TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 16 Oca 2018, 22:46

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 119 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Aselsan Sarp
MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 15:32 
Akıncılar

Teröristlerin yeni kabusunu Aselsan geliştirdi
ASELSAN, daha önce savaş gemileri için geliştirdiği STAMP ve STOP adı verilen uzaktan komutalı silah sistemlerine, son olarak karada kullanılmak üzere SARP sistemini ekledi.
SARP (Stabilized Advanced Remote Platform) sistemi, üzerine takılabilen 12.7 mm ve 7.62 mm çapında makinalı tüfekler ve 40 mm bomba atar ile uzaktaki bir komuta odasından kumanda ile yönlendiriliyor.

Üzerinde termal ve TV kameraları olan SARP, lazer mesafe bulucu ve otomatik hedef takibi sayesinde hareket halinde de çok hassas atış yapabiliyor ve hedefi şaşmıyor.

Sınır bölgelerindeki askerlerin güvenli bir noktadan çevreyi gözetlemesine ve ani ateşli saldırıya karşılık vermesine olanak sağlayan SARP, sınır güvenliği için özel olarak geliştirildi. Hassas gözetleme yeteneğini, yüksek isabet oranı ve etkin ateş gücü ile birleştiren SARP sistemi, hem taktik kara araçlarında, hem de sabit tesislerde hava ve kara tehditlerine ve asimetrik tehditlere karşı kullanılabiliyor.

SARP içerdiği termal ve TV kameraları ile lazer mesafe bulucu sayesinde yüksek doğrulukta balistik çözüm üretiyor ve gece/gündüz koşullarında kullanılabiliyor. Bu özelliklerinin yanı sıra atış hattı ve görüş hattı stabilizasyonu, otomatik hedef takibi ve gelişmiş balistik algoritmalara sahip olan SARP, hareket halinde de çok hassas atış yapabiliyor.

SARP sistemine kullanım gereksinimlerine göre 12.7 mm makinalı tüfek, 7.62 mm makinalı tüfek ve 40 mm bomba atar değişmeli olarak takılabiliyor.

Özellikle sabit sistemlerde daha çok gerekli olabilecek uzaktan kumandalı makineli tüfek kullanımı için halen tank, zırhlı araç ve gemilerde kullanılıyor.

Türk savunma sanayinin öncü kuruluşu ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilen SARP Sistemi, Leopard2A4 tankları ve milli tank ALTAY'da da kullanılacak.

Karakollar ve araçlar için ayrı ayrı tasarlanan SARP sistemi sayesinde Mehmetçik, güvenli bir noktadan silahı kumanda koluyla kontrol edecek.

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Aselsan Sarp
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 14:19 
Üye

Mevcut Kalekolara Sarp ve YAK sistemi konma durumu vardı galiba...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 01:35 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bir de şu var hem jandarma hem de egm yılda onlarca Otokar Cobra satın alıyor. Alınan araçların büyük bölümü de termal silah istasyonlu olarak alınıyor fakat bu termal silah istasyonları İsrailli bir firmadan temin ediliyor. ALTAY projesi gibi büyük bir işbirliği içerisinde olan Otakar ve Aselsan Cobra nın üzerine neden sarp silah sistemini uygulamıyor enteresan.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 09:57 
Üye

Bir de şu var hem jandarma hem de egm yılda onlarca Otokar Cobra satın alıyor. Alınan araçların büyük bölümü de termal silah istasyonlu olarak alınıyor fakat bu termal silah istasyonları İsrailli bir firmadan temin ediliyor. ALTAY projesi gibi büyük bir işbirliği içerisinde olan Otakar ve Aselsan Cobra nın üzerine neden sarp silah sistemini uygulamıyor enteresan.
Sarp ın kullanıma hazır olması yakın bir zaman oldu. firma bu konuda tadariğini sağlama almak için böyle davranmış olabilir.
Ancak bu saatten sonra kesinlikle alınan kobralarda hatta ihrac edilen kobralarda dahi sarp kullanılmalı.

Alıntı:
Acil ihtiyacı olan kalekollara yerleştirilmiş. Daha yerleştirilmesi düşünülüyormuş diğer kalekollara. Birde resimlerini görsek şu kalekolların diyecem ama herhalde stratejik bilgiler olduğundan foto yayınlamıyorlar.
karakollara (KALEKOLLARA) yerleştirilecek çoğunlukla YÜKSEL in YAK sistemi olacak. Bu sistem, adı üzerinde NÖBETÇİ olarak özellikle karakol güvenliği için tasarlandı. Sarp ise genel olarak kara araçları üzerinde kullanılmak üzere tasarlandı. Tabii bir de NÖBETÇİ nin yapılış tarihi sarptan daha erken.

Nöbetçinin özelliği : Bir adet 7.62 mm PKMS makineli tüfek ile bir adet 7,62 mm AK-47 piyade tüfeği aynı anda monte edilebilen, kendi etrafında 350 derece dönebilen, termal kamera ve gündüz kamerası ile gözetleme yapabilen, hedefin mesafesini tespit eden, komutları ve verileri kablolu veya kablosuz (opsiyonel) olarak birbirine ileten gözetleme/atış birimi ile operatör kontrol biriminden oluşan, komuta çubuğu (grip) ile yönlendirilen ve ateş edilebilen, hareketli nesneleri belirleyerek alarm veren, seçilen hedefi namluları ile takip eden, tamamı milli olan mekatronik ve yazılım tabanlı aktif bir savunma ve gözetleme sistemi

Nöbetçileri daha güvenli bir bölgede konuşlandırarak nöbet tutmasını sağlamak ve baskın tipi terörist ateşinden korumak maksadıyla tasarlanmış, uzaktan bir “operatör kontrol birimi - OKB” vasıtasıyla komuta edilen, verilerin ve komutların kablolu veya kablosuz sistem platformuna aktarıldığı “uzaktan komutalı bir gözetleme ve atış sistemi.

Gözetleme ve atış birimi 350 derece yatay ve 75 derece dikey yöne hareket edebilen bir platform üzerine monte edilmiş biri makineli iki adet piyade tüfeği, biri termal ve diğeri elektro-optik olmak üzere iki adet kamera bulunan bir platform.

Şebeke elektriği ile beslenmekle birlikte esnek yapıda bir güç ünitesi ile destekleniyor. Birlik deposunda bulunan herhangi iki silah (PKMS ve AK-47 ikilisi veya MG-3 ve G-3 ikilisi gibi) aynı anda monte edilebiliyor.

Operasyon sırasında makineli tüfekte bir sorun meydana geldiği takdirde ikinci silaha bir seçici buton ile geçerek operasyona devam ediyor. Elektronik Kontrol Ünitesi ayrı bir çanta içinde bulunduğundan arıza durumunda yedek Elektronik Kontrol Ünitesi ünite ile değiştirilerek, böylece zor bölgelerde teknisyen onarımı ihtiyacı göstermeden fonksiyonlarını sürdürüyor.

Bir komuta çubuğu (grip) kullanarak komuta edilen sistem araziyi öğretilmiş rotalarda gözetliyor; örneğin önemli arazi arızalarında istenilen bölgeleri yakın planda büyüterek izliyor. Görüntü işleme yazılımı sayesinde arazideki her türlü hareketi algılıyor. Hareketi hedef olarak tanımlandığında otomatik konumda ise takip durumuna geçiyor. Rüzgar, vb. nedenlerle oluşan hareketlenmeleri süzerek yanlış alarma neden olmuyor. Tüm bu tespitlerde anında alarm vererek birliğini uyarıyor.

Hedefin menzilini ölçüyor. Gerektiğinde operatör tarafından komuta çubuğundaki tetik kullanılarak ateş açılıyor. Atış esnasında harcadığı mermileri sayarak mühimmat kutusunda kalan miktarı anında operatöre bildiriyor. Otomatik nişangah düzeltmesi ve meteorolojik ölçüm istasyonu gibi opsiyonel özellikleri de var.

Dünyadaki benzer örneklerinin tamamı araç üstü silah platformu olarak sergilenen NÖBETÇİ, yer istasyonu olarak şimdiye kadar yapılmış en ciddi platform olarak tanımlanıyor.

Tamamen Türkiye'ye özgü ve özellikle terörize edilmiş bölgelerde kullanılmak üzere tasarlanmış. Çok basit ve neredeyse eğitim gerektirmeden, sadece kullanım kılavuzu ile operatif hale getirilebilen bir sistem.

İkinci silah, makineli tüfek atışı anında silaha veya mühimmata bağlı herhangi bir nedenden ötürü bir problem yaşandığında, bir buton ile ikinci silaha geçmek ve başarıdan faydalanma ilkesini bir süre daha kesintisiz devam ettirmek için düşünülmüş. Kullanılacak silah cinsine göre değişen mekanik adaptörü sayesinde, sadece birkaç vidanın gevşetilmesi ve sıkılmasıyla silahların cinsinin değiştirilebildiği bir silah beşiği var. Silahların kolay değiştirilebilir olmasının yanı sıra herhangi bir silah cinsine angaje olmaması, envanterde bulunan 7,62 mm çapında herhangi iki silahı monte edebilme imkânı onu diğerlerinden farklı kılıyor.

Kabalaştırılmış mekanik yapısı ve son derece kolay arayüzü sayesinde daha geniş bir eğitim seviyesi seçenek yelpazesinden operatör temin etmek mümkün. Sabit komuta çubuğu, üzerindeki butonlarla sistemi yatay ve dikey yönde hareket ettiren hassas yönlendirme, görüntü yakınlaştırma ve uzaklaştırma, atış tetiklemesi gibi fonksiyonlar barındırıyor.

Elektronik Kontrol Ünitesi, içinde tüm verilerin işlendiği, sisteme sadece bir kablo ile bağlı bağımsız bir çanta. Elektronik Kontrol Ünitesi aslında sistemin kalbi. NÖBETÇİ'nin ana gövdesine gömülü olmadığından, öngörülmemesine rağmen bir arıza durumunda sistemin fonksiyon dışı kalması mümkün değil. Karakolların genellikle ulaşımın kolay olmadığı bölgelerde konuşlu olduğu düşünüldüğünde, arıza olasılığı için karakolda o derece eğitimli bir teknisyen bulundurulması çok zor. Bu durumda NÖBETÇİ'nin modüler yapısı işi kolaylaştırıyor.

Depoda yedek Elektronik Kontrol Ünitesi bulundurulduğu takdirde değişimin hemen tamamlanıp, arızalı modülün onarım kademesine gönderilmesi ile sorun çözülüyor. Elektrik beslemesinde bir sorun olduğunda, ihtiyaca göre kapasitesi belirlenebilen güç ünitesi devreye giriyor.

NÖBETÇİ'nin görev yapması istenen açıların dışına çıkmasının istenmediği durumlarda operatör tarafından sisteme yönelme bilgileri verilerek platformun o sınıra geldiğinde durması sağlanıyor. Bu hem yazılımsal, hem de mekanik kilitleme ile sağlanabiliyor. Ayrıca üzerine açılan ateşe karşı korunması gerekli olan kamera kutusu, mühimmat kutusu, motor kabini gibi kısımların mermi mukavemeti de istenen özelliklerde tasarlanmış.

Tamamen otomatik çalışabilen NÖBETÇİ, elle komuta edilirken de hareket tespit özelliklerine sahip bulunuyor.

Harekat alanında önceden belirlenmiş rotalarda otomatik olarak gözetleme yapabilen, kablolu komuta edilebileceği gibi kablosuz olarak da karşılıklı görüntü ve komut verileri taşıyabilen, alınan görüntüleri işleyerek bir monitörden operatöre sunan Nöbetçi, sis, kar gibi tüm olumsuz hava koşullarını filtreleyen yazılımı ile gerçek bir nöbetçi görevi görecek.

Karakollarda nöbet tutan askerlerin terörist baskınlarında her zaman ilk atışa hedef olduğu göz önünde bulundurulduğunda Nöbetçi, karakol ve kışla savunmasında hayati bir rol oynayacak.

ASKERHABER / SAVUNMA SANAYİ

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eyl 2012, 02:19 
Üye

sarp şuanda aktif olarak bazı kalekollarda kullanılıyor ;) bizzat görmüşlüğüm de var hatta görselde var ama paylaşamam :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eyl 2012, 02:50 
Üye

[wimg]http://www.turkmilitary.com/data/media/ ... 83-028.jpg[/wimg]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eyl 2012, 02:54 
Üye

montaj edilmiş hali kast etmiştim :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eyl 2012, 02:57 
Üye

montaj edilmiş hali kast etmiştim

Ben zaten SARP ile ilgili prototipin resmini gösterdim foruma uğrayıp geçenler ne olduğunu anlasın diye ;)

Ayrıca benzer sistemler kobralar'da kullanılmak da
[wimg]http://www.turkmilitary.com/data/media/ ... 360821.jpg[/wimg]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eyl 2012, 23:00 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
montaj edilmiş hali kast etmiştim

Ben zaten SARP ile ilgili prototipin resmini gösterdim foruma uğrayıp geçenler ne olduğunu anlasın diye ;)

[wimg]http://www.turkmilitary.com/data/media/ ... 360821.jpg[/wimg]
Allah ordumuza milletimize zeval vermesin. Allah bilim adamlarımıza zihin açıklığı versin.
Şahsen bilim adamlarımıza dolgun bir ödenek ve sıkı bir devlet desteği dilerim :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eyl 2012, 22:14 
Üye

sarp şuanda aktif olarak bazı kalekollarda kullanılıyor ;) bizzat görmüşlüğüm de var hatta görselde var ama paylaşamam :)

kullanıldığında nasıl ? etkili mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eyl 2012, 23:55 
Uzaklaştırıldı

bu ve bunun benzeri sistemler personel güvenliği ve yüksek vuruş kabiliyeti sağlamak konusunda mükemmel cihazlar.

Bolca üretilmeli bolca kullanılmalı ve bolca geliştirilmeli.

Tüm bunların yanında robotik orduların temel ekipmanlarının temelleri olacak bu sistemlerin geliştirilmesi çok önemli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2012, 00:27 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

[wimg]http://www.turkmilitary.com/data/media/ ... 360821.jpg[/wimg][/quote]

Portotipte mayon şeriti kapalı kobrada şerit açık sıkıntı teşkil etmezmi bu atış sırasında,
mermiler hava şartlarına mağruz kalıyor açık şeritte.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2012, 00:29 
Süvariler

Kobralardaki sistemin aselsan Sarp olduğunu sanmıyorum ..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2012, 00:32 
Uzaklaştırıldı

İsrail yapımı bir kule diye hatırlıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2012, 00:37 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

evet degil bildigimiz 12.7 uçaksavar(M2 Browning .50 Kalibre Makineli Tüfek) kuleye montajlanmış

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2012, 00:39 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
evet degil bildigimiz 12.7 uçaksavar(M2 Browning .50 Kalibre Makineli Tüfek) kuleye montajlanmış
Arkadaşın demek istediği Cobra'daki sistem SARP değil. Ama SARP'daki makineli de Browning diye biliyorum ben.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2012, 00:52 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Arkadaşın demek istediği Cobra'daki sistem SARP değil. Ama SARP'daki makineli de Browning diye biliyorum ben.

evet arkadasım bende sana hak verdim ama benim yazımdan dolayı yanlış anlaşılma oldu anlaşılan

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2012, 03:15 
Üye

Mesajımda ''SARP'ın Kobrada kullanıldığı'' ibaresini kullanmadım.
Sadece benzer Sistemin kullanıldığını ifade ettim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2012, 03:27 
Site Başkanı

Ek bilgi Otokar Kobralar'da kullanılan silah istasyonu İsrail'den alınan Rafael-RWS lerdir. sadece Kobralar da değil geçirdikleri modernizasyon sonrası bazı Otokar Akreplere de takılmışlardır. TSK da 7.62mm Fn Mag veya 12.7mm M-2 Browning ile teçhiz edilmiş modelleri kullanılmaktadır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eyl 2012, 16:41 
Yeni Üye

Aselsan AŞ ile Birleşik Arap Emirlikleri'nde yerleşik IGG ASELSAN Integrated Systems LLC firması arasında 2 milyon 677 bin 785 avro tutarında bir sözleşme imzalandı.

Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderilen açıklamada şunlar kaydedildi:

''Birleşik Arap Emirlikleri'nde ASELSAN'ın Stabilize Makinalı Tüfek Platformu (STAMP) ve Stabilize Top Sistemi (STOP) Üretimi için Altyapı Kurulumu ile ilgili olarak toplam bedeli 2 milyon 677 bin 785 avro tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2012 2013 yıllarında gerçekleştirilecektir. Bu açıklama IGG ASELSAN Integrated Systems LLC firmasından alınan 5 Eylül 2012 tarihli izne istinaden yapılmıştır.''

http://www.aa.com.tr/tr/sirket-haberler ... e-imzaladi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Nis 2013, 08:36 
Süvariler

1- Hareketli platformlar üzerinde kullanıma uygun olan Stabilize SARP.

Resim

2- Sabit tesis kullanımına uygun olan SARP.

Resim

Ben standart olarak stabilizasyon özelliği ile üretiliyor sanıyordum. Bu yüzden karakollara konulmasını anlamsız buluyordum ve pahalı bir tercih olacağını savunuyordum. Yanılmışım :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Kas 2013, 12:23 
Genel Yetkili

Şu tepedeki Sarp'ın haznesinde kaç mermi var ve mermi değişimi çatışma sırasında nasıl olacak? Veya olacak mı?
Bunu neden merak ediyorsunuz ki? Gizli tutulması gereken bir bilgi olduğunu hatırlatırım..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Kas 2013, 17:39 
Süvariler

Acaba bu sistemlere gemilerde olduğu gibi alttan bir besleme sistemi yapılamaz mı?Yeteri kadar üstüne üstlük sağlam nişan yeteneği ile yeteri kadar mühimmata sahip olduğunu da düşünüyorum.Doğal olarak bu tür bilgiler verilmez.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Kas 2013, 19:10 
Genel Yetkili

Alıntı:
Alıntı:
Şu tepedeki Sarp'ın haznesinde kaç mermi var ve mermi değişimi çatışma sırasında nasıl olacak? Veya olacak mı?
Bunu neden merak ediyorsunuz ki? Gizli tutulması gereken bir bilgi olduğunu hatırlatırım..
Gizli bilgiyse peki. Ben helilerde açıklanan rakam gibi hazne standartları var ve yayınlanıyor sanıyordum.
Bu sistemler özellikle hassas bölge olan iç güvenlik harekatı dahilinde gizlilik haiz olan birliklerde, karakol ve üs bölgesi korumasında, yakın/uzak ve destek sağlayan emniyet unsurları kara platformlarında kullanılmaya başlandı. BTÖ içinde bu bilgiler önemlilik arz ettiğinden bu tür konularda farkında olmadan bilgi sızmasına sebep olmayalım. Mühimmat miktarları tatminkar seviyede ve değiştirmesi konusunda emniyet tedbirleri dahilinde önlemler alınarak gerekli çözümler sağlanmıştır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Kas 2013, 23:01 
Akıncılar

SARP'ın mevcut iki versiyonu varmış :

1- Hareketli platformlar üzerinde kullanıma uygun olan Stabilize SARP.

2- Sabit tesis kullanımına uygun olan SARP.

Ben standart olarak stabilizasyon özelliği ile üretiliyor sanıyordum. Bu yüzden karakollara konulmasını anlamsız buluyordum ve pahalı bir tercih olacağını savunuyordum. Yanılmışım :)
Var tabi yahu.. SARP'ın zaten muhtemel en yaygın kullanımı sabit tesislerde olacak.. Emniyet şimdiden epeyce sipariş verdi hem araç üzeri hem de tesis modelinde..
Birinin cayrosu eksik, diğerinin var falan filan..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2013, 01:24 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Aselsan SARP bir üs bölgesinde görevi başında.

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2014, 04:44 
Süvariler

Güvenlik zaafı yaratacak sorular sordunuz. Cevapsız kalmaya mahkum bu sorular...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2014, 05:00 
Süvariler

Ateşin geldiği yönü tespit edebiliyor mu? Havan, rpg, doçka menziline yetişebiliyor mu, bastırabilecek mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2014, 05:02 
Site Başkanı

Her şeyden öte saldırı ortamında kulenin birinde ateş eden SARP ı göreceksin de onun üzerindeki 15 cm optiğe ateş edeceksin? Olsa bile tamamen şans eseri olabilecek bir durum neredeyse, üstelik karşınızdaki sistem sizin hedef alanınıza girmeden önce karşılık verebilecek kabiliyete sahip.

Hem öngördüğünüz toplu saldırılarda dahi saldırganlara sadece SARP ile değil mevzilerdeki askerler ile de karşılık verecek, bir tek SARP ile karşılık vermek gibi bir durum yok yani, birden çok noktadan gelen baskın ateş altında dediğinizin olması zor...

İkincisi temel prensibi aşırtma atışı olan bir silahı makineli tüfek ile etkisiz kılamazsınız, havanın hangi yönden atıldığı belirlenir ve o yöne doğru karakoldaki havan topları varsa çekili obüsler ve dağ topları ile karşılık verilir. RPG dediğiniz silah ile böyle bir şeyi vurabilmek için 400 metre altına kadar yakınlaşmanız gerekir ki çoktan diğer tarafı boylarsınız, Dshk ise zaten ayrı bir konu, o kadar büyük ve hantal bir aleti ancak katır ile karakola saldırılacak mesafeye sokabilirler ki sonları RPG ile aynı olur :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2015, 23:32 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

ABD ordusu yeni bir model geliştirmiş. 3 ayağa monteli mobil UKSS. Nispeten kurulumu kolay taşınır bir sistem. İleri mevzileri veya üs bölgelerini korumak için ideal .

Modelin adını malesef öğrenemedim.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=h_5uI0oWoSU[/youtube]

NOT: Youtube videosu çalışmıyor. Sitede sorun mu var acaba ?

Yardım için teşekkürler.

En son musti tarafından 30 Oca 2015, 00:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2015, 12:42 
Süvariler

Aselsan SARP bir üs bölgesinde görevi başında.

Resim

Resim

Servo motorların açıkta yer alması enteresan

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2015, 13:23 
Akıncılar

SARP'ın servo paketlemesi pek iyi değil, ama aslında tüm benzer sistemlerde servolar aslında açıkta.. Dışlarında iyi kötü bir tas var, ama zırh altında değiller..

Kongsberg'de dahi, optikleri iyi kötü bir zırh korurken, aslında motor(lar) açıkta..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2015, 00:58 
Akıncılar

Servo motorların açıkta yer alması enteresan
Resim
Aselsan ilk üretimlerinden sonra Servo motor ve bağlantı kablolarını toparladı.
Hatta işi bir adım daha ileri götürerek Kazakistan fuarı sırasında, farklı ülkelerin Mk.tüfeklerinide kullanımına olanak sağlayabilen
diğer taraftan beslemeli silahların kullanabileceği modelini de sergiledi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eyl 2015, 23:21 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Dün bir UKSS videosu seyrettim. Yakında nete düşer. Sistem SARP mı Samson mu bilemiyorum ama muhtemelen 12.7mm. Çünkü mermiler duvarı deliyor.

Terörist üs katta duvar arkasına atıyor kendini . Zannediyorki emniyette . rada kafayı çıkarıp karşıyı gözlüyor. Ama UKSS operatörü duvarı delerek teröristi itlaf ediyor. Tecrübeyle neler elde ediliyor. Çok iyi operatörler yetişiyor.

Ben benzer sahneyi bir ABD filminde görmüştüm. Ama atıcı M82 barret kullanıyordu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eyl 2015, 23:52 
Site Başkanı

Dün bir UKSS videosu seyrettim. Yakında nete düşer. Sistem SARP mı Samson mu bilemiyorum ama muhtemelen 12.7mm. Çünkü mermiler duvarı deliyor.
http://www.funker530.com/turkish-police ... on-system/

Atışın yapıldığı platform Polis Özel Harekata bağlı bir Otokar Kobra dolayısı ile 7.62x51mm MAG makineli tüfeği ile teçhiz edilmiş Rafael silah istasyonu ile karşılık verilmiş. (12.7 lik modeli sadece TSK ya alınan bazı modellerde mevcut) Ayrıca standart bir AP tip 7.62 mühimmatı yakın mesafeden rahatlıkla tuğla duvarları delebilir. Bu iş için illa 12.7 ye gerek yoktur zaten şehir içinde yaratığı yıkım gücü ve patlama etkisi ile bu kadar yüksek kalibre silah kullanmak uygun olmaz

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eyl 2015, 00:50 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Evet video bu. Zaten soldada 7.62 yazıyormuş . Sağ altta mesafe ölçerde var. Keskin nişancı gibi çok güzel indiriyor .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eyl 2015, 01:16 
Akıncılar

ASELSAN'ın tüm silah platformlarının (STAMP, STOP, Sarp) stabilizasyon sisteminin yüksek performansı rakipleri tarafından dahi takdir ediliyor. Fiyat dezavantajını da halledebilseler piyasanın dumanını atacaklar ama işte..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eyl 2015, 01:17 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Hocam . SARP fiyatı nedir ? Muadlili Samson fiyatı nedir ? Bilginiz var ise tabiki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eyl 2015, 22:10 
Uzaklaştırıldı

Aklıma takılan bir şey var bu silah tututluk yapmıyor mu? Yapıyorsa çatışmada Cobralar'da falan nasıl gideriliyor tutukluk?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eyl 2015, 22:16 
Site Başkanı

Aklıma takılan bir şey var bu silah tututluk yapmıyor mu? Yapıyorsa çatışmada Cobralar'da falan nasıl gideriliyor tutukluk?
Kobra'da silah operatörünün hemen üzerinde bir kapak yer alır silah tutukluğunu gidermek, mermisi bitince doldurmak ve olası bir arıza halinde silahı manuel olarak kullanabilmek için.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2015, 01:45 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bir SARP olduğu sanılan edilen video atışı gördüm. Atışlarda ekran gidp geliyor. Odaklanma bozuluyor sonra topluyor. Keşke 12.7mm Samson videosuda olsada mukayese etsek.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oFQs4b_yHMk[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2015, 03:49 
Site Başkanı

Bizdeki Samson'larda 12,7 mm var mı ?

TSK envanterindeki Kobra larda 7.62 ler kadar yaygın olmasa da bir kısmı 12.7mm lik M2 makineli tüfekleri ile teçhiz edilmiş Samson kumanda kontrollü silah istasyonları mevcut ...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eyl 2015, 19:02 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bizdeki Samson'larda 12,7 mm var mı ?
İstenirse samson UKSS lere 5.56mm , 7.62mm , 12.7mm ,hatta 40mm bomba atar takılabiliyor.

Resim

Neden çift joystick kullanılıyor ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eyl 2015, 20:31 
Akıncılar

Birisi daha geniş çaplı dönüş, diğeride hedeflemek için ince ayar olabilir
Joystik zaten analogdur ne ince ayarı. Sağdaki hareket için, soldaki de sabit, kulenin bir çok atış modu olduğundan dolayı üzerindeki tuşları kullanma amaçlı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2015, 09:28 
Akıncılar

Aselsan SARP ve diğer Stabilize Silah Sistemlerinin farklı ülke silahlı kuvvetlerince seçilmeleri önemli bir gelişme.
Artan bu üretim adetleri, daha rekabetçi ve ekonomik sistemlerin önünü açacaktır.
http://www.ntv.com.tr/ekonomi/.VgupAi8fbdU.facebook

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2015, 11:28 
Akıncılar

@ak-Tolga

haber detayları açılmıyor bilgine.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2015, 12:00 
Akıncılar

@ak-Tolga

haber detayları açılmıyor bilgine.
Teşekkürler. Haberin deteyları:
http://www.ntv.com.tr/ekonomi/aselsan-1 ... f=infinite

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2015, 22:48 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=U409Uz6X5Yw[/youtube]

Daha önceki videolarda kaymalar atlamalar oluyordu .

Bu videoyu ben bayağı beğendim. Ne atlama ne kayma ne sarsılma nede ekranda gel gitler var. Gayet güzel görüntü vermiş.

Atışlar odaklanmayı etkilemiyor . Hareket halinde bile güzel nişan alınıyor. Galiba ağır olan Ejder de gayet iyi tutunuyor.

Belkide gündüz çekimi olması sebebiyle güzel görüntüler verilmiş.

ALTAY dada çok iş yapacağı belli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2015, 22:51 
Uzaklaştırıldı

Bu videoda taretin hedefe doğru dönmesi ciddi bir zaman alıyor.

Acaba ,servoların canına okumak işin sonunda olsa da, belirli anlarda, operasyonlarda anlık olarak servoların ivmelenme kapasitesi ve hızı arttırılabilir mi? 180 derece dönmesi 3 saniye alıyor aletin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2015, 22:54 
Akıncılar

Sarp'ın sorunu beklentilerin üzerinde olması ve pahalı olması. Beğenilmeyeceği o. Polisin Cobra'sında buna ihtiyaç duymuyorlar. Stabilizasyon vs fantezi kalıyor.

Türk'e iş verirsen, hele ki mühendislik işi verirsen o içine her şeyi koyar. Araba yaparken de, kamyon yaparken de, makine yaoarken de, silah yaparken de böyle olur. Bunun en iyi örneklerinden biri Ford'un Transit Connect projesiydi. Rakibi tüm ticari araçlara çift atar tek sayardı. Ama 1400 kiloydu. Crash'lerde falan yamuluyordu kendi ağırlığı altında. :roll:

Kongsberg sanki bilmiyor mu kuş kondurmayı? Ama belli ki Amerikan Ordusu ile çoklu anlaşmasından CROWS II adedini $70.000 mertebelerine satıyor. Maliyetleri inanılmaz kontrol altında tutması gerekiyor.

Biz ise böyle kaygılardan muaf çalışıyoruz -şimdilik..

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 119 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Ak-Tolga, alucard, DENO, erco70, erenahmet95, Huysuz Şirin, kivele, rindindin ve 27 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: