TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 18 Oca 2018, 16:45

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 277 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 5 6
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Nurol Ejder Yalçın
MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 08:06 
Üye

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Sadece 10 adet. Bir parmak bal misali...Bana Kazakistan'da ortak üretilmesi planlanan Cobra 4*4 araçlarını hatırlattı nedense

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 09:31 
Süvariler

Dikkat ederseniz özel timler için denilmiş. Bakalım alınsın kullanılsın devamı gelir belki beğenilirse ama öyle çok yüksek sayılar beklememek gerek. Özbekistan ordusu veya güvenlik güçlerinin eti ne budu ne. Özbekistan ordusunda BTR7080'ler var taktik tekerlekli araç olarak sadece. Aslında bakınca biraz satılır belki he?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 12:54 
Üye

Devamında ortak üretimden de bahsedilmiş. 10 adetin dışında bir yatırım ile uzun vadede çok sayılarda satışı mı yapılacak yoksa 10 adet orada mı üretilecek? 10 tane için orada üretim olacağını sanmam.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 15:16 
Akıncılar

Özbekler," şimdilik acil ihtiyacımız olan 10 adet Ejderi alıyoruz, denedik beğendik ama biz bölge ülkeleri kadar zengin değiliz, ey Türk yatırımcı gel ülkemde fabrika kur bende o fabrikayı işletecek, hatlarını açık tutacak kadar siparişi ara ara geçeyim sana" demek istemiş olabilirler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 17:15 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Beğendik aldık diyor adamlar. Paramız olsa daha çok alırız diyor. Zaten bu araçlar çoğu ordu için yeni bir deneyim. Kullanıldıkça bir ekol oluşur devamı istenir.
Aslında işin güzel yanı Özbeklerle ilişkilerin yeniden gelişmeye başlaması. İslam Kerimov, zamanında küstürülmüştü ve ölene kadar da ilişkileri hep alt seviyelerde tutmuştu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2017, 17:02 
Üye
Kullanıcı avatarı

Nurol Ejder Yalçın ve Arma Suudi Arabistanda test ediliyormuş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2017, 15:32 
Üye
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2017, 21:54 
Üye
Kullanıcı avatarı

Böyle bir haber var eğer doğruysa mükemmel bir haber.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2017, 12:51 
Üye
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2017, 13:10 
Üye

Kazakistan ile benzer bir antlaşma Otokar Cobra için imzalanmıştı.Sonu gelmedi. Umarım bu sefer aynı akıbet olmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2017, 13:59 
Akıncılar

Kazakistan ile benzer bir antlaşma Otokar Cobra için imzalanmıştı.Sonu gelmedi. Umarım bu sefer aynı akıbet olmaz.
Bu işlere belli olmaz gerçi de Kazakistan ile Otokar Arasında MOU - mutabakat zaptı imzalanmış ve Kazakhstan Engineering firması ile joint veture kurulacaktı ama işin sonu gelmedi. 2012 yılında bu zapt imzalandığında MRAP konsepti etrafı kasıp kavuruyordu. Sanırım Kazaklar da bu ihtiyacı karşılamaya öncelik verip Güney Afrikalı Paramount grubun kazak şubesi Kazakhstan Paramount Engineering ile bugün başta Arlan olmak üzere sonuçlarını aldığı başka projelere girmeyi tercih ettiler.

Ejder Yalçın gibi MRAP'lar ise özellikle iç güvenlik sorunuyla uğraşan ülkeler için etkili ve nispeten ucuz bir çözüm. Hem personelini etkili(eyp ve benzeri saldırı ve pusu faaliyetlerine karşı) zırh koruması altına alması hemde tepesine UKSS ile belli çapta silah sistemleri entegrasyonuna izin vermesi ile ateş desteği sağlayabilmesi yönünden uygun bir çözüm. Taktik Tekerlekli Araç, Paletli Zırhlı Personel Taşıyıcı vb. türevleri için bütçesi kısıtlı bir ülke için MRAP tedariği özellikle iç güvenlik harekatı yönünden etkili ve ucuz bir çözüm. Benim görebildiğim kadarıyla bu kervanda giden ülkelerden birisi de Tunus.

Sonuç olarak, Özbekistan ile yaşanan yakınlaşma ile yine Özbekistan'ın ihiyaçları nazara alındığında, bu anlaşmadan cayacaklarını pek zannetmiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2017, 15:03 
Üye
Kullanıcı avatarı

Azerbaycan ve Kazakistan her ikisi de cobra aldıktan sonra Marauderi tercih ettiler demek ki biyerlerde hata yaptık. (iki araçta aynı sınıf olmadıını biliyorum)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2017, 15:36 
Akıncılar

Bakarsanız biz de Cobra I almıyoruz artık. Kötü olduklarından değil. Ya benzer korumalı ve daha ufak ha da benzer cüssede ve çok daha yüksek korumalı araçlar alıyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2017, 16:17 
Üye
Kullanıcı avatarı

Bakarsanız biz de Cobra I almıyoruz artık. Kötü olduklarından değil. Ya benzer korumalı ve daha ufak ha da benzer cüssede ve çok daha yüksek korumalı araçlar alıyoruz.
(iki araçta aynı sınıf olmadığını biliyorum)

Bu yazıyı bu yüzden bıraktım Elin güney afrikalısı taa nereden gelip mal satıyor benim gardaşıma

Ama ben adım attığın yer tta üreticileriyle doluyken satamıyorum sitemim buna. Demek ki ssm veya üreticiler sıkıntı var. FNSS övündüğü bir konu var birisiyle iş yaptığımız zaman sıkı sıkı bağlanıyoruz diye... Ne güzel kobrayı satmışız o zaman ihtiyaçları dağa ağır bir platform ise o zaman kobra 2 teklif et dağa ağır istiyorum derse kaleyi teklif et ortak üretime karşı değil firmalarımız ama kısa yoldan kaar etmenin derdindeyiz galiba.Müşteriyi küstürmemeliyiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2017, 22:10 
Akıncılar

Bu yazıyı bu yüzden bıraktım Elin güney afrikalısı taa nereden gelip mal satıyor benim gardaşıma

Ama ben adım attığın yer tta üreticileriyle doluyken satamıyorum sitemim buna. Demek ki ssm veya üreticiler sıkıntı var. FNSS övündüğü bir konu var birisiyle iş yaptığımız zaman sıkı sıkı bağlanıyoruz diye... Ne güzel kobrayı satmışız o zaman ihtiyaçları dağa ağır bir platform ise o zaman kobra 2 teklif et dağa ağır istiyorum derse kaleyi teklif et ortak üretime karşı değil firmalarımız ama kısa yoldan kaar etmenin derdindeyiz galiba.Müşteriyi küstürmemeliyiz.
Hocam şu noktayı kaçırıyorsunuz;
2012 yılında (Kazakistan ve Otokar arasında MOU imzalandığı dönemde) bizde MRAP konseptini yeni sindiriyorduk. BMC'nin Kirpileri daha yeni hizmete girmeye başlamış hatta Aralık 2011' kadar teslim edilemeyen kirpiler yüzünden süre uzatımı alan BMC işçilerin maaşını bile ödeyemez duruma gelmiş ve üretim durmuştu. Ejder Yalçın ise daha prototip olup geliştirme sürecindeydi. Otokar'ın da bir MRAP konsepti vardı BMC'ye karşı ihaleye giren ama ne yüzünü gören olmuştu ne de cismini bilen. MRAP konusunda daha kendi ihtiyacımızı karşılayamazken başka ülkelere nasıl alternatif sunabilirdik ki ? Kaldı ki 2016 yılındaki Hendek operasyonları ve sonrasında ciddi şekilde MRAP ile personeli zırh altına almaya başladık bizde yoksa ondan önce emniyet kadrosunda ne kadar Ejder Yalçın vardı ki ?

Birde Güney Afrikalı MRAP'ı Ameirkalıya öğretendir hocam. MRAP konsepti Güney Afrika'da 1970'li yıllara kadar gider. Ama elin fakiri kullanırken kimsenin umrunda olmayan MRAP Amerikan yıldızıyla buluşunca elzemden öte oldu. Amerikan MRAP larından nasip almayan pazarları da güney Afrikalı gelene geçene Marauder yaslayarak doldurmaya çalışıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2017, 22:28 
Üye
Kullanıcı avatarı

Hocam şu noktayı kaçırıyorsunuz;
2012 yılında (Kazakistan ve Otokar arasında MOU imzalandığı dönemde) bizde MRAP konseptini yeni sindiriyorduk. BMC'nin Kirpileri daha yeni hizmete girmeye başlamış hatta Aralık 2011' kadar teslim edilemeyen kirpiler yüzünden süre uzatımı alan BMC işçilerin maaşını bile ödeyemez duruma gelmiş ve üretim durmuştu. Ejder Yalçın ise daha prototip olup geliştirme sürecindeydi. Otokar'ın da bir MRAP konsepti vardı BMC'ye karşı ihaleye giren ama ne yüzünü gören olmuştu ne de cismini bilen. MRAP konusunda daha kendi ihtiyacımızı karşılayamazken başka ülkelere nasıl alternatif sunabilirdik ki ? Kaldı ki 2016 yılındaki Hendek operasyonları ve sonrasında ciddi şekilde MRAP ile personeli zırh altına almaya başladık bizde yoksa ondan önce emniyet kadrosunda ne kadar Ejder Yalçın vardı ki ?

Birde Güney Afrikalı MRAP'ı Ameirkalıya öğretendir hocam. MRAP konsepti Güney Afrika'da 1970'li yıllara kadar gider. Ama elin fakiri kullanırken kimsenin umrunda olmayan MRAP Amerikan yıldızıyla buluşunca elzemden öte oldu. Amerikan MRAP larından nasip almayan pazarları da güney Afrikalı gelene geçene Marauder yaslayarak doldurmaya çalışıyor.

Hımm mantıklı geldi :ugeek:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2017, 03:02 
Üye
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2017, 14:25 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bahse konu olan haber: https://www.romania-insider.com/turkish ... -vehicles/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2017, 19:22 
Süvariler

Tepedeki SARP mı ? Yani Ejder satışından Aselsan da nasiplenir mi ? 1 taşta 2 kuş ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2017, 19:49 
Üye
Kullanıcı avatarı

Tepedeki SARP mı ? Yani Ejder satışından Aselsan da nasiplenir mi ? 1 taşta 2 kuş ?
BMC fuarlarda Romen malı uks kullanıyordu kendi üretimleri varsa sanmıyorum aselsanı tercih edebileceklerini.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2017, 21:21 
Süvariler

Konu dışı ancak yazdığınızla ilgili olarak, Azerbaycan Savunma Sanayii Bakanının sözlerine göre Otokar ile Cobra 2'lerin ortak üretimi için anlaşmaya varılmış.

Alıntı:
İDEF sərgisi çərçivəsində “Otokar” şirkəti ilə “Cobra” maşınlarının Azərbaycanda istehsalı və təmiri məsələlərinə dair razılıq əldə etdik. Düşünürəm ki bu layihəni də reallaşdıracağıq. Layihə çərçivəsində “Cobra II” zirehli maşınların Azərbaycanda istehsalını təklif etmişik.
http://az.azeridefence.com/yaver-camalo ... ondurecek/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2017, 21:49 
Üye
Kullanıcı avatarı

Konu dışı ancak yazdığınızla ilgili olarak, Azerbaycan Savunma Sanayii Bakanının sözlerine göre Otokar ile Cobra 2'lerin ortak üretimi için anlaşmaya varılmış.

http://az.azeridefence.com/yaver-camalo ... ondurecek/
EE yıldırım ve tufan vardı onlara ne olacak ? Hadi onu geçtim neden israilden SandCat 4x4 alındı bir sürü, Gurze aracı üretiliyordu onlara ne oldu. İstikrarsız alışverişi sadece Azerbaycan da yapmıyor Türkmenistan da biraz şundan biraz bundan Little Little Into the Middle çok mu hoşumuza gidiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2017, 22:49 
Süvariler

EE yıldırım ve tufan vardı onlara ne olacak ? Hadi onu geçtim neden israilden SandCat 4x4 alındı bir sürü, Gurze aracı üretiliyordu onlara ne oldu. İstikrarsız alışverişi sadece Azerbaycan da yapmıyor Türkmenistan da biraz şundan biraz bundan Little Little Into the Middle çok mu hoşumuza gidiyor.
Yıldırım dediğiniz araç başka sınıfta, Kirpi ile karşılaştırılabilir. Gürze bütünüyle başka bir şey.

TSK ve Jandarma son yıllarda kaç çeşit araç aldı? Kirpi, Cobra 2, Ejder Yalçın, Ural.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2017, 00:06 
Üye
Kullanıcı avatarı

Yıldırım dediğiniz araç başka sınıfta, Kirpi ile karşılaştırılabilir. Gürze bütünüyle başka bir şey.

TSK ve Jandarma son yıllarda kaç çeşit araç aldı? Kirpi, Kaya, Cobra 2, Ural aklıma gelenler.
Yazacaklarımı umarım yanlış anlamazsınız, bizim tepemizde 3 tane terör örgütü ve bunların kuklaları var sürekli şehit haberleri geliyor karabağın aksine bizde düşman içimizde bazen kara yolun da bazen sokakta bazende havada giden helikoptere bazende dağda. Bizim yaşadığımız hendek olaylarından sonra o günlerde şehit sayıları çift haneli sayılara yükseldi o günden beri 1400 den fazla şehit verdik o zaman bakmadık elimizdeki üreticilere sipariş verdik yeter ki kısa sürede çok araç üretilsin.Ve hala araç sayısı yeterli değil ki mayına karşı zırhsız araçlarla şehit vermeye devam ediyoruz.Hatta katmercilerin HIZIR ve BMC vuran da listeye dahil edilebilir.

Gelelim asıl konuya bmc mesela kamyon üreticisiydi kirpiyi üretti . Ve yıllar içinde kendini geliştirdi. Daha sonra piyasada küçük araçlara ihtiyaç olduğunu gördü ve 2 tane farklı sınıfta araç çıkardı .

Gürze galiba toyota hilux şasisi üzerinden üretildi. Eskiyen uaz araçlarının yerine muhtemelen. SandCat ise gine sivil araç olan ford f50 üzerne tasarlandı. Yani Azerbaycan istese aynı şasi üzerine daha zırhlı bir araç üretebilir sonuçta SandCat ayarında. Parasının çoğuda Azerbaycan da kalır. Paramount Group zırhlı araç konusunda bir şey öğretmiştir muhakak.

İki aracı bu yüzden karşılaştırdım elinde imkan varken uğraşmamak çok saçma. Kobra 2 , yıldırım ve tufanla aynı sınıfta olmadığını farkındayım. Her sınıf için ayrı araç zorunlu olmadığı kanatindeyim.

Düşünün elinizde marauder var yanlış hatırlamıyorsam ortak üretimdi daha büyüğü olan matador var ayrıca. cobra 2 den küçük cobra 1 ve daha küçük Sufa araçlarınız var bir hayal edin illa her tonda araca ihtiyacınız var mı ,bekleseniz 5 sene zaten mühendisleriniz diyecek bunun büyüğünü de tasarlayalım küçüğünü de diye belki arada biraz ton farkı var diye her araçtan istemek , bu günlerdeki alışveriş hastalıgı gibi bir şey iphone 7s var cebimde ve ben iphone x istiyorum çünkü cebimdeki den farklı

Sayın Yalquzaq sürekli sizinle tartışıyoruz sözlerim kırıcıysa affola.

"Azerbaycan’ın elemi bizim elemimizdir, sevinci bizim sevincimiz, hüznü, kederi bizim hüznümüz, kederimizdir"

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2017, 10:48 
Üye
Kullanıcı avatarı

Ejder Yalçın Katar'da.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2017, 11:25 
Süvariler

400 araç alacak diye bir şeyler okudum.Bunun haricinde BMC den de araç alacaktı galiba Katar,

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2017, 12:15 
Üye

Ejderle beraber geçen hafta görüntülenen NMS 4x4'lerde Katarda boy gösterdi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2017, 13:55 
Üye
Kullanıcı avatarı

İyi yanlıyor ;)

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 277 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 5 6

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: a400m, ddemir, lduni ve 15 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: