TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 25 Tem 2017, 23:34

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1051 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 115 16 17 18 1922 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2016, 11:38 
Üye

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Kestamit in ısıl dayanımı ve alev alma kabiliyetinede bakmak lazim. kesmamiti islemekte ekstra zaman ve efor gerektirecektir. Insaat sektorunde kullanılan iki komponentli poliuretan, dusunulen malzemelere su dayanıklı ve darbe dayanımı kazadıra bilir. istenilen sekil ve forma ulasmakta cok kolay olacaktır. Ilave bir ağırlık getireceğini düşünmüyorum. Aşağıdaki linkte insaat sektorundeki uygulamaları var.

https://youtu.be/YXYcXuOjMqg

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2016, 12:26 
Üye

Bir hesap hatası yapmış bulunmaktayım 4mm et kalınlığı olan 1250×2000 paslanmaz çelik levha 99,38 kg gelmekte. Kg fiyatı 9.80 TL olduğu için bir 35×60×20 cm gazbetonun çevreleyebilecek yani bir kutu çıkarabilecek kadar çelik saç levha 500TL civarına denk gelmekte. O levha olsa bükmesi, yapılması hakikaten sorun değil ama çok maliyetli oluyor bu sekilde. Buda bizi mahveder. Kutu işi zora girer böylelikle. Vazgeçiyorum bu durumda gazbetonu bir şeyin içine koymaktan.
Ama aynı bu hesaba göre kule üzerinde 8-10 adet kutu kullanılacaktır. Buda tank üzerine sadece kuleye uygulanması durumunda aşağı yukarı yarım tondan biraz daha az bir ağırlık demektir.
Kestamid denilen yoğunlaştırılmış sert bir plastik var onu araştırmaya koyuldum bu durumda. Fiyatları umut vadediyor çünkü. Gazbetonumuza kap olarak kestamid oldukça iyi bir aday olabilir aslında. Ağır sanayide dişli yapımında kullanılan aşınmaya karşı oldukça dayanıklı ve de üstelik metallerle temas halinde aşınma direncini hala koruyan~artan bir plastik ürünü bu. Maliyetide çok uygun bu arada. Torna tezgahlarında işlenedebiliyormuş üstelik.
Hesabinda hata var gibi 1250×2000×4 mm sacin agirligi 78 kg geliyor tabi malzemen normal demirse. Celik icinde yogunlugu 8g/cm3 olarak gosteriyor yani bu hesapta bi hata var ayrica fiyati nerden aldiniz bilmiyorum ama benim herzaman kulladigim malzeme olan bu sacin fiyatinin 500 tl olmasi mümkün değil. Poliuretan boyayi malzemeden kullanmanin cok bir faydasi olacağını düşünmüyorum. Taşyününden bahsetmişsin. Bu malzemenin bir çok uygulama alanini gördüm. Isı kazanlarin iç bölgelerinde çokca kullaniliyor. Benim gözlemlediğim bu malzeme direk ateşle temas ettiğinde tutuşuyor. Bununda maliyeti 1 cm kalınlık için m2 fiyati 4tlydi. Diğer türlü bunlarin işlenmesi yerleştirilmesi çok kolay ve basit işlemler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2016, 12:39 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Isıyı yaymak veya engellemek için tuğla yönteminden gidersek ateş tuğlaları var. Isıyı yaymak veya engellemek açısından son savunma hattına ateş tuğlası gibi ince bir tuğla konabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2016, 13:16 
Akıncılar

Alıntı:
Isıyı yaymak veya engellemek için tuğla yönteminden gidersek ateş tuğlaları var. Isıyı yaymak veya engellemek açısından son savunma hattına ateş tuğlası gibi ince bir tuğla konabilir.
Güzel fikir. Sn.TankCommander'ın 40cm açıklığa yerleştirdiği Demir kafes içerisine, 30cm kalınlığında 60*25cm Ytong G4 gazbeton, arkasınada bir kat ateş tuğla. Tam olarak sığmış olur. Birde güzelce sarı/haki kamuflaj boyanır, hiç sırıtmaz, gayet orjinal bir şey olur.
Keza şimdiye kadar sırf kuleden bahsettik, bu formülün 20cm kalınlığındaki bloklarınıda ön ve yan gövdeye uygulayabiliriz, lakin gövde yanına yerleşim için basit saçtan dahi olsa bir kutu içerisinde olması şart bence titreşim ve montaj açısından.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2016, 13:32 
Süvariler

Kafes zırhın arkasına bu şekilde birşey yapılabilir arasındaki boşluğa yukarıda önerilen malzemelerden konulur ama sorun bunu tanka monte etmek

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2016, 13:42 
Akıncılar

Dikkat ediyorum da herkes, şöyle yapılabilir böyle yapılabilir diye yazıyor. Hiç kimse de şöyle birşey yaptım test için size nasıl ulaştırabilirim demiyor. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2016, 13:43 
Süvariler

Alıntı:
Dikkat ediyorum da herkes, şöyle yapılabilir böyle yapılabilir diye yazıyor. Hiç kimse de şöyle birşey yaptım test için size nasıl ulaştırabilirim demiyor. :roll:
Herkesin yapacak imkanı olmadığı için, elinden iş gelmediği için olabili mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2016, 14:05 
Akıncılar

Alıntı:
Resim
Kafes zırhın arkasına bu şekilde birşey yapılabilir arasındaki boşluğa yukarıda önerilen malzemelerden konulur ama sorun bunu tanka monte etmek
Sevgili Punta, o dediğin şeyi seri üretebilsek zaten ne diye gazbeton, tuğla vb. diye konuşalımki burada? Büyüklerimiz bu ihtiyacı görüp fabrikaya ürettirse bunları zaten Sn. TankCommander niye tırmalayıp dursunki sahada?

Zaten nihai talebimiz böyle bir ilave zırh paketi modernizasyonunun devlet tarafından yapılması esasen. Biz burada işin başa düşmüş haline çare getirmeye çalışıyoruz. :(

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2016, 19:11 
Süvariler

Ustad ben bunu yapabileceğime inanıyorum ama evimizin arka bahçesinde bir m60 yok bunu tanka tutturmak önemli bağlantıyı nasil yaparız fikir verirseniz ben bunu hayata gecirebilirim ayrica fikir alışverişi için attım fotoyu değerlendirelim nihai olarak hayata geçmesi için elimden geleni yaparım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2016, 20:03 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Bir hesap hatası yapmış bulunmaktayım 4mm et kalınlığı olan 1250×2000 paslanmaz çelik levha 99,38 kg gelmekte. Kg fiyatı 9.80 TL olduğu için bir 35×60×20 cm gazbetonun çevreleyebilecek yani bir kutu çıkarabilecek kadar çelik saç levha 500TL civarına denk gelmekte. O levha olsa bükmesi, yapılması hakikaten sorun değil ama çok maliyetli oluyor bu sekilde. Buda bizi mahveder. Kutu işi zora girer böylelikle. Vazgeçiyorum bu durumda gazbetonu bir şeyin içine koymaktan.
Ama aynı bu hesaba göre kule üzerinde 8-10 adet kutu kullanılacaktır. Buda tank üzerine sadece kuleye uygulanması durumunda aşağı yukarı yarım tondan biraz daha az bir ağırlık demektir.
Kestamid denilen yoğunlaştırılmış sert bir plastik var onu araştırmaya koyuldum bu durumda. Fiyatları umut vadediyor çünkü. Gazbetonumuza kap olarak kestamid oldukça iyi bir aday olabilir aslında. Ağır sanayide dişli yapımında kullanılan aşınmaya karşı oldukça dayanıklı ve de üstelik metallerle temas halinde aşınma direncini hala koruyan~artan bir plastik ürünü bu. Maliyetide çok uygun bu arada. Torna tezgahlarında işlenedebiliyormuş üstelik.
Hesabinda hata var gibi 1250×2000×4 mm sacin agirligi 78 kg geliyor tabi malzemen normal demirse. Celik icinde yogunlugu 8g/cm3 olarak gosteriyor yani bu hesapta bi hata var ayrica fiyati nerden aldiniz bilmiyorum ama benim herzaman kulladigim malzeme olan bu sacin fiyatinin 500 tl olmasi mümkün değil. Poliuretan boyayi malzemeden kullanmanin cok bir faydasi olacağını düşünmüyorum. Taşyününden bahsetmişsin. Bu malzemenin bir çok uygulama alanini gördüm. Isı kazanlarin iç bölgelerinde çokca kullaniliyor. Benim gözlemlediğim bu malzeme direk ateşle temas ettiğinde tutuşuyor. Bununda maliyeti 1 cm kalınlık için m2 fiyati 4tlydi. Diğer türlü bunlarin işlenmesi yerleştirilmesi çok kolay ve basit işlemler.

Hocam, çelik benim bahsettiğim ve paslanmaz. Yoğunluk farkı var hocam. 78 kg olsa bile fazla olurduda zaten fiyat olarak. Bu saç uygun fiyatla elimizde olsa o kutuyu yapmak bir pres makinesine sokmaya bakar. İnanın öyle.
Hocam bu hazirlayacağımız kutu bir hasar alınca koruma işlevini yerine getirdiğinde yani atılacaktır yerine yenisi takılacaktır. Bu bakımdan kestamin erimiş veya taş yünü tutuşmuş önemli değil bunlar görevini yapacağı ana kadar bütünselliği koruması için önemli ve sıralı duracak olması için.
Ayrıca taş yünü bahsettiğim kutunun iç yüzünde poliüretan boya ile temas halinde olacaktır poliüretanın ve taş yününün ikisi birlikte ısı dalgasını önden karşılayarak bir ısı azaltıcı etkisi olacaktır illa ki. Bundan sonrasında gazbeton ve içerisinde ki hava kanalları ve milyonlarca hava pütürcügü bu azaltımı biraz daha ileriye taşıyacaktır. Yani bu add on armor gibi değil tek kullanımlık bir kutu olacak. Faydasını sağlayacak yani tankın esas zırhına mümkün olan en yüksek faydayı sağlayacak sonra hasar alınca çıkarılacak yerine yenisi takılacak.
Kestamin burada çok önemli olabilir biliyormusunuz oldukça hafif olacak bu kitler bununla. Isı, aleve dayanımı zayıf ama metal aşınmalarına karşı çok dayanıklı bir plastik bu kestamin. Zaten kestamin erisin esas dayanak noktası piyasaya çıksın benim istediğimi bu birde kestaminin iç dış yüzeyini poliüretan ile boyayacağız.Erimeyi geciktirebilir ne kadar olsa. Poliüretanın kalınlığını yoğunluğunu arttırabiliyor bu arada.
Ayrıca belirtmek isterim ki kestamin kutu, poliüretan boya, gazbeton, taş yünü ve gazbetonun içerisine yerlestirilecek ufak dikdörtgen 4 mm kalınlıkta ki çelik saç parçaları çok uygun fiyata denk geliyor. Piyasa araştırması ile daha da aşağı çekebiliriz bu fiyatı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2016, 20:16 
Süvariler

Alıntı:
Kestamit in ısıl dayanımı ve alev alma kabiliyetinede bakmak lazim. kesmamiti islemekte ekstra zaman ve efor gerektirecektir. Insaat sektorunde kullanılan iki komponentli poliuretan, dusunulen malzemelere su dayanıklı ve darbe dayanımı kazadıra bilir. istenilen sekil ve forma ulasmakta cok kolay olacaktır. Ilave bir ağırlık getireceğini düşünmüyorum. Aşağıdaki linkte insaat sektorundeki uygulamaları var.

https://youtu.be/YXYcXuOjMqg
Hocam kestamid ısı dayanımı zayıf ancak aşınma direnci çok yüksek bir plastik olarak karşımıza çıkıyor ama burada ki kestamid tercihinin ısı dalgası bozma işlemine bir katkısı olmayacaktır bunun farkındayım. Buna katkısı yoğunluğu arttırılmış ve kalın bir biçimde uygulanacak poliüretan boya ile çok ufak bir biçimde olacaktır. Kestamid işi ile uğraşan ve şekillendirme konusunda müşterilerine yardımcı olan bir şirket var bu arada ülkemizde.

Kestamid® Nedir ? Kestamid döküm yoluyla imal edilen polyamid türü malzeme. sert, yüksek darbe mukavemeti, hafiflik, yüksek aşınma mukavemeti, kolay işlenebilirlik, düşük sürtünme katsayısı ve diğer plastik türlerine göre yüksek ısıya dayanımı nedeniyle tercih edilir. Kestamid bazı uygulamalarda aluminyum/çelik yerine kullanılabilir. iyi bir mühendislik malzemesidir.

Döküm Polyamid (Kestamid®, Nylatron®) veya Döküm Naylon adları ile de bilinir. CASTOMID üstün mekanik, fiziksel, kimyasal ve elektriksel özelliklerinden dolayı tüm sanayi kollarında çok kullanılan bir mühendislik plastiğidir. Kullanıldığı birçok alanda metallerin yerine geçerek işletmeye üstün avantajlar sağlamaktadır. Metallerden daha hafif, daha dayanıklı, daha ucuz, daha uzun ömürlü ve daha kolay işlenebilirliğe sahiptirler. Ağırlığının düşük olması sebebi ile hem alırken hem de nakliyede maliyet açısından avantaj sağlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2016, 22:27 
Süvariler

Alıntı:
Resim
Sevgili Punta, o dediğin şeyi seri üretebilsek zaten ne diye gazbeton, tuğla vb. diye konuşalımki burada? Büyüklerimiz bu ihtiyacı görüp fabrikaya ürettirse bunları zaten Sn. TankCommander niye tırmalayıp dursunki sahada?

Zaten nihai talebimiz böyle bir ilave zırh paketi modernizasyonunun devlet tarafından yapılması esasen. Biz burada işin başa düşmüş haline çare getirmeye çalışıyoruz. :(
Sayın Tankcommander sahada canı yanacak kişi olduğundan çözüm üretmeye çalışıyor. İş tanka inşaat demiri takmaya kadar gelmiş. Şu resimlerini paylaştığınız kafes zırhların hepsini yapacak imkan kabiliyet var. Ama nedense üstleri bu işi askeri fabrikalara iletip çözüm istemiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2016, 22:38 
Süvariler

Arkadaşlar, dikkatinizi çekerim; ben sıradan bir ytong demiyorum, G4 modeli ytong diyorum. 50kg/cm2 dayanıklılığı var. Özel bir ürün. Fakat piyasada mevcut ve hem ucuz, hemde hafif. Metrekare bazında 100ton dayanımlı olduğu belirtiliyor, hemde 20cm kalınlığında olanı için, ki bunun 35cm kalınlığa kadar olanı var. Genel ebatları 60x25cm'lık bloklar halinde. Kalınlık size kalmış. 15-35cm arası değişebiliyor. Bunların aşınmasını önleyici bir paket, kutu içerisinde olması çok daha iyi olur tabiki. Ama ne için uğraşıyoruz? Tankcommander'ın sahada kendi cebinden en basit, pratik ve de ucuz bir şekilde en optimum faydaya ulaşması için. Bu yüzden daha fantezi birleşimler, kaplamalar biraz pratikte uygulaması sahayı aşan şeyler oluyor. Yoksa zaten elinde Çelik zırh plakalar olsa, kaynat tankın dört bir yanına gitsin...

Aslında, şu talebi Ytong üreticisi firmaya iletsek, inanıyorumki yapabileceklerinin en iyisini üreterek bilabedel karşılıksız sn.tankcommander'a gönderirler.
Hocam Ytong patlama anında oluşan şokla dağılır gibi geliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016, 00:29 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Arkadaşlar, dikkatinizi çekerim; ben sıradan bir ytong demiyorum, G4 modeli ytong diyorum. 50kg/cm2 dayanıklılığı var. Özel bir ürün. Fakat piyasada mevcut ve hem ucuz, hemde hafif. Metrekare bazında 100ton dayanımlı olduğu belirtiliyor, hemde 20cm kalınlığında olanı için, ki bunun 35cm kalınlığa kadar olanı var. Genel ebatları 60x25cm'lık bloklar halinde. Kalınlık size kalmış. 15-35cm arası değişebiliyor. Bunların aşınmasını önleyici bir paket, kutu içerisinde olması çok daha iyi olur tabiki. Ama ne için uğraşıyoruz? Tankcommander'ın sahada kendi cebinden en basit, pratik ve de ucuz bir şekilde en optimum faydaya ulaşması için. Bu yüzden daha fantezi birleşimler, kaplamalar biraz pratikte uygulaması sahayı aşan şeyler oluyor. Yoksa zaten elinde Çelik zırh plakalar olsa, kaynat tankın dört bir yanına gitsin...

Aslında, şu talebi Ytong üreticisi firmaya iletsek, inanıyorumki yapabileceklerinin en iyisini üreterek bilabedel karşılıksız sn.tankcommander'a gönderirler.

Bu yüzden bir kabın içinde durması gerektigine inanıyorum.
Yüzeysel ve kısa araştırmalar neticesinde Kestamid adlı döküm ve yoğunlaştırılmış nylon ürününü gözüme kestirdim. Bu ürünün aleve ve yüksek sıcaklığa pek bir direnci yok ama darbelere, aşınmaya, çizilmeye, yenmeye aşırı dayanıklı bir malzeme bu yüzden diyelim ki bahsettiğim kutuya gelecek mühimmat ile kolaylıkla eriyecek ve içerisinde ki tertiplenmis gazbeton ve ardı sıra gelen düzenlemeler açığa çıkacak iyi ya biz paketimizi adresine teslim ediyoruz bu durumda. Üstelik eriyik haldeki Kestamid içerde paralanan ve parçalanmakta olan gazbeton parçacıklarını adeta zamk gibi bir arada tutacaktır çevreye savrulmasını kısmi olarak engelleyecektir. Yani hazırladığımız düzeneği bir arada tutacaktır ki bu düzenek benim tahayyülüme göre yapıştırıcı dolgu malzemesi, slikon ile zaten yapışık bir biçimdedir. Buna ek olarak eriyik haldeki Kestamid bu düzeneğin etrafını saracaktır.
Ki kafamdakine göre bu kestamid gazbeton blogunun etrafını 20mm kalınlıkta saracak. Hem ucuz, hem hafif, hem dayanıklı bir malzeme. Bu plastik ürünün dayanıklılık maharetini şöyle izah edeyim; portif aletlerin tekerlekleri bu malzemeden yapılır mesela üzerine kaç ton yük biner ama banamısın demez. Ya da kasaplar eti satırla bu tahtanın üzerinde kesmesine rağmen o tahta( Kestamid) içine asla çökmez böylelikle kasaplar haftada bir et tahtası değiştirmekten kurtulur. Bir ömür aynı et tahtası ile dükkanı döndürürler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016, 00:54 
Üye

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:

Yüzeysel ve kısa araştırmalar neticesinde Kestamid adlı döküm ve yoğunlaştırılmış nylon ürününü gözüme kestirdim. Bu ürünün aleve ve yüksek sıcaklığa pek bir direnci yok ama darbelere, aşınmaya, çizilmeye, yenmeye aşırı dayanıklı bir malzeme bu yüzden diyelim ki bahsettiğim kutuya gelecek mühimmat ile kolaylıkla eriyecek ve içerisinde ki tertiplenmis gazbeton ve ardı sıra gelen düzenlemeler açığa çıkacak iyi ya biz paketimizi adresine teslim ediyoruz bu durumda. Üstelik eriyik haldeki Kestamid içerde paralanan ve parçalanmakta olan gazbeton parçacıklarını adeta zamk gibi bir arada tutacaktır çevreye savrulmasını kısmi olarak engelleyecektir. Yani hazırladığımız düzeneği bir arada tutacaktır ki bu düzenek benim tahayyülüme göre yapıştırıcı dolgu malzemesi, slikon ile zaten yapışık bir biçimdedir. Buna ek olarak eriyik haldeki Kestamid bu düzeneğin etrafını saracaktır.
Ki kafamdakine göre bu kestamid gazbeton blogunun etrafını 20mm kalınlıkta saracak. Hem ucuz, hem hafif, hem dayanıklı bir malzeme. Bu plastik ürünün dayanıklılık maharetini şöyle izah edeyim; portif aletlerin tekerlekleri bu malzemeden yapılır mesela üzerine kaç ton yük biner ama banamısın demez. Ya da kasaplar eti satırla bu tahtanın üzerinde kesmesine rağmen o tahta( Kestamid) içine asla çökmez böylelikle kasaplar haftada bir et tahtası değiştirmekten kurtulur. Bir ömür aynı et tahtası ile dükkanı döndürürler.
Çok şeyetmeyin, 1 adet legonun 400kg yüke dayanıklılığı var, legodan yapın bence. Ciddiyim.
Çelik tel hattının içine Lego-ytong-aliminyum tarzı bir katmanla iş çözülür.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016, 01:04 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:

Çok şeyetmeyin, 1 adet legonun 400kg yüke dayanıklılığı var, legodan yapın bence. Ciddiyim.
Paslanmaz çelik sacın kolaylıkla büküldüğü tezgahta bahsettiğim bu Kestamid öyle bükülemiyor işte. Çok çok üst bir ürün bu, ona bakarsanız plastik banyo taburelerinin üzerine tır tekeri koyuluyor ama aynı işlemi tersten yapınca deymesi ile tuzla buz oluyor. Bu bakımdan aynı şey değil.
Çok farklı bir dayanımı olan bir ürün bu. Tır demişken tır takozu olarakda ürünler var Kestamid dediğim malzemeden. İçi boş yanlış anlamayın bütün bir parça değil üstelik o takozlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016, 01:16 
Üye

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:

Paslanmaz çelik sacın kolaylıkla büküldüğü tezgahta bahsettiğim bu Kestamid öyle bükülemiyor işte. Çok çok üst bir ürün bu, ona bakarsanız plastik banyo taburelerinin üzerine tır tekeri koyuluyor ama aynı işlemi tersten yapınca deymesi ile tuzla buz oluyor. Bu bakımdan aynı şey değil.
Çok farklı bir dayanımı olan bir ürün bu. Tır demişken tır takozu olarakda ürünler var Kestamid dediğim malzemeden. İçi boş yanlış anlamayın bütün bir parça değil üstelik o takozlar.
Haklısınız, ben maliyet etkinlik açısından bunu söylemiştim, yoksa evet çok daha dayanıklı plastik ürünler var ve yaptığım literatür okumasında da iç katman dokunun plastik üründen mütevellit olması gerektiği hakkında şeyler okumuştum, yapılabilir. Aliminyum dökmek zor değil, yapılır, plastik kompozit bir tabaka da yapılır ve denenir problem değil ama başına geçmek lazım ama en başından düşünmek lazım e planlamak. Bence atla deve değil, gerçi Roketsan a sipariş verilmiş ve bekleniyor sanırım ama işte içimiz rahatlasın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016, 01:35 
Süvariler

Hocam üslubum biraz yanlış oldu bir önceki mesajımda özür dilerim :) Evet haklısınız ama bu ürün çok çok ucuz işte. Paslanmaz çelik sacın kilosu 9.80TL olarak geçiyor bu ürün ise 3 te 1 fiyatına geliyor. Gerçi tam bir fiyat alamadım ama o civarda işte , ayrıca böyle bir kap 10 kilo civarında bir ağırlık ediyor aşağı yukarı (yarın aklımdaki ürünün ebat, maliyet, ağırlık hesaplamalarını net yapacağım) Üstelik dökümhane bunu istenilen yapıda ölçülerde gönderebiliyor size, tek yapmanız telefonda ne istediğinizi ve ölçüleri iletmek.
Tabi ki sizde haklısınız ben kendimce hobi amaçlı bir çözüm arayışı içerisindeyim. Kendimi bu kabın olusturulabileceğini içerisinde gazbeton, gazbeton icerisine gömülü çelik saç, taş yünü, poliüretan boya, slikon, dolgu yapıştırıcı, ve tüm bunların arkasına alev tuğla desteği konulabileceği ve bunların derli toplu sıralı bütüncül bir şekilde durarak aslında kayda değer bir mukavemet sağlayacağına ayrıca hem hafif hemde maliyeti aşağılarda olacak bir biçimde oluşturulabileceğine ikna etmeye çalışıyorum.
Bir de bunu gerçekten oluşturmak gibi bir planım var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016, 01:44 
Süvariler

İşe yarayabileceği kanıtlarsanız, büyük iş başarmış olursunuz.
Sonuçta bu fikirler, forumdan çıkmış özgün düşüncelerdir.

Bizim ilham kaynağımız; doğrudan doğruya, Türk milletinin vicdanı olmuştur.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016, 03:16 
Uzaklaştırıldı

Yapılabilecek en pratik şey pasif koruma sistemi ile yani sis ile savunma yapmaktır.
Ben daha hiç bir tank ın sis ile kendisini korumaya çalıştığını göremedim video larda.
Füze yi algılayacak sistemler yok demek ki. Lazer algılama sistemleri varsa bu tek başına işe yaramaz bir çok füze tamamen pasif çalışıyorlar.
ATAK Stinger i nasıl fark ediyor ise bu tanklarında gelen füzeleri fark edip önleme yapması gerek. En azından personel aracı yer değiştirir hatta terk eder.
10 saniyeye yakın bir zaman var bu gayet iyi bir zaman aslında önlem almak için. Sis olsa araçta bir kaç metre hareket etse veya belki etmese bile oda işe yarar. Yada sis çalışır personel aracı terk eder araç kurtulursa kurtulur. Gayet mantıklı bir çare personel 10 saniye önceden alarm duysa bence aracı terk edebilir.
Bakın bu video da 12 saniye mesela ateşlendikten sonra hedefi vurma süresi. Aselsan bu işi bir hafta sonunda mesaiye gelse bile başarır bence tam onların yapabileceği bir iş.

https://www.youtube.com/watch?v=1_Q0s2-90OE

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016, 18:43 
Uzaklaştırıldı

10 saniye de tankı tüm personelin terk etmesi biraz zor bence...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016, 18:46 
Site Başkanı

Tankın altındaki acil durum personel tahliye kapağını kullanırlarsa o kadar zor değil. Ama böyle bir durumda sis atıp tankın pozisyonunu değiştirmek daha akla yatkın...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016, 19:08 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Tankın altındaki acil durum personel tahliye kapağını kullanırlarsa o kadar zor değil. Ama böyle bir durumda sis atıp tankın pozisyonunu değiştirmek daha akla yatkın...
Peki, tankın altından sürünerek çıkabilmeleri bu kadar kısa sürede mümkün müdür? Sonuçta 4 kişi ard arda çıkacak ve ilerleyecek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016, 19:57 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Zaten bu kadar zırha zurta kafa yorulacağına tanka isabet halinde hızlı tahliyeye ve mühimmat patlamasının minimize edilmesine kafa yorulursa daha yerinde olurdu.

Ha bunu m-60 lara nasıl eklersin. Hızlı tahliye ancak yeni tank ile olur. Yada gövde altına bir kaç tahliye kapağı daha eklenir.
Tarette mühimmat taşınmamalı. Çoğunluk isabet tarete oluyor. Tam taretin altına gelmeyecek şekilde yeniden mühimmat rafları ayarlanmalı. Taret zırhını delen jet hemen en yakındaki mühimmatı patlatıyor.

Hurda Taretlere ATGM atışı yapılarak güvenli raf alanları tespit edilmeli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016, 20:32 
Genel Yetkili

Bir detay fotografta monte noktalarından verebilirsen, meraklı veya görüp de yapmak isteyenlere de feyz olur. En büyük dert ve bilinmeyen nokta, zırhı kuleye montajlamanın nasıl yapılacağı galiba.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016, 20:33 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Alıntı:
Peki, tankın altından sürünerek çıkabilmeleri bu kadar kısa sürede mümkün müdür? Sonuçta 4 kişi ard arda çıkacak ve ilerleyecek.
Can Karaman ' ın hazırladığı belgeselde Hasar alan tanktan tahliye senaryosunu yapıyorlardı belgeselde öyle 10 sn de imkanı yok.
Sırt üstü sürüne sürüne çıkıyor tankın altından ki 4 kişinin bu işi yapması belirtilen sürede bence imkansız...

TSK da Tank tahliye talimnamesi vs vardır mutlaka , orada istenen süre ne kadar acaba ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016, 21:48 
Süvariler

Üste doğru o demirlerin rijitliginin azalmasından dolayı her ne zıkkımsa geldiğinde eğip geçme ihtimali nedir ?
Birde su ytong muhabbetini kapatın artık. G4 G114 hangi ytong olursa olsun o dayanım sabit yükler altında verilen değerlerdir.
O değer hesaplanırken kimse rpg atmıyor ytonga. Kimse ytonga 5 mpa bi yerden aniden sabit bir yükleme yapmıyor ki işin içinde kinematikte var sadece potonsiyel yük degil... velhasılı kelam deler geçer.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2016, 01:09 
Süvariler

Alıntı:
Bir şey soracamda ....
Üste doğru o demirlerin rijitliginin azalmasından dolayı her ne zıkkımsa geldiğinde eğip geçme ihtimali nedir ?
Birde su ytong muhabbetini kapatın artık. G4 G114 hangi ytong olursa olsun o dayanım sabit yükler altında verilen değerlerdir.
O değer hesaplanırken kimse rpg atmıyor ytonga. Kimse ytonga 5 mpa bi yerden aniden sabit bir yükleme yapmıyor ki işin içinde kinematikte var sadece potonsiyel yük degil... velhasılı kelam deler geçer.
Böyle bir üslup olmamalı mesela herkes bir şeyleri düşünüyor, hesap etmeye çalışıyor eksik veya hatalı olsa bile. Neyse. Demek sabit yükler altındaki değerler o aydınlandım tesekkür ederim. Boşuna onu bir seyin içine koymaya uğraşıyorum(z) değil mi? Birde gazbetonu pres altına yatırıp darbe ile test etmemişlerdir değil mi, öyle bir şey olamaz yani. Üstelik ürün "deprem" kavramına vurgu yapıyor iken.

En son Operatıon Atilla tarafından 29 Kas 2016, 01:23 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2016, 01:13 
Süvariler

@T.c. Elinize sağlık komutanım. Güzel duruyor güzel iş çıkaracaktırda. Umarım görevini yapacak duruma düşülmez.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2016, 02:33 
Akıncılar

Arkadaslar, kafes zirh veya ilave kompozit/ERA kitler olsun mutlaka ama bu devirde tanklarimiz aynen helikopterlerimizdeki HEWS gibi soft kill sistem olarak lazer ve UV tabanli fuze ikaz sistemi ve sis/duman havani tetikleme sistemi gelistirmesi gerekiyor. Bu bahsettigim sistemlerin calismalari piyasada var zaten. Metinsircali'nin bahsettigi cozum yapilabilir, Aselsan'in elindeki imkanlar ile kisa surede helikopterlerde de kullanilan UV teknolojisi kullanan fuze ikaz sensorlerinin benzeri bir sistem, bir mast uzerine 360 derece gorecek sekilde yerlestirilmesi ve bu sistemin kontrol unitesine bagli sis/duman tetikleme sistemi ile erken uyari ve soft kill yontemler ile kendini savunabilir. Bu sistemi yapacak milli teknoloji var, bencede kisa surede yapilabilir. Lakin bunu proje olarak ya Aselsan kendi insiyatifi ile yapacak, finanse edecek ve TSK'ya onerecek veya SSM/TSK kanali ile butce ayrilip cozum bulunacak. Bu sistem mast uzerinde tasarlanacagi icin, eski tank kulelerine add-on olarak eklenerek kisa surede sahadaki tanklara eklenebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2016, 10:45 
Akıncılar

İşin ilginç yanı elimizde Tank Lazer Uyarı Sistemi (TLUS) diye hazır paketlenmiş bir ürünümüzde var.
Altay-Leo II modernizasyonu hatta KAE işbilği ile (pençe-UKKS) tareti üzerinde bile yer alıyor ama maalesef gerçek savaşın hüküm sürdüğü tanklarımızın vurulduğu,
personelinin şehit-gazi olduğu bölgelere biz bunu çok görüyoruz.
Resim
Kerameti kaç liradır (dolar kullanmaktan vaz geçtiğimiz için) bilemiyorum ama gerçekten savaşın-mücadelenin hakkını veremiyoruz.

Karakollarda sabit Tankların belki hepsine uygulanmasına bile gerek olmaya bilir.
MAST veya kule üzerinde 360 derece görev yapabilir (TLUS veya LIAS)

Hani üretemeyip, ambargo nedeni ile ulaşamasak anlayacağım ama günümüz savaşı bunu gerektiriyor.
Bunu anlayabilmemiz için açık kasa unimog ile MRAP arasındaki zaman ve insan kaybını tekrar mı yaşamamız gerekiyor.
Resim
Belki M-60T tankının, sis havanlarına giden zırh üzeri kablo yolu üzerinden bile kolayca çekilebilecek bir sistemi
uygulamak için bile eşinip kaşınıyoruz.
Yazık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2016, 18:28 
Akıncılar

Bu ikinci prototip daha guzel gorunuyor. Araliklar daha siki ve saglam gorunuyor. Elinize saglik. Bunlari birde gercek RPG ile test atisine tabi tutsaniz fena olmaz. Isini yapiyor mu yapmiyor mu ortaya cikar. Bu testi yapmak mumkun degil mi? Komutan izin verirse, birlik icindeki atis sahasina kolayca yapilir bu test.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2016, 18:52 
Genel Yetkili

Rpg testi görüşülür yapılır sorun olmaz. 1 er metrekare hedefler hazırlanır jet penetrasyonu etkisi ne olur test edilir. Şimdi de üçüncü projeye başlıyoruz ve gitgide daha da iyiye ulaşacağımiza inanıyorum. Tabiki sizlerin desteği ile.. 3. Prototip 40lık lama demir ile yapılacak. Izgaraların dizilişi hakkında yine ortak karar alıp ilerleyelim ve ızgara ile kule arasına ekleyebilecegimiz add-on zırh plakaları veya farklı malzemeri ne şekilde yerleştirmek uygun olur hepsini tartışır ve nihayetine erdiririz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2016, 19:37 
Üye

Alıntı:
Rpg testi görüşülür yapılır sorun olmaz. 1 er metrekare hedefler hazırlanır jet penetrasyonu etkisi ne olur test edilir. Şimdi de üçüncü projeye başlıyoruz ve gitgide daha da iyiye ulaşacağımiza inanıyorum. Tabiki sizlerin desteği ile.. 3. Prototip 40lık lama demir ile yapılacak. Izgaraların dizilişi hakkında yine ortak karar alıp ilerleyelim ve ızgara ile kule arasına ekleyebilecegimiz add-on zırh plakaları veya farklı malzemeri ne şekilde yerleştirmek uygun olur hepsini tartışır ve nihayetine erdiririz.
Abi bu adamlar kafesten ağ zırha geçtiler, çünkü bu aralıkların esneme paydası işi çok geliştiriyor.
Bence esneme payını düşünerek daha sağlam çerçeve konstrüksyonuna çelik tel gererek bir deneyin, üzüceğini düşünmüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2016, 20:13 
Süvariler

Hocam fiyatı nasıl olur muhtemelen yüksektir ama polyurea dan "şöyle zırh ile kule arasında" ki sekil de bi kalıp yaptırılıp polyurea esaslı bir malzemeden bir dolgu malzemesi imal edersek; parça kafesten sonra için tak-cıkar modda yerleştirilebilirse iyi olur diye dusunuyorum.

Hani kafada canlanması için diyorum malzeme sakız gibi bir malzeme...
Kolay Kolay yanmaz normal şartlar altında tabi bunun kimyasal reaksiyonları ne olur onuda araştırmak lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2016, 20:40 
Süvariler

Poliüretan boya dediğim maddenin hammaddesi bu madde. Tabi bu madde ile boyası arasında fark var. Tabi boya daha çok yoğunlaştırabiliyor. İstenirse boya ile kat yapılabilir. Bahsettiğim düzenekte benimde kullanmayı düşündüğüm bir madde bu. Kestamid kutuyu bunun ile kalın bir biçimde boyamayı (iç-dış) düşünüyorum, yüzey tutuyor boyayı bildiğim kadarı ile.
Ayrıca ülkemizde plastik sanayi neden bu kadar geri kalmış arkadaşlar, yapılan şeyleri tatbik etmekten öteye geçmiyor. Mesela bu fabrika, şirketler neden AR-GE bölümü kurmaz, para vermez. Plastik vurgusu, bu konu başlığında başka bir arkadaşımızın verdiği makalede jet oluşumuyla ilgili anlatımlarda mevcut. Bu bakımdan ne kadarda lazım şimdi poliüretan katkılı Kestamid tipi sağlam bir plastik. Fiziksel, elektrik, kimyasal, ısı direnci fazla olacak şekilde elbet.
Birde anti-fire paint denen boya var. İçeriğini öğrenemedim. Ama oldukça pahalı. Boya aleve karşı oldukça dayanıklı ve geciktirici özelliğe sahip. Boya uygulandığı yüzeyde kabararak alevle temas anında bir koruma sağlıyor imiş. Etkili imiş. Kaç kilo boya ile kaç metrekare yüzey boyanıyor hesaplamam gerek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2016, 23:28 
Süvariler

Saygıdeğer forumdaşlar, benim bu başlığı fazlası ile meşgul ettiğim mesajlarımda anlatmak istediğim @T.C. üstadında en son mesajında belirttiği durum için kendimce kurguladığım bir kutu var. Çok kez bahsettim en sonunda bunu ölçekli olarak resmedebildim. Belki tam olmamış olabilir bu konuda eleştirilere açığım aslında tüm konuda meraklada bekliyorum.
Dikey Kesit;

Resim

Yatay Kesit;

Resim

Resmettiğim bu kutunun ebatları uzunluk, yükseklik, derinlik (25*45*33,5 cm)
Renkler;
-Mavi (Kestamid çerçeve kutu)
-Kırmızı (Taş yünü)
-Yeşil (Gazbeton)
-Turuncu (Alev Tuğlası Dikey boşluklu yatay kullanım)
-Siyah(Paslanmaz Çelik Plaka 60*450*5 mm)
-Kahverengi (Tuğla Yapıştırıcı)
-Renksiz (Boşluk)
Yorumlarınızı bekliyorum. Saygılar.

Not: Her kare 1cm² olarak ele alındı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2016, 08:28 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Merhaba
sizin kutu önerinizden farklı ama alttaki çizimlerdeki gibi 2 adet aliminyum profil eklenemez mi taretin yanlarına ?

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2016, 12:09 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Merhaba
sizin kutu önerinizden farklı ama alttaki çizimlerdeki gibi 2 adet aliminyum profil eklenemez mi taretin yanlarına ?

Resim

Resim
Güzel düşünce. bir ekleme yapabilir miyim ? Bu ekler tarete ağırlık verebilir. Bunun yerine o ek zırhları gövdeye raylar üzerine oturtabiliriz. Taretin çapından büyük bir çember düşünün. ağırlığını gövdenin taşıdığı, ek zırhları o taşıyacak. taretin hareket kabiliyetini çok etkilemeyecek.vurulsa bile kolaylıkla değiştirilebilecek raylı, parça plakalı bir sistem. keşke çizebilsem ama imkanım yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2016, 02:06 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Yalniz ilettiginiz cozumu sahada yapmak pek mumkun olmayacaktir sanirim , aliminyum panel olarak daha once belirttigim gibi ici polyuretan recine dolu petekler kullanilabilir , bu peteklerin mevcut insaat demirlerine acili bir sekilde tutturulmasi cok zor olmaz hatta tanka mevcutta kayaklanmis demirler peteklerin icindeki recine kurumadan petek icinden bile gecirilebilir

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2016, 04:14 
Süvariler

Benim tavsiyem, bundan sonraki 3ncu prototipe baslamadan once bu 2nci prototip ile muhakkak RPG testleri yapmaniz. Buradan elde edilecek verileri de 3ncude kullanirsiniz.

Ornegin asil zirha uzaklik, kafes zirhin arkasina birsey konulacaksa onun atis test alaninda testi, kafes zirhin sektirmedeki acisi vs gibi konulari muhakkak RPG ile test edilmeli ve bir veri tabani olusturulmali yoksa 3ncu prototipte nereye fokuslanacaginizi tespit etmeniz zor olur ve kafes zirhin "bug"larini cozmemis olursunuz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2016, 16:11 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:
Benim tavsiyem, bundan sonraki 3ncu prototipe baslamadan once bu 2nci prototip ile muhakkak RPG testleri yapmaniz. Buradan elde edilecek verileri de 3ncude kullanirsiniz.

Ornegin asil zirha uzaklik, kafes zirhin arkasina birsey konulacaksa onun atis test alaninda testi, kafes zirhin sektirmedeki acisi vs gibi konulari muhakkak RPG ile test edilmeli ve bir veri tabani olusturulmali yoksa 3ncu prototipte nereye fokuslanacaginizi tespit etmeniz zor olur ve kafes zirhin "bug"larini cozmemis olursunuz.
Dna'ya aynen katılıyorum sevgili TankCommander. Bu fikirlerin, gerçek atışlı test ile sınanması lazım. Hiçbirimiz şu an bu imkana sahip değiliz bildiğim kadarıyla. Önerdiğimiz malzemeler piyasada mevcut ve maliyeti ucuz ürünler. 1 veya 2-3 metrekarelik bir demir çerçeve içerisine yerleştirebilececeğin add-on malzeme örneklerini klasik RPG mermileri ve .50 kalibre M2 mermileri ile test etmek gerek. Hatta umduğumuzdan iyi çıkarsa 105'liğin ilede deneyebilirsin bakarsın. Denemeden herşey boş, bundan daha ileri gidemeyiz...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2016, 00:43 
Akıncılar

Prototipler Envanterde aktif kullanılan tanklar mı hocam.
Emekli olan tanklar üzerinde her türlü deneme yapılabilir de, Aktif bir tanka test atışı için yetkili komutan izin veremez sanıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2016, 14:52 
Üye

Test aktif tank üzerinde olmaz, varsa hedef haline getirilmiş hurda tanklar, o da yoksa sabitlenmiş çelik levhalarda gayet iyi olur, ne kadar zarar gördüğü veya tamamen zırhın korunduğu ölçülebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2016, 17:55 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Test aktif tank üzerinde olmaz, varsa hedef haline getirilmiş hurda tanklar, o da yoksa sabitlenmiş çelik levhalarda gayet iyi olur, ne kadar zarar gördüğü veya tamamen zırhın korunduğu ölçülebilir.
Hurda taklar bile zimmetli bu ülkede askerliği nerede yaptınız US ARMY veya SSCB Kızılorduda filan mı? :) ;)
Şaka bir yana;
Sabitlenmiş çelik levha da denense süper olur bu arada Musulda kullanılan bomba yüklü zırhlandırılmış araçlara bir bakınız derim bir kaç RPG/LAW atışına dayanarak hedefe varıp patlayabiliyormuş çoğunluğu. Sadece sürücü değil arkasındaki tonlarca patlayıcıyıda koruyor bu tip doğaçlama kafes sistemleri.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2016, 18:04 
Genel Yetkili

Emekli olan tanklar üzerinde her türlü deneme yapılabilir de, Aktif bir tanka test atışı için yetkili komutan izin veremez sanıyorum.
Tanklar gerçek aktif kullanımdalar. Prototip tabir ettiğimiz zırh kafesinin kendisi. Atış denemeleri emniyetli bir alanda kafes arkasına çelik paneller konularak yapılacak. Tank kullanılmayacak. Bunun zamanı ne zaman belli değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2016, 00:20 
Üye

Alıntı:
Hurda taklar bile zimmetli bu ülkede askerliği nerede yaptınız US ARMY veya SSCB Kızılorduda filan mı? :) ;)
Şaka bir yana;
Sabitlenmiş çelik levha da denense süper olur bu arada Musulda kullanılan bomba yüklü zırhlandırılmış araçlara bir bakınız derim bir kaç RPG/LAW atışına dayanarak hedefe varıp patlayabiliyormuş çoğunluğu. Sadece sürücü değil arkasındaki tonlarca patlayıcıyıda koruyor bu tip doğaçlama kafes sistemleri.
Askerliği uzun yıllar önce yeraltında yaptım sayın sailordream, güzel günlerdi, bundan fazlasını söylemek doğru olmaz, rpg için birbirinden belli aralıklarla uzaklaştırılmış 6mm çelik levhalar bile yeterli oluyor, burada önemli olan çok sınırlı imkanlarla ve tankın kabiliyetini de sınırlandırmadan başarabilmek diye düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2016, 02:25 
Üye

Alıntı:
Tanklar gerçek aktif kullanımdalar. Prototip tabir ettiğimiz zırh kafesinin kendisi. Atış denemeleri emniyetli bir alanda kafes arkasına çelik paneller konularak yapılacak. Tamk kullanılmayacak. Bunun zamanı ne zaman belli değil.
Sayın TankCommander
En az 70 cm eninde, içi su dolu kare veya dikdörtgen su kabına da atış yaptırmanızı şiddetle tavsiye ederim, rpg yi etkisiz hale getireceğini ve zırh levhalarına zarar gelmeyeceğini düşünüyorum, su rpg durdurur mu denilebilir belki ilk başta ama suya ne kadar şiddetli çarparsa bir cisim o şiddetle dirençle karşılaşır, bunun testini de yaptılar, namlu çıkış hızı yaklaşık 1000 m/sn olan 12.7 mm çekirdek 50 cm sonra suyun içinde parçalanarak etkisini kaybetti, buna karşılık yaklaşık 400 m/sn çıkış hızı olan tabanca cekirdeği hızının az olması nedeniyle 2 metre suyun içinde etkisini devam ettirdi, bu deneme başarılı olursa kaç cm suya kadar rpg etkisiz kalıyor kademeli olarak 10 cm azaltılarak en az olması gereken su kalınlığı bulunabilir, bunu da sizin kafes ile zırhın arasına koyarsanız en az maliyet ve imkanlarla rpg den zarar görmeyen tankınız olur ve bütün zırhlılarada hızla uygulanabilir.
Ayrıca deneme yapmak bu kadar bürokratik engellere takılmamalı, nükleer silah denemiyoruz neticede, ülkemiz ileriye hızla gidemiyorsa bunun en büyük sebebi bürokrasi olmalı.
Saygılarımla.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2016, 02:40 
Genel Yetkili

Sn. Azap5555 değerli fikirleriniz için çok teşekkür ederim. Su bidonları da iş görebilir ama biz kafes ile gövde arasına yerleştirmeyi düşündüğümüz malzemenin atgm füzelere karşı da etkili olsun istiyoruz. Vuruş etkisini azaltsın veya yönünü değiştirsin bu sayede ana zırha mümkün olan en az nüfuz etmesini sağlasın ve zırhı denmesi mümkün olmasın. Bunun için boşluklu zırh plakaları, RHA plakalar, Add-on ve modüler eklentiler gibi etkili olabilecek. Her şey konulabilecek şekilde 3. Kafes zırhın prototip çalışmasını buna göre yapacağız.

Su bidonları zırhlı araçlar için değil de karakol duvarları çevresine yerleştirip bu sayede ekstra bir koruma sağlanmış olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2016, 07:29 
Süvariler

Üstadım başarı sağlanırsa nasıl uygulanacak tanklara? İhale falan mı açılacak. Bunca emek sadece ar-ge olarak kalmamalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2016, 08:10 
Uzaklaştırıldı

RPG ye karşı zaten tanklar sorun yaşamıyorlar daha rpg den başımıza bir mesele gelmedi. Bizim derdimiz dünyanın en güçlü tanksavar füzeleridir. Kafes gibi önlemler RPG gibi tehditlere karşı düşünülen önlemler onu TOW ile KORNET ile karıştırmamak gerek. Kornet e kafesle önlem almaya kalkmak tepene son sürat inen baltaya iki elinde bir A4 kağıdı sıkıca tutup tepene koyarak önlem almaya çalışmak gibi olur. Tanklar savaş alanının en eski ve köklü meselesi. Mühendisler zaten en çok bu meseleye kafa yoruyor yüz yıldır. Kafes ile briket ile tahta ile o işler olsa şimdiye bulunmazmıydı sanıyorsunuz. Bu yüzen boşuna burada kafa patlatmayalım biz. Yapılmış bulunmuş çarelerden başka alınacak önlem olamaz. Arada gözden kaçmış da bizim forumda bulunacak bir şey olması olanaksız bu en tepe dünya derdinde. Siz burada bütün dünyanın deli gibi uğraştığı kansere forumca çare bulmaya çalışıyorsunuz gibi bir çaba bu.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1051 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 115 16 17 18 1922 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: augustus77, PANZER, Sanchez ve 16 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: