TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 17 Oca 2018, 00:33

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1605 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 127 28 29 30 3133 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 16:07 
Üye
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Alıntı:
BMC'nin Müsiad fuarında olmayışı oldukça ilginç? Otokar'cılarda özellikle bunu belirttiler. Fikri olan varmı?
Acaba Altay üretim ihalesini KOÇ aldı da buna tepki olarak mı katıldmadılar?

CB'nin fuarda, o kadar basın önünde Otakar standını ziyaret etmesi ve de Ali Koç ile Altay tankı önünde sohbet edip pozlar vermesi bende bu işi Otakar'ın kaptığına dair bir izlenim uyandırdı.
Burası yeri değil hocam ama askerlik ne zaman bitiyor ? :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 14:12 
Akıncılar

Alıntı:

Acaba Altay üretim ihalesini KOÇ aldı da buna tepki olarak mı katıldmadılar?

CB'nin fuarda, o kadar basın önünde Otakar standını ziyaret etmesi ve de Ali Koç ile Altay tankı önünde sohbet edip pozlar vermesi bende bu işi Otakar'ın kaptığına dair bir izlenim uyandırdı.
Umarım dediğiniz gibidir. Kirpi Üzerinden yürüsün Ethem Sancak, ciddi bir MRAP ve TTA üreticimiz olsun birden çok rol biçmesin şirkete.

Mesela Fİyat rekabeti ile TTA araçlarını pazarlasın sonuçta zırhlı araç değil satışı bürokratik anlamda nispeten kolay.

BMC Mükemmeliyet merkezini oluştursun Kirpi II üzerinde çalışsın mesela.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 14:54 
Üye
Kullanıcı avatarı

BMC neden yerli "Oshkosh" olmak için önem göstermiyor ki ? yerli "HEMTT" olsa fena mı olur ? yada birtane "M1070" ?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 15:05 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
BMC neden yerli "Oshkosh" olmak için önem göstermiyor ki ? yerli "HEMTT" olsa fena mı olur ? yada birtane "M1070" ?

Resim
Size katılıyorum.
BMC'nin kendini geliştirmeye çalıştığını düşünmüyorum. Hazır iş peşine dönüyor. Bir Ar-Ge çalışmalarını görsek bari. Hem sivil hem askeri Kamyonet , yerli motor gibi gelişimler bekliyor insan.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2016, 15:45 
Süvariler

Yıl sonuna kadar EGM'ye 200, Jandarma'ya 160 adet Kirpi teslimatı yapılacakmış.
Önümüzdeki yıl TSK'ya 329 Kirpi teslimatı yapılacakmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2016, 16:22 
Uzaklaştırıldı

Bu kadar siparişi zamanında verseler BMC batmazdı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2016, 17:05 
Akıncılar

Kirpi uzerindeki IKS SARP'mi? Kirpi uzerindeki model daha once gormedim. Optikleri servo tarafina almislar ve daha buyuk optikler goruluyor. Farkli bir Ir band'a gecismi oldu acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2016, 18:48 
Uzaklaştırıldı

Bu işte temel prensibimiz şu biz hiç bi zaman ordunun ihtiyacı olan silahları dış kaynaktan alan bundan komsyon alan acentacılık yapmıycaz diyor ama insansız kuleyi güney koreden almışlar Aselsan dururken
https://www.youtube.com/watch?v=mZF-qXpEz8U

Bunda bir şey olmalı. Koç da araçlarına sarp takmak istemedi BMC de istemiyor. Çok pahallı demekki Aselsan Sarp. Başka bir olasılıkta o yeni araç kore ye ait ve üzerindeki kulede ordan geldi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2016, 19:01 
Genel Yetkili

Bol miktarda silahlı kirpiler de var son gelecekler arasında.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2016, 19:21 
Akıncılar

@MS, dogru sanirim. G. Kore sistemleri Kirpi uzerindeki sistemler. Bu devirde bunlarin yurt disindan alinmasi bence Turk Savunma Sanayine yapilan ayip. Hem bu sistemleri zamaninda yapamayan, hemde disardan alan icin ayip. IHA gibi cok daha yuksek teknoloji, maliyet ve bilgi birikimi gerektiren bir alanda 3 oyuncu var ama cok daha basit bir sistem olan UKSS gibi konuda ihtiyaci yerli karsilayamayip, disardan satin aliyoruz. Yuzlercesi satin alindi. Belki bin adedi gecmistir. Sorun nedir? SARP performansi yetersiz mi? Pahali mi? Uretim hizimi dusuk? SSM motor projesi yapiyor bir suru para veriyor bu sirketlere. SARP'a rekabet amacli alternatif gerekiyorsa, yerli uretecek firma bulunur. Hepsi SSM'nin 5-10 milyonluk $ bir ARGE projesine bakar. Tabi bizin her zamanki sorunumuz ihtiyaclari zamaninda gorememek, vizyonsuzluk, inovasyona kapalilik vs.. Yumurta kapiya gelince, bize acil UKSS lazim deyip proje baslatilir. Norvec'li Kongsbrg firmasi UKSS isinden ihya oldu adamlar. ADB ordusuna sattiklari Protector (CROWS) isimli UKSS sayisi 20 bini gecti sanirim. Israil'in Rafael firmasinin Samson UKSS'ni alarak biz ihya ettik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2016, 19:59 
Süvariler

http://www.trthaber.com/foto-galeri/bmc ... yfa-1.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2016, 20:35 
Akıncılar

BMC'ye hafif zirhli arac motor/tranmisyon gelistirme ihalesi verilmis oyle mi? :evil: Bu ihalelerde hic sorulmuyor mu gecmiste sen motor konusunda ne yaptin, hangi motor projesinde calistin diye bir ibare referans istegi vs yok mudur? Altay guc grubu ihalesini traktorcu Tumosan'a ver, hafif zirhli arac guc grubu ihalesini BMC'ye ver, SLV (Uydu firlatma Sistemi) isini, Roketsan'dan alip ali Agaoglu'na versinler bence. Gokdelen yapan adamin roket isini almasi gerekirdi. Ondan sonra diyorlar ki neden isler dogru gitmiyor. Isi layiki ile yapabilecek sirkete vereceksin, vermezsen boyle ulke ulke dolasip yardim edecek yabanci sirket ararsin. Bakalim BMC ne yapacak, kimden araklayacak bu motoru.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2016, 21:36 
Uzaklaştırıldı

BMC Tank fabrikamızın ortaklık yapısı şöyle olacak arkadaşlar şaka gibi bir tablo
% 49 Almanya
% 10 Malezya
% 21 Türkiye
% 20 Katar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2016, 22:17 
Akıncılar

BMC'ye hafif zirhli arac motor/tranmisyon gelistirme ihalesi verilmis oyle mi? :evil: Bu ihalelerde hic sorulmuyor mu gecmiste sen motor konusunda ne yaptin, hangi motor projesinde calistin diye bir ibare referans istegi vs yok mudur? Altay guc grubu ihalesini traktorcu Tumosan'a ver, hafif zirhli arac guc grubu ihalesini BMC'ye ver, SLV (Uydu firlatma Sistemi) isini, Roketsan'dan alip ali Agaoglu'na versinler bence. Gokdelen yapan adamin roket isini almasi gerekirdi. Ondan sonra diyorlar ki neden isler dogru gitmiyor. Isi layiki ile yapabilecek sirkete vereceksin, vermezsen boyle ulke ulke dolasip yardim edecek yabanci sirket ararsin. Bakalim BMC ne yapacak, kimden araklayacak bu motoru.
Altay'da RM ile geldiği gibi bu projede de sağlam yabancı bir ortak ile gelmiş olabilir mi, henüz adını duyurmadığı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2016, 22:31 
Üye
Kullanıcı avatarı

Vuran sanki Kirpiden daha büyük :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2016, 22:39 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

BMC Tank fabrikamızın ortaklık yapısı şöyle olacak arkadaşlar şaka gibi bir tablo
% 49 Almanya
% 10 Malezya
% 21 Türkiye
% 20 Katar

Bu rakamların kaynağı nedir? Doğruysa eğer çok vahim.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2016, 23:33 
Süvariler

@MS, dogru sanirim. G. Kore sistemleri Kirpi uzerindeki sistemler. Bu devirde bunlarin yurt disindan alinmasi bence Turk Savunma Sanayine yapilan ayip. Hem bu sistemleri zamaninda yapamayan, hemde disardan alan icin ayip. IHA gibi cok daha yuksek teknoloji, maliyet ve bilgi birikimi gerektiren bir alanda 3 oyuncu var ama cok daha basit bir sistem olan UKSS gibi konuda ihtiyaci yerli karsilayamayip, disardan satin aliyoruz. Yuzlercesi satin alindi. Belki bin adedi gecmistir. Sorun nedir? SARP performansi yetersiz mi? Pahali mi? Uretim hizimi dusuk? SSM motor projesi yapiyor bir suru para veriyor bu sirketlere. SARP'a rekabet amacli alternatif gerekiyorsa, yerli uretecek firma bulunur. Hepsi SSM'nin 5-10 milyonluk $ bir ARGE projesine bakar. Tabi bizin her zamanki sorunumuz ihtiyaclari zamaninda gorememek, vizyonsuzluk, inovasyona kapalilik vs.. Yumurta kapiya gelince, bize acil UKSS lazim deyip proje baslatilir. Norvec'li Kongsbrg firmasi UKSS isinden ihya oldu adamlar. ADB ordusuna sattiklari Protector (CROWS) isimli UKSS sayisi 20 bini gecti sanirim. Israil'in Rafael firmasinin Samson UKSS'ni alarak biz ihya ettik.
Yazdiklariniza ek olarak Tunus icin uretilen Kirpileri ayni UKSS takilmis, ayrica Aselsan Falconeye kule sistemi eklenmis. Hani Suryede cevre guvenligini konusuyorduk ya, o tip siparis olmus iste.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2016, 23:38 
Uzaklaştırıldı

BMC nin zaten % 49 u Katar lı bir firmaya ait
Yeni tank yapacakları Sakarya da ki yeni kurulan ortak şirketinde % 49 u Almanya ya ait kalan % 51 inde % 10 u Malezya ile ortaklık var kalanıda yani % 41 ide BMC şirketinin. Ama bizim BMC nin zaten yarısı Katarlı firmanın olduğu için Türkiye ye kalan % 21 sadece
Kaynak yasaklı

Şöyle bir ifade var şimdi bir daha bakınca Malezya Almanya nın payına ortakta olabilir o zaman şu olur. İfade de Malezya nın hangi yarıda olduğu muğlak Almanya yarısında mı Türk yarısında mı. Yani iyimser oran aşağıdaki gibi kötümser oran yukarıdaki gibi. İkisi de berbat sonuçta

% 35 Almanya
% 10 Malezya
% 28 Türkiye
% 27 Malezya
Alıntı:
"Uluslararası aktörlere diyoruz ki, 'gelin sizinle iş yaparız, ortak da oluruz. Bizim 3 şartımız var. Birincisi, ortak üretim yapacağız ve Türkiye'de olacak. İkincisi, üretilen ürünün patent hakları Türkiye'nin olacak. Üçüncüsü, ortaya çıkan ürünü istediğimiz pazara satacağız ve istediğimiz yerde kullanacağız.'

Bu 3 şartı kabul eden uluslararası savunma sanayi şirketleri ile ortaklık kuracağız. Nitekim 150 yıllık Alman şirketi Rheinmetall Holding ile ortaklık kurduk. Bu şartları kabul ettiler. Ortaklığın yüzde 55'i bizim, yüzde 45'i onların. Hatta o ortaklığa yüzde 10 ile Malezyalı bir şirket de girdi. Biz Türk-Katar ortaklığıyız. 4 ordunun da desteklediği muazzam bir şirket ortaya çıktı. Batılı ülke şirketleri, beraber iş yapabilir miyiz diye bize gelip gidiyor. Ordumuzun geleceğe ilişkin çok güçlü stratejileri var."

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2016, 05:27 
Üye
Kullanıcı avatarı

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler ... rojeID=394

Bilemedim yada yeni başlık açıyım dedim ama yetki yok ve sadece 10 araç - Kirpi yerine daha çok bana Arma 6x6 veya Pars 6x6 gibi geldi... :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2016, 11:43 
Süvariler

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler ... rojeID=394

Bilemedim yada yeni başlık açıyım dedim ama yetki yok ve sadece 10 araç - Kirpi yerine daha çok bana Arma 6x6 veya Pars 6x6 gibi geldi... :roll:
Lice Jandarma uzun süredir Arma 6x6'yı test ediyor. Pars ise 8x8 olarak söz ediliyordu. Arma alınacak muhtemelen.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2016, 13:04 
Süvariler

BMC motor konusunda yabancı bir firmayla anlaştı ismini şuan hatırlamıyorum. Alt yapısı işin oluşturuluyor. Ancak dedikleri gibi yerli değil. Lisans üretim olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2016, 13:32 
Akıncılar

BMC motor konusunda yabancı bir firmayla anlaştı ismini şuan hatırlamıyorum. Alt yapısı işin oluşturuluyor. Ancak dedikleri gibi yerli değil. Lisans üretim olabilir.
Yurt dışına satışta sıkıntı çıkarmasın, üretimin Türkiye'de olsun. Buna bile razıyım artık. BMC filan demeyeceğim, yetti artık. Bir motor işi bu kadar sulandırılamazdı, onuda becerdik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2016, 13:34 
Uzaklaştırıldı

Tümosandan iyidir bence lisans ile üretime başlamak. Bir sonraya bırakmak yerli motoru daha mantıklı zaman içinde yerli üzerine çalışırlar lisans ile üretirken. Lisans ortaklık demek değil sonuçta bu gün onu üretir yarın kendininkini. Hatta ambargo korkumuz var ise ambargoya kadar lisasnlı üretiriz ambargo olursa B planınıda firma bir yandan hazır eder oda olabilir. Ama Tümosan a hadi motor yap deyince ne yapsın adamlar sudan çıkmış balık gibi kaldılar. Bu BMC olayından kaçamayacağımıza göre bence artık BMC den kendimizi zorlayıp zevk almaya çalışmak daha doğru olur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2016, 20:33 
Akıncılar

Alıntı:
Tümosandan iyidir bence lisans ile üretime başlamak. Bir sonraya bırakmak yerli motoru daha mantıklı zaman içinde yerli üzerine çalışırlar lisans ile üretirken. Lisans ortaklık demek değil sonuçta bu gün onu üretir yarın kendininkini. Hatta ambargo korkumuz var ise ambargoya kadar lisasnlı üretiriz ambargo olursa B planınıda firma bir yandan hazır eder oda olabilir. Ama Tümosan a hadi motor yap deyince ne yapsın adamlar sudan çıkmış balık gibi kaldılar. Bu BMC olayından kaçamayacağımıza göre bence artık BMC den kendimizi zorlayıp zevk almaya çalışmak daha doğru olur
Katılıyorum. Hatta nihai ürün gerçekten iyi olursa alkışlayacağımda. Lakin, şu 'MİLLİ ÜRÜN' jargonu yokmu üstüne altına gözlere soka soka yazılan, ben işte bunu kaldıramıyorum... :evil:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2016, 21:46 
Üye

Alıntı:
Katılıyorum. Hatta nihai ürün gerçekten iyi olursa alkışlayacağımda. Lakin, şu 'MİLLİ ÜRÜN' jargonu yokmu üstüne altına gözlere soka soka yazılan, ben işte bunu kaldıramıyorum... :evil:
Bu sözler BMC'nin ortağı bir şahsa ait. Kendisi savunma sanayine vatan millet için değil sadece para için girmektedir. Ki Almanya'nın etkisinden ambargolarından kurtulmak için milli tank motor projesi başlatan SMM, tank ihalesini RM ile ortaklık kuran şirkete verecek. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu
Alıntı:
Türk olmaktan üzüleceğini ifade eden Sancak, Türk kökenli olmayan vatandaşların “Ne mutlu Türküm” denmesinin istendiğini belirtip, “Ya niye desinler?” Sancak: Arabım... Türk olmaktan üzülürüm

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2016, 12:48 
Üye
Kullanıcı avatarı

Kirpi Pakistan'da da üretilecekmiş.

http://www.armyrecognition.com/december ... 12161.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2017, 00:25 
Süvariler

https://www.youtube.com/watch?v=34Y0hQT2PWA

Çeşitli görüntüler var

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2017, 16:40 
Akıncılar

@metinsarıcalı

Hocam şu saatten sonra BMC kusura bakmasın;

TTA-I projesi ona verildi 2200 küsur kamyon üretti teslim etti
Sayısını bilmediğimiz partide Kirpi üretildi ilk parti 468 Adetti şimdi yeniden sözleşme imzalandı teslimatlar devam ediyor
BMC MKKA projesinde 20t sınıfında tek kaynak. Otokar'a bu projeden hiç pay verilmedi
BMC tüm uluslarası sergilerde Combat Proven ibaresi ile yer alıyor pazarlama faaliyetlerine SSM desteğide olmuyor değil.

Ama Ethem Sancak vizyonlu biri değil. Mütehait kafasında bir adam nerede para oraya kanalize olmaya çalışıyor Amazon ve Vuran bunun açık bir örneği, Nurol firması 12t sınıfında hiç bir tecrübesi yokken Ejder'i üretti.

BMC'nin şu andan sonra yapması gereken şey Kirpi'yi geliştirmek. Ve Oshkosh'un ürettiği 8X8 ve örneği verilen benzerde çekici üretmek olmalıdır. TANK değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2017, 16:57 
Akıncılar

BMC'nin esas yöneticisi Ethem Sancak mı ki?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017, 00:45 
Süvariler

Suriye'de görev yapan Kirpi'lerde ayna etrafında bir kafes gözüme çarptı. Acaba amacı nedir açıklayabilir misiniz?
Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017, 00:51 
Süvariler

Suriye'de görev yapan Kirpi'lerde ayna etrafında bir kafes gözüme çarptı. Acaba amacı nedir açıklayabilir misiniz?
Gecen yil yasanan catismalardan sonra ortaya cikmaya basladilar. Ozellikle (kontrollu) eyp patlamalarinda shrapnel parcalari oluyor.

En son Sanchez tarafından 03 Şub 2017, 02:43 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Düzenlendi. Alıntı içindeki resimleri kaldırınız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Şub 2017, 00:56 
Akıncılar

Bunlar Tunus Kirpileri mi? Bizimkiler niye boyle demir kefes cozumu tercih etmediler ki?
Resim

En son sentetik tarafından 10 Şub 2017, 13:15 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Edit: Link düzenleme

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Şub 2017, 01:52 
Süvariler

Bunlar Tunus Kirpileri mi? Bizimkiler niye boyle demir kefes cozumu tercih etmediler ki?
Bir de ekleme yapiyim, kirpi montaj hattindan Tunus icin uretilen mraplarda aselsan falconeye/das sistemi takilmis bulunuyordu.
Bizde o da eksik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Şub 2017, 07:18 
Süvariler

Birim fiyatı düşürmek için eklenebilecek bazı ekipmanlar dahil edilmediler diye hatırlıyorum. Sonradan bazı araçlar üzerinde ASELSAN SARP ve Gergedan ile şarapnellerden etkilenen korumasız parçalar için ek koruyucu panel çalışmaları yapıldı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Şub 2017, 18:10 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

"ASELSAN tarafından SARP silah kulesi entegre edilmiş KİRPİ araçları, güvenlik güçlerimize yüksek balistik ve mayın koruması sağlıyor. "Resim
Resim
https://twitter.com/SavunmaSanayii/stat ... 7241307136

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Şub 2017, 18:36 
Akıncılar

SARP UKSS'nin mermi haznesi pozisyaon degistirmis. Eskiden aracin burnuna dik pozisyondaydi, yeni SARP'larda memri haznesi yana cevrilmis. Bunun bir mantigi var mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Şub 2017, 18:52 
Süvariler

SARP UKSS'nin mermi haznesi pozisyaon degistirmis. Eskiden aracin burnuna dik pozisyondaydi, yeni SARP'larda memri haznesi yana cevrilmis. Bunun bir mantigi var mi?
Beslemeyle ilgili sorun yaşamış olabilirler üstat. Askerde ZMA nişancısıydım. Kule dışında yer alan MG-3 ün mühimmat kutusu, kule içinde silaha paralel olarak yerleştirilmişti. Kutudan çıkan mühimmatın silaha ulaşması için mermi yolunda 90 derecelik dönüş yapması gerekiyordu. Buda mühimmatın sık sık mermi yolunda sıkışmasına neden oluyordu ve bu takılmayı gidermek için çoğu zaman kule dışına çıkmak zorunda kalıyorduk. Aynı sorun sarp ta da yaşanmış olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Şub 2017, 20:10 
Üye

Ağırlık merkezinin ayarlanması için olabilir mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Şub 2017, 20:43 
Akıncılar

Beslemeyle ilgili sorun yaşamış olabilirler üstat. Askerde ZMA nişancısıydım. Kule dışında yer alan MG-3 ün mühimmat kutusu, kule içinde silaha paralel olarak yerleştirilmişti. Kutudan çıkan mühimmatın silaha ulaşması için mermi yolunda 90 derecelik dönüş yapması gerekiyordu. Buda mühimmatın sık sık mermi yolunda sıkışmasına neden oluyordu ve bu takılmayı gidermek için çoğu zaman kule dışına çıkmak zorunda kalıyorduk. Aynı sorun sarp ta da yaşanmış olabilir.
Mantikli bir aciklama, ayrica hazmede buyumus, sanki daha fazla muhimmat tasiniyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Şub 2017, 18:52 
Süvariler

Resim
Resim
Tel kafesler genelde roketler için kullanılıyor. Roket bu tele çarparak veya sıkışarak zırhı delmeden patlıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Şub 2017, 19:15 
Süvariler

Tel kafesler genelde roketler için kullanılıyor. Roket bu tele çarparak veya sıkışarak zırhı delmeden patlıyor.
Camlardaki kafeslerden bahsediliyor. Bunlar şarapnele karşı hassas materyali korumak için.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2017, 12:47 
Süvariler

Camlardaki kafeslerden bahsediliyor. Bunlar şarapnele karşı hassas materyali korumak için.
Ben etrafına konan kafesten bahsetmiştim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2017, 14:21 
Süvariler

Sarp kirpi için fazla daha basit birşey olmalı.Sarptan ziyade kafes daha elzem.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2017, 15:27 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2017, 15:51 
Süvariler

SARP niye Kirpi için fazla olsun yahu?
Genelde Cobra TTZA ile hareket ettikleri ve bu araçlarda da UKSS bulunduğu için şimdiye kadar Kirpilerde UKSS entegrasyonu ön plana çıkmamıştı sanırım. (Büyük oranda mali sebeplerden...)

Lakin genişleyen muharebe sahasının gerektirdiği mobilite ve manevra çeşitliliği, Kirpilerin Cobra TTZAlara bağlı kalmadan otonom silah kulesi ihtiyacını da gündeme getirmiştir. SARP da artık olgunlaşmış bir sistem olarak görüldüğünden takılmaya başlanmış belli ki. Fakat daha basit ve etkili sayılabilecek ek zırhın henüz seri şekilde araçlara takılmaması daha büyük bir eksiklik olarak görülebilir. SARP da tabii ki fazlalık değil...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2017, 14:32 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Azez'de üzerine UKSS entegre edilmiş BMC Kirpi. UKKS eklenirken Kafes zırhı da ekleseler ne güzel olacak. Hazır tasarlanmış olanı varken.
Resim
https://twitter.com/op_shield

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2017, 14:51 
Süvariler

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2017, 15:27 
Akıncılar

Azez'de üzerine UKSS entegre edilmiş BMC Kirpi. UKKS eklenirken Kafes zırhı da ekleseler ne güzel olacak. Hazır tasarlanmış olanı varken.
Resim
https://twitter.com/op_shield
Önceki fotoğraflardaki UKSS'li Kirpiler polisindi. Bu da muhtemelen polisin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2017, 18:44 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Suriye'ye yapılan askeri sevkiyattan.

Resim
Önüne bir palmiye logosu ile DAK yazmak lazım, yakışmış :D

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2017, 21:58 
Süvariler

Önceki fotoğraflardaki UKSS'li Kirpiler polisindi. Bu da muhtemelen polisin.
TSK UKSS icin Sarp aldimi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Mar 2017, 00:50 
Süvariler

SARP niye Kirpi için fazla olsun yahu?
Çünkü çok karmaşık ve pahalı yahu daha basit olsa daha iyi yahu hani bi aralar Yak varıdı onun gibi yada şu Sarp basitleştirilmiş bi versiyonu falan düşünülüyordu onun gibi bişey hiç olmasın demedik yahu.Çünkü cobraya uks takmakla kirpiye takmak aynı şey değil yahu!

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1605 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 127 28 29 30 3133 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: ebonitcubuk, karaşahin340, Ottomansmack, RAPTOR33, Scarecrow ve 22 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: