyatla aklıma gelenler bunlar. Daha aklıma gelmeyenler var, hiç bilmediğim durumlar var, dış güçlerin örtülü/açık müdahalesi konusunda hiçbir şey yazmadım bile.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2017, 01:47 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Şehire falan girmeye gerek yoktur. haftanin, metina, hakurk, avaşin,basyan, zap gibi btö'nün sınırımız içerisine atlama noktası olan bölgelerin güvene alınarak temizlenmesi ve bir tampon bölge oluşturularak kandil bölgesine iran ile birlikte bir müdahale yapılması yeterli ve doğru olacaktır. Referandum ve bağımsızlık ilanı ile kontrolden çıkan bölücü terör örgüt terör örgütü bize sınır ötesi terör operasyonu için yeterli sebebi sağlayacaktır.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2017, 02:56 
Üye

Millet ucmus iyice. Türkiye haydi ben operasyona başlıyorum diyerek elini kolunu sallayarak orayı burayı alıyorum diyemez. İran ve Türkiye nin argümanı Irak'ın toprak bütünlüğü. Eger olay çatışma raddesine gelecek ise Türkiye'nin ve İran'ın müdahalesi İrak devletinin çağrısı ile olabilir...

Bugün biraz okuma yaptım. Konu cok ilgimi çektiği için. BM su an icin resmi bir karar almış degil ama gelen açıklamalar self determination konusunun aksini gösteriyor....

Daha once yazdığım gibi bölgede K. Irak'ın komşusu olan hiçbir güç bağımsızlık konusunda destek olmayacak hatta sahaya inmeye Türkiye ve İran kararlı. Su an icin bolgeden İsrail ve Suudlar haric bağımsızlığa destek çıkmadı. Suudlarin zaten askeri gücü en azından K. İrakin bağımsızlık kararını destekleyecek askeri gucu yok. Gerek İrak gerekse de Suriye'de Suud ve Körfez destekli gruplar eridiler. Buradan da hayır gelmez... İsrail'in de bu durumda topyekun bir savaşı göze alması lazim.

K. Irak icinde 4 onemli siyasi guc var. Buna bir de BTO yu eklemek lazım. Barzani nin KDP si ve Talabani'nin PUK partisi referandum ve bağımsizlik yanlısı. Yalniz PUK kendi icinde farkli asiretlerden oluşan bir parti. İsler kızışmaya başlayınca farkli sesler yükselmeye başladı.

Bu iki partinin karşısında iki buyuk hayir blogu var. Birincisi Goran hareketi. Aslinda bunlarda bağımsızlığa tam olarak karsi değil ancak. Karsi oldukları sey zaman ve alınma kararı.

Pek bizim basin takip etmiyor ama Kürt parlamentosu etkisizlestirildiginden beri bölgede bazi gruplar Barzani'ye ciddi muhalefet ediyor. İsis tehlikesinden dolayi birlesen gruplar yavas yavas ayrisiyor simdi...

Bir de KİG adi verilen daha İslami bir parti var, bunlarda referandumda hayir blogunda. Son zamanlarda ozellikle işadamları vesaireden olusan bir sivil insiyatifte hayir tarafında.

Son olarak BTO her ne kadar K. Irak'ta siyasi bir oyuncu olmasa da, Sengal olaylarında bu role soyundu. İlginc bir sekilde bu referandum konusunda cok yuksek ses çıkmıyor bu taraftan. Zaten bütün ağırlık Suriye'nin kuzeyine verilmiş durumda.

Su an ki durumda K. Irak'ta referandum kararından dönüş mümkün degil gözüküyor. Donus olursa Barzani'nin siyasi hayatının sonu olur. Hatta Talabani'nin de ayni sekilde. Bilinen K.İrak figürleri bir kerede tarih sahnesinden silinir.

Referandum yapılıp evet cikarsa bolge halkını zor günler bekler. Hatta çatışma. Belki İrak ordusu ile çatışma hali korkutucu gozukmeyebilir. Ozguven ve hazırlık seviyesini bilemiyorum ancak isin icine İran ve veya Turkiye girerse isin rengi bir gecede değişir. Bunun siyaset bilimi açısından uygulanmasi kolay.. Irak parlamentosu bir karar ile komşu güçlerden ülkesine yardim icin çağırır ise müdahalenin Uluslararası hukuk açısından hakli zemini de oluşur...

Tabloyu çizdikten sonra ben kendi kafamdaki olasılıkları yazayim.

1. Batılı güçler Barzani ve Talabani gibi eski figürlerin yerine yeni bir isim getirmek istiyorlar. Bu iki grup 1970lerden beri Amerika'nın muttefigi ama referandumdan cikacak bir hayir bu ikilinin siyasi yaşamlarının sonu olur...

2. ABD ve batının son yıllardaki gozdesi PYD ile K. İrak yonetimi arasindaki cekisme var. Acaba K. Irak'ta bir degisim ile bolge tek bir etkin Kurt oyuncu olmasina yonelik bir hareket mi yapiliyor...

3. Aslinda gizli kapilar arkasinda Turkiye ve İran dan bir tanesi ile anlaşıldı da, su an bir senaryo mu oynatiliyor. Bu bana hic mantikli gelmiyor ama konuşulduğu icin yazdim.

4. K.irak icinde diger güçlerin resmi bir mudahalesi olmadan bir ic catismanin zemini mi hazirlaniyor.

Gibi bir cok soru var su an...

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 517 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 511 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: