TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 16 Oca 2018, 14:41

Tüm zamanlar UTC+03:00


Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
LoadingYeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1605 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 533 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 15:39 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 12:45
Mesajlar: 813
Yaş:
Türkiye’nin önde gelen askeri araç üreticilerinden BMC, yeni geliştirdiği 4X4 MRAP (Mine Resistant Ambush Protected / Mayına Dayanıklı ve Pusuya Karşı Bekası Arttırılmış) sınıfı aracını görücüye çıkardı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Taktik Tekerlekli Araç ihalesi kapsamında alımı planlanan 468 adet Mayına Karşı Korumalı Taktik Tekerlekli Araç (TİP4) ihtiyacı için teklif edilen bu araç, tam teçhizatlı 15 asker taşıyabiliyor. Tekerlek altında 10 kg, gövde altında 8 kg mayın patlamasına (STANAG 4569 4a ve 3b seviyeleri) karşı dayanıklı olduğu belirtilen yeni MRAP, sağladığı yüksek balistik koruma (STANAG 4569 seviye 3) ile de dikkat çekiyor.

BMC’nin askeri araç ailesi içinde; çeşitli konfigürasyon ve kapasitelerde akaryakıt ile su tankerleri, kurtarıcı, şelter taşıyıcı araçlar, itfaiye, seyyar tamirhane, komuta kontrol araçları ve mühimmat taşıyıcılar bulunuyor.
______________________________________________________________________________________________________
BMC’nin MRAP’ı İsrail Tasarımı Çıktı
Bir süre önce ortaya çıkan ve TSK’nın mayın korumalı zırhlı araç ihtiyacına yönelik BMC firmasının mayın korumalı aracının İsrailli Hatehof Ind. tarafından bir kaç yıl önce tasarlandığı ortaya çıktı. Bu aracın orjinal ismi ise Navigator. Navigator’un bugün açılacak olan Eurosatory fuarında da gösterilmesi bekleniyor.
________________________________________________________________________________________________
“KiRPi” Paris Yolcusu
Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayi İcra Komitesi’nin 18 Aralık 2008 tarihinde almış olduğu kararla Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı olan yaklaşık 2000 adet Mayına Dayanıklı Zırhlı Araç ve Taktik Tekerlekli Araçları üretip teslim etme görevini alan BMC Sanayi ve Ticaret A.Ş.; ihaleye konu araçları üreterek teslimatlarına başladı.

22 Nisan 2009 tarihinde gerçekleştirilen proje imza töreni ile üretimine başlanan araçların ilk etabını oluşturan 2.5 Ton (4x4), 5 Ton (4x4), 10 Ton (6x6) taktik tekerlekli araçların teslimatlarına başlanırken bu proje kapsamında 2.5 Ton (4x4), 5 Ton (4x4), 10 Ton (6x6) ve Mayına Dayanıklı Zırhlı Araç olmak üzere yaklaşık 2000 araç teslim edilecek.
______________________________________________________________________________________________________
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, BMC'nin Işıkkent'teki tesislerinde mayına karşı korumalı araç ve 2.5-5-10 tonluk taktik tekerlekli araçların ilk etabının teslim töreninde yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak son yıllarda başlattıkları ve savunma sanayi eliyle gerçekleştirdikleri önemli bir projenin daha sonucuna tanıklık etmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.
Mayına karşı korumalı araç ve 2.5-5-10 tonluk taktik tekerlekli araçların Türk sanayisi eliyle gerçekleştirilmesinin büyük başarı olduğunu vurgulayan Gönül, şöyle konuştu:
''Bilhassa öncelik verdiğimiz alanlarda yerli ürünlerimizi, kendi mühendislerimizle geliştirmeyi ve ulusal savunma sanayi altyapımızı uluslararası boyutlarda rekabetçi bir güç haline getirmeyi temel hedefimiz olarak benimsedik ve gelinen nokta itibariyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin kara platform ihtiyaçlarının tamamının kendi öz kaynaklarımız ile karşılanmasına yönelik somut projeleri hayata geçirmeye hep birlikte muvaffak olduk. Proje çerçevesinde tedariki gerçekleştirilmekte olan 2.5-5-10 tonluk taktik tekerlekli araçların yanı sıra mayına karşı korumalı araçlar ile ülkemizde ilk defa yüksek seviyede mayın ve el yapımı patlayıcılara karşı koruma sağlayan araçlar, Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girmeye başlamıştır.''
Gönül, proje kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı malzeme ve personelinin süratli ve emniyetli şekilde intikalinin sağlanması, bunun yanı sıra iç güvenlik bölgesinde görev yapanların mayın, el yapımı patlayıcı ve silah etkisinden korunmasına yönelik 4 farklı tipte aracın üretildiğini dile getirdi.
468 mayına karşı korumalı araçtan 37'sinin şubat ayında Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildiğini, teslimatların önümüzdeki günlerde süreceğini bildiren Gönül, 706 adet 2.5 tonluk araçtan 364'ünün, 282 adet 5 tonluk araçtan 188'inin, 403 adet 10 tonluk araçlardan ise 268'inin envanterlerine girdiği bilgisini verdi.
Küresel ekonomik krizin yaşandığı bir süreçte yerli sanayiye 600 milyon liralık bir katkı sağlandığını, bu rakamın yaklaşık 150 milyon lirasının da projeye destek olan KOBİ'lere aktarıldığını anlatan Gönül, BMC'den en büyük beklentilerinin askeri taktik araçları alanında dünya markası olmaları olduğunu söyledi.
Başlangıçta bu projenin ithalat projesi olduğunu, Türkiye'nin ithalat yapmayarak BMC'nin de zorlu bir ihale süreciyle bu projeyi gerçekleştirdiğine dikkati çeken Gönül, ''Bu projeyle Türk sanayisine, dışarı gitmesi söz konusu olan 600 milyon lira kriz döneminde destek sağlanmıştır'' dedi.BİR ARACA 4 MAYIN TESTİ UYGULANDINormal şartlarda bir araca bir mayın testi uygulanırken, kendilerinin aynı araca 4 mayın testi uyguladıklarını vurgulayan Postoğlu, ''Bu testten başarıyla geçtik. Bu da aracın güvenilirlik derecesinin üstünlüğünü gösteriyor'' dedi.
Nadi Postoğlu, şöyle konuştu:
''BMC-Kirpi Mayına Karşı Korumalı aracındaki ana hedef, NATO ülkelerinin Irak ve Afganistan'daki operasyonlarda kullandığı ve deneyimlerinden geçen araçlardan daha üstün bir araç üretmektir. BMC Mayına Karşı Korumalı Araç, NATO standartlarına göre mayın ve balistik tehlikelere karşı gerekli korumaları sağlamaktadır. Aynı zamanda motor altının da koruması sağlandığı için herhangi bir mayın tehdidine maruz kalan aracın kısa sürede onarılarak görevine devam etme yeteneğine sahiptir. Koltuklar mayın patlaması anında basınca absorbe eden özel askı sistemiyle donatılmıştır. Tankla muharebe edecek bir zırhlı savaş aracı olarak da kullanılabilmektedir.''
BMC-EFE 2.5-5-10 ton taktik tekerlekli Araçları hakkında da bilgi veren Postoğlu, 2.5 ve 5 ton araçların dolu bir depoyla 1000 kilometre, 10 tonluk aracın ise 800 kilometre yol gittiğini sözlerine ekledi.
____________________________________________________________________________________________________
Kirpi'ler tek tek test ediliyor
Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda 6 yıllık çalışma sonucunda üretilen mayına dayanıklı zırhlı araçların test süreci tamamlandı
BMC Savunma Sanayi ve Özel Projeler Bölüm Yöneticisi Nadi Postoğlu, Türkiye'nin ilk mayına dayanıklı aracı “Kirpi”lerin özel parkurdaki testlerin ardından teslimatlarının yapıldığını, BMC'nin artık zırhlı araç üretim merkezi haline geldiğini belirtti.ü

Araçların mayına ve diğer patlayıcılara karşı dayanıklı olduğunu, askerlerin sıcak soğuk, karlı, yağmurlu, gece gündüz tüm arazi ve iklim şartlarında rahat hareket edebilmesini sağladığını anlatan Postaoğlu, TSK ile imzalanan 500 araçlık siparişin şu ana kadar yaklaşık 200'ünü teslim ettiklerini kaydetti.

Ayda 40 ile 60 adet arasında üretim yapıldığını ifade eden Postoğlu, “Kirpi”nin uygulamada elde ettiği başarıların memnuniyet verici olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:
“Aracın en büyük özelliği mayın korumasıdır. Son olaylarda mayın üzerine basmasına rağmen araç içerisindeki hiç bir hasar meydana gelmemiş, askerimiz görevine devam edebilmiştir. Araç gerek Avrupa, gerekse ABD'de üretilen mayına dayanıklı zırhlı araçların tüm özelliklerini taşıdığı gibi onlardan daha üstün bir koruma özelliğine sahiptir.”

Gelecekte mayına dayanıklı Kirpi'ye daha fazla talep olacağını anlatan Postoğlu, TSK'nın istekleri doğrultusunda aracı geliştirme ve farklı konseptlerde kullanma imkanlarının olduğunu söyledi.

Postaoğlu, aracın lastikleri patlasa dahi hareket etme özelliği olduğunu, TSK'nın isteklerini tamamen karşıladığını ve görevini de başarıyla yerine getirdiğini dile getirdi.

YENİ ZIRHLI ARAÇ ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR
TSK'ya verdikleri hizmetten dolayı gurur duyduklarını ifade eden Postoğlu, aracın Irak ve Afganistan gibi Asya ülkeleri ile Afrika ülkelerinde tanıtımını yaptıklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

“Zırhlı araçlarda uzmanlaşmış bir savunma firması olarak yüzde 100 Türk Milli Savunma Sanayi kuruluşu olan BMC'nin Kirpi dışında, makineli tüfek sistemleri, bomba atar ve roket atar sistemleri yerleştirilebilen bir başka zırhlı araç çalışması devam etmektedir.
Ayrıca bunların dışında yük ve personel taşıma zırhlı araç projeleri sürüyor. Dolasıyla artık BMC zırhlı araç üretim merkezi haline gelmiştir. Beklentimiz TSK'nın taleplerini bize iletmesi, hedefimiz bu taleplerin üzerinde çalışarak yeni araçları ortaya çıkarmak.”
____________________________________________________________________________________________________

HER ARAÇ TEK TEK TEST EDİLİYOR
Türkiye'de bu tür araçların test edilebileceği, gerçek arazi şartlarını yansıtan test parkurunun Manisa'nın Turgutlu ilçesinde BMC'nin kendi imkanlarıyla hazırlandığını söyleyen Postoğlu, “Tüm araçlarımız müşterilerimize teslim edilmeden önce tek tek test edilmektedir. Burada yüzde 60 meyil ile dağa tırmanma, yan meyil tırmanması, sudan geçme ve engel atlama gibi tüm arazide karşılaşabilecek engelleri simüle ediliyor. Bu testlerin tamamı Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı heyetinin gözleri önünde yapılmakta ve onaylanmaktadır” dedi


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP
MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 15:49 
Çevrimiçi
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 03:06
Mesajlar: 7341
Yaş:
Alıntı:
___________________________________________________________________________________________
BMC’nin MRAP’ı İsrail Tasarımı Çıktı
Bir süre önce ortaya çıkan ve TSK’nın mayın korumalı zırhlı araç ihtiyacına yönelik BMC firmasının mayın korumalı aracının İsrailli Hatehof Ind. tarafından bir kaç yıl önce tasarlandığı ortaya çıktı. Bu aracın orjinal ismi ise Navigator. Navigator’un bugün açılacak olan Eurosatory fuarında da gösterilmesi bekleniyor.
________________________________________________________________________________________________
Şu an kullanılan araç bu değil ama.

İsrail tasarımı Hatehof Navigator
Resim

BMC'nin tekrar tasarladığı Kirpi
Resim

Bu arada: Eurosatory 2012'de Kirpi'nin 6x6 modeli tanıtıldı. Kirpi'nin ayakları artık daha sağlam basıyor.
Combat Proven titrini de sonuna kadar hak ediyor.
[wimg]http://www.turkmilitary.com/data/media/ ... o-3128.jpg[/wimg]

[wimg]http://www.turkmilitary.com/data/media/ ... o-3115.jpg[/wimg]

[wimg]http://www.turkmilitary.com/data/media/ ... o-3114.jpg[/wimg]

_________________
It is the duty of the patriot to protect his country from it's government.
-Thomas Paine


Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP
MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 15:52 
Çevrimdışı
Site Başkanı

Kayıt: 11 Tem 2012, 01:02
Mesajlar: 6534
Yaş:
Eurosatory-2012 Fransa fuarında görücüye çıkan 6x6 model...

Resim

Düzenleme: Sanchez benden hızlı davranmış :lol: Ne ara eklediyse :?

_________________
Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 17:08 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 11 Tem 2012, 14:07
Mesajlar: 19
Yaş:
6*6 modelinde araç biraz daha uzatılmış mı? ek dingil ,acaba 4*4 modelinde ortaya çıkan bazı yapısal sorunları gidermek amacıyla mı koyulmuş?


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 17:10 
Çevrimiçi
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 03:06
Mesajlar: 7341
Yaş:
Uzatılma yok diye aklımda kalmış. 6 tekerleğin yol tutuşu arttırdığı büyük bir gerçek. MRAP'lar da yapıları gereği ağırlık merkezleri yüksek olan araçlar. Umarım TSK envanterinde de görürüz 6x6 Kirpi'leri ve bir daha devrilen Kirpi haberi çıkmaz.

_________________
It is the duty of the patriot to protect his country from it's government.
-Thomas Paine


Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 17:19 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 12:45
Mesajlar: 813
Yaş:
Resim
Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 17:27 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 11 Tem 2012, 14:07
Mesajlar: 19
Yaş:
Alıntı:
Uzatılma yok diye aklımda kalmış. 6 tekerleğin yol tutuşu arttırdığı büyük bir gerçek. MRAP'lar da yapıları gereği ağırlık merkezleri yüksek olan araçlar. Umarım TSK envanterinde de görürüz 6x6 Kirpi'leri ve bir daha devrilen Kirpi haberi çıkmaz.

Teşekkürler sn. Sanches


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 14:15 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 12 Tem 2012, 09:26
Mesajlar: 120
Yaş:
BMC nin 6x6 kirpiyi bir aile olarak genişletme projesi vardı.
Çınar Çakmak bloğunda bundan haber vermişti galiba...


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 14:29 
Çevrimdışı
Yeni Üye

Kayıt: 11 Tem 2012, 20:17
Mesajlar: 18
Yaş:
gün geçtikçe yerli savunma sanayimiz güçleniyor. bu çok güzel. yalnız benim dikkatimi çeken şey bizim bu tarz savunma araçlarımız çok yüksek ve dar yapılı değil mi? hiç binmedim ama bana öyle geliyor. biraz daha yassı ve geniş yapılıp, yol tutuşu arttıralabil gibi... asker kökenli ve mühendis değilim. bu konulara çok ilgiliyim ve seviyorum. kişisel kanaatimi belirtmek istedim. saygılar.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 14:42 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 12:45
Mesajlar: 813
Yaş:
Aslında dar değil ve oldukça konforlu. Yol tutuşu da 6 çarpı 6 versiyonu ile halledilir.
Resim

Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 15:02 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 11 Tem 2012, 11:07
Mesajlar: 797
Yaş:
İşlevini layığıyla yerine getiren bir MRAP. En son toplam ağırlığı 200 kg. olan EYP tuzağından sağ çıkması haberiyle gündeme gelmişti.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 15:18 
Çevrimiçi
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 03:06
Mesajlar: 7341
Yaş:
Altında patlamamıştı ama. 200kg'lik bir patlayıcıdan değil MRAP, tank bile sağ çıkamaz.

_________________
It is the duty of the patriot to protect his country from it's government.
-Thomas Paine


Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 15:24 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 11 Tem 2012, 19:53
Mesajlar: 1883
Yaş:
Alıntı:
Altında patlamamıştı ama. 200kg'lik bir patlayıcıdan değil MRAP, tank bile sağ çıkamaz.
Sol tarafında patlamış. Araçta çizik yok sadece toprak parçaları vardı. Uzağında patlamasaydı imha olurdu muhtemelen.

_________________
Resim
Tango-1 Never Dies


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 15:27 
Çevrimdışı
Site Başkanı

Kayıt: 11 Tem 2012, 01:02
Mesajlar: 6534
Yaş:
Alıntı:
Alıntı:
Altında patlamamıştı ama. 200kg'lik bir patlayıcıdan değil MRAP, tank bile sağ çıkamaz.
Sol tarafında patlamış. Araçta çizik yok sadece toprak parçaları vardı. Uzağında patlamasaydı imha olurdu muhtemelen.
Bu birazda patlayıcıda kullanılan maddelere bakar, C4 ya da TNT gibi askeri standartlarda ağır hasar yaratacak mühimmat kullanmak başka. Bu vakada olduğu gibi bir kaç tüpe fünye bağlayıp uzaktan patlatmak başka...

_________________
Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 15:37 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 11 Tem 2012, 11:07
Mesajlar: 797
Yaş:
Yalnız dikkat edilmesi gereken husus,patlayıcı düzeneğinin ''toplam ağırlığının'' 200 kg. olması 1 varil sıkıştırılmış EYP/piknik tüpleri/extra şarapneller/vs. olarak 200 kg. ediyor. Yine de güçlü bir bomba.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 23:04 
Çevrimdışı
Yeni Üye

Kayıt: 11 Tem 2012, 20:17
Mesajlar: 18
Yaş:
[quote="Alfa"]Aslında dar değil ve oldukça konforlu. Yol tutuşu da 6 çarpı 6 versiyonu ile halledilir.fotoğraflara bakınca içinin geniş olduğu belli oluyor. fotoğraflar için teşekkür ederim. bence şu anda yeryüzünde kullanılan zırhlı araçlardan hiçbiri 200 kg'lık bir patlayıcıya karşı koyamaz. yanılıyor muyum? biz ne kadar güçlü zırh yaparsak karşı taraf da o kadar etkili patlayıcı üretiyor.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 11:43 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 11 Tem 2012, 11:07
Mesajlar: 797
Yaş:
Alman Ordusuna ait Marder ZMA Afganistan'da 150 kg. EYP taarruzuna uğramış,aracın içinin dışına çıkmasına karşın içindeki personel hafif yaralarla kurtulmuştu.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 17:17 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 12 Tem 2012, 09:26
Mesajlar: 120
Yaş:
6x6 KİRPİ ailesi

Resim

Sayın üyemiz,

Lütfen alıntıladığınız haber, yorum, fotoğraf ve çizimlerde kaynak belirtiniz.
Paylaştığınız çizimler SSF forumunda Tolga beye aittir.
Bu vesile ile kendisine teşekkür ederiz...


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2012, 02:53 
Çevrimiçi
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 03:06
Mesajlar: 7341
Yaş:
Bunlar hep kavramsal tasarım. BMC ile alakaları yok. Çok güzel bir iş çıkarmış Tolga.

_________________
It is the duty of the patriot to protect his country from it's government.
-Thomas Paine


Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2012, 03:05 
Çevrimdışı
Site Başkanı

Kayıt: 11 Tem 2012, 01:02
Mesajlar: 6534
Yaş:
Yalnız o değilde bu araçların üzerinde niye hiç silah yoktur? G.Doğuda kullanılan Kirpi fotoğraflarının bir tanesinde bile aracın silah istasyonuna takılı bir makineli tüfek görmedim. Oysa BMC ile yapılan bir röportajda BMC yetkilileri Aracın silah istasyonunun ağrı makineli tüfeklerden otomatik bomba atarlara kadar her türlü ağır silah entegresine uyumlu olduğunu söylemişti. Acaba intikallerde arkalı önlü Kobra ve Otokar APV zırhlı araçları kullanıldığı ve asıl ateş desteğini onların karşılayacağı düşünüldüğünden mi Kirpi lerde silah yok acaba ?

_________________
Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2012, 03:57 
Çevrimiçi
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 03:06
Mesajlar: 7341
Yaş:
Umarım En alt ortadaki gibi uzaktan kumandalı kollu EOD aracı gerçeğe dönüştürülür. Buffalo'nun Irak'taki performansından memnun kalmıştı Deniz Piyadeleri. Devriye görevlerinin önde bir adet Husky, arkada 2 Kirpi ve bir MPCV(Mayına karşı korumalı temizleme aracı) ile yapılması durumunda kayıplar çok yüksek oranda azalacaktır.

_________________
It is the duty of the patriot to protect his country from it's government.
-Thomas Paine


Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2012, 17:49 
Çevrimdışı
Yeni Üye

Kayıt: 11 Tem 2012, 20:17
Mesajlar: 18
Yaş:
bu kirpi tarzı araçların makineli tüfek takılı taretli olanları var mı?


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2012, 17:57 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 12 Tem 2012, 09:26
Mesajlar: 120
Yaş:
Alıntı:
bu kirpi tarzı araçların makineli tüfek takılı taretli olanları var mı?
takılabilir fakat kuvvet henüz daha böyle bir talepte bulunmadı.
SARP projesi yeni olgunlaştı.
bundan sonra SARP lı KİRPİ ler görebiliriz.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2012, 01:01 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 12:45
Mesajlar: 813
Yaş:
Alıntı:
Resim
Konu terörle mücadele ile ilgili haberler başlığında tartışıldı (25.-26.-27. sayfalar).
forum/viewtopic.php?f=4&t=62&start=600

Sadece önde oturan asker yaralandı o kadar.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2012, 01:03 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 12 Tem 2012, 22:26
Mesajlar: 792
Konum: Lubnatsİ
Yaş: 42
Resimlere bakılırsa bayağı iyi bir iş çıkarmış Kirpi. Yine resimlere bakarak personelde ciddi bir sıkıntı yoktur diye düşünüyorum.

_________________
Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2012, 01:11 
Çevrimdışı
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 14:25
Mesajlar: 3236
Yaş:
Kirpiler gerçekten de doğru bir karar olduğunu sayısız olayda personelin hayatını kurtararak kanıtlamıştır. Cobralar da keza öyle. Sonuç olarak onlardan bekleneni fazlasıyla karşılıyorlar. BTR lerin emekli edilmesiyle (BTR 60) Kirpi ve Cobra ların ek siparişlerle 1000 e yakın bir rakama ulaşacaktır.

_________________
Resim
Death Star da sıkışıp kalmış stormtrooper


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2012, 02:10 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 12:26
Mesajlar: 2053
Yaş:
İçinden 1 hafif yaralı çıktı, çarpmadan dolayı. Kirpi bugüne kadar şehit vermedi, çok can kurtardı. Görevini en iyi şekilde yapıyor.

_________________
Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2012, 13:37 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 12 Tem 2012, 11:11
Mesajlar: 29
Yaş:
Bu araç, bu ülkede bu ülkenin işçisi ve mühendisi tarafından burada üretilip bu ülkenin ordusu hizmetine sunulmuş bir üründür.

Bu ürün bu yönüyle, teröriste ayrı bir mesaj daha vermekte; asla kazanamayacaklar.

Dağdaki bitli terörist, korkakça, kahpece pusuladığı boktan yaptığı bombasının bu aracı yıkamadığını görünce, tabana kuvvet kaçarken zavallılığını düşünmekteydi büyük ihtimal..

Öte yandan aracın üreticisi BMC firması yıllardır sivil kullanıma sunduğu otobüs ve kamyonlarını geliştirmemekte, pazar kaybediyorlar. Belki de ar-ge gurubu savunma sanayiye ağırlık verdi, belki başka bir şey ama ne yazıkki şu günlerde çok çok ciddi bir mali kriz içerisinde, umarım atlatırlar.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2012, 18:10 
Çevrimiçi
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 02:28
Mesajlar: 5578
Yaş:
Alıntı:
...boktan yaptığı bombasının...
Gübre diye "tezek" değil yahu, suni gübreden yapıyor..


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2012, 00:14 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 12 Tem 2012, 11:11
Mesajlar: 29
Yaş:
Alıntı:
Alıntı:
...boktan yaptığı bombasının...
Gübre diye "tezek" değil yahu, suni gübreden yapıyor..
Elbette , biliyorum. İroni yapıyordum..


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2012, 00:46 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 15 Tem 2012, 18:45
Mesajlar: 197
Yaş:
Ben sahsen otokar ın sivil ve askeri alanda,dahada genişi koç grubunun bukadar aktif olmasından rahatsızım,sektörde tekel olmalarına az kaldı,bide anlayamadığım silahlı kuvvetlerimizin neden land roverlar konusunda ısrarcı oldugu,çok daha modern ve ucuz araçlar alınabilir,birkaç sene önce 1 land rover ortalama 80.000-90.000 tl civarindaydi,bizim yerli üretim tuzla jeplerimizin akıbiyeti ne oldu acaba,gelistirilebilirlerdi belki


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP
MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2012, 00:52 
Çevrimdışı
Site Başkanı

Kayıt: 11 Tem 2012, 01:02
Mesajlar: 6534
Yaş:
Alıntı:
Ben sahsen otokar ın sivil ve askeri alanda,dahada genişi koç grubunun bukadar aktif olmasından rahatsızım,sektörde tekel olmalarına az kaldı,bide anlayamadığım silahlı kuvvetlerimizin neden land roverlar konusunda ısrarcı oldugu,çok daha modern ve ucuz araçlar alınabilir,birkaç sene önce 1 land rover ortalama 80.000-90.000 tl civarindaydi,bizim yerli üretim tuzla jeplerimizin akıbiyeti ne oldu acaba,gelistirilebilirlerdi belki
Tuzla-Jeep'ler kısıtlı iç hacmi ve dengesiz yol tutuşu nedeni ile ordu tarafından pek sevilmemişlerdi. Üzerlerinde pek durulamadı. Oysa Defender ailesi iç hacmi geniş ve şu anda piyasada bulabileceğiniz arazi performansı en iyi SUV lardan biridir. Ama fiyatları çok uçuk nedense. Otokar'da Defender-110 ları 140.000 TL cikten satmakta. belki ordunun topluca alımlarında daha ucuz fiyatlar oluyordur ama sivilde böyle...

_________________
Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2012, 01:02 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 15 Tem 2012, 18:45
Mesajlar: 197
Yaş:
Land rover Askeri versiyonu envarter fiyati pazartesi elimde olacak,koyarim buraya ama 80.000-90.000 arasi olmasi lazim,acaba land roverların rakiplerinin fiyatları ne civarda acaba


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2012, 01:04 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 28 Tem 2012, 14:51
Mesajlar: 130
Yaş:
Alıntı:
Combat proven dedikleri şey bu olsa gerek .

combat proven olan bunun iki dingilli olanı değil mi ?

_________________
'' Kalkın ey Fellah-ı Vatan dediler, kalktık; Herkes oturdu biz ayakta kaldık. '' Ziya Paşa

Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2012, 01:15 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 11 Tem 2012, 01:11
Mesajlar: 113
Yaş:
Alıntı:
Alıntı:
Combat proven dedikleri şey bu olsa gerek .

combat proven olan bunun iki dingilli olanı değil mi ?
Hayır , O sadece bi çeşit reklam numarası . "Combat Proven" Türkçede net karşılığı varmı ama "Çatışma deneyimli / 'da işe yaramış " gibi bir anlam çıkıyor . Tam çeviremedim kusra bakmayın ama üç aşşa beş yukarı bu şekilde.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2012, 03:09 
Çevrimdışı
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 13 Tem 2012, 18:04
Mesajlar: 187
Yaş:
Alıntı:
Alıntı:
Combat proven dedikleri şey bu olsa gerek .

combat proven olan bunun iki dingilli olanı değil mi ?
"combat proven", bir marka yada model adı değil.
Türkçe tam karşılığı, "çatışmada kendini kanıtlamış" ya da
"muharebede rüşdünü ispat etmiş" anlamına gelen İngilizce bir tabirdir.

@Comrade Kalashnikov da belirmiş, genelde savunma sanayi reklamlarında kullanılır, slogan yapılır.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2012, 03:31 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 00:51
Mesajlar: 2123
Konum: Antalya
Yaş: 33
Demekki yaptığımız şeyler işe yarıyormuş kirpi için iyi bir saha deneyimi, ileride (düşünülüyor mu bilmiyorum ama) ihracat için referans olay.

BMC'nin eline sağlık.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2012, 19:00 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 17 Ağu 2012, 01:30
Mesajlar: 894
Yaş:
Cok iyi bir araç, gorevini çok guzel yapiyor.

Son okuduklarima gore, ihracata açilacakmis, ama ABD'nin elinden çikaracagi o binlerce MRAP'i dusununce, zor satilir gibime geliyor :roll:


En son shadow tarafından 25 Ağu 2012, 19:06 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2012, 19:04 
Çevrimiçi
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 03:06
Mesajlar: 7341
Yaş:
Doğru. Güney Afrika ve bilimum Avrupa ülkeleri ile İsrail de aynı klasmanda araçlar çıkarıyorlar.
Güney Afrika'nın Marauder'i, Almanya'nın Dingo'su, İsrail'in Golan'ı... Amerika'nın elden çıkaracğı araçlar ise büyük ihtimal ile bütün dünyanın ihtiyacını karşılayabilecek miktarda.

_________________
It is the duty of the patriot to protect his country from it's government.
-Thomas Paine


Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2012, 19:05 
Çevrimdışı
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Tem 2012, 22:24
Mesajlar: 4488
Yaş: 40
Güneydoğu da göstereceği performans iyi bir referans olacaktır.

_________________
Resim

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2012, 19:07 
Çevrimiçi
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 03:06
Mesajlar: 7341
Yaş:
Alıntı:
Güneydoğu da göstereceği performans iyi bir referans olacaktır.
"Combat proven" 6x6 Kirpi'nin ihracat başarısı yakalaması epey yüksek bir ihtimal.

_________________
It is the duty of the patriot to protect his country from it's government.
-Thomas Paine


Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2012, 19:08 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 00:47
Mesajlar: 2777
Yaş:
Alıntı:
Alıntı:
Güneydoğu da göstereceği performans iyi bir referans olacaktır.
"Combat proven" 6x6 Kirpi'nin ihracat başarısı yakalaması epey yüksek bir ihtimal.
Zaten hemen asmışlar :lol:

[wimg]http://www.turkmilitary.com/data/media/ ... o-3128.jpg[/wimg]


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2012, 19:10 
Çevrimdışı
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Tem 2012, 22:24
Mesajlar: 4488
Yaş: 40
Alıntı:
Alıntı:
Güneydoğu da göstereceği performans iyi bir referans olacaktır.
"Combat proven" 6x6 Kirpi'nin ihracat başarısı yakalaması epey yüksek bir ihtimal.
Kesinlikle,ben ihracat konusun da bu kadar karamsar düşünmüyorum.Başarılı olacağına inanıyorum.

_________________
Resim

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2012, 19:13 
Çevrimiçi
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 03:06
Mesajlar: 7341
Yaş:
Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:
Güneydoğu da göstereceği performans iyi bir referans olacaktır.
"Combat proven" 6x6 Kirpi'nin ihracat başarısı yakalaması epey yüksek bir ihtimal.
Zaten hemen asmışlar :lol:

[spoiler][wimg]http://www.turkmilitary.com/data/media/ ... o-3128.jpg[/wimg][/spoiler]
Sonuna kadar hak ediyor o titri.

_________________
It is the duty of the patriot to protect his country from it's government.
-Thomas Paine


Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2012, 19:16 
Çevrimdışı
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Tem 2012, 22:24
Mesajlar: 4488
Yaş: 40
Yakışıyor ama kerataya.

_________________
Resim

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2012, 19:19 
Çevrimiçi
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 03:06
Mesajlar: 7341
Yaş:
Alıntı:
Üstatlar,

Savunma sanayi ürünü satın almak beyaz eşya satın almaya benzemez.
Bu bir siyasi tercih ve pakt seçimidir.

Bir ürünün çok sayıda muadili olabilir. Ama satın alma seçenekleri sınırlıdır.
İzlenen politikayı beğensek de beğenmesek de Türkiye'nin, orta doğu, islam dünyası ve orta asya da artan bir popüleritesi ve nüfuzu olduğu yadsınamaz.

Ben önümüzdeki 5-10 yıl içinde, dünyanın en büyük ilk 5 savunma ürünü satıcısından biri olacağına eminim...
Sevgili hocam, bu MRAP'lar yüksek teknoloji ürünü aletler(Bir uçak ile karşılaştırıldığında) değiller, biliyoruz ki. Otokar'ın zamanında Cobra ile yakaladığı ihracat başarısının Kirpi ile yakalanıp yakalanamayacağını sorguluyorum ben.

_________________
It is the duty of the patriot to protect his country from it's government.
-Thomas Paine


Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2012, 20:22 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 17 Ağu 2012, 01:30
Mesajlar: 894
Yaş:
TSK için alinan 468 adet Kirpi'nin maliyeti 115 650 066 €'dur yani tanesi 247 000 € nun biraz ustundedir.

Tahminin ihracat edilirse Pakistan ve Endonezya olur.

Amerikan MRAP'lar EDA kapsamina girerek muteffilklere ucuza satilir.


En son shadow tarafından 25 Ağu 2012, 20:23 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2012, 20:23 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 12:00
Mesajlar: 1506
Yaş:
İyimserlik iyidir ama bazı şeyleri de gözden kaçırtabilir, ''şimdi bu araçları yapıyoruz ama ileride neler yapacağız'' dediğinde; dönüp neyi nekadar yaptığına bakmak lazım. Bizim ''MRAP'' maceramızda kritik şeyleri hala yapamıyoruz. Tasarım, zırh ve motor gibi şeyleri hala yapmayı beceremiyoruz. Zaten bu tür araçlarda değeri yaratan bu tür kalemler, gerisi kesmek biçmek kaynatmak.

Bizim MRAP maceramız, otomobil maceramızdan yada gemi maceramızdan farklı değil, zaten farklı olmasıda teknik olarak mümkün değil. Hatta iş bu sebeble futbol maceramız da ancak böyle denebilir ama daha derin bir açıklamayı da gerektirir.

Lakin bütün bunlar gözümüzü kortkutmasın, ama ''biz yaptık'' kelimesinide daha ihtiyatlı ve daha gerçekci kullanmamızı da sağlasın.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2012, 02:30 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 06 Ağu 2012, 02:14
Mesajlar: 45
Yaş:
ben kirpileri çok başarılı buluyorum bir tane mehmetciğin bile mayından zarar gormemesi icin dogudaki tum birliklere gonderilmeli, boylelikle yerli sanayide tesvik edilmeli, yanlızca cok agır olduğu icin balatalarında asırı ısınma oldugunu bliyorum onuda asacaklardır diye tahmin ediyorum


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: BMC MRAP "Kirpi"
MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2012, 02:37 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 00:47
Mesajlar: 2777
Yaş:
Alıntı:
İyimserlik iyidir ama bazı şeyleri de gözden kaçırtabilir, ''şimdi bu araçları yapıyoruz ama ileride neler yapacağız'' dediğinde; dönüp neyi nekadar yaptığına bakmak lazım. Bizim ''MRAP'' maceramızda kritik şeyleri hala yapamıyoruz. Tasarım, zırh ve motor gibi şeyleri hala yapmayı beceremiyoruz. Zaten bu tür araçlarda değeri yaratan bu tür kalemler, gerisi kesmek biçmek kaynatmak.

Bizim MRAP maceramız, otomobil maceramızdan yada gemi maceramızdan farklı değil, zaten farklı olmasıda teknik olarak mümkün değil. Hatta iş bu sebeble futbol maceramız da ancak böyle denebilir ama daha derin bir açıklamayı da gerektirir.

Lakin bütün bunlar gözümüzü kortkutmasın, ama ''biz yaptık'' kelimesinide daha ihtiyatlı ve daha gerçekci kullanmamızı da sağlasın.
Tasarım ve motor tamamda,zırh da mı ithal?
Evet derseniz şaşmam da zaten ülkede metalurjiye,malzeme mühendisliğine verilen önem çok az.


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1605 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 533 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Heise IT-Markt [Crawler], sailordream ve 8 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye