TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 23 Kas 2017, 01:17

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1100 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 112 13 14 15 1622 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 18 Kas 2016, 21:49 
Akıncılar

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Tankta teleskop da blandajda ama coax nerde goremedim . Top arkasinda kalmis gozukmuyor olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2016, 00:47 
Genel Yetkili

Tankta teleskop da blandajda ama coax nerde goremedim . Top arkasinda kalmis gozukmuyor olabilir.
Tankın topuda blendajıda M60A3 tankı ile birebir aynı. Her şey yerli yerinde. Detay için bir arkadaki tankın coax çıkışını farkedeceksiniz.
Yandaki kısım dediğim gibi telemetre çıkışı. Lazer telemetrenin senkronize bakış açısı tam da o açıklıktan gidiyor. Çıplak M60A3 ile karşılaştırın dediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2016, 00:48 
Genel Yetkili

Şimdi bu kafesi bir meraklının denemesi olarak görebiliriz sanırım. Temel prensip olarak doğru bir yaklaşım. Et kalınlığı 5 mm üzerindeki profil köşebentleri tank'ın silüetine uygun bir şekilde dolandırmış uygulayıcı. Köşebentlerin dış kenarları düşmana bakıyor ve böylece çarpacak mühimmata karşı dayanım artacaktır.

Naçizane bir iki fikrimi yazayım.

* tank'a çok yakın olduğunu değerlendiriyorum. Normalde kulenin ön-yanlarına asılan yedek portör ve palet baklalarını asacak aralık kalmamış gibi. Oysa ki o parçaların da koruma kabiliyeti oldukça fazla...onlar ihmal edilmiş sanki. Yanılgı da olabilir tabi. Tank'mesafesi mesela 30/40 cm olabilirse, hem bu tür yedek malzemeyi koyacak alan kalır hem de etraftaki piyade'nin çanta ve malzemelerine de yer çıkar. (Tank piyade işbirliği.. malum tanklar kendi aracı olmayan komandolar veya benzeri unsurların enrine giriyor günümüz operasyonlarında.).. "kum torbası sevenler" kafes ile tank arasına kum torbası da koyabilirler belki böylece.

*yatay köşebentler, 1 tane daha artırılarak aralıklar azaltılabilir. Biraz açık kalmış gibi. Özellikle bu savunma sistemi rpg'ye karşı ise ki öyledir , rpg çapından daha geniş olmamalı. Atgm'yi zaten engellemez. Hatta tandem rpg'yi bile şüpheli.

*kafesin tank'a montesi kaynak marifeti ile olmuş sanki. Inşallah zırh'a bir zarar verilmemiştir.

*köşebentlerin et kalınlığı artırılabilir. Ama rpg'ye karşı filan denemek lazķm yeterli de gelebilir. Denemeden çok da sallamayayım.

* orta'ya denk gelen kısıma aşağı doğru 2'şer köşebent daha eklenebilir. (Eğer kule hareketini engellemiyorsa). Orada kule ile gövde arasinda bir açıklık kalmış.

* eğer bu çalışma tahmin ettiğim üzere, bir tugay'ın bakım bölüğü tarafından gayretkeş birkaç bakımcı ile tankçının ortak kıt'a tipi imalatıysa, bu arkadaşları teşvik edip teşekkür etsinler. Benzerlerinden daha basit uygulanabilen, ucuz, kolay yapılabilecek, hafif, silüeti bozmayan, bir iki dokunuş ile oldukça efektif bir çözüm bulunmuş. Üstündeki kelebekten hareketle, hudut birliği olduğunu tahmin ediyorum. Karakol veya üs bölgesi gibi bir yerlerde görevli sanırım. Kolay gelsin.

Eli spiral ve kaynak makinesi tutan sıradan bir kalfa ile 3-4 saatte bitecek bir çalışma. Tank başına En fazla 10-12 boy köşebent , 3-4 spiral taşı, 1-2 taşlama, 1 demet kaynak çubuğu ve bir miktar gri hücre ile yapılabilecek bir iş olmuş. En azından kum torbasından iyidir. Ha sen istiyorsan üstüne yine kum torbası koy. Ama torbalara kum koy, toprak koyma.....Yapanların eline sağlık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2016, 00:56 
Genel Yetkili

Sn. Gürbet, Merak etmeyin bu tank zannettiğinizden daha da emniyetli bir mevzide. Fotoğraf çekim açısından dolayı size böyle görünmüş.Kum torbalarının faydasından çok zararları var. Kum torbasını tanka değdirmek istemiyorum. Yandan bakınca yakın gibi görünse de yukarıdan aşağı doğru piramit şeklinde açılı iniyor ve makul derecede gövdeden uzak. Fazla uzaklık yan malzeme kutularını kullanmayı da engelliyor.

Sn. Partikül, Numunelik, sadece 1 tanka uygulandı. Tartışılmaya, geliştirilmeye ve öneriye açıktır. Prototip kafes zırh.

Sn. Zırhlısüvari. Atgm için vuruş yönünü çok azda olsa saptırıp etkisini azaltsa bile kafes zırh için büyük başarıdır.

Saygılarımla.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2016, 01:12 
Genel Yetkili

Sn.Dum. Yorumunuza tek tek cevap vermek isterim.

* tank'a çok yakın olduğunu değerlendiriyorum. Normalde kulenin ön-yanlarına asılan yedek portör ve palet baklalarını asacak aralık kalmamış gibi. Oysa ki o parçaların da koruma kabiliyeti oldukça fazla...onlar ihmal edilmiş. Tank'mesafesi mesela 30/40 cm olabilirse, hem bu tür yedek malzemeyi koyacak alan kalır hem de etraftaki piyade'nin çanta ve malzemelerine de yer çıkar. (Tank piyade işbirliği.. malum tanklar kendi aracı olmayan komandolar veya benzeri unsurların enrine giriyor günümüz operasyonlarında.).. kum torbası sevenler, kafes ile tank arasına kum torbası da koyabilirler belki böylece.

En üst sıralar 25, en alt sıralar 40 cm. gövdeden uzakta duruyor. Palet baklaları, portör, çanta bidon içinde rahatlıkla duruyor. Dikkatle bakarsanız bahsettiğiniz malzemeler yerli yerinde.

*yatay köşebentler, 1 tane daha artırılarak aralıklar azaltılabilir. Biraz açık kalmış gibi. Özellikle bu savunma sistemi rpg'ye karşı ise ki öyledir , rpg çapından daha geniş olmamalı. Atgm'yi zaten engellemez. Hatta tandem rpg'yi bile şüpheli.
Köşebentler arası mesafe RPG başlığının çapına uygun düşünülerek RPG geçmeyecek aralıkta dizildi. Kafi ölçüde ızgara arası ayarlandı.

*kafesin tank'a montesi kaynak marifeti ile olmuş sanki. Inşallah zırh'a bir zarar verilmemiştir.
Kesinlikle tanka kaynak değmeden hazırlandı. Tankın orjinalliğine etki eden hiçbir durum yok. Tamamen vidalama ve askı usulü yerleşim yapıldı. Altta tanka değen parçalar sadece destek olarak değen kısımlar.

*köşebentlerin et kalınlığı artırılabilir. Ama rpg'ye karşı filan denemek lazım yeterli de gelebilir. Denemeden çok da sallamayayım.
Makul seviye kalınlıkta bir et kalınlığı mevcut. Esas kullanılacak metalde bu değerlendirilir ve çeliğin yapısına ve dayanımına uygun et kalınlığı kendiliğinden şekil bulacaktır.

* orta'ya denk gelen kısıma aşağı doğru 2'şer köşebent daha eklenebilir. (Eğer kule hareketini engellemiyorsa). Orada bir açıklık kalmış. Orası sıkıntılı bir bölüm, kule harereki ile ilgili. Ayrıca açıkta kalan bölüm üst ve alt zırhın birleşim yeri ve çok kalın.

* eğer bu çalışma tahmin ettiğim üzere, bir tugay'ın bakım bölüğü tarafından gayretkeş birkaç bakımcı ile tankçının ortak kıt'a tipi imalatıysa, bu arkadaşları teşvik edip teşekkür etsinler. Benzerlerinden daha basit uygulanabilen, ucuz, kolay yapılabilecek, hafif, silüeti bozmayan, bir iki dokunuş ile oldukça efektif bir çözüm bulunmuş. Üstündeki kelebekten hareketle, hudut birliği olduğunu tahmin ediyorum. Karakol veya üs bölgesi gibi bir yerlerde görevli sanırım. Kolay gelsin. Tahmininizden çok daha basit. 1 tankçı bunu tek başına yaptı:)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2016, 01:41 
Süvariler

Kulenin yan taraflarında bulunan 4' er adet bombaataların yeri değiştirilemez mi? zayıf nokta olarak kalmış. Kafes zırhın kuleye uzaklığı biraz daha fazla olsa, bombaatarlar da biraz daha yukarıya taşınabilse; hem zayıf nokta kafeslenmiş olur hem de bombatarların sisleri atmasında müşkülat kalmaz. Bu şekilde, kuleyi çepeçevre kafesleme imkanı elde edilir.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2016, 01:49 
Genel Yetkili

Kulenin yan taraflarında bulunan 4' er adet bombaataların yeri değiştirilemez mi? zayıf nokta olarak kalmış. Kafes zırhın kuleye uzaklığı biraz daha fazla olsa, bombaatarlar da biraz daha yukarıya taşınabilse; hem zayıf nokta kafeslenmiş olur hem de bombatarların sisleri atmasında müşkülat kalmaz. Bu şekilde, kuleyi çepeçevre kafesleme imkanı elde edilir.
Bahsettiğiniz parça sis havanları. Kafes zırhı planlarken tankın orjinalliğine dokunmadan basitce modüler tak çıkar sistem olacak şekilde ayarlandı. Sis havalarına veya başka bir parçaya dokunamıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2016, 02:15 
Süvariler

Alıntı:
Bahsettiğiniz parça sis havanları. Kafes zırhı planlarken tankın orjinalliğine dokunmadan basitce modüler tak çıkar sistem olacak şekilde ayarlandı. Sis havalarına veya başka bir parçaya dokunamıyorum.
Peki ya acikta kalan alt kismina Merkavalarda oldugu gibi zincir takilsa? Hareket halinde problem cikarirmi? Belki kolay bir cozum olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2016, 02:19 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:

Resim
Eski yugoslavya kaynaklı bir çalışma olabilir mi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2016, 06:22 
Süvariler

Alıntı:
Elinize saglik, guzel bir deneme olmus. Bu kafesi hemen hemen paletin hizasina kadar acma imkaniniz var mi? Bu sekilde RPG, ATGM'yi daha uzakta patlatabilir ve boylece patlayicinin olusturdugu jet / plazma tanka gelmeden bir miktar daha acilacaktir diye tahmin ediyorum.

Isterseniz su resme bir bakin, Leo-2'de daha acikta uygulamislar:
https://www.google.com/url?sa=i&rct=j&q ... 1877956234

Acili yapmayi da iyi dusunmussunuz. Acaba sektirme veya hedef basligi carpma acisini bozma anlaminda bir katkisi olabilir mi?

Bunun aslinda denemesini yapmak mumkun olabilir. Bu kafes zirhi tanka takmadan uygun bir ortamda RPG ile denemek mumkunse direk tecrube edebilirsiniz. Arkasina farkli uzaklikta metal objeler koyup mesafenin etkisi olcebilirsiniz.

Elinize saglik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2016, 07:23 
Akıncılar

@DNA, verdiginiz Leo-2 kafes zirh ornekleri gercekten dikkate deger. Hem rpg basligini uzakta patlatmak icin iyi fikir, hemde kule ile kafes aradaki bosluga malzeme koymak icin yer var. Keske bu isi profesyonelce arastirip, askeri fabrikalarda bize uygun bir cozum cikarsalar ve personel bu isler ile ugrasmak zorunda kalmasa. Zor degil ama olmuyor bir sekilde. Simdi yumusak ag kafes zirh uzerinde calisiliyor ama profil demire gore pahali bir cozum ve malzeme disardan geliyor.

@TC arkadasimida kutluyorum, onca isin arasinda ugrasmislar ve sonuc alacak bir urun cikmis ortaya. Umarim devami gelir ve dahada gelistirilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2016, 09:43 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2016, 14:54 
Süvariler

Gomane tepesinden ZMAli bir ornek vereyim;

Resim
ZMAnın üstüneki akustik ve infrared atış yeri tespit sistemlerinin mühendisliği yerli mi?
Bu konuda Aselsan'nın çalışması vardı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2016, 19:31 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu kafes zırhı hurdaya ayrılmış bir tanka uygulayıp, atış testleri yapmak daha doğru olmaz mı? Belki de test esnasında optimum çözüme nasıl ulaşılacağı ortaya çıkar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2016, 22:37 
Süvariler

Alıntı:
Sayın hocam, o halde çok basit bir çözüm önerim var. Şöyle ki;

Kafes zırh kuleye iki noktadan sabitlenmiş. Ancak bu iki bağlantı elemanının boylarının birbirine eşit olduğu görülüyor. Dolayısıyla kafes zırh kulenin eğimine paraleldir. 4 adet sis havanının yerini değiştirmek mümkün değilse; kafes zırhı zemine 90 derece olacak şekilde yeniden dizayn etmek gerekecektir.

Örneğin, bağlantı elemanlarından altta olanın uzunluğu diyelimki 15 cm olsun ( düşüncemi anlatabilmek adına uzunlukları atmasyon olarak veriyorum) üstteki bağlantı elemanının uzunluğu diyelimki 40 cm olmalıdır ki kafes zırh yere 90 derece gelecek şekilde oturtulabilsin. Bu sayede sis havanlarının bulunduğu zayıf nokta da kafes içine alınmış olacak; bu durum ise sis havanlarının atış yapmasına engel teşkik etmeyecektir. Ayrıca kulenin eğiminden dolayı bir boşluk yer kazanılacak; kulenin eğiminden dolayı kazanılan bu yeri ise; gerektiği taktirde kum torbaları ile takviye etme imkanı kazanılacaktır diye düşünüyorum.

Mühendis olmadığımız için dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık lakin uzun lafın kısası; kafes zırh zemine 90 derece olacak şekilde yeniden dizayn edilirse bütün problemler çözülecekmiş gibi görünüyor.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2016, 22:55 
Akıncılar

Kulenin acili olmasi tank isabet aldiginda muhimmatin sekmesine ve zaiyat olmadan saldiriyi atlatmaya yardimci olabiliyor. Yere 90 derece olunca gelen her muhimmat isabet etmis olur.
Gerci kafes zirh uygulaninca carpan muhimmat sekmez ve carptigi noktada patlar herhalde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 10:17 
Süvariler

Resimdeki kafes zırhda baya profesyonelce hazırlanmışa benziyo tutucu kollara bakarsak mukavemet için özel yapılmış pek derme çatma gibi durmuyor

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 11:53 
Akıncılar

@Punta

Hocam ağ tipi zırh ile kafes zırh biraz karıştı son zamandalarda sanıyorum AMT'ler için daha çok kafes zırh uygun görülüyor Ağ tipi zırh daha çok TTZA gurubu için.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 12:18 
Süvariler

Yok yanlış anlaşıldım üstad benzer uygulama okadar zor olmaz gibi düşünüyorum

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 12:47 
Akıncılar

Alıntı:
Resim

Kafesin içine kum torbası yerleştirince ortaya böyle bir görüntü çıkacak diye korkuyorum.
Hocam, adamlar boşuna yapmamış elbet, işin ucunda patlamak var. :geek:

Açıkçası, ben sizin yerinizde olsam, elimde zırh levhası, demir döküm soba kapağı, palet baklası artık ne bulabiliyorsam bunlardan birini kule ve gövdenin ön ve yanlarına dizerdim. Lakin bu imkan yoksa; kum torbasının daha bir düzgün halini, bu kafes zırh içine ve gövde önüne dizerdim.
Aslında Kayseri askeri fabrikanın, NUROL'un, SPECTRA'nın, ROKETSAN'ın bor alaşımlı balistik levha üretim kabiliyeti var. Bunlardan kolaylıkla tedarik edilebilecek balistik levhalar ile gereken yüzeyler kaplanabilir. Çok bir maliyetide olmaz. Niye yapmayız bunuda anlayabilmiş değilim. :(

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 14:21 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Merhaba arkadaşlar, kafes denemeseni çok beğendim. En azından birileri denemiş. Yalnız araları biraz daha yakın olsa,sık, daha yararlı olmaz mıydı? Topgun'ın da bahsettiği firmaların ürünleriyle bir çözüm üretilmesi çok daha pratik olur bence de. Denenmeli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 17:33 
Genel Yetkili

Aralardaki aralık rpg roket başlığı geçmeyecek seviyede ayarlandı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 17:57 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Özveriyi kutluyor, paylaşım için teşekkürlerimi sunuyorum. Ellerinizden daha nice güzel işler çıka.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 18:26 
Süvariler

Resim

Kafesin içine kum torbası yerleştirince ortaya böyle bir görüntü çıkacak diye korkuyorum.
Sayın komutanım, önemli olan şey Mehmetciğin can güvenliği değil midir?
Tankı güzellik yarışmasına göndermeyeceğiz sonuçta.
Bu arada, kafes zırhın en son halini görme imkânımız olacak mı?

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 18:31 
Üye

Alıntı:
Resim

Acaba burası neresi? Soğan kubbesi var. Amerikan kuvvetleri hiç doğu avrupaya gitti mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 18:39 
Üye

Alıntı:
Alıntı:
Resim

Acaba burası neresi? Soğan kubbesi var. Amerikan kuvvetleri hiç doğu avrupaya gitti mi?

Fotoğraftaki tank ABD 14.Zırhlı Tümene bağlı bir tank,fotoğrafın çekildiği yer Fransa çekildiği yıl:1945.

Dışarısı dinamit, dışarısı enkaz!

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 18:42 
Üye

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:
Resim

Fotoğraftaki tank ABD 14.Zırhlı Tümene bağlı bir tank,fotoğrafın çekildiği yer Fransa çekildiği yıl:1945.
Fransa'da soğan kuleli mimari var mı harbiden ya. Binanın mimarisi Rus ortodoks klisesine benziyor. İlginç.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 18:51 
Üye

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:

Fransa'da soğan kuleli mimari var mı harbiden ya. Binanın mimarisi Rus ortodoks klisesine benziyor. İlginç.

Kilise olacağını sanmam ama büyük ihtimal kalburüstü bir Fransızın kendisine yaptığı değişik mimarili bir ev olabilir.

Dışarısı dinamit, dışarısı enkaz!

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 19:35 
Süvariler

Kilise olacağını sanmam ama büyük ihtimal kalburüstü bir Fransızın kendisine yaptığı değişik mimarili bir ev olabilir.
Konut mimarisine baya uzak ve anıtsal boyutlarda. Biraz araştırma sonucunda fotonun çekildiği Rittershoffen kentindeki bir kilise gibi duruyor. (Kentin protestan oluşu ve kilisenin kubbesinin biraz daha farklı oluşunu hesaba katmazsak.)
Resim
Aklıma ya fotodaki bir bozulmadan kaynaklanan bir durum oluşu ya da Belçika'da bir ortadoks kilisesi olabileceği geliyor.

Bu arada merak ettiğim bir husus var. İç güvenlik harekatlarında da daha çok ZMA'larda gördüğümüz şekilde araç dışına palet baklası yerine kum torbasının bağlanmasının özel bir sebebi var mı? Palet baklası daha çok mukavemet sağlamaz mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 19:45 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Olası değil. Fransız yahut Rus Ortodoks Kilisesi'ne ait bir kilise olabilir.
Misal, Nice'deki St. Nicholas Rus Ortodoks Kilisesi.
-
Kuzey Doğu Fransa'daki Ohlungen isimli bir komünde çekilmiş. St. George Ortodoks Kilisesi sanıyorum. Benziyor epey.

http://www.ami-hebdo.com/1000/ohlungen- ... georges-2/
-
Konuya dönelim, çok dağıldı. :)

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 21:15 
Süvariler

M60 filosunu yenilemek haricinde mevcut M60 kulelerini, hızlı ve küçük gemilere yerleştirerek, amfibi harekat atış destek gemisi haline de getirebiliriz.
http://www.popularmechanics.com/militar ... -or-folly/
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 21:17 
Genel Yetkili

Bencede konuya dönelim. Burada ilk defa gördünüz dediğim bir projenin ilk aşaması. Tabiki sizin fikirleriniz benim için çok değerli. Forum olarak bir ilke imza atalım ve bu uygulama sokalım istedim ve sizinle konuyu paylaştım. Sizce projenin adı ne olmalı. Türk tarihinden esinlenerek savunma konusunda bir işim bulmakla projemize ortak olabilirsiniz. Daha sonra bahsettiğiniz hususlarda prototip üzerinde değişikliği gerçekleştireceğim. Gelişmeleri sizde görecek ve herkesin içine sinmiş bir şekilde bunu yapacağız. Bu esnada profesyonel autocad çizimlerini de ihtiyacım oluyor. Şimdiden bu konuda yardımlarını esirgemeyen siz değerli dostlarıma çok teşekkür ederim. Saygılarımla.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 21:31 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Farklı bir bakış açısı vermek adına, yapı olarak üzerine ERA yada ek aplik zırh plakası eklemesini destekleyecek şekilde üretilse ? Sadece belirli aralıklar ile cıvata da kaynaklansa? Ana zırh ile arasındaki boşluk da HEAT ve ATGM'ye karşı oldukça kırıcı bir etki oluşturur. Buralara cıvata ile monte edilebilecek Kompozit paneller düşünülebilir. Eğer üzerine panel takılmayacak ise ana zırh ile aralıklarını açmakta fayda olacaktır.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 21:45 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bencede konuya dönelim. Burada ilk defa gördünüz dediğim bir projenin ilk aşaması. Tabiki sizin fikirleriniz benim için çok değerli. Forum olarak bir ilke imza atalım ve bu uygulama sokalım istedim ve sizinle konuyu paylaştım. Sizce projenin adı ne olmalı. Türk tarihinden esinlenerek savunma konusunda bir işim bulmakla projemize ortak olabilirsiniz. Daha sonra bahsettiğiniz hususlarda prototip üzerinde değişikliği gerçekleştireceğim. Gelişmeleri sizde görecek ve herkesin içine sinmiş bir şekilde bunu yapacağız. Bu esnada profesyonel autocad çizimlerini de ihtiyacım oluyor. Şimdiden bu konuda yardımlarını esirgemeyen siz değerli dostlarıma çok teşekkür ederim. Saygılarımla.
Yüreğine bin sağlık ustam, komutanım.

Bende çok kaynak var. Uygun çalışmaları şu an elimin altına almış bulunmaktayım. Ayrıca Codex Cumanicus adlı eseri de önümüzdeki günlerde beklemekteyim. En kısa sürede dönüş yapacağım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 01:26 
Üye

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 22:13 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Yüreğine bin sağlık ustam, komutanım.

Bende çok kaynak var. Uygun çalışmaları şu an elimin altına almış bulunmaktayım. Ayrıca Codex Cumanicus adlı eseri de önümüzdeki günlerde beklemekteyim. En kısa sürede dönüş yapacağım.
Başta komutanımı ve tüm ustalarla koldaşlarımı yürekten selamlıyor, esenlik diliyorum. Derlediğim bilgileri bir çalışma olarak sunup, ''Sonuç'' bölümünde bu bilgiler doğrultusunda uygun olabilecek adları öneri olarak sunacak, ''Çıkarım'', yani son bölümde de birkaç adı öne çıkartacağım. Codex Cumanicus'tan edineceğimiz bilgileriyse, ek olarak birkaç gün içerisinde buraya konuya eklenti yaparak geçeceğim. Çalışma, aşağıdaki gibidir.

*

Yarık ve Gelenek

Türkçede zırh ''yarık''tır. Kaşgarlı Mahmud Divân-ü Lügâti't Türk'te bu söze ''yarık'' girdisinde, şöyle açıklama getirir:

''Zırhlı giysiye ve vücuda giyilen zırha verilen genel bir ad. Bunları ayırt etmek için ''zırhlı giysi''ye küpe yarık, ''zırh''a say yarık denir.''

''say'' girdisine baktığımızda karşımıza yine ''say yarık'' çıkar. Burada bu deyim için ''yarık'' girdisinde imlediği gibi vücuda giyilen zırh, der. Bugün parlak anlamında kullandığımız bir ''saydam'' sözü var. Bu açıklamalardan anladığım, say yarık'ın, Kaşgarlı Mahmud'un açıklamasından hareketle tüm bedende ''saydam'' olmasından bütüncül bir zırh, yani tüm bedene giyilip tüm bedeni kaplayan bir zırh, küpe yarık'ın ise, bir giysiye zırh (demir) parçacıklarının, yani eklentilerin yapılması nedeniyle zırh eklentili bir giysiyi anlattığıdır. Nitekim yine ''küpe'' girdisinin karşısında ''Küpe.'' açıklaması vardır. Küpenin küçük bir (süs) parça(sı), konu bağlamında da anlaşılan ayrı ayrı küçük zırh parçacıkları olmasından, söz konusu anlamı da böylece görmemiz mümkün. Levent usta'nın ''Türk Savaş Sanatı diye bir şey var mıdır?'' adlı, benim de işlediğim başlıkta http://trmilitary.com/viewtopic.php?f=17&t=6267 bölüştüğüm çalışmasında anlattığı ''birbirine tutturulmuş metal plakaları'', bu söz anlatıyor olsa gerek. Yine ''yarıklandı'' girdisinde ''er yarıklandı: Adam zırh giydi.'', ve ''yarıklığ'' girdisinde ''yarıklığ er: Zırhla kaplanmış adam.'' yazar.

Bu, işin ''zırh'' kısmıdır. Bizim dilimiz güçlü ve engindir. Her şeye özel bir ad bulmak ve takmak ise, bir özelliğimiz. Kola, ele, dize, başa vd. giyilen yarıklar ve dolayısıyla bunların adları vardır. At için de aynısı geçerlidir. Yazının uzun olmaması ve konudan sapmaması için, bunlar hakkında tek bir örnekle yetineceğim. Kola giyilen yarığa örneğin ''kolçak'' ya da ''korucuk'' denir. Kaşgarlı Mahmud başa giyilen yarık/başlık için ''(y)uşuk'' dendiğini aktarır. Bugün sıkça bu nesneyi karşılamak için kullandığımız ''tolga'' sözü, Moğolca ''duulga'' sözünden uyarlamadır. ''Miğfer'' ise, yanılmıyorsam Arapçadır. Yine aynı eşsiz eserde bir ''yusıklığ'' girdisinde şu yazar: ''yusıklığ er: Başına yuşuk giymiş, yüzünü demir yarıkla örtmüş adam.'' Bundan, yusık'ın doğruca demirden başlığı [yuşuk] değil, ama yüzün/başın korunmasını, örtülmesini, herhangi bir yarıkla kapatılıp güvenceye alınmasını anlıyorum. Bir tür genel anlatım. Yuşuk yani demir başlık da olabilir, baş ve veya yüz için diğer türlü koruma sağlayan bir nesneyi, araç gereçi de anlatabilir. Yani genel anlamda ''yüz/baş yarığı'' anlamı taşımaktadır. Bunun karşısında yuşuk ise, doğruca bildiğimiz nesneyi anlatır.

Araştırmam sırasında yine ilginç ''kuyağ'' ve ''çokal/çukal'' sözlerine denk geldim; zırh için kullanılan. Ancak bunlar üzerine ayrıntılı bilgiye denk gelemedim. Kuşkusuz, Türkçe denizinde daha nice adlar vardır. Yine, çok güzel bir örnektir ki, Dede Korkut Kitabı'nda zırh için ''demür ton'' denir. Temür/demür, bildiğimiz demirdir. ''Ton'' sözü ise, anlam daralmasına uğrayıp bugün kullandığımız ''don'' sözüdür. Bu sözü bugün özellikle burada bulunan tüm koldaşlarımız ''donanma(k)'' sözünden çok iyi bilirler. Donanmak, yani kuşanmak, teçhizatlanmak. Yine Bilge Tonyukuk'un adındaki Ton- sözü, bu ''ton'' sözüdür. Ton, giyim, kuşamdır. Bu anlamıyla Orkun yazıtlarında da, Kaşgarlı'da da karşılaşırız.

Günümüzün tankları, çağında atlardı. Atlar tarihten beri tarafımızca donatılmıştır. Bu konudaki sözel bir örneğe Orkun yazıtlarından Köl Tiğin yazıtında, doğu yüzünün 33. satırında denk geliyoruz: kedimliğ toruğ at. Yani, donanımlı, tam teçhizatlı, doru (donlu) at. Aynı geleneği yüzyllar sonra 16. yüzyılda ''at geyimi'' sözünde görüyoruz. Yine bu bağlamda, çalışmam sırasında at başlığına/baş yarığına ''yez'' dendiğini öğrendim. Yine, at yarığına genel adla ''keçim'' dendiği de, kaynaklarda geçiyor.

Kalkan, korunmak için bir yarıktır. Söz konusu çalışmamız, tankın kulesi için bir kalkan görevi görecektir. Türkçede kalkan ''kalkan/kalkaŋ'' ile ''tura'' -tuğra(ğ) değil- sözleri ile anlatılır. Bunu hem Divân-ü Lügâti't Türk, hem de Yusuf Has Hacib'in Kutadgu Biliğ'inden öğreniyoruz. Divan'da ''kalkan/kalkaŋ'' için ''Kalkan.'' denirken, ''tura'' girdisinde şöyle denir:

''tura kalkan: Kalkan - düşmandan korunmak için kişinin kendine siper ettiği herhangi bir şey.'' Buradan, tura sözün genel anlamı güzelce anlaşılıyor. Nitekim gözlemime göre açıkça tur- (durmak) eylemi söz konusudur. Yani gelen bir şeyi, darbeyi, hücumu durdurmak.

Bilgelik, kutluluk, bir devlet yönetme eseri olan Kutadgu Biliğ'de Yusuf Has Hacib ise, bir sözünde şöyle der: ''Bilgi bil ve yerin baş-köşe olsun; bilgi kişioğlu için sağlam bir turadır.''

Bizde nitelendirme, sıfatlandırma çok yaygındır. Örneğin ''berk yay'' sert ve sağlam yay; ''boynuz yay'' yalnızca boynuzdan yapılmış yay; ''çekişli yay'' sonuna kadar aynı yumuşaklıkta çekilebilen yumuşak yay; ''dar yay'' sert çekişli, dar çileli -çok katlı ham ibrişimden yapılan kiriş; kiriş, genel addır ve genelde sırım ya da sinirden yapılır-, kısa yay; ''katı bağırlı yay'' boynuz oranı artık olan sert çekişli yay. Bunlar yol gösterici ve gelenektir.

Çelik, yay bağrında -kabza- boynuzların birleştiği aralığa yerleştirilen küçük kemik parçasıdır. Çekiş sırasında boynuz uçlarının sıkışıp zorlanmasını önler. Sonuç bölümünde değineceğim.

Tonç, yay çilesinin iki ucundaki yay başlarına geçirilen ilmekler. Yine aşağıda değineceğim.

Sonuç

1) Çalışmamız, tankın başına yani kulesine savunma, korunma amaçlı bir eklenti olacaktır. Bu bağlamda ''küpe yarık''ta gördüğümüz gelenekten hareketle çalışmamıza ''Küpe Baş (Projesi)'', ''Küpe Kule (Projesi)'' diyebiliriz. Aynı anda, bu sözün [küpe zırh] tanklara vb. araç gereçlere eklenen zırh paketlerini çok güzel anlatacağı derin kanısındayım. ''Forum'' sözü, eski Roma'da ''pazar -alış veriş- yerini'' anlatır. Anlam genişlemesiyle toplanma yeri vd. ile bugünkü anlamına kadar gelmiş. Kaşgarlı Mahmud, ''ternek'' girdisinde, yani bizim bugün kullandığımız ''dernek'' sözü için, şunu söyler:

''Halkın belli bir işi, alınacak tedbirleri konuşup karara bağlamak için toplandıkları meclis.''

Yani bir tür toy. Otağ gibi bir yerde gerçekleşiyordur. Buradan hareketle; burası [TRM], yani bu dernek (forum) bizim için çok değerli kıymetli bir yerdir. Ne kadar kendimizi geliştirip araştırıp bu tür görüşleri ne kadar çok dillendirirsek, izlenmesi nedeniyle çekirdek bir kadronun yapacağı işten ötürü, bunlar birçok yere yayılacak ve kullanım bulacaktır. O yüzden bunlara çok önem verilmesi gerektir. Özellikle teknik/teknoloji alanda özgün/özgür bir dile sahip olmak; bağımsızlığın çok önemli bir ayağıdır. Herşeyi ''ithal'' etmek ölümcül olabilir; oluyor da. Anahtar söz: Beyin/Akıl İşlekliği. Kenarda dursun; bu bağlamda Cengiz Özakıncı'nın ''Dünden Bugüne Türklerde Dil ve Din'' çalışması güzeldir.

2) Demir başlığı anlatmasından ''(Y)uşuk (Projesi)'' de denebilir. Ancak bu çalışmamız için gözüme pek uygun görünmedi.

3) Baş ve yüzü koruyan genel maksatlı bir yarık olmasından ''Yusık (Projesi)'' ya da ''Yusık Baş (Projesi)'', ''Yusık Kule (Projesi)'' olabilir.

4) Atam Dede Korkut'tan hareketle demür ton nedeniyle ''Demir Baş (Projesi)'' ya da ''Demir Kule (Projesi)'' diyebiliriz. Bu çok şık duruyor.

5) Günümüzün atları ve dolayısıyla Kaşgarlı atadan hareketle Türk'ün kanatları, tanklardır. At başlığına ''yez'' denmesi nedeniyle ''Yez (Projesi)'' diyebiliriz. Bu da çok güzel.

6) Çalışmamız, tankımızın ana unsurunu, yani başını kulesini koruyacak, ona kalkan olacaktır. Kalkan sözü de bir seçim olmakla birlikte, bu sayıda ''tura'' sözünü öne çıkartıp ''tura kalkan'' sözünde görülen gelenekten hareketle ''Tura (Projesi)'', ''Tura(-)Baş (Projesi)'', ''Tura Kule (Projesi)'', ''Baştura (Projesi)'' sözlerini öneriyorum.

7) Yay adlarını ve dolayısıyla niteliklerini saymamın nedeni; bu geleneğe dikkat çekmek ve seçenekleri çoğaltmaktı. ''Berk Baş'' gibi adlar da olası ve güzel.

8) Söz konusu nesne, sıkışmayı, güç duruma düşmeyi önlüyor. Bu bağlamda ''Çelik Baş'' gibi bir ad da güzel ve olası.

9) Bu tonç keratasını çok severim! Yalnızca Türk yaylarında vardır. Ve Türk'ü bu yeryüzünde en iyi anlatan şeylerden bir tanesidir. Savaşta, er meydanında kiriş/çilede sıkıntı olduğunda ya da koptuğunda, bu tonç -yukarıya doğru toplanmış ilmikler- açılır ve savaşı cengi alpça yiğitçe sürdürebilmek için elinizde yeni bir imkan olur. Elinize yeni bir yay almış gibi yolunuza devam edersiniz. Bu gelenekten hareketle, çalışmamız tankın bekasını dolayısıyla çalışırlığını ve sürekliğini sağlayacağı için buna ''Tonç (Projesi)'' diyebiliriz.

Çıkarım

Çok öneriler oldu. Belki biraz erişim ve kolay görüş için, üç adı öne çıkarmamda yarar olacaktır. Dense ''Hangisi?''; derim 1, 6 (Baştura), ya da 9. Gözdem 9 gibi duruyor. Kararı hep birlikte verelim.

*

Kullanılan kaynaklar:

1-) Türk Kültüründe Silah, Erkan GÖKSU.
2-) Türk Okçuluğu ve Sultan Mahmud'un Ok Günlüğü, Mehmet Zeki KUŞOĞLU.
3-) Eski Türk Yazıtları - Söz Varlığı İncelemesi, Hatice ŞİRİN.
4-) Eski Uygur Türkçesi Söz Varlığı, İsmail DOĞAN ile Zerrin USTA.
5-) Divân-ü Lügâti't Türk, Kaşgarlı Mahmud (Kabalcı Yayınevi Basımı).
5-) Floransalı Filippo Argenti'nin Notlarına Göre (1533) 16. Yüzyıl Türkçesi, Milan ADAMOVİÇ/Çevirmen: Aziz MERHAN.
6-) 17 Yüzyıl Türkçesi ve Söz Varlığı, Mertol TULUM.

En son Çetin tarafından 21 Kas 2016, 22:26 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 22:15 
Süvariler

M60 diye geldik Kaşgarlı Mahmut çıktı. :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 23:28 
Genel Yetkili

Bu güzel yazınızda bana en cazip olan "Baştura" ön plana çıkıyor. Baş tura ile ilgili bilgiyi doğrudan hangi kaynaklardan bulabiliriz? Projeye nihai isimlendirmeyi TRM ailesi olarak ortaklaşa vereceğiz. İlerde bu konuda bir anket çalışmamız da olabilir. Saygılarımla

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 23:57 
Üye

Alıntı:
Sn.Teke çok teşekkür ederim.
Bu güzel yazınızda bana en cazip olan "Baştura" ön plana çıkıyor. Baş tura ile ilgili bilgiyi doğrudan hangi kaynaklardan bulabiliriz? Projeye nihai isimlendirmeyi TRM ailesi olarak ortaklaşa vereceğiz. İlerde bu konuda bir anket çalışmamız da olabilir. Saygılarımla

İyi günler,
Sizlerle şöyle bir fikrimi paylaşmak isterim.
Günümüzde 9mm bir silahın delemediği bir kitlenin içinden bir ok rahatlıkla delip geçebiliyor. Yukarıda da bahsedilen tarihi gerçeklerden de ilham alarak atlılar ya da yayaların, zamanının uzaktan zarar veren cihazı olarak ok-yay ikilisine karşı geliştirdiği zırhlardan ilham almak gerekirse sanırım dünyadaki zırh örneklerini incelemek lazım.
Bunlar genel olarak metaldir fakat ağırlığı nedeniyle kısıtlayıcıdır, bu yüzden etkili,ucuz,uygulanabilir ve yaygınlaşabilir olması gerekli. Bu konuda sanırım ki en tartışmasız yöntem kağıttır. Even, çinliler tarafından kullanılan bu yöntem bir çeşit kağıdı çok fazla sayıda üst üste koyarak bir bir balık pulu şeklinde kağıt kütlesi elde edip, bu kütleleri balık pulu şeklinde bir can yeleğine dönüştürmektir. Bu yöntem ile okları rahatca durdurabilmiştir.
Şüphesiz ki tank için düşünülen bu tedbirin öncelikle karşılığı tandem başlıklı atgmler patlayıcılardır.
Bu paylayıcıların önüne geçmek için ucuz ve hafif bir önlem olarak kafes zırh düşünülmüş fakat içerisine kum torbası koymaktan çekinişsiniz, bence bu boşluğu içerisinde patlayıcı olan hafif, belki aliminyum tüpler ile aşabilirsiniz, ya da kalın bir kağıt tabakası yardımcı olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 00:07 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Sn.Teke çok teşekkür ederim.
Vatanımız, milletimiz, dilimiz sağ olsun komutanım.

Bilgi, gelenekte. Kaşgarlı atanın söz konusu girdide verdiği örnekten ["tura kalkan"], ''tura'' sözünün de anlam çıkarımından, sözü nasıl kullanabileceğimizi anlıyoruz. ''Kalkan'' için ''kalkan'' ya da sonda geniz n'li değişik sesletimli biçimi veriyor. ''tura'' girdisindeyse, ''tura kalkan: Kalkan - düşmandan korunmak için kişinin kendine siper ettiği herhangi bir şey.'' ''Kalkan'' sözünü ilkin vermesi ''tura kalkan'' sözünün aslında ''tura'' ile nitelenmesi nedeniyledir. Hatta belki ikileme bile olabilir - ama buna olasılık vermiyorum. Ardından, ''düşmandan korunmak için kişinin kendine siper ettiği herhangi bir şey.'', diyor. Kalkan sözü, aynı yuşuk'un doğruca ''demir başlık''ı anlatması gibi özel ''kalkan''ı anlatan bir ad(ı)dır. Tura ise, tur- (durmak) eyleminden gelen, eylemden ad yapılmış ve genel anlamda her türlü ''siperi'', ''korumaç''ı anlatan bir sözdür. Buradan hareketle, tankın kulesini tankın ''baş''ı görüp ''Baştura'' ya da ''Turabaş'' dedim. Aynı, tura kalkan denmesi gibi. Baş(ın) kalkanı/korumacı. Baş tura.

Dilin(in) yapı taşlarını, eklerini, köklerini; ''gizemli anahtarını'' bilen, dünyayı avcunun içine alır. Dil bozulursa, adalet bile elinizden kayar gider; der Konfüçyüs.

Doğruca el için somut kaynaktan söz ediyorsanız; Kabalcı Yayınevi'nden çıkan Divân-ü Lügâti't Türk'ü şiddetle önerebilirim.

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 13:22 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Onlar tahta mı?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 15:36 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bende namlunun üzerindeki aleti merak ettim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 16:46 
Akıncılar

Bende namlunun üzerindeki aleti merak ettim.
Sayın Tankgunner bu sayfanın ilk mesajkarında açıklamış ;
Alıntı:
Alıntı:

Topun üzerindeki silahlar nedir acaba? Uzaktan kontrol ediliyorlar sanırım? Nişancı mı kullanıyor?
Tam topun üstündeki coaxial diye bilinen top ile eş eksenli hareket ediyor ve nişancının komutasında.
Tabii benim mesajım bir sonraki sayfaya gitmiş. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 18:27 
Genel Yetkili

Resim

Onlar tahta mı?

Evet 5×10 kalasları kullanmışlar. Bunlar gibi daha neler var. Projemiz bunlara son vermek içindir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 19:54 
Akıncılar

Tankçımızı bu hallere düşüren, muhtaç bırakanlara yazıklar olsun!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 21:00 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bin kere.

Ancak bu vatanın evlatları her sıkıntı için elbet bir yol bulacaklar. Bizler de, elimiz yettiğince, gücümüz uzandığınca destek olacağız ve gerekli motivasyonu sunacağız. Ad konusunun bu bağlamda güzel bir motivasyon kaynağı olacağı kanısındayım. Bu tür şeyler imgelemede her zaman belirli şeyler uyandırır ve kişioğlunu yürütür, yürütücü güç sunar.

@TankCommander

Komutanım, sizler, tankçımız, tanklarımız üzerinde ne kadar tasarruf hakkına sahipsiniz? Neler yapmaya yetkiniz, erkiniz var?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 21:18 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

M48 ve M60 'ların kalın, ince demir zırhtan ibaret tarezi değiştirip yerine Altay'ın kulesine benzer en fazla 1 m kalınlığa sahip, ince, zırhı daha fazla olan bir taret imal edemez miyiz ?
Çok kısa bir sürede sadece tareti değiştirip, topu ve aynı sistemleri taksak olmaz mı?
Aynı araç, Aynı Top, aynı silahlar ve optikler... sadece tareti iyileştirip hızlı bir modifiye yapmamızı engelleyen nedir?

O biraz zahmetli olmaz mi? Abd gibi elimizde onceden uretilmis veya uretime hazir m1 benzeri kulelerimiz olsaydi neyse. Kule eklenirse baska yenilikler de gerekebilir saniyorum. Baksanıza ufak tefek modernizasyon isleri bile ne kadar uzun sürüyor.

O tarz bir değişiklik yapılsa bile sabra gibi kuleyi zırh ile giydirmek daha mantıklı. Sök çikar olmaz en azindan.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 21:43 
Genel Yetkili

Alıntı:
Bin kere.

Ancak bu vatanın evlatları her sıkıntı için elbet bir yol bulacaklar. Bizler de, elimiz yettiğince, gücümüz uzandığınca destek olacağız ve gerekli motivasyonu sunacağız. Ad konusunun bu bağlamda güzel bir motivasyon kaynağı olacağı kanısındayım. Bu tür şeyler imgelemede her zaman belirli şeyler uyandırır ve kişioğlunu yürütür, yürütücü güç sunar.

@TankCommander

Komutanım, sizler, tankçımız, tanklarımız üzerinde ne kadar tasarruf hakkına sahipsiniz? Neler yapmaya yetkiniz, erkiniz var?
Sn.Teke tankçılar olarak tankın orjinalliğine dokunamıyoruz. Üzerindeki bir tek civatalyı dahi sökemeyiz. Sadece bu tür eklentiler beka kabiliyeti artsın diye bazı bölgelerde denemek suretiyle bişeyler yapılıyor. Bunu yaparken bile tankın hiçbir aksamına engel olmadan yapmaya çalışıyoruz. Bu proje kapsamında bir prototip yaptık ve birlikte geliştiriyoruz. Son aşamaya gelindiğinde teklif yazıları yazılarak ihtiyaç duyulan yerdeki tanklara fabrikalardan seri imalata yapılıp gönderilecektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 22:26 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Bin kere.

@TankCommander

Sn.Teke tankçılar olarak tankın orjinalliğine dokunamıyoruz. Üzerindeki bir tek civatalyı dahi sökemeyiz. Sadece bu tür eklentiler beka kabiliyeti artsın diye bazı bölgelerde denemek suretiyle bişeyler yapılıyor. Bunu yaparken bile tankın hiçbir aksamına engel olmadan yapmaya çalışıyoruz. Bu proje kapsamında bir prototip yaptık ve birlikte geliştiriyoruz. Son aşamaya gelindiğinde teklif yazıları yazılarak ihtiyaç duyulan yerdeki tanklara fabrikalardan seri imalata yapılıp gönderilecektir.
Sağ olun komutanım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2016, 00:49 
Akıncılar

+

Tankcilarimiz kalas ile kendi basinin caresine bakmaya calisirken, bazilari VIP ucaga doymuyor masallah. Yakinda VH-47 VIP chinook'ta filoya katilir. Sonra para yok mu oluyor? Su basit tel kafes isini bile beceremeyen yetkilileri Allah'a havale ediyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2016, 01:56 
Üye

Üstadım Roketsana verilen proje ne olucak?

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1100 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 112 13 14 15 1622 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: göktürk17 ve 11 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: