TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 23 Eki 2017, 12:52

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1100 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 522 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2012, 14:54 
Genel Yetkili

TSK , özellikle 90'lı yılların başında,körfez savaşı sonrası ABD'den hibe olarak aldıklarıyla beraber toplamda 900 küsur m-60 tankına sahip oldu.

Bu tanklar aslında sanıldığının aksine eski püskü amerikan hurdaları değil, bir çoğu o zaman için 10-15 yaş aralığındaki m-60-a3-tts tankları idi. Zaten m-60-a3 versiyonunun 1978'den itibaren ABD ordusuna girdiğini belirtmek gerek. M-60-a3-TTS tanklarında , texas instrument firmasının m-60-a3 tankları için geliştirdiği termal kamera , lazermetre , m-21 balistik bilgisayar, ve taret stabilizasyon sistemi mevcuttur.

Pek çok uluslararası forumlarda her iki tankıda kullananların yazılarından okuduğumuz ve bilinen teknik özellikler kıyaslandığında, TTS'nin , m-1 tankının kullandığı ilk termal kamera sistemi olan TIS' dan daha iyi ve keskin görüş sunduğu anlaşılmaktadır . En azından aralarında nesil farkı olmadığını ve iyi bir görüş sunduğunu söyleyebiliriz.

TSK'nın 2010 da biten m-60-t projesinde modernize edilen tankların m-60-a1 olduğunu ve 60'lı yılların ortasında üretildiklerini burada söylemek lazım. Elindeki m-60-a1'lerin 4 taburluk bir kısmını modernize ederek günümüz tankları seviyesine getiren TSK, kalan m-60-a1'lerini zırhlı birliklerinin envanterinden çıkardı. Bu modernizasyon projesinin, milli tankımız ALTAY taburlar halinde envantere girene kadarki süreçte Yunan leoapard-2-a6 alımına bir cevap olmasının yanı sıra , milli tank projesi öncesi bazı teknolojik yeteneklerin kazanılmasını sağladığını söyleyebiliriz.

Sıkça forumumuzda da dile getirilen diğer m-60' larımız modernize edilecek mi veya ne zaman edilecek sorularına bu kısmi bilgiler ışığında bile bakıldığında , modernize edilen tankların konumuz olan m-60-a3' lerden daha eski nesil olduğu, bir karşılıklılık esası gereği ve bazı endüstriyel bilgileri edinmek maksadıyla modernizelerinin yapıldığı , m-60-a3' lerimizin modernizasyon ihtiyaçlarının A-1' lerimiz kadar kapsamlı ve acil olmadığı görülebilir.Kaldı ki daha sonrasında alınan leopard-2a4'leri , bunlar için düşünülen leopard-2-NG modernizasyonunu ve ordunun küçüleceğini düşündüğümüzde, ALTAY tankları envantere girmeye başlayana kadar m-60-a3' lerimize kapsamlı bir modernizasyon gerekliliği askeri ve mali açıdan bana göre ortadan kalkmıştır.

Ancak günümüzde ortaya çıkan Suriye krizi göz önüne alındığında , gerçek hayatta işlerin bizim planladığımız takvime uymadığı görülmekte ve özellikle basılı ve görsel medyada veya internet ortamında ortaya dökülen iki ülke tank sayılarında ve teknik karşılaştırmalarda okuyucuların zihninde acaba güçsüz müyüz? şüphesi uyanabilmektedir. Keza sahadaki gayrı nizami harp uygulayan çok sayıdaki terör örgütü, ülkelerce donatılmış vekil kuvvetler gibi çok boyutlu tehditler ve tanık olunan iç savaşta defalarca karşılaştığımız anti tank kabiliyetleri de platformlarımızın en azından beka kabiliyetini sorgulatmakta doğal olarak.

Ülkemizin bulunduğu coğrafyada ülkelerin milli güçleri incelendiğinde ; gerçekleşen savaşların daha çok terör vasıtasıyla asimetrik olageldiği , gerçekleşebilecek ülkelerarası harplerin ise konvansiyonel olacağını değerlendirilebilir.Özellikle güncel Suriye-Türkiye krizini ele aldığımızda, savaş çıkması halinde Silahlı kuvvetlerimizin meskun mahallere girmeyeceğini değerlendirirsek, açık bir arazide karşılaşılabilinecek son konvansiyonel savaşlardan birine tanık olmamız ihtimali belirmiş durumdadır. Olmamasını dilediğimiz bu duruma yine de hazır olmak gerekliliğinden hareketle bu yazıyı kaleme aldım.

Arkadaşlar, malumunuz m-60-a3 tankı , 1991 körfez savaşında, kuveyt havaalanı muharebelerinde abd - Irak orduları arasında 2 gün süren geniş kapsamlı tank savaşında ve israil - arap savaşlarında rus tanklarıyla karşılıklı muharebeye girdi. Tüm bu muharebelerde hava desteği düşünülmeden , sadece tank savaşları baz alındığında rus tanklarına ( t-55 - t-62 - t-72 dahil ) büyük üstünlük kurduğunu söylemek gerek. Heleki kuveyt havaalanı muharebesinde 200 civarında USMC m-60 tankı ve daha fazla ırak tankının karşılıklı savaşında , ABD birlikleri sadece 1 kayıp vererek, t-72'ler de dahil 100'ün üzerinde Irak tankını saf dışı bıraktılar ..

Bu bilgiler ışığında m-60-a3 lerimizin şu an için ülkemizin çevre tehditlerine karşılık verebileceğini ve yakın gelecekteki Leo-2-NG modernizasyonu ile ALTAY üretimi düşünüldüğünde kapsamlı bir modernizasyona girmelerine gerek olmadığını söyleyebiliriz. Yine de her an hazır olmak ve minumum zaiyata uğramak maksadıyla, envanter dışına çıkacakları 2020'li yıllara kadar güncel bir şekilde idare edebilmeleri için, büyük projelere girmeksizin ve askeri fabrikalar tarafından kolayca yapılabilecek bazı iyileştirmelerle dahi içinde bulunduğumuz askeri kriz ve arazi şartlarında bile kısa zamanda tanklarımızı güncelleyebiliriz.

Önerim, USMC tarafından da uygulanan basit ve uygulaması kısa zamanda yapılabilecek ERA takılmasıdır. MKE veya roketsan tarafından m-60-t projesi dahilinde edinilen bilgilerle , dikdörtgen formda hazırlanacak ERA plakaları, askeri fabrika seyyar ekipleri tarafından arazideki birlikler gezilerek kolayca tanklarımıza uygulanabilir. Bu zırh kiti kapsamında tankların palet ve kulelerinin yan ve arkalarına kafes zırhlar da takılabilir. bu yenileme ile m-60-a3 tanklarımız envanter dışına çıkıncaya kadarli süreçte maksimum beka , minumum zayiat ile görevlerini şüpheye yer bırakmadan yerine getireceklerdir.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Sizin düşünceleriniz nelerdir?

Edit : yazının kaleme alındığı dönemdeki konvansiyonel tehdit bugün geçerliliğini yitirse de, gayrı nizami tehditler artarak devam etmektedir. Dolayısıyla beka tedbirleri icın tehdit değerlendirmesi ve tedbir seçenekleri daha önemli hale gelmiş durumda gözüküyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2012, 15:02 
Süvariler

Tankı hantallaştırır ve çevremizdeki ülkelerden hiçbirine karşı, böyle bir modernizasyona gerek yok diyorum. Zaten 170 Sabra var, 2A4'ler var.

Ayrıca milli tankımız Altay değil mi :shock: :?:
Evet milli tankımız altay.Ne alakası var anlamadım.

Modernizasyonu sadece ek zırh olarak algılamayın. Bir noktaya kadar silah ve teknolojik alet modernizasyonu da söz konusu. Ayrıca motor da dahil buna.

Hantallaşma mutlaka olacaktır ama getirisi de olacaktır...

Bir söz vardır..

'Madem ki en iyi silahları kullanamıyoruz, Bizde elimizdeki silahları en iyi şekilde kullanırız'...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2012, 15:06 
Genel Yetkili

Doğrusu ben sadece kısıtlı bir era add-on eklemesinden ibaret bir yenilemeyi kast etmiştim. Yazının içeriği bahsettiğiniz anlamda kapsamlı bir yenilemenin gereksizliği üzerine.

Hantallaşmaya gelince, kullanıldığı örneklerin fotoğraflarını ve girdikleri harpte sağladıkları başarı oranını yukarıda paylaştım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2012, 15:10 
Süvariler

Bence, doğudaki, doğru düzgün tankı olmayan birkaç ülke için böyle bir şeye gerek yok.
Tanklarımız şu anki haliyle de Suriye, Irak, İran'a yetmez mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2012, 15:21 
Süvariler

Fazla küçümsüyoruz.. Ummadık taş baş yarar. Bu arada sayın dum bir şey sormak istiyorum. Reaktif zırh ya da kafes zırh diye tabir edilen zırh teknolojileri namlu çıkışlı APFSDS ve HEAT mühimmatlarına etkili değil diye biliyorum. Konvensiyonel bir harp ya da harekat adını siz koyun, bu faaliyetin tesiri tartışılabilir mi ?

Bu soruma binaen Körfez Harbinde M60A3 tanklarına uygulanan reaktif zırh teknolojisinin tankların bekasına sağladığı faydayı analiz eden bir kaynak bulunmakta ise rica etsem ö.m yoluyla gönderebilir misiniz ? Çalışmanız gayet güzel,ilgi uyandıran bir soru.

Saygılar...

En son Aqerdf tarafından 06 Eki 2012, 15:25 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2012, 15:24 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Resim
Bir kısa soru sormak istiyorum. Bizde de tanklara isim/lakap takılması geleneği var mı?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2012, 15:27 
Site Başkanı

Alıntı:
Resim
Bir kısa soru sormak istiyorum. Bizde de tanklara isim/lakap takılması geleneği var mı?

G.Doğuda kullanılan M-60A3 lerin her birisinin Kendine ait adı vardır , Altınordu , Kaldem vs.. gibi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2012, 15:29 
Süvariler

m.photos'ta ki TSK galerisinin son sayfalarında GZPT'nin önünde,araca göre sağ üst kısımda SAMSUN ibaresi yer almakta. Lakap mı değil mi bilmiyorum tabi.
bkz. http://www.militaryphotos.net/forums/sh ... st/page940

En son Aqerdf tarafından 06 Eki 2012, 15:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2012, 15:30 
Akıncılar

Şu aralar basında çıkan fotoğraflarda samsun yazıyordu birinin üstünde.2-3 sene öncede altınordu yazan tank görmüştüm de o kadar tank var hepsine ayrı ayrı isim mi verilir :shock:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2012, 15:33 
Site Başkanı

Alıntı:
Şu aralar basında çıkan fotoğraflarda samsun yazıyordu birinin üstünde.2-3 sene öncede altınordu yazan tank görmüştüm de o kadar tank var hepsine ayrı ayrı isim mi verilir :shock:
Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2012, 15:36 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Tank komutanı, memleketi neresiyse oraya göre veriyordur herhalde adını :)

Neyse, bölmeyelim daha fazla konuyu.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2012, 16:17 
Akıncılar

Bu isimler her bir tankın değilde bir grup tankın adı olabilir ,

bir grup diyorum çünkü tanımlayamıyorum , tank takımı / bölüğü vs. gibi ,
Tankgunner nerelerde ,

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2012, 16:51 
Genel Yetkili

Fazla küçümsüyoruz.. Ummadık taş baş yarar. Bu arada sayın dum bir şey sormak istiyorum. Reaktif zırh ya da kafes zırh diye tabir edilen zırh teknolojileri namlu çıkışlı APFSDS ve HEAT mühimmatlarına etkili değil diye biliyorum. Konvensiyonel bir harp ya da harekat adını siz koyun, bu faaliyetin tesiri tartışılabilir mi ?

Bu soruma binaen Körfez Harbinde M60A3 tanklarına uygulanan reaktif zırh teknolojisinin tankların bekasına sağladığı faydayı analiz eden bir kaynak bulunmakta ise rica etsem ö.m yoluyla gönderebilir misiniz ? Çalışmanız gayet güzel,ilgi uyandıran bir soru.

Saygılar...
Genel bilginin dışında resmi bir çalışma şu an için elimde değil sayın Aqerdf.

Ancak şahsi çıkarımımı soruyorsanız,

israil-arap harbini incelediğimde , savaşın başında mısır hava savunma sistemleri ve hava kuvvetleri tam manasıyla etkisiz değilken, tank muharebelerinin başa-baş geçtiğini, özellikle Mısır ordusunun süveyş kanalını çok sayıda tankla geçtiği ilk etapta israil birliklerine üstünlük kurduğunu , ardından sina yarım adasına gelen takviye birliklerle sayı dengesi yakalanıp, mısır hava kuvvetleri ve hava savunma sistemleri etkisizleştirildikten sonra israilin karşşı atakla üstünlük kurduğunu görüyorum.

ABD-ırak kuveyt savaşında ise , abd m-60 larının sadece bir kayıpla 100 ün üzerinde ırak tankını imha edecek kadar üstünlük kurduğunu görüyoruz. başka bir bilgi de kuveyt harbine katılan suudi m-60 tanklarının filtrelerinin tıkanma sorunu yüzünden muharebelere çoğunlukla katılamamasıdır. (eğitim ve bakım da çok önemli , aynı coğrafyanın ülkesi ama çölde oturup kalmışlar )

Bu savaşlarda tank-tanka kaldığında eğitim-bakım-teknoloji farkıyla m-60 sonunda hep üstün gelmiş ama, era takılı abd tanklarının zayiatının yok denecek sayıda ve kıyas kabul etmez şekilde rakibine üstünlük kurduğu rakamlarda açık.

era plakalarına sahip platformlar ; kinetik silahlara karşı zırhlarının kalınlaşması , tandem başlıklı silahlara karşı da çukur imla haklarını boşuna sarfetmelerine neden olmaları nedenleriyle yani fiziksel olarak her tür silah karşısında , sadece homojen zırha sahip platformlara nazaran, beka açısından daha avantajlılar.

era yerine nera kullanıldığında ise ekstra patlama olmaması nedeniyle çevredeki piyade unsurlar için de tehlike ortadan kalkıyor.

Era/nera uygulamasının muhtemel bir suriye savaşında başa-baş kaldıklarında tankçılarımıza (taaruz helikopter taburumuzun desteğinde) beka anlamında üstünlük sağlayabilecek ve Suriye lehine olan sayı eşitsizliğini ortadan kaldırmaya yarayacak bir geliştirme olur kanaatindeyim. ( özellikle ilk günlerde hava kuvvetlerimizn cas ile uğraşmayacağını düşünürsek)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2012, 17:11 
Akıncılar

Sayın dum bahsettiğiniz bu küçük ek zırh olayının hem çok ucuz hemde çok etkili olduğunu okumuştum. Özelikle İsrail'de roketlere karşı, eski sayılabilecek M-60 tanklarında dayanımı arttırdığı ve içindeki mürettebatın burnu bile kanamadan kurtulduğundan uzun uzun bahsediyordu. Özellikle Tanklardan ziyade roket ve benzeri Anti-Tank silahlarından gelecek atışlara karşı etkinliğinin yüksek olacağı düşüncesindeyim. Olası bir Irak yada bugünlerde popüler olan Suriye harekatında kullanılması çok etkili olabilir.

Ayrıca aktardığınız bilgiler için teşekkürler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2012, 17:18 
Genel Yetkili

... Tanklardan ziyade roket ve benzeri Anti-Tank silahlarından gelecek atışlara karşı etkinliğinin yüksek olacağı düşüncesindeyim. Olası bir Irak yada bugünlerde popüler olan Suriye harekatında kullanılması çok etkili olabilir.
Ayrıca aktardığınız bilgiler için teşekkürler.
Eklediğiniz bilgi için teşekkür ederim,

"ERA plakanın" yanı sıra "kafes ek zırhını" da önermem bu yüzdendir. Malum özellikle meskun mahal muharebeleri de olabilecek ve her metrekaresinde rpg, gtt tarzı tanksavar silahlarının elden ele gezdiği bir coğrafyadan bahsediyoruz ki, bu eklemeler daha da önem arzediyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2012, 23:24 
Süvariler

Çok önemli bir konu bana göre, bu m 60 tank modernizasyonu, çünkü her gün haberlerde izliyoruz bir rpg roket atışı ile suriye tankları haşat oluyor İÇİNDEKİ PERSONEL İLE beraber yani tanktan çok tabut u andırıyor resmen
İstenmeyen, öngürülmeyen ,tahmin,ve hayal bile edilemeyecek bir çok senaryo sürpriz bir şekilde vuku bulabilir. bana göre izlenmesi gerekilen yol , her an herşey olabilir mantığıyla harekettir. Şimdi bu m 60 tanklarımız iran, suriye, ermenistan,ırak gibi komşu ülke lerin tanklarına göre üstün olabilir . ama o ülkelerin bazılarınında bize göre üstün olduları tarafları olabilir. hava savunma, ve scut türü füze konuları gibi .
Şimdi bizimde üstün olduğumuz taraflarımızı dahada perçinleştirmemiz ve güçlendirmemiz gerekiyor. Zayıf olduğumuz taraflarımızı bir şekilde bir şekilde kapatmamız ve düşmana darbe vurdurma fırsatı verdirmememiz gerekiyor , çünkü düşman zayıf noktamızı araştırır ve buna göre saldırısını gerçekleştirir,bu güncel hayattada böyledir .terörle mücadeledede, devletler arasındada, sürekli uyanık olunmalı , etrafını kollamalı gelen veya gelebilecek bir saldırı soğuk kanlı ve merhametsiz bir şekilde bir şekilde def edilmeli ve bu karşılık öyle şiddetli olmalıdırki hiç kimse bir daha böyle bir saldırıya yeltenmesin ve cesaret etmesin , merhamet konusuda bana göre kendi başına bir konudur . yani sizi vurmaya geleni hızlı danranıp vurduğunuzda şok olur ve ölüm korkusuyla tir tir titreyip yalvarma ya BAŞLAR halbuki o size acımayacaktı onun için sizde acımayacaksınız .her şekilde düşmana aman verilmemelidir . göz yaşına bakılmamalıdır .

unutulmamalıdır ki korkaklıkta esaret , zillet, ihanet,ve ölüm vardır

cesaret te ise izzet ,şeref ,saygı,ve şehadet vardır

yani aslında korkak olanı cimri ve bencil olanı hiç kimse sevmez, ama cesur , mert ve fedekar olanı ise her kes sever .
bence bu m 60 tankalarımızın tümü maliyetine bakılmaksızın yerli olacak şekilde modernizasyona tabi tutulmalıdır nede olsa bu para yurt içinde kalacak kendi şirketlerimiz, işçilerimiz, mühendislerimiz kazanacak dolaylı olarak ekonomiyede bayağı bir faydası olur yani yerli zırh ,top,motor süper olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2012, 23:55 
Akıncılar

Tanklarda isimlendirme var, tugay komutanı insiyatifinde olduğunu tahmin ediyorum, yer yerde yok.

A3'lerin bence sadece bir era eklenmesi ihtiyacı var. Başka masraf yapmaya değmezler zaten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2012, 03:25 
Süvariler

Roketsan'ın yaptığı kafesi ve reaktif blokları ekleyecek idim.. Lakin bulamadım :?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2012, 03:27 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2012, 03:28 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2012, 03:43 
Uzaklaştırıldı

Roketsan kafes zırhı neden yaptı? Bir de kafes zırha neden çok uzak duruyor?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2012, 03:45 
Süvariler

Uzak durmuyor, aslında baya yakın bir çekim, bloklar da göründüğü kadar büyük değil ufak.

ALTAY projesi gereği yapıldılar ..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2012, 04:04 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Uzak durmuyor, aslında baya yakın bir çekim, bloklar da göründüğü kadar büyük değil ufak.

ALTAY projesi gereği yapıldılar ..
Normalde zırha monteli olur burada apayrı yerde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2012, 15:18 
Süvariler

Aslında ikisi de yere monteli şekilde. Monte edilecekleri bir araç yok çünkü arkalarında. Test, etkileri falan deneniyor.

Roketsan'ın yeni bir sitesi vardı bir yerlerde :? Bulamıyorum ne hikmetse yok oluverdi sanki. Orada daha detaylı bilgi mevcut idi.

Edit : Buldum.
Alıntı:
RZK-7 ROKETSAN Zırh Kafesi, askeri bölgelerin roketatar tehditlerine karşı korumasına yönelik, RZB–20 ROKETSAN Zırh Bloğu ile birlikte kullanılan kafes yapısıdır. Roketatar mühimmatına karşı testlerle doğrulanmış koruma seviyesine sahiptir.

Ürünün Öne Çıkan Özellikleri
RZK-7 ROKETSAN Zırh Kafesi, modüler, kolay kurulabilir ve taşınabilir yapısıyla geçici askeri kamplarda roketatar tehditlere karşı balistik koruma sağlaması amacıyla tasarlanmıştır.

Temel Özellikler
%100 yerli malzemeli
Modüler
Kolay taşınabilir ve monte edilebilir
Hızlı tedarik edilebilir
Düşük maliyetli

Ürün Açıklaması
RZK-7 ROKETSAN Zırh Kafesi, askeri bölgelerin roketatar tehditlerine karşı korumasına yönelik, RZB–20 ROKETSAN Zırh Bloğu ile birlikte kullanılan kafes yapısıdır. Roketatar mühimmatına karşı testlerle doğrulanmış koruma seviyesine sahiptir.

Teknik Özellikler

RZK-7 ROKETSAN Zırh Kafesi
Koruma Seviyesi Roketatar Tehdidi (RZB-20 ROKETSAN Zırh Bloğu ile birlikte kullanılması durumunda)
Platformlar Geçici Askeri Üs Bölgeleri
Resim

Blok özellikleri :
Alıntı:
RZB-20 ROKETSAN Zırh Bloğu, modüler, kolay kurulabilir ve taşınabilir yapısıyla geçici askeri kamplarda zırh delici (AP) tehditlere karşı balistik koruma sağlaması amacıyla tasarlanmıştır.
Ürünün Öne Çıkan Özellikleri
RZB-20 ROKETSAN Zırh Bloğu, modüler, kolay kurulabilir ve taşınabilir yapısıyla geçici askeri kamplarda zırh delici (AP) tehditlere karşı balistik koruma sağlaması amacıyla tasarlanmıştır.

Temel Özellikler
%100 yerli malzemeli
Modüler
Kolay taşınabilir ve monte edilebilir
Hızlı tedarik edilebilir
Düşük maliyetli

Ürün Açıklaması
RZB-20 ROKETSAN Zırh Bloğu, askeri bölgelerin korumasına yönelik, direk atışlı mermi tehdidine karşı elyaf içerikli, yüksek mukavemetli kompozit koruma panellerinden oluşmaktadır. Söz konusu ürün, 7.62-14.5 mm zırh delici (AP) mühimmata karşı testlerle doğrulanmış koruma seviyesine sahiptir. Ayrıca, RZK-7 ROKETSAN Zırh Kafesi ile birlikte kullanıldığı durumlarda, roketatar tehdidine karşı da koruma sağlamaktadır.

Teknik Özellikler

RZB-20 ROKETSAN Zırh Bloğu
Koruma Seviyesi
- 7.62 – 14.5 mm Zırh Delici Tehditler
- Roketatar Tehdidi (RZK-7 ROKETSAN Zırh Kafesi ile birlikte kullanılması durumunda)
Platformlar Geçici Askeri Üs Bölgeleri
Resim

Kaynak : http://piyote.com/projects/roketsan/tr

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2012, 17:48 
Süvariler

Alıntı:

Saygılar...
Genel bilginin dışında resmi bir çalışma şu an için elimde değil sayın Aqerdf.

Ancak şahsi çıkarımımı soruyorsanız,

israil-arap harbini incelediğimde , savaşın başında mısır hava savunma sistemleri ve hava kuvvetleri tam manasıyla etkisiz değilken, tank muharebelerinin başa-baş geçtiğini, özellikle Mısır ordusunun süveyş kanalını çok sayıda tankla geçtiği ilk etapta israil birliklerine üstünlük kurduğunu , ardından sina yarım adasına gelen takviye birliklerle sayı dengesi yakalanıp, mısır hava kuvvetleri ve hava savunma sistemleri etkisizleştirildikten sonra israilin karşşı atakla üstünlük kurduğunu görüyorum.

ABD-ırak kuveyt savaşında ise , abd m-60 larının sadece bir kayıpla 100 ün üzerinde ırak tankını imha edecek kadar üstünlük kurduğunu görüyoruz. başka bir bilgi de kuveyt harbine katılan suudi m-60 tanklarının filtrelerinin tıkanma sorunu yüzünden muharebelere çoğunlukla katılamamasıdır. (eğitim ve bakım da çok önemli , aynı coğrafyanın ülkesi ama çölde oturup kalmışlar )

Bu savaşlarda tank-tanka kaldığında eğitim-bakım-teknoloji farkıyla m-60 sonunda hep üstün gelmiş ama, era takılı abd tanklarının zayiatının yok denecek sayıda ve kıyas kabul etmez şekilde rakibine üstünlük kurduğu rakamlarda açık.

era plakalarına sahip platformlar ; kinetik silahlara karşı zırhlarının kalınlaşması , tandem başlıklı silahlara karşı da çukur imla haklarını boşuna sarfetmelerine neden olmaları nedenleriyle yani fiziksel olarak her tür silah karşısında , sadece homojen zırha sahip platformlara nazaran, beka açısından daha avantajlılar.

era yerine nera kullanıldığında ise ekstra patlama olmaması nedeniyle çevredeki piyade unsurlar için de tehlike ortadan kalkıyor.

Era/nera uygulamasının muhtemel bir suriye savaşında başa-baş kaldıklarında tankçılarımıza (taaruz helikopter taburumuzun desteğinde) beka anlamında üstünlük sağlayabilecek ve Suriye lehine olan sayı eşitsizliğini ortadan kaldırmaya yarayacak bir geliştirme olur kanaatindeyim. ( özellikle ilk günlerde hava kuvvetlerimizn cas ile uğraşmayacağını düşünürsek)
gayet mantıklı ve açıklayıcı oldu teşekkürler ayrıca bir örnekte ben vereyim sayısal üstünlük hiç birşey ifade etmez örnek II.Dünya savaşında alman tank sayısı sovyet tank sayısının 5te 1 i kadardı ama almanlar ezdi ve geçtiler onları durduran tek şey kendi kendilerine yarattıkları trafik problemiydi :) yani t72 ne kadar sağlam olursa olsun düşük menzil ve görüş alanı ile m60 ile nasıl boy ölçüşsün ayrıca frekans dalgaları m60 a göre çok çok düşük m60ı saptayamadan 1 tane heat mermisi çoktan yemiş olur :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2012, 21:05 
Süvariler

m60 t72 arasındaki üstünlük yeni rus tanklarında nasıldır ? t80 m60' dan üstünmüdür? Eski t72 tanklarının elektronik ve algılama sistemlerine yapılacak yenilemelerde m60 karşısında atış gücü ve beka kabiliyeti olarak ne kadar varlık gösterebilir? Komşularımızın böyle bir modernizasyon projeleri olmuşmudur?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2012, 21:07 
Uzaklaştırıldı

m60 t72 arasındaki üstünlük yeni rus tanklarında nasıldır ? t80 m60' dan üstünmüdür? Eski t72 tanklarının elektronik ve algılama sistemlerine yapılacak yenilemelerde m60 karşısında atış gücü ve beka kabiliyeti olarak ne kadar varlık gösterebilir? Komşularımızın böyle bir modernizasyon projeleri olmuşmudur?
Şu kadarını söyleyebilirim. M60 T-80'i vurusa safdışı bırakır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2012, 21:14 
Genel Yetkili

Topun çapı 120+ milimetreye çıktığında,(T-80+ )

Top 105 mm olsa bile AKS ve sensör kabiliyeti yeni nesil olduğunda (örnek leopard-1T ),

Termal nesli bir üste çıktığında (T-80+),

Tankın motor gücü artıp manevra kabiliyeti arttığında (T-80+),

Tanka yeni tip ERA ve/veya kompozit zırh taktığınızda (T-80+ ),

ve

Karşı tank bu özelliklerini kullanabileceği açık bir arazideyse (Suriye gibi),

veya hava desteği sağlanamazsa

m-60 üstünlüğünü kaybeder.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Eki 2012, 12:21 
Süvariler

Topun çapı 120+ milimetreye çıktığında,(T-80+ )

Top 105 mm olsa bile AKS ve sensör kabiliyeti yeni nesil olduğunda (örnek leopard-1T ),

Termal nesli bir üste çıktığında (T-80+),

Tankın motor gücü artıp manevra kabiliyeti arttığında (T-80+),

Tanka yeni tip ERA ve/veya kompozit zırh taktığınızda (T-80+ ),

ve

Karşı tank bu özelliklerini kullanabileceği açık bir arazideyse (Suriye gibi),

veya hava desteği sağlanamazsa

m-60 üstünlüğünü kaybeder.

Üstadım şöyle sorsam soruyu :
M-60 ve T-72 karşılaştırmasında birbirine üstün oldukları taraflar nelerdir? (kısa mesafe anlık karşılaşma veya açık arazi planlı saldırı veya 125mm yivli namlu 105 mm yivsiz karşılaştırması zırh ve görülebilirlik, silüet ,elektronik vs.)
etrafımızdaki ülkelerden Rus desteği ve know-how ile modernizasyon yapan oldu mu ne aşamada yapılmıştır?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Eki 2012, 12:32 
Süvariler

m60 hurdaya çıkmış niye boş yere para harcican .yenisi hep daha iyi olur.
tam olarak öyle değil aslında bugün israil tanklarını hepsi M-60 tabanlı (sabra merkava namer vs.)
ayrıca amerikan ordusunun bir numarası M1 bile M60 üzerine yapılmış bir modifikasyondur esasında
hem şu da var yani 75 model m60a1 ile m60a3 arasında bile çok fark var bu sistemleri hurdaya çıkarmak bizim en son yapacağımız şey en makul şekilde modernize edilmeli gerekli zırh ve atış kabiliyeti kazandırıldığında altay tanklarımızın bile yanında görev icra edebilecek yegane tanklardır, ki mevcut tanklara yapacağımız bu modernizasyon ülkemiz için kaçınılmaz gözükmekte Altay tam anlamıyla hizmete girene kadar bir sabra modifikasyonu gibi yeni M60 güncellemesi şu günleri daha rahat geçirmemizi sağlıyacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Eki 2012, 19:13 
Genel Yetkili

İlgisiz bir trolün ve bunu ikaz eden sayın üyelerimizin mesajlarını sildim. Tekrar konuya dönelim.

Silah sistemleri karşılarındaki rakiple kıyaslandığında değerleri ortaya çıkar.

Bizim m-60 tanklarımızı kullandığımız coğrafyalar, bu tankın ilk üretiminden itibaren 40 yılı aşkın zamandır dünyanın heryerinde karşısında olan ve onlara karşı üstünlük kurduğu eşnesilden tankların olduğu coğrafyalardır. Dolayısıyla an itibarı ile m-60'larımız yeterli sistemler. Ancak amacımız sadece yeterli olması değil envanterden çıkana kadar üstünlüğünü koruması ise bunu sağlamak için bir şeyler yapmak gerekebilir.

Yeterince Altay tankının envantere girmesi ve tank taburlarının bazılarının lağv edilip sayılarının azalmasıyla muhtemelen 10-15 yıl aralığında m-60 tankları zırhlı birlik envanterinden ayrılacaklar.

Bu durumda ağır modernizasyona gerek yok ve evet çok para harcamaya değmez. Ama hayır bu tanklar hurda değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2012, 01:50 
Genel Yetkili

Zırhlı birliklerde hali hazırda M-48-a5-t1 kalmadı,

M-48-a5-t2'lerin büyük kısmı zırhlı birliklerin envanterinden çıkarıldı, çok az kaldı denebilir.

Zırhlı birlik envanterlerinden çıkan bu tanklar şu anda ; iç güvenlik üs bölgelerinde ve hudut karakollarında görev yapıyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2012, 01:59 
Uzaklaştırıldı

israil arap savaşlarında israilliler abd ırak savaşlarında abdlilerin bazen tank sayısı olarak az olsalarda üstünlük olarak hep üstteydiler. Bunun asıl nedenide zırh değil top menzillerinin daha fazla olması ve kule takat sistemler,gece görüş ve lazerle işaretleme sistemleri,komuta eksiklikleri,mürettebat eğitim yetersizliği ve yetersiz istibarattır. Yani vuruldularda zırh sayesinde kurtuldular değil. Vurulmadan vurdular. Özellikle arap ve ıraklılar şu kule takaatından çok çektiler. Yani sizin dediğiniz gibi isabet alsalar ama plakalar yüzünden kurtulsalarki bir tankın isabet alıpta hiç bir şey olmamış gibi savaşa devam etmesi söz konusu değildir. Zaiyat raporlarına hasar aldı olarak geçer. Ama baktıgımızda ne fazla hasar nede kayıp vardır. Nedenide vurulmadan vurduklarındandır.

Ben şahsi olarak zırh olarak dediğinizden daha üst düzeydeki m-60t sabrayı defalarca gördüm. Bindim kısa bir tur bile attım(tören alanının çıkışına kadar götürmüşlerdi sağolsunlar),Mürettebatlarıyla bile konuştum. Bu modernize aracı kaplumbağadan farksız yapmış tamam kaplumbaganın kabugu var bu araçta korunağı yüksek felan ama ağırlıgı 60 tona varıyor ama motor 1000 hp felan araç çok yavaşlamış atikliği yok vs. Ve o tanka göre çok ama çok maliyetli.

Buna harcanacak parayı ve enerjiyi altayı daha çabuk üretim hattına sokup daha kısa zamanda üretmeye ve tankı daha çok geliştirmeye harcamak çok daha mantıklı. Zaten çok kısa zaman diliminde bizim tankları çatır çatır ezebilecek bir zırhlı gücüne sahip savaş riski taşıyan bir ülke yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2012, 02:08 
Uzaklaştırıldı

Eee m60 sabra'ya yeni motor takamazmıyız?
Zaten sabralarda yeni MTU 881 ka-501 dizel motorunu kullanıyoruz. Daha fazlasını tank idare edebilirmi bilmem. Zaten namluz,zırh,atış kontrol sistemi,süspansiyon,elektronik aksam değişiyor. E daha ne kaldı ki ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2012, 02:21 
Genel Yetkili

Bahsettiğiniz hususlarda hakkınız var. Konu açılışında ve aralarda çoğunlukla benim de değindiğim hususlar.

Bu tür add-on zırhlar elbette tamamen güvenlik sağlamadığı gibi, m-60 'lar için sabra benzeri pahalı bir tane daha modernizasyon kesinlikle yanlış olur düşüncesindeyim.

Eğitim ve teknoloji doğal olarak üstünlük sağlamanın ana gerekçeleriydi. hava üstünlüğünü de unutmayalım. Bu avantajlar bölgemizde bizim için de geçerli.

Bir detay husus var ki sanırım gözardı ediyoruz ; meskun mahal muharebesi veya piyadenin tank avcılığı taktiklerine karşı (rpg tarzı tek başlıklı roketler, küçük kalibre gtt, bmp topları gibi ) , ucuz yollu kafes zırh ve NERA plaka, hasarı ölümcül olmaktan çıkarabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2012, 02:28 
Uzaklaştırıldı

Sayın regicideTr,

Bahsettiğiniz hususlarda hakkınız var. Konu açılışında ve aralarda çoğunlukla benim de değindiğim hususlar.

Bu tür add-on zırhlar elbette tamamen güvenlik sağlamadığı gibi, m-60 'lar için sabra benzeri pahalı bir tane daha modernizasyon kesinlikle yanlış olur düşüncesindeyim.

Eğitim ve teknoloji doğal olarak üstünlük sağlamanın ana gerekçeleriydi. hava üstünlüğünü de unutmayalım. Bu avantajlar bölgemizde bizim için de geçerli.

Bir detay husus var ki sanırım gözardı ediyoruz ; meskun mahal muharebesi veya piyadenin tank avcılığı taktiklerine karşı (rpg tarzı tek başlıklı roketler, küçük kalibre gtt, bmp topları gibi ) , ucuz yollu kafes zırh ve NERA plaka, hasarı ölümcül olmaktan çıkarabilir.
Kafes zırhtan kastınız slat armor dediğimiz olaysa çok zor bir olay değil eğer savaş olursa ara çözüm olarak hızlıca uygulanabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2012, 21:05 
Süvariler

M60 ın kulesini yeniden tasarlayıp kompozit zırhla hafifletip bunu hız ve çeviklik için kullanabilirmiyiz?
Ortak mühimmat kullanmak için ise 120 mm yivsiz namlu kullanılabilir. Çıkan namluları çekili obüs için kullanabilirmiyiz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2012, 21:09 
Uzaklaştırıldı

M60 ın kulesini yeniden tasarlayıp kompozit zırhla hafifletip bunu hız ve çeviklik için kullanabilirmiyiz?
Ortak mühimmat kullanmak için ise 120 mm yivsiz namlu kullanılabilir. Çıkan namluları çekili obüs için kullanabilirmiyiz?
Şu an fotosunu bulamadım ancak ABD M60 T modernizasyonu önerisi olarak bize M60/2000 modelini sunmuşlardı.M60 gövdesi sabit kule Abrams olacaktı. Biz Sabrayı seçtik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2012, 23:59 
Site Başkanı

Alıntı:
Şu an fotosunu bulamadım ancak ABD M60 T modernizasyonu önerisi olarak bize M60/2000 modelini sunmuşlardı.M60 gövdesi sabit kule Abrams olacaktı. Biz Sabrayı seçtik
[wimg]http://media.desura.com/cache/images/gr ... TankHR.jpg[/wimg]

[wimg]http://www.patton-mania.com/M60_Patton/ ... 0-2000.jpg[/wimg]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2012, 00:11 
Akıncılar

Mısır bu modernizasyon programını şuanda kendi M-60'larına uyguluyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2012, 00:15 
Süvariler

Sabra modernizasyonundan biraz daha güzel görünüyor.
Kuvvetin neden Sabra seçimini yaptığı konusunda bilgi var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2012, 00:23 
Yeni Üye

Sabra modernizasyonundan biraz daha güzel görünüyor.
Kuvvetin neden Sabra seçimini yaptığı konusunda bilgi var mı?
Sabra'nın seçilme nedeninin bazı kritik teknolojilerin edinilmesi (reaktif zırh gibi) olduğu forumlarda dile getiriliyor ama ne kadar teknoloji edinildi net bir bilgi yok, üstadlar açıklama getirebilirse biz de öğrenmiş olacağız, saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eki 2012, 02:10 
Genel Yetkili

Sn. dum, öncelikle böyle bir konu açtığınız için teşekkürlerimi bildiririm.

Doğu/G.Doğudaki karakol/Kalekol üs bölgelerimizde konuşlu olan ve her an tehdit altında buluna onlarca M60A3 Tankımız mevcut.Bunlar sürekli aynı mevzide hiç kıpırdamadan beklemekte ve üs bölgesi ve karakol emniyeti için üstün ateş gücü ,termal görüş kabiliyeti ve zırh yapısı kabiliyetinden* faydalanılmaktadır. Ateş gücü ve termal konusu yeterli kabiliyette fakat zırh yapısı ne kadar yeterilidir bunu konuşmalıyız. Bu tanklarımızın Zırh yapısını ivedilikle güçlendirme ilave tedbirler alınmak zorundadır. Tabiki şimdiye kadar kaç tankımız bu nedenden imha edilmiş o ayrı bir konu olsada savunma olarak tedbirler almak mecburiyetindeyiz.

Dünyada Zırhlı araçların Zırh koruması konusunda denenmiş çözümler:
ABD birlikleri Irak’ta sürekli olarak araçlarının zırh korumalarından şikayet etmektedir (2004-2005). Bunun en önemli sebebi çatışmaların meskûn mahaller içerisinde yoğunlaşmış olmasıdır. ABD STRYKER 8x8 taktik tekerlekli zırhlı araçlarının zırh korumasını arttırmak için çalışma başlatmıştır. Bu konuda bir Alman Firması olan IBD ile görüşüldüğü bilinmektedir. IBD tarafından Modular Expandable Armour System (MEXAS) ile zırhlı araç ve tankların zırh koruma düzeyleri arttırılmaktadır. Firma ikinci düzey uygulaması ile 12,7 mm ve 14,5 mm mühimmata karşı 360 derece koruma, aracın 10 m yakınında patlayan 155 mm topçu mühimmatına karşı tam bir korumayı taahhüt etmektedir. Ürettikleri zırh paketinin çoklu atımlara karşı dayanımının iyi seviyede olduğu ifade edilmektedir. Bu zırhın pasif olduğu bilinmektedir. RPG-7 karşı kullanımında seramikten faydalanılmış olması kuvvetle muhtemeldir.
Kesin bir çözüm uygulanıncaya kadar, ABD askerleri ise kendi çözümlerini üretmeye çalışmaktadır. Askerler hurdalıklardan topladıkları malzemeleri en fazla ateşe maruz kaldıkları bölgelere kaynakla tutturmaya başlamıştır. Bu şekilde meydana gelen çözümler zırh korumasını kısmen arttırmaktadır.
[spoiler]Resim[/spoiler]
Özellikle RPG tipi omuzdan atılan, portatif silâhların kullanıldığı bölgelerde çözüm yöntemi değişmiştir. Aracı çevresine bir kafes geçirilmiştir. Bundan hedeflenen roketin kafesteki çubuklardan birine çarpmasını sağlayarak, maksimum delme derinliğinin oluşması için gerekli patlama mesafesinin daha geriye çekmek düşüncesidir. Ancak çubukların yerleştirilmesinde uygun bir tasarım yapılmadığı sürece, bu durumun tam bir sonuç vermesi beklenmemelidir. Çünkü burada önemli olan çukur imla konisinden çok yüksek süratte çıkacak jet akımının yönünün değiştirilebilmesi veya gücünün azaltılabilmesidir. Yani koninin iki çubuk arasına girip kanatları kırılmadığı sürece bu durumun oluşması mümkün gözükmemektedir. Yani roket aracı delebilir veya delemeyebilir. Bu durum tamamen ihtimale dayanmaktadır. Zırh korumasında ihtimal kabul edilemez ancak geçici bir çözüm olabilir. Bu durumdan haberdar olan ABD yetkilileri; seramik alaşımlı zırh ile aracın 360 derecelik alan içerisinde RPG-7 ve 14,5 mm AP mühimmatına karşı korumasını arttırmayı hedeflenmektedir. Ancak ABD Aberdeen Proving Ground test merkezinde icra edilen Mexas’ın testlerinde; kuvvetle muhtemel seramik kompozisyonundan kaynaklanan bazı problemlerle karşılaşınca, aracın her iki yanında ilâve reaktif zırh kullanılması değerlendirmeğe alınmıştır. Günümüzün güncel reaktif zırhı, kinetik enerjili mühimmatlara karşı patlama tepkisi göstermemektedir. Dolayısıyla aracın çevresindeki piyadenin kinetik enerjili mühimmatla yapılan atış sonrası, patlamadan kaynaklanan ilâve bir risk beklenmemelidir. İlâve reaktif zırh plânlanırken RPG-7 silâhının tandem mühimmat atabilme kabiliyeti olduğu göz ardı edilmemelidir. Ayrıca RPG-7 mühimmatının üretim, depolanma süre vb koşullarından dolayı delme kabiliyetlerinin değişebileceği ve bu toleransın yüksek olduğu unutulmamalıdır. İcra edilecek testlerde referans atışların farklı kafile numarası ve yıllarda üretilmiş mühimmat kullanılarak yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde hiç beklenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilmesi mümkündür.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eki 2012, 05:05 
Uzaklaştırıldı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eki 2012, 10:26 
Süvariler

Bir süre daha idare edip Altay tankımızda kullanılması düşünülen aktif koruma sistemi bu tanklara entegre edilebilir mi?. Gerçi bu süreç biraz uzayabilir ve fiyat bilgisi de muamma olur ama çok daha etkili bir tanka dönüşebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eki 2012, 13:37 
Akıncılar

Altay projesi ile yeterince tank üretildiğinde bence bir standardizasyona gidilmeli, misal m60t ler azerbaycana petrol karşılığı verilmeli, leo1t ler şiliye satılmalı, m48 ler jilet olmalı, m60 lar guneydoğudaki karakollara yerleştirilmeli. tank taburları tamamen Altay ve Leo2NG lerden oluşmalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eki 2012, 13:54 
Genel Yetkili

ALTAY projesinde ilk paket olan 250 adet tank( 6 tabur yapar) en iyimser tahminimle 2020'li yılların başında tamamen KKK envanterine girmiş olacak. İkinci bir pakete de hemen ardından devam edilip, 2025 e kadar yetiştirildi diyelim. (6 tabur daha)

8 tabur leopard-2ng + 12 tabur ALTAY = 20 Tank taburu eder.

Küçülme planlanıNIda o yıllara kadar bitirip "40 tank taburu" seviyesine indik diyelim.

40 tabur kadro - 20 tabur mevcut = 20 tank taburu ihtiyacı eder.(800 civarında tank)

Halen 4 tabur m-60t ve 4 tabur leo-1t'miz mevcut. İyimser bir tahminle 2025 yılında 12 tabur diğer tanklardan görevde olacak demektir.

Demeye çalıştığım biz m-60t lerimizi , leopard-1t lerimizi , leopard-1 lerimizi ve dahası m-60-A3'lerimizi, Tank taburları ALTAY'la dolana kadar, üretim hızına göre en az daha 15-30 sene aralığında kullanacağız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eki 2012, 14:15 
Üye

Yunanistan'ın 2a6'ları dışında tanklarımıza üstünlük kurabilecek bir komşumuz yok. O yüzden Altay gelene kadar kapsamlı ve pahalı bir modernizasyona gerek olmadığını düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eki 2012, 14:22 
Genel Yetkili

Tabiki .. Bunu söylüyoruz zaten.. Tankları yürür ve değerli tutacak basit bir şeylere ihtiyaç var mı diye fikir jimnastiği yapıyoruz.

Gündeme getirmemin sebebi de zırhlı birliklerimizin savunmadan çıkıp , araziye ve taaruz mevzilerine geçtiği bugünlerde ihtiyaçlarını varsa hızlı ve basit çözme arayışıdır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eki 2012, 15:23 
Süvariler

Fnss'nin şu 35 tonluk hafif tankı hayata geçerse ve aşağı yukarı altayla aynı zamanlarda üretime girerse bence güzel bir kombinasyon olur ve tank ihtiyacını kısmen düşürebilir.Yani altayla eş zamanlı olarak envantere girmeye başlarsa envanterden çıkacak veya çıkarılması düşünülen tanklardan doğacak açığı hafifletebilir.105 mm top taşıyan modern bir hafif tank m 60'dan daha verimli olabilir.Ancak sn. dum'un da belirttiği gibi bu projeler herşey yolunda gitse dahi muhtemelen 2020 sonrasına sarkacağı düşünülerek m60'larımıza reaktif zırh ve kafes eklemesi düşünülebilir ama,bence m60t gibi kapsamlı bir modernizasyona ihtiyaç yok.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1100 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 522 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: biohazard ve 25 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: