TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 24 Eyl 2017, 02:43

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 187 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Otokar Cobra II
MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2014, 11:46 
Süvariler

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Adapazarı DGKÇS burası. Tam adı Adapazarı ve Gebze dogalgaz kombine çevrim santrali. Aslında iki santral var burada. Niye birinin adı Gebze diye sorarsanız biraz karışık. Dünya Bankasına mı bir yere Gebze'de yapacağız demişler sonra vaz geçilip Adapazarı'na yapılmış. Göl de soğutma suyunun alındığı göl. Otokar Arifiye'den oraya getirmiş aracı niye yanıbaşındaki Sapanca Gölü'ne götürmemiş? Bilmiyorum.
Sapanca gölü tatlı su gölü olduğu için aracın sokulmasına izin verilmemiş olabilir. Sapanca gölüne amfibik uçak inmesi bile baya olay olmuştu.

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2014, 14:30 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İzimir de bu cumartesi CL-215 i tahtalı barajı ki İzmirin ana su kaynağı inerken gördüm . Ne sakıncası olacakki ? Atık falan bırakmıyor . Toplasan 20 saniyede suyu alıp havalanıyor.

Bu Cobra II i yapıp bir diğer taraftan Ural ı yapmanın mantığı ne ? Yaklaşık aynı sınıf ve yapıdalar.

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2014, 16:27 
Yeni Üye

Haber videoları izlerken gördüm sizce cobraya ne olmus olabilir ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2014, 17:19 
Süvariler

Sağ taraftaki lastikler patlamış ama yola devam ediyor, önemli bir hasar yok gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2014, 18:00 
Uzaklaştırıldı

Resim

Haber videoları izlerken gördüm sizce cobraya ne olmus olabilir ?

Tekerlere doçka mermisi isabet etmiş olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2014, 19:13 
Uzaklaştırıldı

Bu lastiklerden takmalı meskun mahalde görev yapan araçlara

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2014, 00:53 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Cobralar görevini yapmış.Büyük ihtimalle hızla gideken mermi yemişler.Ama içindeki peroneli korumuş.Cobraya benden bi + daha.

SAVAŞ BARIŞTIR
ÖZGÜRLÜK KÖLELİKTİR
BİLGİSİZLİK KUVVETTİR

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2014, 03:17 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Muhtemelen bölücü pislikler yere bol bol çivi atmışlardır . Cobra yı çok beğeniyorum. Ama hepsi 4 kapılı olsaymış keşke. Artık intikalde neredeyse KİRPİ ile beraber bir standart oldular.

Eğer intikal eskiden olduğu gibi unimog ve land roverlarla olsaydı kimbilir bugun kaç zayiat verilirdi. Tebrikler Otokara. Bir sürü canı kurtardılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2014, 02:30 
Süvariler

İzimir de bu cumartesi CL-215 i tahtalı barajı ki İzmirin ana su kaynağı inerken gördüm . Ne sakıncası olacakki ? Atık falan bırakmıyor . Toplasan 20 saniyede suyu alıp havalanıyor.

[spoiler]Bu Cobra II i yapıp bir diğer taraftan Ural ı yapmanın mantığı ne ? Yaklaşık aynı sınıf ve yapıdalar.

Resim

Resim[/spoiler]
Yangın söndürme araçlarının özel izni vardı yakın zamana kadar onlar dışında hiç bi hava aracının tatlı su kaynağına inmesine müsade etmiyorlardı. Seabird havayollarının baskısı ve yurt dışı örnekler üzerine bi kaç sunum ile izin çıktı. Ama kara araçlarında durum daha farklıdır muhtemelen çünkü doğrudan kirletici taşıma riski var. Uçaklar genelde oradan önce bi başka su kaynağında bulunduğundan kirletici oranı az denebilir

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ağu 2014, 16:52 
Uzaklaştırıldı

Envanterimizde Cobra ll yok diyebiliyordum ama geçenlerde Diyarbakır'da 2 polisimiz şehit edildi ve olay yerinde Cobra ll gördüm. Envanterimize ne zaman ve kaç adet alındığı hakkında bilgisi olan var mı?

Teşekkürler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ağu 2014, 22:01 
Uzaklaştırıldı

Ural değildi dostum çünkü uralla yanyanaydılar uralla birbirlerine benziyorlar ama arka sağ üst kısımda cobra ll yazıyordu

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ağu 2014, 23:40 
Akıncılar

Ural değildi dostum çünkü uralla yanyanaydılar uralla birbirlerine benziyorlar ama arka sağ üst kısımda cobra ll yazıyordu
EGM 'ne mi aitti , bu aralar EGM herşeyden alıyor belki denenmek için redarik yapmışlardır .

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ağu 2014, 01:52 
Uzaklaştırıldı

Ural'ın üzerinde "Terörle mücadele şube müdürlüğü " yazıyordu ama olay yerinde tam teçhizatlı özel harekat polisleri vardı herhalde Cobra'da onlara aitti. Dediginiz gibi EGM deneme amaçlı almış olabilir.

Teşekkürler, iyi forumlar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2014, 15:01 
Uzaklaştırıldı

Diyarbakır'a 46 adet cobraII dağıtalacağını duymuştum birkaç ay önce. Ne oldu bilmiyorum tabi, belki başlamıştır dağıtımlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2014, 15:17 
Üye

[quote="FSM"]Ural'ın üzerinde "Terörle mücadele şube müdürlüğü " yazıyordu ama olay yerinde tam teçhizatlı özel harekat polisleri vardı herhalde Cobra'da onlara aitti. Dediginiz gibi EGM deneme amaçlı almış olabilir.

Teşekkürler, iyi forumlar[/quote]
Ural pöh e verilmedi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2014, 02:00 
Uzaklaştırıldı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2014, 12:21 
Üye

Nasıl pöh derken?
Polis özel harekat Bildiğimiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 May 2015, 19:45 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Aracın kadran bölümüne gece intikali için monitör eklenmiş.

Resim

Bu ÜÇOK sistemi SARP ın yeni modelimi acaba ?

En son Misafir tarafından 12 May 2015, 20:12 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 May 2015, 20:50 
Süvariler

ÜÇOK, Otokar kendi ürünü. Aselsan'dan bağımsız.Yanlış hatırlamıyorsam.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2015, 18:45 
Üye

Güzel araç ama kesinlikle ve maalesef yine "milli" değil. İlk versiyon cobra'nın tasarımcısı AM General firmasının BRV-O jltv programı kapsamındaki 2000li yılların ortasındaki XM1211 ECV II isimli konsept aracının neredeyse ta kendisidir. Aynen bu bağlamda cummins motor ve allison transmisyon geleneğinde de herhangi bir değişiklik yok. Ayrıca monokok gövde tabanı bu modelde V shape değil. Gerçi ben zırh koruma sistemlerinden anlamam belki bu daha iyidir. Sonuçta aracın ağırlığı bariz şekilde artmış ve aracın zırhının modern kompozit/balistik malzemeden değil de çelikten üretildiğine göre bu ağırlık farkı zırh korumasının arttığına işaret. Bunun dışında bakım idame ve yedek parça sorunlarının devam edeceği de maalesef çok yüksek ihtimal. Bazı arkadaşların otokar firmasınının satış sonrası hizmetlerini yere göğe sığdıramamasına sadece tebessüm ediyorum. Benim en üzüldüğüm konu ise "her programda bir öncekinden daha çok yerli katkı" söylemi bir masaldan öteye gidemiyor.
IDEF-2015'de farının bile üzerinde made in italy yazan Altayın yanındayken (aslında gayet ciddi olarak) "bunun neresi milli beyefendi?" diye sorduğum yetkilinin bana bakışları otokarın mentalitesidir zannımca.
Ancak ilk cobra (özellikle de israil menşeili elektronik kuleli olanları) motor ve aktarma organlarının malzeme kalitesi dışında çok beğendiğim bir araçtır ve envantere alındıktan sonra peryodik bakımlarının hakkıyla yapılması ve stoklarda yeteri kadar yedek parça bulundurulması kaydıyla (yalnızca ve yalnızca İGH'nda olmak kaydıyla) güvenlik güçlerinin mobilite ve ateş gücüne katkı sağlayacağına şüphe yok.
Bir ümit; bazı yerli üreticilerin bu aracın mekanik parçalarının yan sanayi olarak üretmeye başlamaları faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Cobraların kullanıldığı bir çok yerde run-flat lastiklerinin merkezi şişirme sistemine zarar vermeden değiştirilme imkan kabiliyetinin bile olmadığını hesaba katarsak idame ile ilgili alınması gereken tedbirler acildir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2015, 21:23 
Süvariler

En önemli dış değişiklik egzoz çıkış noktası.Tabi bence.
Staj görürken sadece bir kez kaza yapmış kobra geldi.
Koyun sürüsünü ezmemek için uçurumdan yuvarlanan bir kobraydı.
Egzoz çıkış noktası kapının üzerine gelmiş ve açılmasını engellemişti.
Askerlerin diğer kapılardan çıkması çok zaman almış paniklemişler.
Araç bu yüzden dikkatlice incelenmişti.
Otokar gerçekten tüm yaşanan olayları bir deneyim olarak gören profesyonel bir kurum en azından Türkiye şartlarında.
Zırh hakkında tam bilgisi olan var mı armox 440t zırhı değil sanırım bu.
Kobra 1 metalik bir görünümü vardı.
Kobra 2 daha polimerik bir görünümü var.
İsrail menşeli kuleleri İsrailli mühendisler takıyor.
Vaktiyle mühendis git şunu izle nasıl takıldığını öğren demişti İsrailli mühendis beni yanından kovdu. :twisted: :twisted:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2015, 19:06 
Akıncılar

Vee,ilk Cobra-II siparişi geldi.Firma açıklama yaptı.Yaklaşık 100 araç olabilir;
Alıntı:
Türkiye’nin kara sistemleri üreticisi Otokar, güvenlik kuvvetlerinin çeşitli hizmetlerinde kullanılmak üzere, 47.5 milyon Euro tutarında COBRA II taktik tekerlekli zırhlı araç siparişi aldı. Sözleşme kapsamındaki araçların teslimatının 2017 yılı ilk yarısının sonuna kadar partiler halinde tamamlanması planlanıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2015, 19:12 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2015, 19:16 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Vee,ilk Cobra-II siparişi geldi.Firma açıklama yaptı.Yaklaşık 100 araç olabilir;
Alıntı:
Türkiye’nin kara sistemleri üreticisi Otokar, güvenlik kuvvetlerinin çeşitli hizmetlerinde kullanılmak üzere, 47.5 milyon Euro tutarında COBRA II taktik tekerlekli zırhlı araç siparişi aldı. Sözleşme kapsamındaki araçların teslimatının 2017 yılı ilk yarısının sonuna kadar partiler halinde tamamlanması planlanıyor.
Hayırlı uğurlu olsun. Mehmetçiğe, polisimize kalkan olsun.

Bu arada Cobra II ve Nurol Ejder arasında bir kıyaslama yapabilecek olan var mı? Kullanım ve ergonomi açısından bir fikrim olmasa da, koruma amaçlı Nurol sanki daha bir üst sınıf. Yanılıyor muyum?

Ziya Gökalp

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2015, 19:21 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2015, 19:31 
Akıncılar

Tsk mı müşteri

Fuar'da sorduğumda TSK ilgileniyor ve bazı araçları denemek için talep ediyorlar diyordu yetkili.Jandarma'ya gider sanırım.Çünkü Polis'de Ejder var neredeyse eşleniği.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2015, 20:02 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2015, 13:50 
Üye

Arkadaşlar, şirket Kap'a bildirirken 4x4 zırhlı araç demiş, hiç bir yerde cobra 2 adı geçmiyor.Şirketin kendi internet sitesinde bile.

http://www.otokar.com.tr/tr-tr/yatirimc ... alari.aspx
Şirketin Facebook sayfasında geçiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2015, 01:02 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Otokar Cobra II araçları için uzman çavuşlara tanıtıma başlamış.

ÜÇOK UKSS sistemi sanırım ihale dahilinde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2015, 01:41 
Süvariler

Resim
Otokar Cobra II
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2015, 05:47 
Üye

keza olması teröristler açısından inanılmaz bir psikolojik üstünlük demek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2015, 07:42 
Site Başkanı

zırhlı araçlarda akkor sistemi var mı?

keza olması teröristler açısından inanılmaz bir psikolojik üstünlük demek.
Akkor daha geliştirme aşamasında olan bir sistem, o yüzden şu an için operasyonel olarak herhangi bir araçta kullanılması söz konusu değil...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2016, 22:41 
Akıncılar

Otokar'dan yapılan açıklamaya göre 82 araç ve bunların gerekli malzemelerin siparişi verilmiş.

http://www.janes.com/article/57021/otok ... rst-orders

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2016, 04:47 
Yeni Üye

Arkadaşlar kobra 1 kendisini kanıtlamış bir araç ki şahsi düşüncemdir, kobra 2 ise ticari amaç düşünülerek tasarlanmış olma ihtimali kuvvetle muhtemel, benim için fark etmez, lakin hıtay (çin) çakması peydah olmuş ne vakit oldu onuda bilmiyorum :?

Resim

Resim

Bir kɑrış dɑhi olsɑ vɑtɑn toprɑğını sɑtmɑm, zirɑ bu vɑtɑn bɑnɑ değil milletime ɑittir. Milletim de bu toprɑklɑrı ɑncɑk ɑldığı fiyɑtɑ verir. Çünkü bu toprɑklɑr kɑnlɑ ɑlınmıştır, kɑnlɑ verilir! -2. ABDÜLHAMİD

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2016, 17:31 
Akıncılar

Janes'teki haberde bu siparis Turk Savunma BAkanliginin verdigi 2. Cobra-II siparis paketiymis. Yakin zaman once 1. paket siparisi verilmis. Bakalim hangi firmanin kulesi kullanilacak. birde Cobra-II 12 tonluk bir aracmis. Cobra-I'deki Hummer altsistemlerinden yeni bir motor ve transmisyona gecis oldu demek ki. Cobra-II'nin motor, yurume organlari gibi alt sistemleri hakkinda bilgi var mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2016, 18:07 
Süvariler

İlk sipariş yanlış hatırlamıyorsam 47.5 milyon Euro ile 200 araçtı..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2016, 23:40 
Akıncılar

Alıntı:
Janes'teki haberde bu siparis Turk Savunma BAkanliginin verdigi 2. Cobra-II siparis paketiymis. Yakin zaman once 1. paket siparisi verilmis. Bakalim hangi firmanin kulesi kullanilacak. birde Cobra-II 12 tonluk bir aracmis. Cobra-I'deki Hummer altsistemlerinden yeni bir motor ve transmisyona gecis oldu demek ki. Cobra-II'nin motor, yurume organlari gibi alt sistemleri hakkinda bilgi var mi?
Sanırım, Cobra2 unimog alt takımını kullanıyor. Fuardan böyle birşey hatırlıyorum. Mesela, Ural için tamamen özgün bir tasarım kullanılmakta.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Oca 2016, 21:56 
Akıncılar

Temmuz sonrası yaşanan saldırılar ve Cobra personellerinde sağ kurtulan olmaması, bu siparişleri öne çekti muhtemelen. Rabbim eksikliği göstermesin, umarım benzer sınavlara tabi olmaz.

Gerekli alımlar bunlar, zira bahar ile birlikte şehirlerdeki teröristler... Dağlara geri çekiliyor olacak.

Saygılarımla,

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Oca 2016, 00:02 
Üye

AM General, çözüm ortağı diye biliyorum?

Temmuz sonrası yaşanan saldırılar ve Cobra personellerinde sağ kurtulan olmaması, bu siparişleri öne çekti muhtemelen. Rabbim eksikliği göstermesin, umarım benzer sınavlara tabi olmaz.

Gerekli alımlar bunlar, zira bahar ile birlikte şehirlerdeki teröristler... Dağlara geri çekiliyor olacak.

Saygılarımla,
Hocam, ben daha ziyade dağlarda mevcut kış tertiplenmesindeki gruplar ile gelişmelere bağlı olarak Suriye' de bulunan çatışma deneyimli teröristlerin şehirlere geleceği ve sosyal medya başta olmak üzere meselenin mümkün olduğunca çok kaşınıp/çarpıtılıp batı ülkeleri nezdinde gündem oluşturulmaya çalışılacağını düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Oca 2016, 00:47 
Akıncılar

Şu Alman'ların kuzey Irak'ta dağıttığı 7.62mm G-3, G-36 tüfekleri ve Rus dragunov tüfekleri, özellikle ele geçirilen Çelik uçlu mermilerinde varlığı düşünülünce gerçekten rahatsızlık verici..
Bundan sonraki alımların Kirpi ve CobraII olarak devam etmesi şart..
Terör örgütünün K.ırak ve Suriye'deki kontrolsüz silahlanmaya erişebilmesi, Türkiye'nin müttefikleri önüne masaya koyduğu çekincelerden biriydi.. İnşallah, daha ağır silahlara erişmeleri engellenebilir.. Yoksa tanklarımız dahi tehdit altına girer.. Başlatılan büyük operasyon, büyük bir kararlılıkla ucu nereye kadar varırsa oraya kadar sürdürülmelidir.. Çok büyük zaiyat verdirildi, soluk almalarına fırsat vermeden inlerine kadar girmek lazım.. Topyekün imhanın Zamanı geldi bence..!!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2016, 00:26 
Süvariler

Göreve başladığı belirtilmiş. Ek far uygulaması yapılmış gibi görünüyor.
Kaynak: Kirpi ve Kobra Facebook sayfası

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2016, 00:39 
Süvariler

Diyarbakır

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2016, 14:09 
Süvariler

Araç oldukça heybetli duruyor. Görevlerde gösterdiği performanslarını takip etmek gerek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2016, 14:42 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2016, 15:26 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Mine resistant ve ambush protected mı? Evet..

MRAP kavramı çok birbirine girdi..

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2016, 15:58 
Genel Yetkili

Ben Üçok kullanılır diye düşünmüştüm, muhtemelen hazır değil ya da hiç düşünülmedi bile. Samson zaten bildiğimiz aşina olduğumuz bir sistem. Samson'un Katlanit modeli kullanılmış güzel olmuş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Mar 2016, 13:05 
Akıncılar

Ben Üçok kullanılır diye düşünmüştüm, muhtemelen hazır değil ya da hiç düşünülmedi bile. Samson zaten bildiğimiz aşina olduğumuz bir sistem. Samson'un Katlanit modeli kullanılmış güzel olmuş.

Üstadım yanlış hatırlamıyorsam Üçok ekibi dağıtıldı. Sistemin artık üretilmesi pek mümkün değil gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Mar 2016, 23:30 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Anlaşılan emniyetin SARP UKSS den memnuniyetsizliğini Jandarma da duymuş. Yeni Cobra II de Samson Mini ile devam ediyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Mar 2016, 04:19 
Üye

Anlaşılan emniyetin SARP UKSS den memnuniyetsizliğini Jandarma da duymuş. Yeni Cobra II de Samson Mini ile devam ediyorlar.

Cobra I veya II'ye hiç Sarp monte edildi mi ki?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Mar 2016, 12:10 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Hayır cobralara hiç takılmadılar. Emniyetin Ejderlerine monte edildiler ve kullanıldılar. Ama netten okuduğum kadarıyla fiyatı yüksek vede Samson kadar pratik değilmiş.
Aselsan bir yerde devletin kurumu. Onun ürünü varken başka ülkenin malını kullanmanın geçerli nedeni olması lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Mar 2016, 20:31 
Akıncılar

Alıntı:

Üstadım yanlış hatırlamıyorsam Üçok ekibi dağıtıldı. Sistemin artık üretilmesi pek mümkün değil gibi.
Daha doğrusu tank projesine ve kule projelerine odaklandılar..
Şu anda zaten Otokar'ın Samson'u var yaslanacak...

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 187 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: