TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 16 Oca 2018, 22:34

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 3525 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 167 68 69 70 71 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Milli Piyade Tüfeği MPT-76
MesajGönderilme zamanı: 05 Ağu 2017, 20:39 
Site Başkanı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Valla direk fotoğrafı görüp yazdım sonraki yorumlara bakmadım :D Seri üretime geçmiş bu arada, Milli Savunma Bakanının korumaları kullanıyor MPT-55'leri fotoğrafları falan var.
Biraz MKE reklamı olsun diye alındılardı. Çok ciddi sayılar yada toplu kullanımı söz konusu değil şu anda

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ağu 2017, 22:16 
Yeni Üye

MKE 'nin özelleştirilmesini savunan arkadaşlara farlı bir öneride bulunmak istiyorum. Türk silahlı kuuvetlerini güçlendirme vakfına devredilmesi daha uygun olmazmı acaba. Site adresini de ekliyorum: http://www.tskgv.org.tr/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2017, 17:46 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Firearm blog'daki Yunan'lı bir yorumcunun duyumuna göre bizim MPT-76 Pakistan testlerinde en kötü skoru alan tüfekmiş. Elemanın yorumu ne derece güvenilir bilemeyeceğim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2017, 20:07 
Süvariler

41 testi geçen tek tüfek mi en düşük puanı almış.Mümkün değil efendim.
Bunların hepsi siyonist dış mihrakların oyunları.
Bizi çekemedikleri için iftira atıyorlar ama milletimiz büyük resmi gördü. Bu oyunlara gelmez.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2017, 21:10 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ben Yunanlı arkadaşa pek güvenmemekle birlikte, testlerin tamamında mı, yoksa bir grubunda mı düşük skor almış testlerin aslını görmek gerek derim. Yani dediği doğru ise örneğin çamur testlerinde en düşük notu almış olabilir. Çamur demişken arkadaş çamur da atıyor olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2017, 21:47 
Akıncılar

Kaçıncı olduğuna değil, kiminle yarıştığına bak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2017, 22:44 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İnternete Greek defence industry yazıyorum. Çıkan görsellerin yarısı Türk ordusu veya savunma sanayi ile alakalı. BaşkA sözüm yok hakim bey.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2017, 23:36 
Süvariler

Kaçıncı olduğuna değil, kiminle yarıştığına bak.
Yarıştığı tüfekler içinde en sonuncu olmussa kötü ama...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2017, 00:28 
Site Başkanı

Yarıştığı tüfekler içinde en sonuncu olmussa kötü ama...
Hangi kriterlere göre değerlendirme yapılıyor yada birden çok testte alınan sonuçların ortalaması mı final puanını etkiliyor bilemedim ama efektif menzil ve isabetlilik oranı olarak MPT-76 çok rahat ihaleye katılan tüfeklerden AK-103, CZ 806 BREN-2 ve Zastava M21 i sollardı. Diğer adaylar olan FN SCAR-H ve Beretta ARX-200 için bir şey diyemeyeceğim ama...

Ayrıca Pakistan ihalesi gibi herhangi bir kalibre sınırının olmadığı ve 7.62 ile 5.56 mm lik tüfeklerin aynı klasmanda yarıştığı bir ihalede mühimmattan kaynaklanan artılar ve eksiler de olacaktır. Cidden bu kadar geniş seçim faktörleri arasında net bir kıyaslama yapmakta zor 7.62 azami menzil ve hasar gücü, 5.56 ise tepme kontrolü, hafiflik ve manevra kolaylığı açısından öne çıkıyor. Ordunun başta istedikleri tüfeğin hangi kalibrede olacağını belirleyip ona göre gerekir ise her kalibre için ayrı ihale açması lazımdı. Böyle olunca biraz elma ile armut oluyor...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2017, 02:07 
Akıncılar

Hangi kriterlere göre değerlendirme yapılıyor yada birden çok testte alınan sonuçların ortalaması mı final puanını etkiliyor bilemedim ama efektif menzil ve isabetlilik oranı olarak MPT-76 çok rahat ihaleye katılan tüfeklerden AK-103, CZ 806 BREN-2 ve Zastava M21 i sollardı. Diğer adaylar olan FN SCAR-H ve Beretta ARX-200 için bir şey diyemeyeceğim ama...

Ayrıca Pakistan ihalesi gibi herhangi bir kalibre sınırının olmadığı ve 7.62 ile 5.56 mm lik tüfeklerin aynı klasmanda yarıştığı bir ihalede mühimmattan kaynaklanan artılar ve eksiler de olacaktır. Cidden bu kadar geniş seçim faktörleri arasında net bir kıyaslama yapmakta zor 7.62 azami menzil ve hasar gücü, 5.56 ise tepme kontrolü, hafiflik ve manevra kolaylığı açısından öne çıkıyor. Ordunun başta istedikleri tüfeğin hangi kalibrede olacağını belirleyip ona göre gerekir ise her kalibre için ayrı ihale açması lazımdı. Böyle olunca biraz elma ile armut oluyor...
Pakistan'in G-3 kullanicisi olmasi ve cografi sartlar nedeniyle 7.62mm tercih etmeleri beklenebilir. Demek ki onlarinda kafasi karisik hangi kalibre ile devam edecekler emin degiller. US Marines'in 2010 yili Afganistan raporunda, M-4'un bolgenin cografik kosullarina yetersizligi dile getirilmisti. Gerci US Marines HK-416'dan devsirme M27 ile devam edecek olmasi, mermi kalibresi acisindan hazirlanan rapor ile celisiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2017, 02:14 
Site Başkanı

Pakistan'in G-3 kullanicisi olmasi ve cografi sartlar nedeniyle 7.62mm tercih etmeleri beklenebilir. Demek ki onlarinda kafasi karisik hangi kalibre ile devam edecekler emin degiller. US Marines'in 2010 yili Afganistan raporunda, M-4'un bolgenin cografik kosullarina yetersizligi dile getirilmisti. Gerci US Marines HK-416'dan devsirme M27 ile devam edecek olmasi, mermi kalibresi acisindan hazirlanan rapor ile celisiyor.
Şu anda Pakistan ordu ve polis güçleri tarafından en yaygın olarak kullanılan iki tüfek çoğu POF lisansı ile üretilmiş HK G3 ve çoğu Çin klonu Type 56 modeli olan AK-47/AKM varyantları. Defence pak. ın yaptığı haberine göre AK varyantlarını POF tarafından lisans altı üretimi olası olan AK-103 tüfekleri ile değiştirme kararı almışlar. Ama G3 lerin sonu hala muallakta ...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2017, 14:05 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Gerci US Marines HK-416'dan devsirme M27 ile devam edecek olmasi, mermi kalibresi acisindan hazirlanan rapor ile celisiyor.

USMC piyadesi ACOG takılı m4 ile 700 metreye angajman yapıp adam vuruyor da o yüzden. O mesafe daha fazla isabet kaydı ile 770 metre oluyor m27 ile. M855 ve M855A1 ile 4 moalık tüfekten 2.5 moa isabetli silaha döndüler.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2017, 14:56 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

USMC piyadesi ACOG takılı m4 ile 700 metreye angajman yapıp adam vuruyor da o yüzden. O mesafe daha fazla isabet kaydı ile 770 metre oluyor m27 ile. M855 ve M855A1 ile 4 moalık tüfekten 2.5 moa isabetli silaha döndüler.
M855A1 yatakta oluşturduğu yüksek basınç sebebiyle problemlere yol açıyormuş. 5.56x45 fişeğin yetersizliği görüldükçe değiştiriyorlar ama bu sefer de başka problemlere yol açıyor. Bunun sonu yok görüldüğü kadarıyla. Amerlkan ordusunun 5.56'dan vazgeçme eğiliminin altında bu gerçek yatıyor sanırım. Kongreye sundukları gerekçe ise göstermelik.

http://www.thefirearmblog.com/blog/2017 ... -congress/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2017, 15:51 
Site Başkanı

M855A1 yatakta oluşturduğu yüksek basınç sebebiyle problemlere yol açıyormuş. 5.56x45 fişeğin yetersizliği görüldükçe değiştiriyorlar ama bu sefer de başka problemlere yol açıyor. Bunun sonu yok görüldüğü kadarıyla. Amerlkan ordusunun 5.56'dan vazgeçme eğiliminin altında bu gerçek yatıyor sanırım. Kongreye sundukları gerekçe ise göstermelik.

http://www.thefirearmblog.com/blog/2017 ... -congress/
Makale'de M885A1 in spesifik olarak HK M-27 IAR larda problemlere yol açtığından bahsedilmiş. Zira Amerikan askeriyesi 2010 yılından beri neredeyse bütün 5.56 mm platformları için standart olarak kullanıyordu aynı mühimmatı, diğer tüfekler üzerinde de herhangi bir sıkıntı yaratsa idi çoktan diğer seçeneklere dönerlerdi. HK tüfekleri bu konuda biraz nazlı çıkabiliyor. HK417 de en son her tip 7.62 mühimmatı ateşleyemediği ve bazılarında tutukluk yaptığı için SOCOM envanterinden çıkarılmıştı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2017, 16:11 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Başka problemler dediğiniz olay namlu ömrü. Değiştirilmiş namlular ile 50 bin adetlik IAR siparişi geçtiler daha geçen haftalarda. TFB yi takip ediyorsunuz madem buna da değinin.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2017, 17:23 
Akıncılar

Arkadaşlar şu anda ben Yunanlı olmak istemezdim adamların elinde kendilerine ait bir şey yok, tabiki tüfeğe çamur atacaklar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2017, 19:38 
Akıncılar

Benim MPT-76'da hoşuma gitmeyen noktalar; öncelikle ağır olması, ardındanda HK-417 ve Beretta gibi muadili modern batı tüfeklerinin yanında işçilik ve malzemenin daha kaba kalması, mekanizmanın sertliği oldu. Bilemediğim ama forumda bahsedilen bir olumsuz yanıda, namlunun seri atışlar sonrasında aşırı ısınarak şişmesi oldu. Muhakkak daha yeni bir ürün, ilk kez yapılan bir teşebbüs, bir KİT'imizin Kale KALIP mühendislik desteğiyle bir kedi olup fare yakalamayı başardığı bir gelişme vb.. Lakin, gönül isterdiki, piyasadaki çoktan beridir kullanılan ürünlerin bir benzeri yerine, daha yeni ve gelişmiş bir ürün hedeflense idi. Çünkü bunu ve benzerlerini, ülkemdeki bir çok silah üreticisi kolaylıkla üretebilir halde zaten. Ben devletin artık hafif silah işinden MKE'yi çekerek, özel sektöre çok daha iyisine yönelik geliştirme desteği vermesi ve tüm hafif silah tedariğini milli özel sektörümüzden karşılaması gerektiğini düşünüyorum. Bu gelişmesinde önünü açacaktır. Ne yazıkki lafta milliyetçiyiz ama milli SAR109T makineli tabanca yepyeni hazır sipariş bekler dururken, biz çıkıp dış üreticiden MP5A3 almaya kalkıyoruz!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2017, 19:49 
Site Başkanı

Ne yazıkki lafta milliyetçiyiz ama milli SAR109T makineli tabanca yepyeni hazır sipariş bekler dururken, biz çıkıp dış üreticiden MP5A3 almaya kalkıyoruz!
EGM sarsılmaz silahlarına karşı biraz öngörülü, burada da daha önce bahsetmiştim, başta özel harekat kullanımı için alınan sarsılmaz üretimi M4 lerden pek memnun kalmayıp daha sonraki alımlarda SIG sauer SIG516 yı tercih ettiler. SAR-109T makineli tabancası da aynı şekilde, numunelik olarak alınıp EGM bünyesindeki çeşitli birimlere deneme amacı ile dağıtılmıştı, ama performansından memnun kalmamış olacaklar ki yurt dışından MP5 alma yoluna gidiyorlar...

Sarsılmazdan ziyate Kalekalıp ın kendi imkanları ile ürettiği 5.56 / 7.62 platformları var aslında MPT at yapısına dayanan. Bu tip tüfekler yerli silah ihtiyacına birer alternatif olabilir ama söz konusu firmanın hafif silahlarına bürokratik olarak kasıtlı bir engelleme uyguluyorlar, arkasında MKE nin olduğu...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2017, 22:32 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

EGM sarsılmaz silahlarına karşı biraz öngörülü, burada da daha önce bahsetmiştim, başta özel harekat kullanımı için alınan sarsılmaz üretimi M4 lerden pek memnun kalmayıp daha sonraki alımlarda SIG sauer SIG516 yı tercih ettiler. SAR-109T makineli tabancası da aynı şekilde, numunelik olarak alınıp EGM bünyesindeki çeşitli birimlere deneme amacı ile dağıtılmıştı, ama performansından memnun kalmamış olacaklar ki yurt dışından MP5 alma yoluna gidiyorlar...

Sarsılmazdan ziyate Kalekalıp ın kendi imkanları ile ürettiği 5.56 / 7.62 platformları var aslında MPT at yapısına dayanan. Bu tip tüfekler yerli silah ihtiyacına birer alternatif olabilir ama söz konusu firmanın hafif silahlarına bürokratik olarak kasıtlı bir engelleme uyguluyorlar, arkasında MKE nin olduğu...
Yani MKE kaymaklansın diye, ülkenin, askerin ihtiyacı da görmezden gelinerek ülke adına önemli iş ortaya koyan başka birisine ''Sen beride dur hele.'' deniyor, öyle mi? Bu nasıl bir iş? Neyin anlayışı bu? Dayanağı nedir?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2017, 22:51 
Site Başkanı

Yani MKE kaymaklansın diye, ülkenin, askerin ihtiyacı da görmezden gelinerek ülke adına önemli iş ortaya koyan başka birisine ''Sen beride dur hele.'' deniyor, öyle mi? Bu nasıl bir iş? Neyin anlayışı bu? Dayanağı nedir?
Şöyle diyeyim, MKE bir devlet şirketi ve ordunun ana hafif silah ve mühimmat üreticisi kısaca bir tekel olarak diğer özel sektör yatırımcısının pazara dahil olmasına karşı bazı uygulamalar yapıyor. Geçtiğimiz sayfalarda da birden fazla yazdığım üzere yakın zamana kadar Türkiye'de MKEK dışında herhangi bir sivil üreticinin 7.62 mm çap üzerinde silah ve silah namlusu üretmesi yasaktı. 2009 yılında Kale tasarımı olan ve Türkiye'nin ilk 12.7 mm anti materyal tüfeği olan Avunya 50, o yüzden üretilemedi konsept olarak kaldı , adamlar o yüzden o zamanın IDEF inde Avunya diye İngiliz AW 50 nin 1/1 maketini sergilemek zorunda kaldı. Şimdide son IDEF olan IDEF '17 de MKEK JNG nin kaç yüz bin yıl sonra akıl edepte yaptıkları 12.7 modeline Türkiye'nin ilk anti-materyal tüfeği diyordu. ÜStelik tüfeğin tasarımcısı ve MKEK fark edene kadar binbir türlü zorlukla bbir tüfek geliştirmeyi çalışan emekli Jandarma Özel Harekatçı olan Necmi Güngör dahi başından beri başka modelini isterseler de tasarlarım bana yetki vermiyorlar derken. Yine MKEK in SSM ve MSB ye birden fazla yaptığı ve spesifik olarak dile getirdiği "özel sektör niye askeri tüfek üretemez" konulu sunumları da olmuştu, yine zamanında....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2017, 23:02 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Şöyle diyeyim, MKE bir devlet şirketi ve ordunun ana hafif silah ve mühimmat üreticisi kısaca bir tekel olarak diğer özel sektör yatırımcısının pazara dahil olmasına karşı bazı uygulamalar yapıyor. Geçtiğimiz sayfalarda da birden fazla yazdığım üzere yakın zamana kadar Türkiye'de MKEK dışında herhangi bir sivil üreticinin 7.62 mm çap üzerinde silah ve silah namlusu üretmesi yasaktı. Zamanında 2009yılında Kale nin ve Türkiye'nin ilk 12.7 mm anti materyal tüfeği olan Avunya 50, o yüzden üretilemedi, adamlar o zamanın IDEF inde Avunya diye AW 50 maketi sergilemek zorunda kaldı. Yine MKEK in SSM ve MSB ye birden fazla yaptığı ve spesifik olarak dile getirdiği "özel sektör niye askeri tüfek üretemez" konulu sunumları da olmuştu, yine zamanında....
Kendi insanını hiçe sayan bir anlayış. Bu kadar densizlik, bu kadar terbiyesizlik olmaz. Kim oluyorsun ki ''Sen yapamazsın.'' yargı ve kesin kararında bulunabiliyorsun? İnsan beynini hiçe sayıyorsun? Belki de yer yüzündeki en iyisini yapacağım, ne biliyorsun? Belki de bu işi seviyorum, canım yalnızca yapmak istiyor? Varlık içinde yokluk çekiyoruz. Her konuda, her alanda. Yazıklar olsun. Varlık içinde yokluk.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2017, 23:21 
Yeni Üye

Benim anlamadığım herkes bu silahı Kale Kalıp yaptı MKE üstüne kondu diyor da, sözleşme 2015 yılında imzalandı sanırım MKE 20.000 Kale Kalıp 15.000 şeklinde, hatta sonra Sarsılmaz da eklendi. Bu iki firma özel sektör firmaları, en iyisini yaparlar. Hadi Sarsılmaz'ı geçtim çünkü sonradan dahil oldu olaya. Ama madem bu silahı yapan Kalekalıp, neden 2 yılda MPT teslim etmedi? Teslim etse çarşaf çarşaf reklam yaparlardı yani kim olsa yapar MKE bile teslimat yapınca haber oluyor ki özel sektör affetmez böyle şeyleri. Ama ben hiç görmedim reklam.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ağu 2017, 19:09 
Akıncılar

Benim anlamadığım herkes bu silahı Kale Kalıp yaptı MKE üstüne kondu diyor da, sözleşme 2015 yılında imzalandı sanırım MKE 20.000 Kale Kalıp 15.000 şeklinde, hatta sonra Sarsılmaz da eklendi. Bu iki firma özel sektör firmaları, en iyisini yaparlar. Hadi Sarsılmaz'ı geçtim çünkü sonradan dahil oldu olaya. Ama madem bu silahı yapan Kalekalıp, neden 2 yılda MPT teslim etmedi? Teslim etse çarşaf çarşaf reklam yaparlardı yani kim olsa yapar MKE bile teslimat yapınca haber oluyor ki özel sektör affetmez böyle şeyleri. Ama ben hiç görmedim reklam.
Herkes MKE gibi sınırsız kaynakla sınırlı iş yapmıyor. Tam tersine elindeki sınırlı kaynağı belirli bir program dahilinde kullanarak üretim yapıyor. Yoksa MKE gibi dünyanın parasını basıp sistemi kursa onlarda yapardı. Fakat adamlar sözleşmelerine göre hareket ediyor. Teslim tarihleri belli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ağu 2017, 19:18 
Site Başkanı

Kalekalıp'ın MPT dışında ürün portföyündeki silahlardan biri halihazırda TSK ya bağlı bir birim tarafından kullanılıyor, diğeri de yine aynı kuvvet tarafından test ediliyor şu anda. Bunların hiç birinin de haberleri basına yansımadı. Reklamlarını yapmadılar, bir nedeni olacaktır elbet (!)

Ekleme: Yeni teslim edilen MPT paketlerinin tüfek kasasına optik nişangah olarak 3EEOS un AVCI 1-4x dürbünlerinden de koymaya başlamışlar. Sevindirici bir gelişme...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2017, 05:20 
Akıncılar

Artik bu devirde iyi bir zoomlu optik nisangah gerekiyordu. El tutacagi gitmis o zaman ki bence iyi olmus. Biraz daha hafiflemistir bu sekilde(optik haric). Birde su tufegi kavramak icin yaptiklari, sarjor onunde aparati sokseler iyi olacak. Faydasi var mi o aletin merak ettim. Nisan alirken faydasi olmaz, tasirken olur mu peki?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2017, 10:03 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Artik bu devirde iyi bir zoomlu optik nisangah gerekiyordu. El tutacagi gitmis o zaman ki bence iyi olmus. Biraz daha hafiflemistir bu sekilde(optik haric). Birde su tufegi kavramak icin yaptiklari, sarjor onunde aparati sokseler iyi olacak. Faydasi var mi o aletin merak ettim. Nisan alirken faydasi olmaz, tasirken olur mu peki?
El tutacağı tüfeğin altında, kasaturanın üstünde hocam.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2017, 11:10 
Süvariler

El tutacağı tüfeğin altında, kasaturanın üstünde hocam.
O ayaklı/açılır tutamak (gripod); bahsi geçen üstündeki taşıma kolu (carry handle). Kutunun başka bir yerinde duruyordur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2017, 14:05 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Kalekalıp'ın MPT dışında ürün portföyündeki silahlardan biri halihazırda TSK ya bağlı bir birim tarafından kullanılıyor, diğeri de yine aynı kuvvet tarafından test ediliyor şu anda. Bunların hiç birinin de haberleri basına yansımadı. Reklamlarını yapmadılar, bir nedeni olacaktır elbet (!)

Ekleme: Yeni teslim edilen MPT paketlerinin tüfek kasasına optik nişangah olarak 3EEOS un AVCI 1-4x dürbünlerinden de koymaya başlamışlar. Sevindirici bir gelişme...

Resim
Silahları tekli kasaya koymak yerine toplu bir şekilde konulsa maliyeti daha aşağı çekmez mi?

Şu tarz bir şey;

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2017, 18:00 
Süvariler

O benimde aklıma geldi, şu hali ile tek tek kasalara koymak maliyet en nihayetinde. Görseldeki gibi toplu şekilde tüfekleri aynı kasaya o tüfeklerin aksaam ve aksesuarlarını ise başka bir kasaya koymak daha uygun olmaz mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2017, 18:10 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Keşke birisi Youtube'da "Unboxing" videosu yayınlasa. :)

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2017, 21:58 
Üye

Alıntı:

Resim
Üstadım bu fotoyu ben bir iki sene öncede bir görmüstüm yeni değil.Lakin siz burda böyle yazınca twitterda ki hesaplar hemen atlamış kopyalamış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2017, 22:14 
Site Başkanı

Üstadım bu fotoyu ben bir iki sene öncede bir görmüstüm yeni değil.Lakin siz burda böyle yazınca twitterda ki hesaplar hemen atlamış kopyalamış.
Sadece görsel kaynaklı değil. Bu tip teslimatlarin oldugunu baska ağızlardan da öğrendim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2017, 23:05 
Yeni Üye

Silahları tekli kasaya koymak yerine toplu bir şekilde konulsa maliyeti daha aşağı çekmez mi?

Şu tarz bir şey;

Resim
Doğru maliyeti aşağıya çeker. Ama bu sefer de çoklu silah gönderilmeyecek (mesela 5li sandık var ama 3 tane silah gönderilecek gibi) yerlere silah gönderilirken sıkıntı olabilir aksesuarlarda vs.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ağu 2017, 01:40 
Üye

Az sayıda teslim ve muhtemelen rütbeli askere böyle teslim söz konusu olabilir. Yoksa birliklere bu şekilde göndermek pek akıl karı değil zaten. Atıyorum 10'lu sandıklar şeklinde göndermek daha mantıklı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ağu 2017, 11:38 
Akıncılar

Arkadaşlar ben şu tek tip düşüncesini anlamıyorum MPT iki şekilde kutulanabilir tekli ve 10 lu olarak bunlar artık erişilemeyecek Türkiyede herhangi bir KOBİ'ye ürettirilmeyecek şeyler değil. Olmamalı...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ağu 2017, 11:41 
Üye

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2017, 15:40 
Üye
Kullanıcı avatarı

Şarjör değişmiş mi? Yoksa boş olduğu için mi böyle gözüküyor?
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2017, 00:19 
Üye

Paylaşıldı mı bilmiyorum. Paki forumdan bir üye paylaşmış.
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2017, 08:55 
Süvariler

"Paki" tanımlamasından Pakistanlıların hoşlandığını sanmıyorum. Ingilizlerin aşağılamak için kullandığı ırkçı bir tabir diye biliyorum. Biz kullanmasak daha iyi olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2017, 11:21 
Üye

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2017, 17:15 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

"Paki" tanımlamasından Pakistanlıların hoşlandığını sanmıyorum. Ingilizlerin aşağılamak için kullandığı ırkçı bir tabir diye biliyorum. Biz kullanmasak daha iyi olur.
"Paki" ingiliz holigan çetelerinin İngiterede yaşayan Pakistan Bengladesh Afgan ve hint müslümanları için kullandıkları bir aşağılama amaçlı tanımlamadır.
Kuvvetle muhtemel ne olduğunu bilmeden cahilce kullanmıştır. Oldukça ırkçıdır olayı bilgi ve görgü eksikliğine verelim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2017, 17:31 
Site Başkanı

"Paki" ingiliz holigan çetelerinin İngiterede yaşayan Pakistan Bengladesh Afgan ve hint müslümanları için kullandıkları bir aşağılama amaçlı tanımlamadır.
Kuvvetle muhtemel ne olduğunu bilmeden cahilce kullanmıştır. Oldukça ırkçıdır olayı bilgi ve görgü eksikliğine verelim.
Ayriyeten memlekette konuşma fırsatı bulduğum yüksek lisans öğrencisi bir Paki arkadaşım bu terimin İngilizler tarafından zamanında Hint sömürgelerinde yaşayan halkı genel olarak tanımlamak için kullandığı bir söz olduğunu belirterek an itibarı ile herhangi bir aşağılama anlamı içermediğini ve rahatça kullanabileceğimi söylemişti bana. Herhalde bu birazda muhatap olunan kişinin kültür ve eğitim seviyesi ile alakalı zira ben ona hep "my Paki friend" diye hitap ederdim, oda bunu gayet doğal karşılar, herhangi bir ırkçı çıkarım yapmaz ve sorun etmezdi :lol:

Ona bakacak olur isek Turks te uzun bir süre boyunca çoğu batı medeniyetinde genel olarak orta doğulu ve bazı balkan milletler içi kullanılan (Arap, Boşnak, Arnavut, Mısırlı, Süryani, Türk vb.) uzun süre genel bir aşağılama ve ayrıt etme sözcüğü olarak kullanılmış. Zira 1930 lara kadar bu milletler Osmanlı nın parçası olan her Müslüman milleti genel olarak Türk olarak kabul etmiş ve bu şekilde tasniflemiş. Aşağıda 1928 yılında ABD de yapılan bir akademik araştırmanın parçası olarak ABD de yaşayın kültürlerin kendi kültürlerine endeksle kabul edilebilirlik düzeyini içeren bir rakamsal skala mevcut. Bahsettiğim Turk teriminin genel kullanımı açısından iyi bir örnek teşkil etmekte. Bu konuda Araplarda uzun zaman boyunca ten renklerinden dolayı Sand Nigger (çöl zencisi) olarak zencilerle bir tutulmuş. Bizimde hakimiyetimiz altında bulunan Müslüman siyahileri (Somali, Sudan, Etiyopya ve benzeri) uzun süre boyunca Arap olarak kabul etmemiz gibi...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2017, 17:57 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Ayriyeten memlekette konuşma fırsatı bulduğum yüksek lisans öğrencisi bir Paki arkadaşım bu terimin İngilizler tarafından zamanında Hint sömürgelerinde yaşayan halkı genel olarak tanımlamak için kullandığı bir söz olduğunu belirterek an itibarı ile herhangi bir aşağılama anlamı içermediğini ve rahatça kullanabileceğimi söylemişti bana. Herhalde bu birazda muhatap olunan kişinin kültür ve eğitim seviyesi ile alakalı zira ben ona hep "my Paki friend" diye hitap ederdim, oda bunu gayet doğal karşılar, herhangi bir ırkçı çıkarım yapmaz ve sorun etmezdi :lol:
O sana sen Türksün kötü anlam gütmezsin diye doğal karşılar.
Benim de referansım The Bowring Park mekanlarıdır. Elhamdürillah Liverpool çocuğuyuz. F.ck everton

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2017, 23:52 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim
Genemi bizim forumu takip etmiş birileri :lol: Ambalajı çok mu eleştirdik dostlar.

Bu arada Pakistan savunma forumununda maşallahı var. Sanal alemin en önemli Türkiye savunma sanayi kaynaklarından biri.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2017, 00:49 
Üye

Kesinlikle bilgi ve görgü eksikliği. Ha çok da umrumda değil zaten, Pakistan Defence Forum'da bile kullanılıyorsa, burada da kullanılır heralde. Orası aktif de Hurşit çok :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eyl 2017, 14:00 
Üye
Kullanıcı avatarı

İstediğimiz şey gözümüzün önündeymiş de biz görmemişiz :D :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2017, 00:35 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Siz adama ''paki'' derseniz, diğerine bilmem ne derseniz, gün gelir o (diğeri demezse, diğeri der) da size başka bir şey der. Kendisine ne derse desin. Gevşekliğe gerek yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2017, 20:08 
Üye
Kullanıcı avatarı

Demin aldığım bilgiye göre Kıbrıs ta ki komando birliğimize MPT-76 dağıtılmakta imiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2017, 20:47 
Site Başkanı

Demin aldığım bilgiye göre Kıbrıs ta ki komando birliğimize MPT-76 dağıtılmakta imiş.
Kıbrıs Güvenlik Kuvvetlerine Bağlı Özel Kuvvet Komutanlığı da 2 yıldır MPT-76 kullanıyordu zaten....

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2017, 21:37 
Üye
Kullanıcı avatarı

Kıbrıs Güvenlik Kuvvetlerine Bağlı Özel Kuvvet Komutanlığı da 2 yıldır MPT-76 kullanıyordu zaten....

Resim
Er düzeyindeki komandolara dağıtılmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2017, 15:54 
Süvariler

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 3525 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 167 68 69 70 71 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Operatıon Atilla, StrikeEagle ve 25 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: