TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 25 Kas 2017, 10:58

Tüm zamanlar UTC+03:00


LoadingYeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 36 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2016, 03:50 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 12 Tem 2012, 16:58
Mesajlar: 1523
Yaş:
PYD'nin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri, Türkiye'nin "kırmızı çizgi" ilan ettiği Fırat nehrinin batısında, IŞİD Terör Örgütü'in kontrolündeki Mümbiç'e kara operasyonuna başladığını duyurdu.

PYD'nin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) içerisinde yer alan silahlı gruplardan Devrimciler Ordusu (Ceyşul Suvvar), sosyal medya üzerinden Fırat nehri üzerindeki Tişrin Barajı çevresinden, nehrin batısında bulunan, IŞİD Terör Örgütü kontrolündeki Mümbiç'e operasyon başlattığını bildirdi.
Ankara'nın "kırmızı çizgi"si aşıldı mı?

IŞİD Terör Örgütü'e karşı koalisyonun Doğal Kararlılık adı altında yürüttüğü operasyonun sözcüsü ABD'li Albay Steve Warren dün yaptığı açıklamada PYD öncülüğündeki SDG'nin Tışrin Barajı civarını kontrol ettiğini ve barajın etrafında bir güvenlik kordonu oluşturduğunu açıklamıştı. SDG, 27 Aralık'ta da ABD'nin hava desteğiyle Tışrin Barajı'nı IŞİD Terör Örgütü'den almıştı.
Fırat'ın batısındaki Cerablus'u IŞİD Terör Örgütü'den almaya çalışan PYD öncülüğündeki bu koalisyon çabalarına son bir haftadır ağırlık vermiş ve dün de Fırat'ın batısında terör örgütüyle çatışmalara girmişti.
Koalisyona öncülük eden PYD, Rojava diye andıkları bölgede Ayn El Arab'den IŞİD Terör Örgütü saldırılarını püskürttükten sonra geçen yıl Mayıs ayında Tel Abyad'ı IŞİD Terör Örgütü'ten almıştı. Türkiye PYD'nin, Fırat'ın batısına geçerek Cerablus-Azez hattında ilerleyerek Afrin'i de almayı ve kantonlarını birleştirmeyi amaçladığını iddia ediyor.
Bu bölgelerde Türkmenlerin ve Arapların da yaşadığını ileri süren Türkiye, terör örgütü olarak nitelediği PYD'yi, Tel Abyad'ı IŞİD Terör Örgütü'den almasının ardından etnik temizlik yapmakla suçlamıştı. Fırat'ın Batısını "kırmızı çizgi" olarak ilan eden Türkiye, PYD'nin bu sınırı geçmemesi mesajı vermişti.
PYD Fırat'ın batısına geçti: Hedef Carablus!

PYD'nin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri, Türkiye'nin "kırmızı çizgi" ilan ettiği Fırat nehrinin batısında, IŞİD Terör Örgütü'in kontrolündeki Mümbiç'e kara operasyonuna başladığını duyurdu.

Öte yandan, PYD ile IŞİD Terör Örgütü arasındaki savaşa da sınır oluşturan Türkiye'nin "kırmızı çizgisi" Fırat Nehri'nin iki ülke sınırındaki kesiminde özel güvenlik bölgesi uygulaması 15 gün daha uzatıldı.
Gaziantep Valiliği'nden yapılan açıklamada, 2 kez alınan karar ile 1 aydır süren özel güvenlik bölgesi uygulamasının 22 Ocak gününe kadar yeniden uzatıldığı duyurularak şöyle denildi:
"Suriye sınırında güvenlik durumunu desteklemek ve ayrıca vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak, olası tehdit ve tehlikeleri bertaraf etmek için 2565 sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu' nun 32/A maddesi gereğince; Köprübatı Hudut Karakolu Fırat Nehri üzerindeki Ada Bölgesinde, 08 Ocak 2016 Cuma günü 13.00'te başlayıp, 22 Ocak 2016 Cuma günü saat 13.00' de bitecek şekilde 15 gün süre ile Valiliğimizce Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilmesine karar verilmiştir.
Buna göre 08 Ocak 2016 -22 Ocak 2016 tarihinde Özel Güvenlik Bölgesi İlan edilen yerlerde her türlü araç ve insan giriş-çıkışının kontrolü, gerektiğinde yasaklanması ve gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü'nce yapılacaktır."(CNN)


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2016, 13:48 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 28 Tem 2012, 02:03
Mesajlar: 403
Konum: Ankara
Yaş: 24
1 Kırmızı çizgi daha geçildi.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2016, 17:31 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 22 Mar 2015, 12:00
Mesajlar: 1006
Yaş:
Kırmızılar pembeleşiyor birer birer...


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2016, 18:48 
Çevrimdışı
Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 29 Eki 2014, 16:49
Mesajlar: 77
Yaş:
Yeni taktiğimiz Fırat'ı "PYD değil SDF geçti" demek olacak muhtemelen.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2016, 19:23 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 04 Tem 2014, 16:52
Mesajlar: 580
Konum: Tekirdağ
Yaş:
Irak ın kuzeyinde bir Kürt devleti kurulmasıda kırmızı çizgimizdi.
:roll:


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2016, 20:01 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 15 Tem 2012, 19:06
Mesajlar: 4484
Yaş:
Alıntı:
Irak ın kuzeyinde bir Kürt devleti kurulmasıda kırmızı çizgimizdi.
:roll:
Şu kırmızı çizgi lafına ayar oluyorum. Birde şimdi siyasetçilerin ağzında sakız oldu ya daha da gıcığım. Uluslararası ilişkilerde böyle kendi kafandakine göre konuşmak her zaman adamı zorda bırakır. Dün kırmızı çizgimiz olan Kürt devletini bugün en çok biz kurmak istiyoruz. Acaba neden diye soruyorlar şimdi de. Bir 6-7 sene önce böyle bir ortamın oluşacağını kim tahmin edebilirdi ki, zaten kimse tahmin edemediği için böyle bir ortam oluştu.

Pyd anlaşılan Obama yönetimi arkasında iken bütün ulaşabileceği yerlere gitmek istiyor. Lakin bir yandan da hem Türkiye'yi hemde bölgedeki Arap ve Türk unsurları kendisine düşman ediyor. Yarın bir gün arkasındaki ABD çekilince K. Irak yönetimi gibi kucağımıza düşeceklerini sanırım hiç hesaplayamıyorlar. O zamanda Türkiye'nin bu adamları K. Irak'daki gibi yardım edeceğini de hiç düşünmüyorum.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2016, 23:32 
Çevrimdışı
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Ağu 2012, 19:15
Mesajlar: 755
Yaş:
Batı daha kürtleri desteklemeye başlamamışken sayın Harzemşah bir yazısında abd ıraktan çekildikten sonra tanrı kürdü korusun yazmıştı. Akabinde batının hava desteği ve askeri yardımı geldi.

_________________
[img]http://img705.imageshack.us/img705/6612 ... 21.jpg[img]


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 09 Oca 2016, 00:32 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 22 Mar 2015, 12:00
Mesajlar: 1006
Yaş:
Alıntı:
Batı daha kürtleri desteklemeye başlamamışken sayın Harzemşah bir yazısında abd ıraktan çekildikten sonra tanrı kürdü korusun yazmıştı. Akabinde batının hava desteği ve askeri yardımı geldi.
Kullanım ömrü daha bitmedi..

Truva atı gibi, sal İranın üzerine sal Saddama sal Türkiyeye sal Esada..


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 09 Oca 2016, 02:21 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 17 Tem 2012, 13:17
Mesajlar: 255
Yaş:
Irak’ta Kürtlerin ön plana çıkmasının sebebi, Şiilerin işi tam olarak becerememesidir. Irakta öncelik Bağdat önlerine kadar gelen IŞİD Terör Örgütü’in durdurulmasına verilmişti. IŞİD Terör Örgütü durdurulduktan sonra Amerika’nın ilk planı Irak ordusundan arta kalan şii güçleri silahlandırıp İran’dan gelecek insan/silah desteği ile birleştirip kara komutası İran temeli Şii unsurlarda olan hava desteğinin Amerika tarafından verildiği bir güç ile IŞİD Terör Örgütü’i def etmekti. Ancak plan umulduğu gibi gitmedi. Irak’ta istenilen hızlı etki yakalanamadığı gibi, İran bölgedeki milis kuvvetlerini daha zor durumda olan Esad rejimini korumak için Suriye’ye kaydırdı. Elde kalan Irak ordusu artıkları ile pek bir şey olmadığını görünce ABD IŞİD Terör Örgütü üzerindeki baskıyı devam ettirebilmek için ilgisini Kürtlere kayırdı. Kaldı ki Irak içinde de IŞİD Terör Örgütü’e karşı en etkili mücadeleyi de şuan için onlar veriyor.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 09 Oca 2016, 02:29 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 15 Tem 2012, 19:06
Mesajlar: 4484
Yaş:
Alıntı:
Irak’ta Kürtlerin ön plana çıkmasının sebebi, Şiilerin işi tam olarak becerememesidir. Irakta öncelik Bağdat önlerine kadar gelen IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü’in durdurulmasına verilmişti. IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü durdurulduktan sonra Amerika’nın ilk planı Irak ordusundan arta kalan şii güçleri silahlandırıp İran’dan gelecek insan/silah desteği ile birleştirip kara komutası İran temeli Şii unsurlarda olan hava desteğinin Amerika tarafından verildiği bir güç ile IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü’i def etmekti. Ancak plan umulduğu gibi gitmedi. Irak’ta istenilen hızlı etki yakalanamadığı gibi, İran bölgedeki milis kuvvetlerini daha zor durumda olan Esad rejimini korumak için Suriye’ye kaydırdı. Elde kalan Irak ordusu artıkları ile pek bir şey olmadığını görünce ABD IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü üzerindeki baskıyı devam ettirebilmek için ilgisini Kürtlere kayırdı. Kaldı ki Irak içinde de IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü’e karşı en etkili mücadeleyi de şuan için onlar veriyor.
Hocam müsaadenizle şunu eklemek isterim. Mücadelenin ilk dönemleri K. Irak güçleri de geçten çok başarısız bir mücadele yürüttü ve ciddi yerleri hiç savaşmadan kaybetti. Başta Türkiye'nin ve ABD'nin eğittiği peşmergeler yeni yeni ciddi işler yapmaya başladı. Sizinde belirttiğiniz gibi İran'ın Irak'a gönderdiği Şii milisler yeterli eğitimi, silahı ve koordinasyonu olmayan adamlar. Birde bu Şii milisler IŞİD Terör Örgütü'den farksız hareketler yapınca iyice halk tabanında tepkiye yol açtılar. Şuan sözde Irak ordusunu sadece Iraklı Şiiler destekliyor. İran ve ABD'nin yürüttüğü yetersiz ve yanlış savunma politikası bölgedeki Sünnilerin desteğini bir türlü alamıyor.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 09 Oca 2016, 02:50 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 07 Şub 2013, 03:00
Mesajlar: 5056
Yaş:
Alıntı:
PYD'nin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri, Türkiye'nin "kırmızı çizgi" ilan ettiği Fırat nehrinin batısında, IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü'in kontrolündeki Mümbiç'e kara operasyonuna başladığını duyurdu.

Sanırım bu aşamadan sonra Suriye hava sahasına zor gireriz gibi. Ruslar rövanş için fırsat kolluyordur.

Kırmızıydı pembeydi derken çizgiler epey transparan oldu.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 09 Oca 2016, 09:24 
Çevrimdışı
Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 14 Tem 2012, 17:15
Mesajlar: 172
Konum: Bursa
Yaş:
Sabır diyorum sadece bizim huyumuzdur elimiz çok yavaştır hantal çalışır karar alma mekanizmamız ama alır neticesinde yalnız diğer bir huyumuzda elimiz biraz ağırdır acı verir

_________________
"Savaştan kaçınmak mümkün değildir, sadece düşmandan üstün olana kadar erteleriz. " Niccolo Machiavelli


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 09 Oca 2016, 11:54 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 24 Kas 2015, 18:00
Mesajlar: 240
Yaş:
Bence kısa bir süre içerisinde Suriye'ye operasyon yapacağız en azından Cerablus-Mare hattına . Joe Bıden bi gelsin gitsin .


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 09 Oca 2016, 18:42 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 10 Tem 2012, 23:09
Mesajlar: 566
Yaş:
Şubat ortası diye dedikodular var...

_________________
Beyin Bedava!


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 09 Oca 2016, 20:40 
Çevrimdışı
Yeni Üye

Kayıt: 07 Kas 2015, 13:41
Mesajlar: 287
Yaş:
Dünyada imajımız hiç olmadığı kadar kötü.
Erdoğan o kadar rezil oldu ki ne yapsa suç oluyor, IŞİD Terör Örgütü' i destekliyor, petrol çalıyor, IŞİD Terör Örgütü' e karşı en etkili, en masum grup olan Kürtleri içeride-dışarıda katlediyor,
ABD, İncirlik' ten kalkan uçaklarla ''Suriye Demokratik Güçleri' ni'' destekleyip kırmızı çizgimizi eziyor,
IŞİD Terör Örgütü' e karşı kara ordumuz YPG diye açıklama yapıyor,
Rus gözünü dikmiş sıkıysa gel diyor,
ve tüm bunların üstüne Türkiye Suriye' de bu masum demokratik arkadaşları vurmaya nasıl giriyor, bu mümkün mü ?

Yani bu işin artık çok kritik bir milli güvenlik meselesi olduğu gerçeği değişmiyor ancak ABD ile durum bu iken, Rusya ile durum bu iken, bir de dediğim algı ile işimiz çok zor. Ama bir şekilde bu koridoru engellemek zorundayız.

Şu an herkes koridoru kurmak istiyor. Belki Rusya biraz temkinli idi ama uçak olayından sonra bize zarar vermek için istiyor.
ABD, AB hem bizim nazımızı çekmemek, stratejik değerimizi düşürmek, hem de ayağımızın altına diken koyup bizi hapsetmek istiyor.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 09 Oca 2016, 22:36 
Çevrimdışı
Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 14 Tem 2012, 17:15
Mesajlar: 172
Konum: Bursa
Yaş:
Alıntı:
Dünyada imajımız hiç olmadığı kadar kötü.
Erdoğan o kadar rezil oldu ki ne yapsa suç oluyor, IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü' i destekliyor, petrol çalıyor, IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü' e karşı en etkili, en masum grup olan Kürtleri içeride-dışarıda katlediyor,
ABD, İncirlik' ten kalkan uçaklarla ''Suriye Demokratik Güçleri' ni'' destekleyip kırmızı çizgimizi eziyor,
IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü' e karşı kara ordumuz YPG diye açıklama yapıyor,
Rus gözünü dikmiş sıkıysa gel diyor,
ve tüm bunların üstüne Türkiye Suriye' de bu masum demokratik arkadaşları vurmaya nasıl giriyor, bu mümkün mü ?

Yani bu işin artık çok kritik bir milli güvenlik meselesi olduğu gerçeği değişmiyor ancak ABD ile durum bu iken, Rusya ile durum bu iken, bir de dediğim algı ile işimiz çok zor. Ama bir şekilde bu koridoru engellemek zorundayız.

Şu an herkes koridoru kurmak istiyor. Belki Rusya biraz temkinli idi ama uçak olayından sonra bize zarar vermek için istiyor.
ABD, AB hem bizim nazımızı çekmemek, stratejik değerimizi düşürmek, hem de ayağımızın altına diken koyup bizi hapsetmek istiyor.
Yazdıklarınız (özellikle ilk 2 paragrafta) sizin kendi görüşünüz müdür yoksa ALGI bu şekilde midir anlayamadığım için sormak istedim

_________________
"Savaştan kaçınmak mümkün değildir, sadece düşmandan üstün olana kadar erteleriz. " Niccolo Machiavelli


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 09 Oca 2016, 23:06 
Çevrimdışı
Yeni Üye

Kayıt: 07 Kas 2015, 13:41
Mesajlar: 287
Yaş:
Alıntı:
Alıntı:
Dünyada imajımız hiç olmadığı kadar kötü.
Erdoğan o kadar rezil oldu ki ne yapsa suç oluyor, IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü Terör Örgütü' i destekliyor, petrol çalıyor, IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü Terör Örgütü' e karşı en etkili, en masum grup olan Kürtleri içeride-dışarıda katlediyor,
ABD, İncirlik' ten kalkan uçaklarla ''Suriye Demokratik Güçleri' ni'' destekleyip kırmızı çizgimizi eziyor,
IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü Terör Örgütü' e karşı kara ordumuz YPG diye açıklama yapıyor,
Rus gözünü dikmiş sıkıysa gel diyor,
ve tüm bunların üstüne Türkiye Suriye' de bu masum demokratik arkadaşları vurmaya nasıl giriyor, bu mümkün mü ?

Yani bu işin artık çok kritik bir milli güvenlik meselesi olduğu gerçeği değişmiyor ancak ABD ile durum bu iken, Rusya ile durum bu iken, bir de dediğim algı ile işimiz çok zor. Ama bir şekilde bu koridoru engellemek zorundayız.

Şu an herkes koridoru kurmak istiyor. Belki Rusya biraz temkinli idi ama uçak olayından sonra bize zarar vermek için istiyor.
ABD, AB hem bizim nazımızı çekmemek, stratejik değerimizi düşürmek, hem de ayağımızın altına diken koyup bizi hapsetmek istiyor.
Yazdıklarınız (özellikle ilk 2 paragrafta) sizin kendi görüşünüz müdür yoksa ALGI bu şekilde midir anlayamadığım için sormak istedim
Algı tabii ki. Hatta daha beter.
Yahu içeride bile bebek katili olduk çıktık, kendi halkımızı yönetemiyoruz dışarıyı bir düşünün.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 09 Oca 2016, 23:25 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 24 Tem 2015, 20:21
Mesajlar: 967
Yaş:
Mevcut hükümet PYD'yi tehdit olarak görseydi IŞİD Terör Örgütü Aynel Arap Savaşı'nda malum şahış kurtarın şunları diye Obama'ya yalvarmazdı.Geçiniz müdahele işlerini falan.Seneye hatta aylar içinde Kuzey Halep rejim-btö arasında bölüşülmüş olacak.Bizde şu an yaptığımız gibi e şimdi ne olacak muhabbeti yapacağız.Sinirden elim ayağım titriyor.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 10 Oca 2016, 00:04 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 18 Tem 2012, 02:38
Mesajlar: 5388
Yaş:
Önümüzdeki bir kaç ay içerisinde önemli toplantılar olacak. O toplantılar sonucu bir kaç değişiklik olabilir.

Türkiye & Araplar, New York'ta Muhalifleri, Rus cephesine yedirtmezse PYD & Rejim, Halep'in kuzeyindeki planlarını unutabilir. Ancak Muhalif kanatla ilgili de bazı dedikodular var. Daha teyit ettirme şansım olmadı.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 10 Oca 2016, 22:34 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 12:26
Mesajlar: 2022
Yaş:
Bu konuda yazılması gereken çok şey var, ama bir yandan da hiç yazmak istemiyorum. Ancak, bir bahaneyle yazabilirim. Dalgıçlık bilen var mıdır? Şu konuya yazsın, derin dalgıçlık nedir? Teknik dalış nedir? Suyun altına girdiğin zaman etki etmeyen başlayan basınç nedir? Su altında ne solursun nasıl hayatta kalırsın? 40 metreye hava soluyarak inebilir misin? Yoksa başka gaz mı lazım olur? 40 metrede 10 dakika durabildiğin gazla 20 dakika durabilir misin? 40 metrede 20 dakika durabildiğin gazla 30 metrede 20 dakika durabilir misin? 50 metreye indiğin zaman seni ne zehirler? Neden sanki yaradan yüz ya kulum demiş gibi indikçe daha da derine inmek istersin? Neden yüzeye birden zıplamazsın da yavaş yavaş aşama aşama gidersin?

Haa bir de, dalmadan önce davudi sesinle borozan gibi öterken yüzeye çıktığında kedi gibi miyavlama ihtimalin var mıdır? O derinde soluduğun havanın kısa süre ve kalıcı etkileri var mıdır?

Bunları açıklayan olursa ben de buraya adamakıllı bir şey yazarım.

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 10 Oca 2016, 23:45 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 31 Ağu 2012, 03:48
Mesajlar: 318
Yaş:
Alıntı:
Bu konuda yazılması gereken çok şey var, ama bir yandan da hiç yazmak istemiyorum. Ancak, bir bahaneyle yazabilirim. Dalgıçlık bilen var mıdır? Şu konuya yazsın, derin dalgıçlık nedir? Teknik dalış nedir? Suyun altına girdiğin zaman etki etmeyen başlayan basınç nedir? Su altında ne solursun nasıl hayatta kalırsın? 40 metreye hava soluyarak inebilir misin? Yoksa başka gaz mı lazım olur? 40 metrede 10 dakika durabildiğin gazla 20 dakika durabilir misin? 40 metrede 20 dakika durabildiğin gazla 30 metrede 20 dakika durabilir misin? 50 metreye indiğin zaman seni ne zehirler? Neden sanki yaradan yüz ya kulum demiş gibi indikçe daha da derine inmek istersin? Neden yüzeye birden zıplamazsın da yavaş yavaş aşama aşama gidersin?

Haa bir de, dalmadan önce davudi sesinle borozan gibi öterken yüzeye çıktığında kedi gibi miyavlama ihtimalin var mıdır? O derinde soluduğun havanın kısa süre ve kalıcı etkileri var mıdır?

Bunları açıklayan olursa ben de buraya adamakıllı bir şey yazarım.

Bildiklerimi cevaplayayim musadenizle

-Neden yüzeye birden zıplamazsın da yavaş yavaş aşama aşama gidersin?
-Vurgun yememek icin.

-40 metreye hava soluyarak inebilir misin?
-Inemezsiniz, %40 oksijen ihtiva eden bir karışımla dalındığında 30 m oksijen zehirlenmesi ile karşılaşılabilir.

_________________
Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır;
Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır!


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2016, 00:27 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 08 Eki 2014, 09:11
Mesajlar: 365
Yaş:
Alıntı:
Bu konuda yazılması gereken çok şey var, ama bir yandan da hiç yazmak istemiyorum. Ancak, bir bahaneyle yazabilirim. Dalgıçlık bilen var mıdır? Şu konuya yazsın, derin dalgıçlık nedir? Teknik dalış nedir? Suyun altına girdiğin zaman etki etmeyen başlayan basınç nedir? Su altında ne solursun nasıl hayatta kalırsın? 40 metreye hava soluyarak inebilir misin? Yoksa başka gaz mı lazım olur? 40 metrede 10 dakika durabildiğin gazla 20 dakika durabilir misin? 40 metrede 20 dakika durabildiğin gazla 30 metrede 20 dakika durabilir misin? 50 metreye indiğin zaman seni ne zehirler? Neden sanki yaradan yüz ya kulum demiş gibi indikçe daha da derine inmek istersin? Neden yüzeye birden zıplamazsın da yavaş yavaş aşama aşama gidersin?

Haa bir de, dalmadan önce davudi sesinle borozan gibi öterken yüzeye çıktığında kedi gibi miyavlama ihtimalin var mıdır? O derinde soluduğun havanın kısa süre ve kalıcı etkileri var mıdır?

Bunları açıklayan olursa ben de buraya adamakıllı bir şey yazarım.
Var, 12 yaşından beri yapıyorum. Fakat soruları ciddi mi yoksa hiciv yapmak için mi soruyorsunuz, ona emin olamadım.

Dilerseniz özel mesajla yanıtları göndereyim, konunun bütünlüğünü bozmamak amaçlı.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2016, 00:32 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 12:26
Mesajlar: 2022
Yaş:
Alıntı:
Fakat soruları ciddi mi yoksa hiciv yapmak için mi soruyorsunuz, ona emin olamadım.

Eğer gerçekten merak ediyorsanız, konunun bütünlüğünü bozmaması açısından özel mesajla yanıtlayabilirim.
Dış operasyonları en çok benzettiğim şeydir, bize önbilgi olması açısından gerekli.

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2016, 01:09 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 08 Eki 2014, 09:11
Mesajlar: 365
Yaş:
Edit: O kadar yazdım, ama merak etmemize rağmen cevap verilmedi. Sanırım forum yöneticileri bizlerle dalga geçiyor.


En son Gunay tarafından 29 Oca 2016, 04:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2016, 11:23 
Çevrimdışı
Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 14 Tem 2012, 17:15
Mesajlar: 172
Konum: Bursa
Yaş:
Alıntı:
Bu konuda yazılması gereken çok şey var, ama bir yandan da hiç yazmak istemiyorum. Ancak, bir bahaneyle yazabilirim. Dalgıçlık bilen var mıdır? Şu konuya yazsın, derin dalgıçlık nedir? Teknik dalış nedir? Suyun altına girdiğin zaman etki etmeyen başlayan basınç nedir? Su altında ne solursun nasıl hayatta kalırsın? 40 metreye hava soluyarak inebilir misin? Yoksa başka gaz mı lazım olur? 40 metrede 10 dakika durabildiğin gazla 20 dakika durabilir misin? 40 metrede 20 dakika durabildiğin gazla 30 metrede 20 dakika durabilir misin? 50 metreye indiğin zaman seni ne zehirler? Neden sanki yaradan yüz ya kulum demiş gibi indikçe daha da derine inmek istersin? Neden yüzeye birden zıplamazsın da yavaş yavaş aşama aşama gidersin?

Haa bir de, dalmadan önce davudi sesinle borozan gibi öterken yüzeye çıktığında kedi gibi miyavlama ihtimalin var mıdır? O derinde soluduğun havanın kısa süre ve kalıcı etkileri var mıdır?

Bunları açıklayan olursa ben de buraya adamakıllı bir şey yazarım.
İlhan üstad, yukarıda arkadaşlarımız istediğiniz dalgıçlık ile alakalı bilgileri belirtmişler, buna göre görüşlerinizi yani bu konu ile alakalı görüşlerinizi belirtebilir misiniz? Açıkcası merak ediyor ve önemsiyorum görüşlerinizi. Şimdiden Teşekkür ederim.

_________________
"Savaştan kaçınmak mümkün değildir, sadece düşmandan üstün olana kadar erteleriz. " Niccolo Machiavelli


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 26 Oca 2016, 16:40 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 12:26
Mesajlar: 2022
Yaş:
Alıntı:
İlhan üstad, yukarıda arkadaşlarımız istediğiniz dalgıçlık ile alakalı bilgileri belirtmişler, buna göre görüşlerinizi yani bu konu ile alakalı görüşlerinizi belirtebilir misiniz?
Belirtecektim ama sayın hds sen yazınca çok siyasi gönderme oluyor, okuyanın içine sinmiyor dedi. Kendisi yazacakmış. Ben de merak ediyorum ne yazacağını. Dalgıçlık da biliyor zaten, belki benden daha iyi yazar.

(Aslında ara ara yazıp taslağa kaydediyordum ama forum tekrar yüklenince maalesef taslaklar gitmiş, şimdi gözümde çok büyüyor tekrar yazmak)

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 26 Oca 2016, 17:25 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 02:28
Mesajlar: 5450
Yaş:
La havle!..

Yahu, bunca süsleyip püslemeye ne hacet? Bu dalgıçlık mevzusu galiba yine benden ve SOM füzesi konusunda çıkmıştı. Belirli menzillerin ötesine seyir füzesi ile gitmek dalgıçlık gibidir, sırtına iki üç tüp daha ekleyip 50-60-100 metre inemezsin, yamulursun, her derinlik için ayrı bir teknik gerekir, vs vs dediydim. @ilhan'ın hoşuna gitmiş demek ki. :roll:

Amerikalı endi GPS'ine güvenip, adeta batiskafla iner gibi binlerce km'ye füze atabiliyor. Ama SOM'un uzun menzile gidebimek için sadece büyük bir yakıt tankına değil, yedekli ve çoklu gdüm tiplerine ihtiyacı olduğuna bir değinme idi sadece.

Bu konu ile de ilgili olarak, 40'lı metrelere kadar rekreasyonel dalış teknik bilgin, teçhizatın ve idamanın ile dibini görmediğin yere körleme dalar isen seni yolarlar demeye getiriyor. Yanına aldığın hava bile seni zehirlemeye başlar, geri de dönemezsin vs vs diyor.

Dahasını da kendisi söyesin. Onun bir dolu ajandası vardır şimdi...


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 26 Oca 2016, 17:43 
Çevrimdışı
Yeni Üye

Kayıt: 07 Kas 2015, 13:41
Mesajlar: 287
Yaş:
PYD BM' den Cenevre için resmi davet aldı.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 26 Oca 2016, 19:52 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 30 Eki 2013, 03:09
Mesajlar: 720
Konum: Ankara
Yaş:
Bugün bir köşe yazısında pyd'li sayısının 47 bin olduğunu okudum. Bu sayının doğruluk oranı nedir?

_________________
Türkiye Türklerindir !


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 26 Oca 2016, 20:21 
Çevrimdışı
Yeni Üye

Kayıt: 07 Kas 2015, 13:41
Mesajlar: 287
Yaş:
Alıntı:
Bugün bir köşe yazısında pyd'li sayısının 47 bin olduğunu okudum. Bu sayının doğruluk oranı nedir?
IŞİD Terör Örgütü tiyatrosu nedeniyle gençler zorla silah altına alınıyor. Sayı doğrudur büyük ihtimalle.
Irak ve Suriye' de Kürtler tarafından ''özgürleştirilen'' yerler için, hatta bazılarında tek 1 Kürt bile olmayan hedef yerler şöyle bir mantık var;
Kürtler hem kendi inisiyatifi hem de köpekistan projesinin sahipleri tarafından silaha, ekipmana boğuluyor, organize ediliyor.
Daha sonra hava saldırıları da sağ olsun bir yerler alınıyor ve buradan Kürtler çıkmıyor.
Daha sonra 2 Arap, 2 Türkmen seçilip Kürtler bizi koruyor diye açıklama yaptırılıyor.

Bu basit adımlar Irak ve Suriye' den 2 parçanın yakında devlet olmasını sağlayacak.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 26 Oca 2016, 20:28 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 30 Eki 2013, 03:09
Mesajlar: 720
Konum: Ankara
Yaş:
Ne yalan söyleyeyim hiç tahmin etmediğim kadar yüksek bir sayı. Ama açıklamanız durumu özetliyor.
Bunlar sahiplerinin yanında tasmalarıyla gezerken sağa sola diş gösteren tipler, tasmayı bırakınca görecem ben onları.

_________________
Türkiye Türklerindir !


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 26 Oca 2016, 23:38 
Çevrimdışı
Yeni Üye

Kayıt: 07 Kas 2015, 13:41
Mesajlar: 287
Yaş:
Salih Müslim' in davet edilmediği söyleniyor. Neler dönüyor tam anlamadım.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2016, 00:34 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 29 Eyl 2014, 22:19
Mesajlar: 821
Yaş:
Alıntı:
Salih Müslim' in davet edilmediği söyleniyor. Neler dönüyor tam anlamadım.
Sanirim bizimkiler sert tavir ile biz yokuz deyince davetiyeyi geri cektiler. Simdi bunlara davet gelmedi diyen aslen bunlara bagli olan belirli gruplar ''biz geri cekildik'' diyor.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2016, 00:41 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 15 Tem 2012, 19:06
Mesajlar: 4484
Yaş:
Yahu bu Cenevre görüşmelerine sizce de fazla önem verilmiyor mu?. Buradan hiçbir sonucun çıkmayacağı net. Ne Rusya nede rejim zaten şuan bir çözüm istemiyor. Daha geniş bir alan ele geçirip Esat'lı bir geçiş peşindeler. Birde IŞİD Terör Örgütü yada nusra gibi en büyük örgütlerin olmadığı bir masadan anlaşma çıksa ne olur? 100 tane küçük örgütü toplasan nusra'nın bir şehirdeki eleman sayısı etmiyor. IŞİD Terör Örgütü'e girmiyorum bile adamlar devlet oldu.

Pyd durumu ise büyük ihtimal ile bu kurdukları paravan Kürt-Arap koalisyon örgütü adı altında katılacaklar.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2016, 00:49 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 18 Tem 2012, 02:38
Mesajlar: 5388
Yaş:
Alıntı:
Salih Müslim' in davet edilmediği söyleniyor. Neler dönüyor tam anlamadım.
PYD'ye davet gitti ama Salih Müslim yok. 2 kişi gidecek. 1'si Süryani diğeri Kürt. İkisi de yönetici konumunda ama PYD olarak değil de Demokratik bilmem ne birliği adı altında gidecekler. Adlarını unuttum.
Alıntı:
Bugün bir köşe yazısında pyd'li sayısının 47 bin olduğunu okudum. Bu sayının doğruluk oranı nedir?
PYD'nin kendi açıklamasıdır o. Güvenirliği tartışılır.
Alıntı:
Yahu bu Cenevre görüşmelerine fazla yük yükleniyor bence. Buradan hiçbir sonucun çıkmayacağı net. Ne Rusya nede rejim zaten şuan bir çözüm istemiyor. Daha geniş bir alan ele geçirip Esat'lı bir geçiş peşindeler. Birde IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü yada nusra gibi en büyük örgütlerin olmadığı bir masadan anlaşma çıksa ne olur? 100 tane küçük örgütü toplasan nusra'nın bir şehirdeki eleman sayısı etmiyor. IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü'e girmiyorum bile adamlar devlet oldu.
Kerry, 29 Ocak toplantısını nihai karar verilecek toplantı olarak gördüğünü ve amaçladığını söyledi. Ancak Nusra'nın terörist kabul edilmesi ve Ahrar'uş Şam'ın da dün toplantıya karşı olduklarını açıklamalarının ardından masada Muhalif olarak Ceyş'ül Şam'ı göreceğiz. Zehran ne kadar bu tür görüşmelere mesafeli olsa da yeni yönetici barış görüşmelerine daha sıcak bakıyor ve barış hedefliyor gibi.

Rus müdahalesinden önce her türlü barış görüşmesine koşturan Rejim, şimdi üstünlüğü ele alınca ''teröristlerle anlaşma yok!'' diyor. Keza Amerika Hariciyesi'nin zayıf olması hem İran hem de Rusya'nın çok işine geldiği için istediklerini alma peşindeler. Belki de Esad geçmek yerine kalıcı olduğu bir Rusya peşindeler.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2016, 13:40 
Çevrimdışı
Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 14 Mar 2016, 19:50
Mesajlar: 68
Konum: İstanbul
Yaş:
http://www.millirefleks.com/teror-haber ... 16601.html


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 36 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye