TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 22 May 2017, 22:26

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 447 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 15 6 7 8 9 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2015, 00:39 
Süvariler

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Hayvan gibi su jetlerinin olması aracın fizik kanunlarını yenebileceği anlamına gelmez. Dubaların amacı aracın hacmini arttırmak. Suyun birim hacim ağırlığı 1ton/m3 tür. Bir aracın su üzerinde kalabilmesi için birim hacim ağırlığının suyun kinden az olması gerekir. Su jetinin görevi aracı su üzerinde tutmak değil gerekli itkiyi sağlamaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2015, 01:03 
Süvariler

Görünüm olarak, dubalar çirkin olabilir. Bu aracın saatlerce su üzerinde durmasını sağlamak için her şeyden önce güçlü bir Motor gerekli.Bu ağırlık olarak Su jetinden fazladan verımlilik talep edecek.Yakıtın aracın içinde depolanması gerek. Bütün bunları fazla maliyet karşılığında gerçekleştirmek mümkün. Tercih edilmeniz bakımından (Dünya piyasasında fiat faktörü çok önemli.)

Dubalar ile su üzerinde bedavaya olduğunuz yere Demir bile atabilirsiniz.

Buradan bedava yorum yapmak hepimiz için kolay. Cevap verebilmek için, bu araçtan talep edilen vasıflar nelerdir bunlari bilmeden verecegimiz cevaplar yanlis olacaktir/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2015, 09:04 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Adamlar şişme yastık koymasında ne yapsın? Aracın testleri sırasında nehir geçiş eğitiminde suda batırıp içinde bir de personel öldürünce doğal olarak şişme balonda koyar köpükte koyar. Yüzmüyor meret işte. Çok kafa yormamak lazım. Onların isterleri, onların çözümü. Bana göre de operasyonel ve efektif bir yüzdürme yöntemi değil. Çatışma ortamında o balonların sağlam tutulması imkansız gibi bir şey.

Bizim Korkut'a gelince; yüzmesi gerekiyorsa olması gereken ilave hacim ne yazık ki o yandaki fazlalıkları zorunlu kılıyor. Zırhlı'nın da belirttiği üzere büyük ihtimalle içleri de köpük v.s. doludur zaten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Haz 2015, 15:16 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Haz 2015, 15:28 
Süvariler

Su jeti görünmüyor. Araç sanırım paletlerin devinimi ile su da hareket edecek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Haz 2015, 21:39 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Haz 2015, 22:28 
Site Başkanı

Arkadaki 2 kutucuk su jeti değil mi ?
K-21 için diyorlar onu, yoksa Korkut ta arkada babalar gibi duran su jetleri görülebiliyor...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Haz 2015, 23:17 
Süvariler

Konuşulan araç K21 ise;

Adamlar şişme yastık koymasında ne yapsın? Aracın testleri sırasında nehir geçiş eğitiminde suda batırıp içinde bir de personel öldürünce doğal olarak şişme balonda koyar köpükte koyar. Yüzmüyor meret işte. Çok kafa yormamak lazım. Onların isterleri, onların çözümü. Bana göre de operasyonel ve efektif bir yüzdürme yöntemi değil. Çatışma ortamında o balonların sağlam tutulması imkansız gibi bir şey.

Bizim Korkut'a gelince; yüzmesi gerekiyorsa olması gereken ilave hacim ne yazık ki o yandaki fazlalıkları zorunlu kılıyor. Zırhlı'nın da belirttiği üzere büyük ihtimalle içleri de köpük v.s. doludur zaten.

Tam olarak anlatmak istediğimi 12' den vurmuşsunuz. Ağzınıza sağlık :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2015, 16:03 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2015, 21:16 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sahi ne durumda bu proje?
Esad ın hava savunmasız bir bölgemize scud atması bekleniyor.

Savunma Bakanımız" Başımıza bir felaket gelmeden ilerleme kaydedemiyoruz, Şam yönetimi sorumsuzca davranıyor, proje kilitlendi "diye açıklama yapacak proje için.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2015, 21:30 
Üye

ASELSAN Air Defense Gun Systems Scored the First Hit
September 21, 2015 •

Starting from year 2010, ASELSAN has developed new gun systems for the low altitude air defense requirements of Turkish Army. In the final stage of the development activities; systems are being tested in the field and they have scored the first hit to the target drone on 10th of September, 2015.

The firing trial was conducted with ASELSAN Air Defense Fire Control System (FCS) which is designed for effective air defense of military bases and critical assets. During the trial, FCS controlled the 35 mm towed air defense guns – which are also modernized by ASELSAN. Guns, controlled by FCS are modernized for efficient use of 35 mm Airburst Ammunition which is also developed by ASELSAN.

KORKUT S/P Air Defense Gun System, FCS and 35 mm Modernized Towed Air Defense Guns provide effective air defense against modern air threats (cruise missiles, air to ground missiles, UAVs) with use of 35 mm Airburst Ammunition.
https://www.linkedin.com/pulse/aselsan- ... plash=true

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Eyl 2015, 22:39 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Peki Korkut acv300 lerin detroit diesel motorunun aynısını mı kullanacak?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2015, 21:51 
Üye

Üstadlar başlığı komple okudum dün. Şunu anlayamadım mühimmata bilgi okadar kısa sürede nasıl işleniyor. bilginin aktarımı nasıl yapılıyor. Hepsine ayrı ayrımı. Ben olayı anlayamadım örnek veriyim. Kurşun kardeş sen şimdi uç şukadar süre sonra patla diyor. Ama bunu nasıl diyor Teknik olarak aktarım nasıl oluyor. Kurşun bunu nasıl anlıyor nasıl bir donanıma sahip?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ara 2015, 01:15 
Akıncılar

Üstadlar başlığı komple okudum dün. Şunu anlayamadım mühimmata bilgi okadar kısa sürede nasıl işleniyor. bilginin aktarımı nasıl yapılıyor. Hepsine ayrı ayrımı. Ben olayı anlayamadım örnek veriyim. Kurşun kardeş sen şimdi uç şukadar süre sonra patla diyor. Ama bunu nasıl diyor Teknik olarak aktarım nasıl oluyor. Kurşun bunu nasıl anlıyor nasıl bir donanıma sahip?
Zaman ayarlı tapa diye bir şey var, genellikle mühimmatın kendi etrafında kaç tur attığını sayarak uçuş süresini tutar.

Rheinmetall'in benzer mühimmatındaki tapa, namludan çıkarken elektromanyetik indüksiyon ile ayarlanıyor, atılan her mermi için bu işlem tekrarlanıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ara 2015, 06:15 
Akıncılar

Alıntı:
Zaman ayarlı tapa diye bir şey var, genellikle mühimmatın kendi etrafında kaç tur attığını sayarak uçuş süresini tutar.

Rheinmetall'in benzer mühimmatındaki tapa, namludan çıkarken elektromanyetik indüksiyon ile ayarlanıyor, atılan her mermi için bu işlem tekrarlanıyor.
Alıntı:
Heruamarth aciklamis ama detaylarini asagidaki grafikte gorebilirsiniz. Iki farkli surec var 35mm akilli muhimmatin atisi ve kurulmasi asamasinda. Once yerdeki atis kontrol radari(yuvarlak canak anten gibi olan radar) hedefi takip etmeye baslayarak(sokak dilinde kilitlenerek), hedefin azimuth(bas acisi), irtifa, menzili, hiz gibi bilgileri surekli olculuyor. Bu bilgiler atis kontrol bilgisayari tarafindan islenerek, yerde hazir bekleyen 35mm topun hedefi gormesi icin gerekli bas ve yukselis acisi verilerek hedef ile ayni eksene getiriliyor ve atis kontrol radari gibi top sistemide hedefi ayni eksende takibe basliyor. Atis emri ile 35mm muhimmat atisina baslaniyor. Sizin sorunuzun cevabi buradan sonra basliyor. Atis sirasinda her bir muhimmat icin namlu cikis hizi(muzzle velocity) olculuyor. Bu bilgi cok onemli cunku, ilk hizi bilgisi ile hedefe ulasma/merminin paralanma suresi hesaplaniyor. Bu islem namlu ucundaki iki ayri manyetik(coil) okuyucu tarafindan, mermini gecisi sirasinda olculuyor. Namlunun en ucundeki diger 3. coil veya elektromanyetik sensor sayesinde merminin ne zaman paralanacagi zaman ayarli tapaya iletiliyor. Her bir salvo(burst) yaklasik 20-25 muhimmat( her bir namlunun atis hizi 550 rpm, iki namlu icin 1100 mermi) belki 2 saniye icinde atiliyor. Herbir mermi icin ayni islem tekrar ediyor. 35mm akilli muhimmat icinde 150+(? belki daha fazla) kucuk fragment(parcacik) var. Akilli muhimmat kullaniminda amac bu muhimmati hedefin hemen onunde patlatarak, genis bir fragment bulutu olusturarak yuksek yuzde ile isabet ve hedef govdesi uzerinde parca tesiri saglanmasi amaclaniyor. Bu paralanma sirasinda muhimmatin hizi ses hizinin uzerinde ve aralanma sirasinda yonca yapragi gibi dagilan parcaciklarin kinematik enerjisi IHA, fuze veya ucaklarin govdelerine penetrasyon icin yeterli guce sahip.
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 12:21 
Üye

Alıntı:
Alıntı:

Alıntı:
Heruamarth aciklamis ama detaylarini asagidaki grafikte gorebilirsiniz. Iki farkli surec var 35mm akilli muhimmatin atisi ve kurulmasi asamasinda. Once yerdeki atis kontrol radari(yuvarlak canak anten gibi olan radar) hedefi takip etmeye baslayarak(sokak dilinde kilitlenerek), hedefin azimuth(bas acisi), irtifa, menzili, hiz gibi bilgileri surekli olculuyor. Bu bilgiler atis kontrol bilgisayari tarafindan islenerek, yerde hazir bekleyen 35mm topun hedefi gormesi icin gerekli bas ve yukselis acisi verilerek hedef ile ayni eksene getiriliyor ve atis kontrol radari gibi top sistemide hedefi ayni eksende takibe basliyor. Atis emri ile 35mm muhimmat atisina baslaniyor. Sizin sorunuzun cevabi buradan sonra basliyor. Atis sirasinda her bir muhimmat icin namlu cikis hizi(muzzle velocity) olculuyor. Bu bilgi cok onemli cunku, ilk hizi bilgisi ile hedefe ulasma/merminin paralanma suresi hesaplaniyor. Bu islem namlu ucundaki iki ayri manyetik(coil) okuyucu tarafindan, mermini gecisi sirasinda olculuyor. Namlunun en ucundeki diger 3. coil veya elektromanyetik sensor sayesinde merminin ne zaman paralanacagi zaman ayarli tapaya iletiliyor. Her bir salvo(burst) yaklasik 20-25 muhimmat( her bir namlunun atis hizi 550 rpm, iki namlu icin 1100 mermi) belki 2 saniye icinde atiliyor. Herbir mermi icin ayni islem tekrar ediyor. 35mm akilli muhimmat icinde 150+(? belki daha fazla) kucuk fragment(parcacik) var. Akilli muhimmat kullaniminda amac bu muhimmati hedefin hemen onunde patlatarak, genis bir fragment bulutu olusturarak yuksek yuzde ile isabet ve hedef govdesi uzerinde parca tesiri saglanmasi amaclaniyor. Bu paralanma sirasinda muhimmatin hizi ses hizinin uzerinde ve aralanma sirasinda yonca yapragi gibi dagilan parcaciklarin kinematik enerjisi IHA, fuze veya ucaklarin govdelerine penetrasyon icin yeterli guce sahip.
Resim
Hocam ikinizede teşekkür ederim açıklayıcı oldu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2015, 15:43 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Sabit sistemlere de entegre etmişler.
https://www.youtube.com/watch?v=lvp-fBx_mic

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2015, 16:40 
Akıncılar

Korkut'un atış testleri.
Cekili toplarida modernize edileceklerdi zaten hocam. Proje uc ayakliydi. Korkut, 35mm cekili top ve AIC dedikleri atis idare cihazi gelistirilmesi. Artik toplarin uzerinde personel yok. Hersey uzaktan kontrollu, AIC tarafindan kumanda ediliyorlar. Kullanilan hedef drone piston motorlu Turna degilde, jet motorlu ve daha hizli Simsek sanirim. Daha onceki testlerde turna kullanilmisti. Bir sonraki testlerde daha kapsamli hale getirip coklu hedef angajmani yapabilirler. Farkli gonlerden gelen bir kac hedefe angaje olabilmek veya bir F-16'dan atilacak dummy bir JDAM'a karsi ne yapabilir gormek lazim. Sabit tesislerin yakin mesafe hava savunmasi icin gereken sistemler bunlar. Kara uzeri CIWS gibi dusunursek, atiyorum cruise fuzesini dusurmek icin son hat savunmamiz olacaklar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2015, 17:54 
Süvariler

Alıntı:
Korkut'un atış testleri.
Cekili toplarida modernize edileceklerdi zaten hocam. Proje uc ayakliydi. Korkut, 35mm cekili top ve AIC dedikleri atis idare cihazi gelistirilmesi. Artik toplarin uzerinde personel yok. Hersey uzaktan kontrollu, AIC tarafindan kumanda ediliyorlar. Kullanilan hedef drone piston motorlu Turna degilde, jet motorlu ve daha hizli Simsek sanirim. Daha onceki testlerde turna kullanilmisti. Bir sonraki testlerde daha kapsamli hale getirip coklu hedef angajmani yapabilirler. Farkli gonlerden gelen bir kac hedefe angaje olabilmek veya bir F-16'dan atilacak dummy bir JDAM'a karsi ne yapabilir gormek lazim. Sabit tesislerin yakin mesafe hava savunmasi icin gereken sistemler bunlar. Kara uzeri CIWS gibi dusunursek, atiyorum cruise fuzesini dusurmek icin son hat savunmamiz olacaklar.
Benim bildiğim Aıc bu sene Korkut 2016da seri üretime girecekti bilginiz var Mıdır hocam ?
Eğer seri üretim olayını hızlandırırsak Seyir füzelerine karşı özellikle Güneydeki üsleri garanti altına almış oluruz.
Şu son Krizde dikkatimi çeken husus bilinmeyen bir sistem söz konusu olduğu zaman ciddi anlamda pro yapıyor.
Mesela Som ve Slam-Er çok mükemmel 2 mühimmat ama herkes S-300 S-400 ikilisine karşı Koralı konuştu .
Korkut'u Güneydoğu da hava üssünde göstermek iyi bir mesaj olurdu.

Alakasız Not:Robust hocam mobilim , zamanınız varsa Koral başlığında ASELSAN'ın proje takviminden bahsettim Sh sayısındaki resine ithafen onları yorumlarsanız çok mükemmel olur.
viewtopic.php?f=23&t=5569

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2015, 18:31 
Süvariler

Bu sistemlerde menzil ve irtifa için ne söyleyebiliriz ? Hani etkili 2 km veya 4 km ...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2015, 19:10 
Yeni Üye

C-RAM mi deniliyor ne diyor o yeteneğe sahip miyiz bununla ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2015, 11:01 
Akıncılar

İlginç bir iddia, 2016 yılında 42 Silah Sistem Aracı [SSA] ile 14 Komuta Kontrol Aracı tedarik edilecek diye yazılmış.

http://www.milliyet.com.tr/korkut-testl ... m-2162895/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2015, 14:25 
Süvariler

14 komutanlığa 14 batarya diyorlardı ama bence sayı artabilir.
Elimizde kaç Oerlikon var ki ?
Sabit üsleri o savunur zaten Korkut belki Mobil amaçlıdır..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2015, 15:34 
Süvariler

Fırtınaya motor almak zorundayız böylece kaç adet ürettiğimiz kesin olarak belirlenebiliyor. Yada Atak helikopteri için de aynı durum söz konusu. Ancak bu tarz sistemlerde kritik ithal etmemiz gereken parçalar yoksa veya bu parçalar bir çok yerden tedarik edilebiliyor , üretim sayısını belli edecek cinsten değilse kuvvetin kaç adet aldığı, üretildiği nerelerde konuşlandırıldığı pek ala gizli kalabilir diye düşünüyorum. Yanılıyor muyum bu konuda ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2015, 15:38 
Süvariler

Aslında bunlar pek gizli kalabilecek şeyler değil, gerekmiyorda!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2015, 16:02 
Süvariler

Fırtınaya motor almak zorundayız böylece kaç adet ürettiğimiz kesin olarak belirlenebiliyor. Yada Atak helikopteri için de aynı durum söz konusu. Ancak bu tarz sistemlerde kritik ithal etmemiz gereken parçalar yoksa veya bu parçalar bir çok yerden tedarik edilebiliyor , üretim sayısını belli edecek cinsten değilse kuvvetin kaç adet aldığı, üretildiği nerelerde konuşlandırıldığı pek ala gizli kalabilir diye düşünüyorum. Yanılıyor muyum bu konuda ?
2 hocamızda doğru söylemiş .
Pek gizli kalacak yeri yok.
Ancak mesela Korkut bilinir , yeni bir sistem kaç batarya söylenir.
Tabi örnek veriyorum 200 milyonluk seri üretimin kaçı Aic o belirtilmeyebilir .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2015, 17:44 
Süvariler

Bu sistemlerde menzil ve irtifa için ne söyleyebiliriz ? Hani etkili 2 km veya 4 km ...
Doğruysa milliyetin haberinde 4 km diyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2015, 00:10 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Hellfire dahi olsa, doğru koşullarda atılan mühimmatı yakalayıp ateş altına alabilir. Hellfire gibi bir mühimmatı tümden vurabilir. Ancak tapalı bir LGB'nin harp başlığı kısmına minik tungsten bilyeler ile zarar veremez. Ama önündeki arayıcıyı, güdüm birimini ve belki kanatlarını vurabilir. Ne kadar ileriden vurursanız, mühimmatın dalışı nasıl ayarlandı ise ona göre değişmekle birlikte etkinliği arttıracaktır. Ancak tabi ki mühimmatı tamamen ıskartaya çıkarmayacaktır. Ama "hassas güdüm" kavramına halel getirebilir.
O halde sabit tesislerin korunmasinda cekili korkut (?) un kabiliyeti sorgulanabilir diyebiliriz?

Gerci bu mark serisi bombalarda inert patlayici yoksa isler degisebilir?
Merak ettiğim ve cevap alamadığım bu soruyu bir daha sormak istiyorum.

Korkutlar sadece Hellfire vursun diye mi yapılıyor? Tanksavar füzeleri pekala 20mm'ler ile vurulabilirdi ki zaten tanklarda AKKOR olacak.

Anlayabildiğim kadarıyla özellikle sığınak delici bombalara, yani genellikle terminal aşamada yüksek açılar ile dalış yapan ve bu yüzden son birkaç km'de düzeltmeye dahi gerek duymayan bombaları vuramayacak bir sistem. Ayrıca bildiğim kadarıyla seyir füzeleri de patlayıcı başlıklarını bir muhafaza içerisinde taşıyorlar. Son birkaç km'de optiklerin vurulmasının pek de önemi olmasa gerek?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2015, 11:05 
Site Başkanı

Ayrıca bildiğim kadarıyla seyir füzeleri de patlayıcı başlıklarını bir muhafaza içerisinde taşıyorlar. Son birkaç km'de optiklerin vurulmasının pek de önemi olmasa gerek?
Taktik/startejik nükleer seyir ve balistik füzelerinde klasik atom bombalarının aksine nükleer tepkime sistemin burnunda yer alan TNT bloğu ile değil elektronik olarak atıcı merkez kontrollü fünye ile başlatılıyor. Bu nedenle sistemin, fünye aktivasyonu yapılmadığı sürece darbe sonucu patlaması pek mümkün değil. Bu sayede mesela Irak savaşında Kuzey Irağa atılıpta rotasından sapıp doğuda bi köyümüzün yakınına düşen Tomahawk füzesi daha seyir halinde saptığı anlaşıldığı anda fünye aktivasyonu gerekli acil durum kodu ile iptal edildiği için patlamamıştı. Hatta fünye GPS aktivasyonlu olup varış noktasından saptığını anlayınca otomatik olarak fünyeyi iptal eden otonom bir sistem var bile olabilir...

Klasik TNT vb başlıklı seyir füzelerinde işler nasıldır bilmiyorum ama onlarında benzer reaksiyon prosedürleri olması lazım...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2015, 11:46 
Akıncılar

Anlayabildiğim kadarıyla özellikle sığınak delici bombalara, yani genellikle terminal aşamada yüksek açılar ile dalış yapan ve bu yüzden son birkaç km'de düzeltmeye dahi gerek duymayan bombaları vuramayacak bir sistem. Ayrıca bildiğim kadarıyla seyir füzeleri de patlayıcı başlıklarını bir muhafaza içerisinde taşıyorlar. Son birkaç km'de optiklerin vurulmasının pek de önemi olmasa gerek?
Hepsi son aşamalarda düzeltme yapıyor. Şartlara bağlı. Rüzgara, ona buna, mühimmatın gelişmişliğine ve hedefin hareketine bağlı. Son nesil LGB'lerde uçaktan atılıştan son aşamalara kadar güdüm aslında INS/GPS ile başlıyor, son aşamalarda ise lazer güdüm hakim oluyor. Bunların satüre olabilme, sensörün ışıktan kör olma hassasiyetleri daha düşük, yani daha dayanıklılar.

Eski tip LGB'lerde ise istikamet çoğunlukla lazer güdüme bakarak sağlanıyor. Bunlar kilometrelerce geriden bakan bir arayıcı için geliştirilmiş sensörlere sahipler.

Sensörün körlenmesi mühimmata ve hedefi işaretleyene biraz da bağlı. Ama "Vurur" ya da "vuramaz" demek kolay değil. Asıl olarak, en tehlikeli olan seyir füzelerine karşı etkili sistemler Korkut'lar. Yani gizli, yere yakın ve görece radar kaplaması altından gelen sistemlere karşı çok ani savunma yapabilmek için. Bir LGB ya da JDAM atacak tayyarenin alçaktan gelmesi pek mümkün değil. Bunların asıl caydırıcısı ise alçak ve orta irtifa sistemler.

Katman, katman, katman..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2015, 15:36 
Uzaklaştırıldı

Sensörün körlenmesi mühimmata ve hedefi işaretleyene biraz da bağlı. Ama "Vurur" ya da "vuramaz" demek kolay değil. Asıl olarak, en tehlikeli olan seyir füzelerine karşı etkili sistemler Korkut'lar. Yani gizli, yere yakın ve görece radar kaplaması altından gelen sistemlere karşı çok ani savunma yapabilmek için. Bir LGB ya da JDAM atacak tayyarenin alçaktan gelmesi pek mümkün değil. Bunların asıl caydırıcısı ise alçak ve orta irtifa sistemler.
Hellfire'larını 8km uzaktan bırakan bir Apache'ye(önlemimi alayım, zırhlı birliğin yanında dolaşacak hisarları bu cümle için yok sayıyorum) karşı 35'liklerin pek etkisi olmayacağı açık. Hisarlar sebebiyle uçak tehdidini yok sayıyorum, olsa dahi hisarların füzelerinin lgb'leri "harcayacağını" düşünüyorum. Manevra kabiliyeti sınırlı bu bombaları rahatlıkla vuracağını düşünüyorum.

Korkut bu durumda "over-precaution" olmuyor mu? Büyük bombalara karşı efektif bir çözüm mü bilmiyoruz. Hellfire , Tow vurmak için 20mm yeterli olurdu. Bu, koca, yüksek, devasa Korkut, belki büyük 35mm'leri taşıması sebebi ile ben buradayım diyor. Belki 20mm'ler üzerine kurulu bir sistem Arma'nın üstüne yüklenebilirdi.
Alıntı:
Klasik TNT vb başlıklı seyir füzelerinde işler nasıldır bilmiyorum ama onlarında benzer reaksiyon prosedürleri olması lazım...
Aklıma şimdi başka bir soru takıldı. TNT'ler fünyesiz patlatılabilir mi? Patlamayan mark serisi bomba gördüğümü hatırlamıyorum, acaba bunların tapaları hatasız çalıştığı için mi, yoksa fünyenin içerdiği patlayıcı türü yüzünden mi hatalarını göremiyoruz ? Mk-84'lerde kullanılan M904 tapasının içerdiği patlayıcı türünü bulamadım ama Pb(N3)2 yaygın olarak kullanılan ve yüksek basınçta reaksiyon gösteren bir maddeymiş. Eğer doğru ise, zırhlanmış, Pb(N3)2 ile dolu yedek bir tapanın bomba içerisinde mevcudiyeti, bombanın patlamasını garanti altına alabilir. Bu da hedefine birkaç yüz metre kala vurulan seyir füzeleri ve bombalar için uygun bir çözüm olabilir.

Bir soru daha,

Bizim mk-84'lerin içine MKEK neler koyuyor? Sitelerinde İmla Maddesi TNT yazıyor. Bu, Mk-84'ün silme tnt dolu olduğunu mu gösterir? Amerikalılar belli karışımlar kullanıyormuş ama?

Sorduğum sorulardan epey sapıyorum.

Alakasız ama güzel bir video.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=vH0xJnFXHxI[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2015, 16:37 
Akıncılar

Hisar'lar mühimmat vurmak için yapılmadı.

35mm'nin 35mm olmasının iki sebebi var; Elimizde namlu ve mekanizmanın üretim hakları var. Parçacıklı/tapalı mühimmat için 35mm karardır.

Korkut "ani beliren" her hedef için ani tepki verebilmek için yapıldı. Hisar'lar ise füzeli sistemler ve tipik birer hava savunma füze sistemi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2015, 17:03 
Süvariler

Yanlış hatırlamıyorsam Aic 2015,Korkut 2016da seri üretime girecekti.
Bu son seyir füzesi şovlarından sonra bu tarihler erkene alınamaz Mıdır ?
Eğer uzun menzilli hava savunma sistemi de alınırsa 2016da bana göre hava savunma şemsiyesindeki 2 önemli katman korunmuş-tamamlanmış olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2015, 17:14 
Akıncılar

Atis testleri bitmemistir bence. Kademeli olarak kolaydan zor senaryoya dogru bir deneme test sureci olabilir. Bundan sonraki testlerde coklu ve farkli yonlerden gelen bir kac hizli hedefe angajman testi yapilaabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2015, 17:17 
Akıncılar

Eğer uzun menzilli hava savunma sistemi de alınırsa 2016da bana göre hava savunma şemsiyesindeki 2 önemli katman korunmuş-tamamlanmış olur.
Abi o hava savunma şemsiyesi işi o kadar kolay olaydı, ne gerek vardı üzülmeye. :)

Yavaş yavaş, ilmek ilmek.. Zor iş hava savunma şemsiyesi, çok zor iş.. Daha legoların parçalarını topluyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2015, 17:18 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Atis testleri bitmemistir bence. Kademeli olarak kolaydan zor senaryoya dogru bir deneme test sureci olabilir. Bundan sonraki testlerde coklu ve farkli yonlerden gelen bir kac hizli hedefe angajman testi yapilaabilir.
Anlaşılan sona yaklaşılıyor. Peki bu esnada LRIP gibi bir üretim yapılamaz mı? Yavaş yavaş üretim başlasa ve gelişmeler bu esnada üretilenlerin üzerine uygulansa?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2015, 17:23 
Akıncılar

Alıntı:
Anlaşılan sona yaklaşılıyor. Peki bu esnada LRIP gibi bir üretim yapılamaz mı? Yavaş yavaş üretim başlasa ve gelişmeler bu esnada üretilenlerin üzerine uygulansa?
Sistemin ne kadar olgunlastigina bagli olarak yapilaabilir ama bizim tedarik sistemimizde oyle bir uygulama yok. Project termini 2015 mis zaten bitmek uzeredir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2015, 17:26 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Sistemin ne kadar olgunlastigina bagli olarak yapilaabilir ama bizim tedarik sistemimizde oyle bir uygulama yok. Project termini 2015 mis zaten bitmek uzeredir.
Ama bu da tedariği çok ağırlaştırmıyor mu? Taa ki nokta konduktan sonra yeni bir sayfa açılıyor. Ha bu önerim sadece bu iş için. Yoksa Altay, Anka vb gibi projelerde pek sanmıyorum olacağını.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2015, 20:37 
Süvariler

Alıntı:
Abi o hava savunma şemsiyesi işi o kadar kolay olaydı, ne gerek vardı üzülmeye. :)

Yavaş yavaş, ilmek ilmek.. Zor iş hava savunma şemsiyesi, çok zor iş.. Daha legoların parçalarını topluyoruz.
Yok üstadım zaten coğrafyamızın büyüklüğü sebebi ile en baştan o iş zorda ben Türk mantığı ile en alçak ve en üstün bir altı envantere girerse ne alâ diye şeetmiştim. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2015, 21:02 
Süvariler

AIC'lerin ateşlenmesi elektronik olarakmı yapılıyordu yoksa personel desteklimi.?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Şub 2016, 14:47 
Üye
Kullanıcı avatarı

Twitter da bazı kaynaklarda Hatay-Kilis bölgesine KORKUT sistemlerinin yerleştirildiği yazıyor??? KORKUT sistemi hazır mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Şub 2016, 16:00 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sistem hazır olmasına hazır tüm testler bitti. Teslimatlar 2016 ikinci yarısında gerçekleşecekti. Acaba ilk parti üretilenler mi gönderildi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Şub 2016, 19:23 
Akıncılar

Twitter da bazı kaynaklarda Hatay-Kilis bölgesine KORKUT sistemlerinin yerleştirildiği yazıyor??? KORKUT sistemi hazır mı?
KORKUT oldugunu sanmiyorum, henuz kesin kabul ve teslimleri yapilmamis bir sistem ancak test/deneme amacli bolgeye gitmistir. Ayrica KORKUT sistemi tek basina gorev yapmiyor. 3D arama radarli bir komuta kontrol aracina bagli sekilde takimlar halinde gorev yapiyor. Proje bittiginden zirhli birlikler veya ihtiyac duyulan bolgelerin cok alcak irtifa hava savunmasi icin bir komuta kontrol araci ve 3 KORKUT birlikte bir takim halinde gorev yapacaklar.

Bu arada unutmadan yazayim. Bazen acil ihtiyac durumlarinda prototip asamadaki sistemlerin eksiklerine(kritik olmayan eksiklikler) ragmen teslim alinarak gorev verilebilir ama bu uygulama TSK'da bir kac istisna haricinde uygulanmiyor ama ABD Ordusunun siklikla kullandigi bir uygulamadir. Hatta 1. Korfez savasinda Patriot fuzelerinin henuz gelistirilmesi tamamlandigi halde kac ay icinde sahaya sivil personeli ile surulmuslerdi cunku Irak'in sahip oldugu Scud fuzelerine karsi savunma amacli bir sistem henuz yoktu. Baslangic operasyonel kabiliyetine ulasmis(temel kriterleri karsilamasi durumu) KORKUT'un ilk prototiplerini sahaya surmek dusuk ihtimalde olsa mumkun. Bunun bir benzerin IHA sistemlerinde TSK yapmaya basladi, apar topar sistemleri operasyonel bolgeye konuslandirdilar. 12 adet Baykar TB2'nin 2-3 gun icinde bolgeye nasil gittigini Haluk Bayraktar TV anlatti. Vestel KArayel hizmet kiralamasi olarak kullanilmaya baslandi kesin kabulleri yapilmadigi halde...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2016, 19:24 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eyl 2016, 17:25 
Akıncılar

KORKUT sistemi radarının hassasiyetini bilen bir arkadaşımız varmı acaba? ATGM füzesini tespit edebilirmi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2016, 19:51 
Üye

lk KORKUT, KKK'na teslim edildi. KORKUT sistemi; havadan karaya füzeler ve düşman hava unsurlarına karşı milli imkânlarla geliştirildi.

https://twitter.com/tcsavunma/status/793101027071430656

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2016, 20:55 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

lk KORKUT, KKK'na teslim edildi. KORKUT sistemi; havadan karaya füzeler ve düşman hava unsurlarına karşı milli imkânlarla geliştirildi.

https://twitter.com/tcsavunma/status/793101027071430656

Teşekkürler Sn. cafsed.

İzletinin hemen başında, yukarıda soldaki simge de ilgi çekici.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Kas 2016, 22:21 
Akıncılar

Büyük-iri dedik, yüzmese de olurdu dedik ama şu görüntü yıllardır beklediğimize deydi.
Çok ama çok açıklarımızı kapatacak.
Darısı HİSAR'ın başına.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Kas 2016, 22:32 
Akıncılar

Resim
Büyük-iri dedik, yüzmese de olurdu dedik ama şu görüntü yıllardır beklediğimize deydi.
Darısı HİSAR'ın başına.
Oh be ne güzel bir fotoğraf. Teşekkürler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Kas 2016, 23:31 
Akıncılar

3 adet top olmasi gerekmiyor muydu ki....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Kas 2016, 00:17 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Resim
Darısı HİSAR'ın başına.
Bu kadar iç açıcı bir şey var mı acaba.

Teşekkürler Sn. Ak-Tolga.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 447 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 15 6 7 8 9 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Exabot [Bot] ve 17 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: