TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 18 Oca 2018, 15:09

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 551 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 16 7 8 9 1012 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: T-155 Fırtına
MesajGönderilme zamanı: 05 May 2016, 21:28 
Genel Yetkili

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

@sayın amatör bükücü geo bey :

Hiç şehirdışında ve açık arazide bulundunuz mu bilemiyorum ama , açık arazide 20+ km mesafelerde dahi "görerek" atış yapılabilir ki suriye sınirı bu açıdan gayet elverişlidir. Merminin varış süresi de ; mesafeye, topa, mermiye göre değişse de alt açı veya üst açı tercihine göre 0,5 ile 2 dakika arasında değişebilir.

105 mm Tank mermisi ise mermi cinsine göre 1000/1500 metreye nokta , 4/5 km'ye eh işte gider. Her ne kadar 3-10 saniye arasında gitse de, Gider de etkisi ne kadar olur? Öncelikle ihtirakli bir tank mermisi yoktur. Ayrıca bölgesel etkisi de yok denecek kadar azdır.

Bu arada "görerek atış" ve "görmeyerek atış" kelime anlamı dışında ayrıca birer askeri atış terimidirler. Görmeyerek atış denilen usül de bir dünya hesap yapmanız ve en önemlisi de hedefi gözetleyen ileri gözetleyici bir personel veya sisteminiz olması gerekir. Bu hem tespit/vuruş arasındaki zamanı uzatır , hem de sınırın öteainde personel veya sistem (iha, ika, vb) bulundurmanızı gerektirebilir.

KMO'lar sadece birer genel destek silahı değildirler. Zirhlı ve kundağı motorlu olarak direk destek görevi olarak cephenin önünde de görev yapabilirler.

IŞİD Terör Örgütü hedeflerinin hepsi hareketli olmayıp, hareketli de olsa 3-40 km menzilde en hizlı ve etkili vurma yöntemi obüslerdir . Görerek atış tekniğini kullanması için ise önde olması gerekir.

Şimdi sayın amatör bükücü'ye bir sorum daha var. FIRTINA KMO'nün hedef tespiti ve gözetlemesi yaptığı sensörün yüksekliği nedir? Buna mukabil son olayda obüslerin önündeki toprak settin yuksekliği nedir?

--------

Deseniz ki ; yakın emniyet ve gözetleme unsurları ne iş yapar .. eh bir eksiklik olacak ki düşman bunu keşfedip bir şekilde yaralasın. Şüphesiz birileri de bunun keçisi olacak zaten.

Hıçbir kuvvet yoktur ki her AN her YER de güvenlik sağlayabilsin.. Konsept şudur : "istenilen yer ve istenilen zamanda" hazır olmak. Adam keşfetmiş, gelmiş seni mevzide olmadığın bir saatte tehdit beklemediğin yer ve an'da vurmuş.

Kaldı ki , bizim sınır ötesi atışlarımız kendi seçtiğimiz hedefleri her an vurmak için değil ; bize yönelik atışlara karşılık mahiyetindedir. Bunu unutmayınız.

Simdi alinan dersler merkezi bir bülten yayınlar ve ilgili tedbirler alınır. Kurulma sebebi bu zaten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2016, 21:47 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Asansörlü zeminde yapabilirler.1-2 km öteden mermi geleceği ikaz edildiği an asansör çalışır.Obüs 4 metre aşağı iner.Yada obüsün etrafından aniden kalkanlar yükselse ?
15 tane böyle yaratıcı platformu koysak olur mu olurdu.Kaybettiğimiz obüs maliyetine tokiye yaptırırdık.Videoda ateşleme ve vurma 9 sn sürüyor. 3. saniyede hedef tespiti yapan cihaz platformu 5 saniyede devreye soksa bu iş tamam.
Sakallılarında roketi boşa giderdi.

Yada vur vur çukura gir saklan :D Fantaziden fantaziye atladım akşam akşam.Videoyu izledikçe sinirden laptopu vurucam.Bu nasıl tecrübesizliktir.Her gün bu konuya bakıyorum özellikle.

En son Luftwaffe tarafından 05 May 2016, 22:00 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2016, 21:51 
Akıncılar

FIRTINA KMO'nün hedef tespiti ve gözetlemesi yaptığı sensörün yüksekliği nedir? .
Burada takıldığı yer görülebiliyor:

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2016, 21:59 
Genel Yetkili

Ek olarak namlunun sağa sola döndurülebilme yuksekliğini de düşünmek lazım..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2016, 22:04 
Akıncılar

Ben de bir önceki sayfada aynına değindiydim zaten Hocam. Periskop yükseliğine kadar sütre gerisindeydi obüsler. Arkadaşlar bunu bence yanlış okuyorlar. Çevre emniyetini alamamışız, ama alamadık diye obüsü kör körüne mezara gömecek değiliz. Tanklı toplu, sazlı sözlü, şahingözlü SARP'lı, dürbünlü gözümüzü açacağız, gördük mü vuracağız. araya iki de motorize havan attıraydık iyiydi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2016, 22:04 
Uzaklaştırıldı

Dum hocam siz hiç bölgede bulundunuz mu bilmiyorum ama Suriye her ne kadar düz de olsa tozlu ve rüzgarlı bir sınır hattına sahip ve 20 km ötesine "görerek" atış yapabiliyorsanız(ki nasıl bir göz ya da sensörle 20+ km ötesini görmeyi başaracaksınız orası da büyük keramet)size helal olsun derim..

Bahsettiğiniz değerler teorik görüş değerleri olup gerçek arazide pek de mümkün olmayan değerlerdir.

Ki o menzilde insan boyutundaki hedefleri nokta(kalemle çizilen nokta) kadar falan görürsünüz... Ben sineği gözünden vururum diyorsanız da bir şey diyemem..

Basit bir soru ve hala cevap yok. 155 mm'lik mühimmatla görerek ne vuracaksınız?.. 20+ km menzilde hangi atış kontrol sistemi ile isabetli atış yapacaksınız?.. Aselsanın Fırtına için geliştirdiği atış kontrol sistemi 20+ km için görerek atışı destekliyor mu?.. Desteklemiyorsa nasıl bir saçılımla o menzilde hedefi başarıyla görerek vuracaksınız?..

Bu "görerek" 20+ km mesafeden piyade ya da pikap vurma fantazisi bitsin artık.. Yok öyle bir şey mit falan olur ancak böyle bir fantazi...

Bu arada görerek atış nasıl yapılırı işit bize gösterdi..

Öğrenmek güzel şeydir, bir düşmandan bile olsa. P. N. Ovidius

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2016, 22:08 
Akıncılar

Basit bir soru ve hala cevap yok. 155 mm'lik mühimmatla görerek ne vuracaksınız?.. 20+ km menzilde hangi atış kontrol sistemi ile isabetli atış yapacaksınız?.. Aselsanın Fırtına için geliştirdiği atış kontrol sistemi 20+ km için görerek atışı destekliyor mu?.. Desteklemiyorsa nasıl bir saçılımla o menzilde hedefi başarıyla görerek vuracaksınız?..
Hocam bunları soruyor isen bu muhabbete ne diye girdin ki?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2016, 22:17 
Uzaklaştırıldı

Hocam ortada bir hafta içerisinde yaşanmış 2 olay ve vurulan 4 araç var.

"Çevre emniyetini" alamadık demekle işin içinden çıkamayız. Antepteki vaka da çevre emniyeti hiç bir zaman alınamayabilir.. Adamın ateş ettiği yer meskun mahal. Yeri gelir evin odasından cama yakın yerden de atış yapar. Bunları düşünmek gerek obüsleri ön hatta sıralı dizmeden önce. Hadi 5 yıllık Suriye iç savaşından hiç ders almadın daha 1 hafta önce Başika'da yaşanan olaydan damı ders çıkarmadın?..

Benim derdim giden obüsler de değil. Ya içinde askerimiz olsaydı?..

Son 6 ayda 400 şehit çocuğu yetim kaldı... Her cenaze töreninde içimiz parçalanıyor o tabutun başında durup "babam nerede" diyen çocukları gördüğümüzde...

Artık şu işi ciddiye alalım. Bugün her ne kadar resmen ilan edilmese de savaştayız. İşit açıkça söyledi Antep ve Kilis hedef diye.. Artık hataya yer yok...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2016, 22:19 
Genel Yetkili

Obüs mermisinin vurması, öyle g-3 ile 3 cm'ye 3 vuruş gibi birşey değildir. Sineği gözünden vurmanız gerekmez. Mühimmat cinsine göre tek mermi 50 ila 100 metre çapında bir dairede ölümcül etki yapar. Üstelik tanzime müteakip, grup atışı yaparlar ki, fırtına 3 mermi ile hedefte zaman yapabilir. 2 fırtına demek eş zamanlı olarak hedefte 6 mermi demektir. Bu da istenirse 300 metre caplı bir ölüm bölgesi manasına gelebilir. Top bir nokta atış silahı değildir.

-----------

20 km'den nasıl hedef alinır ? Neşeli bir etkinlik önereyim. Deniz kıyısı bir yerdeyseniz, kabotaj bayramında filan bir denizaltıya gezi maksatlı binebilirseniz periskop'tan bakmanızı tavsiye ederim. insanın nesafe anlayışı degisıyor :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2016, 22:22 
Uzaklaştırıldı

Değerli cevapları için Dum ve Hds'ye teşekkürler. Sürçü lisan etiysek affola...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2016, 22:32 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Rampalı çukurlar. KMT atış haricinde çukurda bekler. Atış halinde rampadan tırmanır atışını yapar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2016, 23:48 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Şu Akkoru bir yetiştireydik. Fuarda anlatıldığı gibi bir şey olursa anti tank füzeleri tehdit olmaktan çıkar. Ve bu gidişle Akkoru sahada çok deneyeceğiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2016, 01:27 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Asansörlü zeminde yapabilirler.1-2 km öteden mermi geleceği ikaz edildiği an asansör çalışır.Obüs 4 metre aşağı iner.Yada obüsün etrafından aniden kalkanlar yükselse ?
15 tane böyle yaratıcı platformu koysak olur mu olurdu.Kaybettiğimiz obüs maliyetine tokiye yaptırırdık.Videoda ateşleme ve vurma 9 sn sürüyor. 3. saniyede hedef tespiti yapan cihaz platformu 5 saniyede devreye soksa bu iş tamam.
Sakallılarında roketi boşa giderdi.

Yada vur vur çukura gir saklan :D Fantaziden fantaziye atladım akşam akşam.Videoyu izledikçe sinirden laptopu vurucam.Bu nasıl tecrübesizliktir.Her gün bu konuya bakıyorum özellikle.
Fantezi değil bu,çoğu iş makinası bu olayı hidrolik ayaklarıyla yapıyor zaten.Ama daha kolay bi yolu var,kademeli derece yükselen bir siper eşmek. Aslında bu sorularan 4 soru güzel. Ama tek cevabı var bence. O da şu; sınırınızın kilometrelerce içinde tankınıza tanksavar attırmazsınız,tankınıza tüfek de sıktırmazsınız,tankınıza genelde taş da attırmazsınız,yani tankınıza birşey attırmazsınız.

Mitsubishi tankı geldi aklıma.Doğru hocam var öyle.Oda yükselip iniyodu paletlerden.Yılan gibi araçtı.
Aslında o kadar çok çeşitli önlem türleri var ki.....Akkoru biran önce yetiştirirler umarım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2016, 10:27 
Üye
Kullanıcı avatarı

Sn. Oğuz, bu kadar negatif yaklaşımınızı anlamakta sıkıntı yaşıyorum. Akkorun lansman edilen özellikleri bile ATGM, RPG gibi unsurlara karşı heyecan verici. Aracın etrafına görüşünü sıfırlayacak barikat arkasında neden olsun? Hoş bu durumda Atgm, rpg ne yapabilir orası da ayrı. Arena sistemini inceleyiniz, Trophy sistemini inceleyiniz. Aselsanın sitesinden akkorun verilerine bakınız. Biz bu sistem ile nelere karşı aktif savunma yapabiliyoruz? Rus Bu işin algısını dopler ile yapıyor, İsrailli başka şekilde tespit yapıyor. Herkes bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ama siz neden hala kısır döngü eleştirisi yapıyorsunuz? Bu alet sonuçta belli hıza kadar olan tehditleri algılayacak ve imhasına çalışacak. Mühimmat üzerine sensör konuşlandıran adam acaba tank, veya top vs. mermilerine karşı savunma yapabilir mi diye aklıma gelen sorya cevap bulmaya çalışırken karşıma çıkan manzara malesef bu.
Bu arada dediğiniz gibi Beşika' da atılan kornet durdurulamadı değil, durduruldu. Tankımız, vuruş sonrasında hala zırh ve sistemler olarak sağlam ve muharip. Beklentiniz daha ne olacaktı merak ettim gerçekten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2016, 11:37 
Süvariler

Zaten tank ile pikap felan vuracaksan efenim sınır ötesine girmişsin demektir. Mevcut silahlı ihamiz var mi derinliklere girecek veya güdümlü roket sistemimiz ee som atamayacağımıza göre geriye tek seçenek kalıyor obüs tek mantıklı araç yani bu. Sanki çnra lar salınımı az ve anında düşüyor attığınız yerlere.
He girersek içeri zaten obüsler çnra lar baraj atışına başlar hep bir ağızdan ard arda keskin bir sekilde sonra bizim zirhlilar obüslerin kademe kademe mahvettiği yerleri ele geçirir artıkları temizler felan. Ama şu pozisyonda napalım yapacak daha iyi bir seçeneğimiz yok uçak sokmaktanda imtina ediyoruz.
Obüs bencede candır ama korumasını yaşatmasını bilene. Yanlız kurallara tam anlamı ile riayet etme konusunda bazı çekinclerim olsa da Fırtına mevzusun da kabullenmemiz ve dersler çıkarmamız gerekiyor çıkarılır mi bilmem...
Rusya ile hemen tersleşmese idik pat diye bu kadar sınırın ötesi icin pasif kalırmıydık bilemiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2016, 14:12 
Üye
Kullanıcı avatarı

Aslında HDS'nin resmi ilham verici.

Rampalı çukurlar. KMT atış haricinde çukurda bekler. Atış halinde rampadan tırmanır atışını yapar.
Bu kadar işte.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2016, 14:52 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Konuyu anlamayıp sapıtanlar olmuş. Akkorun çalışma prensibi o mevzidede iş görür.
Ayrıca bildiğim kadarıyla akkor daha hiç araç üzerinde aktif kullanımda değil. İlk altayda olacak.
Vurulan m60 üzerinde bu tarz füzeleri görebilecek bir cihaz yoktu. Ve üzerindeki reaktif zırh işini yaparak m60 ı kurtardı. Bu savunma şekline pasif savunma denir.

Akkorun radarı sayesinde yalnızca mühimmat tespit edilip yok edilmez atılan noktayıda tespit ederek silahın namlusunu otomatik çevirerek atan mevziye karşı atış yapılmasına olanak verir.

Bilmeden yorum yapmayın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2016, 15:11 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Konuyu anlamayıp sapıtanlar olmuş. Akkorun çalışma prensibi o mevzidede iş görür.
Ayrıca bildiğim kadarıyla akkor daha hiç araç üzerinde aktif kullanımda değil. İlk altayda olacak.
Vurulan m60 üzerinde bu tarz füzeleri görebilecek bir cihaz yoktu. Ve üzerindeki reaktif zırh işini yaparak m60 ı kurtardı. Bu savunma şekline pasif savunma denir.

Akkorun radarı sayesinde yalnızca mühimmat tespit edilip yok edilmez atılan noktayıda tespit ederek silahın namlusunu otomatik çevirerek atan mevziye karşı atış yapılmasına olanak verir.

Bilmeden yorum yapmayın.
Tamamen katılmakla beraber. Ek bilgi olarak Rusya’nin Arena ve Israil’in Trophy’si zaman ayarlı tapa, Akkor ise RF yaklaşımlı tapa kullanıyor eğer anlatıldığı gibiyse rakiplerinden bir adım önde.Değişken hızlı tehditlere karşı da daha etkin olacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2016, 19:23 
Üye

Bir adım önde bir adım önde ama 2089'da envantere girerse 1000 adım geri de kalır. Biraz hız lütfen.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 May 2016, 09:36 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bir adım önde bir adım önde ama 2089'da envantere girerse 1000 adım geri de kalır. Biraz hız lütfen.
Ben seni 2089'a kadar forumdan çıkarıyorum. Yahu bu kaçıncı gazla yapılmış yorum. Üslup var üslup var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Tem 2016, 03:12 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

TSK 2016 yılı sonuna kadar elindeki 203mm top sistemlerini lağv edecek yani hizmet dışı kalacaklarmış.

Resim

M110 203mm KMT

Resim

M115 203mm çekili top.

En son Sanchez tarafından 02 Tem 2016, 03:25 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Tem 2016, 03:27 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

-
Çekili 203'ler hep hoşuma gitmişti. Adeta bir canavar. Eski olmalarına rağmen 203'lerin ateşgücü nedeniyle sevildiğini hatırlıyorum. Umuyorum bir eksiklik olmaz gelecekte.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Tem 2016, 03:48 
Süvariler

203 luklerın yerine de fırtına uretırmıyız yoksa çnra üretmek mi daha akılcı veyahut zaruret diyeyım olur bizim için...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Tem 2016, 11:08 
Üye
Kullanıcı avatarı

203 luklerın yerine de fırtına uretırmıyız yoksa çnra üretmek mi daha akılcı veyahut zaruret diyeyım olur bizim için...
203' lük muadili sistem (maliyet+teesir yarıçapı) envanterde yok. Eski ama etkinliği hala muazzam. T 155' lik fırtına, celp değeri ile daha etkindir, ama bu da tartışmaya açıktır. ÇNRA ile oldukça seri bir şekilde çelp değeri biraz önemini yitirerek ki güdümsüz olanlar için baskı ve tahrip hususunda güzel işler yapar. Ama düşünün ki m 117' niz var ve 70 km uzaklığa 300 metreli alanda ölümcül etki ile ard arda atışlar yapıyorsunuz. İşte güzel olan bu bence.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Tem 2016, 00:02 
Süvariler

203 mm ilk çekili öbür yapsak etkili menzil içinde düşmana 155 liklerden daha fazla zarar verebiliriz ama benim anladığım kuvvet tek standart fırtına-panter ikilisine devam edecek gibi duruyor zaten güdümlü mermili topçu roket çalışmamız varken 203 lukler artık müzeye gider.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Tem 2016, 02:42 
Süvariler

Güdümlü roket çalışmalarından dolayı bence de bu şekilde bir karar alındı. Çekilileri de kamyona bindirebilseydik çok daha güzel olacaktı da. Low-mobility yerine high-mobility.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Tem 2016, 10:43 
Genel Yetkili

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Tem 2016, 10:47 
Genel Yetkili

@OA ,Çekili panter projesi bitti zaten. Şu an panter-2 diyebileceğimiz kamyon sırtında modeli üzerinde çalışılıyor. Yakında görürüz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Tem 2016, 13:27 
Süvariler

@OA ,Çekili panter projesi bitti zaten. Şu an panter-2 diyebileceğimiz kamyon sırtında modeli üzerinde çalışılıyor. Yakında görürüz.
İlk defa duyuyoruz ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Tem 2016, 14:09 
Süvariler

Alıntı:
İlk defa duyuyoruz ?
Çoktandır var bu haber hocam .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Tem 2016, 17:41 
Süvariler

203 lüklerden sadece çekili olanlar envanter dışına çıkartılacaktır.+-300 fırtına 40 panter yeterli değil.
Panter MKE elinde ölü doğan bir projeydi. Aselsan katkısıyla daha yetenekli olarak karşımıza çıkabilir.
Fırtına obüsünü motor mevzusu nedeniyle daha fazla üretebileceğimizi sanmıyorum. Yeni Panter sistemi gelinceye kadar M110 lara devam..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Tem 2016, 18:13 
Uzaklaştırıldı

Kamyon üstü obüs Archer tarzı bir sistemin zamanı geldi artık...
Panther fiyaskosu sonrası küllerinden doğmanın vakti geldi...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Tem 2016, 22:57 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:
İlk defa duyuyoruz ?
Çoktandır var bu haber hocam .
Namlusu mekanizması MKE'den, taşıyıcısı muhtemelen BMC'den olacak araç azıcık zaman alır. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Tem 2016, 00:11 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bugun tv de gordum. Sınırda dık bir yamacın arkasına dizmişler t155 leri. Sınırdan gorulmeleri mümkün değil. En azından ilerleme var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Tem 2016, 00:20 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İsveç'in 155mm Archer'i ve 105mm'likler içinde Korelilerin Samsung Techwin EVO-105 'i en beğendiğim çözümlerden.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Tem 2016, 00:21 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İlla ki çekili bir obüs ailemiz olacaksa, becerebilirsek M777 gibi hafif mobilitesi yüksek bir sistem olmalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ağu 2016, 14:19 
Üye

ırtına Obüslerinin Seri Üretimi Tekrardan Başladı.

Türk Ordusunun en etkin vurucu güçlerinden T-155 Fırtına Kundağı Motorlu Obüslerin üretimleri yeniden başlıyor.

Alınan son bilgiler neticesinde, toplamda 150+ adet yeni nesil T-155 Fırtına Obüsünün üretilmesi planlanıyor.Program kapsamında ayrıca mevcut ve yeni üretilecek T-155 Fırtına Obüslerinin hidrolik tahrik sistemi yerine elektrikli taret tahrik sistemi getirilecek olup aynı zamanda obüslerin kulesine Aselsan şirketinin geliştirmiş olduğu ''SARP'' insansız silah kulesi (RCWS-UKSS) eklenecek.

Program kapsamında T-155 Fırtına Obüslerinin kulesine 12.7 mm (50.Cal) ağır makineli tüfek ve uçaksavar silahı entegre edilmesi planlanırken özellikle terörist grupların sınır hatlarında yaklaşmaları durumunda T-155 Fırtına Obüsleri, ''SARP'' sayesinde teröristleri rahatça tespit edip avlayabilecektir.

Bunların haricinde Aselsan şirketi T-155 Fırtına Obüsleri için yeni nesil atış kontrol sistemi entegre edecek olup, obüsün şasisi üzerinde iyileştirmeler yapılacaktır.

Bir kaç yerde böyle haber gördüm doğruluğu nedir acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2016, 17:22 
Süvariler

Haber doğru. 150 gibi bir sayı düşünülüyor. Toplamda 450-500 gibi bir modern obüs envanterina sahip olacağız. Modern mühimmat gibi projeler de ilerlerse ciddi bir güç çarpanı. IHAlarımızın yaptığı lazer işaretlemesine lazer güdümlü obüs mühimmatı ile ateş açıldığını düşünün. Elektirikli taret tahrik sistemi ve yeni AKS ile atışlarda daha iyi yüzdelere ulaşılacağını düşünüyorum. SARP bu gidişle tüm zırhlı birliklerin standart silahı olacak gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2016, 17:27 
Akıncılar

Birde Excalibur benzeri bir gudumlu muhimmat gelistirip entegre edebilirlerse ciddi bir guc carpani olurlar. Turkiye'nin Suriye politikasinda kaldirac olarak kullaniliyorlar. 40km ve belki ilerde 50-60km menzile nokta atis kabiliyeti kazandirsalar super olacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2016, 19:57 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Türk Ordusunun en etkin vurucu güçlerinden T-155 Fırtına Kundağı Motorlu Obüslerin üretimleri yeniden başlıyor.

Alınan son bilgiler neticesinde, toplamda 150+ adet yeni nesil T-155 Fırtına Obüsünün üretilmesi planlanıyor.Program kapsamında ayrıca mevcut ve yeni üretilecek T-155 Fırtına Obüslerinin hidrolik tahrik sistemi yerine elektrikli taret tahrik sistemi getirilecek olup aynı zamanda obüslerin kulesine Aselsan şirketinin geliştirmiş olduğu ''SARP'' insansız silah kulesi (RCWS-UKSS) eklenecek.

Program kapsamında T-155 Fırtına Obüslerinin kulesine 12.7 mm (50.Cal) ağır makineli tüfek ve uçaksavar silahı entegre edilmesi planlanırken özellikle terörist grupların sınır hatlarında yaklaşmaları durumunda T-155 Fırtına Obüsleri, ''SARP'' sayesinde teröristleri rahatça tespit edip avlayabilecektir.

Bunların haricinde Aselsan şirketi T-155 Fırtına Obüsleri için yeni nesil atış kontrol sistemi entegre edecek olup, obüsün şasisi üzerinde iyileştirmeler yapılacaktır.

Öylesine sevindim ki. Doğruysa son zamanlardaki en güzel haberlerden. Daha önceki yazılarımda üretimin tekrardan başlaması gerektiğini yazmıştım.

Böylece M52 M44 denen ucubelerden TSK kurtulacak tek tip modern AKS li KMT hedefinde isabetli bir yol kat edilmiş olacaktır.

En son AVCI tarafından 30 Ağu 2016, 20:47 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Noktalama işaretlerinden önce boşluk BIRAKILMAZ.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2016, 21:33 
Üye

Alıntı:
Alıntı:

Öylesine sevindim ki. Doğruysa son zamanlardaki en güzel haberlerden. Daha önceki yazılarımda üretimin tekrardan başlaması gerektiğini yazmıştım.

Böylece M52 M44 denen ucubelerden TSK kurtulacak tek tip modern AKS li KMT hedefinde isabetli bir yol kat edilmiş olacaktır.

Menzilininde 70km olacağından bahsedilmiş. Eğer doğruysa çok iyi haber..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2016, 21:57 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

SAVAŞ BARIŞTIR
ÖZGÜRLÜK KÖLELİKTİR
BİLGİSİZLİK KUVVETTİR

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2016, 21:59 
Süvariler

70 km menzil için topun kalibresimi arttıralacak yoksa başka bir çeşit muhimmat mı geliştirilecek acaba?Çünki bu mesafe acayip uzun 40 km den 70 km çıkmak baya iddialı oluyor.Doğruysa fırtınalar bizim için baya bir güç çarpanı olacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2016, 22:09 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Topun kalibresi ile ilgili olmayacaktır. Günümüzde örnek olarak; Oto Melara Vulcano 155mm GLR güdümlü mühimmat 80km menzile kadar kullanılanılabiliyor. Kısacası acilen bu tür güdümlü obüs mühimmatın temini, uzun vadede ise yerli olarak geliştirilmesi gerekiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2016, 22:37 
Uzaklaştırıldı

Güdümlü mühimmat işinden ses çıkmadı sanırım.
Ya da kuvvet pek gerekli görmüyor önem derecesinde gerilere bırakmış bu işi.
T-155 uzun senelerdir envanterde ancak bu aletin tam verimli olması güdümlü mühimmatla mümkün.
Hani kadayıfı yaptık ta bi türlü kaymağı beceremiyoruz, kaymak olmadan da kadayıf tam lezzetli değil.

Ne zaman T155 konusu olsa seneler önce predatör den çekilen kuzey ırak ta btö kamplarındaki içtima
görüntüleri geliyor. Hedeflenen koordinatlara bizim taraftan obüs atışı yapılıyor ama içtima alanı yerine
çevredeki yükseltilere geliyor. Çoğu it kaçıyor bazıları telef oluyor. Güdümlü mühimmat olsa o içtimadan
Tulum çıkarır büyük temizlik yapardık.

Excalibur için CEP değeri maksimum 10 mt. deniyor ki müthiş bir değer. 50 km ye attığın top mermisi
hedeflenen yerin 10 mt çevresine düşüyor olması büyük bir güç çarpanı olur. F-16 kaldırmaya gerek
yakın hedeflere bu durumda, İHA görüntü aldı işaretledi koordinatı. Ver fırtınaya çak mermiyi kafasına
bitti iş...!!!

Ayrıca Çin de excalibur muadili bir sistem yapmıştı geliştirmesi yapılıyordu ws-35 ti sanırım. Bütün füze
teknolojisini aldığımız Çin'den bunu da alsaydık iyi olmazmıydı ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2016, 23:14 
Süvariler

Yapmak istedikten sonra her şekilde yapılır hocam.
2 batarya topçu roketini hedefe salladın mı işlem tamam.
Topçu roketlerinin CEP değerlerini daha da düşürme imkanı olsa mesela ne güzel olur...

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2016, 12:04 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim

Sarpın kontrol ünitesini nereye koyacaklar merak ettim. Acaba aracı genişletecekler mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2016, 12:09 
Akıncılar

Kabinde yer var. Doldurucunun da oturduğu arkada epey hacim var.
Zaten komutan konsolundan da kontrol edilebilecek. Yeni Fırtına'nın elektronikleri ve konsolları da biraz daha farklı olacak sanırım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2016, 12:21 
Süvariler

Güdümlü mühimmat işinden ses çıkmadı sanırım.
Ya da kuvvet pek gerekli görmüyor önem derecesinde gerilere bırakmış bu işi.
T-155 uzun senelerdir envanterde ancak bu aletin tam verimli olması güdümlü mühimmatla mümkün.
Hani kadayıfı yaptık ta bi türlü kaymağı beceremiyoruz, kaymak olmadan da kadayıf tam lezzetli değil.

Ne zaman T155 konusu olsa seneler önce predatör den çekilen kuzey ırak ta btö kamplarındaki içtima
görüntüleri geliyor. Hedeflenen koordinatlara bizim taraftan obüs atışı yapılıyor ama içtima alanı yerine
çevredeki yükseltilere geliyor. Çoğu it kaçıyor bazıları telef oluyor. Güdümlü mühimmat olsa o içtimadan
Tulum çıkarır büyük temizlik yapardık.

Excalibur için CEP değeri maksimum 10 mt. deniyor ki müthiş bir değer. 50 km ye attığın top mermisi
hedeflenen yerin 10 mt çevresine düşüyor olması büyük bir güç çarpanı olur. F-16 kaldırmaya gerek
yakın hedeflere bu durumda, İHA görüntü aldı işaretledi koordinatı. Ver fırtınaya çak mermiyi kafasına
bitti iş...!!!

Ayrıca Çin de excalibur muadili bir sistem yapmıştı geliştirmesi yapılıyordu ws-35 ti sanırım. Bütün füze
teknolojisini aldığımız Çin'den bunu da alsaydık iyi olmazmıydı ?
Hocam o atışı yapanlar 203 lüklerdi yanlış hatırlamıyorsam. Fakat geçen gün bir haber vardı K.Irak'a yapılan obüs atışlarında 500 m-1 km arası sapmalar tespit edilmiş. Fakat bunun obüs mermisi sapmalarından değil ihlardan gelen koordinatlar ile alakalı olduğu bildiriliyordu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2016, 12:56 
Süvariler

Zaten komutan konsolundan da kontrol edilebilecek. Yeni Fırtına'nın elektronikleri ve konsolları da biraz daha farklı olacak sanırım.
Geçen de bir belgesel Kore tankını gösterdiler. Biraz şüphelerim oldu belgesel hakkında, sanki para ile bir şeyler abartılmış gibi ama yine de söyleyeyim.

Tank ta 3 kişi var. Bizimki gibi doldurucu yok (1 kişilik yer boşta). Dakikada 6-10 arası atış yapabiliyor (bana çok seri geldi). Aktif koruma sistemleri var (bizden öndeler).

Bizim tanklarda neden otomatik doldurucu yok? Bozulma ihtimalini mi düşünülüyor? Yoksa pahalı bir sistem mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2016, 13:24 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Geçen de bir belgesel Kore tankını gösterdiler. Biraz şüphelerim oldu belgesel hakkında, sanki para ile bir şeyler abartılmış gibi ama yine de söyleyeyim.

Tank ta 3 kişi var. Bizimki gibi doldurucu yok (1 kişilik yer boşta). Dakikada 6-10 arası atış yapabiliyor (bana çok seri geldi). Aktif koruma sistemleri var (bizden öndeler).

Bizim tanklarda neden otomatik doldurucu yok? Bozulma ihtimalini mi düşünülüyor? Yoksa pahalı bir sistem mi?
Hocam o 1 kişilik boş yerde otomatik doldurucu var. Ayrıca kore tankı bizimkine göre birazcık daha küçük. Aktif koruma sistemleri de hala geliştirilme aşamsında diye biliyorum. Henüz standart olarak her tankta bulunmuyor.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 551 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 16 7 8 9 1012 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: baris75, Heise IT-Markt [Crawler], OKÇULAR, Search and Rescue ve 17 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: