TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 18 Eki 2017, 21:34

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 459 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 16 7 8 9 10 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2017, 23:12 
Akıncılar

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:
Kuvvetin tedarik mantığı kendi açısından doğru ama genel konseptte bir yanlışlık var.

Evde mekanize birlikler hareket halindeyken Korkut eskortluk edecek diye bir hesap var.

Çarşıda KKK'ya ne ölçüde iletildiği belli olmayan, Yunan Mirage'ları Scalp Eg salladığında, Korkut kritik sanayi kuruluşlarımızı koruyacaktır diye bir hesap var.

(TSK kendi tesislerini hesaplayıp 2-4 sistem tedariğini yeterli görmüş olabilir,oysa kritik olan savunma sanayii tesisi, köprü, elektrik santrali vs. gerçek ihtiyaç kaba bir bakışla bile oldukça yüksek.)

Bu hesap karışıklığında birileri hem hücum borusu çalar, hemde Korkutlar şuralara konuşlansın derse,olası pratik bir çözümümüz umarım vardır.

Belki ürün kullanılıp belirli aşamaya geldiğinde,belirli güncellemelerle ikinci bir sipariş geçilir, belkide Korkut-D ürün olarak oluştuktan sonra
Mantis tarzı sabit bir sistem oluşturulur.

M163 VADS örneği uygulanması çok kolay olacağı için aklıma geldi.

Suriye'de Shilka'lar radarları sökülüp ZMA olarak kullanılıyorlar. Yarın birgün iç savaş biterse radarlarını takıp hava savunma görevlerine dönerler.

Bizim elimizde bol bulunan sistemlere dayalı, iyi bir B planımız olsa fena olmazdı diye düşünüyorum.

Edit:Bir eklenti.
Ufak bir detay ama hatirlatmak istedim. Korkut projesi haricinde devam eden cekili 35mm oerlikon top modernizasyonu ve atis idare cihazlari (AIC) sabit tesislerin korunmasi icin ayni etkinlikte kullanilabilir. KKK icin 57 aet AIC uretilecek ve 118 adet 35mm Oerlikon top modernize edilecek. Bu sayilar sabit tesis savunmasi icin yeterli gorunuyor. Korkut gibi mobil sisteme sabit tesis savunmasi icin ihtiyac olmayabilir.

Benim anlamadigim HvKK envanterideki 35mm cekili top ve eski SuperFledermous atis kontrol sistemlerini neden bu projenin icinde yok. Benim Hisar ve Korkut/35mm top modernizasyonu projelerinde elestirdigim yerde burasi. Boyle kapsamli bir proje yaparken, Karacilara ozel proje yapiyorlar, yarin HvKK kendi isterleri ile yeni proje baslatacak muhtemelen. Rapier fuzeleri yerine yenisi icin proje baslatirlar yakinda. Havacilar tamam Hisar-A benim ihtiyacimi gorur diyecek mi bakalim. Sadece 4 fuze tasiyan bir lancer istemezler muhtemel. Hisar-A ve 35mm top modernizasyonuna en cok ihtiyaci olan kuvvet aslinda HvKK ve TDzK'dir bana gore. Deniz ve hava usleri ile bu kuvvetlerin komutasindaki radar tesislerinin Scalp-EG benzeri hava yer muhimmatlardan korunmasi oncelikli ihtiyac. Stinger ve F-16 ile ucani kacani dusurecegiz, gerek yok mu diyorlar acaba?
Havacılarda projeyi yakından takip ediyor. Beklenti atış idare cihazı AIC ile 35mm top modernizasyonunun yapılması yönünde.
Takip etsinler ve bence hic beklemesinler. Karacilarin 35mm toplari modernizasyonu ve AIC seri uretim kontrati henuz imzalanmadi sanirim. Seri uretim fazina HvKK ve TDzK ihtiyaclarinida eklesinler. Karacilarin bu sistemlere ihtiyaci oldugumdan daha fazla Havacilarin var. En stratejik silah sistemlerimiz olan F-16, Baris Kartali, KC-135 Tanker ucaklarimizin bulundugu uslerimiz SOM gibi veya Tomahawk gibi uzun menzilli cruise fuzesi tipi saldirilara karsi korumasizlar. Keza erken uyari radarlarimiz ilk hedef olacak tesislerimiz. Hava envanterinde Zipkin KMS var. KMS'yide AIC ile entegre ederek kullanirlarsa, Stinger'den daha fazla verim alirlar. Bu sekilde en azindan cok alcak irtifa hava savunmamiz guclenmis olur. Aselsan bu sisteminin ihracat sansi var. Top olarak 35mm oerlikon lisansli oldugundan farkli bir cozumde olabilir.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2017, 23:13 
Akıncılar

Peki Oerlikon son IDEF'e neden son GDF'yi getirdi? Deli mi bunlar?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2017, 23:41 
Akıncılar

Peki Oerlikon son IDEF'e neden son GDF'yi getirdi? Deli mi bunlar?
SSM projelerini bildikleri halde IDEF'te sergiye katilmasinin bir kac anlami olabilir. TSK'ya ve katilan diger yabanci delagasyona malin sahibi biziz, taklitlerinden sakinin demek icindir. Aselsan ile uluslararasi ihalelerde (modernizasyon islerinde) rekabete girecekleri kesin. Sifirdan sistem uretip satma konusunda MKEK ile nasil anlastilar bilmiyorum ama 3. ulke satisi lisans gerektirebilir. Bir cok ulkenin elinde artik eskimis 35mm oerlikon top var. Bu toplara akilli muhimmat kabiliyeti kazandirmak ve modern AIC ile entegre bir sistem olusturmak isteyen ulkelere Aselsan'in onerecegi sistem var. Aselsan'in yerinde olsam Oerlikon veya Bofors ile anlasip 35mm veya 40mm top, AIC ve KMS Stinger/Igla uclusunden bir alcak irtifa namlu/fuze sistemi cikararak degerli tesis savunmasi icin onerirdim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2017, 17:41 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

ASELSAN ve FNSS işbirliğiyle zırhlı ve mekanize birliklerin hava savunma ihtiyaçları için geliştirilen Kundağı Motorlu Hava Savunma Sistemi KORKUT projesinde seri üretim başlıyor.
Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak amacıyla Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından, ASELSAN’ın ana yükleniciliğinde; FNSS’nin ise alt yükleniciliğinde yürütülen Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi (KORKUT) projesinin tasarım ve geliştirme safhasının başarıyla tamamlanmasının ardından, sıra seri üretime geldi. SSM ile ASELSAN’ın seri üretim sözleşmesini imzalanmasının ardından, KORKUT Projesi Seri Üretim Dönemi projesi ile ilgili çalışmalar, ASELSAN ile paletli taşıyıcı platformu teslim etmekle yükümlü FNSS arasında, 02 Aralık 2016 tarihinde atılan imzalarla yeni bir safhaya geçti.
SSM ile ASELSAN arasında, 19 Mayıs 2016’da atılan imzalarla başlayan KORKUT Projesi Seri Üretim Dönemi kapsamında, üretim hattı kalifikasyonu ve seri üretim faaliyetleri gerçekleştirilecek. Sistemler, 1 adet KKA ve 3 adet SSA’dan oluşan kafileler halinde teslim edilecek. Bu kapsamda, FNSS tarafından üretilecek ilk kafile ZMA 30 araçlarının ise 2018 yılı Mayıs ayında ASELSAN’a teslim edilmesi planlanıyor.
http://savunmaveteknoloji.com/korkutun- ... -basliyor/
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2017, 19:12 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Neden Alman Gepard gibi hem tarama hem ateşleme radarı tek platformda değilde ayrıca bir tarama radarı aracı düşünüldü ?

Bunun faydası mı var, her ikisini tek platformda birleştirmeyi beceremedik mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2017, 19:24 
Üye

Şubat ayı içinde teknoloji demostrasyonu vardı amfibi olanının, fotoğraf ordan mı dicem ama platformlar biraz farklı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2017, 19:25 
Akıncılar

Neden Alman Gepard gibi hem tarama hem ateşleme radarı tek platformda değilde ayrıca bir tarama radarı aracı düşünüldü ?
Korkut'un havada Hellfire gibi bir mühimmatı görmek ve vurmak gibi bir kaygısı var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2017, 19:36 
Süvariler

Komuta kontrol aracı ile silah taşıyıcı araçlar arasındaki haberleşme telsiz bir sistem gibi görünüyor. Muharebe alanında haberleşmenin köreltilmesi ihtimaline karşı ek bir haberleşme sistemi (B planı) düşünülmüş müdür?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2017, 20:16 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2017, 20:37 
Akıncılar

El kol, bağırmak suretiyle mesela. :)

Gepard tek araçlık bir sistem. Bizim konsept, 1 komuta kontrol, 3 silah taşıyıcı araçtan mütevellit bir takım şeklinde. Sadece uçak önlemek için değil, uçan kaçan herşeyi, havanı, anti tankı, güdümlü füzeyi dahi önlemek üzere geliştirilmiş bir ürün olmakta giderek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2017, 20:46 
Süvariler

Görüş alanında olan dost unsurlar alternatif olarak birbirleri ile lazer vasıtasıyla haberleşebilir. İhtiyaç duyulursa bu tarz bir sistem yapmak çok da zor değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2017, 20:49 
Süvariler

Kara ve hava konuşlu hedef tespit sistemlerinden gelen verilerle, taktik hava resmi oluşturulup bir ağ vasıtası ile önleme sistemlerine anlık görüntü ulaştırılabiliyor günümüzde. Çoğu durumda komuta kontrol aracının üzerindeki hedef tespit radarına ihtiyaç bile olmayabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2017, 21:22 
Süvariler

Güvercin? :roll:
duman da olablir, yada kablo

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2017, 21:39 
Üye

Şubat ayı içinde teknoloji demostrasyonu vardı amfibi olanının, fotoğraf ordan mı dicem ama platformlar biraz farklı.
"Amfibi olanı..." derken, sistem zaten amfibik değil mi? Bir de hangi platformdan ne gibi farkları var?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2017, 22:02 
Üye

Alıntı:
"Amfibi olanı..." derken, sistem zaten amfibik değil mi? Bir de hangi platformdan ne gibi farkları var?
Kusura bakmayın, yanlış terminoloji. Deniz üstü platformlar için düşünülen formül demek istedim, Korkut naval mı artık neyse.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2017, 22:17 
Süvariler

https://twitter.com/tcsavunma/status/83 ... wsrc%5Etfw

korkut sistemini terör ile mücadelede kullanmaya başlamışız(?)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2017, 22:37 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Drone falan düşürmüştür aklıma gelen en mantıklı açıklama bu. Yada yanlış yazmışlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2017, 22:45 
Akıncılar

Kusura bakmayın, yanlış terminoloji. Deniz üstü platformlar için düşünülen formül demek istedim, Korkut naval mı artık neyse.
Çaktırma, ben demiştim dersin sonra. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2017, 23:06 
Üye

Alıntı:
Çaktırma, ben demiştim dersin sonra. :roll:
Savunma ve havacılık okuyorum virali :D
Şaka bi yana ben kendimi bildim bileli bu dergi eve gelir, ara satırlarda çok şey var. Ama şu kamikaze iha olayında bi ses çıkmadı ona yanarım, sahada çok büyük kabiliyet.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2017, 00:59 
Akıncılar

ISID orgutunun attigi roketleri durdurmak icin Kilis'te kurulan 35mm Oerlikon ve AIC cihazlarinda olusan Korkut sistemi kastediliyor olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2017, 19:53 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Korkut HSS Planlanan seri üretim sistem adetleri:
2019:4
2020:3
2021:3
Resim
Kaynak:http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/kurumsal ... 7-2021.pdf

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2017, 21:23 
Akıncılar

Maşallah. Görende ortalık güllük gülistanlık sanır. Şu tabloya bak, yazık. Demek burada boş boş konuşup duruyoruz. Devletin pekte umurunda değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2017, 23:17 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Tamamı 10 sistem mi? 2021 den sonra üretim olacak mı ?

Sadece 10 sistemse şaka gibi. 7 AJÜ, 9 kolordu, 3 ordu, tümenler, tugaylar, 5 büyük askeri liman, başkent, istanbul, İzmir, boğazlar köprüler barajlar askeri fabrikalar, rafineriler bölgesi derken çeyrek HSS bile düşmüyor neredeyse hassas noktalara.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2017, 23:24 
Akıncılar

Sadece 10 sistemse şaka gibi. 7 AJÜ, 9 kolordu, 3 ordu, tümenler, tugaylar, 5 büyük askeri liman, başkent, istanbul, İzmir, boğazlar köprüler barajlar askeri fabrikalar, rafineriler bölgesi derken çeyrek HSS bile düşmüyor neredeyse hassas noktalara.
42 adet sanirim. 14 adet komuta kontrol araci var. Her unite 1 KKA ve 3 Korkut'tan olusuyor. SSM'nin bu aciklamasinda anladigim yavas bir uretim hizi var. Ayrica bu kontrat sadece KKK ihtiyaci icin. Butun 35mm cekili top ve atis idare cihazi uretimleride KKK icin ama henuz toplarin seri modernizasyon kontrati imzalanmamis. Hava ve Denizcilerin elindeki 35mm toplar henuz kontrat kapsaminda degil. Hava uslerimiz hala eski L70 Bofors ve 35mm Oerlikon koruyor, atis kontrol cihazlari 1970'lerin Super Fledermaus sistemleri. Halbuki bizim en stratejik tesislerimiz olan hava uslerimizin alcak irtifa hava savunmasini guclendirmemiz ve KKK'den once, HvKK elindeki toplari atis kontrol cihazlarini mdoernize etmemiz lazimdi. Umarim cekili 35mm toplarin modernizasyonu kontrati butun kuvvetleri ve AIC'lere butunr kuvvetleri kapsayacak sekilde olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2017, 23:32 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Kara Kuvvetleri Komutanlığı için 14 sistem alınacak toplamda (14 KKA + 42 SSA aracı). Sabit tesisler için zaten sabit 35mm oerlikonlar modernize olacak. Diğer kuvvetlerin kendi talebi olur ileride belki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2017, 09:04 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sadece fikir olsun diye yazıyorum Almanya'nın elinde 380 tane Gepard vardı; ayrıca gepardın kendi bağımsız tarama radarı var.

Eski 40mm boforslara kaldıysak 2017 de; ki o alette zamanında pırpır uçaklara karşı bir alet yani. Jet çağında insan kontrollü ateşleme ile hasbel kader bir jet uçağı düşürdüğü kayıtlara geçmişmidir muamma. Zaten adam gibi SAM yok.

Hava savunmamız bir dram görüntüsünde. Forumda anti-balistik füze kabiliyeti tartışılıyor, hey hat 1600 metre kum pistte ingiliz safkan konuşuyoruz ama midillimiz yok. Katırlara, merkeplere kalmışız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2017, 09:17 
Süvariler

Deniz ve hava kuvvetleri için acaba ne kadar daha sipariş alınabilir ve bu siparişler 2021 den sonra mı üretime geçer acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2017, 09:59 
Yeni Üye

M5 dergisinde Sıtkı Sunday ORÜN'ün uçaksavar topları ile ilgili bir çalışması vardı. Bu çalışma 40 mm topların çağdaş tehditler açısından daha etkin olduğunu ortaya koymuştu. Piyasada L-70'lerin modern versiyonları var. Otonatik doldurma. modern jeneratör ve radarla mükemmel sistemler olabilir. Bu nedenle bunların da modernizasyonu/ yeni sistemlerle değiştirilmesi düşünülmelidir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2017, 10:10 
Süvariler

Sabit tesisler için 35mm oerlikonlar Korkutun alt sistemleri ile modernize edilmeli. Böylelikle namlulu hava savunma meselesi aradan çıkar. Korkut üretim miktarı ve belirtilen ihtiyacın yetersiz olduğu konusuna %100 katılıyorum. 40 adet falan bunlar kara kuvvetleri birlikleri göz önüne alındığında yetersiz rakamlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2017, 15:15 
Akıncılar

Alıntı:
Maşallah. Görende ortalık güllük gülistanlık sanır. Şu tabloya bak, yazık. Demek burada boş boş konuşup duruyoruz. Devletin pekte umurunda değil.
Bence sorun duygusal....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2017, 15:40 
Genel Yetkili

İhtiyaç ve tedarik sayılarının belirlenmesi pek çok hesabın yanısıra KADRO işidir. Bürokrasi ve kurallar olmazsa 4 ayaklı hayvanlardan farkımız olmaz. Bürokrasi medeniyetin göstergesidir.

KORKUT sistemleri , kolordu hava savunma taburlarının bünyesinde kadrolandırılmış anlaşıldığı kadarıyla. "Kuvvet 2034" projesine göre kara kuvvetlerinde kalacak kolordu sayısı bu hesapta dikkate alınmış gibi. 14 adet korkut bataryası bu hesaba göre belirlenmiştir. Harekat anında kolordu bağlısı tugayların emrine girmek üzere... tabi harekat alanında olmayan kolordulardan da KORKUT kaydırması olacaktır vs vs.. Bu bağlamda hisar sistemleri de bu sayılara göre planlanmaktadır muhtemelen. Az derken neye göre az?

Eğer Kuvvet teşkilat planı güncellenirse, sipariş sayısı da güncellenecektir.

Sistem sayisının ihtiyaç tespiti rakip güçle de orantılı olarak değişir doğal olarak.. bu sistemlerin hedefi olan karşıt hava unsurlarının sayısı, cografya'ya dağılımı. Düşman hangi KKK hedefine cruise atar? Kaç tane atar? Düşman taaruz helikopterleri nerede faal olur? Sayıları kaçtır? Düşman hangi KKK hedeflerine jdam veya muadili atar ? Kaç tane atar falan filan..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2017, 15:46 
Süvariler

Alıntı:
Bence sorun duygusal....
Sadece duygusal değil bence. Tüm bu hava savunma katmanları olayından benim anladığım: Bunlar bir bütün, biri olmadan diğeri olamıyor ve tek başlarına çalışamıyorlar.

Biz de bu yaşamsal sistemi pek doğal olarak milli üretmek istiyoruz. Komple tüm sistemin milli olması demek, devasa bir geliştirme süreci demek. ÇAFRAD örneğin, planlamaya göre ancak 2018'de atış kontrol işlevi kazanabilecek.

Bu nedenle diğer bileşenler tam hazır olmadan, büyük miktarda Korkut edinmek istenmemiş olabilir.

Sayın robust ve Sayın HDS'nin işaret ettikleri ara çözümleri de bir nedenden ıskaladığımız için, milli hava savunma şemsiyesi gelene kadar bir tarafımız açıkta -çömelik vaziyette- bekliyoruz!

En son merzifonlu tarafından 08 Mar 2017, 15:56 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2017, 15:51 
Üye

Testi kalifikasyon bitmiş nihai üretime hazır hale gelmiş bir ürünün üretim zamanlaması neden bu kadar uzun. Kullanılan alt sistemlerin temininde mi sıkıntı var, yada iş gücümüz mü sınırlıyor üretimi. Hakeza tank ve diğer projeleri de aynı şekilde. Nedir bu rahatlık halinin sebebi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2017, 17:11 
Süvariler

Alıntı:
KORKUT sistemleri , kolordu hava savunma taburlarının bünyesinde kadrolandırılmış anlaşıldığı kadarıyla.
İşte hata tam bu planlamada bunlar kolordu seviyesi sistemleri değil ve olmamalı. Bunlar tugay seviyesi sistemleridir. Muharip tugaylardaki hava savunma topçu taburlarına göre planlama yapılması gerekmekte. En kötü mekanize ve zırhlı tugaylardaki hava savunma topçu taburlarına korkut planlanması şarttır. Diğer tugaylar çekili hava savunma sistemlerinin modernizasyonu ile işi kotarabilir. Bunun üzerine tabii tümen kolordu karargahlarını da ekleyince sayı yetersiz kalıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2017, 17:21 
Genel Yetkili

"Harekat esnasında tugayların emrine girmek üzere".....

TSK KKK 'da tümen yok ayrıca.

Hava savunmasının katmanlı bir yapı olduğunu,

Tugay hava savunma bataryalarında, tugay birliklerini desteklemek için ; manpads, kms, 20/35 mm oerlikan namlulu sistemleri olduğu,

Harekat alanına şemsiye olarak hareketli birliklerle beraber paletli hisar-a ve hisar-o sistemlerinin kullanılacağını.. bunların ve korkutların hava savunma taburunda bulunup ; ihtiyaç duyan birliğin emrine verileceğini okuyabilmek lazım.

Sabit tesis savunması için ; tta araç üzerinde hisar a/o ve modernize edilmiş 35 mm oerlikonlar düşünülmeli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2017, 17:25 
Akıncılar

Sayın @Dum

Kuvvet 2034'ü daha önce hiç duymamıştım. Ege Ordusu hariç 8 kolordumuz varken 17 yıl sonra 4 kolordu mu olacak?
Peki profesyonel ve daha da etkin olsa yeterli olacak mı? ne kadar
Mesela Kuvvet 2.5 doktrini anlaşılailmişti? Bu açıkcası bana fazla riskli geldi. 17 Yıl sonrasının risklerini kestirmek oldukça zor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2017, 17:28 
Süvariler

İşte harekat esnasında ihtiyaç duyulan birliğin emrine verilmesi yanlış. En azından her zırhlı ve mekanize tugayın bağımsız alçak irtifa hava savunma sistemi olmalı ki cephede karargahtan hava savunması için birlik isteme bu birliğin tahsis edilmesi edilmemesi gibi zımbırtılarla uğraşılmasın ve tugayın bağımsız operasyon yapma kabiliyeti artsın. Teröristlerin bile silahlı iha kullandığı günümüzde bu bir zorunluluktur.

Ayrıca TSKya göre TSKda tümen var.

http://www.kkk.tsk.tr/Haberler/Haber209.aspx

http://ergeneninsesi.com/manset/52inci- ... aret-etti/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2017, 18:35 
Genel Yetkili

Taktik tümen nedir ? bağlısı nedir ? tartışmayalım şimdi burda..

Anladığınız manada tümen yok diye düzelteyim o zaman.. (kıbrısı hariç tutuyorum).

"Her yerde, standart güç ile, her zaman hazır olmak" konseptinden, "gereken yerde , gereken miktarda güç ile, gereken zamanda hazır olmak" konseptine geçiş... ve kuvvet tasarrufu çerçevesinde, havuz birlikler ve mobil olabilmek çok önemli..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2017, 20:17 
Süvariler

Alıntı:
"Her yerde, standart güç ile, her zaman hazır olmak" konseptinden, "gereken yerde , gereken miktarda güç ile, gereken zamanda hazır olmak" konseptine geçiş... ve kuvvet tasarrufu çerçevesinde, havuz birlikler ve mobil olabilmek çok önemli..

İşte bu mantık yanlış ve sıkıntılı bunu anlatmak istiyorum. Biz hiçbir zaman gereken yerde gereken miktarda güç ile gereken zamanda hazır olamayacağız. El Bab operasyonunda bile bunları yapamadık. Bu nedenle en azından bazı birliklerin belli standartları sağlayıp bağımsız bir şekilde operasyon icra edebilmesi yoluna gitmeliyiz. Şunu anlarım kardeşim bizim bütçemiz bu kadar 42 Korkut aldık bunu da X adet tugaya dağıttık, elimizde zırhlı-mekanize birliklerin yanında modern bir şekilde mobil alçak irtifa savunmasını yapabilecek X tugayımız var. Şunu anlayamam 42 korkut aldık kolordulara verdik kolordu karargahları gerekli gördükleri bağlısı tugaylara bunları tahsis edecek. En iyi taktik işleyen taktiktir. Havuz birlikler ile mobil olunabileceğini düşünmüyorum. Havuzdan kim neye göre ne alacak? Bu proses ne kadar sürede tamamlanacak. Muharebe sahasında bu açık bir zaman kaybı. Şu tugayın emrine şu kadar Korkut verelim, berikine bu kadar Hisar tahsis edelim. Böyle muharebe olmaz. Suriyeye bir kolordu ile girdin hava tehtidi görünmüyor yarın birisi kamikaze İHA ile saldırdı. Telefonu kaldırıp karargaha komutanım Korkut lazım bize mi denilecek? Aynı kolordu bağlısı öteki tugay korkut talep edince beriki tugaya yolladık siz başınızın çaresine bakın mı denilecek? Envantere alınacak sistemlerin rotasyonlu kullanılsa bile yetmeyeceği açık. Bu işin en mantıklısı her tugay kendi alçak hava savunmasından sorumlu olacak. Zaten eskiden öyleydi şimdi envantere giren modern sistemlerde de aynısı olmalı. Bu görevini de modern SPAAG, modern çekili hava savunma topu, KMS ve Hisar-A gibi sistemlerle yapacak kendi göbeğini kendi kesecek. Aksi taktirde otonomi anlamında geçmişten bir tık geriye gidilir.

Ayrıca ben tümen var dedim ve var. Tümenin içeriği görevi ile ilgili yorum yapmadım. Ben tümen derken herhangi bir mana kastetmedim. Siz tek taraflı anlamışsınız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2017, 20:43 
Genel Yetkili

Bakkal yönetilmiyor. harekat planları kapsamında hangi hedefe yapılacak harekata hangi birliklerin katılacağı, emrine hangi unsurların gireceği belli zaten. Ve her dönem kazanılan yeni yetenekler, rakibin son durumu da güncellenerek yenilenir bu planlar. Bütçe, değişkenlerden sadece birisi. Zibilyon tane değişken gözetilerek bir çok beynin çalışması ile hazırlanır o planlar .

Örnek verdiğiniz harekat ( fırat kalkanı).. bir düzenli birlik harekatı değil. Ayrıca kolordu da değil. Hibrit ve müşterek bir harekat. Uzun süre de ökk tarafından götürüldü. Yanlış örnek.

Eğer bir kolordu bir yere tam kapasitesiyle girerse ne demek istediğimi anlarsınız. Burada da yazdım taa harekatın başında..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Mar 2017, 00:56 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bir örnek vermek isterim. Anadoluyu dolaşırken bazı yol yakın üslerdende geçerdim. Merak var hobi var. Aracı durdurur bakarım. İsim ve yer vermiyim yıllardır aynı yerde aynı bofors üzeri örtülü duruyor. Yoldanda gözüküyor.

Bu iş nasıl anlaşılır. Nasıl Suriye de ATGM den boy ölçüsü alındı. Malesef üzülerek söylüyorum bir boy ölçüsüde buna lazım. Yoksa üst taraftaki dinazor kadro ne gerek efendim havasında gibi gözüküyor.

Bakın daha geçen ay 3 askerimiz Rus bombardımanında şehit oldu. 12.7mm ve stinger dışında birliğin 1 tane hava savunma unsuru yok. İleri harekatını destekleyecek doğru düzgün bir hava örtün veya radar örtün yok.

Bazı yazar arkadaşların topun devri geçti diye fikir yazmış. Bence erken beyan olur. Füze ve radarlar varsa gelişmiş karıştırma Jamming de var. Modern bir savaşta düşmanın ne ile sahneye çıkacağı belli olmaz. Herkes İŞİD yada BTÖ değil.

1950 lerde ilk güdümlü füzeler çıkınca herkes jetlerde topların işi bitti sandı. 2017 oldu. Hala en gelişmiş jetlerde top hala mevcut.

Ayrıca korkutun esas potansiyeli sadece uçaksavar topu değil kara çatışmamalarındada KK'nın bayılacağaı bir sistem olacak. Son çıkan bütün çatışmalarda en çok kullanılanlar 12.7mm , 14.5mm , 20mm , 23mm, 57mm sistemler. Temel tasarımları uçaksavar ihtiyacına yönelik olan bu sistemler bugun kara çatışmalarının ana elemanı oldular.

O yüzden korkut üzerine daha çok gidilmeli. Sayı vermek haddim değil ama sayıda müsriflik yapılsa bile eleştirmeyeceğim bir durum olurdu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Mar 2017, 11:33 
Akıncılar

@musti

Hocam atladığın bir konu var Korkut hem mühimmat olarak hem konsept olarak bir SPAAG aynı zamanda da C-RAM
Burada hava savunma topu ile Piyade destek topunu ayıralım. Şuda var bir hava savunma topunun atış hızı asimetrik hedeflere
çok fazla gelir, kullandığı mühimmat ailesi nedeni ilede pahalı gelir.

Bizim Fırat Kalkanında yaptığımız hata Atılgan/Zıpkın gibi sistemlerimizi ileri harekata dahil etmedik.

Bizim Fırat kalkanından öğrendikleriniz bence şunlar
-Etkin bir asimetrik Tank harekatı yönetebilme.
-AKKOR'un hayati önemi
-Mevcut tanklarımıza add-on zırh gereksinimi
-TTZA için ağ tipi zırh gerekliliği

Bununla beraber benimde ne kadar fark edildiğimi bilemediğim bir ZMA konusu var. Bizim bu açığı Korkut gibi bir sistem yerine yeni nesil bir ZMA
ile karşılamak gerekliliğidir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Mar 2017, 12:22 
Üye

Hakaten yaa, bu şey kundağı motorlu ama bunun bir de sabit olanı var. Muhtemelen kafanızdaki sayıda olan alımlar o çeşidinden yapılacak. Bu, ihtiyaç olduğunda hareket eden birliklerle yer değiştirmesi düşünülen sistem.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Mar 2017, 13:53 
Akıncılar

Hatçeye bakmadan Netçeye bakalım; Şu sıcak ortamda, bu derece rahat bir tedarik planlaması olmamalıdır. Acı tecrübeler ışığında 2017 muharebe ortamında görülen gerçekler açıkça ortaya çıkartmıştır ki; Ordumuz buna hazır değildir. Hem konsept, hemde silah, sistem, araç, gereç, teçhizat açısından modernizasyona ve revizyona ihtiyaç vardır. Strategy Master ve Musti'nin belirttiği noktalar doğrudur. Silahlı kuvvetlerimizin süratle, Ordu yapısının revize edilerek, çok daha donanımlı, tam teşekküllü Tugaylar ve bağlı zenginleştirilmiş Alayları konseptine geçmemiz lazım. Keza özel operasyonlar için bölgedeki tüm hava, kara, deniz, jandarma imkanlarını tam yetkiyle kullanma yetkisine sahip görev gücü komutanlığı konseptini benimsememiz lazım. Buna Fırat Kalkanı operasyonu ilede bir başlangıç yaptık görüldüğü kadarıyla.

Uzun lafın kısası; Namlulu sistemler asla ölmez. Bu kesin. Artık karşındaki çapulcunun dahi elinde ATGM, Roket, İHA sistemleri var ve biz halen bu tehditlerin artık alt kademe hava savunmasına girdiğini görmemekte ısrar ediyoruz. KORKUT gittikçe geliştiriliyor ve sunabileceği hizmetler müthiş. ATGM, Roket, Havan hepsine karşı birliklerin öz savunma silah sistemi olarak kullanılabilir. Artık sadece bir uçaksavar sistemi olarak düşünülmemesi lazım. Kafalara çağ atlatmamız lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Mar 2017, 14:50 
Akıncılar

Alıntı:
Hakaten yaa, bu şey kundağı motorlu ama bunun bir de sabit olanı var. Muhtemelen kafanızdaki sayıda olan alımlar o çeşidinden yapılacak. Bu, ihtiyaç olduğunda hareket eden birliklerle yer değiştirmesi düşünülen sistem.
Modern AIC kaç adet teslim edildi onada bakmak gerek bir yandan çekili 35mm'ler için bir modernizasyon yürütülmekte. 35mm parçacıklı mühimmat hazır.

Bunlar işin diğer tarafı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Mar 2017, 17:41 
Üye

Ben şahsen korkut değil de, bir tankın üstünde gatling tarzı bir sistemin önleme yaptığını görmek isterdim. Mesela Altay'ın Uks si 20mm parçacık atsa ve önlemeyi böyle yapsa, çift beslemeli olsa ve otomatik geçiş yapsa gerçekten devrimsel olurdu. Akkor devrimsel bir sistem fakat biz uçan sineği bacağından yakalamaya çalışıyoruz gibime geliyor hep.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2017, 18:18 
Akıncılar

Sistem Teslimatları

SSM ile ASELSAN arasında imzalanan geliştirme sözleşmesi
kapsamında üretilen; iki adet KORKUT Silah Sistemi Aracı (SSA), bir
adet KORKUT Komuta Kontrol Aracı (KKA), bir adet Ateş İdare Cihazı
(AİC), 4 dört adet Modernize Çekili Top (MÇT) ve 2.850 adet Parçacıklı
Mühimmatın (PM) kabul testleri başarıyla tamamlanmış
ve Kara
Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmiştir.
http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/yatirim ... RAPORU.pdf

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 09:55 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 10:15 
Üye
Kullanıcı avatarı

Gizlenecek bir tarafı kalmadı ki, zaten görseli sızdırıldı. Madem sıradan bir OSL dorse de taşıyabiliyordun, zamanında neden balıkçı takası ile taşıyıp riske attın projeyi diye sorarlar adama.

Nereye ve hangi amaçla naklediyorlar acaba? Tıra yüklediklerine göre denizi olmayan bir yer olsa gerek ;)

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 10:45 
Akıncılar

Görseli sızıdırılsa bile alelade ortalıkta taşımamak gerek silah ruhsatı olan adam bile tabancasını saklar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 11:29 
Üye

Bilmediğimden soruyorum, Phalanx muadili bir sistem olarak namlu sayısı yeterli midir? Phalanx ta 6, Korkut ta 2 namlu var. + olarak korkutun mühimmatı paralanıyor yanlış bilmiyorsam acaba bundan dolayı mı?

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 459 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 16 7 8 9 10 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: aybars_batur, Uçbirim ve 26 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: