TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 24 Nis 2017, 06:33

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 220 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 5 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Nurol Ejder Yalçın
MesajGönderilme zamanı: 10 Eyl 2015, 02:49 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Streit Group Turkiye . Sanırım bu araç Nurol Ejder değil. Resim Türkiyede çekilmiş.

Resim

Diğer bir araç . Resim Türkiyede çekilmiş.

Streit gruop bu durumda Türkiyede üretim yapıyor sanırsam. Fabrika Bursada.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eyl 2015, 14:27 
Site Başkanı

Resim

Streit Group Turkiye . Sanırım bu araç Nurol Ejder değil. Resim Türkiyede çekilmiş.
Ford F550 şasesi üzerinde şekillenmiş Pitbull 4x4 TTZA sı, fuarda da üzerine polis armaları yapıştırıp sergilemişlerdi...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eyl 2015, 18:49 
Üye

Fiyatlarını da bilmek lazım eleştirmek için. Ciddi fiyat farkı var ise neden alınmasın?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eyl 2015, 19:34 
Uzaklaştırıldı

[quote="Pecheneg"]Bu Streit Grup kiminse iyi bağlantılar yapmış yukarıları ile...
Bu Araçların alımı tam komedi...
Nurol Ilgaz da bu formatta farklı şasilere giydirme şeklinde...

Bildiğin kullandığın firmadan almak varken , hiç tedarik edilmemiş firmadan bir marka almak kullanmak için güzel avantalar almak-vermek lazım...

Eeee... Kaymağı biraz da Streit yiyecek demek ki...[/quote]

Streit grubun aracı için ya da Nurol Ilgaz için alım mı yapıldı ki?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2015, 10:52 
Akıncılar

Anlaşılan, EGM. 11 adet sonrası 50 EJDER siparişi daha vermiş.
http://www.sozcu.com.tr/2015/gundem/oze ... ak-933438/
Bu ilave sipariş, Aselsan SARP açısından da iyi bir gelişme olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2015, 19:11 
Akıncılar

Bursa Serbest Bölgesi içinde bir fabrikada üretiliyorlar. %50 Kanada sermayeli bir firma kurulmuş.

irma Adı : STREIT TURKEY ZIRH VE ZIRHLI ARAÇLAR SAN. VE TİC. A.Ş.
Adres : Ata Mah. Serbest Bölge. Gül Caddesi. No:7/2 Gemlik/BURSA
E-posta :
Telefon : 0224 524 85 41

Araçlara gelince, çift bölgeli klimayı görünce komuta kontrol amaçlı kullanılacağını şimdiden söyleyebilirim. Kurumun genel pazarı araç zırhlandırma.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2015, 19:53 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Bence yukarıda görülen zırhlı araçları PTTye alsınlar.Malum.PTT artık banka gibi çalışıyo.Bi ara çok soyuluyodu PTT

SAVAŞ BARIŞTIR
ÖZGÜRLÜK KÖLELİKTİR
BİLGİSİZLİK KUVVETTİR

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2015, 19:58 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Anlaşılan, EGM. 11 adet sonrası 50 EJDER siparişi daha vermiş.
http://www.sozcu.com.tr/2015/gundem/oze ... ak-933438/
Bu ilave sipariş, Aselsan SARP açısından da iyi bir gelişme olabilir.
Araçtan da çok memnun kalındığını duydum. Güzel bir gelişme.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2015, 12:57 
Süvariler

[url=https://hizliresim.com/Eq1b1v][img]http://i.hizliresim.com/Eq1b1v.jpg[/img][/url]

Bu araç Mardin'de hatta yanlış değilsem Dargecit' te mayına basmış. O Şortland ın enkazını hatırlarsınız. Personel içinden yürüyerek çıkıp gitmiş. Araç öğrenebildiğim kadarıyla bazı ufak tamiratlardan sonra tekrar göreve dönebilecek haldeymiş.

Kendi deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim ki "yalçın" çok sağlam bir araç. Eksileri ise içinin dar oluşu, iç malzemelerde kalitesiz malzeme kullanmaları, yine iç aksamda özensiz işçilik ve kaslı bir yapıya sahip olduğundan dar sokaklarda manevra kabiliyetinin düşmesi.

Gelecek üretimlerde bu hataları giderirlerse eğer daha da iyi olacağına şüphe yok.

Bununla beraber artılarının yanında bu eksiler emin olun devede kulak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2015, 13:02 
Akıncılar

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2015, 13:08 
Süvariler

Alıntı:
Resim

Teşekkürler ben de bunu eklemek için uğraşıyordum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2015, 13:16 
Akıncılar

Araç kullanım (sürüş, biniş, iniş) olarak nasıl? Ya da şöyle sorayım, dragoonlar mayına dayanıklı olsaydı yine de yalçın ile görev yapmak ister miydiniz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2015, 13:40 
Akıncılar

Hiç bir dönemde bu kadar çok zırhlı aracımız, saldırı-kaza vb. nedenlerle hasar almamıştı.

Fabrikaya geri dönüşler mühendisler için nimet olmalı, adeta bu hasarlı araçların içinde yatıp kalkmalı, durumu, tehlikeleri anlayabilmek, araçlarının zaaflarını giderebilmek için çaba sarf etmeliler.

Şarapnel etkisine bakınca, patlama EJDER'in altında değil yanında gerçekleşmiş olmalı.
Bu arada SARP'da (diğer kaza ve bu patlama ile) önemli bir teste tabi tutulmuş oldu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2015, 15:12 
Genel Yetkili

Kendi deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim ki "yalçın" çok sağlam bir araç. Eksileri ise içinin dar oluşu, iç malzemelerde kalitesiz malzeme kullanmaları, yine iç aksamda özensiz işçilik ve kaslı bir yapıya sahip olduğundan dar sokaklarda manevra kabiliyetinin düşmesi.

Gelecek üretimlerde bu hataları giderirlerse eğer daha da iyi olacağına şüphe yok.
...
Araç genel olarak kalitesiz, kaynak hatları, perçinler, zırh katmanları, boya... tu kaka manasında söylemiyorum firmanın üretim kabiliyetiyle alakalı birşey. Ejder'in bu "hataları" giderilirse ejder zaten ejder olmaz çünkü fiyat artar fiyat artarsa alınacak başka araçlar var o parayı veren ejder almaz. Lakin EGM ve TSK'daki bazı araçlar tamamen firma sübvansesidir, politik kararlar araç testlerinin ötesinde alımları etkiler.
Alıntı:
...
Bu arada SARP'da (diğer kaza ve bu patlama ile) önemli bir teste tabi tutulmuş oldu.
İnanın bana SARP zaten yeterince önemli blast vibrasyon testlerine tabi tutuluyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2015, 16:35 
Süvariler

Araç kullanım (sürüş, biniş, iniş) olarak nasıl? Ya da şöyle sorayım, dragoonlar mayına dayanıklı olsaydı yine de yalçın ile görev yapmak ister miydiniz?
Herşeyden önce belirtmek isterim ki ben Nurol firması görevlisi değilim ayrıca teknik şartname konusunda da bilgim yok. Ben ancak ve ancak son kullanıcı noktasında bilgi verebilirim. Sorunuza gelecek olursak; evet yine de yalçınla görev yapmak isterdim. Aslinda dragon panzerle yalçını mukayese etmek pek doğru değil. Her ikiside ZPT olmasına rağmen silah sistemi, kullanılış, personel konforu ve güvenliği gibi konularda oldukça büyük farklar mevcut. Bu yüzden yalçını mukayese edebileceğimiz tek araç kobradır.

Bu tarz araçlarda dikkat edilmesi gereken üç ana nokta vardır. Bunlar zırhı, silah sistemi ve motorudur. Yalçın, bu üç ana unsuru dengeli bir şekilde bünyesinde barındırmaktadır.

Zırhından başlayacak olursak; araç oldukça kaslı bir görünüme sahip. Dışardan bakınca özellikle trafikte heyetiyle göz dolduruyor. Dış görünüşü insanda oldukça geniş bir iç hacim beklentisi yaratsa da durum tam tersi. Dışardan ne kadar geniş ve büyük görünse de içerisi oldukça dar. Bunun iki sebebi var; ilki zırhının kalınlığı, ikincisi ise fazladan eklenen koltuklar. Koltuk meselesine girmeden zırhtan devam etmek istiyorum.
Bu aracın zırhı kobranın zırhının iki katı. Özellikte alt zırh ve kapılar özel olarak mayına karşı güçlendirilmiş. (İki katı derken zırh kalınlığından bahsediyorum. Ha şimdi milimetrik olarak ölçü versem yanılırım. Bu yüzden rakam veremiyorum fakat kobra yaklaşık 7 ton ağırlığında, yalçın ise 12 - 13 ton civarında. Buradan basit bir mukayese yapılabilir.) Nurol firması bildiğiniz gibi demir çelik alanında da faaliyet göstermektedir. Zırhın tam olarak hangi çelikten mamul olduğunu bilmememe rağmen ( Genelde zırhlı araçlarda ve güçlendirmelerde AR500 çeliği kullanılır, kim bilir belki de zırh bir alaşımdır.) kendi bünyelerinde ürettikleri bir zırh olduğunu düşünüyorum. Bildiğiniz gibi kobranın zırhı Litvanya'da üretilmektedir. Ayrıca kapıları kapandıktan sonra hidrolik mayın kilitleri devreye girmektedir. Bir arkadaşımız sormuş " o arkadaki yedek lastikle o kapı nasıl açılıp kapanacak" diye. Cevap: Tek bir parmak hareketiyle... Kapı bir düğme vasıtasıyla açılıyor ve kapanıyor. Bunu hem sürücü hem de arkadaki personel yapabiliyor.

Arkadaşlar diğer özelliklerini inşallah yarın yazarım. Kobra ile de mukayese ederiz artılarını ve eksilerini.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2015, 20:37 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Helal olsun valla Ejder e ... Personelini korumuş..
Shortland olsaydı o durumda epey bi şehidimiz olurdu...

..
Hemen sevinmemek lazım. Ne miktarda bir patlayıcı olduğu belli değil . İnce saç çamurluk muhafazaları bile yerinde . Şehir içinde darbe aldığı belli. Şehir gibi yerlerde 200-300 Kg gibi patlayıcı yerleştirmek zor . Yan camlardan anladığım kadarıyla ateşli silahlada saldırı olmuş. Ön kapının altında epey geniş bir delik var. Bir ihtimal RPG olabilir.

Ön tarafa yönelik dahili atış mazgalını ben göremedim. Kuleye güvenilmiş sanırsam.

Yinede şu ana kadar içinde şehit verilmemiş. İnşallah hiz olmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2015, 21:40 
Üye

ÜZerinde ateşli silah taşıyan zırhlı araçlarımızdan kaç adet var acaba TSK'da?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2015, 01:11 
Site Başkanı

ÜZerinde ateşli silah taşıyan zırhlı araçlarımızdan kaç adet var acaba TSK'da?

Detaylı bilgi buradan öğrenilebilir: viewtopic.php?f=10&t=40

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2015, 01:44 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Bence araç hakkında fazla detaya girmeseniz.Zırh kalınlığı şu kadar,şöyle zırh kullanılmış gibi bilgiler tehlikeli değil mi?Bu yazılanları karşı tarafta okuyo.Ne tekim yıllar önce trmlitary hakkında malum örgütün TV kanalı haber yapmıştı.

Örgüt araçların zayıf yerlerini deneme yanılma yöntemiyle bulmaya çalışıyo.Böyle de devam etsinler.

SAVAŞ BARIŞTIR
ÖZGÜRLÜK KÖLELİKTİR
BİLGİSİZLİK KUVVETTİR

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2015, 16:00 
Üye

Bence ne kadar zırhlı araç alırsakta yada geliştirsekte,
bir yerden sonra nafile.
oradaki tüm personelin bilgi güvenliği nasıl sağlanıyor.
Kanı bozuk vatan hainleri istedikleri gibi bilgi toplayabiliyor ordaki personelimizle ilgili.
ordaki personelim kim olduğu sır gibi saklanmalı o zaman daha caydırıcı oluruz.
tabi bunlar benim kanaatim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2015, 19:28 
Site Başkanı

EGM ye bağlı Otokar Kobra ve Nurol Ejder Yalçın. Polis anlaşılan Ejderlerden sonrada arazi görevleri için kullanılan Kobra ların silah istasyonlarında 12.7 lik Browning lerden kullanmaya başlamış...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2015, 20:59 
Uzaklaştırıldı

Arazi de daha etkili olur. İyi yapmışlar.

Silah sistemlerine Mk-19 takılamaz mı? Şehir içinde fena olmaz. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2015, 21:09 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Normal değil mi? Sırf hurdaya ayrılan M113lerden çıkan M2'ler bile eldeki tüm Kobraları donatmaya hayli hayli yeter

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2015, 21:11 
Uzaklaştırıldı

[quote="DENO"]EGM ye bağlı Otokar Kobra ve Nurol Ejder Yalçın. Polis anlaşılan Ejderlerden sonrada arazi görevleri için kullanılan Kobra ların silah istasyonlarında 12.7 lik Browning lerden kullanmaya başlamış...

[img]http://i61.tinypic.com/f0b7zn.jpg[/img][/quote]

Sayın DENO kobra ve ejder gibi araçların üretim hızları nedir?
Önümüzdeki yaza kadar yaklaşık olarak kaç kobra, ejder üretilmiş olacak?
Konusu değil fakat siz bilirsiniz, yine yaza kadar kaç Atak helikopteri envantere girecek?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2015, 21:47 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Samson mini UKSS ler galiba 5.56mm , 7.62mm , 12.7mm , 40mm bombatar silahları aynı tarette taşıyabiliyor.

Ekranların solunda 7.62mm yazması bu sebeble olmalı. Bu arada 12.7 ye daha yaygın geçmeleri tecrübeyle alakalı olmalı. İstek o yönde olmuş olmalı.

http://www.rafael.co.il/marketing/SIP_S ... 5/1265.pdf

Emniyet askeriyeden silah yada mühimmat almıyor . Kaynakları iyi. bildiğim kadarıyla MKE 12.7mm M2HB kopylarını 3 senedir üretiyor. Ama muhtemelen yabancı kaynaklıdır. Belçika FN olabilir. emniyet silah söz konusu olunca keseyi iyi açıyor.
Dünyanın bilinen en pahalı AR-15 serisi olan SİG leri alıyorlar. HK-416 lardan bile pahalılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2015, 22:11 
Süvariler

Samson mini UKSS ler galiba 5.56mm , 7.62mm , 12.7mm , 40mm bombatar silahları aynı tarette taşıyabiliyor.
Azerbaycan bunların 14.5mm (KPVT) versiyonunu kullanıyor.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2015, 23:59 
Site Başkanı

Sayın DENO kobra ve ejder gibi araçların üretim hızları nedir?
Önümüzdeki yaza kadar yaklaşık olarak kaç kobra, ejder üretilmiş olacak?
Konusu değil fakat siz bilirsiniz, yine yaza kadar kaç Atak helikopteri envantere girecek?
İlk olarak kuvvet bu araçlardan her yıl belli miktarda envanterine sokuyor, öyle topyekün bir üretim söz konusu değil. Zira Otokar'ın üretim hızı ile ilgili bir sıkıntısı yok genellikle her yıl belli zamanlarda değişik görev konfigürasyonlarına sahip 200 dolaylarında Kobra'yı TSK ya teslim ediyorlar. Zaten şu etapta bu tip zırhlı araçlara duyulan bir talepte yok resmi rakamları bilmiyorum ama şimdiye kadar TSK daki Kobra sayısı 1.300 ü rahat geçmiştir...

Ejder Yalçın için ise EGM bünyesine kattığı 10 araç dışında şu zamana kadar ek bir alım isteği talep etmedi. Arazi performanslarına bakılacak olur ise Nurol seri üretimin altından gelebilir zaten geçen sayfalarda konuşulan hususlarda bu yönde...

Forumumuzda T-129 ATAK başlığı da ver, sorunuzu oradan tekrarlayabilirsiniz...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2015, 12:00 
Akıncılar

Alıntı:

Ejder Yalçın için ise EGM bünyesine kattığı 10 araç dışında şu zamana kadar ek bir alım isteği talep etmedi. Arazi performanslarına bakılacak olur ise Nurol seri üretimin altından gelebilir zaten geçen sayfalarda konuşulan hususlarda bu yönde...
.
DENO Hocam EGM Ejder Yalçın için 50 adetlik ek sipariş verdiği haberi var kaynaklar yasaklı olduğu için paylaşmadım. Nurol sayfasında 11 adetlik deneme alımı dışında yeni haber yok ama sayfa güncel değil.

Sizin bilginiz var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2015, 02:53 
Akıncılar

Bundan 3-4 yıl önce PÖH reorganizasyona girdiğinde ve kırsal vazifesi üstleneceği söylendiğinde...

ZPT'ler ve Dragonlar ile bu işlerin olmayacağını, en az 8-9 personeli konforlu ve güvenli bir şekilde taşıyan araçların alınması gerektiğini söylediğimizde tepkiler almış idim.

İşin ilginç tarafı, EJDER ve NUROL'u kıyasladık ve aynı sınıfa soktuk! Kırsal vazifesini EJDER ve Çift kapılı Kobralar tarafından Meskun Mahal vazifelerinin Ural araçları tarafından ifa edilmesi en idealidir.

Lafı uzatmayacağım ZPT'ler Doğu ve Güney Doğu'da görevden çekilmeli. Zira bırakın çatışma, kaza anında bile personelini korumayan bir araç ZPT...

Örnek: http://www.tarafsizhaber.com/3-sehit-ve ... -arac-7369

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2015, 13:05 
Süvariler

[quote="TFIST"]Bundan 3-4 yıl önce PÖH reorganizasyona girdiğinde ve kırsal vazifesi üstleneceği söylendiğinde...

ZPT'ler ve Dragonlar ile bu işlerin olmayacağını, en az 8-9 personeli konforlu ve güvenli bir şekilde taşıyan araçların alınması gerektiğini söylediğimizde tepkiler almış idim.

İşin ilginç tarafı, EJDER ve NUROL'u kıyasladık ve aynı sınıfa soktuk! Kırsal vazifesini EJDER ve Çift kapılı Kobralar tarafından Meskun Mahal vazifelerinin Ural araçları tarafından ifa edilmesi en idealidir.

Lafı uzatmayacağım ZPT'ler Doğu ve Güney Doğu'da görevden çekilmeli. Zira bırakın çatışma, kaza anında bile personelini korumayan bir araç ZPT...

Örnek: http://www.tarafsizhaber.com/3-sehit-ve ... -arac-7369[/quote]

Aynisini bende dusunmustum ama Ural araclari dar sokaklarda problem yaratiyor denilmisti.

Zaten resimlere bakarsak Ejderlerin ilk kullanma ani Suriye sinirinda yasanan olaylarda olmustur, Urali pek sehir disinda gormedik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2015, 11:00 
Süvariler

[img]http://i.hizliresim.com/EpnnGB.jpg[/img]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eki 2015, 19:37 
Yeni Üye

Foursquare Nurol Makina sayfasından aldığım resimlere göre yeni yalçınlar yolda. Aracın ön görünümünde hafif değişiklikler olmuş gibi.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2015, 12:18 
Yeni Üye

Bir Facebook sayfasında denk geldiğim FNSS çalışanına göre 80 adet teslim edilecekmiş.
Herkese selamlar bu arada :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2015, 22:43 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Ejder Yalçın da hafif değişiklikler var. Ayrıca silah istasyonunda da değişiklik var.

Resim

Resim

Resim

Kaynak: Foursquare Nurol Makina

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2015, 13:42 
Akıncılar

EGM'nin ASELSAN Sarp'tan hiç memnun olmadığı, hatta elindeki araçlardaki Sarp'ları da söktürdüğü şeklinde bir şeyler dolanıyordu. Fotograftaki istasyonlar Sarp'tan çok farklı. Ya ASELSAN tasarımı tamamen değiştirmiş ya da farklı bir kaynaktan tedarik yapılmış. Yüksel Savunma'nın Nöbetçi'sine de hiç benzemiyor. İsrailli Rafael firmasının Samson Jr modelini andırıyor biraz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2015, 17:20 
Akıncılar

Samson un ekranında her türlü bilgiler gözüküyorken Sarp ekranında o kadar detay gözükmüyordu sanki.. Tabi bu yazılımla da alakalı olabilir...
Benim duyduğum kadarıyla tam tersi, sarp cobralardaki samson kadar basit ve kullanımı kolay değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2015, 21:15 
Süvariler

EGM'nin UKSS'li bir atış videosu vardı. Termal açık vaziyette, sutreye 12.7 atışı yapılıyordu. Her atışta, termal kamera flaş patlaması gibi bir yan etki yüzünden saniselik sürelerde kör oluyordu. Ve UKSS'lerde hiç alışık olmadığım bir şekilde, atışlardaki geri tepme yüzünden silahın nişan hattı şahlanıyordu. Ayrıca ekran görüntüsü Rafael istasyonlarınınkine de benzemiyordu..

Sanırım o bir Sarp idi...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2015, 21:38 
Süvariler

Eğer sarp ise elektro optiğinin silah altında bulunmasından kaynaklanıyor olabilir belki namlu alevi saliselik olarak optiği kör ediyor olabilir özellikle gece modunda parlatabilir optiği silahın titreşimine bağlı olarakda hafif görüntü ve stabilize bozukluklarıda yaratıyor olabilir. Bunlar benim kişisel tahminimdir tabiki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2015, 22:11 
Süvariler

Eğer öyle bir şey varsa, testlerde neden ortaya çıkmamış onu merak ettim ben.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2015, 22:19 
Uzaklaştırıldı

EGM'nin ASELSAN Sarp'tan hiç memnun olmadığı, hatta elindeki araçlardaki Sarp'ları da söktürdüğü şeklinde bir şeyler dolanıyordu. Fotograftaki istasyonlar Sarp'tan çok farklı. Ya ASELSAN tasarımı tamamen değiştirmiş ya da farklı bir kaynaktan tedarik yapılmış. Yüksel Savunma'nın Nöbetçi'sine de hiç benzemiyor. İsrailli Rafael firmasının Samson Jr modelini andırıyor biraz.
Yüksel savunmanın ahı mı tuttu desek?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015, 20:11 
Akıncılar

Nihayet zırhlı kepçe'ye "kafes" giydirmişler RPG'ye karşı;

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015, 21:21 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bravo emniyete. Dersleri çok daha hızlı çıkarıp hemen sonuç alıyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015, 21:41 
Uzaklaştırıldı

Aselsan'a göre Sarp başarılı. Dayanak ise yurt içi satışın 3-4 katı kadar ihraç etmeleri.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015, 22:24 
Akıncılar

Aselsan'a göre Sarp başarılı. Dayanak ise yurt içi satışın 3-4 katı kadar ihraç etmeleri.
Aselsan'a göre başarılı olması normal. İşin kullanıcı tarafı farklı. T-72 örneğin dünyanın belki en çok satılmış tankıdır, en başarılı tasarımlardan biridir, ama onun kullanıcısı bellidir, bedava versen kullanmayacak, içine asker koymayacak ülkeler vardır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015, 22:49 
Uzaklaştırıldı

UKSS'lerde hiç alışık olmadığım bir şekilde, atışlardaki geri tepme yüzünden silahın nişan hattı şahlanıyordu. Ayrıca ekran görüntüsü Rafael istasyonlarınınkine de benzemiyordu..

Sanırım o bir Sarp idi...
Ben daha önce bunu sormuş ama herhangi bir cevap alamamıştım. Anlayabildiğim kadarıyla uzaktan kumandalı kulelerde geri tepmeyi sönümleyecek herhangi bir donanım yok.

Ayrıca herhangi bir stabilizasyon yeteneği olmayan Rafael silah istasyonlarının 12.7'liklere aynı, hatta daha kötü tepki vermesi gerekmez mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015, 22:51 
Uzaklaştırıldı

Dalgalı denizdeki hedefi ki hedef hareketliyken vurabilen hassasiyete sahip silah yapabilen aselsanın sarpının beğenilmeme nedenini başka şeylerde aramak gerek...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015, 22:57 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Emniyet israilden şu aşamadan sonra mal temin eder mi ? Biraz FN arrow sistemini andırdı .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015, 23:21 
Uzaklaştırıldı

Emniyet israilden şu aşamadan sonra mal temin eder mi ? Biraz FN arrow sistemini andırdı .
İkinci soru olarak: İsrail verir mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015, 23:39 
Akıncılar

Neyse,buraya koyayım resmi;

Nihayet zırhlı kepçe'ye "kafes" giydirmişler RPG'ye karşı;

Resim
Bu bildigimiz bahce citlerini alip cevirmisler gibi duruyor. Bu is icin gerekli gucde degilse, delip gecebilir. Asagidaki fotoda slat armor'in durdugu bir RPG baslik goruluyor.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015, 23:46 
Akıncılar

Umarım öyle değildir Robust.Adamlar bu önlemin süs olmadığını bildiğini umuyorum.Fuarda bunun yerine "ip" olan bildiğimiz "ağlar" vardı.Korumasını sorduğumuzda yetkili yapılan testlerde RPG'yi önlediğini söylemişlerdi.Acaba onlarda değerlendirilir mi ileri ki zamanlarda?

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 220 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 5 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: