TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 24 Eyl 2017, 20:24

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1069 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 114 15 16 17 1822 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 21:15 
Süvariler

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Genel bir soru: Jet penetrasyonunu bozmak için gerek koşullar nelerdir? Biliyorum hala didik didik araştırılan bir konu ancak belirlenebilen koşullar nelerdir?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 21:34 
Üye

Alıntı:
Genel bir soru: Jet penetrasyonunu bozmak için gerek koşullar nelerdir? Biliyorum hala didik didik araştırılan bir konu ancak belirlenebilen koşullar nelerdir?
Literatür taramasında füzelerin tabaları yüksek oranda elektronik olduğu belirlenmiş. Yani çarpan şey çarptığını anlıyor ve bu çarpmanın çok sert olma gibi bi zorunluluğu yok. Önemli olan bu ivmeye dayanacak bir yapı, bu yüzden ağ seçiliyor çünkü bu ağ gerilerek basıncı soğuruyor.

Benim önerim şudur ki,

Bu 14 lük gerdiğiniz yere çelik tel gerin, bu çok örgülü kabloları söküp içinden 3-5 erli kabloları çıkartarak bundan bir ağ örün, 10 cm arkasına da aliminyum-sac karışımı bir plaka koyun.
En maliyet etkin budur bence.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 00:01 
Süvariler

Zincirle tüm boşluklar örülebilirse belki bir katkısı olur. Hem tamiri de kolay. Koptuğu yerden harbili kilitle tekrar bağla gitsin. Boşluklara da kum torbası.
Benimkisi sadece fikir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 00:50 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

KKK'deki bu muhafazakar yaklasim sanirim her daim devam etti. Diger kuvvetler ise daha fazla inovasyona acik goruntusu veriyor..

Denizciler ve havacılar devamlı olarak yurt dışına gidiyorlar. Bence sebep bu olmalı. Yenilikleri daha çok kovalıyorlar.

30 sene G-3 üretmiş kullanmışsın. İnsan üzerinde bir gram iyileştirme istemez mi yahu. Karacıları kitlesel ve periyodik olarak gelişmiş ülkelere göndermek lazım. Biraz vizyonları dimağları açılsın .

Uzun bile yurt dışına gide gide dünyanın Kasımpaşa dan ibaret olmadığı anladı yani.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 00:56 
Site Başkanı

Alıntı:

KKK'deki bu muhafazakar yaklasim sanirim her daim devam etti. Diger kuvvetler ise daha fazla inovasyona acik goruntusu veriyor..

Denizciler ve havacılar devamlı olarak yurt dışına gidiyorlar. Bence sebep bu olmalı. Yenilikleri daha çok kovalıyorlar.

30 sene G-3 üretmiş kullanmışsın. İnsan üzerinde bir gram iyileştirme istemez mi yahu. Karacıları kitlesel ve periyodik olarak gelişmiş ülkelere göndermek lazım. Biraz vizyonları dimağları açılsın .

Uzun bile yurt dışına gide gide dünyanın Kasımpaşa dan ibaret olmadığı anladı yani.
Onun yerine karar verici yada proje yönetiminde olan kişi 1970 harbiye mezunu göbekli paşa olduğu için bu sorunlar çıkıyor, adam belki harbiyeyi M1 ile bitirmiş, en son tüfek atışını kim bilir ne zaman yapmış, güncel konu ve çözümlerinden uzak kendi bilgisi dahilinde bir şeyler geliştirmeye yapmaya çalışıyor, onun emrinde olan genç subayda ne yapsa beğenmek olur demek zorunda kalıyor...

DzKK ve HvKK KKK ile kıyaslandığında platform sayısı ve çeşitliliği çok daha az, personel mevcudu kısıtlı olan kuvvetler, KKK nın uğraştığı boyutlarda bakım, lojistik ve idame dertleri ile o kadar haşır neşir değiller. Dile kolay şu anda envanterde 4 farklı hatta sabrayı ayrı tutar isek 5 farklı tank platformu var, hangisine parça malzeme yetiştirecek modernize edecek, idamesini yapacaksın...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 00:56 
Üye

Alıntı:
Alıntı:
Sıvıların asla sıkıştırılamaz prensibinden, yoğunluğu deneysel çalışmalar sonucu belirlenmiş sıvı madde, 20 30 cm genişliğinde içi sıvı dolu bloklar halinde kafes zırh ile ana zırh arasına yerleştirilebilir. Sıvı blok patlamanın tahrip gücünü dağıtarak, tek bir tahrip noktası oluşmasının önüne geçecektir.

Hayır dağıtmaz aksine onlarca kat artırır.
Doğru. Yalnız orada bir nüans olabilir. Eğer sıvı ile zırh arasında (yeterince) boşluk varsa, patlamanın gücü sıvıyı etrafa saçmaya harcanır.

Döndük aynı yere geldik. Patlama (eğer kaçınılmazsa) her durumda zırhtan uzakta olmalı.
Bir cisim suya ne kadar hızlı temas ederse o kadar güçlü dirençle karşılaşır, yıllar önce seyrettiğim testte, tabanca çekirdeği suya temas ettiğinde 2 metre etki gösterirken namlu çıkış hızı iki kattan fazla olan 5.56/45 ve 12.7/99 mm çekirdekler gördükleri yüksek direnç ile 50 cm de deforme olup etkilerini kaybettiler, bence mutlaka denenmesi gereken 70 cm enindeki su kabına rpg atışı yapılarak durdurduğu takdirde yeni denemelerle hangi cm ye kadar geçirmediğini tespit edip tanka uygulamaktır, ben olumlu netice alınacağını düşünüyorum, deneme imkanı olan varsa denesin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 01:03 
Süvariler

Alıntı:

:lol:

Evliya Çelebi bile bu kadar seyahat etmemiştir.
Yarın birgün ''Evliya Uzun' un Seyahatnamesi'' adı altında kitap çıkarırlarsa şaşırmayın.

Bizim ilham kaynağımız; doğrudan doğruya, Türk milletinin vicdanı olmuştur.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 02:42 
Süvariler

Alıntı:
Bir cisim suya ne kadar hızlı temas ederse o kadar güçlü dirençle karşılaşır, yıllar önce seyrettiğim testte, tabanca çekirdeği suya temas ettiğinde 2 metre etki gösterirken namlu çıkış hızı iki kattan fazla olan 5.56/45 ve 12.7/99 mm çekirdekler gördükleri yüksek direnç ile 50 cm de deforme olup etkilerini kaybettiler
Mermi ile RPG bir değil ki. RPG patlayınca, sıvı patlamanın basınç dalgasını havayla kıyaslanamayacak bir verimle zırha aktaracaktır. Hele hele çukur imla hakkı nedeniyle basınç tek eksende yoğunlaştığından, o bölgedeki sıvı sabot mermisi gibi davranacaktır.

Mesele, çukur imladan doğan yoğunlaşmış basınç ve ısı dalgasını etkin şekilde dağıtabilmek. Modern zırhlar buna çare bulmak için tasarlanıyorlar. Maliyet-etkin bir yöntemin bulunduğu da söylenemez. Bulunan en etkili çözüm, füzeyi havada vurmak.

Zırhlı araçlar, eski kaleler gibi demode olacaklar galiba. Gidişat dinamik sistemlerin savaş sahasında söz sahibi olacağını gösteriyor...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 03:00 
Süvariler

Alıntı:
Genel olarak;
-homojen olmayan, yer yer boşluklu
-katı kısımları hem ısıyı yansıtmalı, hem de ısıya ve basınca çok dirençli olmalı
-ama buna karşın bir arada kalmak için de pek o kadar ısrarlı davranmayan

bir ortam gerekiyor. Örneğin, seramik bilye ile doldurulmuş bir torba. Yanlış anlaşılmasın, bu sadece gaz jeti için verilen bir örnek. Etrafında piyade olan bir tanka böyle bir torba konulmaz. Misket bombası etkisi gösterir maazallah.

Bulduğum sonuç bu şekilde. Ama bu benim kişisel fikrim elbette.

NOT: YTONG önerisi bu nedenle ilgimi çekti. Bu şartları bir nebze sağlayabiliyor ve hafif. Belki bir olasılık, sıcak gaz jetinin gücünü zırhı delemeyeceği ölçeğe düşürebilir. YTONG bloklar, ara bölgeye ağ torbalar içerisinde konulmalı. Duvar misali bir birine doğrudan temas etmemeli. Fikrimce YTONG'un işe yaraması düşük bir ihtimal. Yine de denemeye değer...

En son merzifonlu tarafından 26 Kas 2016, 04:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 03:18 
Üye

Alıntı:
Alıntı:
Genel olarak;
-homojen olmayan, yer yer boşluklu
-katı kısımları hem ısıyı yansıtmalı, hem de ısıya ve basınca çok dirençli olmalı
-ama buna karşın bir arada kalmak için de pek o kadar ısrarlı davranmayan

bir ortam gerekiyor. Örneğin, seramik bilye ile doldurulmuş bir torba.

Bulduğum sonuç bu şekilde. Ama bu benim kişisel fikrim elbette.
Benimde aklıma böyle bişey geldi. Silis (SiO2). Uzay mekiklerini kaplayan seramikler. Neredeyse 70'lerin başındaki teknoloji. Çok pahalı değildir ve bizde yapabiliriz gibime geliyo. Saydığınız çoğu kıstası karşılıyor bence. Jet penetrasyonunu zırha gelmeden önemli ölçüde zayıflata bilir. Ama maliyet konusunda en ufak bir fikrim yok.

Sayın metalurjist, sizce bu seramikleri yapabilir miyiz? Ve maliyeti nasıl olur? :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 06:17 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Codex Cumanicus'tan edineceğimiz bilgileriyse, ek olarak birkaç gün içerisinde buraya konuya eklenti yaparak geçeceğim.
Söz verdiğim gibi, bağlamımızda umduğum eserin bunca yoğunluğuna karşın çıkmadıysa da, sözümü yerine getirmek ve konuyu tutmamak için kısa sözle bu konuyu tamam kılacağım komutanım.

Yukarıda değindiğimiz söz eserde karşımıza ''be'' diye çıkmaktadır. Örme zırh olarak verilir. Bu da, yukarıdaki düşüncelerimizi ayrıyeten teyit eder bir niteliğe sahiptir. Bir ''özme'' sözü, ki bunun ''örme'' sözünün r <-> z değişimi nedeniyle değişik sesletimi olduğunu düşünmekteyim, zincir ve benzeri şeylerin halkaları, bakla olarak verilmektedir. Son olarak, ki bunu bu kez CC vesilesiyle anmayı seçiyorum, tunç sözü gibi duran bir ''kurç'' sözü vardır. Çelik diye verilir. Kaşgarlı Mahmud buna ''kurç temür = çelik [kurç demir]'', der.

Çalışmalarım sırasında uygun bir şeylere denk gelirsem, bildireceğim.

Saygılarımla.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 07:23 
Süvariler

Benim de aklıma böyle bişey geldi. Silis (SiO2). Uzay mekiklerini kaplayan seramikler. Neredeyse 70'lerin başındaki teknoloji. Çok pahalı değildir ve bizde yapabiliriz gibime geliyo. Saydığınız çoğu kıstası karşılıyor bence. Jet penetrasyonunu zırha gelmeden önemli ölçüde zayıflata bilir. Ama maliyet konusunda en ufak bir fikrim yok.
Sayın metalurjist, sizce bu seramikleri yapabilir miyiz? Ve maliyeti nasıl olur? :roll:
Burada bu konuda bilgi mevcut:
https://en.wikipedia.org/wiki/Space_Shu ... ion_system
Ama elbette bu Sn TankCommander'in erisimi olmayan bir malzeme.

Ytong konusu ilginc olabilir. Bilindigi gibi Ytong hava kabarciklari olan beton tugla. Beton'un ana malzemelerinden biri de silikatlar. Silikat da sizin soylediginiz gibi uzay mekigi gibi asiri isiya maruz kalan platformlarda isiyi izole etmek icin kullaniliyor.

Kafesin arkasinda Ytong'lu ve Ytong'suz olacak sekilde sahada RPG ile test yapilmasinda fayda olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 10:02 
Akıncılar

Bence tam aksine. Gide gele dünyanın aslında koca bir Tarlabaşı-Kasımpaşa aksından ileri olmadığını, kuralı güçlü olan takımın koyup sürekli yendiğini falan anladı.

Ondan yoldan çıktı zaten. ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 10:18 
Üye

Alıntı:
Bir cisim suya ne kadar hızlı temas ederse o kadar güçlü dirençle karşılaşır, yıllar önce seyrettiğim testte, tabanca çekirdeği suya temas ettiğinde 2 metre etki gösterirken namlu çıkış hızı iki kattan fazla olan 5.56/45 ve 12.7/99 mm çekirdekler gördükleri yüksek direnç ile 50 cm de deforme olup etkilerini kaybettiler
Mermi ile RPG bir değil ki. RPG patlayınca, sıvı patlamanın basınç dalgasını havayla kıyaslanamayacak bir verimle zırha aktaracaktır. Hele hele çukur imla hakkı nedeniyle basınç tek eksende yoğunlaştığından, o bölgedeki sıvı sabot mermisi gibi davranacaktır.

Mesele, çukur imladan doğan yoğunlaşmış basınç ve ısı dalgasını etkin şekilde dağıtabilmek. Modern zırhlar buna çare bulmak için tasarlanıyorlar. Maliyet-etkin bir yöntemin bulunduğu da söylenemez. Bulunan en etkili çözüm, füzeyi havada vurmak.

Zırhlı araçlar, eski kaleler gibi demode olacaklar galiba. Gidişat dinamik sistemlerin savaş sahasında söz sahibi olacağını gösteriyor...
Bunu öğrenebilmek için denemek lazım, ben odaklanmış enerjinin suyun sıkıştırılamaması nedeni ile suyun tamamına dağılarak zırha zarar veremeyecek hale geleceğini düşünüyorum, ytong olayıda denensin bu da denensin, elimde rpg ve boş arazi yok olsa ilgilileri ikna eder denerim hatta imkanlar dahilinde yúksek hızlı kameralarla etkileri gözlemlenebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 11:24 
Akıncılar

Ne sivi ne kati bir malzeme yapiskan bir jel de akla gelmektedir onemli olan jet hizini dusurmek.

Hatta ytong+jel olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 12:00 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Ytong'a ek olarak şöyle birşey olup tuğlanın boşluklarına da zırh plakaları konsa ne olur acaba?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 12:33 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Zırhla ağ arasına piramit tarzı yapılar ısıyı geniş alana yayabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 13:30 
Süvariler

Bu Ytong fikri benim de şuradan aklıma gelmişti daha doğrusu çağrışım yapmıştı. Peder bey elektrik tesisat ustası olduğundan pek çok kez onunla birlikte yeni yapılan sitelere elektrik tesisatı döşemeye giderdik. İlk orada tanıştım Ytong ile. Biliyorsunuz tesisat kablolarının sıvanın altında kalabilmesi için Ytong ile örülü duvarın bir alet yardımı ile kanallar açacak şekilde yontulması lazım.
İlk başta Ytongu elime aldığımda peder beye '' Bu ne böyle, çok hafif '' dedim. Oda '' İçerisinde hava kabarcıkları var hafif olduğuna bakma sen, çok dayanıklıdır '' dedi. Yardım için yontmaya başladığım da ne demek istediğini anladım gerçekten o gofret görünümlü pıtır pıtır şeyi yontmak tam bir eziyet, görüldüğü gibi değil. Orada Ytongun aslında ne kadar sağlam bir şey olduğunu anladım.
Neyse biraz çalıştıktan sonra dinlenmek ve yemek yemek, çay içmek istedik. Peder bey şöyle bir düzenek hazırlamış daha önceden ; O Ytong tuğlalardan bir blok almış üzerini aynı çamaşır makinelerinin rezistansı biçiminde oymuş ve içine kalın bakırdan yine aynı rezistans biçiminde bakır ve kalın tel bükmüş, bu tellerin açıkta kalan uçlarına kablo bağlayarak mini bir elektrik ocağı yapmış tabi bundan yüksek ısı elde ederek çay demleyebilmek için. Her neyse işimiz bittiğinde bana ortalığı toplamamı söylemişti bende toplar iken o Ytongdan yapılma mini elektrik ocağını aldım elime, babam yerinden kalkıncaya kadar kabloları ayırmamış olmamasına rağmen yani devamlı sıcaklık üretmesine rağmen Ytong blok adeta buz gibiydi. Isıya dayanıklı hatta bilmiyorum ama yansıtıcı bir materyal olabilir bu Ytong. Bu bakımdan Ytong fikri üzerinde çalışma yapılabilir değerli bir konu olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 14:23 
Süvariler

Bir beyin fırtınası yapacak olur isek, Ytong bloğun arasında zırh plakaları mı yoksa zırh plakalarının arasında Ytong plaka mı? Ytong büyük ihtimal ile darbeyi aldıktan sonra ve gereken mukavemeti gösterdikten sonra ufalanacaktır ve bundan sonra arasına koyduğumuz plakalar düşebilir mi? Hani bilemiyorum, soruyorum. Ytong parçalanan değilde daha çok ufalanan ama çok minik parçalara ayrılarak ufalanan bir materyal içerisindeki o boşluklardan çarpma yönüne göre ilk iki sıradaki plakalar düşebilir böylelikle. Benim düşünceme göre ise bir şeylerin içinde Ytong daha etkili olabilir.
Bahsetmeye çalıştığım şey buna benzer bir şey. Tabi ki doğru ölçeklendirilmelidir.

Resim
Alıntı:
Ytong'a ek olarak şöyle birşey olup tuğlanın boşluklarına da zırh plakaları konsa ne olur acaba?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 14:38 
Süvariler

Bu arada Ytongun ses yalıtım özelliği olduğunu da belirtmek isterim. Bu nedenle tank mürettebatına handikap yaratabilir. Ayrıca Ytongdan ufalanan küçük parçalar insanların gözlerine geldiğinde yanıcı ve batıcı bir his verir, etkisi bir müddet sürerek acı verir. Biz kanal açma işlemini yaparken gözlük takardık bu nedenle.
Gazbetonlar oluşturulur iken Kuvartsit denilen bir kayaç kullanılmaktaymış.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Kuvarsit

Bizim bildiğimiz gazbeton üreticisi olan Ytong'un sitesinde ilginç tiplerde gazbeton ürünleri mevcut ve belirli özelliklerine ait veriler mevcut.
http://www.ytong.com.tr/index.asp

En son Operatıon Atilla tarafından 26 Kas 2016, 14:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 14:40 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Ek olarak ytong tuğla içerisindeki zırh plakalarının ilk darbede düşmemesi için birbirlerine bağlı olmaları sağlanabilir. İlk darbe ytonga gelecek, ilk bölüm çözünecek, ikinci bölümdeki zırh mukavemet sağlayacak, sonra kendisini bırakacak, üçüncü bölümde ytong devreye girecek. O da ufalanacak ve ikinci zırh plakası devreye girecek. O da görevini yaptıktan sonra üçüncü sıra ytong gelecek. Üçüncü sıra zırh plakası da devre dışı kaldıktan sonra dördüncü ve son sıra ytong devreye girecek. Artık ondan sonrası da tankın kendi zırhı kalıyor.

Tabi bunlar farazi şeyler denemeden bilemeyiz.

Ek: ev yapımı sandviç zırh gibi birşey oldu bu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 14:52 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bence Yong araları boşluklu olsa daha fazla işe yarar. Boşlukta dar hüzmeden gelen ısı dalgası genişler. Siz boşluk bırakmazsanız. O ısı dalgası aynı dar hüzme halinde yoluna devam edecektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 15:07 
Üye

Olur veya olmaz ama, paylaşmak istedim. Birliklerde bulunan, bekleyen veya kullanılmayan zırh plakalarını (personel koruma için) kullansanız. Allah yar ve yardımcınız olsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 15:33 
Süvariler

Resim
Bu da çok orjinal bir fikir.
Bizim forumun kafası çalışıyor:)

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 15:42 
Süvariler

Alıntı:
Ek olarak ytong tuğla içerisindeki zırh plakalarının ilk darbede düşmemesi için birbirlerine bağlı olmaları sağlanabilir. İlk darbe ytonga gelecek, ilk bölüm çözünecek, ikinci bölümdeki zırh mukavemet sağlayacak, sonra kendisini bırakacak, üçüncü bölümde ytong devreye girecek. O da ufalanacak ve ikinci zırh plakası devreye girecek. O da görevini yaptıktan sonra üçüncü sıra ytong gelecek. Üçüncü sıra zırh plakası da devre dışı kaldıktan sonra dördüncü ve son sıra ytong devreye girecek. Artık ondan sonrası da tankın kendi zırhı kalıyor.

Tabi bunlar farazi şeyler denemeden bilemeyiz.

Ek: ev yapımı sandviç zırh gibi birşey oldu bu.
Ekmek arası ev yapımı sandviç daha da iyi olmaz mı? :)
Bu dedikleriniz çok iyi ve mantıklı kurgulandı şimdi bir bakınca aklımda, buna ek olarak birde bu dediğiniz düzenlemeyi benim önerimde ki gibi 5 6 mm kalınlığındaki bir zırh çerçeve içine alınmış biçimde düşünün.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 15:51 
Süvariler

Alıntı:
Bence Yong araları boşluklu olsa daha fazla işe yarar. Boşlukta dar hüzmeden gelen ısı dalgası genişler. Siz boşluk bırakmazsanız. O ısı dalgası aynı dar hüzme halinde yoluna devam edecektir.

Evet buda oldukça iyi bir önerme o halde karşılıklı gazbeton içi boşluklarının birinde boşluk bırakılsa peşi sıra gelen bir diğer boşlukta ise zırh kullanılsa nasıl olurdu? Bu şekilde 1 boşluk 1 zırh şeklinde 4 aşama sağlamış olurduk. Dirençte oldukça artmış olurdu. Tabi ki yutong parçalarının etrafa gelişigüzel açılmasını önlemek ve bütünselliği korumak için benim önermem olan gazbetonun 4-5 mm kalınlığındaki zırh çerçevesinin içine konulmasını eklemek gerektiğini düşünüyorum. Bu şekilde kitler elde ederek tank yüzeyine uygulanabilir belki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 15:53 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Son sayfaları okuduğumda kulağımda çınladı atamızın sözleri.

Türk Milleti Zekidir, Çalışkandır.
Mustafa Kemal ATATÜRK

"Komutan arkadan gelirse, Asla lider olamaz."
- BAŞBUĞ ATTİLA

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 16:27 
Süvariler

Bu gazbeton meselesi çok su kaldırır ama bir şey daha eklemek istiyorum. Bir önceki iletimde bahsetmiş olduğum ve içerisin de ardıl iki grup halinde 4 sıra boşluk bulunan ve bu boşlukların sırası ile birincisi boş halde bıraklıp, ikincisine metal plaka koyulan, üçüncüsü yine boşluk bırakılan ve dördüncüsüne yine metal plaka konulan bu gazbeton düzenlemesinin üzerine yine bahsetmiş olduğum 4-5 mm kalınlığındaki ki dikdörtgen zırh kabı koyulabilir.
Burada ki ek olarak getireceğim öneri ise işte bu gazbeton kütlesi ile üzerine giydirilecek olan bu zırh kabının arasına 2-3mm kalınlığında ki sıkıştırılmış sert taş yünü (izocam) koyulabilir. Biliyorsunuz izocam ısıya dayanıklı bir ürün maliyeti aşşağıda tutmak için bunu öneriyorum. Bunun haricinde cam yünü, fenol köpüğü, poliüretan tarzı köpük, boya ve sünger çeşitleri düşünülebilir, uygulanabilir, olabilirliği hesap edilebilir. Hepsi ısı yalıtkan özelliklerine sahip maddeler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 16:51 
Süvariler

Bu isin tabi ki uzmani degilim ama madem beyin firtinasi yapiyoruz benimki de bende kalmasin. Mucadele ettigimiz dusman ne ? Mekaniki carpma etkisi ve sonra blast dogal olarak isi ... ytong olur , zieh olur , demir kafes olur ... biz bu zirh plakalarinin veya zirh bloklarin yanlarina aynen ucak koruganlarinin alev gideri veya uzay mekikleeinin kalkis ram0asindaki gibi hava cikus oluklari yapsak. Fiziksel etki yenildikten sonra olusacak blast ve isi da buradan yonlendirilip bir kismi yanlardan tahliye olmaz mi ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 16:53 
Süvariler

Alıntı:

Resim
Bu da çok orjinal bir fikir.
Bizim forumun kafası çalışıyor:)

Çok gevrek bir malzemedir bu. Paletlerin yaratacağı titreşimler bile dağılıp ufalanmasına neden olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 17:52 
Üye

Hocam YTONG kesinlikle koymayın tecrübeyle sabit YTONG küçük bir demir parçasıyla bile oyulabilen bir madde gözlerimle gördüm ama YTONG'un etrafını inşaat demiri veya sağlam bir madde ile kaplamak veya sarmak iyi bir fikir olabilir.

Dışarısı dinamit, dışarısı enkaz!

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 17:53 
Süvariler

Bir sorum olacak. Kafes zırh füze patlamasın diye mi var? Yoksa patlama uzakta olsun diye mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 18:00 
Genel Yetkili

Kafes zırh amacı roket yada füzenin ana zırhı gelmeden dışarıda ve zırhtan uzak bir mesafede patlamasını sağlamak yada yönünü saptırmaktır. Ana zırha nüfuz edecek enerji miktarını azalmaktadır. Gibi daha çok faydaları var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 19:11 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Raytheon m60 slar armor upgrade
Kendi upgrade lerini maliyet odakli gorerek sabranin daha gelismis oldugunuda yazmislar
Kafes zirh ayni sekilde takilmis bizimki ile

http://below-the-turret-ring.blogspot.c ... grade.html

http://nationalinterest.org/blog/the-bu ... ling-16142

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 19:24 
Akıncılar

Raytheon firmasinin tanitimini yaptigi seyler, TR'de milli imkanlar ile rahat yapilabilir. Hatta namluyu degistirmeye bile gerek yok. En basiti ile motor upgrade kitleri alinarak Kayseri ve Arifiye'de 950hp yukseltirlir, zaten bu motor uzerinde bakim/onarim tecrubesi var. AKS icin Aselsan'in hazir cozumu kullanilir, elektrik kule tahrik sistemine gecilir, kule cevresine slat armor ve gerekirse ilave Roketsan kompozit zirh plakalari ile kule ve etekler guclendirilebilir. En mantiklisi, ucuzu ve hizlisi boyle bir sey olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 19:24 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu programi Turk firmasi stsndart bio uyguluyormus bu arada firmayi ilk defa duydum dogrusu seyrantepede yerleri
http://www.standartbio.com/pdf/M60_Tank ... zation.pdf

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 19:27 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Raytheon firmasinin tanitimini yaptigi seyler, TR'de milli imkanlar ile rahat yapilabilir. Hatta namluyu degistirmeye bile gerek yok. En basiti ile motor upgrade kitleri alinarak Kayseri ve Arifiye'de 950hp yukseltirlir, zaten bu motor uzerinde bakim/onarim tecrubesi var. AKS icin Aselsan'in hazir cozumu kullanilir, elektrik kule tahrik sistemine gecilir, kule cevresine slat armor ve gerekirse ilave Roketsan kompozit zirh plakalari ile kule ve etekler guclendirilebilir. En mantiklisi, ucuzu ve hizlisi boyle bir sey olur.
Evet bende ayni fikirdeyim sizinle , birliklerimizde bu slat armoru su an ayni sekilde uygulamak en iyisi sanirim ,adamlar bunu belirli bir olcum vb yapmadan dogrudan takmamislardir cunku kanimca

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 19:33 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Aslında o M 60 'ı alıp Ankara Sanayi Bölgesine götürüp oradaki ustabaşına şu kafes fotoğraflarını gösterseniz vallahi de billahi de Raytheon'a taş çıkaracak şekilde yapar.

Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üzerinde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1920. Söylev ve Demeçler II:Sayfa 435)
Eski adım: Blackeyes90

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 20:17 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ingilizler tarian armor adinda yeni bir zirh kullanmaya baslamislar ve bu zirh kendini afganistanda kanitlamis bircok aracta tandem baslikli fuzeleri bile durdurmus..

Zirh olarak sertlestirilmis kumas kullaniyorlarmis , tabi askeri amacli olarak uretiliyor bu kumas..

http://www.theregister.co.uk/2009/06/25 ... th_armour/

[youtube]https://m.youtube.com/watch?v=W4swrODYr2k[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 20:35 
Üye

Alıntı:
Olur veya olmaz ama, paylaşmak istedim. Birliklerde bulunan, bekleyen veya kullanılmayan zırh plakalarını (personel koruma için) kullansanız. Allah yar ve yardımcınız olsun.
Aklıma gelen ikinci bir fikir ise; sıkıştırılmış bir talaş ve yapıştırıcı bileşimi olduğunu bildiğim(bilgim bu kadar) mobilya sektöründe kullanılan mdf. plakaları. Ucuz olduğunu, suya pek dayanıklı olmadığını ama dışına silikon kaplayarak bir nebze olsun faydalı olacağını ve sağlam olduğunu biliyorum, belki işe yarar.
Çorbada tuzumuz olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 21:26 
Süvariler

Kafes zırhımızın, 1' nci ve 4' ncü sis havanlarının atış yapmasına engel olma ihtimali var mıdır? Şayet engel olmuyorsa sorun yok ancak engel oluyorsa; sis havanlarının tam önündeki kafes zırh uygulamasına bombe verilerek bu sorun çözülebilir. Yani düz demire şu şekilde bombe verirsek - ( - sis havanlarının sağlıklı çalışması temin etmiş oluruz.

Saygılar,

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 21:53 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bazilariniz gulebilir belki ama ici polyester recine dolu aluminyum radyator peteklerini bu kafesin disina takarsak demirden daha saglam ve gorece hafif bir koruma saglayabilir , yaksalik 2 saattir kursun gecirmez malzemeleri ve tank zirhlarinin gelisimini inceliyorum

https://youtu.be/LxoYwUPOmBE

https://youtu.be/4GG7iXZdYbg

Buniki videoyu izleyince kafes zirhin disina boyle bir ek yapabilecegimiz geldi aklima

Panel fiyati 150 TL
http://urun.gittigidiyor.com/ev-elektro ... 818-2357-0

Polyseter recine 1 litre 20 TL bir panel 4 litre aliyor yaklasik dolayisi ile 80 Tl toplamda

http://www.polyesterciyiz.biz/Seffaf-Do ... PR-43.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 23:10 
Süvariler

Gayet guzel olmus, elinize saglik. Bence bu ikinci versiyon, birinciye gore cok daha basarili.
Bunu daha da uzaga koyabilir misiniz? Su resme bakinca mesafenin onemi gorunuyor:
http://www.roketsan.com.tr/en/urunler-h ... rh-kafesi/
Patlama ile olusan atesin katettigi mesafeye bakarsak, bence paletin bittigi yere dek (yani tankin dis hizasina dek) cekmekte fayda var. Yakin mesafede olusan patlamanin yarattigi ates tankin zirhina zarar vermenin yaninda uzerindeki ekipmana da zarar verebilir.

Sizin su anda yaptiginiz bu deneme belki de Turkiye'de tank uzerinde yapilan ilk deneme. Bence cok onemli.
Bu basarili oldukca bunu tankin eteginde, arkasinda ve hemen hemen tum zirhli arac uygulamalarinda gorecegiz diye dunuyorum.

Kolay gelsin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 23:19 
Süvariler

Su ornekte de bir adet Suriye T-72 tanki uygulamasi gorunuyor:
http://www.janes.com/images/assets/135/ ... -_main.jpg

Bu tankta bu uygulama biraz abartiya kacmis ama mesafenin onemini gostermek icin bunu paylasmak istedim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 23:35 
Süvariler

Alıntı:
Hocam YTONG kesinlikle koymayın tecrübeyle sabit YTONG küçük bir demir parçasıyla bile oyulabilen bir madde gözlerimle gördüm ama YTONG'un etrafını inşaat demiri veya sağlam bir madde ile kaplamak veya sarmak iyi bir fikir olabilir.
Hocam gazbeton ile defalarca çalışma imkanı bulan biri olarak şunu söyleyebilirim gazbeton oldukça sağlam bir maddedir. Onu sadece matkap veya kazıma malası gibi sivri uçlu aletler ile yontabilirsiniz diğer türlü testere ile blok halinde kesebilirsiniz. Ama darbe ile patır kütür dağıtamıyorsunuz darbeyi içine alıyor adeta darbenin tüm ivmesini içerisinde adeta sönümlendiriyor böyle bir durumu var gazbetonun. Yontmak ayrı bir olaydır bu bakımdan.
Ben ve arkadaşlarımızımn gazbeton önerilerimiz de ki kullanma amacımız daha çok içerisindeki milyonlarca hava pütürcügü ile ısıyı kendi içerisinde durdurabilecek olmasıdır. Üstelik sentetik üstadın önerisindeki gibi 4 ana hava kanalı oluşturacağız bu gaz betonun içerisinde ve bu hava boşluklarının sırası ile bir boş bırakıp bir çelik saç kullanarak dolduracağız.
Bir de hazırlanan bu gazbeton bloğu 5-6 mm kalınlığında ki bir çelik saç dikdörtgen kutu içerisine yerleştireceğiz. Bitti mi bitmedi işte bu gazbeton blok o bahsettiğim çelik saç dikdörtgen kutunun içerisine yerleştirilmeden önce 2-3mm kalınlığında ki sıkıştırılmış sertleştirilmiş taş yünü ile kaplanıp yerleştirilecektir o çelik saç dikdörtgen kutunun içine. Bunun için bir görsel hazırlamaya çalışacağım.
Bunun için bana bu tip bir kutunun hangi ölçülere sahip olması gerektiğini söyleyebilir mi? (Boy,en,derinlik) Mesela bir Era bloğunun ölçülerini bilen üstadlar bana söyleyebilir mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2016, 00:19 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Yanlış hatırlamıyorsam ve el hesabı yanlış ölçmediysem, Sabra'ının kule önü ek zırh kalınlığı yaklaşık 20cm kadardı. Bu hesap ile gidebilirsiniz sayın Operatıon Atilla.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2016, 00:34 
Akıncılar

Arkadaşlar, dikkatinizi çekerim; ben sıradan bir ytong demiyorum, G4 modeli ytong diyorum. 50kg/cm2 dayanıklılığı var. Özel bir ürün. Fakat piyasada mevcut ve hem ucuz, hemde hafif. Metrekare bazında 100ton dayanımlı olduğu belirtiliyor, hemde 20cm kalınlığında olanı için, ki bunun 35cm kalınlığa kadar olanı var. Genel ebatları 60x25cm'lık bloklar halinde. Kalınlık size kalmış. 15-35cm arası değişebiliyor. Bunların aşınmasını önleyici bir paket, kutu içerisinde olması çok daha iyi olur tabiki. Ama ne için uğraşıyoruz? Tankcommander'ın sahada kendi cebinden en basit, pratik ve de ucuz bir şekilde en optimum faydaya ulaşması için. Bu yüzden daha fantezi birleşimler, kaplamalar biraz pratikte uygulaması sahayı aşan şeyler oluyor. Yoksa zaten elinde Çelik zırh plakalar olsa, kaynat tankın dört bir yanına gitsin...

Aslında, şu talebi Ytong üreticisi firmaya iletsek, inanıyorumki yapabileceklerinin en iyisini üreterek bilabedel karşılıksız sn.tankcommander'a gönderirler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2016, 00:52 
Süvariler

Alıntı:
Ben ve arkadaşlarımızımn gazbeton önerilerimiz de ki kullanma amacımız daha çok içerisindeki milyonlarca hava pütürcügü ile ısıyı kendi içerisinde durdurabilecek olmasıdır. Üstelik sentetik üstadın önerisindeki gibi 4 ana hava kanalı oluşturacağız bu gaz betonun içerisinde ve bu hava boşluklarının sırası ile bir boş bırakıp bir çelik saç kullanarak dolduracağız.
Bir de hazırlanan bu gazbeton bloğu 5-6 mm kalınlığında ki bir çelik saç dikdörtgen kutu içerisine yerleştireceğiz. Bitti mi bitmedi işte bu gazbeton blok o bahsettiğim çelik saç dikdörtgen kutunun içerisine yerleştirilmeden önce 2-3mm kalınlığında ki sıkıştırılmış sertleştirilmiş taş yünü ile kaplanıp yerleştirilecektir o çelik saç dikdörtgen kutunun içine. Bunun için bir görsel hazırlamaya çalışacağım.
Bunun için bana bu tip bir kutunun hangi ölçülere sahip olması gerektiğini söyleyebilir mi? (Boy,en,derinlik) Mesela bir Era bloğunun ölçülerini bilen üstadlar bana söyleyebilir mi?
Burdaki ısı (yanlış hatırlamıyorsam) 10.000 derece mertebesinde ve tek doğrultuda yoğunlaşmış üstadım. Basınçta hakeza öyle.

Çelik kutular vs sahada askerin kolayca yapabileceği şeyler değil. Üstelik ağırlar.

Benim önerim: Füzenin zırhtan en az 60 cm ötede durdurulması ve araya 40-50 cm kadar YTONG konulması. Sadece bu kadar.

Bu önlemin işe yarayacağından kuşkuluyum. Umulabilecek en iyi sonuç tankın zırhında kallavi bir delik açılması, ama zırhın delinmemesi olur. Öte yandan denenebilecek en mantıklı seçenek te YTONG.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2016, 01:36 
Süvariler

Alıntı:
Arkadaşlar, dikkatinizi çekerim; ben sıradan bir ytong demiyorum, G4 modeli ytong diyorum. 50kg/cm2 dayanıklılığı var. Özel bir ürün. Fakat piyasada mevcut ve hem ucuz, hemde hafif. Metrekare bazında 100ton dayanımlı olduğu belirtiliyor, hemde 20cm kalınlığında olanı için, ki bunun 35cm kalınlığa kadar olanı var. Genel ebatları 60x25cm'lık bloklar halinde. Kalınlık size kalmış. 15-35cm arası değişebiliyor. Bunların aşınmasını önleyici bir paket, kutu içerisinde olması çok daha iyi olur tabiki. Ama ne için uğraşıyoruz? Tankcommander'ın sahada kendi cebinden en basit, pratik ve de ucuz bir şekilde en optimum faydaya ulaşması için. Bu yüzden daha fantezi birleşimler, kaplamalar biraz pratikte uygulaması sahayı aşan şeyler oluyor. Yoksa zaten elinde Çelik zırh plakalar olsa, kaynat tankın dört bir yanına gitsin...

Aslında, şu talebi Ytong üreticisi firmaya iletsek, inanıyorumki yapabileceklerinin en iyisini üreterek bilabedel karşılıksız sn.tankcommander'a gönderirler.

Onun için üretim bandını yeniden sekillendirmeleri gerekir üstadım :) bir tek ürünü banttan çıkarabilmek için bile. Ama siteye baktığımda 60cm boyunda 25cm yükseklikte ama istenilen kalınlıkta üretilebilir diyor buda harikulade bir durum. Hatta istek uygun dille aktarılsa o olukları bizim için hallederler. E olmaz ise burada biz matkap yardımı ile matkap ucunu gazbetonun içinde sürterek okullarımızın açacağız mecburen.
Yapmayın üstadım hevesimi kırıyorsunuz :) 4mm kalınlıktaki çelik sacı bükmek öyle maliyetli bir şey değil ki sanayi sitesinde üretim yapan bir çelik kapı üreticisinin kapısını çalsak mesela ben çalsam ya şu çelik sac için bir presinizi kullansam ciksam iki dakka al buda parası desem yine izin verir (mübalağa yapıyorum) hatta ve hatta o dikdörtgen kutuyu oluşturduktan sonra icini poliüretan boya ile bile boyatabiliriz çünkü çelik kapılarda boyanıyor Yada açık haldeki sacı önce poliüretan ile boyar sonra bükeriz hadi olmadı tanıdık bir ahbabın cnc tezgahında da yaptırabilirim en olmadı, sonra bahsettiğimiz oluklar açılmış gazbetonu bir kabın içine koymak en kolay kısım olurdu.
Poliüretan ile iç kısmı boyanmış çelik saç kutuya sokulmadan önce sokulacak olan gazbetonun yüzeyine silikon ile taşyünü yapıştıracağız. Ve tüm bunlar oldukça ucuza, hesabıma göre bir bloğu 100 +-20 TL ile yapabileceğiz.
Bakın bu blokta ısıya dayanımlı 3 farklı madde var poliüretan boya, taş yünü, gazbetonun kendisi buna ek olarak çelik saç kutu ve gazbeton arasına gömülü çelik saclar. Bence üzerine düşülürse yapılabilecek oluşturulabilecek bir ürün bu. Fazla işcilik ve fazla parada gerektirmeyen bir şey olduğunu düşünüyorum üstelik hafif olacaktır. Bir yarım tatil günü harcanarak ve gezerek bir kutu elde edilebilir.
İfade etmeye çalıştığım kutu aşağı yukarı şu şekilde bir şey üstadlar. Fikirlerinizi merak ediyorum. Fotoğrafı yatay çekmişim eziyet için kusura bakmayın.

Resim

Ek: Bahsettiğim 4mm paslanmaz çelik sacın kilogram fiyatı 10TL civarı. Levha boyutu arttıkça yekün ödenecek miktar artacaktır ama bu tip bir kutu için aşağı yukarı 50-60 lira para gider. İşçilik ve işlem ücretleri haricinde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2016, 02:10 
Süvariler

Bir hesap hatası yapmış bulunmaktayım 4mm et kalınlığı olan 1250×2000 paslanmaz çelik levha 99,38 kg gelmekte. Kg fiyatı 9.80 TL olduğu için bir 35×60×20 cm gazbetonun çevreleyebilecek yani bir kutu çıkarabilecek kadar çelik saç levha 500TL civarına denk gelmekte. O levha olsa bükmesi, yapılması hakikaten sorun değil ama çok maliyetli oluyor bu sekilde. Buda bizi mahveder. Kutu işi zora girer böylelikle. Vazgeçiyorum bu durumda gazbetonu bir şeyin içine koymaktan.
Ama aynı bu hesaba göre kule üzerinde 8-10 adet kutu kullanılacaktır. Buda tank üzerine sadece kuleye uygulanması durumunda aşağı yukarı yarım tondan biraz daha az bir ağırlık demektir.
Kestamid denilen yoğunlaştırılmış sert bir plastik var onu araştırmaya koyuldum bu durumda. Fiyatları umut vadediyor çünkü. Gazbetonumuza kap olarak kestamid oldukça iyi bir aday olabilir aslında. Ağır sanayide dişli yapımında kullanılan aşınmaya karşı oldukça dayanıklı ve de üstelik metallerle temas halinde aşınma direncini hala koruyan~artan bir plastik ürünü bu. Maliyetide çok uygun bu arada. Torna tezgahlarında işlenedebiliyormuş üstelik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2016, 11:38 
Üye

Kestamit in ısıl dayanımı ve alev alma kabiliyetinede bakmak lazim. kesmamiti islemekte ekstra zaman ve efor gerektirecektir. Insaat sektorunde kullanılan iki komponentli poliuretan, dusunulen malzemelere su dayanıklı ve darbe dayanımı kazadıra bilir. istenilen sekil ve forma ulasmakta cok kolay olacaktır. Ilave bir ağırlık getireceğini düşünmüyorum. Aşağıdaki linkte insaat sektorundeki uygulamaları var.

https://youtu.be/YXYcXuOjMqg

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1069 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 114 15 16 17 1822 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Exabot [Bot], İstiklalFM, TürkünGücü ve 17 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: