TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 29 May 2017, 05:04

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 49 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: BMC Amazon
MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2016, 17:48 
Akıncılar

BMC DIMDEX-2016 fuarında AMAZON isimli bir aracını tanıtmış.
Şimdilik ''Zırh koruması, ağırlık, motor gücü vb.'' özellikleri hakkında fazla bir bilgi yok.
Dış görünüş olarak VURAN ile ortak çizgiler taşıyor.

Resim
İlk bakışta, yanlarda silah mazgallarının bulunmadığı, ön çamurluk içinde yer alan ekzost konumu ile araç yan kapıları altındaki büyük basamakları göze çarpıyor.

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: BMC Amazon
MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2016, 20:35 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

İsim bana göre güzel. Eski bir Anadolu halkının adı. Ama BMC konseptine uygun değil. Neden daha ortadoğusal bir isim koymadılar acaba? Batı pazarına girmek için olabilir mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2016, 21:14 
Üye

Heybetli bir araç gibi duruyor. Ejderin muadili olarak piyasaya sürebilirler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2016, 21:25 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

İsim bana göre güzel. Eski bir Anadolu halkının adı. Ama BMC konseptine uygun değil. Neden daha ortadoğusal bir isim koymadılar acaba? Batı pazarına girmek için olabilir mi?
Laz koysalar olmazdı, kolhis koyulsa kimze bilmezdi, Lazika'yı zaten Gürcü'ler kullanıyor. Amazon güzel olmuş güzel :)

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Nis 2016, 00:48 
Uzaklaştırıldı

TEM şubeye alınan hilux altyapısı olan şu doğan görünümlü şahin tipli araçların segmentinde olabilir mi?

En son HARP tarafından 01 Nis 2016, 00:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Her cümlenin sonuna 3 nokta koymaktan vazgeçmelisiniz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Nis 2016, 13:14 
Süvariler

Doğu Avrupalılar iyi bilir Amazonları, :) sizi gidi Gotlar, Vizigotlar. Amazonlara karşı sempati besleyen macar ,bulgar tarzı tarih bilinci olan bir ülkeye ihracat için yapılmıştır belki öyle bir ihale açan veya açacak olan ülke var mı son zamanlarda ? Amazonlar kuzey kafkasya ve orta karadeniz de yaşamış olan (Türklerden) İskitler den gelme bir olgudur. Anadolu değil yanlış olmasın. Bazı Avrupa ülkelerin de ise bu bilinç hala var diye biliyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Nis 2016, 13:46 
Yeni Üye

İskitler (Sakalar) Amazon halkı diye biliniyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2016, 22:53 
Süvariler

http://www.defensenews.com/articles/tur ... -for-qatar

Bu haberde 480 milyon usd karşılığında TSK'ya 35 adet Amazon tedarik edileceğinden bahsediliyor. Tanesi 13.7 milyon usd'ye denk geliyor. Bunun doğru olmadığına inanmak istiyorum...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2016, 23:07 
Süvariler

http://www.defensenews.com/articles/tur ... -for-qatar

Bu haberde 480 milyon usd karşılığında TSK'ya 35 adet Amazon tedarik edileceğinden bahsediliyor. Tanesi 13.7 milyon usd'ye denk geliyor. Bunun doğru olmadığına inanmak istiyorum...

"batch of 35 " yani 35 parti,grup demek istemiş olabilirler . 13m$ olur mu yahu tank mı alıyoruz

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2016, 23:50 
Üye

13M birde dolar. Yok yahu Abrams mı alıyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2016, 01:30 
Üye

480 milyon dolar olur mu Allah aşkına.Bir sıfır fazla yazılmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2016, 09:23 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2016, 12:43 
Akıncılar

Pastadan pay isteyen çok olunca, çeşitte çok oluyor maalesef...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2016, 13:21 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bmc adını her gördüğümde bana bir karın ağrısı giriyor. Savunma sanayimize kurşunluyacaklar bunlar, çıldırmışlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2016, 16:28 
Akıncılar

bu kadar çok çeşide gerek var mı?
Yahu neden olmasın arkadaş? Sürekli 100'lü 200'lü adetlerde alınıyorlar ve alınacaklar. O sırada daha iyi ürünü daha ucuza çıkarana hemen verirsin. Buna tekabet diyoruz.
BMC yapıyor diye ifrit olup karından konuşuyoruz, ama bunların bize henüz fazlası yok. Binlerce araç tüketiyoruz, tüketeceğiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2016, 20:05 
Üye

Bmc adını her gördüğümde bana bir karın ağrısı giriyor. Savunma sanayimize kurşunluyacaklar bunlar, çıldırmışlar.
Biraz ağır olmadı mı? Neden böyle düşünüyorsunuz?
Askeri ve sivil olarak, birçok araç(bir Mercedes olmasa da) üretip, rekabet oluşturan, yan sanayisi ile binlerce kişiye ekmek kapısı açan, ve değil mi ki, KİRPİ'yi üretip, birçok askerimizin hayatının kurtulmasına sebep olan firma BMC'dir?
Şahsi kanaatim, "dereyi görmeden paçaları sıvamayalım."

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2016, 20:32 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Askeri ve sivil olarak, birçok araç(bir Mercedes olmasa da) üretip, rekabet oluşturan, yan sanayisi ile binlerce kişiye ekmek kapısı açan, ve değil mi ki, KİRPİ'yi üretip, birçok askerimizin hayatının kurtulmasına sebep olan firma BMC'dir?
Rekabet oluşturmayacağı için. Bunlar fabrikayı yaptıktan sonra OTOKAR, FNSS gibi firmalara iş verilme ihtimali sizce ne kadar? Yerli ve milli abimiz dururken bunlara bakar mı reis-i cumhurumuz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2016, 21:10 
Süvariler

Alıntı:
bu kadar çok çeşide gerek var mı?
Yahu neden olmasın arkadaş? Sürekli 100'lü 200'lü adetlerde alınıyorlar ve alınacaklar. O sırada daha iyi ürünü daha ucuza çıkarana hemen verirsin. Buna tekabet diyoruz.
BMC yapıyor diye ifrit olup karından konuşuyoruz, ama bunların bize henüz fazlası yok. Binlerce araç tüketiyoruz, tüketeceğiz.
Amazon e envanterimizdeki diğer araçlardan özellikler olarak neler katıyor? Fiyatımı uygun yoksa idame masrafları mı uygun? Eşit rekabet koşullarında şeffaf olarak kriterler göz önüne alınarak yapılıyorsa eyvallah , ama A149 karşısında skorsky i seçen kuvvet F16 dan vazgeçmeyip EFighter almayan kuvvet çeşit çeşit kara aracı ailesini gönüllü olarak seçeceğine inanmıyorum.

Cobra 2 ve Nurol ejder yalçın varken , BMC enerjisini daha bakir alanlara taşısa daha iyi olmaz mı?
Yada Madem çeşit iyidir Vestelin suçuneydi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2016, 23:01 
Üye

Amazon e envanterimizdeki diğer araçlardan özellikler olarak neler katıyor? Fiyatımı uygun yoksa idame masrafları mı uygun? Eşit rekabet koşullarında şeffaf olarak kriterler göz önüne alınarak yapılıyorsa eyvallah , ama A149 karşısında skorsky i seçen kuvvet F16 dan vazgeçmeyip EFighter almayan kuvvet çeşit çeşit kara aracı ailesini gönüllü olarak seçeceğine inanmıyorum.

Cobra 2 ve Nurol ejder yalçın varken , BMC enerjisini daha bakir alanlara taşısa daha iyi olmaz mı?

Üstat karşılaştırmalarınız yanlış. Sizin saydıklarınız yabancı firmalar arasında ki rekabetle ilgili. Birinden vazgeçip diğerini almak fazladan bakım-idame-eğitim olarak bize dönücektir. Elbette 5-6 çeşit kara aracının da bakım-idame-eğitimi farklı olucak ancak "kara" araçlarının nispeten daha ucuz ve idamesinin ve eğitimin kolay olması var. Tabii asıl faktör bunların yerli olması. Kendi firmalarımız arasında rekabet ortamı yaratmak ve piyasadan kopmamasını sağlamak için alım yapılması gerek. Ayrıca bu yaptığımız alımlardan yaptıkları karlar AR-Ge ye yatırım yapmalarının önünü açar.

Son sorunuza gelince. "Yahu bu Vestel size ne etti?" diye bende merak ediyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2016, 23:26 
Üye

Alıntı:
Alıntı:
Rekabet oluşturmayacağı için. Bunlar fabrikayı yaptıktan sonra OTOKAR, FNSS gibi firmalara iş verilme ihtimali sizce ne kadar? Yerli ve milli abimiz dururken bunlara bakar mı reis-i cumhurumuz?
Bakar veya bakmaz, onu zaman gösterir. Benim söylemek istediğim, üretim çeşitliliği ne kadar çok olursa, ülkemizin kazanacağıdır. Hem içeride, hem dış piyasada. Ayrıca üretim OTOKAR, FNSS tekeline de bırakılamaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2016, 23:49 
Süvariler

Alıntı:

Üstat karşılaştırmalarınız yanlış. Sizin saydıklarınız yabancı firmalar arasında ki rekabetle ilgili. Birinden vazgeçip diğerini almak fazladan bakım-idame-eğitim olarak bize dönücektir. Elbette 5-6 çeşit kara aracının da bakım-idame-eğitimi farklı olucak ancak "kara" araçlarının nispeten daha ucuz ve idamesinin ve eğitimin kolay olması var. Tabii asıl faktör bunların yerli olması. Kendi firmalarımız arasında rekabet ortamı yaratmak ve piyasadan kopmamasını sağlamak için alım yapılması gerek. Ayrıca bu yaptığımız alımlardan yaptıkları karlar AR-Ge ye yatırım yapmalarının önünü açar.

Bu arada Amazon ne ölçüde milli? (Artık şu millilik kavramının içi o kadar boşaldı ve yerli yersiz kullanılıyorki , kullanmaya utanıyorum) Vuran'ın israilde prototipin üretildiğine dair haberler dolaşıyordu.
SSM nin Firmalarımızın ürettiği ürünlerin ne ölçüde yerli üretim ve tasarım olduğunu ölçüp, süreci yönetmesi gerek. Ama bunun artık yapabileceğine karşı bir inancım yok. Bu saatten sonra fırsat kovalayıp vur kaç yapan kazanır. Dönem iş(!) adamlarının devri, sanayiicinin değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2017, 17:31 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:

Bu arada Amazon ne ölçüde milli? (Artık şu millilik kavramının içi o kadar boşaldı ve yerli yersiz kullanılıyorki , kullanmaya utanıyorum) Vuran'ın israilde prototipin üretildiğine dair haberler dolaşıyordu.
SSM nin Firmalarımızın ürettiği ürünlerin ne ölçüde yerli üretim ve tasarım olduğunu ölçüp, süreci yönetmesi gerek. Ama bunun artık yapabileceğine karşı bir inancım yok. Bu saatten sonra fırsat kovalayıp vur kaç yapan kazanır. Dönem iş(!) adamlarının devri, sanayiicinin değil.
Şu 'Milli' mevzusunu hiç kaşımayın, sinirlerimi hoplatmayın lütfen arkadaşlar. Kirpi ne kadar milliyse, Amazon'da o kadar milli işte. Al yabancı bir üreticiden hazır tasarımı lisansıyla, montaj hattını kur, iki makyaj yap, bas yerli janjanlı bir isim, al sana %100 milli bir ürün. Yalçın, Kirpi, Amazon, Vuran birde şu katmercilerin yeni ürünü vardı hepsi aynı şekil...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2017, 17:56 
Akıncılar

Evet diyenler okuyabilir; Gün sonunda adam bize ihtiyacımız olan ürünü, yerli üretim olarak getirebiliyor mu getiremiyor mu? Er ya da geç, adam Kirpi'yi yaptı ve hep ileri götürdü. Bunu da çok paraya yapmadı. Çok da ucuza tedarik etme imkanı yarattı.

Muhtemelen Kirpi'yi tedarik ettiği yolla, şimdi Amazon ve Vuran'ı da "var"etti. İstesek alırız. İstemezsek almayız.

Bu projelerde "geliştirme" kısmını kantifiye edebilecek kimse var mı? Yani hakikaten bu kadar kötü bir tedarik metodu mu bu, yoksa yine ezbere mi konuşuyoruz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2017, 18:45 
Süvariler

Kirpiye ihtiyacımız olduğu ortam ile şimdiki durum aynı mı emin değilim. Kirpiye karşı Otokar'ın üretime girmeyen ürünleri dışında bir ürün yok iken şu an elimizden Amazonnun muadili birden fazla yerli firmaların ürettiği ürün var. Belli kriterler belirlenir firmalar o noktalarda kendilerini geliştirmeleri istenir, mesela kendi zırhını-kendi motorunu şanzımanını - elektronik ekipmanını ... vs. tasarlayıp üreten firma ya belli bir puan verilir, maliyet bir puan kriteri olur. Bakım onarım lojistik idame vs... uzar gider. Askerde teknik olarak bir puan verir ardından seçilen firmanın ürününden 200 - 300 değil ihtiyacımız ne ise o kadar toplu alım yapar, elimizde tek tip ürün olurdu, bunu da bir aile ye dönüştürüp , düşük maliyetle ihraç ederdik.Dğer taraftan da firmaların teknoloji derinliğinin artması için pozitifi yönde yönlendirmiş olurduk.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2017, 19:13 
Akıncılar

Tamam yahu. Ona bir şey demiyorum. Sadece şartlı refleksler veriyoruz.

BMC, yani ES öncesi, Karamehmet BMC'si Kirpi'yi defalarca yeniden yapmak zorunda kaldı. Üstelik projenin "yerli geliştirme" şartını da atlattı. Bunlar doğru.

Ancak, bence güncel şartların değişkenliği artık 1960'ların, M-113'ü üret, 30 sene üzerine yat kafasını demode etti. Asıl kara araçlarında da, kara silah sistemlerinde de sürekli evrimi arayabilmeliyiz. Onun için Land Defender'a yaslan, 40 sene geçir diyemeyiz.

Bunlar gibi sebeplerle, birden çok firma dinç tutmak bir hata değil. Bu BMC olmayabilirdi, ama buna baş koydular. Mühendisliğin bir kısmını da yurt dışından alıp getirip burada bize "uygun" bir ğrğn çıkaran, çıtayı yükselten adama da sırtımızı dönmeyebiliriz. Bu da bir tedarik metodu olabilir. Çok çok fena değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2017, 20:08 
Akıncılar

Burada anahtar kelimeler aldiklari yabanci teknolojiyi ozumseme, uzerine koyma ve yeni ozgun urunler ile devam edebilmek olmali. Bunlari yapabilen Otokar, ve birazda FNSS var simdilik. Digerleri originali yabanci tasarimcilarin elinden cikmis urunlerine kozmetik degisiklikler haricinde bri sey yapamadilar henuz. Uretim altyapisi derseniz Otokar ve FNSS'te olan seyler, BMC, NUROL, Katmerci vs hepsinde vardir belki ama eksik olduklari alanlar bu firmalarin arge kulturunun henuz tam oturmamasi veya yeni basliyor olusu, elindeki insan/muhendis kalitesinin yetersizligi, inovasyona ne kadar deger verdigi, servis/lojistik konulara bakisi vs. Bu acilardan bakinca Otokar ve FNSS cok yol katetmis firmalar, kuresel anlamda oyuncu olmalarida bunun bir gostergesi.

Ben devletin yerinde olsam otomotiv sektorunde vergilendirmeyi yerlilik oranina gore yapardim. Bir aracin %25'i yerli uretiliyorsa OTV orani %75, bir aracin %50'yi yerli ise OTV %50 gibi rakamlar. Sadece fikir olarak yazdim bu rakamlari, ulke icindeki yatirimlari artirip, cari acigi vs azaltabilir..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2017, 20:29 
Yeni Üye

Alıntı:
Burada anahtar kelimeler aldiklari yabanci teknolojiyi ozumseme, uzerine koyma ve yeni ozgun urunler ile devam edebilmek olmali. Bunlari yapabilen Otokar, ve birazda FNSS var simdilik. Digerleri originali yabanci tasarimcilarin elinden cikmis urunlerine kozmetik degisiklikler haricinde bri sey yapamadilar henuz. Uretim altyapisi derseniz Otokar ve FNSS'te olan seyler, BMC, NUROL, Katmerci vs hepsinde vardir belki ama eksik olduklari alanlar bu firmalarin arge kulturunun henuz tam oturmamasi veya yeni basliyor olusu, elindeki insan/muhendis kalitesinin yetersizligi, inovasyona ne kadar deger verdigi, servis/lojistik konulara bakisi vs. Bu acilardan bakinca Otokar ve FNSS cok yol katetmis firmalar, kuresel anlamda oyuncu olmalarida bunun bir gostergesi.

Ben devletin yerinde olsam otomotiv sektorunde vergilendirmeyi yerlilik oranina gore yapardim. Bir aracin %25'i yerli uretiliyorsa OTV orani %75, bir aracin %50'yi yerli ise OTV %50 gibi rakamlar. Sadece fikir olarak yazdim bu rakamlari, ulke icindeki yatirimlari artirip, cari acigi vs azaltabilir..

abi koçların bir tofaş ı vardı kuş serisi arabalar yaptı sonrası nerede abi niye üstüne koymadı geliştirmedi arge yapmadı engel mi oldular? yoksa montaj daha iyimi kazandırıyor?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2017, 22:23 
Üye

Yazarken dikkat ettiyseniz yerli yazdım ve bunu kırmızı ile belirttim. "Milli" değil. Yerli üretim. Yerli üretici. Paranın büyük kısmı iç piyasada döner bir kısmı dışarıya akar. İç piyasada dönen para AR-GE olarak size geri döner. Ahçı bahçıvana bahçıvan uşağa durumu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2017, 22:25 
Üye

Koçlar Ford ortaklığından Otomotiv'den istediği parayı alıyor. Yerli araba sevdası tutmuş gidiyorken Koçlar bu işe niye girmedi HDS üstadın uzun yazısı vardı forumda bu konuyla ilgili doğru hatırlıyorsam.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2017, 22:32 
Süvariler

Bu ülkede Koç'a arge yapmadı diyorsanız,başkalarına ne denmesi gerektiğini tahmin bile edemiyorum.Açın google'ı bir araştırın en azından...

Anlamadığım bir nokta var.Otokar Cobra-2 deneniyorken, Amazon hiç denendi mi ve bunun sonucunda onay aldıda akabinde 35 adet sipariş edildi.Eğer denenmesine gerek yoksa cobra-2 niye deneniyor.

Önümüzde politik sebeplerle iptal edilen Milgem ihalesi örneği varken, birçoğumuz firmaların adil yarışma ortamında rekabet ettiğine olan inancını kaybetti, bende dahil olmak üzere.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2017, 22:44 
Süvariler

Alıntı:

abi koçların bir tofaş ı vardı kuş serisi arabalar yaptı sonrası nerede abi niye üstüne koymadı geliştirmedi arge yapmadı engel mi oldular? yoksa montaj daha iyimi kazandırıyor?
http://www.invest.gov.tr/tr-TR/infocent ... award.aspx

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2017, 23:16 
Akıncılar

Alıntı:

Kus serisinin devamini getirmemek Koc'un kacirdigi bir firsat olabilir. Bilmiyoruz, veya ben sahsen tam emin degilim. Belki bir firsatti veya belk bir kac milyar $ zarar etmekten kurtuldular. Modelcilikte what if denilen bir terim vardir (ingilizce olsaydi nasil olurdu gibi bir anlami vardir). Modelciler kafalarina gore bir ulkenin renklerinde degisik ucak modelleri yaparlar. TuRAF renklerinde EF-200 gibi mesela. Bizde Koc eger kus serisine devam ederek milli tasarim bir model ile devam etseydi nasil olurdu gibi bir senaryo dusunebiliriz. Karamsar taraftan bakinca, o donemler otomotiv sektorunde konsalidasyon donemiydi, buyuklerin kucukleri yutmaya basladigi donem. SAAB gibi bi firma bile satildi, irili ufakli otomobil markalari buyuklerin eline gecti. Skoda WW'in almasi, Dacia'yi Reno, SEAT keza Alman firmalarin eline gecmesi gibi. Belkide Koc bir kac yil modern tasarim bir Dogan-Sahin uretecek ama sonunda rekabete dayanamayip, kepengi yine indirecekti. O doneme geri donup bir simulasyon calismasi yapsak simcity oyunu gibi belki goruruz nasil olurmus.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2017, 00:59 
Süvariler

Yerli otomobil üretmeyi deneyenler oldu lakin sürekli olarak engellenmiştir. En son engelleme Özdemir Sabancı suikastiydi. Denildiğine göre Özdemir Sabancı' nın yerli otomobil üretme gibi amacı vardı. Bu amaca ulaşabilmek için ilk etapda Toyota' yı Türkiye' ye gelemeye ikna ettiği söyleniyor. Kendi otomobil markasını üretmek için çalıştıklara esnada suikaste kurban girmesi de ayrıca manidardır (Yıl 1996 dün gibi hatırlıyorum) İşin ilginci suikasti DHKP/C ye yaptırdılar. Zaten bu işler hep bu şekilde olur. Sermayedarı sol örgüte; aydın denilen kişileri İslamcı örgütlere; güvenlik güçlerini ise bölücülere öldürtürler. Zaman zaman bu sıralamada değişiklikler olur.

Koç Grubu yoluna devam etseydi ne olurdu? sorusunun cevabını almak için Kore örneğini inceleyebiliriz. Hyundaı, Kıa gibi otomobil markalarının geldiği durum ortadadır. Demek ki, o gün için devletin desteğini de arkasına alabilselerdi; Kore' nin başardığını bizde başarabilirdik düşüncesindeyim.

Muhtaç Olduğun Kudret;
Damarlarında ki Asil Kanda Mevcuttur.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2017, 08:02 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Ooo vestel dedi eti Cin. Alayımız farkında değildik uyandık.
Sartnameleri okusan(ki o zaman böyle çoşmazdın) ilk defa akıllıca bir iş yaptılar alt sistemler hemen hemen ayni, yani ekstra bir maliyet oluşmayacak gibi bir sey. Ayrıca tüm dunyada uygulanan bir yöntemdir bu. Daha çok fabrikana iş imkanı yaratırsın.Daha fazla ürüne ihracat şansı tanırsın.
Cumhurbaşkanına aşık birisinden almak ise politik bonus olarak kalır.

Bu arada son dönemlerde Kirpi'lerin kalitesi gözle görünür ölçüde arttı. Katar faydalı oldu galiba.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Oca 2017, 23:27 
Akıncılar

Tofaş ın kuş serisi kalıpları üretim Tofaş ta bittikten sonra Güney Afrikaya gitti. Sonrasında Tofaştan mühendisler ve işçiler G. Afrikaya gidip destek oldular. O işçilerden biri ile konuşmuştum.
Mülkiyeti sana ait olmayan ve üretimi devam eden bir modeli yerlileştiremezsin.
Murat 124 modeli 1977 de durdurdulup yanılmıyorsam 1990 yılında Serçe adı ile yeniden hayata dönmüştü.

Tabi Dacia firması 1970 li yıllarda Renault 12 kasasını kullanım hakkını alarak Renault 12 ile aynı tarihlerde aynı aracı Dacia markası ile üretip satmıştır oda ayrı mevzu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2017, 01:15 
Üye

Tofaş kuş serisi fabrikası Etiyopya' ya taşındı, Holland Car DOCC markası ile üretilip satılıyor, 2001 senesi aklımda kalmış taşınma için tarihten emin değilim, malum belli bir süratten ve darbeden sonra yaşam kabini ikiye ayrılarak, araçtan acil tahliye özelliğiyle günümüzün en teknolojik ve pahalı araçlarında dahi henüz uygulanamamış, en gelişmiş teknolojik imkanlarla günümüzde dahi çözülememiş olan piramitlerin mühendisliği gibi emsalsiz Türk mühendisliği ve işçiliğiyle de üretimde kaldığı yıllarda milletimizin ilk tercihi olmuştur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2017, 10:34 
Süvariler

BMC, Katar'la 1.500 adet Amazon 4x4 zirhli arac satisi icin sozlesme imzaladi. Araclar 2 yil icinde teslim edilecek.

https://twitter.com/TyrannosurusRex/sta ... 8127230976

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2017, 12:57 
Üye

Araçlara ukss olacak mı olacak ise ukss tercihleri ne olacak acaba.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2017, 13:07 
Üye
Kullanıcı avatarı

Üretimi Türkiye'de mi yapılacak yoksa Katar'da mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2017, 13:40 
Süvariler

Katar kadar bir ülke için 1.500 adet fazla bir rakam değilmidir?Sivil versiyon gibi bir şeyler de olabilirmi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2017, 14:31 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Üretimi Türkiye'de mi yapılacak yoksa Katar'da mı?
Bu ay Türkiye'de üretilen bir miktar araç teslim edilecek büyük ihtimalle. Türkiye'de üretilir diye düşünüyorum. Katar zengin ve nüfusu az olan bir ülke. İşçiyi de ithal etmeleri gerekebilir. :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2017, 15:22 
Süvariler

Bu ay Türkiye'de üretilen bir miktar araç teslim edilecek büyük ihtimalle. Türkiye'de üretilir diye düşünüyorum. Katar zengin ve nüfusu az olan bir ülke. İşçiyi de ithal etmeleri gerekebilir. :D
Bilgiyi paylaşan Twitter hesabı üretimin Türkiye'de başladığını ancak ilerisi için nasıl bir model izleneceğinin net olmadığını söyledi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2017, 16:04 
Üye

BMC zaten yarısı Katar a ait bir firma bu yüzden Türkiye den almaktan rahatsız olmazlar. Verdikleri paranın yarısı ülkelerine zaten geri dönecek niye birde Katar da üretsinler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2017, 23:25 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Araçlara ukss olacak mı olacak ise ukss tercihleri ne olacak acaba.
Muhtemelen UKSS olacaktır. Aracı aldığına göre UKSS de Türkiye'den sağlanır.

Aselsan SARP dilerim ihaleyi alır. 3 araca 1 tane olsa en az 500 sistem. 125 milyon avro eder. M2'yide bizden alırlarsa bayağı bir rakam tutar.

Anlaşılan İran tehdidi adamları çok korkutuyor. Bütün personeli zırhlı araca bindirdiler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2017, 10:36 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu alımlar Katar ile geliştirilen ilişkilerin, orada kurulan üssün ve BMC ortaklığının meyveleri. Siparişler devam edecektir. Ama satışlarımız sadece platform olmamalı. Silah sistemlerini, elektronik donanımları da satmalıyız ki mevcut durum bir anlam kazansın.

Forumdaki bir çok arkadaş hem Ethem SANCAK' tan hoşlanmamaları hem de Katar ortaklığı sebebiyle BMC' ye soğuk bakıyor. ( Katar' a üs kurma haberleri ilk çıktığında da tepkiler olmuştu. ) Ancak BMC Katar' a satış yaptığında Türkiye' deki diğer kurumlarda para kazanacak. Aselsan kazanacak, Roketsan kazanacak, hatta yerli motor tercih edilirse Tümosan kazanacak, alt yükleniciler kazacanak vs...

Unutayın ABD' nin 1 doları Katar' ın 1 dolarından daha değerli değildir. Paranın dini, milleti yoktur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2017, 17:36 
Üye

Bu alımlar Katar ile geliştirilen ilişkilerin, orada kurulan üssün ve BMC ortaklığının meyveleri. Siparişler devam edecektir. Ama satışlarımız sadece platform olmamalı. Silah sistemlerini, elektronik donanımları da satmalıyız ki mevcut durum bir anlam kazansın.

Forumdaki bir çok arkadaş hem Ethem SANCAK' tan hoşlanmamaları hem de Katar ortaklığı sebebiyle BMC' ye soğuk bakıyor. ( Katar' a üs kurma haberleri ilk çıktığında da tepkiler olmuştu. ) Ancak BMC Katar' a satış yaptığında Türkiye' deki diğer kurumlarda para kazanacak. Aselsan kazanacak, Roketsan kazanacak, hatta yerli motor tercih edilirse Tümosan kazanacak, alt yükleniciler kazacanak vs...

Unutayın ABD' nin 1 doları Katar' ın 1 dolarından daha değerli değildir. Paranın dini, milleti yoktur.
Sayın assslan kast ettiğiniz kişileden biride benim herhalde ,yanlış anlaşılmasın şahsım adına konuşmak gerekirse herhangi bir arap ülkesiyle ortak iş yapılmasına karşı değilim. Ethem denen sakallı maymun sırf uzunla dünür diye ona verilen imtiyazlar verilen desteklere karşıyım hatta şehit olan Türk Yıldızları pilotunun son telsiz konuşmasını hatırlayın 'YETİM HAKKI VAR' ben bu yüzden karşıyım çünkü vicdanım bu adamın bu yaptıklarına ve her kazandığı kuruşun başkasından çalınmış olduğunu bildiğim için karşıyım BMC yi nasıl elde ettiğini az çok biliyorsunuzdur umarım bu yazdıklarım düşüncelerime tercüman olmuştur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2017, 20:27 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Yorumumu belli kişileri hedef alarak yapmadım. Zaten forumda neredeyse çoğunluk bu adamdan nefret ediyor. Açık konuşayım bana da pek sevimli gelmiyor. Gönül ister ki bu şirketlerin başında milliyetçi, akılcı, vizyonlu kişiler olsun ama elde bu var. ( Ortadoğu ülkeleri ile iyi iş yapmak için E.S. gibi kişilere de ihtiyaç var bu arada ) Ama kabul etmek gerekir ki adam faydalı oldu. Kendi çapında ülkede rekabet yarattı. İhracatlar yapıyor ve sürekli bir şeyler yapmaya çalışıyor. Dinamik bir görüntüsü var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2017, 20:32 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2017, 21:19 
Üye

Galiba öyle oldu kusura bakmayın :D :D Diyeceğim anlaşılmıştır umarım saygılar...

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 49 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: