TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 17 Oca 2018, 23:16

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1605 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 129 30 31 32 33 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2017, 11:30 
Süvariler

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

SSM sayfasında ilanlara baktım eski kirpi ilanı şu şekilde açılmış:

"TTA Mayına Karşı Korumalı Araç" ama yeni kirpi ilanı direk TTA-2 şeklinde açılmış. Daha önceden açılan Ejder,Cobra ve Cobra 2 kapsayan ihale TTZA olarak geçiyor ve bir başka ilan Mayına Karşı Korumalı Zırhlı Muharebe Aracı (MKKZMA) şeklinde açılmış ilan 6x6 ve 8x8 araçları kapsıyor. Sanki SSM kafasına göre sınıflandırma yapıyor işi bir standartta oturtmamış gibi ?

TTA - Taktik Tekerlekli Araç (Landrover - Shortland)
TTZA - Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (Cobra, Cobra 2 ve Ejder)

Bu durumda Kirpi ve Kirpi 2 MKKTTZA olmuyor mu ? 6x6 ve 8x8 ler için MKKZMA kabul edilmiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2017, 14:43 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Görsel eskilere ait. Kaldı ki aracın durumu bence övünülecek birşey. Asimetrik tehditlere karşı başarılı bir penetrasyon koruma örneği. Personelin araç içi intikal ihmalleri dışında Kirpi'nin kendisinden kaynaklı ciddi bir koruma sorunu yaşanmadı. Arka kapısı, lastikleri v.s. kalitesizlikten dolayı şikayet edildi belki ama onlar da fiyat/performans olmasından kaynaklı işte. Yeni serilerde kısmen düzelecektir.
Koltukların da yenileneceği yazıyor. Genel olmasa da, koltuklardan da şikayetçi olanlar vardı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2017, 20:33 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
SSM sayfasında ilanlara baktım eski kirpi ilanı şu şekilde açılmış:

"TTA Mayına Karşı Korumalı Araç" ama yeni kirpi ilanı direk TTA-2 şeklinde açılmış. Daha önceden açılan Ejder,Cobra ve Cobra 2 kapsayan ihale TTZA olarak geçiyor ve bir başka ilan Mayına Karşı Korumalı Zırhlı Muharebe Aracı (MKKZMA) şeklinde açılmış ilan 6x6 ve 8x8 araçları kapsıyor. Sanki SSM kafasına göre sınıflandırma yapıyor işi bir standartta oturtmamış gibi ?

TTA - Taktik Tekerlekli Araç (Landrover - Shortland)
TTZA - Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (Cobra, Cobra 2 ve Ejder)

Bu durumda Kirpi ve Kirpi 2 MKKTTZA olmuyor mu ? 6x6 ve 8x8 ler için MKKZMA kabul edilmiş.
Hocam, burada atladığınız ZMA kısmı. Kirpiden asla bir muharebe aracı olmaz. Siluet çok yüksek, ağırlık merkezi çok yüksek. Ayrıca bir silah kulesi taktığımızda bu değerler daha da yükselecek. Kule yan dönüp seri atış yapsa bile bu araç devrilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2017, 20:37 
Süvariler

Alıntı:
Hocam, burada atladığınız ZMA kısmı. Kirpiden asla bir muharebe aracı olmaz. Siluet çok yüksek, ağırlık merkezi çok yüksek. Ayrıca bir silah kulesi taktığımızda bu değerler daha da yükselecek. Kule yan dönüp seri atış yapsa bile bu araç devrilir.
Bunları ben demiyorum ki hocam SSM diyor :)) http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler ... rojeID=394 bende işte anlam veremiyorum neyi neye göre söylüyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2017, 21:35 
Süvariler

Bunları ben demiyorum ki hocam SSM diyor :)) http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler ... rojeID=394 bende işte anlam veremiyorum neyi neye göre söylüyorlar.
Bu Kirpi için değil. Arma, Pars benzeri bir araç için. Onların da MRAP özellikleri mevcut.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2017, 21:55 
Süvariler

Alıntı:
Bu Kirpi için değil. Arma, Pars benzeri bir araç için. Onların da MRAP özellikleri mevcut.
Tahmin edebiliyorum ama benim kafamı kurcalayan Arma veya Pars ZMA diye geçtiğini kabul edelim ACV300 ler de ZMA şu ilandaki http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler ... rojeID=381 kamyon da TTA kirpi de TTA ama Cobra,Cobra 2 ve Ejder TTZA yani sanki sınıflandırmalarda bir problem var gibi neden Kirpiler MKKA diye geçmiyor Kirpi de Zırhlı araç veya neden TTZA olarak geçmiyor benim takıldığım nokta burası. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ağu 2017, 17:08 
Süvariler

Somali'deki yeni üssümüze de bir miktar Kirpi gönderilmiş,fotoğraflarda 7 adet gördüm.Sağa sola dağıtılarak azaldı bir miktar Kirpi sayısı.
Bence yeni alımların acilen yapılması gerek.Kirpi yanında farklı araçlarada bakılmalı,hem daha çabuk tedarik edilmiş olur.Ama hangi araç Kirpi'nin alternatifi ki...?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ağu 2017, 18:24 
Üye

Alıntı:
Somali'deki yeni üssümüze de bir miktar Kirpi gönderilmiş,fotoğraflarda 7 adet gördüm.Sağa sola dağıtılarak azaldı bir miktar Kirpi sayısı.
Bence yeni alımların acilen yapılması gerek.Kirpi yanında farklı araçlarada bakılmalı,hem daha çabuk tedarik edilmiş olur.Ama hangi araç Kirpi'nin alternatifi ki...?
Hocam daha yeni Kara Kuvvetleri icin 529 Kirpi sözleşmesi imzalandı.Yine Egm ve Jandarma 150+Kirpi ve 500+ Ejder-Cobra2 envanterine kattı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ağu 2017, 18:41 
Süvariler

Somali mi Katar mi ? Somali'de ne ussu ne zaman acildi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ağu 2017, 18:55 
Akıncılar

http://www.tsk.tr/TSKdanHaberler/Haber_250

Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ağu 2017, 19:01 
Süvariler

Bina col rengi , jammer'li kirpiler filan harika olmus. Hayirli olsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ağu 2017, 20:22 
Süvariler

Binanın mimarisi de Erken dönemdeki Cumhuriyet mimarisine çok benziyor

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ağu 2017, 20:25 
Süvariler

Hocam daha yeni Kara Kuvvetleri icin 529 Kirpi sözleşmesi imzalandı.Yine Egm ve Jandarma 150+Kirpi ve 500+ Ejder-Cobra2 envanterine kattı.
KK'nin alacağı Kirpileri biliyordum da diğerlerini yeni öğrendim.Cobra 2'leri görüyordum ama bu kadar çok arttığını bilmiyordum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ağu 2017, 21:41 
Süvariler

Binanın mimarisi de Erken dönemdeki Cumhuriyet mimarisine çok benziyor

Resim
Yazacaktım da vazgeçtim :) Yeni binalar hep bu tarz yapılmaya başlandı , özel bir emir mi var nedir sivil dahil. Tek sıkıntı niye çatı yeşil , her yer çöl.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ağu 2017, 23:58 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Yazacaktım da vazgeçtim :) Yeni binalar hep bu tarz yapılmaya başlandı , özel bir emir mi var nedir sivil dahil. Tek sıkıntı niye çatı yeşil , her yer çöl.
Bunu ne zamandır ben de yazacaktım da unutuyordum. Hatırlattığınız için sağolun. :mrgreen:
Yeni yapılan binalar böyle, okullar,müdürlükler,üsler vs.
Bir ekol oluşturulmaya çalışılıyor sanırım. Ben beğendim.

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ağu 2017, 19:36 
Akıncılar

Ben beğenmedim. Eskiye rağbet olsaydı, bit pazarına nur yağardı!

O değilde, binanın üstünde niçin TCDD Devlet Demiryolları Amblemi var? Tren istasyonumu burası?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ağu 2017, 19:42 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Altında da "Sivas Garı" yazıyor ya zaten :roll: Örnek foto o. 1934'te inşa edilmiş. Erken dönem cumhuriyet mimarisi, pek hakkında bilinçli olmasam da sevdiğim bir mimari. Bakalım, belki şaşırtmazlar da 68 katlı bir halini de yaparlar...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ağu 2017, 21:21 
Süvariler

Birinci Ulusal Mimarlık akımı diye aratırsanız daha detaylı ve doğru bilgi bulabilirsiniz.
Alıntı:
Ben beğenmedim. Eskiye rağbet olsaydı, bit pazarına nur yağardı!
Beğenmemenizin sebebi mevcut uygulamanın hatalarından kaynaklanabilir. Yoksa "eski"nin çok keyifli çizgileri vardır.
Konuya dönecek olursak fotoğrafta soldan 3., 5. ve 6. araçlarda tepedeki antenler nedir acaba. Jammer gibi bir uygulamanın aparatları mı yoksa telsiz için mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ağu 2017, 21:27 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ağu 2017, 23:14 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu tür binaların inşaası hızlı ve kolay, malzeme ve maliyeti düşük, tadilatı pratik. Muhtemelen inşa edilme sebepleri bunlardır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ağu 2017, 01:13 
Süvariler

TOKİ binalarına bakın, neredeyse hepsi birbirinin aynıdır. Öyle anlaşılıyor ki, bir kaç tane proje çiziliyor; o proje çerçevesinde binalar dikiliyor. Bu şekilde hem maliyet aşağı çekiliyor, hem zamandan kazanılıyor hem de standart sağlanıyor. Her inşaat için farklı farklı projeler hazırlamak yerine, hazırda ki projelerden birisini alıp uyguluyorlar demek ki...! Ayrıca mimari tarz anlamında, benim hoşuma gitti.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ağu 2017, 20:06 
Süvariler

Yalnız bu bahsettiğimiz mimarinin örneği olan tren garları ve kamu binaları Cumhuriyet'in ilk döneminde Anadolu'nun bir çok bölgesine nakış gibi işlenmiştir. Görme fırsatınız oldu mu bilmiyorum ama her birisi oldukça sağlam yapılardır. Tren geçen ufacık kasabalarda dahi bu tarzda tren garları var ve bence çok güzeller. Örneğin; Kütahya ve Eskişehir arasında Alayunt ve Gökçekısık tren istasyonları.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2017, 19:49 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Biraz KİRPİ dışına çıkacağız ama konu birazda alakalı. Doğudaki operasyonda olan askerler KIRPI lerin içinde kalıyormuş. Yani görev dışı istirahat saatlerini burada geçiriyorlar. Bu bana bir eksikliğimiz hatırlattı:

Resim

Resim

Bize hasbel kader Alman ekolunden geçmiş kapalı kasa kamyonlar vardır. MAN 630 ların kapalı posta araçları. Bu arkadaki kapalı kısım yalıtımlıdır. Motor çalışırsa içine sıcak havada aktarır. İçlerine askılı yataklar dolaplar eklenebilir. Aslında ileri harekatta seyyar komutan ikameti olarak hizmet verir. Ama bunun dışındada asker ideal bir barınma, sağlık ve ilk yardım postası, muhabere istasyonu görevinide sağlar. Yağmurda, sıcak ve soğukta askerin ikameti için gayet idealdirler.

Ben askerde iken bizim garaj bununla doluydu. İçlerinde çok uyumuşumdur. Malesef eski MAN 630'lar hurdaya gittikçe bence bu kıymetli araç konseptinden TSK mahrum kalıyor. Takip ettiğim kadarıyla yenisi temin edilmiyor.

En azından araç üstü olmasa bile 4 teker üstü romorkör konseptide olsa oda kar olurdu.

Resim

Resim

Rus ordusundan .

*Forumda aradım daha uygun başlık malesef bulamadım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 22:32 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2017, 02:42 
Üye

Aile boyu kamyon şoförü olarak ve Askerde Kirpi kullanmış biri olarak aracın iyisinin kötüsünü anlatmaya çalışacağım. Öncelikle BMC'nin bütün kamyonlarını kullandım Yavuz - 162-Fatih - Dev-Fatih - 620 pro - 822 pro - 827 pro - 1142 çekici. Kirpi'nin artı ve eksilerini söylemeden önce, BMC markasının kamyonlarını anlatmam lazım , ayrıcı şuan kullandığım kamyonda Pro 827 yani benden objektif gözlem beklemeyin :).BMC nin Türkiye'de tutulmasının sebebi parçası ucuz, nerenin mazotu yağı olursa olsun yakmasıdır.1142 (ÇEKİCİ) hariç onun enjektörler farklı, zaten bizim cemiyetteki adı da Ocak söndüren.

Kirpinin eksileri
90 dan sonra kanat açıyor araç hafif ayağı kalkıyor yani denge sorunu var, zaten kamyonunu kullandığım için benim için problem olmadı hepsi aynı maalesef kronik sorunu var.
Konfor yok hiçbir kamyonunda yok zaten, adamı yoruyor.
Otomatik şanzıman (ya kamyonda otomatik mi olur Allah aşkına koysana kamyona koyduğun çarpmalı 8 vitesi ömür boyu sürsün işte! Araç bir yerde battığında patiye sarınca çanakları dağılıyor, birde millet kurcalıyor çok hassas.)

Gelelim artılarına
Frenleri çok sağlam bütün kamyonlardan iyi tartışmasız ve tekerleri çok ısındırıyor sürekli lastik patlamasının sebebi bu( Egzoz freni eh işte.)
Başka bir aracı çekme konusunda gayet iyi.
Araç basit yolda bıraksa bile eğer anlıyorsanız tamir edebilirsiniz, sensör ve beyin fazla yok.
Zırh konusunda bir şey diyemeyeceğim hiç havaya uçmadım.
Motoru cummins zaten kendini kanıtlamış bir marka, yağ yakma var sıcak havalarda.
Toz toprakta fazla gezmemek lazım radyatör ve hava filtresi çabuk şişiyor.

Eksiğim kusurum olabilir, teşekkür ederim hepinize.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2017, 17:31 
Akıncılar

Aile boyu kamyon şöförü olarak ve Askerde kirpi kullanmış biri olarak aracın iyisinin kötüsünü anlatmaya çalışıcam .
Öncelikle Bmc 'nin bütün kamyonlarını kullandım yavuz - 162-fatih- Dev-fatih -620 pro -822 pro - 827 pro -1142 cekici .
Kirpi'nin artı ve eksilerini söylemeden önce , BMC markasının kamyonlarını anlatmam lazım , ayrıcı şuan kullandığım kamyonda Pro 827 yani benden objektif gözlem beklemeyin :) . BMC trde tutulmasının sebebi parçası ucuz , nerenin mazotu yağı olursa olsun yakmasıdır . 1142(ÇEKİCİ) hariç onun enjektörler farklı zaten bizim cemiyetteki adıda Ocak söndüren.
Kirpinin - leri
90 dan sonra kanat açıyor araç hafif ayağı kalkıyor yani denge sorunu var , Zaten kamyonunu kullandığım için benim için problem olmadı hepsi aynı malesef kronik sorunu var .
Konfor yok hiçbir kamyonundada yok zaten , adamı yoruyor.
Otomatik şanzıman (ya kamyonda otomatik mi olur allah aşkına koysana kamyona koyduğun çarpmalı 8 vitesi ömür boyu sürsün işte araç bi yerde battığında patiye sarınca çanakları dağılıyor bide millet kurcalıyor çok hassas.)
Gelelim +larına
Frenleri çok sağlam bütün kamyonlardan iyi tartışmasız , ve tekerleri çok ısındırıyor sürekli lastik patlamasının sebebi bu( Egsoz freni eh işte. )
Başka aracı çekme konusunda gayet iyi .
Araç basit yolda bıraksa bile eğer anlıyorsanız tamir edebilirsiniz , sensör ve beyin fazla yok .
Zırh konusunda bişi diyemicem hiç havaya uçmadım.
Motoru cummins zaten kendini kanıtlamış bir marka , yağ yakma var sıcak havalarda .
Toz toprakta fazla gezmemek lazım radyatör ve hava filtresi çabuk şişiyor .

Eksiğim kusurum olabilir , teşekkür ederim hepinize .
Elinize saglik, kullanan birinin yorumlari cok onemlidir. Peki sizden geri besleme isteniyor mu? Yani aracin iyi ve kotu yonlerini ust makamlara ve oradan da ureticiye bildirilmesi ve bir sonraki model ve surumde iyislestirmeler yapilmasi lazim. Bir ara Petlas lastik sorun edilmisti, cok sık patliyor diye.

Birde ABS var miydi araclarda? Veya stabilite kontrol sistemi? Bunlar olursa devrilmeler azalabilir. Bu teknolojiler otomotiv sektorunde artik standart. Gunun sonunda hersey surucuye bagli ayri konu tabii.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2017, 21:33 
Üye

Geri besleme isteyen olmadı, soranda olmadı aklıma da gelmedi ne yalan söyleyeyim, askerlik çok farklı bir mecra .
Stabilite falan göremedim ben araç makaslı, muavin kat makası var yatmasını engelleyen. ABS var.
Aslında kazaların sebebi kullanıcı, hepimiz trafik canavarıyız sonuçta asker - sivil fark etmiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2017, 22:06 
Akıncılar

Yeni modelleri bagimsiz suspansiyon olacakmis. Daha rahat surus ve konfor olur. Arazide de daha iyi performans verir bagimsiz 4x4 olursa...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2017, 23:21 
Süvariler

Canta/valiz tasimak amacli cozumler dusunen var mi?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2017, 13:39 
Akıncılar

M-113 lerin yanında kullandığımız açılır-kapanır taşıyıcılardan ''biraz ölçü değişikliği ile'' yararlanılabilir.
Sırt çantaların üstte depolanması yerine, yanlarda daha kolay ulaşılabileceğini düşünüyorum.
Resim
Böylelikle zaten çok verimli kullanılamayan taret bu kadar işlev dışı kalmaz, hemde Katmandu otobüsleri görüntüsünden uzaklaşılmış olur.
Acil bir durumda hızla araç terk edildiğinde bu sırt çantalarını alamayan askerin arazide işi zor olacaktır.
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2017, 14:45 
Genel Yetkili

Aslımda yanlarda altlı üstlü 2 boru var. Bunlarin görevi sırt çantalarinin asilmasi..çantanın mandalını açıp bu borulara sıralanacak da, yapan pek yok.. onun yerine acil çıkışların üstünü doldurup yallah yapıyoruz.

Bunun bir çözümü de, intikal koluna 1 adet kokpit bölümü zırhlı kamyon tedarik etmek.. veya bir adet kirpiye personel yüklemeyip çanta yüklemek. Ancak o kadar kıt ki sayılar, kimse bir aracı boşa çıkarma lüksüne sahip değil.. veyahut genelde kısa mesafede veya uzun mesafelerde taktik değil de idari intikal yapıldığı için önemsendiği söylenemez.

Öte yandan, iraklı elemanların fotografinda görülen kafesler yaygın olarak kıta imkanları ile yapıldı çoğu araca. 10 yolcunun her çantası ona sığıyor ve ayrıca taret çıkışının üstü açık kalıyor.

Taretin kullanılmaması konusunda ise; kullanilmamasi daha iyi. O kapağin tam kapali olmasi patlama basinci açısından çok önemli doğrusu..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2017, 16:56 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim

Şöyle bir şeyler yapsalar daha iyi :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2017, 21:40 
Süvariler

Sayin dum o kullanim o kadar nadir ki ben ancak bir resim bulabildim, o da muhtemelen tepe dolu oldugu icindir. Ama aslen bu resim de bizlere birsey anlatiyor. Malzeme / yiyecek / muhimmat tasima konusunda ayni problemleri yasiyoruz. Ayrica saldiri olursa esyalar ortaliga yayilir.

Resim

Katmandu tirlari olayina gelince bende ilk resmi o dusunce ile paylastim. Aklima eski yesilcam filmleri geldi :(.

Ya sizin dediginiz gibi bir ek arac gonderilip malzeme buna yuklenecek, ya da lojistik amacli zirhli bir tir/pick-up kullanilmali.

Benim dusuncem; bunlardan biri olabilir. Ve tabi normal personel tasima amacli kullanim icin baska arac, operasyon surecinde baska arac kullanilabilir.

Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2017, 23:35 
Akıncılar

Gümbet hocam, bunlar kesinlikle olmaz, Kirpi’nin veya Kaya/Kale’nin lojistik türevini üretmeli ve kullanıma almalıyız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2017, 00:15 
Süvariler

Gümbet hocam, bunlar kesinlikle olmaz, Kirpi’nin veya Kaya/Kale’nin lojistik türevini üretmeli ve kullanıma almalıyız.
BMC araclari zaten ordu envanterinde bulunuyor ve kullanimda. O acidan daha kolay olur diye dusunmustum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2017, 02:58 
Site Başkanı

BMC araclari zaten ordu envanterinde bulunuyor ve kullanimda. O acidan daha kolay olur diye dusunmustum.
Bu BMC 245 tipi askeri lojistik araçlarının zırhlı kabine sahip olanları da mevcuttu, en azından IDEF15 te bana öyle söylemişlerdi ama TSK da var mıdır bilmem. Kirpiler ile eş güdümlü olarak hareket edilecekse zaten bu araçlar konvoy ortasına yada uzun konvoylarda sondan ikinci yada üçüncü araç olarak konuşlandırılarak mayın ve eyp tehdidinden korunmuş olur bu nedenle illa MRAP olmasına lüzum kalmaz. Kirpi nin lojistik modeli de üretilmeli ama daha hızlı ve masrafsız bir çözüm olarak bu araçlar bana da daha makul geldi...

Ayrıca Kirpi inin envanterde yeni olduğu zamanlarda piyade yükünü iç kabine yerleştiriyor lakin askerlerin çantaları 2 koltuğu bloke ettiği için aracın taşıma hacmi düşüyordu, sanırsam ondan sonra tepeleme yapmaya başladılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2017, 12:05 
Akıncılar

Bu BMC 245 tipi askeri lojistik araçlarının zırhlı kabine sahip olanları da mevcuttu, en azından IDEF15 te bana öyle söylemişlerdi ama TSK da var mıdır bilmem. Kirpiler ile eş güdümlü olarak hareket edilecekse zaten bu araçlar konvoy ortasına yada uzun konvoylarda sondan ikinci yada üçüncü araç olarak konuşlandırılarak mayın ve eyp tehdidinden korunmuş olur bu nedenle illa MRAP olmasına lüzum kalmaz. Kirpi nin lojistik modeli de üretilmeli ama daha hızlı ve masrafsız bir çözüm olarak bu araçlar bana da daha makul geldi...

Ayrıca Kirpi inin envanterde yeni olduğu zamanlarda piyade yükünü iç kabine yerleştiriyor lakin askerlerin çantaları 2 koltuğu bloke ettiği için aracın taşıma hacmi düşüyordu, sanırsam ondan sonra tepeleme yapmaya başladılar
Biliyorsunuz MRAP ve benzeri araçların en önemli özelliklerinden biri, patlamanın kinetik etkisine karşı çeşitli tedbirler alınmış olması; V kesitli taban, şok emici koltuklar ve yapılar, vb. Zırhlandırılmış kabinli de olsa, malesef kamyon kamyondur ve EYP ile muhatap olduğunda sonuç pek hoş olmaz.

Konvoylara saldırılarda istenilen araçların hedeflenebildiğini, olayısıyla aracın sırasının önemi olmadığını da unutmamak lazım ki yeni UNIMOG vakaları yaşamayalım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2017, 17:18 
Süvariler

Bu tur seyleri aslinda tasarim esnasinda dusunmek lazim, birde sahadan feedback alinmiyorsa degisimi gormek zor. Malesef bu sadece bir Kirpi degil, sanki butun sistemlerde iyi kotu bir urun ortaya cikiyor ama o son adimlari atamiyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2017, 15:30 
Süvariler

Resim

Umarım OTOKAR şu salaklara dava açar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2017, 15:50 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Keşke burada bu saçmalığı paylaşmasaydınız. Ben de Koç Ailesini bitim kadar sevmem. Ama milli savunma sanayiinin en başarılı ürünlerinden olan Kobra aracını kötülemek, karalamak kimin işine yarar? Bu nasıl bir zihniyet? Kirpi ve Kobra kendi sınıflarında çok başarılı araçlardır ve birini övmek için diğerini karalamaya gerek yoktur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2017, 15:52 
Üye
Kullanıcı avatarı

Resim

Resim

Umarım OTOKAR şu salaklara dava açar.
16 kişi kobraya nasıl bindi? Yalan atıyorsanız usturuplu atında inanalım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2017, 18:12 
Süvariler

*KONU DIŞI* Bana düşmez ama bu tarz troll şeyleri, saçmalıkları forumumuzda paylaşıp insanların psikolojisini bozmaya kimsenin hakkı yok. Hele de trmilitary gibi bir forumda bu tarz paylaşımlar olmamalıdır bana göre. Elma ile armut mevzusuna değinmiyorum bile.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2017, 18:47 
Üye
Kullanıcı avatarı

Keşke burada bu saçmalığı paylaşmasaydınız. Ben de Koç Ailesini bitim kadar sevmem. Ama milli savunma sanayiinin en başarılı ürünlerinden olan Kobra aracını kötülemek, karalamak kimin işine yarar? Bu nasıl bir zihniyet? Kirpi ve Kobra kendi sınıflarında çok başarılı araçlardır ve birini övmek için diğerini karalamaya gerek yoktur.
Mevzu sadece övmek değil halkın gözünde algı oluşturmak. Ejder Yalçın ve Kobra 2 araçlarının siparişleri azaltıldı sebep, araç gerekmediğinden değil BMC vuran ve amazon araçlarınında pastadan pay almasını sağlamak yakında duyacağız bu araçlardan 3 haneli sayıda sipariş edicekler. Bu olay olurken kimseden ses çıkmaması için uğraşıyorlar ve size altay ihalesinden bahsetmeme gerek yok. Eğer BMC nin paletli personel taşıyıcı aracı olsaydı bilin ki FNSS bile sormazlar direk oradan araç temin edilir. Unutmadan ekliyim Leopard 2 modernizasyonu dahil. :evil:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2017, 20:40 
Süvariler

Mevzu sadece övmek değil halkın gözünde algı oluşturmak. Ejder Yalçın ve Kobra 2 araçlarının siparişleri azaltıldı sebep, araç gerekmediğinden değil BMC vuran ve amazon araçlarınında pastadan pay almasını sağlamak yakında duyacağız bu araçlardan 3 haneli sayıda sipariş edicekler. Bu olay olurken kimseden ses çıkmaması için uğraşıyorlar ve size altay ihalesinden bahsetmeme gerek yok. Eğer BMC nin paletli personel taşıyıcı aracı olsaydı bilin ki FNSS bile sormazlar direk oradan araç temin edilir. Unutmadan ekliyim Leopard 2 modernizasyonu dahil. :evil:
Bu araçların alımı konusunda askeriye karar vermiyor mu?Onlar biz Cobra 2'lerden memunuz ve yeni alımları da Cobra 2 ile yapmaya devam edeceğiz demiyor mu?
Nasıl oluyor bu işler alım yapılırken?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 04:50 
Akıncılar

Alıntı:
Bu araçların alımı konusunda askeriye karar vermiyor mu?Onlar biz Cobra 2'lerden memunuz ve yeni alımları da Cobra 2 ile yapmaya devam edeceğiz demiyor mu?
Nasıl oluyor bu işler alım yapılırken?
Eeee 16 senelik derin uykudan yeni uyandınız herhalde, şöyle bir bakın bakalım dünyaya, memleketime, ne gelişmeler olmuş? Sivil, Asker noolmuş? Taşlar, rastgele sokaktakiler değil, temel yapı taşları nasıl bir yer değişikliğine gitmiş? vb. vb.

Siz bir uyanın, bakın, sonra yine konuşalım. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 05:44 
Süvariler

Karaladıkları şirketlerde kaç bin kişi çalışıyor biliyorlar mı acaba?
Koça zarar vermek demek Türkiyeye zarar vermek demek.
İyicene uçmuş bunlar. Tamamen saçmalık.
Dünyayla entegre olmuş girift ilişkileri olan şirketler topluluğudur KOÇ
Yerli araba yapıyım derken diğer ilişkilerine zarar vermeyi göze alamaz. Sen devlet olarak bir organize et, Ön ayak ol Koç arkadan gelir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 11:57 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu güne kadar teslim edilen Kirpi sayısı. -MSI dergisi röportajı.
Resim
(Türk Silahlı Kuvvetleri başlığındaki envanter bilgisi güncellenebilir sayın @TEORI :D )

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eki 2017, 10:06 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2017, 07:27 
Akıncılar

Memlekette polisle asker arasındaki olması gereken nüans farkı iyice azalmaya başladı.. :geek: tank, top ta verdikmi tamamdır!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2017, 10:24 
Üye
Kullanıcı avatarı

Polisi asker gibi, askeri de polis gibi kullanınca ekipman benzerliği oluyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2017, 16:02 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Her tarafımıza terör ve teröristler girmişken böyle olması gerekiyor. İç güvenlik harekatlarına KKK unsurları ve HvKK unsurları katılmıyor mu? Katılıyor. Polis de bir yerden yere intikal ederken EYP tehlikesi yaşıyor mu? Yaşıyor. Emniyete ATAK alınması düşünülüyordu MRAP de ne ki?

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1605 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 129 30 31 32 33 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: aybars_batur, bekro, billiejean, celestial, Fx96, hfidan, Hun_Alpha, night, Search and Rescue, siux, ZoDaC ve 21 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: