TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 16 Ağu 2017, 17:58

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 254 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 5 6 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Nurol Ejder Yalçın
MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015, 23:46 
Akıncılar

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Umarım öyle değildir Robust.Adamlar bu önlemin süs olmadığını bildiğini umuyorum.Fuarda bunun yerine "ip" olan bildiğimiz "ağlar" vardı.Korumasını sorduğumuzda yetkili yapılan testlerde RPG'yi önlediğini söylemişlerdi.Acaba onlarda değerlendirilir mi ileri ki zamanlarda?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2015, 00:21 
Akıncılar

Bu is icin gerekli gucde degilse, delip gecebilir.
Kademe imkanlarıyla yapılmış gibi duruyor ama rpg-7 için hiç yoktan iyidir. Açıya göre roketi tutabilir, sektirebilir veya erken patlamasına sebep olabilir. Rpg-7'nin zırhı delebilmesi için zırha bitişik patlaması gerekir, buna çarpıp zırhtan çok uzakta patlarsa hayati zarar veremeyecektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2015, 00:49 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Bu is icin gerekli gucde degilse, delip gecebilir.
Kademe imkanlarıyla yapılmış gibi duruyor ama rpg-7 için hiç yoktan iyidir. Açıya göre roketi tutabilir, sektirebilir veya erken patlamasına sebep olabilir. Rpg-7'nin zırhı delebilmesi için zırha bitişik patlaması gerekir, buna çarpıp zırhtan çok uzakta patlarsa hayati zarar veremeyecektir.

Bu sistemin üzerinde elektrik taşıyan teller ile oluşanı vardı sanki yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum sayın hocam ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2015, 01:51 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Molotof için filanda yapılmış olabilir mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2015, 01:57 
Akıncılar

Alıntı:
Emniyet israilden şu aşamadan sonra mal temin eder mi ? Biraz FN arrow sistemini andırdı .
İkinci soru olarak: İsrail verir mi?
Veren veriyor, alan alıyor..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2015, 02:30 
Süvariler

Quickshield gibi oldukça anlamlı bir adı var o ağın fuarda FNSS aracı üzerindeki ağda Amsafe firmasının Tarian Quickshieldiydi. Bana kalırsa slat armor yerine tercih edebilirim. Quickshield ile ağa çarpan RPG ana zırha temas etmeden patlar ve zırha sadece bir miktar ısı ve şok etkisi kalırki zırh bunu rahatça karşılayabilmekte. Quickshield gergin esnek ve oldukça dayanıklı bir malzeme olduğu için ısılara karşı vs.. oldukça dayanıklıdır RPG çarpınca ortaya çıkan ısıya dayanabilmekte ve RPG'nin parçalarıyla birlikte ana zırha kadar esneyip tekrar eski halini alabiliyor istisnai durumlar illaki olur ancak Quickshield zaten taşınması çok kolay bir sistemdir anında aracı bakıma çekmeden dahi olay bölgesinde aracın kopan güvenlik mekanizmasını yenileyebilirsiniz. Buna karşın aracın hareket kabiliyetini sınırlamaz, ağırlık minimum düzeyde kalmakta(m2 başına 1kg gibi lafı bile edilmeyecek rakam) ve çok daha ucuz. Üstte paylaştığınız slat armorların yamulmasında vs. karşın bu quickshield'i bile yanında taşıyor hatta o elemanlar her hangi bir modül kaybedildiğinde şöyle bir şey yapıyorlar.

Resim

Ancak bizim uygulama biraz absürt olmuş gövdeye daha farklı seçeneklerle monte edilebilirdi one öyle ne gerek var okul demirimidir nedir bu ağı gerdirmek için o saçma şeyi kullanmaya.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2015, 02:52 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Rpg-7'nin zırhı delebilmesi için zırha bitişik patlaması gerekir, .
Temas gerekmez. Eriyik jet metrelerce mesafedende en kalın zırhı deler . Kafes teline temas başlığı harekete geçirebilir.

Örneğin CBU-15 alt başlıkları.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CY9gojFu-_U[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2015, 04:30 
Üye

Sosyal paylaşım sitelerinde Cobra kullanıcılarının neredeyse bir çoğu araçtan şikayetçi.. Özellikle şanzıman arızlaarı ve hararet problemlerinin yoğun olduğunu , aracın uzun süre kullanımlarda şanzıman arızası ve hararet problemleri olduğunu belirtiyorlar...
Araç dururken boşa almıyorlarsa şanzıman problemleri yaşayabilirler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2015, 03:52 
Yeni Üye

Alıntı:
Sosyal paylaşım sitelerinde Cobra kullanıcılarının neredeyse bir çoğu araçtan şikayetçi.. Özellikle şanzıman arızlaarı ve hararet problemlerinin yoğun olduğunu , aracın uzun süre kullanımlarda şanzıman arızası ve hararet problemleri olduğunu belirtiyorlar...
Araç dururken boşa almıyorlarsa şanzıman problemleri yaşayabilirler.

Katılmıyorum, sahada uzun süreli kullananlar bilir; cummins motor & allison transmisyon paketi kağıt üzerinde yazıldığı gibi başarılı değil. Çok kısa sürede yıpranıyor ve problem çıkarmaya başlıyorlar. Aşırı sıcak veya aşırı soğuk havalardan çok etkileniyorlar. Ancak bazı araçların kullanıcıları ekstrem düzeyde titiz olur ve bu aracı başkası kullanmaz ise o aracın diğerlerine nazaran daha uzun süre müspet randıman sergilediği doğrudur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2015, 12:18 
Yeni Üye

Bahse konu motor ve şanzunam Cadillac 150 st lerde yıllardır EGM tarafından kullanılıyor. öyle çok bakımda yapılmıyor

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2015, 22:29 
Yeni Üye

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2015, 22:59 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Belçikadan FN ARROW UKSS.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4vEeLZkJLww[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2015, 23:56 
Akıncılar

Ben bu araca isinamadim gitti. OZellikle sehir icinde bu araci kullanacak personelin isi zor. Surucunun gorus acisinin kisitli olmasi nedeniyle cok arac veya yaya ezer gecer veya saga solu siyirir. Arazide kullanilacak bir MRAP'ten farki yok.

Uzerindeki UKSS'si gorunce insan uzuluyor. Sarp veya diger yerli alternatif sistemleri eksikleri veya sorunlari varsa cozulurdu. Gercekten yazik verilen paralara. Ayrica EGM yakinda arac hurdaligina donecektir. Kac farkli 4x4 zirhli arac kullaniyor bu kurum?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2015, 00:38 
Süvariler

Ben bu araca isinamadim gitti. OZellikle sehir icinde bu araci kullanacak personelin isi zor. Surucunun gorus acisinin kisitli olmasi nedeniyle cok arac veya yaya ezer gecer veya saga solu siyirir. Arazide kullanilacak bir MRAP'ten farki yok.

Uzerindeki UKSS'si gorunce insan uzuluyor. Sarp veya diger yerli alternatif sistemleri eksikleri veya sorunlari varsa cozulurdu. Gercekten yazik verilen paralara. Ayrica EGM yakinda arac hurdaligina donecektir. Kac farkli 4x4 zirhli arac kullaniyor bu kurum?
Daha yeni araçlar da gündemde. Kale'den sonra Kirpi takviyesi almışlar. Oturaklı bir envanter oluşturamadılar hala.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2015, 02:00 
Akıncılar

Nurol Ejder Yalçın, doğrudan doğruya "şehir içi muharebelerimde kullanılabilecek MRAP" düsturu ile tasarlanmış ve bu süreçte EGM'nin ciddi know how desteği ile iyileştirilmiş bir platformdur. Görüldüğü üzere hala gelişmeye devam ediyor. İçiniz rahat olsun üstadım...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2015, 02:59 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

. Sarp veya diger yerli alternatif sistemleri eksikleri veya sorunlari varsa cozulurdu. Gercekten yazik verilen paralara. Ayrica EGM yakinda arac hurdaligina donecektir. Kac farkli 4x4 zirhli arac kullaniyor bu kurum?

Katılmıyorum. Emniyet bu konuda TSK dan çok daha yüreklendirici ve hızlı . İşe yarar olduktan sonra değişik firmalardan değişik ürünler teslim alıyor. Mümkün oldukça ithalata yönelmiyorlar. Bütün zırhlı araçlar yerli üretim.

Firmalar elde ettikleri ile daha yeni ürünler arz ediyorlar. Mesela TOMA da olduğu gibi . Yine zırhlı loderbeko gibi .

TSK çok daha iyi bir bütçeye sahip olmasın rağmen çok yavaş eli çok ağıır.

Emniyet 1970 lerde temin edilmiş CG commando zırhlı araçları hala kullanıyor. Bazılarının ön dingil aktarmaları iptal edilmiş . Oda 40 senden sonra normal olmalı. Benzinli olanlar dizele çevrilmiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2015, 22:19 
Süvariler

Aselsan SARP sistemi ile Yüksel YAK EGM ihalesi için yarışmış ve Aselsan fiyat avantajı ile kazanmıştı. Peki sonuç ne? Söylenene göre EGM üründen memnun kalmadı döndü dolaştı FN Herstal ürününü aldı ve Yüksel Savunma dağıldı.

Şimdi asıl soru şu: Emniyet ihaleye çıkarken bu silah sistemini denemedi mi? Sadece fiyata bakıp mı karar verdi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2016, 01:52 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2016, 02:15 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2016, 13:03 
Akıncılar

Aselsan SARP sistemi ile Yüksel YAK EGM ihalesi için yarışmış ve Aselsan fiyat avantajı ile kazanmıştı. Peki sonuç ne? Söylenene göre EGM üründen memnun kalmadı döndü dolaştı FN Herstal ürününü aldı ve Yüksel Savunma dağıldı.

Şimdi asıl soru şu: Emniyet ihaleye çıkarken bu silah sistemini denemedi mi? Sadece fiyata bakıp mı karar verdi?
Emniyet FN Herstal almadı. Ejder üzerinde bir Romen sistemini seçtiler. Ucuz, basit ve hızlı teslim olacak diye. Emniye tin elinde halen Rafael'in Samson'ları var. Fakat Rafael'in bu sistemlerinin temsilcisi yine Otokar. Nurol da rakibi ile iş tutmamak ve ilk 11 adetteki SARp konusundaki bazı çekincelerinden dolayı (sanıyorum ekseriyeten fiyat odaklı), bir OSTİM firmasının da ara buluculuğu ile bu Roemn sistemini kullandı. EGM de bir şekilde kabul etti.

Ancak, şu oldu bu oldu derken, Romen sistemi sınıfta kaldı. Tedariğe yine SARP ile devam edilecek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2016, 13:35 
Süvariler

Alıntı:

Emniyet FN Herstal almadı. Ejder üzerinde bir Romen sistemini seçtiler. Ucuz, basit ve hızlı teslim olacak diye. Emniye tin elinde halen Rafael'in Samson'ları var. Fakat Rafael'in bu sistemlerinin temsilcisi yine Otokar. Nurol da rakibi ile iş tutmamak ve ilk 11 adetteki SARp konusundaki bazı çekincelerinden dolayı (sanıyorum ekseriyeten fiyat odaklı), bir OSTİM firmasının da ara buluculuğu ile bu Roemn sistemini kullandı. EGM de bir şekilde kabul etti.

Ancak, şu oldu bu oldu derken, Romen sistemi sınıfta kaldı. Tedariğe yine SARP ile devam edilecek.
Düzeltme için teşekkürler Sn. HDS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2016, 13:39 
Akıncılar

Tabi, EGM'nin bu seçimleri yaparken biraz sallapati davranıp davranmadığına dair soru halen güncel ve bence doğrudur. Göstergeler çok da iyi etüd edilmediğini gösteriyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2016, 15:14 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Tabi, EGM'nin bu seçimleri yaparken biraz sallapati davranıp davranmadığına dair soru halen güncel ve bence doğrudur. Göstergeler çok da iyi etüd edilmediğini gösteriyor.
"Araçların mevcut ekipmanlarla geçici kabulune" yazısının altındaki ağır imza sebebi ile hiç etüd edilemiyor ki.
Genelde bu tip kabullerde Müdürlerin elini rahatlatmak için çok yetkin bir imza ile geliyor. Devlet denetleme kurulu incelemesi 30 dakika içinde bitiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2016, 16:33 
Akıncılar

Altındaki kim imzayı kim atmıştır bilmiyorum, ama atan elden Allah razı olsun. Zira aslında Nurol araçları üretti, ancak kule beklediler. Özellikle de operasyonlarda en çok ihtiyaç duyulduğu zamanlarda bu araçların kulesiz kalması ne kadar saçma ise, kulesi de yok diye personelin Shortland'a mahkum kalmaları da double, triple saçma. Dolayısı ile hemen "eksik" kabullerinin yapılması yerinde olmuş. Bunların hepsine zaten şimdi SARP ilave edilecek.

Benim etüddeki kaygım, daha çok tanımadıkları, bilmedikleri, Romen firmaya olur vermiş olmaları, EGM'nin. Buna aracılık etmiş olmaları, Nurol'un ve OSTİM menşeili ve tüfek üstü optikleri ile havalı pozları her yerde dolaşan firmanın.

Zaten belki daha derin etüde hacet de yoktur, zira SSM bakacak artık o mahalleye. Onlar daha derli toplular.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2016, 13:11 
Süvariler

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2016, 13:36 
Uzaklaştırıldı

Kule sistemi Sarp mı ? Yoksa yine o romen laternası mı ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2016, 19:26 
Süvariler

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2016, 20:11 
Site Başkanı

Önden gelecek herhangi bir şarapnel yada mühimmatın aracın tekerlerine zarar vermesini önlemek için olabilir. Zira sadece aktif muharebede değil, kontrollü EYP patlamalarında da personel bu araçlara girerek korunuyor. Özellikle şehir içi operasyonlarda gerekli güvenli patlama mesafesi sağlanamadığından yada patlatılacak eyp nin esas yıkım gücü doğru hesap edilemediğinden patlatma sonucu etraftan savrulup çarpan taş, moloz ve benzeri materyaller araçlar için büyük bir hasar yaratmasa da tamirat gerektirecek kadar yıpratıyor . Camları çatlayıp, tekerleri inen, aynaları kopan hatta üstündeki Rafael silah kulelerinin optikleri kırılan Kobra lar olmuştu anlattığıma benzer olaylar sonucu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2016, 20:16 
Akıncılar

Kafes zırha benzer bir amaç taşıyor Deno'nun bahsettiği gibi.

Benzer bir uygulama;

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2016, 20:39 
Süvariler

Boş geçmeyeyim:
Otomatik yangın söndürme topu kullanan bir Ejder. Benzer sistemleri daha önce görmüştüm araçlarımızda. Cobra'da daha büyükleri de var.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2016, 23:32 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

SARP değil. Mühimmat kutusu silaha dik. SARP ta silaha paralel. Araç jandarmanın olduğuna göre Samson UKSS olmalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2016, 23:39 
Akıncılar

Alıntı:
SARP değil. Mühimmat kutusu silaha dik. SARP ta silaha paralel. Araç jandarmanın olduğuna göre Samson UKSS olmalı.
SARP ama kule ters yone bakiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2016, 23:47 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Jandarma
Resim
Robust hocam.

Sayın yazar burdaki UKSS yi sordu. Ters olduğunu sanmıyorum. Mühimmat kutusu besleme yönü olan solda.

En son musti tarafından 22 May 2016, 23:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2016, 23:49 
Süvariler

Alıntı:
Jandarma'nın Ejder'inin silah istasyona ait farklı açılardan:

Resim

Resim

1-1.5 ay önce fabrika çıkışlara ait görsellere rast gelmiştim. Aynı UKS silahsız şekilde duruyordu araçlarda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2016, 23:52 
Akıncılar

Tamam simdi oldu. Bende hemen yukarida ters bakan SARP sanmistim. Bu yabanci bir firmanin kulesi ama paralari bosuna disariya veriyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 May 2016, 00:38 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Malesef jandarma UKSS side Romanyalı Prooptica üretimi Anubis .

http://www.prooptica.ro/product/anubis/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 May 2016, 20:08 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 May 2016, 21:25 
Süvariler

Resim Efes 2016
Hele şükür birisi mayın sorgulama kolu (Interrogation Arm) veya mayın imha kolu koymayı akıl etmiş. Koymuş ama yerini tutturamamış. Elin oğlu aracın mümkün mertebe en önüne koyar ki kolun yetişeceği mesafe artsın. Örneğin Amerikalılar Buffalo araçlarına koyarlar bu kolu ve aracın tamponuna yerleştirirler bu kolu. ( https://www.youtube.com/watch?v=-IteETCIjlk ) Bizimkiler sağ olsun koymuşlar ama aracın tepesine kondurmuşlar. Yarın öbür gün düzeltirler herhalde bekleyelim görelim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 May 2016, 22:46 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 May 2016, 22:59 
Akıncılar

@Barbaros, Muhtemelen apar topar bir entegrasyon oldu. Aselsan ile Nurol arası iyi uzunca süredir. Aselsan bu kolu yaptırınca Ejder üzerine takıp geçmişlerdir. Ağız yoklanıyordur muhtemelen.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 May 2016, 23:35 
Uzaklaştırıldı

Ağırlık merkezi ne oldu sorusu bence baya önemli...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 May 2016, 23:54 
Süvariler

Apar topar bir çözüm olmuş belli ama umarım önümüzdeki dönemde yeri daha usturuplu seçilir. CSI üretimi sistemin (http://c-s-i.com/fascan-interrogation-a ... kish-army/ ) ( http://www.c-s-i.com/brochures/iarm.pdf) özelliklerine bakacak olursak ağırlığı 280-290 kg arası değişen bir çözüm. Kaldı ki Nurol Ejder Yalçın üzerine konulan sistem daha alengirli ve ağır duruyor. Katlanıp, bükülen ve uzayan bir çözüm yerine aracın önüne monte ve ön kaputtan arkaya doğru araç boyunca uzanan tek ve uzun bir kol ile sistemin karmaşıklığını önleyebilirler. Aklın yolu bir aslında baksalar piyasada bulunan ürünlere zaten böyle bir çözüm ile gelmezler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 May 2016, 10:12 
Akıncılar

Bence beklentilerimizi çok yükseltmeyelim. :roll:
Aselsan sanıyorum sadece ucundaki zımbırtılar ile uğraşmış. Kol ise ticari vinçlerden biri. Belki de Konyalılar'dan birisi. En iyi ihtimalle Palfinger falan olabilir.

Bir patlama olursa ne olur belli değil.

Aselsan muhtemelen sadece yoklamak için yapmış bunu. Ama Türkiye'de böyle mekanik tertibatı hakkınca tasarlayabilecek firmalar var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 May 2016, 11:33 
Uzaklaştırıldı

Zaten kolun çalışma mesafesi aracın taş patlasın 5 mt önünden ibaret.
Normalde muadillerinde kolun yerleşimi ön tamponda olduğundan çok daha uzağı eşeliyor..
Bizimki tavuk gibi burnunun ucunu eşeliyor şimdilik...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 May 2016, 14:19 
Süvariler

Tekrardan başlık açmamak adına burada paylaşmak istedim. Efes 2016 kapsamında tanıtılan bir diğer araç ise Ejder Toma baz alınarak üretilen Ambulans aracı.

http://images.beyazgazete.com/fotogaler ... 796795.jpg

Güzel bir gelişme ama kafama takılan tek bir soru işareti var. Aracın boyutu! Örneğin iki gün öncesine kadar ara sokaktan yaralı polisi tank üzerine yatırıp çıkardık çünkü çatışma bölgesine fiziki şartlardan ötürü diğer zırhlı araçları sokamadık. ( https://www.youtube.com/watch?v=4rcj9cekUz8 )

Hangi avrupa kentinin hangi güzel asfaltlı geniş sokaklarından yaralı personel tahliyesi yapılacak bu araç ile merak içerisindeyim. Yıllar sonra zırhlı araç üretim işine giren Gürcüler bile daha mantıklı çözümler ile gelirken biz neden bol keseden çözüm üretmeye çalışıyoruz. Nurol Ejder Yalçının zırhlı ambulans versiyonunu üretmek bu kadar mı zor da yürüyen hastahane gibi bir çözümle geldiler.

Didgori 4x4 Zırhlı Ambulans

https://pbs.twimg.com/media/CZ0FGnWWEAAFH74.jpg

https://pbs.twimg.com/media/CZ0FGymWAAAccV2.jpg

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 May 2016, 14:54 
Akıncılar

İşin bir diğer ilginç yönü, gürcülerin bu zırhlı ambulansları, S.Arabistan'a satabiliyor olmaları.
Biz ise kendi ihtiyaçlarımızı bile doğru düzgün görüp değerlendiremiyoruruz ki, dış pazarlar da haliyle eksik kalıyor.
Yıllardır askeri konvoya bir saldırı olduğunda en yakın bölgeden Ambulans çağrılıyor, oda gelene kadar geçen sürede, gecici müdaheler ile sık dişini-sakın kendini bırakma.
Elde biraz modernize edilmiş M113 ambulans haricinde (zırhlı-hareketli) pek bir şey de yok.
Resim
Kirpi'nin olması gerken versiyonlarını çizerken hep bu ihtiyaçları göz önüne almış, belki bir faydamız olur demiştim ama bizde ki gelişmeye karşı inat-direnç inanılır gibi değil doğrusu.

En sonunda itfaiye doğru adresi bulacak ama maalesef bu arada evin bir bölümü ve canlar da bir hayli yandı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 May 2016, 15:04 
Süvariler

Zırhı mevcut durumda yetersiz de olsa, Otokar ZPT'nin ambulans versiyonunn olduğunu hatırlıyorum. Envantere alındı mı, alındıysa ne kadar alındı bir fikrim yok. Eğer eskiden yapılmış/tamamlanmış bir zırhlı ambulans olarak ZPT alınmadıysa; Kirpi, Ejder gibi araçların ambulans, teknik destek v.b. varyantlarının hazırlanıp envantere alınmadığına şaşmamak lazım. Vizyon yok...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 May 2016, 15:12 
Akıncılar

Amerikalı, Hummer'ın büyük arka kapağını bu yüzden öyle tasarladı, yaralı veya ölüyü kolayca araca yükleyebilmek için.. Koca Kirpi'yi o dar sokaklara sokamazsın ama büyük arka kapaklı versiyon Cobra'yla bu işi rahatlıkla yaparsın.. Meskun mahal için hem küçük, hem zırhlı hemde silahlı bir ambulans olması zorunlu.. İçinde ameliyat yapmayacaksın nihayetinde, yaralıyı en çabuk ve pratik şekilde ateş hattından çıkartmak yeterli..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 May 2016, 15:27 
Akıncılar

Zırhı mevcut durumda yetersiz de olsa, Otokar ZPT'nin ambulans versiyonunn olduğunu hatırlıyorum. Envantere alındı mı, alındıysa ne kadar alındı bir fikrim yok. Eğer eskiden yapılmış/tamamlanmış bir zırhlı ambulans olarak ZPT alınmadıysa; Kirpi, Ejder gibi araçların ambulans, teknik destek v.b. varyantlarının hazırlanıp envantere alınmadığına şaşmamak lazım. Vizyon yok...
Evet zırhlı ambulans olarak Otokar-ZPT ve Cobra örnek resimleri vardı ama pratikde biz pek göremedik.
Hatta bölgede artan EYP gücü ve tahdit çıtası nedeniyle geriye çekilme ihtimali olan, Otokar-ZPT lerin içlerinin tekrar kolaylıkla donatılarak, Ambulans amaçlı kullanılmasının yararlı olabileceğini forumlarda özelllikle dile getirdik.

Şehir içi mücadele haricinde, konvoy-yol güveliği konularında, yaralımızı hızla transfer ve yol boyunca iyi müdahele edebilmeliyiz.
Çatışma nedeniyle her zaman helikopter transferi mümkün olamıyor.
Bu yeri gelir Kirpi olur, yeri gelir Ejder veya Kobra-ZPT ama bu ihtiyaç yıllardır bariz bir şekilde var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 May 2016, 15:43 
Süvariler

Ejder Tomadan bozma Ambulans yarın öbür gün altında patlayacak bir mayına ne kadar hazır ? Yok yahu ambulansın altında mayın mı patlatılır diyenleri duyar gibiyim ama sen aracı zırhlandırdığın andan itibaren o araç sivil araç statüsünden çıkmış demektir.(Kaldı ki sivil ambulansa bile saldırı yapılıyor) İstediğin kadar beyaza boya gün gelir bu araca EYP ile saldırı yapılır. Peki ürün portföyünde bulunan araçlar içerisinde EYP dayanıklılığı ve Offroad kabiliyeti konusunda en iyi aracın bu mu ki sen bu aracı ambulans yapıyorsun. Araç boyut olarak büyük, zırh koruması yapacağı göreve kıyasla kısıtlı, yapısal tasarım olarak yetersiz (V şeklinde alt gövde yapısı yok) ve offroad kabiliyeti yok ile hiç yok arasında. Pentagon Wars filminde üç aşağı beş yukarı bu olaya değinilmiş aslında. Toplumsal Olaylara Müdahale için geliştirilen bir aracı muharebe sahasına sokmaya çalışırsan olduğu olacağı bu işte.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 May 2016, 11:48 
Süvariler

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 254 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 5 6 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: