TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 24 Haz 2017, 15:17

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 75 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: FNSS KAPLAN-30
MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017, 18:07 
Akıncılar

FNSS KAPLAN-30 Aracı ilk kez IDEF-17 fuarında PARS-III Aracı ve Modern Orta Sınıf Tank ile beraber sergilenecek

Resim
Resim
Resim

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: FNSS KAPLAN-30
MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017, 18:40 
Akıncılar

FNSS son yillarda urunleri bayagi gelistirdi. Bunlarin bazilarinin henuz TSK'ya satmadan, ihracat uzerinde gelistirmesi ayrica onemli bence. Ilk fotoda onde duran arac Tulpar'in rakibi olabilir TSK'nin zirhli muharebe araci projesi eger baslarsa....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017, 18:45 
Akıncılar

Evet OTOKAR TULPAR'ın rakibi KAPLAN-30 ZMA. 30t ağırlığında diğer KAPLAN ailesi amfibik değil. Üzerindeki de 30mm Bushmaster toplu TEBER-30 tareti var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017, 21:53 
Uzaklaştırıldı

Hala 25-30mm ye eş eksenli antitank füzesi podlu versiyon yok. Yeminle tsk yı yolmaya çalışıyorla senelerdir. Akıllarına gelmemesi imkansız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017, 23:00 
Yeni Üye

Alıntı:
Hala 25-30mm ye eş eksenli antitank füzesi podlu versiyon yok. Yeminle tsk yı yolmaya çalışıyorla senelerdir. Akıllarına gelmemesi imkansız.
+1
Kesinlikle katılıyorum. Sebep ne olabilir diye düşünüyorum ama benim aklıma mantıklı bir cevap gelmiyor. Üstatlarımızdan bu konu hakkında bilgisi olan bizi aydınlatabilir mi? Sebebi ne ola ki?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017, 23:08 
Uzaklaştırıldı

+1
Kesinlikle katılıyorum. Sebep ne olabilir diye düşünüyorum ama benim aklıma mantıklı bir cevap gelmiyor. Üstatlarımızdan bu konu hakkında bilgisi olan bizi aydınlatabilir mi? Sebebi ne ola ki?
Eğer tsk elindeki tow ve omtasları ufak bir modernizasyonla acv ve ilerde zma larından atabilecek olsa 260 tane araç almasına gerek kalır mı ? Hayır. Sta projesini kim aldı ? Fnss. Bu kadar basit.

Otokar'ın bunu kullanması lazım kaplan-30 vs tulparda bu kule konfigürasyonunu öne geçmek için kullanmalı çünkü zaten sta'yı kaçırdı.

Böylece oldukça ekoomik şekilde anti tank kuvvetlerinizin etkinliğini arttırıyor ve zmalarınıza tanklara karşı (modern savaş ortamında bu iki aracın her ortamda karşılaşma ihtimali var ) bir silah vermiş olcağız

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017, 23:08 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017, 23:13 
Uzaklaştırıldı

Belki TSK istemiyor?
Neden istemesin ? Hem rus hem abd tarafında senelerdir kullanılan bir konsept.

Hayır onuda geçtim bunlar dünyaya araç satan şirketler mutlaka olması lazım tsk'ya olmaz başkasına olur. Ama kasti bir taktik var o konuda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017, 23:16 
Akıncılar

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017, 23:19 
Yeni Üye

Alıntı:
Belki TSK istemiyor?
Bence tamamı olmasa bile 4/2 oranında bu konseptte olması çok daha verimli olurdu. Amerika Irak savaşında Bradleyler ile T72 ler karşı karşıya geldikleri oldu ve TOW ile 72lerin işini bitiren Bradleyler görüldü.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017, 23:24 
Uzaklaştırıldı

Mesela,

Resim
Bu gerçek bir pod sitemi değil konsept olabilir.

Amma eğer umtas-l 8 km menziliyle kullanılabilirse büyük silah olur. Hiçbir tank 8 km ye isabetli atış yapamaz ilerde atsada tutturamaz. Vurulmadan vurmak demek bu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017, 23:28 
Akıncılar

Bence tamamı olmasa bile 4/2 oranında bu konseptte olması çok daha verimli olurdu. Amerika Irak savaşında Bradleyler ile T72 ler karşı karşıya geldikleri oldu ve TOW ile 72lerin işini bitiren Bradleyler görüldü.
O kadar uzağa gitmeyin. Fırat kalkanı sırasında ACV'lere yapılan SVBIED saldırıları ortada. 25mm toplar araçta pek çok penetrasyon yapmasına rağmen araç etkisiz hale gelmedi. Bu araçlarda TOW veya benzeri bir sistem olsa idi durum çok farklı olabilirdi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017, 23:30 
Akıncılar

Amma eğer umtas-l 8 km menziliyle kullanılabilirse büyük silah olur. Hiçbir tank 8 km ye isabetli atış yapamaz ilerde atsada tutturamaz. Vurulmadan vurmak demek bu.
UMTAS ile değil OMTAS ile düşünün.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017, 23:32 
Yeni Üye

[/quote]

Bence umtas san çok omtas olur diye tahmin ediyorum. 8 km den tespit edecek, angaje olacak, işaretleyecek, vuracak vs. zor iş. üstelik umtas için 500 metre asgari menzil deniliyor. bence omtas olucak gibi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017, 23:37 
Uzaklaştırıldı

UMTAS ile değil OMTAS ile düşünün.
Omtas bu tip araçlarda kullanılan füzelerle aynı sınıf olabilir. Ama umtas-l kullanabilme imkanı varsa oda kullanılabilir. Buda bir ilk olur. Yine ciritte .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017, 23:41 
Genel Yetkili

Bin defa yazdım bin defa daha yazarım, yılmam.

Onun bunun konsepti bizi ilgilendirmez.

Biz manevra birliğinden bağımsız da hareket edebilen, kendisi de ayrıca manevra birliği olarak kullanılabilen tanksavar birlikleri istiyoruz. Tanksavar silahlarını sadece tanksavar silahı olarak görmüyoruz. Kim neresine takarsa taksın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017, 23:51 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu FNSS sınıfı araçların alayı M-113 yada GZPT ler gibi alüminyum şase midir ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2017, 00:24 
Üye

MOST için 120mm opsiyonu da düşünülüyor mudur/düşünülmeli midir acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2017, 01:12 
Akıncılar

Tümleşik bradley tıpı top/ATGM kombını cok hosuma gıden ve baska bır konuda da bahsettıgım KEsıf tankının sılah sıstemı olabılır aslında.....YA DA en usttekı gıbı toplu ve ATGM lı bır sıstem...Ha bı de aklıma geldı Zırhlı Cırıt Atıcı arac sozlesmesı ımzalanmıs galıba nedır o var mı bılen duyan goren .....bıraz onu da konussak....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2017, 10:33 
Süvariler

Alıntı:

Biz manevra birliğinden bağımsız da hareket edebilen, kendisi de ayrıca manevra birliği olarak kullanılabilen tanksavar birlikleri istiyoruz. Tanksavar silahlarını sadece tanksavar silahı olarak görmüyoruz. Kim neresine takarsa taksın.
Bu tarz dedicated birliklerin yine olsun olmasın değil. Ama ZMAlarına da tanksavar koy. Yeri geldiğinde atsın, şimdi elimizde tanksavar olsaydı ne iyi olurdu demesin. Günümüzün savaşlarında önüne gelen peynir ekmek gibi tanksavar atıyor. Bu sürecin artarak devam etmesini de bekleyebiliriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2017, 11:34 
Uzaklaştırıldı

Yahu ne alaka . Konsepti ilgilendirmez nedir ? Ordumuz zaten 1829 dan beridir batı konsepti kullanıyor. Onu geçelim bizim burada bahsettiğimiz bütün tanksavar silahlarını zmalara doldurmak değil.

Sadece orta menzillileri ki bu füze sistemlerinin lançerleri, optikleri, çatal ayakları ve yedek füzeleri, güç ünitesi bir piyade mangasının taşıması için gerçekten çok hantal ve farazi.

Tanksavar birlikleri pek hala kmtas ve mızrak-tekhatları kullanabilir.

Yani mantıksal açıdan bakıldığında da bir zma düşman zırhlısıyla çok daha önceden karşılaşacağından o sistemlerin zmalarda olması daha mantıklı .

Yav herşeyi geçtim. Bir zma'mız içinde bir manga askerle atıyorum köyün birine bir tankla karşılaştı. Ne yapacak. Kaçması zor. Angaje olsa zarar vermesi zor. Tek seçeneği atgm.

Bir 73 easting muharebesini araştırın okuyun belgeselini izleyin. Gerçek yaşanmış muharebelerden ders çıkarmamız lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2017, 11:44 
Üye

Aracın içine cephanelikten alınıp bir tane javalin yada milan kutusu koyulunca araç tanksavar füzeli oluyor. Almanya milan ı zırhlı araçlardan bu pratiklikte kullanıyor. Gayet etkili bir yöntem ve hemen hemen hiç bir yatırım yapmadan cobra yı bile tanksavar füzeli yapar. Belki araca basit bir adaptör parça takıp buna daha hazır hale de getirilebilir ama bu bile illa şart değil araziden nasıl atılıyor ise öyle bile atılabilir . Hatta araçtan çıkıp arazide bile tanksavarı ateşleyebilirler o kadar çaresiz demek değil üstünde şahane bir tanksavar atıcısı görünmüyor diye.

Bu araç mesela tanksavar füzesiz denilebilirmi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2017, 11:59 
Genel Yetkili

Sevgili arkadaşlar, tandem başlıklı ve hedef listesi %90 oranında ana muharebe tankı olan füzelerden bahsediyoruz.

Menzilleri de 3 ila 5 km arasında değişiyor.

Hani dalga geçmek gibi olmasın ama, köyün içinde zma bir tank ile karşılaşırsa bu füzeyi zaten kullanamaz. Minumum menzil denen bir şey var.. bir zahmet "kmtas/javelin/rpg/at4/eryx tipi" gibi küçük birlik tanksavar silahlarını kullansın o sevgili zma mangası.

Neyse ufak bir hesaplayan adam modu ile pencere açayım size ;

* birinci safha : hava kuvvetleri /cas uçakları vasıtası ile ( maverick, umtas falan filan)

* ikinci safha : kara havacılık taaruz taburları ile (umtas, hellfire,tow filan)

* üçüncü safha -a : temastaki tugaya bağlı tanksavar bölükleri ile (omtas, tow,cornet falan filan) ( şu an tartıştığımız bağımsız araçlar)

* üçüncü safha -b : tugaya bağlı tank taburunun ve/veya taburların emrine girmiş tank bölüklerinin 120 mm tanksavar mermileri ile..

* dördüncü safha : taburlara bağlı tanksavar takımları ( milan, olsaydı javelin falan )

* dıdının dıdısı safhası : köyde düşman tankı ile karşılaşan bedevi piyade bölüğü , takımı veya mangası ( bireysel kullanılan kısa menzilli silahlar .. bunlar aslında tanklardan ziyade korugan, mevzi gibi hedeflerin imhası için de kullanılır öncelikle.)

Kaç tankı var la bunların...

Not : @zirhlisüvari'nin tabiri ile zırhlı ve muharebe güçlü keşif birliklerinde (bunlara süvari birliği de denilebilir) ; zma üstüne entegre edilmiş atgm olabilir tabi.. olsaydı iyi de olurdu .. )

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2017, 12:57 
Uzaklaştırıldı

Sevgili arkadaşlar, tandem başlıklı ve hedef listesi %90 oranında ana muharebe tankı olan füzelerden bahsediyoruz.

Menzilleri de 3 ila 5 km arasında değişiyor.

Hani dalga geçmek gibi olmasın ama, köyün içinde zma bir tank ile karşılaşırsa bu füzeyi zaten kullanamaz. Minumum menzil denen bir şey var.. bir zahmet "kmtas/javelin/rpg/at4/eryx tipi" gibi küçük birlik tanksavar silahlarını kullansın o sevgili zma mangası.

Neyse ufak bir hesaplayan adam modu ile pencere açayım size ;

* birinci safha : hava kuvvetleri /cas uçakları vasıtası ile ( maverick, umtas falan filan)

* ikinci safha : kara havacılık taaruz taburları ile (umtas, hellfire,tow filan)

* üçüncü safha -a : temastaki tugaya bağlı tanksavar bölükleri ile (omtas, tow,cornet falan filan) ( şu an tartıştığımız bağımsız araçlar)

* üçüncü safha -b : tugaya bağlı tank taburunun ve/veya taburların emrine girmiş tank bölüklerinin 120 mm tanksavar mermileri ile..

* dördüncü safha : taburlara bağlı tanksavar takımları ( milan, olsaydı javelin falan )

* dıdının dıdısı safhası : köyde düşman tankı ile karşılaşan bedevi piyade bölüğü , takımı veya mangası ( bireysel kullanılan kısa menzilli silahlar .. bunlar aslında tanklardan ziyade korugan, mevzi gibi hedeflerin imhası için de kullanılır öncelikle.)

Kaç tankı var la bunların...

Not : @zirhlisüvari'nin tabiri ile zırhlı ve muharebe güçlü keşif birliklerinde (bunlara süvari birliği de denilebilir) ; zma üstüne entegre edilmiş atgm olabilir tabi.. olsaydı iyi de olurdu .. )
Omtas'ın minimum menzili 200 metre köyde görse tankı vurur. Tamam bir zamanlar tank üstü gtt üzerinden jeep üstü tow akımı vardı bizimde üreim kabiliyeti oladığından bunları kullandık ona göre bir doktrin geliştirdik ama şu an bunun daha faydaları var bu kullanılabilir. Hemde çok fazla bir kuvvet tasarrufunada gider. Her halükarda zmalarda silahçı var zaten . Ama o tow mangası boşa çıkar böylece.

Ha bunlar bir yana bende keşif birlikleri için rcws+2liomtas podlu otokar cobralar isterim. Ama paletli araca bunları takıcağız diye zmaları bundan mahrum bırakıp 180 civarı yeni aracı almayı doğru bulmuyorum. Tamam boşuna kaplan-sta alınacağına o keşif birliğinede atgm podlu tulpar veya kaplan-30 verilsin . Sanki sta plaetlisi dahamı hızlı iki platformda 70 km/s daha yüksek menzilide yok zaten aynı altyapı araçlar.

Ve çok önemli başka bir nokta da şu . Getireceği avantajlara ek, bir omtası zma'ya takmanın maliyeti omtası normal kullanmaktan çok daha ucuz sadece yarı fiyatı falan. (tahmin). Çünkü zma da çatal ayağa gerek yok . Optik üniteye ve güç biriminede gerek yok çünkü zmanın kendi iki adet optik vizörü ve güç sistemi var (komutan ve nişancı ). Bir geriye her iki konsepttede olan ara güdümleme birimi ve lançer maliyeti var. Ha tow veya omtas mangasının ek eğitim ve himaye masraflarına girmiyorum.

Hayır bu kabiliyetin bu sistem yüzünden zmalarımızda olmadığını düşünün. İlerde tan sayımıza orantılı belki 1000 adet zmamız olacak. Bunlara koymayım 180 civarı paletliye hapsetmek bu sistemi
büyük hata.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2017, 13:27 
Genel Yetkili

Ben diyorum omtas araçları tugaya bağlı olacak ve tugaya tanksavar ateş desteği vesair manevra imkanları sağlayacak,

Siz diyorsunuz o araçları almaya ne gerek var omtasları manga araçlarına dağıtalım.

Maşaalah pek bilimsel bir argüman.

Mutluluğun kaynağı ile ilgili bir latince deyiş mutlaka vardır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2017, 13:32 
Uzaklaştırıldı

Ben diyorum omtas araçları tugaya bağlı olacak ve tugaya tanksavar ateş desteği vesair manevra imkanları sağlayacak,

Siz diyorsunuz o araçları almaya ne gerek var omtasları manga araçlarına dağıtalım.

Maşaalah pek bilimsel bir argüman.

Mutluluğun kaynağı ile ilgili bir latince deyiş mutlaka vardır.
Manga tugayın içindeyse ve o tehlikeyi desteksiz hallediyorsa . Ne gerek var. Ve biz demiyoruzki o destek mangası tamamen kalksın. Daha sınırlı ve etkin silahlarla mevcudiyetine devam edebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2017, 15:03 
Süvariler

Alıntı:
Bu çok yanlış bir değerlendirme ve soğuk savaş zihniyetini yansıtıyor. Gerektiğinde motosiklete bile tanksavar atacaksın. Yukarıda yazıldı aslında. Her an her yerde tanksavar hazır olmalı. Efendim taburda tanksavar takımı var. yine olsun. Tanksavar takımı reaksiyon gösterene kadar çatışma içinde olan ZMA bölüğü gerektiğinde çoktan hedefe tanksavar ile angaje olmuş olmalı. Otomatik toplar ile bazen mobil hedefleri durdurmak mümkün olmuyor. Koruganlar bazen otomatik top ile imha edilemiyor. El Babda yaşananlar var tecrübe olarak. Olaylar hızlı gelişiyor o an tanksavar takımıyla bağlantı kurup bize doğru zırhlı svbied geliyor şuna atıverin bir tane demek doğru değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2017, 15:50 
Genel Yetkili

La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2017, 19:05 
Akıncılar

Beyler şimdi bir kere, TSK böyle bir konsept istemiyor.Nereden biliyorum derseniz, üşenmedim OTOKAR ve FNSS'ye sordum geçen fuar. İsteyen yok. Aynen Dum gibi düşünüyorlar yani. Halen soğuk savaş düzenli ordu düz hat muharebesi anlayışında devam. Gördük bu yüzden zaten FIRAT KALKANI opersayonundaki vaziyeti. Sanki tüm sıcak muharebeler, ordu, tümen, tugay, alay ve bağlı birlikleri, nizam, intizam, sol sağ uygun adım marş yapılıyor günümüzde.!

Dolayısıyla, rahatlıkla anlaşılabileceği üzere, bendenizde, TSK'mizin bu her konuya ayrı tedarik, her araca tek silah, her birime atanmış tek görev şeklindeki katı düşüncesine itiraz ediyorum. Bu ordunun, nuh nebiden kalma M-60'lar yerine modern TULPAR tam otomatik 105 ve 120mm kuleye sahip yeni nesil hafif tankada ihtiyacı var, ZMA'larında daha büyük kalibre top ve tanksavar füze kabiliyetinede ihityacı var. UMTAS/OMTAS atanmış birimlerin olsun, ZMA ve TTZA'larımıza depolarımızdaki binlerce ERYX ve TOW'larda yeter. Bu devirde birtank yarısı sayılanZMA'larımızın sadece bir 25mm topa mahkum edilmesi kesinlikle yetersiz bir uygulamadır. Niye illaki hepside tek tip olacak? Aynı takım, bölük içinde Tanksavarlısıda olsun, yüksek kalibre toplusuda, Stingeri olanıda. Aynı kabiliyette bir ZMA bölüğünü ne yapayım ben günümüzün bu asimetrik muharebe ortamında? Üstlerine gelen bomba yüklü zırhlı intihar aracını mevcut 25mm topu ile durduramayan 10 tane ZMA... Neyyymiş, hiza, nizam, intizam, proje tek tip, tek sıra, hepsi bir olacak, namluları aynı hizada olsun aman diyim, biri uzun diğeri kısa olmasn! Proje en ucuzundan olsun, lojistiği zor olmasın, toptan tek tip alalım gitsin, ilave zırh koruma paketi aman diyim maliyeti arttırır, en alt kademeden standart paket yeterde artar bile.!! Gördük ne kadar yettiğini... :evil:

Hala günümüzde artık sıcak muharebelerin genellikle bölgesel ve meskun mahallerde olduğu, özel görev güçleri veya karma görev kuvveti şeklinde icra edilmekte olduğu geröeklerinden uzak bir şekilde, tek tip konseptte ısrar etmenin manası yok. Ana yapını bu şekil oluştur ama bunun yanında çok daha çevik, mobil ve tam teşekküllü her türlü kabiliyete sahip Tugaylarında olsun. Bir yerde operasyona kalkışacaksan eğer, zaten hazırlıklı oluşturmuş olduğun bu tugayları kullan.

Neyse bayağı bir içimi döktüm bu arada, ne dolmuşum ama, affınıza sığınıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2017, 21:48 
Uzaklaştırıldı

Beyler şimdi bir kere, TSK böyle bir konsept istemiyor.Nereden biliyorum derseniz, üşenmedim OTOKAR ve FNSS'ye sordum geçen fuar. İsteyen yok. Aynen Dum gibi düşünüyorlar yani. Halen soğuk savaş düzenli ordu düz hat muharebesi anlayışında devam. Gördük bu yüzden zaten FIRAT KALKANI opersayonundaki vaziyeti. Sanki tüm sıcak muharebeler, ordu, tümen, tugay, alay ve bağlı birlikleri, nizam, intizam, sol sağ uygun adım marş yapılıyor günümüzde.!

Dolayısıyla, rahatlıkla anlaşılabileceği üzere, bendenizde, TSK'mizin bu her konuya ayrı tedarik, her araca tek silah, her birime atanmış tek görev şeklindeki katı düşüncesine itiraz ediyorum. Bu ordunun, nuh nebiden kalma M-60'lar yerine modern TULPAR tam otomatik 105 ve 120mm kuleye sahip yeni nesil hafif tankada ihtiyacı var, ZMA'larında daha büyük kalibre top ve tanksavar füze kabiliyetinede ihityacı var. UMTAS/OMTAS atanmış birimlerin olsun, ZMA ve TTZA'larımıza depolarımızdaki binlerce ERYX ve TOW'larda yeter. Bu devirde birtank yarısı sayılanZMA'larımızın sadece bir 25mm topa mahkum edilmesi kesinlikle yetersiz bir uygulamadır. Niye illaki hepside tek tip olacak? Aynı takım, bölük içinde Tanksavarlısıda olsun, yüksek kalibre toplusuda, Stingeri olanıda. Aynı kabiliyette bir ZMA bölüğünü ne yapayım ben günümüzün bu asimetrik muharebe ortamında? Üstlerine gelen bomba yüklü zırhlı intihar aracını mevcut 25mm topu ile durduramayan 10 tane ZMA... Neyyymiş, hiza, nizam, intizam, proje tek tip, tek sıra, hepsi bir olacak, namluları aynı hizada olsun aman diyim, biri uzun diğeri kısa olmasn! Proje en ucuzundan olsun, lojistiği zor olmasın, toptan tek tip alalım gitsin, ilave zırh koruma paketi aman diyim maliyeti arttırır, en alt kademeden standart paket yeterde artar bile.!! Gördük ne kadar yettiğini... :evil:

Hala günümüzde artık sıcak muharebelerin genellikle bölgesel ve meskun mahallerde olduğu, özel görev güçleri veya karma görev kuvveti şeklinde icra edilmekte olduğu geröeklerinden uzak bir şekilde, tek tip konseptte ısrar etmenin manası yok. Ana yapını bu şekil oluştur ama bunun yanında çok daha çevik, mobil ve tam teşekküllü her türlü kabiliyete sahip Tugaylarında olsun. Bir yerde operasyona kalkışacaksan eğer, zaten hazırlıklı oluşturmuş olduğun bu tugayları kullan.

Haklısınız . Ama şirketlerde de suç var. Sonuçta isterleri olan bir zma projesi yok şu an gelecek ve ihracat için ürün ailesi geliştiriyorlar. O kadar versiyon yapmışlar. Biride eş eksenli atgm podlu bir kule yapmamışlar. O kadar versiyon var bir tanesinde yok. Yani tsk dar görüşlü olsa da sen yaparsın dersinki bakın böyle bir konfigürasyon var yararları zararları budur. Kuvvetinde kafasına yatarsa olur.

Ama yook tsk bunu kabul ederse 180+ aracı kime satacaklar. Otokarda fnss de sta projesi sonuçlanana kadar bunu yapmadı. Ama sta yı artık fnss aldığına göre bu kozu otokar idefte kullanmalı.

Bunu kullanmazlarsa cidden bizim şirketlerin vizyonda da bir sorun ararım.

Yav en kötü stanın piyade taşıma opsiyonunu iptal edip 20mm twin top taksaydık. En azından bmpt gibi bir zsa olurdu. Keza uçaksavar topları yer hedeflerine karşı çok etkili oluyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2017, 22:31 
Akıncılar

Forumun bu "heyelan" haline bayılıyorum. :)

Arkadaşlar, zamanında Tuzla jip üzerine GTT'ler falan da vardı. Adam orta menzilli tanksavar kabiliyetini mobil, zırhlı, her yerde gidebilecek bir şekilde hafif bir araç üzerine alıyor o kadar. Bu aslında Tuzla jip ya da M-113 üzeri TOW dışında bir şeyin "yerine" değil. Burada istenen hafif ve mobil bir alet.

O "40mm topun yanına Bradley'deki gibi.." dedikleriniz zırhlı ve mekanize piyade birliklerinin desteğindeki, yahut keşif taburlarındaki toplu, daha ağır sistemler için geçerli olur. Olur yani. >40tonluk aletlerden bahsediyoruz.

Yok illa ki füzenin yanında namlulu bir şey de olsun diyorsanız, kırmaz sizi bir 12.7 falan eklerler herhalde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2017, 22:35 
Akıncılar

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2017, 22:42 
Üye

Bence idefi bekleyin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Nis 2017, 08:23 
Süvariler

Yahu biz de diyoruz ki orta menzilli tanksavar kabiliyetli mobil zırhlı araç yine olsun. Tanksavarın taktik araca binmesi kötü birşey değil ki ama yetmez. Bradley gibi ZMAlara da tanksavar hatta stinger takılsın. Hatta bana kalsa piyade mangasına RPG-7 LAW falan dışında doğrudan Javelin veririm. ABD askerlerini görürsünüz mutlaka birinin kıçında soba borusu gibi Javelin vardır. Marine Corpsun alayı böyledir. Adam Bradleye TOW koyar, Strykera 4 javelin verir, her squadına da ayrı bir Javelin verir. Tanksavar dediğin şey günümüz savaşlarında numunelik bir alet değil bir sarf malzemesidir. Bu bağlamda biz de en azından yurtdışı operasyona gidecek manga takım bölüğün ekipmanlarını komple elden geçirmeliyiz. Elin ne idüğü belirsiz örgütünün Toyata Hiluxa yaktığı TOWla biz ordu donatırız.

Alıntı:
Heyelan: Yağışların etkisiyle toprağın alt tabakalarının gevşemesi sonucu üst tabakanın yerinden oynayarak hareket etmesi, kayşa, göçü.
Alıntı:
Hezeyan:
1. Saçmalama
2. Sayıklama
3. Sabuklanma

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Nis 2017, 09:12 
Üye

Alıntı:
@HDS üstadım, buyrun :)

Resim

Bu silah IDEF 2013 de aynı bu şekli ile tıpatıp Otokar standında bir araç üstünde sergilenmişti. Füzesinin de hazır Kornet olduğu ve daha hiç sahaya inmediği düşünülür ise TSK lerinden beklenen iltifatı görmediği söylenebilir.
Resim

Benzer şekilde UMTAS eklenmiş kulelerde henüz TSK lerinden ilgi göremedi. Burada önemli olan arz edenlerin elinde bu yetenekler ve öngörü var bir şeyler sunuyorlar. TSK leri ülkenin yeteneklerini daha dolu dolu kullanacağı günler ilerde gelecektir. Şimdi biraz susuzluğunu gideren çöldeki adam gibiyiz. Önce kana kana bir suyumuzu içelim açlığımızı giderelim sonra bu lezzetlere sıra gelir.
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Nis 2017, 10:18 
Üye

Dosdoğru bir tespit, mevcut durum ve zihniyet aynen ortaya konulmuş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Nis 2017, 11:14 
Uzaklaştırıldı

@Filinta üstat o makineli tüfekli turret sta için verildi. O araçta sta aracı zaten. Öz savunma için illa mg olmalı zaten. Diğer yandan o umtaslarda hiç gerçekci bir taret değil füzeler öyle açıkta olmaz. Kapalı pod olması lazım.

Mesela ;

Resim

Kaideye monteli cirit yaptırmışlar kesin fnss'in dürtmesiyle oldu bu iş neden maksat acv satalım. (Unutmayalım bu şirketin arkasında bae gibi kurnaz bir şirket var. )

Hayır otokarda bir şekil. Madem böyle güzeladamlar azır pod yapmışlar al tak tulparın şu kısmına telemetrik katlanır şekilde ;

Resim

Su var şeker var un var helva yapmıyorlar.

Ha birde şunu diyim . ciritin hava hedeflerine karşı etkinliği tartışılabilir. Fakat o podda ciritin sığdığı yere stinger da sığar . Ve tulpardaki komutan gimbal periscope'u onu güdümleyebilir mi ? Basbaya güdümler. İlerde kendi milli omuzdan atılanı da entegre ederiz. Bu podu biraz daha büyütüp -ki pod yapma kabiliyetimiz var- bir gözünü omtas veya umtas-lr için uygun hale getirip 1x omtas 2x cirit 1x stinger (veya yerli versiyonu) taşıyabilecek hale getirebiliriz.

Böylece altayla omuz omuza savaşırken hem altaya stingerla hava koruması sağlayabilecek , hem kafa kafaya tank muharebelerinde daha top menziline girmeden anti tankla bunları vuracak, hemde gerek şehir içindeki sıkıntılı mevzi ve binaları ve diğer anti tank ve gtt vb. menvzilerine yaklaşmadan 8 km den ciritle vurup tanka riski ortadan kaldıracak tam bir dost elde edilecektir. Tabi bunları kendi öz savunması ve içindeki askerleri korumak içinde kullanabilecek .

Yol arkadaşı aramıyorlarmıydı altaya ? Bundan iyi yol arkadaşımı olur. Birde o komutan vizörünü gömülü hidrolikle yükselebilir yaparlarsa varya podda zaten katlanabilir olacağı için özellikle şeir savaşlarında sutre gerisinden terör estirir . Fazlada bir maliyet artışı olmaz. Hatta normal launcherlerinden daha ucuz olur. bir pod bir güdüm arabirimi geri kalanı zaten zma da mevcut.

Madem en güçlü olduğumuz alan kara sistemleri, bizde söz sahibiyiz diyoruz böyle yenilikçi şeyleri denememiz lazım ya bugün bir kuzey kore bile tanklara hava savunma füzesi takıyor. Doğrulugu tartışılır ama takıyor. Biz bunu fazlalık görmeyelim artık.

Sen bunları yap şöyle ;

Resim

bir kaç test yap yayınla da bak bakalım tsk alıyormu almıyormu en kötü dünyaya satarsın. Adamın kafasına yatarsa özellikle araplar hem umtas-omtas, hem cirit hemde yerli kara hava füzeni satmış olursun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Nis 2017, 11:36 
Akıncılar

Arkadaşlar, STA vs gibi projeler şu anda ele alınan projeler. Piyade desteğinden daha üstün teçhiz edilmiş bir ZMA projesini göreceğimizi sanıyoruz. Kendi yapımımız olan OMTAS gibi sistemler var. Bunların yeni projelendirilecek sistemlere entegre edilmemesi için teknik bir sebep yok. Muhtemelen taktik bir sebep de yok.

Artık envantere yeni araçlar giriyor. Aslen piyadeyi destek amaçlı tedarik ettiğimiz 25mm Bushmaster ve Giat kuleli FNSS ZMA'larımızı planlayalıdan beri muharebe sahası, bizim algımız ve ulaşabildiğimiz, edinebildiğimiz teçhizat ve tecrübemiz çok değişti. Kurguladığımız piyade harekatı çok değişti. 25mm'lik toplu ZMA'ları sürmeyi planladığımız araziye belki ileride 20mm silahlı SARP'lı Cobra II'ler süreceğiz. Koruma seviyeleri de pek farklı değil zaten. Belki mevcuttaki bazı işleri daha küçük platformlarla yapacağız, belki de kimi platformlar büyüyecek, muharebe konsepti araçlar için iç içe geçecek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Nis 2017, 13:55 
Akıncılar

Eh aynı şeyi söylüyoruz bizde zaten. Hep geridenmi gitmek zorundayız? Amerikalılardan sonra, asimetrik muharebede bu kadar deneyimli başka bir millet varmı bizden başka?

Artık belli başlı bir yerel/milli kabiliyete ulaştık. Dünyanın en büyük gücü değiliz belki ama en tecrübeli ilk 3 içerisindeyiz. Bunu değerlendirmemiz lazım. Piyasayı yönlendirebilme, muharebe sahasına yenilikleri sürebilmemiz lazım. Bu sayede satış yapma ve para kazanma imkanımız artar.
FIRAT KALKANI harekatında, tüm dünyanın gözü üzerimizde, merakla bakarlarken verdiğimiz görüntüler bunlarmı olmalıydı? yoksa son nesil modern silah, sistem, araç ve platformlarımız ile desteklenen bir Türk özel görev kuvvetimi olmalıydı? Kimse yok biz sadece ÖSO'ya ateş desteği sağlar görünmek için zayıf gittik demesin. Eğer öyle ise hepten büyük bir zaafiyet, aptallık.! Ne oldu sonunda; Kayseri komando dahil piyaden, füze bataryaların, Leopard'ların dahil son model tankların sahneye çıkmak zorunda kaldı. Ama ne zaman; iş işten geçtikten sonra... Ne olurdu şöyle en başından, dünyaya milli ürünlerimiz ile bir gövde gösterisi yapsaydık? En son model tankımız, topumuz, tanksavar ZMA'larımız, MARS keşif araçlarımız, KALKAN radarlı ATILGAN sistemimiz, ATAK helolarımız, Silahlı Bayraktar ve ANKA'mız ile göğüsleri kabartan bir manzara sunsaydık.

Daha açık ve aydın, ileri görüşlü olmalıyız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Nis 2017, 14:32 
Üye

E demek ki deneyimli degiliz. Deneyimli bireyler var ama Kurumsal olarak deneyimli degiliz. O bireyler emekli olduklarinda deneyim falan kalmiyor.

Kurumsal hafizaya yansimayan deneyim de, satin alma ya da sahaya surulecek tanklar soz konusu oldugunda dogru kararlari vermekte zorlaniyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Nis 2017, 15:00 
Genel Yetkili

Bu çağdışı Türk hava yolları, istanbul-ankara hattına niçün 2 koridorlu ve 4 motorlu, en az 400 yolcu kapasiteli uçak koymuyor ?

Üstelik yolcu kapasitesi olarak o bacağı dolduracak kapasite de var hem. Günde 4 istanbul-ankara seferi yapsa maliyetini de çıkarır bence..

Hem günümüz şartlarında reklam çekimlerinde, sponsorluk çekimlerinde filan da kullanılırdı.. diğer hava yollarına da fiziksel ve psikolojik olarak üstünlük kurmuş olurdu bence.

Ne dersiniz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Nis 2017, 15:27 
Akıncılar

____

@Topgun, Hocam aynı şeyi söylemiyoruz. Tanksavar takımları kendi açılarından bir kaç merhale ilerliyorlar STA ile. Kompozit yapı içerisinde nerede durdukları ayrı konu. Bence faydalı bir proje bu.

Gidip FNSS'ye yeni araç çıkarttırmaya çalışmak, prototipi bile olmayan araca ciğeri emanet etmek dışında bence bir falsosu yok. O da zaten Fennek gibi olarak başladığı yoluna galiba bir Cobra II olarak devam edecek. :roll:

IDEF'te görürüz herhalde bir şeyler, bir ihtimaldir ki "Ha tamam ya olmuş.." falan diyebiliriz. Ne anlarız, o ayrı konu. Öyle konuşuruz işte.. :geek:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Nis 2017, 20:54 
Akıncılar

Yapma Allah aşkına sevgili dum, o yolcuyu ve/veya kargoyu bulduğumuzda hiç üşenmeden en büyük uçağımız olan B-777 veya A-340 ESB olsun ADB, AYT olsun hemen sefere koyuyoruz. Yeterki talepten haber ver, ihtiyacı karşıla. Kesinlikle tereddüt yok, çekinme yok, önemli olan ihtiyaç nedir? yeterli gelecek olan nedir? Bu arada reklamasyon ve sponsorluk için maliyetine katlanarak en güzel, özel veya büyük uçaklarımızı ne taklalar atarak müsaitlik yaratıp sefere veriyoruz ki bilsen şaşırıp kalırsın. Gerekeni doğru tespit edip, elindeki gereken imkanı kullanman lazım sahada kazanmak için. Doğru tespit, doğru hamle, doğru güç. Psikoloji sandığınızın aksine bir hayli dikkate aldığımız bir unsur, sırf bayrak göstermek uğruna uçtuğumuz destinasyonları, sırf yolcu kapabilmek için en yeni ve daha büyük, daha geniş uçakları Kazancın daha azına razı olarak, maliyeti daha yüksek olmasına rağmen o hata sürdüğümüzü bir bilsen şaşar kalırsın. Niçin? Çünkü kazanmanın yolu budur.

@HDS, ben Tanksavar takımları için bir şey demiyorum. Dedicated unsurlar olmalıdır, olacaktır. Ben, mevcut silahlı kuvvetler muharebe konseptimizin artık revize edilmesi gerektiğini söylüyorum. Mevcut tecrübelerimizi daha cesurca ve daha inovatif olarak sahaya taşımamız gerektiğini söylüyorum. Doğru teşhis ve doğru hamleler, daha kalifiye ve kaliteli, tamamen entegre, eksiksiz bir vurucu güç kabiliyeti olmasını istiyorum. Olay bundan ibarettir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Nis 2017, 21:53 
Genel Yetkili

@topgun, işte ben de muharebe güçlü zırhlı keşif (süvari) birlikleri , zırhlı amfibi taaruz aracı, özel görev kuvveti filan gibi işlerde kullanılacak araçların kulelerine filan takılsa iyi olur diyorum , ama, reca ederim ordunun masif gücüne, zırhlı birliklerine karışmayınız. Orada çok farklı hesaplar, taktikler, planlar filan devreye giriyor.

Bu hibrit savaşlar çıktı , ama bu sefer herkeste savaşı artık sadece öyle görme temayülü oluştu. Aynen yıllarca terörle uğraştığımızdan orduyu jandarma gibi görme temayülü oluştuğu gibi. Ordu'nun (army) esas işleri bunlar değil.

Hiç amerikan ordusu ile gelmeyin bana. Onlarda da aynı sayılır. Onlar diğer işlerini deniz piyadeleri ile yapıyorlar zaten , ordu ile değil.

Fazla taktik tartışmalara veya tekniğe girmek istemiyorum buralarda.. ancak ordu'nun (army) harekatına ve bize has planlarına bu bağımsız tanksavar araçları LAZIM. Siz de aslında bu karma sisteme yönelik yazıyorsunuz... Sizin haricinizde yazan bazı arkadaşların , STA projesini sanki fazladan araç satma, fnss ve aracılara bir mamalanma gibi algılayıp af edersiniz bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olarak boş boş yazmalarına karşıdır yazdıklarım esasen.

Bu arada gününüz kutlu olsun.. saygılar hocam. ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Nis 2017, 23:11 
Uzaklaştırıldı

@topgun, işte ben de muharebe güçlü zırhlı keşif (süvari) birlikleri , zırhlı amfibi taaruz aracı, özel görev kuvveti filan gibi işlerde kullanılacak araçların kulelerine filan takılsa iyi olur diyorum , ama, reca ederim ordunun masif gücüne, zırhlı birliklerine karışmayınız. Orada çok farklı hesaplar, taktikler, planlar filan devreye giriyor.

Bu hibrit savaşlar çıktı , ama bu sefer herkeste savaşı artık sadece öyle görme temayülü oluştu. Aynen yıllarca terörle uğraştığımızdan orduyu jandarma gibi görme temayülü oluştuğu gibi. Ordu'nun (army) esas işleri bunlar değil.

Hiç amerikan ordusu ile gelmeyin bana. Onlarda da aynı sayılır. Onlar diğer işlerini deniz piyadeleri ile yapıyorlar zaten , ordu ile değil.

Fazla taktik tartışmalara veya tekniğe girmek istemiyorum buralarda.. ancak ordu'nun (army) harekatına ve bize has planlarına bu bağımsız tanksavar araçları LAZIM. Siz de aslında bu karma sisteme yönelik yazıyorsunuz... Sizin haricinizde yazan bazı arkadaşlar STA projesini sanki fazladan araç satma, fnss ve aracılara bir mamalanma gibi algılayıp af edersiniz bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olarak boş boş yazmalarına karşıdır yazdıklarım esasen.

Bu arada gününüz kutlu olsun.. saygılar hocam. ;)
Siz her ne kadar 2006 dan beri bu forumları ve bu işleri takip eden bana bir şey bilmeden atıp tutan cahil, bilgisiz gibi görseniz de ben size saygı duyuyorum. Ki bu forumun en yumuşak karnıda saygıdır diye hatırlıyorum.

Bu yüzden ben olayı toparlayan bir soru sorayım size. Bu tarzı savunan tek bir kişi olarak ;

1_) Biz diyoruz ki tow, omtas vb. 4-5 km menzilli ve piyade mangası tarafından taşınması kolay olmayan bu sistemlerin hem yukarda uzun uzun bahsettiğimiz öz savunma ve avantajlı saldırı sebeplerinden dolayı zmalara yüklenmesini,

Tanksavar taburları ise 3 km menzilli roketsan-saab ortak geliştirdiği kmtas, 2 km menzilli milan, kornet, 1 km menzilli roketsan tekhat kullansınlar.

Neden buna karşı çıkıyorsunuz ?

2_) Tanksavar sistemi bir süpriz silahı değilmidir ? Tankın beklemediği bir anda bir yerden gelir. Atarsınız ve kaçar piyade. Tamam anti tank füzesini zmalara tankalara karşı savunma silahı olarak verebiliriz. Ama ben bu 4x4 araç ve m-113 üzerine tow vermenin mantığını çözemedim. Tek nedeni olabilir ağır çünkü. Bizde diyoruzki ağır olduğundan zaten düman tankına tank taburundan daha yakın olacak zmalara alalım taburlar daha portatif ve hafifleri kullansınlar. Siz herhalde şu senaryonun hayalini kuruyorsunuz. Bu staların otonom olarak cephede tankları yakalayıp arka arkaya atışla vurduğu bir senaryo düşünüyorsunuz. Ama işler o kadar kolay değil. Yeni nesil amtlerde lazer ikazın geldiği bölgeye tank namlusunu tektuşla çeviren bir sistem var (leo 2ng dede var hatta )
sis havanını atıp hareket edip bunu yaptığında tankın namlunun ucunda bir çalıya araziye pusmuş askerleri görmesi var birde merhaba ben burdayım diyen koca 4x4 ve paletli zpt görmesi var.
Ve bütün modern tankların top menzilleri 4 km omtasta 4 km tamam füze kadar isabetli değildir, ama yinede bir baraj atışıyla bir iki tankla beraber sizin işinizi çok kolay bitirirler. Ha bunu zmayada yapar ama zmanın görevi tanka pusmak değil o tanklarla birlikte savaşacak . Karşısına çıkarsa vuracak. Bırakalım tanksavar taburları piyadenin taşıyabileceği seviyede olsun zaten kmtas omtas arası 1 km fark var.

Bunlara bir cevap bekliyoruz ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Nis 2017, 00:15 
Süvariler

ABD piyade birliklerinde one javelin per infantry squad standarttır. Mağaraya, binaya, korugana, svbiede, zırhlı araçlara, tanklara atsın diye. Atmadığı zaman da bunun optiklerini kullanır. Bizde şuan benzer görevde RPG-7 ve LAW var. STAların kullanılacağı birimler özel, o işe adanmış tanksavar birimleridir. ABDde eskiden M901 vardı, şimdi de M1134 var. Bradley bazlı M6, M7 gibi araçlar da var. Bu birimlerin kabiliyetlerinin artması güzel birşey. Ancak ordu birimlerinin tamamen tanksavar gücünün arttırılmaya ihtiyacı var. Burada bu işin belkemiği olan mekanize piyade ve bunun aracı ZMAlar ön plana çıkıyor. Adam bunu kaç sene önce daha tanksavar füzesi değerliyken uygulamış klasik harpte de, gayri nizami harpte de bundan oldukça iyi randıman da almış. Şimdi her mangaya maddi sebeplerle falan tanksavar füzesi verilememesini anlarım ancak ZMAlara verilerek asıl işi piyadeye destek olmak olan bu araçların işini daha iyi yapması sağlanabilir. Piyadeye en kötü bölüklerdeki tanksavar kısımlarına veya ideal olarak takımlardaki tanksavar mangalarına Javelin benzeri bir antitank, ZMAlara OMTAS, STAlara da UMTAS+OMTAS verilerek kısa orta ve uzun menziller tamamiyle kapatılabilir. Tanksavar kullanımı satıha yayılarak küçük birliklerin hassas vuruş kabiliyeti ciddi oranda arttırılabilir.

Resim

http://www.globalsecurity.org/military/ ... 0_2012.pdf

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Nis 2017, 02:07 
Süvariler

Son 10 yıldaki savaşların gösterdiği şey, tanksavar silahları sadece tank savmak için kullanılmıyor artık. Bir nevi kendi silah tipini yarattı. "Tek Kişilik Portatif Top Bataryası" denebilir. Aktif ve pasif savunma sistemleri nedeniyle tanka karşı kullanmak eskisi kadar efektif olmayabilir, ama piyade mangalarının vazgeçilmez silahları haline geldiler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Nis 2017, 08:54 
Genel Yetkili

Konu ZPT ailesi , ve çıkan tartışma ; ZPT kuleleri üzerine ORTA MENZİLLİ (orta menzilli = 4-5 km demektir) tanksavar lançeri eklemek varken niye ekstra araç alındığı ile ilgili parlak(!) Ve imalı bir fikir ile çıkmışken,

Tartışma esnasında bunun cevabı verilmesine rağmen, ha bire konuyu değiştirip, en sonunda lafı manga içinde olması gereken tanksavarlara , tanksavar kabiliyetinin sorgulamasına getirmek de ayrı bir meziyet.. maksat illaha bir şeyi eleştirmek olsun..

Ben bu üsluba ve usule aşina değilim. Madem rahatsızlığınız var, açın bir TSK'da tank avcılığı diye bir başlık. Orada tartışın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Nis 2017, 10:12 
Uzaklaştırıldı

Konu ZPT ailesi , ve çıkan tartışma ; ZPT kuleleri üzerine ORTA MENZİLLİ (orta menzilli = 4-5 km demektir) tanksavar lançeri eklemek varken niye ekstra araç alındığı ile ilgili parlak(!) Ve imalı bir fikir ile çıkmışken,

Tartışma esnasında bunun cevabı verilmesine rağmen, ha bire konuyu değiştirip, en sonunda lafı manga içinde olması gereken tanksavarlara , tanksavar kabiliyetinin sorgulamasına getirmek de ayrı bir meziyet.. maksat illaha bir şeyi eleştirmek olsun..

Ben bu üsluba ve usule aşina değilim. Madem rahatsızlığınız var, açın bir TSK'da tank avcılığı diye bir başlık. Orada tartışın.
Konu kaplan-30 ve bu bir zma . Bizimde bu zma'ya takılabilecek silahları konuşmamızdan normal hiçbirşey olamaz. Ki o sta olayı benim bir anektodum ona takılmayınız.

Ki ; Tsk'da tank avcılığına kayan ilk yorumuda siz atmıştınız sanırım yukarda ;

Resim

Yanlış hatırlamıyorsak değil mi sayın dum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Nis 2017, 10:32 
Üye

Belki OMTAS ın tam operasyonel olmasını beklemek gerek bu eleştirileri devam ettirebilmek için. TSK lerinin böyle bir düşüncesi olsa bile bunu bu saatten sonra TOW yada Kornet füzesi ile yapacak hali yok. OMTAS olmak zorunda ama oda daha yeni yeni haberleri geliyor.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 75 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: emre.arslan ve 9 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: