TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 24 Şub 2017, 00:01

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 402 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 14 5 6 7 8 9 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 20 Nis 2015, 09:26 
Süvariler

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın alçak irtifa hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirme çalışmalarına ASELSAN ve FNSS tarafından başlanan Kundağı Motorlu Hava Savunma Sistemi'nin (KORKUT) geliştirme faaliyetlerinde son aşamaya gelindi.

Prototip üretimi tamamlanan ve halen doğrulama çalışmaları devam etmekte olan KORKUT sisteminin 2015 yılı içerisinde seri üretim kontratının imzalanması ve 2016'da teslimatlara başlanılması planlanıyor.

KORKUT Sistemi, hareketli unsurlar ile mekanize birliklerin hareket halinde yüksek isabet oranı, gece/gündüz her türlü arazi ve hava şartlarında hava savunmasının etkin şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla geliştirildi. KORKUT Sistemi, üç Silah Sistemi Aracı (SSA) ve bir Komuta Kontrol Aracı’ndan (KKA) oluşan takımlar halinde görev yapacak.

Kara Kuvvetleri envanterindeki emektar M-42A1/A2 Duster Walker sistemlerinin yerini alacak olan KORKUT Hava Savunma Sistemi, FNSS ürünü ZMA-30 paletli Zırhlı Muharebe Aracı üzerine entegre edildi. 30 Ton sınıfı zırhlı muharebe aracı amfibik bir araç olup, TSK bünyesinde görev yapan AKINCI ZMA’ya göre çok daha büyük süspansiyon kapasitesi ve arttırılmış güç gurubu performansına sahip. ZMA-30 KORKUT Platformunun şasesi özel bir zırh korumasına sahip ve mayınlara karşı dayanıklı. Bunun yanı sıra ZMA-30 KORKUT platformu nehir ve göletlerden geçiş yapabilmesi amacıyla iki adet su jeti ile donatıldı. Dünyada ilk defa uygulanan bu sistem sayesinde KORKUT rakip platformlara karşı büyük bir üstünlük sağlıyor.

KORKUT’un ateş gücü MKEK tarafından üretilen iki adet 35 mm'lik toptan oluşuyor. Hareket halinde de atış yapabilen KORKUT, iki ayrı mermi besleme sistemi kullanarak, namlulardan biri arızalansa dahi diğer namlu ile atışa devam edebiliyor. Otomatik mühimmat besleme sistemi de olan KORKUT, dakikada bin 100 atış yapabiliyor. Menzili 4 kilometre olan sistem, hava-yer mühimmatları, seyir füzeleri, helikopter ve İnsansız Hava Araçlarına karşı geliştirildi. İhtiyaçlar doğrultusunda sisteme STINGER ve IGLA-S gibi kısa menzilli IR güdümlü füzeler de monte edilebilecek. KORKUT'un toplam 400 adet mermi taşıma kapasitesine sahip olduğu yetkililerce belirtiliyor.

KORKUT, otomatik hedef takibi yapabilen yine ASELSAN ürünü üç Boyutlu Ku-Bant Atış Kontrol Radarı ve IFF (Dost/Düşman tanıma) anteni ile donatıldı. Üç Korkut aracını kontrol edebilen ve yine ZMA-30 şasisi üzerine yerleştirilen KORKUT Komuta Kontrol Aracı ise aktif faz dizinli antene sahip üç boyutlu X-Bant Mobil Arama Radarı ile donatıldı. Ku-Bant Atış Kontrol Radarı azami 30km menzile sahipken, dakikada 30 devir dönüş yapan Mobil Arama Radarı'nın hedef tespit menzili ise 70km üzerinde.

KORKUT Komuta Kontrol Aracı’nın Genel Özellikleri

● 3 Boyutlu Arama Radarı ile Hedef Tespit ve Takip Yeteneği
● Yerel hava resmini oluşturarak tehdit değerlendirme ve silah tahsis işlemlerini gerçekleştirme yeteneği
● 3 adet KORKUT Silah Sistemi Aracı’nın komuta kontrolünü üstlenme yeteneği
● Üst seviye komuta kontrol unsurları ile koordinasyon halinde işletim yeteneği
KORKUT Silah Sistemi Aracı’nın Genel Özellikleri
● Hareket halinde atış yeteneğine sahip stabilize silah kulesi
● 35 mm KDC-02 tipi çift namlulu silah sistemi ile yüksek ateş gücü (1100 atım / dakika)
● Otomatik mühimmat besleme ve seçme kabiliyeti
● Parçacıklı Mühimmat kullanımı ile hava savunma görevinin sabit/döner kanat uçaklara, havadan yere füzelere, seyir füzelerine ve insansız hava araçlarına karşı etkili şekilde icrası
● Üst seviye komuta kontrolü koordinasyonunda operasyon
● Gelişmiş atış kontrol algoritmaları KORKUT, yine ASELSAN tarafından geliştirilen 35 mm Parçacıklı Mühimmatı atma kabiliyetine sahip. Parçacıklı Mühimmat; 35 mm hava savunma toplarının görevlerini havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve insansız hava araçları gibi güncel hava hedeflerine karşı etkin kullanılacak.
http://kokpit.aero/aselsan-fnss-korkut-sistemi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2015, 13:28 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2015, 13:03 
Akıncılar

Yani diyorum, hani diyorum: bu kulenin kundağı Fırtına'da olsa idi, ne bileyim Leopard-1 üzerine kondursa idik...

OBEZ bir yapı var, bunun ana sebebi ASELSAN olmasa gerek?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2015, 17:03 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Yani diyorum, hani diyorum: bu kulenin kundağı Fırtına'da olsa idi, ne bileyim Leopard-1 üzerine kondursa idik...

Sanıyorum suda yüzmesi için bu tarz bir yapı istendi. Leopar yada T-155 şasileri muhtemelen suda batardı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2015, 17:08 
Süvariler

[quote="murattekin"][quote="TFIST"]Yani diyorum, hani diyorum: bu kulenin kundağı Fırtına'da olsa idi, ne bileyim Leopard-1 üzerine kondursa idik...

OBEZ bir yapı var, bunun ana sebebi ASELSAN olmasa gerek?[/quote]
Sanıyorum suda yüzmesi için bu tarz bir yapı istendi. Leopar yada T-155 şasileri muhtemelen suda batardı.[/quote]

Acaba LPD'de bu aracı görebilecek miyiz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2015, 18:27 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:

Sanıyorum suda yüzmesi için bu tarz bir yapı istendi. Leopar yada T-155 şasileri muhtemelen suda batardı.
Acaba LPD'de bu aracı görebilecek miyiz?
Esas olarak Korkut KKK'lerinin zırhlı birliklerinin yakın hava savunması amacıyla yapılmış bir araç olsa da, doğal olarak LPD tarafından aktarılacak bağımsız bir Amfibi Deniz Piyade'ye ait zırhlı birlik olmadığı sürece göreceğimiz şüphesizdir.

Aslında burada Amfibi Deniz Piyade'nin ileride kendine ait zırhlı birliklere sahip olup olmayacağını konuşmakta da fayda var. Nitekim alınması düşünülen AAV7 tarzı araçlar ile ADP kendine ait zırhlı araç filosuna sahip olmaya başlayacak gibi görünüyor.

Bu nedenle; ihtisaslaşmış bir görev gücü olan ADP'nin kendine has olan görev ve yeteneği en iyi şekilde ifa edebileceği düzeyde ve yine kendi bünyesinde bir zırhlı birliği barındırmasını şahsen daha doğru olacağına inanıyorum. Asıl amaç olan sahilde köprü başını tutmak için yeter nitelikte ve sayıda bir zırhlı birlikle kendi görev sahasında ihtisaslaşmış bir kuvvet pek ala oluşturulabilir.

Bu kuvvet, günümüzdeki modern AMT'larından ziyade M8 tarzı ama daha yetenekli hafif bir tank ve ona eşlik edecek yüksek bekaa seviyesine sahip ZMA ve ZPT karması bir yapıda olabilir. Kaldı ki şu an itibariyle Türk Savunma Sanayi bu tarzda ihtiyaç duyulabilecek özel amaçlı zırhlı araçları rahatlıkla tasarlayıp, imal edebilecek yeteneğe sahiptir(Tıpkı SYHK ve AZMİM'de olduğu gibi). Soruya tekrar dönersek; bu şekilde oluşturulan bir birlik içerisine pek tabi ki bir kaç adette Korkut eklenmesinde fayda vardır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2015, 19:37 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Bu kuvvet, günümüzdeki modern AMT'larından ziyade M8 tarzı ama daha yetenekli hafif bir tank ve ona eşlik edecek yüksek bekaa seviyesine sahip ZMA ve ZPT karması bir yapıda olabilir.
Aklıma CT-CV 105HP taretli bir Tulpar geliyor ama bakalım tabi :roll:

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2015, 20:38 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bu nokta da ise KKK bile amfibik (yüzer) araçlar istiyorken Amfibi Deniz Piyade'nin isteyeceği bu hafif tankın da büyük olasılıkla yüzer kabiliyete sahip olacağı aşikardır. Tulpar'ın 105 mm kuleli versiyonun da yüzer özellikte olup olamayacağını da göz önünde tutmakta fayda var.

Eğer ADP tarafından böyle bir yüzer kabiliyet istenmez ise en mantıklı çözüm sizin de belirttiğiniz gibi Tulpar temelli bir yaklaşım olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2015, 21:45 
Genel Yetkili

Bi de bunun gövde içinde ekibi ve ekipmanı var unutmayınız.

Fırtına şasisine de tank şasisine de sığmazdı o ekipman. Her iki sistemde de personel ve ekipman kulede bulunuyor. Ama korkutta şasede bulunuyor. Kule namlu ve mühimmata ayrılmış.

İlaveten yüzecek tabi onu da unutmayalım :D

O kadar yüzer köprü, samur, leopar köprü niçün varsa artık :mrgreen:

Fantazide sınır yok. Belki müşterek olsun diye böyledir. Amfibi piyade tugayında da zırhlı bir tabur kurulacak nihayetinde mecburen.. lph boşuna mı alınıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2015, 22:01 
Süvariler

Bi de bunun gövde içinde ekibi ve ekipmanı var unutmayınız.

Fırtına şasisine de tank şasisine de sığmazdı o ekipman. Her iki sistemde de personel ve ekipman kulede bulunuyor. Ama korkutta şasede bulunuyor. Kule namlu ve mühimmata ayrılmış.

İlaveten yüzecek tabi onu da unutmayalım :D

O kadar yüzer köprü, samur, leopar köprü niçün varsa artık :mrgreen:

Fantazide sınır yok. Belki müşterek olsun diye böyledir. Amfibi piyade tugayında da zırhlı bir tabur kurulacak nihayetinde mecburen.. lph boşuna mı alınıyor.
Sadece Yunan kardeşlerimiz için değildir herhalde ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2015, 23:02 
Akıncılar

KORKUT ve HİSAR-A zırhlı birliklere refakat etmekten ziyade daha önde olacaklar bence ,
örneğin bir su geçişinde amfibik KUNDUZ tarafından düzeltilmiş alandan nehri hızlıca geçerek çıkıp karada biraz ilerde bir kıyı başında tüm hava tehditlerine karşı 360 derece kademeli bir savunma oluşturup gerideki SAMUR , LEGUAN yada ne varsa rahat rahat üzerlerinden birliklerin geçişini temin edecekler ,,
Amfibi deniz piyadeleride ilerleyen dönemde hem KORKUT hemde HİSAR-A sahibi olacaklardır bence , amfibi hedef sahasındaki karşılaşılacak tehditlere karşı kıyı başı tutup içeriye kısmen ilerleyebilecek çekirdek bir kombine kara gücünün unsuru olacaklardır ,
burada bahsi geçen muhtemel tank ihtiyacı için ise orta vadede ALTAY bu gereksinimi karşılar yada Leo-2 lerin veya M60T lerin bir parçası işe yarayacaktır ,
sonuçta M1 Abrams 'ta amfibik değil .

Saygıılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 May 2015, 01:02 
Akıncılar

Zira sudaki hızı aman aman bir hız değil. 100 m'lik genişliğindeki Meriç Suyun'da AMT şnorkel ile karşıya geçsin buda yüzsün geçsin diyorlar her hal?

Koy Meriç'i orada dursun... AMT'yi nasıl kıyıya çıkaracak isen bunu da aynı şekilde çıkaracaksın. Ben hala OBEZ olduğu kanaatindeyim...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 May 2015, 10:21 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Zira sudaki hızı aman aman bir hız değil. 100 m'lik genişliğindeki Meriç Suyun'da AMT şnorkel ile karşıya geçsin buda yüzsün geçsin diyorlar her hal?

Koy Meriç'i orada dursun... AMT'yi nasıl kıyıya çıkaracak isen bunu da aynı şekilde çıkaracaksın. Ben hala OBEZ olduğu kanaatindeyim...
Ben bilgisayar oyunu oynarken bile amfibik araçlara ihtiyaç duyuyorum.

Kuvvet; üç tarafı denizlerle çevrili, içinden deniz geçen, Basra Körfezi' ne kadar uzanan ve iki sıkıntılı komşusunun sınırları içinden geçen ırmakları olan, çevresi bir numaralı düşmanının irili ufaklı onlarca adaları ile sarılmış, sınırları ırmaklarla çevrilmiş bir ülke için ihtiyaç görmüş çok mu?

Yunanistan ile bir savaş anında adaların hangi birine tank çıkarma gemisi yollayacaksın?
Nehir geçmek için samur sistemine ihtiyaç duymamak da bir avantaj değil midir? Samurlar her an kullanılabilir mi? Düşman müsaade eder mi? vs..

Amfibik gemilerin avantajları yaz yaz bitmez ama en azından şunu düşünmek lazım: TSK bu işi bilmiyor mu? Bizim oturduğumuz yerden ortaya attığımız fikirler kuvvetin aklına gelmiyor mudur?

Bir de obez olmuş da ne olmuş yani? Varsın obez olsun...

Bu arada son yıllara Güneydoğu Anadolu Bölgesi' nde yapılan barajlara da dikkatinizi çekmek isterim. Amfibik platformlar teröre karşı da çok etkili olacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 May 2015, 10:36 
Uzaklaştırıldı

Sudaki hızı nedir? Benzerlerinin nedir?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 May 2015, 16:15 
Genel Yetkili

Sayın arkadaşlar, kulenin tepeye kondurulduğunu ve gövdenin içinde bir ofis olduğunu unutmayınız. Acaba nasıl daha alçak olacak ki? İnsan boyutuyla doğru orantılı bu ebatlar.

Namluları birbirinden ayırıp kulenin iki yanına alırsanız silüet belki alçalır. Ama istenen o değil. Namlular bitişik olacak, beslemeleri ayrı olacak, küsur tane mühimmatı içinde hazır olacak falan filan.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 May 2015, 23:20 
Akıncılar

Beni biri bilgilendirebilir mi acaba? NATO üyeleri içinde 35mm uçak savar mühimmatı snai kullanım lisansı olan firma sayısı? Aynı soruyu 30 mm için soralım birde? TSK'de 220 adet 2x35mm GDF var diye biliyorum, bizden çok kullanan var mı acaba? Gelişen mühimmat teknolojisi ile 35 mm ile yaptığın işi daha düşük çaplı mühimmatlar ile yapma imkanı nedir. Kulede adam yok, personelli kuleler ile aynı boyutta.

Gelelim tehditlere hava savunma başarısı istatistiklerinde, kundağı motorlu yada sabit uçak savar sistemleri ile düşürülen savaş uçağı sayısı son 30 yılda kaç adet?

3000 m'nin altında uçan İHA ile keşif yapmak günümüzde intihar olarak olarak görülüyor. Kaldı ki kullandıkları elektro-optik sistemler ve SAR radarları ile seni onlarca KM öteden de seni görüyor işaretliyor vurulana kadar seni takip ediyor.

Günümüz de kara intikali yapan birliklerin en büyük tehdidi, satıhtan atılan güdümlü-güdümsüz mühimmat yada GPS/Lazer güdümlü mühimmatları kendilerine yaklaşmadan evvel imhası...

Ha bizdeki istek ileri üs bölgesin de AMT'lerin ZMA'ların yanına yöresine gitsin beklesin tarzında Paletli K.M.U.S. çözümü... Bu olmasın demiyorum ama; arzu ederim ki bozkır da taarruz hızında 30-40 km intikal eder iken, ani karşılaşılan topçu bataryası atışını hareket halinde iken saf dışı bırakabilen bir sisteme sahip olalım.

Biz Süleyman Şah Operasyonu meşale alayı gibi karartma olamayan konvoy ile yaptık. Bölgedeki tüm unsurlar ile mutabık olunduğu ve 7 ay sürdüğü için böyle rahattık. BTÖ'dan, IŞİD Terör Örgütü'e ve Suriye Ordusu bize tek bir fener tutmadan gittik, geldik. Oldu da biri sözünü tutmadı salladı 5-6 tane havan... parçacıklı mühimmat ile sana gelmeden havada imha et, yoluna devam et...

Neyse...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2015, 00:19 
Süvariler

Bu namluların ikisinin toplamı mı 1100 rpm, yoksa namlu başına mı 1100 rpm ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2015, 00:39 
Akıncılar

Teknoloji gelişiyor ama kaba kuvvete halen ihtiyaç var ,
bu sistemin temel amacı zaten platformu değil mühimmatı vurmak , mühimmatı vurmakta onu etkisiz hale getirebilecek momentuma sahip parçacık etkisi ile bu parçaçıkların sayısından geçiyor ,
yani teknoloji geliştikçe yarın 12,7mm 'ye bile proglanma kabiliyeti kazanılabilir belki ama hızla yaklaşan mühimmatı durdurmak ise amaç 35mm çaptan herhalde en fazla 30mm'ye inilebilirki sanırım artılar eksiler tartıldığında en optimum çözüm 35mm çapı olmakta ,,

Bahsettiğin topçu mühimmatını yada bir havan saldırısını durdurmada da parçaçık çapı ve ağırlığı önem kazanıyor ,
almanların CPS ( kamp koruma sistemi ) geliştirmeleri kapsamında denemelerinde mevcut 35mm AHEAD mühimmatının yaklaşan havan gibi mühimmatları vurduğu fakat tesirinin yetersiz kaldığı gözlenince bu göreve özel AHEAD mühimmatının parçaçık sayısı düşürüldü fakat parçaçıkların çapı ve ağırlıkları arttırıldı bundan sonra istenen başarı sağlandı keza aynı testler kapsamında ABD Phalanx'ında yetersiz kaldığı görüldü , sanırım ırakta idi bir ingiliz kampına yapılan havan saldırısında üssü koruyan Phalanx CPS başarıyla çalışmasına rağmen hedefi durduramadığı için bir asker ölmüştü ,

Yani KORKUT'tan ve onun namlularından HellFire yada LGB yada SDB yada Scalp vurmasını bekleyebiliriz ama topçu yada havan saldırılarını engellemesi beklenmemeli kanımca bu çok başka bir görev türü ayrıca saldıran taraf için öncelikte düşmaın tüm bu ateş destek kabiliyeti öncel olarak bertaraf etmek olmalı bu yapılmadan da zaten KORKUT ve beraberindeki öncüllük ettiği birlikler saldırmaz sanırım .
Ayrıca bu topçu ve havan mühimmatını durdurma görevi sanırım ( emin değilim ) özel bir atış kontrol çözümü gerektiriyor bu mevcut KORKUT sistemlerinde mevcutmudur bilemiyorum gereklimidir onuda bilemem .

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2015, 11:00 
Süvariler

Bana havan mermisini havada durdurmak şu anki teknoloji göz önüne alındığında biraz fantezi gibi geliyor. Tehdidi erken tespit edecek ve hızlı bir şekilde tehdide müdahale edecek sistemlerin geliştirilmesi öncelik olmalı. Yani havanı yemeden önce ya da daha ilk mermi hedefe ulaştığında yerinin tesit edilip müdahale edilerek imhası öncelikli hedef olmalı. Keşif elemanları, hedef tespit radarları ve kundağı motorlu toplar vs... gibi mobil unsurlarla hedefe müdahale edilebilmesi daha hayati gibi geliyor bana.

Pusudan kurtulmanın yolu pusuya hiç düşmemektir. Belki Süleymaniye operasyonuna katılan birliklerin üzerine hiç havan mermisi düşmemesi bununla alakalıdır, kim bilir?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2015, 12:16 
Üye

[quote="baris75"]Bana havan mermisini havada durdurmak şu anki teknoloji göz önüne alındığında biraz fantezi gibi geliyor. Tehdidi erken tespit edecek ve hızlı bir şekilde tehdide müdahale edecek sistemlerin geliştirilmesi öncelik olmalı. Yani havanı yemeden önce ya da daha ilk mermi hedefe ulaştığında yerinin tesit edilip müdahale edilerek imhası öncelikli hedef olmalı. Keşif elemanları, hedef tespit radarları ve kundağı motorlu toplar vs... gibi mobil unsurlarla hedefe müdahale edilebilmesi daha hayati gibi geliyor bana.

Pusudan kurtulmanın yolu pusuya hiç düşmemektir. Belki Süleymaniye operasyonuna katılan birliklerin üzerine hiç havan mermisi düşmemesi bununla alakalıdır, kim bilir?[/quote]

Suleymaniye operasyonu ne zaman oldu?Biz suleymaniye kentinde operasyon mu yaptik?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2015, 12:36 
Akıncılar

Bana havan mermisini havada durdurmak şu anki teknoloji göz önüne alındığında biraz fantezi gibi geliyor.
Tehdidi erken tespit edecek ve hızlı bir şekilde tehdide müdahale edecek sistemlerin geliştirilmesi öncelik olmalı. Yani havanı yemeden önce ya da daha ilk mermi hedefe ulaştığında yerinin tesit edilip müdahale edilerek imhası öncelikli hedef olmalı. Keşif elemanları, hedef tespit radarları ve kundağı motorlu toplar vs... gibi mobil unsurlarla hedefe müdahale edilebilmesi daha hayati gibi geliyor bana.
Saha tecrübesi kısıtlı ve 20 mm mühimmatın kinetik enerjisi zaman zaman yetersiz olabiliyor. Ancak 20 mm ve 30 mm sistemler şu anda mevcut ve havan mermilerini tespit edip isabetli atışlar gerçekleştirebiliyorlar. Lazer tabanlı alternatiflerinin de geliştirilmesi konusunda çalışılıyor.

Havan atışlarını, düşeceği yeri ve atış yapan bataryanın konumunu tespit edebilen akustik ve radar temelli sistemler de mevcut.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2015, 12:52 
Akıncılar

35mm'nin asıl esprisi zaten güdümlkü mühimmatın güdüm sistemi ya da kanatçıuklarını vurmak.. Havan mermisine, yaklaşması gereği de pek fazla bir etkisi olmayabilir.. Mühimmat ve atış sisteminin kurulumu da hedefle kafa kafaya vuruşmak üzerine..
Yahut, küçük, orta ölçek İHA'lara karşı caydırıcı olmak.. Radarı vs'si de bu tür küçük ve yavaş hedefleri algılayabilecek gibi.. Ama olay "küçük"..

Havana ya da top mermisine karşı ise herhalde en iyi yöntem, karşı tedbir radarları ile hemen hedefi atış altına almak.. Ama en başta buna göz açtırmamak..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2015, 13:22 
Süvariler

Alıntı:
Bana havan mermisini havada durdurmak şu anki teknoloji göz önüne alındığında biraz fantezi gibi geliyor. Tehdidi erken tespit edecek ve hızlı bir şekilde tehdide müdahale edecek sistemlerin geliştirilmesi öncelik olmalı. Yani havanı yemeden önce ya da daha ilk mermi hedefe ulaştığında yerinin tesit edilip müdahale edilerek imhası öncelikli hedef olmalı. Keşif elemanları, hedef tespit radarları ve kundağı motorlu toplar vs... gibi mobil unsurlarla hedefe müdahale edilebilmesi daha hayati gibi geliyor bana.

Pusudan kurtulmanın yolu pusuya hiç düşmemektir. Belki Süleymaniye operasyonuna katılan birliklerin üzerine hiç havan mermisi düşmemesi bununla alakalıdır, kim bilir?
Suleymaniye operasyonu ne zaman oldu?Biz suleymaniye kentinde operasyon mu yaptik?

Süleyman Şah Türbesi operasyonu, hızla yazarken Süleymaniye olmuş.
Alıntı:
Havana ya da top mermisine karşı ise herhalde en iyi yöntem, karşı tedbir radarları ile hemen hedefi atış altına almak.. Ama en başta buna göz açtırmamak..
Demek istediğimin özeti tamamen bu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2015, 15:07 
Akıncılar

Göz açtırmamanın pek mümkün olmadığı yerde de, centurion phalanx gayet iyi bir koruma sağlayabiliyor. Bu işler tamamen lazere devrolunmadan evvel bence hala namlulu c-ram'ların önemli bir rolü var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2015, 16:50 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bu namluların ikisinin toplamı mı 1100 rpm, yoksa namlu başına mı 1100 rpm ?
Toplamı 1100 rpm. namlu başına 550 rpm.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 May 2015, 08:05 
Akıncılar

Herkesin söylediğine kulak asmamak gerekir.. Sarayda zırhlı ve mobil bir aracın işi ne?..

Ama şöyle de bir tarafı var.. Elde 100 kadar GDF silahı var.. Aselsan bunları da modernize edecek.. Atış İdare Cihazı vs vardı zaten fuarda.. Ama süper mekanik olan eski silahların ve über fazla teknik isterlerin makul şekilde karşılanamaması da mümkün.. Korkut'ta ise sistem baştan tasarlandı.. Otomatize.. Belki çekili namlulu topçu da Korkut gibi baştan tasarlanabilir..

Kim bilir..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Haz 2015, 00:22 
Akıncılar

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zIsxdi3N2cA[/youtube]

Videosu: http://youtu.be/zIsxdi3N2cA

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Haz 2015, 01:58 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Haz 2015, 16:18 
Yeni Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Haz 2015, 16:24 
Süvariler

FNSS , bunların gövdelerini sıfırdan lisans altında mı üretiyor yoksa eldeki M113 ler mi devşiriliyor ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Haz 2015, 16:27 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Haz 2015, 21:14 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Haz 2015, 21:23 
Site Başkanı

FNSS , bunların gövdelerini sıfırdan lisans altında mı üretiyor yoksa eldeki M113 ler mi devşiriliyor ?

Taşıyıcı araç ZMA-30. ACV-300 ün daha uzun 6 palet makaralı ve daha güçlü motora sahip modeli Akıncı ZMA modeli üzerinden geliştirilmiş. Kule için tavanda yapılan iyileştirmeler dışında göze çarpan bariz özellikler aracın yan taraflarına yapılan zırh eklentisi, far grubu ve burun dubasının tasarım değişikliği. Yine araca konulan ek ağırlığı taşımak için aracın süspansiyon sistemi de güçlendirilmiş. Onun dışında muhakkak ki gövde içinde görev yapısı için özel olarak geliştirilmiş elektronik aksama da sahiptir...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Haz 2015, 21:38 
Akıncılar

Aracın amfıbı oldugunu goz onunde bulundurursak o yanlardakılerın hepsı zırh olmayabılır....Mesela 2 zırh plakası arasında yuzerlıgı saglayıcı madde, kopuk vs konulmus olabılır dıye dusunuyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Haz 2015, 22:01 
Akıncılar

Aracın amfıbı oldugunu goz onunde bulundurursak o yanlardakılerın hepsı zırh olmayabılır....Mesela 2 zırh plakası arasında yuzerlıgı saglayıcı madde, kopuk vs konulmus olabılır dıye dusunuyorum.
Tamamen öyle..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Haz 2015, 22:10 
Akıncılar

Korkunc bır agırlık olurdu aksı olsa ........kalınlıga baksana...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Haz 2015, 22:13 
Akıncılar

İlk prototip fotoğrafları hatırlanır ise, yanda yüzerlik için kutular vardı.. Onlar form ile kaporta altına alındı..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Haz 2015, 22:19 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Neden ordu amfibik bişey istedi ? Muadillerinde öyle bir özellik yok . Gepard da shilka da tunguskada yok .

Halbuki fırtına şasesi çok daha iyi giderdi . Hem araç standartı sağlanmış olurdu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Haz 2015, 22:24 
Akıncılar

Eğer içindeki personel Oompa Loompa'lardan seçilecekse Fırtına da olurdu..

Yahut tamamen kule yapısını değiştirmek gerekirdi.. Bunun için Akıncı yüksekliği de değiştirildi..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2015, 01:37 
Akıncılar

Sadece M113 yada ACV-300 ler gibi bir amfibiklik değil , araçta su jetleri var açıkcası suda nasıl gittiğini görmek isterdim bu aracın .

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2015, 19:36 
Süvariler

[quote="süper çavuş"]Sadece M113 yada ACV-300 ler gibi bir amfibiklik değil , araçta su jetleri var açıkcası suda nasıl gittiğini görmek isterdim bu aracın .

Saygılar.[/quote]
Ben en çok Cobra'nın suda giderken kokpit görüntüsünü merak ediyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2015, 00:09 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Lançer aracının yanındaki kutular şöyle birşey için olabilirmi ?

G. Kore nin K-21 ZMA aracı . Epey pratik ve işlevsel görünüyor.
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2015, 01:35 
Süvariler

Pekiyi, bu aracın sudan geçtikten sonra yandaki balonları toplamak için personeli dışarı çıkması gerekiyor mu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2015, 13:15 
Site Başkanı

Pekiyi, bu aracın sudan geçtikten sonra yandaki balonları toplamak için personeli dışarı çıkması gerekiyor mu?
Hayır yan tarafta bulunan şişirme dubalar araç içide bulunan bir hava kompresörü ve vakumu ile manuel olarak dışarıdan herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan şişirilip söndürülebiliyor...

Duba hareketli aksam mekanizma çizimleri

Resim

Kompresör ve vakum motoru sistem çizimleri

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2015, 02:45 
Süvariler

Dünyadaki örneklere bakarsak, bir sürü amfibi zırhlı araç var mı?.. Var… Bu araçlar derin ya da sığ su geçişi için bu tarz hava tüpü ya da duba her ne derseniz deyin bu tarz bir sistemi kullanmaya ihtiyaç duyuyorlar mı?.. Hayır.. 2.dünya savaşından bu yana amfibi araçlar deniz, nehir, göl geçişi yapabiliyorlar mı?… Evet.. Pekala, öyleyse bu sistem araç ya da personele ne gibi avantajlar sağlıyor?.. Hiç… Bu sistem(?) aracın en zayıf tarafı değil mi?… Bu aracı ordunuzda görmek ister misiniz?????

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2015, 23:21 
Süvariler

Uykumda geldi ama,kendi görüş açımdan kısaca katkıda bulunmak isterim:
Aracın yanında gördüğümüz (şişirilmiş Dubalar)a diyecek yok. İleri tekamül versiyonu olarak, dubaları henüz şişirilmemiş Lastik bır Deniz yatağı gibi (Döner Anamil)e sarıldığını farzedelim, gerekli hava bahsedildiği gibi. içeriden kompresörle Anamil üzerinden veriliyor. Aradaki fark, az yer kaplaması bakımından ve işi bittikten sonrada hızlı bir şekilde geri sarılması bakımından avantaj içeriyor. (Bence bu ilk prototip hali olsa gerek.)
Su üzerinde problem yok! Ancak, Batak bir araziyi aşabilmesinde büyük problemler görüyorum.
Bu (çıkmazın) açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Aksi takdirde Bataklığa saplanmış olacaktır!..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2015, 00:06 
Akıncılar

Bu duba meselesi nerden çıktı yahu araçta hayvan gibi 2 tane su jeti var , Kunduz nasıl yüzüyorsa buda aşağı yukarı aynı yüzüyordur işte.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2015, 00:23 
Süvariler

Su jeti varsa, İş bitmiş demektir. Dubaların var oluşunun nedeni, Su jetinin kaldırma gücüne katkı sağlaması için var olduğunu düşünebiliriz. Su jetinin gerçekten (hayvan gibi) güçlü olması gerekli. Bunun sağlanabilmesi için de yüksek PS li (ağır) Motora ihtiyaç var. Dubaların var oluşunun Cevabı bu durumda açıklığa kavuşmuş oldu. Yani, Ağırlık faktörü...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2015, 00:24 
Süvariler

Ufak not: Koreliler o airbag'lere sövüyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2015, 00:39 
Süvariler

Hayvan gibi su jetlerinin olması aracın fizik kanunlarını yenebileceği anlamına gelmez. Dubaların amacı aracın hacmini arttırmak. Suyun birim hacim ağırlığı 1ton/m3 tür. Bir aracın su üzerinde kalabilmesi için birim hacim ağırlığının suyun kinden az olması gerekir. Su jetinin görevi aracı su üzerinde tutmak değil gerekli itkiyi sağlamaktır.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 402 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 14 5 6 7 8 9 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Blackeyes90, Karasili, Knight Of Ren, selozer, Skywalker5394, viceroy ve 19 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: