TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 15 Ara 2017, 09:29

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 517 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 5 611 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 12:30 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
@bitliprens News app gibisin valla :lol:
Ben de tam onu düşündüm birkaç dakika önce. Sağ olsun, her yerin meskenin var böyle önemli işlerini görenleri. Var olsun. Kısa öz olay ne görebiliyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 13:21 
Süvariler

@bitliprens News app gibisin valla :lol:
Tsk ederim hocam, sizlerle paylasmak ve degerli fikirlerinizi okumaktan zevk aliyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 13:22 
Süvariler

Ben de tam onu düşündüm birkaç dakika önce. Sağ olsun, her yerin meskenin var böyle önemli işlerini görenleri. Var olsun. Kısa öz olay ne görebiliyoruz.
Tsk ederim cok sagolun üstadim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 13:31 
Site Başkanı

Son 48 saate iç savaşa hazırlıklı olun diyebilirim.

Irak ordusu K.Irak a operasyon düzenleyecek.Eğer güç dengesi eşit olursa Türkiye K.Irak tarafına önce havadan sonra karadan müdahale etmesi düşünülüyor.

Barzani son dakikada referandumu iptal edebilir.Bu da bilgiler arasında.

İran tarafıda askeri müdahale düşünüyor yani Irak-Türkiye-İran K.Irak yönetimine kara ve havadan müdahale edebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 13:55 
Süvariler

İç Savaş derken bizim taraftan mı ?? Referandumu iptal etse ne olur , her yıl Barzani'nin peşinden mi koşacağız. Şu referandum olsun da dananın kuyruğu kopsa.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 14:36 
Üye

Müdahale olayı icin hukuki zemin ilk etapta olusmaz. Muhtemelen Irak parlamentosu bağımsızlık kararını kabul etmeyecek. Savaş kararı verilir mi bilemiyorum ilk adımda. Belki sınır çatışmaları küçük vurkaclar ile taraflar birbirini tartar. İrak hükümeti savaş kararı alip komsu güçlerden yardım isterse anlasmaya gore sinirli bir kara operasyonu belki sadece hava operasyonu yapılır. Eger İran ve Türkiye birlikte bir operasyon yaparsa tarihte emsali olmayan bir olay olur.

Yalniz burada cok dikkat edilmesi gerekiyor. Batı, Kürtlere oldukca sevecen yaklaşıyor, iran ile birlikte çalışmak konusu cok farkli şekillerde servis edilebilir.

Ulkenin menfaati ve bütünlüğü adına Cumhurbaşkanı, Başbakan ve hükümetin yanında muhalefetin de temkinli yaklaşması ve mümkünse iç politika malzemesi haline getirmemesi lazım olayları. Basinda mutlaka kontrol altinda tutulmalı.

Sonuçta sınır bölgelerinde ülkeler farklı olsa da yasayan nüfus büyük olcude akraba. Bir anda kendi içimizde de sorun yasanmaz inşallah...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 15:06 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Son 48 saate iç savaşa hazırlıklı olun diyebilirim.

Irak ordusu K.Irak a operasyon düzenleyecek.Eğer güç dengesi eşit olursa Türkiye K.Irak tarafına önce havadan sonra karadan müdahale etmesi düşünülüyor.

Barzani son dakikada referandumu iptal edebilir.Bu da bilgiler arasında.

İran tarafıda askeri müdahale düşünüyor yani Irak-Türkiye-İran K.Irak yönetimine kara ve havadan müdahale edebilir.
Amerika bu işin neresinde olacak peki? İsrail açıkça destekliyor. Suudilerinde işine gelecek bir proje. Küçük enişte BAE de pek ses çıkarmıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 15:15 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Irak ordusu K.Irak a operasyon düzenleyecek.
Samimi ve kararlıysalar, bu kadar operasyon meraklısıysalar o sandıkları kurdurmadan önce müdahale etmeleri gerekiyor. Sandıklar kurulduktan sonra dalsan ne fayda. Sandıkların kurulacağı bölgelerin karışması gerekiyor en başta.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 16:04 
Süvariler

Kerkük o bölgenin içinde olmamalıdır, Kerküksüz yaşama şansı yoktur. Bu konuda elimiz güçlüdür, fakat uzuna güvenmiyorum.

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 16:34 
Süvariler

TBMM Oturumda Canikli konuşuyor pür dikkat dinleyin .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 16:43 
Süvariler

Yaşı yetenler hatırlar , SSCB'nin dağılışında ki duyguları 2017 yaşıyorum , referanduma müsade edilirse . . .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 18:09 
Süvariler

Bop projesi giriş bölümünü tamamlamış olup, gelişme kısmına geçmiştir artık.

Önce sözde ergenekon, balyoz vs. masallar ve iftiralar ile Türkçü, milliyetçi subaylarımızı içeri aldılar, sonrasında ihraçlar başladı.. Bir zamanlar caydırıcı olan TSK, kodumu oturtan ordumuz yok edildi. Bop projesinin esas amacı sözde itistan'ı yani büyük israil'i kurmaktı. Bunun önüne geçebilecek orta doğudaki tek güç olan TSK, fetö ve koalisyon ortakları ile beraber imha edilmiştir. Bu koalisyonun bir tarafı yargı olurken bir tarafı da savcılığını üstlenmiştir. Sonrası malum, 15 temmuz vs..

Yani demem o ki eli uzun adama çok da güvenmeyin derim. Unutmayın, bir dönem havalı havalı "ben BOP'un eş başkanıyım" diye dolanırdı. "Türkiye'de it sorunu vardır" diyerek bazı şeylerin kıvılcımını da yakmıştır. "Bana biçilen bir görev var" demiştir. Sahi ona ne tür görevler biçildi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 19:49 
Akıncılar

Dostlar, Barzani köpeğinin yapmaya çalıştığı bu -sözde- referandum, zaten fiilen el koyduğu 1000 yıllık Türk topraklarının halihazırdaki vahim haline bir de -sözde- hukuki kılıf hazırlama girişimidir. Bu köpeğin, sadece halen işgal altında tuttuğu topraklarımızda değil, resmi sınırlarımız içindeki topraklarımızda da gözü olduğu hiç şüphesizdir.

Peki bu duruma nasıl gelindi?

Onu, önce Kerkük'ü kırmızı çizgimiz ilan edip, sonra bu çapulcunun Kerkük'e el atmasına, demografisini değiştirmesine göz yumanlar açıklamalıdır.

Onu, bu hırsızın kaçak petrolünü satmaya çalışanlar, mali sıkıntıya girince 2 milyar dolar borç verenler açıklamalıdır.

Onu, sınırlarımızı, hem de bir 29 Ekim günü, bu teröristbaşının teröristlerine, IŞİD Terör Örgütü teröristlerinin sıkıştırdığı BTÖ teröristlerine yardıma gitsinler diye açanlar açıklamalıdır.

Onu, bu iti adam yerine koyup, kırmızı halılarla karşılayanlar, -sözde- bayrağını göndere çekenler, Diyarbakır meydanında, kendi parti kongrelerinde konuşturanlar açıklamalıdır.

Onu, bu eşkıyayı karşılarında görünce, "Türkiye seninle gurur duyuyor" diyerek alkışlayanlar açıklamalıdır.

İnkar etmiyorlar! Yapmışlar, maksat dostluk olsun, kontrolümüz altında olsunmuş ama olmamış, yine kandırılmışlar!

Devlet adamlığı, ta ki bu çok bilmişler iktidara gelene kadar çıkarlarımızı korumayı başarmış olan geleneksel dış politikamıza "monşer politikası" gibi yakıştırmalar yapmakla değil, basiretle, yani ileriyi görerek, neyin ne sonuç vereceğini, kimden ne beklenebileceğini, ne beklenmeyeceğini bilerek oluşturulan politikalarla olur.

Halkımızın geniş kesimlerinin bulunmaz Hint kumaşı muamelesi yaptıklarının haline bir bakın... Yazık!...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 19:51 
Süvariler

Erdoğan Ekim başında İran' a gidiyor. Yanlış hatırlamıyorsam 4 Ekim' de. O yüzden 25 Eylül' de referandum oldu, evet çıktı, hemen girdik olmayabilir. Bir süre ekonomik yaptırımlarla idare edebiliriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 20:25 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Valla doğrudan Kuzey Irak'a girip Peşmergelerle yüzyüze savaşacağımızı sanmayın sakın. Bu peşmergelerin sayısı 200000'i buluyor. Dohuk , Süleymaniye, Erbil bu şehirlerin alınması en az 1 yıl alır. Bab'da olanları gördünüz. Ki bu tarz bir saldırı olduğu anda Avrupa ve Amerikada geri tepmesi olacaktır. İsrail'i saymıyorum bile zaten. Burada asıl anahtar Kerkük. Eğer Kerkük Irak Hükümetinde kalırsa , Barzani Bağımsızlık ilan edemez , çünkü ülkenin geleceği için
1) Toprak
2) Populasyon
3) Ekonomi gerek.

Şu andaki durumda bile bütçeyi denkleştiremeyen, Devlet kurumlarını denetleyemeyen ve iç karışıklığını çözemeyen bir köpekistan bölgesine yapılacak en iyi şey ;
-Irak, İran Türkiye olarak ortak bir dış politika kurarak sınır kapatıp, ticareti durdurmak tıpkı Türkiye ve Azerbaycan'ın Ermenistan'a yaptığı gibi. Bu Barzaniye karşı çok büyük bir koz olarak kullanılabilir.
- Irak Merkezi Hükümeti ile daha iyi ikili ilişkiler kurmamız gerek.Gerek ortak tatbikat olsun gerek IŞİD Terör Örgütü'le mücadele olsun gerek Kredi vs gibi konularda Irak'a yardımcı olmamız gerek.
Bence Türkiyenin Köprekistan'a doğrudan operasyon yapması şu koşulda mümkün değildir. Ancak Irak Merkezi Hükümetine askeri destek ve istihbarat desteği veririz o kadar.

Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üzerinde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1920. Söylev ve Demeçler II:Sayfa 435)
Eski adım: Blackeyes90

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 20:31 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Geçmiş olsun diyorum. İş bitti sifonu çekin. Kürdistanın temeli atıldı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 20:59 
Süvariler

Operasyon yapilir istenirse ama gercekten zor bir is. Bu herifler yillardir oradalar, ulke gibi polis, ordulari var. Ve oralar da hirt nufusuda cok yani Türk tanklari girdiginde ellerinde bayraklarla bizi beklyen bir halk olmayacak cok sehit verilir. Bizim dogumuzda malum kesinlikle karisir. Ha mudahale edilmeli mi? Evet edilmeli. Cunku bugun girmezsek bugun 500 sehit verecekken 20 yil sonra bu herifler hava savunma, tank, tufek, ucak sahibi olacaklar ozaman daha cok sehit verecegiz ve bolunebiliriz.

Bu arada Talabani'nin oglu referandum ertelendi diye tweet atmis, ama yalan cikti. Referandum ertelenmez artik, hatta Cin'de oy kullanildi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 21:08 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kürdistanın temeli bundan çok önce Saddam zamanında atıldı. Anlayacağınız önceden s.çmıştık şimdi sıvadık.

Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üzerinde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1920. Söylev ve Demeçler II:Sayfa 435)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 21:23 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

http://www.sozcu.com.tr/2017/yazarlar/y ... i-2021899/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 21:26 
Üye

Kerkük'ü kırmızı çizgimiz de.. Kerkük'te yaşayan Türkmenlerin çoğunluğuna Türkiye deyince adamlar aman diyorlar. Senelerce insanlara mezhebi ön plana çıkartıp ona göre davranınca sonunda bu oluyor. Bu arada bu olay dünün politikası değil maalesef, en az 30 yıllık evveliyatı var...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 00:10 
Süvariler

Surada 48 saat kalmış Barzani referandumu iptal eder mi ?
İşte onu diyorum. Referandum olmadan kuzey ırağa girmelisin diyorum.
Bu referandumu yaptırmamalısın diyorum.
İş bittikten sonra oralara giremessin diyorum. Girsen bile anlamı olmaz diyorum ama kime diyorum?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 00:18 
Süvariler

Adamları devlet olma statüsüne kadar desteklemişiz maddi manevi,son aşamaya gelmişler artık referandum ile devlet olduklarını ilan edecekler ve şimdi müdahale etmeye çalışıyoruz.Bu komedi değil de nedir?

(Mişiz derken hükümeti kastediyorum)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 00:22 
Süvariler

Güzel diyorsunuz da referandum olup yüzde 90 evet çıksa belki işimiz zor ama başta Irak Hükümeti kabul etmediği için zaten geçersiz olacsk. ABD ben karışmam tanıdım der , o onu bağlar. Yani sonuç ne çıkarsa çıksın halen girme ihtimali var. Burada istihbarat çok önemli , gerçekten iptal edilmeyecekse ve referandum sonrası apar topar biz Irak'tan koptuk denilecekse belki de yarın akşama kadar müdahale edilmesi gerekir. Referandum bitti biz de sadece kınadık diyelim , geçen her gün aleyhimize işler, mutabık. Müdahale illa karadan mı olmalı ya da sadece Barzani'nin sarayını tepesine yıksak ne olur ? Kahraman ilan edilir mi ? Bunları da hesap etmek lazım. Karadan girmenin avantajı malum ama bunu Dünya Kamuoyu'na güzelce anlatabilmek de lazım ki Irak Hükümeti bizden resmen yardım talebinde bulunursa işler kolaylaşır. Birden Barzani kötü adam ilan edilebilir ve Dünya da ayağa pek kalkamaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 01:03 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 02:58 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Eğer şimdi savaşmaz isek 20-30 sene sonra,
Batıdan Yunanistan
Doğudan Ermenistan ve Teröristler tarafından çok ağır bir savaşla karşı karşıya kalacağız.
Ülke olarak zor duruma düştüğümüz an bunlar olacak ve 1900 lü yıllardaki etnik döküntüler nasıl arkamızdan vurduysa yine öyle olacak.

Hep bunu dedim ırkçı dediler.%100 genetik çoğumuz Türk değiliz belki.Ama Türk bilincine sahip olmayan potansiyel tehlikedir beyler. 2+2=4 tür.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 10:21 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 11:52 
Süvariler

İran'ın, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil kentine bağlı dağlık sınır bölgelerini top atışlarıyla vurduğu belirtildi.

köpekistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, İran topçu birliklerinin özellikle Balekayeti ve Hacı Omeran'a bağlı "Gundejor, Alane, Kunere, Dinoy Gewre, Dinoy Biçuk, Berde Zerde" köylerini aralıksız bombaladığı ifade edildi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 11:54 
Site Başkanı

TSK öncelikle havadan temizlik operasyonunu başlattı.

Amaç K.Irak geçiş yolunda kara unsurlarına sıkıntı çıkarıcak bölgeleri temizlemek.

İran IKBY bölgesini topçu atışları ile temizlemeye başladı.

Eğer Referandum süreci devam ederse ve bağımsızlık ilan edilirse Irak müdahale edicek.

Arkasından İran ve Türkiye askeri ve ekonomik anlamda destek vericek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 11:54 
Süvariler

İran, IKYB bölgesinin dağlık bölgelerini topçu atışlarıyla bombalıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 12:05 
Süvariler

İran topçu birliklerinin özellikle Balekayeti ve Hacı Omeran'a bağlı "Gundejor, Alane, Kunere, Dinoy Gewre, Dinoy Biçuk, Berde Zerde" köylerini aralıksız bombaladığı ifade edildi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 13:21 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

http://www.sozcu.com.tr/2017/yazarlar/y ... a-2022786/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 13:57 
Süvariler

Arkadaşlar hep askeri müdahaleden bahsediliyor ama benim aklımda bir soru işareti var,neden Türkiye İran ve Irak merkezi hükümeti ekonomik olarak ambargo uygulamıyor ,bu üç ülke sınır kapılarını hava sahalarını ve petrol boru hatlarını kapasa bu adamlar aç kalmayacak mı ?Ha derseniz ki Kerkük-Yumurtalık boru hattından gelen petrolün sevkinden , sınır ticaretinden ve kuzey Irak'ın imar ve inşaatından gelen para kimlerin cebine giriyor biliyormusun diyebilirsiniz dogrudur fakat o vakit aynı adamların askeri seçeneği fiiliyata geçirmesi boş bir beklenti olmuyormu??

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 15:03 
Akıncılar

Arkadaşlar, bana öyle geliyor ki hükümetin şunca afrası tafrası, sınırda manevralar filan hep kamuoyunun gazını almaya yönelik.

İnali'nin şu tweetine bir bakın:

http://www.sozcu.com.tr/2017/gundem/yil ... s-2019801/

Kardeşim, madem ki sana göre Barzani bölgenin sahibidir, nedir bu çıkışlar?

Osmanlı meraklılarına müjdeler olsun. O çok beğendikleri Osmanlı'ya döndük sonunda! Osmanlı'nın Barzani'nin dedesiyle maceraları şurada:

http://www.haberturk.com/yazarlar/murat ... m-etmistik

Osmanlı aynen bunlar gibiydi... Birisi arıza çıkardı mı, hemen sindirmek yerine olmadık tavizler verir, şımartır, sonra başına daha büyük dert alırdı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 15:11 
Üye

İran, Kuzey Irak uçuşlarına hava sahasını kapatmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 15:50 
Üye

İran'ın topçu ateşi ile bazı bölgeleri vurduğu haberleri dolaşıyor. Türkiye'den var mı peki herhangi bir atış, müdahale?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 15:58 
Süvariler

Türkiye bölgenin lider ülkesi ( bölgesel güç ) bizimki de dünya lideri değilmiydi (?) Diyorum ki biz bölgesel güç sende dünya lideri olsan bugün bunlar olmazdı .

Bu arada Rabiş'ciler bir adım öne gelsin sokağa dökülmüyor (?) eğer ki iktidarda CHP yahut MHP olsaydı bütün çarşaflılar sakallılar din bezirganlıları din tüçcarları Rabiş işaretiile ortalığı yıkardı , Nerede o Rabiş'ciler (?)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 16:35 
Süvariler

Bizim hükümet "kendilerine verilen görev ve ceblerinin şişkinliği" gereği birkaç göstermelik hamle dışında barzo denen ite dokunmayacaktır bu kesin gibi,benim esas endişem bu işin başında bizim "stratejik dehaların"İran'a sözler vermiş olmaları ve satışa gelen İran'ın cevabını btö üzerinden bize vermesidir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 17:25 
Üye

Bence en büyük riskimiz her zamanki gibi ABD dir. Ülkemizde ciddi sayıda personel ve silahlı güç barındırıyor, üsleri var...
Üslerinin olduğu ülkelerle de savaşmıyor.
Karışıklıklar, ekonomik sıkıntılar, terör ve ambargolarla maçı istediği gibi idare ediyor.
Ayn El Arab'de çok ciddi bir üs yapılanması olduğunu herkes biliyor. Bir iki tane de Kuzey Irak'ta istemiyor mudur sizce? Peki kurunce ne olacak?
Koruyamazsan senin değildir aşamasındayız diye düşünüyorum.
Türbemizi, kendi toprağımızı, adalarımızı, sınırlarımızı koruyamadık biz.
Kuzey Irak Bölgesine müdahale edebilir miyiz değil, kanımca %100 müdahale etmek zorundayız, ederiz de, fakat kendimizi kendi ülkemizde ne kadar koruyabiliriz bunu net bir şekilde bilebilsek ne kadar iyi olurdu.
Bilgili insanlarımızdan bu konuda açıklamalar duysam inanın çok sevineceğim, şahsen oldukça endişeliyim ben...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 17:49 
Süvariler

O değilde hayır çıkma ihtimali yok mu bu referandumdan. İyi kötü bir hayır cephesi var, son gelişmelerden korkan halk başımıza bela almayalım deyip hayır veremez mi?. Gerçi ne kadar güvenilir bir oylama olacak orası da var tabi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 18:06 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Yahu ne müdahalesi arkadaşlar. Nasıl algılara sahipsiniz, okurken şok geçiriyorum. Barzani, bizim adamımızdır. Ona bu cesareti veren de biziz. Barzani aşiret reisi olabilir, ama aptal değildir. 3 tarafı düşmanlarıyla çevrili (İran, Bağdat, YPG). İçeride ciddi bir muhalefet ve yönetim krizi var. Böyle bir durumda bir yerlerden güvence almadan, sonunu getirebilecek bir eyleme girişebileceğini mi düşünüyorsunuz. Sadece ABD'nin, İsrail, Suudi'nin desteğiyle bu işi yapamaz. Komşularından en az birinin desteğini almadan bu işe girişmez bu aşiret reisi. Son zamanlarda yaşadığı en kötü durumlarda kendisine biz destek olduk. Karşılığında da petrol, askeri üsler, ekonomik imtiyazlar alıyoruz. Bölge bizim sömürgemiz gibi.

Kerkük'ün ve dolayısıyla Kerkük petrolünün Barzani'nin elinde kalmasını biz istiyoruz zaten. Bölgenin Bağdat'la tüm bağının bitmesini, Bağdat'ın o bölge üzerindeki her türlü hakkının sona ermesini biz istiyoruz. Bizim bir müdahalemiz olacaksa Barzani'ye değil, Barzani'ye yapılacak müdahaleye müdahalemiz olur. Bağdat'ın veya İran'ın bölgeye müdahalesi demek, bizim bütün imtiyazlarımızın sona ermesi demektir. Askeri üsler, ucuz, petrol, inşaat hepsi biter. Bir ekonomik darbe de burdan yeriz.

Hükümetin tepkilerine, MGK'ya gelince, bunlar fasa fisodur. Yıllardır halka Kuzey Irak Kürt Yönetimi'yle resmi ilişkimizi halka açıkça anlatmadığımız için, böyle trajikomik durumlar ortaya çıkıyor. Ki söylem olarak da YPG'ye yönelik bağırıp çağırışımızın, tepkimizin, sertliğimizin benzerini sergilemiyoruz zaten. Bi arkadaşa tavsiyede bulunurcasına tepki gösteriyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 18:20 
Üye

Daha once yazmistim AB bu bağımsızlık kararını kabul etmek konusunda sıkıntı yaşayabilir. Fransa, Ispanya hatta Italya içerisinde self determination hakkini kullanmak isteyen halklar var. Emsal teşkil edeceği icin AB içinde sıkıntı olabilir....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 18:55 
Üye

Bizim durumumuz fena halde kafa karıştırıyor.

Geçtiğimiz aylarda Irak yönetimi icin söylemediğinizi bırakmadık simdi muttefik olacağız herhalde....

Asıl kafamı kurcalayan sey ise şu, K. Irak yönetimindeki insanlar hiç öyle saftirik adamlar değil. Diplomasi anlamında iyi oyuncular. 70lerden bu yana ABD, Saddam Hüseyin yönetimi, 1 Iran-Irak savaşı, 2 Irak savaşı, ISID ve ic savas derken bir sürü olayın içerisinde olup neredeyse 25-30 sene içerisinde adım adım bağımsızlığın yolunu araladılar.

Varolan durumda Irak, Iran ve Türkiye bağımsızlık olayına karşı. En azından şimdilik...

Bir savas durumunda Iran, Türkiye hatta hırpalanmış olmasına rağmen Irak cok buyuk bir güç. Karşı durabilme ihtimali yok. Bu denli büyük bir çatışma su an için ne ABD ne de Israil in isteyeceği bir olay değil. Olay sadece hava gücü ile çözülecek bir konu değil. Dozaj kaçtığı an topyekûn savas ihtimali var...

Irak, İran ve Türkiye üçgeninde verilen demeçlerin aksine farklı davranacak olan bir ülke olabilir mi sorusu var benim kafamda. Irak ve Iran muhtemelen paralel hareket edecek acaba bizim devletimizin farkli bir düşüncesi var diye kafamda soru işaretleri var...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 19:42 
Akıncılar

Referandumun yapılacağını düşünüyorum. Türkiye ve İran'ın sınırdan bir miktar içeri girip, Irak'ın askeri harekatını ekonomik olarak destekleyeceğini düşünüyorum. Türk askerinin fazla ilerleyeceğini yada operasyon yapacağını pek düşünmüyorum. Barzani'nin Türkiye'de ciddi yatırımları var. Bu vesile ile de bunları millileştirmek gerek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 20:14 
Üye

Irak Barzaniye Harekat yapsa Amerikanın tutumu ne olur ? Amerikanın tavrını birtürlü anlamadım.

Dışarısı dinamit, dışarısı enkaz!

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 20:37 
Süvariler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüştü.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 20:58 
Akıncılar

Sayın FirstOfficer'in yorumu karşısında hayretler içinde kaldım. Dedesini astığımız Barzani bizim adamımızmış, ne yapıyorsa AKP hükümetinin cesaretlendirmesi sayesinde yapıyormuş, AKP hükümeti zaten Irak'ın bölünmesini istiyormuş...

Ne diyeyim? Belki de haklıdır. Hele ki "cesaretlendirme" tezinin o kadar çok dayanağı var ki neden olmasın?

Peki bu işlerin aslı esası buysa, attı mı mangalda kül bırakmayan AKP hükümeti İsrail ile aynı şeyi istiyor olmuyor mu? Malum, İsrail kurulmak istenen sahte devlete desteğini peşinen ve açıkça ifade etti. Barzani tayfası ise ellerinde İsrail bayrakları, sevinç gösterileri yaparak karşılık verdi.

Sayın FirstOfficer'ın yorumu doğruysa malum şahıs BOP "eşbaşkanlığı = taşeronluğu" işini bihakkın yapıyor sayılmaz mı? Hani nerede "yerli ve milli" lafları? Hani İslam davası? İslam davası ne zamandan beri İsrail'in hoşuna gidecek işler yapma davası oldu?

Sayın FirstOfficer, katkınız için samimi olarak teşekkür ederim. Fakat sizden bir ricam olacak: AKP hükümetinin politikaları hakkında görüşlerinizi anlatırken "biz" ifadesini kullanmayın mümkünse. "Biz yaptık, biz ettik" yok, "AKP yaptı, AKP etti" var. Zira bunların saçma sapan işlerini milletin tümü onaylıyor filan değil. "Biz" derken devletimizi kastediyorsanız, bana göre o da uygun olmaz. Türkiye Cumhuriyeti'nin geleneksel devlet politikaları bellidir. Daha iyisini bildiğini iddia edip, bu politikaları değiştirenlerin yaptıklarını, ta ki yaptıkları hayırlı bir sonuç verene kadar -ki şimdiye kadar hiç vermedi- devletimize mal edemeyiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 21:01 
Süvariler

Irak hükümeti IKBY'den sınır kapılarını ve havaalanlarını teslim etmesini istedi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 21:19 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Irak hükümeti IKBY'den sınır kapılarını ve havaalanlarını teslim etmesini istedi
Hangi sınır kapıları ve havaalanıymış bu ? Biraz abes açıklama yapmışlar. Kerkük tarafındakiler heralde ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 21:30 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sayın FirstOfficer, katkınız için samimi olarak teşekkür ederim. Fakat sizden bir ricam olacak: AKP hükümetinin politikaları hakkında görüşlerinizi anlatırken "biz" ifadesini kullanmayın mümkünse. "Biz yaptık, biz ettik" yok, "AKP yaptı, AKP etti" var. Zira bunların saçma sapan işlerini milletin tümü onaylıyor filan değil. "Biz" derken devletimizi kastediyorsanız, bana göre o da uygun olmaz. Türkiye Cumhuriyeti'nin geleneksel devlet politikaları bellidir. Daha iyisini bildiğini iddia edip, bu politikaları değiştirenlerin yaptıklarını, ta ki yaptıkları hayırlı bir sonuç verene kadar -ki şimdiye kadar hiç vermedi- devletimize mal edemeyiz.
Rumeli Hocam, "biz" ifadelerini söylemek istediklerimin daha vurgulu, daha sarsıcı olması için yaptım. Şahsen benim fikrim bu ülkede "biz" diye bir şeyin zaten kalmadığıdır. Ülkemiz ve devletimiz, Atatürkçü düşünceye karşı olan, geleneksel ulusal çıkarlarımızı, güvenlik hassasiyetlerimizi öncelik edinmeyip, iktidarını sürdürmeyi öncelik edinen, seçimle gitmeye dahi pek niyeti olmayan, geçici bir yönetim olmayı kabullenmeyip, sonu gelmeyen bir tek adamlık ve otokrasi rejimi isteyen bir kişi ve çevresindeki güruh tarafından yönetilmektedir. Barzani de elbette ki, onların adamıdır. İslam davası, yerlilik, millilik gibi kavramlar onlar için, iktidarlarını sürdürme, halkı uyutma ve yaptıkları pis işlerin üstünü örtmek için kullandıkları laf kalabalıklarıdır. "Reisimiz"işini bilir, idealist falan değildir, pragmatiktir, öyle İslam davasına, milliyetçiliğe, ABD-İsrail'e pratikte karşı durmaya falan gelemez. Maazallah başına iş alır, iktidarını kaybedebilir, yenilgiyi, kaybetmeyi göze alamaz. Hem yenilgi, kaybetmek falan bu saatten sonra yakışmaz "reisimize". Çünkü o artık bir "dünya lideri"...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 22:34 
Süvariler

@ First Oficer şaşırdım gerçekten, viewtopic.php?f=43&t=11&start=4800 yorumlarınızdan sonra sizi Akp mantığında Amerikan & İsrail mandacısı sandım ama bilemedim şimdi.....

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 23:16 
Üye

@ First officer a katiliyorum. Hükümetin dış politikada önceliği ekonomidir. Belki suni bir olay yaratılıp kuzey Iraka girme planlarimiz vardır. Böylece hem teröristle mücadelede hemde petrol yataklarinda ciddi bir söz sahibi olma gibi bir düşünceleri olabilir. Bu durum bölgedeki İran baskısını da azaltır. Burada herkez olayların ciddiyetinin farkında ama kanallara bir göz atın sanki bu olaylar hiç yokmuş gibi gösteriyor. Peki hükümet eğer gerçek bir operasyona kalkışsaydi bunlari kanallarda mehterler eşliğinde göstermezmiydi?
Bence bir danışıklı dövüş söz konusu

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 517 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 5 611 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: