TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 16 Oca 2018, 22:47

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 549 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 17 8 9 10 11 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 22 Eyl 2017, 19:36 
Akıncılar

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Silopi'deki tatbikattan

Resim
Resim
Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 00:07 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 00:39 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

UKS ekliyorsunuz bari boyasaydınız. Kabak gibi parlıyor tepesinde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 03:25 
Üye
Kullanıcı avatarı

Acaba envanterdeki bütün m60a1 tankları modernize mi oldu veya yedeğe aldıklarımız var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 09:07 
Süvariler

İkinci paket 170 m60 t ve 340 adet leo2 ng modernizasyonunu yapmış olsaydık bugün 680 adet modern tank ile ilk 250 lik altay üretilene kadar suriye veya ırak da yapacağımız operasyona giden mehmetçiğimizin güvenliği için daha az korkuyor olacaktık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 10:13 
Süvariler

İkinci paket 170 m60 t ve 340 adet leo2 ng modernizasyonunu yapmış olsaydık bugün 680 adet modern tank ile ilk 250 lik altay üretilene kadar suriye veya ırak da yapacağımız operasyona giden mehmetçiğimizin güvenliği için daha az korkuyor olacaktık.
Keşke eldeki tüm M60a3'lerimiz T seviyesine getirebilseydik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 15:29 
Süvariler

Resim

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 17:03 
Akıncılar

Yaa bir B.kuda düzgün yapalım yahu, SARP'ın yeri yanlış olmuş! Komutan kulesinin arkasına konunca, topun namlusu adamın kafasına denk geliyor, o yüzden tüm UKSS'lerin namluları ve dahi optikleri Feza'ya bakıyor! E hani ben bununla etrafı kolaçan ederek farkındalık sağlayacak, her an Ateş etmeye hazır bir halde tehdit arayacaktım? Bir Allah'ın kulunun aklına gelmedimi bunu buraya koyarsak komutan ne yapacak, komutan kulesinde standart hareket pozisyonunda iken SARP ne yapacak diye?

Böyle kesinlikle olmaz, madem bir B.k yedik, SARP'ı oraya koyduk, komutan yerini değiştirecek, yandaki kupoladan çıkacak düşman topraklarında ilerlerken. Yoksa sadece dururken kullanılsın diye konmadı o SARP oraya!

O belli bir kesimin ağır bir şekilde eleştirdiği İsrail SABRA modernizasyonunun ne kadar gerekli ve önemli olduğu şimdi anlaşıldı şüphesiz bir kanıtla, hiç utanıp sıkılanı varmıdır acaba? Koskoca T.C. Ordusu topu topu sadece 170 adet gerçek anlamda modern ana muharebe tankına sahip şu anda! ASELSAN Leo2NG modernizasyonunu çok görenler, 170 Sabra'yı yeterli bulanlar utançtan yerin dibine girsinler!

Bu arada ne oldu şu Roketsan ERA Add-on armor kitleri ile modernizasyon? O iştemi yattı? Niye aylardır icraat yok? Bilen varmı? Yoksa sanki dünyanın sakin bir köşesindeymişiz gibi standart tedarik süreci, uzun test süreçlerimi işliyor hala? İnanın yaparlar, inanması güç ama yapıyorlarsa hiç şaşırmam!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 17:39 
Üye
Kullanıcı avatarı

60mm havan topu nasıl kullanılıyor tankın içinden?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 18:01 
Süvariler

-Altay tankının üretimi 2020'ye kalmış ve sadece o yıl 12 adet üretilecek
-Esnek katmanlı kafez zırh projesi 1 yıldan beri orta da yok.

Neyse ya seçim zamanı geldimi propagandaya başlarlar yine yerli tankımız yollarda diye....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 18:52 
Süvariler

Yaa bir B.kuda düzgün yapalım yahu, SARP'ın yeri yanlış olmuş! Komutan kulesinin arkasına konunca, topun namlusu adamın kafasına denk geliyor, o yüzden tüm UKSS'lerin namluları ve dahi optikleri Feza'ya bakıyor! E hani ben bununla etrafı kolaçan ederek farkındalık sağlayacak, her an Ateş etmeye hazır bir halde tehdit arayacaktım? Bir Allah'ın kulunun aklına gelmedimi bunu buraya koyarsak komutan ne yapacak, komutan kulesinde standart hareket pozisyonunda iken SARP ne yapacak diye?

Böyle kesinlikle olmaz, madem bir B.k yedik, SARP'ı oraya koyduk, komutan yerini değiştirecek, yandaki kupoladan çıkacak düşman topraklarında ilerlerken. Yoksa sadece dururken kullanılsın diye konmadı o SARP oraya!

O belli bir kesimin ağır bir şekilde eleştirdiği İsrail SABRA modernizasyonunun ne kadar gerekli ve önemli olduğu şimdi anlaşıldı şüphesiz bir kanıtla, hiç utanıp sıkılanı varmıdır acaba? Koskoca T.C. Ordusu topu topu sadece 170 adet gerçek anlamda modern ana muharebe tankına sahip şu anda! ASELSAN Leo2NG modernizasyonunu çok görenler, 170 Sabra'yı yeterli bulanlar utançtan yerin dibine girsinler!

Bu arada ne oldu şu Roketsan ERA Add-on armor kitleri ile modernizasyon? O iştemi yattı? Niye aylardır icraat yok? Bilen varmı? Yoksa sanki dünyanın sakin bir köşesindeymişiz gibi standart tedarik süreci, uzun test süreçlerimi işliyor hala? İnanın yaparlar, inanması güç ama yapıyorlarsa hiç şaşırmam!
Eski forumda bir arkadaşımız " Bir gün gelecek elimizdeki tüm M60'ları modernize etmediğimiz için pişman olacağız" demişti. Kimdi bu arkadaş hatırlayamıyorum ama kendisini bu öngörüsünden dolayı tebrik ederim.

Topgun hocam, bizim en büyük sorunumuz da bu değil mi? Öngörüsüzlük! 10 küsur atak helikopteri ile yıllarca terörle mücadele yaptırdılar bize. Ülke için çok önemli gördüğüm hava savunma sistemlerinin ihalesi onlarca yıl geciktirildi. Henüz tedarik bile edemedik. Ya tank meselesi. onlarca yıl uzadı, sonunda Otokar'a verdiler işi. Adamlar iyi kötü ortaya bir şey çıkardılar ama tank henüz seri üretime geçemedi. Sebebini hepimiz biliyoruz. Böyle katmerli işi mutlaka bir yandaş almalıydı, tıp diğer tüm devlet ihaleleri gibi..

İnanın şu güzel ülkemizin haline üzülüyordum ama artık acımaya başladım. Yeteneksizlik, öngörüsüzlük, iş bilmezlik, cehalet zaten aziz milletimizin genetik bir hastalığıdır! Ama ben artık işin ihanet boyutunu da düşünmeye başladım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 19:35 
Üye

Kendi imkanlarımız ile elimizdeki M60A3 leri ne derecede modernize edebiliriz? Altay için üretilen 120 mm topu ve AKS yi entegre edebilir miyiz? Zırh. güç grubu vs. iyileştirmelerini ne şekilde kendimiz halledebiliriz? Bu konuda üstatlarımız bizi aydınlatılabilirse sevinirim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 19:37 
Akıncılar

@Topgun, Tarette diğer tarassut kapaklarını engellemeden SARP konulacak yer yok. Üstelik, artık komutanın kapalı kupolası da yok ve o kupola yerine 360 derece kapsama yapacak periskop yerleştirdiler.

Üstelik, Altay ile karıştırdın, SARP'ı FK "M-60T" geliştirmesinde sadece komutan kullanıyor. Konsolu onun önünde. Öyle eline gelen Sarp'ı eline almıyor, ortak kullanımlı konsollar yok. Komutan da ya Sarp'ta olur ya da tarassut kapağından bakıyor olur. Muhtemelen giriş çıkış üta engel olmasın diye Sarp'ın "home" pozisyonu o namlu kalkık hal olarak ayarlanmıştır. Motor frenleri orada kavrayıp tutuyordur. El konsolundaki o kırmızı avuç butonları yani "dead man switch" leri kavrayınca da motor frenleri bırakıp namlu ileri bir pozisyona gidiyordur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 13:43 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim
Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 14:07 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 15:03 
Süvariler

Gördüğüm kadarıyla 1000 modern Tank bu Ülkeye yetmeyecek, eğerki Tankın etrafına Tulpar yada benzeri araçlar eklenmezse.

Bu konudaki konseptimiz nedir, yani meskun maheller için belli bir düşünülmüş bir yapı, hangi unsurlardan oluşuyor ? (El bab tecrübeside içine katacak olursak )

En son Kafkasya tarafından 24 Eyl 2017, 22:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 16:26 
Akıncılar

Valla @HDS, o SARP'ı bir tek komutanda kullansa, bu haliyle yerleşim fault alenen, bakınız fotolar. Çünkü, göğüs göğüse sıcak muharebe haricinde, intikalde, manevrada, soluklanmada, o komutan illaki dışarı çıkar! Aynen resimde görüldüğü üzere... Bu da zaafiyet getirecektir, çünkü namlu ve optik yukarı bakıyor ve hatta senin dediğin gibiyse başka kimsede kullanamıyor. Ha o komutan yandaki yükleyici erin kupolasından çıkarsa ve o yükleyici er'de SARP'a bakala korsa o vaziyette, bu iş olur. İkisinin birden kafayı dışarı çıkartması gerekmediği gibi, tankın bir anını dahi keşif gözetlemesiz bırakmak doğru olmayacaktır artık günümüz tehdit seviyesindeki düşman topraklarında.

Neyse, kendileri bilirler. Ben bana yamuk gelen şeyi belirttim. Fırat Kalkanı acı tecrübelerinin tekrarlanmasını asla istemiyorum, doğruları acı tecrübelerden sonra bulur tankçı kardeşlerimiz inşallah. Ama ben üzerine basarak şunu belirtmek istiyorum; Aynen bizim her bir uçuş esnasında kesintisiz ve mazeretsiz kumandayı bırakmadığımız gibi, değişimli olarak bir kişi muhakkak sürekli gözetlemede olmalı, düşman hatlar içerisindeki her anda, intikaldede, dururkende, uyurkende, savaşırkende, kesintisiz kontrol olmalı. Biz daima bunu yaparız, bir saniye dahi boş bırakmaz, birbirimize son durumu raporlayarak devrederiz. İnsan canı, hata götürmez önemdedir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 17:44 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Valla @HDS, o SARP'ı bir tek komutanda kullansa, bu haliyle yerleşim fault alenen, bakınız fotolar. Çünkü, göğüs göğüse sıcak muharebe haricinde, intikalde, manevrada, soluklanmada, o komutan illaki dışarı çıkar! Aynen resimde görüldüğü üzere... Bu da zaafiyet getirecektir, çünkü namlu ve optik yukarı bakıyor ve hatta senin dediğin gibiyse başka kimsede kullanamıyor. Ha o komutan yandaki yükleyici erin kupolasından çıkarsa ve o yükleyici er'de SARP'a bakala korsa o vaziyette, bu iş olur. İkisinin birden kafayı dışarı çıkartması gerekmediği gibi, tankın bir anını dahi keşif gözetlemesiz bırakmak doğru olmayacaktır artık günümüz tehdit seviyesindeki düşman topraklarında.

Neyse, kendileri bilirler. Ben bana yamuk gelen şeyi belirttim. Fırat Kalkanı acı tecrübelerinin tekrarlanmasını asla istemiyorum, doğruları acı tecrübelerden sonra bulur tankçı kardeşlerimiz inşallah. Ama ben üzerine basarak şunu belirtmek istiyorum; Aynen bizim her bir uçuş esnasında kesintisiz ve mazeretsiz kumandayı bırakmadığımız gibi, değişimli olarak bir kişi muhakkak sürekli gözetlemede olmalı, düşman hatlar içerisindeki her anda, intikaldede, dururkende, uyurkende, savaşırkende, kesintisiz kontrol olmalı. Biz daima bunu yaparız, bir saniye dahi boş bırakmaz, birbirimize son durumu raporlayarak devrederiz. İnsan canı, hata götürmez önemdedir.
@Topgun,

Bu arada modernize edilen tanklarda belirttiğiniz şekilde SARP'ın yukarı baktığı anda tankın keşif gözetlemesiz bir anı bulunmamaktadır. Zira; tankın asli keşif-gözetleme sensörleri olarak 360 derece durumsal farkındalık kameraları ve teleskopik gözetleme kamerası bulunmakta. SARP ile ikincil bir yetenek olarak belki gözetleme yapılabilir ama asli olarak ihtiyaç duyulmaz.
Saygılarımla,

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 19:29 
Akıncılar

Ok, o zaman. 360' gözetleme kamera sistemi ve teleskobik kamera varsa haklısınız. İnşallah her takıma birer adette mini İHA verilir ve önleyici keşif ve tespit imkanı maksimize edilir. Bu arada ben mevcut tatbikat dahilindeki M-60T takım manevralarında, ilave modernizasyondan geçmiş M-60T+ (diyelim) ile standart M-60T'lerimizin ayrı takımlar halinde olduğunu gördüm. Yani M-60T+ olan 20 tank ayrı bi bölük halinde hareket ederken, diğerleride ayrı bölükler halinde. Halbuki, bu modernize edilen keşif ve tespit imkaları arttırılmış tanklarımızın eşit bir şekilde her bölük ve dahi takımda 1-2'şer adet bulunacak halde entegre edilmesi gerekmekte diye düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 20:50 
Uzaklaştırıldı

Bu tankların sayısı yetersiz, hazır alışmışken daha da modernize ettirmeliyiz.Yanılmıyorsam 3 yıl önce Kayseri 2.Ana bakım merkezinde milli imkanlarla bir M60A1 tankı modernize edilip M60T seviyesine getirilmişti.Bunu tekrar yapamaz mıyız?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 22:19 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Altay ihale süreci başlamış. BMC Karasuda tesislerini yetiştirmeye çalışıyor. Artık M60T istemek niyeki bilemedim. 2000 başında 900 M60 "T" seviyesine gelecek denseydi eyvallah. O trende kalkalı çok oldu. Bundan sonra eskiye parayı gömmenin alemi var mı.

Elimzide hala 300 kusur Leo2A4 var. 150 kadar T desen. 450 iyi derecede tank. Bizdeki Leo2A4 ler rezerev tankı. Çoğunluk ömrü depolarda geçmiş. Zaten savaş çatışma yüzü görmemiş. Çok da yorgun olmayan aletler. Alman lojsitiği kademesi fabrikası adam gibidir bildiğimiz kadarıyla. iyi bakmışllardır.

Şu kafes birde ERA'yı hala göremedik. Onada sabır çekiyoruz. Bir düzine alet isabet alacakki tontonlar bunlarda ekleyiverin desin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 22:41 
Uzaklaştırıldı

Altay ihale süreci başlamış. BMC Karasuda tesislerini yetiştirmeye çalışıyor. Artık M60T istemek niyeki bilemedim. 2000 başında 900 M60 "T" seviyesine gelecek denseydi eyvallah. O trende kalkalı çok oldu. Bundan sonra eskiye parayı gömmenin alemi var mı.

Elimzide hala 300 kusur Leo2A4 var. 150 kadar T desen. 450 iyi derecede tank. Bizdeki Leo2A4 ler rezerev tankı. Çoğunluk ömrü depolarda geçmiş. Zaten savaş çatışma yüzü görmemiş. Çok da yorgun olmayan aletler. Alman lojsitiği kademesi fabrikası adam gibidir bildiğimiz kadarıyla. iyi bakmışllardır.

Şu kafes birde ERA'yı hala göremedik. Onada sabır çekiyoruz. Bir düzine alet isabet alacakki tontonlar bunlarda ekleyiverin desin.
Altay ihale süreci başladı ancak bir türlü envantere girmedi, 2014'te envanter dahilinde olacak diyorlardı hani.Hem M60T hafife alınacak bir tank değil, bana göre Dünyanın en iyi ilk 10 tankı arasında ve Leo2A4'e göre üstün, zaten bu üstünlüğünü Fırat Kalkanı harekatında kanıtladı, onun da öncesinde Başika'da Kornet füzesi yedi ve yine yoluna devam etti.Bence sayıca yetersiz, biraz daha arttırılıp Altay tankına ek olması lazım, çünkü operasyonlarda bu tanka adapte olundu, Altay'ın nasıl olacağını bilemeyiz, nedir ne değildir daha görmedik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 23:00 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Altay ihale süreci başladı ancak bir türlü envantere girmedi, 2014'te envanter dahilinde olacak diyorlardı hani.Hem M60T hafife alınacak bir tank değil, bana göre Dünyanın en iyi ilk 10 tankı arasında ve Leo2A4'e göre üstün, zaten bu üstünlüğünü Fırat Kalkanı harekatında kanıtladı, onun da öncesinde Başika'da Kornet füzesi yedi ve yine yoluna devam etti.Bence sayıca yetersiz, biraz daha arttırılıp Altay tankına ek olması lazım, çünkü operasyonlarda bu tanka adapte olundu, Altay'ın nasıl olacağını bilemeyiz, nedir ne değildir daha görmedik.
2014 nereden çıktı yahu. Tamam biraz gecikmiş olabilir ama, 2014 de değil yani.

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2017, 23:26 
Akıncılar

Ok, o zaman. 360' gözetleme kamera sistemi ve teleskobik kamera varsa haklısınız.
Sen bana inanma daha. :geek:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2017, 00:04 
Uzaklaştırıldı

2014 nereden çıktı yahu. Tamam biraz gecikmiş olabilir ama, 2014 de değil yani.
Hocam 2008'de imzalar atıldı.Hatta içişleri bakanı Soylu 2014 yılında 'Bugün Altay tankını Dünyaya ihraç ediyoruz.' cümlesini bile kullandı.Altay tankı için 9 yıl oldu imzalar atılalı ve Fikri Işık sanayi bakanıyken 'Altay Tankı bütün testlerden başarıyla geçmiştir.' cümlesini kullanmıştı.Şimdi daha yeni ihale süreci başladı, envantere girmesi zaman alır.O yüzden ben kısmi modernizasyondan söz ettim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2017, 09:30 
Süvariler

Hepsi yavaşladı sadece bu değil, AKYA'da durdu diğer projelerde. Çok yavaş ilerleniyor. Bıçak sırtı bir durum var ekonomide.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2017, 09:40 
Akıncılar

Motorunu ve aktarma organını bir şekilde çözdük diyelim. Altay'da (ve diğer tank modernizasyon işlerinde) tek sorunumuz bu mu ki?

En başta, modern mühimmatı nereden bulacağız?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2017, 09:52 
Süvariler

Alıntı:
Motorunu ve aktarma organını bir şekilde çözdük diyelim. Altay'da (ve diğer tank modernizasyon işlerinde) tek sorunumuz bu mu ki?

Sayın arda bey:motor+transmisyonu yapabilsek (ya da alabilsek) modern mühimmat üretememiz için ne gibi engeller çıkabilir önümüze?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2017, 09:54 
Üye

Hatta bu soruna dair ufak bir yazı vardı S&Hda. Fırat kalkanı sırasında bu mühimmat sıkıntısı o kadar kötü boyutta imiş ki Altay için denem amaçlı getirilen mühimmatlar bile kullanılmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2017, 13:32 
Akıncılar

Aslanlar gibi MKE'miz var ya. Gemen bir lisans alınır, hamudu ile oara bayılınır sonra da dünyadan döke saça bunu yapacak üretim makineleri alınır, dünyanın parası bayılınır olur biter.

Çıkan mühimnat hafif sağa çekebilir ama onu da tahkimle düzeltiriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2017, 13:58 
Süvariler

M60 T olmasi yinede Suriyeye Girilen M60 lardan ders cikarmislar gibi gozukuyor Amma Yinede Hic bir korumasi olmayan M113 ler tasiyorlar en azindan on motor kismina ek zirh koyulsaydi (

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2017, 16:53 
Site Başkanı

M60 T olmasi yinede Suriyeye Girilen M60 lardan ders cikarmislar gibi gozukuyor Amma Yinede Hic bir korumasi olmayan M113 ler tasiyorlar en azindan on motor kismina ek zirh koyulsaydi (
M113 ve ACV serisi zırhlı araçlarda ön taraf koruması en yüksek kısım, zira motor bloğu önden gelen herhangi bir mühimmata karşı personeli koruyabiliyor, aynı mantık Merkava da da uygulanmış, burada esas kritik olan M113 lerin yan zırhlarının çok zayıf olması, çoğu durumlarda 12.7 mm mühimmat bile delebiliyor. FNSS nin M113A4 geliştirme paketi uygulanabilir, yada giderayak zaten geçmişte güç grubu ve transmisyon modernizasyonundan geçmiş araçlara o kadar para harcanmak istemiyorsa aracın etrafına RPG ağı yerleştirilebilir. FNSS nin benzer bir baz modernizasyonu TSK da aktif olarak kullanılan ACV serisi araçlar için önerilmişti...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2017, 00:06 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2017, 00:19 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Hem M60T hafife alınacak bir tank değil,
ALTAY'ın ciddi amaçlarından biride tek tip tanka sahip olmaktır. NATO'da hiç bir ülkede 2 tip tank yok. ABD, Fransa, İngiltere hep tek tip. Çünkü 2 tank demek 2 ayrı kabiliyet, eğitim, lojistik, yedek parça, skoplar, motor ve transmisyon demek.

Ki TSK bu konuda tam bir karışık çorbadır. Yeni "T" demek çorbadan daha zor daha geç kurtulmak demek.

O yüzden Allah vermesin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2017, 15:31 
Süvariler

M113 ve ACV serisi zırhlı araçlarda ön taraf koruması en yüksek kısım, zira motor bloğu önden gelen herhangi bir mühimmata karşı personeli koruyabiliyor, aynı mantık Merkava da da uygulanmış, burada esas kritik olan M113 lerin yan zırhlarının çok zayıf olması, çoğu durumlarda 12.7 mm mühimmat bile delebiliyor. FNSS nin M113A4 geliştirme paketi uygulanabilir, yada giderayak zaten geçmişte güç grubu ve transmisyon modernizasyonundan geçmiş araçlara o kadar para harcanmak istemiyorsa aracın etrafına RPG ağı yerleştirilebilir. FNSS nin benzer bir baz modernizasyonu TSK da aktif olarak kullanılan ACV serisi araçlar için önerilmişti...

Resim
Abi Benimde kasdim o Bir ek Kormasi olsun ciplaq gitmesinler Birseyler yapilmali korrnetden korumasi olmasada en azinda RPG den korumasi olsun !

Syle bisey var https://www.copybook.com/companies/fnss ... el-carrier

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2017, 17:27 
Süvariler

Resim
Bu nedir?Sarp takılan tankları kapalı silah kulesi mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2017, 17:39 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Bu kupola SARP UKSS monte edilmemiş hali, monte edilen kupolalarda değişiklik var. (Heruamarth hocam, düzeltme için teşekkürler)

En son aybars_batur tarafından 26 Eyl 2017, 19:36 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2017, 19:26 
Akıncılar

Bunlar kule değil, kupola.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2017, 21:54 
Süvariler

Biz ek zirh diye beklerken Ruslar bu tur ''canta'' cikarmis?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2017, 23:27 
Uzaklaştırıldı

ALTAY'ın ciddi amaçlarından biride tek tip tanka sahip olmaktır. NATO'da hiç bir ülkede 2 tip tank yok. ABD, Fransa, İngiltere hep tek tip. Çünkü 2 tank demek 2 ayrı kabiliyet, eğitim, lojistik, yedek parça, skoplar, motor ve transmisyon demek.

Ki TSK bu konuda tam bir karışık çorbadır. Yeni "T" demek çorbadan daha zor daha geç kurtulmak demek.

O yüzden Allah vermesin.
İnşallah dediğiniz gibi Altay seri üretime geçer ama Altay gecikirse bana göre modernizasyon yapılacak en iyi hamle olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2017, 07:17 
Süvariler

Sayın @Gurbet bu paylaşımınızı esasında M60a3 başlığında yapmanız daha uygun olur çünkü görseldeki ek zırhlandırma ERA. M60T Sabra olarak gündeme alınabilecek modernizasyon ya M60A3'lerden bir grup tankı M60T seviyesine çıkarmak ya da mevcut M60T tanklarına SARP ve diğer aviyoniklerin entegrasyonudur. Halihazırda Sabra lar NERA zırh sahibi olduğu için üzerine başka bir ek zırh bence olmayacak bir iştir. Belki kafes olabilir. Ama M60A3 için halihazırda bir ilerletme girişimi hemde ERA zırh olarak içeriği ve gelişimi pek bilinmesede mevcut.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2017, 07:42 
Süvariler

Şu aktif korumayı kotarıp bir an önce bütün zırhlılarımıza ekleyebilsek daha mutlu olamam sanırım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2017, 11:31 
Üye
Kullanıcı avatarı

Şu aktif korumayı kotarıp bir an önce bütün zırhlılarımıza ekleyebilsek daha mutlu olamam sanırım.
Hocam kafes zırhı takamayan irade bütün zırhlılara akkor koyar mı bilemedim şimdi :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2017, 22:08 
Akıncılar

Sabra kupolaları onlar...Sanırım modernızastonun bır kısmı sahrada yapıldıgından cıkarılıp kenara koyulmuslar. Yerine rus tanklarındakı gıbı terse acılan zırhlı kalkan tıpı kapaklar konulmus resımden gordugum kadarı ıle....Bır de M60 T nın zırhı patlıyor....nasıl NERA olsun ki....butun bunların yanında hıc teleskopık mast gormedım bu da aklıma kotu seyler getırıyor.....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2017, 22:11 
Akıncılar

Ayrıca ıkı kademe modernızasyona hıc gerek yok...Eveleyıp gevelemeye de gerek yok.....Akkor uzun sure gelemeyecek, Altay da.....anlasıldı....Suratle m60 ları Leo1a3 lere yaptıgımız gıbı gelıstırılmıs 60T sevıyesıne cıkarmak ıcın gaza basmalıyız.....ve de tekrar edıyorum, cabbbbuuuukkkkkkk........

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2017, 22:27 
Akıncılar

Ayrıca ıkı kademe modernızasyona hıc gerek yok...Eveleyıp gevelemeye de gerek yok.....Akkor uzun sure gelemeyecek, Altay da.....anlasıldı....Suratle m60 ları Leo1a3 lere yaptıgımız gıbı gelıstırılmıs 60T sevıyesıne cıkarmak ıcın gaza basmalıyız.....ve de tekrar edıyorum, cabbbbuuuukkkkkkk........
Hep aklımda şu soru var, karar alıcılar M60 hakkında bizim kadar kafa yoruyor mu, yoksa zaten Altay'ı yaptık diye kafaları rahat uyuyorlar mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2017, 23:06 
Akıncılar

Kafaları rahat uyuyorlar ama atladıkları bırsey var kı Altay ortada yok....Akkor da yok, kafes zırh da yok, Esnek Ağ da yok.....Somya var...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2017, 23:09 
Akıncılar

Haa unutum bı de 2A4 lerı modernıze etmelıyız.....Altay gelecek dıye karsıydım bunlara ama kaderın cılvesı yine mod. yolu gozukuyor.....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2017, 23:16 
Akıncılar

Kafaları rahat uyuyorlar ama atladıkları bırsey var kı Altay ortada yok....Akkor da yok, kafes zırh da yok, Esnek Ağ da yok.....Somya var...
İnanın M60 modernizasyonunda Sabra seçilmesine karşı çıkmıştım. ABD ile projenin yapılmasını hem daha çok hem daha ucuz tank alınmasını istemiştim. Fakat sabrayı seçtik, çok da güzel oldu ürün, lakin şimdi bu yarım bıraktığımız üretimin acısını çekiyoruz. Görünen o ki biz kendi imkanlarımız ile ne Leo2'leri ne de M60'ları modernize etmeyeceğiz, belki İngilizler bizi kandırır da (ABD ve İsraillilerin şansı bu aralar pek yok) biraz M60 modernize ederler bize.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2017, 23:25 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Tank bu ne koyarsan koy öylede patlıyor böylede.
150 leopar 2 yi koy trakyaya.Geri kalanı sür doğuya gayet güzel götürür.Tanksavar füzelerimizde var.Yunanistan cesaret edemez bir çılgınlığa.

Ayda 10 altay üretecek konuma gelmemiz lazım.O iş olursa hiç dert olmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2017, 23:39 
Süvariler

Alıntı:
belki İngilizler bizi kandırır da (ABD ve İsraillilerin şansı bu aralar pek yok) biraz M60 modernize ederler bize.
Buda iyiymiş, ne güldüm ya :lol:

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 549 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 17 8 9 10 11 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Ak-Tolga, alucard, cagribey, erenahmet95, Huysuz Şirin, kivele, rindindin ve 27 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: