TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 26 May 2017, 14:08

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 23 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 26 Mar 2015, 23:12 
Süvariler

AA'nın füze test alanı hakkında paylaştığı fotoğraflarda zırhlı araca monteli bir cirit sistemi gözleniyor.
Lazer işaretleme ve gözetleme için, teleskopik boma monteli FLIR sistemi de bulunuyor.
Teknik olarak sistemin alçaktan uçan helikopterlere karşı da kullanılması olası sanırım.

Ancak sistemin önemli bir zafiyeti günümüz koşullarında "düşman" tankların hemen hepsinde lazer ikaz alıcı olması. Yani hedef tank işaretlendikten sonra menzile bağlı olarak hedef tankın, bu zırhlı aracı ortadan kaldırması olası.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2015, 15:14 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
AA'nın füze test alanı hakkında paylaştığı fotoğraflarda zırhlı araca monteli bir cirit sistemi gözleniyor.
Lazer işaretleme ve gözetleme için, teleskopik boma monteli FLIR sistemi de bulunuyor.
Teknik olarak sistemin alçaktan uçan helikopterlere karşı da kullanılması olası sanırım.

Ancak sistemin önemli bir zafiyeti günümüz koşullarında "düşman" tankların hemen hepsinde lazer ikaz alıcı olması. Yani hedef tank işaretlendikten sonra menzile bağlı olarak hedef tankın, bu zırhlı aracı ortadan kaldırması olası.

Resim
Cirit tanklar için geliştirilmiş bir sistem değildir zaten. Bu iş için Umtas, omtas var.
Cirit Zırhsız araçlar, hafif zırhlı araçlar ve teröristler için geliştirilmiş maliyet etkin bir çözümdür.
Mesela arkasında bir silah sistemi veya asker taşıyan kamyon / kamyonete karşı etkili ve ucuz bir çözüm olur. Terör kamplarına yapılacak saldırılarda da hem etkili hem de ucuz bir çözüm olur..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2015, 17:46 
Uzaklaştırıldı

Geleceğin kara savaşları göz önüne alındığında füze taşıyan sistemlerin öne çıkacağını düşünüyorum. Özellikle anti piyade, mevzi ve zırhsız-yumuşak zırhlı hedefler için cirit ve orta-ağır zırhlı hedefler için omtas-umtas silah sistemlerini taşıyan 3.nesil elektro-optik sensör ve algılayıcılara sahip zmaların çok efektif olacağını düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ağu 2015, 15:30 
Yeni Üye

Kaideye Monteli Cirit Sistemi (FNSS Roketsan )
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ejKqgY7AJtw[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2015, 12:24 
Akıncılar

30 Ağustos resmi geçitinde TRT spiker'inin hava savunma sistemi olarak tanıtmasıda sanıyorum o günün gafı oldu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2015, 13:23 
Akıncılar

30 Ağustos resmi geçitinde TRT spiker'inin hava savunma sistemi olarak tanıtmasıda sanıyorum o günün gafı oldu.

Dediğiniz Atılgan olabilir mi?

Resim

Alıntı:
Baskın yiyeceği istihbaratı gelen karakollara da konulabilir. Dolaşır karakol karakol.

Roketsan'ın websitesinde asgari menzil 1,5 km gösteriliyor. Yani atıştan sonra en az o kadarlık bir uçuş yapması gerekiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2015, 14:16 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Atılgan da değil.Hisardı o TRTnin dile getirdiği hava savunma sistemi.Dikine atış yapıyo falan da demişti hatta.

Cirit Atak helilerine monte edilmesiyle İsrail tarzı saldırıları da bekleyebiliriz.Araçlarıyla hareket eden eşkiyalara rahatlıkla atış yapılabilir.Şehir içi çatışmalarda nokta atışı yapılabilir.Geçenlerde polisin bi operasyon videosu vardı.Teröristler çatıdan atış yapıyodu.O çatışma cirit füzesi ile dakikasında biterdi işte.

SAVAŞ BARIŞTIR
ÖZGÜRLÜK KÖLELİKTİR
BİLGİSİZLİK KUVVETTİR

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2015, 14:40 
Akıncılar

@serach and rescue hocam Yok cirit hava savunma sistemi olarak telffuz edildi geçit sırasında.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2015, 14:47 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

@serach and rescue hocam Yok cirit hava savunma sistemi olarak telffuz edildi geçit sırasında.
Töreni izledim de hakaten öyle demişler.Zırha monteli cirtle hava savunma silahı Hisar aynı hizada geçiyo.Karıştırmışlar zannımca.

SAVAŞ BARIŞTIR
ÖZGÜRLÜK KÖLELİKTİR
BİLGİSİZLİK KUVVETTİR

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 May 2017, 21:46 
Üye

2016 da seri üretim sözleşmesi imzalanmış ve Roketsan üretime başlamış.Umtas,L-Umtas da eklenecekmiş.Sahada büyük artısı olacağını düşünüyorum.
http://www.star.com.tr/teknoloji/kaidey ... r-1214021/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 May 2017, 22:35 
Akıncılar

Cirit karakol baskinlarinda baski atesi olusturan doçka gibi silahlara karsi nokta atişi yapmak icin ideal silahtir bana gore.

bu onemli bir vurus olacaktir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2017, 00:07 
Üye

Alıntı:
Cirit karakol baskinlarinda baski atesi olusturan doçka gibi silahlara karsi nokta atişi yapmak icin ideal silahtir bana gore.

bu onemli bir vurus olacaktir.
Karakol tek bir kelime fakat birden fazla çeşit yapıyı içeriyor sanırım. Bildiğimiz eski karakol yeni kalekollara zaten o tür baskınlar olmaz. Cirite kazar on çeşit savunma yöntemi var zaten. Ama üzerinde iki poşet, üç kum torbasından yerleşimler de gördük ve buralara mevsimlik karakol deniyor. Buraları Allah koruyor, henüz 1 sene önce gördük sanırım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2017, 00:31 
Akıncılar

Karakol tek bir kelime fakat birden fazla çeşit yapıyı içeriyor sanırım. Bildiğimiz eski karakol yeni kalekollara zaten o tür baskınlar olmaz. Cirite kazar on çeşit savunma yöntemi var zaten. Ama üzerinde iki poşet, üç kum torbasından yerleşimler de gördük ve buralara mevsimlik karakol deniyor. Buraları Allah koruyor, henüz 1 sene önce gördük sanırım.
Evet poşetlilerden bahsediyorum ve geçici üs bölgeleri bunlar hep olacak yeri gelecek sınır ötesindede olacak her yere kalekol yapamaz veya taşiyamayiz, belkide tek erin kullanacağı bir cirit oldukca fazla menzile sahip ve lazer ile nokta atış yapabiliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2017, 00:53 
Üye

Alıntı:
Evet poşetlilerden bahsediyorum ve geçici üs bölgeleri bunlar hep olacak yeri gelecek sınır ötesindede olacak her yere kalekol yapamaz veya taşiyamayiz, belkide tek erin kullanacağı bir cirit oldukca fazla menzile sahip ve lazer ile nokta atış yapabiliyor.
Cirit de en nihayetinde elektrikle vs çalışan ve her an aktif edilemeyecek bir sistem. Bu dediğinizi yapmak için kamikaze iha var, aslında yok, ama olması gerekir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2017, 10:54 
Süvariler

Cirit de en nihayetinde elektrikle vs çalışan ve her an aktif edilemeyecek bir sistem. Bu dediğinizi yapmak için kamikaze iha var, aslında yok, ama olması gerekir.
Zaten uzaktan Cirit ile vurmak icin ilk once goruntu almak gerekir, goruntu alininca gudumlu havan (IDEF17?) ve kamikaze iha ile vurmasi kolay olmali.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2017, 12:07 
Üye

OMTAS veya daha iyisi UMTAS iir füze ile İsrail in bu çözümü gibi bir şey daha faydalı olabilir ilerde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2017, 01:15 
Akıncılar

Kaideye monteli Cirit sistemi için sözleşme imzalandığı haberi vardı S&H da....Bu konuda bilgisi olan var mı ???

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2017, 01:27 
Akıncılar

Kaideye monteli Cirit sistemi için sözleşme imzalandığı haberi vardı S&H da....Bu konuda bilgisi olan var mı ???
SSM'nin 2016 raporunda KMC siparisi geciyor. Bir kac gun once okudugum haberde ise KMC'nin CIRIT ile birlikte UMTAS/OMTAS'in ayni kule uzerinde olmasi planlanmis. 4'lu CIRIT lanceri yaninda, diger tarafta UMTAS gorebiliriz. Mantikli bir cozum gibi gorunuyor cunku teleskobik mast uzerindeki E/O ile uzun mesafelerden goruntu alinmasi ve lazer ile hedef isaretlemsi mumkun. Sutre gerisinden atis icin ideal bir sistem olabilir. Suriye orneginden gidersek bir binanin arkasinda kalip, telekop uzerindeki E/O sistem ile cephe hattinin goruntulenmesi mumkun. Kesif gozetleme ve hedef angajmani ayni sistem ile yapilabilecek. Hunter-killer konsepti bir sekilde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2017, 10:21 
Üye

Alıntı:
SSM'nin 2016 raporunda KMC siparisi geciyor. Bir kac gun once okudugum haberde ise KMC'nin CIRIT ile birlikte UMTAS/OMTAS'in ayni kule uzerinde olmasi planlanmis. 4'lu CIRIT lanceri yaninda, diger tarafta UMTAS gorebiliriz. Mantikli bir cozum gibi gorunuyor cunku teleskobik mast uzerindeki E/O ile uzun mesafelerden goruntu alinmasi ve lazer ile hedef isaretlemsi mumkun. Sutre gerisinden atis icin ideal bir sistem olabilir. Suriye orneginden gidersek bir binanin arkasinda kalip, telekop uzerindeki E/O sistem ile cephe hattinin goruntulenmesi mumkun. Kesif gozetleme ve hedef angajmani ayni sistem ile yapilabilecek. Hunter-killer konsepti bir sekilde.
OMTAS ve UMTAS olacak dediğinizde TV güdüm olacak demektir buda UMTAS IIR inde kullanılacağı ihtimalini doğal kılıyor. 8 km yerden atışta 5 km civarı bir etki olur yaklaşık. Buda oldukça etkili bir menzil taktik anlamda tabur seviyesinde mini iha yetenekleri ile cephe hattında muazzam bir görüş ötesi kabiliyet demektir.
Bunun tadı alınır ise ben İsrail in Spike füzesinde türettiği 25 km menzilli Tamuz füzesi ile yukarıdaki resimde örnek verdiğim M48 den üretilmiş çözüme benzer bir çözüm beklerim.
UMTAS dan benzer şekilde 25 km menzilli füze yapmak Spice den yapmaktan çok daha kolay çünkü Spice fiberoptik güdümlü bambaşka bir füze aslında. Deniz kuvvetleri için yapılan uzatılmış menzil bile belki yetebilir. Cirit in ötesine geçilmesi gerektiğine bende inanıyorum dediğiniz gibiyse çok güzel olur. Tam bir güç çarpanı silah olur üstelikte hiçte zor değil artık IIR füze ile hedefler vurulmaya başlanmışken

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2017, 16:11 
Akıncılar

Cirit sistemini neden sadece ciritten ibaret yaptık? Biraz daha moduler bir sistem düşünülebilirdi bence mesela Cirit ve Umtas atan bir araç birden çok farklı tipte lançer adapte edilebilir bir sistem olması gerek mez mi?

Ayrıca Brimstone ve Spike'ı Örnek alarak UMTAS-UM (Uzatılmış Menzil) gibi bir çalışma Hürkuş için iyi olacaktır 15-20 km menzil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 May 2017, 17:20 
Akıncılar

Bana bu KMC'nin optik direği kısa kalmış gibi geliyor. Toplam 10m uzunluğa sahip olsa daha yüksek performansa sahip olacak, çünkü CİRİT menzili yüksek bir füze. Fuarda bahsedeceğim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 May 2017, 17:26 
Akıncılar

Alıntı:
Cirit sistemini neden sadece ciritten ibaret yaptık? Biraz daha moduler bir sistem düşünülebilirdi bence mesela Cirit ve Umtas atan bir araç birden çok farklı tipte lançer adapte edilebilir bir sistem olması gerek mez mi?

Ayrıca Brimstone ve Spike'ı Örnek alarak UMTAS-UM (Uzatılmış Menzil) gibi bir çalışma Hürkuş için iyi olacaktır 15-20 km menzil.
Lütfen Swat, unutuyorsun herhalde, TSK genel kural, kaidesi; tek tip, tek silah, tek araç. Zihniyet bu kadar dar açılı, yapacak birşey yok. Dua edelimde, Fetöcüler deşifre olup, suyun başından çekilince, elimizdeki uyutulan imkanlardan silahlı Hürkuş-C konseptimiz vb. ortaya çıkabildi mesela...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 May 2017, 17:52 
Akıncılar

E ben buraya bir ileti yazmıştım....ne olmuş ki ona.....

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 23 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: