TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 25 Kas 2017, 14:17

Tüm zamanlar UTC+03:00


LoadingYeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 9 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Soğuk Savaş Yeniden
MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2015, 21:55 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 15 Tem 2012, 19:06
Mesajlar: 4484
Yaş:
Suriye'de ve Irak'ta başta ABD olmak üzere "ılımlı" muhalif destekçilerinin başarısız girişimleri sonucu Esat'ın bir türlü devrilmemesi. Bölgedeki Sünni kesim üstünde oluşturulan baskı, azınlık grupları arasındaki dengesizliklerin bir ürünü olan IŞİD Terör Örgütü 'in doğuşu ve bölgede adeta 3. bir devlet olarak çıkması. Kimsenin baş edemediği IŞİD Terör Örgütü'i fırsata çevirmek ve Esat'ı olmasa da bölgedeki çıkarlarını korumak ve IŞİD Terör Örgütü'den dönen savaşçıların dünyaya, özellikle Rusya'ya yayılmasını istemeyen bir Putin.

Hizbullah'ın IŞİD Terör Örgütü ile mücadelesinden dolayı batı'da bir anda beyaz atlı şövalye etkisi yaratması, İran'ın adeta baş tacı edilmesi başta İsrail ve Suudi Arabistan ve Arap Koalisyonunu birlikte hareket etmeye zorlarken. İran sadece Suriye'de değil, Yemen ve pek çok Şii nüfusu olan bölgede agresif şekilde güç savaşları başlatması.

Karışık bir siyasi ortamda ypg/btö 'nün yine batının kirli işlerini üstlenmesi üstüne ciddi çelişkiler içinde kalan ve tepkileri biraz geçte olsa veren bir Türkiye. Yeni hükumet ile İran ile olan rekabetin devam edeceği kesin gibi görünürken btö ve IŞİD Terör Örgütü ile mücadele için ise henüz net konuşmak zor. Suriye'ye Rusya müdahalesi ile gerilen Rusya ilişkileri ekonomik alana henüz çok yansımamışken ilişkiler tekrar rayına oturtulabilecek mi? İran tehdidi üstünden İsrail ile tekrar masaya oturulacak mı?

Ukrayna'da Batı'nın bir türlü Putin etkisini kıramaması ve bunun üstüne AB'nin daha agresif politikaları karşısında gelen Putin yumruğu ve AB'nin isteksiz olsa da İngiltere'nin peşine takılarak başlattığı ekonomik ambargo. Kırım ve ülkesinin doğu kısmını kaybeden ve vaatlerin gerçekler olmadığı gören AB yanlısı Ukraynalılar.

Dünya ekonomik düzeni Çin üstünde acımasızca değişirken, yeni çıkış kapıları arayan bölgede söz sahibi olmak için mercan alanlarını doldurarak üstler inşa eden ve batı karşıtlığı üstünden Rusya ile ortak olan Çin.

Dünya'nın pek çok yanında canlanan savunma ekonomisi ve artan silah siparişleri. ABD seçimlerinde artık Demokrat bir adayın kazanmamasını garantileyen Obama ve ABD'nin gelmiş geçmiş en kötü başkanı olarak tüm dünyada yürüttüğü kötü politikaları gelen yeni Cumhuriyetçi aday nasıl değiştirecek?

Sanırım artık herkesin kabul ettiği üzere 2. bir soğuk savaş dönemine girdik. Bu bağlamda yorumları ve değerlendirmeleri bu başlık altında paylaşabiliriz.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Soğuk Savaş Yeniden
MesajGönderilme zamanı: 05 Kas 2015, 00:41 
Çevrimiçi
Süvariler

Kayıt: 05 Ağu 2012, 14:49
Mesajlar: 3639
Yaş:
Ne Rusya ne de Çin'in ABD ile bir soğuk savaşa girecek gücü olduğuna inanmıyorum. Hele ki Çin okyanuslarda gemi dolaştırmak hariç daha uzun bir süre sıcak savaşa girecek durumda değil. Rusya ise her zaman olduğu gibi kriz bölgelerine askeri yardım hariç NATO ile savaşa giremez aynı şekilde ABD de sıcak savaşa girmez. Gürcistan ve Ukrayna ayrıca Suriye Rusya'nın arka bahçesi olduğundan asker çıkarması gayet normal sadece Gürcistan'dan daha kolay Doğu Ukrayna'yı işgal etti. Burada ülkedeki Rusların da etkisi büyük tabi ki. Sonuç itibariyle düşük yoğunluklu bir soğuk savaş hariç sıcak büyük bir savaş beklememek kaxım. ABD'yi kim yönetirse yönetsin şu an için yenilmez bir imparatorluk yok ekonomik kriz varmış , Çin yükseliyormuş , Putin v.b. hiç önemli değil. Daha uzun bir süre ABD sahneden inmez diğerleri de siperde kuyu kazar.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Soğuk Savaş Yeniden
MesajGönderilme zamanı: 05 Kas 2015, 04:27 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 25 Kas 2013, 04:23
Mesajlar: 336
Yaş:
Amerika'nın doğu avrupa ülkelerinde yaptığı asker ve silah sevkiyatlarının oranlarını tam olarak incelebileceğimiz bir kaynak varsa önümüzü görmek için iyi olurdu aslında, ona göre değerlendirme açısından bir fikir oluşur.Gözler Suriye'de iken doğu avrupa da olanları es geçmemek gerekir.Son zamanlarda Natodan gelen tepkiler Rusya ile askıya alınan askeri alandaki işbirlikleri soğuk savaş dönemlerinin ayak sesleri neden olmasın.Bu arada Rusya'nın Suriye ve Irak'ta yol kapması ve bunu açıkça dünyaya göstermesi bir mesajdır.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Soğuk Savaş Yeniden
MesajGönderilme zamanı: 05 Kas 2015, 07:28 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 27 Tem 2012, 19:22
Mesajlar: 1311
Yaş:
Umarım soğuk savaş olmaz. Zaten fazlasıyla üstün teknolojilere hakimler. İyice ulaşılmaz boyutta fark oluşur.

Soğuk savaş zamanı durumlarını bilmiyorum lakin sanki Rusya'nın pek soğuk savaş yaşayacak ekonomisi yok gibi duruyor. Hatta belkide soğuk savaş ekonomi alanında yaşanıyor.Abd 'nin Uydu ülkeleri araplar petrol üretimini arttırıp resmen Rusya'yı krize soktu.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Soğuk Savaş Yeniden
MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2016, 08:52 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 27 Tem 2015, 15:42
Mesajlar: 386
Konum: Ankara
Yaş:
Dün Baltık Denizi üzerinde bir Amerikan RC-135 Keşif Uçağı, Rus Su-27 tarafından taciz edilmiş.

7,14 Nisan tarihlerinde yine Baltık Denizi'nde ve 23 Nisan'da da Japonya'nın kuzeyinde Ohotsk Denizi'nde Su-27'ler ve RC-135'ler arasında benzeri olaylar yaşanmıştı. 21 Nisan'da ise Kamçatka Yarımadası'nın doğusunda Ruslar Mig-31 ile bir P-8 Poseidon'a önleme yapmışlar.

Bu tür tehlikeli yakınlaşmalar sıklaştı. F-22'lerin Avrupa turu ise devam ediyor. Son olarak Litvanya'da idiler.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Soğuk Savaş Yeniden
MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2016, 21:59 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 16 Tem 2012, 00:14
Mesajlar: 81
Yaş:
Ruslar her ne kadar "Sovyetler dönüyor" hayaliyle hareket etseler bile ne askeri ne ekonomik olarak SSCB gibi ABD'ye kafa tutabilecek bir güç değiller. Ellerindeki SSCB den miras binlerce Nükleer füze, birazda başlarındaki adamın deli olması sebebiyle kimse sesini çıkarmıyor. Onlardan bundan güç alıp her seferinde biraz daha ileri gidip eski günlerine döndüklerini sanıyorlar. Suriye sınırında bizi taciz ettikleri yetmiyor Avrupa hatta ABD uçak ve gemilerini bile taciz ediyorlar. Obama sonrası Cumhuriyetçi bir ABD başkanı gelirse görürüz bakalım bu tacizlere ne şekilde karşılık verilecek!

Rusya Soğuk Savaş günlerini dönecek güçte olsaydı uçaklarını düşürmemizden kısa süre sonra cevap olarak bizim uçağımızı düşürürdü, bizim hava sahamızda olsa bile yapardı bunu!


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Soğuk Savaş Yeniden
MesajGönderilme zamanı: 03 May 2016, 08:06 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 01 Eki 2013, 02:31
Mesajlar: 262
Yaş:
Alıntı:

Rusya Soğuk Savaş günlerini dönecek güçte olsaydı uçaklarını düşürmemizden kısa süre sonra cevap olarak bizim uçağımızı düşürürdü, bizim hava sahamızda olsa bile yapardı bunu!
Yapilana acik sekilde cevap veren fazla ulke kalmadi artik.

Bknz. BTÖ Suriye koluna verilen destek.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Soğuk Savaş Yeniden
MesajGönderilme zamanı: 04 May 2016, 17:10 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 03 May 2015, 17:32
Mesajlar: 581
Yaş:
Rusya meselesini biraz daha iyi araştırmak gerek. Son yıllarda bizim insanımız biraz oldu bittilere alıştı. O yüzdendir ki en ileriyr baktığımızı düşündüğümüz zaman bile aslında herşeyi bugüne göre yorumluyoruz. Bir diğer sorunumuz her zaman karşı cepheyi küçümsemek oluyor. Bunu en çok dış siyasette yapıyoruz ve sayan var mı bilmiyorum ama yediğimiz tokatlarında yenilir yutulur tarafı kalmadı. Bu oldu bittici ve en ilerici düşüncesi maks. 2 yıl sonraya ( o da belki ) dayanan yapıyla işimiz zor.

Buna Soğuk Savaş denebilir mi? Tam anlamıyla cevap vermek zor, küresel sermayenin bu kadar göbekten bağlı olduğu bir dönem de artık kesin çizgilerle bloklar oluşmayacaktır diye düşünüyorum. Fakat gerek Rusya gerekse Abd liderliğinde vekâlet savaşları uzun yıllar devam edebilir. Şuana kadar Abd ve Ab kesimi sahada Rusya ve İran kesimine çok sert bir cevap verebilmiş değil. Gelecektede bunu kısa vadede yapabileceklerini sanmıyorum. Abd binlerci km ötede oluşunun rahatlığı ile biraz daha fevri davranabiliyor zaman zaman fakat Ab toplumları özellikle son saldırılardan sonra " O youtube'da izlediğimiz adamlar bize çok uzak değiller" dediler.

Ve mülteci krizinde de açıkça gördük ki Ab toplumları ellerinde ki imkanı asla paylaşma yada kaybetme gibi bir düşünceye açık değiller. Sahip olduklarını biraz kaybettikleri an da Hükümetin canı cehenneme diyerek devasa toplu reaksiyonlar verebilirler. Bir diğer yanda Arap, Acem ve Avrupa'nın itilmiş halkı slavlara baktığımızda iş değişiyor. Özellikle Rusya halkının yaşadığı ekonomik çöküş ve karmaşanın henüz unutulmamış olması onları biraz daha gözü kara yapabiliyor. Bireyinden toplumuna kadar her canlı kaybedebilecekleri kadar korkmaktadır diye düşünüyorum.

Özetle, eğer orta ve uzun vadede işler karışır ve vekalet savaşlarından farklı bir boyuta geçerse her hâlukar da Avrupalılar bundan en fazla etkilenenler olacaktır. İşin askeri boyutuna çok değinmedim çünki her savaşın kendi hikâyesi olduğuna inanırım. Ve şimdiye kadar masaya oturup teçhizat listelerini yan yana koyarak en güçlünün seçilip galip ilân edildiği savaş görmedim.

_________________
''Birnam ormanı dunsinane'e gelmiş, gelsin;
hasmım bir kadından doğma değilmiş, olmasın;
dövüşeceğim sonuna kadar!''

William Shakespeare/ Macbeth


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Soğuk Savaş Yeniden
MesajGönderilme zamanı: 05 May 2016, 02:14 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 12 Eyl 2014, 20:18
Mesajlar: 1021
Yaş:
Alıntı:
Buna Soğuk Savaş denebilir mi? Tam anlamıyla cevap vermek zor, küresel sermayenin bu kadar göbekten bağlı olduğu bir dönem de artık kesin çizgilerle bloklar oluşmayacaktır diye düşünüyorum. Fakat gerek Rusya gerekse Abd liderliğinde vekâlet savaşları uzun yıllar devam edebilir.
Anahtar kelimeler buralar. Bu soğuk savaş önceki gibi teknoloji yarışı, nükleer yarış tarzında bir şey olmayacaktır. Bu vekalet savaşları çok daha uzun yıllar sürecek, bloklar burada karşı karşıya gelecektir. Yoksa işin nükleer silah geliştirmesi, devasa askeri projelerin yarıştırılması olayı bitti. ABD'nin teknoloji geliştirmede ki üstünlüğü tüm dünya tarafından kabul edilmiş durumda, o bütçeye yetişebilecek devlette olmadığına göre boşu boşuna Sovyetler gibi bütçenin %30'unu savunmaya harcamaya gerek yok. Ben uzun yıllar daha devletlerin direk birbirleri ile savaşacağına inanmıyorum. Birileri ipleri koparıp dünyayı uçuruma sürüklemediği sürece (Trump başkan olursa her şeyi beklerim o deliden) vekalet savaşları üzerinden bu çekişme sürecektir. Tek temennim uzay araştırmaları alanında yetkin tüm dünya kurumlarının bu işte ortak çalışabilmesi. Söz konusu insanlığın geleceği olunca milliyetlerin pek önemi kalmıyor.

_________________
Bize başlarda vatanımızı korumak için savaştığımızı söylediler,bir süre sonra karşımızdakilerinde aynısını yaptığını farkettik

Resim


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 9 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye