TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 20 Eyl 2017, 21:21

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 3446 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 165 66 67 68 69 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 20 Nis 2017, 11:14 
Süvariler

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Tam uzmanı olmadığımdan bilen arkadaşlara sormak istedim.

1_) 5.56 mm'nin etki sorununu daha uzun namlulu bir 5.56 mm yapıp çekirdeğin namluda daha fazla hızlanması vasıtasıyla ve daha yüksek alaşımlı mühimmat türünü kullanarak çözemezler mi ?

2-) Bu 7.62 mm nin depme sorunu ilerde xeleton sistemi vasıtasıyla çözülebilirmi ?

1-) Bu konuda ABD yeni mühimmat ve namlu kullanıyor zaten. Sıkıntı, durduruculuk ve deliciliği aynı anda sağlamakta. Daha açığı sütre gerisine geçmeyi başaran çekirdeğin durdurucu olmasını sağlamakta.

2-) Evet, çözülür. Çözülür derken, bozulan atış hattını daha çabuk yakalarsınız dış iskelet sistemi yardımıyla.
Alıntı:
Hedef ortaya cikiyor ve hareket halinde...siz zaten 0.75sn tepki suresi nedeniyle ilk atisi kacirdiniz. Ama simdi adapte olup 2. -3. -4. atista hedefi vurabilmek istiyorsunuz. Bunun icin de nisangah ya da optik, farketmez surekli hedef uzerinde kalabilmeli. Geri tepme fazla oldugunda ilk atistan sonra nisan hatti bozuluyor. Siz tekrar nisan hattini olusturdugunuzda ilk duruma geri donmus oluyorsunuz.
Tam bu nedenle sadece optik yeterli değil, işin içine bilgisayarın da girmesi gerek. Ateşli silahlarda bilgisayarlı atış sistemi kurgulamak çok zor bir iş. Buna rağmen etkili bir metot geliştirdiğime inanıyorum, testini de yaptım kısmen. İşliyor.

Ancak mekanik ateşleme sistemi ayak bağı oldu. Mekanik tetik bilgisayarın hızına uyum gösteremiyor.

En son merzifonlu tarafından 20 Nis 2017, 11:46 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Nis 2017, 11:20 
Üye

7.62mm tepmesi sebebi ile düşük isabet oranından bahsediliyorsa artık elimizde 3EOS veya Aselsan Optics gibi iki firma var,
bu firmalar pekhala 4x veya 6x optik nişangah üretebilir ve bunlar porfesyonel birliklere öncelik verilerek tüm orduya dağıtılmalı.

Bu noktadan sonra 3'e 5'e bakmadan asker bunu mahfeder demeden tüm MPT'lerle birlikte optik nişangah ve bipod standart donanım haline getirilmeli.
Dusuk isabet oraninin cozulebilmesi icin optikten baska geri tepmeyi azaltici bir seye ihtiyac var. Cunku hedef karsinizda degil. Siz hedefin ortaya cikmasini bekliyorsunuz.

Hedef ortaya cikiyor ve hareket halinde...siz zaten 0.75sn tepki suresi nedeniyle ilk atisi kacirdiniz. Ama simdi adapte olup 2. -3. -4. atista hedefi vurabilmek istiyorsunuz. Bunun icin de nisangah ya da optik, farketmez surekli hedef uzerinde kalabilmeli. Geri tepme fazla oldugunda ilk atistan sonra nisan hatti bozuluyor. Siz tekrar nisan hattini olusturdugunuzda ilk duruma geri donmus oluyorsunuz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Nis 2017, 11:44 
Üye

1-) Bu konuda ABD yeni mühimmat ve namlu kullanıyor zaten. Sıkıntı, durduruculuk ve deliciliği aynı anda sağlamakta. Daha açığı sütre gerisine geçmeyi başaran çekirdeğin durdurucu olmasını sağlamakta.

2-) Evet, çözülür.

Tam bu nedenle sadece optik yeterli değil, işin içine bilgisayarın da girmesi gerek. Ateşli silahlarda bilgisayarlı atış sistemi kurgulamak çok zor bir iş. Buna rağmen etkili bir metot geliştirdiğime inanıyorum, testini de yaptım kısmen. İşliyor.

Ancak mekanik ateşleme sistemi ayak bağı oldu. Mekanik tetik bilgisayarın hızına uyum gösteremiyor.
Bu dediginizi yapmis bir sirket var ve urunleri piyasada :

http://www.tracking-point.com/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Nis 2017, 11:50 
Üye

Tracking Point yeni .338 Lapua kullanan keskin nisanci tufegini satisa sunmus. 1400 yarda mesafede hedefe kilitlenebilen bilgisayar atis icin hic bir hesaplama yapmaniza gerek kalmadan hedefi vurabilmenizi sagliyor.

Bu sistem kuculup de fiyati da dustugunde standart olarak her orduda yerini alacaktir.

Ayrica wireless bir gozlukle butun bunlari kendinizi gostermeden de yapabiliyorsunuz.

En son erdem334 tarafından 20 Nis 2017, 11:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Nis 2017, 11:51 
Süvariler

Alıntı:
Bu dediginizi yapmis bir sirket var ve urunleri piyasada :

http://www.tracking-point.com/
Haberim var o şirketten. Daha da etkilisini geliştirdim diyelim. Muhtemelen onlar da mekanik tetiğin açmazını fark etmişlerdir.

Bu nedenle demiştim zaten, ben 7.62 taraftarıyım. Dış iskelet ve bilgisayarlı atış varsa ne attığınız önemlidir.

En son merzifonlu tarafından 20 Nis 2017, 12:06 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Nis 2017, 11:53 
Üye

Haberim var o şirketten. Daha da etkilisini geliştirdim diyelim. Ama yaklaşımlarımız 3 aşağı 5 yukarı aynı. Muhtemelen onlar da mekanik tetiğin açmazını fark etmişlerdir.

Bu nedenle demiştim zaten, ben 7.62 taraftarıyım. Dış iskelet ve bilgisayarlı atış varsa ne attığınız önemlidir.
:) Eger daha iyisini yaptiysaniz OKK'ya bir sunum yapmanin zamanidir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Nis 2017, 12:07 
Üye

Tetik neden problem olsun ki, hem boşta hem sistem desteğiyle tetiği çekebilen bi aparat olsa yetmiyor mu ki. Tabiki siz kesinlikle işin profesyonelisinizdir ama mekanik tetiğe yine mekanik bir parça ekleyerek gayet kolay çözülür gibime geldi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Nis 2017, 12:10 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Kutluyorum sayın merzifonlu. Yaradan yol versin, umarım işiniz gelişir ve sonunda güzel sonuçları hep birlikte alırız. Mutlu oldum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Nis 2017, 12:15 
Üye

Tracking Point'in sisteminde bir dugme ile hedefi isaretledikten sonra tetigi cekiyor ve cekili tutuyorsunuz. Ne zamanki sistemin sizi oklarla yonlendirdigi noktaya geliyor namlu, o zaman silah otomatik olarak ates ediyor. Bu sekilde tetik cekilirken olusabilecek namlu sahlanmasi da ortadan kaldirilmis oluyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Nis 2017, 13:41 
Süvariler

Alıntı:
Tetik neden problem olsun ki, hem boşta hem sistem desteğiyle tetiği çekebilen bi aparat olsa yetmiyor mu ki. Tabiki siz kesinlikle işin profesyonelisinizdir ama mekanik tetiğe yine mekanik bir parça ekleyerek gayet kolay çözülür gibime geldi.
Şimdi şöyle: Eğer sniper söz konusu ise mekanik tetik pek sorun değil. Bilgisayar kabaca sniper takımlarındaki Gözcü'nün yerini alıyor. Keza bu sistemi tasarlamakta pek o kadar sorun değil, yukarıda adı geçen firma bunu başarıyla yapmış.

Ama iş daha dinamik çatışmalarda işe yarayacak sistemi tasarlamaya gelince, zorluklar katlanarak artıyor. Hem sistem bileşenlerinin maliyeti artıyor, hemde yazılımsal güçlükler daha fazla...

Mekanik tetiğe dışarıdan parça eklemeyi ilk başta bende düşündüm. Üç konu sıkıntılı burada:
- Birincisi, eklenecek parçanın kendisi potansiyel arıza kaynağı.
- İkincisi, dinamik çatışmadaki asıl avantaj olan bilgisayarın hızını kısıtlıyor.
- Son olarak, zaten ağırlaşmış silahı daha da ağırlaştırıyor.

En temiz çözüm lazer ateşleme kullanmak.

Lazerin primeri es geçerek, doğrudan içerideki barutu ateşlemesi gerek. Lazere uygun primer yapmak mümkün, bu konuda alınmış patentler de var. Fakat her tip mühimmatı ateşlemenin en garanti yolu, direk barutu ateşlemekten geçiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Nis 2017, 23:00 
Üye

Alıntı:
Şimdi şöyle: Eğer sniper söz konusu ise mekanik tetik pek sorun değil. Bilgisayar kabaca sniper takımlarındaki Gözcü'nün yerini alıyor. Keza bu sistemi tasarlamakta pek o kadar sorun değil, yukarıda adı geçen firma bunu başarıyla yapmış.

Ama iş daha dinamik çatışmalarda işe yarayacak sistemi tasarlamaya gelince, zorluklar katlanarak artıyor. Hem sistem bileşenlerinin maliyeti artıyor, hemde yazılımsal güçlükler daha fazla...

Mekanik tetiğe dışarıdan parça eklemeyi ilk başta bende düşündüm. Üç konu sıkıntılı burada:
- Birincisi, eklenecek parçanın kendisi potansiyel arıza kaynağı.
- İkincisi, dinamik çatışmadaki asıl avantaj olan bilgisayarın hızını kısıtlıyor.
- Son olarak, zaten ağırlaşmış silahı daha da ağırlaştırıyor.

En temiz çözüm lazer ateşleme kullanmak.

Lazerin primeri es geçerek, doğrudan içerideki barutu ateşlemesi gerek. Lazere uygun primer yapmak mümkün, bu konuda alınmış patentler de var. Fakat her tip mühimmatı ateşlemenin en garanti yolu, direk barutu ateşlemekten geçiyor.
Nacizane fikrim,
Hassasiyet ve hız konusunda en hassas tetik fotoğraf makinesi tetiğidir ve en hassas- en sorun vermeyen fotoğraf makinesi tetiği canon ae-1 tetiğidir. Tabi adı deklanşör.
Özelliği mıknatıs sistemiyle çalışıyor olması, mekanizmayı itecek sistem bir mıknatısa bağlı, elektrik aldığında mıknatıs işini yapar ve sistemi iter mesela, saliselik hassasiyet sağlar bu. Ben çok mu saçma düşündüm bilmiyorum, ama en güvenilir sistemler en az parçadan oluşan en basit sistemlerdir ve sorununuzu çözebilecek basit bir sistem kesinlikle oralarda biryerde sis bekliyor olabilir, nitekim o tetiği düşürmek sisteme lazerle ateşle yaptırmaktan daha çözülesi gibi duruyor. Ya da tetiğin arkası ve birleştiği yeri mıknatısın iki kutpu yapıp bunlara elektrik vererek birbirlerini çekmesi sağlanabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Nis 2017, 00:24 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

7.62mm tepmesi sebebi ile düşük isabet oranından bahsediliyorsa artık elimizde 3EOS veya Aselsan Optics gibi iki firma var,
Tepme ve fişek ile optiğin alakası yok. Konu angajman mesafesi. Doğru mekanik nişancılığı bildikten sonra böyle bir şey sorun olmamalı. Askerde temel eğitimde mekanik nişancılıkta öğretirler hedefin alt orta noktasına nişan alınsın diye.

Optik uzun mesafeye erişim için gerekli. Ortalama sağlıklı insan gözü 2-300 metre arasına kadar askeri taşır. Bunun üzeri optik lazım gelir denir nişancılıkta.

Tekrara kaçıyorum ama 7.62mm NATO güçlü bir fişektir. Temelde 7.62mm NATO seçilmesi isteğinin altında menzile erişim ve tesir vardır. Madem bu fişek ile devam ediyorsun büyütmeli optik olmalı yani.

TSK geniş bri ordu. Üretimde çok olacaktır. Birim maliyet düşecektir. Hatta ben olsam gereksiz süngüye kaçacak para yerine direkt büyütmeli optiğe parayı yatırırdım. Son 50 senede kaç adamı yıkmışlar süngüyle. Neye yaramış ki? Halbuki dürbün öylemi.
Alıntı:
Bu noktadan sonra 3'e 5'e bakmadan asker bunu mahfeder demeden tüm MPT'lerle birlikte optik nişangah ve bipod standart donanım haline getirilmeli.
X10. İnşallah iki elini arkaya bağlamış " yok canım gerek var erat kör mü diyen" biri çıkmaz.

Sivasta bir optik fabrikası var. Tatminkar bir ürün çıkarmaları dileğiyle.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Nis 2017, 00:41 
Süvariler

Nacizane fikrim,
Hassasiyet ve hız konusunda en hassas tetik fotoğraf makinesi tetiğidir ve en hassas- en sorun vermeyen fotoğraf makinesi tetiği canon ae-1 tetiğidir. Tabi adı deklanşör.
Özelliği mıknatıs sistemiyle çalışıyor olması, mekanizmayı itecek sistem bir mıknatısa bağlı, elektrik aldığında mıknatıs işini yapar ve sistemi iter mesela, saliselik hassasiyet sağlar bu. Ben çok mu saçma düşündüm bilmiyorum, ama en güvenilir sistemler en az parçadan oluşan en basit sistemlerdir ve sorununuzu çözebilecek basit bir sistem kesinlikle oralarda biryerde sis bekliyor olabilir, nitekim o tetiği düşürmek sisteme lazerle ateşle yaptırmaktan daha çözülesi gibi duruyor. Ya da tetiğin arkası ve birleştiği yeri mıknatısın iki kutpu yapıp bunlara elektrik vererek birbirlerini çekmesi sağlanabilir.
Ben bu nacizane fikrinizi gerçekten beğendim. Uygulanılabilirliği noktasında bilgiye sahip değilim fakat oldukça güzel.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2017, 02:07 
Site Başkanı

Süngü sadece adam öldürmek için değil. Konserveyide yeri geliyor onunla açıyor yada bir şeyi de yeri geliyor onunla kanıttırıyor, mayını onunla çıkartıyor, kanayan yarası varsa onunla kanamayı durduruyor, botunda bir şey batıyorsa onunla düzeltiyor. Akıl edip bir şey kendisi almadıysa askerin tek el aleti arazideyken süngü. Ben süngü ile çatal kaşık niyetine yemek yedim mesela. Başka ne aklınıza gelir ki kim olsa aynısını yapar
Modern ordular askere süngü yerine artık bushcraft bıçak veriyorlar ki bu saydığınız her şeyi süngüden daha iyi yapabilecek fonksiyonel bir alet, yeri geldiğinde süngü gibi kişisel savunma içinde kullanılabilir...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2017, 06:26 
Süvariler

SAS ve SAT birimleri bölümün de paylaşılan son fotoğraflar da bıçak kullanıyor abimiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2017, 13:32 
Site Başkanı

SAS ve SAT birimleri bölümün de paylaşılan son fotoğraflar da bıçak kullanıyor abimiz.
Patlayıcı imhasında kabloyu ağzı ile koparmayacağı için bıçak kullanacak hali ile :roll:

Mesela SAT/SAS da, bu taktik bıçak olayı bizimkilerin hiç birinde yokken SOG ve Ka-Bar gibi baba bıçak markalarından kullanıyorlardı. Sonra Gerberler ele ayağa düştü de diğerleri de kullanmaya almaya başladı...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2017, 16:20 
Süvariler

@DENO Hocam orada ki kesme işini kargaburnu ile yapıyor resimlerde. Bıçağı plakanın sağına soluna sokuyor altını kaldırmak için felan diye şeyettim ben de her neyse :) Bir de dişli bıçak ile kablo kesmek bıçağın ağzı yere bakar şekilde felan :)

En son Operatıon Atilla tarafından 22 Nis 2017, 16:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2017, 16:23 
Site Başkanı

@DENO Hocam orada ki kesme işini kargaburnu ile yapıyor resimlerde. Bıçağı plakanın sağına soluna sokuyor altını kaldırmak için felan diye şeyettim ben de her neyse :)
8-)

Gerekli bişi sonuçta yani...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2017, 17:13 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

TİSAŞ'ın ürettiği Piyade tüfeğinin videosu: https://twitter.com/mehmet_atmaca61/sta ... 8716802048

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2017, 19:33 
Süvariler

TİSAŞ'ın ürettiği Piyade tüfeğinin videosu: https://twitter.com/mehmet_atmaca61/sta ... 8716802048
Kulak koruyucu,gözlük vb. geçtim iskarpin takım elbise ile tüfek tanıtımı.
Patlasın sesi çıksın yeterli zaten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2017, 19:36 
Site Başkanı

Kulak koruyucu,gözlük vb. geçtim iskarpin takım elbise ile tüfek tanıtımı.
Patlasın sesi çıksın yeterli zaten.
Dayı bir süre nişan almadan sıkıyor zaten

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2017, 22:53 
Akıncılar

Sanıyorum Sarsılmaz ve Samsun Yurt Savunma dışında ciddi bir firma yok Karadeniz'de.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2017, 23:29 
Üye

Silah yaptık ulan al ulan al al al al al pat pat pat pat pat.
Abi düğünlerde yeni eylenceniz bu der gibi silah tanıtmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2017, 23:37 
Süvariler

Alıntı:
Sanıyorum Sarsılmaz ve Samsun Yurt Savunma dışında ciddi bir firma yok Karadeniz'de.
Sarsılmaz Karadeniz Bölgesinin firması mı, Düzce olmasın? Gerçi Düzce teknik olarak Batı Karadeniz Bölgesinde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2017, 23:46 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sarsılmaz Karadeniz Bölgesinin firması mı, Düzce olmasın? Gerçi Düzce teknik olarak Batı Karadeniz Bölgesinde.
7 coğrafi bölge haritasına göre Karadeniz Bölgesi'nde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2017, 23:49 
Üye

Düzce has Karadenizdir. Konumu yanıltmasın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Nis 2017, 00:00 
Süvariler

Düzce zaten Batı Karadeniz. Başka bir şey kastedilmişse bilmiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Nis 2017, 04:47 
Akıncılar

Arkadaşlar, şu 7.62/5.56 atışması hiç bitmez, aynı futbol taraftarlığı gibi, buyrun fuar yakın, ben sizlerden fuarda önce bir MPT76'yı kaldırıp tutmanızı, birde 5.56mm bir tüfeği tutup kaldırmanızı istirham ediyorum. Bakın bakalım hangisini dağ bayır taşımak istersiniz? Mermi adet/ağırlığını hesaba kattığınızda bu ağırlık dahada katlanmakta. Ben kesinlikle 5.56mm taraftarıyım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Nis 2017, 10:02 
Genel Yetkili

Edebiyatı bir yana , kimsenin tüfeğini dağ bayır taşıdığı yok aslında ..

MPT bir standart piyade tüfeği. "Standart" bir piyade , dağ bayır dolaşmaz.

Aklımız hemen ı/g , komando , özel harekat gibi harekata kayıyor. Ama iş o değil.

"Standart" burada, seferde sayıları milyona varan sıradan askerler için kullanılmıştır. Zırhlı birlik, mekanize birlik, geri hizmet, muharebe destek, hudut, karargah, tesis, us, liman vb. gibi yerlerde çalışanlar gibi..

Hatta bağımsız ve lojistikten imkanlardan uzak çalışanlar hariç komando harekatlarında da 7,62 iyidir. Yani bana göre komando bölüğünün silahlığında : üs bölgesinde sabitken , büyük birlik içinde "araziye" çıkınca, meskun muharebeye "büyük birlik olarak" girince, dağlık ve kompartımanlı alana küçük birlik olarak da girilse kullanmak üzere 7,62... Bölük veya timce yapılacak sizma, taktik akın , meskun mahal , orman harbi, indirme, çıkarma, intikal gibi harekatlarda kullanmak üzere 5,56 mm çapında olmak üzere her personel için en az iki piyade tüfeği olmalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Nis 2017, 12:10 
Üye

Alıntı:
Arkadaşlar, şu 7.62/5.56 atışması hiç bitmez, aynı futbol taraftarlığı gibi, buyrun fuar yakın, ben sizlerden fuarda önce bir MPT76'yı kaldırıp tutmanızı, birde 5.56mm bir tüfeği tutup kaldırmanızı istirham ediyorum. Bakın bakalım hangisini dağ bayır taşımak istersiniz? Mermi adet/ağırlığını hesaba kattığınızda bu ağırlık dahada katlanmakta. Ben kesinlikle 5.56mm taraftarıyım.
Fuara başvuru bile yapamadım, şirketim yok :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Nis 2017, 12:50 
Uzaklaştırıldı

Edebiyatı bir yana , kimsenin tüfeğini dağ bayır taşıdığı yok aslında ..

MPT bir standart piyade tüfeği. "Standart" bir piyade , dağ bayır dolaşmaz.

Aklımız hemen ı/g , komando , özel harekat gibi harekata kayıyor. Ama iş o değil.

"Standart" burada, seferde sayıları milyona varan sıradan askerler için kullanılmıştır. Zırhlı birlik, mekanize birlik, geri hizmet, muharebe destek, hudut, karargah, tesis, us, liman vb. gibi yerlerde çalışanlar gibi..

Hatta bağımsız ve lojistikten imkanlardan uzak çalışanlar hariç komando harekatlarında da 7,62 iyidir. Yani bana göre komando bölüğünün silahlığında : üs bölgesinde sabitken , büyük birlik içinde "araziye" çıkınca, meskun muharebeye "büyük birlik olarak" girince, dağlık ve kompartımanlı alana küçük birlik olarak da girilse kullanmak üzere 7,62... Bölük veya timce yapılacak sizma, taktik akın , meskun mahal , orman harbi, indirme, çıkarma, intikal gibi harekatlarda kullanmak üzere 5,56 mm çapında olmak üzere her personel için en az iki piyade tüfeği olmalı.
Peki bu standart ve seferde milyona veren askerlere bu seferde çatışma menzili çok daha azalacağından uzun menzillere daha etkili atış yapabilen bir ağır 7.62 mm yerine daha hafif kompakt bir 5.56 mm vermek bu mantıkla daha mantıklı olmazmıydı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Nis 2017, 15:24 
Akıncılar

İşte bu yüzden, her iki kalibrede birliklerde envantere alınmalı diyorum. 2 kalem farklı fişek lojistik karmaşa yaratmaz. Görev yeri, tipi gereği tercih yapılabilir. İllede standart piyade mevzu deniyorsa eğer, ben açık ara 5.56mm taraftarıyım. Hafiflik ve buna mukabil max. çok mermi taşınabilmesi burada en büyük etken bence. Zaten standart piyade erinden profesyonel optik kullanımı, yüksek hassasiyet atış kabiliyeti, uzak mesafe angajman vb. özellikler beklenemez. Hepimiz askerlik yaptık, standart piyade nedir, ne değildir gördük ettik, biliyoruz... Muharebelerin çoğu yakın angajman mesafesinde oluyor. Uzak mesafeler için daha yüksek kalibre ateş destek unsurları mevcut ve bence çeşit ve sayıları dahada arttırılabilir. Ama bu herkesin eline birer top, tüfek, roket tutuşturma şeklinde olamaz doğal olarak. Standart piyade eri mümkün olduğunca ağırlıkta hafif, çeviklik ve atalete sahip, seri ateş kapasitesine ve imkanına (bol mühimmat) sahip olmalı.

Ben çok katı, sabit fikirler olmaması taraftarıyım. Ya o, ya bu şeklinde diğerini kesip atan bir zihniyete karşıyım. İmkanlar olmaz, tamam... ama imkanın varken kasmanın, illa bir seçenekte diretmenin manasını göremiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017, 01:42 
Süvariler

Topgun hocam, tamam da... G-3 yerine HK-33 tedarik edilecekti güya, istenen performansı sergileyemeyince, TSK tercihini 7,62 den yanan kullandı. Yani tecrübeyle sabit. Tercih hakkım olsa, ben de 7,62 derdim. Vurduğun zaman indirmen lazım. Komando Tugayları, Özel Birlikler veya özel görevler için 5,56 kullanılabilir... zaten de öyle yapılıyor.

Çeviklik diyoruz, çeviklik Komando Tugayları veya Özel birlikler için gerekli. Piyade dediğin, tazı misali koşacak değil ya! Tank misali ezip geçecek.

Bizim ilham kaynağımız; doğrudan doğruya, Türk milletinin vicdanı olmuştur.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017, 05:33 
Üye

Ben su "vurdugun zaman indirmesi gerek" argumanina biraz soguk bakiyorum. Hani her attigimiz gidecegi yere gidiyor ama ah iste 5.56 oldugu icin terorist gulerek mermiyi disleriyle yakaliyormus gibi...

Once vurabilelim de sonra vurus ne kadar etkili oldu tartisiriz diyorum ben. 5.56 ile vurulup da aninda olmeyen varsa bunun toplam isabetli vurusa orani nedir? 7.62 ile isabetli atis orani nedir, vurulup da hemen olenlerin orani nedir. Ortada hic bir veri yok. Surekli tecrube diyoruz ama kimse diyemiyor ki su tarihte soyle bir rapor yayinladi EDOK, v.s.

HK-33'un en buyuk sacmaligi 5.56 olup hic bir agirlik avantaji sunmamasiydi. G-3 ile ayni agirlikta olacaksa neden 5.56 kullaniyoruz dedi insanlar. Ustune ustuluk ne ayarlanabilir dipcik var ne bir sey...vazgecilmesi dogru karardi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Nis 2017, 16:31 
Süvariler

Kasktaki nedir?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Nis 2017, 16:49 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Talep tüfeğin vurduğunu indirmesiyse ve bunun için 7,62 istedilerse avantaj/dezavantajları göz önüne alınarak alınmıştır bu kadar. Bence 7,62 tercihi eleştirilerinde biraz haksızlık ediliyor gibi.

En son koşan hollandalı tarafından 29 Nis 2017, 12:17 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Nis 2017, 23:19 
Üye

Optiklerin biri Avcı 1x4 gibi ama diğeri ?
Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2017, 01:22 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2017, 03:14 
Site Başkanı

Elcan sanırım.
İkisi de Avcı +x, birinde sadece optik muhafaza aparatları takılı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2017, 21:16 
Üye

Bugün bir sat personeliyle tesadüfi tanışma fırsatı buldum. Konu konuyu açtı ve mpt-76 ya geldi.Ağırlığından tutunda malzeme kalitesine kadar tüfeği epey bi eleştirdi. Bilmiyorum belki kendi kullandıkları tüfekler 5x56 olduğu için çok ağır gelmiş olabilir ama malzeme kalitesi kısmında çok kalitesiz bulmuş olması beni açıkçası epey hayal kırıklığına uğrattı.Fetöden tutunda Al-bab operasyonuna kadar epey bir konu konuştuk.Gerçekten anlattıkları karşısında ciddi anlamda şoka uğradım diyebilirim.Allah yardımcıları olsun...

Başa dön

Mesaj Başlığı: Milli Piyade Tüfeği MPT-76
MesajGönderilme zamanı: 01 May 2017, 01:38 
Akıncılar

malzeme kalitesi kısmında çok kalitesiz bulmuş olması beni açıkçası epey hayal kırıklığına uğrattı
Beni nedense hiç uğratmadı çünkü en başından beri buradaki pek çok arkadaşımızın da ateş püskürdüğü kurmun ne olduğu bellidir. Kaliteyi bir kenara bırakalım, silahın seri üretim süreci başladıktan bile "yıllar" sonra gerçekten üretim yapılmaya başlanabilmiştir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2017, 02:01 
Üye

Beni nedense hiç uğratmadı çünkü en başından beri buradaki pek çok arkadaşımızın da ateş püskürdüğü kurmun ne olduğu bellidir. Kaliteyi bir kenara bırakalım, silahın seri üretim süreci başladıktan bile "yıllar" sonra gerçekten üretim yapılmaya başlanabilmiştir.
Tabi ki ilk kez bu tüfeği üretiyor olmamız sebebi ile beklentileri yüksek tutmamak lazım ancak insan şöyle hk-416 kalitesinde bi tüfek olsaydı keşke diyor.Bunu kim istemez

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2017, 02:23 
Üye

Peki hocam tüfek beğenilmeyip surekli sikayet ediliyorsa nasıl tsk tarafından onay alıp seri üretime geçildi? Hele ki piyade tufeginin 30-40 yıl aktif kullanılacağı gerçeği varken. Birkaç yıl sonra upgrade mi olacak?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2017, 12:40 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Kırıkkale Üniversitesi Savunma Sanayi Sempozyumunda inceleme şansı bulduğumuz MPT-55 piyade tüfeğimiz. Umarım yanlış konuya atmış olmam :)
Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 May 2017, 00:46 
Yeni Üye

Alıntı:
Kırıkkale Üniversitesi Savunma Sanayi Sempozyumunda inceleme şansı bulduğumuz MPT-55 piyade tüfeğimiz. Umarım yanlış konuya atmış olmam :)
Resim

Resim
Komando, JÖH, PÖH, ÖKK vb. birimlere bunlardan temin edilmesi gerekli bence. Sayın Balabantr inceleme şansı buldum demişsiniz. Silahla ilgili olarak izlenimleriniz nelerdir acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 May 2017, 01:32 
Site Başkanı

Bu eleştiriler için ölçülebilen tek yorum silahın ağırlığı ile ilgili eleştiri. İnternet de 7.62 silahların ağırlıklarına bakarsak benzer rakamlarda olduğunu görürüz. Buna meşhur HK 417 de dahil MPT 76 da. Hatta G3 bile çok ağır değil aslında. Ölçülebilen tek eleştiride arkadaşınız bariz yanılmış ise öbürlerinde de yanılma ihtimali vardır.
Bu sadece tek yerden değil tüfeği inceleme ve atma şansı bulmuş birden çok kişiden gelen bir yorum. Özellikle sergi modeli ile orduya verilen modelleri arasındaki malzeme kalitesi ve yüzey işlemleri arasında dağlar kadar fark olduğu bu sayfa üzerinde birden fazla kullanıcı tarafından yazılmıştı. İlk kez duyulan bir şey değil kısaca. Daha son yayınlanan resmi tanıtım videosunda dahi tüfeğin dipçiği seri atışta ateşleyen JÖH personelinin omzunda açılıyordu. malzeme ve üretim kalitesi olarak dünyada HK ile aynı seviyede olan askeri silah üreticisi sayısı bir elin parmağını geçmez ama MKE den bunca yıl ve üretim tecrübesinden sonra daha iyi bir performans bekleniyordu hali ile ama klasik MKE liğini yaptı. Ağırlık olarak ise 7.62 türdeşlerine göre pek ağır değil ama bu tüfeği standart piyadenin taşıyacağını hesaba kadarsak 5.56 modellerde göre daha hantal ve ağır kalacağı aşikar...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 May 2017, 07:09 
Süvariler

Tamam da bu tüfek bilmem kaç testten geçmedi mi?Sürekli bu durum reklam edilmiyor mu?. Belirli sayıda üretilip çok ağır koşullarda kullanılmadı mı?. Seri üretim olanlar aynı şekilde ağır koşullarda test edilmedi mi?. Nasıl bu kadar fark oluyor seri üretim ile prototipler arasında? MKE malzemeden çalan karedenizli müteahhit gibi mi iş yapıyor?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 May 2017, 07:50 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Malzemeden çalan karadenizli müteahit , teknik üniversite bitirince MKE de çalışıyor ve aynı haltı yiyor evet, zaten ülkenin sorunu bu zihniyet değil mi?
Aynı MKE bu silahı saçma sapan bir şekilde lanse etmedi mi ? Lanse eden fabrika müdür silahın planlarını satmaya çalışırken yakalanmadı mı ?
Bu kurumda tedarikten sorumlu adamında "boşver istediklerini değil ucuz olanı alalım" kafasında çalışmadığını söyleyebilir miyiz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 May 2017, 08:29 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Sahadan dönüşleri MKE iyi değerlendirirse sorunları düzeltir umarım. G3 den biliyoruz ne kadar silahın hırpalanabildiğini. MPT 76 yı ben doğrusu G3 gibi demir yığınına olanları gördükten sonra hayal edemiyorum sahada. G3 ün o çelik bilezikli arpacığı ezilip yamuluyor, sabit dipçiği kırılıyorken bu her yanı oynar MPT 76 ya Allah yardım etsin sahada.
G3 "Mehmetcik" elinde hırpalandı. Günümüzde iş ağırlıklı olarak uzmanlar üzerinden yürüyor acemi ve mesleği profesyonel askerlik olmayan vatani görevdekiler daha az bu silahlarla haşır neşir olacak. Silah daha sağlam olduğu için değil daha eğitimli askerlerin elinde olduğu için dayanacak(umarım).

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 May 2017, 18:42 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Komando, JÖH, PÖH, ÖKK vb. birimlere bunlardan temin edilmesi gerekli bence. Sayın Balabantr inceleme şansı buldum demişsiniz. Silahla ilgili olarak izlenimleriniz nelerdir acaba?
Silahlar MPT-76ya göre gerçekten hafif ve kullanılışlılık açısından çok daha pratik. Meteryal kalitesi olarak MPT-76dan daha ileri gibi geldi bana. Tabi üstadlar daha iyi bilirler. Lojistik ve taktiksel olarak MPT-76nın zorunlu olmadığı durumlarda Mehmetçiğin kullanımında olmasının yararlı olacağını düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2017, 21:43 
Yeni Üye

10 sene önceye kadar halen Thompson, Sten gibi silahlar envanterdeydi ve onlardan denetlemeler olurdu. MPT 76 ilk dönütlerdeki gibi olsaydı gerçekten epey seviye atlardık. Üstadların "olumlu" gelişmeleri paylaşmalarını Altay kadar heyecanla bekliyorum artık.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 3446 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 165 66 67 68 69 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: askal, YILDIRIM ve 10 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: