TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 16 Oca 2018, 22:39

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 551 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 17 8 9 10 11 12 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: T-155 Fırtına
MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2016, 13:24 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Alıntı:
Kabinde yer var. Doldurucunun da oturduğu arkada epey hacim var.
Zaten komutan konsolundan da kontrol edilebilecek. Yeni Fırtına'nın elektronikleri ve konsolları da biraz daha farklı olacak sanırım.
Geçen de bir belgesel Kore tankını gösterdiler. Biraz şüphelerim oldu belgesel hakkında, sanki para ile bir şeyler abartılmış gibi ama yine de söyleyeyim.

Tank ta 3 kişi var. Bizimki gibi doldurucu yok (1 kişilik yer boşta). Dakikada 6-10 arası atış yapabiliyor (bana çok seri geldi). Aktif koruma sistemleri var (bizden öndeler).

Bizim tanklarda neden otomatik doldurucu yok? Bozulma ihtimalini mi düşünülüyor? Yoksa pahalı bir sistem mi?
Hocam o 1 kişilik boş yerde otomatik doldurucu var. Ayrıca kore tankı bizimkine göre birazcık daha küçük. Aktif koruma sistemleri de hala geliştirilme aşamsında diye biliyorum. Henüz standart olarak her tankta bulunmuyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2016, 13:33 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Fırtına ile Altay ın ne kadar ortak aksamı var. ?

Keşke en azından palet ,yürüyüş takımı , cer dişli takımı , motor , transmisyon ortak olsa. Gelecek çatışamalarda yan yana 2 kozumuz
olacaklar. Ne kadar ortak olurlarsa o kadar iyi olur. Lojistik , depo , garaj ,işçilik , eğitim tek tipleşir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2016, 19:56 
Akıncılar

Fırtına ile Altay ın ne kadar ortak aksamı var. ?

Keşke en azından palet ,yürüyüş takımı , cer dişli takımı , motor , transmisyon ortak olsa. Gelecek çatışamalarda yan yana 2 kozumuz
olacaklar. Ne kadar ortak olurlarsa o kadar iyi olur. Lojistik , depo , garaj ,işçilik , eğitim tek tipleşir.
Motor ve transmisyon ortak nasil olacak? Biri 1500hp motor kullaniyor, digeri 1000hp. Agirliklar ve yaptigi gorev itibari ile yurume organlariin farkli olmasi anlamina gelebilir. Bizim Firtina ile ilgili ciddi lojistik sorunumuz olacagini sanmiyorum. Cogu kritik aksam( motor/transmisyon haric) yerli veya lisansli uretim sanirim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2016, 22:45 
Üye
Kullanıcı avatarı

150 adet Fırtına+ ların üretilecek olmasına çok sevindim hayırlı uğurlu olsun...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2016, 23:39 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Kabinde yer var. Doldurucunun da oturduğu arkada epey hacim var.
Zaten komutan konsolundan da kontrol edilebilecek. Yeni Fırtına'nın elektronikleri ve konsolları da biraz daha farklı olacak sanırım.
Geçen de bir belgesel Kore tankını gösterdiler. Biraz şüphelerim oldu belgesel hakkında, sanki para ile bir şeyler abartılmış gibi ama yine de söyleyeyim.

Tank ta 3 kişi var. Bizimki gibi doldurucu yok (1 kişilik yer boşta). Dakikada 6-10 arası atış yapabiliyor (bana çok seri geldi). Aktif koruma sistemleri var (bizden öndeler).

Bizim tanklarda neden otomatik doldurucu yok? Bozulma ihtimalini mi düşünülüyor? Yoksa pahalı bir sistem mi?
Hocam o 1 kişilik boş yerde otomatik doldurucu var. Ayrıca kore tankı bizimkine göre birazcık daha küçük. Aktif koruma sistemleri de hala geliştirilme aşamsında diye biliyorum. Henüz standart olarak her tankta bulunmuyor.
Alanı sadece boş yer olarak düşünmemek lazım. Tankta personel başı koruyucu sistemler de oluyor. Önemli olan dakikada kaç atış yeteneği olduğudur. Adamlar dakikada 10 atış diyor. Çok iyi bir rakam

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2016, 00:23 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alanı sadece boş yer olarak düşünmemek lazım. Tankta personel başı koruyucu sistemler de oluyor. Önemli olan dakikada kaç atış yeteneği olduğudur. Adamlar dakikada 10 atış diyor. Çok iyi bir rakam
Her iki sistemin de kendilerine göre artıları mevcut. Bizimkiler hem mermi çeşitleri arasında geçiş kolaylığı hem de hasar durumunda otomatik doldurucunun devre dışı kalıp aracı savaş dışı bırakabilmesi nedeniyle tercih ettiler diye düşünüyorum.

Ayrıca dakikada 10 atış kağıt üstünde iyi dursa da muharebe ortamında tankın tek başına atış sayısıyla galip gelmesini beklemek yanlış olur. Gerçekten yoğun bi çatışma durumunda bile mürettebatın dakikada 10 atış yapabileceğını sanmıyorum. Hedefi görüp, nişan almak ve ateş etmek ardından başka hedefe angaje olmak bile dakikalar alabilir.

Teknolojı gelişse de otomatik doldurucular hala çok güvenliri sistemler değil. Ruslar yıllardır bu sistemleri kullanıyorlar ama doldurucu sıkıştığı için müdahale ederken elini kolunu kaybeden personelin haddi hesabı yok. Belki rus doktrininde tankın niteliğnden ve beka kabiliyetindense niceliğin gelmesinden kaynaklı bi durum olarak Ruslar bu durumu önemsemiyo olabilirler ya da bu durumu göze alıyolardır bilemeyiz.

Otomatik doldurucu gereksiz demiyorum ama bize göre olan bir sistem değil diye düşünüyorum. Tankın tek başına ateş gücündense çeşitli ateş destek vasıtaları ve piyade gücüyle desteklenmesinden yanayım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2016, 00:49 
Süvariler

TREX üstat twitter'da Fırtına Obüsleri'nin tekrar üretimi ile ilgili bilgisi olmadığını, facebook'da bir sayfadan yayılan bir şey olduğunu söyledi. Bu konuyu facebook dışında başka herhangi bir kaynakta gören var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2016, 01:18 
Akıncılar

TREX üstat twitter'da Fırtına Obüsleri'nin tekrar üretimi ile ilgili bilgisi olmadığını, facebook'da bir sayfadan yayılan bir şey olduğunu söyledi. Bu konuyu facebook dışında başka herhangi bir kaynakta gören var mı?

Kendisi açık kaynaklara düşün bilgiler için yorum yapıyor. Bunun gibi "insider" bilgi diyeceğimiz bir konu için konuşmaması normal.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2016, 01:27 
Üye

Birde şöyle birşey var, her askerini parayla çalıştıran bir ordu otomatik doldurucu seçer,doldurun zaten bedavaya çalışıyorsa pek de bir anlamı yok.Ya da adam eksikliği çekmiyorsan.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2016, 01:57 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Sovyet ne zaman askerine para verdi yahut asker sıkıntısı çekti de T-64'ten bugüne bütün tanklarına otomatik doldurucu koydu? 30bin'den fazla T-64/T-90 ürettiler.

Bu bir gelenek ve konsept işi. Tek bir cevabı yok. Yeri de burası değil.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2016, 03:14 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Her ordu kendisi için en iyisi neyse onu tercih eder. Biri geniş steplerde sutre arkasında kalmak için tankı olabildiğince küçük ve alçak tasarlarken biri küçük tepeliklerin arkasından sadece kuleyi çıkarıp ateş etmek için en yüksek tanklardan birini tasarlar. Yeri geldiğinde tankına havan topu bile koyar, dünyada en fazla personel sıkıntısı çeken ordulardan biri olmasına rağmen otomatik doldurucu tercih etmez. Her ordu yıllardan gelen tecrübeyle kendi konseptini ortaya koyar.

Başka ülkelerin ihtiyaçları bizim için ihtiyaç olmayabilir. Tank bizim isterlerimizi karşılasın yeter. Biz manuel doldurucuyu yeterli görmüşüz ki seçmişiz. Başkasının tankında bu var bizde niye yok demek çok da doğru gelmiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2016, 05:51 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Motor ve transmisyon ortak nasil olacak? Biri 1500hp motor kullaniyor, digeri 1000hp. Agirliklar ve yaptigi gorev itibari ile yurume organlariin farkli olmasi anlamina gelebilir. Bizim Firtina ile ilgili ciddi lojistik sorunumuz olacagini sanmiyorum. Cogu kritik aksam( motor/transmisyon haric) yerli veya lisansli uretim sanirim.
Fikir bana ait değil hocam. Almanyada PZH2000 ile leopard 2 oldukça ortaklar. Mesela bütün yürüyüş takımı ortak. Torsiyon barlar dahil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2016, 11:47 
Süvariler

Eğer 150 adetlik yeni üretim doğru ise motor yine Alman mı olur?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2016, 12:02 
Süvariler

Alıntı:
Eğer 150 adetlik yeni üretim doğru ise motor yine Alman mı olur?
Biz 1000 beygir ve üzeri motor üretene kadar en az 5 sene var ,şimdilik almanyadan tedarik etmeye devam ederiz eğer ilişkilerimiz kırılma noktasına gelmezse...Çünkü bir de altay 250 adet mtu motoru koyarken ,başak tedarikçi armak bulmak da zor,bir de en azından fırtınaların motorları da 1.ve2 .üretim hattında aynı olursa bakım onarım maliyetleri de düşer...Almanlar çıkarına bakar bize muhtemelen istediğimiz motoru verirler ama fransızlara dikkat :2 tane mistral gemisini bile rusyaya bile vermedi..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2016, 12:58 
Üye

Alıntı:
Sovyet ne zaman askerine para verdi yahut asker sıkıntısı çekti de T-64'ten bugüne bütün tanklarına otomatik doldurucu koydu? 30bin'den fazla T-64/T-90 ürettiler.

Bu bir gelenek ve konsept işi. Tek bir cevabı yok. Yeri de burası değil.
Sadece bir seçim sebebi olabileceği için söyledim,30kx4=120k personel eder ama 30kx3=90k personel eder ki 30k personel eksik eğitmiş olursunuz.
Bunun yanı sıra durumun getirisi olan seri atış olayını da ele alabiliriz,aynı ordu şu an arkasına bakmadan misket bombası falan atıyor.Biz ya da diğer batılı ordular Excalibur vs gibi tek atışla tam isabet yapmaya çalışırken,bu ordunun hala ikincil ölümleri ya da hasarları umursamayıp olabildiğince yıkıcı olarak işini çöZdüğünü görüyoruz.
Biz helikoptere cirit yapıyoruz,adam varil bombasını indiriveriyor :)
Biraz da kafaları böyle çalışıyor demekki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2016, 14:23 
Akıncılar

Almanlara çok güvenmeyip, alternatifinizde şimdiden ayarlasak hiç fena olmaz. Artık parasıylan Kore'mi olur, Ukrayna veya İspanya 'mı bilemem. Bilmesi gerekenler bi zahmet çalışsınlar. Ve bu işi eş zamanlı yapsınlarki, Almanlar cortladığında, diğer seçenek ile üretim devam edebilsin.!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2016, 15:39 
Akıncılar

Şu an Almanların MTU motorlarını vermemesi için önemli bir sebebe ihtiyaç var, yok YPG'yi bahane gösterip etnik milliyetçilik eksenli bir suçlamaya giderse çok fazla şey kaybedebilir Türk pazarında.

Ukrayna ile aramız oldukça iti 1000 bg sınıfında 5TD motorlarıda kullanılabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2016, 15:45 
Akıncılar

Ukrayna motorları hava soğutmalı boksör motorlar değil mi yahu? Onları nasıl koyalım Fırtına'ya, Altay'a?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2016, 17:45 
Süvariler

Güdümlü mühimmat yine namlu ucunda temassız yolla mı programlanıyor?
Eğer böyleyse namlu değişmeyecek mi zaten?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2016, 18:21 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Güdümlü mühimmat yine namlu ucunda temassız yolla mı programlanıyor?
Eğer böyleyse namlu değişmeyecek mi zaten?
Hayır, topçu mühimmatında güdüm lazer veya INS/GPS yöntemi ile namludan bağımsız şekilde olmaktadır. Güncel olanlar çok hassas şekilde Gps güdümlü olarak kullanılabiliyor. Bkz. Excalibur veya Vulcano 155mm mühimmatlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2016, 20:33 
Akıncılar

Firtina obusune Excalibur entegrasyonu konusunda bir cekimserlik oldugunu tahmin ediyorum. Hem fiyatini yuksek bulunmasi (birim fiyati yaklasik 80-100 bin dolar arasinda olmasi, F-16 ile LGB atmak daha maliyet/etkin bulunabilir), hem de CEP oranini 10 metre altina dusuren GPS gudum icin ABD'nin tutumu bagli olarak karistirma/degrade olasiligi var. Suriye konusuna bakinca, ABD ile anlasmazlik yasanmasindan dolayi bolgede Firtina obuslerinin Excalibur kullanarak YPG'ye mudahale edilmesine nasil yaklasirlar soru isareti, ayrica GPS spoofing yapmalari mumkun. Eger GPS desteksiz, sadece INS gudum olursa, CEP orani 30-40m cikar belki ama yinede 40km menzilde 300-400m CEP'e gore iyidir. SAL gudum( yari aktif lazer) bir alternatif olabilir ama isaretleme ihtiyaci nedeniyle koordinasyon gerektirecektir ve anlik/zaman duyarli hedeflere karsi kisitlamalar olabilir. Bu asamada sadece INS/IMU gudumlu bir cozum kabul edilebilir. Italyan Vulcano 155m gudumlu muhimmat'in birim fiyati ne kadar acaba? Cok ciddi menzil artisi sagliyor ve belki Italyan Leonardo ortak calisma imkani olabilir

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2016, 09:48 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bir seçenek daha var daha evvel de yazmıştım buraya taşıyayım iletimi

Ek bilgi Çin'e ait WS-35 kod isimiyle excalibur tarzı 155mm'lik topçu mühimmat tasarımı mevcut.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

WS35 155mm extended range guided artillery shell in 2014 Zhuhai Air Show:
http://www.china-defense-mashup.com/ws3 ... -show.html

...Excalibur'un fiyatının yüksekliği sebebiyle daha klasik olan XM1156 hassas güdüm kitinin üstünde duruluyor, belki bizim de yapmamız gereken bu tip bir kiti kendi imkanlarımızla tasarlamamız.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

XM1156 Hassas güdüm kiti

(tapası demek daha doğru herhalde)

Çizimler için kaynak :http://www.dtic.mil/ndia/2010fuze/IVAPergolizzi.pdf

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2016, 10:38 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Biraz konu değişecekte neden illahi güdümlü top mermisi ? Zaten bunun masraf tutan kısmı güdüm kısmı. Normalde MKE 155 lik mermiyi 6-700 dolar gibi fiyatla satıyor. Güdümlü olunca 80-90 bin $ oluyor.

Madem güdüme bu kadar masraf edicez savaş başlığı daha yüklü bir şey daha mantıklı olmaz mı ? Mesela kasırga füzesini hassas güdümlendirsek. Neredeyse 4 katı daha büyük bağlığı var. Erişimi 3 katı. Yada yakıt kısmı küçültülüp savaş başlığı dahada büyütülür.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2016, 10:44 
Akıncılar

Devir fayda/maliyet devri. PGK'ya benzer bir kit bir kaç bin dolar seviyesi maaliyetle sınırlı kalırsa klasik mühimmatı örneğin 5-10m arası CEP değerine sabitlersek neden olmasın?

Ya da 80-100K olmasada 50-60K maliyetle yerli bir excalibur mu? Ya da 40-50km menzilde bir Dump bomb yapıp PGK benzeri sistemle extarnal olarak mı? akıllı mühimmat sahibi olmak?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2016, 13:32 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Peki ÇNRA ile atılabilen 122 mm ve 300 mm roketlerin maliyeti nedir acaba? Bunların güdümlü olanlarının maliyetleri nedir?
Bir güdümlü topun maliyeti 80000 olacaksa attığın taş vurduğun kuşa değer mi diye bir düşünmek lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2016, 15:30 
Akıncılar

Biraz konu değişecekte neden illahi güdümlü top mermisi ? Zaten bunun masraf tutan kısmı güdüm kısmı. Normalde MKE 155 lik mermiyi 6-700 dolar gibi fiyatla satıyor. Güdümlü olunca 80-90 bin $ oluyor.

Madem güdüme bu kadar masraf edicez savaş başlığı daha yüklü bir şey daha mantıklı olmaz mı ? Mesela kasırga füzesini hassas güdümlendirsek. Neredeyse 4 katı daha büyük bağlığı var. Erişimi 3 katı. Yada yakıt kısmı küçültülüp savaş başlığı dahada büyütülür.
Gudumlu topcu mermisi tek atista hedefi imha etmek icin onemli. Ozellikle bu hedef zamana duyarli hedef ise iskalamadan ilk atista vurmak daha onemli. Firtina gibi moderm AKS sahip topcu sistemleri kisa surede atis yapabilmesi, hazirlik suresini kisa olmasi nedeniyle diger yakin destek sistemlerine gore avantajlari var. Ucak, helikopter kaldirmak zaman isteyen ve diger sartlara(ornegin MANPADS tehdidi) cok bagli olan yakin destek unsurlari. Topcu riski ve maliyeti en dusuk yakin destek sistemidir. Sorun menzil uzadikca isabet orani dusmesi nedeniyle hedefin imhasi icin fazla sayida mermi atilmasi gerekiyor.

Ben bunu ekonomideki firsat maliyeti kavramina benzetiyorum. Iskaladigimiz her hedef bize maliyet(sehit veya gazi veya EYP ) olarak geri donuyor. K. Irak'ta kamplara Firtina veya diger topcu/122mm CNRS atesi yapiliyor. HEdefleri tam isabet vuramadiktan sonra hic bir mantigi yok. Korkutup kacirmak amacli yapiliyor ise yine bos cunku dagda sefalet icinde yasamaya alismis, fare gibi hayat suren adamlar bunlar. Insan demeye utaniyorum. Dag farelerini oldurmedikce doner dolasir sana yine zarar verirler. Bu acidan Excalibur'un mantigi tek atista tam isabet, hedefin imhasi mantigina dayaniyor. Firsat maliyeti olarak bakarsak muhimat maliyeti 80 bin dolar ama tek atista oldurulecek farelerin daha sonra doseyecegi EYP veya sehit edecegi askerimizin maliyetinin hasabini yapamazsin cunku para ile olcemiyoruz. Bu yuzden benim kac yildir alinmasini istedigim muhimmatlairn basinda Excalibur gelir. Atip vuracaksin, iskalamayacaksin.

Kasirga-G isimli gudumlu roket testleri bitirmis ve seri uretime gecmis deniliyor ama henuz TSK'nin envanterine girdi mi veya ne durumda bilgimiz yok. Eger ciddi sayilarda envantere girdiyse bir sure personelin egitimi vs ile zaman gecer ama G. Dogu'ya gelirmi bu sistemler bilmiyorum. TSK'nin bu konularda garip bir ketumlugu vardir. Kandil bolgesi Firtina obuslerinin ulasmasi icin uzak bir yerdir, ucaklardan baska baska arac kullanmadik simdiye kadar ama madem KAsirga-G uretiliyor ve CEP degerleri 80-100km menzilde 50m altina iniyor, acikta yakalayacagimiz farelerin imhasi icin gayet iyi bir silah olabilir. 150kg harp basligi var(155mm'nin 3 kati), etki yari capi 70m deniyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2016, 17:41 
Akıncılar

150 adet yeni T-155 Fırtına KMO üretileceğine dair kaynak nedir?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2016, 17:55 
Üye

Yine bi excalibur fetişi başlamış fakat ben bu kadar pahalı ve dışarıya bağımlı bir çözümün,çözüm olabileceğini düşünmüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2016, 20:25 
Süvariler

Şuana kadar bir facebook sayfasından çıkma haber denildi. Bunun dışında bugün tweet gördüm bu konuda.
https://twitter.com/ssysfakb/status/771650824791478272
Başka da herhangi bir yerde rastlamadım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2016, 20:41 
Üye

Bir tartışma konusu açmak istiyorum. Bazı büyük savunma araştırmacıları bu obüs toplarının yaklaşık 50-100 metre yarıçaptaki hedefler için öldürücü olduğunu belirttilerde sizce gerçetende öylemidir ? Ben ne videolar izledim 5-6 metre mesafeyle düşüpte teröristlerin dumanların içinden koşarak çıkıp gittiğini. Bence 50-100 metre meselesi işin kağıt üstü kısmı. Hadi taş çatlasın etki alanı 10 metre yarıçaptır. 20 metre yarıçapa kadarda bi ihtimal öldürür;ama bunun 50-100 metrelere kadar ulaşacağını hiç düşünmüyorum öyleki izlediğim atış videolarıda bunu destekler nitelikte ama sizlerinde bi görüşünüzü öğrenmek isterim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2016, 22:27 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Bir tartışma konusu açmak istiyorum. Bazı büyük savunma araştırmacıları bu obüs toplarının yaklaşık 50-100 metre yarıçaptaki hedefler için öldürücü olduğunu belirttilerde sizce gerçetende öylemidir ? Ben ne videolar izledim 5-6 metre mesafeyle düşüpte teröristlerin dumanların içinden koşarak çıkıp gittiğini. Bence 50-100 metre meselesi işin kağıt üstü kısmı. Hadi taş çatlasın etki alanı 10 metre yarıçaptır. 20 metre yarıçapa kadarda bi ihtimal öldürür;ama bunun 50-100 metrelere kadar ulaşacağını hiç düşünmüyorum öyleki izlediğim atış videolarıda bunu destekler nitelikte ama sizlerinde bi görüşünüzü öğrenmek isterim.
Hocam ben de bu konuyu çok düşündüm araştırdım videolara baktım. Sonuçta öldürücü etken basınç ve şarapnel. Düz ve açık bir arazizde 155mm HE mühimmatın 100 metreye kadar öldürücü olabileceğine inanıyorum. Arazi eğimliyse şarapnel etkisi azalabilir, eleman çok şanslıdır şarapnel çarpmaz, doğal veya beşeri bi engelin arkasındadır vs. Ancak etki çapının meskun mahaller haricinde 20 metrelere düşebileceğine hiç ihtimal vermiyorum

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eyl 2016, 04:13 
Süvariler

...Normalde MKE 155 lik mermiyi 6-700 dolar gibi fiyatla satıyor. Güdümlü olunca 80-90 bin $ oluyor...
Maliyeti kaç USD olursa olsun; devletin olduktan sonra..!
Bir cebinden çıkıp diğerine giriyor.

Özelleştirmeye Karşıyız:)

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eyl 2016, 07:47 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Ustadim,

Cok jenerik bir bilgi olmasi acisindan temas tapali cesitli topcu mermilerinin etkilerini asagidaki tabloda bulabilirsiniz

Resim

Tabii ki muhimmatin patlayici icerigine gore bu degerler degisebilir.

Ayrica yine genel olarak, topcu mermilerinin acik alanda; 50-100 m arasinda olumcul parcacik, 100-300 m arasinda yaralayici parcacik etkilerini haiz oldugu cok cesitli kaynaklarda yer almaktadir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eyl 2016, 13:47 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kasirga-G isimli gudumlu roket testleri bitirmis ve seri uretime gecmis deniliyor ama henuz TSK'nin envanterine girdi mi veya ne durumda bilgimiz yok. Eger ciddi sayilarda envantere girdiyse bir sure personelin egitimi vs ile zaman gecer ama G. Dogu'ya gelirmi bu sistemler bilmiyorum. TSK'nin bu konularda garip bir ketumlugu vardir. Kandil bolgesi Firtina obuslerinin ulasmasi icin uzak bir yerdir, ucaklardan baska baska arac kullanmadik simdiye kadar ama madem KAsirga-G uretiliyor ve CEP degerleri 80-100km menzilde 50m altina iniyor, acikta yakalayacagimiz farelerin imhasi icin gayet iyi bir silah olabilir. 150kg harp basligi var(155mm'nin 3 kati), etki yari capi 70m deniyor.
Eğer yeterince çok sipariş verilir fiyat kırılırsa bence ortalama bir F-16 nın hava harekatından daha ucuza gelir. Şu anda ana btö yapılanması 250x100 km lik bir alanda .

F-16 anlık fırsat hedefine gitmiyor. Önceden alınımış nispten bayatlamış istihbaratla hareket ediyor. En son geçen sene 2500-3000 bomba atıldığı ifade edildi. Her bombada 1 leş alınsaydı btö bayağı bir dağılırdı.

Yani F-16 lardan istediğimiz verimi alamadığımız kesin. Fırtına topu güdümlü bile olsa erişimi kısıtlı.

Teröriste anında cevap veren erişimi uzun iki seçenek var. Ya adam gibi silahlı IHA yada güdümlü topçu roketi .

Geçenlerde ABD nin SDB türü bombası bir füzeye takılarak hedefe hızlı hassas atış yapılıyor.

Bende diyorumki Teber 82 yada KGK 82 tipi bombayı kasırganın motor kısmına takarak bir çeşit hassas güdümlü füzeli bomba üretimi.

100 kmlik hedefe erişimi sadece 100-120 saniye civarında 250kg civarında bir harp başlığı ile.

ABd ev SAAB ın ortak çalışması GLSDB.

Yerden atılan küçük güdümlü bomba.

Tam olarak olay budur.

Çok sayıda üretilirse maliyeti çok düşer.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eyl 2016, 15:50 
Akıncılar

Alıntı:

Eğer yeterince çok sipariş verilir fiyat kırılırsa bence ortalama bir F-16 nın hava harekatından daha ucuza gelir. Şu anda ana btö yapılanması 250x100 km lik bir alanda .

F-16 anlık fırsat hedefine gitmiyor. Önceden alınımış nispten bayatlamış istihbaratla hareket ediyor. En son geçen sene 2500-3000 bomba atıldığı ifade edildi. Her bombada 1 leş alınsaydı btö bayağı bir dağılırdı.

Yani F-16 lardan istediğimiz verimi alamadığımız kesin. Fırtına topu güdümlü bile olsa erişimi kısıtlı.

Teröriste anında cevap veren erişimi uzun iki seçenek var. Ya adam gibi silahlı IHA yada güdümlü topçu roketi .

Geçenlerde ABD nin SDB türü bombası bir füzeye takılarak hedefe hızlı hassas atış yapılıyor.

Bende diyorumki Teber 82 yada KGK 82 tipi bombayı kasırganın motor kısmına takarak bir çeşit hassas güdümlü füzeli bomba üretimi.

100 kmlik hedefe erişimi sadece 100-120 saniye civarında 250kg civarında bir harp başlığı ile.
Mazide SSF'de BTÖrgütüne karşı kullandığımız 107/122mm topçu roketlerimizin isabet oranlarını tartışıp, Güdümlü kasırga'nıın hizmete girmesini sabırsızlıkla beklediğimiz dönemlerde, sırpların (LGB ve DEMET tipi) uçak mühimmatlarını roket yardımı ile karadan karaya daha isabetli atmaya yönelilk çalışmaları dikkatimi çekmiş ve bizde bir şeyler yapabilirmiyiz diye amatörce bu çizimi oluşturmuştum.
Resim
Silahlı İHA mız olmasa bile, hiç olmazsa işaretleyerek uzun menzile anlık atış yapabilmek, bize önemli bir kabiliyet kazandırabilirdi.

Son yıllarda Kilis'e atılan roketlere karşı, HIMARS'ın gündeme gelmesi hemen hepimizi üzdü sanırım.
Hani PATRIOT falan bir yere kadar anladık ama hiç olmazsa topçu roketleri konusunda kendi desteğimizi sağlayabilelim.
Güdümlü-302 ve 122mm leri falan sahaya sürebilmeliyiz artık.
Resim
Ülkemizin etrafında bize biçilmeye çalışılan kefene karşı, bizde elimizden gelebilecekleri bir bir ortaya koyması gerekmez mi :?:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eyl 2016, 16:26 
Akıncılar

KAsirga-G'nin harpbasligi 150kg, etkisini artiracak celik bilye destekli yuksek infilak etkisine sahip HE baslik. Roketsan'a gore bu basligin 70metre etki yari capi varmis ki dogrudur. 150kg bahsettigin Teber-81 ve 82 arasinda buyuklukta bir harpbasligi demektir. Eger biz bu basligi 100km menzilde 50metre ve altinda CEP ile atabiliyorsak zaten sorunun buyuk kismi cozulmus demektir. K. Irak ve Suriye'nin derinliklerine kadar sadece topcu/roketci sinifi az korumali(soft target) ve sabit hedeflere mudahale edebilirsin. Geriye ne kaliyor? Istihbarat toplama ve analiz kabiliyeti. Bunun icinde bol bol IHA kullanacaksin, yerden insani istihbarati kullanacaksin. Biz IHA deyince cogu zaman 24/7 esasli kullandigimizida sanmiyorum. Bir bolgeye operasyon destek veya istihbarat icin gidip 15 saat gorev yapip geri geliyor olabilir, bu islemin surekli olmasi lazim, biri gidecek, isi/yakiti biten diger IHA donecek.

Forumda kac kez yazdigimi hatirlamiyorum, USAF'in gunluk orbit(bir bolge uzerinde nobet ucusu yapan) IHA sayisi 60 civarindaydi. Bunu 24/7 esasina gore yapiyorlar. Kritik veya supheli bir bolge uzerinde kesintisiz istihbarat toplamak icin hic ara vermeden, sabirla gozlem yapmak gerekiyor. Bu sekilde bir network kurmak icin gereken IHA sayisina sahip degil Turkiye. Rakamlarimiz hala cok dusuk, zaten SATCOM vs olmamasi nedeniyle menzil sorunlarimiz var. Gunluk 15 degisik bolgede 24/7 esasina gore IHA orbiti yapacak ise en az 50-60 tane MALE ANKA veya Baykar TB2/Karayel gerekiyor. Benim tahminim bugun icin TSK'nin operasyonel ihtiyaclari gunluk 15 IHA nobetini asabilir. K. Irak orgut kamp bolgelerinde surekli IHA bulundurmak, Suriye'deki operasyonu surekli IHA ile desteklemek, yurt icindeki Agri, Van, Cukurca vb bolgeleri desteklemek icin IHA nobetlerine ihtiyac var. TSK icin gunluk 15-20 arasinda IHA nobeti, surekli olarak farkli operasyonel bolgelerde goruntu almasi ve komuta kontrol merkezlerine aktarmasi gunumuzun askeri normu, standardi olmalidir. Alinan goruntu ve istihbarati analiz edecek, isleyecek, operasyonel emire donusturecek bir sisteminde olmasi lazim. Bu islemler hizli analiz ve karar sureci gerektiriyor. Bu sisteme birde ates destek unsurlarini ekleyince ortaya, ABD'nin kill-chain dedigi sistem cikar. Bu sistemi TSK'da kurdugumuzda iste bu Kasirga-G, Firtina, T129, F-16 vs hepsine gorev dusecektir. Kimi hedef KAsirga-G ile kimi hedef T129, kimizi F-16 ile vurulmayi gerektirecektir. Bu sistemi kurtuktan, basinda vatansever subaylar ve komutanlar olduktan sonra, Kandil'de 400 dag faresi cikip gostere gostere istima yapamaz. Gerci bana kalsa Kandil'e kadar girerim o ayri. Sanki Viyana mubarek. ABD kac bin km uzaktan gelip Tora Bora gibi Kandil benzeri bir cografyada operasyon yapti, Turkiye'nin 80km uzaktaki KAndil bolgesine OKK ve diger secilmis birlikleri ile operasyonlar yapamaz diyen var mi bu forumda?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eyl 2016, 19:46 
Süvariler

Topçular için çok sofistike ve pahalı çözümlerin yanlış olacağını düşünüyorum. Bu tarz çözümler için güdümlü roketler kullanılmalıdır. Topçular için mümkün olduğu kadar birim fiyatı düşük olan 60/70 km menzilde 50 metrenin altında CEP verecek INS/IMU gibi basit ve ucuz çözümlere yönelmeliyiz. Hareketli hedefler için de lazer güdüm öncelikle düşünülmeli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eyl 2016, 21:18 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim
Silahlı İHA mız olmasa bile, hiç olmazsa işaretleyerek uzun menzile anlık atış yapabilmek, bize önemli bir kabiliyet kazandırabilirdi.
:
Sayın yazar.
Tam olarak hayal ettiğim sistem budur. Ama ben daha önce başka yerde görmemiştim. Kendi düşüncemdir. Paralel düşünmüşüz yani.

Özellikle KGK ile manevra yeteneği kazandırılsa çok iş yapar gibi. Tabi bunun yanında kuzey ırakta devamlı bir İHA gözlem desteği gerekli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eyl 2016, 22:19 
Akıncılar

SAL gudum iyidir, ucuzluk ve hareketli hedeflere angajman gibi avantajlari vardir ama uzun menzildeki hedefe isaretleme gerekeceginden o bolgede IHA veya yerde personelinizin isaretleme yapmasi gerekecektir. bölücü terör örgüt gibi asimetrik sorunda oyle sofistike bir cozume gerek yok ayrica. Ozellikle klasik ordularin savasinda personelin ve IHA'nin ulasmasi zor bir hedefe SAL gudum zaten olmaz. Bunun yerine derinligine ve anlik vurulmasi gereken hedeflere at-unut veya at-duzelt-hedefle seklinde bir cozum daha dogru olabilir veya daha klasik INS veya GPS sorunu yoksa INS/GPS olabilir. Kasirga-G'nin mevcut modeli ve sahip oldugu harpbasligi soft skin target denilen aciktaki yumusak hedeflere karsi yeterli olur bence. Sadece INS modunda 100km menzilde 50 metre<CEP vermesi bile basli basina bu silahin degerini bir kac misli artirir. Sadece Ege bolgesinde olasi bir savas ve kriz durumunda adamlarin askeri us ve ekonomik tesislerine dahi Kasirga-G yeterli menzile sahip. ABD getirmis HIMARS'in ISIS'e kullandik diye Turk kamuoyuna ve diger ulkelere reklam yapiyor. TSK'nin bu konularda ketum davranmamasi lazim. Bu operasyonlar ayni zamanda bir reklam aracidir. Sende elindekileri goster, KAsirga-G atisi yap bir iki hedefe, T129 ile CITIR atisi yap bir iki hedefe.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eyl 2016, 22:21 
Üye

Bana küfür etmeyim ama bence ihtiyacımız olan şey bu :(
Kurucaksın bundan bi tane,çok da minimalize etmeden güdüm de takarsın herşeyi yaparsın mühimmatına.
Bunu böyle bikaç tıra yüklenebilecek şekle getirip kurucaksın,hava savunma bataryası gibi yer savunma bataryası.
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eyl 2016, 22:48 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

ABD bile demekki uzun menzilli topçu roketinin asimetrik çatışmada kıymetini idrak etmiş.

Tabi biz Kasırga G den bahsediyoruz ama resmi anlamda lansmanını duymadık. Yada kalsifikasyonu hazır mı ? Üretim sipariş hiç bir bilgi yok.

İlk başta pahalı gibi gözüksede aslında en en ucuz asimetrik savaş fırsatını bu tür güdümlü ağır topçu roketleri sunuyor. Anlık fırsat hedefine bu kadar yüklü bir başlığı başka bir sistem taşıyamaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eyl 2016, 01:17 
Akıncılar

ABD bile demekki uzun menzilli topçu roketinin asimetrik çatışmada kıymetini idrak etmiş.

Tabi biz Kasırga G den bahsediyoruz ama resmi anlamda lansmanını duymadık. Yada kalsifikasyonu hazır mı ? Üretim sipariş hiç bir bilgi yok.

İlk başta pahalı gibi gözüksede aslında en en ucuz asimetrik savaş fırsatını bu tür güdümlü ağır topçu roketleri sunuyor. Anlık fırsat hedefine bu kadar yüklü bir başlığı başka bir sistem taşıyamaz.
TSK'nin resmi youtube adresinde 1 dk'lik goruntu var. Kamaz 8x8 arac uzerinde yalitimli pod kullanan Kasirga test atisi yapilmis, dusuk hizda yayinlamislar ayrica. Fuze podu terk ederken roketin burunda kontrol kanatciklar gorunmuyor. Belki kanatciklar sonradan aciliyordur. Internete bakinca 2015 yili sonu, 2016 yili basinda teslim edilecegine dair bilgiler var ama bilgiler guvenilir degil. Ancak bir tatbikat veya sergide ancak envanterde olup olmadiklarini kesinlestirebilirisiniz veya resmi TSS/roketsan sitesinde haber cikarsa.

Aslinda asimetrik/simetrik harp icin benim begendigim diger bir sistem Israil'in Tamuz adi verilen, simdilerde Spike NLOS denilen fuze sistemi. 25km menzile kadar etkili sistem muharebe sahasindaki bir komutanin belkide en cok isine yarayacak oyuncaklardan birisi olabilir. Anlik hedefleri vurmak dahil bir suru senaryoda kullanilabilir. Ister anti-tank, ister anti-personel amacli kullanimini mumkun. G. Kore bu sistemin kullanmaya basladi bir kac sene once. Cok yeni kullanim goruntuleride yayinlanmis. TSK'ya "acil" lazim olan sistemlerden bir tanesidir bana gore. Hem Kara uzeri, hemde Deniz uzeri konuslu (ozellikle Milgem veya YTKB) kullanilabilir. Ister asimetrik, ister baska bir ulke ile simetrik savasta cogu senaryoda kullanilabilir. Bu sistemin benzerinin bizim firmalarimizin yapabilecegini dusunuyorum. Hatta 20-25km yerine, belki 50-60km menzilli, TAI'nin kucuk TJ-90 motoru ile guclendirilmis 90-100kglik bir fuze, hedef bolge uzerinde dolanabilir, firsat hedefi bekleyebilir, at-unut veya at-gozle-hedefle ozelliklerine sahip olarak gelistirilebilir. Herhalde bana yetki verilse ilk projelendirecegim islerden bir tanesi bu olur. IHA ile gordugunuz hedefi bir kac dk icinde vurmak icin ideal bir sistem.

Spike NLOS:
https://youtu.be/eA10-KaswD4

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eyl 2016, 03:25 
Süvariler

Spike NLOS tarzı dolanan mühimmatlara gerçekten ihtiyacımız var ve bunlar ciddi güç çarpanı. Bunlar tabi topçudan farklı bir şey. Ciddi cerrahi müdahale yapılabilir bunlarla.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eyl 2016, 23:55 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

S&H son sayısında MKE genel müdürü ile yapılan söyleşide genel müdür ilave Fırtına Obüsünün üretileceğini teyit etti. En sağlam kaynak bu şu an için.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eyl 2016, 21:04 
Süvariler

Yerli güç grubu projesi tamamlanmadan yeni üretim bence olası değil.
Elde motor yok. MTU bize motor vermeyecektir.
Önceki motorlar Kore'nin sahip olduğu ihracat izni bağlamında Türkiye'ye transfer edildi.
Mühimmat araçlarına eldeki tank motorları entegre edildi . İmkan olsa bunlara motor alınırdı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eyl 2016, 21:14 
Akıncılar

Yerli güç grubu projesi tamamlanmadan yeni üretim bence olası değil.
Elde motor yok. MTU bize motor vermeyecektir.
Önceki motorlar Kore'nin sahip olduğu ihracat izni bağlamında Türkiye'ye transfer edildi.
Mühimmat araçlarına eldeki tank motorları entegre edildi . İmkan olsa bunlara motor alınırdı.

Üstadım peki bu durumda Altay içinde motor alamayacağımızı mı düşünmeliyiz? Buna motor vermeyen, Altay'a da vermez. İkmal araçlarına yanlış hatırlamıyorsam continental motorlar takılmıştı. Onu sadece ucuz olduğu için tercih edildi diyenler vardı. İşin başka bir yüzü mü var?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eyl 2016, 21:18 
Süvariler

MTU bize neden motor vermeyecek sebep nedir?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eyl 2016, 22:23 
Süvariler

MTU mevcut siyasi ortamda motor satışı için ihracat izni alamaz. Altay tankı için proje aşamasında prototipler için motor tedarik edilirken bir ihtimal ilk parti için onay alınmış olabilir. Bu konuda bilgim maalesef yok. Mühimmat araçlarına motor tedariği için çalışıldı fakat temin edilemedi. Proje eldeki tank motorlarıyla revize edildi.
Siyasi çözüm üretilebilir tabi ki ama yerli güç grubu bir an önce temin edilirse bu tür sıkıntılar kalkar.
Azerbaycanın avansını dahi yatırdığı Fırtına siparişini INS ve motor temini nedeniyle karşılayamadık. INS konusunda Aselsan yol aldı ama Motor komple yok. Maalesef

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2016, 06:00 
Süvariler

Benim bildiğim Azerbaycana motor satılmaması bizimle değil Azerbaycan ve Almanya hükümetleri arasındaki bir problemden kaynaklanıyor. Resmi olarak Almanyanın veya MTU'nun bize karşı motor satmama gibi bir durumu yok. Otokar MTU'dan motor talep etmiş, MTU kusura bakmayın durumlar iyi değil biz size motor satamıyoruz mu demiş? Şirketin üretim hattı doludur, veremiyordur orasını bilemem. Aksi bir durum ambargo anlamına gelirki şu ortamda ne c.başkanının ne de hükümetin bu işi çok hafife alacağını zannetmiyorum. Alman federal meclisinden aksi karar çıkmadıkça ben MTU'nun motorları çatır çatır vereceğini düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2016, 12:31 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Zaten programlı bir üretim . 203 lükler ve eski KMT ler hizmet dışına alınacaklar 1 2 yıl içinde. 203 lükler batıdaki birliklerde hizmet dışına alınıyor zaten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2016, 21:38 
Süvariler

203 lükler envanter dışına çıkarılacaksa dünya kadar mühimmat ne olacak?

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 551 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 17 8 9 10 11 12 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: erco70, erenahmet95, Huysuz Şirin, StrikeEagle ve 21 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: