TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 26 Mar 2017, 00:42

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 909 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 115 16 17 18 19 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2016, 13:20 
Süvariler

Alıntı:
Sn. Azap5555 değerli fikirleriniz için çok teşekkür ederim. Su bidonları da iş görebilir ama biz kafes ile gövde arasına yerleştirmeyi düşündüğümüz malzemenin atgm füzelere karşı da etkili olsun istiyoruz. Vuruş etkisini azaltsın veya yönünü değiştirsin bu sayede ana zırha mümkün olan en az nüfuz etmesini sağlasın ve zırhı denmesi mümkün olmasın. Bunun için boşluklu zırh plakaları, RHA plakalar, Add-on ve modüler eklentiler gibi etkili olabilecek. Her şey konulabilecek şekilde 3. Kafes zırhın prototip çalışmasını buna göre yapacağız.

Su bidonları zırhlı araçlar için değil de karakol duvarları çevresine yerleştirip bu sayede ekstra bir koruma sağlanmış olabilir.
Alıntı:
Saygıdeğer forumdaşlar, benim bu başlığı fazlası ile meşgul ettiğim mesajlarımda anlatmak istediğim @T.C. üstadında en son mesajında belirttiği durum için kendimce kurguladığım bir kutu var. Çok kez bahsettim en sonunda bunu ölçekli olarak resmedebildim. Belki tam olmamış olabilir bu konuda eleştirilere açığım aslında tüm konuda meraklada bekliyorum.
Dikey Kesit;

Resim

Yatay Kesit;

Resim

Resmettiğim bu kutunun ebatları uzunluk, yükseklik, derinlik (25*45*33,5 cm)
Renkler;
-Mavi (Kestamid çerçeve kutu)
-Kırmızı (Taş yünü)
-Yeşil (Gazbeton)
-Turuncu (Alev Tuğlası Dikey boşluklu yatay kullanım)
-Siyah(Paslanmaz Çelik Plaka 60*450*5 mm)
-Kahverengi (Tuğla Yapıştırıcı)
-Renksiz (Boşluk)
Yorumlarınızı bekliyorum. Saygılar.

Not: Her kare 1cm² olarak ele alındı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2016, 17:08 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

RPG ye karşı zaten tanklar sorun yaşamıyorlar daha rpg den başımıza bir mesele gelmedi. Bizim derdimiz dünyanın en güçlü tanksavar füzeleridir. Kafes gibi önlemler RPG gibi tehditlere karşı düşünülen önlemler onu TOW ile KORNET ile karıştırmamak gerek. Kornet e kafesle önlem almaya kalkmak tepene son sürat inen baltaya iki elinde bir A4 kağıdı sıkıca tutup tepene koyarak önlem almaya çalışmak gibi olur. Tanklar savaş alanının en eski ve köklü meselesi. Mühendisler zaten en çok bu meseleye kafa yoruyor yüz yıldır. Kafes ile briket ile tahta ile o işler olsa şimdiye bulunmazmıydı sanıyorsunuz. Bu yüzen boşuna burada kafa patlatmayalım biz. Yapılmış bulunmuş çarelerden başka alınacak önlem olamaz. Arada gözden kaçmış da bizim forumda bulunacak bir şey olması olanaksız bu en tepe dünya derdinde. Siz burada bütün dünyanın deli gibi uğraştığı kansere forumca çare bulmaya çalışıyorsunuz gibi bir çaba bu.
1) Gelmemiş olması, gelmeyeceği anlamına gelmez. Tanklar çıplak. Bu yüzden ana konu RPG olmak üzere bir çalışma yürürlükte. Bu çalışma yapılıyor ve yapılması nedeniyle de ek olarak güdümlü tank füzesine karşı da bir şeyler düşünülmekte/düşünülmek isteniyor. Etkili olsun denmiş; tamamen önlesin denmemiş. Olur, olmaz; başka konu.

2) Azımsanmayacak kadar şey, deneme sonucu, denk gelme, tesadüf yoluyla bulunmuş, keşfedilmiştir. Düşüncenin ve denemenin önünde hiçbir engel yoktur ve olamaz. Boş durmaktansa düşünmek, ve denemek yapılacak en doğru iştir. Bir şey çıkmasa bile, deneyim sahibi olunur. Siz ''düşünmeyin'' diyorsunuz. Bence gereksiz söz etmeyin.

3) Burası bir ''forum''. Forum sözü eski Roma'da pazar yeri'ni -alış veriş- anlatır. Anlam genişlemesiyle buralara kadar gelmiş. Bizim dernek [ternek] sözü de ter- [derilmek, toplanmak] eyleminden gelir. Kaşgarlı Mahmud bu yerin/meclisin ''Halkın toplanıp belirli önemli işleri görüştüğü, kararlar aldığı ve tedbirleri danışıtığı bir yer.'' olduğunu söyler. Bu yüzden gıcık olduğum ''forum'' yerine, anlama da tam anlamıyla uyan dernek sözünü kullanırım. Üstelik benim malımdır. Siz şimdi, bunu yapmayın, diyorsunuz. Şaka olsa gerek. Burada bulunan adamlardan bir şeyin çıkıp çıkmayacağını ne biliyorsunuz? Üstelik sayfalarca birçok kimse, az çok görmüş geçirmiş kimse yazmış etmiş. Sizin gibi düşünen kimseler asla bilemez. Cüret etmeyen başaramaz.

Katkı niyetinde olan, fikri, görüşü, düşüncesi olan yazsın buralara. Destek olacak, olacağını, olabileceğini düşünen yazsın. Köstek değil. Bize durumlar, koşullar ne olursa olsun düşünen, sorumluluk alan adamlar lazım. Gerisi geri dursun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2016, 18:16 
Akıncılar

Sayın Teke'ye katılıyorum. Elinoğlunun almış olduğu, kendini kanıtlamış çözümler vakti zamanında uygulanmış olaydı zaten biz burada şu anda bunları konuşuyor olmazdık. Kendimizi, o M-60'ın içindeki tankcommander'ın yerine koyarak, eldeki kısıtlı imkanlarla, mevcut sivil piyasa ürünleriyle neler yapabiliriz? bir fayda sağlayabilirmiyizi sorguluyoruz. Katılmak istemeyen mümkünse katılmasın zaten...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2016, 21:09 
Süvariler

Birşeyler yapmaya çalışmak, hiç birşey yapmamaktan iyidir.
Başarılmak istenen şey, imkânsızlıklar dahilinde yapılmaya çalışılıyorsa; daha büyük saygıyı hak ediyor demektir.
Üzerinden biraz daha güncellemeler yapabilirsek, daha iyi bir sonuca erişebileceğimizi düşünüyorum.

Tengri' nin Türk Milletine Hediyesi;
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2016, 00:47 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Rusların şu eski namlu şemsiyesi fikri fena değil. Videolara baktım çoğunluk tank ve KMT lerimiz hareketsiz haldeyken isabetleri ön taraftan almışlar. En azından açık alanda hareketsizken işe yarar gibi.

Hem imalatı hemde tanka montajı gayet basit görünüyor. Kısa vadede etkin bir çözüm olabilir. En azından bir kaç prototip yapılıp test edilse SAGE tarafından. Önüne ağ zırh takılsa hareket halinde ön tarafı görmekde mümkün.

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2016, 09:17 
Üye
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2016, 09:35 
Üye
Kullanıcı avatarı

bu videoda tarian +slat kullanılmış ancak dikkatinizi çekmek isterim araç gövdesine en az 30 CM uzakta tutulmuş ek zırh

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2016, 09:37 
Üye
Kullanıcı avatarı

http://www.liveleak.com/view?i=0b3_1424772010

burada da slat vs rpg testleri var

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2016, 21:02 
Genel Yetkili

Değerli arkadaşlar buradan eklemiş olduğum fotoğrafları bazı nedenlerden dolayı kaldırmak zorunda kaldım. Proje konusunda yardımcı olmak isteyen değerli dostlarım bana özel mesaj ile ulaşırlar ise çok mutlu olurum. Anlayışınız için çok teşekkür eder saygılarımı sunarım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2016, 12:27 
Akıncılar

Üzüldüm. Hala aynı nato mermer kafa devam ediyoruz demek. Canın sağolsun kardeş. Üstlerinle papaz olma. Bizim biraz faidemiz olabildiyse size, ne mutlu bize...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2016, 13:08 
Süvariler

Alıntı:
Üzüldüm. Hala aynı nato mermer kafa devam ediyoruz demek. Canın sağolsun kardeş. Üstlerinle papaz olma. Bizim biraz faidemiz olabildiyse size, ne mutlu bize...
Şu '' NATO mermer, NATO kafa..! '' söylencesinin içeriğini deştiğimizde, ilginç sonuçlara ulaşıyoruz. Demek ki bu NATO; gelişmenin, özgün tasarımın, fikir üretmenin önünde ki bir engeldir. Diyor ki; belli birtakım standartlarımız var, o nedenle kafana göre iş yapmana müsaade etmeyiz..! Oysaki Büyük Türk Milleti; karşılaştığı problemlere, pratik zekâsı ile çözüm bulma konusunda nam salmış bir milletir. Öyle fazla kasıntıya gelemez... Bırakın yapsın adamlar yahu, milletin hevesini kırmayın -derim.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2016, 14:06 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Şu '' NATO mermer, NATO kafa..! '' söylencesinin içeriğini deştiğimizde, ilginç sonuçlara ulaşıyoruz. Demek ki bu NATO; gelişmenin, özgün tasarımın, fikir üretmenin önünde ki bir engeldir. Diyor ki; belli birtakım standartlarımız var, o nedenle kafana göre iş yapmana müsaade etmeyiz..! Oysaki Büyük Türk Milleti; karşılaştığı problemlere, pratik zekâsı ile çözüm bulma konusunda nam salmış bir milletir. Öyle fazla kasıntıya gelemez... Bırakın yapsın adamlar yahu, milletin hevesini kırmayın -derim.
Natonun ittifak olan Natoyla ilgisi yok. Yunanca bir deyim, na to diye yazılıyor, biz söylerken yazarken nato diye okuyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2016, 14:08 
Süvariler

Yunanca NA-TO ne demek? bunu bilmiyordum. Ne anlamda kullanılıyor?

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2016, 14:10 
Süvariler

Alıntı:
Yunanca NA-TO ne demek? bunu bilmiyordum. Ne anlamda kullanılıyor?
Sadece Yunanca bir deyim olduğunu biliyordum, şimdi baktım anlamına na işte demek to ise bir çeşit ek imiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2016, 15:34 
Uzaklaştırıldı

Bizdeki taş kafalı nın Yunanca karşılığı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2016, 16:00 
Genel Yetkili

Kaldırma nedeni nato kafa nato mermerler değil yahu. B0k atmaya ne kadar heveslisiniz sisteme.

Fotograflardan bulunduğu yer bilgisine ulaşılıyordu @TC'nin. Çekerken ve kaydederken konum bilgisini açık bırakmış.

Her bir halttan siyasi, idari bir b0k atma sebebi yaratmayın. Bazı sebepler sadece beşeridir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2016, 17:40 
Akıncılar

NATO'nun Turkiye'nin gelismesinin onunu tikadigi gibi seyler okuyorum. NATO standartlarinin kotulugune kadar indergenmis olay. NATO kafa yanlis bir terim ayrica, gercekten NATO standartlari uygulaniyor olsaydi, TSK'nin cogu birligi ya kapatilirdi veya araziye cikarilmazdi. Arac gerec, ekipman olarak gercek NATO kafasi yonetiyor olsaydi askerini daha iyi donatir, daha iyi silah ve ekipman ile mucadeleyi yapmasini isterdi. Tank'larini daha iyi donatir, askerinin canini dusunerek tedbir almaya calisirdi. Sorun bizim kendi kafamiz ve yillarin biriken sorunlari. Kisa ve oz konusacagim, Turkiye'nin bugun yasadigi sorunlari nedeni disarda aramayin, icimizde arayin. Sorunun kaynagi biziz. NATO mu dedi bize egitm sisteminiz olmasin, bilim adami yerine, daha cok hafiz yetistirin diye? Ekonominiz beton ekonomisi olsun, imalat sektorunu ihmal edin, inavasyonu ihmal edin mi dediler? M60 modernizasyonu yapmayin, veya askerinizi derme catma karakollarda bekletin mi dediler? Veya askeriniz eline iyi silah vermeyin, daglarda yillarca MG-3 ile dolastirin mi dediler? Cok cok abartiyor bazi arkadaslar. NATO'dan cikmamiz veya rotamizi baska yone cevirmemiz sorunlarimizi cozemyecegi icin daha kotu hala getirecek cunku bizi yoneten kafa sorunlu, mevcut politik sistem sorunlu, demokrasi sorunlu, egitim sorunlu, ekonomi sorunlu vs vs. Biz halk olarak dogru isanlari bizi yonetmesi icin secememiyoruz ve en onemlisi gerekli egitim, ekonomik, ve demokratik reformlari yapamiyoruz. Turkiye bu hali ile yari demokratik bir ulke, secim var 4 yilda bir ama ulkenin %50'i hur iradesiyle oy veremiyor. Ulkede cahillik diz boyu, ve simdi de entellektuel kapasitesi sinirli, okumus cahil kesin yetisti son 10-15 senede. TV'lerde boy gosteriyorlar.

Konuyu M-60 meselesinden baska yone cekmek istemiyorum, o yuzden kisa keseyim. M-60 kafes zirh konusunda sn. TC'a nasil destek olabiliriz onu dusunelim. Bizden bir istegi, veya ihtiyaci var mi? Teknik konularda yeterli arkadaslar yardim edebilir. Belki Ostim veya baska bir yerde atolyesi olan arkadas prototip yapiminda yardimci olabilir. Bizde belki malzeme almasinda destek olabiliriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2016, 17:56 
Süvariler

Konuyu iyice dağıtmadan hemen açıklayayım. Azıcık bir araştırmayla zaten bilinen bu sözü gramer olarak öğrendim :D

na: işte
to: "the"nın karşılığı
kefari: kafa
mermari: mermer

İşte kafa işte mermer. İkisi de yıllardır aynı, ikisinde de değişen bir şey yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2016, 18:35 
Genel Yetkili

Değerli arkadaş NATO yu bu işe karıştırmaya gerek yok:) Yunanca da nato (να το ) karşılığı bu iki kelime yanyana kullanılınca "için" (bunun için, bundan ötürü) gibi anlamlar çıkıyor.

Resimleri kaldırmam gerekiyordu, bunun sebebini Sn.Dum anlattı zaten. Hevesimiz kaçmadan ve moralimiz bozulmadan projemize devam ediyoruz. Her ne kadar yerde şu an yarım metre kar olsa da fikir ve beyin olarak çalışmaya devam edelim. 3. Projemizde 400x10mm düz lama demir kullandık ve tanktan uzaklığını 40cm olarak ayarladım. Ana zırh ile kafes arasında yeterince mesafe var ve buraya daha da önce konuştuğumuz gibi uygun malzemeleri ilerleyen zamanlarda netleştiririz. Belki aylar sürer ama bir ilke imza attık ve tank üzerinde tankın orjinalliğine dokunmadan bunu profesyonelce uygulayan sadece biziz.

Anlayışınız için tekrardan teşekkür ederim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2016, 20:23 
Akıncılar

NATO'nun Turkiye'nin gelismesinin onunu tikadigi gibi seyler okuyorum. NATO standartlarinin kotulugune kadar indergenmis olay. NATO kafa yanlis bir terim ayrica, gercekten NATO standartlari uygulaniyor olsaydi, TSK'nin cogu birligi ya kapatilirdi veya araziye cikarilmazdi. Arac gerec, ekipman olarak gercek NATO kafasi yonetiyor olsaydi askerini daha iyi donatir, daha iyi silah ve ekipman ile mucadeleyi yapmasini isterdi. Tank'larini daha iyi donatir, askerinin canini dusunerek tedbir almaya calisirdi. Sorun bizim kendi kafamiz ve yillarin biriken sorunlari. Kisa ve oz konusacagim, Turkiye'nin bugun yasadigi sorunlari nedeni disarda aramayin, icimizde arayin. Sorunun kaynagi biziz. NATO mu dedi bize egitm sisteminiz olmasin, bilim adami yerine, daha cok hafiz yetistirin diye? Ekonominiz beton ekonomisi olsun, imalat sektorunu ihmal edin, inavasyonu ihmal edin mi dediler? M60 modernizasyonu yapmayin, veya askerinizi derme catma karakollarda bekletin mi dediler? Veya askeriniz eline iyi silah vermeyin, daglarda yillarca MG-3 ile dolastirin mi dediler? Cok cok abartiyor bazi arkadaslar. NATO'dan cikmamiz veya rotamizi baska yone cevirmemiz sorunlarimizi cozemyecegi icin daha kotu hala getirecek cunku bizi yoneten kafa sorunlu, mevcut politik sistem sorunlu, demokrasi sorunlu, egitim sorunlu, ekonomi sorunlu vs vs. Biz halk olarak dogru isanlari bizi yonetmesi icin secememiyoruz ve en onemlisi gerekli egitim, ekonomik, ve demokratik reformlari yapamiyoruz. Turkiye bu hali ile yari demokratik bir ulke, secim var 4 yilda bir ama ulkenin %50'i hur iradesiyle oy veremiyor. Ulkede cahillik diz boyu, ve simdi de entellektuel kapasitesi sinirli, okumus cahil kesin yetisti son 10-15 senede. TV'lerde boy gosteriyorlar.

Konuyu M-60 meselesinden baska yone cekmek istemiyorum, o yuzden kisa keseyim. M-60 kafes zirh konusunda sn. TC'a nasil destek olabiliriz onu dusunelim. Bizden bir istegi, veya ihtiyaci var mi? Teknik konularda yeterli arkadaslar yardim edebilir. Belki Ostim veya baska bir yerde atolyesi olan arkadas prototip yapiminda yardimci olabilir. Bizde belki malzeme almasinda destek olabiliriz.
+1
Konu bu kadar net.Asıl konuya dönülebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2016, 21:11 
Genel Yetkili

Sn.Robust sorunlarımızı kısaca özetlemiş, tüm bu saçmalıkların içinde çırpınıp kendi başımıza bir şeyler yapmak için çabalıyoruz. Biz bir yerden başladık ve gerçekten faydalı olabilirse ve birilerinin hayatını kurtarabilirsek ne mutlu. Forumda bizden yardımlarını esirgemeyen tüm dostlarıma minnettarım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2016, 21:30 
Akıncılar

İyi öyleyse sevindim, umut var demektir. Yoksa, zimmetli araç üzerinde böyle işler yapabilmek mümkün olmazdı.

Şu Slat Armor örnek ve testlerini kapsamlıca inceleyince, aslında kaliteli bir çelik tel örgününde RPG önlemede yeterli olabileceğini görüyorum. Keza sağlam bir açık Deniz balık ağıda öyle. Yeterki gergin olsun. Başka bir şey gerekmiyor. Çelik tel örgü veya ağı güzelce gergin bir şekilde, sağlam demirler ile sabitlemek yeterli oluyor. Fakat bu tedbir ne yazıkki ATGM için herhangibirşey ifade etmiyor.

ATGM için ciddi bir Add on armor şart. Bunu çeşitli malzemelerle katmanlı bir blok, sandviç halinde yapmak şart. Bizim önerilerimizde bulunmayan Çelik levhaları bulabilir ve sandviçe ekleyebilirsen bu iş olur gibime geliyor. Sandviçin illa çok kalın olması gerekmiyor. Ağırlıkta çok önemli. Eğer bir parmak kalınlıkta olsa Çelik plaka bulabilirsen, 20'lik G4 ytong ve Ateş tuğlası ile birleştirerek olabildiğince hafif bir sandviç paketi oluşturabilir, ana zırhın darbeye dayanabilmesini sağlayabilirsin. İnşallah olumlu sonuçlar alırsın, deneme yanılma en eski ve en etkili yöntem hala...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2016, 21:52 
Süvariler

Şu Slat Armor örnek ve testlerini kapsamlıca inceleyince, aslında kaliteli bir çelik tel örgününde RPG önlemede yeterli olabileceğini görüyorum. Keza sağlam bir açık Deniz balık ağıda öyle. Yeterki gergin olsun. Başka bir şey gerekmiyor. Çelik tel örgü veya ağı güzelce gergin bir şekilde, sağlam demirler ile sabitlemek yeterli oluyor. Fakat bu tedbir ne yazıkki ATGM için herhangibirşey ifade etmiyor.
.
Resim

Site içerisinden bir örnek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2016, 23:17 
Genel Yetkili

Komutanlık bazı kobra, kirpi ve tanklara bu esnek zırh(ağ) uygulamasını yaptırdıydı geçen sonbaharda... memnun kalınmış ki toplu olarak kullanıma girmek üzere diyebiliriz.. Birliklerden ağ çekilmesine ihtiyaç duydukları sayı toparlandıktan sonra tedarik yapılmıştır. Muhtemelen yapılması istenen araçlar fasbat'a gittikçe tak/çıkar şeklinde modifiye yapılacaktır.

Ben muhtemelen deyip, geniş zamanla konuşuyorum.. siz anlayın işte...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2016, 00:41 
Süvariler

Sayın robust, elinize emeğinize sağlık. Halk olarak da hep Amerika yüzünden İsrail yüzünden Avrupa yüzünden diyoruz fakat en büyük sorun kendimiziz. Önce bir kendimizi düzeltelim. Suçu başkasına atıp kolaya kaçıyoruz.

Sayın PARTİKÜL, cevap size değil, sizden bağımsızdır. Halk düzeyinde her suç dışarıya atılıyor. Sürekli hırsızı suçluyoruz ama dönüp neden kapıyı açık bıraktığımızı sorgulamıyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2016, 00:55 
Süvariler

Bu vesiyele ''Nato Kafanın'' nasıl bir kafa şekli olduğunu öğrenmiş olduk:)
Ha..! gerçek NATO konusuna gelirsek; zaten kökten karşıyım.
Memleketi bugüne kadar idare edenlere konuyu getirirsek; Atatürk' ten sonraki dönemi yaşanmamış kabul ediyorum.
M60 konusuna gelirsek; elimizden gelen yardımı yapmak isteriz.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2016, 13:24 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Sayın robust, elinize emeğinize sağlık. Halk olarak da hep Amerika yüzünden İsrail yüzünden Avrupa yüzünden diyoruz fakat en büyük sorun kendimiziz. Önce bir kendimizi düzeltelim. Suçu başkasına atıp kolaya kaçıyoruz.

Sayın PARTİKÜL, cevap size değil, sizden bağımsızdır. Halk düzeyinde her suç dışarıya atılıyor. Sürekli hırsızı suçluyoruz ama dönüp neden kapıyı açık bıraktığımızı sorgulamıyoruz.

Arkadaslar bir sorunu cozmenin ilk adimi sorunun sebebini dogru tespit etmektir. Maalesef ulkemizi yonetenler 70 senedir sorunu hep disarida aradilar , yapisal duzenlemeleri yspmadilar , son 15 yildir artik ipin ucu uyice kacti eskiden bozukta olsa bir sistem vardi belki duzeltiriz diyorduk artik duzeltecek sistemde kalmadi.
Tanklara ag zirh koymalari iyi birsey olarak gorunsede askerimiz hala neden 40 yasinda tank kullaniyor , savasa girdikten sonrami akillari baslarina gelmis vs vs bir suru soru var ama neyse...

Sevkimizi kirmayalim , biz bu sevkle bir seyler yapmaya calistikca en azindan gelecek nesillere takip edebilecekleri dogru ornekler birakmis olacagiz ,bu ornekler cogaldikca gelecegimiz daha parlak olacak..

Sayin tank commander siz ve sizin gibi askerler oldukca bu ulke yikilmaz degerli enekleriniz icin bir vatansever kisi olarak vok tesekkur ediyorum size.....umarim muvaffak ve muzaffer olursunuz yaptiginiz tum islerde

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2016, 09:44 
Üye
Kullanıcı avatarı

videodaki gibi bir malzeme var bunu kullanabilir miyiz dersiniz ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2016, 10:17 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

videodaki gibi bir malzeme var bunu kullanabilir miyiz dersiniz ?
Ondan çok daha dayanıklı bir malzeme var ama maliyeti nedir kestiremiyorum. İnternette fiyatını bulmak çok zor. Dalgıçların kullandığı özel bir örme ağ zırh. Köpekbalığı saldırılarından korunmak için geliştirilmiş bir zırh. Hafif ve parçalanması nerdeyse imkansız gibi birşey (Köpekbalığının testere dişlerine göre)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2016, 10:29 
Üye
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar buradaki amacımız ile ilgili bir fikir geldi aklıma ne düşünürsünüz bilemem

şu ana kadar üzerinde kafa yorduğumuz çözümler , daha önce düşünülmüş konseptler üzerine devam etti , hep tank savar füzesinin ilk başlığını ana zırha çarpmadan belirli bir mesafade patlatmak ve ikinci başlığın zırhı delmemesini düşünmek üzerine şekillendi.

Bu ağ zırhı germeden bıraksak acaba tanksavar füzesini tanka vurmadan yakalayabilir yada ağ (dolanarak vb.) vasıtası ile farklı bir yöne devam etmesini sağlayabilir miyiz dersiniz ?

Ağın belirli bir mukavemet göstermesi mutlaka gerekli ancak ilk başlık patlamadan füzenin yönünü değiştirebilir miyiz acaba ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2016, 11:28 
Süvariler

Arkadaşlar buradaki amacımız ile ilgili bir fikir geldi aklıma ne düşünürsünüz bilemem

şu ana kadar üzerinde kafa yorduğumuz çözümler , daha önce düşünülmüş konseptler üzerine devam etti , hep tank savar füzesinin ilk başlığını ana zırha çarpmadan belirli bir mesafade patlatmak ve ikinci başlığın zırhı delmemesini düşünmek üzerine şekillendi.

Bu ağ zırhı germeden bıraksak acaba tanksavar füzesini tanka vurmadan yakalayabilir yada ağ (dolanarak vb.) vasıtası ile farklı bir yöne devam etmesini sağlayabilir miyiz dersiniz ?

Ağın belirli bir mukavemet göstermesi mutlaka gerekli ancak ilk başlık patlamadan füzenin yönünü değiştirebilir miyiz acaba ?
Gelen füzenin hızı çok fazla dolayısıyla momentumu da çok fazla. Bir futbol topu bile istisnai durumlarda kale ağlarını delebiliyor, 20-30 kg kütleli füzeyi düşünün.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2016, 11:55 
Süvariler

Alıntı:

Bahsettiğiniz durumun oluşabilmesi için gevşek bırakılmış ağın en azından onlarca metre ileride olması gerekir tankın esas zırhından diye düşünüyorum. Kısa mesafelerde gevşek bırakılmış ağ sanıyorum ki füzenin momentumunu karşılayamaz. Karşılayabilse bile ağa dolanan füze ağ ile esas zırh arasındaki kısacık boşlukta hedefi yinede bulur. Ağ füzeyi yölendirmezde, füze ağı toplayarak yinede hedefe varır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2016, 13:50 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:

Bahsettiğiniz durumun oluşabilmesi için gevşek bırakılmış ağın en azından onlarca metre ileride olması gerekir tankın esas zırhından diye düşünüyorum. Kısa mesafelerde gevşek bırakılmış ağ sanıyorum ki füzenin momentumunu karşılayamaz. Karşılayabilse bile ağa dolanan füze ağ ile esas zırh arasındaki kısacık boşlukta hedefi yinede bulur. Ağ füzeyi yölendirmezde, füze ağı toplayarak yinede hedefe varır.
Anladım arkadaşlar , doğru söylüyorsunuz teşekkürler bilgi için

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2017, 18:45 
Süvariler

Fotoğraflar geçen hafta İtalya'da bir otobanda çekilmiş. Bayram değil seyran değil İtalyanlar bu işe neden girdi ? Tankın arka tarafında bulunan plaka üzerinde EI ile başlayan numaralar var ki italyan ordusuna ait diğer tanklarda da aynı kodlama ile başlayan plakalar bulunmakta. Örnek http://www.armyrecognition.com/images/s ... ly_012.jpg

Resim

Resim

https://twitter.com/trubia_t/status/816347982727614468

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2017, 19:33 
Akıncılar

Gayet güzel. Suriye'de, M-60T'lerimizin başarısı ortada iken halen beklemek ahmaklık olacaktır. Süratle iyi durumdaki M-60A3 tanklarımız bu şekilde modernize edilmelidir, artık kim yaparsa yapsın...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2017, 19:35 
Akıncılar

Bu arada, TankCommander yaşıyormusun? Ses seda yok?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 11:58 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu adamın haberlerine pek inanmıyorum, yinede bilgi amaçlı paylaşayım...

SSM, 40 M60A3, 40 Leopard II A4 ve 120 M60T tankının modernizasyonu için teklif toplamış...

http://www.defensenews.com/articles/tur ... de-contest

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 12:58 
Süvariler

M-60T lerde, ne gibi upgrade düşünüyor olabilirlerki? Ben onu anlamadım. 650 adet M60 A3 var hamur gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 13:22 
Genel Yetkili

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 13:30 
Akıncılar

Fotoğraflar geçen hafta İtalya'da bir otobanda çekilmiş. Bayram değil seyran değil İtalyanlar bu işe neden girdi ? Tankın arka tarafında bulunan plaka üzerinde EI ile başlayan numaralar var ki italyan ordusuna ait diğer tanklarda da aynı kodlama ile başlayan plakalar bulunmakta. Örnek http://www.armyrecognition.com/images/s ... ly_012.jpg

http://i.hizliresim.com/LZvAOV.jpg

http://i.hizliresim.com/r60MOP.jpg

https://twitter.com/trubia_t/status/816347982727614468
Görsel olarak çok benzemesine karşın kesinlikle M60T değil. Taret, bazı ufak farklar haricinde Magach 7'ye çok benziyor. İtalya zamanında M60 kullanmış. Belki depolarındaki tankları modernize ettirip satışa çıkarmışlardır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 13:51 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Habere göre Leopard 2NG geliyor olabilir mi?. 40 Leopard II A4 ün yerli modernizasyonu için akla gelen tek çözüm gibi gözüküyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2017, 18:48 
Akıncılar

https://twitter.com/huseyinbozan/status ... 70880?s=03

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2017, 19:37 
Akıncılar

Güzel olmuş. Görülebildiği kadarıyla, M60T taret sağ arka köşesine 1 adet SARP 12.7mm UKS yerleştirilmiş, taretin ön sağ ve soluna LWR ilave edilmiş. Keşke birde 360 IR ikaz sistemi eklenebilseydi.

En son Topgun tarafından 07 Şub 2017, 19:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2017, 19:40 
Akıncılar

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2017, 19:43 
Genel Yetkili

Suriye'den çığlıklar duyulmuş olmalı, bu sürpriz gelişmenin ardından AKKOR bekliyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2017, 19:47 
Akıncılar

Su isleri zamaninda, sehitler vermeden once yapabilsek bir de. O kadar zor degil diye bu forumlarda yaza yaza bir hal olduk. Hatta LWR ilave birde Aselsan MILDS gibi fuze ikaz sistemi eklenmesi cok daha yerinde olur. Artik sis havanlarini patlatirlar artik. Darisi Leo-2A4'lere olsun...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2017, 19:57 
Site Başkanı

Sis atıcılarının altında da sensör gibi bir şey var, hangi sistemin parçası olduğunu kimse söyleytebilirmi ? Belki IR hedeflemeye karşı otomatik sis atan bir koruma sistemi gibi bir şey kurmuşlardır ayrıca...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2017, 19:59 
Akıncılar

Alıntı:
Sis atıcılarının altında da sensör gibi bir şey var, hangi sistemin parçası olduğunu kimse söyleytebilirmi ? Belki IR hedeflemeye karşı otomatik sis atan bir koruma sistemi gibi bir şey kurmuşlardır ayrıca...
Yukarıda yazmıştım. 'taretin ön sağ ve soluna LWR ilave edilmiş.'

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2017, 20:00 
Site Başkanı

Yukarıda yazmıştım. 'taretin ön sağ ve soluna LWR ilave edilmiş.'
Pardon hocam görmemişim...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2017, 20:31 
Akıncılar

Alıntı:
Suriye'den çığlıklar duyulmuş olmalı, bu sürpriz gelişmenin ardından AKKOR bekliyoruz.

AKKOR hazır mı ki?! Ama İsrail'den Iron Fist istenirse şaşırmam artık.Acaba G.Kore'nin sistemi ne durumda?

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 909 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 115 16 17 18 19 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Damascus_Steel, demir35, Fx96, skywalker ve 23 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: