TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 24 Eyl 2017, 15:09

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 433 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 15 6 7 8 9 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Türk Hava Yolları(THY)
MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 03:51 
Uzaklaştırıldı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Artık 7-8 bin lira para değil doların durumuna bakılırsa gayet makul bir maaş.
Cidden ne yazacağımı bilemedim :? Şaka bile olsa ortam birden buz keser yani o derece.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 04:04 
Üye

Alıntı:
Rusya ile aramızı bozmazsak, terör ve güvenlik risklerini de biraz minimize edebilirsek, önümüzdeki yaz turizmde ciddi patlama yaşanabilir. Bu durum hareketlenmeye sebep olacaktır.
Rusya'nın durumu çok kötü yoldaş. Her türlü azalır gelen. Halkın 4/1'i yoksulluk sınırına kadar gerilemiş durumda. Ekonomik olarak iyi durumda olanlar zaten Türkiye'ye gelmiyor. Arkadaşlarım genelde İspanya-İtalya veya güneydoğu asyaya gidiyor. Bize orta-ortaaltı kesim geliyor yani. Onlarda gittikce azalıyor. Ruble feci durumda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 04:26 
Süvariler

Ailede Ukraynalı gelinimiz var tartışmayalım istersen :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 05:02 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Türkiye de 7-8 bin TL maaş makul ve normal öyle mi ??
Dolar öyle oldu gümüş böyle oldu hikaye...

Bu ülkede Gsmh belli, kişi başı gelir belli, asgari ücret belli..
Şimdi çıkıp 7-8 bin çok normal derseniz komik olur.

7-8 bin TL maaş alan hangi sektör var ?
Adam mühendis oluyor o parayı alamıyor. Kalifiye personel o paralara zor ulaşıyor
Uçak içinde portakal suyu dağıtan çıkışlar orada burada diyen garsonun o paraları alması normal mi
Madem hiç bir iş yapılmadan kazanılan kolay para, buyurun yarın başlayın. Bi' kabin memurları mı akıllı?

Kabin memurları, her uçuşta onlarca, yüzlerce insanın düzeninden, güvenliğinden sorumlu insanlar. Çalışma saatleri sebebiyle sağlıklı bir aile kuramıyorlar, 40 yaşına geldiklerinde çok büyük bölümü işi bırakıyor ailevi nedenler ve sağlık sorunları nedeniyle.

Mevzu neden kabin memurları yahut pilotlar çok maaş alıyor değil, neden diğer meslek erbapları hak ettikleri maaşı alamıyor. Kabin memuru maaşı aşağı çekilince THY'de her şey düze mi çıkacak?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 05:36 
Üye

Alıntı:
Ailede Ukraynalı gelinimiz var tartışmayalım istersen :)

Ukraynalı ama Rus değil. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 09:43 
Site Başkanı

Alıntı:
Türkiye de 7-8 bin TL maaş makul ve normal öyle mi ??
Dolar öyle oldu gümüş böyle oldu hikaye...

Bu ülkede Gsmh belli, kişi başı gelir belli, asgari ücret belli..
Şimdi çıkıp 7-8 bin çok normal derseniz komik olur.

7-8 bin TL maaş alan hangi sektör var ?
Adam mühendis oluyor o parayı alamıyor. Kalifiye personel o paralara zor ulaşıyor
Uçak içinde portakal suyu dağıtan çıkışlar orada burada diyen garsonun o paraları alması normal mi
Madem hiç bir iş yapılmadan kazanılan kolay para, buyurun yarın başlayın. Bi' kabin memurları mı akıllı?

Kabin memurları, her uçuşta onlarca, yüzlerce insanın düzeninden, güvenliğinden sorumlu insanlar. Çalışma saatleri sebebiyle sağlıklı bir aile kuramıyorlar, 40 yaşına geldiklerinde çok büyük bölümü işi bırakıyor ailevi nedenler ve sağlık sorunları nedeniyle.

Mevzu neden kabin memurları yahut pilotlar çok maaş alıyor değil, neden diğer meslek erbapları hak ettikleri maaşı alamıyor. Kabin memuru maaşı aşağı çekilince THY'de her şey düze mi çıkacak?
3.gün istifa eder çekilicek meslek değil der bırakır bana kalırsa.

Havacılık ve onun hizmet sektörünü anlamayıp aldıkları maaşlar hakkında bilmeden konuşulmasıda ayrı bir ironi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 11:08 
Üye

Hizmet sektöründe ben yıllarca çalıştım, hem de turizm. Bilen biri olarak söylüyorum o maaş çok fazla.
Hatta kabin memurluğu falan yapan tanıdığım kişiler de var, vasıfsızdan hallice. Aile kuramıyomuş şudur budur olaylarını geçin hocam, sen 8-5 işine giderken o da 8-5 uçuyo diyelim, öyle hergün yurtdışıdır afrikadır falan yok.
Üstüne birde mesela Thy deki aşçının maaşı taş çatladı 6000 civarı, hostes 7000 e çıkıyosa kesinlikle çok fazla.
Bu ülkede öğretmen olmuş adamın kuru maaşu 2650, doktor olmuş adamın kuru maaşı 4000 civarında iken hostesin kuru maaşının 5000 olması evet çok, üstüne bu durumun sadece Thy de olması da çok, diğer firmadaki hostesler açlık sınırında mı yani o maaşla.
Milletin geliri gideriyle ilgili konuşmayı hiç sevmem ama o durum hakaten felaket.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 11:16 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Hangi kabin memuru 7000 TL alıyor alıyor allahaşkına bir yazıverin. Mesleğe yeni başlamış bir kabin memurunun maaşı 2500 TL. Yazı ile yazayım İKİ BİN BEŞ YÜZ TL.

THY'de 3000-4000 aralığında. O da bildiği dil, meslekteki geçirmiş olduğu süre ve tecrübesine göre değişir. Gidipte 20 yıldır hostes olan birisinin aldığı son maaşı ile kıyaslarsanız olmaz o iş.

Görende hostes olan meslekteki ilk ayında 7000 TL maaş alıyor sanacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 11:44 
Uzaklaştırıldı

İngilizce öğretmenliği mezunu , atanamayınca THY sınavlarına girip kabin memuru oldu.
Geçen konut kredisi için başvuru evraklarını bana gönderdi. Birebir maaş bordrosunu vs elimden geçti.
Resmî THY IK kaşeli imzalı maaş bordrosunda yazan rakam öyle 3-4 binden çok fazla.
Yatı parası yol harcırahı vs bir sürü ek gelirler var.

Yolcu güvenliğinden sorumlu vs bunlar işin goygoyu.Tek sorumlu mesul kaptandır.kabin memuru resmî olarak bir sorumluluğu yok. Uçak kalkmadan meşhur tiyatrosunu yapar, ikram dağıtır toplar o kadar.

6-7 bin alacak kadar kalifiye değillerdir. Çoğunun yabancı dil seviyesi yerlerde,belli yaşa gelince istifa edeni felan da yok. Kabin Amiri sınavını kazanamazsa yer kadrosuna belki geçer ama hiç biri kendi isteği ile yere geçmez maaş düşüyor o zaman...

Aile kuramıyor felan bunlar şehir efsanesi. O zaman asker ,polis,şehirlerarası otobüs şöförü de aile kuramıyor diye çıksın ortaya. Bu mantıkla sadece 8-5 çalışan memurların aile kurması mı gerekiyor.

Sen şirket olarak zarar ediyorsan öncelikli olarak personel istihdamına da bakacaksın.
Pgs'de kabin memuru 3 bin TL alırken sen 5.5-6 bandında para verirsen sırtındaki kambur artar..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 12:19 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Yakın arkadaşım kabin memuru 3 senedir.
İngilizce öğretmenliği mezunu , atanamayınca THY sınavlarına girip kabin memuru oldu.
Geçen konut kredisi için başvuru evraklarını bana gönderdi. Birebir maaş bordrosunu vs elimden geçti.
Resmî THY IK kaşeli imzalı maaş bordrosunda yazan rakam öyle 3-4 binden çok fazla.

Yolcu güvenliğinden sorumlu vs bunlar işin goygoyu.Tek sorumlu mesul kaptandır.kabin memuru resmî olarak bir sorumluluğu yok. Uçak kalkmadan meşhur tiyatrosunu yapar, ikram dağıtır toplar o kadar.

6-7 bin alacak kadar kalifiye değillerdir. Çoğunun yabancı dil seviyesi yerlerde,belli yaşa gelince istifa edeni felan da yok. Kabin Amiri sınavını kazanamazsa yer kadrosuna belki geçer ama hiç biri kendi isteği ile yere geçmez maaş düşüyor o zaman...

Aile kuramıyor felan bunlar şehir efsanesi. O zaman asker ,polis,şehirlerarası otobüs şöförü de aile kuramıyor diye çıksın ortaya. Bu mantıkla sadece 8-5 çalışan memurların aile kurması mı gerekiyor.

Sen şirket olarak zarar ediyorsan öncelikli olarak personel istihdamına da bakacaksın.
Pgs'de kabin memuru 3 bin TL alırken sen 5.5-6 bandında para verirsen sırtındaki kambur artar..
Yan gelirleri değil, aldığı net maaşı söyleyeceksin. Fazla mesai, yol harcırahı zart zurtu maaşa katamazsınız. Öyle maaş hesaplanmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 12:19 
Site Başkanı

Onların geri ödemeleri olduğunu biliyorsundur sanırım ?

Yani 7000 tl verilmesi demek maaşı 7000 tl olması demek değil yurtdışında kaldıkları süre içerisinde onların otele ve yemeğe ödedikleri paralardır.

Onun dışında elinde kalırsa tutabilir.Veya örneğin Amerika uçuşu var nereye gidiyor Newyork a diyelim orda ailesi yaşıyorsa o parayı tutabilir.Onun dışında rezervasyonunu herşeyini ödemek zorundadır.

Artı 7000 tl net maaş alanlar kıdemli kabin şefleridir ki onlarda 15-25 yıl aralığında kabin şefliği yapan kişilerdir.

Dediğim gibi o konuda skalaları THY belirler hem 7000 tl maaş verip hemde üstüne yolunu konaklamasını yemesini içmesini karşılamaz sadece gittiği yeri hesaplar o parayı bankaya yatırır.

Yoksa 7000 tl maaş olsa 1 senede altına passat çeker bu insanlar.Ben bir tanesinde bile kalbur üstü araba görmedimki o kadar dünyayı dolaşıyorum onlarla.

Edit:Bu arada kabin memurlarının eğitimine laf etmeden önce aşağıda verdiğim videoyu izle ve havacılık hizmetleri ile ilgili yeterli bilgiye ulaştığında yorum yapman daha sağlıklı olur.

https://www.youtube.com/watch?v=ddi0llbiYSo

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 12:31 
Akıncılar

Uçağın motoru arıza verir, kaptan uçağı bir nehire indirir; iniş takımı açılmaz, kaptan uçağı piste gövde üstü indirir.

"Slide" tabir edilen tahliye elemanlarını "arm" etmemişseniz bunlar kapı açıldığında şişmez; kanat üstü acil durum çıkışına yaşlı bir yolcu oturursa kapıyı açamaz; yolcular hızla hareket emezler; çok hızlı hareket eder birbirlerini ezerler veya bir yolcu valizini almaya çalışır koridoru tıkar.

İkinci paragraftaki tüm ihtimallerde bu işin eğitimini almış host ve hostesler, yolcuların çoğunun tahliye edilerek yaşaması ile yavaş hareket ederek ezilmesi, yanması vb. şekilde ölmesi arasındaki farktır.

Meşhur tiyatrosunu yapan, ikram dağıtıp boşları toplayan PANAM hostesleri sanıyorum otuz yıl kadar önce tedavülden kalktılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2016, 14:28 
Üye

Yere indirilen uçaklardan, A330-200'lerin hepsini Antalya'ya indirdiler, hava limanı müsaitliği diyebilirsiniz ama, işin bir de korozyon faktörü var.
THY'nin A330-200 filosunun çoğu lease edilmiş uçaklar ve şu an yerde, seneye eski Skymark'ın 7 tane A330-300'ü gelecek ve şu an koltuk modifikasyonu yapılıyor bu uçakların, muhtemelen, A330-200'lerin önemli kısmı lease şirketlerine geri gönderilecek; uçağın sahibi, Nasrettin hocanın kazan öldü fıkrasındaki gibi, senin uçağın korozyona uğradı dediğinizde, bu uçakları geri alacak mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Şub 2017, 21:36 
Süvariler

http://www.airlinehaber.com/turk-hava-y ... -acikladi/
Alıntı:
TÜRK HAVA YOLLARI ZARAR AÇIKLADI
Türk Hava Yolları , Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na geçici vergi beyannamesini sundu. Gelir İdaresi Başkanlığı’na sunulan beyannamede Türk Hava Yolları, 2016 yılının 4.döneminde 6.5 milyar TL zarar açıkladı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2017, 03:21 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

31 ocak günü Ukrayna'ya gittim daha önce hiç görmediğim kadar boştu dış hatlar terminali döndüğümde de durum aynı idi.2 ay sonra tekrar bakacağım durum aynı mı bakalım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2017, 20:32 
Akıncılar

Antalyadan uçakları çekmeye başladık. Yaz sezonuna tüm uçaklar uçacak.

Borajet daha fazla kendi ayakları üstünde duramayınca, tüm uçakları (3 Embraer) THY bünyesinde Wetlease (kendi ekip/dispeçi ile) kiralık uçacak.

DOCO ile işler sallantıda, personelin çoğunu işten çıkardılar. İkram şirketinin değişme ihtimali var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2017, 00:00 
Üye

Antalyadan uçakları çekmeye başladık. Yaz sezonuna tüm uçaklar uçacak.

Borajet daha fazla kendi ayakları üstünde duramayınca, tüm uçakları (3 Embraer) THY bünyesinde Wetlease (kendi ekip/dispeçi ile) kiralık uçacak.

DOCO ile işler sallantıda, personelin çoğunu işten çıkardılar. İkram şirketinin değişme ihtimali var.
İlk 2 ayda toplam taşınan yolcu sayısında düşüş vardı, yaz için beklenti pozitif yönde mi?
Ki son 2 777 yolcu uçağı siparişi, kargo uçağına çevrildi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2017, 00:56 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

En son Hun_Alpha tarafından 23 Mar 2017, 01:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
İmla.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2017, 21:54 
Akıncılar

Alıntı:
İlk 2 ayda toplam taşınan yolcu sayısında düşüş vardı, yaz için beklenti pozitif yönde mi?
Ki son 2 777 yolcu uçağı siparişi, kargo uçağına çevrildi.
Kargoya talep çok. :D temiz para...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2017, 18:29 
Süvariler

Kargoya talep çok. :D temiz para...
Kargo demişken, neden kargo taşımak için A400M - C130 veya C5 gibi büyük kargo uçaklarını sivil olarak kullanımı düşünülmüyor? Maliyetleri çok fazla mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2017, 18:36 
Akıncılar

Paris-Dakar rallisine katılmak için yapılmış bir Kamaz arazi kamyonu ile FedEx'in İstanbul'da mal dağıtması gibi Hocam sorduğun.

Askerileştirmek büyük yük.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2017, 18:47 
Süvariler

Teşekkürler hocam. Az önce kontrol ettim B. 777F'in kargo kapasitesi muazzammış gerçekten. Askeri kargo uçaklarının o maliyetlere düşmesi de imkansız tabii.

Başa dön

Mesaj Başlığı: Türk Hava Yolları(THY)
MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2017, 14:26 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bir hafta önce Prag'dan İstanbul'a THY ile geldim. İzlenimlerimi aktarmak istiyorum. Göze ilk çarpan ikram sıkıntısı. Geçen Eylül ayında Prag'a gitmiştim. Bildiğiniz yemek vermişlerdi. Uçakta aşçı falan vardı ve çıkarken insanlara umarım beğendiniz diyordu falan filan. Geçen çarşamba yaptığım uçuşta ise bir kek sandviç meyve suyu ile geçiştirdiler. Aynı durum yurt içi uçuşlarda da geçerli. THY eskiden kutu içerisinde sandviç ile birlikte tatlı salata gibi şeyler içeren bir paket sunuyordu. Şimdi sandviç meyve suyu ile geçiştiriliyor. Bu durum şirketin ettiği zararın bir yansıması mı yoksa ikram şirketi ile ilgili problemler mi var? Sorular sorular...

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2017, 14:38 
Üye
Kullanıcı avatarı

Bende geçtiğimiz cumartesi sabah 05-55 Adana-İstanbul yaptım. Bırakın sandviç i , ikramı kek ve çay ile geçiştirdiler. Sormazsan su bile vermiyorlar. Eskiden sabah uçuşlarında kahvaltılık bir şeyler ikram edilirdi, şimdi açlığı bastırsın diye bol şekerli kek... Belki de Ramazan diye geçiştirdiler bilmiyorum. Ama bildiğim şu an için iç hatlar da en iyisi Borajet. 20 kg bagaj kapasitesi, 2 li geniş koltuklar, akşam uçuşlarında dürüm kebap ikramları vs. vs...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2017, 14:42 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bende geçtiğimiz cumartesi sabah 05-55 Adana-İstanbul yaptım. Bırakın sandviç i , ikramı kek ve çay ile geçiştirdiler. Sormazsan su bile vermiyorlar. Eskiden sabah uçuşlarında kahvaltılık bir şeyler ikram edilirdi, şimdi açlığı bastırsın diye bol şekerli kek... Belki de Ramazan diye geçiştirdiler bilmiyorum. Ama bildiğim şu an için iç hatlar da en iyisi Borajet. 20 kg bagaj kapasitesi, 2 li geniş koltuklar, akşam uçuşlarında dürüm kebap ikramları vs. vs...
Dürüm veriyorlar mı yahu? Ben sevdim bu işi. :mrgreen:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2017, 14:51 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Almanya seyahatim de Thy ile yolculuk yaptım çok memnun kaldığımı söyleyemem özellikle uçak temizliği konusunda.Geniş gövdeli uçak olması epey hoşuma gidiyor ama. Ukrayna uçuşlarımda genelde Atlas ile yolculuk yapıyorum fiyat avantajından ötürü hataları gözüme çok çarpmıyor diyebilirim.9 temmuzda tekrar Ukrayna'ya gideceğim fakat bu sefer Thy kullanacağım bakalım nasıl olacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2017, 16:24 
Üye
Kullanıcı avatarı

Dürüm veriyorlar mı yahu? Ben sevdim bu işi. :mrgreen:
:lol: hocam dürüm dediysem bizim Adana kebap kadar devasa değil, gavurların "wrap" tarzı, ambalajlanmış(günlük), sıcak ve gayet leziz bir et dürüm veriyorlar.

3 aşağı 5 yukarı boyutu eklediğim görseldeki gibi.

Resim

Sabah erken saatte ya da gece geç saatlerde ki uçuşlarda veriyorlar mı bilmiyorum. O uçuşlarda genelde daha hafif tarzda kahvaltılık yada sandviç verilebiliyor. Ama gün ortası ve akşam uçuşlarında dürüme devam. 2 yıldır böyle(daha evelini bilmiyorum ilk borajet deneyimim 2 sene önce oldu, en son 3 ay önce bindim).

Birde bir şey soracağım. Bizim Türk şirketlerinin yurtdışı seferlerinde kullandığı uçaklar B737-800 tarzı 3+3 6 lı koltuk düzeni mi yoksa emiratesin kullandığı 777-300 tarzı 3+4+3 toplam 10 lu koltuk düzeni kullanılan, tek katlı çift motorlu uçaklar da var mı?

Şu tarz kabinden bahsediyorum

Resim

Hayatımda 1 kere yurtdışı uçuşu nasip oldu, genelde meslek icabı gemi ile gider gelirim. Emirates ekonomi sınıfı ile Durban-Dubai, Dubai-İstanbul uçuşu yaptım. Uçakları ve verilen hizmet gayet hoş. Koltuklarda ekran ve playstation kolu gibi kablolu(30-40 cm uzayabiliyor) kollar mevcut. Ekrana bu kollardan komut verip oyun vs. oynayabiliyorsunuz. Hatta kod isteyip uçaktaki diğer yolcular ile yada varsa arkadaşınız ile multiplayer oyun oynayabiliyorsunuz. Aktarmalı uçuşlarda havaalanında 1 öğün yemek ve 1 saat bedava wi-fi hizmeti veriyor. En güzeli de uçak tabanında teker hizasında ve yeke üstünde kamera mevcut. Pencereye gerek kalmadan tabanda ki kameradan aşağıda ne var ne yok görebiliyorsunuz. Yeke üstündeki kameradan da uçak boydan boya görünüyor, iniş ve kalkışlara canlı tanık olabiliyorsunuz. First class ve business i saymıyorum bile onlara ağzım açık kaldı. First class kısmından biniyorsun geriye doğru sınıf düşüp haliyle koltukların kalitesi de düşüyor. Gerilere doğru ilerledikçe şirketimin ucuzculuğunu da hesaba katarak aklımdan " Galiba bizi kargo bölümünde taburede falan oturtacaklar " diye düşünmedim değil. Sağolsunlar bizi insan yerine koyup ekonomi sınıfı almışlar. Zaten emirates almasının sebebi ise thy nin Güney Afrika' dan direk Türkiye uçuşunun sadece salı günü olması dolayısı ile otel masrafına girişmek istememesi.

Neyse çok uzattım. Sormak istediğim o çok övündüğümüz, her ortamda bağrımıza bastığımız THY de bu tarz hizmetler mevcut mu?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2017, 16:52 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

:lol: hocam dürüm dediysem bizim Adana kebap kadar devasa değil, gavurların "wrap" tarzı, ambalajlanmış(günlük), sıcak ve gayet leziz bir et dürüm veriyorlar.

3 aşağı 5 yukarı boyutu eklediğim görseldeki gibi.

Resim

Sabah erken saatte ya da gece geç saatlerde ki uçuşlarda veriyorlar mı bilmiyorum. O uçuşlarda genelde daha hafif tarzda kahvaltılık yada sandviç verilebiliyor. Ama gün ortası ve akşam uçuşlarında dürüme devam. 2 yıldır böyle(daha evelini bilmiyorum ilk borajet deneyimim 2 sene önce oldu, en son 3 ay önce bindim).

Birde bir şey soracağım. Bizim Türk şirketlerinin yurtdışı seferlerinde kullandığı uçaklar B737-800 tarzı 3+3 6 lı koltuk düzeni mi yoksa emiratesin kullandığı 777-300 tarzı 3+4+3 toplam 10 lu koltuk düzeni kullanılan, tek katlı çift motorlu uçaklar da var mı?

Şu tarz kabinden bahsediyorum

Resim

Hayatımda 1 kere yurtdışı uçuşu nasip oldu, genelde meslek icabı gemi ile gider gelirim. Emirates ekonomi sınıfı ile Durban-Dubai, Dubai-İstanbul uçuşu yaptım. Uçakları ve verilen hizmet gayet hoş. Koltuklarda ekran ve playstation kolu gibi kablolu(30-40 cm uzayabiliyor) kollar mevcut. Ekrana bu kollardan komut verip oyun vs. oynayabiliyorsunuz. Hatta kod isteyip uçaktaki diğer yolcular ile yada varsa arkadaşınız ile multiplayer oyun oynayabiliyorsunuz. Aktarmalı uçuşlarda havaalanında 1 öğün yemek ve 1 saat bedava wi-fi hizmeti veriyor. En güzeli de uçak tabanında teker hizasında ve yeke üstünde kamera mevcut. Pencereye gerek kalmadan tabanda ki kameradan aşağıda ne var ne yok görebiliyorsunuz. Yeke üstündeki kameradan da uçak boydan boya görünüyor, iniş ve kalkışlara canlı tanık olabiliyorsunuz. First class ve business i saymıyorum bile onlara ağzım açık kaldı. First class kısmından biniyorsun geriye doğru sınıf düşüp haliyle koltukların kalitesi de düşüyor. Gerilere doğru ilerledikçe şirketimin ucuzculuğunu da hesaba katarak aklımdan " Galiba bizi kargo bölümünde taburede falan oturtacaklar " diye düşünmedim değil. Sağolsunlar bizi insan yerine koyup ekonomi sınıfı almışlar. Zaten emirates almasının sebebi ise thy nin Güney Afrika' dan direk Türkiye uçuşunun sadece salı günü olması dolayısı ile otel masrafına girişmek istememesi.

Neyse çok uzattım. Sormak istediğim o çok övündüğümüz, her ortamda bağrımıza bastığımız THY de bu tarz hizmetler mevcut mu?
Hocam Thy 777 gibi geniş gövdeli uçakları da epeyce kullanmakta fakat ağırlık dar gövde uçaklarda(Emirates'in filosu tamamı ile geniş gövdeli). Hangisine bineceğin ise hattın yoğunluğuna ve uzaklığına kalmış bir şey. İstanbul İzmir arasına defalarca kez a330 verildiğini duymuştum.Normalde Avrupa da bir çok hat dar gövdeli uçaklarla gerçekleştiriliyor ben a330-300 ile gidip gelmiştim. Uçak içi eğlence sistemlerine Thy de sahip(Hepsinde var mı bilmiyorum) fakat Emirates bu konuda defalarca kez ödül aldı hatta en son ödülünü 3 gün önce almış olması gerekiyor. Bu arada resimdeki uçak a380.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2017, 17:05 
Üye
Kullanıcı avatarı

Anladım hocam. Mesafeye göre uçak konduğunu tahmin ediyordum zaten, teyit ettirmiş oldum iyi oldu. Cevaplar için teşekkürler.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2017, 20:52 
Üye
Kullanıcı avatarı

THY B777-300ER Business Class Istanbul- Dubai uçuşu.

Yabancı bir turistin- iş adamının THY business uçuşu.

Yukarıda ki yazımda boşa atıp tutmuşum. Uzun mesafe dış hat uçuşu kaliteli ve konforlu görünüyor. Birde iç hatlara el atsalar...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2017, 22:09 
Üye

Yakın zamanda Kokpitaero'nun videosunu izlemiştim orada Hava yolu şirketlerinin çoğunun uçaklarda ikramları kaldırmaya başladığını anlatıyordu , ancak THY'nın buna uymadığını aksine uçaklarda yolculara yeni tatlar sunmaya devam ettiğini söylüyordu . Hocam yüklediğiniz video gibi çeşitli videolar var THY ile ilgili gayet güzel görünüyor açıkcası .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2017, 22:52 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Yakın zamanda Kokpitaero'nun videosunu izlemiştim orada Hava yolu şirketlerinin çoğunun uçaklarda ikramları kaldırmaya başladığını anlatıyordu , ancak THY'nın buna uymadığını aksine uçaklarda yolculara yeni tatlar sunmaya devam ettiğini söylüyordu . Hocam yüklediğiniz video gibi çeşitli videolar var THY ile ilgili gayet güzel görünüyor açıkcası .
Bizinıs'da uçarsanız doğrudur. Ama ekonomi sınıfında böyle şeyler göremiyoruz son dönemlerde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2017, 23:05 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Do&Co'da küçülmeye gittiler, kapanacağı konuşuluyor uzun süredir.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Haz 2017, 01:05 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Do&Co'da küçülmeye gittiler, kapanacağı konuşuluyor uzun süredir.
Şu meşhur uçan şef kovulmalarından sonra doco da olan arkadaşım istifa etmişti, geçenlerde konuşurken iyi ki fırsatını bulup ayrılmışım şuanda çok fazla kovulma ve sorun sıkıntı var diyor dert yanıyordu,

doco ya bişey olmaz hocam, çok büyük firma, asıl firma değil zaten thy ve doco'nun turkish doco diye ayrı bir yapılanmalı istanbul hub'lı firmaları var, sorun bu firma ve THY operasyonlarında,

Arkadaşın dediğine göre huzursuzluk hat safhadaymış, kısa vade de yavaşlama ve orta vadede de kimse ivmenin tersine döneceğini düşünmüyormuş personel arasında,

Özellikle yeni terminale geçildiğinde büyük bütün firmalar kendi ufak altyapı sistemlerini kurduklarında komple facia olacağı gibi bir sürü komplo teorilerinden bahsediyordu, eşide THY de kabin memuru ve durum o tarafta da aynı deniyor,

bir balon olduğundan yakında patlayacağından bahsediyorlar,

inşallah bu sözlerin hepsi kızgınlık ve sinirden ötegelen sözlerdir diyor, bütün kötü tahmin ve yorumlar boşa çıkar diye temenni ediyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Haz 2017, 02:52 
Üye

THY'nin B777-300 ER uçakları yanlış hatırlamıyorsam 3+3+3 dizilimine sahip, daha eski olan A330-300 uçakları ise 2+4+2 dizilimine sahip. Uçak içi eğlence sisteminde ise standardizasyon yok diyebilirim. Eğer bindiğiniz uçak yeni bir uçak ise eğlence sistemi de hem içerik hem de teknolojisi açısından gayet iyi durumda oluyor. Özellikle yeni alınan A321, B737 ve B777 modellerinin uçak içi eğlence kısmında bazı ünlü filmleri daha gişedeyken görebilme ihtimali var. Onun dışında film, dizi ve müzik çeşitliliği de tatmin edici seviyenin gayet üzerinde. Daha eski olan A330 ve A321 ile B737'nin eski modellerinde ise eğlence sistemi teknoloji olarak daha geri ve aynı zamanda dizi-film seçenekleri de daha kısıtlı.

Son olarak ise ben THY ile ilk yurt dışı uçuşumu dört sene önce yapmıştım ve verdikleri yemek ikramı orta halli bir restoran seviyesindeydi; hem yemeklerin lezzeti hem de aldığınız yemek miktarı olarak. Bunun dışında uçak kalkar kalkmaz fındık ya da lokum ikramı yapılıyordu. Geçtiğimiz yıllarda önce lokum ve fındık ikramları kalktı, daha sonra da verilen yemeğin niceliği ve niteliği düştü. Ancak yine de Avrupa'daki hava yolları sırasında ciddi bir rakibi var mıdır bilemiyorum. Yukarıda da belirtildiği gibi çoğu havayolları ikramlarını tamamen kaldırıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Haz 2017, 03:36 
Süvariler

THY'nin yemek ikramlarında son 3-4 yıldır Türk mutfağını tanıtıcı hamlelerle menülerini oluşturuyor olması güzel bir durum, köfteler kuru fasülye pilavlar, karnıyarıklar falan pek çok havayolu ikram menülerinden daha lezzetli. Ancak son 1 yıldır da bir kesinti söz konusu, özellikle kısa mesafelerde artık ekonomi uçanlara tost veriliyor, bazı hatlardan alkol servisi kaldırılmış, olanlarda çeşitlilik azaldı. Son dönemde Ankara'dan hergün direkt uçtuğu için Lufthansa'yı tercih ediyorum, yemekler vasat sayılır, business tarafında bir tık daha iyi olmakla birlikte THY'nin businessta sunduklarının yanına yaklaşamaz. Ha Lufthansa'da güzel olan ne derseniz, THY teneke kutuda Efes veya Tuborg sunarken Lufthansa cam şişede mis gibi Bavyera birası Warsteiner veriyor. :)

Yine de 4-5 saate kadar olan uçuşlarda ikramdan önce uçuşun praktikliği (aktarmasız gidiş), saatleri ve fiyatı daha önemli bir etken benim için.

Bindiğim en berbat ikramlı havayolu ise Türkmenistan Airlines'tı. Zaten uçağa bindikten sonra kalkış öncesi hostese 10 dolar teklif ederek business tarafına geçtim, firmadaki genel kaliteyi varın siz düşünün. :)

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Haz 2017, 04:23 
Üye
Kullanıcı avatarı

Şu havacılık sektörünü anlayamadım gitti. El bagajında tırnak makası bile olsa uçağa sokmazlar, uçakta şarap tarzı alkollü içecekleri cam şişe ile servis ederler. Tırnak makası da kesici alet, cam şişe de. Üstelik cam şişe ile yaralama-öldürme potansiyeli daha yüksek. Bu ne çelişki böyle???

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Haz 2017, 12:42 
Süvariler

THY İkram konusunda gerileme dönemine girdi zararın getirdiği hizmette küçültme politikası bazı hatlar için ikramı "bu ne" seviyesine indirdi. Hem ikram şirketi olan Do&Co ile olan durum hem de tasarruf amaçlı düzenlemeler şuan ekonomi için süreci olumsuz yönde etkiliyor ne yazık ki.

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Haz 2017, 14:38 
Süvariler

Alıntı:
THY'nin yemek ikramlarında son 3-4 yıldır Türk mutfağını tanıtıcı hamlelerle menülerini oluşturuyor olması güzel bir durum, köfteler kuru fasülye pilavlar, karnıyarıklar falan pek çok havayolu ikram menülerinden daha lezzetli. Ancak son 1 yıldır da bir kesinti söz konusu, özellikle kısa mesafelerde artık ekonomi uçanlara tost veriliyor, bazı hatlardan alkol servisi kaldırılmış, olanlarda çeşitlilik azaldı. Son dönemde Ankara'dan hergün direkt uçtuğu için Lufthansa'yı tercih ediyorum, yemekler vasat sayılır, business tarafında bir tık daha iyi olmakla birlikte THY'nin businessta sunduklarının yanına yaklaşamaz. Ha Lufthansa'da güzel olan ne derseniz, THY teneke kutuda Efes veya Tuborg sunarken Lufthansa cam şişede mis gibi Bavyera birası Warsteiner veriyor. :)

Yine de 4-5 saate kadar olan uçuşlarda ikramdan önce uçuşun praktikliği (aktarmasız gidiş), saatleri ve fiyatı daha önemli bir etken benim için.

Bindiğim en berbat ikramlı havayolu ise Türkmenistan Airlines'tı. Zaten uçağa bindikten sonra kalkış öncesi hostese 10 dolar teklif ederek business tarafına geçtim, firmadaki genel kaliteyi varın siz düşünün. :)
Hocam 1. Warsteiner iğrenç bir biradır ve Pils biradır( bu durumda Efesi tercih ederim)

2. Westfalen dendir Bavyerada Pils üretilmez ve yabancılar dışındada içen olmaz.

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Haz 2017, 15:24 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

... mis gibi Bavyera birası Warsteiner veriyor. :)
Tükür hemen Bavyerada bile üretilmiyor o efes iç aynı :) Kölsch candır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Haz 2017, 18:19 
Süvariler

Biracılar toplanmış :) Bavyera değilse de Pils biraya yada herhangi bir türden biraya laf söyletmem. Efes'i tat olarak beğenmiyorum.

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Haz 2017, 18:26 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Paulaner ve Kranziskaner'i deneme fırsatı buldum Almanya'da harikalardı. İstanbul da ise Weihenstephan ve Erdinger tercih ediyorum genelde denemeyen varsa tavsiye ederim.Konunun dışına çok çıktık ama bira denince dayanamadım :lol: .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Haz 2017, 02:41 
Süvariler

@Muhendus Warsteiner e misgibi de Efesi beğenme, ayrıca yanına baharatlı yerfıstığı ile ....

Neyese madem oruçluk zamanındayız bilmeyenler için Biranın keşfedilişinin hikayesini anlatayım çünkü oruçla alakalı.

Bira Bavyeralı Keşişler tarafından oruçluk döneminde içmek için bulunmuş, Katolikler bizden farkı olarak Oruçluk zamanı Balık eti ve su tüketebiliyorlar (hatda et yemek için Keşişler kunduzu geçmişde Balık ilan etmişler ) Su doyurucu olmadığı için Suyun içine Şerbetçi otu ve arpa Maya gibi şeyler koyup Bavyera Birasının haline getirmişler (bir BiranIn içinde bir ekmekçilikmi kadar kalori olduğu söylenir), tabi Bira haline getirdikleri bu suyu Oruçluk zamanı içebilmek için bu suyun Papa tarafından onaylanması gerekiyor. Birayı Fıçıya koyup yazın sıcağında atarabasıyla Bavyeradan Romaya yoluyorlar. Biranın yazın sıcağında gıjgırmış haliyle Romaya gidene kadar nasıl bir tat alabileceğini tahmin edebiliyormusunuz bunu Papaya sunuyorlar ve Oruçluk zamanı içmek için onaylanmasını istiyorlar Papa bir yudum almış ve hemen tükürüp Tanrı şu pislik bavyeralıların cezasını versin bu pis şeyi içipde gebersinler demiş :lol: Ve böylece Biranın dünya üzerinde serüveni başlamış.
Kısa bir süre sonra Bavyerayı gezen bir Çek ülkesine gidince bavyerada gördüğü Birayı memleketinde satıp para kazanmak istemiş adam Çekcumhuriyetinin Pilsen şehirinde bu işe başlıyor ve Pils Birasıda böylece ortaya çıkıyor Çeklerin meşur Birası vardı Budweiser diye ama amerikalılar aldı bu arada amerikalılar birçok Alman markasını satın aldı.
@Dr. 911 Hocam Franziskaner ismi (mayalı biradır fena göbek yapar Erdingerde öyle ama iyidir ve kesinlikle şişelerde içmeyin ;) ) Weihnstephanın Birası olduğunu bilmiyordum Yogurt ve Süt olarak marketlerde satılıyor ama Bavyerada nerdeyse her Birahanenin ve Köyün kendi Bira markası var Weihnstephanın Birası olması gayet normal Bavyerada Bira Temel Gıdalara maddest olarak geçer .
Hatda 15 sene önce Renk AG ve MAN gitdiğimde Fabrikada Bira otomatı vardı birçok işyerinde Bira serbestdi ve neredeyse tüm işçiler Alkolikdi :lol: en son gitdiğimde hepsi kuzu gibi olmuş iş kazaları nedeniyle Bira yasaklandı.

Konuyu fena dağıtdım :)

THY Busnisde 2 defa uçmuşdum Kaliteli ufak şişelerde uçuşboyu Türk marka güzel Şarab sunumu yapıyorlardı. Hala Öylemi bilmiyorum.

@Sailordream Kölsch ayrı

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Haz 2017, 00:49 
Üye

http://www.kokpit.aero/thy-ikramda-zirvede

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Tem 2017, 11:04 
Süvariler

Yasak kalktı Türk Hava Yolları ilk yasaksız seferini bu sabah gerçekleştirdi.

http://www.bagimsizhavacilar.com/abdye- ... r-basladi/

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2017, 23:36 
Süvariler

THY neden Airberlin'e talip olmuyor acaba, bence işine çok yarayabilir :roll:

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2017, 12:15 
Süvariler

THY neden Airberlin'e talip olmuyor acaba, bence işine çok yarayabilir :roll:
Zaten bir talibi var Lufthansa ki Air Berlin'in borçları sebebiyle zaten ayakta durması için ciddi destek Alman hükumetince sağlanıyor THY bu işe el atarsa destek kesilir ki zaten Almanya'nın 2. büyük hava yolunu bize satmak konusunda ne kadar istekli olurlar tartışılır.

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2017, 15:56 
Süvariler

Alıntı:
Zaten bir talibi var Lufthansa ki Air Berlin'in borçları sebebiyle zaten ayakta durması için ciddi destek Alman hükumetince sağlanıyor THY bu işe el atarsa destek kesilir ki zaten Almanya'nın 2. büyük hava yolunu bize satmak konusunda ne kadar istekli olurlar tartışılır.

Parayi basan düdügü calar hocam.

Lufthansaya satmaya calisiyorlar fakat en iyi teklife vermeye mecburlar.

Ama THY Avrupanin Uzakdogu,Asya ve Amerika isini Airberlin üzerinden kaldirabilir.

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eyl 2017, 11:59 
Süvariler

Parayi basan düdügü calar hocam.

Lufthansaya satmaya calisiyorlar fakat en iyi teklife vermeye mecburlar.

Ama THY Avrupanin Uzakdogu,Asya ve Amerika isini Airberlin üzerinden kaldirabilir.
THY'de o paranın olduğu şüpheli, hem kendi büyümesi kaynaklı borçları hem de üstüne Air Berlin'in borç ve işletme maliyetleri sürdürülebilri olmayacaktır.

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2017, 21:33 
Üye

http://www.goklerdeyiz.net/turk-hava-yo ... ini-secti/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2017, 22:39 
Üye

777 ' den memnun değiller heralde.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 433 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 15 6 7 8 9 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: