TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 20 Oca 2018, 02:03

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 46 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: AKKOR Aktif Koruma sistemi
MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2016, 16:23 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bildiğimiz üzere ASELSAN'ın geliştirdiği böyle bir proje var. Roket gibi şeyler gelmeden onu havada imha ediyor.

Peki çok sık olduğu gibi taş atılırsa ne olacak? Yani bunu aklım almadı, sorayım dedim. :)

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: AKKOR Aktif Koruma sistemi
MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2016, 16:56 
Süvariler

Benimde kafamı kurcalıyor bu sistem ayrımı nasıl yapıyor. Gelen taş mı, toprak mı, roket mi vs. Tanıma ve tedbir nasıl uygulanıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2016, 17:17 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Benimde kafamı kurcalıyor bu sistem ayrımı nasıl yapıyor. Gelen taş mı, toprak mı, roket mi vs. Tanıma ve tedbir nasıl uygulanıyor.
Hız, boyut vs olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2016, 17:40 
Uzaklaştırıldı

İşte bu yüzden "veri füzyonu" önemli. Çevresini çepeçevre saran kameralardan da faydalanılmalı. Termal iz, boyut, hız... her şey değerlendirilmeli. Yaklaşan bir gezgin mühimmat mı, taş mı... örnek olarak, belli bir bölgedeki insan grubunu algılar sonrasında der ki işte bu şuraddan geldi, bu gelen tanımsız cismin balistik verileri şunlar, 1 metre yükseklikten fırlatılmış, çevrede ani ısı değişimleri olmamış...

Acaba Altay'ın komutan optikleri bir radar gibi kullanılabilir mi? IRST verisine ek olarak belli bir hızda sürekli çevreyi tarayan ve yorumlayan daha uzun menzilli, daha kaliteli veriler sunan bir sistem de gezgin mühimmatları yakalamak için gerekli olabilir.

50 metreden yakaladık vurduk yerine, 500 metrede gördük 100'e kadar takip ettik, 50'de vurduk yaklaşımı daha mantıklı olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2016, 18:45 
Süvariler

Anlamakta zorlanıyorum burada taş atmayı meşrulaştırmaya mı çalışıyorsunuz? artı üzerinde bir yığın optik radar felan var gelen taştan zarar görebilir, şiddet kullanarak eylem yapmak meşru ve yasal değildir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2016, 18:52 
Yeni Üye

Tehdidi radar ile tespit edeceğine göre taş ile mühimmatı rahatlıkla ayırabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2016, 18:52 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Anlamakta zorlanıyorum burada taş atmayı meşrulaştırmaya mı çalışıyorsunuz? artı üzerinde bir yığın optik radar felan var gelen taştan zarar görebilir, şiddet kullanarak eylem yapmak meşru ve yasal değildir.
İyi de biz bir taş için atılacak akkor için konuşuyoruz, muhimmatını taşa harcayıpta daha sonradan rpg gelirse ne olacak o zaman biz mi taş atıcaz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2016, 19:04 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Düşünme sisteminize hayran kalmamak elde değil. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2016, 19:09 
Akıncılar

Tas ile RPG'nin ayrimini AKKOR'un milimetrik dalga boyunda calisacak hedef tespit radari yapar. Sahte hedef ile gercek hedef ayrimini yapabilecek yazilimlar olacaktir zaten, sadece tas ayrimi degil. Hiz, veya hedefin sekli bir degisken(variable) olarak kullanilabilir bu farki gormek icin. Ornegin, 25-30mm bir muhimmati durdurmak icin AKKOR kullanilmayacaktir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2016, 20:58 
Uzaklaştırıldı

Hocam radar, kendisine dik gelen 25mm ile sabot mermi arasındaki ayrımı nasıl yapacak?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2016, 21:01 
Akıncılar

Sanırım bunun için bir kütüphane olması gerekli? Radar algıladığı cismi bu kütüphaneden kontrol ederek ona göre hareket etmeli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2016, 21:02 
Akıncılar

Hocam radar, kendisine dik gelen 25mm ile sabot mermi arasındaki ayrımı nasıl yapacak?
Sabotu bilse ne olacak ki?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2016, 21:06 
Uzaklaştırıldı

Kütüphane pasif sistemlerde bulunmuyor mu? Dalganın yansıyıp gelmesi bana nasıl bir kimlik bilgisi verecek? 25mm ile sabot aynı hızlarda bulunabilirler, atıldıkları mesafe burada etkendir. Ön cepheleri neredeyse aynı miktarda radar dalgasını yansıtıyor olabilir.
Alıntı:
Bir sabot mermi kaç kilogramdır genel olarak? //soruyu geri alıyorum. çok fazla etken var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2016, 21:13 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:
İyi bir zamanlamayla, en azından yön ve yaklaşma açısında sapma yaratabilir.. buda merminin etkinliğini ciddi şekilde azaltacaktır..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2016, 23:16 
Üye

Akkorun mühimatının tank içinde depolanması için yer var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2016, 00:36 
Süvariler

Benim anlamadigim bir konu var. Aktif koruma tank muhimmatina karsi etkili mi de sabo t vs tartisiliyor? O kadar yuksek hiza nasil bas edebilir ki? Bir cok antitank muhimmati neredeyse gozle takip edilebiliyorken tank muhimmatlari namludan ciktigi an hedefe oluyor . Arada muazzam bir hiz yani kinetik enerji farki vardir diye dusunuyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2016, 00:43 
Akıncılar

Mesela falanca hava savunma füzesi şu menzilli TBM'i vuruyor ama daha uzun menzillisini neden vuramıyor?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2016, 00:46 
Uzaklaştırıldı

300 metreden ateşlenen RPG ile 2000 metreden ateşlenen sabot mühimmatının ortalama ulaşma süreleri, kabaca aynı. Yani, karşıt hamleniz için elinizde bulunan süre pek de farklı değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2016, 00:48 
Uzaklaştırıldı

Mesela falanca hava savunma füzesi şu menzilli TBM'i vuruyor ama daha uzun menzillisini neden vuramıyor?
Bunun birkaç sebebi olabilir ama zannediyorum en belirgin sebebi, hız. Füzenin tarayıcısının yüksek hızlı hedefi görüntü karesi içerisinde tutturamaması, takip edememesi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2016, 00:52 
Üye

Benim anlamadigim bir konu var. Aktif koruma tank muhimmatina karsi etkili mi de sabo t vs tartisiliyor? O kadar yuksek hiza nasil bas edebilir ki? Bir cok antitank muhimmati neredeyse gozle takip edilebiliyorken tank muhimmatlari namludan ciktigi an hedefe oluyor . Arada muazzam bir hiz yani kinetik enerji farki vardir diye dusunuyorum.

Keskin nişancı atışı sırasında rüzgarın yönünü hızını hesaplamasi boşuna değil... Sabotta olsa belirli bir uzaklıkta tespit edilip yakın ve güçlü bir patlama yapılırsa izlediği yoldan azda olsa çıkarılabilir, tank siluetini hayal edecek olursak sabotu 1 m yükseltmek tankı kurtarabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2016, 01:04 
Yeni Üye

Ben tankçı olsam en son sabot dan endişe ederdim. Sonuçta oda bir tanktan atılıyor. Bir tank düşman tankını ne kadar ihtimalle karşısında bulabilir 2. dünya savaşında değilizki. Bulsa bile tank otobüs kadar kocaman bir silah ve o bir tank sende bir tanksın yani şartlar çok centilmence. Bir tankı bir tankla namlulu silahla yakalamakta nişan alıp vurmakta öbür tehditlere nazaran zordur. Sabot efsane gibi korkunç bir tehdit ama pratikte bir tankın sabot ile isabet alması çok zor ihtimaldir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2016, 02:21 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Bunun birkaç sebebi olabilir ama zannediyorum en belirgin sebebi, hız. Füzenin tarayıcısının yüksek hızlı hedefi görüntü karesi içerisinde tutturamaması, takip edememesi.
Aslına bakarsanız verdiğim bu cevabı hiç yeterli bulmuyorum, aklımda basit ve kolay tahmin edilebilir bir önleme yöntemi taslağı var ama neden uygulanmadığını bilmiyorum.

Benim yukarıda sabotu denkleme sokmam ise talihsizlik olmuş. Ben odak noktasını daha çok yavaş seyreden mühimmatlar üzerine kurmak istiyordum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2016, 02:45 
Akıncılar

300 metreden ateşlenen RPG ile 2000 metreden ateşlenen sabot mühimmatının ortalama ulaşma süreleri, kabaca aynı. Yani, karşıt hamleniz için elinizde bulunan süre pek de farklı değil.
Acaba mesele mühimmatın havada geçirdiği süre mi? "Reaksiyon süresi" bu mu?
Ya da Akkor radarı 2.000 metryi görüyor mu gerçekten?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2016, 03:10 
Uzaklaştırıldı

Ya da Akkor radarı 2.000 metryi görüyor mu gerçekten?
İşte, bu yüzden, verileri harman edelim demiştim. Ütopik, devrimsel, daha önce düşünülmemişi değil; sadece F-35'in üzerindeki felsefeyi Altay'da görmek istiyorum.
Alıntı:
Acaba mesele mühimmatın havada geçirdiği süre mi? "Reaksiyon süresi" bu mu?
Zihnimdeki düşünceyi aktaran en iyi iki kelimenin oluşturduğu anlam bu, evet ama bunun doğru yerde kullanılıp kullanılmadığına, terimsel olarak doğru olup olmadığına ilişkin soruları cevaplandıramam.

Daha önce de belirttiğim gibi sabot konusu üzerinde iddia edebileceğim daha fazla nokta yok. Ben daha çok yavaş seyreden, belki bir pervane sayesinde hareket eden, belki beş bin liralık iha üerine giydirilmiş birkaç kg'lık patlayıcının Akkor tarafından tehdit olarak algılanıp algılanmayacağı üzerinde düşünmek istemiştim.

İki alıntı oluşturunca iki bildirim mi gidiyor?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2016, 05:50 
Üye

Bu AKKOR etkili bir sistemse bunu neden sadece Altay tankı üzerinde düşünüyoruz, helikopterlere , gemilere , uçaklara , diğer zırhlı araçlara, hatta sabit tesislere uygulanması mümkünmüdür?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2016, 12:39 
Üye

Tankın tanka angajmanında öngörülen ortalama mesafe 900-1000 mt arası Amerikan ordusuna göre. Suriye'de daha yüksek olabilir arazi şartları sebebi ile ama mesela Trakya'da çok daha kısadır o mesafe, dolayısı ile kısa mesafeden gelen o mermiyi akkor nasıl durdurabilir? 120mm sabot tankı (NATO) imha etmesede (ki açıya ve denk geldiği yere göre edebilir) rahat rahat savaş dışı bırakır.

Burada önemli olan tankın diğer tankı daha önceden görebilmesi ve vurabilmesidir. Altay'da bu konularda batılı muadilleriyle rahat rahat başa çıkar. Hatta biraz iddialı olacak ama T-90'da tam olarak Altay muadili olmamalıdır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2016, 12:51 
Süvariler

Bu AKKOR etkili bir sistemse bunu neden sadece Altay tankı üzerinde düşünüyoruz, helikopterlere , gemilere , uçaklara , diğer zırhlı araçlara, hatta sabit tesislere uygulanması mümkünmüdür?
Akkor düşündüğünüz kadar büyük bir sistem değil.Ana hedefi ATGM olan bir sistem.Tank mermisini durdurmaktan bahsetmiş arkadaşlar akkorun bunu hedeflemediği kesin.Helikopter ve uçakların kendi karşı tedbir sistemleri var.Hem bunlar hassas aletler akkorda mühimmatın geldiği yöne patlama ile parçacık saçarak mühimmatı imha/deforme etmeyi yada saptırmayı amaçlıyor.Sistemin çalışma prensibi buyken o parçacıklar kendi uçağınız yada helikopterinize de zarar verebilir.Gemilerde RAM ve CİWS aynı işi yapıyor zaten.Sistem sabit tesisler için çok çok ufak kalır.Sonuçta bir hava savunma sistemi değil ki oraya böyle bir şey yapalım.Mesela sık sık roket yiyen karakollar için düşünülebilir.Ama sivillere ve kendi personeline zararda verebilirsin.Ayrıca böyle bir iş için her yönü kapsayacak sayıda çok sistem lazım ki roketin nereden geldiği belli bile değil.Şuanlık tank ve zırhlı araçlar ile sınırlı bir proje.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2016, 14:00 
Yeni Üye

Geleceğin sistemi aktif koruma sistemleridir hiç kuşku yok ki. Bu yüzden tank ile ve AKKOR sistemi ile başlayan bu macerada uçaklarda karakollarda kamyonlarda mutlaka bu şemsiyenin altına er geç girecektir. Sistemin sınanması geliştirilmesi güven vermesi maliyetin düşürülmesi ile alakalı bir süreç başladı devam ediyor. Tank ile başlandı ama mutlaka tabana doğru yayılacaktır. İsrail bu iş ie ilk uğraşmaya başlayan ve gelişme kateden ülke olarak şimdi bir tık aşağı inerek zırhlı zırhsız araçlarına da uygun aktif koruma sistemleri geliştiriyor mesela. Bizimde yolumuz aynısı olacaktır tek farkımız bir iki adım gerideyiz henüz
Füzeler şimdiden baş edilmez derecede akıllılar ve önleri de dahada gelişme yönünde çok açık. Eskiden füzeyi sis ile flare ile basit karıştırmalar ile kandırabiliyorduk ama artık bu çok zor. Etkileri muazzam artarken maliyetleri ve erişilebilirlikleri hatta üretilebilirlikleri de çok yaygınlaştı. Terör örgütleri bile artık güdümlü silahlar bulabiliyorlar. Vurmaktan başka çare kalmadı bu silahları. Karada, havada, denizde her yerde artık saldırı silahlarını vurmak zorundayız aldatmak çare değil. Mühendisler bunları çok daha fazla geliştirecek yaygınlaştıracak başka çare yok. Aselsan sağ olsun bu işe oldukça erkek davranıp girdi yol aldı. Bu yeni bir alan daha en iyi önleme yöntemleri bile belirginleşmedi herkes farklı şey deniyor. Yol alacak çok iş var bu alanda.
Güzel yanı savunan ile saldıran arasındaki füze - zırh yarışında savunmadakinin acınası zavallılığı bu sistemler ile çok daha makul hale gelebildi. Bu sistemin olmadığı bir dünyada 2020 lerde tankcı olmayı hayal edebilir misiniz. 50 km den zımbalarlar tankı hiç bir şansıda olmazdı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2016, 14:40 
Akıncılar

Arkadaşlar, hele bir ilacı layıkıyla bulalım, gücümüz yettiğince heryerimize süreriz inşallah..
Netice itibariyle, maliyeti yüksek bir sistem olacak.. Öncelik, yüksek değerlikte olan araçlarda.. Müyendis arkadaşlar sıkı çocuklar, gayet azimle çalışıyorlar ve bayağı umutlular.. Dediğiniz gibi, öncelik ATGM ve özellikle RPG türevlerinde.. HE ve KE tank mühimmatıda engellenebilecek inşallah.. Küçük çaplarda mermi işi biraz zor bir iş takdir edersinizki..
Sistemin belli süratlerde yaklaşan hedeflere göre bir sınırlaması olacaktır muhakkakki.. Ebat diyemiyorum, çünkü güzel yurdumun o konuda bir ayarı yok ne yazıkki.. Koca kaldırım taşlarını söküp atmak dahi olduğundan dolayı, tehdidin sürati bizim için referans olacaktır..
Bildiğim kadarıyla, Mikrodalga radar 50m menzilli bir yarıçapı tarıyor ve önlemeyi 3-5m kala yapacak kadar hızlı çalışıyor sistem.. 50m üzeri mesafeden gelen tank mermisinde önleme yapabilecek sistem.. Ama 50m içi yaş.. Tehdidin sürati önemli bu durumda.. Yani ne yazıkki yandaki evden atacağınız bir tehdidi önleyebilecek birşey daha üretilemedi dünyada.. Lakin, bu yüzden hem aktif hemde pasif koruma sistemleri illaki birarada kullanılmak zorunda.. Birbirlerini tamamlayacaklar..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2016, 20:48 
Süvariler

Zaten farklı platformlarda denendigi haberini okumustum hem forumda hemde baska bir yerde. Helikopterler acisindan onemli olabilir. Stinger kac km hizla geliyor bilmiyorum ama belki onlar icin etkili olabilir. Ilerleyen surecte cok daha gelismisleri belki savas ucaklarinda kullanilacak. Ben bu sistemin cok daha yaygin kullanilacagini dusunuyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2016, 21:22 
Akıncılar

Arkadaşlar, hele bir ilacı layıkıyla bulalım, gücümüz yettiğince heryerimize süreriz inşallah..
Netice itibariyle, maliyeti yüksek bir sistem olacak.. Öncelik, yüksek değerlikte olan araçlarda.. Müyendis arkadaşlar sıkı çocuklar, gayet azimle çalışıyorlar ve bayağı umutlular.. Dediğiniz gibi, öncelik ATGM ve özellikle RPG türevlerinde.. HE ve KE tank mühimmatıda engellenebilecek inşallah.. Küçük çaplarda mermi işi biraz zor bir iş takdir edersinizki..
Sistemin belli süratlerde yaklaşan hedeflere göre bir sınırlaması olacaktır muhakkakki.. Ebat diyemiyorum, çünkü güzel yurdumun o konuda bir ayarı yok ne yazıkki.. Koca kaldırım taşlarını söküp atmak dahi olduğundan dolayı, tehdidin sürati bizim için referans olacaktır..
Bildiğim kadarıyla, Mikrodalga radar 50m menzilli bir yarıçapı tarıyor ve önlemeyi 3-5m kala yapacak kadar hızlı çalışıyor sistem.. 50m üzeri mesafeden gelen tank mermisinde önleme yapabilecek sistem.. Ama 50m içi yaş.. Tehdidin sürati önemli bu durumda.. Yani ne yazıkki yandaki evden atacağınız bir tehdidi önleyebilecek birşey daha üretilemedi dünyada.. Lakin, bu yüzden hem aktif hemde pasif koruma sistemleri illaki birarada kullanılmak zorunda.. Birbirlerini tamamlayacaklar..
50 metre degilde, 500 metre degil mi? AKKOR hakkinda en detayli aciklama asagida Aselsan muhendisi veriyor. Aciklamalarini bir kez daha seyretmek lazim.
https://youtu.be/EorlDXsq5sk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2016, 23:54 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
50 metre degilde, 500 metre degil mi? AKKOR hakkinda en detayli aciklama asagida Aselsan muhendisi veriyor. Aciklamalarini bir kez daha seyretmek lazim.
Sayın robust izninizle bir soru sormak istiyorum.
Videoda 5.40 taki bilgiye göre akkor veya benzeri sistemlerin javelin gibi tam tepeden hedefe ulaşan mühimmatlara karşı koruma sağlayamayacağı sonucuna mı ulaşıyoruz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Kas 2016, 00:03 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Videoda 5.40 taki bilgiye göre akkor veya benzeri sistemlerin javelin gibi tam tepeden hedefe ulaşan mühimmatlara karşı koruma sağlayamayacağı sonucuna mı ulaşıyoruz?
Aynı videoda çatılardan veya helikopterden atılan " dalış etkisine" sahip mühimmatlar için önleme yapabilme yeteneğine sahip diyor .

''Soruyorum size... Topyekün bir savaş mı istiyorsunuz? Eğer gerekirse, hayal edebileceklerimizden daha büyük ve daha radikal?.. O halde, şimdi, ayağa kalkın ve bırakın, fırtına kopsun!''
Joseph Goebbels

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Kas 2016, 22:35 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:
Aynı videoda çatılardan veya helikopterden atılan " dalış etkisine" sahip mühimmatlar için önleme yapabilme yeteneğine sahip diyor .
Evet sormadan önce izlemiştim zaten ama bahsettiği iki durum arasında bir çelişki görünüyor. Ya da ben yanlış yorumluyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Oca 2018, 20:17 
Yeni Üye

Az önce afrine giricek zirhli araclara ve tanklara akkor sistemi monte edildiği söylendi acaba doğru mu gaz haber mi yine 2020 de hazır olmayacakmıydı akkor sistemi belkide devlet testleri denemeleri bosverin ise yariyosa simdilik takalim mi dedi ?Bu arada a haberin haberinde izledim oley be dedim icimden fakat bi yanim bilip bilmeden bosa habercilik mi yapiyolar diyor insallah dogrudur el babta yasadigimiz kotu tecrubelerimiz var bilenüstatlar cevaplarsa sevinirim saygilar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Oca 2018, 20:58 
Yeni Üye

hakikaten akkor takılmış m-60 sabraya videoda 1.dakikadan sonra taşıyıcıdan inen tankın sağ tarafında akıllı tapalı mühimmat atıcı gözüküyor :D maşallah ya demekki bazı şeyleri hemende yapabiliyoruz https://www.youtube.com/watch?v=j1U8zj2oqZ4

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Oca 2018, 21:03 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Onlar sis havanı, kulenin sağında ve solunda dört tane var.

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Oca 2018, 21:14 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Yalnız sağ taraftaki kutuyu Akkor'un radarı sandım ben de çok benziyor ama APU sanırım. Sabrada standart değil o donanım. Sonradan takılmış.

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Oca 2018, 21:20 
Süvariler

Zaslon-L nin modülü böyle bir şey bu görüntülerde gördüm diyen beri gelsin.
p.s.
Ha bu görüntülerde göremedik diye yok demek değildir vardır biz görmedik, biz görerek gururumuzu okşamak isteriz. İnşallah bir çatışma çıkmaz ve bunların hiç birini kullanmak zorunda kalmayız, inşallah hiç bir Türk'ün burnu bile kanamaz.
Resim

En son igirgin tarafından 18 Oca 2018, 21:30 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Oca 2018, 21:22 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Operasyon başladıktan sonra anca sahadan gelecek fotolarda görürsek görürüz. Belki 3-5 tanka konsept sistemler test amacıyla takılmıştır ama umudum yok orası ayrı.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Oca 2018, 22:58 
Akıncılar

Herhangi bir araca Zaslon, deneme için bile olsa, takıldı mı ki, şuan onu M60T'ler üstünde görelim?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Oca 2018, 23:01 
Üye

Bu sistemler helikopterlere uyarlanamaz mı acaba ne gibi dezavantajları olur?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Oca 2018, 23:10 
Süvariler

Bu sistemler helikopterlere uyarlanamaz mı acaba ne gibi dezavantajları olur?
kendi kendini düşürür...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Oca 2018, 23:15 
Akıncılar

İleride olacaktır, ancak şu anda çok ağırlar ve çok elektrik tüketiyorlar. Tanklara dahi entegrasyonlarında bu sorun hakim. Akkor o konuda hem hava hem de deniz araçlarına entegrasyon için avantajlı olabilecek bir başlangıç.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Oca 2018, 00:49 
Süvariler

Şimdi şöyle bir şey var. Javelin ile yüksekten atılmış dolayısı ile tankın tepesine yatay daha doğrusu dar açılarda gelen mühimmat arasında biraz farklar var. Javelin apayrı özel bir ürün. Neredeyse tepeden şak diye 90 derece ile iniyor. Bu bahsettiğimiz yüksekten ama tankın tepesine doğru daha dar açılar ile gelen gelen füzeler muhtemelen daha kolay önleniyordur. Ki büyük ihtimal bunlardan bahsediliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Oca 2018, 01:29 
Süvariler

Lazer ile bir anti tank füzesi düşürülebilir mi?

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 46 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Exabot [Bot] ve 16 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: