TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 19 Oca 2018, 22:42

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 72 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 10 May 2017, 11:39 
Akıncılar

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Fuar sırasında alınacak cevaplar ile daha emin olunabilir ama ben Yavuz-ASYA top namlularının 155/52 olduğunu düşünüyorum.

Yıllar önce yapılması gereken bu çalışma için bir anda iki ayrı kurumdan iki benzer çalışmanın ortaya çıkmasına insan üzülmeden edemiyor. Rekabet güzel şey ama bunca enerji ve zaman israfını da kaldırabileceğimizi zannetmiyorum.
İşin kötü tarafı her iki çalışmada havadan (C-130 standartlarında) nakledilemeyecek kadar yüksek yapıdalar. Dünya ölçeğinde satış yapabilmek için daha rekabetçi olmak gerekli.
Resim
Hiç olmazsa Aselsan çalışması FNSS iş birliği ile yapılsaydı elimizde bir alternatif daha olurdu.
Elimizde inanılmaz geniş bir ürün yelpazesi var ama ordumuzun vurucu gücüne ve ihracatımıza yansımaları aynı hızda değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 May 2017, 16:03 
Akıncılar

Kalibre L52'de olabilir, Panter obuslerinin kamyon uzerine bindirilmesi amacli. Arkadaslar IDEF17'de sorabilir. Birde sunu sorsunlar, neden iki farkli cozum var? Kullanici TSK'nin kendi imkanlari ve Aselsan ile ASYA yaparken, MKEK ise farkli bir kulvarda Yavuz cozumunu oneriyor, muhtemelen yine Aselsan AKS'leri kullaniliyordur. TSK neden MKEK alsin gibi bir soru cikiyor ortaya. L39 namlularin degerlendirilmesi ASYA cozumu uzerinden giderilmesi mumkun olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 May 2017, 16:08 
Genel Yetkili

Asya projesi başlangıcında ve yapılırken bir TEDARİK projesi değildi.. Bir MODERNIZASYON projesiydi.

Projeyi oluşturan ve ortaya koyan ASKERİ FABRİKAlar. Aselsan'ın konuyla ilgisi : topta kullanılan AK cihazları, ADOP entegrasyonu vesair ekipmandı.

Bu modernizasyon projesinin başlama sebebi ; Yıllar evvel o zamanki trende göre çekili olarak PANTER adıyla bir miktar üretimi yapılan, ancak o sistemde gorülen bazı aksaklıklar sebebi ile üretimi durdurulan fakat o arada envantere girmiş bulunan (yanılmıyorsam 50 kadar) bir miktar 52 kalibre çekili topun, günümüz teknolojisi ile yenilenmesi, ADOP'a entegre edilmesi ve kamyon üstüne alınarak çekili olmaktan kurtarılması gerekliliğidir.

Dolayısıyla ASYA projesi , eski PANTER çekili toplarının moderhizasyon projesidir ve sayısı bellidir..

Ha Kuvvet bir tedarik ihalesi ile ayrıca bilmem kaç yüz tane kamyona bindirilmiş 52 kalibre top alacak diye de MKE 'nin ortaya koyduğu bir de YAVUZ var şimdi,

Aselsan, askeri fabrikanın ortaya çıkardığı ASYA ile o ihaleye katılır mı ? Kuvvet hangisini seçer ? Orasını bilmem.. ama hangisi seçilirse seçilsin namlu MKE 52 kalibre , elektronikler, AK ve entegrasyon ASELSAN olacak.. Görebildiğim kadarıyla sadece araç ve şekil farklı olacak..

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 May 2017, 16:26 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

...
İşin kötü tarafı her iki çalışmada havadan (C-130 standartlarında) nakledilemeyecek kadar yüksek yapıdalar. Dünya ölçeğinde satış yapabilmek için daha rekabetçi olmak gerekli.
A-400'e sığıyor C-130'a Sığmayan kısım 30 cm onu mühendisler bırakın tasarımı sahada yer bitirir ve sığar halde standardize eder.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 May 2017, 21:19 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Yavuz'un aracı Man kamyon şasesi üzerine şekillendirilmiş.MKE tarafından. BMC'nin araç zırhsız. Yavuz daha iyi bir sistem araç gibi görünüyor.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 May 2017, 04:02 
Akıncılar

Toplam 42 adet PANTER çekili obüsü ASYA veya YAVUZ ile modernize edilecek. Topları aynen alınıp kullanılıyor. Bencede YAVUZ zırhlı mırhlı daha iyi gibi ama ASYA'da daha ucuza geliyordur, yeterli görülebilir. Bence bu devirde zırh koruması şart diye düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 May 2017, 04:27 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Asya'nın bindirildiği 6x6 kamyonun hali hazırda serviste olduğunu unutuyoruz sanki. Ordunun kendi topu, kendi kamyonu...

Bir kamyonun kabinini zırhlandırmak ne kadar zor veya maliyetli bir iş olabilir? Asya seçilip, zırhlı kamyon ile servise alınacak dense ne kadar sürer ürünün ortaya çıkması? 1 ay mı? Zırhlı kabini gözünüzde büyütüyorsunuz. Zor bir işlem değil.

Ha keza Yavuz alınacaksa da yine BMC kamyona bindirilsin, işletme maliyeti düşsün, yedek parça maliyeti düşsün, verilecek para da yurtiçinde kalsın. Halihazırdaki araç çeşitliliği festivaline yeni bir üye eklenmemiş olsun. 42 kamyon kimi ihya edecek?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 May 2017, 08:35 
Süvariler

MKE Yavuz henüz ilk prototip. Dolayısıyla monte edildiği araçtan ziyade bu projenin gerçekleştirilebildiğini görmek daha önemli. Çünkü seri üretim talebi geldiği anda TSK hangi aracı isterse o aracın üzerine monte edilebilmesi mümkün. Aynı şekilde ihracat durumu olduğunda satın almak isteyen ülke 'benim şu marka kamyonum var buna monte edin' derse bu da gerçekleştirilebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 19:16 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

BMC Zırhlı Kamyonun resmini ne kadar süredir aradığımı bilseniz şaşardınız. Ekleyen kişiye teşekkür ederim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2017, 04:25 
Üye
Kullanıcı avatarı

Konunun özeti, savunma sanayi milli bir bağımsızlık mücadelesinden çıkıp tamamen ticari duygularla yönetilmesidir.

Daha önce sık sık tartıştığımız üzerine sayfalarca yazılan bir konudur , çünkü kaar marjı çok yüksektir. Kritik alt sistemleri dışarıdan alsalar bile bu firmalar kameralar karşısına çıkıp %100 yerli , milli türk yapımı hatta civatasına kadar biz tasarladık diyebilir ,hatta hazır ürünü lisan altında üretmekten ziyade birleştirmeyi imkansızı başarmak sanırlar. (Bunun en büyük sebebi cahil basındır. youtube ta bir sürü örneği mevcuttur.)

piyasaya baktığımız da
-Otokar
-Nurol
-Katmerciler
-BMC
-Hema
-Tümosan
-MAİ Grup
-Best Grup

Bu şirketlerin her birinin neler yaptığını sizler biliyorsunuz.

Şimdi diyeceksiniz ki konuyla ne alakası var sivil bir şasiyi zırhlı şekilde satınca baya bir para kazanıyor firmalar. Peki MKE neyin peşinde tabiki hazır bir ürün satmanın peşinde kamyonu alıp zırhla kapladığı zaman kendine ait bir aracı olacak ve üzerine bir sistem koyacak işin kaymağını yiyecek ,araçtan da para kazanmış olacak ama işi ABMK'e bırakırsa sadece namlu üretmekle yetinecek.Yani olay bundan ibaret .

Bence MKE aç gözlülük yapmamalı yoksa elindekinden de olur sadece namlu üretir. Fırtına ve panter projeleri gibi beraber yürütülebilir ABMK la MKE ortak bir sistem tasarlayıp , silah ve mühimmatla ilgili olan kısmı yani hazır bir kit halinde MKE üretir kuvvetin istediği tipteki aracın üzerine entegre edilir. Böylelikle dış pazarda daha fazla satma imkanı bulabiliriz. Örnek Azerbaycan'a satılan ÇNRA lar gibi isteyen istediği araca takar kimse kimseye karışamaz.

Eldeki panterlerin kamyon üzerine alınmasını da ABMK yapar böylelikle hızlı bir şekilde envantere kazandırlır. Daha fırtına nın 2. serisi üretilecek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2017, 14:54 
Akıncılar

Zırhlı kamyon işini neden büyüttünüz anlamadım Roketsan mevcut yetenekleri ile istenen ölçüde zırhlandırır, bunu Otokar yapabilir Nurol yapabilir v.s olur yani...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2017, 15:45 
Akıncılar

MKE son 40 yılda doğru dürüst ilk defa bir "ürün" çıkardı. Onu da beğenmiyoruz.

MKE şüphesiz ki bizden ve tam da bizliktir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2017, 17:50 
Üye
Kullanıcı avatarı

Zırhlı kamyon işini neden büyüttünüz anlamadım Roketsan mevcut yetenekleri ile istenen ölçüde zırhlandırır, bunu Otokar yapabilir Nurol yapabilir v.s olur yani...
Mevzu kamyon değil sayın swat ben yaptım ben satarım mevzusu. Zırhlı kamyon konusunda eksiklik çekeceğimizi sanmıyorum İŞİD bile kendi zırhlı araçlarını yapabiliyor bu devirde memlekette bunu yapacak adam bol .Dediğim gibi tamamen duygusal. Birde MKE genişleme cabası içinde.

Alıntı:
MKE son 40 yılda doğru dürüst ilk defa bir "ürün" çıkardı. Onu da beğenmiyoruz.

MKE şüphesiz ki bizden ve tam da bizliktir.

MKE çamur atan yok ama sınırlarını da bilmesi lazım yarın zırhlı iş makinası üreticem diyede çıkıp hazır makinanın üzerine zırh koyup yaptım da diyebilir.

Peki işin sonunda ne olur derseniz ASYA projesi bir modernizasyon sonuçta her türlü ABMK tarafından yapılır 40 küsür tane olur saha tecrübesinin ardından muhtemelen beğenilir ve devamı gelsin denilebilir, kimse kusura bakmasın Ordu elinde bu imkan varken gidipte MKE hazır ürün almaz. MKE de kaarını artırmak içinde namluya zam yapar nasılsa benden alınmıyor diye.Peki yavuzun elektronik sistemlerini kim yapıyor ,tabi ki aselsan. Aselsan da tepki olarak zam yapar yavuzun fiyatı artar sonuçta firmalar birbirine zarar verir

Sonuç olarak herkes sınırını bilmeli aselsan da buna dahil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2017, 22:24 
Akıncılar

Asya "kavramsal gösterimi" ile Yavuz rakip değiller. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2017, 00:17 
Üye
Kullanıcı avatarı

Asya "kavramsal gösterimi" ile Yavuz rakip değiller. :)
Hangi anlamda rakip değiller sayın HDS anlayamadım.

İkisi de aynı namluya ve atış kontrol sistemine sahip bildiğimiz kadarıyla?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2017, 00:27 
Süvariler

Aynı namlu mu? Asya'nın hangi ihtiyaca binaen yapıldığı ortada. Asya bir kere oldukça yoğun bir uygulama alanı elde edebilir. MKE ise Panter denilen garip yaratığı bulup getirip ortaya çıkartırken ki yapılan hataları ortadan kaldırmak istemekte. Belki de biraz da devamı gelir niyetinde. Yanlış mıyım? O bakımdan ortada bir sorun görülmüyor gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2017, 03:30 
Süvariler

Yavuz üretime hazır gerçek bir ürün, Asya daha ateş bile etmemiş bir "what if" çalışması.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2017, 13:59 
Akıncılar

Hangi anlamda rakip değiller sayın HDS anlayamadım.

İkisi de aynı namluya ve atış kontrol sistemine sahip bildiğimiz kadarıyla?
Şuralarda belirli izahlar var:

http://www.trmilitary.com/viewtopic.php ... 64#p280564

http://www.trmilitary.com/viewtopic.php ... 73#p279873

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2017, 14:53 
Üye
Kullanıcı avatarı

Sayın HDS konu tavuk yumurta ilişkisine döndü üst tarafta yazdığım yazıyı görürseniz kast ettiğim şeyi anlıyacaksınız
Alıntı:

Bence MKE aç gözlülük yapmamalı yoksa elindekinden de olur sadece namlu üretir. Fırtına ve panter projeleri gibi beraber yürütülebilir ABMK la MKE ortak bir sistem tasarlayıp , silah ve mühimmatla ilgili olan kısmı yani hazır bir kit halinde MKE üretir kuvvetin istediği tipteki aracın üzerine entegre edilir. Böylelikle dış pazarda daha fazla satma imkanı bulabiliriz. Örnek Azerbaycan'a satılan ÇNRA lar gibi isteyen istediği araca takar kimse kimseye karışamaz.

Eldeki panterlerin kamyon üzerine alınmasını da ABMK yapar böylelikle hızlı bir şekilde envantere kazandırlır. Daha fırtına nın 2. serisi üretilecek.

Alıntı:

MKE çamur atan yok ama sınırlarını da bilmesi lazım yarın zırhlı iş makinası üreticem diyede çıkıp hazır makinanın üzerine zırh koyup yaptım da diyebilir.

Peki işin sonunda ne olur derseniz ASYA projesi bir modernizasyon sonuçta her türlü ABMK tarafından yapılır 40 küsür tane olur saha tecrübesinin ardından muhtemelen beğenilir ve devamı gelsin denilebilir, kimse kusura bakmasın Ordu elinde bu imkan varken gidipte MKE hazır ürün almaz. MKE de kaarını artırmak içinde namluya zam yapar nasılsa benden alınmıyor diye.Peki yavuzun elektronik sistemlerini kim yapıyor ,tabi ki aselsan. Aselsan da tepki olarak zam yapar yavuzun fiyatı artar sonuçta firmalar birbirine zarar verir

Sonuç olarak herkes sınırını bilmeli aselsan da buna dahil.

İki sistemde temel olarak panter obüsü değil mi biri üretici diğeri kullanıcı. Hala neyin tartışmasını yapıyoruz. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2017, 15:41 
Akıncılar

Neyi tartışıyoruz? Saçma bir sava alternatifleri.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2017, 16:36 
Akıncılar

Alıntı:
Daha evvel yazmıştım, yine yazayım;

Asya projesi başlangıcında ve yapılırken bir TEDARİK projesi değildi.. Bir MODERNIZASYON projesiydi.

Projeyi oluşturan ve ortaya koyan ASKERİ FABRİKAlar. Aselsan'ın konuyla ilgisi : topta kullanılan AK cihazları, ADOP entegrasyonu vesair ekipmandı.

Bu modernizasyon projesinin başlama sebebi ; Yıllar evvel o zamanki trende göre çekili olarak PANTER adıyla bir miktar üretimi yapılan, ancak o sistemde gorülen bazı aksaklıklar sebebi ile üretimi durdurulan fakat o arada envantere girmiş bulunan (yanılmıyorsam 50 kadar) bir miktar 52 kalibre çekili topun, günümüz teknolojisi ile yenilenmesi, ADOP'a entegre edilmesi ve kamyon üstüne alınarak çekili olmaktan kurtarılması gerekliliğidir.

Dolayısıyla ASYA projesi , eski PANTER çekili toplarının moderhizasyon projesidir ve sayısı bellidir..

Ha Kuvvet bir tedarik ihalesi ile ayrıca bilmem kaç yüz tane kamyona bindirilmiş 52 kalibre top alacak diye de MKE 'nin ortaya koyduğu bir de YAVUZ var şimdi,

Aselsan, askeri fabrikanın ortaya çıkardığı ASYA ile o ihaleye katılır mı ? Kuvvet hangisini seçer ? Orasını bilmem.. ama hangisi seçilirse seçilsin namlu MKE 52 kalibre , elektronikler, AK ve entegrasyon ASELSAN olacak.. Görebildiğim kadarıyla sadece araç ve şekil farklı olacak..

Saygılar.
Bakınız, sevgili dum konuyu gayet güzel açıklamış. ASYA modernizasyon, YAVUZ yeni üretim için yapılmış çalışmalar. Aslında, ASYA ASELSAN standında değilde Askeri Fabrika standında sergilense idi bu kafa karışıklığı olmayacaktı. Her ikiside güzel konseptler. Eldeki Panterlerin dönüşümüne ilaveten bir miktarda ilave alım yapılabilir. Taşıyıcı kamyonun zırhlı olması zaruridir bu devirde diye düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2017, 19:26 
Üye
Kullanıcı avatarı

Sayın Topgun kafa karışıklığı yok lakin şöyle bir durum ASYA projesi yapıldı ve tamamlandı diyelim.Ve kuvvetin hala obüs ihtiyacı var çıkıpta YAVUZ almak için MKE kapısına gitmez ve ya ikisini yarıştırmaz.Ben bunu demeye çalışıyorum elinde imkan varken neden envanterine ikinci bir ürün katsınlar. Mevzu budur.İkinci proje der ASYA2 olur sıfırdan üretir sonuçta Yavuzun adı bile anılmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2017, 21:48 
Süvariler

Bir önceki sayfada @robust üstadın bahsettiği şu L39 mevzusu var. 155'lik ama L39, aslında o bir yerlere denk geliyor olmalı. Gerçekten onlar için bir şey düşünülemez mi ilerleyen dönemde? 20-25km gibi bir menzil tatlı bir menzil aslında.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 72 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: BGTN, erco70, MANOWAR, ZoDaC ve 22 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: