TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 19 Oca 2018, 00:34

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 549 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 511 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 09 Nis 2013, 15:19 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Üstad onun ağzının payını vermişler zaten. Birkaç ay arka tarafının ağrısından entry giremez tahminim.

http://eksisozluk.com/yeni-tank-alinaca ... 779244?p=2

En sonda exfreak nickli arkadaş güzelce oturtmuş arkadaşı kucağına.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Nis 2013, 16:06 
Süvariler

Eğer sözlüklerden entry linki paylaşacaksınız, yazılan entrynin sol alt köşesinde paylaş butonu var oraya tıklayınca sadece istenilen entrynin olduğu link veriliyor. http://eksisozluk.com/entry/33168820

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Nis 2013, 16:14 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Yazık böyle bebeler ... biti gibi her yerdeler,zaten kaynak olarak gösterdiği saman beyinli samanyolu değil mi ne beklenir ki?

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Nis 2013, 17:15 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Belki yanlış şeyler yazmış olabilir.Ama sabra projesinin hayati bir önemi olduğuda söylenemez.Zaten Altay tankı yapılacaktı.
İlla modernize etmek zorunda değildik.Gerekirse elden çıkarır satar,sabraya verilen parayıda üstüne koyar yeteri kadar leopard 2 de alınırdı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Nis 2013, 17:19 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Belki yanlış şeyler yazmış olabilir.Ama sabra projesinin hayati bir önemi olduğuda söylenemez.Zaten Altay tankı yapılacaktı.
Size göre söylenemez.

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Nis 2013, 17:53 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İyi güzel yazmışsınız katılıyorum.Ben sadece israile gereksiz fazladan para yedirdiğimizi düşünüyorum.Altay yapmayalım hazırdan alalım demedim zaten.Sabrayı onaylamak aynı zamanda bir altayı onaylamak değil ki.Sabra gereksizdi.Neye yaradı ? Bir sürü tank var zaten elimizde.
Hani 170 değilde 400 tank falan değiştirilse neyse.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Nis 2013, 19:37 
Süvariler

Benim kafam şuna takıldı.Sabra birazda yunan tank alımındaki skoru eşitlemek için alındı.Bu görüş bana enteresan geldi.

Çünkü tank tehdidinin karşılığı tank değil bence.Karşılığı tanksavar.2 km lik tank top efektif menzili var bizim cirit 8 km menzilli

Şu an daha uzun menzilli tanksavar yapıyoruz.

Bu tespitte bir yanlışlık olmasın.?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Nis 2013, 19:43 
Akıncılar

@muratali, Hocam, tanksavarla gelen tankiperperisan edersin belki de, bir yere gidemezsin.. Tank halen cok ciddi bir saldiri araci.. Bati Trakya'ya gazlayip girecek tank yoktu..

Genel olarak.. Sabra modernizasyonunda kaziklandik mi?.. Muhtemelen evet.. Birileri komisyon falan aldi mi?.. Belki de.. Israil'le yapilan tum projelerde biz kaziklandik zaten.. Sozlesme yapmayi bilmedigimizden olsa gerek, burnumuzdan getirmislerdir.. Bunu ekseriyeten yaparlar..

Ama Sabra kotu bir proje mi?.. Hayir.. M-60 tankini kabuk olarak birakip, epey modern sistemlerle yeniden donattik.. Alman'in, Amerikali'nin, Fransiz'in tankindan, eskisinden falan alip kendimizi gelecek projelerde onlara gebe birakmadik..

Ama, bu modernizasyonun soz konusu oldugu zamanlarda Turkiye hakikaten cok zor durumdaydi.. Hakikaten cok zor zamanlardi..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Nis 2013, 20:13 
Süvariler

Benim mesleki görüşüm : ''Eğer hata yapmadıysan iş yapmıyorsun ''

Dikkat ederseniz hata,kazık,israil,m60,leo bunlar benim konum dışı.Bu olay hakkında en ufak bir araştırmam ve düşüncem yok.

Sadece görüşüm tank tehdidinin karşılığı olarak tank'ı görmüyorum.

Yani düşmanın 100 tankı var benimde 120 tankım olsun düşüncesini tasvip etmiyorum diyelim.

not: Tankgunner nerede gelmedi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Nis 2013, 20:17 
Genel Yetkili

Merhabalar, 2007 yılında M60T tankı ile 1 ay süre ile vakit geçirdim, o zamanlar birliklere henüz dağıtımlar başlamamıştı, İsrail IMI den gelen bir ekip bizlere eğitim vermekteydi. Ben dahil tüm arkadaşlar bu adar parayı neden İsrail'e yedirdik? aynı paraya Leopard2A6 alabilirdik gibisinden serzenişlerde bulunuyorduk. Kursun ilerleyen zamanlarında envanterdeki tanklara bir göz attığımızda Trakya sınırında yunan Leo2HEL tanklarına karşı koyabilecek 3. nesil 120 mm çapında, Leo2a4 tanklarımızdan başka tankımız yoktu. Leo2a4 ler de sadece Keşan'da bulunan tank taburunda vardı. Diğerlerinin teslimatları ağır aksak devam etmekteydi. M60T ise Leopard 2a4 tanklarımızdan daha ileri bir teknolojiye ve beka donanımına sahiptir. Kısacası M60T projesi , o zamanki süreçte Yunan Leo2HEL'lere karşı koyabilecek kapasitede olduklarından bu konudaki savunma açığımızı kapatmaya yönelik bir ara süreç projesiydi. Kursun devamında tankı tanıdıkça ne kadar gerekli bir proje olduğunu çok daha iyi anlamış olduk. Teknoloji transferi (know-how) kendi tankımızı kendimiz yapabilmemiz için bize bunu nasıl yapabileceğimiz konusunda son derece faydalı olmuştur.
Bu konu daha da uzar bence konuya M60T başlığı altında devam edilirse konular birbirinden ayrılmamış olur. Forum içi arama yaptım ancak eski forumdaki gibi bir M60T sabra hakkında fotoğraf bölümü harici bir başlık bulamadım. Yeni açmış olduğum başlık altından forum/viewtopic.php?f=7&t=3080 tartışmalara oradan devam edebiliriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Nis 2013, 20:46 
Genel Yetkili

M60T tankında, M60A1 tankına ait kule ve gövde kullanılmıştır.
Değiştirilmeden kullanılan alt sistemlerin yanı sıra yeni ve modernize edilmiş alt sistemler kullanılmıştır M60T tankında, M60A1 tankına ait kule ve gövde kullanılmıştır.
Değiştirilmeden kullanılan alt sistemlerin yanı sıra yeni ve modernize edilmiş alt sistemler kullanılmıştır.

Resim

Modernize edilen gövde/kule alt sistemleri:

1000 BG güç gurubu.
Geliştirilmiş süspansiyon donanımı.
Modern anti tank mühimmatına karşı koruma sağlayan gövde ilave reaktif zırhı.
120 mm.lik yivsiz setsiz namlu ve gelişmiş mühimmat.
Hareket halinde gündüz ve gece hedef takibi ve imhasını sağlayan stabilize atış kontrol sistemi.
Modern anti tank mühimmatına karşı koruma sağlayan kule ilave reaktif zırhı.
Otomatik yangın söndürme ve bastırma donanımı.
Elektriki kule ve takat donanımı
Tank motoru ön ısıtma donanımı(-25/-32 C)

Resim

Resim

Resim

Sabra Ana Muharebe Tankı, IMI (Israel Military Industries)’nin Ramat Hasharon’da bulunan Slavin ağır silâhlar tarafından tasarlanan,daha yüksek kalibreli top ve pasif zırhla geliştirilen M60A3 tankının modernize edilmiş bir uyarlamasıdır. Sabra geliştirme paketinin tümünde gözlem aygıtı programları, talebe ve operasyonel gereksinimlere göre özelleştirilir.
İlk nesli Kasım 2005’de teslim edilen, Türk Ordusu’na ait 170 adet M60A1 tankı, Sabra Mk 2 paketi ile geliştirilmiştir. M60T'lerde, Sabra tanklarında kullanılmayan orijinal M60A1/-A3 lerde komutan makineli tüfek kulesi, bölücü terör örgüt ile mücadelede edinilen tecrübede, korunma halinde makineli tüfek ateşlenmesi gerek duyulup ve halen kullanilmaktadir.

Silahlar

Sabra’nın ana silâhı 120mm’lik MG-253 yivsiz topudur; ki bu da IMI (önceden TAAS) tarafından yapılan Merkava Mark 3 ana muharebe tankının topuna benzer. Silâh, bir alev püskürtücü ile yıpranmanın azalması ve ilk vuruş olasılığını en üst düzeyde tutmak için bir ısıl kol ile ayarlandı. 42 top mermisi için yer sağlandı. Silâh, M60 tankındaki M68 topundandan daha fazla etki mesafesine ve zırh delme yeteneğine sahiptir. Silâh 120mm “Armour Piercing Fin-Stabilised Discarding Sabot(APFSDS)” içeren yivsiz top NATO standartı mühimmatı ile uyumludur. Ayrıca, MG253 top'u LAHAT (LAser Homming Anti Tank) lazer güdümlü tanksavar füzesini ateşleme kabiliyetine sahiptir.
“Co-axial” makineli tüfek uzun kovan 7,62mm kullanılmaktadır. 60mm’lik havan topu sistemi, Hayfa’da konuşlu bulunan Soltam Ltd tarafından tedarik edilebilir.

Koruma

Sabra, bir otomatik ateş ve patlama silme sistemi, tehdit uyarı sistemi ve sis bomba fırlatıcıları (lançer) ile donatıldı. Tank birimsel edilgen zırh koruması ile ayarlandı, ki bu Sabra Mk 2’de bulunan kompozit zirh plakalarinin üzerine "patlama tepki zırhının" (reaktif zırh olarak da bilinir) geliştirilmişidir.

Ateş Denetim ve Gözlem

Karma taret ve silâh denetim sistemi hidrolik kaldırma ve döndürme sisteminden meydana gelir.Tank, Hayfa’da bulunan Elbit Systems ve Rehovot’da bulunan El-Op(Electro-Optics) Industries Ltd tarafından sağlanan bir "Knight" bilgisayar destekli ateş denetim sistemi ile donatılır. Ateş denetim sistemi, taret denetim ve etkin taret dinamikleri ile bütünleştirilir. Yükseltme("elevation")’nin içindeki görüş ayarlamanın çizgisi ve ufuk açısı , durağan ve hareketli hâlde, durağan ve hareketli hedefleri yüksek bir isabet oranı ile vurma olasılığı sağlar. Sistem, savaş harekâtının dört işlevine sahiptir: görüş çizgisi ile ortak eksenli çalışabilen top ile ayarlanabilir işlev; ana silâh ekseni ile ortak eksenli çalışabilen silâh subayının görüş çizgisi ile “slaved” işlevi; ayarlanamaz biçim ve acil durumlar için elle kullanılan operasyonlar ile destekleme işlevi.
Top, nişancı ve tank komutanı tarafından ateşlenebilir. Nişancı bölmesi, El-Op tarafından sağlanan 8 kat büyütmeli gündüz görüşlü ve 5.3 kat büyütmeli termal görüşlü periskop ile donatılır. Görüş iki eksen içinde ayarlanır. “Eyesafe Nd”: YAG lazer mesafe ölçücü aygıtı 200m’den 9,995m’ye kadar +/-5 m yanılma payı ile uzaklık ölçümü yapabilir.

İtici Güç

Sabra motoru General Dynamics’in AVDS-1790-5A pistonlu, dört zamanlı ve dizel motorudur; dakikada 2400 devirde 908 beygir güç sağlar, ki bu da ton başına 16,5 beygir ile büyük bir güç sunar.
Türk M60A3’leri için modernizasyon paketi, Renk 304 otomatik şanzıman ile 1000 beygirlik MTU 881 dizel motoru içerir.
Şanzıman, arazide hareket edebilmek için geliştirilmiştir. Tankın altışar taşıyıcı tekerleği, arkadan çekişli car dişlisi ("trailing"), kol süspansiyonu, “torsion bar springs”, piston damperleri ve her taraf için piston “bumpers and single pin steel tracks” mevcuttur.
M-60T'nin en yüksek hızı 48km/s’tir ve 0’dan 32km/s hıza 9.6 sn’de ulaşır. 450km hareket menzil yeteneğine sahiptir. Tank %60 meyil tırmanma ve %30 yan meyil ilerleme, 2.60m hendek geçme ve 0.91m engel geçme yeteneğine sahiptir. 1.40 m derinliğindeki sudan hazırlıksız ve 2.40m derinliğindeki sudan hazırlıklı (kule sabitlenmesini takiben, taret gövde arasındaki bölgenin basınçlı hava ile şişirilmiş lastik conta ile izolesini ile) geçebilir.

Kaynak:
Tamamen açık kaynaklardan faydalanılmıştır.
(Wikipedia)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Nis 2013, 23:02 
Süvariler

Sözlük ortamındaki bu gibi giriler yasaklı kaynak uygulamasının gerekliliği bir kez daha göstermiştir.

Ben yasaklara genel itibariyle karşı olmama rağmen tek kaynaktan beslendiği açık olan, organize saldırı ve manipülasyonların TRMilitary gibi ihtisas forumlarında gerekli olduğuna inanıyorum.

Saygılar...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Nis 2013, 23:33 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Sözlük ortamındaki bu gibi giriler yasaklı kaynak uygulamasının gerekliliği bir kez daha göstermiştir.

Ben yasaklara genel itibariyle karşı olmama rağmen tek kaynaktan beslendiği açık olan, organize saldırı ve manipülasyonların TRMilitary gibi ihtisas forumlarında gerekli olduğuna inanıyorum.

Saygılar...
Yasaklı kaynak uygulamasının nedeni, ne idiğü belli olan, kendi çıkarlarını Türkiye'nin çıkarlarının önüne koyan sözde basın mensuplarının devlet ve ordumuza karşı ürettikleri düşmanca ve genel olarak yalan yanlış haberleri en azından TRM'de görmemek. Ekşisözlük'te ise her yazar farklı görüşlere sahiptir. Vatansever ile haini ayırabileceğimiz bir sistem olmadığı için, sözlük'ü tam anlamıyla kapatmak yanlış olacaktır. Ekşisözlük zaten bir haber sitesi değil. Şimdiye kadar TRM dahilinde de siteyi br kaynak olarak görmedim.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Nis 2013, 23:42 
Akıncılar

..ki aslında gaza geleceğimize aklımızı başımıza devşirsek de bu "yalan" haberin kritiğini akıllıca yapsak bir faydamız da olurdu.. Google aramalarında falan trm gayet ön sıralarda çıkıyor.. Arada 3-5 kişiye denk gelirdi.. Ama en başta kendimiz gaza geldiğimiz için yapamıyoruz buna rağmen de halen kendimizi herkesten akıllı zannediyoruz..

Ben bir kaç böyle gaydırıguppak habere yönelik harita marita falan hazırlamıştım, o öyle olmaz, falan minvalinde.. Bir kaç şakirt bozması da köpürdüydü, Nereden biliyor lan, diye.. Bir analizdi, şakiye şakirte işlemezdi ama sağduyusu olan 3-5 kişinin belki br gün konuyu ararken rastlayıp bir "lan acaba?" diyebileceği şeylerdi.. Ha ne oldu?.. Deve oldu gitti..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Nis 2013, 00:44 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Sayın Tankgunner, zırh olarak reaktif zırh ile güçlendirildiği yazıyor Sabraların, ek zırh modülleri ile donatılmadılar mı ?

Resim

Reaktif zırh için biraz fazla kalın geldi gözüme. Eğer ek zırh modülü ise M60'ın kulesiyle arasında yarattığı boşluk daha da bir hoşuma gitti. HEAT mühimmatların etkisini kırıp zırhın delinmesini iyice zorlaştıracaktır.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Nis 2013, 01:51 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bildiğim kadarıyla eğer akp iktidar olmasaydı modernizasyon daha fazla M-60 tankına uygulanacaktı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Nis 2013, 09:27 
Genel Yetkili

Sayın Tankgunner, zırh olarak reaktif zırh ile güçlendirildiği yazıyor Sabraların, ek zırh modülleri ile donatılmadılar mı ?

Resim

Reaktif zırh için biraz fazla kalın geldi gözüme. Eğer ek zırh modülü ise M60'ın kulesiyle arasında yarattığı boşluk daha da bir hoşuma gitti. HEAT mühimmatların etkisini kırıp zırhın delinmesini iyice zorlaştıracaktır.

M60T Tanklarımıza ERA Reaktif zırf uygulanmıştır. Bu uygulama aynı zamanda add-on modüler zırh paketleridir. Kalın gözükmesinin sebebi modüler oluşundandır ve ana zırh ile ERA arasında da boşluklar bulunmaktadır.
Alıntı:
Reaktif zırh:(ERA)
Esasında bu bir zırh değil kaplamadır. Zırhın üstüne kaplanan patlayıcı tabakadır. Tanksavar mermisi bu plakaya çarpınca plakanın içindeki patlayım mermiyi saptırıyor. diğer tüm zırhların üstüne uygulanabiliyor ve araca 2 tonluk ekstra yük kazandırıyor. M60T Tankımızda bu yük 4900kg ulaşmaktadır.blazer (ceket) olarak da adlandırılır. ilk olarak arap israil savaşlarında israil merkava tanklarına uygulamış. sovyetler birliği de yaygın olarak kullanmıştır.

biraz daha açmak gerekirse:
Reaktif Zırh: Tankın tüm elemanlarını taşıma görevi yapan ana çatısının dışında ilâve zırh koruması sağlamaya yönelik olarak ve genellikle tank dışına sonradan bağlantı elemanları kullanılarak eklenen, muhteviyatında patlayıcı bulunan sandviç yapıdaki elemanlar kullanılarak oluşturulan ilâve zırh türüdür. Asgari 14,5 mm'lik AP ve daha küçük çaplı mühimmatlarla yapılacak atışlardan dolayı, reaktif zırh modülü patlama tepkisi göstermemelidir.

Güncel teknoloji ile üretilmiş reaktif zırhların büyük çoğunluğu kinetik enerjili mühimmatlara karşı patlama tepkisi göstermemektedir.
Söz konusu sandviç yapıdaki zırh elemanın ortasında yer alan özel patlayıcı madde, özellikle kimyasal enerjili (HEAT) tank mühimmatı veya tank savar roketi/ füzesi harp başlığı teması ile tetiklenerek patlamakta, ana çatı dışında oluşan bu reaksiyonu dışa doğru patlama ile harp başlığı enerjisinin saptırılması/ dağıtılması sağlanarak ana çatının hasar görmesi en az düzeye indirilebilmektedir.
Patlama tepkimeli zırh olarak tanımlanan bu sistemler ilk olarak 1970`lerde geliştirilmeye başlanmış ve 1980`lerin başından bu zamana kadar tanklarda yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Başlangıçta sadece Kimyasal Enerjili (CE) mühimmata karşı tankı veya zırhlı aracı belli açılarda korumak üzere dizayn edilen bu sistemler son zamanlarda Tandem başlı CE mühimmatına karşı tam koruma sağlayabiliyorken, Kinetik Enerjili (KE) mühimmata karşı da tankın bekâ kabiliyetini yaklaşık 150-200 mm RHA eşdeğeri koruma kalınlığı seviyesinde arttırmaktadır. Sistemin bilinen dezavantajları şu şekilde sıralanabilir.

(I) Reaktif zırhın “Kenar Etkisi” (Edge-Effect)'nden dolayı vurulması durumunda hasar alanı geniş olabilir. Patlama tepkimeli zırhın patlaması sonucu, isabet alan modül içindeki patlayıcının çevresindeki diğer patlayıcılardan bir bölümü de zarar görebilir. Bu husus, tankta isabet alan noktanın çevresinde zırh korumasını belirgin ve kompozit zırha oranla daha geniş bir alanda azaltabilir.
(II) Patlama tepkimeli zırhın kullanılması, beklenen ve arzu edilen koruma seviyesine bağlı olarak, tanka veya zırhlı araca ilâve ağırlık getirir. Bu ağırlık harekât ihtiyacı olarak ortay konulmuş hız, güç ağırlık oranı, hızlanma , kul dönüş hızı vb. taktik ihtiyaçları da olumsuz yönde etkiler ve bu ihtiyacının karşılanabilmesi için tanka daha güçlü bir güç grubu ,süspansiyon sistem ve daha güçlü kule dönüş ve top yükseliş sistem ihtiyacını da beraberinde getirebilir.
(III) Güncel patlama tepkimeli zırh kitlerinin patlaması sonucu tankın dışında üzerinde bulunan optik cihazlar, algılayıcılar, taktik malzemeler ve tankın civarında bulunan indirilmiş piyade unsurlarının asgari düzeyde riske edileceği değerlendirilmektedir.
(IV) Mürettebatı; kapaklar kapalı olarak muharebe etme, tüm gözetleme ve ateş altına alma işlemlerini tankın içindeki mevcut periskopları kullanarak yapmak durumunda bırakabilir.
(V) Alınması gereken emniyet tedbirlerinin zaman alıcı olmasından dolayı bakım ve onarım faaliyetlerini uzatabilir.
(VI) Aynı bölge içerisinde “Birden Fazla Atıma Karşı Koyma Kabiliyeti” (Multi hit capability) kompozit zırha kıyasla daha az olabilir. Ancak Yapısal zırhı döküm homojen olan tanklarda; RHA delme derinliği eş değeri yüksek olan kimyasal enerjili mühimmatlara karşı, daha makul bir kalınlık ve ağırlık artışıyla koruma sağlayabilir.

Saygılarımla..
Reaktif zırh hakkında şu başlığa bir göz atmanızı öneririm:
forum/viewtopic.php?f=23&t=1167&p=25998&

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Nis 2013, 09:41 
Genel Yetkili

Peki Israil in tec transferde servo ve Tank Atiskontrol isarteleme Pereskop gibi Malzemedede yardimi yada transferi bu Projede varmi ?
AKS ve optik sistemler ELBIT systems /electronics tarafından uygulanmıştır. Bu transferler diğer tanklarımıza uygulanmadı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 May 2013, 00:47 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2013, 01:30 
Üye

Hocam kulaktan dolma diyebilirsiniz ama net bir bilgiye ulasmak için sizlere sormak istedim. Bir hocamız kaynak mühendisliği kursundayken, israilde modernize edilen 4 tankta (sayıyı yanlış hatırlıyor olabilirim) yapılan kaynaklarda sıkıntı oldugundan bahsetti. Israilde yapilan kaynaklarda tam nufuziyet sağlanmadığı, üst ve alt kaynak agizlarinin arasini parça konularak kaynak yapildigindan bahsetti. Bu işlem Türk heyetinin itirazına rağmen gerceklestirilmis.
Bu konu hakkinda net bir bilgisi olan var var mı?

Saygilarimla...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Mar 2016, 00:43 
Süvariler

Hakari/Yüksekova'da operasyona katılmaya başlamış Sabra'lar...Bir kaç videoda rastladım.
Sosyal medyada da Sabra'nın dandik olduğunu ve döküldüğünü yazan olmuş...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Mar 2016, 13:52 
Genel Yetkili

Hakari/Yüksekova'da operasyona katılmaya başlamış Sabra'lar...Bir kaç videoda rastladım.
M60T Tanklarımız son bir kaç aydır bölgede kullanılıyor, dandiklik diye birşey yok, 3. nesil tanklarımız içinde atış kontrol sistemi en yeni ve isabetli olduğu kadar, termal görüş sistemi en iyi seviyede olan bir tankımız. Kullanıcı hatalarından kaynaklanan sorunlarla karşılaşabiliyoruz. İlgisiz birinin altına son model bir otomobil verin, kullanıcı olarak yapması/yaptırması gereken bakımları yapmaz ise altındaki araç kısa sürede dökülmeye başlar. Bir iş makinesinin dahi onlarca periyodik bakım süreci varken bir savaş aracına gereken hassasiyeti göstermezseniz kusurlarını yolda kusacaktır. En eski tankımız ile de çok iyi bir bakımla ve iyi eğitimli personelle çok etkin kullanılabileceğinin önemini burada çok defa anlattık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Mar 2016, 15:34 
Süvariler

Alıntı:
M60T Tanklarımız son bir kaç aydır bölgede kullanılıyor, dandiklik diye birşey yok, 3. nesil tanklarımız içinde atış kontrol sistemi en yeni ve isabetli olduğu kadar, termal görüş sistemi en iyi seviyede olan bir tankımız. Kullanıcı hatalarından kaynaklanan sorunlarla karşılaşabiliyoruz. İlgisiz birinin altına son model bir otomobil verin, kullanıcı olarak yapması/yaptırması gereken bakımları yapmaz ise altındaki araç kısa sürede dökülmeye başlar. Bir iş makinesinin dahi onlarca periyodik bakım süreci varken bir savaş aracına gereken hassasiyeti göstermezseniz kusurlarını yolda kusacaktır. En eski tankımız ile de çok iyi bir bakımla ve iyi eğitimli personelle çok etkin kullanılabileceğinin önemini burada çok defa anlattık.
Dandik ve döküldüğünü iddaa edenler İsrail modernize ettiği için karalama veya bir tür ideolojik bakış açısıyla bilinçli olarak yazmış olma ihtimali yüksek...Askeri konulara böyle ideolojik yaklaşanlar var...Saçma sapan bir düşünce
Hindistan ordusu ellerindeki T-72'lerin galiba hepsini veya büyük kısmını İsrail'e modernize ettirmişler,acaba onların ülkesinde de Yahudi uşağı felan diye orduyu suçlayanlar varmıdır...? :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Mar 2016, 21:08 
Süvariler

"Çalışan herşey bakımlı değildir ama bakımlı olan herşey çalışır."

Bir Zırhlı Birlikler atasözü :)

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Mar 2016, 23:27 
Akıncılar

Bir hocamız ka ynak mühendisliği kursundayken, israilde modernize edilen 4 tankta (sayıyı yanlış hatırlıyor olabilirim) yapılan kaynaklarda sıkıntı oldugundan bahsetti.

Soru 1- Kurs Ankara'da mıydı?
Soru 2- On seneden fazla kullanılan tanklarda kaynak yerinden çatlama, kırılma görmüşler mi? Sonuçta bu kaynaklar aslında pasif/reaktif zırhların ve çeşitli donanımın yerine montelenmesi için yapıldı.
Soru 3- Bu uygulamadan önce böyle kaynak.. Neyse..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Mar 2016, 01:43 
Üye

Alıntı:
Alıntı:
Bir hocamız ka ynak mühendisliği kursundayken, israilde modernize edilen 4 tankta (sayıyı yanlış hatırlıyor olabilirim) yapılan kaynaklarda sıkıntı oldugundan bahsetti.

Soru 1- Kurs Ankara'da mıydı?
Soru 2- On seneden fazla kullanılan tanklarda kaynak yerinden çatlama, kırılma görmüşler mi? Sonuçta bu kaynaklar aslında pasif/reaktif zırhların ve çeşitli donanımın yerine montelenmesi için yapıldı.
Soru 3- Bu uygulamadan önce böyle kaynak.. Neyse..

Evet Hocam Ankara'da idi, yalniz bu konusma mesajimdan da eski oldugu icin ayrintilari hatirlamiyorum artik.
*Izmir'de de kaynak muhendisligi kursu veriliyor(du).

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2016, 16:41 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Resim

Sakallı Nurettin Paşa”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 16:42 
Süvariler

Bildiğim kadarıyla eğer akp iktidar olmasaydı modernizasyon daha fazla M-60 tankına uygulanacaktı.
:?: Tam olarak nasıl?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 16:52 
Akıncılar

En son kabardey tarafından 20 Nis 2016, 11:03 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 16:59 
Akıncılar

3 milyon dolara Leopard 2A6 bulabiliyorsanız fazladan birkaç yüz tane sipariş verelim hemen...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 17:16 
Genel Yetkili

Başikadaki kornet vuruşunda patlamanın şiddetli gözükmesi era'lar sebebiyle mi acaba?

Zira tank'ta hafif hasar var. Bişey yok yani...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 17:23 
Uzaklaştırıldı

İnşallah zaiyatımız yoktur. Zırh işini yapmış gibi görünüyor... Buradan çıkarılacak çok ders var... Özellikle Doğu'da aktif görevde kullanılan M-48 ve M-60'lar için. Ve tabi Altaya da ayrı bir atıf yapalım...

Hizbullah 2006 Lübnan Savaşında kornetle merkava mark 4'ü vurmuş ve mürettabatı da pert etmişti. Acaba o atış tank zırhının zayıf olduğu bir noktadan mı yapılmıştı ya da çoklu isabetle mi tank imha edilmişti?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 18:37 
Site Başkanı

İnşallah zaiyatımız yoktur. Zırh işini yapmış gibi görünüyor... Buradan çıkarılacak çok ders var... Özellikle Doğu'da aktif görevde kullanılan M-48 ve M-60'lar için. Ve tabi Altaya da ayrı bir atıf yapalım...

Hizbullah 2006 Lübnan Savaşında kornetle merkava mark 4'ü vurmuş ve mürettabatı da pert etmişti. Acaba o atış tank zırhının zayıf olduğu bir noktadan mı yapılmıştı ya da çoklu isabetle mi tank imha edilmişti?

TSK nın açıklamasına göre tank personeli patlamadan yara almadan kurtulmuş çok şükür ki...

Fotoğraftan anlaşıldığı üzere atış tankın en güçlü olduğu kısım olan ön kuleden yapılmış. Tabi reaktif zırh bloklarının tankın dayanımını arttırdığını da unutmamak gerekir. Atış biraz daha aşağıya, kulenin gövde ile birleştiği takat organlarının olduğu kısıma gelseydi yada yandan yapılsa idi çok daha üzücü sonuçlar ile karşılaşabilirdik...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 18:56 
Süvariler

Fotoğraftan anladığım kadarıyla füze tankın asıl çelik zırhına zaten ulaşamamış, era zırhla birlikte infilak etmiş.

Era zırh katmanları için güçlü - zayıf diye bir fark var mı ki? Bildiğim kadarıyla kaplanan her yere aynı era kalıplarından konuluyor. Yani kulenin yanından da gelse füze birşey olmazdı diye düşünüyorum.

Çok şükür zayiatımız yok, keşke böyle durumların içine hiç düşmeseydik.

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 19:02 
Site Başkanı

Fotoğraftan anladığım kadarıyla füze tankın asıl çelik zırhına zaten ulaşamamış, era zırhla birlikte infilak etmiş.

Era zırh katmanları için güçlü - zayıf diye bir fark var mı ki? Bildiğim kadarıyla kaplanan her yere aynı era kalıplarından konuluyor. Yani kulenin yanından da gelse füze birşey olmazdı diye düşünüyorum.
Reakif zırh blokları aynı kalınlıkta lakin tankın füzeyi yediği ön taraf daha eğimli olduğu için füze daha kalın bir reaktif zırh katmanı ile temas ediyor. Esas zırha ulaşamamasının nedeni de bu olabilir. Kulenin yan tarafları daha az eğimli olduğu için gelen füze ön tarafa göre daha ince bir tabaka ile boğuşmak zorunda kalıyor. Esas zırh kalınlığı mevzusunda olduğu gibi..

Velev ki önden neyse ama yandan kornet yiyip te bizim örnekte olduğu gibi minimal hasarlar ile kurtulan tank var mıdır dünyada bakmak lazım. Amerikan-Irak M1 leri patlıyordu. İsrail in Merkava örneklerinde de mürettebat şanslı ise ağır yaralı olarak kurtulabiliyordu. Sabra bana mısın demiyor ise bende ona Allah mısın derim kısaca :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 19:06 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Çok tartışıldı zamanında fiyatları için ama iyi ki alınmış diyebiliyorum.

Yerinde modernizasyon geçirmemiş bir M60 olsaydı kim bilir ne olurdu... Sınır bölgesindeki M60'ların da ERA en olmadı kafes zırhına ihtiyacı olduğu çok açık. Umarım bu olay bir şeyleri değiştirir.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 19:10 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Yerinde modernizasyon geçirmemiş bir M60 olsaydı kim bilir ne olurdu...
Ne olurdu:
Başbakan ve bakanlar; Şehitlerimize allahtan rahmet diler, terörü kınar, misli ile karşılık verdik derdik.

Statik savunmada ciddi bir değişiklik yapmamız gerek.

En son sailordream tarafından 19 Nis 2016, 19:22 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 19:20 
Akıncılar

Yerinde modernizasyon geçirmemiş bir M60 olsaydı kim bilir ne olurdu... Sınır bölgesindeki M60'ların da ERA en olmadı kafes zırhına ihtiyacı olduğu çok açık. Umarım bu olay bir şeyleri değiştirir.

ABD'nin körfez savaşında M60'lara uyguladığı pratik ek zırhlar çok kolaylıkla yapılabilir. Fakat terör ile uğraşırken bir türlü kafes işini bile beceremezken, bu fikir tabi bana çok hayal geliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 19:32 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

ABD'nin körfez savaşında M60'lara uyguladığı pratik ek zırhlar çok kolaylıkla yapılabilir. Fakat terör ile uğraşırken bir türlü kafes işini bile beceremezken, bu fikir tabi bana çok hayal geliyor.
Evet üstadım, yazarken aklımdaki de oydu. Konusu forumda var, yıllardır yazıyoruz. Belki de bizler kendilerinden daha çok düşünüyoruz metal yığınlarının içinde görevini yerine getirmeye çalışan insanlarımızı.
Alıntı:
Ne olurdu:
Başbakan ve bakanlar; Şehitlerimize allahtan rahmet diler, terörü kınar, misli ile karşılık verdik derdik.

Statik savunmada ciddi bir değişiklik yapmamız gerek.
Tabii. Bugün o tankın içinden 4 şehit çıksaydı haber bültenlerinde şu an bu kadar konuşmazlar, altyazı geçmekle yetinirlerdi.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 19:37 
Akıncılar

Kıyas yapmak için yararı olabilir.
Taret üstü haricinde, palet üzeri bölümden de kopmalar olmuş görülüyor.
Daha düşük seri bir ATGW'ye dayanması belki şaşırtıcı olmazdı ama KORNET'e dayanabilmesi oldukça sevindirici oldu.
Bu tankımızı Roketsan-BKM'ye getirip ders niteliğinde incelenmesi faydalı olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 19:47 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

M-60T'ler için LWR sensörleri takılmasının da gerektiği bu olayla ortaya çıkmıştır. LWR sayesinde Kornet'in angajmanı tespit edilip anında sis havanları ile perdeleme yapılabilirdi. Gerçekten çok acil dersler çıkarıp gerekli önlemleri almamız gereken asimetrik bir savaş yaşıyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 19:49 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Resim
Kıyas yapmak için yararı olabilir.
Taret üstü haricinde, palet üzeri bölümden de kopmalar olmuş görülüyor.
Daha düşük seri bir ATGW'ye dayanması belki şaşırtıcı olmazdı ama KORNET'e dayanabilmesi oldukça sevindirici oldu.
Bu tankımızı Roketsan-BKM'ye getirip ders niteliğinde incelenmesi faydalı olabilir.
Acaba palet üzeri bölüm patlamanın etkisiyle mi zarar görmüş yoksa füze hedefine ilerlerken yararak mı geçmiş? Sanıyorum o bölgede pek bir zırh koruması yok. İnce bir çelik levha.

Füze eğer alttan gelip yukarı doğru gittiyse, taret ile gövdenin birleştiği kısıma isabet etseydi etkisiz hale getirebilirdi tankı. Büyük şans. Belki de bunu deneyip başarısız oldular. Geçmiş olsun askerlerimize.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 19:51 
Site Başkanı

Füze eğer alttan gelip yukarı doğru gittiyse, taret ile gövdenin birleştiği kısıma isabet etseydi etkisiz hale getirebilirdi tankı. Büyük şans. Belki de bunu deneyip başarısız oldular. Geçmiş olsun askerlerimize.
Çıkan videoda anlaşıldığı üzere füze doğrudan kule tarafından tanka isabet ediyor, gövdede hasar alan ve kopan parçalar çıkan patlama etkisi ile oluşuyor...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 19:52 
Uzaklaştırıldı

Silahlı kuvvetleri edindiği tecrübeleri enine boyuna tartışıp, yeni önlemler alıp sahada uygulaması 10-15 yıl sürüyor. Bakınız eyp-mrap ikilisi, kafes zırh-rpg ikilisi..

Benim bildiğim aksi yöndeki tek güzel örnek stingerla vurulan couger sonrası cougerlerı bölgeden çekip kalan helolara koruma sistemleri takılmasıydı hatta işi abartıp Ankarada eğitim filodaki heloları bile koruma sistemleriyle donatmıştık...

Batıda hiç çıkmayacak bir savaş için atıl durumda bekleyen m-60 t ve leo 2 leri umarım en kısa sürede sahada görürüz... Sahaya m 113 ve m 48 sürmek aptallık olur. Hatta akıncı serisi zpt ve zmalara da ek zırh(artı kafes zırh) konusunu ciddi biçimde ele almak gerek.

Karakolarda sabit koruma için kullanılan m 4 ve m 60'lar için yeni önlemleri düşünmek gerek.

Altay projesinde sözleşme imzalanıp leo 2'leri de ng seviyesine yükseltmek gerek.
Alıntı:
M-60T'ler için LWR sensörleri takılmasının da gerektiği bu olayla ortaya çıkmıştır. LWR sayesinde Kornet'in angajmanı tespit edilip anında sis havanları ile perdeleme yapılabilirdi. Gerçekten çok acil dersler çıkarıp gerekli önlemleri almamız gereken asimetrik bir savaş yaşıyoruz.
Gözlerim beni yanıltmıyorsa patlama anına kadar kule üzerinde noktasal ışık kaynağı var. Sanki lazerle güdümleme yapılıyor...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 20:02 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
:?: Tam olarak nasıl?

Nasıl olsun ki ? O zamanlar MİTÜP ortada yok. Leo-2 transferide gündemde yok. Yeni tank için yapılan ortak üretim ihaleden sonuç çıkmadı. ( Ukrayna T-80 nin 120mm NATO namlulu Yatağan adını verdiği özel bir modelle katılmıştı ihaleye)
Yunanistan Leo-2A4 leri alınca dengelemek lazım geldi.

İlk etap İsraille yapılcak sonraki aşamalarda yerli katkıyla devamı gelecek diye gazetelerde yazmıştı.

İsrail ile Uzun malumunuz. Arada Leo-2A4 ler ve MİTÜP çıkınca geri kalanı iyice hayal oldu. Pahalı lafları da heryeri sardı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 20:03 
Genel Yetkili

Gözlerim beni yanıltmıyorsa patlama anına kadar kule üzerinde noktasal ışık kaynağı var. Sanki lazerle güdümleme yapılıyor...
Kornet zaten Beam Riding SACLOS. Ama o lazer IR lazer görülmez yani.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 20:06 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Siz savaş planlarını görseydiniz, asla batıdaki Leopardlar için hiç çıkmayacak bir savaşın bekçileri demezdiniz.
Olası bir savaşta Rusya, savaşı yumuşak karnı olan Güney Rusya'dan Batı Rusya'ya kaydırmak için elinden gekeni yapacaktır. Trakya ise Türk savunmasının "amortisörüdür"

En son Sİlahtar tarafından 19 Nis 2016, 20:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 20:07 
Akıncılar

Uzun suredir soyluyoruz. TSK'nin bu ileri uslerinin mutlaka ve mutlaka 24/7 esasina gore IHA'lar tarafindan cevre kontrolunun yapilmasi lazim. ScanEagle alin 10-15 tane en kolay ve ucuz cozum. Hepsi 10-15 milyon dolar tutar. Adamlar geliyor Kornet lancerini kuruyor, belki 5-10dk bolgede kaliyor. Bu hareketlilik ScanEagle tarafinda tespit edilebilir. Ayni sey Kilis'in karsisindaki bolgede gecerli. Bir kac taktik IHA'nin 24/7 easina gore surekli karsi tarafi gozlemesi, sinira yakin bolgelerdeki arac trafigini kontrol etmesi ve Katyusa lancerlerini ateslemeden bulmasi ve aninda baski altina almasi lazim. Bunun baska cozumu yok. Veya cozum Iron Dome alacaksiniz Israil'den veya Aselsan'in Alman MANTIS gibi bir sisteem gelistirmesi icin bekleyecegiz.

Diger yandan M-60T projesine soylemedik laf birakmayanda bugun ki AKP'nin yandas(cemaat medyasi dahil) ve havuz medyasiydi. Proje AKP oncesinde karara alinmisti ve Israil ile anlasma yapildigi icin malum meyda ve yazarlarinin elestirileri vardi. Bugun orada M-60A3 olsaydi 3-4 sehit haberi duyacaktik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 20:16 
Uzaklaştırıldı

Robust iha tespiti doğru olmakla beraber, bu vakada ihaya bile gerek yok adam tüfekle nişan alır gibi düz bir hatta görerek nişan alıyor. Sütre gerisinden gizlenerek atış falan da değil. Tankın yanındaki mars keşif aracının görmesi gerekiyordu... Kornetin gündüz atış menzili 5.5 km. Bizim elimizdeki flir temelli e/o ernsörlerin 8-10 km. bandından menzili var.

Nasıl gözden kaçırıldı?..

M-60 T projesi gayet yerinde bir projeymiş... Vaktin birinde başka bir forumda bir tankçı asker üye "İleride bütün M-60'ları moderize etmediğimize pişman olacağız" demişti.

Haklıymış...
Alıntı:
Kornet zaten Beam Riding SACLOS. Ama o lazer IR lazer görülmez yani.
Nart hocam videoya bir de siz bakın ben gaipten noktasal ışık kaynağı mı görüyorum acaba :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 20:27 
Genel Yetkili

...Tankın yanındaki mars keşif aracının görmesi gerekiyordu... Kornetin gündüz atış menzili 5.5 km. Bizim elimizdeki flir temelli e/o ernsörlerin 8-10 km. bandından menzili var.

Nasıl gözden kaçırıldı?..

...
Kesinlikle ve kesinlikle! Türk Silahlı Kuvvetlerinin en gelişmiş elektro optik gözlem sistemlerinin aynı karede bulunduğu bir ortamda gündüz gözüyle saldırı yedik. Bu beni en azından düşündürmekten öte endişelendiren birşey, çünkü daha ötesi yok. MARS V yanında M60T. Daha ileri karadan gözlem kabiliyetimiz zaten yok.

Tankın nişancı periskopu parlıyor. Güneş vurduğundan parlama olabilir. Gerçekten bu tip kameralarda IR lazer parlamaz diye biliyorum, yanılıyor olabilirim.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 549 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 511 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 21 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: