TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 23 Eyl 2017, 10:35

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 3446 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 569 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Milli Piyade Tüfeği MPT-76
MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 01:29 
Süvariler

Türk mühendislerinin yaklaşık 3.5 yıl üzerinde çalışarak geliştirdiği milli piyade tüfeğinin üretimine başlandı. Milli piyade tüfeğinin ilk 50 adetlik prototipi, 4 ay içinde hazır olacak.

Proje kapsamında Temmuz 2012 tarihine kadar toplam 200 adet prototip piyade tüfeği üretilecek. Türk Silahlı Kuvvetlerindeki çeşitli birliklere dağıtılacak prototip tüfekler, profesyonel askerlerce test edildikten sonra seri şekilde üretilecek.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin piyade tüfeği ihtiyacının karşılanması amacıyla 22 Ocak 2009'da Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile sözleşme imzalayan Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), alt yüklenici Kalekalıp firmasıyla birlikte çalışmalarını hızlandırdı. Tüfeğin tasarımının karara bağlanmasının ardından 50 adetlik prototip üretimine geçildi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığının taktik ve teknik istekleri doğrultusunda geliştirilen milli piyade tüfeğinin ilk etapta 3 farklı versiyonu tasarlandı. Yapılan testlerin ve değerlendirmelerin ardından 3 konfigürasyon prototipi teke düşürüldü ve çalışmalar tek model üzerinde yürütülmeye başlandı.

Tasarım ve doğrulama testlerinin yapılacağı ilk 50 adetlik prototip tüfek, Ekim 2011'de hazır olacak. Proje kapsamında toplam 200 adet prototip üretiminin ise Temmuz 2012 tarihinde tamamlanması planlanıyor.

Projeye göre bu prototip tüfekler, geri bildirim almak üzere Türk Silahlı Kuvvetlerinde çeşitli birliklere dağıtılacak. Profesyonel askerler tarafından çeşitli hava ve arazi koşullarında (aşırı sıcak, aşırı soğuk, tozlu, ıslak ortamlar) bir süre kullanılacak olan milli piyade tüfekleri, askerlerden gelen öneri ve değerlendirmelerin ardından seri şekilde üretilecek.

Türk ordusu tarafından kullanılan G3'lerin yerini alması planlanan modern piyade tüfeği, dünya ordularının envanterinde bulunan son nesil piyade tüfeklerinin üstün özelliklerini bünyesinde topladı. Tasarımından itibaren tamamen yerli olan ve hiç bir ülkeden teknoloji transferi yapılmadan üretilen modern piyade tüfeğinin teknik özelliklerine de son şekli verildi. Buna göre milli piyade tüfeğinin ağırlığı şarjörsüz 4,3 kilogram. Fişek kapasitesi 20 adet, boyu 920 mm, namlu ömrü en az 10 bin atım olan milli piyade tüfeği, dakikada 650 atış yapabiliyor.

HEM SAĞ, HEM DE SOL EL İLE KULLANIABİLİYOR

Yetkililer, milli piyade tüfeğinin, çok sayıda özelliği bünyesinde barındırdığını, çok kademeli ayarlanabilir teleskopik dipçiği bulunan tüfeğin emniyet mandalı, şarjör mandalı ve kurma kolunun hem sağ, hem de sol el ile kullanmaya uygun şekilde tasarlandığını belirttiler.

Tüfeğin sessiz kurma özelliğine sahip olduğunu ifade eden yetkililer, şu bilgileri verdiler:

“Tüfek, şarjördeki son fişeğin atılmasından sonra mekanizmanın açık kalmasını ve yeni şarjör takıldığında, mekanizmayı yeniden kurmadan süratle ateş etmeye devam edilmesini sağlayan sisteme sahip. Yüksek atış hassasiyeti sayesinde hedef üzerinde dağılımı çok düşük olan milli tüfeğin üzerine, gece görüş dürbünü, laser, bomba atar gibi envanterde bulunan tüm aksesuarlar takılabiliyor. Milli piyade tüfeği, gelişen teknolojilerin ve ihtiyaçların ışığında tasarlandı. Modüler yapısı sayesinde her türlü yenilik tüfeğe uygulanabilecek.”

Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de geçtiğimiz günlerde Kırıkkale'de MKEK'nin silah fabrikasını ziyaret ederek, milli piyade tüfeğini incelemişti.

-MİLLİ TÜFEĞİN ÖZELLİKLERİ-

Yapılan değişikliklerin ardından son şeklini alan Milli Modern Piyade Tüfeğinin özellikleri şöyle:

KALİBRE: 7,62 mm

AĞIRLIK: 4,3 kg

ETKİLİ MENZİL: 600 metre

BOY: 92 cm

NAMLU ÖMRÜ: 10 bin atım

MERMİ NAMLU ÇIKIŞ HIZI: 800 m/sn

ŞARJÖR KAPASİTE: 20 fişek

ATIŞ SÜRATİ: 650 atım/dakika
Resim
Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 01:36 
Süvariler

Silahın geri tepme ile ilgili testleri yapılmış, tutukluk testinde silah çok başarılı bulunmuş ve emsallerine göre çok az tutukluk gözlemlenmiş.

Not: Kalekalıp/MKE grubunun mühendislik altyapısı dikkate alındığında, tutukluluk testlerinin yapılması için kullanılan uluslararası standartın "yanlış anlaşılabileceğini" ve tutukluluk testlerinin kim bilir nasıl yapıldığını da düşünmek, akılda bulundurmak gerek. 40 yıldır silah geliştiren firmalardan daha iyi yapamayız demiyorum ancak ayağımızı yere sağlam basmamız gerekiyor.

Ancak genel olarak herkes silahtan memnun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 01:42 
Site Başkanı

Resimleri klasik yoldan buraya yükleyemiyorum "Resmin boyutlarının belirlenmesi mümkün değil" diye bir ibare çıkıyor o yüzden direk link veriyorum

Resim
Resim
Resim

En son DENO tarafından 11 Tem 2012, 01:53 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 01:44 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Resimleri klasik yoldan buraya yükleyemiyorum "Resmin boyutlarının belirlenmesi mümkün değil" diye bir ibare çıkıyor o yüzden direk link veriyorum
Eski uygulama devrede Deno yani 1024 pikselden geniş resimler yüklenemiyor,sayfa yapısı çok bozuluyor aksi takdirde.

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 01:46 
Site Başkanı

Alıntı:
Eski uygulama devrede Deno yani 1024 pikselden geniş resimler yüklenemiyor,sayfa yapısı çok bozuluyor aksi takdirde.

Efendim ona dikkat ettim lakin dikkat ederseniz az önce yüklemeye çalıştıklarım 1024 pikselden büyük değil...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 01:52 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:

Efendim ona dikkat ettim lakin dikkat ederseniz az önce yüklemeye çalıştıklarım 1024 pikselden büyük değil...
Tekrar dene bakalım Deno

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 01:53 
Site Başkanı

Tekrar dene bakalım Deno
Çok teşekkürler sorun düzeldi :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 02:04 
Süvariler

Benim halen merak ettiğim birşey var , namlunun altında ve şarjörün önündeki o aparat acaba Picatinny'e mi takılıp çıkartılıyor yoksa silahtan çıkartılamıyormu ? Eğer çıkartılamıyorsa namlu altı bombaatar nasıl takılabilir ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 02:06 
Süvariler

Benim halen merak ettiğim birşey var , namlunun altında ve şarjörün önündeki o aparat acaba Picatinny'e mi takılıp çıkartılıyor yoksa silahtan çıkartılamıyormu ? Eğer çıkartılamıyorsa namlu altı bombaatar nasıl takılabilir ?
Çok büyük ihtimalle sökülüp-takılabilen bir aparat o.
5.56 versiyonunda aynı aparat gözükmüyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 03:01 
Site Başkanı

Alıntı:
Çok büyük ihtimalle sökülüp-takılabilen bir aparat o.
5.56 versiyonunda aynı aparat gözükmüyor.
Evet ,el kundağında ray sistemi olan bunun gibi piyade tüfeklerinde el kundağını çıplak el ile tutmak çok acı verir. Bunu gidermenin iki yolu vardır. Biri tüfeğe "Handgrip" takmak ,ikincisi ise şarjör yeri ile el kundağını böyle bir eğim ile birleştirmek.Bizimkiler 2 sinide uygulamış anlaşılan :D Benzer bir uygulama Beretta Arx-160 piyade tüfeğinde de var

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 03:14 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Bakalım bu konu da eski forumdaki gibi yüzlerce sayfaya ulaşacak mı?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 11:16 
Süvariler

Evet ,el kundağında ray sistemi olan bunun gibi piyade tüfeklerinde el kundağını çıplak el ile tutmak çok acı verir. Bunu gidermenin iki yolu vardır. Biri tüfeğe "Handgrip" takmak ,ikincisi ise şarjör yeri ile el kundağını böyle bir eğim ile birleştirmek.Bizimkiler 2 sinide uygulamış anlaşılan Benzer bir uygulama Beretta Arx-160 piyade tüfeğinde de var
Ya da eldiven takarsınız.O da bir çözüm. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 11:33 
Site Başkanı

Alıntı:
Evet ,el kundağında ray sistemi olan bunun gibi piyade tüfeklerinde el kundağını çıplak el ile tutmak çok acı verir. Bunu gidermenin iki yolu vardır. Biri tüfeğe "Handgrip" takmak ,ikincisi ise şarjör yeri ile el kundağını böyle bir eğim ile birleştirmek.Bizimkiler 2 sinide uygulamış anlaşılan Benzer bir uygulama Beretta Arx-160 piyade tüfeğinde de var
Ya da eldiven takarsınız.O da bir çözüm. :)
Elin conisi falan takar da, bizimkiler malum her tugayda her birlikte personele standart olarak eldiven verilmez :) şu anda operasyonel olarak eldiven kullanan bir Komando tugayları var o kadar. Ben bitli piyade açısından düşünerek o yorumu yazdım....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 11:40 
Süvariler

Elin conisi falan takar da, bizimkiler malum her tugayda her birlikte personele standart olarak eldiven verilmez şu anda operasyonel olarak eldiven kullanan bir Komando tugayları var o kadar. Ben bitli piyade açısından düşünerek o yorumu yazdım....
Siz de haklısınız tabi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 14:47 
Yeni Üye

yapalım artık piyade tüfeğimizi! bir de neden 7,62de diretiyoruz ki? 6.5veya 6,8'lik bir silah yapamaz mıyız? mühendislik açısından zor mu? 5.56dan daha öldürücü, 7.62den daha hafif, hem orjinal ... düşman bizim mühimmatı kullanamaz. ama biz düşmanın mühimmatını kullanırız bir şekilde. hem silahın sesi de kendine has olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 15:13 
Site Başkanı

yapalım artık piyade tüfeğimizi! bir de neden 7,62de diretiyoruz ki? 6.5veya 6,8'lik bir silah yapamaz mıyız? mühendislik açısından zor mu? 5.56dan daha öldürücü, 7.62den daha hafif, hem orjinal ... düşman bizim mühimmatı kullanamaz. ama biz düşmanın mühimmatını kullanırız bir şekilde. hem silahın sesi de kendine has olur.
6.8mm mühimmat daha gelişme aşamasında ,daha hiç bir aktif muharebe alanında kullanılmadı ve dünyada sadece 1 tahe üreticisi ve 5-6 tane 6.8mm mühimmat kullanan piyade tüfeği var. Daha deneysel bir teknoloji...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 23:07 
Yeni Üye

acaba 6,8'in deneme sonuçları nasıl? benim buradaki amacım tüfeğimizin tamamiyle bize ait olmasıydı. mermisiyle bile... bu konuya dahil mi bilemiyorum, ama bunun da konuşulması sanırım boşa harcanmış bir zaman olmaz

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 00:02 
Site Başkanı

acaba 6,8'in deneme sonuçları nasıl? benim buradaki amacım tüfeğimizin tamamiyle bize ait olmasıydı. mermisiyle bile... bu konuya dahil mi bilemiyorum, ama bunun da konuşulması sanırım boşa harcanmış bir zaman olmaz
MKEK yaklaşık 600 yıllık köklü bir firma olmasına rağmen (MKEK in kökenleri Kırıkkale Silah fabrikasını onun kökenleri ise Tophane-i Hümayüm e dayanır. hani Fatih'in kurduğu Şahi toplarını yapan :) tabi isim ve kuruluş adları değişmiş ama köken olarak oraya dayanır) özgün piyade tüfeği tasarımını daha 1 yıl kadar önce çıkartabilmiş bir kurum. Burada kimseyi suçladığım yok lakin silah üretimi olarak tek bildiği şey Alman G3 ve Hk-33 lerini lisans altı üretmek olan bir kuruluş bir anda her şeyi ile özgün bir piyad etüfeği çıkartamaz herhalde. Yavaş yavaş. İlk kendini kanıtlamış bir mekanizmayı kullanan bir piyade tüfeği çıkartır , ondan sonra özgün mekanizmasını yapar ondan sonra kendi mühimmatını tasralar, Bu işler yavaş yavaş gelişir. Dünyada hiç bir fabrika emeklemeden koşmadı. Koskoca Hk bile bu işe Fn-Fal tüfeklerini G-1 adı altında lisans altı üreterek başladı....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 00:37 
Site Başkanı

hem silahın sesi de kendine has olur.
Bunu atlamışım , "İyi Kötü ve Çirkin" filminde Clint Eastwood der ki "every gun have their own tune" 8-)

Aynı mühimmat kullanan tüfeklerin aynı sesi olacak diye bir şey yok, tüfeğin sesi kullandığı mühimmat , kullanılan namlu malzemesi , mekanizma ,namlu başı ve yiv-set sayısı gibi bir çok etmen ile değişir....

Örnek:

FN-Fal ve Hk-G3, ikisi de 7.62x51mm mühimmat kullanıyor ama sesleri birbirleri ile alakasız...

http://www.youtube.com/watch?v=Sl4p7qpt ... ure=fvwrel

http://www.youtube.com/watch?v=1APQDQIs ... ure=fvwrel

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 04:28 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Modern piyade tüfeğinin az da olsa atış testlerinden görüntüler, atışları iyi, geri tepmesi de az gibi duruyor.

http://www.youtube.com/watch?v=eSMiujjp ... page#t=58s

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2012, 17:44 
Akıncılar

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 02:04 
Üye

Benim gözümde sadece metaller . Hiç bir işe yaramayacak çünkü bu silahları kullanacak irade bizde yok.Herifler çok biliyor kandile operasyon falan gereksizmiş.Neyimize silah bizim ama bir işe yarar öyle düşünenlerin beyinlerini patlatmak için..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 22:28 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Tüfek ile ilgili son durum nedir. Sözde haziran ayı gibi dağıtımlara başlanacaktı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2012, 21:05 
Yeni Üye

yukarıdaki veriye göre 4100 gr ağır değilmi? Suan elimizdeki g3 lerin en kötü yanlarından birtanesi aşırı ağırlığı değilmi? acaba daha hafif yapılamazmıydı? Özellikle terörle mücadelede dağ şartlarını düşünecek olursak. :?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2012, 21:07 
Akıncılar

yukarıdaki veriye göre 4100 gr ağır değilmi? Suan elimizdeki g3 lerin en kötü yanlarından birtanesi aşırı ağırlığı değilmi? acaba daha hafif yapılamazmıydı? Özellikle terörle mücadelede dağ şartlarını düşünecek olursak. :?
7.62'li tüfeklerin hepsi o civarda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2012, 21:16 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

HK-417'nin 12" namlu kullanan versiyonu 4 kilonun altında.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2012, 21:17 
Akıncılar

Wikipedia'da SCAR'ın 7.62'lik versiyonu için 3.86 demiş

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2012, 21:19 
Akıncılar

HK-417'nin 12" namlu kullanan versiyonu 4 kilonun altında.
Wiki wiki wiki...

İyide orada 20 lik bar için de 4,25 yazıyor :roll: Bizim tüfekte 12'lik bar değil maşallahı var.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2012, 21:20 
Akıncılar

Wikipedia'da SCAR'ın 7.62'lik versiyonu için 3.86 demiş
Yani yapanda yapıyor :?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2012, 21:20 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Heh,o da var. Kaçlık "bar" var MPT prototipinde?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2012, 21:21 
Akıncılar

Yeni tüfekler askerlere EQ Tech gibi sistemlerle dağıtılacak deniyordu o ne oldu acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2012, 21:28 
Akıncılar

400-380mm arası.Ya da az daha üstü. :?

Alıntı:
Yeni tüfekler askerlere EQ Tech gibi sistemlerle dağıtılacak deniyordu o ne oldu acaba?

Herkes kendisi alıyor.
Yani şimdilik :?

En son Search and Rescue tarafından 19 Tem 2012, 21:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2012, 21:28 
Süvariler

Asker'de kişisel olarak dışardan Eotech temin edilebilirmi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2012, 21:29 
Akıncılar

Asker'de kişisel olarak dışardan Eotech temin edilebilirmi?
Sence?Niye herkes aynı traş oluyor,aynı sebep.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2012, 21:30 
Süvariler

Askere henüz gitmedim dolayısıyla? Ve edilebiliyormuş aldım cevabı...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2012, 21:31 
Akıncılar

Bombaatar da alsana.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2012, 21:33 
Süvariler

Alıntı:
Bombaatar da alsana.
Hayırdır..?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2012, 18:25 
Yeni Üye

2012 haziranında seri üretime geçileceği söyleniyordu basından takip ettiğim kadarı ile hala bir gelişme yok seri üretime geçiş tarihi ile ilgili bir bilgisi olan varmı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2012, 18:55 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

1.ABMK tarafından Holografik nişangah üretimi yerli olarak yapılmaktadır. Yakında EOTech'lerin yerine personel, Ordu'nun kendi üretimi bu sistemleri kullanmaya başlayacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2012, 22:37 
Genel Yetkili

Alıntı:
1.ABMK tarafından Holografik nişangah üretimi yerli olarak yapılmaktadır. Yakında EOTech'lerin yerine personel, Ordu'nun kendi üretimi bu sistemleri kullanmaya başlayacaktır.
operasyonel birlikler hali hazırda yerli holografik nişangahı kullanmakta.. (ökk, jöh ve kom.tugayları)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2012, 04:03 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Alıntı:

Herkes kendisi alıyor.
Holografik Nişangâhı herkes kendisi alıyor demişsiniz ama Jandarma Genel Komutanlığının faaliyet raporları öyle demiyor.
http://istifhane.files.wordpress.com/20 ... k-2010.pdf
http://www.jandarma.tsk.tr/basin/guncel ... raporu.pdf

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2012, 04:08 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:

Alıntı:

Herkes kendisi alıyor.
Holografik Nişangâhı herkes kendisi alıyor demişsiniz ama Jandarma Genel Komutanlığının faaliyet raporları öyle demiyor.
http://istifhane.files.wordpress.com/20 ... k-2010.pdf
http://www.jandarma.tsk.tr/basin/guncel ... raporu.pdf
Personel para ödeyerek alıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2012, 04:19 
Uzaklaştırıldı

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=eSMiujjpOzM[/youtube]

Milli piyade tüfeğimizin atış testleri videoda 00:57 den sonra görülebilir. Makine gibi maşallah. Full autoda geri tepmeside o kadar fazla değilmiş hani.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2012, 04:55 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Faaliyet raporlarına yansımasının sebebi nedir. Malum bütçe içi alımları bu raporlarda yayınlarlar.
Demek istediğim şu evet bazı personel kendisi para vererek alıyordur fakat JGK de bu gibi sistemler için planlı alımlar yapıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ağu 2012, 19:53 
Site Başkanı

allah allah...Azerbaycan Türkü sitelerinde öyle demiyor ?
Hocam , bu konu yabancı savunma forumlarında da bayağı tartışılmıştı. Zaten Azerbaycan özel kuvvetleri uzun zamandır Tar-21 ve MTAR-21 model piyade tüfeklerini kullanmaktaydı. Memnun kaldılar ki standart piyade tüfeği yapmak istiyorlar. Hatta bir ara Defence-Az da da haberi çıkmıştı...

İlgili bir kaç haber...
Alıntı:
Azerbaijan goes to the Israeli machines

Azerbaijan plans to replace the Kalashnikov assault rifles on Israeli machines "Tavor" by building on its territory plant database machines.
As the AZE.az, Azerbaijan plans to replace the Kalashnikov assault rifles on Israeli "Tavor" by building on its territory the plant for the production of these weapons. It is reported online resource "Military Review." In August 2008 a number of machines, "Tavor" was purchased for special units of the Armed Forces of Azerbaijan. Now the rest of the infantry get these machines. Azerbaijan to buy the Israeli concern, "Defense Industry" (Taas) license for the production of the TAR-21 machines, for which the country will build a joint Israeli-Azerbaijani business. Recall that earlier this year, Azerbaijan concluded with Israel, two major transactions totaling 1.6 billion dollars by buying a concern "Aviation industry" drones, advanced radars and other weapons. Tavor is not only in service with Azerbaijan. October 1, 2008 the Minister of Internal Affairs announced that the Ukrainian company "Fort" with Israel Weapon Industries began to manufacture machines, "Tabor", which entered service Ukrainian army special forces and special units of the MVD. TAR-21 is produced at a plant in Vinnytsia under the name "Fort - 221" in July 2009. In addition, "Tavor" was sold in Georgia - the numbers are called from 3 to 7 000 units - but after the war of 2008 deliveries were completely halted. "Tavor" is also used by security forces of Portugal, Colombia, India, Thailand and other countries. And in April between the Azerbaijani Defense Ministry and the Israeli company Rafael, agreement was reached on the purchase of modern anti-tank missiles Spike-SR (range - up to 1.5 km) and Spike -LR (up to 4 km), and the company Elbit Systems - the purchase of 120 mm mortars type Cardom, transfers IzRus.TAR-21 (assault rifle "Tavor" XXI Century) - Israeli model of a modern automatic 5.56mm, manufactured Concern Israel Military Industries. Unlike some other samples of this new machine the company was not a remake or modernization of other weapons.
http://www.panarmenian.net/eng/news/112333/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ağu 2012, 22:00 
Uzaklaştırıldı

Türkiye'nin daha uygun teklif verdiği tank modernizasyon projesi ve şimdi hatırlamadığım bir büyük projede daha (forumda ki ustalar bilir) israili seçmişlerdi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ağu 2012, 12:33 
Uzaklaştırıldı

Sen kardeş diye sözde söylediğin ülkenin Milli Bayarağını stada almıyacaksın bayrakla girmek isteyenleri darp edeceksin ; ondan sonra kardeş ülke diyeceksin ben senin abinim diyeceksin.
Bu ne peheriz bu ne lahana demezlermi adama.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ağu 2012, 14:00 
Genel Yetkili

Burada garipsenecek bir şey yok.
Aliyev koyu bir İsrail hayranı. Azarbeycan'ı da, İsrail'i model alarak inşa etmekte.
Aliyev ailesi gitmeden, asla Türk-Azerbaycan Türkü ilişkileri, iki kardeş ülke boyutuna ulaşmaz...
Ben de tam tersini düşünmüştüm.

Erdoğan koyu bir Arap hayranı.Türkiye'yi de Arapları model alarak inşa etmekte.

-Medreseden beslenirse kültürün,bir elde tespihle takke,diğer elde ibrikle seccade.Bilimde pusulan olmadığı sürece,dolaşıp durursun gündüz gece

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ağu 2012, 14:05 
Uzaklaştırıldı

Şimdi ilk olarak mpt ve tar-21'inde kalibre mm sine uygun mermi çeşiti yok ellerinde.Ayrıca Tavora geçtikleri vaki ordu bazında daha etkisiz bir tüfeğe geçmiş bulunuyorlar. Ve bu her zaman alışılması kolay olmaz. Ayrıca tavor pahalı bir tüfek ordu bazında bir yenilemede azerilerin cebi yanarmı bilinmez. Ve mpt-7.62 bana göre ve murad bayara göre ayrıca grafiklere göre ısınma her ortamda ve şartta çalışma tepme ve ağırlık bakımından bir 7.62 mm nin gelecileceği son nokta. Ayrıca mpt nin yeni grafiklerde çıkan 5.56 mm modelide klasik 5.56 mm lerdeki isabet ,taktiklik, ısınma ve her ortamda sorunsuz çalışmama gibi kronik sorunları sadece m-4 den 0.5 civarı bir fazla kiloyla saülayan ender bir tüfek olacak Tabi bunlar benim öngörüm. Ayrıca israillilerin tavor gibi görece yeni yaptıkları bir silahı azerbeycana lisanslı üretim hakkı vereceğini sanmıyorum. Ama Türkiye bunu vereceğini bildirdi. İbre bu kadar mpt yi gösteriyorken azeriler israili seçerse cidden ortalık bayagı sogur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ağu 2012, 14:28 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Şimdi ilk olarak mpt ve tar-21'inde kalibre mm sine uygun mermi çeşiti yok ellerinde.Ayrıca Tavora geçtikleri vaki ordu bazında daha etkisiz bir tüfeğe geçmiş bulunuyorlar. Ve bu her zaman alışılması kolay olmaz. Ayrıca tavor pahalı bir tüfek ordu bazında bir yenilemede azerilerin cebi yanarmı bilinmez. Ve mpt-7.62 bana göre ve murad bayara göre ayrıca grafiklere göre ısınma her ortamda ve şartta çalışma tepme ve ağırlık bakımından bir 7.62 mm nin gelecileceği son nokta. Ayrıca mpt nin yeni grafiklerde çıkan 5.56 mm modelide klasik 5.56 mm lerdeki isabet ,taktiklik, ısınma ve her ortamda sorunsuz çalışmama gibi kronik sorunları sadece m-4 den 0.5 civarı bir fazla kiloyla saülayan ender bir tüfek olacak Tabi bunlar benim öngörüm. Ayrıca israillilerin tavor gibi görece yeni yaptıkları bir silahı azerbeycana lisanslı üretim hakkı vereceğini sanmıyorum. Ama Türkiye bunu vereceğini bildirdi. İbre bu kadar mpt yi gösteriyorken azeriler israili seçerse cidden ortalık bayagı sogur.
Hocam ortada ser üretilmiş bir mpt var mı?Tavor combat proven olmuş bir tüfek bunu gözönüne almak lazım...

Yakında olacak bir çok ortamda ve doğudaki profesyonel askerlerimiz tarafından terör örgütüne karşı test ediliyor bu combat proven olazmı ? İsrail tavorla savaşamı girdi yoksa bahsettiğiniz combat proven filistindeki küçük çocuklar ve masum sivillerin üzerinde kullanmakmı ?

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 3446 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 569 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Demon ve 11 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: