TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 16 Ara 2017, 11:51

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1100 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 113 14 15 16 1722 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2016, 01:56 
Üye

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Üstadım Roketsana verilen proje ne olucak?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2016, 13:09 
Süvariler

Şubat mart aylarında 10 adet esnek katmanlı kafes zırh tedarik edilmiş zırhlar 6 kobra ttza ya 6 kirpiye 6 m48 tankina takılmış. Roketsanın projesi sürüyormuş. M60'T lerede lazer ikaz sistemi ve 365 derece durumsal farkındalık sistemi takılması planlanıyormuş 1adet M60-T ye uygulanmış fakat altaydakilerle aynı yapıda olunca tankın üzerinde biraz sırıtmış özellikle arkada bulunanlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2016, 14:32 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Şubat mart aylarında 10 adet esnek katmanlı kafes zırh tedarik edilmiş zırhlar 6 kobra ttza ya 6 kirpiye 6 m48 tankina takılmış. Roketsanın projesi sürüyormuş. M60'T lerede lazer ikaz sistemi ve 365 derece durumsal farkındalık sistemi takılması planlanıyormuş 1adet M60-T ye uygulanmış fakat altaydakilerle aynı yapıda olunca tankın üzerinde biraz sırıtmış özellikle arkada bulunanlar.
Kafes sistemi geçen gün Kobra ZPT ye isabet eden bir roketini etkisiz hale getirmiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2016, 15:34 
Akıncılar

Alıntı:
Tankçımızı bu hallere düşüren, muhtaç bırakanlara yazıklar olsun!
+

Tankcilarimiz kalas ile kendi basinin caresine bakmaya calisirken, bazilari VIP ucaga doymuyor masallah. Yakinda VH-47 VIP chinook'ta filoya katilir. Sonra para yok mu oluyor? Su basit tel kafes isini bile beceremeyen yetkilileri Allah'a havale ediyorum.
Sanırım derdimiz daha iyi anlatılamaz. Teşekkürler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2016, 15:47 
Uzaklaştırıldı

İki ayrı modernizasyon programı olabilir.

1 - m-60 = slat armor üstü tel zırh + Lazer mesafe ölçer/360 derece komutan periskopu + aselsan sarp L

2- Lepard 2a4 = Leopard 2 Next Generation modernizasyonu.

Altaya kadar bize yeter.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2016, 16:21 
Süvariler

Alıntı:
Kafes sistemi geçen gün Kobra ZPT ye isabet eden bir roketini etkisiz hale getirmiş.
Kirpivekobra hesabina gore gecen hafta ISID tarafindan bir esnek ag zirhli kirpiye atgm saldirisi yapilmis.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2016, 16:43 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
İki ayrı modernizasyon programı olabilir.

1 - m-60 = slat armor üstü tel zırh + Lazer mesafe ölçer/360 derece komutan periskopu + aselsan sarp L

2- Lepard 2a4 = Leopard 2 Next Generation modernizasyonu.

Altaya kadar bize yeter.
m-60 lara daha fazla modernizasyon yapılacağını sanmıyorum,tabi ki ihtiyaca göre değişebilir fakat özellikle ABD ile yedek parça konusunda sıkıntıya düştüğümüz şu sıralarda ALTAY'a kadar tel zırh önleminden öteye gidilir mi bekleyip göreceğiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2016, 17:55 
Yeni Üye

Resim

Onlar tahta mı?

Fury filmini seyredenler hatırlayacaktır. Sherman tankının yan taraflarında keresteler dizilmişti.ilk başta ne ise yaradığını anlamamıştım ama düşman ateşi ile gelen mermi ile dagilmalarina rağmen tankı korumuşlardı. O zamsn koruma amaçlı olabileceklerini düşünmüştüm. Ne kadar etkili bilinmez ama 70 yıl sonra bile aynı koruma yöntemini kullanıyoruz. Mermiler ve anti-tank füzeleri bu kadar gelişmişken...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2016, 22:03 
Üye

Alıntı:
Alıntı:
Resim

Onlar tahta mı?

Fury filmini seyredenler hatırlayacaktır. Sherman tankının yan taraflarında keresteler dizilmişti.ilk başta ne ise yaradığını anlamamıştım ama düşman ateşi ile gelen mermi ile dagilmalarina rağmen tankı korumuşlardı. O zamsn koruma amaçlı olabileceklerini düşünmüştüm. Ne kadar etkili bilinmez ama 70 yıl sonra bile aynı koruma yöntemini kullanıyoruz. Mermiler ve anti-tank füzeleri bu kadar gelişmişken...

Heralde en kötü propaganda filmlerinden biridir o film.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2016, 22:30 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2016, 19:31 
Üye

Kornet ve Tow gibi anti tank roketlerinin çapı ne kadar?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2016, 19:37 
Akıncılar

Bu 14luk demir izgaralar esneme yapmaz mi hocam? En kesin deneme sekli, birliginizde RPG varsa, egitim atisi yaparken bu kafeslere atis yapsinlar. Arkasina metal bir plaka koyup bakarsiniz zarar ziyan varmi. Kendi tesitinizi, kendiniz yapmis olursunuz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2016, 19:59 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Kornet ve Tow gibi anti tank roketlerinin çapı ne kadar?
Kornet 152mm tow da öyle.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2016, 20:49 
Üye

Benim daha farklı bir önerim var.
Bu yaptığınız şey tamamen fotoğraflarda görülen şeyin kopyası, yani diğer firmalar da orjinal malzeme ilke bu tür birşey yapıyor.
Sanırım biraz daha maliyet etkin ve yenilikçi bir duruş olarak çarpma alanını çoğaltarak daha sık aralıklı aliminyumdan bir mazgal yapmak daha hafif ve yenilikçi olacak gibi.
Fotoğraf akademik bir çalışmadan alıntıdır.
Sizin için bu makaleyi okuyacağım, daha ayrıntı için iletişim kurabiliriz.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2016, 20:55 
Genel Yetkili

Biliyorum kendi imkanlarınızla ve emeğizle bir ürün elde etmek istiyor ve uğraş veriyorsunuz. Endüstriyel bir hazır malzeme ile ilerlemek istemeyebilirsiniz belki ama, sağa 3, sola 3 olmak üzere takribi 6 metrekare kadar "tam geçme galvanizli metel petek" işinizi görmeye yetecek gibi. Siz yine bağlantıları ve şekil verme işini spiral ile yapıp uğraşırsınız.

30 x 3 mm galvanizli peteğin ağırlığı 40x40 milimetrelik kare petekliyse takriben 50 ila 55 kg arasıdır. Petek ebatını 30x30 yerine 40x200 dikdörtgen seçerseniz metrekare ağırlığı 30x35 kg'a düşer. Kule yanlarına kullanacağınız 6 metrekare kadar petek ızgara kuleye yaklaşık 220 kg ek ağırlık getirecektir.

Eğer eteklere de yapayım derseniz , ilave 10 metrekare kadar daha petek eklemeniz icap edecek. Böylece bir 350 kg daha ek agırlık olacaktır. Bir tyas kadar yani..

Bu petek çarpma tapalarını etkin hale getirir. Ancak başlık ilerlemeye devam edeceğinden her halukarda peteği geçecek, patlama etkisi ağırlıklı olarak petek ile tank arasında gerçekleşerek ileri hızın da etkisi ile homojen zırha yansıyacaktır. Yine de etkisi oldukça azalır ve hiç olmamasından daha avantajlı bir durum olur.

Fiyat olarak metrekare petek agırlığına ve piyasa durumuna göre değişiyor, sormak lazım. Ama kantin imkanlarını aşmaz

http://www.ozbaskentmetal.com/urun.php#!prettyPhoto
http://www.petekplatform.com/urunler/pe ... m-izgarasi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2016, 21:13 
Akıncılar

Benimde bir önerim var. Nicedir aklımda. Eğer atış sahasında deneme imkanınız varsa, piyasadan kolayca edinebileceğiniz ucuz ve dayanıklı bir ürün, YTONG Gaz beton G4 ürünü. Demir kafes ile zırh arasına düzgün bir şekilde konuşlanabilecek, dayanıklılığı tutkal ile artırılmış Ytong tuğlalar. Bunun standart bir tipi tabanca mermisini durdurmuştu. Bu daha geliştirilmiş çift kat dayanıklı en üst modeli. Ve en büyük artısı, Hafif.

Bir RPG ile denemek lazım diye düşünüyorum. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 00:23 
Genel Yetkili

Sn.dum ve Sn.topgun farklı öneri ve düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. Hepsini proje icinde değerlendirmeye alacağım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 01:41 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sayın TankCommander, bizde hastalıklı bir BATI algısı olduğu için, körü körüne bir taklit ve anlamsız bir "onlar en iyisini bilir" düşüncesi vardır. Bu nedenle hep deneysel çalışmalar ihmal edilir. Oysa Türk insanının pratik zekası kimsede yoktur.

Eğer deneysel çalışma imkanınız varsa, hiçkimsenin hesap etmediği kadar basit ve pratik yolla, çok büyük koruma seviyelerine ulaşabilirsiniz kanaatindeyim.

Bir de bakmışsınız çok ucuz ve basit bir yolla, en pahalı yöntemlerden daha iyi koruma seviyeleri yakalamışsınız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 01:43 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Yahu ne ülkeyiz. Bazen utancım beni parçalıyor.

Vallahi şundan 1 haftada 1000 tane yapacak sadece Konya da 100 tane firma vardır. Ağzımı bozacağım ama hakeden o kadar hain varki. Hain hatta az. Sanki şey saturn 5 roketinin motoru Allahın cezası.

Resim

Allah'ın Danimarkasının tankı. Adamın ülkesinde 1 gram çöl yok. Yani orduda da bazı idari personel varya hakketten falakalıklar. Yazık yahu mehmetçik dediğin taşın kovugundan mı çıkıyor. Bunun anası babası seveni yok mu ?

İnşaat artığı demirle nereye kadar .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 03:09 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Resim

Yahu ne ülkeyiz. Bazen utancım beni parçalıyor.

Vallahi şundan 1 haftada 1000 tane yapacak sadece Konya da 100 tane firma vardır. Ağzımı bozacağım ama hakeden o kadar hain varki. Hain hatta az. Sanki şey saturn 5 roketinin motoru Allahın cezası.

Resim

Allah'ın Danimarkasının tankı. Adamın ülkesinde 1 gram çöl yok. Yani orduda da bazı idari personel varya hakketten falakalıklar. Yazık yahu mehmetçik dediğin taşın kovugundan mı çıkıyor. Bunun anası babası seveni yok mu ?

İnşaat artığı demirle nereye kadar .
[/size]

İnşaat artığı demirle yapılan kafes zırhta yok ki, nerede?

Biz şurada 3-5 kişi toplansak doğru düzgün bir kafes zırh çıkarırız. Çok samimi söylüyorum çıkarırız. İçinde mekanik veya yazılımsal birşey yok kablosu yok aküsü yok motoru yok, bildiğin çelik kafes işte. Bizim Organize Sanayi bölgesinde bir demir çelik atölyesine versen 1 ay a kalmaz döşer sahada ki bütün zırhlıları. Hiç abartmıyorum. İlgi yok alaka yok, yoksa nedir ki mesele mi bu

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 03:18 
Üye

TankCommander hocam TSK Zırhlı birliklerde bu tarz tank modifikasyonlarını yapanları nasıl karşılıyor ''Bu ne ya ? Sökün bunları hemen sök sök.'' gibisinden tepkimi alıyor personeller ? Yoksa tavsiye anlamında çeşitli konuları danışıyorlarmı ?

Dışarısı dinamit, dışarısı enkaz!

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 04:32 
Üye

Alıntı:
TankCommander hocam TSK Zırhlı birliklerde bu tarz tank modifikasyonlarını yapanları nasıl karşılıyor ''Bu ne ya ? Sökün bunları hemen sök sök.'' gibisinden tepkimi alıyor personeller ? Yoksa tavsiye anlamında çeşitli konuları danışıyorlarmı ?
bir çok farklı model tankı bir çok farklı şekillerde gördük görsellerde. Sanırım biraz özgürlük veriyorlar. Ama danışacaklarını da sanmıyorum. Tabi üstadımız doğrusunu bilir :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 07:51 
Akıncılar

M-48'lerin modernizasyonlarini hatirlayanlar vardir, 1990 baslarindaydi. O kadar masraf yapildi, yeni dizel motor, yeni 105mm namlu, yeni yuruyus takimi, yeni termal kamerali M60A3 benzeri AKS ile tanklari modernize ettiler ama 1 gram ek zirh felan koymadan devam ettiler. Ben inanamadim sahsen, o kadar sey yaptilar ama insan kuleyi ve govdeyi gucledirir biraz. Zirh uretemiyorduk ama o modernizasyon kitlerini temin ettigimiz ABD'den zirh kitleride alip kullanilabilirdi. Hepsi 1.5-2 ton ek agirlik, zaten daha guclu dizel motor kullaniyorsun, ne fark ederdi.

KKK'deki bu muhafazakar yaklasim sanirim her daim devam etti. Diger kuvvetler ise daha fazla inovasyona acik goruntusu veriyor. Gecmise bakinca, bugun basit bir kafes zirh icin bocalanmasina hic sasirmiyorum. Havacilar icin bir F-16 neyse, Denizciler icin bir firkateyn neyse, KKK icinde bir tank ayni mertenede olmasi lazim(di). Havacilar 10-12 sene sonra butun F-16 filosunu CCIP'tan gecirdi, sirf ucaklari guncel tutmak icin. Denizciler yeni sayilabilecek Meko Track-IIA/B sinifi gemilerin 6-7 senelik radarini felan gozunun yasina bakmadan SMART-S ile degistirdi, ESSM icin zorunluktu bu degisiklik am ayapildi, keza MK-41VL modulleri eklendi felan. Bu projelerde pahali projeler, oyle ufak paralar degil. KKK ne yapti? Son yillarda yapilan en iyi proje Firtina obus projesi ve belki 170 tane M60T ve 380 tane Leo-2 tedarigi sayilabilir. Ama yetersiz iste, on hatlarda M-60'larimizi gorduk. M-60T bile zor dayaniyor. Benim uzuldugum nokta, Suriye'ye girmeden once biz siviler yuzlerce video gorduk, surekli gudumlu ATGM ile tank avlaniyor. Herkesin elinde tanksavar var. Buna ragmen o tehdit ortamina ciplak diyecegimiz M-60'lari sokmayi becerdik. M-60T'ler geldi, yem yesil kamuflaj. Acil geldikleri belli. Benim seyrettigim youtube videolarini Genelkurmay Plan ve Prensiplerde gorevli kurmaylar seyretmiyorlar mi? Aksam 5'te eve gidip mac mi seyrediyorlar di? Cogunun Fetocu cikmasi bir aciklama olabilir mi bilmiyorum. Belki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 10:55 
Süvariler

Sn, TankCommander, bu kafesi mumkun olabildigince zirhtan uzaga koyabilirseniz, o kadar faydali olacaktir. Maksat RPG / ATGM'yi tanka en uzak mesafede etkisiz hle getirmek.
Sirf yanlara degil, ayni zamanda arka tarafta da yine mumkun olabildigince uzaga kafesi kurmanizi tavsiye ederim. Hatta arkada cok daha uzakta bile olabilir cunku taretin arka siniri ile tankin arkasi arasi mesafe buyuk. Arka tarafi dikdortgen bir kafes yapida dusunebilirsiniz, veya (ustten bakinca) ucgen bir yapida da dusunebilirsiniz. Burada ucgenden kasdettigim sivri ucu arkaya, ucgenin tabani tankin zirhina dogru gelecek sekilde bir kafestir. Bildiginiz gibi K.Suriye'de kaybedilen bazi tanklar arkadan, yani zayif yerinden, vurulmustur. Ucgenin avantaji arkadan gelecek ATGM mermilerini sektirmesi olacaktir.

Son olarak bunu bir RPG ile muhakkak denemenizi oneririm.

Bence bu yaptiginiz TSK'nin inisiyatif almasi acisindan son derece ornek bir denemedir. Bu denemeniz daha ciddi ve endustriyel calismalara oncelik edecektir.
Kolay gelsin ve elinize saglik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 12:04 
Üye

Kullanılan ağ tipi kafes zırhlarda gözlerin arasındaki mesafe 6,8cm, kafesin tanktan uzaklığı ise 27cm dir. Yapılan bütün değerlendirmeler sonucunda ulaşılan rakamlar bunlardır, buna ek olsak kafes ile tank arasına bir katmak daha plaka yapılabilir, bu aliminyum karışımı olabilir. Ayrıca buradaki demir çubuklar yerine ağ gibi gerilen çelik teller koymak daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 12:10 
Üye

Alıntı:

Bu yaptığınız şey tamamen fotoğraflarda görülen şeyin kopyası, yani diğer firmalar da orjinal malzeme ilke bu tür birşey yapıyor.
Sanırım biraz daha maliyet etkin ve yenilikçi bir duruş olarak çarpma alanını çoğaltarak daha sık aralıklı aliminyumdan bir mazgal yapmak daha hafif ve yenilikçi olacak gibi.

Resim
Hay bin yaşayın. Benim de aklıma bu gelmişti ondan füze çaplarını sordum. Bunun bugüne kadar uygulanmamasının nedeni nedir merak ediyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 12:10 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar selam hep füzenin birinci ve ikinci başlığının patlaması üzerine çözüm arıyoruz bu füzelerin yönünü saptıracak bir çözüm bulamaz mıyız ?
Mesela yumuşak kafes zırhı incelerken aklıma takıldı , sonuçta atgm arkadan itkili bir füze , bu füze sert bir hedefe carptığında ilk patlamasını yapıyor ve 2. başlık ondan sonra devreye giriyor.
Peki füze yumuşak birşeye carparsa , patlamadan yön değiştirir mi dersiniz?
mesela kafes zırh yerine balık ağı gibi daha yumuşak ve bol bırakılmış bir ağ kullansak , füze bu ağa takılıp kalabilir mi yada ağı yırtsa bile hedeften farklı bir yöne devam etmesi sağlanabilir mi ne dersiniz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 14:00 
Üye

Sıvıların asla sıkıştırılamaz prensibinden, yoğunluğu deneysel çalışmalar sonucu belirlenmiş sıvı madde, 20 30 cm genişliğinde içi sıvı dolu bloklar halinde kafes zırh ile ana zırh arasına yerleştirilebilir. Sıvı blok patlamanın tahrip gücünü dağıtarak, tek bir tahrip noktası oluşmasının önüne geçecektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 14:25 
Üye

Sıvıların asla sıkıştırılamaz prensibinden, yoğunluğu deneysel çalışmalar sonucu belirlenmiş sıvı madde, 20 30 cm genişliğinde içi sıvı dolu bloklar halinde kafes zırh ile ana zırh arasına yerleştirilebilir. Sıvı blok patlamanın tahrip gücünü dağıtarak, tek bir tahrip noktası oluşmasının önüne geçecektir.

Hayır dağıtmaz aksine onlarca kat artırır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 14:28 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 15:36 
Akıncılar

Bu model bizim modernize Leo-1'lere benziyor. Doğru mudur?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 15:49 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

Hayır dağıtmaz aksine onlarca kat artırır.
Doğru. Yalnız orada bir nüans olabilir. Eğer sıvı ile zırh arasında (yeterince) boşluk varsa, patlamanın gücü sıvıyı etrafa saçmaya harcanır.

Döndük aynı yere geldik. Patlama (eğer kaçınılmazsa) her durumda zırhtan uzakta olmalı.

En son merzifonlu tarafından 25 Kas 2016, 15:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 15:51 
Üye

Alıntı:
Alıntı:

Resim
Hay bin yaşayın. Benim de aklıma bu gelmişti ondan füze çaplarını sordum. Bunun bugüne kadar uygulanmamasının nedeni nedir merak ediyorum.
Geçen yıl yapılmış bir akademik çalışmadan aldım bunu, biyerlerde birileri uyguluyor ama bizde birilerinin bunu okuması için daha 5, yapması için de 10 yıl var.
Anladığım kadarıyla bu ağların roketi durdurmak gibi bir niyeti yok, roket 8000ms metale çarptığında metal su tepkisi gösterip eriyor, bunun önüne geçmeye çalışıyor bu ağlar. Belirli yüzdeler ve bilgiler verilmiş ama bi bakmak lazım işte, umarım deneme yapan arkadaşlar da araştırıyorlardır.

Edit ek,

İşin diğer tarafı akademik çalışmaların literatür bölümünde genel Rpg ve tehdit karakteristiği belirlenmiş ve buna göre bu 6,8cm ve 27cm boşlukları hesaplanmıştır fakat bununla birlikte ağ zırhın tepkisi de tanımlanmıştır.
Yapılan zırhın belirli bir esneme payı gerekmektedir, yani sert bir tel koymaktansa esnek yapıda bir ağ koymak daha yerindedir.
Bence sonuç olrak ana zırhtan 30cm uzakta bir çelik ağ örülmeli, bunun 15 santim gerisine yani ana zırhla arasına da kompozit bir "sac" tabaka gerilmelidir. Hatta bu tabakalarda sert plastik kullanılarak bile belli bir sonuca ulaşılmıştır ama bence aliminyum ya da geri dönüşümden elde edilmiş katmanlı bir tabaka iş görecektir.

En son BayramlıkŞeker tarafından 25 Kas 2016, 15:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 15:56 
Süvariler

Alıntı:
roket 8000ms metale çarptığında
:shock: ATGM'lar o hıza erişiyor mu? Patlamanın hızı olmasın o?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 16:02 
Üye

Alıntı:
Alıntı:
roket 8000ms metale çarptığında
:shock: ATGM'lar o hıza erişiyor mu? Patlamanın hızı olmasın o?
Resim

Yapılmış olan şey "Bar armor" olarak geçiyor fakat pek de kullanışlı olduğu söylenemez, bu işin ilk ürünlerinden sayılır. O demirler her açıdan yeterli korumayı pek sağlayamıyor, ha hiç olmamasından tabiki iyi ama orda infilak eden roket yapıcağını yine yapıyor.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 16:48 
Site Başkanı

Bu model bizim modernize Leo-1'lere benziyor. Doğru mudur?
Doğru, bu add-on zırh eklentisi Almanya'nın Leopard 1A5 olarak modernize ettiği Leopard 1A1 lere uygulanmıştı. Daha sonra bir kısmını ikinci el olarak biz aldık ve aynı tanklara aselsan ın 1T AKS modernizasyonu uygulandı. Hazır başlamışken 120mm L44 topu da takılsa fena olmazdı hani, zira 1A5 lerin namlu yatağı da L44 taşıyabilecek şekilde revize edilmişti...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 16:48 
Süvariler

Sayın hocam, yapılan ilk prototipe göre mesafe katetdiğimiz ilk bakışta anlaşılıyor. Yalnız inşaat demiri yerine sayın dum' un bahsettiği petekler daha çok işe yarar gibi görünüyor. Patek çeşitlerini inceledim de; hakikaten çok hoş ürünler var. Sayın Topgun' ın akıl ettiği YTONG önerisi ise hakikaten ilginç oldu. YTONG' un hafifliği dillere destan olmakla birlikte; kurşun durdurabildiğini bende ilk defa duyuyorum. Yandaki inşaattan bir tane ödünç alıp, üzerinde deneme yapmakta fayda var. Ancak bu hali ile bile yeni prototip çok işe yarar.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 16:58 
Süvariler

Şayet yolumuza pratiklik olması açısından inşaat demiri ile devam edeceksek; yatay kafese dikey eksende 3-5 tane daha 14' lük demir kaynaklamak lazımdır. Bu sayede esneklik önlemiş olur. Yani kendi peteğimizi kendimiz yapmış oluyoruz.

Saygılar,

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 16:59 
Süvariler

YTONG Sanıldığından da iyi fikir olabilir. Aradaki 40 cm YTONG ile doldurulur. Denemekte sonsuz fayda var bence.

Boşluklu yapısı ve ısıya dirençli kimyasal doğası gereği, çukur imlanın patlamasıyla oluşan gaz jetini zayıflatacaktır. Ama ne ölçüde?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 17:06 
Akıncılar

YTONG Sanıldığından da iyi fikir olabilir. Denemekte sonsuz fayda var bence.

Boşluklu yapısı ve ısıya dirençli kimyasal doğası gereği, çukur imlanın patlamasıyla oluşan gaz jetini zayıflatacaktır. Ama ne ölçüde?
Buradaki mantikli onerilerin hepsi yukarida dedigim gibi basit duzenekler kurularak, bir askeri birligin egitim sahasinda bile denebilir. Cok hizli kameralara felan gerek yok, onemli olan RPG muhimmati onerilen cozumler uzerindeki etkisi nedir, durduruyor mu bakilabilir. Bu acidan tank commander'in yaptigi prototipler gercek RPG atislari ile denemeye tabi tutulabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 17:45 
Genel Yetkili

Çok değerli fikirleriniz için tekrardan teşekkürler. İnşaat demiri ile şuan devam ediyorum. Elimdeki malzeme sadece bu. Kuleden 40cm uzakta ve ızgara araları 4.5 cm. Kule ile Demir arasına YTONG gibi her tür malzeme yerleştirilebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 18:54 
Süvariler

ytongun ne gibi bi dayanımı var onu anlamadım ben :roll:
Ytong bosluklu yapısı ile ısı ve ses yalıtmı sağlar; tuğla bimse göre...
Birde daha hafiftir.
Oraya daha sağlam bir sey gerekmez mi ?taş,kum torbası vs....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 19:51 
Süvariler

En iyisi blok granit.
En sağlam taştır. Mermerden bile sağlamdır. Yırtılma olmaz, kırılma olur. Nispeten yüksek dayanıklı Seramik zırhlar gibi.
İstenilen ölçülerde kalınlıkta uzunlukta kesilir, o tel zırhın içine konuluverir...
Bir fabrika elinde mantıklı bir çözüme(Tasarıma) dönüşebilir lakin askerin kendi imkanıyla hem teminatı hem finansmanı çok zor olur, yükü fazlaca arttırır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 19:59 
Süvariler

Blok granit tehlikeli ve ağır bir materyal olur. Olası bir isabet halinde kırılıp sıçrayacak granit parçaları hem bıçak gibi keskin olacak hem de şarapnel etkisi gösterecektir, bu durum da etrafta bulunan dost unsurlara zarar verir.

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 20:13 
Genel Yetkili

Granit beni de korkutuyor. Çok fazla ağır olacağı gibi etrafa şarapnel Etkisi yapacağından dost unsurlara da zarar verecektir. Kumtorbasindan çekincem de torba patlayıp boşalınca kule dönüş hareketini engelleyebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 20:14 
Üye

Karbonfiber plakalar koysak? Hem hiç ağırlıkta yapmaz. Hemde çok dayanıklı. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 20:26 
Süvariler

Karbonfiber plakalar koysak? Hem hiç ağırlıkta yapmaz. Hemde çok dayanıklı. :roll:

Karbon fiber üzerine çalışmalar yapan biri olarak , Karbon fiber destekli kompozit kullanmak aşırı pahalı kaçar hocam ona gerekli sünekliği kazandırmak ayrı dert üretmek için kalifiye eleman yetiştirmek ayrı dert .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 20:33 
Süvariler

Resim

Alimünyum petek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 20:45 
Süvariler

Granit beni de korkutuyor. Çok fazla ağır olacağı gibi etrafa şarapnel Etkisi yapacağından dost unsurlara da zarar verecektir. Kumtorbasindan çekincem de torba patlayıp boşalınca kule dönüş hareketini engelleyebilir.
Sayın komutanım, kum torbası düşüncenizde haklılık payı olabilir - düşünceniz bana da mantıklı geldi. Önemli olan şey, kafes ile kule arasında boşluk yaratmak ve o başluğa uygun malzemeyi koymaktı - şu haliyle düşüncemizi hayata geçirmiş olduk. Yeni kafes dizaynımız benim hoşuma gitti. İlk prototipten bin kat iyidir bana göre. Yalnız dediğim gibi; dikey eksende 4-5 tane daha 14' lük demire ihtiyaç var. Bu şekilde aynen kuş kefesi mizali kafes zırh elde etmiş oluyoruz. Aradaki boşluğa hangi malzemeyi koyacağımızada sahada ki imkanlara göre karar verilir. Fırat Kalkanı Harekatında görüldüğü üzere; tankçılarımız bildiğin kalas bile kullanmışlar. Yeter ki kafes ile kule arasında boşluk olsun; deneme yanılma yolu ile her türlü malzeme kullanılabilir. Şu YTONG örneği hakikaten kafama takıldı. İşe yarar mı? merak ediyorum açıkçası.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 20:58 
Süvariler

Alıntı:
O biraz maliyetli olmaz mı hocam? Bende karbon fiber düşündüm hatta karbon fiber boruları düşündüm. Her çapta var her boyutta var 4mm den 19 mm çapa kadar. Bunu tabi ki kafes zırhı oluşturmak için de kullanılabiliriz ya da daha farklı kesim yöntemleri ile oluşturulacak tipleri ile veya yine boru tipi kullanılarak da tank yüzeyine uygulayabiliriz. Kafes zırhın oluşturulduğu düşünülürse bundan sonrasında tank yüzeyine bir uygulama için benim tercihim ise dikdörtgen şeklinde kesilmiş fiber borular olurdu iki yüzeyinin arasında boşluk olacak olması hasebiyle. Hata ve hatta bu bahsettiğim dikdörtgen fiber borunun içine yani bahsettiğim bu boşluğa uygun ölçülerde ile kesilmiş Ytong konularak daha, çok daha sağlam bir koruma elde edilebilir.
Ancak karbonfiber ister deneme amaçlı olsun ister seri üretim şeklinde olsun maliyetli olacaktır. Hem birim fiyatı yüksek hem de gereken miktar fazla. Saygılar...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 21:15 
Süvariler

Genel bir soru: Jet penetrasyonunu bozmak için gerek koşullar nelerdir? Biliyorum hala didik didik araştırılan bir konu ancak belirlenebilen koşullar nelerdir?

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1100 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 113 14 15 16 1722 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: İstiklalFM ve 34 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: