TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 21 Kas 2017, 00:31

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 228 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 5 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Modern Makinalı Tüfek Projesi
MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 16:12 
Akıncılar

Milli Makinalı Tüfek yapım projesi, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile MKE Kurumu arasında 14 Ocak 2011’de imzalandı.

İmza Törenine, Milli Savunma Bakanı Sayın M.Vecdi GÖNÜL, Milletvekilleri, Gn.Kur.Başkanlığı, K.K.Komutanlığı, Dz.K.Komutanlığı, Hv.K.Komutanlığı ve J.Gn.Komutanlığı’ndan ilgili Generaller, Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Özel Sektörden üst seviyede çok miktarda personel ve basın mensupları katıldı.

Proje kapsamında;
Türk Silahlı Kuvvetlerinin taktik ve teknik istek özelliklerini taşıyan, muharebe ortamında, gece ve gündüz her türlü arazi ve hava şartlarında kullanılabilecek Milli Modern Makinalı Tüfeğin tamamen milli imkanlar kullanılarak tasarlanıp üretilmesi, MKE Kurumu tarafından yapılacaktır.

Proje kapsamında ülkemizdeki ARGE kuruluşları ile üniversitelerle işbirliği yapılacak, ayrıca özel sektörden de pek çok sayıda üretici alt yüklenici olarak görev alacaktır.

Projenin tamamlanmasıyla, Cumhuriyet tarihinde ilk defa Türkiye’nin öz kaynakları kullanılarak Milli Makinalı Tüfek üretilecek, Savunma Sanayii'nde tasarımdan, üretime dışa bağımlılığı azaltma yönüyle çok önemli bir adım daha atılmış olacaktır.

Proje, sadece Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacını karşılamakla kalmayacak, önemli ölçüde ihracat imkanı da sağlayacaktır

En son Alfa tarafından 11 Tem 2012, 16:33 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 16:25 
Site Başkanı

Mili Modern Makineli tüfeğin kaba tasarımı:

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 16:34 
Akıncılar

Haklısınız ufak bir yanlışlık yapmışım. :oops:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 17:46 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

peki bu tüfeğin özellikleri nasıl olacak. bence pkm ve mg3 karışımı olmalı , pkm gibi tozdan,çamurdan etkilenmemeli, mg3 gibi yıkıcı etkisi olmalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 18:44 
Site Başkanı

peki bu tüfeğin özellikleri nasıl olacak. bence pkm ve mg3 karışımı olmalı , pkm gibi tozdan,çamurdan etkilenmemeli, mg3 gibi yıkıcı etkisi olmalı.
Tüfek Pkm alt yapısı üzerinden geliştirilecek temel farkları 7.62x51mm mühimmat kullanacak olması ,soldan şerit beslemeli olması ,ray sistemi olması ,yeni tasarım namlu ve namlu başının olması, atış ergonomisini arttıracak aparatların olması (yanak desteği arka bipod vs..). Tabi bunları bu tasarımdan söylemekteyim. basitçe Pkm nin gelişmiş ve NATO standartlarında mermi atan versiyonu olacak diyebiliriz.

Nasıl elin Conisi zamanında Fn Mag ı Fn Minimiyi beğenmiş kendi ihtiyaçlarına göre modifiye edip M-240 ve M-249 adı altında üretip kullanmış ya, bizde aynısını Pkm için yapacağız anlaşılan, tabi bizimki daha kapsamlı olacak :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 01:18 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Geliştirme ve seri üretime geçme çalışmalarının 2016 yı bulacağı MKEK tarafından açıklanmıştır. Bilmiyorum ama gerçekten uzun bir takvim sonunda iyi birşeyler görürüz inşallah.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 01:58 
Yeni Üye

Tahminlerimce bu silah mk-48 e çok benzeyecek... Şuan için en iyi 7.62*51 mühimmat kullanan makineli tüfeklerden biridir kendisi.
Şöyle bir soru sorayım ozaman değerli üyelerimize : Türkiye şartlarında kullanılması gereken makineli tüfek 7.62*51 mi olsa daha verimli olur yoksa 5.56*45 mi...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 02:01 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bence menzil olarak tahrip gücü olarak 7.62 çap iç güvenlik harekat bölgesinde ideal öyle ki piyade tüfeğimiz bile karar değiştirilerek 7.62 oldu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 02:02 
Site Başkanı

Tahminlerimce bu silah mk-48 e çok benzeyecek... Şuan için en iyi 7.62*51 mühimmat kullanan makineli tüfeklerden biridir kendisi.
Şöyle bir soru sorayım ozaman değerli üyelerimize : Türkiye şartlarında kullanılması gereken makineli tüfek 7.62*51 mi olsa daha verimli olur yoksa 5.56*45 mi...
Şimdi ilk olarak mk-48 e benzeyeceğini hiç sanmıyorum sonuçta mekanizma Pkm kökenli olacak...

Öte yandan Standart piyade ve komando kullanımına 7.62x51mm lik mühimmat kullanan makineli tüfekler daha efektif olur bence. Niye diye sorarsanız piyadenin 7.62mm mühimmat atan silahlara alışık olması ve G.Doğu'nun yüksek rakımlı dağlık yapısından ötürü 5.56mm mühimmatlar hedefe giderken irtifa farkından normalde olduğundan enerjisini daha kısa bir zamanda kaybediyor ve hedefe ulaşana kadar hasar gücü bir hayli azalıyor. Elin Conisi de Afganistan dağlarında piyadesini aynı nedenle 5.56mm M-249 yerine dediğiniz Mk-48 ler ve M-240 lar ile donattı. İlave olarak M-14DMR savaş tüfekleri kullanımını Manga seviyesine kadar düşürdü...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 02:44 
Akıncılar

Ancak şu da var ki daha önceden forumda dillendirildi tabiri caizse bir hedefi taradığınız zaman o hedefe en az 2 mermi atarsınız ve bu yüzden makinalı tüfek öldrücülüğünden bir şey kaybetmez. Ağılık bakımından da karşılaştıracak olursak 5.56mm silahların daha hafif olduğu bilinen bir gerçek. Bu yüzden her iki modelden de üretililp Doğu ve Güneydoğudaki birlikler 7.62mm makinalı tüfekler ile teçhiz edilirken batıdaki kuvvetlerin 5.56mm makinalı tüfekler ile teçhiz edilmesi kanımca çok daha faydalı olacaktır. Ancak bu durum envanterdeki mühimmat tarzını da arttıracağından bazı lojistik problemlerin doğması da olası olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 02:50 
Site Başkanı

Ancak şu da var ki daha önceden forumda dillendirildi tabiri caizse bir hedefi taradığınız zaman o hedefe en az 2 mermi atarsınız ve bu yüzden makinalı tüfek öldrücülüğünden bir şey kaybetmez. Ağılık bakımından da karşılaştıracak olursak 5.56mm silahların daha hafif olduğu bilinen bir gerçek. Bu yüzden her iki modelden de üretililp Doğu ve Güneydoğudaki birlikler 7.62mm makinalı tüfekler ile teçhiz edilirken batıdaki kuvvetlerin 5.56mm makinalı tüfekler ile teçhiz edilmesi kanımca çok daha faydalı olacaktır. Ancak bu durum envanterdeki mühimmat tarzını da arttıracağından bazı lojistik problemlerin doğması da olası olabilir.
Hedef isabetliliği vb. gibi nedenlerde işin içine giriyor yalnız. Sadece güç kaybı olsa o bir nebzeye kadar değişik çözümler ile giderilir. Ki uzak mesafede boş yere çok mühimmat yakmak yerine dengeli ve isabetli olarak daha az mermi yakmak daha mantıklı olur kanımca. Sizin dediğiniz olay daha yakın mesafe savaşlarında şehir içi çatışmalarda ,ya da sık ormanlık alanlarda yaşanacak çatışmalarda daha geçerli olur. Özel kuvvetlerin zaten 7.62mm kullanmasına gerek yok onlar hedefin burnunun dibine kadar giriyor yakın mesafe çatışmasına çekiyor hep. Öte yandan dediğiniz gibi mühimmat çeşidini arttırmak pek iyi bir şey değil. her zaman için orduda bir standardizasyon olmalı....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 14:20 
Yeni Üye

bence günümüz teknolojisi düşünüldüğünde bu tarz alıntı yapılarak üretilen silahların daha erken piyasaya sürülmesi gerekmez mi? piyade tüfeğimiz de öyle? bi tanıtıyoruz 5-10 yıl sonra ancak üretime geçebiliyoruz. atılan adımlar çok yerinde ama bence daha hızlı gitmesi gerekir. zira, motor yok,elektronik aksam yok,,,,

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 04:21 
Yeni Üye

Aslında pkm ile mk-48 in makanizmaları birbirine benzer. gaz piston sistemi , geciktirme sistemi vs.

pöh ellerindeki fn minimi (5.56) dan oldukça memnun ve 7.62 ye tercih ediyorlar sebebi ise operasyonlarında bu silahı bir baskı ve ateş üstünlüğü amaçlı kullanmaları. Makineli tüfeklerin asıl amaçlarıda atış üstünlüğü sağlamak bence.
Arkadaşın dediği gibi iki çeşidide üretilmeli bence, operasyonel timlerin 5.56 sabit koruma görevlileri ise 7.62 yi kullanması bana daha mantıklı geliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 00:39 
Süvariler

Şu sıralar ABD ordusunda denenmekte olan 6,8 remigton mühimmatlar kullanılacak şekilde bir değişiklik yapılabilir. 7,62 x 51 den daha az geritepme, 5,56 NATO mühimmatlardan daha fazla kinetik enerjiye sahip.

http://world.guns.ru/ammunition/interme ... ges-e.html den alıntı
Mermi cinsi mermi ağırlığı (gr) ilk hız m/sn mermi enerji (J) açıklama
6.8 rem SPC 7.45 800 2390 61 cm namlu uzunluğu
6.8 rem SPC 7.12 785 2200 40 cm karabina
5.56X45 5 895 2000 20" saldırı tüfeği
5.56x45 4.15 880 1600 14" carabina

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 00:42 
Site Başkanı

Şu sıralar ABD ordusunda denenmekte olan 6,8 remigton mühimmatlar kullanılacak şekilde bir değişiklik yapılabilir. 7,62 x 51 den daha az geritepme, 5,56 NATO mühimmatlardan daha fazla kinetik enerjiye sahip.

http://world.guns.ru/ammunition/interme ... ges-e.html den alıntı
Mermi cinsi mermi ağırlığı (gr) ilk hız m/sn mermi enerji (J) açıklama
6.8 rem SPC 7.45 800 2390 61 cm namlu uzunluğu
6.8 rem SPC 7.12 785 2200 40 cm karabina
5.56X45 5 895 2000 20" saldırı tüfeği
5.56x45 4.15 880 1600 14" carabina
İyide güzelde 6.8mm sadece deneysel bir mühimmat şu anda. kendini hiç bir muharebe alanında kanıtlamadı ve dünyada sadece 1 tane üreticisi ve 6.8mm mermi kullanan 3-4 tane tüfek var. Teoride güzel de pratikte nasıl bilinmiyor. Şimdi bu kadar yeni bir mühimmatı makineli tüfeğimiz de kullanmak bence akıllıca olmayacaktır. Bu atılım projeyi uzatacaktır ve bu dakikadan sonra TSK nın istediği son şey rötar olacaktır. Zira bu silahların cephedeki komando birliklerine yetiştirilmesi önem arz ediyor. Şu anki hali ile bile modern makineli tüfeğin seri üretimi 2016-17 gibi başlayacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 01:03 
Süvariler

5.56 kullanan tüfekler için üretilen 6.8 mm aparatlar ile hızlı değişim yapılabiliyor. Proje ekibi tamamen 6.8 için çalışmasına gerek yok. 3 kişilik bir ekip çok kısa zamanda balistik değerlendirmeleri yapabilir ve mermi yatağı, namlu ve mekanizma değişimi ile paralel bir şekilde deneysel mühimmatlar üzerine araştırma yapılabilir. Mühimmat gelişimi için kendi araştıma projemiz olacak ve veritabanına eklenecek yeni tecrübelerimiz olacaktır. Eğer ki bu mühimmat yazılan makelelerde olduğu gibi 5.56 mühimmattan %45 daha güçlü ise denemeye değer diye düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 01:08 
Akıncılar

Bu 6.8 isteyenler,Remington da hisseniz mi var ne bu ısrar anlamadım gitti :?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 01:10 
Süvariler

5,56 ve 7,62'ye oranla aradaki fark nedir çok br üstünlük sağlamasa gerek eldeki milyonlarca 7,62 mermiyi napıcaz ohoo masraflı iş olur bence hiç girilmemeli...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 02:30 
Süvariler

5.5mm ve 7.62mm arasındaki en verimli kalibre 6.5x47 lapua diye biliyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 03:27 
Uzaklaştırıldı

Ayrı bir tartışma konusu ama benim anlamadığım JNG-90 neden 7,62*51 mm ? HK-33 lerden önce G-3'te aynı mermiyi atıyordu. Sonuçta bolt action bir keskin nişancı tüfeği silahın öncelikli görevi daima daha uzağı vurmak olmalı; .338 Lapua Mag (ki .338 lapua mag işini accuracy silahına yükledik) ya da en azından .300 win mag neden değil ? Mühendislerin ve komutanlarımızın mutlaka mantıklı bir açıklaması vardır.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 08:13 
Akıncılar

Ayrı bir tartışma konusu ama benim anlamadığım JNG-90 neden 7,62*51 mm ? HK-33 lerden önce G-3'te aynı mermiyi atıyordu. Sonuçta bolt action bir keskin nişancı tüfeği silahın öncelikli görevi daima daha uzağı vurmak olmalı; .338 Lapua Mag (ki .338 lapua mag işini accuracy silahına yükledik) ya da en azından .300 win mag neden değil ? Mühendislerin ve komutanlarımızın mutlaka mantıklı bir açıklaması vardır.

Resim
7.62 olmasinin nedeni Jng-90'nin svd'nin yerini alacak olmasi.Manga nisanci silahi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 13:21 
Akıncılar

Alıntı:

Resim
7.62 olmasinin nedeni Jng-90'nin svd'nin yerini alacak olmasi.Manga nisanci silahi.
Aslında manga nişancı silahı değil, bu amaçla da dağıtılmayacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 14:23 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:

Resim
Aslında manga nişancı silahı değil, bu amaçla da dağıtılmayacak.
Ne icin dagitilacak?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 15:27 
Uzaklaştırıldı

Manga keskin nişancı silahının bolt action değilde semi auto olması daha mantıklı değil mi? JNG-90 bolt action bir silah.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 16:00 
Akıncılar

Geçmişte forumda dönen muhabbet yüzünden çoğu kişi bu tüfekleri manga seviyesinde keskin nişancı silahı olarak dağıtılacak diye düşünüyor. Ben de bu konuda gitiğim bir fuarda bir MKE yetkilisi ile muhabbetim sırasında bunu sordum ve bana sadece stratejik yerlerinden dolayı bazı sınır karakollarına dağıtıldı onun haricinde silah tamamen 2 kişilik keskin nişancı timleri için tasarlandı ve yine bu timlere dağıtılacak dedi. Hatta ben siz böyle diyorsunuz ancak forumlarda dönen muhabbet bu dediğimde niye böyle yapıyorlar ama ya tarzında bir tepkisi oldu

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 16:27 
Uzaklaştırıldı

Bu konuyu çok dağıttık. İlgili yerde devam edelim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 18:19 
Akıncılar

''Ne icin dagitilacak?''

Geçmişte forumda dönen muhabbet yüzünden çoğu kişi bu tüfekleri manga seviyesinde keskin nişancı silahı olarak dağıtılacak diye düşünüyor. Ben de bu konuda gitiğim bir fuarda bir MKE yetkilisi ile muhabbetim sırasında bunu sordum ve bana sadece stratejik yerlerinden dolayı bazı sınır karakollarına dağıtıldı onun haricinde silah tamamen 2 kişilik keskin nişancı timleri için tasarlandı ve yine bu timlere dağıtılacak dedi. Hatta ben siz böyle diyorsunuz ancak forumlarda dönen muhabbet bu dediğimde niye böyle yapıyorlar ama ya tarzında bir tepkisi oldu
Deseydin birliklerdeki SVD'leri depoya koyup JNG veriyorlar diye.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 18:39 
Akıncılar

Alıntı:
''Ne icin dagitilacak?''

Olabilir hocam o zaman yetkili kişinin pek bir bilgisi olmadığı görülüyor. Bu da MKEK nın başka bir başarısı ne deyim yani.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 18:48 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:
''Ne icin dagitilacak?''

Olabilir hocam o zaman yetkili kişinin pek bir bilgisi olmadığı görülüyor. Bu da MKEK nın başka bir başarısı ne deyim yani.
Sadece MKE değil ki HvKK standında JHMCS hangi filolarda var dedim yok öyle bişey dedi :shock: Tamam dedim :?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 18:53 
Uzaklaştırıldı

Sadece MKE değil ki HvKK standında JHMCS hangi filolarda var dedim yok öyle bişey dedi :shock: Tamam dedim :?
Ceylan filoda olduğunu biliyorum. Diğerlerinde de vardır belki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2012, 12:31 
Yeni Üye

Manga/Tim/Kol Nişancısı tüfeği mutlaka semi auto,
Keskin Nişancı Timi JNG-90 Bold action, Gözetleyici aynı çap Semi auto,
Uzman Nişancı Timi, Anti Personel, Anti Metaryel Accuracy 8.59 mm. Anti Metaryel Mermisi de var. JNG 90 Durogunovun yerine düşünülmedi. o şekilde yapılıyorsa hatalı yapılıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2012, 12:40 
Site Başkanı

Uzman Nişancı Timi, Anti Personel, Anti Metaryel Accuracy 8.59 mm. Anti Metaryel Mermisi de var. JNG 90 Durogunovun yerine düşünülmedi. o şekilde yapılıyorsa hatalı yapılıyor.
Hocam bende sizin gibi düşünüyorum ama kuvvet patır patır Jng-90 veriyor komandoya....
SVD nin Tufan-80 gibi bir keskin nişancı tüfeği ile değiştirilmesi daha makul olacak gibi gelmekte bana...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2012, 15:14 
Üye

Haber ile başlığın alakası yok gibi...

Resim
Sayın Deno sanki bu silah PKM'nin alınıp nato 7,62x51 kurşun atabilme özelliğine getirip raylı sistem ve gövde iyileştirmesi yapılmış gibi özgün gibi gelmedi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2012, 16:00 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Resim
Sayın Deno sanki bu silah PKM'nin alınıp nato 7,62x51 kurşun atabilme özelliğine getirip raylı sistem ve gövde iyileştirmesi yapılmış gibi özgün gibi gelmedi
"Özgün" olduğunu kim iddia etti ki?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2012, 16:09 
Süvariler

Daha önce yazma yetkım olmadıgını zannederek merak ettılerınız bölümüne actıgım bır konuyu tekrar buraya yazıyorum ..Umarım baslıga bır katkım olur ...

Herkese iyi forumlar . Genel forumda yazma yetkim olmadığı için bulduğum bu resimleri sizinle paylaşmak istiyorum . Takip ettiğim kadarıyla ve Anadolu Kartalı programında izlediğm kadarıyla milli makinALI tüfeğimizin pkm tabanlı 7.62x51 mm nato mühimmati atan bir tüfek olması kuvvetle muhtemel ...
Polonya milli şirketi ise böyle bir çalışmayı çoktan yapmış ve ete kemiğe büründürmüş gözüküyor ... Eğer doğru kopyalayabıldıysem bunlarda resımleri....

http://www.altair.com.pl/start-8382

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2012, 20:00 
Akıncılar

Alıntı:
Hocam bende sizin gibi düşünüyorum ama kuvvet patır patır Jng-90 veriyor komandoya....
SVD nin Tufan-80 gibi bir keskin nişancı tüfeği ile değiştirilmesi daha makul olacak gibi gelmekte bana...
Peki SVd zamaninda olur olmaz her ise kosulmus olabilir mi?.. Onlar biraz ayrilmis ve ozellesmis olabilir mi?

...

Bu arada 6.8 Lapua lafi acilinca acanin agzina tikiyorsunuz yahu.. Adam "Deneseydik bari.." diyor.. Size "Daha deneysel" diyorsunuz.. Iyi ya iste, adam da "Bari geri kalmayalim, deneyelim, yakindan takip edelim.." diyor.. Muhakkak KKK KNO onlarca rapor derlemistir bununla ilgili ama nihayetinde denilen de yanlis degil..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2012, 23:07 
Üye

Alıntı:
Alıntı:

Resim
"Özgün" olduğunu kim iddia etti ki?

Milli kelimesinin aynı zaman da özgün anlamını taşıdığı bir ülkede yaşıyoruz

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eki 2012, 02:55 
Site Başkanı

:shock: 2016 yılına kadar tüfek tasarımı yapmak çok uzun süre değil mi? sonuçta tüfek icadı yapılmıyor? altay tankı için bile bu kadar zaman beklenmeyecek
Ortaya çıkacak makineli tüfeğin , aktif personeli çok yüksek bir ordu için yüz binlerce üretileceğini hesaba katar isek , ince eleyip sık dokumaktan bir sıkıntı çıkmaz. Ki tahminim ilk aşamada kuvvet komandoların kullandığı Pk-M leri bu makineli tüfek ile değiştirmek istiyor , daha sonraki aşamada Mg-3 leri ve en son aşamada ise askeri araçlarda kullanılan eş eksenli makineli tüfekleri bununla değiştirir...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eki 2012, 15:29 
Site Başkanı

Bunun 7,62 ve 5,56 iki versiyonu olacak değil mi?
Şu an için sadece 7.62x51mm mühimmat kullanan modeli geliştirilmekte , 5.56x45mm lik mühimmat kullanan bir model söz konusu değil...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Mar 2013, 18:12 
Üye

SAS komandoları 5.56m NATO mermisini terk ediyor

Sürekli tartışılan 5.56 NATO mermisi tarih mi olacak?İngiliz SAS komandoları o mermiyi terk eden ilk grup olacak.

Yeni yayınlana bir İngliz raporu, tüm NATO'nun kullandığı 5.56mm merminin Afganistan'da yarattığı sorunları ortaya koydu. O merminin zayıflığı bir kere daha ortaya çıktı.
İngiliz askerleri özellikle SAS komandoları, 5.56mm mermiyle vurulan Taliban savaşçılarının durmadığını, savaşmaya devam ettiğini belirttiler.
Bu şikayetlerin artması üzerine, İngiliz ordusu SAS komandolarından başlayarak askerlerini 7.62 mermi atan silahlarla donatacak.
7.62 mermiyi yiyen düşman nersinden vurulursa vurulsun savaş dışı kalıyor, oysa 5.56 olarak 3-4 mermi yese de bazan savaşa devam edebiliyor.
Amerikan SEAL komadoları bu tartışmayı Irak'ta sıkça yaptı, orada da Iraklı direnişçilerle ayni sorunu yaşadılar. Vurulan savaşa devam etti, savaş dışı kalsa bile kısa sürede tedavi olup yine savaştı. (Ayni sorunu bizim askerler de yaşadı bölücü terör örgüt savaşında).
Peki İngiliz ordusu hangi silahı kullanacak? İlk ihtimal Amerikan SEAL komandolarının Bin Ladin operasyonunda da kullandığı 7.62mm FN-Scar.
İlk etapta bu silahı kullanıp daha sonra kendi silahı SA-80'i 7.62 siyle değiştirebilir veya Enfield yeni bir silah üretebilir.
Bu tartışmayı 2008'de MKE genel müdürü ve zamanın savunma bakanı "Mehmetçik-1" diye Heckler&Koch'un HK-416'sını, "biz yaptık" diye takdim ettiği zaman ben de yapmıştım.
O tüfeğin kesinlikle 7.62 olması gerektiğini savunmuş bu konuda 4-5 yazı yazmıştım. Bunun üzerine MKE ayni tüfeğin 7.62 mm'si, HK-417'sini "Modern Milli tüfek" diye yapacaklarını açıklamıştı. İlk prototipler de yapılmış, güya geçen yıldan itibaren orduya dağıtılacaktı. Ancak ses seda çıkmadı.
Sahi ne oldu o proje? Nerede yeni piyade tüfeğimiz? Hala yapmadıysanız, HK-417 baz modelden vazgeçtiyseniz bu seferki Bullbup sistemi olsun bari.
http://www.gazeteci.tv/sas-komandolari- ... 66716h.htm

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Mar 2013, 22:49 
Site Başkanı

Alıntı:
SEAL komandolarının Bin Ladin operasyonunda da kullandığı 7.62mm FN-Scar.
Neptün'ün mızrağı (Operation Neptune Spear) operasyonunu yapan birim doğrudan JSOC'a bağlı DEVGRU idi. SEAL lar değil. Tamam DEVGRU da eskiden Seal takımı-6 adında görev icra ediyordu ve hala operatörlerini SEAL lar arasından seçiyorlar ama JSOC olayından sonra tamamen ayrı bir birim haline geldiler...

Kaldı ki o operasyonda baskın takımları 4.6mm Hk Mp-7 PDW lerini ve 5.56mm Hk-416 piyade tüfeklerini kullanmakta idi...
Alıntı:
HK-417 baz modelden vazgeçtiyseniz bu seferki Bullbup sistemi olsun bari.
Bullpup demeye çalışmış herhalde. M-14 ün fantezi modifiye modelleri dışında standart ordu kullanımına uygun 7.62x51mm lik bir "Bullpup" tüfek var mı dır ki biz yapalım? hele bu "Bullpup" un avantajı nedir ,dezavantajı nedir neden 5.56 üzeri mühimmat atan modelleri yok bunları bir öğrensek. Sadece şekline bakıp "çok geleceğe özgü ,bu standart piyade tüfeği olur" düşüncesinden sıyrılabilsek birde...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Mar 2013, 22:54 
Akıncılar

Sahi ne oldu o proje? Nerede yeni piyade tüfeğimiz? Hala yapmadıysanız, HK-417 baz modelden vazgeçtiyseniz bu seferki Bullbup sistemi olsun bari.
http://www.gazeteci.tv/sas-komandolari- ... 66716h.htm
Bullpup nedir yahu?Zamanında benim de gönlümden geçmişti ama o aletler kullanılacak gibi değil.Yoruyor adamı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Mar 2013, 22:58 
Akıncılar

Bullpup nedir yahu?Zamanında benim de gönlümden geçmişti ama o aletler kullanılacak gibi değil.Yoruyor adamı.

Üstat, ben MKE'nin HK33 ve G3 modellerini denedim daha sonrada Steyr AUG A3'ü denedim. Steyr AUG A3'ün ağırlığı neredeyse onların yanında hissedilmiyordu bile. Adamlar dengeyi çok güzel ayarlamışlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Mar 2013, 23:03 
Akıncılar

Alıntı:

Üstat, ben MKE'nin HK33 ve G3 modellerini denedim daha sonrada Steyr AUG A3'ü denedim. Steyr AUG A3'ün ağırlığı neredeyse onların yanında hissedilmiyordu bile. Adamlar dengeyi çok güzel ayarlamışlar.
Zombi gibi geziyorsun hocam iki elin de bi metre önünde.Ben yoruldum denerken.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2013, 01:06 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

PKM çok sevilen hakkında hiç kötü söz duymadığım başarılı bir sistem gibi .Sorunu yerli olmayışı ve NATO dışı farklı mermisi.

Polonya tamamen PKM dizaynına bağlı kalarak NATO 7.62x51 mermi atan yine sağdan beslemeli bir model yapmış durumda.

UKM 2000.

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2013, 01:17 
Süvariler

Kuvvetin bullpup tarzı bir silaha sıcak bakmadığını hatırlıyorum. Şarjör değiştirme hızı ile ilgili yada başka bir sorundu yanlış hatırlamıyorsam...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2013, 01:19 
Akıncılar

Bulpup ve çap konusu makineli tüfek konusuna nasıl gelip yerleşti peki? Kuvvet buna sıcak bakıyor mu? :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2013, 01:51 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Bullpup iyidir, fakat yerinde kullanıldığı zaman. Keza hafif yada genel maksat makinalı tüfeklerde kullanılması taraftarı kesinlikle değilim. Namluyu uzatabilirsiniz fakat dipçiği ortadan kaldırdığınız zaman karşınızda kaya gibi gövde çıkar. Suratınızı makinalı tüfeğin kapağına dayamak zorunda kalırsınız. Gövdeyi altına elinizi sokup desteklemeniz çok ama çok zor olacak.
Bana göre bullpup'ın en büyük avantajı sağlayacağı sistem keskin nişancı tüfekleridir.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Mar 2013, 14:49 
Üye

Ruslar PKP'nin bullpup modelini yapmış ama ne kadar kullanışlıdır tartışılır..

Resim
Resim
Resim
Resim

Kaynak: http://k-a-r-d-e-n.livejournal.com/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2013, 01:27 
Süvariler

Sanki iki tane tetiği var. İlginç bir tasarım olmuş.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 228 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 5 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: biohazard, Heise IT-Markt [Crawler], karakka, Werewolf ve 8 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: