TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 28 Tem 2017, 01:43

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 18 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Olası ABD-Çin Savaşı
MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 20:00 
Uzaklaştırıldı

Ben Trump'ın başkan olmasından sonra çine çok daha fazla yüklenileceğini düşünüyorum olası pasifikteki sıcak gelişmeler sıcak çatışmaya döner mi ? Olası sıcak çatışmada Çinin carrier killer diye geçen DF-21D balistik füzesi duruma etki edebilir mi ? Yani bir balistik füze 2.dünya savaşından sonraki yerleşen filoyu Uçak gemisi etrafına kurma anlayışını değiştirecek mi ? Çin sıcak çatışmalardan sonra Tayvana askeri bir harekat düzenler mi ? Çok fazla soru sordum biliyorum bazı eski konularda sorularıma cevaplarda var ama ben değişen durumlara göre yorum yapmanızı isteyeceğim...

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Olası ABD-Çin Savaşı
MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2016, 02:42 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2016, 02:40 
Süvariler

Bişi olmaz. İki devlette de savaş için ne yeteri kadar para var, ne de yeteri kadar deli.

Çin'in parası var demeyin, ekonomik durum Çin için de nahoş. Bu nedenle bir şey olmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2016, 04:16 
Uzaklaştırıldı

Bende ki bu lanet olası huy işte. İlla ki didikleyeceksin...

Hemen yukarımda olan sevgili forum üyesi;

Biri 18, diğeri 11 trilyon $
Ekonomik değer olarak biri 1., diğeri 2.
2 ülkenin Dünya'da ki ekonomik payı %37

Ve sen akıl almaz bir şekilde yeteri kadar paraları yok diyorsun. Tam olarak hangi gezegene göre bu dediğin diye sormak zorundayım artık. Çünkü şayet şuan yaşadığımız yerden bahsediyorsan, daha iyileri yok. Ve yani acaba biraz daha özen göstersek mi yazdıklarımıza diye de sormak isterim. Çünkü yanlışı geçtim, komik oluyor artık malesef.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2016, 02:47 
Süvariler

Irak Savaşının maliyetinin A.B.D. ye ne olduğunu düşünürsek aslında haksız sayılmaz @merzifonlu. Ayrıca dünyanın birbirine yakın ve en büyük 1. ve 2. ekonomilerinin güçlü olduğunu söylemek ve bundan dolayı para sahibi olduklarını söylemek ayrı bir şey ancak her ikisinin topyekün bir savaşta birinden birini saf dışı edecek kadar güçlü kalmasını sağlayacak kadar para sahipleri olduklarını söylemek apayrı bir şey.
Alıntı:
Bende ki bu lanet olası huy işte. İlla ki didikleyeceksin...

Hemen yukarımda olan sevgili forum üyesi;

Biri 18, diğeri 11 trilyon $
Ekonomik değer olarak biri 1., diğeri 2.
2 ülkenin Dünya'da ki ekonomik payı %37

Ve sen akıl almaz bir şekilde yeteri kadar paraları yok diyorsun. Tam olarak hangi gezegene göre bu dediğin diye sormak zorundayım artık. Çünkü şayet şuan yaşadığımız yerden bahsediyorsan, daha iyileri yok. Ve yani acaba biraz daha özen göstersek mi yazdıklarımıza diye de sormak isterim. Çünkü yanlışı geçtim, komik oluyor artık malesef.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2016, 04:35 
Uzaklaştırıldı

Ayrı ayrı şeylerden bahsediyorsunuz yalnız. ''Çin'in parası yok, durumları nahoş'' !:S demek ayrı şey bu ölçekte bir savaşta ekonomileri dayanmaz demek ayrı şey. Çin'in ve ABD'nin ekonomik durumlarını tartışmaya bile açmaya gerek görmüyorum. Bu iki süper güç, 3-5 ülke hariç diğer ülkelerle olası savaştan ekonomik kayıpla çıkmaz uzun vadede. Çıkmaz çünkü Irak savaşında trilyon doları geçti maliyet ve fakat bugün yine başak durumda ABD. Yani bir değişiklik görünmüyor. Kendi aralarındaki savaşların dışında, ki buna yeltenecek kadar salak değiller, ekonomilerini sarsacak bir durum olmaz. Şuan ki ekonomik seviyelerini de verdim yukarıda. Gerçekler bunlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2016, 13:57 
Süvariler

Konu olası ABD-ÇİN Savaşı olduğu için ben de birbirleri ile savaşmayı yetirecek ve nihayetlendirecek veya sürdürebilecek kadar ekonomik yeterliliğe sahip olduklarını düşünemiyorum. Zaten böyle bir şey gerçekleşebilirse ikisinin de sonu olur diye düşünüyorum bu bakımdan en büyük düşmanlar birbirlerini yok ederken enkaz altında kalabilirler tabi dünya da komple bir enkaz altında da kalabilir.
Ek olarak ekonomileri nicel olarak birbirine yakın duruyor olsa da nitel olarak oldukça büyük farklar var en basitinden 11 tr $ olanının nüfusu 1.5 milyar iken 18 tr$ olanının nüfusu 300 milyon. Bu bakımdan kendimi düzeltmiş olayım anormal büyük bir nüfusa karşı anormal büyük bir teknoloji dengelenmiş oluyor ve birbirlerinden sonuna dek kaçınacaklardır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2017, 02:06 
Uzaklaştırıldı

Resim

Her iki kampın dünya haritası üzerindeki dağılımını çizdim.

*ABD, İngiltere, Fransa, Türkiye, Rusya, Çin ve Hindistan'ın yabancı ülkelerde konuşlu askeri varlığı göz önünde bulunduruldu.

*Mor renkli olan ülkeler hem Amerikan hem de Rus nüfuzunun/askerlerinin olduğu ülkeler olup olası savaşta muhemel ilk çatışma alanlarıdır.

*Bazı Latin Ülkeleri ve Meksika, Amerikan karşıtlığı nedeniyle kırmızı blokta yer buldu. Japonya'nın İkinci Dünya Savaşı'nda Mihver Devletleri arasında sayılması gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2017, 03:08 
Üye

Meksika ve Hindistan Çin in yanında mı olacak bu haritaya göre yani. Çin in bu dünyadaki en büyük düşmanı Hindistan dır. Ülkelerin dostluklarını kullandıkları savaş uçağı modellerinin ortaklığına göre belirlememek gerek. Öyle olsa bizde Yunanistan ile dost olurduk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2017, 12:07 
Akıncılar

Çin-Pakistan ile iyi ilişkilere sahip yani Çin in Hindistan ile müttefik olma durumu olasılık olarak zayıf..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2017, 16:21 
Üye
Kullanıcı avatarı

Brezilyanın da atlantik ittifağında olma olasılığıda bence biraz zayıf.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2017, 20:39 
Uzaklaştırıldı

Hindistan'ın kırmızı blokta yer alma nedeni Çin değil, Rusya. Rusya-Hindistan ilişkileri hem askeri alanda, hem nükleer işbirliği alanında eşsiz düzeyde. Rusya faktörü, Çin-Hindistan sınır problemlerini tolare edecektir. Ben ittifaka Çin ve Rusya'nın önderlik edeceğini düşünüyorum. Kaldı ki Çin-Hindistan ilişkileri eskisi gibi değil. Mesela ticaret hacimleri 100 milyar dolar.

Brezilya, ülkedeki Amerikan askeri varlığından dolayı batı kampında yer aldı. Çalışmanın nesnelliği açısından dikkate aldığım bir faktör olduğunu daha önce söylemiştim. Brezilya'nın bu ittifakta olma olasılığı neden zayıf, keşke açıklasaydınız.

Ayrıca biz çift kutuplu bir dünya perspektifinden bakıyoruz. Ama üç kutuplu bir dünya savaşı modeli de geliştirilebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2017, 21:18 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Büyük ülkeler birbirlerinden nefret ettikleri için savaşmazlar. Örneğin son 10 yıldır Çin ile ABD birbirine girdi girecek lakin bu iki ülke birbirleri olmadan var olamazlar.

Rusya ile Çin'inki zoraki birliktelik
Rusya ile Hindistan'ınki ticari birliktelik
ABD ile Hindistan'ınki ticari birliktelik

İki kocaman blok yok ortada. Dünyaya Metal Fırtına okuyormuş gibi bakamazsınız.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Mar 2017, 20:48 
Uzaklaştırıldı

Bu Metal Fırtına değil, beyin fırtınası.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Mar 2017, 21:53 
Yeni Üye

Yaygın bilinen bir yanlış var, çoğu kişi Rusya-Çin-Hindistan arasında üçlü bir ittifak olduğunu sanıyor, bu doğru değil. Daha kısa zaman öncesine kadar bu devletlerin birbirleriyle silahlı çatışmaya girmişliği var. 20.yy siyasi tarihinde Rus-Çin ve Çin-Hint çatışmaları mevcut. Çin-Hindistan hiçbir zaman müttefik olmayı geçtim, aralarındaki sorunları bile halletmiş değiller. Rus-Çin ilişkilerinin ise güçlü temeller üzerine kurulduğunu söylemek güç. Açıkçası bölgede yoğun nüfusuyla bir müddet sonra Çin'in düşük nüfus yoğunluklu Doğu Sibirya'ya göz dikeceği dahi konuşuluyor. Nato'nun karşısında eski varşova paktı gibi bir blok yok. Bu üç devlet Abd'den bağımsız güç merkezleri, ama bir paktları yok. Batı ittifağının askeri ve ekonomik olarak hala da çok gerisindeler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Mar 2017, 09:25 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bir gülme geldi
Ergen beyin fırtınasına destek olalım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2017, 03:12 
Üye

Alıntı:
Beyin fırtınası değilde, beyin esintisi olmuş :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2017, 13:26 
Süvariler

Diyelimki boyle birsey oldu, Cin ABD topraklarina ulasabilir mi? Yani savas sadece Pasifik'temi olur?

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 18 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: